Multiwibrator astabilny - obliczenia
11:44
Intro
0:59
4 жыл бұрын
Пікірлер
@andrzejbucior6188
@andrzejbucior6188 9 күн бұрын
Omów. Woltów. Amperów.
@MkUltra-sk6dx
@MkUltra-sk6dx 28 күн бұрын
Super pan to tłumaczy 👍
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 27 күн бұрын
Dziękuję bardzo
@MkUltra-sk6dx
@MkUltra-sk6dx 28 күн бұрын
Wlasnie tego szukałem dziękuje 👍
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 27 күн бұрын
Dziękuję również. Cieszę się, że filmy się przydają
@Bercik_the_official
@Bercik_the_official 29 күн бұрын
Jak dobrze że tu trafiłem. Super objaśnienie tematu 😊
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 27 күн бұрын
Dziękuję bardzo. Miłego oglądania i sukcesów w elektronice
@khefer1980
@khefer1980 Ай бұрын
Metody z termotransferem używałem jeszcze będąc w szkole średniej (czyli ze 20+ lat temu). Ostatnio jednak budowałem dla syna grawer laserowy i dla testu zrobiłem doświadczenie polegające na pomalowaniu farbą podkładową z Actyon (szary primer) i wypaleniu nagatywu laserem. Poszło cacy. Nie wytrawiłem tego ale po wypłukaniu od razu było widać ładą miedź, natomiast primer jest na tyle mocny że można było śmiało szczotkować celem wyczyszczenia bez uszkadzania krawędzi. Łatwo się go zmywa - schodzi acetonem bez problemu.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 27 күн бұрын
Dziękuję bardzo za podzielenie się tym doświadczeniem. Przy wypalaniu laserem mogłyby wyjść dość ładne płytki. Ciekaw jestem jak najcieńszą ścieżkę udałoby się uzyskać.
@piotrbuczkowski9582
@piotrbuczkowski9582 2 ай бұрын
Beznadzieja . Omów działanie na poszczególnych tranzystorach a nie na scalaku
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 ай бұрын
Nie zgadzam się, ale dziękuję za komentarz i życzę miłego dnia.
@fizykaprzybysz
@fizykaprzybysz 2 ай бұрын
Fajnie wytłumaczone, dzięki :)
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 ай бұрын
Proszę bardzo
@tomtomo4711
@tomtomo4711 2 ай бұрын
A co z rezystorami bezpiecznikowymi i ich oznaczeniami???
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 ай бұрын
Dziękuję za uwagę. W przypadku rezystorów bezpiecznikowych stosuje się raczej 5 paskowy kod, gdzie 4 paski oznaczają wartość i tolerancję, a piąty (np. bialy lub fioletowy) jest dodany dla oznaczenia typu rezystora. Spotkałem się z informacją, że piąty pasek może oznaczać krotność znamionowej wartości mocy, jednak raczej wszystko zależy od producenta.
@tomtomo4711
@tomtomo4711 2 ай бұрын
@@mlwojcikowski A co Pan powie na rezystor o oznaczeniu brązowy czarny srebrny i złoty lub czarny pomarańczowy srebrny złoty i zielony??
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 ай бұрын
0.1Ω 5% Natomiast jeśli ten drugi w ogóle istnieje, to pasek "srebrny" nie jest srebrnym a szarym, i wtedy byłby to rezystor 3.8Ω 0.5% - albo, jeśli "srebrny" jest srebrnym to być może bezpiecznikowy 0.03Ω 5% - jeśli nie, to nie wiem. Spojrzałem na film przed chwilą i rzeczywiście można było zamieścić przykłady z chociażby trzecim paskiem srebrnym lub złotym. Pozdrawiam.
