Mirko Rokyta: Riemannova hypotéza -jeden z nejtěžších matematických problémů...(Pátečníci 24.5.2019)

  Рет қаралды 93,680

LLionTV

LLionTV

5 жыл бұрын

Záznam přednášky na téma:
Riemannova hypotéza - jeden z nejtěžších matematických problémů současnosti.
Riemannova hypotéza odolává snahám nejlepších matematiků o její důkaz či vyvrácení už téměř 160 let. Tento svatý grál matematiky je jedním ze sedmi takzvaných Problémů milénia, které v roce 2000 byly zformulovány v americkém Clayově matematickém institutu s cílem pojmenovat nejdůležitější výzvy matematiky přelomu tisíciletí. Zdánlivě abstraktní tvrzení o tom, jak by měly být rozloženy kořeny jedné z matematických funkcí, má překvapivé důsledky nejen pro teorii prvočísel, jejich rozložení a odhad jejich počtu, ale zasahuje také do moderních oblastí současné algebry a dokonce i kvantové fyziky. V přednášce se dotkneme všech těchto aspektů Riemannova problému i toho, jak to všechno souvisí se šifrováním, kódováním a internetovou bezpečností, a jaké důsledky pro ni by mohlo vyřešení Riemannovy záhady přinést.
Přednáší:
doc. RNDr. Mirko Rokyta, CSc., narozen 14. 4. 1962 ve Vsetíně. Odborník na matematiku a matematickou analýzu. Provádí výzkum se zaměřením na parciální diferenciální rovnice, hyperbolické zákony zachování a metodu konečných objemů. Hudebník, hráč na klávesové nástroje, člen skupiny Asonance.
Další informace:
www.karlin.mff.cuni.cz/~rokyta
• O matematice s Mirko R... (O matematice s Mirko Rokytou 4 - Problém za milion dolarů - Riemannova hypotéza)
www.patecnici.net
patecnici.cyklus
Podpora projektu Pátečníci:
www.startovac.cz/patron/vasi-...

Пікірлер: 139
@mirkorokyta9694
@mirkorokyta9694 5 жыл бұрын
Děkuji za všechny pozitivní ohlasy, moc mě těší. Omlouvám se, že neodpovídám všem, kteří zde přenášku pochválili a že volím tuto obecnou odpověď. Pokud vás zajímá popularizace matematiky v mém podání, tak možná můžu upozornit, že ČRo 2 začal vysílat v rámci pořadu Meteor osmidílný seriál "Mate-matika?", kde v dialogu s moderátory vysvětlujeme některé matematické paradoxy. První díl šel 6.7.2019 a seriál bude pokračovat po následujících 7 týdnů. Zdraví M.R.
@pavelsucek266
@pavelsucek266 4 жыл бұрын
Slyšel jsem, výborné, všem doporučuji. Máte dar slova. Upozorňuji na to děti v mém okolí.
@mirkorokyta9694
@mirkorokyta9694 4 жыл бұрын
@@pavelsucek266 To jsem rád, že se vám seriál zalíbil. Velký dík patří Petru Sobotkovi, autoru Meteoru, že byl ochoten do toho jít, i za to, jaké k oněm matematickým jevům, o kterých se tam bavíme (a o kterých jsme se předem bavili...) vymyslel příběhy.
@pavelsucek266
@pavelsucek266 4 жыл бұрын
@@mirkorokyta9694 jj, dobrá dramatizace, scénář, herci, Vy...kompaktní dobrý počin. Má to šmrnc. Těším se na další díly.
@danielbrstak5730
@danielbrstak5730 4 жыл бұрын
Dobrý deň,pán docent,na základe čoho vyberáte témy pre vaše videa ? Videl som video kde ste ukázal Eulerovu metódu sčítania nekonečného radu...bol by ste ochotný vysvetliť von Kochov rozvoj nekonečného determinantu ? Ten teorém som sa márne snažil pochopiť. Ďakujem.
@mirkorokyta9694
@mirkorokyta9694 4 жыл бұрын
@@danielbrstak5730 Dobrý den, téma musí zaujmou mě a musím v něm cítit, že má potenciál zaujmout poměrně širokou třídu posluchačů. Často téma vzniká na základě diskuse s pořadatelem přednášky. Pokud má jít o populárně naučnou přednášku, tak to má být téma, které není pouze technické, ale obsahuje hlubší myšlenky a souvislosti a nějakým způsobem ukazuje krásu použité matematiky. Pro odborné publikum může jít o techničtější přednášku (například přednášky na ostravském semináři OSMA - ty ovšem nejsou na netu). Váš dotaz je spíše technického rázu a možná je to vhodnější pro soukromou korespondenci. Napište mi prosím na rokyta@karlin.mff.cuni.cz
4 жыл бұрын
Sakra, chodil jsem na špatnou školu :( Celou přednášku jsem hltnul jedním dechem s naprostým zájmem. Naprosto excelentní výklad, pan přednášející je borec! :)
@vaclavolszar8906
@vaclavolszar8906 4 жыл бұрын
Prof. Dostál nám na VŠB říkal, že matematici jsou veselí, protože matematika rozveseluje. No když vidím Vás, tak tomu začínám věřit :-) Hezká přednáška. Díky
@juliensorel6383
@juliensorel6383 5 жыл бұрын
Prosím pridajte viac takýchto prednášok s Mirkom Rokytou. Je to super.
