Jak działa tranzystor w procesorze? - POP Science #11 Extra

  Рет қаралды 54,963

Astrofaza

Astrofaza

2 жыл бұрын

Mały bonus z jednego z ostatnich POP Science. dr Leszek przybliża zasadę działania tranzystora. Z miliardów takich miniaturowych tranzystorów składa się procesor komputera. Zapraszamy!
👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️
Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na KZfaq pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:
❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
🔔PATRONITE - patronite.pl/astrofaza
Więcej szczegółów na profilu w linku.
❤️ Dołącz do Wspierających na KZfaq. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
✔️ rozwinięcia odcinków,
✔️ dodatkowe streamy na żywo,
✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!
🔔 / @astrofaza
❤️ KOSZULKI, BLUZY, PODUSZKI, KUBKI i inne gadżety Astrofazy w AstroSzopie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału
🔔 astroszop.pl​
🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾
✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie
➡️ / astrofaza.pl​
✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.
➡️ / astrofazapl​​
✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!
➡️ / discord
✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi
➡️ / astromisie
✔️ Centrum dowodzenia - astrofaza.pl​​
✔️ DRUGI KANAŁ ASTROFAZY - / astrochillout​​
⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:
➡️ kzfaq.info?sub_co...
DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!👽
🎥 EKIPA 🎥
- prowadzenie: Piotr Kosek
- zdjęcia i montaż: Kamil Ziółkowski
- opracowanie: Dawid Kułakowski
🎵 MUZYKA 🎵
Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!

Пікірлер: 292
@Jakub_13
@Jakub_13 2 жыл бұрын
Gdybym tylko w szkole miał takich nauczycieli Fizyki, którzy wytłumaczą, a nie po prostu rzucą wzorami... Świetny materiał. Z elektroniką mi nie po drodze, więc czuję się wielce doinformowany! :D
@tonygutta5714
@tonygutta5714 2 жыл бұрын
Doktor Leszek wyjasnil w 5 minut semestr elektrotechniki! Szacun
@Vertex_HD
@Vertex_HD 2 жыл бұрын
Przypomniały się czasy elektrotechniki 😆👍
@aimnoob1088
@aimnoob1088 2 жыл бұрын
I do tego w zrozumiały sposob
@mlynizi
@mlynizi 2 жыл бұрын
gdzie Ty studiowałeś...? kzfaq.info/get/bejne/hauApM2CnratYYE.html
@choosetheway1
@choosetheway1 2 жыл бұрын
Miałem dzisiaj to na zajęciach
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 2 жыл бұрын
@@choosetheway1 To co w omawianym filmie czy to co w linku powyżej? Bo różnica jest znaczna
@wh00ps
@wh00ps 2 жыл бұрын
Gdybym nie ukończył technikum elektronicznego, to nie zrozumiałbym zasady działania tranzystora z tego "wykładu". xD Ale za to przednio się uśmiałem. Dzięki.;)
@brys555
@brys555 2 жыл бұрын
też
@kubakowalski9278
@kubakowalski9278 2 жыл бұрын
15 minut dygresji o podstawach elektro i ostatecznie nie było powiedziane jak dzieła ten tranzystor w procesorze. całe to tłumaczenie wyjaśnia w łatwy sposób te zagadnienia ale czuje niedosyt. to powinno pójść bardziej w stronę ogólnego opisania zasady działania tranzystora i bramek logicznych. Mam nadzieje, że jeszcze się doczekam. Film mi się podobał bo lubię właśnie to, że pan dr. Leszek swobodnie sobie surfuje po przekroju od pop do science :) Ale no sedno jakby gdzieś umknęło.
@Radoslaw_Rumian
@Radoslaw_Rumian 2 жыл бұрын
Bo oni nie powiedzieli tego. DAJE MINUS ZA TYTUŁ. Clickbait! Oni opisali szczątkowe działanie tranzystora bipolarnego. Ale w procesorach nie ma takich tranzystorów! W procesorach mamy MOSFETy z kanałem wzbogaconym które działają zupełnie inaczej!
@ttvFairPlayerPL
@ttvFairPlayerPL 2 жыл бұрын
@@Radoslaw_Rumian I w końcu coś na temat
@V7Official
@V7Official 2 жыл бұрын
znam się na elektronice i muszę powiedzieć, że jeszcze nie spotkałem tak szybkiego i jednocześnie trafnego wyjaśnienia zasady działania zasilacza :D
@V7Official
@V7Official 2 жыл бұрын
@Piotr Kapera na jakiej podstawie oceniasz moje 7 letnie doświadczenie z elektroniką jako słabe bo nie rozumiem? To co podesłałeś rozumiałem już w pierwszej klasie technikum
@balwan939
@balwan939 2 жыл бұрын
@@V7Official 1. 7 lat to znaczy ze nic jeszcze nie umiesz. 2 jezeli uznajesz te glupoty co ten koles opowiada za jakas pozyteczna wiedze to znaczy ze najprostrzego ukladu jakim jest prostownik nie potrafisz zrozumiec i wylapac jakie on farmazony piepszy, lubie ten kanal ale mam 30 lat doswiadczenia i uszy mi krwawia. pozdrawiam. nie poddawaj sie tylko ucz (prawdziwej wiedzy potrzebujesz, nie tego co tu uslyszales) powodzenia
@V7Official
@V7Official 2 жыл бұрын
@@balwan939 po prostu z perspektywy osoby, która rozumie ten temat stwierdzam, że jest to bardzo proste i szybkie wytłumaczenie dla kogoś kto kompletnie nie rozumie tematu, dla tzw „szarego Kowalskiego”, gdybym nie wiedział co siedzi w zasilaczu i jak on „zmniejsza” ten prąd z gniazdka że telefon nie wybucha, to dużo więcej by mi dało to wyjaśnienie na filmiku niżeli to co słyszałem na kanałach czysto specjalistycznych czy też w szkole. Poziom przekazywanej wiedzy i jej szczegółów trzeba zawsze dopasować do słuchacza, a ten kanał to nie ElectroBOOM czy RS Elektronika, tylko kanał o kosmosie. O to mi chodziło :)
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 2 жыл бұрын
@@V7Official A ja z perspektywy osoby która jest elektrykiem od 45 lat i która ma doświadczenie dydaktyczne stwierdzam, że wydaje ci się że rozumiesz, bo JUŻ PRZEDTEM wiedziałeś co nieco. Gdybyś naprawdę wiedział co siedzi w zasilaczu tobyś wiedział że nie to, co gość rysuje. Kiedyś dawno temu to tak MNIEJ WIĘCEJ działało teraz nie. Mniej więcej, bo kondensator dorysowano z końcówka "w powietrzu", a powinna "zamykać obwód" a pomiędzy dioda i kondensatorem jest wyjście. Poza tym sama pojemność daje bardzo słabą stabilizację przy 100 hz.
