Para jako domowe źródło energii. Komu zależy zeby nie bylo maszyn parowych ?

  Рет қаралды 77,943

4nrgy technologie

4nrgy technologie

2 жыл бұрын

Dlaczego napędzać gazem silnik spalinowy skoro mozna napędzać gazem maszynę parową. Czy to lepszy pomysl?

Пікірлер: 270
@sylwektokar4742
@sylwektokar4742 2 жыл бұрын
Nieźle wybuchowy odcinek. Pozdrawiam inkarnacje Kamińskiego i Kurka w jednym💪💪💪💪💪😁
@knykiec6443
@knykiec6443 2 жыл бұрын
W końcu ktoś mi wytłumaczył budowę turbiny w elektrowniach.
@Huherko
@Huherko Жыл бұрын
Sam temat budowy turbin jest o wiele bardziej skomplikowany - na studiach mechaniki i budowy maszyn same zajęcia z turbin to z tego co pamiętam 2 semestry. Tutaj wspomniane było tylko o łopatkach w wirniku, ale są też łopatki statyczne, kierunkowe. W przypadku silnika możemy mieć więcej niż jedną oś itd, itd. Pozdrawiam :)
@andylee4296
@andylee4296 2 жыл бұрын
Jedyną alternatywą do agregatu poza foto panelami krzemowymi są silniki Sterlinga. Bezpieczne, bez kotła i stosunkowo proste w budowie. Wykorzystywane w szwedzkich łodziach podwodnych. Może kiedyś omówi pan ich cechy ? Pozdrawiam - film był ciekawy !
@mieczyslawcybuch1181
@mieczyslawcybuch1181 2 жыл бұрын
Jestem za.po tym odcinku pierwsze co przychodzi mi do głowy.pozdraeiam
@wokzxvhc.
@wokzxvhc. Жыл бұрын
Silniki stirlinga mają dość niską sprawność dlatego nie ma ich w wiekszych maszynach
@kamilbasinski1037
@kamilbasinski1037 Жыл бұрын
@@wokzxvhc. ale są bezpieczniejsze od parowych. Znika prawie niebezpieczeństwo wybuchu.
@krotson6767
@krotson6767 Жыл бұрын
@@kamilbasinski1037 Ogniwa Peltiera są jeszcze bezpieczniejsze ponieważ nie mają ruchomych części. Działają na zasadzie różnicy temperatur do momentu aż cyna lutownicza nie zacznie spływać bokami (140 stopni Celsjusza około). Ogniwa te mają zalety które przedstawiłem oraz wady jak wysoka cena jednostkowa oraz niska sprawność. Sprawdziłem ile kosztowało by mnie zbudowanie takiego ogromnego ogniwa dla 1000w mocy i wyszło że lepsze są silniki Sterlinga, a zaraz po nich panele fotowoltaiczne.
@jakubstepien7257
@jakubstepien7257 Жыл бұрын
Są proste tylko w teorii. Silniki typu alfa są trudne do uszczelnienia, a beta mają skomplikowany rozrząd, a gamma bardzo mała gęstość mocy. Zostały wymyślone wcześniej niż silniki parowe i mają większą sprawność, ale przegrały z silnikami parowymi przez większą awaryjność i mniejszą gęstość mocy. Gdyby nie problem z uszczelnieniem do danych potrzeb silnik alfa V8 był by idealny. Od jakiegoś czasu myślę nad zrobieniem modelu silnika alfa V8 z mosiądzu wysokoniklowego i jestem ciekaw co z tego wyjdzie, bo mosiądz wysokoniklowy ma bardzo małą rozszerzalność ciepłą, a to głównie rozszerzalność gorącego cylindra powoduje problemy z uszczelnieniem.
@tomaszopoka8024
@tomaszopoka8024 2 жыл бұрын
Dobry materiał. Analizowałem również różne sposoby uzyskania energi elektrycznej z energi cieplnej. Ciekawy jest jeszcze temat silnika stirlinga. Ale chyba jednak najoptymalniejsze na domowe potrzeby i warynki jest zgazowanie i generator plus odzysk ciepla do ogrzewania. Jedna tylko uwaga w sprawie holzgazu i bezieczeństwa, pamiętajmy o tlenku węgla, trzeba zachować wszelkie środki bezpieczeństwa tym bardziej gdy umieścimy generator gazu w pomieszczeniu zamkniętym.
