Krzywosławni - czyli rzecz o schizmatykach

  Рет қаралды 36,271

Szkoły Akwinaty

Szkoły Akwinaty

3 жыл бұрын

Skąd wiemy że prawosławne cerkwie są schizmatyckie? Czy można w nich rozpoznać znamiona Kościoła Chrystusowego? Co z Filioque i czyśćcem?
ks. Szymon Bańka FSSPX
Przekaż 1% podatku!
poland-a.prod.fsspx.org/pl/ne...
Szkoły Akwinaty:
szkoly.akwinata.edu.pl/pl
Kaplice Bractwa św. Piusa X w Polsce:
www.piusx.org.pl/kaplice
Polecamy wydawnictwo Te Deum:
www.tedeum.pl/
oraz kanał FSSPX Polska:
/ @fsspxpolska
Wesprzyj dzieła Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X:
www.piusx.org.pl/wsparcie-dar...
Zapraszam do dyskusji w sekcji komentarzy ale zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub niekulturalnych. Będę blokował również użytkowników którzy będą próbowali wykorzystać sekcję komentarzy nie do dyskusji lecz do uporczywego reklamowania swoich stron, kanałów itp.

Пікірлер: 781
@modlin2
@modlin2 3 жыл бұрын
Proszę Księdza - Kościół był jeden i jedno miał wyznanie wiary, nicejsko - konstantopolitańskie. Zostało ono uroczyście zatwierdzone na soborach powszechnych. Na V soborze ojcowie soborowi stwierdzili uroczyście, że "ktokolwiek by coś ujął lub DODAŁ do apostolskiego wyznania wiary - niech będzie przeklęty". Potwierdził to sobór VII. Gdy król Franków Karol Wielki próbował w początkach IX wieku wprowadzić nowy zwrot FILIOQUE do składu przeciwstawił mu się prawowierny biskup Rzymu, patriarcha Zachodu, Paschalis II. Dopiero w 1014 roku papież rzymski po raz pierwszy odmówił credo z dodatkiem, przeciwstawiając się tym samym tradycji soborów powszechnych. Został bratersko kilkakrotnie upomniany przez braci biskupów ze wschodu, niewiele to dało i w końcu łacińska część Kocioła odpadła od jedności z Kościołem Powszechnym. Zaowocowało to kolejnymi odpadnięciami pod nazwą tzw protestantyzmu i tak trwa to do dzisiaj. W Cerkwi wciąż jednak istnieje wiara w cud nawrócenia Zachodu.
@dominikstaszczyk9935
@dominikstaszczyk9935 3 жыл бұрын
Jednak ów cud nastąpi, oddolnie, poprzez narody umęczone bezbożnymi reżimami i zaprzedanymi kościołami zachodnimi.
@izaak2144
@izaak2144 3 жыл бұрын
Nie, nie miał jednego wyznania wiary. Zachód uznawał za równoprawne credo apostolskie, nicejsko-konstantopolitańskie i atanazjańskie. Na Zachodzie dodano do nicejsko-konstantopolitańskiego (na długo przed Filioque) określenie "Bóg z Boga", którego w oryginale greckim nie ma (dodatek ten był oczywiście bez soboru). Polecam w temacie symbolów wiary i różnic między ujęciem katolickim a prawosławnym serię "The Greek Schism" na kanale The Meaning of Catholic, którego autor - T. S. Flanders - jest byłym prawosławnym (nie wklejam linku bo yt może usunąć komentarz).
@modlin2
@modlin2 3 жыл бұрын
@@izaak2144 "Ktokolwiek by coś ujął lub DODAŁ - niech będzie przeklęty"
@izaak2144
@izaak2144 3 жыл бұрын
@@modlin2 I co? Była jakaś reakcja wschodu na dodatek "Bóg z Boga"? (pytam retorycznie, bo oczywiście jej nie było)
@dominikstaszczyk9935
@dominikstaszczyk9935 3 жыл бұрын
@@izaak2144 Określenie «Bóg z Boga» pochodzi z symbolu Nicejskiego (zredagowanego przed Nicejsko-Konstantynopolitańskim), który przez Sobory Powszechne jest prawidłowy. Zaś «filioque» sobie wymyślili biskupi frankijscy i dodali do symbolu Nicejsko-Konstantynopolitańskiego poza soborami powszechnymi.
@Latarniczka
@Latarniczka 3 жыл бұрын
Ksiądz "prześlizgnął" się po temacie, zupełnie lekceważąc kwestię zasadniczą dla greckiej części Kościoła, tzn samowolną interpolację Credo, bez oficjalnego dekretu Soboru Powszechnego. Zbycie tej kwestii stwierdzeniem, że (parafrazuję) Grecy tak mają, że czepiają się słówek jako pretekstu, jest zupełnie niepoważne.
@kochan10
@kochan10 8 ай бұрын
Niespecjalnie widze, co Ksiadz mialby wiecej dodawac. Mial przytoczyc dyskusje i argumenty owczesnych teologow lacinskich i greckich? Od tego jest literatura przedmiotu. Jesli kogos interesuja szczegoly. niech studiuje i poglebia wiedze we wlasnym zakresie. Nawiasem mowiac, skoro kazda ze stron przedstawila swoj poglad na sprawe a owczesne najtezsze umysly mimo to nie doszly do porozumienia to chyba my rowniez, prochu nie wymyslimy. Wszystko w rekach Pana Boga.
@pawemroz2183
@pawemroz2183 3 жыл бұрын
Szczęść Boże! Drogi Księże. A na którym to soborze powszechnym zostało uchwalone to schizmatyckie wyznanie wiary? Na którym zostało potwierdzone i uznane za święte i nienaruszalne? A Co z datą świętowania Wielkanocy? I z wieloma różnymi problemami w , których K R- Kat złamał postanowienia tychże. Czy naprawdę konieczne jest referowanie tej sprawy w sposób obraźliwy dla Prawosławnych. O " drugiej stronie można mówić z szacunkiem i kulturą. Polecam na YT filmy ks. Paprockiego. Tam dowie się wielebny rzetelnych faktów a jednocześnie .może zapozna się z grzecznym stylem omawiania międzywyznaniowych problemów
@wojciechtrojanowski7178
@wojciechtrojanowski7178 3 жыл бұрын
O właśnie. Kanał Popteologia jest znakomity. To jak ks. Paprocki tłumaczy te różnice między prawosławiem a katolicyzmem.
@pawemroz2183
@pawemroz2183 3 жыл бұрын
@@wojciechtrojanowski7178 na początek Doc. 8 polecam
@dpwXXIPolskaPolak
@dpwXXIPolskaPolak 2 жыл бұрын
wielkanoc zmieniono bowiem daty rownonocy wiosennej się przesowaly i nie wypadaly już 21 marca tak ao i wielkanoc więc wyrzucono owe 10 dni a pozniej 13 aby rownonoc i Wielkanoc przypadala ponownie w porze zgodnej z danymi astronomicznymi.
@jakubignaciuk5641
@jakubignaciuk5641 Жыл бұрын
Czyli wbrew temu jak było ustalone kościół świętuje razem z pascha Żydowską czyli nie tak jak jest zapisane w piśmie świętym.
@DupaSra-kk2vt
@DupaSra-kk2vt 10 ай бұрын
Otoz to
@michakoper9410
@michakoper9410 3 жыл бұрын
Szanowny Księże Szymonie, dziękuję za księdza pracę w przekazywaniu wiedzy teologicznej w sposób łatwy i przystępny. Jednak odnośnie Kościoła Prawosławnego nie ma Ksiądz racji. Wschód z Zachodem zaczęły się już różnić i rozchodzić od IV wieku. Po drugie Chrystus zbudował swój Kościół na wyznaniu wiary Piotra i Kościół mimo różnic w teologii był jeden. Świadczy o tym chociażby pierwsze 7 Soborów Powszechnych. Po trzecie w Prawosławiu istnieje inny model eklezjologiczny. Choćby koncepcja słynnej pentarchii. Oczywiście, że Kościół Rzymski był Kościołem wiodącym w pierwszych wiekach i z jego zdaniem się liczono, ale i tak ostatecznie dany patriarchat rozwiązywał swoje problemy. Jest jeden Kościół Prawosławny, tylko każdy ma autokefalię na swoim terenie i swoje władze kościelne. Tak jak ksiądz to podaje, idąc w drugą stronę trudno, żeby któryś z katolickich biskupów Niemiec wtrącał się w sprawy zarządzania, którejś z polskich diecezji. Kolejna sprawa choć Kościołów autokefalicznych jest 14 to stanowią one jeden Kościół i wszyscy spotykają się przy jednym ołtarzu i piją z jednego kielicha. Oczywiście gorszącą dla nas prawosławnych jest spór Konstantynopola z Moskwą, jednak nie jest to spór natury teologicznej i ostatecznie dojdzie do pojednania zwaśnionych stron. To że, coś zostało dodane i przyjęte w późniejszych wiekach chrześcijaństwa nie świadczy o tym, że jest to wiara jednego i niepodzielonego Kościoła, a raczej jej części. Dla nas prawosławnych nie jest problemem powiedzieć, że Duch Święty pochodzi od Ojca przez Syna. Co do ducha misyjności było kiedyś ciut słabiej, ale dziś Kościół Prawosławny prowadzi swe misje na całym świecie i dużo katolików i protestantów choćby w Ameryce Centralnej i Południowej przechodzi na prawosławie. Co do odwoływania się do ostatecznej instancji ws. spornych można odwołać się do Patriarchatu Konstantynopola, który ma wiodącą rolę w prawosławiu. O mytrarstwach Ksiądz czytał ?
@Bryniczanin
@Bryniczanin 3 жыл бұрын
Z wieloma zdaniami się zgodzę, ale powoływanie się na pentarchie jest anachronizmem. Znamienita większość tych ośrodków podbili muzułmanie. Ba, sam Rzym tez był rabowany. Chrześcijaństwo przetrwało, ale znamienita część obecnych wyznawców nie pochodzi z tradycyjnych obszarów starożytnego Kościoła, poza Rzymem. Denominacje zachodniego chrześcijaństwa stanowią przytlaczajaca większość. Wschodnie chrześcijaństwo miało jeszcze tego pecha, ze poza Grecja praktycznie wszystkie kraje prawosławne zaznały komunizmu. Biorąc pod uwagę powyższe, należy spodziewać się dalszej marginalizacji wschodnich obrządków. Organizacja Cerkwi z pewnością nie pomaga zwyciężyć kryzys.
@identytarysta2892
@identytarysta2892 3 жыл бұрын
Patriarchat Konstantynopolitański nie ma żadnych realnych kompetencji do rozstrzygania jakiś ogólnoprawosławnych kontrowersji teologicznych. Autokefaliczne cerkwie są całkowicie niezależne względem siebie.
@michak.203
@michak.203 3 жыл бұрын
@@identytarysta2892 Ma jak najbardziej. Każda Cerkiew jest autokefaliczna, ale w razie problemów kanonicznych m.in niesłusznej suspensy można jak do ostatecznej instancji odwołać się do Konstantynopola :)
@identytarysta2892
@identytarysta2892 3 жыл бұрын
@@michak.203 Nonsens, poza tym nie każda cerkiew jest autokefaliczna, np legalne wspólnoty prawosławne z Białorusi i Ukrainy takie nie są i wówczas rzeczywiście jakiś kapłan z powiedzmy Białorusi może w ostateczności odwoływać się do Patriarchatu Moskiewskiego w przypadku niesłusznych kar kanonicznych.
@emiliannnn
@emiliannnn 3 жыл бұрын
I następne "czepianie się", prawosławnych że są rozbici i mało zcentralizowani. Cóż kościół zachodni także jest rozbity, i to znacznie poważnej: katolicy / protestanci / kościoły reformowane. I musi ksiądz przyznać że mimo tego rozbicia, ci ze wschodu, zachowali większą jedność niż my na zachodzie. No i, a wiadomo że ksiądz jest tradycjonalistą, powinien ksiądz ich docenić za trzymanie się tradycji, znacznie większe niż my.
@konradtonans3880
@konradtonans3880 3 жыл бұрын
Nie Kościół zachodni nie jest bardziej rozbity od wschodniego. Mamy jednego Papieża i cały czas ( jeszcze bo od 50 lat zaczynamy na wzór prawosławnych się decentralizować) jest tylko jeden Kościół zachodni katolicki. A setki tysięcy tradycji protestanckich to po prostu heretycy tacy jak arianie czy Nestorianie. A prawosławnych kościołów jest prawie tyle samo co protestanckich.
@dominikstaszczyk9935
@dominikstaszczyk9935 3 жыл бұрын
@@konradtonans3880 To jest pozorna jedność, bo jedność instytucji. Teraz to se każdy jak chce wierzy.
@pewienczowiek2624
@pewienczowiek2624 3 жыл бұрын
@@dominikstaszczyk9935 tylko że w Kościele katolickim to patologia, a u schizmatyków i heretyków to norma.
@konradtonans3880
@konradtonans3880 3 жыл бұрын
@@dominikstaszczyk9935 Teraz tak ale do 1960 tak nie było. I to wtedy KK postanowił się na wzór prawosławia zdecentralizować.
@dominikstaszczyk9935
@dominikstaszczyk9935 3 жыл бұрын
​@@pewienczowiek2624 U prawosławnych jedność wiary była zawsze, gdyż kładli nacisk na wierności nie człowiekowi, tylko prawu bożemu. W katolicyźmie to se możesz wierzyć jak chcesz, bylebyś uznał papieża za zwierzchnika swego)
@alekasanderalekasander4561
@alekasanderalekasander4561 3 жыл бұрын
Co do braku misji w prawosławiu, nie jestem ekspertem w tym temacie, ale stwierdzenie ze w prawosławiu nie ma ducha misyjnego, wydaje mi się albo zbyt dużym uproszczeniem albo zwykłym fałszem wynikającym z niewiedzy, znane są przecież misje które były prowadzone pod patronem Cara w Chinach czy Japonii, czy obecnie trwające misje w Afryce, warto również przytoczyć tu postać Hermana z Alaski, świętego Cerkwi, znanego jak nie trudno się domyślić jako misjonarza Alaski.
@dominikstaszczyk9935
@dominikstaszczyk9935 3 жыл бұрын
Po św. Hermanie pozostało na Alasce sporo prawosławnych Indian.
@popikpopikowy724
@popikpopikowy724 Жыл бұрын
W Afryce jest dużo prawosławnych misji
@maciek1655
@maciek1655 Жыл бұрын
Było dużo akcji misyjnych w prawosławiu jak wyżej ludzie wspomnieli nie wspominając już o samej chrystianizacji Słowian. Dodatkowo ciekawym faktem jest ze prawosławne misje ewangelizacyjne często polegają na czystym nawracaniu (skąd nawracane kultury zachowują swoją tożsamość wzbogacona przez prawosławie) w przeciwieństwie do agresji i ofiar związanych z inkwizycja.
@pero33403
@pero33403 10 ай бұрын
Wiarę katolicką łatwo jest szerzyć mieczem, a Kościół katolicki zmuszał ludzi do przyjęcia wiary, a nie ewangelizowania.
@konradtonans3880
@konradtonans3880 3 жыл бұрын
Nie chce się czepiać ale powoływanie się na III Sobór Laterański (1179) aby pokazać, że na wschodzie też wierzono w pochodzenie Ducha Świętego od Syna to lekka przesada. Przecież to było ponad sto lat po schiźmie.