@tomasrehorek2541
@tomasrehorek2541 4 жыл бұрын
Díky moc panu Rokytkovi, který mi umožnil problém aspoň chvilkově nahlédnout a mít pocit, že dílčím věcem přece jen rozumím :) Ti lidé, kteří ukazují ekvivalenci mezi všemi kořeny ležícími na ose kritického pásu zeta funkce a počtem prvočísel rovným nekonečnému součtu nekonečných řad s Möbiovými koeficienty, jsou úplně mimo můj vesmír. Vlastně díky Eulerovi, Riemannovi a Gaussovi jsem si uvědomil, že jsem úplně vypatlaný a namísto vědy se raději pustil do businessu, kde není inteligence potřeba :)
@MrAminuxik
@MrAminuxik 4 жыл бұрын
:-D Asi se dám na byznys
@rainer7628
@rainer7628 Жыл бұрын
Pane Řehořku, to jsme na tom stejně. Byť vysokoškolsky vzdělán, na tuto úroveň matematiky mohu jenom zírat v němém úžasu. Pane Rokyto, děkuji. Není to první Vaše přednáška, kterou jsem s chutí a zájmem shlédnul.
@SimsHacks
@SimsHacks 5 жыл бұрын
Nejlepší přednášející Rokyta . Fakt borec :D
@morgard211
@morgard211 4 жыл бұрын
Nejlepší vysvětlení Riemannovy zeta funkce, které na KZfaq najdete. Rozhodně doporučuji zhlédnout!
@nUrnxvmhTEuU
@nUrnxvmhTEuU 3 жыл бұрын
Dobrá profilovka!
@jiribranka1910
@jiribranka1910 Жыл бұрын
Úžasná přednáška. Děkuji. :)
@JakubMeinlschmidt
@JakubMeinlschmidt 4 жыл бұрын
1:38:41 a heleme se😀 Mathematicator!
@loskutak777
@loskutak777 5 жыл бұрын
sice nevim o cem je rec, ale stejne jsem si to se zajmem poslechl :)
@MrAminuxik
@MrAminuxik 4 жыл бұрын
:-D Já taky. Zní to strašně zajímavě cool
@quetzalcool
@quetzalcool 5 жыл бұрын
perfektná prednáška
@martinpribyl5568
@martinpribyl5568 11 ай бұрын
Poznámka k dotazu v čase 1:33:00: Netriviální kořeny jsou komplexně sdružené. Pro aproximaci prvočíselné funkce se používají oba, přičemž imaginární části se vyruší. Netriviální kořeny mimo kritickou přímku by existovaly ve dvojicích symetricky uspořádaných podle kritické přímky. Pro aproximaci prvočíselné funkce by se pak použily čtveřice kořenů: symetrické dvojice kolem kritické přímky a jejich komplexně sdružení partneři.
@peterectasy2957
@peterectasy2957 5 жыл бұрын
fascinujuce. uzasne. skoda ze som nestihol prist na tuto prednasku
@vitezslavskorpik746
@vitezslavskorpik746 5 жыл бұрын
Myslím, že už teď mohu prozradit, že pan Rokyta u nás nebyl naposledy. Tak třeba si najdete cestu příště. :-)
@danielbrstak5730
@danielbrstak5730 4 жыл бұрын
Zaujímalo by ma,aký zmysel majú regularizácie ako napr. Analytické predlženie,keď ich výsledkom sú vzťahy typu : nekonečná rada 1 sa rovná -1/12... mám za to,že takto regularizovať by sme mohli čokoľvek,pokiaľ nám nevadia výsledky protirečiace zdravému rozumu.
@ykcinasak
@ykcinasak 4 жыл бұрын
Vyborna prednaska dakujem, pacilo sa mi ako ste dokazal ponechat spojiteho pana v spojitosti bez nutnosti diskretizacie :)
@jirigajdosik6351
@jirigajdosik6351 5 жыл бұрын
cas10.21.16 jestli vesmir ma funkci jako RH tak je nekonecny?
@GeorgisFasulis
@GeorgisFasulis 5 жыл бұрын
Čas 1:56 - tak přesně v tu chvíli mě napadlo, že je to vlastně obdoba furiérova rozvoje! :-)
@radoslavvrabel4866
@radoslavvrabel4866 4 жыл бұрын
Mohli by ste uviesť aj tie ďalšie problémy nech je trošku zmena z tých 7 čo ostali
@Pepa99777
@Pepa99777 4 ай бұрын
Toto video je důvodem, proč jsem na přednáškách z matiky raději hrál hry nebo čuměl z okna.
@mirko_ockin
@mirko_ockin 5 жыл бұрын
super
@gastarbajtrb.400
@gastarbajtrb.400 10 ай бұрын
Tak pro zeta (3) lze nacházet podle zeta (2) mnoho možností,ale nedávají přesné zbytky,tak,aby to dalo ten výsledek,pokud je ta hodnota 1,202056....správně.