@mzawi809
@mzawi809 Жыл бұрын
Żeby wytworzyć parę, trzeba pierwszo odparować wodę, ta przemiana fazowa pochłania dużo energi i cala ta energia jest praktycznie zmarnowana bo nie potrafimy jej odzyskać. Idealnie było by, gdyby na wyjściu z silnika cieplnego, zamiast pary, wylatywała tylko woda, czyli już skorpiona para. Wtedy cała energia potrzebna na odparowanie wody, zostawała by w silniku. Te duże chłodnie kominowe, które stoją przy każdej elektrowni, służą do skroplenia pary wodnej, czyli podgrzewanie atmosfery, masa zmarnowanej energii.
@gregorgregor4936
@gregorgregor4936 2 жыл бұрын
Fajnie ze jestes👍
@dziejasierzeczyktorychnier6031
@dziejasierzeczyktorychnier6031 2 жыл бұрын
bardzo dobry materiał wyczerpujący temat :D właśnie na taki materiał liczyłem
@Huherko
@Huherko Жыл бұрын
Ja bym jeszcze rozróżnił dwie rzeczy - budowanie silników/generatorów do celów komercyjnych oraz budowanie ich dla hobby, lub tylko i wyłącznie jako zapasowego źródła prądu. Raczej niewykonalne jest to, by każdy miał na osiedlu domków swój generator prądu oparty na maszynie parowej lub turbinie (choć tutaj koszty byłyby raczej zbyt duże) i korzystał by tylko i wyłącznie z tego, ale już zbudowanie sobie czegoś takiego do domku letniskowego, czy w razie awarii sieci energetycznej w celu np podładowania telefonu za pomocą siatki chrustu i drewienek nie jest już takie głupie. Ma Pan bardzo ciekawe filmy i z ciekawością się Pana słucha. Pozdrawiam.
@WOJCIECHKOLAKOWSKI
@WOJCIECHKOLAKOWSKI 2 жыл бұрын
Jak zawsze super.
@4nrgy
@4nrgy 2 жыл бұрын
dzięki
@piotruanowicz2460
@piotruanowicz2460 2 жыл бұрын
Oglądam Pana filmy jeden po drugim i nie wierzę, same konkrety podane w taki sposób żeby taki jełop jak ja mógł rozumiec, re we la cja :) pozdrawiam
@pooniny2532
@pooniny2532 Жыл бұрын
Mocno zaciekawiło mnie to👍 dzięki za przekaz
@atamazykrawczynski
@atamazykrawczynski 2 жыл бұрын
Jak pan przedstawia - maszyny parowe turbinowe są obecnie powszechnie używane w całym poważnym przemyśle energii elektrycznej. Silniki parowe napędzające ciuchcie są jednosuwowe. Para wodna waży mniej niż powietrze: H2O waży 18 jednostek, a N2 waży 28 jednostek. Chętnie potestowałbym warianty silnika parowego, jako przydomowa elektrownia. Sądzę że pozytywne efekty takich eksperymentów mogłyby być zaskakujące. Boi się pan autor wybuchającego silnika parowego, ale nie boi się wybuchu gazu drzewnego, czy biogazu, albo otrucia się gazem drzewnym, którego jeden hałst zabija człowieka. Może pan o tym nie wiedział, może gdyby się dowiedział, to spiskowałby i przeciwko temu.
@jakubstepien7257
@jakubstepien7257 Жыл бұрын
Gazu drzewnego jest za mało żeby wybuchł i jestem przekonany że autor wie o toksyczność gazu drzewnego, bo wie ile w nim tlenku węgla II, a kampanie o toksyczność tlenku węgla II są co roku w sezonie grzewczym. Czujnik czadu załatwia sprawę bezpiecznego używania gazu drzewnego. Co do bio gazu to się nie wypowiem, ale jego produkcja jest bezpieczniejsza niż korzystnie z źle odpowietrzonego szamba, bo różnica polega głównie na tym że w szambie nie spodziewamy się wybuchowych ilość biogazu.
