Nadchodzi rewolucja w świecie mikroprocesorów - KŚ wyjaśnia

  Рет қаралды 75,542

Komputer Świat

Komputer Świat

Жыл бұрын

Choć przez ostatnie 11 lat w świecie produkcji procesorów zmieniło się sporo i dzięki kolejnym innowacjom w naszych komputerach i smartfonach obecnie znajdują się układy wyprodukowane w procesie klasy 5 lub 4 nm, to przez ten czas ogólne założenia dotyczące tego, jak powinien wyglądać pojedynczy tranzystor, pozostały relatywnie niezmienione. Jednak w najnowszych procesach technologicznych klasy 3 i 2 nm konieczne stało się wysłanie służącym nam przez ponad dekadę tranzystorów finFET na zasłużoną emeryturą, ponieważ nie da się ich już bardziej pomniejszać przy zachowaniu niezbędnych parametrów elektrycznych. Co dalej? W praktyce przekonamy się o tym już niedługo.

Пікірлер: 191
@frejadraco9409
@frejadraco9409 Жыл бұрын
Boże, aż mi się łezka w oku kręci. Materiał o technologiach, w którym mówi się o technologiach, a nie o tym, że model XYZ ma o jeden obiektyw więcej, i że recenzent dobrze się z tym czuje. Szkoda, że prasa komputerowa lat 90-tych już raczej nie wróci.
@dawidgrabowski7909
@dawidgrabowski7909 Жыл бұрын
Nawet, jeśli taka prasa wróci, to tanio nie będzie. Żeby zrobić fajne treści i nie drukować 20 stron reklam taki periodyk musiałby kosztować ze 30 zł. BTW smoki są fajne 🙃
@hadeseye2297
@hadeseye2297 Жыл бұрын
@@dawidgrabowski7909 W Linux Magazine nie ma praktycznie treści, a kosztuje 45zł.
@michal19777
@michal19777 Жыл бұрын
@@dawidgrabowski7909 wystarczy patronajty i inne bajery, mocno przesadzasz to, że nie ogarniasz jak może coś wyglądać i działać to od razu tego nie przekreślaj bo reklamy, marketing życzę, żeby reklamy jakie znamy umarły
@dawidgrabowski7909
@dawidgrabowski7909 Жыл бұрын
@@michal19777 stosując wycieczki osobiste nie pomogłeś mi w zrozumieniu czegokolwiek.
@pacanosiu
@pacanosiu Жыл бұрын
@@dawidgrabowski7909 faktycznie rzadkość, no ale z tym tytułem to popłynął bo to żadna rewolucja technologiczna, kolejna ewolucja tak ale nie rewolucja
@prostyczlowiek5355
@prostyczlowiek5355 Жыл бұрын
Dziękuję za nową porcję wiedzy. Redakcji Komputer Świata życzę w Nowym Roku minimum potrojenia liczby subskrybentów, wielu ciekawych tematów i pomysłów, a zdrowia i wszystkiego dobrego w życiu prywatnym. Pozdrawiam serdecznie z Katowic 😀
@tomtomkowski7653
@tomtomkowski7653 Жыл бұрын
Warto dodac ze TSMC razem z MIT opracowuja wlasnie 1nm proces technologiczny nie oparty na krzemie i z tego co wiem prace sa zaawansowane i ida zgodnie z planem.
@pierdzielak
@pierdzielak Жыл бұрын
Zajebiste te nowe tranzystory a będzie się dało je kupić w detalu? Radio bym sobie zbudował :)
@Kapalek84
@Kapalek84 Жыл бұрын
z punktu widzenia przecietnego czlowieka to od jakis 3 lat wszystkie nowe ulepszenia telefonow juz nie sa niezbedne 1. (wszystko na smartfonach juz 3 lata temu chodzi bez spowolnien obliczeniowych/slabych fpsow) 2. 90Hz wyswietlacz nie jest niezbedny (subtelna roznica kosztem zernosci obliczeniowej) 3. powyzej 48Mpix aparaty i obrobka zdjec tez nie sa niezbedne (w telfonach przynajmnie) 4. Jedno naladowanie tel starcza na jeden dzien (energozernosc nawet obnizona nie spowoduje ze naladowanie starczy na 2 pelne dni) 5. koszt telefonow z 3lat wstecz juz jest niski oferujac w miare penlna funkcjonalosc do standardowych potrzeb (youtube,www,email,foty,energozernosc) 6. czy da sie usprawiedliwic ladowanie sie w proces technologiczny ktory moze zrealizowac tylko jedna firma na swiecie? pakujac w to kupe szmalu, zyskujac subtelne roznice jak w telepfonach epyl? juz nie mowiac o tym ze podzespoly (chyba pamiec cache do procesora) wykonane w wiekszej mikrowieljosci juz moga hamowac te wszystkie 3nm procki.
@Wulffstan
@Wulffstan Жыл бұрын
Bardzo dobry i prawdziwie technologiczny materiał.
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
w żaden sposób
@stanisawk1385
@stanisawk1385 Жыл бұрын
kwantowych nie będzie tak szybko. BYłem na wykładzie d. Dragana, który o tym mówił. Do tego potrzeba bardzo dużo energii aby utrzymać niską temperaturę struktur. Może kiedyś, ale na pewno nie szybko. Trzeba dopracować nowe, małe i tanie źródła dużych energii oraz wytwarzania i stabilizacji niskich temperatur w wydaniu komercyjnym
@AdamChopinDev
@AdamChopinDev Жыл бұрын
Dragan może nie wie o NV qbitach, które mogą działać w temperaturze pokojowej?
@foobaz2387
@foobaz2387 Жыл бұрын
@@AdamChopinDev Myślę że Dragan wie bardzo dobrze o prawdziwych wyzwaniach a nie przejmuje się tym co mówi marketing, który ma za zadanie zdobyć entuzjazm potencjalnych inwestorów.
