Nauka i pseudonauka w edukacji: co warto robić, a czego nie? Krzysztof Cipora

  Рет қаралды 17,314

Copernicus

Copernicus

4 жыл бұрын

Naturalnym obszarem zastosowania psychologii i neuronauki w praktyce jest edukacja. Wiedza na temat tego, w jaki sposób działa mózg, w jaki sposób przyswaja nowe informacje, z pewnością może pomóc w praktyce edukacyjnej. Niestety wokół edukacyjnych zastosowań psychologii i neuronauki z czasem narosło wiele uproszczeń, nieporozumień i mitów. W czasie wykładu przyjrzymy się rozmaitym neuro- i psychomitom, a także obszarom, w których można zastosować rzetelną wiedzę z psychologii i neuronauki w edukacji.
Dr Krzysztof Cipora jest psychologiem, jego badania dotyczą m.in. poznania matematycznego i edukacji matematycznej. Pracuje na Loughborough University.
Nauka na żywo II: wielkie debaty - zadanie finansowane w ramach umowy 761/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Link do slajdów: osf.io/wzfm3
Link do raportu: doi.org/10.17605/OSF.IO/5JWEH

Пікірлер: 24
@antysynteza777
@antysynteza777 2 жыл бұрын
Pozdrawiam z przyszłości, czasu bliskiego inwazji z KOSMOSU :-O
@evalexis01
@evalexis01 4 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten wykład!. Wtłaczano mi całą szkołę o tych wzrokowcach itd. a potem na dydaktyce przedmiotowej też. Dobrze, że mam jeszcze długo do emerytury, bo będę to wykorzystywać w praktyce.
@magdaprochniak372
@magdaprochniak372 4 жыл бұрын
Ja tego nie rozumiem. Jestem autystą (i prawdopodobnie też niediagnozowanym adhdowcem), w szkole radziłam sobie dobrze, ale z czasem coraz bardziej traciłam zdolność do przyswajania tekstu w formie pisanej. Teraz słucham bardzo dużo podcastów, wykładów, jest mi znacznie łatwiej, dużo zapamiętuję. Najlepiej zapamiętuję też, robiąc sobie ręczne notatki - więcej i intensywnie pamiętam z tekstu, niż kiedy się na niego patrzę i koloruję. Czytanie nie sprawia mi technicznych kłopotów, ale po prostu nie działa na mnie tak, jak głos ludzki. Mam nadwrażliwość słuchową, reaguję bardzo na dźwięki, na muzykę itd.
@chemianapiatke05
@chemianapiatke05 4 жыл бұрын
@@magdaprochniak372 Jak najbardziej, wiele osób może mieć tzw. specyficzne trudności w uczeniu się, specyficzną percepcję, wrażliwość zmysłów. Dobrze być świadomym swoich niedomagań oraz mocnych stron. Ręczne notatki, mapy myśli to ostatni "trend" w technikach szybkiej nauki.
@sekundant9199
@sekundant9199 3 жыл бұрын
Baaaardzo ciekawy wykład. Przeszkadzało mi natomiast nadużywanie przez Pana słowa "jakby".
@antysynteza777
@antysynteza777 2 жыл бұрын
to zależy
@janlight8424
@janlight8424 3 жыл бұрын
Wywalić katechezę ze szkół, to złodziej czasu i energii, ogłupianie dzieci i młodzieży.
@justbeadaydreamer
@justbeadaydreamer 4 жыл бұрын
Bardzo bym chciała żeby do każdego wspomnianego twierdzenia były linki do opublikowanego badania (zarówno w przypadku tych nierzetelnych jak i tych zweryfikowanych) żeby można było nabyć wiedzę jak rozróżniać dobre i złe badania i źródła. Słuchałam na słuchawkach wiec jeśli te linki były podane na slajdach to przepraszam :) Dzięki za wykład!
@krzysztofcipora6088
@krzysztofcipora6088 4 жыл бұрын
Linki są na slajdach, które z kolei można pobrać korzystając z linku w opisie filmu. Dla wygody: recenzowany artykuł przeglądowy o mitach z cytowaniami badań tutaj: www.edukacja.ibe.edu.pl/images/numery/2014/2-4-szczygiel-cipora-neuromity-i-psychomity-w-edukacji.pdf W raporcie, o którym mówiłem również mnóstwo linków do poszczególnych badań. Raport tutaj: osf.io/5jweh/ Pozdrawiam serdecznie!
@justbeadaydreamer
@justbeadaydreamer 4 жыл бұрын
Krzysztof Cipora fantastycznie! Bardzo dziękuje za odpowiedź
@semimatt
@semimatt 4 жыл бұрын
przy symfoniach beethovena sie szybciej pracuje. nie wiem jak z nauką ale wpadam czesto w trans i idzie jak burza. jak pracuje w ciszy to sie rozpraszam.
@antysynteza777
@antysynteza777 2 жыл бұрын
Efekt SMARK nieleczony trwa siedem dni.
@raczkowanie
@raczkowanie 4 жыл бұрын