@atamazykrawczynski
@atamazykrawczynski Жыл бұрын
@@jakubstepien7257 Do wybuchu gazu potrzebne są tylko dwa czynniki: odpowiednia proporcja wymieszania go z powietrzem, albo raczej z tlenem i bodziec energetyczny. Czujnik czadu jak najbardziej może pomóc, tym bardziej że nasze zmysły nie rejestrują tego gazu, a pojawiające się objawy to już niestety podtrucie albo śmierć. Gaz drzewny to 200 000 ppm tlenku węgla, internet podaje, śmiertelną dawkę (chyba maksymalnie zbadaną) jako 13 000 ppm, gdzie umiera się po 1-3 min.
@jakubstepien7257
@jakubstepien7257 Жыл бұрын
@@atamazykrawczynski jak ktoś zaciągnie się bezpośrednio gazem drzewnym to zrobi przysługę ewolucji usuwając swoje geny z puli genetycznej gatunku. Co do wychucha to energia wybuchu jednorodnej mieszanki stechiometrycznej jest proporcjonalna do ilość gazu. Gazu drzewnego nie za mało żeby wybuch spowodował większe zniszczenia. Mówimy raczej o energii przy której mówimy o szczeknięciu niż o wybuchu.
@widzspectator979
@widzspectator979 2 жыл бұрын
Nie pamiętam dobrze z mechaniki, ale para sucha przegrzana, to jakieś 300 - 400 stopni Celsjusza. Od palacza kotłów wysokoprężnych wiem, że jak walczak wybuchnie to jakby bomba wybuchła.
@widzspectator979
@widzspectator979 2 жыл бұрын
Komentarz powyższy pisałem przed 6:17, jak bomba
@mistrzjakoby
@mistrzjakoby 2 жыл бұрын
Dzięki za wiedzę 😁
@michalwojcik1109
@michalwojcik1109 2 жыл бұрын
DZIĘKI ....👍👍👍👍
@mariuszpekala2760
@mariuszpekala2760 10 күн бұрын
Ostatnio myślałem nad wykorzystaniem pary z peleciarki (granulatora)- dużo się jej marnuję:) Myślałem właśnie nad prostym generatorze, ale z tego co widzę lepiej nie kombinować:)
@mariuszpekala2760
@mariuszpekala2760 9 күн бұрын
Druga sprawa, przy produkcji pelletu, to straty energii cieplnej. Matryca w peleciarce ma około 90 stopni, pellet po wypadnięciu z matrycy należy schłodzić do około 15 stopni. Zimą pół biedy, bo mamy darmowe ogrzewanie hali ale latem całe to ciepło ucieka w powietrze- ogólnie temat rzeka:).
@iw5757
@iw5757 2 жыл бұрын
Kolega kupił na złomie maszynę parową którą wyrzucono z pracowni szkolnej. Pamiętam z lekcji że do jej zasilania używano "kociołka Pappina" czyli chyba szybkowaru?
@315dawid
@315dawid 2 жыл бұрын
Masz wielki talent. Mógłbyś opowiadać historie dla mieszkańców domów pogodnej starości. Wniósłbyś w ich życie te wszystkie emocje, które zawierają Twoje wypowiedzi. Przydałbyś się do czegoś i zostałbyś doceniony.