@AdamChopinDev
@AdamChopinDev Жыл бұрын
@@foobaz2387 no nie wiem, ja o NV qbitach słyszałem od profesorów zajmujących się komputerem kwantowym. kzfaq.info/get/bejne/pcqCq5qp19K-o58.html Specjalizacja w nauce istnieje, nikt nie zna się na wszystkim.
@tadeuszk.4788
@tadeuszk.4788 Жыл бұрын
Plus nanorurki oczywiście daje wyższą wytrzymałość na temperaturę co przekłada się na możliwość przenoszenia większej mocy przy mniejszym rozmiarze i wysoką częstotliwość pracy.
@luk3z517
@luk3z517 Жыл бұрын
Moja predykcja jest taka, że pójdę niedługo spać, a jutro znowu poniedziałek...
@sebastiankondraciuk6680
@sebastiankondraciuk6680 Жыл бұрын
Według mnie z krzemem pożyjemy jeszcze trochę. Od dawna znamy materiały półprzewodnikowe o lepszych właściwościach np. arsenek galu czy węglik krzemu. Sęk w tym ze krzem jest rewelacyjny technologicznie. Z arsenku galu czy węglika krzemu produkujemy pojedyncze tranzystory ale nie układy scalone. Układy wymagają wytwarzania warstw izolacyjnych i tu krzem pokazuje muskuły. Wystarczy podgrzać krzem i wystawić na ekspozycje tlenu i gotowe. Tego zabiegu nie da się zastosować w innych materiałach. Co do nowych obiecujących materiałów takich jak choćby grafen lub nanorurki to tu trzeba wymyślić całą technologie od nowa. Nie jest tak ze mamy nowy materiał np. grafen który wykazuje świetne właściwości elektroniczne (bardzo szybko przełącza) którą możemy włożyć w stara technologie i uzyskujemy nową jakość. Grafen jest materiałem dwuwymiarowym a obecne technologie półprzewodnikowe wykorzystują wszystkie trzy wymiary. Było to dobrze widać w materiale że rozwój technologi krzemowych skupiał się na otoczeniu kanału przez bramkę z każdej strony. Jak zbudować przyrząd przełączający na bazie grafenu i scalić go w układ scalony to za to będą przyznawane Noble z fizyki. Trochę jest tak jak kiedyś budowano komputery na przyrządach zwanych lampami a potem świat przesiadł się na nowa technologie półprzewodników tylko obie technologie nie mają z sobą wiele wspólnego poza tym że są na prąd i wykorzystując system binarny. Wracając do krzemu to chyba skończył się wyścig zwiększania częstotliwości taktowania ale czy skończył się wyścig ilości tranzystorów na jednostce powierzchni?
@qwertasdef6753
@qwertasdef6753 Жыл бұрын
Nie ogarniam co się dzieje w świecie komputerów. W przenośnych dzisiaj jednak rdzeń do 3 GHz jest wręcz standardem. Sam system jest dla niego już dość sporym wyzwaniem. Otwarcie czterech kart w przeglądarce powoduje zadyszkę, jeśli któraś zawiera odtwarzacz muzyki lub, o zgrozo, filmów. Miałem w domu laptopa, kilkanaście lat, kilka lat temu się popsuł, Celeron 2,5M na pokładzie o dokładne takiej częstotliwości (2,5 GHz). To był na swoje czasy mocny sprzęt, ze 16 lat temu, gdy komputery przenośne miały zwykle do 2 GHz procki. W kilkuletniej stacjonarce mam 8x 4Ghz i przy naprawie nie było sensownej alternatywy, która w podobnych pieniądzach mogłaby się chociaż zbliżyć parametrami, a przecież produkują coraz lepsze i na rynku powinno być więcej mocniejszych. Licząc na szybko, sensowne alternatywy dla komputera poskładanego w kwocie ok. 3600zł, zaczynają się bliżej 10000zł. Da hell? Jeśli produkcja tanieje, to czemu na rynku sprzęt drożeje i ma niższe parametry? To jakiś obłęd.
@quenascod4
@quenascod4 Жыл бұрын
Patrzysz tylko na taktowanie? Bez sensu.
@qwertasdef6753
@qwertasdef6753 Жыл бұрын
@@quenascod4 nie. Bez sensu jest pisanie kilkustronicowego elaboratu. Wspomniałem o ilości rdzeni, to się przekłada na wątki, możliwość realizacji kilku zadań lub bardziej skomplikowanych. Nowsze pamięci mają wyższe CL przy podobnych taktowaniach. Miarą tego wszystkiego jest dla mnie to, co oferuje mi sprzęt w totalu. Jeśli wydajność ma skalibrowaną na przeglądarkę, to dlaczego płacić kilka tysięcy za nowy, gdy kilkuletni za kilkaset złotych też temu podoła równie skutecznie? Może mam coś z pojmowaniem, ale ni w ząb tego nie czaję.
@januszlepionko
@januszlepionko Жыл бұрын
Jesteśmy na drodze od rynku konkurencyjnego do monopolu. Obecnie gdzieś między oligopolem a (chyba) kwadrupolem. To jeśli chodzi o sprzęt. W dziedzinie systemów operacyjnych podobnie się dzieje.
