No video

Jak zaprojektować płytkę PCB [KiCad tutorial] - Część 2

  Рет қаралды 19,954

Marcin Ł. Wójcikowski

Marcin Ł. Wójcikowski

3 жыл бұрын

Dzień dobry, w drugiej części dowiesz się jak w programie KiCad przypisać obudowy do elementów, rozmieścić elementy na płytce drukowanej (PCB), poprowadzić ścieżki i wreszcie poprawnie wydrukować wzór płytki na papierze kredowym. Miłej zabawy!
💝 Jeśli chcesz, możesz kupić mi kawę:
buycoffee.to/m...
🌟 Subskrybuj: www.youtube.co...
📽 Część I: • Jak zaprojektować płyt...
📽 Lampka RGB na płytce stykowej: • Lampka RGB (bez mikrok...
📽 Jak działa lampka RGB: • Jak działa lampka RGB ...
#MarcinŁWójcikowski

Пікірлер: 81
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 3 жыл бұрын
Zapraszam do zostawiania komentarzy ;) 💝 Jeśli chcesz, możesz kupić mi kawę: buycoffee.to/mlwojcikowski 🌟 Subskrybuj: www.youtube.com/@mlwojcikowski?sub_confirmation=1
@mariuszsmykla7506
@mariuszsmykla7506 6 ай бұрын
Bardzo ładnie omówione. Muszę przyznać, że jest sporo roboty przy takim projektowaniu, zawsze wyobrażałem sobie, że lwią część roboty ogarnia program. Dziękuję i pozdrawiam.
@adamrxxyxxk2936
@adamrxxyxxk2936 Жыл бұрын
Dzięki Twoim filmom zaprojektowałem swoje PCB. Wielkie dzięki.
@Paulinahihi
@Paulinahihi 3 жыл бұрын
Super!👏 zresztą jak zawsze 😊 oglądam każdy filmik i czekam na kolejne🤩
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 3 жыл бұрын
Dziękuję bardzo i zapraszam na kolejne ;)
@tadeuszkn3676
@tadeuszkn3676 3 жыл бұрын
Profesjonalizm w każdym calu. Czekam na następne filmy. Pozdrawiam.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 3 жыл бұрын
Dziękuję bardzo! Pozdrawiam
@Marek_Bogdanowicz
@Marek_Bogdanowicz Жыл бұрын
Tego szukałem. 👍i sub za dobrą robotę. Pozdrawiam serdecznie!
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Dziękuję bardzo
@maciejboron878
@maciejboron878 3 жыл бұрын
Porządna robota, oby tak dalej :)
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 3 жыл бұрын
Dziękuję :)
@dariuszkrala3020
@dariuszkrala3020 2 жыл бұрын
Super :) Ale nie ukrywam, że czekam na bardziej zaawansowane projekty ;)
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz! Niestety z przyczyn ode mnie zależnych i niezależnych mam spore opóźnienie i filmy, które planowałem zamieścić już dawno, wrzucam dopiero teraz. Mam nadzieję, że mi to wybaczycie. Robię co mogę :) Pozdrawiam!
@szymonb5846
@szymonb5846 8 ай бұрын
Dziękuję!