@HumanCath
@HumanCath 8 ай бұрын
Za to można powołać się na Synod w Toledo
@wojciechjanuszewski7156
@wojciechjanuszewski7156 3 жыл бұрын
Ksiądz zupełnie nie uwzględnia perspektywy tradycji bizantyńskiej odnośnie powszechności kościoła, która w tym ujęciu wcale nie musi oznaczać władzy papieskiej, takiej jak ją rozumieją katolicy. To samo odnośnie spójności doktrynalnej. Kościół wschodni nigdy nie był tak teologicznie uporządkowany jak zachodni, a to względu na swoisty antyintelektualizm. Centrum życia eklezjalnego jest tam liturgia i to wokół tego elementu ta tradycja się jednoczy, nie potrzebując już tak bardzo scentralizowanego "urzędu nauczycielskiego. Nie da się przedstawić sytuacji prawosławia używając katolickich paradygmatów, bo jedyne co może z tego wyniknąć to tautologiczny wniosek, że prawosławni nie są katolikami. Zresztą notabene, całe to Księdza wytykanie chaosu doktrynalnego w Cerkwi (związanego z brakiem scentralizowanego autorytetu) wydaje się zabawne, w obliczu obecnego stanu KRK. A ten przedstawia się tak, że biskup Rzymu jest jawnym heretykiem, a chaos jest niebywały. Także powtarzanie apologetyki sprzed 100 lat nie bardzo ma zastosowanie i może trzeba patrzeć na to wszystko jednak szerzej - oczywiście nie popadając w jakiś indyferentny pseudoekumenizm. Poza tym trzeba docenić na przykład ogromną siłę kościołów wschodnich, jaką jest żywa liturgia, muzyka i sztuka sakralna - wartości, których KRK powinien się od prawosławnych na nowo uczyć. Chociażby z tej racji epitety w stylu "krzywosławni" są oburzające i powinien Ksiądz za nie przeprosić. Przypomina mi jako żywo prostackie szyderstwa niektórych prawosławnych z tytułu Ojca "Świętego" etc. Ten sam poziom, pełna symetria, każdy zadowolony.
@dmitrypuchkin4028
@dmitrypuchkin4028 2 жыл бұрын
Powszechność Kościóła potrzebuje władży Papieża i jedności wiary dogmatycznej. Schiżma to żadna tradycja wschodnia, tradycja wchodnia to unici. Już wiele lat jestem szczęśćliwy że odrzuciłem te błędy i dołączyłem do Kościóła jednego, świętego, katolickiego i apostolskiego.
@dominika3961
@dominika3961 Жыл бұрын
Gratuluję logicznego komentarza. Nie rozumiem jak można z jednej strony mówić o autorytecie Papieża jednocześnie krytykując go i niejako odstępując od jego "nieomylnej" przecież decyzji w sprawie mszy tradycyjnej, bo przecież Papież właśnie jednością Kościoła tłumaczy swoją decyzję. Szymon Piotr to jeden człowiek, na którym Chrystus zbudował Kościół, a kolejni jego następcy to zupełnie inni ludzie, na których już Chrystus nie zbudował Kościoła, bo już został zbudowany na Piotrze czyli Opoce, a my chrześcijanie jak z resztą we wspomnianym Credo wyznajemy wierzymy w świętych obcowanie, więc na Świętym Piotrze, który obcuje między nami Ten Kościół został zbudowany. Zastanawia mnie też czy następca Świętego Piotra, żyjący w czasach Świętego Jana miał więcej do powiedzenia niż Święty Jan i czy to Jan - autentyczny świadek i uczeń Chrystusa miał oddawać posłuszeństwo itd następcy Świętego Piotra, bo to na następcy Świętego Piotra został Kościół zbudowany?jeśli tak to dlaczego papież Franciszek się myli np w sprawie mszy i sprawuje tę niewłaściwą?gdzie jest autorytet Kościoła katolickiego? Naprawdę powinniśmy się w piersi uderzyć jako katolicy, bo kolejne reformy się szykują, a zaczęło się od zmiany w Credo i tak idzie dalej sobór za soborem i po kolei odbiera się Komunię dzieciom, Krew Pańską wiernym, przykład małżeństwa kapłanom i Paschę świętuje z Żydami, o czym nauczał 70 kanon apostolski, że nie wolno tego robić, niedługo dojdzie do kolejnych przemian, a "tradycyjni" katolicy dalej będą mówić, że kolejny Papież ma rację, bo jest nieomylny. Kto tak naprawdę trwa w wierze i tradycji Kościoła, a kto poszedł za sporem przypominającym ten spór uczniów idących do Emaus. Źle się stało, że do Credo przyłożono rękę i dopisano coś czego w Piśmie Świętym nie ma, bo to właśnie jak lawina ściąga kolejne herezje. Obrażanie epitetami prawosławnych nie przysparza szacunku ani Kościołowi ani Kapłanowi. Życzę Kapłanom Kościoła Katolickiego, żeby Wasza mowa była: tak - tak, nie -nie.
@ziemowitzmarzy1405
@ziemowitzmarzy1405 Жыл бұрын
​@@dmitrypuchkin4028 Ale św. Piotr założył też Kościół w Antiochii, więc katolicy powinni mieć dwóch papieży, to czemu mają jednego ?
@dmitrypuchkin4028
@dmitrypuchkin4028 Жыл бұрын
@@ziemowitzmarzy1405 najwyższa Stolica wędrowała razem ze św. Piotrem i była w Rzymie w czasie jego zgonu. W języku polskim na to pytanie odpowiedział jeszcze ks. Piotr Skarga TJ w XVII w.
@ziemowitzmarzy1405
@ziemowitzmarzy1405 Жыл бұрын
@@dmitrypuchkin4028 Więc to znaczy że stolica w Antiochii jest nieważna ? Stolica wędrowała z Piotrem ? To Piotr wogóle miał zamiar zakładać stolicę ?
@merkhava
@merkhava 2 жыл бұрын
Cóż - nie ma to jak pociąć gałąź na której się siedzi, przecież w ramach Kościoła Katolickiego mamy - Maronicki ryt, mamy Koptyjski, Ormiański, Grecki i Rzymski. Mamy żonatych księży. Powszechny chyba nie trzeba przytaczać synonimów tego słowa ? powszechny - masowy, dostępny, ogólny, zwyczajny ect ect ect...
@krzysztofhopla7041
@krzysztofhopla7041 3 жыл бұрын
Dramatycznie słaby film, jedyne, co ukazuje, to niezrozumienie prawosławia przez Prowadzącego. A szkoda, bo w sumie to lubię Księdza i cenię za często wartościowy głos.
@agradzka1
@agradzka1 3 жыл бұрын
Niestety, ale słaby.
@Gwido7
@Gwido7 Жыл бұрын
Niech Pan wyliczy tu te błędy, o których pan pisze, tę słabość niech wykaże.
@agataborawska8150
@agataborawska8150 Жыл бұрын
Jakie? Nie wszyscy wiedzą
@slyziober8171
@slyziober8171 9 ай бұрын
No chociazby to, że Jezusowi nie chodziło mówiąc o "skale" na ktorej zbuduje Kosciol o Szymona Piotra ale o wiarę Piotra w to, że Jezus jest synem Boga. Prawosławni modlą się za zmarłych bo wierzą w "Mytarstwa" coś co nie jest identyczne ale ma głębsze znaczenie niż interpretacja izraelskiego Szeolu dokonana przez sw. Grzegorza Wielkiego"Czysciec". A co do Filioque no to sprawa rozbija się o to czy mówimy o pochodzeniu Ducha Świętego jako od jednego Bytu Boskiego (spojrzenie rzymskokatolickie) czy od Dwóch Osób Boskich(spojrzenie Ojców Kościoła no i Prawoslawnych).
@gilbert7527
@gilbert7527 3 жыл бұрын
Pytanie do Q&A. Czy księża FSSPX planują budowę tradycyjnego seminarium w Polsce???
@senator967
@senator967 3 жыл бұрын
Trzeba zrobić Zaickofen "polskojęzycznym" :) 10 Polaków na roku.
@senator967
@senator967 3 жыл бұрын
@Jarek Makowski Nie wiem. Z reguły finasuje ktoś z wiernych, ale tych akurat szuka ks. Stehlin.
@gilbert7527
@gilbert7527 3 жыл бұрын
@@senator967 wspaniały pomysł! Z tym Zaickofen polskojęzycznym,pozdrawiam;)
@senator967
@senator967 3 жыл бұрын
@@gilbert7527 Modliłem się raz by w Z. było 30 polskich seminarzystów. Ale poźniej przyszła myśl, że nie można stawiacć tamy Bożemu miłosierdziu :) i modlilem się o 50 czyli 10 na rok. :) Polska jest wstanie wygenerowac tylu młodzian wliczając to nawróconymch z NOM, bojących się iści do NOM-owych seminariów, o ktorych krążą złe wieści (sodomia, brak wiary itp.). Cyba jest teraz 7 preseminarzystów w Wawie.
@helluolibrorum5085
@helluolibrorum5085 3 жыл бұрын
Jakby Bractwo otworzyło seminarium w Polsce to nie omieszkał bym złożyć podania.
@GrzegorzIWielki
@GrzegorzIWielki Жыл бұрын
„Kiedy zaś przyjdzie Pocieszyciel, którego poślę wam od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, on będzie świadczył o mnie”.
@jasiu248
@jasiu248 11 ай бұрын
Ja i Ojciec jedno jesteśmy - Jana 10,30 Duch Święty od Ojca i Syna, nie utworzony, ani stworzony, ani zrodzony, lecz pochodzący. - SYMBOL ATANAZJAŃSKI Będzie godny wiary, ponieważ jest Duchem Prawdy. Z tego powodu nazwał Go nie Duchem Świętym, ale Duchem Prawdy. Ale to, co pochodzi od Ojca, pokazuje, że On wie wszystko dokładnie, jak Chrystus mówi o sobie, że ja wiem, skąd przychodzę i dokąd idę Jan 8:14, mówiąc w tym miejscu również o prawdzie. Kto wyśle. Oto już nie sam Ojciec, ale i Syn posyła. I wy także, mówi On, macie prawo wierzyć, którzy byliście ze Mną, którzy nie słyszeliście od innych. Rzeczywiście, Apostołowie z ufnością polegają na tej okoliczności, mówiąc: My, którzy z Nim jedliśmy i piliśmy. Dzieje Apostolskie 10:41 A aby pokazać, że nie zostało to powiedziane tylko po to, by się podobać, Duch świadczy o wypowiedzianych słowach. Dzieje Apostolskie 10:44 - Św. Jan Chryzostom (komentarz do jana 15,26)
@micharudowski4245
@micharudowski4245 3 жыл бұрын
Zgadzając się co do meritum w kwestii Filioque, pragnę jednak zauważyć, że sprawa nie jest taka prosta. Użyte wobec Ducha Świętego w greckim Credo określenie: τὸ ἐκ τοῦ Πατρὸς ἐκπορευόμενον jest trudne do przetłumaczenia, ale znaczy, że Duch Święty pochodzi od Ojca jako od pierwotnej przyczyny. W takim przypadku nie można powiedzieć, że Duch Święty pochodzi (ἐκπορευόμενον) od Ojca i Syna, gdyż oznaczałoby to, że Syn jest również pierwotną przyczyną, a wiemy z samego Credo, że przecież "z Ojca jest zrodzony". To znaczy wszystkie trzy Osoby Boskie są oczywiście wieczne i niestworzone, ale tylko Ojciec jest niestworzony, niezrodzony i niepochodzący. Z tego, co się orientuje, kościoły będące w jedności z Rzymem, a używające języka greckiego w liturgii, nie dodają z tego powodu "i Syna". Zamiast słowa ἐκπορευόμενον należałoby użyć czasownika προεισι, który będzie odpowiednikiem łacińskiego procedit. Myślę, że opór Greków jest w jakiejś mierze spowodowany tym językowym zamieszaniem. Mógłby Ksiądz odnieść się do tej kwestii?
@pentuer1000
@pentuer1000 3 жыл бұрын
Jeśli sobie dobrze przypominam, to gł. zarzut prawosławnych był taki, że tylko sobór powszechny (z udziałem i Wschodu i Zachodu) jest władny dokonać zmian w Credo, a takiego nie było. Formuła Qui ex Patre per Filium procedit jest do zaakceptowania przez prawosławnych. Dogmat trynitarny na Wschodzie rozwijał się w kierunku od Osób do Jedności, na Zachodzie za św. Augustynem z Hippony odwrotnie - od Jedności do Osób.
@bartek205
@bartek205 3 жыл бұрын
Myślę, że należy też zauważyć, że pojęcia, którymi się posługujemy w teologii mają jednak charakter analogiczny w zakresie rozważań teodycealnych. Zatem "zrodzony", "pochodzący" itp. są naszą próbą ujęcia czym Bóg jest, natomiast nie oddają w pełnym znaczeniu tego co rzeczywiście w Bogu się dzieje - bo to przerasta moce przerobowe ludzkiego rozumu. Jednakże pojęcia, których używamy w przestrzeni wiary są istotne. Warto też zauważyć, że Syn czy Duch Święty nie pochodzą od Ojca jako od swej przyczyny. Te relacje w Trójcy nie mieszczą się w kategoriach przyczynowości, zatem patrząc na problem w ujęciu pojęć "zrodzony" "pochodzący" Ojciec nie zyskuje "przewagi" nad Synem i Duchem nawet jeśli określimy Go jako "niezrodzonego" czy "niepochodzącego". To co dzieje się w Trójcy jest poza czasem, zmianą, przestrzenią, początkiem czy końcem, zatem rzeczywiście trudno, a wręcz niemożliwe jest dla ludzi oddać to w pojęciach bytów zmiennych, przygodnych, umieszczonych w czasie (nie ma w Bogu żadnej kolejności, następstwa bytowania czy "pojawiania się" Osób). Jako że Trójca ma jedną i tę samą naturę zatem niezależnie od pojęć jakich użyjemy do opisu Boga, to nie ma w nich (w Osobach) istotnej różnicy. Byt działa poprzez swoją istotę, a zatem cała Trójca uczestniczy w działaniach Osób.
@micharudowski4245
@micharudowski4245 3 жыл бұрын
@@bartek205 Zgadzam się co do istoty, dlatego też oczywiście uznaję, iż Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna. Oczywiście nie ma też mowy o jakimkolwiek różnicowaniu statusu Osób Boskich. Natomiast problem językowy pozostaje dla nas ludzi istotny, skoro w wielce niedoskonały sposób próbujemy opisać naturę Boga. I dlatego skoro w teologii uznajemy Ojca za "pierwotną przyczynę" (tłumacząc rzecz w bardzo ludzki sposób), to nie możemy użyć słowa z greckiego Credo również w odniesieniu do Syna - będzie to teologicznym błędem. Myślę więc, że Grecy w ramach przyszłej unii (bo dziś wiadomo, że to abstrakcja) mogą zachować swoją wersję Credo, pod warunkiem uznania pochodzenia Ducha Świętego od Ojca i Syna. Wystarczy np., że wypowiedzą to po łacinie albo użyją słowa προεισι. Zastosowanie słowa ἐκπορευόμενον w odniesieniu do Ojca i Syna byłoby błędem, ponieważ oznaczałoby, że Duch Święty ma niejako dwie "przyczyny". Zresztą z jakichś powodów oryginalne Credo brzmi tak, a nie inaczej, a wielu Ojców greckich uznawało pochodzenie Ducha Świętego od Ojca i Syna. W przypadku cerkwi słowiańskich problem nie występuje, bo cerkiewnosłowiańskie słowo исходящаго tłumaczy się po prostu jako "pochodzi" w znaczeniu "procedit". Przekładając rzecz na bardzo ludzką analogię: wszyscy pochodzimy od Adama i Ewy, ale to Adam jest pierwotną przyczyną, bo z jego żebra stworzona została Ewa. Dlatego pochodzimy od Adama jako pierwotnej przyczyny, a oni oboje nie stanowią odrębnej, lecz jedną przyczynę (tak apropos omawianej też na tym kanale teorii poligenizmu:). Oczywiście wiem, że Adam i Ewa to stworzenia, zostali stworzeni w czasie itd. To tylko analogia :-)
@bartek205
@bartek205 3 жыл бұрын
Rozumiem Pana punkt widzenia odnośnie do problemu języka. I także uważam, że to istotne (choć pojęcia mamy niedoskonałe). Natomiast to, co Pan zaznacza a propos różnego znaczenia słów, to użycie słowa εκπορευόμενον czy proeisi (proszę wybaczyć, że w transkrypcji) jest raczej problemem logiczno-jezykowym i ewentualny błąd będzie także tej natury, nie zaś teologicznej. Rozumiem także posługiwanie się przez Pana terminem "przyczyna" w kontekście Trójcy w sposób nieścisły i że chodzi tylko o uproszczenie na potrzeby wyrażenia myśli. Jednak nazywanie Ojca pierwotną przyczyną nawet w cudzysłowie nie jest zdaje się poprawne, bowiem nie może być następstwa czy uprzedniości w bezczasie. "Ja i Ojciec jedno jesteśmy" - Duch Święty choćby chciał to nie może mieć dwóch "przyczyn" zatem kontrowersja słowna jest nie na poziomie teologicznym, a może logicznym. Dogmat o Trójcy powstał na podłożu platońskim (neoplatońskim) w tym kwestia pochodzenia Osób. Tylko rzecz jasna jest ta myśl zmodyfikowana, bo myśl (neo)platońska nie przeczuwała troistości osób w jednej naturze. I myślę, że nazywanie Ojca "pierwotną przyczyną" (i w związku z tym używanie słowa εκπορευόμενον) ma właśnie korzenie w myśleniu Plotyna gdzie rzeczywiście Jedno (Jednia) powoduje pierwotnie Intelekt a ten Duszę. Przy czym właśnie wydaje się, że nie można tego mechanizmu tak dokładnie przełożyć na doktrynę o Trójcy.