@qwertasdef6753
@qwertasdef6753 Жыл бұрын
@@januszlepionko hmmm, akurat tu widzę pewien dualizm. W domach, miażdżąca większość zawsze była pod windą, z kolei oprogramowanie użytkowe pod unixem. Trochę jak naczepa, w sumie dziś się tak transportuje większość towarów. Niby nie ma silnika, kierownicy i wielu rzeczy przydatnych w pojeździe, a jednak są w użyciu codziennie. W telefonach też jest bardzo silny podział, albo android albo system od nadgryzionego jabłka. Kiedyś miałem romans z mandrivą 08 spring. Zaczęła od sformatowania mi dysku C bez pytania, więc powiedzmy, że złość to eufemizm. System to jest tylko kontroler. Sprzęt nadal ma swoje właściwości, parametry. Nie wiem czy ta słabość dzisiejszych konstrukcji to pokłosie tsunami z chyba 2018 roku (zmiotło prawie połowę światowej produkcji pamięci) czy inne czynniki, ale mój stary komputer zjada nowe szybciej niż mrugnę. Przy okazji są tylko dwaj duzi producenci elektroniki komputerowej, Intel i AMD. Ma to swoje plusy, jak interoperacyjność, ma minusy związane z monopolem. Każdy dobiera sprzęt według własnych kryteriów. Większość chyba nieświadoma, ale na to nic nie poradzę.
@januszlepionko
@januszlepionko Жыл бұрын
@@qwertasdef6753 Intel i AMD produkują następców x86, i w tym obszarze jest duopol. Ale jest jeszcze Apple ze swoim M1. A w smartfonach masz jeszcze jakąś różnorodność procesorów głównych (choć większość nie-Apple to różne formy ARM). Produkcja kart graficznych wygląda jeszcze inaczej. Pamięci jeszcze inaczej. Dlatego napisałem, że jeśli chodzi o sprzęt jesteśmy na drodze od konkurecji do monopolu gdzieś w okolicy (chyba) kwadrupolu. Natomiast nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że „w domach, miażdżąca większość zawsze była pod windą, z kolei oprogramowanie użytkowe pod unixem”. To u nas „w domach, miażdżąca większość zawsze była pod windą”. W innych krajach wyglądało to już inaczej. Zaś „z kolei oprogramowanie użytkowe pod unixem” jest półprawdą. Bo istniała i istnieje ogromna ilość oprogramowania użytkowego na komputery tworzonego tylko w wersjach pod Windows, lub pod Windows i MacOS. Podobnie jak pewna cześć oprogramowania użykowego istniała tylko pod Unix/Linux, lub pod Unix/Linux i MacOS.
@ja_mcito
@ja_mcito Жыл бұрын
a może niedługo każdą planowaną zmianę tranzystora z 0 na 1 trzeba będzie zgłaszać do wysokiego urzędu wydającego zgodę na produkcję dodatkowego ciepła na Ziemi z odpowiednimi załącznikami uzasadniającymi i popierającymi konieczność.
@MichalOlber
@MichalOlber Жыл бұрын
Sztos ciekawostka 🙂
@BRTMN93
@BRTMN93 Жыл бұрын
Ja coś czuję, że ARM niedługo wyprze aktualną architekturę. Co by nie mówić ale M1 od Apple udowadnia, że w tę stronę trzeba się powoli patrzeć.
@adik6528
@adik6528 Жыл бұрын
Procesory zostaną takie jak je znamy, ale za to akceleratory neuronowe będą nam rosnąć w doniczkach. Szanujący się geek-konkuterowiec będzie miał kaktusa od intela, bonzai od nvidii i palme od AMD. A do zadań specjalnych będzie Raspberry Pi Rosiczka 🤓
@andrzejmrugaa139
@andrzejmrugaa139 Жыл бұрын
Absolutna miniaturyzacja czyli mózg syntetyczny coraz bliżej. Proteza dla robotów humanoidalnych.
@jant.190
@jant.190 Жыл бұрын
Gadu gadu jakiś technicznych terminów ale jakie to ma przełożenie dla przeciętnego osobnika czyli np. ile taki nowy procesor wykona operacji na sekundę w stosunku do podobnego ale z zeszłej epoki, to już nie ma. Można zbudować procesor wielkości płyty głównej w starej technologi a będzie setki razy szybszy niż ten o wybitnie zmniejszonych wymiarach. Obecnie problem leży nie w produkcji procesorów, lecz powstania nowatorskiego systemu operacyjnego, nie podobnego do Windows, który będzie w miarę szybko operował na dyskach rzędu 10 000 TB i wyżej, bo już takie dyski mogą powstać gdzie będzie wykorzystana wprost sieć krystaliczna kryształów obojętnie jakiej maści. Sztuczna inteligencja wymaga potężnych ilości danych i ich szybkiego pobrania z danego nośnika.
@michafaflik3564
@michafaflik3564 Жыл бұрын
jedno pytanie: czy słowo "przewidywanie" na stałe zastąpiło "predykcja", czy jest to już anachronizm?
@DonAntonnio
@DonAntonnio Жыл бұрын
Komputery optyczne to przyszłość, bo światłowody i światło nie wydzielają tyle ciepła co prąd elektryczny. Będzie można podwyższyć częstotliwość układu do 300 GHz. Komputery kwantowe to osobna gałąź i można będzie oczywiście to wszystko połączyć.
@lucasgrzybowsky1284
@lucasgrzybowsky1284 Жыл бұрын
A co do predykcji, to grafen wydaje się najprawdopodobniejszym i najbliższym scenariuszem, natomiast po nim oczywiście architektura kwantowa 👽🤖
@djaccount5458
@djaccount5458 Жыл бұрын
Dobry program :)
@Bukson8x9x
@Bukson8x9x Жыл бұрын
Informatyka jest niesamowita. Bardzo dobry materiał :)
@BartekEVH
@BartekEVH Жыл бұрын
Elektronika!
@piotrberecik2528
@piotrberecik2528 Жыл бұрын
@@BartekEVH Informatyka też 😉
@Bukson8x9x
@Bukson8x9x Жыл бұрын
@@BartekEVH Bardziej to już nie jest tylko elektronika. Procesory są stricte powiązane z informatyką, budowa procesorów, mechanizm ich działania wykracza znacznie po za elektronikę. Jest to powiązane ze sobą ale budowa procesorów czy ich architektura jest wykładana na wydziałach informatycznych, nie elektronicznych.
