Jordán Ferenc: Természetrombolás, kizsákmányolás, kihalás, esély | Mindenségit! #82

  Рет қаралды 42,093

Mindenségit!

Mindenségit!

4 ай бұрын

Ott tartunk a természetrombolásban, hogy ma már óránként kihal egy-két faj. De az ember leszarja, mert kit érdekel, ha nincs többé pl. a Bachman-hernyófaló (ez egy énekesmadár volt 2023 előtt), sőt, az se különösebben izgatná, ha bejelentenék, hogy nem léteznek többé jegesmedvék. Nem foglalkozunk a természettel, mert nem érezzük az ilyen egzotikusnak vélt állatok kipusztulásának hatását a bőrünkön. Pedig a természet egy összefüggő rendszer, amelyben mindenkinek megvan a maga szerepe az egyensúly fenntartásában. Ám mi annyira elszeparáltuk magunkat a természettől, hogy elhitettük magunkkal, létezhetünk nélküle, ezért zokszó nélkül fölemésztettük a kincseit. El kellene gondolkodni végre, mekkora gond, hogy leuraltuk a bolygót, az utolsó tiszta vizet is lehúzzuk a wc-n, az utolsó halat is kifogjuk és megesszük, és az utolsó csepp olajat is a felszínre szivattyúzzuk. Jordán Ferenc hálózatkutató biológus, a pármai egyetem oktatója a Kaptafában azt magyarázta, mi vár ránk a hatodik (az ember által előídézett) földtörténeti kihalás során.
Jordán Ferenc:
ferencjordan.webnode.hu/
doktori.hu/index.php?menuid=1...
Az ember vége a természet esélye (könyv):
www.lira.hu/hu/konyv/szakkony...
#jordánferenc #természet #klímaváltozás #válság #kipusztulás
Kövessétek, osszátok műsorunkat, ha tetszik, és iratkozzatok fel csatornáinkra!
Facebook: / mindensegitpodcast
Instagram: / mindensegitpodcast
Spotify: open.spotify.com/show/7vAnzuZ...
Apple Podcast: podcasts.apple.com/hu/podcast...
TikTok: vm.tiktok.com/ZML46gJrX/
Támogatni itt tudjátok a munkánkat:
/ mindensegit
Vagy utalhattok közvetlenül a számlaszámunkra is:
11600006-00000000-99660019
(Sokat segít, ha közleményben feltüntetitek: "Adomány")
Műsorvezetők:
Varga Tóth Róbert
Pázmándi Gergely
Fény, fotó, videó, vizuál:
Szávics Attila
/ attila.szavics
/ szavics_attila
Drón, intro:
Salamon Zalán
/ salamonzalan
Helyszín:
Kaptafa
kaptafa.hu/
welovebudapest.com/cikk/2023/...
Állandó hangtechnikai partnerünk a Microsound Kft.
/ microsound.hu
Számítástechnikai partnerünk: Batman!
Mindenségit! © 2024

Пікірлер: 245
@gogob4455
@gogob4455 4 ай бұрын
imádom a csatornátokat, ilyen minőségben ritka a magyar content, csak így tovább!!
@YlangYlang137
@YlangYlang137 3 ай бұрын
+1 :)
@zoltanattilakeresztes7426
@zoltanattilakeresztes7426 Ай бұрын
Magyar content? Nem hungarian content?
@lzormy
@lzormy 4 ай бұрын
Szuper élvezetes volt és sok mindenben egyetértek. Kettő dolgot említek amiben nem: 1: A közösségi roller és bicaj, akkor fenntartható, ha megújuló erőforrás, azaz ember hajtja és nem akkumulátor és elektromotor! 2: A nagymama bútoraihoz való ragaszkodás (jómagam a nagyszüleim korszerűsített házában a megmaradt és néhány használt bútor között élek, ezek közöl 125 éves is van, mint maga a ház) nem rossz dolog, hiszen nem igénylek immár harmadik nemzedék óta új erőforrásokat. A nagymama bútorainak minden áron történő lecserélése, az épületek lecserélése, korszerűsítés helyett, Minden ami, a kevesebb új erőforrást igényel, környezetbarátabb, mint az új eldobható előállítása. Ez egy-két gépészeti és fütő-, hűtő berendezést kivéve így van. A házat is lehet korszerűsíteni, az enyém is hőszigetelt, napelemes, gépészete új, de a teherhordó szerkezete, a nagy tömegű anyagot és energiát igénylő részét észerűen, a költség és energia hatékonyságot szem előtt tartva, megtartottam.
@belabreda6678
@belabreda6678 3 ай бұрын
A közösségi elektromos roller és bicaj sokkal jobb, mintha mindenki aki ezeket használja, a saját autójában terpeszkedne. Akkor is, ha nem megújuló energia hajtja ezeket.
@lzormy
@lzormy 3 ай бұрын
@@belabreda6678 az lenne, ha azok használnák. De jellemzően gyalogos mozgasok kerülnek kiváltasra ezekkel a KORNYEZETSZENNYEZŐ AKKUMULÁTOROS eszkozokkel es nem autós mozgások.
@lzormy
@lzormy 3 ай бұрын
@@belabreda6678 kzfaq.info/get/bejne/ZrJ8etSFmMmRYIk.htmlsi=UBBrKEJE5A0AXhKU
@attilabalatincz7237
@attilabalatincz7237 2 ай бұрын
és a napelemek és társai előállítása milyen rombolásokkal jár?...de a lényeg az hogy nem úgy kéne felfogni földi létezésünket hogy az örökké tart...talán úgy hogy, tudjon létezni benn emberhez méltóan az ember, fához a fa, állathoz az állat...és ahogy "talán" Istenihez méltóan létezik a mindenség is, teremt...de ne feledjük hogy a materiális mindenség szférájában minden születés az elmúlásból, fakad.../de állítólag van egy olyan létünk is, ami sosem született és sosem hal meg, tehát mindig is volt és lessz is, tehát van...de ez már nem a gondolati síkon észlelhető tudatosság...
@myoblong1
@myoblong1 Ай бұрын
Egyik megoldásnak tűnik számomra ha egyszerűen betiltanák azoknak a termékeknek a gyártását amelyek nem időtállóak és csak egy újabb szemétként jelennek meg a piacon.Valójában a reklámipar is hihetetlenül kártékony,hiszen ezzel az eszközzel vesznek rá a pazarlásra és az értelmetlen termékek vásárlására.A háborúk elhagyása is sokat segítene az erőforrások megőrzésében.Nem látom hogy bármi is megvalósulna ebből.
@noeminagy9535
@noeminagy9535 2 ай бұрын
Remek beszélgetés! Köszi, srácok! Most olvasom Jordán Ferenc “Az ember vége - a természet esélye” című könyvét, bár mindenki elolvasná.
