Jak zaprojektować płytkę PCB [KiCad tutorial] - Część 1

  Рет қаралды 27,358

Marcin Ł. Wójcikowski

Marcin Ł. Wójcikowski

3 жыл бұрын

Dzień dobry, w tym odcinku pomogę Ci zaprojektować płytkę drukowaną. Zaczniemy od narysowania schematu w programie KiCad. Miłego oglądania!
💝 Jeśli chcesz, możesz kupić mi kawę:
buycoffee.to/mlwojcikowski
🌟 Subskrybuj: www.youtube.com/@mlwojcikowsk...
📽 Część II: • Jak zaprojektować płyt...
📽 Lampka RGB na płytce stykowej: • Lampka RGB (bez mikrok...
📽 Jak działa lampka RGB: • Jak działa lampka RGB ...
#MarcinŁWójcikowski

Пікірлер: 46
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 3 жыл бұрын
Zapraszam do zostawiania komentarzy :) 💝 Jeśli chcesz, możesz kupić mi kawę: buycoffee.to/mlwojcikowski 🌟 Subskrybuj: www.youtube.com/@mlwojcikowski?sub_confirmation=1
@Wasiu98
@Wasiu98 Жыл бұрын
Dziękuję, że są jeszcze tacy ludzie...
@tadeuszkn3676
@tadeuszkn3676 3 жыл бұрын
Profesjonalizm w każdym calu, SUPER.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 3 жыл бұрын
Dziękuję bardzo!
@Cygnus8
@Cygnus8 2 жыл бұрын
Obejrzałem już kilka tutoriali z Kickada i jesteś pierwszą osobą, która potrafi narysować czytelny schemat :-) Jedyna rzecz do której mogę się przyczepić, to podpięcie C2 i C5 do zasilania, dobrą praktyką jest unikać tworzenia węzłów dla wejść z czterech stron i zostawiać wszystkie takie miejsca tylko dla krzyżujących się połączeń, wtedy jeśli przypadkowo zostanie utworzony węzeł dwóch skrzyżowanych linii, od razu wiadomo, że to błąd rysunkowy.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 жыл бұрын
Dziękuję za poradę. Ma to sens. Myślę, że następne schematy już będę tak rysował ;)
@daboo444
@daboo444 3 жыл бұрын
Film jest świetny ale to przełykanie mnie zabija :D
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 3 жыл бұрын
Hahaha :D Tak to jest, gdy się przyklei sobie mikrofon do szyi :D
@TheLabeli
@TheLabeli Жыл бұрын
Nie da się tego oglądać z tą śliną a szkoda bo bardzo merytorycznie i w fajny sposób przedstawiono
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Dziękuję za komentarz, ale niestety KZfaq nie daje możliwości podmiany ścieżki audio w istniejącym filmie.
@MarcinII
@MarcinII 2 жыл бұрын
Naprawde super wytłumaczone ! Ponieważ jestem amatorem , a wykształcenie mam z zupełnie innej dziedziny, było to dla mnie do tej pory mocno przerażające i mentalnie po za zasiegiem... Nagle wszystko stało sie zrozumiałe i dostepne ! Bardzo dziekuję za naprawdę tutorial dla ludzi ! :)) a wiem co mowię bo kilka razy robiłem podejscie i dopiero ten film w zrozumiały sposób , krok po kroku pokazał jak to sie je:)) OK zabieram sie za moją pierwszą w życiu płytkę - to bedzie prosty układ ale od czegos trzeba zacząć. Gdzie mozna (oprócz Chin ) tanio zamwówić PCB? ( w ilosciach amatorskich ) ??
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za komentarz i przepraszam za tak późną odpowiedź. Niestety nie znam firmy, która tanio wykona pojedyńcze PCB. Rozumiem chęć pominięcia Chin i popieram to, jednak nie mogę żadnej z firm polecić
@MarcinII
@MarcinII 2 жыл бұрын
@@mlwojcikowski Dziękuę za odpowiedz. Właśnie przebrnąłem przez rysowanie schematu- nie było trudne! Dzieki ! teraz scieżki! Odnosnie PCB- rozumiem, ze zamawiasz w Chinach?