@piotrjamroz7275
@piotrjamroz7275 Жыл бұрын
W sumie racja. Ale w przeszłości kotły parowe wybuchały, bo technologia spawania była nieznana. Pierwsze kotły były nitowane i dlatego wybuchały. Oczywiście w warunkach domowych połączenia spawane również można sknocić i możliwości wybuchu nie należy wykluczać. Natomiast za główną przeszkodę w stosowaniu silników parowych ja określiłbym po prostu brak dobrych małych silników parowych - po prostu. Budowa czegoś takiego w warunkach domowych przekracza możliwości większości ludzi. O wiele łatwiej wyjąć silnik z samochodu i zasilić go jakimś gazem. Natomiast niska sprawność takiego silnika w warunkach kogeneracji (używamy ciepła do ogrzewania domu, a energia elektryczna jako coś dodatkowego) to może samo w sobie nie jest taką wadą. Sprawność dobrego silnika parowego (chyba na parę nasyconą) to około 5% . Jeśli więc mamy piec 20kW to 5% to 1kW czyli na prądnicę idzie jakieś 800W a 19kW idzie w ogrzewanie? Mogłoby być lepiej, ale nie jest tragicznie. Natomiast problemem byłby odzysk wody i tworzenie się kamienia. Najlepszy byłby system w układzie zamkniętym gdzie pracuje woda destylowana z przegrzewaczem pary - ale to już wyższe ciśnienia, wyższa szkoła jazdy, wyższa sprawność (do 30-40%), no i... ryzyko wybuchu dla amatorów - experymentatorów... czyli ... w sumie ma Pan rację. Natomiast jeśliby podejść do tematu poważnie, jakiś dobry uniwersytet, dobra firma, wystarczający budżet na R&D, to mogłoby się okazać że to całkiem dobra technologia. Tylko w tym wypadku silnik Stirlinga bije na głowę maszynę parową prostotą konstrukcji i wyższą sprawnością. Czyli... w sumie ma Pan rację... Maszyna parowa to dead end. Natomiast jakiś wybuch u amatora spowodowałby w naszym nieszczęśliwym kraju powstanie nowego chorego prawa, które zdelegalizowałoby wszelkiego rodzaju eksperymenty, co jeszcze bardziej pogrążyłoby polską i tak słabą gospodarkę. U nas nie ceni się i nigdy nie ceniło się R&D, a wszyscy ekperymentatorzy traktowani są z pobłażaniem i bez szacunku. Nie wiem dlaczego tak jest. Dlaczego samochody Beskid i Wars nigdy nie miały szans realizacji. Czy dlatego, że decydenci nie dostaliby łapówy bo nie byłoby z kim podpisać umowy licencyjnej? To tylko sfera moich domysłów. Tak więc pod tym względem ma Pan świętą rację. Takich ekperymentów lepiej unikać, bo one mogą pogrążyć samą ideę experymentowania w Polsce. Dobrze że jeszcze nikt nikogo (w Polsce w ostatnich latach) nie zabił z broni czarnoprochowej, bo i tej wolności posiadania by zakazali.
@bartoszbrown1322
@bartoszbrown1322 6 ай бұрын
Dzięki, jestem głąbem, mało brakowało a bym sobie taką 'bombę' skonstruował w domu w pogonii za energią
@dzisiaj
@dzisiaj 2 жыл бұрын
Ciekawe informacje.
@Fabi....
@Fabi.... 2 жыл бұрын
Siema, no fajna pogadanka...
@PatDabPL
@PatDabPL Жыл бұрын
Reaktor jądrowy produkuje głównie neutrony a nie elektrony, stąd musimy gotować wodę żeby to ciepło jakoś odebrać. Elektron jest lżejszy jakieś 2000 razy, musiałby mieć ogromną prędkość żeby rozbić wiązanie atomowe.
@rekawek6
@rekawek6 2 жыл бұрын
Właśnie trafiłem na kanał. Dawno już nie widziałem aby ktoś tak prosto wytłumaczył dlaczego nie stosuje się maszyn parowych, i wreszcie wiem o co chodzi z turbiną. Od razu zasubskrybowałem.
@maciejfranczak8547
@maciejfranczak8547 12 күн бұрын
Ciekawy film . Jeśli chodzi o silniki parowe tłokowe np. w lokomotywie to zawsze kocioł podgrzewający wodę był bardzo izolowany . Może 130 lat temu miękkim drewnem , to poźniej już innymi materiałami . Ale zawsze sprawność rosła gdy kocioł był bardziej izolowany . Jednakże zdawano sobie sprawę z niskiej sprawności lokomotyw . Dlatego s ty osowano poźniej silniki Diesla i silniki elektryczne w lokomotywach . Natomiast były rozwiązania że gorąca para welatująca z cylindra nr. 1 zasilała cylinder nr ,2 na którym jeszcze raz się rozprężała do danej wartości . Żeby 2 tłoki równo pracowały na 1 wale korbowym robiono 1 cylinder mniejszy , a drugi do którego przepływała para ta rozprezons większy . Nacisk na denka tłoków ( a co za tym idzie na korbowody i wały korbowe ) był mniej więcej równy mimo że jeden tłok był mniejszy , drugi większy . Jednakowe naciski na wał gwarantowały że wał taki szybko nie pękł . Jednak dziś się wydaje że samo twierdzenie że jest się przeciwnikiem maszyn parowych to głupota . Bo już ich ( chyba ) nikt nie stosuje . To historia techniki . Poza tym w maszynie parowej ubywało węgla , ale i ...wody która normalnie wypracowywała . Poza tym woda zawiera zawsze związki liczne np. wapnia i sprawność wymiennika w lokomotywie po latach też spada . itp. itd . Pozdrawiam wszystkich .