2 ай бұрын
Köszönjük a támogatást, Noémi! 🙏
@zebegenyhajozastortenetimu2447
@zebegenyhajozastortenetimu2447 22 күн бұрын
Az egész beszélgetés alatt bennem is motoszkált egy gondolat: bele kellene venni a HARP és a mobilsugárzás hatásáit is. Valamiért más előadásokban is kényesen kerülik ezt a témát. Pedig ezekből a fantasztikus beszélgetésekből tanulhatunk mindnyájan, ez az oktatás egyik formája. Én a tanításban, az oktatásban hiszek! Hiszem, hogy a fölsőbb szintek által megvezetett embereket így lehet formálni, rávezetni a környezettudatosabb életvitelre. De a legnagyobb probléma az, hogy a vezeték nélküli sugárzások hatásairól mindenki hallgat. Sőt egyre jobban belelovalják az emberiséget az ilyen eszközök használatába, aminek már most meg van a káros hatása. Ez lenne a legelső, amit a legminimálisabbra kellene csökkenteni ahhoz, hogy megvalósuljon, ami a beszélgetésben is elhangzott: "csak békén kellene hagyni a Földet, hogy magához térjen". Fontos lenne tudatni széles körben, hogy a vezeték nélküli eszközök minden élő szervezetre károsan hatnak. A madár- és a rovarvilág nagymértékű pusztulásának ez is az egyik fő oka. A Föld, a természet valóban tudná és tenné a dolgát, ha mi együttműködnénk vele, mint régen a természeti népek. Az ősi tudást a "civilizált" élet kiölte belőlünk és most még a fölsőbb szintekről át is tolják a felelőséget a kisemberre, pedig pont a globális nagyhatalmi üzleti érdekek miatt élünk környezetpusztító életet. Köszönöm a kiváló beszélgetést, jó volt hallgatni, valóban heti 14-szer kellene ezekről beszélgetni.
@editlevay5650
@editlevay5650 4 ай бұрын
Nagyon tisztelem Jordán Ferencet a népműveló-TIT jellegű felvilágosító tevékenységéért, ahogy a tudományt közel hozza és érthetővé, élvezetessé teszi, még ebben a fájdalmas témában is: És a felkészült műsorvezetőknek is köszönet, így tovább!! 🐾🐧🐸
@thomastwin
@thomastwin 4 ай бұрын
Hálásan köszönöm a rendkívül érdekes és izgalmas beszélgetést. Nagy a vész. De hiszem hogy igaz a mondás, miszerint hol nagy a vész ott közel a segítség. És egy másik miszerint, aminek itt az ideje, az elkerülhetetlen. Köszönöm szépen a lehetőséget.
@tamastoth4153
@tamastoth4153 4 ай бұрын
Kedves Thomas! Csak kiegészítésként. Az "hol nagy a vész közel a segítség" nem mondás, hanem Friedrich Hölderlin XIX. századi német költő Patmosz című versének egy sora. Sokféleképpen fordították, én kettőt citálok ide: "Ám a veszélyben mindig ott a menekvés.", "De ahol veszély fenyeget, fölmagaslik a menedék is." Üdv.
@thomastwin
@thomastwin 4 ай бұрын
@@tamastoth4153 🙏 köszönöm szépen testvér ~ ennek a válasznak most volt itt az ideje 🙏
@tamastoth4153
@tamastoth4153 4 ай бұрын
Amint írtam, csak kiegészítés volt. @@thomastwin
@tamastoth4153
@tamastoth4153 4 ай бұрын
Amúgy ökológus vagyok én is.
@thomastwin
@thomastwin 4 ай бұрын
@@tamastoth4153 én térképész vagyok ~ keresem a menekülési útvonalat a saríra~manasz fogságából 🙏
@mariaszakacs4232
@mariaszakacs4232 Ай бұрын
Látogasson el Erdèlyben és még győzodhet mennyire biztonságos az erdő!!!!!
@janosneeszenyi9666
@janosneeszenyi9666 4 ай бұрын
...eddig még mindíg minden kultúra, birodalom, előbb- utóbb összeomlott...
@laszloderi6371
@laszloderi6371 4 ай бұрын
Kétlem hogy megoldja az emberiség.....ne legyen igazam! Namaste!🙏
@thomastwin
@thomastwin 4 ай бұрын
Nekem az a véleményem, hogy sajnos igazad van szerintem. Elég körülnézni. Idáig, ne legyen igazam, de idáig minden embertől származó megoldás, egy következő probléma forrása. Szóval nagyon úgy tűnik, hogy nem az ember szintjén fog a probléma megoldódni.
@Nad76
@Nad76 4 ай бұрын
Még ha az ember el is szakadt mentálisan a természettől, attól még a része. Ugyanaz vár rá mint minden más fajra ami túlszaporodik és nem alkalmazkodik. Kilöki mint a szálkát.
@adelheidwieland6973
@adelheidwieland6973 4 ай бұрын
Nagyon értékes, fontos téma, amit Jordán Ferencz mindenki számára érthetöen és szakszerüen adta elő, a lelkemböl beszélt ,hálás köszönet érte 🙏 a müsorvezetőknek is, élvezem mindég a választékos, civilizált magyar nyelvet, kivéve a fajtalan beköpéseket.... elnézést a megjegyzésért.... ennek ellenére is, még keresni fogom a jó témákat a Kontext - en En is úgy látom, hogy ezt a témát és ezt az adást uton utfélen hallatni kéne , hogy mindenki fülét elérje és ki is nyissa....Sok sikert a továbbiakban is 👍 😇 ❤
@kristofkata
@kristofkata 4 ай бұрын
Nagyon jó volt, nagyon tanulságos sok információval. Osztottam ezerrel 😁, hogy minél többen lássák 👍
@elisabethkacziba1925
@elisabethkacziba1925 3 ай бұрын
Régebben meg lehetett javítani ezeket a háztartási gépeket. Sajnos nem gondolunk arra , h a földet szennyezuk. Nagyon sok használhatatlan gépek az erdőben kötnek ki, amikor nem látja senki, gyorsan dobjuk ki.
@GRazzi-wh9qg
@GRazzi-wh9qg 4 ай бұрын
Nagyon tetszett az előadás. Igy kell, őszintén -megmutatni a civilizáció "igazi, hazug arcát"!!!
@enikoszecsei7542
@enikoszecsei7542 4 ай бұрын
Megint egy fantasztikus beszélgetés. Köszönöm!
@kandigmail6277
@kandigmail6277 4 ай бұрын
Meghallgattam volna még +2 Martinivel is a levélfúvós részt! :D ;) Nagyon tetszett, köszi! :)
@Korompori_LeeLa
@Korompori_LeeLa 3 ай бұрын
Sziasztok! Végig az egész q..va jó volt, úgy ahogy van. Na, ezt kellene beleverni sok ember agyába (amiről Ferenc beszélt, beszéltetek vele...)... ezeket a gondolatokat, véleményeket. Nagyon széles körben való terjesztését, kötelezően előírnám.... sőt mindenki számára, akár a háziorvosnál, receptre..... Jordán Ferenc nem semmi! Respect! Ferencnek is +1 👍 Köszi Gergő, köszi Róbert. Üdv., István
@anikoroth1389
@anikoroth1389 4 ай бұрын
Köszönjük!
4 ай бұрын
Köszönjük a támogatást, Anikó!
@mariacsimanehegyi8230
@mariacsimanehegyi8230 4 ай бұрын
Minden elismerésem Jordán Ferencnek! Érdekes, aktuális témáról beszélt! Máskor is szívesen hallgatnám! Köszönöm!
@user-ef7lj5jc1u
@user-ef7lj5jc1u 4 ай бұрын
Nagyszerű beszélgetés volt! Köszönöm!