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 жыл бұрын
Jak do tej pory wszystkie płytki na własne potrzeby wykonywałem samodzielnie - również dwustronne, z dość cienkimi ścieżkami i przelotkami. Jest to możliwe - wymaga tylko wprawy i cierpliwości. Natomiast, gdy będę potrzebował PCB, której nie będę w stanie wykonać (lub nie będę miał na to czasu), to zapytam o wycenę w jakiejś polskiej firmie. Jednak jeśli chce Pan zlecić wykonanie tylko jednego, czy kilku egzemplarzy prostej płytki, to prawdopodobnie i tak zleci Pan to chińskiej firmie.
@zmarzlykyokushin
@zmarzlykyokushin 2 жыл бұрын
10:25 uwaga to nie autocad ani inventor !!! kiCAD nie zmieni nam wartości wymiaru liniowego , należy tak jak Pan dobrze dodał,zmienić grid/siatkę na mniejszą i poprawnie narysować wymiar super film!!!
@mirosawkulon9455
@mirosawkulon9455 3 жыл бұрын
Dzię kuję za spokojny i wyczerpujący wykład. Bardzo czytelnie Pan prowadzi temat. Mam pytanie czy można przygotować punkty lutownicze pod połączenie mostkiem z drucika (srebrzanki)? Chodzi mi o wykonanie połączeń - mostków np pod układem scalonym lub pod wyświetlaczem? Dziękuję jeszcze raz.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 3 жыл бұрын
Dziękuję za miłe słowa i pytanie :) Po przejściu do edytora PCB można dodać elementy typu SolderWirePad - tak jak to zrobiłem w części drugiej aby podłączyć przewody zasilające: kzfaq.info/get/bejne/r7GZmZp4l9exlps.html. Czyli dla wykonania brakującego połączenia między nóżką 2. układu 555 a nóżką 6. dodajemy dwa pola SolderWirePad i do jednego z nich doprowadzamy ścieżkę od nóżki 2. a do drugiego od nóżki 6. Mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem pytanie i w miarę czytelnie to wytłumaczyłem. Jeśli nie - proszę o korektę.
@nildadantas5902
@nildadantas5902 10 ай бұрын
Bom video. Sou brasileiro
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 10 ай бұрын
Olá, como você encontrou meu canal? Não há legendas para este vídeo - você entendeu alguma coisa?
@nildadantas5902
@nildadantas5902 10 ай бұрын
@@mlwojcikowski hi, my name is elson. I am studying Kicad and I saw only the imagem.
@Radiotechnik
@Radiotechnik Жыл бұрын
Czy ten program ma jakieś ograniczenia typu rozmiar PCB i ilość elementów czy ilość połączeń ? Zamieszczasz fajne filmy - gratuluję. Zostawiam suba i łapkę - Pozdrawiam.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Nie ma ograniczeń. Dziękuję
@szybki9465
@szybki9465 Жыл бұрын
Witam jest takie coś żeby obiekty się nie nakładały np. connector jeden koło drugiego jak najbliżej
@jankuna4116
@jankuna4116 Жыл бұрын
Dziękuję za tutorial, kiedyś pracowałem w Protelu i w związku z tym mam pytanie czy jest sposób aby zaimportować projekty płytek z Protela do KiCada?