@Yosuke94
@Yosuke94 2 жыл бұрын
@Piotr Kapera No jak z tego się uczysz to współczuje. Kiepska jakość, drzewko zrobione, skróty wrzucone, bo przecież tak się człowiek nauczy. Ktoś totalnie obcy nie zapamięta czym się różni PNP od NPN, a już na pewno nie będzie wiedział co to są te FETy. Że Tobie nie wstyd dawać to jako argument xD
@kurylowiczR
@kurylowiczR 2 жыл бұрын
Tego człowieka można słuchać bez końca, wspaniale tłumaczy i jest kwitnesencją powiedzenia. że jeśli nie potrafisz czegoś wytłumaczyć to znaczy że tego nie rozumiesz. Widać, jak BARDZO on to rozumie i jak potrafi wytłumaczyć. Dzięki!
@steeldragon445
@steeldragon445 2 жыл бұрын
Muszę przyznać że jak na kogoś kogo się nie spodziewałem że jest elektronikiem/informatykiem (chyba że jest a ja się mylę) to Pan Leszek to genialnie wyjaśnił. Prosto i skutecznie. Te filmy mogły by nawet być materiałami strikte edukacyjnymi.
@jarosawosmolski9478
@jarosawosmolski9478 2 жыл бұрын
Krótki POP Sience - super ;) Zwykle nie dawałem czasu obejrzeć do końća dużego, bo po prostu czasu brak. Taka forma jest dużo przystępniejsza.
@cezarysado8806
@cezarysado8806 2 жыл бұрын
Brawo Panie Leszku, świetnie wytłumaczone! Szybko, sprawnie i przede wszystkim zrozumiale
@mateuszkowalski9229
@mateuszkowalski9229 2 жыл бұрын
To jak włączysz "czarną" żarówkę, to licznik prądu kręci się do tyłu?
@szymon5409
@szymon5409 2 жыл бұрын
od biedy czarną żarówką można nazwać fotowoltaikę, zamienia energię fotonów na elektryczną, wtedy rzeczywiście licznik liczy "do tyłu", oczywiście jeśli jest do tego przystosowany
@matiut2
@matiut2 2 жыл бұрын
W dzisiejszych czasach, i w pokazanym zasilaczu nie znajdziemy już raczej transformatora napięcia o częstotliwości 50Hz, a wysoko-częstotliwościowe przetwornice, na kilkadziesiąt/kilkaset kHz. A to przez wymiary jakie musiał by mieć transformator dla takich samych parametrów. Diody oczywiście są. A sama zasada działania takiej przetwornicy też jest stosunkowo prosta.
@Doreq95
@Doreq95 2 жыл бұрын
Ten odcinek jest zamiast czy oprócz klasycznego dlugiego odcinka?
@TheDamiansz8
@TheDamiansz8 2 жыл бұрын
Super wyjaśnione, proszę więcej tego typu tematów :)
@brys555
@brys555 2 жыл бұрын
Szacunek. Dawno nie widziałem tak długiego filmu z którego tak niewiele wynika xD
@anuba
@anuba 2 жыл бұрын
To ja wyjaśnię po co te tranzystory w procesorach. Tranzystor to nic innego jak przełącznik, który pozwala popłynąć prądowi, jeśli sam jest zasilany. To taki szlaban, albo furtka w przewodzie, która otwiera się tylko, gdy sama jest zasilana z zewnątrz. No więc dlaczego tak banalna rzecz, która brzmi jak coś bardzo skomplikowanego jest najważniejszą jednostką budującą procesor? Procesor dodaje liczby dzięki układowi logicznemu, który jest zbudowany z bramek logicznych. Do bramek logicznych niezbędne są tranzystory. Dlaczego? Zbudujmy sobie w wyobraźni bramkę logiczną AND - na jej dwóch wejściach musi pojawić się sygnał, aby prąd mógł popłynąć dalej. Można to sobie wyobrazić jako dwa przyciski, które należy wcisnąć jednocześnie, aby zapaliła się dioda. Jak to osiągnąć? Nic prostszego, wystarczy te przyciski połączyć szergowo, czyli jeden za drugim. W tedy, naturalnie trzeba wcisnąć je oba, żeby zapalić diode. Bramka AND, nic skomplikowanego. To teraz spróbujmy zbudować układ, w którym trzeba wcisnąć 4 przyciski jednocześnie aby zapalić diode. Oczywiście można je podłączyć szerogowo w jednym ciągu, ale my mamy jeszcze drugą diode, która ma się zapalić, gdy aktywne będą tylko 2 przyciski. Połączenie szeregowe nie wchodzi w grę, ponieważ wciśnięcie dwóch ostatnich przycisków nie zadziała, gdy poprzednie nie są aktywne. Połączmy więc jedną parę bramką AND, oraz drugą parę, drugą bramką AND, a wyjścia tych bramek podłączmy do trzeciej bramki AND (mam nadzieję, że nie jest to trudne do zwizualizowania). Pierwszy krok, będzie prosty - pierwszą parę przycisków łączymy szeregowo i drugą tak samo. Teraz wyjścia tych dwóch układów chcemy podłączyć do trzeciej bramki AND. Myślę, że już widać do czego zmierzam. Do tej pory bramkę AND budowaliśmy, za pomocą fizycznych przełączników. Sygnałem dla tych bramek, była siła naszych palców. Jednak teraz mamy sytuację, w której chcemy, aby sygnałem dla bramki był prąd elektryczny pochodzący z poprzednich bramek. Oczywistym rozwiązaniem będzie tranzystor, który jest takim przyciskiem, tylko, że uruchamianym przez prąd. Myślę, że nie muszę już dalej tłumaczyć. Ale wytłumaczę - budujemy trzeci układ z własnym źródłem zasilania. Teraz zamiast przycisków łączymy ze sobą tranzystory, szeregowo. Aby przez trzeci układ popłyną prąd, tranzystory muszą być zasilone z zewnątrz przez poprzednie układy. Teraz zostaje tylko z odpowiednich miejsc pociągnąć przewody do diod. Jak widać tranzystory mają bardzo trywialne zastosowanie, jednak wielu ludzi drapie się po głowach, gdy słyszy słowa tranzystor i procesor. Moje tłumaczenie może jest poprowadzone bardzo na około, ale chciałem na przykładzie pokazać, że tranzystory są niezbędne przy najprostszym układzie. Teraz mogę pójść dalej i wytłumaczyć jak procesor dodaje. Jest to na tyle proste, że można to napisać w komentarzu :) Zacznijmy od tego, że z tranzystorów można budować przeróżne bramki logiczne. Omówię je szybko: OR - najprostsza bramka ze wszystkich. Nie wymaga nawet tranzystorów. Wystarczy dwa wyjścia podłączyć do jednego przewodu i mamy bramkę OR. Gdy na jednym LUB drugim wejściu pojawi się prąd to w przewodzie też, proste. AND - zostało już omówione. NOT - ma jedno wejście. Neguje sygnał, czyli zamienia go na przeciwny. Można ją zbudować dodając dodatkowe uziemienie o niższym oporze. Przykład: budujemy prosty układ z diodą - łączymy jedną nóżkę z plusem baterii, a drugą z minusem. Teraz podłączamy dodatkowy przewód, który styka się z przewodem przed i za diodą, tworząc ścieżkę na około diody . Prąd ominie diode i