@kamilmtk6816
@kamilmtk6816 2 жыл бұрын
Bardzo madre sprawy Dawno nie obserwowalem autentycznego ytubera
@adamhenig1273
@adamhenig1273 Жыл бұрын
Ale można zamiast wielkiego kotła magazynującego w sobie olbrzymią energię zastosować wytwornicę pary jak w dawnych samochodach parowych, gdzie pojemność takiej będzie wynosiła np. litr lub dwa z ciągłym zasilaniem wodą.
@fullmetalmachinist3883
@fullmetalmachinist3883 2 жыл бұрын
Rzeczowo o sprawności. Maksymalna sprawność termodynamiczna zależy od ciśnienia - dla 5 bar 10-12%, dla 20 bar 20-22%, dla 50 bar do 30% Wyżej jest nieosiągalne w domowych warunkach, nawet z bardzo dobrym zapleczem technicznym. Potem sprawność spada ze względu na nieoptymalną konstrukcję silnika. Przerabianie silnika od kosiarki jest tego koronnym przykladem - jak zepsuć sprawność w każdy dostępny sposób. Kręcić się będzie, do zapalenia żarówki wystarczy. Z silników tłokowych najlepiej wychodzi ten w systemie corlissa, gdzie para jest podawana do cylindra tylko na początku suwu pracy (10-25% suwu pracy) a potem rozprężana. Dla wyższych ciśnień buduje się silniki tłokowe wielostopniowe (2-3), z dodatkowym dogrzewaniem pary pomiędzy stopniami aby nie było kondensacji w cylindrach. Wtedy, jeżeli używać tego kogeneracyjnie, i dopiero wtedy, zaczyna mieć jakikolwiek sens ekonomiczny, o koszcie budowy i uruchomienia nie wspominając. Turbiny w domowych warunkach praktycznie odpadają z dwóch powodów - niemożność wykonania z niezbędną dokładnością psuje nam sprawność i to kilkukrotnie, drugi powód(o którym bardzo rzadko się mówi) jest taki iż turbina osiąga wysoką sprawność tylko w wąskim zakresie mocy i prędkości, poza tym zakresem jest gorsza niż silnik tłokowy. Dla osób zainteresowanych szczegółami technicznymi polecam Audels engineers and mechanics guide, zwłaszcza tom 2. Dostępne na google docs. Osobiście jeżeli znajdę wolny czas i środki to mam zamiar zbudować dwustopniowy silnik corlissa, o mocy ok. 15 kW, na ciśnienie robocze 50 bar, a 35 kW ciepła odpadowego niskotemperaturowego(ok. 45*C) pochodzącego głównie z kondensera wykorzystać do ogrzewania. Cylinder wysokiego ciśnienia wychodzi 750cm3 a niskiego 4,5 litra pojemności, przy obrotach 250-300/min. Generator na magnesach trwałych zabudowany bezpośrednio na kole zamachowym. Jeżeli ktoś chciałby się licytować na moce i ciśnienia to mój znajomy, pan Krzysztof, będąc nastolatkiem (lata 90), zmodyfikował dwusuwowy silnik od motoroweru komar w ten sposób iż para była podawana zaworem wkręconym w rozwiercone gniazdo świecy, zawór był uruchamiany jak tłok dochodzący do górnego położenia naciskał na trzpień. Kocioł zbudował z butli ciśnieniowej po tlenie. Gonił to na ponad 100 atmosfer, osiągając 22-25 KM przy obrotach takich że kilkukrotnie korba wyszła bokiem przez karter. Na szczęście dziura w karterze nie szkodziła w pracy silnika. Nie mam bladego pojęcia jaką sprawność osiągał, raczej poniżej 20%. Widziałem to na własne oczy, mogłem pomacać i polizać. Osobiście nigdy bym się nie odważył na coś takiego. Wizg szedł jak syrena przeciwlotnicza.