@michalzidek5892
@michalzidek5892 4 жыл бұрын
Ale príroda nehovorí, že "třeba tohle číslo bude prvočíslo". Príroda presne hovorí, ktoré prvočíslo je prvočíslo a prečo.
@FF-wl1oo
@FF-wl1oo 4 жыл бұрын
28:20 Necekal jsem, ze ma Mirko Rokyta takovy prehled :D
@Miloun
@Miloun Жыл бұрын
Tuto prednasku jsem slysel cca 20x - 30x a ejhle, i idiot jako ja, ktery mel z matematiky ctyrku uz od tercie, se muze radovat a zasnout z takhle abstraktnich poctu! Diky moc.
@RedSparrow
@RedSparrow Жыл бұрын
Přesně! Sice jsem jí měl i na vejšce, ale moc jsem tomu nikdo nedal, takže s porozuměním jsme na tom u takhle složité věci úplně stejně a taky na to koukám mnohem radši než na přiblblá videa nulového obsahu. Taky už zrovna tohle vidím poněkolikáté a je to úplná nádhera poslouchat tak inteligentního člověka, který o tom umí navíc tak skvěle mluvit :) Doporučuju i přednášky z planetária Brno, přestal jsem úplně koukat na filmy :)
@mispanludensprinck5652
@mispanludensprinck5652 5 жыл бұрын
Čas 37:00. Přesně tuto "nejistotu" měl M.Rokyta, když nám přednášel v roce 1994 analýzu. Čerchmant jeden. :D
@mirkorokyta9694
@mirkorokyta9694 5 жыл бұрын
No jo... clovek holt premysli hlavne nad tim, aby to, co rika melo hlavu a patu, a pak najednou zjisti, ze krome tohoto svisleho rozmeru je tu jeste ten vodorovny, levo-pravy. Zdravim byvaleho studenta :) M.R.
@mispanludensprinck5652
@mispanludensprinck5652 4 жыл бұрын
Též Vás srdečně zdravím. Pamatuju si, že na první Vaší přednášce jsme začínali důkazem iracionality odmocniny ze dvou a semestr jsme končili Taylorovým polynomem, který jsem dostal jako otázku u zkoušky 6.1.1995. Zkoušel mě takový hodný "dědeček z pohádky" jménem Jelínek. Ale na cvičení jsme měli "démonického dědečka" jménem Čihák, který s sebou ustavičně nosil termosku s nějakou tmavou kapalinou a někdo ho prý i viděl pít vodu z květináčů. Když se dostal do časové tísně, vyvolal k tabuli 3 studenty, každému dal příklad a všem simultánně diktoval řešení. Rád na to vzpomínám. Mějte se, hlavně to zdraví. 😊 av
@alburttpc
@alburttpc 5 жыл бұрын
Hey vsauce here
@radoslavvrabel4866
@radoslavvrabel4866 4 жыл бұрын
neviem či som to nepochopil iba ja ale ak to vynásobím (-x )ten prvý riadok tak tá 1 sa zmení na čo ? na x tak ako mi potom môže pri tom sčítaní tam ostať 1 ? nemala by tam ostať potom 0 ? iba pre zvedavosť 15:30
@mirkorokyta9694
@mirkorokyta9694 4 жыл бұрын
Když vynásobím 1 výrazem (-x), dostanu výsledek (-x). Zkuste si to říci slovy: jedenkrát "minus iks" je "minus iks".
@radoslavvrabel4866
@radoslavvrabel4866 4 жыл бұрын
@@mirkorokyta9694 to chápem ale tam potom keď sčítam iksy a tá 1 sa zmenila na x tak potom je tam aké číslo keď mi ostaly iba iksy
@mirkorokyta9694
@mirkorokyta9694 4 жыл бұрын
@@radoslavvrabel4866 Sčítáte dohromady oba ty řádky nad sebou. Vlevo máte S(x) + (-xS(x)) = (1-x)S(x), vpravo máte 1+x+x^2+...(-x-x^2-...)=1.
@radoslavvrabel4866
@radoslavvrabel4866 4 жыл бұрын
@@mirkorokyta9694 tak to potom ano
@radoslavvrabel4866
@radoslavvrabel4866 4 жыл бұрын
ale je to trochu čudné lebo keď prvý riadok vynásobím ixsom a sa to pomení nemôžem predsa upravený riadok sčitovať 2x čiže tým základným( pred úpravou)
@Lathander720
@Lathander720 5 жыл бұрын
Ten ma tak uzasne nadani neco vysvetlit, ze to vypada strasne jednoduse.
@jakubodvarka6912
@jakubodvarka6912 5 жыл бұрын
btw Freeman Dyson stale zije
@michalzidek5892
@michalzidek5892 4 жыл бұрын
Na to, že nejaké prvočíslo je prvočíslom, na to vplývajú všetky prvočísla, ktoré existujú pred daným prvočíslom...