popłynie przez dodatkowy przewód, ponieważ dioda wytwarza większy opór. Teraz dodajmy przycisk na dodatkowym przewodzie. Dioda będzie się palić, lecz gdy wciśniemy przycisk, to otworzymy szybszą ścieżkę i dioda zgaśnie. Z tych bramek można stworzyć inną bardzo użyteczną - XOR (schemat można znaleźć w necie). Przekazuje sygnał tylko, gdy na wejściach są różne stany. Czyli, jeśli wcisnę dwa przyciski, lub żaden to bramka nic nie zwróci. Zadziała tylko jeśli wcisnę jeden przycisk. Przedstawię to za pomocą tabelki, która później się przyda: wejście: wyjście: 0 0 0 1 0 1 0 1 1 1 1 0 Teraz szybkie omówienie systemu binarnego. System liczbowy określa ile znaków używany do zapisywania liczb. Na codzień posługujemy się systemem dziesiątnym, który zawiera 10 znaków od 0 do 9. Gdy podczas liczenia skończą nam się znaki to używamy podwójnego zapisu. Pierwszy znak mówi nam ile już dziesiątek naliczyliśmy, a drugi - ile już mamy jedynek do kolejnej dziesiątki. Gdy skończą się znaki do zapisywania dziesiątek to dodajemy kolejny znak, który mówi ile mamy setek z tych dziesiątek i tak dalej. W innych systemach jest identyczne. W systemie dwójkowym do zapisywania liczb mamy tylko dwa znaki 1 i 0. Po dwóch liczbach kończą się już znaki i jesteśmy zmuszeni używać dodatkowego znaku, który będzie mówił ile dwójek już naliczyliśmy. Policzmy więc trochę. 0 1 - kończą się znaki 10 - pierwszy znak mówi, że mam już jedną dwójkę, a drugi, że zero jedynek. 11 - jedna dwójka i jedynka czyli 3. 100 - skończyły się znaki, więc używam kolejnego, który mówi ile mam czwórek. 101 - jedna czwórka i jedynka czyli 5. 110 - jedna 4 i jedna 2 czyli 6 111, 1000, 1001, 1010 - mam tu jedną 8 i jedną 2 czyli razem 10 11110 - jaka to liczba? To teraz zobaczymy jak wygląda dodawanie pisemne w tym systemie. Tak jak w systemie dziesiętnym dodajemy jednostki do jednostek, dziesiątki do dziesiątek, setki do setek, to w systemie binarnym jedynki do jedynek, dwójki do dwójek, czwórki do czwórek, ósemki do ósemek... system dziesiętny: 4253 ++++ 1243 5496 - wynik system binarny: 100110 ++++++ 011001 111111 - wynik gdy dodajemy dwie jedynki to robimy to samo co w systemie dziesiętnym gdy brakuje znaków - wynik rozbijamy i pierwszą cyfrę przenosimy dalej a drugą zostawiamy. 111 011 + wynik z dodawania w kolumnie jednostek to dwa czyli 10. Wynik rozbijamy na 1 i 0; 1 przenosimy a 0 zostawiamy: 1 111 011+ 0 Teraz dodajemy w kolumnie dwójek. Wynik to 3 czyli 11. Rozbijamy i przenosimy: 1 1 111 111 011+ -> 011+ 10 1010 A teraz zbierzmy wszystkie możliwe wyniki z pojedynczej kolumny i zapiszmy w tabeli 0 + 0 = 0 1 + 0 = 1 0 + 1 = 1 1 + 1 = 0 (jedynka przechodzi) Porównaj to z tabelą bramki logicznej XOR. TAK! bramka XOR to kalkulator jedno-bitowy! Teraz zauważmy, że jedynka przechodzi tylko gdy, mamy dwie jedynki. Jest to nic innego jak bramka AND. Z bramki XOR oraz AND możemy zbudować kalkulator jedno bitowy, który może wyświetlić wynik 2-bitowy. XOR to pierwsza kolumna naszego dodawania, a AND to druga, czyli ewentualna reszta. Teraz możemy dodać kolejne kolumny z miejscami na kolejne bity. Dodajmy drugą kolumnę, czyli drugą bramkę XOR, która, będzie dodawać dwójki, czyli drugie bity dodawanych liczb. Gdy liczby z drugiej kolumny zostaną dodane, to musimy do wyniku dodać resztę z poprzedniej kolumny. Tworzymy więc kolejną bramkę XOR która to doda. Wynik tej bramki to wynik drugiej kolumny. Nie można zapomnieć o bramkach AND przy tych XOR'ach, bo przy każdym dodawaniu trzeba sprawdzić czy nie ma reszty, również przy dodawaniu poprzedniej reszty z wynikiem drugiej kolumny. Wyniki tych dwóch AND'ów można połączyć bramką OR (bo zawsze tylko jeden AND będzie mógł być aktywny, nigdy dwa) i dać jako resztę do kolejnej kolumny. Potem tylko powtarzać proces :) Wiem, że to może być ciężkie do wyobrażenia, więc polecam spojrzeć na jakiś gotowy schemat. aby otrzymać odejmowanie wystarczy znegować jedną z liczb, czyli zamienić 0 na 1 i 1 na 0, i przepuścić przez nasz adder. Mam nadzieję, że udało mi się kogoś oświecić :)
@damianboj3809
@damianboj3809 2 жыл бұрын
Jeśli pisałeś to tutaj "z palca" to musze powiedzieć że jestem pełen podziwu chęci i jak się domyślam pasji do tematu. Chciałbym cię poinformować, że przeczytałem całość :) Tak dla przypomnienia, bo jakieś 20 lat temu w technikum uczyłem się tworzenia takich "maszyn logicznych" na kartce... Dostawaliśmy zadania i z bramek trzeba było zrobić jakiś układ który podoła jakiemuś zadaniu. Jako że później nie zajmowałem się tą branżą, to mam takie tylko prześwity wiedzy... Bycie "na bieżąco" nie jest mi potrzebne, jedynie lubię wiedzieć przynajmniej mniej więcej jak działa otaczający świat i technologia, zawsze staram się być na poziomie, który określiłbym: "Jakbym musiał wymyślić jak zrobić z tranzystorów kalkulator, to pewnie po tygodniu siedzenia i kombinowania bym zrobił". Ten poziom wiedzy w "nie moich branżach" jest dla mnie wystarczający. Wiadomo, że nie można mieć wiedzy o wszystkim dookoła. Podsumowując... Dziękuję za przypomnienie, myślę że przez najbliższy rok może dwa, nie będę potrzebował tygodnia myślenia na zbudowanie kalkulatora z "bramek" :D
@kry244
@kry244 2 жыл бұрын
Super. Zajmujesz się może AVR ami
@adrianjuszczak163
@adrianjuszczak163 2 жыл бұрын
dlaczego ja nie mialem tak genialnego nauczciela elektroniki-fizyki :( Do Pana Leszka to bym z najwieksza ochota wchodzil na lekcje ! Az prosi sie zapytac o wiecej odcinkow w takim stylu jako wyjasnienie niktorych rzeczy z zakresu elektroniki ,elektrotechniki, fizyki. Pozdrawiam serdecznie
@rafalkrk
@rafalkrk 2 жыл бұрын
Pan Leszek zdaje się wykłada na jakiejś uczelni, więc wszystko przed Tobą. :-)
@bboyPrzemek
@bboyPrzemek 2 жыл бұрын
Fajnie wytłumaczone. Tranzystory są dla mnie dosyć trudnym tematem, bo chce to zrozumieć od szczegółu do ogółu, ale prostowanie prądu fajnie wytłumaczone.