@sqra8116
@sqra8116 2 жыл бұрын
Wlasnie dlatego do przerobki nada sie jedynie silnik dwusuwowy. Nie wiem co za mózgi przerabiaja czterosuwy, cały rozrząd z zaworami potrzebny tam jest jak małpie beret
@wielkizderzaczandronow2869
@wielkizderzaczandronow2869 2 жыл бұрын
Czy nie da się zrobić takiego silnika parowego, gdzie grzany jest cylinder a do niego wtryskiwana jest woda? Przy kontakcie wody ze ściankami cylindra tworzy się para - wypycha tłok - otwiera się zawór - tłok powraca - zamyka się zawór - powtórzenie cyklu. Albo może jakaś modyfikacja maszyny Newcomena.
@mmichal81
@mmichal81 Жыл бұрын
nie da się, to jest awykonalne. No nie da się.
@wielkizderzaczandronow2869
@wielkizderzaczandronow2869 Жыл бұрын
@@mmichal81 Możesz to rozwinąć? Tylko nie na zasadzie - bo nikt takiej maszyny nie opracował.
@mmichal81
@mmichal81 Жыл бұрын
@@wielkizderzaczandronow2869 nie mogę tego rozwinąć. Nie poczułeś ironii?
@maciekhg
@maciekhg Жыл бұрын
Super film, Fajnie wytłumaczona praca silników parowych. Gdzie ta darmowa energia XD
@grzegorzkrawczak6448
@grzegorzkrawczak6448 Жыл бұрын
A nie lepiej poszukać starego parowozu od wąskotorówki ( polecam takie muzeum w Wenecji koło Żnina), założyć na koła pasy od młockarni z przełożeniem na prądnicę od traktora, rozpalić w kotle i wio... fajna rozrywka dla podchmielonych chłopców, którzy w szkole nie przykładali się do fizyki. Spali się przy tym parę wozów drewna, żaróweczka poświeci... i tyle. Cóż, hobby kosztuje ;)))))(
@barbaragorbaczow5331
@barbaragorbaczow5331 2 жыл бұрын
Dziekuję za przekazywanie wiedzy. Lubilam fizykę i chemię ale w dziecinstwie wciaz zmieniałam szkoly (nawet podczas roku szkolnego,) a to tragedia dla nauczenia się przedmiotów scisłych. Brak ciaglosci wytracil mnie z rownowagi ;) Nie ma dzieci niezdolnych do nauki, są zaniedbane przez dorosłych i nie posiadajace warunków. Sa jednostki wybitne, ktore mimo przeszkod nauczą się, jak np. "Janko muzykant"? Ale muzyki latwiej nauczyc się samemu niz matematyki, czy fizyki?
@iw5757
@iw5757 2 жыл бұрын
Zamiast waty szklanej można kanały chłodzące w bloku silnika zasypać granulkami keramzytu zmieszanymi z popiołem. Gdy zależy nam na utrzymaniu kształtu, to niezłym izolatorem jest keramzyt z gliną. Wiem, takie eksperymenty nie mają sensu ale kiedyś miałem ochotę posiadać własną i to większą niż zabawka maszynę parową. Pamiętam że w czasie kryzysu naftowego (chyba w 1973 roku), widziałem w Młodym Techniku zdjęcie VW Chrabąszcza przerobionego na napęd maszyną parową. Podobało mi się takie auto w kłębach pary :-) Pomarzyć można ale lepiej tego nie robić. Jak ktoś lubi emocje to niech skacze na bunggi
@robertsucharzewski2761
@robertsucharzewski2761 2 жыл бұрын
Kiedyś posiadałem samochód disla z lat70 i palił nie całe 5l na100 km.Obecnie posiadam nowoczesny który pali 8,co to jest za postęp ja się pytam.Tak jest że wszystkim,nikomu nie zależy żebyśmy korzystali za darmo
@michalszklarski
@michalszklarski 2 жыл бұрын
Ile waży i ma mocy ten nowoczesny a ile ten z lat 70 tych?