@BartekEVH
@BartekEVH Жыл бұрын
@@Bukson8x9x mówię o sprzęcie, którym jest elektronika. Informatyka to tylko oprogramowanie.
@Bukson8x9x
@Bukson8x9x Жыл бұрын
@@BartekEVH Serio? Informatyka to tylko oprogramowanie? No chyba nic głupszego w tym roku nie przeczytam. Informatyka to nauka ścisła zajmująca się przetwarzaniem informacji, w tym również technologiami ich przetwarzania. zajmuje się również rozwiązywaniem problemów obliczeniowych, algorytmami, tworzeniem programów komputerowych i częściowo komponentami komputerowymi wyłączając energie i materiał z jakiego są zbudowane itp, To informatyka więcej zajmuje się procesorami niż elektronika, bo to procesor jest główną jednostka obliczeniową . Jeżeli dla Ciebie informatyka sprowadza się tylko do programowania to ja nie mam więcej pytań. Ręce opadają
@MichaSupczewski
@MichaSupczewski Жыл бұрын
Jesteś najlepszy.
@milanlen3008
@milanlen3008 Жыл бұрын
Witam,Jestem specjalista z tej materii i chetnie sie wypowiem.
@KoW
@KoW Жыл бұрын
Czekamy
@michal19777
@michal19777 Жыл бұрын
i kiedy komentarz? 10 dni minęło
@KoW
@KoW Жыл бұрын
@@adamlewicki9836 to zależy
@Kurkuma10
@Kurkuma10 Жыл бұрын
Dziękuję bardzo za ciekawy materiał ! Może tylko Autor trochę mógłby zwolnił prędkość przekazu :) Pozdrawiam
@TurboBorsuk
@TurboBorsuk Жыл бұрын
Podkręć prędkość odbioru 😜
@Michalos86
@Michalos86 Жыл бұрын
Mówi wyraźnie. Można zmieniać szybkość odtwarzania filmów. Ja słuchałem na 2x i jeszcze mogłoby być szybciej.
@Aleksander-Prokopowicz
@Aleksander-Prokopowicz Жыл бұрын
Zgadzam się z przedstawionym tematem. Do tego mogłeś dodać fakt że świat powoli dąży w stronę architektury RISC co jeszcze bardziej zmniejsza rozmiar i poprawia wydajność. Nie jest tajemnicą poliszynela fakt że w teraźniejszej architekturze X86_64 mamy masę tranzystorów odpowiedzialnych za obsługę instrukcji których teraźniejszy programista nawet nie wykorzystuje. Czas przebudować / odchudzić starego X86 i widać to np. u Intela i tzw. "efficency cores" czyli tych mniejszych rdzeni wydajnościowych co mają w swej strukturze tylko najczęściej wykorzystywane instrukcje przez co zużywają mniej prądu i mogą wykonywać swoje zadanie z niższymi zegarami.
@wadimek116
@wadimek116 Жыл бұрын
Pozatym że nie. Ciężej jest pisac rzeczy pod risc bo mają mniej instrukcji. Jest jeszcze nowy to ma wyższą wydajność. Jak dojdzie do tego taka ilość instrukcji co dzisiaj mamy w x86 to nagle nie będzie szybszy.
@Aleksander-Prokopowicz
@Aleksander-Prokopowicz Жыл бұрын
@@wadimek116 Szanuje. Widzę że mamy tu fana ASM bo normalny wysoko poziomowy programista raczej nie wnika w szczegóły kodu maszynowego - zostawia ciężką robotę kompilatorom. Niech kompilatory decydują które instrukcje są najbardziej wydajne. Wszelkie pozostałe moim skromnym zdaniem powinny wylądować w koszu Historii.
@tobe2240
@tobe2240 Жыл бұрын
Hipotetycznie, czy dałoby się stare instrukcje emulować i ładować do pamięci w razie potrzeby? Tak jak emuluje się Playstation 1/2/3 czy inne Atari i Amigę.
@Aleksander-Prokopowicz
@Aleksander-Prokopowicz Жыл бұрын
@@tobe2240 To nie do końca emulacja lecz interpretacja w locie. Maki M1 i M2 mają warstwę tłumaczącą w locie komendy x86. Zwie się to "Rosetta 2" niestety jest to jeszcze poniekąd powolne ale jest widoczny postęp. Podobną warstwę ma Microsoft w swojej wersji "Windows on ARM". Do tego są już napisane maszyny wirtualne działające dobrze na procesorach RISC i nawet świat serverów spogląda w stronę procesorów RISC. Jak by nie patrzeć procesory RISC są najbardziej kompatybilne z Linuxem / Androidem / iOSem.
@Atad64
@Atad64 Жыл бұрын
@@wadimek116 Nie zgadzam się, że ciężej. Im mniej instrukcji ma CPU, tym mniej jest do zapamiętania. Fakt, skutkuje to dłuższym programem, ale jeśli CPU nie jest jakiś współczesny (superskalarność, wielordzeniowość, cache etc.), to RISC jest elastyczniejszy (długie instrukcje CISC blokują CPU na kilkadziesiąt cykli). No i co do tego, że jest nowy, to taki pewien nie jestem, bo nawet, jakby ARM uznać, za pierwszy RISC (co byłoby naciągane) to mamy 1985 rok. Natomiast zgadzam się, że RISC też da się pogwałcić zestawami zbędnych instrukcji.
@ladny72
@ladny72 Жыл бұрын
Hej. Wspomniałeś o różnych producentach, którzy mają zamiar wprowadzić za rok-dwa 5 nm procesory nie wspominając o apple, które już to zrobiło. Myślisz, że to rzetelna informacja?
