No video

Ingatlan-séták... avagy hányféle a panel...? A panelházak tipusai, előnyei és hátrányai...

  Рет қаралды 4,462

CivilFilm

CivilFilm

Күн бұрын

A panelház vagy panelépület (röviden panel) előre gyártott vasbeton elemekből készült épülettömb. Magassága Magyarországon átlagosan 20-30 méter. Jellemzően a lakótelepek többemeletes lakótömbjeit építették ezzel a technológiával, de épültek ilyen módon szállodák és irodaházak is.
Magyarországon közel 788 ezer lakás található panelépületben, ezekben él a lakosság ötöde. (A téglaépítésű, öntött falas, csúsztatott- és alagútzsalus építésmódok nem tartoznak ebbe a kategóriába.)
Magyarországon az első kísérleti jellegű panelház 1959-ben épült fel kohósalakos technológiával Dunaújvárosban.[1] Az 1961-ben induló első 15 éves lakásépítési tervben több százezer lakás felépítését irányozták elő az átvett és részben továbbfejlesztett szovjet házgyári technológia alapján. A döntést hosszas lakáspiaci és városszerkezeti elemzés előzte meg, és természetesen figyelembe vették az ország rendelkezésre álló anyagi forrásait is. Ennek keretében három házgyár építését határozták el.[2] Ezekben a korai házgyárakban készültek az 1960-as évek Magyarországára jellemző vakolt falú, 4-5 emeletes, 1-3 lépcsőházas, zömmel faltömbös blokkelemekből összeállított pont- és szalagházak elemei.[3][4] (Elsőként Győrben és a fővárosi Lágymányosi lakótelepen, később többek között a József Attila-lakótelepen is.[5]) Bennük a lakások többségében kétszobásak, átlagosan 53-55 négyzetméter alapterületűek, és korukból adódóan ezek szorulnak rá legjobban a felújításra.[6][7]
Az 1970-es évektől a fokozódó demográfiai nyomás (szülőképes korba érkeztek a Ratkó-gyerekek) és ezzel összefüggésben a várhatóan bekövetkező komolyabb lakáshiány újabb lépés megtételére ösztönözte a pártvezetést.
Ennek következtében számos új házgyár épült, amelyekben már a modernebb, nagyobb teherbírású, nagypaneles lapokat gyártották. Praktikus okokból a kiegészítő szerkezetek (például: erkélyek és loggiák, liftaknák, gépészeti aknák, a tetőperemekre az attikák, önálló térelemben a mellékhelyiségek, a végén már a sarokelem erkélyek is) mellett a lakások konyhabútorai és beépített szekrényei is a házgyárakban készültek.
A kellő létszámú szakemberbrigádok optimálisan összehangolt együttműködésének eredményeként, alapozással és fogadószinttel együtt egy 30 lakásos épületet átlagosan nagyjából 4 hónap alatt el lehetett készíteni.
Az ekkor épült panelházaknak a legrosszabb a társadalmi megítélése,[11] mivel a tömegtermelés és a szűkös határidők minden áron való teljesítése sokszor a minőség rovására ment, illetve többségében 8-10 emeletes tömbök épültek, ami miatt zsúfoltság alakult ki, és ez rontotta az emberek közérzetét.
Az évtized szürke panelházai között üdítő kivételt jelentett a paksi Újváros (az atomerőmű lakótelepe) a "tulipános házaival", amely különlegessége miatt viták tárgya lett az építészek és a politikai vezetés körében.[12] Ebben az időszakban kezdődött a legnagyobb magyar lakótelepek építése (például Békásmegyer, Újpest, Újpalota). A legtöbb lakást, szám szerint 93905 darabot 1976-ban adták át.[13] (A házgyárak egyik nyersanyagigényét biztosító dunai ipari kavicskitermelés is ebben az évben tetőzött.[14])
A nagypaneles épülettömbök eleinte nem csupán a később továbbfejlesztett szovjet házgyári technológia alapján készültek, hanem a tágasabb dán (Larsen-Nielsen típusú) módszer szerinti típustervek alapján is.[15] (A szovjet technológia a fővárosban Kelenföldön 1965-ben, a dán a zuglói Füredi utcai lakótelepen 1967-ben debütált.[16][17]) Budapesten a négy házgyár termelése nem bizonyult minden esetben elegendőnek, emiatt vidéki városok (Győr, Veszprém, Szeged, Kecskemét, Dunaújváros) gyárainak elemeiből is épültek lakótelepek.[18]
A nagy panelosítási hullám lezajlása után az 1980-as években folytatódott a több ütemben készülő nagy lakótelepek építése. A Kádár-korszak utolsó évtizedében sokkal szerényebb méretű épületeket terveztek, és a kivitelezés színvonala is jelentősen javult. Az olajválság következtében megemelkedett termelési és kivitelezési költségek csökkentették a házgyári lakásépítés gazdaságosságát, egyúttal felhívták a figyelmet a mennyiségi helyett a minőségi szemléletmód valamint az energiatakarékosabb technológiák alkalmazására.[19] Több lett a tágasabb, három szobás lakás, illetve jobban odafigyeltek a lakókörnyezet minőségére is.[20] Sok esetben a sivár lapostető helyett nyeregtető került a tömbházakra, ami jelentősen javította az esztétikai kinézetüket (például: Káposztásmegyeri lakótelep).
A rendszerváltás után a házgyárak az ezeket létrehozó korábbi politikai és gazdasági rendszer sorsára jutottak, azaz megszűntek. 1990 után a még félkész lakótelepeket befejezték.
A panelépítés harminc éve alatt közel 788 000 panellakás épült fel. Arányaiban a legtöbb panellakás Komárom-Esztergom vármegyében található (az összes lakás 25%-a van panelházban). Az arányokat tekintve a sorban a második Budapest (az összes lakás 22,6%-a, 189 667 db).
Forrás: hu.wikipedia.o...