@kristomen
@kristomen 2 жыл бұрын
Ech ręce opadają. Wsadź nowy silnik do starego auta do dopiero zrozumiesz co to ekonomia i ile tam w nowoczesnych silnikach jest mocy.
@lukaszjakiela1371
@lukaszjakiela1371 2 жыл бұрын
@@kristomen no tak dam przykład vtec Hondy 1.6 q civicu 160km dzisiaj bez turba takie wyniki są fikcja. Lub 2.0 240km bez turba. Tak naprawdę nic wiele nie posunęli sie do przodu. Co to za filozofia włożyć duza turbinę. Problemem są normy i kagance mechaniczne. Gdzie to jest kastrowany. A spalanie nic się nie zmniejszyły. U mnie w starej a4 150km w quattro. Gdzie ważyła ok 160kg. Palila 6-7. Nowasza z 2017 mocniejszą o 30 km ale nieco cięższa. Paliła 7-8.
@konradb1232
@konradb1232 2 жыл бұрын
Mega szacun że ci się chciało. Dla mnie sprawa jest prosta wystarczy zobaczyć zdjęcia z kilku tylko katastrof
@mmichal81
@mmichal81 Жыл бұрын
nie da się, powiadasz? Bezpiecznie np z zaworami bezpieczeństwa? NIe da się?>
@konradb1232
@konradb1232 Жыл бұрын
@@mmichal81 zawory bezpieczeństwa od czasu do czasu się zacinają
@mmichal81
@mmichal81 Жыл бұрын
@@konradb1232 zrób 4 jaki to koszt, jakie jest prawdopodobieństwo tego, że 4 zatną się na raz?
@annajanek3127
@annajanek3127 2 жыл бұрын
A może jakiś materiał o silniku Stirlinga wykorzystujący ciepło odpadowe do produkcji prądu. Ponoć gdzieś są takie konstrukcje.
@mrjinks3520
@mrjinks3520 2 жыл бұрын
są takie piece gazowe co produkują prąd, poniżej 1KW chyba
@Bodzio2603
@Bodzio2603 2 жыл бұрын
kzfaq.info/get/bejne/app6lZaSrZy0c2Q.html
@agripol1646
@agripol1646 2 жыл бұрын
W Berlinie jest firmą co przy piecu na pellet montuje silnik Sterlinga dostali pieniądze z UE na rozwój
@aloha3710
@aloha3710 2 жыл бұрын
Przy zgazowywaczach drewna trzeba uważać no tlenek węgla, który powstaje tam w sporych ilościach
@iw5757
@iw5757 2 жыл бұрын
@@aloha3710 Można zgazować biomasę w oddzielnym dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Jeżeli ktoś będzie prowadził zgazowanie w źle wietrzonej piwnicy i doprowadzi do wybuchu lub zatruje rodzinę - to też doprowadzi do zaostrzenia przepisów bezpieczeństwa które ograniczą energetykę rozproszoną
@elektro3768
@elektro3768 2 жыл бұрын
Witam moim zdaniem trochę niesprawiedliwie potraktowałeś maszynę parową. Czy pare można wytworzyć jedynie w kotle? są inne sposoby. Oczywiście ze sprawnością masz racje ale ludzie zbudowali silnik parowy bo wiatr i woda dawały potrzebna energię chwilowo nie będe sie rozwodził zrobiłem silnik parowy dwóstronnego działania połączyłem z prądnica trzyfazową ac działa daje 500 Wat mocy ciągłej ma nawet odśrodkowy regulator obrotów jest to projekt który rozwijam acha dodam jako minus że robi chałas , ciśnienie pary 8 atmosfer traktuje to tak potrzebuje energie mam za ok 5 minut z turbiną wiatrową tak sie nieda pozdrawiam
@ansuz3653
@ansuz3653 2 жыл бұрын
Silnik parowy (tłokowy) ma również swoje zalety: - prostota konstrukcji - wystarczą słabej jakości materiały, proste odlewy (wobec turbin wysokoobrotowych) - niskie obroty pracy wpływające na trwałość - bardzo wysoki moment obrotowy Dlatego moim zdaniem taki silnik ma swoją niszę, gdzie sprawdzi się doskonale, np tam, gdzie cywilizacja jeszcze nie rozwinęła się, lub gdzie zanikła (post-apo)
@sqra8116
@sqra8116 2 жыл бұрын
Slabo rozwiniete cywilizacje zadupia swiata czyli Afryki uzywaja silnikow andoria prod polskiej napedzanych olejem z kokosów i tak klap klap klap esik sobie klapie caly dzien na zbiorniku oleju a ze moment obrotowy ma jebitny to ciągnie pompe wody lub generator.
