Milan Halousek - Gagarin nás všechny pozval do vesmíru (Pátečníci 8.3.2019)

  Рет қаралды 11,143

LLionTV

LLionTV

5 жыл бұрын

Kosmický let Jurije Gagarina trval ve středu 12. dubna 1961 pouhých 108 minut, přesto se navždy zapsal do dějin lidstva. Co historickému okamžiku předcházelo a co po něm následovalo? Jaké byly osudy Gagarina a jeho následovníků? A jak to bylo s těmi, kteří údajně letěli do vesmíru již před Gagarinem? Krátký život prvního kosmonauta světa se uzavřel už v roce 1968. Jak to bylo s dodnes přesně neobjasněnými událostmi Gagarinovy tragické smrti? Opravdu zahynul při havárii vojenské stíhačky, nebo dodnes létá vesmírem, jak o tom polemizují některé konspirační teorie?
Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS NEWS PARTY, kterého se pravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.
Podpora projektu Pátečníci:
www.startovac.cz/patron/vasi-...
Další informace:
www.krtek2018.cz
www.czechspace.cz
www.patecnici.net
patecnici.cyklus
(Pozn.: kvůli obsahu audiovizuálního materiálu podléhajícího autorským právům třetích stran se mohou při přehrávání záznamu této přednášky zobrazovat reklamní bannery, přestože kanál LLionTV je nemonetizovaný.)

