«Купований розум»(1839), Г. Квітка-Основ’яненко, оповідання. Слухаємо українське!

  Рет қаралды 8,362

AUDIOBOOKS.L.M

AUDIOBOOKS.L.M

Жыл бұрын

• Григорій Квітка-Основ’...
Твори Г. Квітки-Основ’яненка на моєму каналі.
Читає Лілія Мироненко.
"Народився Григорій Федорович Квітка 18 листопада 1778 р. поблизу Харкова, у родинному маєтку батьків - Основі, від назви якого і взяв собі другу частину прізвища - Основ’яненко. Його дитячі роки проходили в достатку, адже родина Квіток була заможною, поважною і дуже впливовою. Прадід письменника був харківським полковником, дід - ізюмським полковником. Батько, Федір Іванович, не зробив блискучої кар’єри, але славився у Харкові добрим характером і гостинністю. Мати походила з роду Шидловських, була жінкою суворою, самолюбною, гордою; брат письменника, Андрій, характером був дуже на неї схожим, дослужився до посади сенатора у Пскові.
Григорій отримав релігійне виховання, з дитинства був спокійним, тихим - вочевидь успадкував такі риси від батька. Схильність до релігійності, можливо, була спричинена однією історією: ще малою дитиною, він осліп, здатність бачити повернулася до хлопця лише у п’ять років, після прощі до Озерянського монастиря. До того ж вихованням майбутнього письменника опікувався його дядько - настоятель Курязького монастиря.
Дітей в родині Квіток виховували в атмосфері любові до української мови, історії, фольклору, мистецтва. Частими були вистави домашнього театру, натхненником яких був саме Григорій, що часто грав у постановках головні ролі. До речі, частим гостем на таких виставах був Григорій Сковорода, який відвідував маєток і зробив величезний вплив на формування світогляду хлопця. У 23 роки, вже відбувши номінальну військову службу, Григорій вступив послушником до Курязького монастиря, де, суворо виконуючи всі приписи, провів чотири роки і покинув послушницьку келію, очевидно, лише під тиском рідних, ймовірніше батька, що на той час був уже доволі старим. Утім до кінця життя він зберіг нахил до молитви, церковних книжок тощо.
Після монастирської схими, протягом наступних 1805-1820 рр. юнак відчув смак до життя - займався музикою, захоплювався театром і феєрверками, аж допоки під час запускання ракет сильно не обпік собі обличчя і не втратив ліве око. У той час Григорій Федорович займався різними справами, зокрема був директором театру - саме завдяки йому в Харкові засновано професійний театр і 1812 р. вперше поставлено «Наталку Полтавку» І. Котляревського. Квітка за звичкою так захопився справою, що ледь не одружився на одній з акторок. Згодом він служив управителем у Товаристві благочинності, фундатором Інституту шляхетних дівчат, у Харкові його стараннями було відкрито Кадетський корпус, Губернську бібліотеку та Наукове товариство при університеті. Брав він активну участь у функціонуванні харківських часописів, що виходили з 1816 р., - «Украинский вестник» та «Харьковский Демокрит». Саме в період 1815-1816 рр. з’явилися його перші твори - звіти про справи інституту та Товариства, урочисті пісні, а також «Листи Фалалея Повінухіна». Щодо створення останніх існує цікава історія: Квітка їздив до Москви у судовій справі двох слобожанських поміщиць і описав цю подорож, прикрасивши її видуманими подробицями, від імені недалекого дідича Повінухіна. 1817 р. Григорія Федоровича обрано на посаду повітового маршалка харківського дворянства, яку він обіймав протягом 12 років. На той час основним його обов’язком було залагодження непорозумінь між поміщиками та їхніми підданими, і він проявив себе дуже людяним та справедливим. У 30-40-х роках він виконував обов’язки совісного судді та голови харківської палати кримінального суду. Громадську, службову та благодійну діяльність Квітки відзначено численними нагородами, та визнання і славу йому принесла саме творча діяльність, яку він суміщав з усіма посадами. Саме задля неї до свого родового прізвища Квітка він додав другу частину - Основ’яненко" (uahistory0.

