Michal Malinský: Cesty ke sjednocení interakcí v mikrosvětě (MFF-FPF 1.12.2022)

  Рет қаралды 12,272

LLionTV

LLionTV

Жыл бұрын

Záznam čtvrté přednášky zimního semestru 2022 v rámci semináře Filosofické problémy fyziky (NPOZ007), zajišťovaného Ústavem teoretické fyziky MFF UK.
Téma 1. 12. 2022:
Cesty ke sjednocení interakcí v mikrosvětě.
Přednáší:
Doc. Ing. Michal Malinský, Ph.D. (Ústav částicové a jaderné fyziky MFF UK).
Tyto semináře jsou věnovány filosoficky motivovaným tématům ze současnosti i historie fyziky s důrazem na její přírodovědný a kulturní kontext. V letním semestru na tento předmět navazuje předmět Fyzika jako dobrodružství poznání.
Další informace:
utf.mff.cuni.cz/vyuka/NTMF080/
utf.mff.cuni.cz/seminare/filos.pl
Přednášky z moderní fyziky 2022 - Slavné fyzikální školy 20. století, kodaňská škola kvantové teorie, britská škola matematické relativity (každý druhý čtvrtek od 10. 11. 2022):
utf.mff.cuni.cz/popularizace/PMF/

Пікірлер: 39
@petrtylecek7677
@petrtylecek7677 Жыл бұрын
👍 Výborná přednáška, formou projevu i obsahem.
@cartesius33
@cartesius33 Жыл бұрын
Brutalne kvalitni prednes. Velmi talentovany po pedagogicke strance.
@jozefnovak7750
@jozefnovak7750 Жыл бұрын
Ďakujem! Vynikajúce!
@martinplesinger
@martinplesinger Жыл бұрын
Parádní přednáška, díky moc!
@petrstindl2703
@petrstindl2703 Жыл бұрын
Chemii jsem vystudoval - učitelství pro střední školy
@touranius
@touranius Жыл бұрын
Hodně velký WTF.
@milanwinkler8021
@milanwinkler8021 Жыл бұрын
zatim je to wtf ,ale az to rozklicujeme budeme letat ke hvezdam.
@hmmh-qq
@hmmh-qq Жыл бұрын
Dnešná fyzika je preplnená matematickými teóriami a vedci z komplikovaných rovníc zažívajú intelektuálne uspokojenie. Ale načo je dobrý ich správny výpočet, ak s realitou v prírode sa nezhodujú? Vedci nepochopené prírodné procesy sa snažia prispôsobiť k výsledku teoretických rovníc, pritom by to malo byť naopak.
@milanbaran7291
@milanbaran7291 Жыл бұрын
Matematika je nástroj na jednoznačný popis procesov, pri diskusii všetci vedia o čo ide. Nakoniec sa to aj tak musí overiť pokusom.
@hmmh-qq
@hmmh-qq Жыл бұрын
@@milanbaran7291 - Takto to väčšinou nenastáva a podla vedenia sa tvrdia odlišné názory a na to diskusia slúži.
Жыл бұрын
Tato přednáška je primárně určena pro studenty bakalářského programu fyziky, takže předpokladem je, že posluchač aspoň rámcově zná struktury, které ta abstraktní matematika popisuje. Například pojem lagrangián je každému, kdo prošel teoretickou mechanikou ve 3. semestru studia fyziky na MFF jasný, ačkoliv extenze pojmu do Standardního modelu vyžaduje "ujít" ve stupních abstrakce stejně dlouhou cestu jako od jednoduchých čísel malé násobilky k Leibnitzovu-Newtonovu derivaci a integrálu. Jen v tomto případě je začátek "cesty" u těch integrálů a derivací funkcí jedné reálné proměnné. Přesnost shody předpovědí Standardního modelu jako např. dipoloveho momentu elektronu a jeho dalších charakteristik určujících jeho dynamiku v atomech(od nichž je pak odvozena v podstatě celá chemie včetné té na které jede naše dýchání nebo fotosyntéza rostlin, mezi mnoha dalšími systémy, jádra jsou na této škále v podstatě jen zdrojem centrálního "přitahování") a tudíž jeho schopnost předvídat jevy (a tím prediktivní síla) je enormní a na jednu stranu překvapivá, jak také zaznělo v přednášce. Přesnost jeho předpovědí právě třeba pro dipolový moment elektronu, který se měří velice přesně je pro člověka, který se nepohybuje v tomto oboru, naprosto nepředstavitelná. S jakou nejvyšší přesností jste kdy něco měřil? Jestli se dostanete na milimetrovou přesnost na škále jednotek kilometrů, tak pořád měříte téměř o deset řádů nepřesněji nežli je ověřena shoda predikce modelu, o kterém se tu hovoří (standardního modelu) s teoretickou předpovědí vyplývající z počítání v poruchové (sic!) teorii s pomocí