@deshockchepp4945
@deshockchepp4945 4 ай бұрын
Nagyon tetszik ez az iszogatós podcast műfaj, (habár én nem iszom alkoholt) mert a vendégek oldottabb önkontrollal olyan módon fejezik ki a mondanivalójukat és véleményüket, ami érezhetően egybecseng a téma súlyával. Őszintébb, erőteljesebb. Gondolok itt pl az 1ó 19. percében elhangzó véleményre is. Ügyesek vagytok. (Már csak a hangosan olvasáson kellene csiszolni 😂)
@katalinfarkas7581
@katalinfarkas7581 Ай бұрын
Srácok! Nagyon szeretem, hogy minden beszélgető partneretek tud folyékonyan beszélni, hogy nem kinlódva nyökögés van. Így szívesen 2-4x is meghallgatom mindegyiket (házimunka, vezetés közben - kiváló). Köszönöm szépen a munkátokat!
@turaniatok
@turaniatok 4 ай бұрын
Sajnos így van! A lényeg, hogy az ember teletömje a gyomrát. Más nem számít.
@laszlonagy4329
@laszlonagy4329 4 ай бұрын
Tudtommal az összes Földon élö vadállat ,..... a Földűnkön elö allatnak csak a - 2 százaléka ..Az ismert angol természet tudós szerint.................. a többi az ember által tenyésztett állat............?
@katalinbalint4761
@katalinbalint4761 20 күн бұрын
Minden percet csodalattal hallgattam.Imadom a csatornat. Koszonet, kar hogy kevesen hallgatjak.
@joshomassai2483
@joshomassai2483 4 ай бұрын
Nagyszerű beszélgetés volt, gratula. :) A rendszer, benne az összes élő és élettelen résztvevővel tervezettnek látszik és kíváncsian várom történetük folytatását. Örülök, hogy egyre többször hangzanak el a növényi étrendre való áttérés előnyei. Remélem, hogy az állati eredetű ételek fogyasztóit törvényszerűen elérő érelmeszesedésről is egyre többet fogunk hallani, hogy legyen esélyük a mielőbbi átállásra.
@jutaipeter
@jutaipeter 4 ай бұрын
Csak így tovább.
4 ай бұрын
Köszönjük a naftát, Péter! 💪🙏
@solymosdavid
@solymosdavid 17 күн бұрын
A rovásírásos rész!!! Az agyam leszakad az összes ilyen táblától.
@artgab9970
@artgab9970 4 ай бұрын
Évente 5-8 embert öl meg cápa. Arra van vmi adat,hogy hány embert öl meg ember? Orosz-ukrán,palesztin-izrael konfliktus,bűnözés,állami erőszak (kína) stb.
@Nad76
@Nad76 4 ай бұрын
És ezek csak amik jelenleg zajlanak.
@andrasagoston7601
@andrasagoston7601 4 ай бұрын
Nagyon jó Ferenc stílusa, nem te vagy véletlen FAM által emlegetett tengerbiológus aki írta a "Könyvelő 4 napja" remekművet?
@user-mf6zg4jh4q
@user-mf6zg4jh4q 4 ай бұрын
Szuper volt. Köszönöm!
@VladiFx
@VladiFx 4 ай бұрын
Permakultúra kérdésben azért jó lenne kissé felzárkózna. Szudánban már magyarázzák, sikerrel, sőt Indiában, Szaudi Arábiában, Jemenben, Mexikóban stb. A leglátványosabb pont a sivatagi területeken, ahol élelem termelést csinálnak 50-150 mm csapadék társaságána!
@VladiFx
@VladiFx 4 ай бұрын
kereső szavak: India water revolution illetve: al baydha
@SonnyNS7
@SonnyNS7 4 ай бұрын
Nagyon jó beszélgetés volt! Az őszinte rész a végégehez közeledve külön tetszett, de csak azért mert foglalkoztat a téma....
@annamariamozes1914
@annamariamozes1914 4 ай бұрын
Remek beszélgetés volt, köszönöm!
@jgymargit
@jgymargit 4 ай бұрын
Nagyon hiányolom a havat, csináljanak már.Felfújható hóemberek láttán elvondolkodtam
@bartakata4401
@bartakata4401 4 ай бұрын
Imádom! ❤
@dose79
@dose79 4 ай бұрын
A politika/országok témához hozzátenném azt is (és ez igaz a nagyvállalatokra is), hogy leginkább azért nem mozdulnak el zöld irányba, mert az versenyhátrányt jelentene számukra a többiekkel szemben (pl. károsanyag kibocsátás szabályzása). Egészen hihetetlen, hogy még mindig itt tartunk 2024-ben, hogy eldobják a jövőnket a jelen gazdasági haszna miatt :(
@igorjee
@igorjee Ай бұрын
Ezért kell világkormány.
@lajoszsigmond9599
@lajoszsigmond9599 4 ай бұрын
Köszönöm 🙏♥️🙂
@DanielaZanvetorLaza
@DanielaZanvetorLaza 4 ай бұрын
A teremtő és a természet ezerszer erősebb és biztos vagyok benne hogy majd megoldja. A földnek jobb lessz . Az emberiséget nem sajnálom. El embertelenedett a pénz és a hatalom miatt. A természet csodáiban mindig hinni fogok.
@ACAndie-ke5rp
@ACAndie-ke5rp 4 ай бұрын
Tervezitek, hogy hívtok vendeget kifejezetten a permakultúra kapcsán? 🙏🏻Érdekelne részletesen valakitől, aki gyakorlati tapasztalattal is rendelkezik. Ehhez a témához az jutott eszembe, hogy talán jó ötlet lenne két vendéget meghívni a különbözőségük miatt. Tudom, elsőre talan furán hangzik, de például Somítát, és akár újra mostani vendégeteket.. Egyikük szolgálná a témát a tudomány oldaláról, a masikuk pedig spirituális oldalról. Nagyon úgy érzem, hogy csak így (teljesen új dologgal) kaphatnánk klassz ötleteket. Somítára azért gondoltam, mert ő nagyon erős, nem hagyná magát “lesöpörni az asztalról”. 😉 Vagy lehetne Mester Tamást spiri oldalról… Ez am már korábban eszembe jutott, más témáknál is hasznos lehetne két embert hívni, akik teljesen más szemszögből látják a dolgokat, de tudnak emberien / kultúráltan vitázni ha az kell. Ps.: A spiritualitás azért jutott eszembe, úgy jön a képbe, hogy teremtünk. A folyamatos félelemmel/frusztrációval is… Biztos vagyok benne, hogy lenne mondanivalója. 💋💙
@attilatakacs4699
@attilatakacs4699 3 ай бұрын
Robi (egyébként kellemes orgánumú) hangja még mindig zavaróan erős a többiekhez viszonyítva... De a beszélgetés és a podcast szuper!!!
@Nad76
@Nad76 4 ай бұрын
Mindíg alulról kell elkezdeni a változást! Különben baszhatjuk!