@tomtomo4711
@tomtomo4711 Ай бұрын
@@mlwojcikowski Niestety istnieje taki rezystor i to najczęściej w zasilaczach i jest to straszna zmora bo nikt jak dotąd prawidłowo ich nie odczytuje. Brak w Pana filmie również jakiej mocy są rezystory i dla czego się je stosuje.Wiem że dla Pana to oczywiste ale dla początkujących czarna magia.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 27 күн бұрын
Dziękuję bardzo za spostrzeżenia i zapytam z ciekawości jak w takim razie prawidłowo odczytać wartość tego rezystora?
@legum367
@legum367 2 ай бұрын
No i kolejny odcinek obejrzany, i kolejna pochwała. Świetnie pan tłumaczy. Z ciekawości zapytam jaki kierunek i gdzie pan kończył?
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 ай бұрын
Dziękuję bardzo. Studiowałem EiT na Politechnice Wrocławskiej, specjalność: Aparatura Elektroniczna
@legum367
@legum367 2 ай бұрын
Ojojoj, już pana subskrybuję! I zdecydowanie zostaje na dłużej.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 ай бұрын
Dziękuję i pozdrawiam
@tomek6003
@tomek6003 2 ай бұрын
Wolt jest tylko wtedy gdy jest 1 V dla pozostałych napięć jest zawsze liczba mnoga. 2 wolty, 3 wolty ale 15 woltów, 1345 woltów, itd. z amperami, omami i innymi kilogramami jest tak samo. Nie można mówić 1245 wolt albo 2 wolt, jak to możliwe, że ludzie powszechnie na YT tego nie wiedzą?
@JanKowalski-se5zv
@JanKowalski-se5zv 5 ай бұрын
Mam pewien problem. Chciałbym w KiCad (np.5 lub7) zaprojektować płytkę z elementami THT (kondensatory, rezystory) ale potrzebny jest mi podzespół SMD SO-8. Chciałbym mieć płytkę jednowarstwową, taką jak dla THT z elementem SMD umieszczonym na tej jednej warstwie z mozaiką ścieżek. W zależności jak prowadzę ścieżki (od THT do SMD lub na odwrót) następuje przełączanie warstw, ale ja chcę tylko jedną warstwę. Jak umieszczać elementy SMD z THT, ale dla obwodu jednostronnego? THT po jednej stronie, a SMD po stronie mozaiki. Mogę prosić o poradę?
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 5 ай бұрын
Elementy THT umieść po stronie bez miedzi - w przeciwnym razie trudno byłoby Ci zamontować niektóre z nich. Natomiast, warto byłoby się zastanowić czy nie zamienić prawie wszystkich elementów na SMD i tylko te, które muszą być przewlekane (THT), pozostawić jako przewlekane. Wiele rezystorów i kondensatorów znajdziesz w wersji SMD.
@JanKowalski-se5zv
@JanKowalski-se5zv 5 ай бұрын
Dziękuję. Już chyba wiem jak to zrobić. Wolę mieć druk jednostronny i więcej elementów THT ponieważ łatwiej jest mi go wykonać w domu. SMD wyjdzie raczej dwustronny. Dziękuję za szybką odpowiedź.@@mlwojcikowski
@szymonb5846
@szymonb5846 5 ай бұрын
Ja najpierw wiercę otwory montażowe, potem przykręcam płytkę do płaskiej deski z jakiegoś miękkiego drewna (żeby wierteł nie uszkodzić) i robię resztę otworów. Płytka wtedy jest stabilna i nie muszę jej przytrzymywać.
@elninoncfcplayer6282
@elninoncfcplayer6282 5 ай бұрын
Szybki przeskok z prawa ohma na liczenie rezystora dla diody bez wprowadzenia do prawa Kirchoffa. Ktoś może czuć niezrozumienie dlaczego nagle odejmujesz
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 5 ай бұрын
Dziękuję za komentarz, jednak to jest Short - ciężko w ciągu maksymalnie 60 sekund powiedzieć o wszystkim. Jest to wytłumaczone w pełnej wersji filmu, która jest podlinkowana do tego Shorta
@kondito88
@kondito88 5 ай бұрын
👍
@AllCarsLED
@AllCarsLED 5 ай бұрын
Bardzo dobrze tłumaczone zagadnienia nt. Elektroniki szkoda, że w mojej szkole nie było praktycznych rozwiązań zastosowań układów i komponentów elektronicznych tylko teoria.