těch Feynmanovských diagramů. Proč je to tak, že matematika je tak efektivním nástrojem pro modelování přírody je velká otázka, kterou asi nejpregnantněji formuloval už Eugen Wigner, ale po pravdě nikdo na ní neumí opravdu odpovědět (i když různých vachraltých "vysvětlení" jsem viděl hromadu, ale vesměs jsou triviální a poskytují je typicky lidé bez rozumné kvalifikace). TO nepřestává člověka fascinovat. Na druhou stranu je na místě se ptát jak moc "fundamentální" ty struktury jsou. Na to mířila třeba ta otázka na konci diskuse o počtu volných parametrů dosazených do teorie z měření, kde standardní model částicové fyziky potřebuje těch parametrů daleko více nežli druhá velká teorie dneška popisující vesmír jako celek a dynamiku samotného prostoru a času - a to je Obecná teorie relativity. To je ale jemnější otázka a pro její pochopení je třeba znát docela dost z fundamentální fyziky dneška a jejích matematických struktur, které tahle přednáška pěkně ukazuje (ač z důvodů pochopitelných nevysvětluje).
@hmmh-qq
@hmmh-qq Жыл бұрын
@ - Nejedná sa o nepresné výsledky, ale o celé rovnice v teóriách.
Жыл бұрын
@@hmmh-qq jenže pod pojem rovnice se nepoučenému oku smíchá řada struktur a nástrojů, nemá smysl se bavít obecně o "rovnicích v teoriích". Pokud má takové tvrzení mít vůbec nějaký smysl, je třeba říct jaké - například tato přednáška se téměř celá točí kolem strukrur Standardního modelu, jako je například jeho lagrangián, který když umíte dosadit "do vzorečků" a počítat (viz. co tam Michal Malínský zminuje v případě Bhabhova rozptylu, to je takový konkrétní proces) tak dojdete právě k predikci výsledku experimentu. Podstatné není co si myslí kdokoliv o komplikovanosti použitých matematických struktur. Podstatné je, že dávají výsledky, jež s takovou přesností sedí s výsledky experimentů nebo pozorování kosmu. No ano, vývoj fyziky zejména od relativistické a kvantové revoluce směřuje tak daleko mimo škály naší zkušenosti, že vhodná matematika je často jediným způsobem jak zachytit tyto pozoruhodné "světy". Povídání a metafory jsou fajn, jsou užitečné pro popularizaci výsledků. Ale není to na nic, když jde o bádání a ověřování toho, že výsledky sedí s experimentem. A pokud jde o užitečnost matematickych toy modelů a nástrojů pro zkoumání možných dalších směrů vývoje, jako je to v případě fyziky za standardním modelem, jak o tom nakonec mluví Michal Malinský? Ta je naprosto zásadní. Dost se toho dotýká zde Tomáš Mančal, který zkoumá kvantové chování systémů v biologii v přednášce pro středoškolské nadšence a učitele fyziky, kterou Ludvík před pár hodinami publikoval - zde od té části, která se tematu přímo dotýká kzfaq.info/get/bejne/qqumdaiZqr2dcmw.html Ještě mě napadá, že do jisté míry je matematika v oblasti pokročilejší fyziky takovým Strážcem prahu - kdo nedosáhne do jisté základní úrovně (která se pro různé oblasti fyziky liší), může nahlédnout (a často se stává, že slova a jeho naivní představy opřené o každodenní zkušenost ho jen zmatou), ale nemůže vstoupit.
Michal Malinský - O původu hmoty (MFF-FPF 28.11.2019)
1:24:05
Black Magic 🪄 by Petkit Pura Max #cat #cats
00:38
Sonyakisa8 TT
Рет қаралды 36 МЛН
Шокирующая Речь Выпускника 😳📽️@CarrolltonTexas
00:43
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 11 МЛН
He tried to save his parking spot, instant karma
00:28
Zach King
Рет қаралды 18 МЛН
Martin Schnabl: Teorie strun (MFF-FPF 15.12.2022)
1:41:26
LLionTV
Рет қаралды 37 М.
Fúzní elektrárny - současný stav vývoje
1:04:18
Týden Akademie věd ČR
Рет қаралды 193 М.
Co jste nevěděli o Karlu IV.?
40:02
Univerzita Karlova
Рет қаралды 785 М.
Jaderná fúze - budoucnost energetiky
49:36
Akademie věd České republiky
Рет қаралды 241 М.
Michal Malinský: O budoucnosti hmoty
1:52:08
Pátečníci Sisyfos
Рет қаралды 20 М.
#miniphone
0:18
Miniphone
Рет қаралды 12 МЛН