Lipa - Posvätný strom Slovanov

  Рет қаралды 2,441

Súvislosti

Súvislosti

Күн бұрын

Prečo je Lipa posvätný strom, prečo sa vysádza na významné miesta, sa dozvieme keď sa pozrieme do Indie.
Obsah:
00:00 - Úvod
00:52 - India
10:14 - Titul, Dediť, Dedo
21:20 - Ficus religiosa

Пікірлер: 66
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
For English speakers: Lime tree, called in Slovak Lipa is one of the two most sacred trees. The other is Oak called Dub - it produces Siva Lingam like nuts. Lipa, aside the fact that it has flowers with healing properties, is the tree that is traditionally located in places like temples, central squares and spiritually significant places. The shocking fact is that is has the same heart shaped leaves as Pipal tree (Ficus Religiosa). Pipal and Lipa are similar names. Both the trees have the same leaf shape and that shape is actually characteristic for both the trees. It is not common leaf shape for the tree in Slovakia. Both the trees belong to the same type of places. Both the trees are considered sacred. Coincidence? Or are we looking at the same culture in two different climatic conditions. They have the same sacred tree, although the tree itself is a different species, due to the different climate. Or precisely, ancient people have selected a substitute for tropic Pipal tree, in European conditions.
@user-nh9wk2qf2n
@user-nh9wk2qf2n Жыл бұрын
Ďakujeme za múdre slová pomáhajú nášmu napredovaniu
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
To ma teší.
@pavolsebo6827
@pavolsebo6827 Жыл бұрын
Veľmi zaujímavé súvislosti. Bez poznania života, kultúry a zvykov daného národa, by sa zrejme len ťažko k nim dalo dopracovať. Veľmi vydarené oddychové video, vhodné ako predel medzi náročnejšími témami 🙂👍
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
Presne tak. Ak chceme porovnávať slová, musíme poznať obe kultúry. Inak to neide.
@marians7364
@marians7364 Жыл бұрын
Super video. Ďaľšia časť do historickej skladačky.
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
Ďakujem.
@janka234
@janka234 Жыл бұрын
Výborné videjko. Príjemný relax. S tým Figovnikom to je perfektné. Prekvapilo ma to a iste to je tak. Ďakujem 😊
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
Ďakujem.
@marcelhalza6916
@marcelhalza6916 Жыл бұрын
Vysvetlenie Lipy je logické, priamočiare. Vynikajúce odhalenie. 👍 A čo tak pokračovať : Lipa - Liba - Liba+arium - Librarium (lat)- Library (ang)
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
Zaujímavé, že vám toto napadlo. Libi v Tamilčine totiž znamená Písmo.
@marcelhalza6916
@marcelhalza6916 Жыл бұрын
@@suvislosti Tak to slovo Libi teraz komplikuje. Nebude naša Lipa skôr od toho Libi ? Tak ako sa podávali informácie ústne pod Lipou, tak sa dajú podávať aj písmom. Písaný text/kniha sa potom stáva Lipou.
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
@@marcelhalza6916 Komplikuje aj nekomplikuje. Je to súčasťou jednej veľkej komplikácie, ktorá sa volá Sanskrit a jeho pôvod. Mne sa tak zdá, aj podľa slova Libi, ktoré sa vlastne píše Lipi, len sa vyslovuje Libi, a je to slovo zo Sanskritu, ale aj podľa iných slov, kde to vychádza veľmi podobne, že ten Sanskrit buď priamo vychádza od nás, alebo je nami ovplyvnený. Ale toto dokázať bude asi ťažšie. Čiže osobne si myslím, že slovo Lipa má ten pôvod ako som povedal. Následne došlo k tomu čo ste napísali vy. A následne sa toto dostalo do severnej Indie a do Sankritu. Odtiaľ Lipi/Libi prevzala naspäť Tamilčina. Neviem toto ale ničím serióznym podoprieť.
@marcelhalza6916
@marcelhalza6916 Жыл бұрын
@@suvislosti Aha takto. Takto to potom pasuje. Pozrel som si aj pôvod librarium a samozrejme že je s proto. Čiže jazykoveda v tom nemá jasno. Inak stretol som sa aj s nejakým prekladom etrusčiny a napríklad vodu vraj volali Niru. Niru vieme odkiaľ bude najskôr.
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
@@marcelhalza6916 Nír je Tamilsky Voda. Aj Egypťania mali myslím podobné slovo. A aj egyptský hieroglyf pre N je zvlnená hladina vody.
@FrenkyST
@FrenkyST Жыл бұрын
GRATULUJEM K PRVÉMU ROKU na KZfaq...máte viac ako 82 000 zhliadnutí. Len tak ďalej.