Пікірлер: 6
@johny.tayl.7325
@johny.tayl.7325 Жыл бұрын
0:30 nál az nem kispanelos, hanem kisblokkos építkezés.Nem vasbetonból van, hanem kohósalakból, 40cm es falazattal, jobb hő és hangszigetelési tényezővel. A belső falak téglából vannak.
@Habaen5
@Habaen5 9 ай бұрын
4 évig bírtam panellakásban élni, SOHA TÖBBÉ! Inkább alszom a szabad ég alatt, minthogy még egyszer panelban lakjak! 4 év alatt 4-szer áztam be. Mindent tudtam a szomszédaimról! Mikor vállnak, milyen lett a gyerek bizonyítványa évvégén. A felettem lakónak mikor volt hasmenése, az alattam lakó pedig a WC-n füvezett. A liftben cigifüst, cigi csikkek, a kapuban szemét, s hugy szag. 12 milliót rákölteni egy olyan lakásra AMI FÜGG A TÖBBITŐL! Ha a tizedik emeleten élő 80 éves láncdohányos nyugdíjas elalszik este az ágyban, cigivel a szájaban, akkor ott a földszintig tönkre megy az összes lakás. Soha nincsen CSEND! Valahol, valaki mindig fúr vagy vés vagy kalapál!
@adamhorvath8978
@adamhorvath8978 7 ай бұрын
Szomorú, hogy ezt kellett megélned. :(
@8lifeisamovie8
@8lifeisamovie8 Ай бұрын
Ráadásul mennyit kérhetnek ma már el egy ilyen lakásért? 40-60 millió? Esetleg még több? Annyi pénzből tényleg jobban megéri egy saját családi ház, kerttel, garázzsal, pincével, padlással, nagy udvarral...legalább is aki szeret és tud is sokat otthon lenni, annak mindenképp.
@gergelykosa7938
@gergelykosa7938 22 күн бұрын
Ismerős. Mi is 4 évig laktunk aztán mondom menjünk kertesbe. Felettünk folyton veszekedtek sőt még egy francos trambulint is vettek. Egy panelba.
@tibormg6072
@tibormg6072 2 ай бұрын
Van-e esetleg itt olyan komment olvasó, aki kertes házba szeretne költözni budapesti panelból? Szivesen elcserélném velem a nagy kertesemet. Egyedül élek sajnos benne 🙂 Írj privit.
Bécs, 1997 március 31 - Boros Tamás interjú
15:56
Kiss Dávid
Рет қаралды 1,8 М.
PANASZKÖNYV - Megroggyanhatnak a nagy panelházak
9:09
Hír TV
Рет қаралды 78 М.
Jumping off balcony pulls her tooth! 🫣🦷
01:00
Justin Flom
Рет қаралды 35 МЛН
Harley Quinn's revenge plan!!!#Harley Quinn #joker
00:59
Harley Quinn with the Joker
Рет қаралды 7 МЛН
女孩妒忌小丑女? #小丑#shorts
00:34
好人小丑
Рет қаралды 20 МЛН
Telek árak - Mennyi ér a telek, amit kinéztél?
37:17
Mlinárik Márton Ingatlanspecialista
Рет қаралды 13 М.
Bemutatjuk az asszonyt, aki beleszeretett egy Kádár-kockába
13:34
ATV Magyarország
Рет қаралды 134 М.
Elcseszett alapozás Szörnyű munka "szakembertől"
13:53
Festő Csaba
Рет қаралды 19 М.
A leghülyébb ingatlanos trükkök (Ne dőlj be) !
21:27
Mlinárik Márton Ingatlanspecialista
Рет қаралды 55 М.
Épületszerelés panelekből 1
16:00
Lechner Tudásközpont
Рет қаралды 94 М.
Elkészült a fürdőszoba, na de mennyibe került?
7:26
Topburkoló
Рет қаралды 24 М.
Az ingatlanvásárlás költségei - Mennyibe kerül lakást venni?
32:51
Mlinárik Márton Ingatlanspecialista
Рет қаралды 22 М.
Tértervezővel alakítunk át egy tipikus 65 nm-es panellakást
6:48
Media Factory - Tartalom- és műsorgyártás
Рет қаралды 16 М.