@Radiotechnik
@Radiotechnik Жыл бұрын
Faje ogląda się jak ktoś projektuje . Jednak samemu to nie takie hop - siup ;-)
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Z czasem wszystko staje się proste
@MrMrLolu
@MrMrLolu Жыл бұрын
Ta tabelka z wyborem obudowy elementu mogła być całkowicie otwarta żeby móc lepiej zobaczyć pełne nazwy. Też niestety za dużo wyjaśnień typu "to wybieramy" bez dodatkowego wyjaśnienia. Leci łapka bo i tak w 1h materiału w 2 częściach trudno wszystko przedstawić.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. Prosiłbym jednak o wskazanie konkretnego momentu, w którym powiedziałem, że coś wybieramy, bez wyjaśnienia. Przeglądnąłem przed chwilą film i w niektorych miejscach mógłbym rzeczywiście pokazać np. w jaki sposób mierzę rozstaw nóżek poszczególnych elementów, czy nawet średnicę, czy wysokość kondensatorów; albo pokazać diodę RGB i powiedzieć, że RAGB to kolejność nóżek: katoda R, wspólna anoda, katoda G, katoda B - jednak jest to 2. część filmu, a w pierwszej o tym powiedziałem. Może jednak zabrakło pokazania dokładnie, w jaki sposób sprawdzić, która nóżka to np. kolor czerwony i jak sprawdzić, czy mamy diody ze wspolną anodą, czy katodą (albo wskazać film, w którym wyjaśniam, jak rozpoznać anodę i katodę). Proszę jednak o informację, czy dokładnie o to chodziło, czy może o coś innego?
@MrMrLolu
@MrMrLolu Жыл бұрын
@@mlwojcikowski Głównie chodzi o moment pracy z warstwami w projekcie. Nie do końca zrozumiałem po obejrzeniu która warstwa za co odpowiada. Poza tym bardzo merytoryczny film i pomógł w projektowaniu. Dzięki
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Rzeczywiście mogłem wyjaśnić trochę do czego służy każda z warstw. Dziękuję za informację
@mariusz295
@mariusz295 Жыл бұрын
Hej, bardzo fajny poradnik. Dzięki Tobie ogarnąłem KiCada w 4 godzinki :) Mam jednak pytanie. Jak wygenerować sobie z tego plik gerber? Robimy ze znajomym mały projekt do raspberry i chciałbym zamówić z JLCPCB gotowe płytki.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Z tego, co widzę, to na stronie JLCPCB jest poradnik dotyczący właśnie generowania plików produkcyjnych w KiCad - dostosowanych do ich potrzeb: support.jlcpcb.com/article/194-how-to-generate-gerber-and-drill-files-in-kicad-6. Powodzenia!
@mariusz295
@mariusz295 Жыл бұрын
@@mlwojcikowski Dzięki! umknęło mi to :P
@pawelreterman4847
@pawelreterman4847 Жыл бұрын
Witam jakie dodać porty zasilania w przypadku gdy na płycie ma być trafo 230/12 a za nim reszta układu i co z pwr flag chodzi mi o to żeby działała diagnostyka układu
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
• możesz dać np. złącze "Screw_Terminal_01x02" i przypisać do niego footprint np. "TerminalBlock_Phoenix_MKDS-1,5-2-5.08_1x02_P5.08mm_Horizontal"; • PWR_FLAG jest po to, aby tester ERC wiedział, gdzie jest zasilanie dla układów, które mają pin(y) typu "Power input". Jeśli na PCB nie mamy układów z pinami tego typu to nie potrzebujemy flagi PWR_FLAG. Jeśli na płytce chcesz umieścić trafo, za nim pewnie mostek, kondensator i stabilizator, to proponowałbym ustawienie PWR_FLAG na liniach wyjściowych z mostka - dodatniej i ujemnej - przed stabilizatorem.
@JanKowalski-se5zv
@JanKowalski-se5zv 5 ай бұрын
Mam pewien problem. Chciałbym w KiCad (np.5 lub7) zaprojektować płytkę z elementami THT (kondensatory, rezystory) ale potrzebny jest mi podzespół SMD SO-8. Chciałbym mieć płytkę jednowarstwową, taką jak dla THT z elementem SMD umieszczonym na tej jednej warstwie z mozaiką ścieżek. W zależności jak prowadzę ścieżki (od THT do SMD lub na odwrót) następuje przełączanie warstw, ale ja chcę tylko jedną warstwę. Jak umieszczać elementy SMD z THT, ale dla obwodu jednostronnego? THT po jednej stronie, a SMD po stronie mozaiki. Mogę prosić o poradę?