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
Ďakujem.
@tereziazavodska5036
@tereziazavodska5036 Жыл бұрын
Jój,či som sa potešila novému videu.Ďakujeme
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
To ma teší. Ďakujem.
@janstaudner7210
@janstaudner7210 Жыл бұрын
berte to ako podnet...dub je tiež symbolicky strom...a určite by ma zaujímal Váš názor na Slovenskú bránu-téma nie na zahodenie.musím pochváliť Vaše videa,súvislosti-doslova!perfektné
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
Ďakujem. To prečo je dub tiež posvätný strom som vysvetlil vo videu o stavaní májov.
@FrenkyST
@FrenkyST Жыл бұрын
Opäť kvalitné video....Vďaka za nové obzory.
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
Ďakujem.
@unYso
@unYso Жыл бұрын
V čase 19:42 ma zrovna napadlo, či slová Ded, Dedo, Dediť súvisia so slovom Dedina 🤔 A čo sa týka Lipy, skúšal som troška googliť etymológiu tohto slova a našlo mi historický výraz lime tree (prípadne linden tree) ktorý pochádza zo Srbsko-Chorvátskej kultúry. Avšak, prekladač mi lime tree preložil ako lipa, čiže som ostal trocha zmätený, keďže pre mňa je lipa a limetkový strom dve rozdielne veci (nie som žiadny arborista). Zaujímavosťou však je, že limetkový strom má tiež rovnaké listy ako lipa.
@r8d0
@r8d0 Жыл бұрын
Tiez ma teraz ovplyvnuje zvedavost na suvislost s dedinou.. kazdopadne vdaka za video👍
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
Podľa mňa Lime tree je len ďalší krok v deformácii slova. P sa totiž môže zmeniť na M, takže Lipa -> Lima. Lime tree nemá nič spoločné s Limetkou (Lime) aj keď sa to v angličtine píše aj vyslovuje rovnako. Ono nie je úplne jednoznačné ktorý strom je ten Limetkový citrus, lebo sa tak označujú v angličtine viaceré citrusové stromy. Námatkovo som ich pozeral a žiaden nemá srdcovitý tvar listu. Viete mi povedať latinský názov toho limetkového stromu, ktorý má srdcovité listy? Podotýkam, že obyčajne sa pod pojmom Lime tree myslí Lipa (latinsky Tilia), nie citrus. Lipa má srdcovitý list a citrus, zdá sa nemá. Dedinou si nie som úplne istý. Môže to súvisieť, ale nemusí. Alebo to dokonca môže súvisieť, ale nie cez dedenie ale priamo cez to tamilské Titi - pozrite si tie významy.
@unYso
@unYso Жыл бұрын
@@suvislosti Vychádzal som najmä z prekladača, kedy mi lime tree preložilo ako limetkový strom. A keď som hľadal v google "lime tree leaf" tak mi to našlo práve tie srdcovité listy. Ale google možno myslel Lipu a prekladač zasa Limetku. Troška to nekorešponduje. Lebo väčšinou keď niečo googlim, tak to hľadám v angličtine. Stačí si dať vyhľadať "lime tree leaves" alebo "lime tree leaf" a uvidíte v obrázkoch listy Lipy aj Limetky. Takže prikláňam sa k teórii, že došlo k deformácii slova...
@slavsim2231
@slavsim2231 Жыл бұрын
Alebo sme prišli zo severu a skamarátili sme sa z juhom :) Veď tu išla Jantárová cesta zo severu aj soľná cesta, máme rieku Slanú....
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
Neviem kde na severe by sme počas doby ľadovej mohli byť.
@slavsim2231
@slavsim2231 Жыл бұрын
@@suvislosti Ale nebol vždy ľad na severe. Ja neviem, len teoretizujem.
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
@@slavsim2231 Vždy tam nebol, alebo presnejšie povedané, na server bol ľad vždy, ale tie kontinenty neboli tam kde sú dnes. Čiže aj na dnešnej Antarktíde bolo raz tropické podnebie, ale to bola dnešná Antarktída na rovníku. A to je všetko pekné, ale tá doba keď kontinenty boli ináč ako sú dnes je rádovo úplne v iných číslach ako tých 12 tisíc rokov čo uplynulo od konca doby ľadovej. A tiež existencia človeka dnešného typu je rádovo v desiatkach tisícročí a pri najdivokejších predstavách asi tak v stovkách tisícročí. Tie kontinentálne posuvy, sú rádovo vo väčších dobách, takže to pre človeka a kultúru je úplne mimo náš horizont. Pre nás na severe Európy a ďalej bol odjakživa ľad.