@oskarukasiewicz72
@oskarukasiewicz72 11 ай бұрын
Pan Leszek naprawdę przystępnie potrafi opisać rzeczy trudne.
@DRako-nr4rj
@DRako-nr4rj 2 жыл бұрын
znam temat i miło bedzie sobie odświeżyć tą wiedzę
@hubabz
@hubabz 2 жыл бұрын
Mój ojciec też Leszek, fajny gość. I jak widać również po tym filmie, wszyscy Leszkowie to spoko ludzie! A co do materiału w odcinku, kubek z "NASRA" z wyróżniającym się logiem w tle, no i to zdjęcie UFO z Archiwum X! To mnie kupiło! Już za samo to polubiłem tę serię odcinkową na Astrofazie, a oglądam ją po raz pierwszy! Perełka! O tranzystorach, to ze dwa razy muszę jeszcze odsłuchać, świetnie opowiadane, z humorem, i z iskierką mocy do przyswajania wiedzy!
@pejahok250
@pejahok250 2 жыл бұрын
Super wyjaśnienie. Mega kanał.
@Karol-123
@Karol-123 2 жыл бұрын
Początek prawie jak analizy graficzne Gmocha :)
@wh00ps
@wh00ps 2 жыл бұрын
xD Nie jestem fanem piłki nożnej, i w życiu nie słyszałem o Gmochu.:) Postanowiłem więc czym prędzej nadrobić braki w wiedzy i wygooglałem :"analizy graficzne Gmocha", będąc przekonany, że szukam prac jakiegoś naukowca, którego dotąd nie znałem... Musiałem odczekać pięć minut zanim napisałem ten komentarz, bo mi przepona od śmiechu prawie pękła.xD
@wnuczek77
@wnuczek77 2 жыл бұрын
Świetne. Więcej takich proszę
@bartoszbart3019
@bartoszbart3019 2 жыл бұрын
Pany, szanuję Wasze filmy ale w opisany sposób to działały zasilacze antenowe sprzed 20 lat. To jest topologia zasilacza liniowego. Gdyby 2A ładowarka do telefonu byłaby zbudowana w ten sposób, to miałaby wielkość zasilacza do laptopa. Obecnie używa się konstrukcji nieco bardziej skomplikowanych, w których napięcie NAJPIERW jest prostowane, a dopiero potem, sterowane kluczem przy znacznie większe częstotliwości trafia na transformator. A propos tytułu - w obecnych procesorach nie stosuje się tranzystorów BJT, które zostały opisane.
@Bougi94
@Bougi94 2 жыл бұрын
Na początku był pokazany schemat tranzystora bipolarnego, procesory są zbudowane raczej z tranzystorów unipolarnych, gdzie prąd płynie tylko przez jeden rodzaj półprzewodnika. W ten kondensator w prostowniku, to chyba powinien być narysowany równolegle do diody, a nie szeregowo.
@rafalkrk
@rafalkrk 2 жыл бұрын
Też tak chciałem napisać, tzn. że kondensator powinien być równolegle. A potem pomyślałem: a może on już jest równolegle? Skąd wiesz gdzie jest wyjście?
@wagt3634
@wagt3634 2 жыл бұрын
Żeby to było dobrze wytłumaczone, to by trzeba było Smartgasma poprosić;)
@awgangawan5760
@awgangawan5760 2 жыл бұрын
Najlepiej by było, trochę kiepskie to tłumaczenie... Można było prościej i skuteczniej.
@arturkrull7343
@arturkrull7343 2 жыл бұрын
Best EEV blog ever👍
@michastrojnowski7535
@michastrojnowski7535 2 жыл бұрын
Te wideo aktywowało mi neurony.... ze wspomnieniami jak na lekcjach techniki, raz podpiołem diodę odwrotnie i puściłem prąd stały z generatora. Nie sądziłem że takie malutkie coś może tak huknąć Xd
@mariozdk
@mariozdk 2 жыл бұрын
Ładuje się a potem puchnie … ten droższy dla przedsiębiorców. To było piękne :)
@department1390
@department1390 2 жыл бұрын
Czołówka jest rewelacyjna! 😎
@wn186
@wn186 2 жыл бұрын
Chłopaki dzięki Wam mogę czuć się jak prezydent. Cały czas się czegoś uczę.
@hektopascale1
@hektopascale1 2 жыл бұрын
Świetlny materiał. Proponuję rozmowę na temat: jak działa telewizor. Używamy go na co dzień, wiemy jak obsługiwać go pilotem, ale nie do końca wiemy jak to się dzieje że widzimy poruszający się obraz. Fajnie byłoby wiedzieć jak od braci Lumiere przez lampy do współczesnej elektroniki temat się rozwijał.
@marekjakistam
@marekjakistam 2 жыл бұрын
W zasadzie nic nowego - zakres fizyki szkoły średniej (przynajmniej w moich czasach) i mimo upływu ponad 30 lat coś jeszcze z tego pamiętam. W każdym razie dzięki za przypomnienie. :-)
@Balthar
@Balthar 2 жыл бұрын
Taka poprawka, kondensator podpinamy równolegle. W ten sposób naładowałby się raz i koniec :)
@rafajankowski5386
@rafajankowski5386 2 жыл бұрын
Tu wyjaśniono buoowę zasilaczy transformatorowych, coraz rzadziej stosowanych. Obecnie do zasilania sprzetow elektronicznych używa się głównie zasilaczy impulsowych, które mają tą zaletę. że akceptują dużo szerszy zakres napięć wejściowych. Stąd ich uniwersalność w używaniu w Europie i w USA, gdzie jest sieć 110V. W zasilaczach impulsowych napięcie wyjściowe jest regulowane przez kontroler, który za pomocą impulsów otwiera i zamyka zasilanie, aby na wyjściu otrzymać odpowiednią wartość napięcia.