Пікірлер: 15
@audiobooks.l.m3910
@audiobooks.l.m3910 Жыл бұрын
🌻🏵📚«Купований розум» - високохудожнє сатирично-гумористичне, бурлескно-реалістичне оповідання, анекдотичний твір, в якому автор порушує питання "справжнього інтелекту"(?!розумними вважалися росіяни і російськомовні українці, україномовні ж - "селюки"неосвічені) , і водночас висміює окремі суспільні вади та негативні людські риси, чим робить "значний крок на шляху до критичного реалізму".
@i.k.856
@i.k.856 Жыл бұрын
Мені 50,вітчиму 79, саме він мені роз'ясуввв про Основ'яненка...От зараз усе і стає на свої місця... Люди,прокиньтеся!!!
@user-sc2nc7ph2n
@user-sc2nc7ph2n Жыл бұрын
Діти змалечку багато чого вчаться в батьків. Мудра поговірка , що яблучко від яблуні недалеко падає.. Твори Квітка-Основ'яненка і в наш час є затребуваними , актуальними в Україні і світі !
@LMa212
@LMa212 Жыл бұрын
Як приємно вас слухати!!!
@user-rg7wm9fg3t
@user-rg7wm9fg3t Жыл бұрын
Так починадася русифікація українців, так починали соромиться своїх батьків у рос імперії
@NadiaZilinska
@NadiaZilinska Жыл бұрын
Дякую Вам.❤️🇺🇦
@user-lz7gr1sq1q
@user-lz7gr1sq1q Жыл бұрын
а тепер на російськомовних дивлюсь з насторогою ,якщо не з страхом,отак, а тато у мене росіянин був, царство небесне
@user-rv4mz6vd9l
@user-rv4mz6vd9l 6 ай бұрын
Дякую за чудове прочитання твору ❤❤❤ пані Лілія.Дякую каналу💓💓💓 за українську літературу.Цікаао пізнавати.Насправді, розум не купиш!.
@lydiaostapenko7197
@lydiaostapenko7197 Жыл бұрын
Дякую за невтомну працю! Слава нації! Смерть ворогам! 💙💛🇺🇦
@YellowTipTruck
@YellowTipTruck Жыл бұрын
дуже дякую!
@user-kr2gt1pt7h
@user-kr2gt1pt7h Жыл бұрын
Слухала з цікавістю,дякую.
@user-jw7ez6qg5u
@user-jw7ez6qg5u Жыл бұрын
Great!
@user-vl9eu8di2h
@user-vl9eu8di2h Жыл бұрын
Зараз те саме.
@vasjakyshch2754
@vasjakyshch2754 Жыл бұрын
Як завжди непепевершене читання
@sasha2007kaz
@sasha2007kaz 3 ай бұрын
Як щоб вивчали літературу українську не було б такого жаху як зараз !! Ось і зараз розуму в Европах набиратися намагаються , в розум тут в батьках наших !!
Super sport🤯
00:15
Lexa_Merin
Рет қаралды 20 МЛН
ДЕНЬ РОЖДЕНИЯ БАБУШКИ #shorts
00:19
Паша Осадчий
Рет қаралды 4,7 МЛН
КАХА и Джин 2
00:36
К-Media
Рет қаралды 4 МЛН
Miracle Doctor Saves Blind Girl ❤️
00:59
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 42 МЛН
"Богомолы". О тех кто восстанавливал Оптину. Рассказ Нины Павловой
26:04
протоиерей Михаил Питницкий
Рет қаралды 18 М.
Григір Тютюнник. Устим та Оляна. (аудіокнига)
39:17
Радиоспектакль ТАЙНА ГИБЕЛИ КОНДОРА Станислав Лем. Фантастика (Пеньков, Зозулин, Волков, Леонтьев)
52:28
Театр в кармане - аудиоспектакли и радиопостановки
Рет қаралды 159 М.
Super sport🤯
00:15
Lexa_Merin
Рет қаралды 20 МЛН