@mariuszsmykla7506
@mariuszsmykla7506 6 ай бұрын
Bardzo ładnie omówione. Muszę przyznać, że jest sporo roboty przy takim projektowaniu, zawsze wyobrażałem sobie, że lwią część roboty ogarnia program. Dziękuję i pozdrawiam.
@iguscraft
@iguscraft 6 ай бұрын
Zawsze używam tego z USA
@tomarrese3756
@tomarrese3756 3 ай бұрын
Jak większość
@user-gp1do4of2x
@user-gp1do4of2x 6 ай бұрын
Może być, ale trochę za mało szczegółow np. użyję takiej szerokości ścieżki, ale dlaczego, co z crosstalk itd. itp.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 6 ай бұрын
Dziękuję za komentarz. Film z założenia miał być dla początkujących. Jeśli chodzi o takie tematy jak "crosstalk", etc., to myślę, że za mało wiem w tym obszarze, by móc na ten temat mówić. Doszkalam się czasem oglądając np. filmy Roberta Feraneca, jednak tu potrzebne jest też doświadczenie, by o tym mówić. Poza tym, to jest PCB do prostej lampki RGB, dlatego wydaje mi się, że nie ma tu potrzeby wchodzić w takie tematy, jak "crosstalk" - choć może się mylę. Jakie jest Twoje zdanie? Wydaje się, że możesz mieć doświadczenie w tym obszarze?
@user-gp1do4of2x
@user-gp1do4of2x 6 ай бұрын
@@mlwojcikowski może dobrze by było po prostu wspominac o takich rzeczach w trakcie omawiania projektu, bez szczegółow np. prowadzisz ścieżki zachowsując kąt 45 stopni, bo podczas produkcji płytki nie powstawałay pułapki kwasowe, że trzeba zwracać uwagę przy odelgłościach ścieżek zasady np. 3M bo.., że jak masz mix sygnały analog i cyfrowy to taka kolejność na płytce itd. polecam Phil lab i Altium academy, Feranc okej tylko ten jego akcent :-) poza tym materiał tak jak pisałem całkiem w porządku. pozdrawiam :-)
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 6 ай бұрын
Dziękuję za cenne uwagi. Kanału Phila Salmoniego nie znałem. Natomiast jeśli chodzi o akcent R. Feraneca to już się przyzwyczaiłem
@moszeusz
@moszeusz 6 ай бұрын
Czy zamiast żarówki można by użyć termistora PTC?
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 6 ай бұрын
Żarówka jest termistorem PTC, tylko, że specjalnej budowy. Niestety, nie zastąpimy jej ogólnodostępnymi dzisiaj termistorami. Jeśli uda Ci się zdobyć termistor specjalnie przeznaczony do tego typu zastosowań, jak np. RA53 - to tak, możesz go użyć. Jednak łatwiej i taniej będzie zdobyć żarówkę. Nie musisz koniecznie zastosować żarówki takiej, jak ja. Układ będzie działał z żarówką na niższe napięcie: np. 24V, 50mA - wtedy jednak zmniejsz wartość tego rezystora 220Ω (lub całkiem go usuń), który jest w szeregu z potencjometrem 470Ω. Zastosowałem 60V/50mA dlatego, że dopiero z nią mogłem uzyskać częstotliwość ponad 0.5MHz. Jednak nie przeanalizowałem tego dobrze, tylko wybrałem tę żarówkę, bo z żarówką 24V/50mA nie mogłem uzyskać odpowiednio wysokiego wzmocnienia dla f>0.5MHz. Ta 60V/50mA ma po prostu wyższą rezystancję niż np. żarówka 24V/50mA. Jednak układ zmontowany na PCB prawdopodobnie zachowa się lepiej i może wtedy będzie można zastosować żarówkę na niższe napięcie. Poza tym żarówka, którą zdobędziesz może i prawdopodobnie będzie się różnić parametrami od mojej. U mnie najlepiej sprawdziły się żarówki telefoniczne.