@inaturalnie
@inaturalnie Жыл бұрын
Epyl to częśto ogłasza na papierze - ale wierutne bzdury. Producentem jest TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Coompany), epyl to tylko ich klient. Podejrzewam, że jesteś także wyznania sekty elona, to typowe dla upośledzonych umysłowo.
@ladny72
@ladny72 Жыл бұрын
@@inaturalnie przepraszam, przecież mnie znasz.
@Kapalek84
@Kapalek84 Жыл бұрын
@@inaturalnie Epyl :D to dobrze napisane! Moze i jestem troche uposledzony ale uwazam ze ludzie tacy jak Elon sa zdecydowanie potrzebni, za swoja ciezka prace, spanie w fabryce i zbieranie batow za odwazny marketing ma u mnie Elon szacun. jest 1% z 1% najbogatszych ludzi ktorzy widza cos dalej niz kasa i zycie na odwyku. Zarabia kase by zrealizowac swoje pomysly a nie po to by zarobic wiecej niz jakies inne typy z rangi bilonerow. Pozatym kazal sie facetowi przebrac za robota i tanczyc na scenie, rozwalil szybe stalowa kulka w oancernej szybie i ostatnie pieniadze ze swojej fortuny wydal na 3 probe rakiety kosmicznej wlasnej roboty. No w wyscigu szczurow to pewnie niezbyt dobra strategia gry ale w jego lidzie mozna sobie na takie cos pozwolic;D
@kosmatydziadu
@kosmatydziadu Жыл бұрын
co to za muzyczka w tle?
@mariolondyn50
@mariolondyn50 Жыл бұрын
7:17 - Przecież już kilka lat temu po Grafenie mówiło sie o Molibdenicie , który jest znacznie mniej kłopotliwy w uzyskaniu właściwej struktury od tego pierwszego . I co , cisza ?
@pacanosiu
@pacanosiu Жыл бұрын
masz łapkę za ten filmik ode mnie
@tadeuszk.4788
@tadeuszk.4788 Жыл бұрын
Może coś o wykorzystaniu Gan w półprzewodnikach teraz. Może być ciekawe.
@truposzcz
@truposzcz Жыл бұрын
Uczenie maszynowę, będzie potrzebować coraz to większych mocy obliczeniowych, a tu niedługo ściana, 1nm i co dalej ? Nowy materiał ?
@instytutfotonowy2637
@instytutfotonowy2637 Жыл бұрын
Bardzo dobry i merytoryczny materiał! A co do komputerów kwantowych to taki amerykański niebieski laser, albo grafen ....
@MichaelPrzybylski
@MichaelPrzybylski Жыл бұрын
Łatwo przewidzieć że systemy maszynowego uczenia mogą odwrócić zupełnie nasze postrzeganie na rozwój półprzewodników
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
podobno coś kiedyś z Landauera, ciekawym czy jeszcze coś się z tym robi kwantowego w domu może będą miały nasze wnuki. niby, że nigdy "nigdy"... AI to dla nich potencjał, ale czy w ogóle, a jeśli to kiedy? dla nas bajki
@NoBadyLogOn
@NoBadyLogOn Жыл бұрын
na komputery kwantowe nie liczył bym za szybko.... a obecna technologia zbliża się do ściany :/
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
Tutaj mamy chyba raczej błędne koło. Nie rozumiemy fizyki kwantowej na tyle by zbudować komputer kwantowy, bez komputera kwantowego nie zrozumieniemy fizyki kwantowej
@wadimek116
@wadimek116 Жыл бұрын
Google już ma komputer kwantowy aczkolwiek są one nie dokładne jeszcze ale to poprawia się z biegiem lat
@tvndno6023
@tvndno6023 Жыл бұрын
Komputery kwantowe opierają się na pobieraniu informacji od demonów, świata równoległego, super pozycji, raz podadzą dobrze a drugi raz źle
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
@@wadimek116 z tego co wiem te komputery wykonują pewne operacje kwantowe ale pozostałe operacje są klasyczne. To nie są komputery kwantowe w pełnym tego słowa znaczeniu
@sebusiek
@sebusiek Жыл бұрын
Predykcje? Przecież mamy jeszcze takie słowo jak „przewidywania” 😕
@krzysmis2366
@krzysmis2366 Жыл бұрын
Proste ... rzy obencych rozwojowych planach rzadzacych oraz szkolnictwie i cenach niedlugo bedziemy krozystac z liczydel ... bedziemy liczyc ... brud bo tego bedzie no wlasnie w brud a wiec bedzie co liczyc.
@Yanus3D
@Yanus3D Жыл бұрын
Dla tych co mysla ze cos wiedza ale nie wiedza naprawde. Ktos powie ze 2-3 nm to ewolucja ale to nie prawda. Posiadam GPU Ada 4090 (jestem profesjonalnym grafikiem i pracuje w wizualizacji i design ) 4 nm (Ada) to REWELACJA w porownaniu z 3090. Niesamowita oszczednosc pradu, cicha praca albo bezglosna - tak wentylatory w wiekszosci nie kreca sie...ten GPU caly czas ma temp 40-55 stopni! Jak chcesz zobaczyc jak ten GPU dziala wejdz na moj kanal i obejrzyj sobie w extremalnym uzytkowaniu.
@tonie5657
@tonie5657 Жыл бұрын
tylko uważaj na kabel zasilający
@daap007
@daap007 Жыл бұрын
A wy wiecie jaka jest różnica między ewolucją a rewolucja? To o czym mówicie to wymuszona ewolucja, wszyscy wiedzieli że to trzeba było zrobić i że da efekt zgodny z oczekiwanym. Zaś rewolucja, to było przejście z lampy na półprzewodnik. Szanujcie język, szanujcie intelekt.