@Kuchtic93
@Kuchtic93 5 жыл бұрын
otazka v 1:25 od pána, na zlepseni kvality nikoli kvantity vypočtů.. můj názor je takový že matematika a vypocetni technika bude fungovat principelne porad stejne, leda vy se vymyslel jiný obor/technika. který si nedokazi predstavit, i kdyz to vlastne znamena, napriklad jiný system pocitani a ty samozrejme nové prichazeji a lze spoustu veci resit vicerozpusobama... tak si myslim ze se muzeme posouvat pouze ve smeru vypocetni sily diky kvantovym procesorum... ale treba pán vidí nejakou jinou moznost a má nápad :), me osobne nic nenapadá :D ))
@kutilkol
@kutilkol 5 жыл бұрын
12:47 kruznice x^2+y^2=1 do mn. < 1 nepatří. měla by být značena šrafovaně
@daryldixon7419
@daryldixon7419 5 жыл бұрын
lol jak tomu kurva rozumíš já jsem tady teda náhodně :D
@nUrnxvmhTEuU
@nUrnxvmhTEuU 3 жыл бұрын
To je poměrně pedantský a zbytečný komentář ;) Zjevně je tam vyznačená jenom hranice, pokud byste chtěl znázornit množinu |z|
@KusherCZE
@KusherCZE 3 жыл бұрын
@@daryldixon7419 viď ? Jak je možný sčítat písmenka ? X+Y nikdy nemůže být 1 ...
@loskutak777
@loskutak777 5 жыл бұрын
1:35:01 ten belovlasy pan vlevo v prvni rade mluvil trochu z cesty
@novaki1
@novaki1 5 жыл бұрын
ano i ne. Jste si jistý, že mohutnost množiny prvočísel není menší, než alef0?
@novaki1
@novaki1 5 жыл бұрын
Chybný příklad, omlouvám se. Ale racionální jádro ten dotaz má. Kontinuum konstruujeme extenzí konečných čísel, ale přitom je hypotéza kontinua nezávislá - nemůže se vyskytnout podobná situace i směrem "dolů"?
@mirkorokyta9694
@mirkorokyta9694 5 жыл бұрын
@@novaki1 Dobrý den. Ano, s prvočísly je situace jasná. Množiny mohutnosti alef nula (spočetné) se identifikují velmi jednoduše: jsou to ty nekonečné množiny, jejichž prvky lze "seřadit za sebe" a očíslovat jejich pořadím (první, druhý, třetí...) a žádný prvek přitom nevynechat. Protože toto lze přirozeně udělat se všemi prvočísly, mají prvočísla mohutnost alef nula. Ani odpověď na tu druhou otázku není složitá: mezi konečnými množinami a spočetnými už není žádná další kategorie velikosti (mohutnosti) množin. Pokud začnete prvky množiny řadit za sebe, tak buď někdy skončíte (pak jde o konečnou množinu) nebo nikdy neskončíte (pak jde o nekonečnou množinu). V tom nekonečném případě pak mohou nastat dvě možnosti: buď se tímto seřazením a očíslováním vyčerpají všechny prvky dané množiny a tím pádem máme spočetnou množinu, nebo vždycky nutně nějaké zbudou (v tom případě jich vždycky zbude "hodně") - to pak znamená, že daná množina je mnohem větší než spočetná - je nespočetná. A až tam začíná to pravé dobrodružství - kategorizovat nespočetné množiny.
@novaki1
@novaki1 5 жыл бұрын
@UCunH0bEWqLVUubIQoQSI3uA Velmi oceňuji, že jste v neděli věnoval čas mému podružnému naivistickému přípodotku. Netrvám na tom, že můj nápad o tom, že by "množina všech malých celých čísel" mohla mít nějakou podstatně jinou a přitom pravdivou a pro účely prověrky RH výhodnou vlastnost, než balík skutečně všech přirozených čísel, je správná stopa. Ale vlastně i ten Riemann svou hypotézu ukázal na ní. Jsem inženýr, kdysi fyzik a pak dlouho technický úředník, z analýzy mne cvičili před více než 40 lety a Gödelův objev jsem si pořádně přečetl až nedávno, tedy už bez záruky, že jsem skutečně pochopil. V mé poznámce mi šlo o to, že jediná čísla, která opravdu známe, jsou ta, jichž je konečně mnoho. Když se řekne "všechna" nebo "každé" a myslí se tím víc, než jen výběr z konečného výčtu, jde intuice stranou, a někdy i mechanismy, které do té doby fungovaly. Vrátím se k příkladu z druhého směru - k nezávislosti hypotézy kontinua se nedopracujete konstruktivně "zdola", ale oboustranným (ne)sporem, tedy jinou technikou, než přímým počítáním, kolik je tam čeho. Koneckonců, kontinuum neobsahuje individua už z definice, ta vzniknou až obrazem, který má shodou okolností(?, a taky díky ax. výběru a jím podepřené Heineho větě) vždy vlastnosti čísel. Ještě prosím o omluvu, že uvedu druhý nápad, zatím mne nepřešel úžas, že mi to nedošlo před těmi 40lety: čím to, že