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 5 ай бұрын
Elementy THT umieść po stronie bez miedzi - w przeciwnym razie trudno byłoby Ci zamontować niektóre z nich. Natomiast, warto byłoby się zastanowić czy nie zamienić prawie wszystkich elementów na SMD i tylko te, które muszą być przewlekane (THT), pozostawić jako przewlekane. Wiele rezystorów i kondensatorów znajdziesz w wersji SMD.
@JanKowalski-se5zv
@JanKowalski-se5zv 5 ай бұрын
Dziękuję. Już chyba wiem jak to zrobić. Wolę mieć druk jednostronny i więcej elementów THT ponieważ łatwiej jest mi go wykonać w domu. SMD wyjdzie raczej dwustronny. Dziękuję za szybką odpowiedź.@@mlwojcikowski
@zbigniewwojtasik8512
@zbigniewwojtasik8512 Жыл бұрын
👍mega pomoc i nauka. Choć nie mogę znaleźć footprinta przełącznika kołyskowego chwilowego on-off-on
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Nie możesz znaleźć głównie ze względu na to, że tego typu przełączniki montuje się zazwyczaj do obudowy urządzeń i podłącza się je do PCB za pomocą przewodów - między innymi z powodu obciążeń mechanicznych, jakie przenoszone byłyby na PCB i połączenia lutowane - a także ze względu na wymiary tego typu elementów. Jeśli koniecznie chcesz umieścić taki przełącznik na PCB, to raczej będziesz musiał utworzyć własny footprint - zobacz jak wyglądają footprinty np. dla tact-switchy albo golpinów i spróbuj utworzyć własny
@zbigniewwojtasik8512
@zbigniewwojtasik8512 Жыл бұрын
@@mlwojcikowski dziękuje za odpowiedź właśnie zależy mi na połączeniu z PCB, że wzg. Na wymiary by były jak najmniejsze. Znalazłem na YT jak zrobić footprintsa. Datasheet wziąłem wymiary. Pierwszy raz w życiu to robię w oparciu o filmy ale twój pokazał, że dla chcącego nic trudnego. Schemat zaprojektowałem i sprawdziłem. Działa, była kupa błędów ale poprawiono i jest ok. Naprawdę mega filmy robisz, dzięki tobie uczę się nowych rzeczy które w przyszłości nie zginą. Dziękuj jeszcze raz.
@marek32323232
@marek32323232 10 ай бұрын
Super film, ale mam pytanie. Co w przypadku jak nie ma obudowy w programie? skąd ja wziać. Szukam obudowy do przekaźnika 12vDC 30/40A 5 pin....jeste w stanie pomóc?
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 10 ай бұрын
można szukać w internecie wpisując np. "kicad relay footprints" - znajdziemy wtedy np.: kicad.github.io/footprints/Relay_THT - tylko, że to jest biblioteka już dostępna w KiCad. Albo: utworzyć własny footprint w edytorze footprintów w KiCad
@knagencjusz1958
@knagencjusz1958 Жыл бұрын
18:50 jak zostały podłączone te otwory zasilające? było cięcie i nagle pojawiły się linie pomocnicze..
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Nie zauważyłem podczas montażu, że dość ważny moment wyciąłem. Klikamy prawym przyciskiem myszy na dany pad (na jego środek - w przeciwnym razie może się zaznaczyć footprint) i z menu wybieramy "Properties". Tam znajdziemy opcję "Net name" - dla jednego z padów wybieramy "GND", dla drugiego "+5V". Dziekuję za komentarz i powodzenia w rysowaniu swojej płytki.
@knagencjusz1958
@knagencjusz1958 Жыл бұрын
@@mlwojcikowski Dziękuję za odpowiedź.