@jozeffoltin4350
@jozeffoltin4350 Жыл бұрын
Vlastnosťou mladých lipových listov je vylučovanie lepivej živice. Že by bol nejaký súvis medzi slovami lipa a lepiť ?
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
Dobrý pokus, ale o tejto lepivosti sa akosi nevie. Ja o tom neviem a ani na internete som o tom nič nenašiel. Akurát som sa dozvedel, že sú tie mladé listy jedlé. Ak by tá lepivosť bola niečo výrazné, vedeli by sme o tom. A asi by aj prekážala v jedení tých mladých listov. Takže to asi bude tak, že lepivosť nie je výraznejšia ako lepivosť iných mladých listov. Živica každého stromu je lepivá. To neodôvodňuje nazvanie jedného z nich lepivým. Ale buďte si istý, že si to budúcu jar osobne vyskúšam.
@Miki-fk3jr
@Miki-fk3jr Жыл бұрын
pripomína to matriošku, tá pôvodná sa tiež skladá zo 7 vrstiev
@dagmarveselova663
@dagmarveselova663 Жыл бұрын
Ked sme pri rastlinnej risi.Napadol ma dumbier.Este ma dalsi nazov-zazvor.Naco dva nazvy a ktory je starsi alebo teda povodny?Hra okolo slovicok je super,odkryje sa mnoho dalsich tajomstiev.Dakujem.
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
Presne tieto slová som riešil vo videu: Tamilské slová v Slovenčine: Jedlo.
@jurajkovacik2430
@jurajkovacik2430 7 ай бұрын
a po polsky a rusky zazvor je IMBIR
@jgerka
@jgerka Жыл бұрын
Stručne. Lipa má listy v tváre srdca. Lipové kvety sú liečivé a pekne voňajú. Kto vyučoval druhých, znamená to, že sa s ními delil o poznanie. Bol to človek múdri a pritom aj dobrého srdca, keď to robil zadarmo a dobrovoľne. Preto lipový list symbolizuje ľudské srdce. U nás sa mu nehovorilo Ded/Dedo, ale Buditeľ. Buditeľ je dnešný učiteľ. Budha bol Buditeľ .Tým, že účill druhých, prebudzal v ních myšlienky. Ďalej, detí (chlapci a dievčatá) sa väčšinou účilí oddelene. Lebo Muž v žiote má iné poslanie ako Žena. To, že Ded/Dedo vyučoval pod Lipou, neznamená ani tieň. Každý strom robí ťieň a darí sa mu iba v určitých pomienkách. Napr. taká Vŕba, rastie iba v blízkostí vody. Breza, nám zase dáva vädieť, kedy máme sadiť. Stromy ako Dub a Buk, sú najlepší stavebný materiál. Nehnijú a neidú do ních chrobací. Taká Báza sa dá celá použiť. Od koreňou až po kvety. A čo tak Konope-Ľan? Ľanové plátno? Celá Slovenská Ľudová kultúra je na tom založená. Ľanové plátno bolo kedysi aj platidlom. Čo tedá spája, Lipu a učiteľa? Je to "dobro a múdrosť". Jedno liečí a druhé učí. Človek sa učí z prirody. A to, že vyučoval práve pod Lipou, svedčí o tom, že Lipu používal aj ako názornú pomôcku. A to, že podobné stromy rastú v rozličných klimatických pomienkách je normálne. To platí to aj u zvierát npr. (Tiger). Nakoniec, aj samotní ľudia žijú v rôzných príroných podmienkách. Otázkou je, či aj Pipal je liečivý ako Lipa? A či ten symbol prišiel ku nám, alebo je náš od nepamäti? Ináč, Indicko-Eúropské jazky je Nemecký výnalez z 19 storočia. Nemčiná, potom Maďarčiná mali byť ako je dnešná Angliština. No, nevyšlo im to, a preto sa tí dvaja do dnes nedokážu zmieriť s tým, že v skutočností vyšlí zo slovanskéo jazyka. Čoho koreňom, bolá "Veda".
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
Pekné, ale je tu niekoľko otázok: 1. Kde sa mu hovorilo Buditeľ? Je toto niekde autenticky zachované, alebo je to len úvaha založená na slove Budha? Ja neviem o tom, že by učiteľ niečo prebúdzal. Učiteľ učí. Národní buditelia prebúdzali národ. Oni neboli našimi učiteľmi, oni nás burcovali - budili k národnému sebauvedomeniu. 2. Viete o tom, že srdce nevyzerá ako symbol srdca? Tu je veľká otázka prečo vôbec tento tvar považujeme za symbol srdca. 3. Odkiaľ viete že sa ľanovým plátnom platilo? Je to niečim doložené, alebo je to len názor založený na podobnosti slov Plátno a Platiť?