@Marek_Bogdanowicz
@Marek_Bogdanowicz 6 ай бұрын
Bardzo przydatny materiał, dziękuję. Pozdrawiam serdecznie!
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 6 ай бұрын
Dziękuję i pozdrawiam
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 6 ай бұрын
Więcej szczegółów w następnym odcinku. Zapraszam do zostawiania komentarzy. Niestety w filmie jakość obrazu nie jest dość dobra, przez to, że komputer nie nadążał i obniżał jakość podczas nagrywania; jak też - przez brak przynajmniej drugiej kamery dobrej jakości. Dlatego zbieram na kartę graficzną, jeśli się uda, to też drugą kamerę i lepszy grabber HDMI: 🎀www.paypal.com/pools/c/91yb0FT99o Dziękuję za pomoc. 💝 Lub, jeśli chcecie, możecie kupić mi symboliczną kawę: buycoffee.to/mlwojcikowski 🌟 Zachęcam do subskrybowania: www.youtube.com/@mlwojcikowski?sub_confirmation=1
@pawebolda390
@pawebolda390 6 ай бұрын
Napisałem Ci maila
@merlin0573
@merlin0573 8 ай бұрын
Bardzo dobry materiał, dzięki wielkie :D
@szymonb5846
@szymonb5846 8 ай бұрын
Dziękuję!
@spacecoolgamer
@spacecoolgamer 8 ай бұрын
Kolega kolegi prosił pomocy z "siłownikami Kirchoffa". Chat Gpt mówi że to urządzenie które chroni obwód przed przeciążeniem i używając fal elektromagnetycznych przesuwa taki suwak i rozłącza obwód. No brzmi to mi jak zwykły korek który większość z nas posiada w skrzyni elektrycznej. Tylko wujek Google nie pokazuje nic wpisując "siłownik Kirchoffa", ani po polsku ani po angl. Patrząc na to że tak fajnie Pan tlumaczy- może nożna było poruszyć taką kwestie dla filmiku :D choć osobiście ja bardziej wolę schematy elektryczne bo niby rozumiem jak to ma działać ale sam nie potrafię stworzyć coś poważniejszego. I też dziękuję za te filmy ;)
@OOOmarcinOOOO
@OOOmarcinOOOO 9 ай бұрын
Jaka jest różnica między dzielnikiem napięcia a pojedynczym rezystorem? Jeśli dajmy na to mamy zasilanie U = 5V, chcemy pobrać prąd o natężeniu I = 1,25mA to jeśli użyjemy jednego rezystora o rezystancji 3kΩ to również otrzymamy napięcie Uwy = 1.25V. 🤔
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 9 ай бұрын
Podłącz rezystor taki jak napisałeś (3k) do źródła napięcia 5V i zmierz woltomierzem napięcie za rezystorem. Multimetr wskaże Ci wartość 5V. Podłącz równolegle do źródła napięcia taki rezystor i zmierz na nim napięcie - multimetr wskaże 5V (lub mniej, jeśli rezystancja wewnętrzna źródła będzie dość wysoka). Natomiast wiem jak próbujesz rozumować: +5V ---------[R1= 3k]-------[R_L]--------0V R_L to obciążenie. Zauważ, ze już powstał dzielnik napięcia. Jeśli przez obciążenie płynie prąd 1.25mA to rezystancja obciążenia (R_L) jest równa 1kΩ.
@OOOmarcinOOOO
@OOOmarcinOOOO 9 ай бұрын
@@mlwojcikowski Taaak, teraz to widzę :D Wiele mi się też wyjaśniło po obejrzeniu filmów o wzmacniaczu operacyjnym. Dzięki za pomoc!