@ManiekGSF
@ManiekGSF 2 жыл бұрын
Siemka fajny poradnik i pytanko jak ustawiłeś ciemny interfejs programu. Pozdrawiam.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 жыл бұрын
Dziękuję. Ciemny interfejs wynika z ustawień w środowisku graficznym systemu - w moim przypadku jest to Gnome. Poszukaj ustawień wyglądu okien w systemie. Gdy zmienisz na coś co nazywa się "Dark Theme" lub podobnie to w KiCad również powinieneś uzyskać ciemny interfejs. Z poziomu KiCad'a można jedynie zmieniać kolory linii w przypadku edytora PCB, oraz dodatkowo kolor tła w przypadku edytora schematów (Preferences -> Preferences... -> Eeschema -> Colors)
@knagencjusz1958
@knagencjusz1958 Жыл бұрын
Zrobiłem lampkę z poradnika i działa. kzfaq.infocjO6DatAFFU?feature=share Dziękuję Panu Marcinowi za wyjaśnienia i wprowadzenie.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Super, gratuluję! Cieszę się, że filmy się przydają. Życzę dalszych sukcesów w przygodzie z elektroniką.
@ANDRZEJ2323ful
@ANDRZEJ2323ful Жыл бұрын
Witam. Bardzo ciekawy materiał. Moje pytanie brzmi czy ten program KiCad ma ograniczoną ilość układów stalonych ? czy jest ich bardzo duzo ? I drugie pytanie czy jest możliwość skopiowania płytki i jak to poprawnie wykonać? czy mógłby nakręcić materiał na ten temat ? lub dać jakieś wskazówki w wiadomości PR? Powiem szczerze ze mam jedna płytkę do skopiowania i nie wiem jak za nią sie zabrać. Oczywiście wszystkie podzespoły muszę wymontować.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
* Układów scalonych do wyboru jest sporo - repozytorium można sobie przejrzeć tu: gitlab.com/kicad/libraries. Natomiast, czy liczba dostępnych symboli jest ograniczona? - oczywiście, że tak - jak w każdym programie. Zawsze jednak, jeśli brakuje jakiegoś symbolu lub footprinta, to można go albo pobrać z internetu, albo utworzyć samemu - to nic trudnego. * Jeśli chodzi o reprodukcję PCB, to można spróbować zeskanować płytkę; następnie, jeśli kontrast między ścieżkami, a resztą płytki jest dość duży, to zprogować obraz i oczyścić poprzez wymazanie niepotrzebnych elementów, albo najpierw wymazać niepotrzebne elementy i dopiero obraz zprogować; dalej: przekonwertować do formatu SVG i zaimportować do edytora PCB w KiCad: File > Import > Graphics... - wybrać plik SVG, wybrać warstwę - "User.Drawings", albo od razu warstwę ścieżek: "F.Cu" lub "B.Cu", oraz: wybrać odpowiednią skalę (inną niż 1, jeśli obraz nie został uprzednio odpowiednio wyskalowany). Następnie możemy wybrać kilka footprintów z bazy i sprawdzić, czy pasują do zaimportowanego obrazu płytki. Jeśli nie pasują, to obraz przeskalować, albo zmodyfikować go. To jest jedna z możliwych opcji. Można też narysować schemat patrząc na płytkę - co jest z czym połączone - i następnie zaprojektować nowe PCB, ewentualnie wzorując się na starym.
@ANDRZEJ2323ful
@ANDRZEJ2323ful Жыл бұрын
Dziękuję za Odpowiedz.
@ANDRZEJ2323ful
@ANDRZEJ2323ful Жыл бұрын
Mam jeszcze jedno pytanie czy jest jakiś darmowy lub symbolicznie płatny program do symulacji przykładowo zaprojektowanej płytki wraz z naniesieniem na nią podzespołów i dobranie odpowiednich lub zamienników danego elementu np: kondesatora opornika tranzystora ceki. Chodzi mi o symulacje takiej juz gotowej płytki wraz z elementami na sucho przed montażem. Chodzi o to aby wyeliminować błędy przy doborze elementów lub wyeliminować wadę w układzie która będzie kolidowała z poprawna pracą całej płytki. Pozdrawiam Andrzej
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Jeśli narysowany jest schemat, to w KiCad można przeprowadzić symulację. Ja jednak polecam LTSpice (też będzie trzeba narysować schemat - odpowiednio pod symulację).