@micharudowski4245
@micharudowski4245 3 жыл бұрын
@@bartek205 Również rozumiem Pana punkt widzenia. Problem jest w tym, że wyrażamy dogmaty wiary przy użyciu języka i stąd biorą się nieporozumienia na gruncie tłumaczeń. Słowo εκπορευόμενον nie ma chyba ekwiwalentu w żadnym innym języku. Jasne, że Trójca Święta jest bezczasowa, ale na nasze ludzkie potrzeby Kościół sformułował dogmaty. I te mówią wyraźnie, że Syn jest zrodzony przez Ojca, a Duch Święty od Ojca i Syna pochodzi. Zaznaczyć tu należy jedność Trójcy Świętej - wszystkie Osoby mają jedną i tę samą naturę, właśnie dlatego że Syn jest zrodzony z Ojca, a Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna. I tu właśnie kluczowe jest stwierdzenie, że Syn jest zrodzony z Ojca, więc Duch Święty nie może "pochodzić" (w rozumieniu ἐκπορευόμενον) od Ojca i Syna, bo to implikuje jakby dwie zupełnie odrębne, mające inną naturę i niezależne od siebie Osoby, od których Duch Święty pochodzi. Inaczej rzecz ujmując - Ojciec i Syn stają się jakby niezależnymi od siebie Bogami, od których Duch Święty pochodzi. Błąd językowo-logiczny implikuje więc wtedy błąd teologiczny. Mówimy oczywiście o pochodzeniu bezczasowym, ale skoro Kościół ujął dogmaty w formie językowej, to analizując je, musimy trzymać się zasad logiki formalnej. A zatem - nawet jeśli nie ma następstwa czy uprzedniości w bezczasie, to jest jedna i niepodzielna natura Boga. Wyrażana jest ona w formule zrodzenia Syna przez Ojca. Użycie słowa εκπορευόμενον w odniesieniu do Ojca i Syna negowałoby rzeczywistość bezczasowego zrodzenia.
@wiktoriaszymanska8369
@wiktoriaszymanska8369 3 жыл бұрын
Bardzo nietrafiony tytuł, nasączony pogardą, jeśli ojciec chce głosić supremację KK to takim odniesieniem się do innych wyznań, zraża ksiądz do siebie nie tylko wiernych, ale i tych zagubionych. Jeśli ksiądz wszystko argumentuje "oni się mylą, oni nie wierzą, są nie tacy - my jesteśmy dobrzy, mamy wiarę" to to naprawdę nie wzbudza wiary, tylko człowiek ma wrażenie, że to takie przechwałki i pogarda dla innych religii. Prawdziwy katolik nie ocenia, a swoim przykładem pokazuje, że idzie za Chrystusem. Zamiast pogardy daje miłość, zamiast wskazywania palcem - pomaga. Co więcej nazywanie ich Krzywosławnymi jest okropne i pozbawione szacunku! Szacunku do wolnej woli i wolności przekonań innych ludzi. Jako kapłan powinien ksiądz wiedzieć, że Jezus nigdy do nikogo nie odnosił się z pogardą. Schizma była 1054 r, podzieliła kościół na dwie części, ale zagadnienie jest o wiele bardziej złożone, wynika z różnic kulturowych, z obrządków kultu itp. Oni też uważają, że to Rzym sprzeniewierzył się tradycyjnej formie kultu. Czy takie podejście tj. pogarda dla różnic sprawi że coś się zmieni? A może dzięki temu kościół się scali i znów będziemy jednością? Może prawosławni (krzywosławni) dzięki temu filmowi uznają, że się mylą i wrócą pokornie do jedynego prawdziwego Kościoła? A może to ksiądz, jako kapłan- KZfaqr, który chce głosić słowo Boże w Internecie powinien pierwszy łagodzić spory i z miłością przekazywać naukę Jezusa, zamiast rozjątrzać tysiącletnie spory?
@pawemroz2183
@pawemroz2183 3 жыл бұрын
Wskazującym palcem celując i wygłaszając oskarżenie należy pamiętać że , trzema palcami zgiętymi w dłoni wskazujemy na siebie
@janlegocki4454
@janlegocki4454 2 жыл бұрын
Istnieje cięty dowcip, ironia, sarkazm, a także prawda w oczy. Proszę nie oceniać intencji i oskarżać o pogardę i nią nasączanie. Proszę zapoznać się z tym, co myślą o rzymskich katolikach prawosławni i sobie z nimi dialogować w imię tolerancyjnej pluszowej i ciepłej miłości. Przekaz prawdy musi być dosadny i z mocą. Ja wolę, żeby wylano na mnie kubeł zimnej wody niż ciepłego moczu...
@mariaszyszkowka774
@mariaszyszkowka774 3 ай бұрын
To znaczy wg ciebie ma przyklepywac błędy, i mówić., tak, tak macie wolna wolę i robcio to co wg was, jest dobre czy widziałaś. les, żeby ręka odłączona od głowy mogłaby co kolwiek uczynić. JEDEN JEST KOŚCIÓŁ, JEDNA WIARĄ, JEDEN CHSZEST I JEDEN BÓG OJCIEC. ON POWIEDZIAŁ APOSTOLOM IDŹCIE I NAUCZAJCIE, A NIE OTWIERAJCIE NOWE RÓŻNE KOŚCIOŁY WG LUDZKIEJ WOLI
@jacek2301
@jacek2301 2 ай бұрын
Prawdy trudno słuchać
@wodzimierzbykowski
@wodzimierzbykowski 3 жыл бұрын
Wydaje mi się, że ksiądz troszkę sprawę uprościł. Kościoły Wschodnie (czyli ortodoksyjne) przez pierwsze tysiąclecie zachowywały jedność z Kościołem Katolickim, a ich święci są również naszymi świętymi. W wielu sprawach okazało się nawet, że to Ojcowie Kościoła ze wschodu mieli rację względem ich zachodnich odpowiedników. Na początku, Kościoły Wschodnie prowadziły misje. Dlatego w Azji powstało wiele Kościołów, które - w wyniku zdarzeń historycznych - czasami przez dłuższy czas było odciętych od reszty Kościoła Powszechnego (wtedy Zachodniego i Wschodniego). W tamtym czasie Sobory odbywały się najczęściej na wschodzie i wyniku obrad uszczegóławiane były zasady wiary. Wschodni Ojcowie Kościoła w tamtym czasie zacięcie bronili soborowych ustaleń. Część Kościołów stała jednak przy tym co było wcześniej i nie godziła się na jakiekolwiek zmiany. Właśnie dlatego wyłoniły się kościoły monofizyckie. Dodatkowo Kościół Wschodni, w odróżnieniu od zachodniego brał bardziej serio władzę świecką (oni cały czas mieli cesarza), która zgodnie z Pismem Świętym też pochodzi od Boga. Tymczasem papieże w Rzymie walczyli o pierwszeństwo względem władców świeckich dopiero co budujących swoje potęgi (dobrym przykładem jest koronacja Karola Wielkiego przez papieża). Warto również zwrócić uwagę, że Kościoły Wschodnie dużo wcześniej zmagały się z herezją ikonoklazmu, której zachodnim odpowiednikiem była reformacja (Lutra, Zwingliego i Kalwina), podczas, której palono obrazy świętych, a nawet dawano do jedzenia Najświętszy Sakrament psom! Kościoły wschodnie jako pierwsze zetknęły się również z inwazją islamu, doświadczyły powolnego rozpadu Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego, do którego dziedzictwa uzurpuje sobie dziś prawo Moskwa. To wszystko sprawia, że Kościoły Wschodnie miały historycznie zupełnie inne problemy niż zachodnie, gdzie dopiero kształtował się system polityczny. Można powiedzieć, że zasadnicza różnica polegała na tym, że wschód nie chciał nic zmieniać w tym co jest (stąd sprzeciw wobec nawet najmniejszej zmiany w Credo, która na zachodzie nie była wprowadzona postanowieniem soborowym, ale była - o czym ksiądz sam mówi - zatwierdzeniem pewnego obyczaju zrodzonego kilka wieków po Chrystusie). Moim zdaniem postawa obrony tradycji, obrony tego co jest, wynikała z konieczności obrony wiary przed wszelkiego rodzaju herezjami, jak gnoza, arianizm, ikonoklazmu, itp. Tym samym postawa ortodoksów jest w pewien sposób podobna do postawy FSSPX po SV2, a nawet powstania kościołów starokatolickich po SV1. Zgoda na zmiany doprowadziła w końcu KRK do tego co mamy teraz, czyli otwarcia rzymskich papieży na wpływ protestanckich herezji, nie tylko luterańskich, ale również kalwińskich lub zielonoświątkowych (czyli kolejnych fal w ramach protestantyzmu), co widać po katolickich Odnowach w Duchu Świętym. Dlatego uważam, że sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż to ksiądz przedstawił. Osobiście cenię Kościoły Wschodnie za zachowanie przez tak długi czas tradycji godnego sprawowania Mszy świętych w obrządku wschodnim (np. liturgii Jana Chryzostoma), dokładnie tak samo jak cenię FSSPX za zachowanie tradycji odprawiania Mszy świętej przedsoborowej.
@janprzyby6528
@janprzyby6528 3 жыл бұрын
Kościół wschodni i Zachodni STANOWIŁY JEDNOŚĆ i ta jedność nazywana była KOŚCIOŁEM KATOLICKIM.
@donvitocorleone6705
@donvitocorleone6705 3 ай бұрын
​@@janprzyby6528 I prawosławnym też
@Japolan
@Japolan 3 жыл бұрын
1. Kogo Ksiądz uważa za prawosławnych? Czy wyłącznie tych, którzy uznają honorowe pierwszeństwo Patriarchy Konstantynopola. Czy także np. Ormian, chrześcijan "Tomaszowych" w Indiach oraz Koptów i Etiopską cerkiew starożytną? 2. Co do poziomu teologicznego: Ośmielam się wyrazić hipotezę, że poziom naukowy Moskiewskiej Akademii Duchownej jest przynajmniej tak wysoki, jak poziom seminariów Bractwa św. Piusa X. 3. Gdyby w prawosławiu nie było misji, to prawdopodobnie nie byłoby prawosławnych wspólnot np. w Pakistanie i Afryce (tam nawet przed paru laty jedna wspólnota przyłączyła się do .... rosyjskich starowierców). 4. Proponuję poświęcić nieco uwagi zachodniemu prawosławiu, którego proszę nie mylić z (występującym w międzywojniu) Polskim Narodowym Kościołem Prawosławnym. 5. Proszę poświęcić jedną audycję liturgii zachodniej w języku starocerkiewnosłowiańskim - tak parę razy do roku Mszę świętą sprawuje ks. dziekan Stritzko FSSPX.
@szymonkowalski3284
@szymonkowalski3284 2 жыл бұрын
Proponuje poszukać wywiadu panów Dugina i Górnego. Po przeczytaniu mam mieszane uczucia na temat prawosławia. Ciekawe też jest wątek u Konecznego, na temat próby wypracowania własnego tłumaczenia Pisma Świętego w cerkwi moskiewskiej i skorzystaniu w tym celu z tłumaczy żydowskich, i związanych z tym zamieszaniach. Ostatnio przeczytałem też jakiś artykuł na temat łaski w prawosławiu. Mocno mi to wszystko nie pasowało.
@tomaszpar1985
@tomaszpar1985 Ай бұрын
@@szymonkowalski3284 Na owe "mieszane uczucia" jest bardzo proste remedium. Należy zainteresować się prawosławiem na Bliskim Wschodzie, w USA, czy na zachodzie Europy. Prawosławie bowiem nie jest i nigdy nie było monolitem. W ogóle warto wyjść poza nasze stereotypowe, polskie, a już w ogóle prawicowe podejście do prawosławia.
@mariatomczyk8553
@mariatomczyk8553 3 жыл бұрын
Która schizma jest groźniejsza dla Kościoła Katolickiego? Ta wschodnia, czy zachodnia? Mam poczucie, że jednak zachodnia. Dlatego niepokoi mnie, że to z protestantami każą nam się "zbliżać" w ramach ekumenizmu, natomiast milczeniem zbywane są kościoły wschodnie. Spotkałam się z twierdzeniem , że prawosławni uważają ekumenizm za...zło...za herezję. No, jeżeli mówimy o "ekumenizmie" w nowoczesnym wydaniu to....raczej racja jest chyba bardziej "po ich stronie". Natomiast również i media katolickie, poświęcając sporo miejsca różnym aspektom protestantyzmu, nie poświecają prawie wogóle uwagi Prawosławiu. Chyba trochę szkoda. Tym bardziej, że wydaje się iż tak jak trwa nagonka na KK, to Prawosławie nie dość, że już w Rosji Sowieckiej, przeżyło próbę likwidacji to obecnie...jest "następne w kolejce" ....... Może więc warto je poznawać i - na poziomie hierarchii- współdziałać w tych kwestiach, które nie dzielą nas....i to już choćby dlatego, że "w kupie siła"?
@wojciechtrojanowski7178
@wojciechtrojanowski7178 3 жыл бұрын
Nawet wszelkie zmiany w Kościele poszły w stronę protestantyzmu, a nie prawosławia. Ciekawe.
@mariatomczyk8553
@mariatomczyk8553 3 жыл бұрын
@@wojciechtrojanowski7178 no właśnie! A ja jestem pewna, że "siły ciemności"już wkrótce zaczną Prawosławie...a może już to robią...też "reformować", by podążali za "nowoczesnością" i "postępem" oraz za "potrzebami współczesności".....a jak prawoslawni nie zechcą to zacznie się taka nagonka, jak i na katolików trwających przy Tradycji..... A więc "na jednym wózku jedziemy". I dlatego nawet jeżeli na tym etapie nie ma szans na zjednoczenie między KK i Cerkwią to....czas najwyższy byśmy zaczęli wspólnie walczyć o zachowanie "Depozytu Wiary"- mimo dzielących nas różnic! A na pewno powinniśmy poznawać wschodnie skrzydło chrześcijaństwa i uczyć się i o tym co nas dzieli, ale przede wszystkim o tym, co mamy wspólne! A wspólnego mamy wiele....
@wojciechtrojanowski7178
@wojciechtrojanowski7178 3 жыл бұрын
Nic dodać, nie ująć. Ma Pani rację.