@kryjPL
@kryjPL 2 жыл бұрын
7:35 Elektryczne ciało doskonale czarne? Zwykłe ciało doskonale czarne obaliło fizykę klasyczną, to może to obali mechanikę kwantową? :D
@karolpala9522
@karolpala9522 2 жыл бұрын
w dzisiejszych czasach rozsądniej tłumaczyć zasadę działania tranzystora MOSFET, bo chyba on jest bardziej popularny, tak jak zasilacze, już chyba w większości impulsowe
@kooboos89
@kooboos89 2 жыл бұрын
Dokladnie. Podana tu wiedza to juz era dinozaurow.
@koprolity
@koprolity 2 жыл бұрын
Dzięki tej rozmowie poczułem się, jakby ktoś wyłączył mi ćmiatło.
@jogibear4494
@jogibear4494 2 жыл бұрын
Dobranoc 😂
@lechtrybun1809
@lechtrybun1809 2 жыл бұрын
Jeśli atom metalu odda wyemituje z ostatniej orbity jakiś elektron, to tzw puste miejsce wypełnia inny elektron np z powietrza? Po jakim czasie wraca to do równowagi? Np Fe rozgrzane do czerwoności - emituje elektrony, tak? Czy dobrze rozumuję? Pozdrawiam
@rafalkrk
@rafalkrk 2 жыл бұрын
1. Jeśli atom metalu odda elektron, to puste miejsce wypełni elektron z sąsiedniego atomu. I tak dalej - w ten sposób płynie prąd. 2. Rozgrzany metal trochę emituje elektronów i tak właśnie działają lampy elektronowe. Ale nie zrozum tego w ten sposób, że tych elektronów jest tak dużo, że jak dotkniesz rozgrzanego żelaza, to Cię kopnie prąd. Rozgrzane metale emitują głównie promieniowanie podczerwone, a bardziej rozgrzane też widzialne. Elektronów za dużo tam nie ma.
@lechtrybun1809
@lechtrybun1809 2 жыл бұрын
@@rafalkrk Wielkie dzięki. Ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić, że to rozgrzane żelazo emituje jakieś elektrony i jak ostygnie, jest ich tyle samo co przed rozgrzaniem. Sorry, że to splycam. Nie wszystko człowiek może ogarnąć. Pozdrawiam serdecznie.
@rafalkrk
@rafalkrk 2 жыл бұрын
@@lechtrybun1809 Pewnie jako dobry przewodnik z łatwością odzyskuje te elektrony. Nie chciałby czegoś pomylić, na wszelki wypadek polecam: pl.m.wikipedia.org/wiki/Emisja_termoelektronowa
@pmcmalec
@pmcmalec 2 жыл бұрын
Podobnie jak poprzedni odcinek tak samo ten jest bardzo lopatologiczny, wobec tego jako informatyk i elektronik muszę trochę przymykac ucho ;)
@Miszaification
@Miszaification 2 жыл бұрын
Szkoda że nie miałem takiego nauczyciela jak Pan Leszek.
@dymirybezrukov6971
@dymirybezrukov6971 2 жыл бұрын
wreszcie rozumiem :p
@tomek2810
@tomek2810 2 жыл бұрын
Będzie odcinek dwu godzinny 🤗🤗? Lub więcej ;)
@robos1980
@robos1980 2 жыл бұрын
Piotrek przypomniała mi się lekcja Elektroniki sprzed 20 lat ;) w gniozdkach momy 230V ...kto miał podobne zajęcia łatwo skuma o co chodziło jednak nie wszystkie głowy na techniczne szkoły chodziło i uczelni więc dla nich może być to kłopotliwe; ) Pozdrowionka dla Was Ps W jednym z pop Sience dr. Mówił o zasadzie zachowania energii w przypadku samochodów elektr. miał wyraźnie wątpliwości o ekonomicznym sensie opłacalności tego typów pojazdów czy można by ten wątek rozwinąć? Bo bardzo ciekawe to?
@Damian-dc9ie
@Damian-dc9ie 2 жыл бұрын
dlaczego tak mi nikt w szkole nie tłumaczył fizyki chemii. Nagle nie jest to nudne a wręcz bardzo ciekawe
@krzysztofaleksiejczuk9509
@krzysztofaleksiejczuk9509 2 жыл бұрын
Bo do kazdego poziomu wiedzy trzeba dorosnąć mentalnie. Dorosles....
@marekchudy8893
@marekchudy8893 2 жыл бұрын
Dziękuję I pozdrawiam
@johnyby1981
@johnyby1981 2 жыл бұрын
prostownik diodowy wyjasniony swietnie, ale tranzystor za bardzo naukowo. Tranzystor to taki elektro zawor, mamy wejscie i wyjscie (emiter, kolector) a w srodku jest nasz zawor (baza) ktory elektrycznie otwieramy gdy jest potrzeba. Jesli na bazie bedzie dosc wysoki prad to nasz zawor bedzie otwarty i prad bedzie plynal z emiter do kolektora. Potem dodac mozna ze kierunek pradu mozna jeszcze odwracac w zaleznosci od tranzystora typu (pnp,npn, itd). Takiego wyjasnienie bym oczekiwal na poczatek a pan zrobil wyklad prawie jak na studiach, zaczynajac od diody, pol wzbronionych, itd. za bardzo naukowo to bylo i juz po 3 minucie wiekszosc przestala "kumac" (przenosnia - ludzie nie zaby ;) ).
@Głos-rozsądku
@Głos-rozsądku 2 жыл бұрын
Szybko i efektywnie.
@wieczor3000
@wieczor3000 2 жыл бұрын
Trochę chaotycznie szczerze mówiąc, jak ktoś chce to dobrze zrozumieć, polecam pierwsze odcinki RS Elektronika ;)
@acowasto5757
@acowasto5757 2 жыл бұрын
Tego typu zasilacz nie spełnia norm. Współczynnik mocy wynosi około 0.6, wg normy powinien wynosić 0.9. Kondensator powinien być podłączony równolegle do odbiornika. No i powinny być 4 diody, skoro przebieg był prostowany dwupolowkowo.
@krzysztoffilar158
@krzysztoffilar158 2 жыл бұрын
Takich rzeczy więcej, prosto i na temat. Dziękuję.