Пікірлер: 14
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc Ай бұрын
Perfektní přednáška, klidná, neafektovaná. Pouze si dovolím připomenout jeden fakt - katapult byl součástí přistávací konfigurace, tj že nebyl použit v nouzi při přistávání. Proto byl celý let Gagarina přítomnou a mezinárodní komisí uznán. Uvádějí se dva časy přistání (106 a 108 minut) z jednoduché příčiny, protože modul už seděl na zemi, zatímco Gagarin zápasil s větrem na padáku nad Volhu. To, co mohlo být později vnímano jako podvod, byla zpráva v sovětském tisku, źe Gagarin přistál s Vostokem, což bylo mazané a přitom pravdivé, ale všichni si to podle očekávání vyložili jako přistání na Vostoku, nebo ve Vostoku. Proto to pozdější rozčarování a konspirování, i když to bylo jasně napsané. :)
@samhawkins3847
@samhawkins3847 11 ай бұрын
Perfektní Děkuji Ať se daří :-)
@Richard_is_cool
@Richard_is_cool 5 жыл бұрын
Pěkná přednáška, k věci, stručná, zřetelná, zábavná. Díky panu přednášejícímu.
@karelbriza3400
@karelbriza3400 5 жыл бұрын
Úžasná přednáška - přestože tu základní kostru zná asi každý, tak v přednášce je spousta zajímavých a méně známých detailů.
@felixhejtman4773
@felixhejtman4773 5 жыл бұрын
LIKOS
@arpix5521
@arpix5521 5 жыл бұрын
22:16 priemer modulu Vostok 1 bol len nieco cez 2m, nie 4m - to by bolo rozmerovo ako priemerna obyvacka :-)
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc Ай бұрын
Taky jsem se podivil. Gagarin měřil kolem 160 cm a s katapultem vyplňoval celý vnitřní průměr, tudíž max průměr mohl být kolem dvou metrů.
@petrstindl2703
@petrstindl2703 4 жыл бұрын
57:00 chybí u Vladimíra Komarova start na Voschod 1 s Feoktistovem a Jegorovem
@zephycz3537
@zephycz3537 5 жыл бұрын
Mě spíš u té Gagarinovi havárie přijde divný že žádali o návrat předčasně, už při té druhé otočce. Napadá mě že už tam muselo být něco špatně. Tu minutu nebo kolik to bylo před pádem. A to že by se potkali s jiným letadlem, tak kvůli tomu by asi o návrat nežádali. Ale nejsem odborník, ani jsem o tom nic nečetl, je to jen čistá úvaha co mě napadla při sledování tohoto videa. Tak prosím o případnou shovívavost, jestli je to úplná blbost.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 3 жыл бұрын
Právě proto mohli žádat o návrat, protože pro ně v aktivovaném prostoru se ocitlo jiné vojenské letadlo - údajně prototyp řady SU11 (v novém značení SU15), který pilotoval zkušební pilot. Jeho jméno je utajované hlavně z důvodu, že vina na nehodě nebyla transparentně prokázána a hlavně proto, aby jej pouze z domněnek a bez soudu "nesežral" sovětský lid. Zhruba před 8. lety řekl A.Leonov, že onoho zkušebního pilota zná osobně a stále žije, ale že jediné, co nemůže říci, je právě jeho jméno, aby se nikdo nemohl mstít například na jeho rodině - ikona prvního člověka ve vesmíru byla dlouho velmi silná... Požadavek návratu nejspíš vyslal sám instruktor, který si správně uvědomil, že buď je on v "nesprávném" prostoru, nebo ta další stíhačka, která nemusela být sama. V takovém případě je nejlepší ihned opustit vzdušný výcvikový prostor jakoby bez odůvodnění, či požadavku důvodu ze strany letového operátora, protože obsluha radaru nejspíš viděla, že v inkriminovaném prostoru operuje další letadlo, které se původně mělo nacházet v jiné letové hladině. I dnes, když si vojenští piloti aktivují prostor s nižší vertikální hranicí, nesmí se v něm nacházet ani práškovací letadlo. Seznam aktivovaných vzdušných prostorů s dobou platnosti a vertikální hranicí je už dnes naprosto normální a každému dostupný na internetu, či na telefonický dotaz řízení letového provozu, ale tehdy to bylo samozřejmě naprosto jinak, i když se dílčí pravidla ohledně bezpečnosti v kořenech nijak nezměnila.
@michalborud
@michalborud 5 жыл бұрын
Heh, po 13:33 se mihne en.wikipedia.org/wiki/Voskhod_Spacecraft_%22Globus%22_IMP_navigation_instrument
@achab4107
@achab4107 2 жыл бұрын
myslím žei ani Gagarin ani Iljušin si nezaslouží takovou denunciaci a i když je pan Halousek výbornej , tak možná bude naivní.....SSSR by nikdy nepřipustil léčbu svého kosmonauta v Číně !!! ale pravdu se asi nikdy nedovíme....jak říká p. Syruček --- "všechno je jinak"
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc Ай бұрын
Nebo naopak vše může být prozaické. Stačí pouhá fakta - Iljušin nikdy nebyl ve výcviku kosmonautů a z Bajkonuru 7. dubna a kolem tohoto data plus mínus žádná vojenská, balistická či kosmická raketa neodstartovala. Rovněž by neseděla orbita, která měla zajistit, aby modul vždy přistál na sovětském území a aby nedošlo k přeletu nad Amerikou (Koroljov se styděl za primitivní techniku, kterou by případně zkoumali Američané). To znamená, že vlivem rotace země se orbita posouvala k západu, tj že přelet, ani start nemohl být veden skrze Čínu (muselo by být vykonáno několik oběhů kol Země a k tomu nebyla jak zásoba kyslíku, tak palivo, které by bylo použito ke korekci, pokud byly údajné další oběhy zapříčiněny odrazem od atmosféry. Ze stejného důvodu nemusel Gagarin protnout poledník Bajkonuru pro dokonání celého oběhu, ale někde u Volhy s rezervou dalších tisíc km, což bylo 1000 km západně od Bajkonuru (ta rezerva byla 2000km pro uznání celého jednoho oběhu kol Země - proto se handrkovalo o čas 106-108 minut, z čehož se odvozovala vzdálenost k uznání dokonaného obletu. ) Iljušin tedy neletěl do vesmíru - byl by mrtvý, nikoliv jen potlučený. Autonehodu také vylučuji, jako spíš léčbu po rvačce někde v ústraní. To se pak krytí Čínou hodí víc, než kdyby šlo o několik přeletů, což by byl superrekord i za cenu potlučení.
@kompot801
@kompot801 15 күн бұрын
Ten čobolák je snad všude, chytrák jeden!
Joven bailarín noquea a ladrón de un golpe #nmas #shorts
00:17
Hot Ball ASMR #asmr #asmrsounds #satisfying #relaxing #satisfyingvideo
00:19
Oddly Satisfying
Рет қаралды 12 МЛН
Pray For Palestine 😢🇵🇸|
00:23
Ak Ultra
Рет қаралды 34 МЛН
Ivo Budil - Proč civilizace umírají? (ÚMKP 19.2.2019)
1:29:37
Tomáš Přibyl, Kritické okamžiky sovětské kosmonautiky
1:22:48
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 36 М.
Jiří Čistecký: Rusko quo vadis? (CTS 9.5.2024)
2:00:18
LLionTV
Рет қаралды 5 М.
Příběh lunárního modulu - Ing. Tomáš Přibyl
1:23:11
Jihlavská astronomická společnost
Рет қаралды 28 М.
Jurij Gagarin: Kosmonaut, kterému zakázali vrátit se do vesmíru
10:04
Životy slavných
Рет қаралды 336 М.
Milan Halousek - Poprvé z Měsíce... (KS ČAS 14.11.2016)
2:07:38
ПК с Авито за 3000р
0:58
ЖЕЛЕЗНЫЙ КОРОЛЬ
Рет қаралды 1,7 МЛН
Will the battery emit smoke if it rotates rapidly?
0:11
Meaningful Cartoons 183
Рет қаралды 2,8 МЛН
Теперь это его телефон
0:21
Хорошие Новости
Рет қаралды 1,9 МЛН
What model of phone do you have?
0:16
Hassyl Joon
Рет қаралды 72 М.