@jankowalski2234
@jankowalski2234 Жыл бұрын
Racja. Rewolucja to by była jakby pozwolili wykorzystywać takie materiały jak nadprzewodniki z białego proszku złota (ormus) i półprzewodniki z kryształów antymonu indu wytwarzane w przestrzeni kosmicznej które dały 15tysięcy razy szybsze komputery :-)
@katogoria
@katogoria Жыл бұрын
Acha, dlatego nasi politycy to lampiarze.
@michal19777
@michal19777 Жыл бұрын
@@katogoria na świecie wracją do palenia drewnem w elektrowniach ;) tak tylko wspomnę, takie tam heheszki
@katogoria
@katogoria Жыл бұрын
@@michal19777 Przemysł potrzebuje prądu z elektrowni, ale gospodarstwa domowe, o ile to nie są bloki, mogą sobie radzić naturalnie. Mam pół hektara pod Krakowem i zauwazyłam, że tyle wystarczy by co roku grzać drewnem, jeśli nie wycina się całych drzew ale je przycina, wtedy zużycie prądu spada o połowę. W ogóle, bloki to jakaś choroba cywilizacji w każdym aspekcie. W Holandii np. bloków w ogóle nie ma.
@matyjasz80
@matyjasz80 Жыл бұрын
Jakie predykcje? Czy to po polskiemu?
@januszlepionko
@januszlepionko Жыл бұрын
Oczywiście, że po polskiemu. Przecież wiesz, że po polsku to „przewidywania”.
@michal19777
@michal19777 Жыл бұрын
google też występuje w języku polskim, zobacz w necie
@grzes73hej
@grzes73hej Жыл бұрын
co oznacza ta nitka na ręce?
@tvndno6023
@tvndno6023 Жыл бұрын
Że potrzeba mu demonologa
@maciejkrzyzanowski1643
@maciejkrzyzanowski1643 Жыл бұрын
Nic w tym rewolucyjnego, to jest ewolucja.
@hovardlee
@hovardlee Жыл бұрын
Ale chyba komputery kwantowe będą do czegoś innego niż te obecne. Zdaje się, że mają inne zastosowania niż tradycyjne choćby z powodu sposobu działania. Poprawcie jak się mylę.
@lucasgrzybowsky1284
@lucasgrzybowsky1284 Жыл бұрын
Po tym odcinku wyzwisko "ty waflu" już nie wydaje się takie obraźliwe 🙃
@rafik4408
@rafik4408 Жыл бұрын
Super temat! Powinni bardziej optymalizować gry.
@kro4637
@kro4637 Жыл бұрын
Jak tak dalej pójdzie na świecie, to cofniemy się do jaskini, albo nas kosmici zutylizują jako szkodnika...
@michal19777
@michal19777 Жыл бұрын
filmy o zombie były prawdziwe, teraz ludki chodzą jak zombie bez mózgów hihihi xD
@tvndno6023
@tvndno6023 Жыл бұрын
Dlaczego Ameryka blokuje rozwój Chin?
@daap007
@daap007 Жыл бұрын
Bo Chiny odkryły się ze swoimi planami. Najpierw usiadły przy stoliku który nazywa się "światowa organizacja handlu" a potem jak już się wzbogacili i dostali (ukradli) to co chcieli, to postanowili, że wywrócą ten stolik. Stolik, i zasady przy nim panujące, to dzieło anglosasów, więc ci stwierdzili, że tak się bawić nie będziemy... Z resztą co znaczy "blokują"? Czy anglosasi niszczą im uniwersytety albo zabijają naukowców? Nie, powiedzieli im od teraz jak chcecie mieć dostęp do nowych technologii, to je sobie sami wymyślcie, a jak coś nawet wymyślicie, to sami sobie znajdźcie rynki zbytu, ale to nie mogą być rynki które deklarują funkcjonowanie na naszych zasadach. Poza tym takie małe szczegóły, dla tych co wyciągają wnioski z historii: Chiny to kraj totalitarny, jawnie odwołujący się do zbrodniczych ideologii Marksa i Engelsa. Jeszcze potrzebujesz wyjaśnień?
@tvndno6023
@tvndno6023 Жыл бұрын
@@daap007 Twoje podejście jest bardzo kolonialne i rasistowskie. Kiedy Brytyjczycy skolonizowali Chiny to Chińczykom i psom nie było można wchodzić do parku. Jak myślisz skąd bierze się siła anglosasów? Anglosasi panują nad światem dzięki pokojowym demokratycznym metodom czy dzięki wojnom które wywołują ? A ponadto dlaczego inwestowali tyle kasy w swoich wrogów Chiny a nie w swoich wiernych sojuszników z Europy wschodniej i środkowej ?
@daap007
@daap007 Жыл бұрын
@@tvndno6023 A czy ja temu przeczę albo sympatyzuje? Ja stwierdzam fakt dlaczego anglosasi dali bana Chinom na czerpanie profitów ze stolika globalizacji gdy ci zadeklarowali, że zamierzają ten stolik wywrócić. Zaś osobiście, to ja nie popieram tego co i jak robią anglosasi i osobiście nie miał bym nic przeciwko temu gdyby ktoś ustawił sobie swój stoliczek i zaczęli swoją globalizację. Natomiast gdyby nie ten "mały" fakt, że Chińczycy stają się coraz bardziej państwem totalitarnym, że Chiny to synonim kradzieży dóbr intelektualnych, a ich poczynania "kredytowe" wpędzają afrykę w coraz większy haos i bezprawie, to nawet bym im kibicował. Jednak póki co poczekam na innego kandydata...