@jgerka
@jgerka Жыл бұрын
@@suvislosti 1. Kde sa mu hovorilo Buditeľ? Je toto niekde autenticky zachované, alebo je to len úvaha. Odpoveď: Každý učiteľ učí ale aj prebúdza. Slovenčinárka prebudila vo mne vsťah k poézií. Telocvikár prebudil vo mne vsťah k športu. Ľudovít Štúr bol synom Samuela Štúra, národne uvedomelého učiteľa miestnej evanjelickej školy. Ľudovít Štúrbol bol slovenský národný buditeľ, kodifikátor spisovnej slovenčiny, politik, filozof, historik, jazykovedec, spisovateľ, básnik, publicista, redaktor a pedagóg. Andrej Hlinka bol slovenský katolícky kňaz, novinár, bankár, politician a buditeľ slovenského Národa. Veľký Budha bol Buditeľ ale aj učiteľ, tak ako aj Ježiš. Ináč. Jedná vec je, keď sa niečo povie obrazne a druhá vec je, keď časom sa slovo zmení. Napr. kedysi "kováč" teraz "zámočník" kedysi "tesár" teraz "stolár"
@jgerka
@jgerka Жыл бұрын
@@suvislosti 2. Viete o tom, že srdce nevyzerá ako symbol srdca? Odpoveď: Každý dospelý a logický uvažujúci človek vie, že je to len obrázne povedané. 3. Odkiaľ viete že sa ľanovým plátnom platilo? Je to niečim doložené, alebo je to len názor založený na podobnosti slov Plátno a Platiť? Odpoveď: Odkiaľ viete, že človek bol svorený, naraz s peniazmi?
@pavelkovacs614
@pavelkovacs614 9 ай бұрын
@@suvislosti Najlepsi ucitelia neodovzdavaju len informacie, ale prebudzaju zaujem, premyslanie o veciach, atd....:-)
@jurajkovacik2430
@jurajkovacik2430 7 ай бұрын
to by mohlo znamenat ak ich pipal nie je liecivy ako nasa lipa tak oni to vsetko maju od nas a nie my od nich...oni v takom pripade maju iba "nahrazku" nasej lipy...
@VL-we2jz
@VL-we2jz Жыл бұрын
pekne treba to mat nastudovane ale nie s citacky
@sergioramon7217
@sergioramon7217 Жыл бұрын
Lipa-lípa-lpieť-uplieť-lepí sa ... lipa je LEPKAVÝ strom, skúste si ho chytiť keď kvitne
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
Zbieram lipové kvety na čaj. A musím povedať, že som si nikdy nevšimol, že je to lepkavý strom. Už to tu bolo povedané skôr, že vraj sú lepkavé mladé listy. Lenže nie sú. Ani listy ani kvety nie sú lepkavé. Ja o tom nič neviem a to lipy poznám. Googlim to a nič nenachádzam. Ja vás chápem, že to slovo vyzerá ako lipa-lipkavý.. Nakoniec, existuje rastlina lipkavec a tá je lepkavá. No lenže lipa fyzicky nie je lepkavá. Určite nie viac ako iné stromy. Práve naopak, povedal by som že sú tu lepší kandidáti na lepkavý strom, ako lipa.
@sergioramon7217
@sergioramon7217 Жыл бұрын
...vas by nepresvedcilo ani keby ste parkovali pod lipami a mali cele auto zalepene od lipy... 😁😅😅🤣😅🤣🤣 ... aj tak by ste to popreli 😉
@sergioramon7217
@sergioramon7217 Жыл бұрын
Mimochodom ja som sa hore pomylil a zle napisal. Z ljpy nekvapka ked kvitne ale ked pusta listy. Takze ked zbierate kvety tak tie su suche..mimochodom tiež ich zbieram. Prijemny den Vam prajem.🙂
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
@@sergioramon7217 Parkovanie v meste pod lipou by ma nepresvedčilo, lebo ja som lipu zažil v prírode, kde to nebolo jediné útočisko pre vošky, tak ako je to v meste. Lepkavá totiž nie je lipa, ale tie vošky na nej. A tie vošky sú rovnako lepkavé ak budú na baze alebo niekde inde. Lipa bez vošiek nebude lepkavá. Druhý dôvod lepkavosti na vašom aute je ten, že keď zaprší, tak dážď spláchne nektár z kvetov. No lenže, keď je pod stromom tráva, tak si nič nevšimnete. Ak tam máte auto, tak si to všimnete. Lenže ľudia v minulosti neparkovali autami pod lipami. A takto lepkavé sú samozrejme všetky kvitnúce stromy. Nie len lipa. Takže prečo práve lipa sa volá lipa? A nakoniec mi to nesedí celé, lebo lipa je posvätný strom. Takže posvätný strom sa volá lepkavý. Teda lepkavosť je tá najdôležitejšia vlastnosť toho stromu? To sme si ho vybrali za posvätný strom preto, že je lepkavý? Hádam tu bude nejaký iný dôvod posvätnosti ako lepkavosť, nie? A teda názov by asi mal odrážať to dôležité, nie nejakú otravnú lepkavosť v jednom krátkom období roka.