@ViktorP
@ViktorP 4 ай бұрын
"Na most ha elkezded magyarázni például Szudánban a permakultúrát, akkor agyonvernek!" :DDD
@ujfalvilajos2859
@ujfalvilajos2859 Ай бұрын
❤❤❤❤ félre ne értsétek de a szívemből beszéltek.. A megőrült világ és a harmadik világháború árnyékában még mindig van a remény❤❤❤❤❤ A békétlen idióták hagylőjék egymást én nem szeretnék ebben a részt venni mindegy hogy milyen náció.... Mi békés emberek normális emberek tartsunk ki és tartsunk össze Nagyon szeretnék már egy olyan adást ami a Creative Society-ről beszél végre... Elhallgatják minden szinten vajon miért? Ha nem tudod mi az Alkotó Társadalom akkor nézz rá a neten keressél rá légy szíves és kezd el értelmezni
@jgymargit
@jgymargit 4 ай бұрын
Én még a 60 éves mosógéppel mosok, tökéletes , nem nagyon tudok vitatkozni Önnel, tanyán tökéletesen ki lehet kapcsolódni.
@moratomi
@moratomi 4 ай бұрын
Milyen mosógépet gyártottak 1964-ben?
@tundeszabo5382
@tundeszabo5382 4 ай бұрын
Hajdú
@mihalykun6715
@mihalykun6715 4 ай бұрын
​@@tundeszabo5382👍😊🕊
@oromdulo
@oromdulo 3 ай бұрын
Vona Gábor: Míg a halál el nem áraszt című könyve jutott eszembe. Ő azt fejtegeti a könyvében, hogy a haláltól való félelmünk határozza meg, hogy milyen kultúrát építünk magunk köré. Ezzel egyet is értek, holott szerintem minden élőlény a haláltól való félelme köré építi az életét, mi azonban mégis többlet előnyökkel rendelkezünk a halál elkerülését illetően. Vajon ha ez valóban így van, akkor hogyan lehet az, hogy a nagy halálelkerülő kultúraépítés közben nem vesszük észre, hogy magunkat pusztítjuk ki, vagyis amit az ellen teszünk, hogy ne haljunk meg az okozza végül is a vesztünket? Ez egy kissé ellentmondásos nem? A haláltól való félelmünk olyan erős, hogy emiatt még azt sem vesszük észre, hogy meghalunk ebben az elkerülésre létrehozott kultúrában. Így azt kell feltételeznünk, hogy hiába akarjuk uralni a természetes folyamatokat, végül úgyis ők uralnak minket. Ha valóban értelmes lények vagyunk akkor ezt mint törvényszerűséget be kell hogy lássuk, meg kell értenünk, vagy ha nem, akkor még sem vagyunk olyan értelmesek.
@melindavarga1694
@melindavarga1694 4 ай бұрын
Én még most vettem meg a könyvet és kezdem olvasni.
@belavalodi850
@belavalodi850 2 ай бұрын
Jól beszél Jordán uram, azonban az ok-okozat problémára van egy ősi megoldás! A természettel való szoros kapcsolat, ami a földművelés bármely fokozatában működik és tanítja az embert. Egy családi házhoz tartozó kertben is működik! Nagyon szeretem a növényeket, mindig is érdekelt, így aztán díszkertünk és haszonkertünk is van. Akár a rózsákkal foglalkozom, akár a megyfákkal vagy a paprikával, paradicsommal, retekkel a konyhakertben, az ok és okozat gyönyörűen megmutatja magát és miközben mosolyog az ember, hogy rájött erre vagy arra, észre sem veszi, hogy a világ történéseiben is felfedezi az okokat és az okozatokat. Egyszerre csak megy, nyilvánvalóvá válik. Einstein mondását mindenki ismeri, ha eltűnnek a méhek, az emberiségnek két éve van hátra. Nem az európai fehérembernek s főleg nem a magyarnak kell visszafogni a szaporodást! Hanem a bozótnégernek, indiainak, kínainak, dél-amerikainak, stb. Ha már szóba került a nyolcmilliárd ember, említsük meg, hogy állva, egy emberre egy négyzetmétert számolva a nyolcmilliárd ember elfér Pest vármegyében. Az igazi baj nem a létszám, hanem az, hogy egyre többen akarnak a bennünket jellemző színvonalon élni. Amíg csak a "nyugat" élt nyugati színvonalon, a többi meg egy szál gatyában varrta nekünk a ruhát és szedte a banánt meg ültette a kávécserjét, addig nem volt baj. Egyetértek a zöldmezős beruházások betiltásának szükségével, de azt is látni kell, hogy pl. a magyar állam nem indulhat ki abból, hogy a rohadt akkumulátorgyárak helyén legyen inkább sztyeppe erdő, nádas, rét, mert neki munkát kell biztosítani, a nyugdíjkasszát kell működtetni, fenn kell tartani az életünket biztosító rendszereket. Melyik ujját harapja? Igen régóta a szezonális étkezés híve vagyok. Mindig azt együk, ami az adott évszakban nálunk van. Télen se kell banán, minek? Van savanyúkáposzta, alma, fekete retek, hagyma, vannak befőttek, savanyúságok, már ha eltetted őket télire. Számos gyümölcsünk kiment a divatból, amelyeket el lehetett tartani télire. Nekem pl. van téli körtém. És nem kell az óceáni, de még az adriai hal se itthon, majd eszem, ha elutazom az Adria vidékére. Van dunai hal. És nem kell szőlő sem áprilisban meg cseresznye januárban. Nem kell, mert ízetlen!
@flycorvus
@flycorvus 4 ай бұрын
56:20 Nincs már idő arra hogy megtaláljuk/kikísérletezzük a "jó" azaz fenntartható, hatékony és minden szempontból működő életstratégiát a való életben. De erre lehetne használni az AI-t, ami töredék idő alatt tudna lefuttatni/szimulálni tetszőleges mennyiségű és körülményekkel bíró változatot, virtuális környezetben. Ezek közül a változatok közül kellene kiválasztani, elfogadtatni és megvalósítani a legjobbat.
@VladiFx
@VladiFx 4 ай бұрын
rég megtaláltuk már..
@adeltorok8805
@adeltorok8805 4 ай бұрын
Először borzasztóan letört ez a beszélgetés, aztán visszaállt az egyensúly. Az a személyes élettapasztalatom, hogy amikor ennyire leütődök, akkor általában valami túlzás van a dologban. Nem tudom mi lesz, senki nem tudja. Azt figyeltem meg, hogy minden vélemény az adott ember karakterén van átszűrve, ami lehet optimista, pesszimista vagy realista. Én azt gondolom ez a beszélgetés nagyon félelmetes volt, szépen felsorolt egy rakás bénítóan ijesztő helyzetet, nem vitatkozom az állításaival, okos, felkészült szakértő volt. Mindezek ellenére azt is gondolom, annak ellenére hogy rengeteg vészhelyzet van, az élet nem így működik. Nem ennyire fekete és fehér. Amikor igazából baj lesz, ott is lesznek árnyalatok és igen, lesznek visszafordíthatatlan horribilis veszteségek, de lesznek tanulságok is, fiatalok akik előtt nem lesz lehetetlen. Én azt is gondolom, ennél azért egy kicsit jobban bízhatnánk, az élet mechanizmusai egyszerűen mások, nehezek ès néha bele is halunk, de azért feladni nincs ok.