@Sebaskas
@Sebaskas 2 жыл бұрын
Ekstra
@piotrjendrak6972
@piotrjendrak6972 2 жыл бұрын
Jak się chcecie dowiedzieć jak działa tranzystor to polecam nie oglądać tego filmiku tylko włączyć kanał RS elektronika tam jest wszystko pięknie wyjaśnione bo tutaj ten chłop ewidentnie się na tym nie zna
@dariuszgolinski3722
@dariuszgolinski3722 2 жыл бұрын
Również polecam RS elektronika ale dla kogoś kto nie ma podstaw technicznych i traktuje ten temat jako rozrywkę edukacyja to będzie męczarnia. A tu było to wyjaśnione w stylu pop tak jak nazwa programu wskazuje :)
@brys555
@brys555 2 жыл бұрын
@@dariuszgolinski3722 Tutaj nic nie zostało wyjaśnione. Gdybym wcześniej tematu nie znał to bym nic z tego słowotoku nie zrozumiał.
@rav2568
@rav2568 2 жыл бұрын
@@brys555 Zgadzam się co ma mostek Greza wspólnego z tranzystorem?
@antroponautus
@antroponautus 2 жыл бұрын
nie ma się co czarować, można wyjaśnić funkcjonalność tranzystora ale nie zasadę jego działania. Z reguły wszystko jest w miarę zrozumiałe do poziomu Fermiego, tutaj następuje czarodziejski hokus pokus, przeskok myślowy i od tej chwili każdy udaje że rozumie.
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 2 жыл бұрын
Dokładnie tak.
@hecticnarcoleptic3160
@hecticnarcoleptic3160 2 жыл бұрын
Jak to? Można coś więcej? To znaczy, że nikt naprawdę nie rozumie, jak działa tranzystor?!
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 2 жыл бұрын
@@hecticnarcoleptic3160 To nie o to chodzi ze NIKT. Chodzi o to że nie w takim programie. W takim materiale na YT zrobić się tego nie da, bo od matematyki i fizyki głowy popuchną, więc lepiej powiedzieć nie na jakiej zasadzie działa, lecz jak się to działanie objawia. A działa to tak. Płynie prąd od jednej nóżki do drugiej, a jego wartość można regulować "trzecią nóżką". Proste i zrozumiałe prawda? Są tranzystory w których reguluje się prąd zmieniając "prąd w nóżce", są takie którym się "napięcie nóżki zmienia a pard w niej nie płynie", są i takie w której steruje się przez "nóżkę" oświetlając ją mocniej lub słabiej. Jak ktoś interesuje się "głębiej" to jest tak: Tranzystor ma w sobie trzy warstwy a pomiędzy nimi dwa "złącza" które co do zasady przewodzą tylko w jedną stronę. Te złączą są tak ustawione że tranzystor nie przewodziłby gdyby do środkowej warstwy nie była wbudowana "nóżka". Przez tę nóżkę doprowadza się sygnał, który "otwiera" trochę złącze, które normalnie blokuje. Jeszcze proste? Czym głębiej tym trudniej, a najgłębiej jest mechanika kwantowa i funkcje zmiennej zespolonej i ta dopiero "naprawdę objaśnia" jak tranzystor działa.
@antroponautus
@antroponautus 2 жыл бұрын
@@hecticnarcoleptic3160 pewnie są tacy co rozumieją tylko oni też wiedzą jak posługiwać się równaniami Maxwella, widzą i czują całkę potrójną. Ja do nich niestety nie należę.
@modelarskiepasje7574
@modelarskiepasje7574 2 жыл бұрын
O której godzinie czasu polskiego będzie widoczne zaćmienie Słońca 4 Grudnia 2021?
@franekbadziak187
@franekbadziak187 2 жыл бұрын
Nie będzie widoczne w Polsce, w pobliżu geograficznego bieguna południowego Ziemii
@tandex3414
@tandex3414 2 жыл бұрын
Mógł jeszcze powiedzieć o technologi mosfet
@omeleq
@omeleq 2 жыл бұрын
Kiedyś coś dr Leszek mówił, że elektrony normalnie przebiegają parę metrów na sekunde. kzfaq.info/get/bejne/kJ9pmbeGr9_JXY0.html w tym filmiku od 9 minuty RS Elektronika mówi, że prędkość elektronów jest 0.1 mm na sekunde. Więc mega mała ta prędkość. I prąd nie robi transport elektronów tylko chyba to pole magnetyczne.
@sackif
@sackif 2 жыл бұрын
A co jak laptop jest podłączony do ładowarki bez baterii? Często tak robię ?
@adamkwiatosz9984
@adamkwiatosz9984 2 жыл бұрын
Szacun. !!! Prosto Skutecznie W punkt
@DawidWojcieszak
@DawidWojcieszak 2 жыл бұрын
Czekałem na coś takiego. Szybkie przypomnienie materiału z technikum elektronicznego 🙂
@adamp5424
@adamp5424 2 жыл бұрын
To jest lepsze niż narkotyki.
@McFly363
@McFly363 2 жыл бұрын
Zastanawiam się na jak długo starczy im tematów w pop science?
@JeansoweSpodenkiFilm
@JeansoweSpodenkiFilm 2 жыл бұрын
Ło, toś mi z nieba spadł z tymi odpowiedziami. 🙏
@Astrofaza
@Astrofaza 2 жыл бұрын
Egzamin? xD
@JeansoweSpodenkiFilm
@JeansoweSpodenkiFilm 2 жыл бұрын
@@AstrofazaJasnowidz 😆
@karolwojtyla3047
@karolwojtyla3047 2 жыл бұрын
Chyba niestety ostatecznie nie dowiedzieliśmy się jak działa tranzystor w procesorze.
@fddevnull
@fddevnull 2 жыл бұрын
Z poprzednim filmem powinno być jaśniej. Dział jak klucz czy prosta bramka logiczna. Jest napięcie na nóżce to przewodzi nie ma to nie przewodzi. Łącząc odpowiednio tranzystory można uzyskać wszystkie bramki logiczne.
@karolwojtyla3047
@karolwojtyla3047 2 жыл бұрын
@@fddevnull Ty to wiesz, ja to też wiem, ale w tym filmie tak tłumaczą, że w końcu nic nie wytłumaczyli, tak więc ktoś kto dotychczas nie wiedział nic się z tego filmu nie dowiedział. Bardziej przypominało to piłkarskie ekspertyzy Jacka Gmocha. :D
@Glothmorg1
@Glothmorg1 2 жыл бұрын
Mądrego to aż miło posłuchać !