@WotBlitzo
@WotBlitzo 6 ай бұрын
Pytanie , czy podczas robienia połączeń między komponentami trzeba wzorować się tymi cieniutkimi białymi liniami , bo podtrzas przemieszczania owych komponentów te białe linie zmieniają swoje połączenia z np r2 na r1 i czy to połączyć tak jak leci czy jakoś to ustawić bo nie wiem?
@Baumann876
@Baumann876 Жыл бұрын
Mam problem z układami SMD, mianowicie kicad nie pozwala na połaczenie padów z ścieżkami. Dociągam ścieżke do pada i jakieś 1/2mm przed blokuje się i nie da rady połaczyć się. Próbowałem już rożnych ustawień i dalej lipa.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Najprawdopodobniej próbujesz doprowadzić zbyt szeroką ścieżkę, co powoduje kolizję z inną ścieżką/padem. Inną przyczyną może być np. to, że doprowadzasz ścieżkę do padu, który na schemacie nie jest z tą linią połączony.
@user-gp1do4of2x
@user-gp1do4of2x 6 ай бұрын
Może być, ale trochę za mało szczegółow np. użyję takiej szerokości ścieżki, ale dlaczego, co z crosstalk itd. itp.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 6 ай бұрын
Dziękuję za komentarz. Film z założenia miał być dla początkujących. Jeśli chodzi o takie tematy jak "crosstalk", etc., to myślę, że za mało wiem w tym obszarze, by móc na ten temat mówić. Doszkalam się czasem oglądając np. filmy Roberta Feraneca, jednak tu potrzebne jest też doświadczenie, by o tym mówić. Poza tym, to jest PCB do prostej lampki RGB, dlatego wydaje mi się, że nie ma tu potrzeby wchodzić w takie tematy, jak "crosstalk" - choć może się mylę. Jakie jest Twoje zdanie? Wydaje się, że możesz mieć doświadczenie w tym obszarze?
@user-gp1do4of2x
@user-gp1do4of2x 6 ай бұрын
@@mlwojcikowski może dobrze by było po prostu wspominac o takich rzeczach w trakcie omawiania projektu, bez szczegółow np. prowadzisz ścieżki zachowsując kąt 45 stopni, bo podczas produkcji płytki nie powstawałay pułapki kwasowe, że trzeba zwracać uwagę przy odelgłościach ścieżek zasady np. 3M bo.., że jak masz mix sygnały analog i cyfrowy to taka kolejność na płytce itd. polecam Phil lab i Altium academy, Feranc okej tylko ten jego akcent :-) poza tym materiał tak jak pisałem całkiem w porządku. pozdrawiam :-)
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 6 ай бұрын
Dziękuję za cenne uwagi. Kanału Phila Salmoniego nie znałem. Natomiast jeśli chodzi o akcent R. Feraneca to już się przyzwyczaiłem
@rafalbednarski5136
@rafalbednarski5136 2 жыл бұрын
Dlaczego jak rysuje płytkę moje ścieżki są przeźroczyste? Jeszcze takie pytanko, czy jest jakis sprytny szybki sposób do przeskakiwania miedzy warstwami top i bottom podczas rysowania sciezki, i tworzenia od razu przy tym przelotki? trzecia sprawa, czy jest mozliwosc przesuwania sciezki jak sie ja już postawi, zakładająć ze jest ona w złym miejscu, ale juz ja narysowaliśmy i chcemy jej część przesunąć do góry robiąć miejsce na nową ściezkę?