@piotrsamborski5465
@piotrsamborski5465 9 ай бұрын
Dodalem tranzystor i glosnik ,mam generator do nauki znaków Morse,a .
@marek32323232
@marek32323232 10 ай бұрын
Super film, ale mam pytanie. Co w przypadku jak nie ma obudowy w programie? skąd ja wziać. Szukam obudowy do przekaźnika 12vDC 30/40A 5 pin....jeste w stanie pomóc?
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 10 ай бұрын
można szukać w internecie wpisując np. "kicad relay footprints" - znajdziemy wtedy np.: kicad.github.io/footprints/Relay_THT - tylko, że to jest biblioteka już dostępna w KiCad. Albo: utworzyć własny footprint w edytorze footprintów w KiCad
@swaylinebeats204
@swaylinebeats204 11 ай бұрын
Świetny film!
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 11 ай бұрын
Dziękuję
@nildadantas5902
@nildadantas5902 11 ай бұрын
Bom video. Sou brasileiro
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 11 ай бұрын
Olá, como você encontrou meu canal? Não há legendas para este vídeo - você entendeu alguma coisa?
@nildadantas5902
@nildadantas5902 11 ай бұрын
@@mlwojcikowski hi, my name is elson. I am studying Kicad and I saw only the imagem.
@tomaszrozrusznik4368
@tomaszrozrusznik4368 11 ай бұрын
Świetna zabawa,experymentuję.Mam za małą deskę montażową😂.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 11 ай бұрын
Powodzenia
@AmiVanDam
@AmiVanDam 11 ай бұрын
Wymowa (np. dla 5 /słownie pięć/). Nie 5 WAT, a 5 WATÓW. Nie 5 AMPER a 5 AMPERÓW. Nie 5 WOLT, a 5 WOLTÓW. Poza tym OK.
@MsTheKubaty
@MsTheKubaty 11 ай бұрын
Film sztosik, może coś o tranzystorach MOSFET i ich zasadzie działania jako temat na następny film.
@user-ot2vl7py8s
@user-ot2vl7py8s 11 ай бұрын
Hej, szkoda, że nie wspomniałeś jeszcze o takim układzie na wzmacniaczu jak konwerter prąd-napięcie. Bardzo fajna rzecz do pomiaru małych prądów (np. w mikrokontrolerach) i śledzenia ich podczas pracy na oscyloskopie. Jednak pomiar na zwykłym rezystorze ma swoje wady :)
@cubik2k
@cubik2k 11 ай бұрын
Super wyjaśniłeś te wszelkie zawiłości i haczyki w niby tak prostym układzie 🙂
@adammatrakczy7182
@adammatrakczy7182 11 ай бұрын
Uważam że robi Pan dobrą robotę. Proszę nie zważać na malkontentów i nie przejmować się ich wypowiedziami, bo są ludzie którzy chętnie będą Pana oglądać. No i czekamy na ten filmik z generatorem.😊
@adamkoczaj6410
@adamkoczaj6410 11 ай бұрын
Dziękuję za wartościowy film!
@padcom
@padcom 11 ай бұрын
Diody są "elektroluminescencyjne" zamiast LED. I to jest piękne!
@krisj5347
@krisj5347 11 ай бұрын
Film oraz tłumaczenie pierwsza klasa. Warto zadbać o regularność filmów, tak co 7-10 dni nowy film. Naprawdę dobra robota.
@padcom
@padcom 11 ай бұрын
Panie Marcinie, byłoby naprawdę super, gdyby opowiedział Pan o układzie 555. Zastosowań mnóstwo a dobrych materiałów jak na lekarstwo. Pana sposób tłumaczenia wraz z praktycznymi przykładami jest naprawdę fantastyczny. Dziękuję!