@tvndno6023
@tvndno6023 Жыл бұрын
@@daap007 USA okrada cały świat drukując dolary, to Polska, Kongo, Peru itd finansują imperium anglosaskie. Ponadto kraje demokratyczne w imię demokracji chcą wprowadzić te same metody kontroli ludności co w Chinach dla niby bezpieczeństwa demokracji. Na ziemi nigdy nie będzie raju :)
@MrKojot88
@MrKojot88 Жыл бұрын
Geopolityka jedno słowo a ile tłumaczy
@MichaelPrzybylski
@MichaelPrzybylski Жыл бұрын
Szkoda że nic o planach IBM i ich pionierskich pracach
@Masterczulkix
@Masterczulkix Жыл бұрын
Świetnie przeczytany artykuł 😜
@michal19777
@michal19777 Жыл бұрын
były jescze obrazki i animacje ;) hihihi xD no i komentarze na yt ale racja, boli, że nie ma na miarę dzisiejszych czasów artykułów jakie mogły by być
@E-rrorA
@E-rrorA Жыл бұрын
Czekam na czarny fosfor
@pacanosiu
@pacanosiu Жыл бұрын
I niczego nie wymyślą przez kolejne 1000
@prezeskodaty4637
@prezeskodaty4637 Жыл бұрын
wiem co będzie ja będę decydować w którym kierunku pójdą najważniejsze zmiany na całym świecie nowe technologie do 2040 roku będą dopracowane nawet wtedy jest sposób na nowe technologie pocałujcie mnie w tyłek
@MrKojot88
@MrKojot88 Жыл бұрын
Prąd i temperatura
@tomski7328
@tomski7328 Жыл бұрын
"wafle krzemowe" noice
@TheApokalipsa88
@TheApokalipsa88 Жыл бұрын
Telefon komórkowy z procesem kwantowym ahh .
@novac1907
@novac1907 Жыл бұрын
Ja pierdziu.... idę stąd bo nic nie rozumiem 😁
@katogoria
@katogoria Жыл бұрын
To całkiem jak nasze partie, tylko one nie chce pójść stąd.
@eiliannoyes5212
@eiliannoyes5212 Жыл бұрын
kzfaq.info/get/bejne/n5mUd9ad1J_Nkqs.html
@igwmotivation1706
@igwmotivation1706 Жыл бұрын
Komputery kwantowe to zło.
@tvndno6023
@tvndno6023 Жыл бұрын
Demony
@andrzejmrugaa139
@andrzejmrugaa139 Жыл бұрын
Zmierza więc do tworzenia struktur redundacji. Patent biochemiczny .
@pacanosiu
@pacanosiu Жыл бұрын
Nic nowego, od ponad 30 lat tylko koło zamknięte, nic nie macie, rewelacja nananananana nic nowego nananananana I feel good nananananana 😀😃😄😁😆😅🤣😂🙂🙃😉😊😇🥰😍🤩😛
@tonie5657
@tonie5657 Жыл бұрын
Nic nowego. To wcale nie tak że muj aktualny procesor pozwala mi odpalić minecraft w stabinlych 160 FPS gdy stary dawał tylko 40 fps
@tomekprzytarski9167
@tomekprzytarski9167 Жыл бұрын
Zamiast robić systemy i rozwiązania zoptymalizowane dla komputerów zapycha się programy i aplikacje pustymi i zbędnymi rozkazami procesora. To powoduje, że zamiast komputer wykonując obliczenia i operacje bitowe ilogiczne mieli puste dane np. Dane obrazków, albo inne informacje, które mogą być mniejsze.
@tpmaniak
@tpmaniak Жыл бұрын
To niedlugo bedzie szrot biotechnologia bedzie przyszłoscia ale to bedzie juz niosło ogrpmne zagrozenie mowimy juz o sztucznej inteligencji a proby juz sa.
@tadeuszk.4788
@tadeuszk.4788 Жыл бұрын
Może GaN...
@c.kowalski9964
@c.kowalski9964 Жыл бұрын
1:45 Nie rozumiem, nie prościej by było po prostu budowac większe wafle?? Żeby wiecej tranzystorów na nie weszło?
@marcingardyjan6680
@marcingardyjan6680 Жыл бұрын
Nie. Mniejsze tranzystory to też mniejsze zużycie prądu przez procesor oraz szybsza praca (większa częstotliwość zegara)
@andrzejmrugaa139
@andrzejmrugaa139 Жыл бұрын
Propagacja sygnału w mniejszym obiekcie jest szybsza więc można taktowanie zwiększyć. Trudniej skopiować rozwiązania mniej zaawansowanym firmom. Docelowy kubatura struktur zbliża się do kuli. Fajniej się wydaje pieniądze gdy można je wydać.
@BartekEVH
@BartekEVH Жыл бұрын
Wszystko pięknie. Rozwój technologiczny pędzi, a człowiek drogiego dalej marnie rozumie i żyć z nim nie potrafi, czyli stoi w miejscu. Bezsens. Nie jesteśmy tu po to, by mieć!!
@tobe2240
@tobe2240 Жыл бұрын
Szybsze komputery? A po co to komu? Najlepsze gry wszechczasów to Heroes 3 i Fallout 1/2, a ludzkie oko nie widzi więcej niż 60 FPS. Najważniejsze na świecie są pszczoły. Pszczoły i treblinki do kombajnów.
@tvndno6023
@tvndno6023 Жыл бұрын
Taki rozwój że nawet nie zbadali opętań człowieka przez demony.
@john-doe
@john-doe Жыл бұрын
@@tobe2240 oko ludzkie widzi do 10000 FPS, jednakże możliwości świadomego przetwarzania są ograniczone do 30-33 FPS.
@FunnyFaun
@FunnyFaun Жыл бұрын
Moim zdaniem właśnie dzięki technice między innymi, lepiej jesteśmy w stanie rozumieć drugą osobę. Serio uważasz, że jako społeczeństwo stoimy w miejscu od tysiącleci, czy tylko masz kolego gorszy, bu, bu, dzień?
@john-doe
@john-doe Жыл бұрын
@@FunnyFaun możesz podać konkretne przykłady w jaki sposób technika pozwala nam rozumieć drugiego człowieka ? Czy też twoja wypowiedź to była oznaka bu bu dnia ( cokolwiek by to nie znaczyło w twoim przekonaniu )?