@kogutor1
@kogutor1 2 жыл бұрын
0;50 ja juz zawal serca mam kocham (POP Sci E)
@mariozdk
@mariozdk 2 жыл бұрын
Chciałbym mieć takiego nauczyciela w podstawówce
@szogunet
@szogunet 2 жыл бұрын
Uwielbiam włączyć sobie Cyberpunka z wyłączona muzyką i odpalać tą serię w tle. ten klimat gry, te tematy POP Science .... rzeknę: MIODZIO
@tomeksieracki
@tomeksieracki 2 жыл бұрын
Nie no gość jest naprawdę dobry. Chciałbym chodz raz się z nim spotkać i tak sobie pogadać jak Ty. Pozazdrościć 🤔
@gr33nmint
@gr33nmint 2 жыл бұрын
11:04😆😆 przebłysk geniuszu 😉
@mateuszcielas3362
@mateuszcielas3362 2 жыл бұрын
magia
@s3rverius
@s3rverius 2 жыл бұрын
Jak miło :)
@jakubborowiec4298
@jakubborowiec4298 2 жыл бұрын
będzie też zwykły pop science w tym tygodniu?
@Astrofaza
@Astrofaza 2 жыл бұрын
Będzie :)
@drosogaming3286
@drosogaming3286 2 жыл бұрын
Ale dlugich juz nie bedzie?
@grzegorzgrzegorz3628
@grzegorzgrzegorz3628 2 жыл бұрын
Witam,kiedy nowy odcinek pop since
@12351adam
@12351adam 2 жыл бұрын
Jutro wszyscy robią zasilacze
@SlawLeszno
@SlawLeszno 2 жыл бұрын
Panowie. Z całym szacunkiem. Ale jak tego słucham, to aż się włos na głowie jeży.
@riddick9547
@riddick9547 2 жыл бұрын
A pamięta kto, jak działa trioda, pentoda? I co ważne, niewrażliwa elektronika tamtych czasów na wybuch atomowy, mimo, że cholernie energożerny. Ruskie do dziś jeszcze mają w rezerwie radiostacje starego typy na wypadek godziny W.
@wesly4859
@wesly4859 2 жыл бұрын
Ad tdx: Tylko pierwsze zdanie dotyczy opisu tranzystora. Reszta to już logika i ew. jej implementacja za pomocą podzespołów elektronicznych. Do budowy procesora nie potrzeba żadnych tranzystorów - a potrzeba sterowanych przełączników, a takie każdy ma choćby na ścianach w chałupach do światła. Możesz użyć przekaźników, lamp, zaworów hydraulicznych lub innych np optycznych ale te ostatnie się nie rozwinęły choć było dużo krzyku na ten temat jakiś czas temu. A były jeszcze biologiczne, ale autor tych prac okazał się oszustem i odebrano mu co najmniej doktorat. Oczywiście technologicznie tranzystory okazały się najbardziej wydajne co do upakowania w jednostce objętości i stąd to jest jedyna (na skalę przemysłową) technologia dziś stosowana, chyba że o czymś nie słyszałem. Znacznie bardziej (dotyczy mnie) interesujący jest tranzystor jako sterowane źródło prądowe niż sterowany szlaban (typu zamknij/otwórz).
@mr.v1442
@mr.v1442 2 жыл бұрын
Przypomina mi się technikum elektryczne/chłodnicze Zawód elektryka miałem głęboko w poważaniu a miejsce tonie w patologii, Dobrze że rzuciłem ten prukiwidołek. Jednak podziwiam ludzi o umyśle do nauk ścisłych i sam bym tak chciał i trzymam kciuki za naukę.
@Kriszoff
@Kriszoff 2 жыл бұрын
Panowie lubię Was słuchać, ale to co się dzieje w tym odcinku woła o pomstę do nieba. Przedstawiony został tranzystor bipolarny, nie stosowany w układach cyfrowych. Powinien zostać przedstawiony tranzystor unipolarny, konkretnie mosfet. Aż się prosiło pokazać negator zbudowany z dwóch mosfetow. Kondensator w szereg w zasilaczu?! Właśnie odcieliście składową stałą!
@prawiepowaznie2401
@prawiepowaznie2401 2 жыл бұрын
Tego to ja sie nie spodziewałem. Oczywiście tutaj jeden człowiek już sie rzucał jak to Leszek nie gada herezji i w ogóle stos, ale nie przejmujcie sie, wszyscy wiemy że Leszek specem nie jest i zrobił to w sposób uproszczony
@adamganski2012
@adamganski2012 2 жыл бұрын
👍
@jqanowalski2852
@jqanowalski2852 2 жыл бұрын
Odniosłem wrażenie że chcieli zrobić Naukowy Bełkot , a wyszedł im program Matura to bzdura :)
@pokulan
@pokulan 2 жыл бұрын
Nie mogę tego oglądać.... W sensie laborki z analogowych układów na elektronice mne tym tak rozjechały, że więcej nie moge o tym słuchać :D
@takasytuacja5133
@takasytuacja5133 2 жыл бұрын
Mega wytłumaczone :) a łysy nie chciał słuchać i się wygłupiał ;(
@tadekniejadek5570
@tadekniejadek5570 Жыл бұрын
Niedziwie się mu . To katastrofa muzgu dla słuchacza. Conajmniej 40 błędów . Haos itd.... Sygnał sygnał....kasuj to .
@hakero861
@hakero861 2 жыл бұрын
Gdzie reszta materiału
@martingorbush2944
@martingorbush2944 2 жыл бұрын
No właśnie. Było coś o innych tranzystorach niż bipolarnych. Gdyż w CPU to są jednak nieco innego typu. :)
@soman8245
@soman8245 2 жыл бұрын
Wygląda jakby pan wiedział o tym wszystko, ale kiedy ogląda to ktoś kto wie jak działają złącza to jest to masło maślane poprzerywane niedopowiedzeniami w najważniejszych miejscach. Brak wiedzy zamaskowany sprytnie wspominaniem o tym że jest "oczywiście wiele rodzajów tego ale nie wchodźmy w to za głęboko"...😄
@darekw1967
@darekw1967 Жыл бұрын
Z tym kondensatorem to pan przesadzil. Dal pan szeregowo do diody a powinno byc na wyjsciu mostka rownolegle ;)
@MrDbbodzio
@MrDbbodzio 2 жыл бұрын
Czytam komentarze i włos mi się zjeżył na głowie. Jaki my mamy dziś poziom edukacji? Strach się bać! Chodziłem do szkoły ponadpodstawowej jaklies 30 lat temu, budowa tranzystora to był dosłownie jeden temat na lekcji gdzie i tak 45 min nam to nie zajęło bo wszyscy wiedzieli o co chodzi. Tranzystor npn pnp najprostrz sprawa gdzie gość astrofazy i tak skomplikował to na maksa
@marcin3356
@marcin3356 2 жыл бұрын
kondensator do wygładzania napięcia wpinany jest inaczej niż zostało to narysowane przez Pana Leszka
@danielkowszun7228
@danielkowszun7228 2 жыл бұрын
To nie była lekcja, tylko pop. Myślę, że zastosowano tu straszne skróty myślowe, dlatego generalnie nic nie zostało wyjaśnione :) Za to strasznie zaciemnione. Tak prostą rzecz jak tranzystor NPN chyba nie da się gorzej wyjaśnić...