@lordlogan3308
@lordlogan3308 11 ай бұрын
nie volt tylko voltow analafbeto
@kaszlak912
@kaszlak912 11 ай бұрын
Dzień dobry dlaczego U3 ma zwrot zgodny
@kaszlak912
@kaszlak912 11 ай бұрын
Jak ustalić kierunek zwrotu
@danekogolniak9680
@danekogolniak9680 11 ай бұрын
Hej, 1 volt, 5 voltów - to jak prawo Ohma w języku Polskim.
@widziszmnie7785
@widziszmnie7785 11 ай бұрын
Jeszcze nikt na YT tak dobrze nie wytłumaczył mi jak tak naprawdę działa wzmacniacz operacyjny W odcinku który chyba w zamierzeniu nie miał tłumaczyć jak on działa ogólnie
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 11 ай бұрын
Bardzo się cieszę. Pozdrawiam
@sebastiankowalski2648
@sebastiankowalski2648 11 ай бұрын
Wartościowe materiały. Dziękuję
@roadster241
@roadster241 11 ай бұрын
12 volt, czyli jedna volta? No nie, 12 voltów szanowny kolego. Jeszcze nie jest za późno, żeby zacząć poprawnie mówić.
@spiri8689
@spiri8689 11 ай бұрын
Cześć. Chciałem podłączyć do swojego auta diodę led zamiast zarówki 5W . niestety dioda miga .a na liczniku wyświetlany jest błąd zarówki. Czy mozna sobie z tym prosto poradzić . czy trzeba stosować jakieś skomplikowane układy. bardzo proszę o pomoc. Dlaczego tak się dzieje? Pozdrawiam
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 11 ай бұрын
Na początku pytanie: czy mówimy rzeczywiście o pojedyńczej diodzie, podłączonej bezpośrednio do gniazda żarówki, czy o tzw. "żarówce LED"? Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że sterownik spodziewa się żarówki, czyli obciążenia rezystancyjnego - wykonuje np. pomiar rezystancji i wyświetla błąd, bo wartość z pomiaru nie mieści mu się w ustalonym zakresie. Wiele osób omija ten problem przez podłączenie równolegle z "żarówką LED" rezystora, aby komputer widział odpowiednią rezystancję, jednak w mojej opinii jest to bezsensowne rozwiązanie, bo pobór mocy będzie wtedy mniej więcej taki sam, jak w przypadku zamontowania zwykłej żarówki (a może nie aż tak duży - nie znam zaprogramowanych zakresów). Można by poprzez OBD spróbować usunąć błąd żarówki, ale nie wiem, czy skasuje to tylko informację o błędzie (tak przypuszczam - wtedy to rozwiązanie będzie bez sensu, bo "żarówka" LED nadal będzie migać), czy wyłączy kontrolę dla danej żarówki. Inny pomysł to zbudowanie układu włączającego w obwód powyższy rezystor tylko na czas pomiaru - nie wiem jednak, czy pomiar jest wykonywany tylko po uruchomieniu auta, czy cyklicznie co jakiś czas. Nie mam takiego samochodu, aby mieć na czym wykonać test - może ktoś z oglądających przeczyta ten komentarz i podpowie lepsze rozwiązanie (?)
@spiri8689
@spiri8689 11 ай бұрын
@@mlwojcikowski bardzo dziekuję za odpowiedź. Pozdrawiam i czekam na wiecej filmów . Ucze się
@michi_hb
@michi_hb 11 ай бұрын
Jakiego k....wa wolta?
@jankunc6325
@jankunc6325 Жыл бұрын
Bardzo ciekaw tematy i duża wiedza. Jednak drażnią mnie błędy językowe i przez to bardzo źle się słucha. Nie 5 volt, tylko 5 voltów. Volt jest tylko jeden. Reszta to liczba mnoga i mówimy voltów. Tak samo jak 1 złoty, ale 5 złotych. To się odmienia. Dotyczy to również omów, amperów itp.
@JackShalom
@JackShalom Жыл бұрын
15 woltów, a nie wolt ;)