@grzegorzrybacki
@grzegorzrybacki 2 жыл бұрын
Cierpi Ksiądz w tym filmiku na wielomówstwo i powierzchowność. To trzeci materiał, jaki wysłuchałem. Posłuchałem już recenzji statutów Neokatechumentatu. Nie zna Ksiądz Neo, więc tylko się ustosunkował do treści - OK, fajny materiał. Wczoraj posłuchałem 20-minutowego wykładu, czy ratować, czy potępić Sobór Watykański II. Mógłby to samo Ksiądz powiedzieć w 7 minut, gdyby powtarzał się tylko raz, dla podsumowania etapów - mało tam konkretów, bardziej chce Ksiądz przekonać siłą powtarzania. No i dziś trzeci materiał, o "krzywosławnych". Widać, że wie Ksiądz o prawosławiu tyle co ja (czyli same banały) - ale 20 minut prawie opowiada. Więcej solidnego info można wyciągnąć z komentarzy pod spodem. Całym filmikiem raczej utrwala Ksiądz stereotypy - w obie strony: 1) uproszczone rozumienie prawosławia wśród katolików oraz 2) negatywny stereotyp katolika wśród prawosławnych. Myślę, że lepiej wypowiadać się na tematy, które ma się dobrze zgłębione i przemyślane.
@emiliaskoneczna8995
@emiliaskoneczna8995 2 жыл бұрын
👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
@pac0ra8an
@pac0ra8an 2 жыл бұрын
👏👏👏
@PajakiYT
@PajakiYT 3 жыл бұрын
7:14 Jak to nigdy nie było prawosławnych misji w Afryce? Etiopia ma 36 milionów prawosławnych, jest to większość populacji. W innych krajach jak Erytrea i Sudan również istnieją prawosławne enklawy. Z Bogiem.
@paweromaniuk2961
@paweromaniuk2961 2 жыл бұрын
Etiopia to akurat nietrafiony argument, bo tamtejsze chrześcijaństwo wywodzi się z czasów, kiedy Etiopia była przybudówką imperium rzymskiego, nie liczy się więc to jako misja w dzisiejszym znaczeniu
@PajakiYT
@PajakiYT 2 жыл бұрын
@@paweromaniuk2961 Nie wiem jak z bycia przybudówką imperium rzymskiego wynika, że prawosławni nie prowadzili tam misji. Polecam poczytać o "monastic missionaries" (niestety nie wiem jak to jest po polsku) i o działaniach klasztorów jak np. Istifanos - są one bezpośrednio nakierowane na ewangelizację i nawracanie. Polecam też przeczytać krótki tekst "Ethiopian monasticism" Krzysztofa Błażewicza gdzie są zawarte mnogie przykłady prawosławnych misji.
@paweromaniuk2961
@paweromaniuk2961 2 жыл бұрын
@@PajakiYT no to mnie zaskoczyłeś, nie sięgałem do monografi odnośnie tego tematu, jedynie do syntez. Dzięki za propozycję
@saurontheconqueror6808
@saurontheconqueror6808 2 жыл бұрын
W Etiopii jest Etiopski Kościół Ortodoksyjny Tewahedo, a nie prawosławni. Oni nic z prawosławiem nie mają wspólnego, tylko są częścią Kościoła Koptyjskiego, który odłączył się od Kościoła Katolickiego 451r. A kwestia nawrócenia się tamtych ludów, jest to okres przed odłączeniem się Kościoła Koptyjskiego od Katolickiego, czyli jest to zasługa Kościoła Katolickiego i jego działalności misjonarskiej.
@PajakiYT
@PajakiYT 2 жыл бұрын
@@saurontheconqueror6808 Polecam mój filmik na temat działalności misyjnej Kościoła Prawosławnego. Co prawda występuje tam również powyższy błędny przykład Kościoła Etiopskiego, ale w komentarzach zamieściłem dodatkowy kontekst dot. misji w Afryce który wspomaga szerszy argument.
@PajakiYT
@PajakiYT 2 жыл бұрын
W razie gdyby byli zainteresowani, chciałbym poinformować, że zamieściłem odpowiedź na ten materiał na moim kanale :))
@AS-hy4by
@AS-hy4by 2 жыл бұрын
Bardzo merytoryczna odpowiedź, warta zapoznania
@tomaszpar1985
@tomaszpar1985 6 ай бұрын
Pamiętam, że oglądałem Pański film, a teraz nie mogę go znaleźć. Jeśli jest wciąż na Pańskim kanale, czy mogę prosić o linka?
@PajakiYT
@PajakiYT 6 ай бұрын
@@tomaszpar1985 Nie mogę niestety wstawiać linku w komentarzu, a materiał dałem na ukryty bo od tamtej pory zmieniłem kilka przekonań i nie chciałem ludzi wprowadzać w błąd. Mogę mimo wszystko dać link przez discord albo twitter.
@vn.nika8
@vn.nika8 11 ай бұрын
Czuję się tym tytułem urażona, będąc wyznania prawosławnego
@jacek2301
@jacek2301 2 ай бұрын
Czas powrócić
@tomaszpar1985
@tomaszpar1985 Ай бұрын
@@jacek2301 I jak niby taki tytuł ma przekonać prawosławnych do rzymskiego katolicyzmu?
@sympatykhistorii
@sympatykhistorii 6 күн бұрын
​@@jacek2301w takim razie drzwi cerkwi są szeroko otwarte
@jarosawkorolczuk4904
@jarosawkorolczuk4904 Жыл бұрын
Po pierwsze. Jak można stwierdzić, że katolicyzm to prawdziwa religia ? Katolicyzm to jedno z wielu wyznań, w ramach Chrześcijaństwa. Religią jest tylko Chrześcijaństwo!!!! A po drugie. Nie należy obrażać uczuć religijnych innych osób. Równie dobrze można powiedzieć, że kościół rzymskokatolicki jest schizmatycki. Wielu prawosławnych uznaje rok 1054 za Wielką Schizmę Zachodnią. Kościół prawosławny nigdy od nikogo się nie odłączył i pozostaje wierny swojej wierze od czasów antyku!!! Wszystko zależy od punktu widzenia. Wydaje mi się, że wiele osób nie wie czym jest Prawosławie i utożsamia je z Rosją. Stąd lżenie i deptanie tego wyznania. Ręce opadają, gdy się tego słucha. Potem powstają takie herezje, że prawosławni nie czczą Matki Boskiej i depczą Jej ikony. Prawosławie to wspaniałe wyznanie, które jest niezmienne praktycznie od przyjęcia wspólnego wyznania wiary w IV w. Od tego czasu w Prawosławiu nie powstała żadna nowa doktryna. Prawosławie nigdy nie odeszło od pierwotnej wiary. To kościół rzymskokatolicki wprowadzał nowe doktryny, które w opinii Prawosławia nie mają oparcia w Piśmie Świętym, postanowieniach soborów powszechnych (mam tutaj na myśli sobory uznawane przez oba wyznania, przed podziałem) i naukach pierwszych ojców Kościoła, np. słynne filioque, które zostało wprowadzone do wyznania wiary na zachodzie pod dużym wpływem Arian. Należy podkreślić, o czym wielu teologów zapomina, że Zachód Europy w V wieku w większości był ariański, np. Wizygoci w Hiszpanii, co miało wpływ na późniejszą naukę i doktrynę Kościoła rzymskokatolickiego. Poza tym teolodzy rzymskokatoliccy byli zafascynowaniu filozofią Platona (św. Augustyn), a potem Arystotelesa (św. Tomasz z Akwinu), co również wpływało na późniejsze doktryny Kościoła rzymskokatolickiego, które nie były do zaakceptowania przez Prawosławie. Kościół katolicki i prawosławny rozwijały się w dwóch różnych kulturach, w rzymskiej na zachodzie i greckiej na wschodzie (mam na myśli wschodnią i zachodnią część Cesarstwa Rzymskiego). Od samego początku pojawiły się różnice np. w liturgii, w obrzędach itd.. Przez pierwsze tysiąc lat oba kościoły uznawały tę odrębność i nie było z tym większego problemu. Mentalność Rzymian i Greków od samego początku była inna. Stąd te różnice. Jedność chrześcijaństwa od samego początku nie oznaczała jednolitości, ale wiarę we wspólnego Boga i poszanowanie odmienności drugiej kultury. Chrześcijaństwo ma dwa płuca - Zachodnie i Wschodnie. Dopiero połączenie obu kultur - rzymskiej i bizantyjskiej daje pełny obraz chrześcijaństwa. Pamiętajmy, że cały Nowy Testament, a także postanowienia soborów zostały spisane w języku greckim, a nie w łacinie!!! Oryginalny tekst wyznania wiary został spisany również w języku greckim!!! Nie można temu zaprzeczyć. Następnie w wyniku często nieudolności tłumaczy łacińskich, którzy nie znali dobrze greki, dochodziło do błędów w tłumaczeniu tych tekstów (np. listów apostołów) i to powodowało nieporozumienia w rozumieniu i interpretacji tekstów, a w konsekwencji do rozjeżdżania się dróg obu wyznań. Pamiętajmy, że pierwotnie chrześcijaństwo rozwijało się na wschodzie. Pierwsze biskupstwa powstawały na wschodzie, a nie na Zachodzie. Z wielu założonych przez apostołów biskupstw tylko jedno znajduje się na Zachodzie - w Rzymie. Po rozłamie kościołów zaczęto go nazywać stolicą apostolską kościoła zachodniego, gdyż nie było na tym terenie innego biskupstwa apostolskiego. Natomiast na Wschodzie było bardzo wiele takich biskupstw. Wszystkie VII soborów powszechnych uznanych przez oba kościoły odbyły się na wschodzie, a nie na zachodzie. Natomiast żaden nie odbył się w Rzymie. Trzy odbyły się w samym Konstantynopolu, stolicy Prawosławia, choć aczkolwiek, w tamtym czasie, nikt nie myślał w tych kategoriach!!! Sobory odbywały się na wschodzie, bo tam po prostu znajdowała się większość biskupstw. Deprecjonowanie roli prawosławia przez duchownych katolickich i traktowanie nas jako schizmatyków i heretyków jest bardzo przykre i niczym nie uzasadnione. Prawosławie wyznaje w dalszym ciągu chrześcijaństwo takie, jakie było ono w czasach antycznych, bez żadnych późniejszych dogmatów ustanowionych przez kościół rzymskokatolicki. Kto jest schizmatykiem czy heretykiem, to wszystko kwestia semantyki i naszego postrzegania świata. Nigdy o nikim nie mówiłem, że czyjaś religia jest lepsza lub gorsza. Nigdy nie przyszło mi to do głowy! Przypisywanie sobie roli jedynego słusznego wyznania trochę trąci pychą. Powinniśmy dyskutować i szanować, a nie obrażać się wzajemnie. Nie ma lepszego czy gorszego wyznania. Przynależność do takiego czy innego wyznania nie ma wpływu na zbawienie człowieka. Trzeba być dobrym człowiekiem. Tego nas uczy Chrystus. Jedność i siła Chrześcijan powinna wynikać ze wzajemnego szacunku i zrozumienia, a nie wzajemnego obrażania i udowadniania, że moje wyznanie jest najlepsze, a inne jest głupie. Każda droga jest dobra do zbawienia, jeśli żyjemy zgodnie z przykazaniami Chrystusa. Wyśmiewanie się z innego wyznania i obrażanie jego wyznawców po prostu nie przystoi!!!
@carewicz2166
@carewicz2166 6 ай бұрын
Ten ksiądz jest lefebrystą; tolerancja jest ostatnią rzeczą jaką należy od niego oczekiwać.
@TheBeEr1990
@TheBeEr1990 6 ай бұрын
Zgadzam się. Nie można lżyć braci.
@tomkardy5775
@tomkardy5775 5 ай бұрын
Wyznaje Pan "dobroludzizm", nie chrzescijanstwo. Natomiast Pan Jezus nauczał, zeby "świętymi byc". "Dobrymi" rowniez sa dla siebie poganie, ale nie czynią zadnej zaslugi. Bo jakze wtedy zdefiniowac "dobro" ?
@VikingShoppl
@VikingShoppl 4 ай бұрын
Filozoficzno-historyczny bełkot. Negacja ,,Filioque" to strzał w stopę prawosławia, który to nie uznaje prostej Prawdy opartej na Biblii. Jezus założył jeden Kościół i każda obrona prawosławia to krok w stronę dalszych podziałów. Znajoma wykłada na ,,Chacie" i nic jej z tego, że zjadłaby mnie teologicznie, gdy i tak żyje w błędzie Schizmy ryzykując zbawienie.
@robertjakubczak9437
@robertjakubczak9437 2 ай бұрын
Całkowicie się z tobą zgadzam i jest mi bardzo przykro że jesteście tak opluwani przez pseudo katolików ale czego się spodziewać po cheretykach piszę to jako katolik który od lat uczęszcza do Cerkwi prawosławnej z Bogiem bracie
@mateuszkowalski9245
@mateuszkowalski9245 3 жыл бұрын
Proszę księdza, rozumiem, że można mieć wątpliwości co do jedności Kościołów Wschodnich, rozumiem nawet że można odrzucać wybranych Papieży przez ludzi dużo bardziej obeznanych w teologii niż 99% słuchaczy tego kanału ale czy serio Pan Jezus jak Głowa Kościoła pozwoliłby na wyniki Soboru Watykańskiego II jeśli miałoby to skutkować piekłem dla wielu Jego wyznawców, który po ludzku zaufali większości Kościoła? Drugie pytanie. Do schizmy Kościół stanowił chociaż częściową jedność. Od tamtej pory (z tego co wyczytałem/usłyszałem) to Kościół Rzymski zdecydowanie bardziej się zmienił, to u nas co roku przybywa świętych a Wschód jest dużo bardziej z tym wstrzemięźliwy. Jeśli coraz bardziej się zmieniamy z wiekami skąd wiemy że się wciąż nie oddalamy?
@grzegorzmajak2517
@grzegorzmajak2517 2 жыл бұрын
Obawiam się, że Ksiądz nie do końca zrozumiał istotę modlitwy za zmarłych w Cerkwi Prawosławnej. Otóż oni jak najbardziej wierzą w miejsce oczekiwania na sąd ostateczny - jest nim otchłań, do której trafiały dusze przed przyjęciem Pana Jezusa.
@mudrakova_music
@mudrakova_music 6 ай бұрын
Ten ksiadz w ogole malo rozumie prawoslawie, za wiele nie zglebil, ale sie wypowaida. Jak wiekszosc katolikow zreszta, niemnjej jednak czlowiek, który przygotowuje taki material, powinien zglebic temat, zwlaszcza msiadz. Wstyd i hanba
@tadeuszwyszomirski9328
@tadeuszwyszomirski9328 9 ай бұрын
Poza nienawiścią do prawosławia to ksiedz większej wiedzy na ten temat nie reprezentuje!!!!! 😂😂😂
@dominikstaszczyk9935
@dominikstaszczyk9935 3 жыл бұрын
Nie będę się wykłócał, bo i tak nikogo nie przekonam, ale jest książka, byłego katolika - Polaka, który przebadał wszystkie źródła, zarówno katolickie jak i prawosławne i na logikę wykazał, że to wcale nie katolicyzm miał rację w czasie schizmy.
@olam.3895
@olam.3895 3 жыл бұрын
A pan jest krzywosławny?
@dominikstaszczyk9935
@dominikstaszczyk9935 3 жыл бұрын
@@olam.3895 Nie wiem, czy krzywosławny. Może grzeszę po drodzę i zakrzywiam swoją wiarę tym. Ale na pewno prawosławny. Dzięki wstawiennictwu Matki Bożej, do której modliłem się o pokazanie prawdziwej wiary chrześcijańskiej i w tejże intencji poszedłem na pielgrzymkę do Częstochowy.