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Możliwości bezpośredniego importu plików z Protela w KiCad nie ma, ale można importować pliki np. w formatach Altiuma (File -> Non-KiCad Schematic.../Board File... - w otwartym okienku w prawym dolnym rogu możesz rozwinąć listę obsługiwanych formatów). Jeśli masz możliwość, możesz spróbować otworzyć pliki Protela w Altium Designer, zapisać je w formacie Altiuma i następnie zaimportować uzyskane pliki w KiCad. Daj znać czy się udało - sam jestem ciekaw
@sheerun
@sheerun Жыл бұрын
Miło jakby przy okazji kładzenia elementów mówiłbyś jakie są ich funkcje :)
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Są osobne filmy na moim kanale na ten temat - notabene podlinkowane do tego filmu: 📽 Lampka RGB (bez mikrokontrolera): kzfaq.info/get/bejne/nNF6eLmd086XeWw.html 📽 Jak działa lampka RGB z poprzedniego odcinka: kzfaq.info/get/bejne/mrKRe7GG1dLPnmg.html
@SuperKubaz
@SuperKubaz Жыл бұрын
Czy jest taki program intuicyjny w którym tylko wybiorę jakie elementy mają być i program sam narysuje odpowiednie ścieżki? Bo potrzebuje takiej płytki do oświetlenia na 12V do 1A maksymalnie, w którym jest kilka przełączników i kilkanaście lampek ledowych i chciałbym zastąpić plątaninę kabli właśnie taką płytka z konektorami na przewody, właściwie to była by płytka tylko że ścieżkami bez żadnych oporników tranzystorów itp.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Możesz użyć autoroutera, jednak wcześniej trzeba w regułach ustawić odpowiednią grubość ścieżek i odstępy. Elementy na płytce musisz jednak poukładać samemu. Skoro to ma być bardzo prosta płytka to szybciej poprowadzisz ścieżki samemu niż nauczysz się korzystać z autoroutera. Zresztą w przypadku każdej płytki polecam prowadzić ścieżki samemu - autorouter nie wie tego, co wiemy my.
@robertskibinski2042
@robertskibinski2042 3 жыл бұрын
Marcin ,kiedy druga cześć :))))
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 3 жыл бұрын
Miałem trochę problemów z programem do montowania. Gdy tylko skończę to wrzucę :)
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia 3 жыл бұрын
Od siebie dodam tylko, że można dodawać elementy od razuna obszarze płytki, tak samo łączyć wyprowadzenia. Nie trzeba w ogóle korzystać z zakładki schemat tak jak robisz to na początku. Ja tak robię bo jest szybciej, np. w przypadku kiedy wzoruję się na jakimś rozwiązaniu i widzę fizycznie płytkę. Napisz proszę czym nagrywasz obraz, bo fajnie to wychodzi?
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 3 жыл бұрын
To prawda - można, ale dzięki narysowaniu schematu, ułatwiamy sobie powrót do układu po latach. Zerkamy na schemat i od razu widzimy, który element za co odpowiada i możemy wprowadzić zmiany bez bawienia się w reverse engineering. Podobnie jest z tworzeniem porządnej dokumentacji do projektu. Podczas tworzenia projektu wydaje się zbędna, ale po latach okazuje się niezwykle pomocna. Nagrywam w OBS Studio. Świetny program - warto najpierw zajrzeć w ustawienia, dobrać parametry pliku wyjściowego, włączyć kodowanie sprzętowe, etc.
@Antyelektronika
@Antyelektronika 3 жыл бұрын
Witam, czy profesjonalnie również wykorzystuje Pan KiCad-a? Pozdrawiam
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 3 жыл бұрын
Tak, aktualnie korzystam tylko z KiCada. Pozdrawiam
@Antyelektronika
@Antyelektronika 3 жыл бұрын
@@mlwojcikowski A jakiś program do symulowania linii transmisyjnych?
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 3 жыл бұрын
Szczerze mówiąc, nie miałem jeszcze okazji korzystać z tego typu programu.
@jacekstw
@jacekstw 2 жыл бұрын
Mój tranzystor bc557 ma emiter pod nóżką 1, kolektor pod 3. Kicad, podczas projektowania, rysuje mi odwrotnie nóżki. Jak to zmienić, jak dodać.do biblioteki np pod nazwą bc557-x? Obawiam się pomyłki w trakcie montażu na pcb
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 жыл бұрын
W układzie pokazanym na filmie zastosowane są wyłącznie tranzystory BC547 - nie 557. Jeśli budujesz inny układ, w którym rzeczywiście są tranzystory BC557, to czy jesteś pewien, że w KiCad wybrałeś tranzystor 557 a nie inny - np. 547?
@jacekstw
@jacekstw 2 жыл бұрын
@@mlwojcikowski buduję inny układ. Proszę spojrzeć na datasheet tranzystora bc557 firmy multicomp. Nóżki są odwrotnie niż w kicad, znaczy e1, b2 i C3. Zaznaczyłem sobie na wydruku aby nie zapomnieć by obrócić tranzystor. Dziękuję za zainteresowanie i za bardzo dobre lekcje obsługi kicad .