@caldunis799
@caldunis799 Жыл бұрын
Wszystko dąży do pełnego nadzorowania człowieka, sprowadzenia go do poziomu zwierzęcia i wyeliminowania ludzi zbędnych.
@prezeskodaty4637
@prezeskodaty4637 Жыл бұрын
zmniejszanie nanometrów w produkcji jest oszustwem eksperymentem sprawdzającym granice stabilności i awaryjności bo kapitaliści próbują experymentować z programową wirtualizacją funkcji sprzętowych bo wirtualizacja programowa daje oszustom możliwości zarabiania pieniędzy na uszkodzeniach i błędach bez możliwości wyboru między starą technologią i nową technologią ale użytkownicy płacą pieniędzmi za towary i usługi dlatego kapitaliści długo nie będą sprzedawać niedopracowanych technologii
@dyhcdjvddhh421
@dyhcdjvddhh421 Жыл бұрын
Jak sie zmruzy oczy to jakby w sukience z dekoltem siedzial
@dawidtrojanowski6089
@dawidtrojanowski6089 Жыл бұрын
Memrystoty od 30 lat
@bifforngloop321
@bifforngloop321 Жыл бұрын
i se czyta chłop z kartki
@michal19777
@michal19777 Жыл бұрын
i dobrze, jak coś to możesz zabronić ;)
@extirpatio_tumoris
@extirpatio_tumoris Жыл бұрын
No i gdzie ta rewolucja? Tandetny clickbait
@blackedition12345
@blackedition12345 Жыл бұрын
Kto mi wyjasni
@GraczPierwszy
@GraczPierwszy Жыл бұрын
@@eiliannoyes5212 lies, lies, lies
@tonie5657
@tonie5657 Жыл бұрын
obecne tranzystory są zbut duże ale opracowano miejsze
@GraczPierwszy
@GraczPierwszy Жыл бұрын
@@tonie5657 ale co byś chciał żebym potwierdził czy zaprzeczył? hahahahahaha ja wam coś napisałem i powiedziałem, jesteście w dupie i tyle wam napiszę, beze mnie gówno zdziałacie, a sobie róbcie co tam chcecie i tak beze mnie niczego nowego nie wymyślicie w tym temacie i tyle, od 35 lat robicie i tak wszystko po swojemu, a powinienem jako twórca być w tym po same uszy, napisze po raz kolejny, macie kurwa przyjść i razem zrobimy najpierw porządek, bez marudzenia, tak jak ja będę chciał i koniec kropka.
@GraczPierwszy
@GraczPierwszy Жыл бұрын
@@eiliannoyes5212 no już wyjaśnione, same kłamstwa więc co tu wyjaśniać
@tonie5657
@tonie5657 Жыл бұрын
@@GraczPierwszy napisałem tylko że film jest o tym że aktualne tranzystory nie mogą być dalej zmiejszane ale są nowe i nic od ciebie nie chcę człowieku. Nawet nie wiem kim jesteś.
@mireknikitiuk6447
@mireknikitiuk6447 Жыл бұрын
durniom to opowiadaj... bramka składa się tranzystorów
@BartekEVH
@BartekEVH Жыл бұрын
INTERNETOWĄ A NIE INTERNETOWOŁ!!!!!!!!!!!
@lejek
@lejek Жыл бұрын
Internetowom
@BartekEVH
@BartekEVH Жыл бұрын
@@lejek to już lepsze 😆
@jebacwas5534
@jebacwas5534 Жыл бұрын
PejsFeta
@ricardomatuszewski2835
@ricardomatuszewski2835 Жыл бұрын
e kafejkiCNC otwieramy. euipo
Czym są komputery kwantowe? KŚ wyjaśnia
21:15
Komputer Świat
Рет қаралды 259 М.
How are Microchips Made? 🖥️🛠️ CPU Manufacturing Process Steps
27:48
Branch Education
Рет қаралды 2,6 МЛН
Looks realistic #tiktok
00:22
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 104 МЛН
تجربة أغرب توصيلة شحن ضد القطع تماما
00:56
صدام العزي
Рет қаралды 57 МЛН
아이스크림으로 체감되는 요즘 물가
00:16
진영민yeongmin
Рет қаралды 59 МЛН
How Many Balloons Does It Take To Fly?
00:18
MrBeast
Рет қаралды 157 МЛН
prof. Andrzej Dragan - "Czym czas różni się od przestrzeni?"
18:56
Politechnika Gdańska
Рет қаралды 252 М.
Tak działa komputer kwantowy
18:32
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 163 М.
Wojna o półprzewodniki - o co chodzi? USA, Chiny i Tajwan
29:54
OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Рет қаралды 80 М.
Why next-gen chips separate Data & Power
18:56
High Yield
Рет қаралды 162 М.
Why It Was Almost Impossible to Make the Blue LED
33:45
Veritasium
Рет қаралды 23 МЛН
Procesory pod mikroskopem
10:49
SciFun
Рет қаралды 535 М.
Easy Art with AR Drawing App - Step by step for Beginners
0:27
Melli Art School
Рет қаралды 15 МЛН
S24 Ultra and IPhone 14 Pro Max telephoto shooting comparison #shorts
0:15
Photographer Army
Рет қаралды 8 МЛН
ГОСЗАКУПОЧНЫЙ ПК за 10 тысяч рублей
36:28
Ремонтяш
Рет қаралды 491 М.
Samsung Galaxy 🔥 #shorts  #trending #youtubeshorts  #shortvideo ujjawal4u
0:10
Ujjawal4u. 120k Views . 4 hours ago
Рет қаралды 8 МЛН
PART 52 || DIY Wireless Switch forElectronic Lights - Easy Guide!
1:01
HUBAB__OFFICIAL
Рет қаралды 67 МЛН