neznáme žádnou operaci, která by pro řešení nějaké úlohy potřebovala ještě složitější čísla, než ta komplexní? Od prstů na ruce přes čísla přirozená a reálná až ke komplexním vede to samé nářadí, a pak konec ... to je nějaké divné. A těmi hermitovskými maticemi jste mne dostal - zákon radioaktivního rozpadu jde opravdu vysvětlit náhodností transformací konfigurací v at. jádře, jestliže máme limitně dost času a sqrt(N) je zanedbatelné proti N, myslel jsem, ze jde o můj původní objev :-). ... Podělil jsem se s odborníkem, mohu vše s úlevou pustit z hlavy. Děkuji a přeji pěkné dny. S pozdravem, Ivan Novák
@very7220
@very7220 2 жыл бұрын
Vůbec nevím co tady delam ale uz jen při poslouchání si přijdu chytre 🤣🤣🤣
@radovanpelach3404
@radovanpelach3404 4 жыл бұрын
Ja rozšírim obor komplexných čísel o Radovanove čísla. Tie budú mať 2 imaginárne zložky, množina komplexných čísel bude potom podmnožinou Radovanových čísel, kde druhâ imaginárna zložka bude rovná 0, rozšírim Gaussovu rovinu do priestoru a tiež Riemannovu sféru na Radovanovu sféru, musí ale existovať operácia, ktorú v množine komplexných čísel nie je možné previesť. Pri operâciách to bude zložitejšie, pri uhloch využijeme namiesto rovinných uhlov priestorové uhly. Žartujem, aby ste si nemysleli, že mi preplo. 😀
@stewartzayat7526
@stewartzayat7526 5 жыл бұрын
Marek Valášek byl takový hezký překvapení na konec :)
@TheGhost13X
@TheGhost13X 5 жыл бұрын
Teď už to překvapení není! Díky!
@illustrativetexts
@illustrativetexts 5 жыл бұрын
to jo, tyhle dva by spolu měli udělat českej numberphile. jejich debaty jsou vždycky zajímavě konstruktivní (lepší slovo jsem nenašel) - mám vždycky pocit, že z jejich dialogu vyplavou na povrch věci, který by každej jeden z nich třeba nikdy neřek, a přesto jsou to věci (alespoň pro laika) zajímavý a "hluboký".
@infinitedream978
@infinitedream978 5 жыл бұрын
Nevím musím říct, že mě matematika nikdy nechytla v podání českého školství. Bohužel už se ani nezlobím, kvalitní matematici chybí jako tento pán.
@mirkorokyta9694
@mirkorokyta9694 5 жыл бұрын
Jedna z věcí, která i mě občas trápí, je to, že někteří (pozor, ne všichni!) učitelé skutečně matematiku žákům spíše znechutí. Na druhou stranu, je pořád ještě spousta kvalitních učitelů (zejména na gymnáziích), kteří dokáží matiku podat zajímavě. Není nic lepšího než kvalitní středoškolský učitel matiky. To můžu spolehlivě říct jak jako někdo, kdo měl na takového učitele štěstí, tak jako vysokoškolský pedagog, který vidí, jak k nám z některých gymplů přicházejí opravdu zapálení studenti s chutí se dozvědět neco dalšího.
@schaukelpferdvonbuchenholz4397
@schaukelpferdvonbuchenholz4397 4 жыл бұрын
@@mirkorokyta9694 Naprosto s Vámi souhlasím. Já měl obrovské štěstí, že matiku na střední škole (SPŠSE Liberec) mě učil František Hercl. Nebýt jeho, asi bych ani nešel na VŠ. A mimochodem, díky za tu přednášku, konečně jsem pochopil některé detaily analytického prodloužení (rozšíření :-) )
@infinitedream978
@infinitedream978 4 жыл бұрын
@@mirkorokyta9694 ano já jsem udělal tu chybu, že jsem si místo gymnázia vybral střední odbornou školu. Ale víte my jsme se bavili s mnoha studenty včetně mé přítelkyně, co učí na vysoké škole, o tom proč střední školy existují a zatím jsme nepřišli na relevantní odpověd'. Většinu věcí vysoká škola se studenty zopakuje, probere více do hloubky či přímo je matematiku a fyziku naučí znovu a to samé platí o odbornosti. Navíc je bohužel většina studentů, tak jak říkáte omámená strachem před tak důležitými předměty jako je matematika a fyzika. Přítelkyně, co učí pružnost a pevnost, má se studenty problém, protože se bojí toho předmětu a já se potýkám, když doučuji studenty s tím samým. Nejdřív je potřeba, je zbavit strachu, což se povede mnohdy teprve ke konci semestru. Já je naprosto chápu, prošel jsem si tím samým a nakonec jsem se po dlouhé námaze toho strachu zbavil a nyní přemýšlím o matfyzu na navazujícím studiu. Možná i ten tlak na maturitu ze strany společnosti a přizpůsobování látky podle požadavků nějakých