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 жыл бұрын
Proszę się przyjrzeć nie cyfrom, a temu gdzie - do której nóżki podłączony jest kolektor, gdzie baza i gdzie emiter. Patrzymy na obudowę tranzystora od frontu (od strony płaskiej) i mamy kolejno: kolektor, baza, emiter - zarówno w przypadku bc547 jak i bc557. W KiCad nóżki są ponumerowane własnie w tej kolejności: pierwsza od lewej, druga w środku, trzecia od prawej. Proszę teraz spojrzeć na symbol w KiCad: wyprowadzenia bc557 mają odwrotną numerację niż w nocie, ale w nocie bc557 są odwrotnie nóżki ponumerowane: trzecia jako ta od lewej, itd. W skrócie: w KiCad wszystko jest w porządku. Nie należy odwracać tranzystora.
@grzeswiat4870
@grzeswiat4870 Жыл бұрын
Gdzie mogę uszyskać symbol RGB ragb
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Symbol ten wchodzi w skład domyślnie dostępnej biblioteki „Device". Jeśli z jakiegoś powodu symboli brakuje, można je pobrać stąd: www.kicad.org/download/source/ lub stąd: kicad.github.io/symbols/
@zbysiu100
@zbysiu100 2 жыл бұрын
Słychać przełykanie śliny
@zielony1212
@zielony1212 Жыл бұрын
skąd pobrać te symbole?
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Symbole te powinny być domyślnie dostępne. W każdym razie można je pobrać stąd: www.kicad.org/download/source/ lub stąd: kicad.github.io/symbols/
Jak zaprojektować płytkę PCB [KiCad tutorial] - Część 2
33:10
Marcin Ł. Wójcikowski
Рет қаралды 19 М.
Homemade custom PCB guide using free KiCAD software
20:42
Teaching Tech
Рет қаралды 97 М.
I CAN’T BELIEVE I LOST 😱
00:46
Topper Guild
Рет қаралды 114 МЛН
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:25
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 22 МЛН
Zacznijmy modelować  w FreeCAD
42:38
Kamil Sokalski
Рет қаралды 13 М.
EasyEda #2 podstawy.  Jak zaprojektować płytkę PCB.
26:34
Elektronika w Środę
Рет қаралды 1,5 М.
Co można zrobić z pomocą ESP8266?
5:30
Inżynier Naukowy
Рет қаралды 2 М.
Jak czytać schematy elektroniczne: tutorial
46:33
Rebased
Рет қаралды 27 М.
Jak własnoręcznie zrobić płytkę drukowaną? Termotransfer krok po kroku
12:16
Majsterkowanie i nie tylko
Рет қаралды 23 М.
Jak zrobić płytkę PCB za pomocą markera do CD.
10:11
KoValsky majstruje
Рет қаралды 58 М.
Jak działają triaki? [RS Elektronika] #243
24:48
RS Elektronika
Рет қаралды 75 М.
#003 Jak zrobić płytkę PCB - TERMOTRANSFER
15:01
mikropasje
Рет қаралды 93 М.
KiCad in 20 minutes - PCB design in free software
23:34
Mały Ale Wariat
Рет қаралды 27 М.
PCB making, PCB prototyping quickly and easy - STEP by STEP
10:16
WEGSTR CNC
Рет қаралды 7 МЛН
Klavye İle Trafik Işığını Yönetmek #shorts
0:18
Osman Kabadayı
Рет қаралды 2,2 МЛН
PART 52 || DIY Wireless Switch forElectronic Lights - Easy Guide!
1:01
HUBAB__OFFICIAL
Рет қаралды 44 МЛН
В России ускорили интернет в 1000 раз
0:18
Короче, новости
Рет қаралды 1,9 МЛН
1$ vs 500$ ВИРТУАЛЬНАЯ РЕАЛЬНОСТЬ !
23:20
GoldenBurst
Рет қаралды 1,7 МЛН
Simple maintenance. #leddisplay #ledscreen #ledwall #ledmodule #ledinstallation
0:19
LED Screen Factory-EagerLED
Рет қаралды 35 МЛН
iPhone 15 Pro в реальной жизни
24:07
HUDAKOV
Рет қаралды 268 М.