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 жыл бұрын
1. Nie masz może ustawionego koloru ścieżki na taki sam jak tło, albo wyłączoną widoczność warstwy na której rysujesz? 2. Naciskasz 'v' na klawiaturze i jak klikniesz to zostanie postawiona w tym miejscu przelotka i automatycznie rysujesz już na drugiej warstwie. 3. Najeżdżasz kursorem na ścieżkę i naciskasz 'g'.
@rafalbednarski5136
@rafalbednarski5136 2 жыл бұрын
@@mlwojcikowski Dzieki działa, dużo uprościło to rysowanie :) Co do ścieżek, miałem włączona opcje zarysu ścieżek, dostępna z lewej strony u dołu programu.
@rafalbednarski5136
@rafalbednarski5136 2 жыл бұрын
@@mlwojcikowski Swoja droga świetny kanał, obejrzałem jako pierwszy przy próbie przesiadki z Altiuma na KiCada :) chyba się polubię z tym programem.
@ElektronikMirek1976
@ElektronikMirek1976 Жыл бұрын
👍👌
@zmarzlykyokushin
@zmarzlykyokushin 2 жыл бұрын
Super.film
@rafirafal
@rafirafal 2 жыл бұрын
Nie wiem czy to dobrze czy zle, ale ja zawsze dodaje elementy i lacze w programie bez rysowania wczesniej schematu. Projekt mam na kartce i patrzac na nia tworze wzor sciezek.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 жыл бұрын
Można tak zrobić, jednak utrudniamy sobie powrót do projektu po latach. Poza tym, tak można zrobić tylko w przypadku rozwiązań amatorskich.
@sebastianuchman3145
@sebastianuchman3145 2 жыл бұрын
Schemat sie przydaje bo wymusza polaczenia o ktorych moglbys zapomniec. Poza tym jak poprawiasz projekt czy potrzebujesz tylko przekopiowac jego czesc do nastepnego to schemat zabezpiecza przed ponownym recznym wprowadzaniem net listy. Latwiej podzielic sie tym z innymi czy wygenerowac liste zakupow (BOM). Jest duzo plusow, poza minusem dodatkowej roboty.
@edudiy9438
@edudiy9438 2 жыл бұрын
how to upgrade pcb based on schematic second time? I already have gnd, descriptions etc.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 жыл бұрын
There is a button called "Upgrade PCB" - but remember that first, you need to assign a footprint for each new symbol on the schematic
@thewhisperer98
@thewhisperer98 2 жыл бұрын
fajne
@maro1977pl
@maro1977pl 2 жыл бұрын
Czy wiesz jak zaprojektować układ składający się z dwóch spiętych płytek konektorami?
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 жыл бұрын
Trzeba zaprojektować dwa osobne obwody -- tworzymy w KiCad dwa osobne projekty - jeden dla jednej płytki, drugi dla drugiej.
@1Krys
@1Krys Жыл бұрын
Na jakiej warstwie wstawiamy otwory montażowe?
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Bez znaczenia jaką warstwę mamy aktualnie wybraną. Otwory montażowe przechodzą przez całą płytkę - są niezależne od warstw - przechodzą przez wszystkie warstwy.
@1Krys
@1Krys Жыл бұрын
@@mlwojcikowski Dziękuję za odpowiedź 😉
@multivita
@multivita Жыл бұрын
Zawsze sądziłem, że program sam sobie rozmieszcza wszystko, wlącznie ze ścieżkami w oparciu o schemat, a tu wygląda na to, że samemu ręcznie wszystko trzeba zrobić.
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski Жыл бұрын
Niestety, ale na razie płytki musimy projektować sami, albo projektowanie zlecać komuś innemu. Zresztą nawet jeśli powstałyby programy, które poukładają elementy i poprowadzą ścieżki tylko na podstawie schematu to w jaki sposób dopasujemy później taką płytkę do obudowy? Programy takie musiałyby brać pod uwagę naprawdę bardzo, bardzo wiele czynników.