@novakgabor4
@novakgabor4 4 ай бұрын
Amikor a jövő miatt aggódik az ember, nem az élet miatt teszi ezt, hanem mert azt a civilizációt félti amiben él. És nem azért félti mert ez minden idők legjobbja (tudjuk hogy nem az), hanem mert ezt ismerjük, ebben tudunk boldogulni. Az élet köszöni, de nélkülünk is jól elvan. El kell mondani a gyerekeinknek, higy ti már egy rosszabb világban fogtok élni és a gyerekeitek méginkább. És ez nem vicc, ez tény, erre mérget lehet venni hogy ez a jövő. Semmi, de semmi pozitív nincs ebben, persze majd, valamikor generációk sora után lehet esély egy fenntartható civilizációt összeütni, de ehhez egy irdatlan brutális összeomlásra van szükség. Mert másból nem tanulunk. Tudjuk hogy baj van? Igen. Teszünk ellene? Nem.
@user-de1rj5tv1e
@user-de1rj5tv1e 3 ай бұрын
Lassan rájönnek arra hogy sokat pazarolnak amikor a szemétbe dobják a maradék élelmiszereket talán bevezetik a zöld kukákat ahol összegyűjtöttük és nem elégetik hanem visszaadják a földnek a termeszetnek
@user-de1rj5tv1e
@user-de1rj5tv1e 3 ай бұрын
Én a krumpli héját a konyhai maradekok az almacsutkat stb kiviszem a foldelre
@user-de1rj5tv1e
@user-de1rj5tv1e 3 ай бұрын
Én a krumpli héját a konyhai maradekok az almacsutkat stb kiviszem a foldelre
@user-de1rj5tv1e
@user-de1rj5tv1e 3 ай бұрын
Ilyent nem kellene mondani hogy hagy egye meg a cápa az embert mit szólnál ha téged támadna meg a cápa
@gardusimre4352
@gardusimre4352 4 ай бұрын
Az egyik mumus maga a kereskedelem. Miért? Mert ahol valamit termelnek, mert ott valamiért érdemes, ott az olcsón megvehető. Sokan állnak rá, és lenyomják az értéket. A kereskedő olyat fog odavinni, ami ott nincs. Annak viszont magas lesz az ára. Ha nem volna rá igény, akkor a különbözetből megfizetik az igényt teremtőt. Mert amíg nem volt kereskedelem, csak ott létezett élet, ahol a feltételek adottak voltak, és annyira szaporodtak, amennyit el tudott tartani.
@zoltanvegh6821
@zoltanvegh6821 4 ай бұрын
Az a kerdes hogy az emberiseget akarod megmenteni vagy a Foldet? Mert a Fold 100 milllio ev mulva koszoni teljesen jo lesz, addig lesz meg 50 ezer evente egy-ket jegkorszak meg meteor becsapodas 20 ezer evente. Az ember meg megerdemli ha kiirja magat a foldtortenetbol.
@gyapy1
@gyapy1 4 ай бұрын
Sziasztok, tetszett a téma, de árnyalni kéne ezt a villanyautó, lítium , kobalt, témát. Ez itt azért vad volt. Hívjátok meg Bazsó Gábort ( Karotta ), vagy Handrást. Ők ennek a témának szakértői és erősen környezetvédők is. Üdv.
@moratomi
@moratomi 4 ай бұрын
Handrás nem szakértő, hanem egy elektrotechnológiai életmód geek, egy elmélyült felhasználó. A témája egyetlen területén sincs képzettsége, aki a valódi szakértőkkel készített beszélgetéseknél gyakran elveszíti a fonalat, a videóiban sem igazán alapos. Karotta pedig egy széles látókörű szakújságíró bölcsész, aki legalább már építtetett egy villanyautót, és még nem szakadt el annyira az analóg világtól. Életük ezen kívül eső részén nem nagyon látszik a zöld szemlélet, Handrás esetében néhány, itt is megemlített civilizációs beidegződés megjelenik. Kettejük közül inkább Karotta lenne képes élvezhető módon, rendszerezhető tartalommal megtölteni egy másfél-két órás adást. Ezzel együtt nem vitatom az irányultságukat.
@sajtmagus
@sajtmagus 4 ай бұрын
Igazából Karotta és mondjuk Gelencsér András együtt lenne érdekes. Én Karottát 2 percig tudtam hallgatni. A "villanyautó megmenti az univerzumot" narrativa megint zsákutca.
@RemekElek
@RemekElek 4 ай бұрын
Igen, Karotta nagyon jókat mond, kiválóan előadva! És igen, egy tengerbiológus sem ért ám mindenhez, ellenben káros, amikor blődségeket mond egy olyan fontos témában, mint az autós közlekedés, ami rendkívüli jelentőségű egyéni, közösségi és civilizációs, gazdasági és politikai szempontokból is. Pl.: a lítiumot nem gyeremmunkával állítják elő, nem összekeverendő a kobalttal. Létezik kobalt mentes Li akku, az LFP. De még Lítium mentes is! Egy moder EV csak jobb lehet, mint egy belsőégésű, hogyha az energiahat÷konyágát nézzük! Extrém esetektől eltekintve, mint a 200-as utazó és a -35 fokos veretés, bár utóbbi esetében már nem egyértelműen. De hallgassátok meg a legutóbbi Égésteret, amiben Karotta szónokolt! :)
@belabreda6678
@belabreda6678 3 ай бұрын
@@sajtmagus Egyetértek. Nem arról kellene szólni a dolognak, hogy cseréld le a hagyományos autótad villanyra és akkor megmenekül a bolygó, hanem arról, hogy ne vegyél autót. Semmilyet. Próbáld megoldani az utazást tömegközlekedéssel, autó megosztással, bérautóval. Ha már van autód, akkor használd ésszerűen és a lehető legkevesebbet és ha mindenképpen szükséged van autóra, akkor tartsd meg minél tovább és ne vegyél újat életérzésből.
@IsztrayPeter
@IsztrayPeter 4 ай бұрын
Ez az egész apokaliptikus világkép, amit felvázoltatok valahol kísérteties módon emlékeztet engem ara, hogy az ember tulajdonképen pont azokban a pillanatokban amikor azt hiszi magáról, hogy már emberfeletti energiákkal és erőkel rendelkezik pont ezekben a pillanatokban a legkiszolgáltatottabb saját magának. A legkiszolgáltatottabb saját magának, mégpedig azért, mert képtelen elfogadni a halál otromba gondolatát. A fejlődés a folyamatos és feltétlen termelésbe és fogyasztásba vetet hit valójában egyrészt semmi más, mint önmaguk félelmein túllépni képtelen kiszolgáltatott személyeknek az élet értelem keresése. Ez az eszeveszett fejlődés és technika mánia valójában semmi más, mint a piactól és saját vágyaiktól legyöngült egyének ámokfutása egy radikális szempontból nézve.
@gabimohilla9882
@gabimohilla9882 3 ай бұрын
ANNYIRA NAGYON JÓFEJEK VAGYTOK!!!!!!! ❤
@Andrea-0214
@Andrea-0214 4 ай бұрын
A fenntartható halászat valódi arca 2021 Netflix doku Èrdemes megnézni
@gamblerowegazzo6296
@gamblerowegazzo6296 4 ай бұрын
ha nem nézed csak hallgatod, akkor Radics Peti :)
@janosmarta8258
@janosmarta8258 3 ай бұрын
Az lenne az ideális ha egy technokrata-zöld kormányt ilyen emberek irányítanának mint Jordán Ferenc, de legalább az ésszerűséget tanítja nekünk.