@sergioramon7217
@sergioramon7217 Жыл бұрын
Jednoducha odpoved, pre toho kto mu dával meno: Ad1. Mozno nepotreboval upozornovat na posvätnost stromu z rôznych dovodov, napr. nepriatelia a pod. Ad2. to ze je strom lepkavy Z AKÝCHKOĽVEK DÔVODOV pre neho bolo dolezitejsie ako to ze je tzv. posvatny Ad3 ....a nad týmto CO TERAZ NAPÍŠEM SA VÁŽNE ZAMYSLITE!: nemusí a ani nejde vo svojej podstate o tzv.FYZICKU, materialnu lepkavosť,( tak ako je lepiva lepiaca páska), ale o schopnosť lipy stahovať z ľudí,prenášať na seba a potom do zeme, LEPIŤ na seba rôzne tzv. urieknutia, prekliatia a pod(ak sa budeme bavit na urovni fyziky: lipa dobre prenása vlnenie, má veľa vody, mäkke drevo). ak pravda viete o ČOM hovorím. A aj preto sa pod lipou usporiadavaju sedenia a lod. tak ako ste ich Vy spominali. Aj preto sa pod lipou ludia citia tzv. dobre. AJ z toho dôvodu je lipa tzv. posvätný strom... Ale ako pisem vyssie Vas nepresvedci nič ... skoda, pretože sa dokazete, a bohuzial niekedy za KAŽDÚ CENU, pozrieť na problematiku aj z inej ako nemainstremovej strany, (inak aj preto mate v praci tzv.neortodoxne riesenia a kolegom sposobujete obcas, AJ týmto, hlavybôľ 😀😁) Iné je, ze pre Vás iny, pohľad nechcete vidieť. No čo už, ako hovorí jeden môj známy: Každý si blbneme po svojom😉👍. Pekny vecer prajem.uprimne.
@milanrastislav3062
@milanrastislav3062 Жыл бұрын
lipa je latinsky Tilia cordata ...lipa srdcolistá
@JavoHaver
@JavoHaver 6 ай бұрын
Gurukulam -> Kurukulam -> ... Kurikulum ?
@jozefmagula7556
@jozefmagula7556 Жыл бұрын
Akonáhle som začul slovo "Fikus", napadlo ma iné slovo "Fiškus". Len fiškus má negatívny význam - prefíkaný človek, špekulant. Kto ho vie? Možno nie každý ded bol poctivý a vyučoval všeličo a všelijako, až sa objavilo kvôli tomu aj negatívne fiškus. A asi aj v slove prefíkaný je kúsok z fiškusa a môže mať pôvod v slove fikus.
@suvislosti
@suvislosti Жыл бұрын
Zaujímavá myšlienka.
@jurajkovacik2430
@jurajkovacik2430 7 ай бұрын
fiskus je z fiscal-penazny, financny(fiscal year)
@SlaviSokol
@SlaviSokol 7 ай бұрын
V minulosti sa advokát nazýval : Fiškáľ
Tamilská civilizácia, Sanskrit a Védy
1:02:31
Súvislosti
Рет қаралды 3 М.
Miroslav Bárta - Sedm: jak civilizace vznikají, dosahují vrcholu a upadají
1:33:36
Učená společnost ČR
Рет қаралды 221 М.
Wait for the last one! 👀
00:28
Josh Horton
Рет қаралды 158 МЛН
Alat Seru Penolong untuk Mimpi Indah Bayi!
00:31
Let's GLOW! Indonesian
Рет қаралды 16 МЛН
Wolfram Physics Project: Relations to Category Theory
3:54:12
Wolfram
Рет қаралды 451 М.
Alessandro Barbero - La Democrazia Oggi | Prepararsi al Futuro
1:15:19
Università di Roma Tor Vergata
Рет қаралды 1,6 МЛН