@arturdybala3459
@arturdybala3459 2 жыл бұрын
oj posypie się hejt od elektryków :)))) ale fajny tablecik . pozdrawiam
@pmcmalec
@pmcmalec 2 жыл бұрын
Elektroników * ;)
@piotrjendrak6972
@piotrjendrak6972 2 жыл бұрын
I bardzo dobrze jak się nie zna to się niech nie bierze bo zniechęca ludzi do nauki bo jedyną reakcją jaką będą mieli młodzi po tym gniocie będzie wiem że nic nie wiem
@arturdybala3459
@arturdybala3459 2 жыл бұрын
@@piotrjendrak6972 jesteś zbyt surowy nie pozwolę hejtować mój ulubiony kanał ! :).
@piotrjendrak6972
@piotrjendrak6972 2 жыл бұрын
@@arturdybala3459 to nie żaden hejt ale tak to jest w tych czasach że zwykła opinia negatywna i to uzasadniona jest traktowana jako hejt
@jakubskonieczny5750
@jakubskonieczny5750 2 жыл бұрын
@@piotrjendrak6972 różnica między hejtem a negatywną opinią leży jedynie w języku wypowiedzi. Jeśli coś się nazywa "gniotem" lub "gównem", to jest hejt. Jeśli coś się nazywa "błędną interpretacją", "niedostatkami wiedzy specjalistycznej" itp. itd. to jest to krytyka. I na tym zamknijmy temat. Prosta różnica.
@toolsx8677
@toolsx8677 2 жыл бұрын
14:07 Jedna pięćdziesiąta sekundy to 1 Herz niech ktos poprawi jesli zle mysle?
@brys555
@brys555 2 жыл бұрын
Źle myślisz. 1Hz to jest częstotliwość czegoś wynosząca 1 raz na sekundę. Tym czymś może być np fala dźwiękowa, lub zmiana polaryzacji napięcia.
@robos1980
@robos1980 2 жыл бұрын
50Hz to częstotliwość napięcia jaką mamy w gniazdkach.. 1Hz to 1/s
@token33com
@token33com 2 жыл бұрын
Ogólnie fajnie było sobie to odświeżyć, ale bądźmy sprawiedliwi o tranzystorach w procesorze to raczej nic nie bylo :) W procesorach stosuje się tranzystory unipolarne MOSFET posiadają ŹRÓDŁO, DREN i BRAMKĘ i zdecydowanie pracują w inny sposób niż opisany w filmie tranzystor bipolarny który ma EMITER, KOLEKTOR i BAZĘ. Film więcej czasu poświęca prostowaniu prądu w zasilaczach niż procesorom. Szczerze? Nazwa filmu jest myląca....
@dawid3892
@dawid3892 2 жыл бұрын
Czy to auila?
@Vertex_HD
@Vertex_HD 2 жыл бұрын
W programach 3d np Blender możemy ustawić światło z wartością ujemną i dokładnie się zachowuję jak opisują.
@sayjacob2048
@sayjacob2048 2 жыл бұрын
11:24 chłop opisał napięcie jako U (chyba bo bazgroli strasznie) a potem poprawia na V... xd
@kr4j3s98
@kr4j3s98 2 жыл бұрын
Przecież widać że to jest V
@dariuszgolinski3722
@dariuszgolinski3722 2 жыл бұрын
Chłop chciał wyjaśnić idee i nie rozdrabnial się. Po bożemu powinno być na osi napisane U[V] czyli Napięcie U w jednostce V czyli Voltach.
@PiotrMaziarz
@PiotrMaziarz 2 жыл бұрын
"Lód" J. Dukaja jedna z moich ulubionych. Polecam też "Perfekcyjną niedoskonałość". Główny bohater też Zamoyski. Przypadek??? ;)
@hitmanjooo2047
@hitmanjooo2047 2 жыл бұрын
Dosyć nieźle wytłumaczone, aczkolwiek myślę że na kanale RS Elektronika bardziej wnikliwie wyjaśnił ten temat.
@19Buster90
@19Buster90 2 жыл бұрын
Szkoda, że w szkołach tak się tego nie tłumaczy tylko tutaj macie jeden bloczek, drugi, strzałki, U, V, I liczyć i dowidzenia
@aurisacrafames1080
@aurisacrafames1080 2 жыл бұрын
8:13 ćmieczkę się zapala:)
Historia polskich tranzystorów [TOWARY MODNE 108]
26:41
Adam Śmiałek
Рет қаралды 90 М.
Tak działa komputer kwantowy
18:32
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 163 М.
Cat Corn?! 🙀 #cat #cute #catlover
00:54
Stocat
Рет қаралды 15 МЛН
How Many Balloons Does It Take To Fly?
00:18
MrBeast
Рет қаралды 157 МЛН
Happy 4th of July 😂
00:12
Alyssa's Ways
Рет қаралды 63 МЛН
50 YouTubers Fight For $1,000,000
41:27
MrBeast
Рет қаралды 167 МЛН
Jak działa kalkulator? [RS Elektronika] #215
36:10
RS Elektronika
Рет қаралды 131 М.
Pierwsze zegary mechaniczne i elektroniczne - POP Science Fragmenty
12:45
Tak działa Komputer Kwantowy - AstroFaza
24:43
Astrofaza
Рет қаралды 434 М.
Nadchodzi rewolucja w świecie mikroprocesorów - KŚ wyjaśnia
8:31
Komputer Świat
Рет қаралды 75 М.
Kineskopy [RS Elektronika] #120
21:49
RS Elektronika
Рет қаралды 87 М.
Czym są liczby urojone? - Kod Wszechświata #6
1:06:12
Astrofaza
Рет қаралды 132 М.
Podkręcałem CPU na AZOCIE!
10:52
ZMASLO
Рет қаралды 105 М.
O co chodzi w fizyce kwantowej - Andrzej Dragan BS3S #6
43:52
Astrofaza
Рет қаралды 349 М.
تجربة أغرب توصيلة شحن ضد القطع تماما
0:56
صدام العزي
Рет қаралды 57 МЛН
Look, this is the 97th generation of the phone?
0:13
Edcers
Рет қаралды 3,8 МЛН
Todos os modelos de smartphone
0:20
Spider Slack
Рет қаралды 58 МЛН
Смартфон УЛУЧШАЕТ ЗРЕНИЕ!?
0:41
ÉЖИ АКСЁНОВ
Рет қаралды 1,1 МЛН
АЙФОН 20 С ФУНКЦИЕЙ ВИДЕНИЯ ОГНЯ
0:59
КиноХост
Рет қаралды 1,1 МЛН
Что делать если в телефон попала вода?
0:17
Лена Тропоцел
Рет қаралды 720 М.