vzdělávacích plánů jen přilívá olej do ohně. Člověk se neučí, aby něco uměl nebo pochopil, ale učí se "algoritmy postupů", které nemusí ani chápat, aby prošel, což je hrozně špatně. Naštěstí je trend, že hodně učitelů, dává svoje materiály na internet v podobě videí, což je skvělé a člověk se může vzdělávat sám. Před 10 lety to bylo ještě nemyslitelné. Já se vzdělávám také sám a prošel jsem všechna videa od ČVUT FEL, UK, pana Valáška, kterého jsem viděl také v tomto videu :D a mnoho dalších. Já osobně jsem nadšený z toho, že jsou takováto videa online, protože to pomůže hodně lidem právě s nějakým tím blokem k matematice nebo fyzice. Je v tomto obrovský potenciál a já jsem klidnější, protože pokud se nepřizpůsobí školství, tak člověk bude moci najít svoje oblíbená videa na youtube a může se doučit sám, co potřebuje a když umí člověk anglicky, tak je spousta materiálů i ze zahraničí :) proto pokračujte natáčejte a předávejte jak jen můžete online, je to podle mého jedna z nejlepších myšlenek, co se tu kdy na youtube objevila
@infinitedream978
@infinitedream978 4 жыл бұрын
@@schaukelpferdvonbuchenholz4397 to jste tam chodil, ještě když ta škola za něco stála :)
@schaukelpferdvonbuchenholz4397
@schaukelpferdvonbuchenholz4397 4 жыл бұрын
@@mirkorokyta9694 Tak tak. Mě na SŠ učil tento pán a řekl bych, že jen díky němu jsem pokračoval an VŠ. www.pametnaroda.cz/cs/hercl-frantisek-1922
@kapsarovfvfvkapsparov7647
@kapsarovfvfvkapsparov7647 5 жыл бұрын
je mozne za 0,O000....nekonecno nul zapsat cislourcite hodnoty?
@mirkorokyta9694
@mirkorokyta9694 5 жыл бұрын
Dobrý den, za pokus to stojí. :) Ale prosím, až budete psát těch nekonečno nul, tak žádnou nevynechat... :) Ale vážně: ve standardním pozičním zápisu reálných čísel to není možné, tam má totiž v desetinném rozvoji každá cifra přiřazeno své pořadí (pozici), což je konečné číslo. A pokud by se někde v číselném rozvoji nějakého čísla kdekoli vyskytlo "číslo určité hodnoty", tak bychom znali jeho pořadí, což by bylo třeba číslo "n". A těch nul by před tímto číslem tedy muselo být maximálně "n-1", tedy konečně mnoho.
@charass1
@charass1 4 жыл бұрын
Mit takoveho profesora tak me ta matika na VS bavila o hodne vic :D
@nUrnxvmhTEuU
@nUrnxvmhTEuU 3 жыл бұрын
Měl jsem tu čest mít pana docenta na funkcionální analýzu a bylo to skvělé! Škoda, že neučil i ten základní kurz matematiky pro fyziky, možná bych s ním teď tak nebojoval :D
@vojtechstrnad1
@vojtechstrnad1 5 жыл бұрын
59:20 Není pravda, že by logaritmický integrál zeshora omezoval prvočíselnou funkci: en.wikipedia.org/wiki/Skewes's_number
@SimsHacks
@SimsHacks 5 жыл бұрын
Však to pak v diskuzi říká.
@vojtechstrnad1
@vojtechstrnad1 5 жыл бұрын
@@SimsHacks To jsem rád, bohužel na diskuzi jsem nekoukal, jen na přednášku.
@mirkorokyta9694
@mirkorokyta9694 5 жыл бұрын
Ano, to je pravda. Ale všimněte si, že na onom slajdu je uvedeno, že tento odhad uvadím jen pro x mezi 0 a 4000, kde jistě platí. Jinak více je potom v diskusi po přednášce. Zdraví M. Rokyta
@vojtechstrnad1
@vojtechstrnad1 5 жыл бұрын
@@mirkorokyta9694 Dobrý den, slide je v pořádku, mluvím spíš o tom, co tam říkáte, že prvočísla jsou "sevřena" mezi těmito dvěma funkcemi. Tímto nezpochybňuji vaši odbornost, jen demonstruji typickou lidskou vlastnost s oblibou poukazovat na drobné chyby ostatních, a těším se na další přednášky.
@misuhurikan
@misuhurikan 5 жыл бұрын
ony ty diskuze maji svuj ucel :d...
@hovnovamjepomymjmenu4710
@hovnovamjepomymjmenu4710 5 жыл бұрын
Konkrétní normální čísla známe. Jsou to čísla, která jsme si vyrobili uměle tak, aby byla normální. Třeba Champeronova konstanta.
@mirkorokyta9694
@mirkorokyta9694 5 жыл бұрын
Ano, pokud něco záměrně sestrojíme tak, aby to bylo normální, tak to normální bude. :) Možná jsem to v diskusi po přednášce opravdu neřekl úplně přesně, ale měl jsem na mysli toto: o žádném čísle, které nebylo záměrně sestrojeno tak, aby bylo normální, ale bylo definováno jiným způsobem (například e, pi, ...) normalitu neznáme (alespoň pokud vím). Zdravím a děkuji za postřeh. M.R.