@igorjee
@igorjee Ай бұрын
Technokrata-zöld világkormány amely megakadályozza, hogy a szennyező országok, cégek előnyhöz jussanak. Most ugye az van, hogy aki visszafogja magát hátrányba kerül. Világkormány nélkül pl. nehezen tudom elképzelni, hogy mindenhol legyíen szénadó, vagy a repülés, távoli szállítás externáliáit a bolygó minden pontján megfizettessék. Az adózás ugyanis most még az országok belügye. Hiába tíszerezi meg az összes repülőtársaság a jegyárakat ha mondjuk Qatar azt mondja, hogy ők márpedig nem emelik fel a repülés adóját, akkor ő velük fog mindenki utazni és ugyanott vagyunk.
@ujfalvilajos2859
@ujfalvilajos2859 Ай бұрын
1:27:00 a beszélgetés legfontosabb mondani valója❤
@gcsontvari
@gcsontvari 3 ай бұрын
Gergő: Taxidermia beszólás: holisztikus. ❤ 1.10.20 körül. És az egész beszélgetés kétszer meg tudná menteni a világunkat amúgy. Csak oda vóna jó fülelnünk, szívelnünk.
3 ай бұрын
Köszi! 😏💚
@user-xh2et3bv1g
@user-xh2et3bv1g 4 ай бұрын
"A falhoz állításig egyet értek" ❤😂
@agotaruzsa
@agotaruzsa 3 ай бұрын
Gratulálok... Ez az oksági viszony és szemlélet nagyon fontos. Már ca. 20-30 évvel ezelőtt kiszakadt a tudományos elefántcsont toronyból. Anno elég nagy erődeszítéseket tettünk néhányan. Érdekes, hogy miért ült el a 2010-s években? De Hál'Istennek a fiatalabb generáció, pl. Önök is, újra és "hangosabban" visszahozta...
@akoscsosz3015
@akoscsosz3015 3 ай бұрын
Kár, hogy nem jut el ez tömegekhez itthon :(
@agotaruzsa
@agotaruzsa 3 ай бұрын
belső evolució... erről beszél mint a Tudat forradalma és a Planetáris tudat László Ervin, ca. 35 éve, és most már az Ervin is és Dennis Meadows is és sok sok más ember, akik a Hagyományt követik a SZÍV forradalmáról, ébredéséről beszélünk
@balintvasarhelyi9241
@balintvasarhelyi9241 Ай бұрын
A kutató úr mivel közlekedik távoli vidékekre kutatni? Tetszik amit mond, de az ő jelenléte távoli tájakon kutatóként, éppolyan, mint a banán jelenléte Magyarországon. A koherens gondolkozás azt mondja, hogy a Barrens-tengeren lokális kutatót kell alkalmazni.
Ай бұрын
Többnyire vonattal. Ritkán repül, a Barentshez nem utazik, a minták és főként az adatok utaznak a munkahelyére.
@balintvasarhelyi9241
@balintvasarhelyi9241 Ай бұрын
@ Ez jobban hangzik. Ha transzszibériai vasúttal megy 2 hétig keletre, ez már egy emberibb lépték. Nem tudom összehasonlítani az öko-lábnyomát a repülőúttal. Vagy hajóúttal. Én is használok indiai fűszereket, amiknek - ha az ember következetes - ott kéne maradnia.
Ай бұрын
@@balintvasarhelyi9241 Főleg Bécs és Parma, esetleg Nápoly között ingázik. Fűszerek már Marco Polo idején érkeztek Indiából Európába, talán a mérték és a szállítási forma változott kicsit :)
@gaborruttkay8237
@gaborruttkay8237 4 ай бұрын
Azért nem kell lekreténezni marginális csoportokat (szkíta hagyományőrzők, rovásírók, teljesítmény túrázók). Mindenki egy marginális csoport tagja (is). Aki nem árt másnak, had ne legyen kretén!
@mentacsombor3656
@mentacsombor3656 4 ай бұрын
Helyesen : hadd legyen ! ( hagyományosan így írjuk )
@dose79
@dose79 4 ай бұрын
Nem olyan régen még önkormányzati szinten vitatkoztak hosszasan azon a képviselő urak, hogy legyen-e rovásírásos várostábla, miközben a helyi oviról omladozott a vakolat.. szerintem ez kreténség.
4 ай бұрын
Nem a hagyományőrzőkre utalt, hanem a döntéshozókra, meg akiknek az a fontos, hogy rovásírással legyen felírva a táblákra a település neve. Lehet, ez a beszélgetésből nem egyértelmű, de a könyvben is ostorozza azt a politikát, amelyben nincs környezetvédelmi minisztérium, és a természettel való kapcsolat a horgászok és vadászok politikai kiszolgálását, másként: megnyerését célozza.
@jonatantar4953
@jonatantar4953 3 ай бұрын
Aki meghallgatta, olvassa el Robin Wall Kimmerertől a Sweetgrass című könyvet, vagy ismerkedjen meg a permakultúrával, van még remény 🍀
@agotaruzsa
@agotaruzsa 3 ай бұрын
nálunk is sok sérült gyerek van, mert nem a kultúra, hanem a szegénység rabjai lettünk... kezdésnek a kutyák helyett mi lenne, ha a 20.000 gyermeket itthon tisztességben és tudásban-szeretetben nevelnénk fel...
@7blackhowk
@7blackhowk 4 ай бұрын
1:07 vagy lehetne a használatokat újra saját közegében tartani, azaz nem beszállítani a telepre a tápot hanem legeljenek, turjanak ... természetuk szerint. Lásd Kassai Lajos.
@vica678
@vica678 4 ай бұрын
Lehetőségekhez igazítani az igényeket nem az igényekhez a lehetőségeket ? Újabb nézőpontot megismerve. 😊
@zsuzsannaszasznemolnar2070
@zsuzsannaszasznemolnar2070 4 ай бұрын
❤💖💝💗
@ogy2713
@ogy2713 4 ай бұрын
Ma már viccesen hangzik ez az együtt élünk a denevérekkel sztori, mint magyarázat...
@KatinkaNagy-bv4ti
@KatinkaNagy-bv4ti 3 ай бұрын
Mezőgazdasági minisztert érdemes lenne meghivni. Illetve általában donteshozokat.. jó a műsor
@zoltanvarga1967
@zoltanvarga1967 4 ай бұрын
💯❤❤❤❤❤💯
@szekeresandrea6058
@szekeresandrea6058 3 ай бұрын
Emlékeztek, amikor nemrég megemelkedett a repülőjegyek adója és áthárították a légitársaságok? Rengetegen háborogtak, hogy a "Balira" szóló repjegyük 3000 forinttal drágább lett. Akkor is úgy gondoltam, és most is: ha 3000 forint ekkora tétel, akkor ne repülj Balira. Végül is a megoldás egyszerű lenne: be kell építeni úgymond az ökológiai lábnyomot az árakba. Minél szennyezőbb a gyártása, szállítása, utókezelése, annál drágább. De hát ez csak álom. Túl egyszerű megoldás lenne arra, hogy az emberek hirtelen felébredjenek.