@imperator_lubelski
@imperator_lubelski 3 жыл бұрын
czytałem nihil novi
@Ma_slow-studio
@Ma_slow-studio 3 жыл бұрын
jaki tytuł? dziekuje
@dominikstaszczyk9935
@dominikstaszczyk9935 3 жыл бұрын
@@Ma_slow-studio Wierzę w Jeden Katolicki Kościół świadectwo konwersji do Prawosławia
@wiktorb7433
@wiktorb7433 Жыл бұрын
Ksiądz tylko pokazał że nie zrozumiał system Autokefalii, Cerkiew jest bardziej zjednoczona od KK który uważa że jest w jedności z np. Unitami czy Maronitami którzy o wiele bardziej się różnią od KRK niż jakiekolwiek Autokefalię. Jak chodzi o misję to chciałbym uprzejmie upamiętnić Księdzu że historia misji KRK wynosi się z kolonializmu państw Europy zachodniej. Ameryka Łacińska nie została katolicka przez to że Rzym tak bardzo umiłował latynosów, tylko przez nieludzką brutalność kolonialistów. Cerkiew ma mniejszą historię misji ponieważ państwa wschodnie nie byli potęgami kolonizacji. Jedyną taka była powiedzmy Rosja z Syberią i całym wschodem, gdzie misja była bardzo udana. I zarzuty herezji są ośmieszające.
@rafanagrodzki9941
@rafanagrodzki9941 Жыл бұрын
Ta "nieludzka brutalność" katolickich kolonistów spowodowała, że do dzisiaj istnieją kraje Ameryki Łacińskiej licznie zamieszkałe przez Indian i mieszańców, natomiast grzeczni i mili protestanci doprowadzili do tego, że w Stanach i Kanadzie zostały tylko niedobitki w rezerwatach albo na dalekiej północy. No bo przecież nie było redukcji jezuickich i pracy nad przekazywaniem (poza wiarą rzecz jasna) europejskich zdobyczy cywilizacyjnych Indianom, prawda? Owoce kolonizacji pochodzącej z krajów katolickich (zestawiając z protestantami) są jednak daleko lepsze dla ludności tubylczej, jak by na to nie patrzeć. Aha, i jeszcze jedno: czy masowe nawrócenia Indian po objawieniu Matki Bożej z Guadalupe to także efekt tej "nieludzkiej brutalności"? Związek cerkwi z państwem jest co do zasady bardzo ścisły, dlatego zupełnie zrozumiałe jest, że i zasięg misji jest bardzo precyzyjnie wyznaczony przez zasięg oddziaływania tegoż.
@jasiu248
@jasiu248 11 ай бұрын
Przecież unici i maronici to katolickie kościoły wschodnie XD
@doker3499
@doker3499 3 жыл бұрын
5:23 XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD, mówić aby mówić każdy wierzy i jest cacy, wie może Pan co to są sobory powszechne w cerkwi Prawosławnej??
@hendrykbeznogi5440
@hendrykbeznogi5440 3 жыл бұрын
To wszystko co ksądz powiedział, z grubsza się może i zgadza. Tylko, że tak z góry ich ksiądz potraktował, że nawet jak by jakiemuś prawosławnemu duchownemu chciało się prowadzić dialog międzywyznaniowy, to po tym programie mogło mu przejść.
@pawemroz2183
@pawemroz2183 3 жыл бұрын
Świetna uwaga. Chętnie przyglądam się i po cichu kibicuję nurtowi tradycyjnemu w KK. Jednak po tym materiale mój zapał nieco ostygł. Chrystus założył Kościół jeden a to my ludzie podzieliliśmy sie i wielkie zadanie przed nami wrócić do tej jedności Chrystosowego Kościoła. Trudna refleksja nad tym co jest istotą Kościoła czeka nas wszyskich a droga wzajemnych oskarżeń prowadzi tylko na manowce.
@dariuszwoosiewicz9490
@dariuszwoosiewicz9490 3 жыл бұрын
Laudetur Iesus Christus. Koncepcja czyśćca bylaby konieczna jedynie przy założeniu,że dusza istnieje w czasie,a nie poza nim.Istnienie w czasie odnosi się tylko do materii.Wieczność nie polega na nieskończonym istnieniu w czasie,tylko poza nim. Szczęść Boże.
@Polones12
@Polones12 3 жыл бұрын
Jednak Kosciol Wschodni wydaje sie byc mniej podatny na wplywy protestantyzmu czy modernizmu. Jednoczesnie czy moze ksiadz skomentowac prawoslawne zbieranie i zapisywanie zmian nauczania w Kosciele Katolickim na przestrzeni wiekow jako dowod, ze nie jest to prawdziwy kosciol, w przeciwenstwie do Kosciola Wschodniego (wg jednego z anglojezycznych wykladow prawoslawnego ksiedza na yt; ciekawostka- przedstawiaja, ze zadnej schizmy nie bylo, bo Kosciol jest jeden i niepodzielny...troche jak u nas).
@dpwXXIPolskaPolak
@dpwXXIPolskaPolak 2 жыл бұрын
byly protestanckie odlamy jak bezpopowcy czy starokalendarzysci
@tomaszpar1985
@tomaszpar1985 3 ай бұрын
@@dpwXXIPolskaPolak Oni są raczej ichnimi "tradycjonalistami" niż protestantami. Nie godzili się na reformy.
@ukaszsapiezynski1928
@ukaszsapiezynski1928 Жыл бұрын
Wiara Prawosławna jest prawdziwa i Chrystusowa i większość co tu jest powiedziane to nieprawda.
@dpwXXIPolskaPolak
@dpwXXIPolskaPolak 11 ай бұрын
a hezychazma wiara w przebostwienie i uanielenie i nie wiara u większoci prawoslawnych w czyściec i nie wiara w grzechpierworodny u większocii brak swiętych rzeżb u większosci.
@weronika2260
@weronika2260 3 жыл бұрын
Nie wydaje mi się, aby obecnie sprawa kryzysu była sprawą prostą do zażegnania (dodam jednakże, że ten kryzys nie dotknął Bractwa Piusa X), bowiem to nie tylko brak jedności władzy (dwóch czy trzech papieży), ale kwestia zmiany wartości religijnych i negacja tradycyjnych. Papież Aleksander VI żył niemoralnie, ale nie zmieniono sensu przykazań i nie relatywizowano dogmatów.
@kajetanduszynski1741
@kajetanduszynski1741 3 жыл бұрын
Mielismy w historii kilku antypapiezy, fakt. Roznica polegala na tym iż hierarchia byla po naszej stronie, nie po stronie herezji czy wprost - samego diabla. Z tego kryzysu tez wyjdziemy ale mysle ze odpowiedzi na to jak trzeba szukac w objawieniach z Fatimy a to co nam zostalo to wyszukiwac wspanialych, pokornych, prostych, tradycyjnych pasterzy, zarowno ksiezy jak i biskupow i trzymac sie ich mocniej niz bobas pepowiny w lonie matki. Oni zaprowadza nas tam gdzie kazal im Chrystus a nie ci ktorzy mowia "pokoj i bezpieczenstwo" z pieknych zloconych palacow gloryfikujacy sekty i odstepstwo z demonami na ornatach rodem z dzungli amazonskiej.
@adamtrukawka3408
@adamtrukawka3408 3 жыл бұрын
@@kajetanduszynski1741 To odstępstwo dopiero się zaczyna w pełni rozwijać.I małe uzupełnienie:ornatu z cyrkowymi klownami .. są zdjęcia.
@LukMaxPl
@LukMaxPl 3 жыл бұрын
Troszkę nie miło, że usuwa Ksiądz szczere pytanie zadane z pełnią szacunku oraz kulturu nt podejście FSSPX :( liczyłem na jakąkolwiek odpowiedź na pytanie, a komentarz znika po paru sekundach :(
@LukMaxPl
@LukMaxPl 3 жыл бұрын
a jeżeli pytanie była wg. Księdza zadane w niewłaściwy sposób, to miło jeżeli Ksiądz by powiedział co było z nim nie tak, abym mógł je przeredagować
@polka8745
@polka8745 3 жыл бұрын
Może w komentarzu znajdował się link?
@LukMaxPl
@LukMaxPl 3 жыл бұрын
@@polka8745 żadnego linku nie było. Nie zwykłem niczego reklamować ani na fb ani na yt
@polka8745
@polka8745 3 жыл бұрын
@@LukMaxPl Zapytałam się, ponieważ też miałam problem ze znikającymi po kilku sekundach komentarzami i okazało się, że powodem tego było to, że znajdował się w nich link do innego filmu.
@LukMaxPl
@LukMaxPl 3 жыл бұрын
@@polka8745 rozumiem jednakowoż był sam tekst. Zero wyzwisk, zero oskarżeń, tylko pytanie z wyjaśnieniem skąd pytanie. Tyczyło dokładnie Bractwa Kapłańskiego Świętego Jozafata z którym FSSPX współpracuje, szkoda bo mocno mnie nurtowało
@dariuszpietka1845
@dariuszpietka1845 Жыл бұрын
Nie zna Ksiądz w ogóle prawosławia. Lepiej się w takiej sytuacji nie wypowiadać. Krótko: ostateczną instancją w prawosławiu jest sobór (Sobór Jerozolimski jest tu wzorem, którego rezultaty zostały ogłoszone przez Jakuba, a nie Piotr. Potem w Antiochii (Ga 2, 11-14), św. Paweł otwarcie sprzeciwił się Piotrowi). Kłamstwem jest więc, że nie ma takiej ostatecznej instancji (na marginesie - Wasze stowarzyszenie głosząc uniwersalną władzę i nauczanie następcy Piotra, nie jest mu posłuszne i poddaje nieustannej krytyce - dotyczy to papieży Pawła VI, Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka). Co do czyśćca - prawosławni wierzą, że człowiek po śmierci, pozbawiony ciała oczekuje na zmartwychwstanie, a ponieważ istnieje w postaci ułomnej, niejako częściowej, nienaturalnej dla człowieka (bo bez ciała), wymaga wspomożenia, pomocy w trudach oczekiwania na zmartwychwstanie. To jest tak, jak w życiu doczesnym: modlę się za kogoś, żeby mu pomóc przetrwać trudny czas. Czyściec jest natomiast rozwiązaniem pochodzącym z filozofii Platona i nie ma genezy ani w Tradycji, ani w Piśmie Świętym. Katolicki, czyli powszechny to nie znaczy uniwersalny, co Ksiądz sugeruje. Termin "katholikos" pochodzi od słów "kata" i "holos" - wedle całości. Bycie katolikiem to wyznawanie wiary zgodnie z całym Kościołem. Nie ma tu znaczenia kwestia misyjności Kościoła. Przedstawił ją Ksiądz zresztą niezgodnie z prawdą, jeśli chodzi o prawosławie. Co do "Filioque" dobrze, że Ksiądz zwrócił uwagę (choć nie z nazwy), że Sobór w Konstantynopolu w 381 przyjął Credo w brzmieniu "wierzę w Ducha Świętego, który od Ojca pochodzi". Nieprawdę mówi Ksiądz, że na Wschodzie używano "Filioque". Odwołując się do Pisma Świętego zapomniał Ksiądz odwołać się do fragmentu, który wprost mówi o pochodzeniu Ducha Świętego, cyt.: "Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi" (J 15, 26). To o czym Ksiądz mówi, to posłanie Ducha od Ojca przez Syna w ekonomii zbawienia. Tak na marginesie, Katechizm Kościołą Katolickiego dopuszcza używanie Credo bez "Filioque". Jan Paweł II wypowiedział je między innymi podczas spotkania z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem w Uroczystość św. Piotra i Pawła w 1993 r. w Rzymie.
@sparrow7711
@sparrow7711 3 жыл бұрын
A co z misjami w USA czy Australii?
@doker3499
@doker3499 3 жыл бұрын
A co z misjami w Chinach czy Japonii i Ameryce. Co z misją świętych Cyryla i Metodego. Bruh, ten ksiądz poprostu nic nie wie a ludzie w to wierzą.
@dpwXXIPolskaPolak
@dpwXXIPolskaPolak 11 ай бұрын
@@doker3499 ale nie na taką skalę te misje byly robione na Syberii Kazachstanie czy Alasce jak katolicy i ewangelicy , a zaś Metody i Cyryl byli w unii z katolikami i papiezem i dzialali od patronatem zarówno patriarchy Watykanu czylipapieża jaki i patriarchy Konstantynopola.
@arturiszarewski2701
@arturiszarewski2701 9 ай бұрын
@@dpwXXIPolskaPolak Bracia nie byli w żadnej "unii". Działali w okresie przed 1054 r., czyli przed oficjalnym rozpadem kościoła na dwa skrzydła. W tym okresie biskup Rzymu sprawował władzę wyłącznie na swoim terytorium kanonicznym.
@rafaszwedowicz2700
@rafaszwedowicz2700 Жыл бұрын
Żenujący poziom i kompletny brak znajomości teologii prawosławnej. Warto za nim podejmie się tak złożony temat, choć zapoznać się z tak powszechnymi publikacjami takich teologów jak: Łosski, Evdokimov, Ware, Clement, Bułgakow, Schmeman, czy Afanasjew. Drogi Księże pozostaje mi jedno życzenie. Więcej czytać !
@giacobbewklif6008
@giacobbewklif6008 Жыл бұрын
Prawosławni trzymają się tego co było ustalone w Kościele w pierwszych wiekach, więc tym tokiem rozumowania to katolicy są schizmatykami
@jakubpiekut1997
@jakubpiekut1997 11 ай бұрын
Krzywoslawny propagandzista
@giacobbewklif6008
@giacobbewklif6008 11 ай бұрын
@@jakubpiekut1997 Jestem katolikiem
@79mrecuador
@79mrecuador 3 жыл бұрын
Laudetur Jesus Christus :)
@Kateri26
@Kateri26 3 жыл бұрын
In Saecula Saeculorum. Amen 🙏
@Mirmarx
@Mirmarx Жыл бұрын
Polska język, trudno język...
@zdunas23
@zdunas23 3 жыл бұрын
Prawosławni i tak są dosyć blisko katolików. Znacznie bliżej niż protestanci.
@senator967
@senator967 3 жыл бұрын
Mała korekta: Cerkiew Rosyjska miała misje na Alasce, w Japonii (od otwarcia w XIX w.) i Chinach (od XVIII z ograniczoną urzedowo liczbą kapłanow do 3.) Ale to misje w zasadzie mikroskopijne w porównanie z Rzymem. Cerkiew grecka ma obecnie misje w Afryce (od niedawna), ale to chyba jeden punkt misyjny. Podobnie cerkiew rosyjska.
@dominikstaszczyk9935
@dominikstaszczyk9935 3 жыл бұрын
Są jeszcze misje w Gwatemali wśród Majów
@dominikstaszczyk9935
@dominikstaszczyk9935 3 жыл бұрын
@@senator967 A to nie do mnie ten komentarz :)
@senator967
@senator967 3 жыл бұрын
@@dominikstaszczyk9935 Przepraszam :) równolegle polemizuje z jednym protestantem. Przepraszam.
@Bryniczanin
@Bryniczanin 3 жыл бұрын
Alaska była wtedy częścią Rosji. Jeśli gdzieś byli rosyjscy kupcy, osadnicy albo dyplomaci, to również pojawiła się Cerkiew.