@Quid231
@Quid231 5 жыл бұрын
1:37:40 - tak nevím, jestli pán rozumí pojmu spojitost a diskrétnost (jeho ubohé připodobnění spojitosti k facce na to celkem ukazuje), když dám někomu facku, tak jsou tam pořád mezi atomy rukou a tváře ,,díry'', svět není a nemůže být spojitý :D jinak klobouk dolů panu Rokytovi, krásná přednáška
@walkrok
@walkrok 4 жыл бұрын
Quid231 A co takhle tvrzení/náhled, že hmota nakonec je diskrétní (známe její nejjemnější dělení, dnes na kvarky a leptony), ale časoprostor, resp. čas a prostor jsou spojité?
@peterectasy2957
@peterectasy2957 4 жыл бұрын
RH pravdepodobne nebude vyriesena ani za tisic rokov
@martinhampl1997
@martinhampl1997 Жыл бұрын
Já si dovolím být optimista. Velká Fermatova věta si musela počkat víc než 300 let, ale dočkala se. :)
@chlebajatro
@chlebajatro 5 жыл бұрын
Vůbec nevím, o co tam šlo.
@jankosa8837
@jankosa8837 5 жыл бұрын
Pak mas tedy IQ jak nalita housenka :) Pac lepe spopularizovat matiku jako tento clovek, to uz snad ani nejde.
@jakubfrei3757
@jakubfrei3757 5 жыл бұрын
Já bych se zdržel urážek hned... Prostě se o matematiku třeba nezajímá
@chlebajatro
@chlebajatro 5 жыл бұрын
EQ vs IQ battle
@SimsHacks
@SimsHacks 5 жыл бұрын
@@jankosa8837 Nemá smysl urážet. Neni to jen o IQ, ale k pochopení jsou přeci jen nějaké základy matematiky, když má někdo IQ 140 ale už zapomněl ze školy co je funkce, protože matematiku dále nestudoval, tak to nepochopí ani on.
@misuhurikan
@misuhurikan 5 жыл бұрын
to je skoda ... zkus si pustit prednasku od Cajnara a pochopis ze to neni az tak "nesrozumitelne" :d. osobne take nerozumim vsemu, kdo take jo :D. na druhou stranu to cemu nerozumim si najdu v nejake jine prednasce, samozrejme to neznamena ze to plne pochopim, ale ramcove vedet o cem se mluvi je holt na teto urovni potreba
@ondrejvedral2099
@ondrejvedral2099 2 жыл бұрын
1:00:00
@danielbrstak5730
@danielbrstak5730 4 жыл бұрын
9
@milanziak9205
@milanziak9205 Жыл бұрын
28:54 28:54 😅😅😅😅😅😅😅 29:21 😊
@jirioto6089
@jirioto6089 Жыл бұрын
Míti důkaz, že jsem bytost fyzická, nikoliv matematická - lze. :)
@sebbastianrokyta7747
@sebbastianrokyta7747 3 жыл бұрын
Sranda je že mám otca Mira Rokytu narodil sa 1961 Mirko Rokyta Čech odborník na matematiku ktorý sa narodil 1962 Odpadnem 😂
@famfrlin
@famfrlin 5 жыл бұрын
nejjednoduší je nemyslet
@sajc8758
@sajc8758 5 жыл бұрын
právě že není ;-)
@kotelgg4078
@kotelgg4078 5 жыл бұрын
Hlavně nemyslet.
@jakubfrei3757
@jakubfrei3757 5 жыл бұрын
Jak pro koho asi...
@KusherCZE
@KusherCZE 4 жыл бұрын
98 % těch co tam sedí si neumí ani namazat rohlík :-D
@KusherCZE
@KusherCZE 3 жыл бұрын
@@SimsHacks naopak , pokud nechápete pointu mého komentu pak máte pravděpodobně problém s logickým uvažováním .
@KusherCZE
@KusherCZE 3 жыл бұрын
@@SimsHacks takže ho chápete , pak mi jistě vysvětlíte proč mi píšete cosi o komplexech ?
@KusherCZE
@KusherCZE 3 жыл бұрын
@@SimsHacks smutný být nemusíte , je čtvrtek , co si víc přát ?
@NacchiCZ
@NacchiCZ 5 жыл бұрын
Dobre a v realu vyuziti teto matematiky nam rekne kolik uredniku a teoretiku vyrobi hodnoty ? Ne. Urednici a teoretici nedelaji hodnoty. Matematika je krasna, ale nektere funkce v realu zatim nejsou potreba. Je pekne jak si hraje s cisly :)
@jakubfrei3757
@jakubfrei3757 5 жыл бұрын
Třeba šifrování, když vás to zajímá :))
@Sn1per9CZE
@Sn1per9CZE 5 жыл бұрын
Pokud si myslíte, že nepotřebujete např. šifrování, tak máte smutný život.