@dsera3925
@dsera3925 4 ай бұрын
Összefoglalom magamnak az elhangzottat. Szóval a megoldás az edukáció lenne, felnevelni egy olyan generációt aki átlátja a helyzetet majd próbálja azt kezelni, viszont az edukációra már kevés az idő. Ez róka fogta csuka helyzet. Én azt tenném (ha számítana az valamit), hogy azt feltételezném, hogy tévedünk és még maradt időnk és brutális tempóban edukálnék.
@belabreda6678
@belabreda6678 3 ай бұрын
Igen, az óriásplakátokon a "politikai üzenetek" helyett ilyen információkat is lehetne terjeszteni. Csak hát az nem hozna szavazatokat.
@benozsoltszatmari2503
@benozsoltszatmari2503 3 ай бұрын
Csak szolok Magyarország 1/3 hivatalosan is félsivatag és erről a területről a döntéshozók még mindig óriási menyiségü vizet vezetnek el belvízre hivatkozva!!!
3 ай бұрын
😮
@krisztiankotta7177
@krisztiankotta7177 4 ай бұрын
Akármi lesz az értelmesebb életbe fog maradni. Természetes szelekció lv.999
@karolynagy8522
@karolynagy8522 4 ай бұрын
életben maradni
@kovacsmihaly502
@kovacsmihaly502 4 ай бұрын
​@@karolynagy8522Plusz "lesz" után vessző.
@laszlopapp2718
@laszlopapp2718 3 ай бұрын
Ha klímakutatás, akkor Miskolci Ferenccel lenne érdemes beszélgetni.
@ivanimre8473
@ivanimre8473 4 ай бұрын
A cápákat a Cápa (Spielberg) c. film miatt démonizáltuk, írjuk stb. Ideje lenne felhagyni ezzel.
@dr.Richter990
@dr.Richter990 3 ай бұрын
?? Mivan? Ebből a beszélgetésből ennyit sikerült megértened?
@antalbonfini9318
@antalbonfini9318 2 ай бұрын
Hibás meglátás: hogy sokan a klímaváltozást tagadják. Senki nem tagadja, a klímánk egy dinamikus rendszer, ami mindig is változott és változni fog. A kérdés az, hogy mitől változik és a CO2 okolása jogos kérdés e. A probléma az, hogy a CO2-re szükség van. A növények a CO2-ből építik fel magukat, ami az élőlények számára táplálék és építőanyag. Minél több a CO2, a növények annál jobban érzik magukat. A CO2-ből a szenet megkötik és oxigént bocsátanak ki, ami viszont nekünk létfontosságú. Ez egy nagyon fontos körforgás. Ráadásul a CO2 nehezebb a levegőtől és ezért nem marad meg tartósan a felső légkörben, emiatt nem is tud üvegházhatást kiváltani. Létezik viszont egy egyértelmű törekvés, ami a CO2-re hivatkozva konkrét anyagi haszonszerzésre törekszik. Lásd a kvóta rendszert. Erre hivatkozva korlátozzák az ipari termelést, miközben mások korlátozás nélkül, óriási előnybe kerülnek a többivel szemben, akik korlátozás alá esnek. Másik CO2 és metán őrülethez tartozó tévedés a szarvasmarha tartás káros hatása. Ezek az állatok növényekkel táplálkoznak. Ezek a növények mindenképpen el fognak bomlani. Ha kint marad a földeken és ha egy élőlény elfogyasztja, ugyanazon a lebomlási folyamaton megy keresztül. Nem tud több CO2 és metán keletkezni egyik esetben sem, mint amennyi eleve meg volt kötve a növényben. De, ha egy élőlény fogyasztja el, akkor a szén egy része szerves formában valamilyen szerves molekulába beépülve a elfogyasztó élőlény testébe beépül. Így keletkezik a hús, ami egy másik élőlény számára lesz táplálék. Szóval a szarvasmarha tartása nemhogy nem növeli, de kifejezetten csökkenti a CO2 és metán kibocsátást. Ezzel nagyon nehéz vitatkozni, mégis olyan törekvések vanna a politikában, hogy vissza akarják szorítani a szarvasmarhák tartását. Nem bonyolult dolgok ezek. Józan paraszti ésszel belátható, hogy a CO2 kérdésre adott mainstream válaszok valójában az emberek szabadságának korlátozását célozzák és nem a környezeti kérdések megoldását. A másik kérdés a klíma változása, ami valójában a bolygó és naprendszer ciklikus mozgásában vannak kódolva. A holdpálya a föld pályája a nap körül nem szabályos pálya, abban időről időre különböző periódusidejű ciklikusságok figyelhetők meg. Vannak 10 éves, 50 éves, 400 éves 10000 éves ciklusok stb, amik interferálnak egymással. Néha erősítik, néha gyengítik egymást. Emiatt alakulnak ki jégkorszakok és emiatt vannak olykor melegebb ciklusok. Ezek ellen tenni nem lehet semmit. Tehát nincs klímakatasztrófa, viszont vannak természetes ciklusok. Egyes nagy befolyással rendelkező üzleti csoport ezt az információt eltorzítva, felnagyítva akarják saját pénzügyi érdekeik érdekében kihasználni. Ide ti magatok is kilyukadtok a riport vége felé, csak nem kötitek össze ezeket a megállapításokat. Tehát nincs tagadás, a klíma változik, de nem azért, amiért ezt egyesek állítják. Sokkal nagyobb baj a környezetszennyezés, ami miatt ugyanezek az üzleti érdekek semmit nem tesznek. Én értem, hogy nagyon menő most a környezeti katasztrófa miatt aggódni, de ne legyünk már ostobák! Értsük meg, hogy milyen folyamatok működnek és ne terjesszünk hülyeségeket! Koncentráljunk a valódi problémákra! A természetes növényzet pusztítása és a műanyagok gyártása és az állandó gazdasági növekedés erőltetése a legkomolyabb probléma.
@tamasnemeth6473
@tamasnemeth6473 4 ай бұрын
Nem fogunk kihalni, mindössze úgy fogunk élni majd, mint a Skywalker család a Tatooine bolygón.
@Bubifej
@Bubifej 2 ай бұрын
Azzal hogy eladta a kocsit ami ott állt, egyel több kocsi került napi használatba más által.
@hokristaly
@hokristaly 3 ай бұрын
a sok elektroszmogot kéne megszuntetni, nem ujra es ujra 5, 6 -et telepiteni, mindjart lesz méh.és akkor még a haarprol nem is beszeltunk.
@katalinmartin4611
@katalinmartin4611 3 ай бұрын
Az ember teljesen elfordult a termèszettol,hihetetlen,mi lesz mèg itt?gyogyszerek,vegyszerek,fegyverek,hiàba lesz pènz majd nem tudja megvenni azt ami kell!