@dominikstaszczyk9935
@dominikstaszczyk9935 3 жыл бұрын
@@Bryniczanin Rosyjscy osadnicy w przeciwieństwie do Hiszpanów i Anglosasów nie traktowali miejscowych jako ludzi drugiej kategorii
@joannaborowska5846
@joannaborowska5846 Жыл бұрын
Słowa Chrystusa w Ewangelii św. Jana "Kiedy przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch prawdy, który pochodzi od Ojca" (J 15,26) świadczą prosto i bezpośrednio, że Duch Święty pochodzi tylko od Ojca. Wcale nie przeczy temu późniejsza wypowiedź Jezusa "On Mnie uwielbi, bo weźmie z Mojego i wam oznajmi" (J 16, 13-14) i "Wszystko, co ma Ojciec jest Moje" (J16, 15), gdyż absolutnie nie powinno się przyjmować tej wypowiedzi dosłownie i literalnie, bo wiemy przecież, że Ojciec posiada jednak pewne cechy, których nie możemy przypisać Synowi, mianowicie: niezrodzoność i właśnie - wyprowadzenie Świętego Ducha. Dowodem na to, że Duch Święty pochodzi tylko od Ojca są też wydarzenia zachodzące podczas chrztu Pańskiego, podczas których mówi się o tym, że Duch Boży zstępował na Jezusa jak gołębica (Mt 3,16; Mk 1,10; Łk 3,22; J 1,33). Gdyby Duch Święty pochodził także od Syna Bożego, to po co miałby zstępować na Syna od Ojca? I według takich zasad nauczał Starożytny Kościół: "Wierzymy w Świętego Ducha, Boga Żywotwórczego, od Ojca pochodzącego", a 6 Sobór Powszechny orzekł: "Jeżeli ktokolwiek z ogółu nie przyjmował i nie przestrzegał wyżej omówionych dogmatów wiary, nie tak myślał i nauczał... niech będzie obłożony anatemą". Poza tym - skoro tak skrupulatnie rozpatruje Ksiądz problem pochodzenia Ducha Świętego, to dlaczego równie skrupulatnie nie omówi ksiądz problemów związanych z Sakramentem Eucharystii w Kościele Katolickim, gdzie wierni świeccy nie przyjmują przecież pełnej Komunii, tylko Ciało Chrystusa w postaci chleba, a nie udziela się im Sakramentu Krwi Chrystusa? A odnośnie soborowości, tj. powszechności i jedności Kościoła, to nie oznacza to wcale podporządkowania Kościoła jednej władzy. Już 2 Sobór Powszechny nakazywał: "Biskupi prowincji niech nie rozprzestrzeniają swojej władzy na Kościoły poza granice diecezji" (reguła druga). 3 Sobór także określił : " Niech przestrzega się i w innych prowincjach i wszędzie w diecezjach, by nikt z miłujących Boga biskupów nie rozprzestrzeniał władzy na inną diecezję".
@leszekdudek7183
@leszekdudek7183 3 жыл бұрын
Myślę że w kwestii kanonów teologii prawosławnej to akurat ksiądz nie ma dostatecznej wiedzy we wszystkich rzeczach dla przykładu Jezus powiedział że będzie się modlił a Ojciec INNEGO Pocieszyciela da ... inaczej mówiąc Duch Święty jako osoba nie mógł pochodzić ,,i od Syna,,Od 1000 jest podział między teologią wschodnią i zachodnią a nie można ironicznie odrzucać czegoś co jest tajemnicą Bożą.Tego my prawosławni nie uczymy . Więcej pokory ....
@jacekmucha5082
@jacekmucha5082 3 жыл бұрын
Hm (zaznaczam, że to nie ma być hejt, ale malutka szpilka ;) ) - przecież jako lefebryści sami jesteście schizmatykami :P Wszystkie schizmy odbywały się podobnie jak Wasza i ortodoksów (czyli prawosławnych). Zastanawiam się, na ile ks. Szymon zna teksty Tomasza z Akwinu, w których wyprowadza kontrowersję Filioque z różnic językowych między greką i łaciną. Dowodzi mianowicie, że ekstensja pojęcia "Persona" i ekstensja greckiej "Hipostazy" nie mają pustej alternatywy rozłącznej. W związku z tym Tomasz próbuje argumentować, że greckie wątpliwości co do Filioque pozostają na gruncie koine uzasadnione i niesprzeczne z łacińskim Filioque. Później uzgodnień oficjalnie dokonywano podczas Soboru Florenckiego, jednak z przyczyn politycznych (łacinnicy odmówili pomocy Konstantynopolowi) Unia nie przetrwała. Co tu dużo mówić - zdradziliśmy Greków. Chcę jednak zwrócić uwagę na zniuansowanie problemu, potrzebę rachunku sumienia i empatii. Z katolickiej perspektywy wygląda to tak, że schizmatyk-lefebrysta próbuje dogryźć schizmatykowi-ortodoksowi, że ten odłączył się od Komunii z biskupem Rzymu. :P
@za_a_nawet_przeciw274
@za_a_nawet_przeciw274 2 ай бұрын
wprawdzie prawosławni nie uznaja czyśćca, natomiast maja alternatywną koncepcję dla wędrówki duszy po śmierci - Mytarstwa powietrzne. Tutaj walka o dusze jest jeszcze bardziej zażarta, gdyż demony na tej drodze walczą jeszcze o strącenie duszy do piekła.
@mudrakova_music
@mudrakova_music 6 ай бұрын
To jest filmu z cyklu "w sumie to nie wiem, ale sie wypowiem".
@wojciechsomski755
@wojciechsomski755 2 жыл бұрын
Chłopczyki naucz się historii i teologii. To co mówisz to BREDNIE. a wynika to z ignorancji, która idzie w parze z arogancja.
@cear8474
@cear8474 2 жыл бұрын
A wiesz kto to akwinata??Nie pisz glupot
@janszyller7033
@janszyller7033 3 жыл бұрын
Nie mam siły ale skomentuję ten film, może komuś to pomoże się uwolnić od idem per idem. 1. Powszechny- katolike, używane jeszcze przed schizmą w 1054 wywołaną 1015 i decyzją Leona. Prawosławie oznacza mniej więcej to samo. Synonimy. Tutaj mamy brak wiedzy historycznej i językowej. 2. Udowodnienie prawdziwości własnego założenia na podstawie innych własnych założeń to nie dowód. To, że credo nie jest zgodne z Symbolem Wiary Nicejsko-Konstantynopolitańskim to fakt. Niemniej, jeśli organizacja X mówi Y a potem dowodzi, że jest X, bo Y, to błąd. Tutaj mamy do czynienia z błędem logicznym. 3. Chciałbym mieć moc określić, który Kościół jest Chrystusa, ale niestety nie jestem Chrystusem. Czy pan zakłada, że zgodnie z teoriami pluralistycznymi Jezus jest wcielony po troszę w każdym? Trochę mocno buddyzm i bycie Buddą. Tutaj mamy jednak okazję zobaczyć jedynie próbę udowodnienia własnych założeń j.w. 4. Jeden władca Kościoła? Chyba miał nim być Bóg. Obecny zarządca łaciński nie jest nim. Tak myślałem. Wiem, że wielokrotnie dawali sobie prawo do dysponowania latającą energią dobrych uczynków świętych w postaci odpustów, ale upoważnienia Boga ciągle brak. Ponownie, widzimy, że osoba myśląca X myśli X. Średni dowód. 5. "Poróżnienie" może wynikać z różnic kulturowych. Różnimy się jeżykiem, a więc rozumowaniem. Myślę, że Anglik ma inne wrażenie słysząc "padał duży deszcz" niż Saharyjczyk... Ah znów zapomniałem o nieomylności Boga. To znaczy papieża. Mylą mi się już... 6. Czyżby sobory sobie przeczyły? Jeśli pierwsze dwa sobory na świecie ustaliły credo A a następnie zmieniły na B, to albo się myli któryś i czasy wymagają zmian (ergo ten pan nie ma racji co do punktu 5) albo poprzednie trzeba odrzucić wybiórczo, bo... bo coś. Zainteresowanym polecam dowiedzieć się jak głębokie logiczne problemy są pomiędzy chrystologią nestoriańską i np monofizycką. 7. To, że ten pan nie rozumie dlaczego ktoś modli się za zmarłych i nie uznaje czyśćca, nie oznacza, że wyjaśnienia nie ma. Oznacza, że ten pan go nie zna. 8. Mamy tu ogólnie do czynienia z tym, co robił już Powszechny Kościół jeszcze w "epoce" chalcedońskiej i okolicach pierwszych soborów. Piętnowanie. 9. Pan znów wykazuje się niechęcią do historii. Ciekawe skąd mogły wziąć się autochtoniczne grupy prawosławnych na Alasce... Ciekawe skąd... No skąd... nie mam pojęcia, a nie, mam. Ten pan nie ma. 10. Siłowe metody to raczej stosowano za Augustyna, który.... popierał to. Biedni monofizyci. Ah może ktoś słyszał, że Etiopia to jedno z najwcześniejszych państw chrześcijańskich? Proponuję sprawdzić jak nazywał się tam główny Kościół do 1959. Podpowiedź: koptowie, monofizyci- warto sprawdzić te słowa klucze. 11. Na marginesie słuchając w tle tego pana. Proponuję lekturę J 15:26 jeśli chodzi o credo. Ale błagam... w ORYGINALE. Naprawdę wystarczy nawet tłumacz google. To krótkie proste zdanie. 12. Czy herezja? Lepiej sprawdzić, co na ten temat mówił o. Florenski. Nie tak mówił. Oraz proponuję sprawdzić czym jest opinia teologiczna i jaka jest dopuszczona w Kościołach wschodnich. Podpowiedź: ten pan się myli. 13. Szkoda, że ten pan narusza współistotność hipostaz Boga. Da się obronić filioque, ale nie tak. Podpowiedź: odpowiednia lektura. 14. Tu odpadam, bo zwyczajnie już nie mam siły. Przestrzegam przed schizmatykami FSSPX i niewiedzą. Wiedza istnieje i jest dostępna. Błądzić jest rzeczą ludzką, trwać w błędzie głupotą.- w wolnym tłumaczeniu. +
@paweromaniuk2961
@paweromaniuk2961 2 жыл бұрын
Bardzo dobry i pożyteczny komentarz. Obawiam się, że akcja "wyjdź z Bańki" nie przynosi niestety owoców - pan Szymon wciąż siedzi w swojej bańce i w ogóle nie odpowiada na komentarze, nie wchodzi w dyskusje inne niż w te, które sam sobie zaplanował (np. odpowiedź na jakiś film). Jedynie hard tradycjonaliści od czasu do czasu bronią stanowiska tegoż księdza, ale bardzo nieudolnie, chciałbym, żeby ktoś o Twoich kompetencjach mógł się zmierzyć z cienkim klechą na wizji. Wtedy zasięg takiej wypowiedzi, a więc też jej pożyteczność byłyby nieporównywalnie większe
@KJ-xl1mq
@KJ-xl1mq Жыл бұрын
Pisząc "schizmatycy FSSPX" przekreślił Pan wiarygodność swojej wcześniejszej wypowiedzi. Tyle razy pisze Pan o wiedzy, a tu sam Pan wykazał się głęboką niewiedzą (lub złośliwością).
@danieliwaniuk6303
@danieliwaniuk6303 10 ай бұрын
Dramatycznie słaby film, z całą masą kłamstw i przeinaczeń. Brak misyjności w prawosławiu 🙂 Misje w Chinach, Japonii, Afryce i Ameryce, już nie mówiąc o chrystianizacji Słowian. Dogmat od filioque wprowadzony oficjalnie w którym roku został czy o czyśćcu? Czy to znaczy że wcześniej cały kościół się mylił? Ile biskupstw założonych przez ewangelistów podążyło w stronę katolicyzmu a ilu w stronę prawosławia? Warto rozmawiać ale tutaj poziom kisielu ksiądz zaprezentował.
@1ijoanlemko216
@1ijoanlemko216 2 жыл бұрын
Św Piotr zakładał również biskupstwo w Antiochii nie tylko w Rzymie. Jakub brat Pański był pierwszym biskupem Jerozolimy. Pozostali apostołowie się nie liczą? Pierwszeństwo Piotra polega raczej na tym żeby diakoni wiedzieli od kogo zacząć nalewać zupę gdy się wszyscy spotkają na obiedzie. Kościół Prawosławny też jest powszechny a w ewangeli Jezus mówi wyraźnie że Duch Święty pochodzi od ojca
@jvera2001
@jvera2001 3 жыл бұрын
a czy bractwo księdza nie jest też w schizmie?
@scenesdeleted7277
@scenesdeleted7277 3 жыл бұрын
Przez to co czynią wyglada że jest ^^
@JakovosRavdi
@JakovosRavdi 2 жыл бұрын
Jeszcze jak
@Mirmarx
@Mirmarx Жыл бұрын
Jest, bo atakuje posoborowców, protestantów, prawosławnych i inne odmiany chrześcijaństwa uzurpując sobie prawo do Prawdy i jedynie słusznej drogi do zbawienia.
@grzegorz1462
@grzegorz1462 Жыл бұрын
Oczywiście ze jest
@chrisver9913
@chrisver9913 Жыл бұрын
@@Mirmarx Chrystus też tak czynił (ja jestem drogą, prawdą i życiem), krytykował judaistów (plemię wężowe, groby pobielałe), odrzucał innych "bogów", zatem był nieekumeniczny, zatwardziały i nietolerancyjny.
@remiza34
@remiza34 Жыл бұрын
Jedyne co ksiądz zrobił to najprawdopodobniej błysnął przed przełożonymi.
@ChristophorosSedinum
@ChristophorosSedinum 3 жыл бұрын
Kościół jest JEDEN, tak jak Zbawca Jezus Chrystus jest Jeden i Jedyny. Osobiście nie przyjąłem do wiadomości żadnego rozłamu na wschód i zachód. Nie zważam na podziały i swary dogmatyczne, spory teologiczne i kłótnie intelektualne. Kto chce się tym zajmować, niech się tym zajmuje...tylko, czy to nie jest duchowa droga donikąd. Katolicy zachodni, katolicy wschodni, starożytne kościoły narodowe, wszędzie tam Bóg objawia Swą wolę bez przeszkód i bez względu na animozje. Zbawca Jezus Chrystus Syn Boży, Duch Święty, Bogurodzica, Apostołowie, Prorocy, wszyscy Święci znani i nieznani, dawnych i współczesnych czasów są realnie obecni i przejawiają swą żywą obecność bez względu na strony świata. Podczas Eucharystii rzymskiej, czy prawosławnej dzieją się dokładnie takie same "duchowe procesy". Nasz Władca Jezus Chrystus nie jest ani zachodni, ani wschodni, jest katolicki. Kto pogardza Prawosławiem nie zna tego co nosi w sobie katolicki wschód. Nominalnie jestem związany z Tradycją zachodnią, ale osobiście nigdy nie będę ujmował Prawosławiu, czy narodowym kościołom wschodnim ( koptyjski, etiopski, armeński, gruziński, itp itd...). Owszem zarówno wielkie postaci Prawosławia, jak i Tradycji rzymskiej bardzo często "ostro jadą" na drugą stronę. Niemniej osobiście nie chcę w tym uczestniczyć i nigdy nie będę. Zawsze będą wspierał siostry i braci związanych z Prawosławiem. Kiedy trzeba będzie również czynnie. Moja osobista duchowość jest sprzed roku 1054 ... szerokim łukiem omijam zacietrzewienie stron. Kłaniam się nisko.
@vanmurger3462
@vanmurger3462 3 жыл бұрын
Świetny tekst, popieram.