@mirkorokyta9694
@mirkorokyta9694 5 жыл бұрын
Dobrý den. To je otázka filozofická, jestli třeba opravdu pro život potřebujeme mobilní telefon, wifi, navigaci, platební karty atd. Pokud ne, tak souhlasím, že teorie čísel není potřeba. Ale pokud ano, tak bez té teorie, o které jsem mluvil, by žádný z těchto přístrojů neexistoval. Asi to není tak, že by mobilní telefon, schopný komunikace, sestrojil jen nějaký šikovný dělník, tvořící hodnoty, bez toho, že by někdo předem neprovedl poměrně složité úvahy o kódování a dekódování signálu, lokalizaci, digitální informaci (to vyžaduje počítání ve dvojkové soustavě) atd. a řekl mu, jak to má udělat. ... Nicméně, ohledně těch úředníků s vámi částečně souhlasím. :) M.R.
@NacchiCZ
@NacchiCZ 4 жыл бұрын
@@Sn1per9CZE sifrovani je zatajovani, skryvani. Sifry se pouzivaji prevazne v telekomunikaci. A ted mi ukaz jak tento matematicky vzorecek sedi presne na sifre. Presneji jak s nim zakoduji ci dekoduji. Chci videt praxi - postup A pokud jsi placl do vetru tak ukaz jiny priklad vyuziti - opet praxi a rozvetveni vzorce a postupu vypoctu a realizaci hmatatelne.
@Sn1per9CZE
@Sn1per9CZE 4 жыл бұрын
@@NacchiCZ RSA, ECDH, ECC - Všechny to jsou druhy šifrování a metody, bez kterých by se moderní informatika nehnula a které jsou založeny na složitých matematických postupech.
@famfrlin
@famfrlin 5 жыл бұрын
pro život zbytečné
@Czeckie
@Czeckie 5 жыл бұрын
záleží, co máte za život
@jankosa8837
@jankosa8837 5 жыл бұрын
Faakt ?? Nemas kreditku ? Nemas e-banking ? Chces byt v bezpecnem state - komunikace citlivych sluzeb ? Co tady vlastne pohledavas se svym nazorem typu "rohliky kvuli tomu nebudou levnejsi" ?
@famfrlin
@famfrlin 5 жыл бұрын
@@jankosa8837 AHOJ
@jakubfrei3757
@jakubfrei3757 5 жыл бұрын
Pokud by ses obtěžoval si tu přednášku vůbec poslechnout, tak bys zjistil, že to užitečné je, jak píše Jan...
@petermach2586
@petermach2586 5 жыл бұрын
mozno mas pravdu, kazdopadne o tom asi rozhodne evolucia, a presadi sa ten viac prisposobivy.
@adamhrnko7663
@adamhrnko7663 5 жыл бұрын
Boze take picoviny riesime co nikdy nikomu nepomozu....a zatial nevini ludia po celom svete umieraju....radsej riesme ako sa konecne spravat ako ludia. Peace
@MdlaBaria
@MdlaBaria 5 жыл бұрын
Adam Hrnko Naopak, tohle je cira esence lidstvi - touha po poznani, objevovani, pochopeni sveta kolem sebe. Lide umirali, umiraji a umirat budou ale to neznamena, ze vsichni maji zacit bedovat a vykaslat se na vsechno. To, ze nevidis primy uzitek, neznamena, ze zadny neni. Muze to treba pomoci v rozvoji fyziky, zobrazovacich metod v lekarstvi a nakonec to treba opravdu pomuze zachranovat zivoty :)
@adamhrnko7663
@adamhrnko7663 5 жыл бұрын
@@MdlaBaria Diki moc za reakciu...teraz nemam zrovna dobre obdobie...v skole atd. Moja sprava bola hlupa nieje to tak viem...Diki ze ste ukazali pohlad z inej strany ktory som mozno potreboval. .
@MdlaBaria
@MdlaBaria 5 жыл бұрын
@@adamhrnko7663 Rozumím, ne vždy je to v životě snadné... přeju hodně zdaru, ať se to co nejdřív zlepší ;)
@adamhrnko7663
@adamhrnko7663 5 жыл бұрын
@@MdlaBaria Velmi dakujem. PS.matiku mam rad ale moc jej nerozumiem.
He tried to save his parking spot, instant karma
00:28
Zach King
Рет қаралды 22 МЛН
WHY THROW CHIPS IN THE TRASH?🤪
00:18
JULI_PROETO
Рет қаралды 8 МЛН
Как быстро замутить ЭлектроСамокат
00:59
ЖЕЛЕЗНЫЙ КОРОЛЬ
Рет қаралды 13 МЛН
Na čo je nám matematika? Je pre všetkých? | Zbyněk Kubáček
48:49
Rozhovory Choices
Рет қаралды 20 М.
Přednáška Doba změn, RNDr. Václav Cílek o osobní připravenosti na krize
56:50
Diakonie ČCE - Středisko humanitární a rozvojové spolupráce
Рет қаралды 84 М.
Šifrování RSA - O matematice s doc. Mirko Rokytou
1:41:41
Marek Valášek
Рет қаралды 131 М.
doc. RNDr. Zbyněk KUBÁČEK, CSc. - Dve tváre matematiky
56:07
How To Unlock Your iphone With Your Voice
0:34
요루퐁 yorupong
Рет қаралды 20 МЛН
#miniphone
0:16
Miniphone
Рет қаралды 2,4 МЛН
Очиститель экрана • 160418185                       Делюсь обзорами в профиле @lykofandrei
0:14