@keleszilvi
@keleszilvi 4 ай бұрын
nekünk mindig volt vad rész a kertben a nagyszüleimnél. Mikor 40 évesen végre újra lett kertem, hagytuk "elvadulni" nem hatalmas a telek, de rét van, van korhadt fa, egyáltalán nem vittek még el a 7 év alatt zöldhulladékot, hagytuk megnőni a fákat,. hagytuk kiszáradni ami tájidegen, lesz helyette ami idevaló. műálna és eper van, ami magától is nő, összevissza ástam el a virághagymákat, a kevés fényt kapó részt hagytuk elmohásodni.. harmadik évtől többféle gomba nőtt egyszercsak, kibújt egy csomó réti virág, idetelepedtek poszméhek. van nagy kék fadongónk. egyik barátom minap mondta, hogy olyan mintha egy erdőben laknánk. az egész telek szűk 1000 nm. szerencsére a szomszédoknál is nagy fák, stb. kevesen tartanak gyep gyepet szigoruan. még ahova kertészelk járnak, ott is erdős rendzserű parkositást csinálnak. szóval egy városban költenek baglyok, van mókus, lakik erre ragadozómadár, emrt megél. imádom. Ez simán csak szemlélet kérdése. élhetnénk így is. Persze aki a szelőztetett tömött gyephez ragaszkodik, annak ez a környék ronda . Van akinek magyarázni kell, hogy ez direkt van, hja, tavasszal megvehagymát eszünk a saját kertünkből :) egész nyáron málnát :) ez így jó. mindig ások el vmi virághagymár, mert annyira nem értek az egészhez, van ami szeret itt, van ami nem, de már egész sok virág van. a szempont: erdő, nem mesterséges környezet megteremtése. amit csak sok sok energiával lehet fenntartani, az nem idevaló. de bárki jön, nyugodt lesz itt. a természet ereje hatalmas, ha nem dolgozunk ellene. hja, és ez kb egy város közepén. a legjobb, hogy a nagy özönvizszerű esőzések nem érintenek így minket, olyan hatalmas a sok fa gyökérzetétől a kert vizelnyelő képessége.
3 ай бұрын
csodálatos lehet, küldhetnél fotót :)
@keleszilvi
@keleszilvi 3 ай бұрын
@ youtube valaszban nehéz lenne. Meg jelenleg meg csak a hovirag nyilik, :) a sün se dézsmalja még a macskakaját 😂 a kuszonovenyeket azert vmennyire irtjuk, azt muszaj, hogy ne nyirjak ki a fáink.
3 ай бұрын
van ám mail címünk is... :)
@keleszilvi
@keleszilvi 3 ай бұрын
@ majd ha virágozni kezd tavasszal küldok :) most csak télit találtam. az elment
@laszlomuller2252
@laszlomuller2252 Ай бұрын
Rengeteget kutatunk, költünk, de a természet a környezet, a víz a tengerek, oceánok, mind rosszabb állapotban vannak.
@agotaruzsa
@agotaruzsa 3 ай бұрын
A Szellemi barangolás-Mindwalk c. filmet, kzfaq.info/get/bejne/hZuojJaouLy0kZs.html, ami hasonló dilemmát fogalmaz meg Fritjof Capra 1980-ban irt The Turning Point c. könyvéből készítette a testvére. 3 ember (politikus, költő és kvantum fizikus) beszélget. lassan 30 éve vetítem "fűnek-fának"
@tiborfulop5990
@tiborfulop5990 4 ай бұрын
Eletszinvonal novelese CSAK a kornyezet kirablasaval lehetseges !!!!!!!!!!!!!!!!! Ha afrikaban no az eletszinvonal akkor hamarabb erunk el a kritikus elemek teljes elfogyasat...
@idaszabados7088
@idaszabados7088 4 ай бұрын
Ne lenyirt fű. legyen, hanem virágos parkok.Arra jönnek a bogarak,madarak.Sok virágos park legyen.Nem gaz.
@robijuhasz4933
@robijuhasz4933 3 ай бұрын
Le kell betonozni az egész földet,leüvegezni az óceánokat és akkor nem lesznek veszélyes helyek:) Sajnos errefelé mutat a világ gondolkodása:(
@janosvarga5502
@janosvarga5502 4 ай бұрын
Vanuatu hamarosan Nincsuatu lesz... Meg is alapítom a Vanuatut tagadók klubját...
@enikopataki4117
@enikopataki4117 4 ай бұрын
Ceaușescu módszereit kell tanulmányozni, szuper jó, környezetkímélő ötletei voltak, és mivel ékelmiszer-fejadag volt, nem voltak kövér emberek...mindenki maga varratta a szép ruháját,... stb...
@ritafarkas3853
@ritafarkas3853 4 ай бұрын
Az embernek addig kell visszamenni, ameddig nem termel szemetet. Meg kell nezni mikor alakultak az elso szemetszallito cegek es ahhoz kepest 50 ev minusz. Abba a lifestyle-ba kell visszaterni. Ez igy is ugy is vegbe fog menni, csak ha onkent mesz esetleg eletbe maradsz es az utodod is ha belekenyszerit az elet akkor actermeszetes szelekcio donti el a sorsod.
@davidkiss6624
@davidkiss6624 4 ай бұрын
tűpontos gondolat
@PrivatePhotographyx
@PrivatePhotographyx 4 ай бұрын
Jo mondatokat huztok ki az emberekbol.
@farkaskerenyi2485
@farkaskerenyi2485 3 ай бұрын
Aztán vannak a Balaton tagadók tagadók, sőt Balaton tagadók tagadók tagadók is.
@myoblong1
@myoblong1 Ай бұрын
Számomra nagyon elkeserítő látni hogy egészséges fiatalok ,sőt gyermekek is inkább egy elektromos rollert(esetleg biciklit)használnak ahelyett hogy ők maguk hajtanák ezeket az eszközöket.Egy mozgássérült életét élik idejekorán.Ja,majd elfelejtettem:a háborúk elhagyásával rengeteg erőforrás maradna a normális életre.
@adamjobs
@adamjobs 3 ай бұрын
Azt hittem Radics Petivel beszélgettek 🍻
@imrebernath3655
@imrebernath3655 Ай бұрын
Itt az ideje hogy a Föld megszabaduljon az embertől.
@zaphodsaci
@zaphodsaci 4 ай бұрын
sokan vagyunk s a nagy számok törvénye alapján sok a hülye és a köcsög... amúgy nagyon jó a content, ilyenkor büszkeséggel tölt el a magyarságom
@hitvanyEjtoernyosElvisImitator
@hitvanyEjtoernyosElvisImitator 4 ай бұрын
19:32 😅
4 ай бұрын
Vicces, de totál igaza van, nem? :)
@hitvanyEjtoernyosElvisImitator
@hitvanyEjtoernyosElvisImitator 4 ай бұрын
@ De. Még nem értem a végére, de nagyon tetszik a beszélgetés. Amellett, hogy komoly téma, élvezetes hallgatni az "előadását" 😃
@Ultijoe1
@Ultijoe1 4 ай бұрын
Én bazmegtagadó vagyok :(
когда достали одноклассники!
00:49
БРУНО
Рет қаралды 4,2 МЛН
Универ. 13 лет спустя - ВСЕ СЕРИИ ПОДРЯД
9:07:11
Комедии 2023
Рет қаралды 1,8 МЛН
В ДЕТСТВЕ СТРОИШЬ ДОМ ПОД СТОЛОМ
00:17
SIDELNIKOVVV
Рет қаралды 3,1 МЛН
Dr.  Zacher Gábor: Mióta világ a világ, drogozunk | Mindenségit! #16
1:13:51
Őszintén a fenntarthatóságról
40:23
Szent István Televízió
Рет қаралды 16 М.
Jordán Ferenc: a természetet nem uralni kell, hanem békén hagyni
47:05
Greenpeace Magyarország Egyesület
Рет қаралды 6 М.
когда достали одноклассники!
00:49
БРУНО
Рет қаралды 4,2 МЛН