Poprosiłbym wersję bez brzęczenia, niestety uniemożliwiło mi to wysłuchanie wykładu, który na pewno był ciekawy. Wiem, że pewnie takiej nie ma, ale może dałoby się to nagrać jeszcze raz tym razem z próbą dźwięku.. Proponuję też wiadomość prywatną, podzielę się nabytą wiedzą na temat tego, że naprawdę można za niewielkie pieniądze zrobić coś z uzębieniem. Też miałem niedawno ten "problem", że miałem to gdzieś "skoro było okej", ale jednak na kamerze to źle wygląda niezależnie od prezentowanego tematu. To żaden wjazd, bardziej krok w stronę popularyzacji nauki, coby więcej osób było zainteresowanych i nie "zrażało" się wyłączając film po kilku minutach.. bo szkoda.
@s3rverius
@s3rverius 4 жыл бұрын
Z całym szacunkiem, energia Prelegenta nie dla mnie. Nic na siłę.
@tomaszglinski118
@tomaszglinski118 4 жыл бұрын
Czemu to tak brzęczy?
@antysynteza777
@antysynteza777 2 жыл бұрын
weź apap
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np 4 жыл бұрын
23:33 Nieprawdą jest twierdzenie, że mózg tak samo przyswaja informację niezależnie od tego jakim zmysłem została odebrana. Dowodem na to jest wyraźna różnica w rozwoju intelektualnym głuchych i niewidomych. Ci pierwsi napotykają większe problemy, choć pozornie wydaje się, że powinno byś odwrotnie. Dla stwierdzenia tego nie trzeba robić żadnych doświadczeń psychologicznych. Wystarczy zapytać nauczycieli ze szkół specjalnych.
@krzysztofcipora6088
@krzysztofcipora6088 4 жыл бұрын
Może tak być, nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i nie pracowałem z takimi grupami. W przypadku osób niewidomych / niesłyszących organizacja mózgu wygląda trochę inaczej niż u osób zdrowych. Sporo ciekawych informacji na ten temat można znaleźć choćby w badaniach dr. Marcina Szweda (UJ). O czym mówiłem sporo na wykładzie, problem stanowi formułowanie konkluzji na temat typowo rozwijających się dzieci / populacji bez tego rodzaju deficytów na podstawie obserwacji / badań prowadzonych z udziałem np. osób niewidomych / niesłyszących.
@iczkimer
@iczkimer 4 жыл бұрын
Bardzo kiepskie
@iczkimer
@iczkimer 4 жыл бұрын
@Alfa & OmegaObejrzałem do połowy - nuda. Mam sporo materiałów na ten ważny temat, a to jest kiepskie. A na twoim kanale nie ma nic - bardzo dziwne(przepraszam, że zerknąłem - pusto). Ukrywasz swoje zainteresowania ??? A może ty interesujesz się niczym ???? I taki ktoś mówi mi że jestem głupi. Brak ci wiedzy, inteligencji, mądrości. Twoja wartość jako człowieka nie jest zerowa. Jest ujemna !!!!! - KROPKA
@holokronista5332
@holokronista5332 4 жыл бұрын
słabe wole oglądać Zalwita
@antysynteza777
@antysynteza777 2 жыл бұрын
Raz widziałem, coś o sztukach walki od niego, no mistrz. Też były.
Ziemia: planeta wirusów, Szymon Drobniak
48:58
Copernicus
Рет қаралды 15 М.
Podróż do wnętrza protonu, Michał Eckstein
1:35:36
Copernicus
Рет қаралды 466 М.
Iron Chin ✅ Isaih made this look too easy
00:13
Power Slap
Рет қаралды 34 МЛН
КАК ДУМАЕТЕ КТО ВЫЙГРАЕТ😂
00:29
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 9 МЛН
THEY made a RAINBOW M&M 🤩😳 LeoNata family #shorts
00:49
LeoNata Family
Рет қаралды 43 МЛН
Heartwarming moment as priest rescues ceremony with kindness #shorts
00:33
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 38 МЛН
Od Czego Zależy Poczucie Własnej Wartości i Jak Je Budować
25:22
Selfmastery.pl
Рет қаралды 631 М.
AI w medycynie - wykład prof. Rafała Obuchowicza
1:00:07
Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum
Рет қаралды 858
Prof. Jan Woleński - Czy istnieją granice poznania?
1:25:28
Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury
Рет қаралды 8 М.
Data Science Master Class - predykcja cen mieszkań
2:45:45
DataWorkshop
Рет қаралды 2,1 М.
Jak mówić, żeby nas słuchano? - Prof. Jerzy Bralczyk
1:20:03
WSIiZ w Rzeszowie
Рет қаралды 9 МЛН
Jak działać skutecznie i osiągać cele bez rozpraszania się | Miłosz Brzeziński
2:21:07
Iron Chin ✅ Isaih made this look too easy
00:13
Power Slap
Рет қаралды 34 МЛН