@ChristophorosSedinum
@ChristophorosSedinum 3 жыл бұрын
@@wojciechgrzymala9951 - Termin "katolicki" narodził się w czasach Kościoła NIEpodzielonego. Chrześcijanie wschodu i zachodu są Katolikami. Autokefalia oznacza lokalną niezależność. Biskupstwo Rzymu było jednym z biskupstw założonych przez Apostołów, a drugim biskupstwem założonym przez Apostoła Piotra. Przez wieki Rzym wcale nie był ani najważniejszy, ani najmocniejszy, ale z czasem z powodu zawirowań politycznych i historycznych został jedynym biskupstwem na Zachodzie. Aleksandria, Antiochia, Konstantynopol po podbojach muzułmańskich znalazły się w strefie Islamu. Poza tym ja nie mówię o organizacji Kościoła, "polityce" kościelnej, ludzkich swarach odnośnie władzy i wpływów, czy ostatecznie intelektualnych spekulacjach. Dla mnie sfera ducha, duchowość chrześcijańska, trud duchowy jest istotą i fundamentem przemiany serca i umysłu. Żle o Prawosławiu wypowiadają się głównie osoby, które słabo znają własną "łacińską" Tradycją, a Tradycji wschodniej w ogóle nie znają, kierując się głównie uprzedzeniami i niezrozumieniem tematu. Nie jestem teologiem, dogmatykiem, ani żadnych uczonym. Kto nie zna duchowego dorobku Prawosławia ( dawnego i współczesnego ), to znaczy w ogóle mało wie o Kościele, od czasów Ojców Pustyni, po współczesnych mistrzów chrześcijańskiego życia duchowego.
@donvitocorleone6705
@donvitocorleone6705 Жыл бұрын
0:48 tylko ze to filique zostało na zachodzie dodane do wyznania wiary a nie odjęte na wschodzie
@jasiu248
@jasiu248 11 ай бұрын
Credo anastazjanskie mówi o filioque co innego, a było powszechnie przyjęte na zachodzie :)
@donvitocorleone6705
@donvitocorleone6705 11 ай бұрын
@@jasiu248 mam wrażenie że się znamy
@jasiu248
@jasiu248 11 ай бұрын
:) @@donvitocorleone6705
@wojciecholes1632
@wojciecholes1632 3 жыл бұрын
Ja mam kilka pytań 1. Czy kapłani prawosławni to z punku widzenia katolickiego prawdziwi kapłani Chrystusowi? 2. Czy sakrament kapłaństwa w Kościele Prawosławnym jest ważny z punktu widzenia katolickiego. 3. Czy w czasie prawosławnej mszy świętej dokonuje się przekroczenie tzn zwykły chleb i wino zmienia się w Ciało i Krew Chrystusa? 4. Czy w Kościele Prawosławnym jest ważny sakrament pokuty. 5. Czy przebywając w kraju prawosławnym, bez możliwości uczestnictwa w liturgii katolickiej, mogę bez świętokradztwa uczestniczyć we mszy prawosławnej i przyjąć Komunię. Proszę Księdza Akwinatę o odpowiedź. Podpisano: Szeregowy wierny Kościoła Katolickiego. Najlepiej w punktach.
@utqiagvik1991
@utqiagvik1991 2 жыл бұрын
Każdy z twoich punktów jest mocno tendencyjny. Z pozycji katolickiej oczywistą jest odpowiedź "Nie". Co do ostatniego pytania - przyjęcie eucharystii (pryczastia) w postaci chleba i wina stanowi również z pozycji Cerkwi pełnoprawne, mimo że nieformalne, przystąpienie do niej. Uczestnictwo w Boskiej Liturgii bez przyjęcia komunii nie wpływa na bytność katolika w swoim Kościele.
@wojciecholes1632
@wojciecholes1632 2 жыл бұрын
Czyli jak w "Rejsie" pytania są tendencyjne. A odpowiedzi w punktach brak. A ja marzyłem że jakiś spadkobierca Doktora Anielskiego mnie oświeci. Najbardziej dręczą pytania tendencyjne bez odpowiedzi. Św Cyrylu i Metody apostołowie Słowian oraz Św Heleno apostołom równa, oświećcie mnie bo już sam nie wiem.
@KJ-xl1mq
@KJ-xl1mq Жыл бұрын
Niestety nie jestem księdzem akwinatą, ale pokuszę się o odpowiedź. Proszę nie utożsamiać mojej odpowiedzi ze stanowiskiem FSSPX, Bractwo nie odpowiada za moje zdanie. 1. Tak 2. Tak, jest ważny, lecz niegodziwy. 3. Pewnie miał Pan na myśli przeistoczenie. Tak, dokonuje się. 4. Tak, jest ważny. 5. Nie, nie może Pan, gdyż przyjęcie komunii w Cerkwii prawosławnej jest równoznaczne z przyjęciem tego wyznania, czyli schizmy.
@adrianchilinski3646
@adrianchilinski3646 Жыл бұрын
A jak jego eminencja ocenia misję zakonu krzyżaków? W szczególności w 1410 roku:) jaka to była misja ?
@sylwiastg2053
@sylwiastg2053 Жыл бұрын
Trzeba zapytać krzyżaków, a może tego kto ich do Polski zaprosił. Zalecam wycieczkę do Malborka.😊
@RotorRotorowicz
@RotorRotorowicz Жыл бұрын
Myślę że podobnie jak misję niektórych jezuitów w czasach obecnych np. o. Jamesa Martina.
@adi1053
@adi1053 2 жыл бұрын
Drogi Księże takich bzdur to od urodzenia nie słyszałem... zostawiam bez komentarza I jak to ma się do Ekumenizmu między Kościołami.
@mr.didymos7586
@mr.didymos7586 2 жыл бұрын
Czyli odrzuca pan opinie dr. Jana Przybyła na temat prawosławia?
@kubaj98
@kubaj98 3 жыл бұрын
Czy byłaby szansa na wydanie tej dogmatyki przez Wydawnictwo TeDeum? :)
@archibaldpl9741
@archibaldpl9741 3 жыл бұрын
Świetny pomysł :)
@fleshdrone1998
@fleshdrone1998 3 жыл бұрын
Ksiądz mówi o jednomyślności, a nie wygląda na to żeby sam dawał jej przykład. Akurat papież spotyka się z hierarchami cerkwi w tonie serdeczności i obustronnej motywacji do dialogu, tymczasem ksiądz cały w skowronkach wrzuca filmik o pogardliwym tytule i powierzchownej treści.
@MichalJakimczuk
@MichalJakimczuk Жыл бұрын
Spodziewalem sie wiecej pokory i wiedzy od ksiedza. Dam przyklad: Miedzy innymi to Bog w bibli jest nazywany Skala a nie mowi ze Piotr jest skala. W jezyku greckim - w jakim jest napisany Nowy Testament - Piotr jest nazwany kamykiem czyli Petros, a kosciol powstanie na Petra czyli na Skale. Czyli na Bogu jak wiemy z innych wersetow gdzie to Bog jest nazywany Skala tak? Wystarczy rowniez przeczytac wiecej niz jeden werset z tej samej ewangelii czyli Mateusza zeby dowiedziec sie ze Jezus tam mowi do Piotra zeby zszedl Jezusowi z oczu i nazywa Piotra szatanem. Wiec jak to mozliwe zeby Jezus powiedzial ze zbuduje kosciol na Piotrze a kilka wersow pozniej nazywa Piotra szatanem. To nie ma sensu. Jeszcze jedno: dlaczego oryginal nowego testamentu zostal przetlumaczony na lacine a pozniej na polski? To tak jakby tlumaczyc Sienkiewicza na Niemiecki a pozniej dopiero na Angielski. Ksiegi tlumaczy sie bezposrednio z oryginalu na jezyk powszechnie znany w danym kraju. Natomiast kosciol rzymsko katolicki uzywal i uzywa laciny ktorej nikt ze “zwyklych” ludzi nie znal co dawalo wielka wladze zwieszchnikom kosciola nad tymi ludzmi. To takze wykozystane zostaje to do manipulacji ludzi. Bo badzmy szczezy; nawet w dzisiejszych czasach zwykly katolik czyli wiekszosc ludzi w polsce nie zna biblii tylko opiera sie na tym, ze “co powie ksiadz to musi byc prawda”. Ale jak przeczytamy biblie okazuje sie ze jest inaczej. Sumujac, tak jak ksiadz jestem tylko czlowiekiem wiec nie musicie podzielac tego co mowie ale zachecam do przeczytania Biblii. Jesli wiezysz w Boga to nie bedziesz wiezyl ludziom na slowo ale bedziesz czytal biblie zeby analizowac fakty.
@kacperpolak1671
@kacperpolak1671 Жыл бұрын
To kościół rzymskokatolicki jest schizmatycki nie prawosławie, to Rzym uznał się wyższy niż wszyscy inni i odciął się od reszty chrześcijaństwa. Doucz się trochę.
@HumanCath
@HumanCath 8 ай бұрын
To Rzym przez wielu ojców kościóła i nie tylko był określany jako głowa świata chrześcijańskiego(chyba cesarz Justynian) i Rzym jako stolica o boskim źródle(św. Maksym Wyznawca). To tobie polecam się do uczyć i nawrócić się :)
@user-lc7wi3jk3n
@user-lc7wi3jk3n 2 жыл бұрын
Niech ksiądz przypomni sobie wszystkie wojny krzyżowe, unię brzeską i ich ofiary a potem porozmawiamy.
@marekrejko
@marekrejko Жыл бұрын
Hmm, ale co z katolickimi kościołami wschodnimi? Wielu nie ma Filioque. Wielu ma swe własne niezależne struktury (sui iuris). Też ma swoją teologie, różną od kościoła łacińskiego. A jakim cudem wschodnie kościoły nie były/nie są misyjne, a taki Cyryl i Metody? a różne obecne misję? (choć warto wspomnieć, że wschód ma coś takiego jak terytorium kanoniczne. Co się dziś przez migrację zmienia, ale jest to ciekawy wątek).
@owlmanstrix1564
@owlmanstrix1564 3 жыл бұрын
Wyjątkowo słaba wypowiedź jak na Księdza i niewiele tłumacząca. Zaledwie ślizgająca się po temacie, ale też temat nie jest łatwy. Każdego ( w tym Księdza) kto chce naprawdę lepiej poznać czym jest "rosyjskie prawosławie", zachęcam do poczytania książki p. Ewy Kurek pt "Rosji rozumem nie pojmiesz" - efektu jej 20 czy 30 lat badań nad tematem.
@domkov91
@domkov91 3 жыл бұрын
Rosyjskie prawosławie akurat jest najbardziej skatolicyzowane-zlatynizowane, zupełnie niereprezentatywne. Ani też nie najstarsze, ani nie największe (patrząc realnie na liczby).
@owlmanstrix1564
@owlmanstrix1564 2 жыл бұрын
@@domkov91 Rosyjskie prawosławie to nie tylko schizma, ale przede wszystkim herezja jak anglikanizm.
@domkov91
@domkov91 2 жыл бұрын
@@owlmanstrix1564 Chyba nie masz pojęcia, o czym mówisz - nie znasz prawosławnej eklezjologii i patrzysz prawosławie = rosja, rosyjskość, co jest absolutną bzdurą, co napisałam te 11 miesięcy temu.
@owlmanstrix1564
@owlmanstrix1564 2 жыл бұрын
@@domkov91 To Ty piszesz bzdury. "Prawosławie" to wymysł i polityczna doktryna Iwana III-go Srogiego służąca podbijaniu i jednoczeniu ziem ruskich. Podobnie jak idea III-go Rzymu - Rosji i dwugłowego rzymskiego orła. Prawdopodobnie mylisz Kościół grecki, bizantyjski, ortodoksyjnyz patriarchą w Konstantynopolu z "prawosławiem".
@arturiszarewski2701
@arturiszarewski2701 9 ай бұрын
@@domkov91 Napisałem bardzo długą odpowiedź na Pani post, ale skasowałem go. Czasem milczenie jest złotem. I realnie. Pod kanoniczną władzą patriarchy Moskwy pozostaje najwięcej wiernych wyznających prawosławie. I uwaga, że jakiekolwiek prawosławie może być reprezentatywne (zdanie "Rosyjskie prawosławie akurat jest najbardziej skatolicyzowane-zlatynizowane, zupełnie NIEREPREZENTATYWNE" sugeruje, że takowe istnieje lub może istnieć) każe mi się głęboko zastanowić nad poziomem nauczania teologicznego w Polsce.
@arturiszarewski2701
@arturiszarewski2701 2 жыл бұрын
To w sumie zaskakujące, że wszystkie negatywne stereotypy jakie mają prawosławni wobec papistowskich heterodoksów (bo jak rozumiem, nie muszę być uprzejmy i mówić rzymskich katolików) potwierdził jeden nienawistny i niedouczony fanatyczny ksiądz. A to, że głosi poglądy niebezpieczny sekciarz, nieuznawany przez centralę, wiedzieć nie muszę. I chyba nie chcę. W sumie to i tak w ekumenię nie wierzę.
@LukaszBanaszczuk
@LukaszBanaszczuk 9 ай бұрын
Ciekaw byłem argumentów, ale tutaj co drugi to niestety nieprawda.
@aleksandertoyz3284
@aleksandertoyz3284 Жыл бұрын
A poza tym. Papież też sam nie rządzi. Są jeszcze kardynałowie, którzy też mogą być poróżnieni. Więc proszę mi tu nie mydlić oczu i nie obrażać Cerkwi Prawosławnej. W ogóle co to za nazwa ,,Krzywosławni''.
@pac0ra8an
@pac0ra8an 2 жыл бұрын
Myślałem że mądrze gadasz ale po tym co tu usłyszałem zmieniłem zdanie . Myślałem że ludzi trzeba łączyć a nie dzielić
@paweantoniecki2035
@paweantoniecki2035 3 жыл бұрын
Dziękuje, że odpowiedział Ksiądz na moje pytanie. Niestety... Przytoczył Ksiądz argumenty z tego samego, pierwszego-lepszego artykułu w sieci, który sam znalazłem i w dodatku nie odpowiedział Ksiądz na wszystkie moje pytania - np. nie poruszył Ksiądz koncepcji rzymsko-katolickich odpustów w kontekście ofiary Chrystusa. Oczywiście pewnie dlatego ze jest to nie do wybronienia. Obraża Ksiądz Prawosławnych, pewnie dlatego, ze wie Ksiądz, ze każdy poszukujący autentycznego Chrześcijaństwa człowiek zacznie kopać głębiej, i zobaczy, ze msza trydencka, to tylko kolejna warstwa.
@janmonasterski8299
@janmonasterski8299 3 жыл бұрын
Jak niby odpust będący darowaniem kary doczesnej ma być nie do wybronienia skoro czerpie sam z ofiary Chrystusa i jest istotowo połączony z dogmatem o czyśćcu którego już obalić bez popadnięcia w apokatastaze (lub robienie mazu mazu mazu maz ksiąg kanonu Pisma i cytatów z Niego) się nie da.
@dawidpawelec3428
@dawidpawelec3428 3 жыл бұрын
Czy jako dowód o filioque można uznać początek Księgi Rodzaju - w jej hebrajskim tłumaczeniu "Duch Boży unosi się nad wodami". Profesor Chrostowski w tłumaczeniu z oryginału wskazuję tu na Ducha Świętego. Także np Tryptyk Rzymski i zawarte tam "Tres vidit sed Unum adoravit"
@iwonaleonkiewicz3979
@iwonaleonkiewicz3979 2 жыл бұрын
Boże Daj mu rozum🙏🙏🙏🙏
@przemysawjakub60
@przemysawjakub60 3 жыл бұрын
Kościół Wschodni to tzw. Katolickie Cyrkwie Wschodnie, np. ormiańskokatolicka, syryjskokatolicka, itp.
@JakovosRavdi
@JakovosRavdi 2 жыл бұрын
Ksiądz zanim zacznie się wypowiadać, powinien się najpierw coś pouczyć. Ilość braku wiedzy, a także błędów logicznych w wypowiedzi księdza księdza porażająca i odbiera księdza słowom jakąkolwiek powagę
@marekdabrowski8568
@marekdabrowski8568 Жыл бұрын
Krótki komentarz o tytule: połączenie przedszkolnego przezwiska z starym naukowym językiem. .Jak dla mnie lekko żałosne i nie przystające Księdzu.
@Loulou_et_Effi
@Loulou_et_Effi 3 жыл бұрын
Mam znajomego z cerkwii wschodniej (Liban) i wg niego to KK odszedł od tradycyji a oni ją zachowali. Ponieważ moja wiedza na temat jest żadna nie wiem co mu odpowiedzieć.