@piotrkielek9714
@piotrkielek9714 Жыл бұрын
Fusion 360 ma opcje automatycznego ustalania ścieżek
@zbigniewmarciniak6828
@zbigniewmarciniak6828 2 жыл бұрын
takie pytanie czemu idą różne resystory do tej samej diody?
@micalm
@micalm Жыл бұрын
Może trochę po czasie, ale odpowiedź jest bardzo prosta - nie idą. "Dioda RGB" to trzy diody w jednej obudowie - widać to świetnie na symbolu użytym w schemacie układu.
@aleksanderhuzar8550
@aleksanderhuzar8550 2 жыл бұрын
Zastanawiam się dlaczego w poradniku używany jest KiCad w wersji angielskiej, skoro znacznie łatwiej ogarniać wszystko jeśli jest po polsku?
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 жыл бұрын
Łatwiej nie oznacza lepiej. W elektronice znajomość języka angielskiego jest koniecznością - chociażby w stopniu umożliwiającym swobodne korzystanie z not katalogowych. Poza tym dzisiaj znajomość tego języka staje się również niezbędna przy komunikacji ze współpracownikami czy z klientami.
@drboczek
@drboczek 3 жыл бұрын
Kto teraz będzie się bawił w papiery kredowe jak za 20zł majnfrendy wydrukują 5 sztuk z przesyłką
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 3 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. Być może mam niewłaściwe przyzwyczajenia jak na dzisiejsze realia, ale myślę, że warto również wiedzieć jak taką płytkę można wykonać samemu.
@zmarzlykyokushin
@zmarzlykyokushin 2 жыл бұрын
Otóż osoby którym zależy na czasie i potrzebują prototypu "na już" a nie dwa czy trzy tygodnie samolotem
@zbysiu100
@zbysiu100 2 жыл бұрын
słychać jak przełykasz ślinę, jest to denerwujące
@mlwojcikowski
@mlwojcikowski 2 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. Jest to rezultat umieszczenia mikrofonu tuż przy szyi. Postaram się, aby w następnych filmach tego problemu nie było
KiCad in 20 minutes - PCB design in free software
23:34
Mały Ale Wariat
Рет қаралды 28 М.
Jak zaprojektować płytkę PCB [KiCad tutorial] - Część 1
24:18
Marcin Ł. Wójcikowski
Рет қаралды 27 М.
CHOCKY MILK.. 🤣 #shorts
00:20
Savage Vlogs
Рет қаралды 27 МЛН
路飞太过分了,自己游泳。#海贼王#路飞
00:28
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 43 МЛН
Can A Seed Grow In Your Nose? 🤔
00:33
Zack D. Films
Рет қаралды 32 МЛН
Spot The Fake Animal For $10,000
00:40
MrBeast
Рет қаралды 213 МЛН
How to make a PCB at home [ printed circuit board, PCB etching ]
13:39
Marcin Ł. Wójcikowski
Рет қаралды 8 М.
Wzmacniacz operacyjny - zasilanie [ podstawy elektroniki ]
26:59
Marcin Ł. Wójcikowski
Рет қаралды 20 М.
KiCAD 7 Autorouter - Simple Fast Prototyping
10:50
Mr.T's Design Graveyard
Рет қаралды 83 М.
6 Horribly Common PCB Design Mistakes
10:40
Predictable Designs
Рет қаралды 188 М.
8 *Must-Try* features in KiCad 8
6:57
AddOhms
Рет қаралды 49 М.
A Quick KiCad Simulation Tutorial - Charging Capacitor Transient
7:16
How to design custom Footprints & Symbols in Kicad
18:49
Schematix
Рет қаралды 60 М.
CHOCKY MILK.. 🤣 #shorts
00:20
Savage Vlogs
Рет қаралды 27 МЛН