@Kateri26
@Kateri26 3 жыл бұрын
Był program w TV Historia kilka lat temu, że tam są nasze korzenie(chrześcijańskie), a jaka jest prawda? ❤️ 💚
@justynaolszewska4714
@justynaolszewska4714 3 жыл бұрын
, 🙏🙏🙏
@AmplitudaStudioRec
@AmplitudaStudioRec 3 жыл бұрын
Bardzo proszę o komentarz w sprawie liturgii kościoła wschodniego, czy jest ważna i czy dokonuje się w niej przeistoczenie, w końcu zachowali sukcesję apostolską, i mimo wszystko czczą Jezusa Chrystusa. Ciekawi mnie to. Pozdrawiam
@EagleoftheEasternLand
@EagleoftheEasternLand 3 жыл бұрын
Jest ważna i dokonuje się w niej przeistoczenie, choć jest niegodna, bo sprawowana bez jedności z KK. Tą samą Liturgią posługują się grekokatolicy. Księża, którzy przechodzą na katolicyzm, nie przyjmują świeceń na nowo, bo już mają ważne.
@domkov91
@domkov91 3 жыл бұрын
Przeistoczenie się nie dokonuje, bo żadne Kościół wschodni (także te katolickie!) takiej nauki nie ma. Jest Przemiana (gr. metabole, arab ta7awwul) Świętych Darów, wiemy że to są Ciało i Krew Jezusa Chrystusa, Wcielonego Boga, na uzdrowienie duszy i ciała. Wiemy, że są życiodajne, że dają łączność z Nim - wszystko, co sam powiedzial. Więcej nie mówimy, nie określamy, bo to wielka Boża Tajemnica (a Tajemnica/Misterium w liturgice wschodniej, niezależnie od wyznania i języka, oznacza właśnie Sakrament - a zwłaszcza Eucharystię, czyli Tajemnicę Tajemnic).
@mudrakova_music
@mudrakova_music Жыл бұрын
Tak, jest ważna, dokonuje się przeistoczenie
@mudrakova_music
@mudrakova_music Жыл бұрын
​@@EagleoftheEasternLandniegodna bo nierzymska? Kto tak powiezial
@EagleoftheEasternLand
@EagleoftheEasternLand Жыл бұрын
@@mudrakova_music nikt tak nie powiedział. Liturgia dowolnego rytu jest godna jeżeli jest sprawowana w jedności z Rzymem, kropka
@karol9205
@karol9205 3 жыл бұрын
To będzie mocne
@Mikolaj_K
@Mikolaj_K 3 жыл бұрын
Kogo my tu mamy.
@karol9205
@karol9205 3 жыл бұрын
@@Mikolaj_K mnie
@archibaldpl9741
@archibaldpl9741 3 жыл бұрын
Szczęść Boże, tak na marginesie ciekawa sprawa - w prawosławiu jest inny stosunek władza-duchowieństwo, cerkiew jest podporządkowana władcy, inaczej w tradycji rzymskiej - w której władcę intronizował Papież/Biskupi, a zatem władca był odpowiedzialny przed Bogiem. Ale z drugiej strony warto też zauważyć, że prawosławni długo opierają się wszelakim "rewolucjom" (tym obecnym) toczącym obecnie społeczeństwa zachodnie...
@dominikstaszczyk9935
@dominikstaszczyk9935 3 жыл бұрын
Powiem więcej, do krajów prawosławnych owe rewolucje trzeba było IMPORTOWAĆ z zachodu, bo sami ludzie wychowani w bizantyjskiej cywilizacji na te pomysły nie wpadali.
@dominikstaszczyk9935
@dominikstaszczyk9935 3 жыл бұрын
Raczej w krajach prawosławnych teoretycznie panuje diarchia władcy i patriarchy. Jeśli jedna władza wynosiła się ponad drugą świadczyło to o patologii w kraju. A jak ta patologia się skończyła można wywnioskować po historii Rosji, kiedy władca wyniósł się zbytnio ponad cerkiew...
@archibaldpl9741
@archibaldpl9741 3 жыл бұрын
@@dominikstaszczyk9935 Importowano, ale znowuż - już z klimatu rewolucyjnego protestantyzmu niemieckiego.......
@archibaldpl9741
@archibaldpl9741 3 жыл бұрын
@@dominikstaszczyk9935 Ogólnie uważam, że protestantyzm jest prekursorem wszelakich nurtów rewolucyjnych .......
@Wojact_Taki
@Wojact_Taki Жыл бұрын
Czy katolik przechodząc obok cerkwi powinien/może się przeżegnać ?
@jakubpiekut1997
@jakubpiekut1997 11 ай бұрын
Nie
@Gabriel11113
@Gabriel11113 Жыл бұрын
Co Ty człowieku gadasz?! Poczytaj więcej, nie tylko z "katolickich" źródeł. Jeżeli chcesz się o czymś wypowiedzieć, należy najpierw zasięgnąć rzeczowych informacji.
@SantusFaustusI
@SantusFaustusI 3 жыл бұрын
Polecam kanał Trudno Być Katolikiem. Tam jest jednak jedno takie wystąpienie prawosławnego popa z Grecji. Chciałbym, żeby księża potrafili tak dać do pieca.
@EagleoftheEasternLand
@EagleoftheEasternLand 3 жыл бұрын
Nie popa, tylko księdza. Określenie pop jest w języku polskim pejoratywne, to tak jakby napisać "klecha Szymon Bańka" (z całym szacunkiem do księdza Szymona, nie miałem na myśli jego obrazy)
@PiotrPiowelWeltrowski
@PiotrPiowelWeltrowski 3 жыл бұрын
@@EagleoftheEasternLand Od kiedy? Bo sie z tym w Polsce nie spotkałem.
@EagleoftheEasternLand
@EagleoftheEasternLand 3 жыл бұрын
@@PiotrPiowelWeltrowski od dawna już. W oficjalnych słownikach i miejscach, gdzie prawosławie jest mało znane, nikt o tym nie wie, ale na przykład na Podlasiu powszechnie wiadomo, że do prawosławnego kapłana mówi się "ojcze"/"proszę księdza"/"baciuszka" (ros. ojcze) Co prawda niekiedy słowo "pop" przewija się w języku potocznym, ale oficjalnie jest równoważne z "klechą"
@PiotrPiowelWeltrowski
@PiotrPiowelWeltrowski 3 жыл бұрын
@@EagleoftheEasternLand Tak wiem, że na wschodzie, (nawet Polski?) słowo Pop zmieniło znaczenie, gdyby jednak tak rzeczywiście byłoby w Polsce , to przykre , że kanał wyjaśniajacy i promujacy prawosławie po polsku ktoś prześmiewczo nazwał "POPteologia".
@EagleoftheEasternLand
@EagleoftheEasternLand 3 жыл бұрын
@@PiotrPiowelWeltrowski to akurat inna kwestia - poszukiwali chwytnego hasła. Papas to z greki ojciec, a jak wspomniałem - pop jest używane w języku potocznym, a w nazwie tego kanału nie ma to charakteru pejoratywnego
@julia5461
@julia5461 Жыл бұрын
"Gdy przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" Ewangelia wg. św Jana 15, 26 Gdzie zostało powiedziane, który od Ojca i Syna pochodzi/ który od Ojca i ode Mnie pochodzi? Gdzie Chrystus wskazał na to, że Duch Święty pochodzi od niego?
@aleksandertoyz3284
@aleksandertoyz3284 Жыл бұрын
Nie katolicyzm jest prawdziwą religią tylko chrześcijaństwo. Pan Jezus nie ustanowił katolickiego kościoła tylko chrześcijański kościół, który z biegiem historii się podzielił. Więc to nie ma znaczenia czy ktoś jest prawosławnym, katolikiem czy protestantem. To wszyscy są chrześcijanie! 😡
@jarosawmartyniuk8337
@jarosawmartyniuk8337 Жыл бұрын
Księdzu, brakuje panu podstawowej i elementarnej wiedzy na temat religii Prawosławnej. Nie ma ksiądz pojęcia o czym mówi. Rozumiem, że te "natchnione" i "jedyne słuszne" wypociny oraz bredzenie, to tak w ramach ekumenizmu? Przykro się tego słucha. Jest Pan młodym człowiekiem, tak więc jeszcze sporo nauki przed panem księdzu. Nomen omen ks. Bańka... Spasi Hospodi.
@bartek205
@bartek205 3 жыл бұрын
Słabe
@przemysawjakub60
@przemysawjakub60 3 жыл бұрын
Slava Otcu i Sinu i svjatomu Duhu. Poklonimsja Otcu i Jego Sinovi, i Svjatomu Duhu, Svjatjej Troicje vo jedinom suščestvje, s serafimi zovušče: svjat, svjat, svjat jesi, Gospodi. I ninje i prisno i vo vjeki vjekov, amin'. Žiznodavca roždši, grjeha, Djevo, Adama izbavila jesi. Radost' že Evje v pečali mesto podala jesi; padšija že ot žizni k sej napravi, iz Tebe voplotivisja Bog i čelovjek. Allilujia, allilujia, allilujia, slava Tebe, Bože. Allilujia, allilujia, allilujia, slava Tebe, Bože. Allilujia, allilujia, allilujia, slava Tebe, Bože.
@user-rn5ey4st1i
@user-rn5ey4st1i 3 жыл бұрын
Церковно-славянский польскими буквами? Это сильно)
@LordDamianus
@LordDamianus 2 жыл бұрын
Za bardzo skupił się ksiądz nad tym Filioque, ale nie wspomniał ksiądz np. takiej ciekawostki, że ofiara składana w cerkwiach prawosławnych jest ważna i jak najbardziej kanoniczna (choć niegodnie składana).
@DupaSra-kk2vt
@DupaSra-kk2vt 10 ай бұрын
Co niegodnie?
@wodzimierzkiezik9466
@wodzimierzkiezik9466 2 жыл бұрын
Szatan się cieszy...
@ryszardtrojnar9159
@ryszardtrojnar9159 2 жыл бұрын
Jeżeli przykładasz rękę do pługa , a wstecz się oglądasz .. i tak dalej . Np. baptyści i protestanci to ...... Poganie ! To jest nie do przyjęcia.
@slawas1946
@slawas1946 3 жыл бұрын
👍
@adalbertus628
@adalbertus628 3 жыл бұрын
*DEO GRATIAS*
@Kateri26
@Kateri26 3 жыл бұрын
Amen 🙏
@jannowak5269
@jannowak5269 3 жыл бұрын
Proszę księdza jeśli dziś nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o to samo o pieniądze i władzę.
@ElGrysza
@ElGrysza Жыл бұрын
Skoro w V wieku wschód pierwszy raz słyszy i zmianie " I Syna" to kto tu nie jest wierny tradycji skoro wszystko wywodzi się z Jerozolimy,a nie Rzymu. Kolejny poruszony wątek czy znaczenie słów "pochodzi" i "posyła" toż to dwa różne słowa i znaczenia, a robienie z tego jednego i tego samego słowa to już przegięcie, jakbym oglądał Wiadomości w TV. Jedną instytucja skupiająca całą władzę to duże zagrożenie, w interpretacji a nawet łatwiej jest wpłynąć na nią przez obce grypy niż na wiele innych instytucji równorzędnych. Głową kościoła jest Chrystus a nie Papież, inaczej to nie Chrześcijaństwo a Papizm. Tym bardziej że człowiek nie jest nie omylny, co widać w historii kościołów. Fajne było by aby ksiądz podawał jakieś fakt, przykłady bo wypowiedzi... Itd, itd ,itd ...niczego nie wnosi a świadczy na chęci tylko ośmieszenia innych ludzi .
@teresachrzanowska6785
@teresachrzanowska6785 2 жыл бұрын
Bóg zapłać :)
@slyziober8171
@slyziober8171 2 жыл бұрын
Bardzo mi się nie podoba określenie schizmatycy. Oni wcale się nie oddzielali od nikogo jak i my od nich się nie oddzielalismy. Równie dobrze można mówić o rzymskich katolikach jako schizmatykach. I ten beznadziejny argument z cytatem z Biblii o budowaniu kościoła na św. Piotrze. A gdyby Piotr nie osiadł w stolicy ówczesnego Cesarstwa tylko np. gdzieś w Azji Mniejszej? Albo gdyby Rzym został zniszczony przez Germanów i oni pozostaliby poganami? Dziwny jest prymat papieża oparty na położeniu stolicy dawno nieistniejącego Cesarstwa.
@_ym_1
@_ym_1 3 ай бұрын
Jako prawosławny dziękuję za tą komedię! ;)
@MarekMiqra
@MarekMiqra 2 ай бұрын
Prawda w oczy kole .
@tomaszpar1985
@tomaszpar1985 Ай бұрын
@@MarekMiqra Tak, tak. Na pewno tego typu wywody sprawią, że ktokolwiek zwróci się ku katolicyzmowi. To jest przekonywanie przekonanych.
@januszcebulowski8734
@januszcebulowski8734 Жыл бұрын
Potrzeba się modlić za Tego duchownego do Boga Wszechmogącego który może wszystko!!!
@arturiszarewski2701
@arturiszarewski2701 11 ай бұрын
Z szowinizmu i głupoty nawet On go nie uleczy. Domyślam się, że to odosobniona opinia o prawosławiu ze strony krk, ale jest dobrze słyszalna i pozwala tworzyć obraz o całości.
@damnedmadman
@damnedmadman 3 жыл бұрын
Bez sensu że Kościół dzieli się przez takie teologiczne spory. Bóg jest jeden w mnogości, i bez sensu jest roztrząsać o szczegółach, bo prawdopodobnie koncepcja Trójcy też jest dużym uproszczeniem, choć i tak już niepojętym. Rozwalanie Kościoła przez takie detale to konsekwencja pychy po obu stronach, bo jak to jest naprawdę tego dokładnie nikt nie wie i uczciwie byłoby po prostu powiedzieć: "nie wiem". Jest wiele rzeczy których Bóg nie chciał nam objawić, np. daty końca świata, i należy to uszanować, a nie rościć sobie prawa do arbitrażu w imię urojonej nieomylności.
@wojciechtrojanowski7178
@wojciechtrojanowski7178 3 жыл бұрын
Otóż to.
@Jan-bt1tk
@Jan-bt1tk 3 жыл бұрын
W pełni podzielam ten pogląd
Why I Never Became Eastern #Orthodox
12:58
Brian Holdsworth
Рет қаралды 348 М.
Sigma Kid Hair #funny #sigma #comedy
00:33
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 37 МЛН
Clown takes blame for missing candy 🍬🤣 #shorts
00:49
Yoeslan
Рет қаралды 43 МЛН
Llegó al techo 😱
00:37
Juan De Dios Pantoja
Рет қаралды 56 МЛН
Jumping off balcony pulls her tooth! 🫣🦷
01:00
Justin Flom
Рет қаралды 12 МЛН
Co jest nie tak z @PoloniaChristianaTV ?
34:24
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 85 М.
Jakie związki ma polska Cerkiew z Rosją? Rola prawosławia w Polsce - Cezary Gmyz
31:04
#ChwałaMU - co reklamuje @SamolykTomasz ?
29:46
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 45 М.
Różnice między prawosławiem a katolicyzmem. Wpływ św. Augustyna.
45:26
Kaplica św. Grzegorza
Рет қаралды 15 М.
Czy ekumenizm to grzech?
27:36
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 16 М.
Czy siostra Faustyna została zwiedziona?
41:51
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 78 М.
Q&A #3: Uczestnictwo w nowej mszy, Harry Potter i o. Pelanowski
32:00
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 41 М.
Prawosławie a katolicyzm: różnice, które zaskakują
16:31
Polska oczami Białorusinki
Рет қаралды 24 М.
Sigma Kid Hair #funny #sigma #comedy
00:33
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 37 МЛН