@ansuz3653
@ansuz3653 2 жыл бұрын
​@@sqra8116 Nie popadajmy w skrajności i nie rozmawiajmy o bytach, które nigdy nie stworzyły żadnej cywilizacji a dzisiaj jedyne co potrafią zbudować to "skutery" z drewna a korzystają tylko z tego co dostana z Europy, lub z Azji. Mówmy o Ludziach (Biali i żółci), którzy potrafią SAMODZIELNIE coś zbudować a w tym wypadku zbudowanie silnika parowego jest realne przez większość populacji.
@sqra8116
@sqra8116 2 жыл бұрын
@@ansuz3653 w sumie to nawet eko pomysl skuter z drewna z napedem kozim. Paliwo ekologiczne a i produkty "wydechowe" tez nie szkodliwe a nawet pożyteczne.
@ansuz3653
@ansuz3653 2 жыл бұрын
​@@sqra8116 Widziałeś może film niemieckiej telewizji publicznej (chyba ARD) o tych skuterach CAŁKOWICIE zbudowanych z drewna, na których dorośli lokalsi jeżdżą i montują drewniane anteny do drewnianego sprzętu radiowego. (poszukaj w necie tego filmu)🤣 by the way... ...czytałeś cokolwiek o "kultach cargo"?
@sqra8116
@sqra8116 2 жыл бұрын
@@ansuz3653 nie wiem jakie tam u nich rosną ciekawe rosliny ale zaloze sie ze cos z nich robią, potem albo dają to w nocha albo w kable. I srogo im to wchodzi bo bawią się wyśmienicie.
@jk4546
@jk4546 2 жыл бұрын
O parze nikt nie zapomniał. Wszyscy mniej lub wiecej coś gotują i wiedzą, że to niebezpieczna czynność. Tej technoligii pozyskiwania energii koncerny raczej nie blokują... .
@markusbach5953
@markusbach5953 Жыл бұрын
A goraca woda z dachu , z rur gdzie temperatura latem dochodzi do 180 st C ,plus turbina parowa?
@przemyslawczuchnowski6188
@przemyslawczuchnowski6188 5 ай бұрын
Samochud elektryczny samoładujący i wesołych świąt 😊
@ZbycyPomycy
@ZbycyPomycy Жыл бұрын
jest szereg innych rodzajow uzysku energii z rozpadu pierwiastkow ciezkich. W radzieckich latarniach byly mini reaktory dzialające na zasadzie termopary. DLatego korzysta sie z turbin parowych bo w takiej skali wychodzi najwieksza sprawnosc. Tym bardziej, jesli mozna wodą ciepla ogrzac male miasto. Odnosnie ryzyka wzgledem kotła, to mozna go obejsc rezygnując z owego na rzecz systemu rur i odparowywania wody w malych ilosciach. Jesli wybuchnie to nie wiele sie dziejem bo ilosc pary jest dokladnie taka jaka potrzebuje silnik na bierząca prace.
@przemysawkot1888
@przemysawkot1888 Жыл бұрын
Można nie chłodzić tego temperatura pary jest o wiele mniejsza niż spalanej bęzyny poprostu nie podłączać bloku wodnego i chłodnicy
@Artuditu87
@Artuditu87 2 жыл бұрын
To ma jakikolwiek sens jeśli od podstaw zbudujemy silnik parowy z przeznaczeniem od samego etapu projektu do pracy z parą. Konwersja jest stratą energii i to dużą. Oczywiście nawet taki silnik ma mniejszą sprawność ale działa i jest jak by alternatywą w razie ciężkiego czasu by wykorzystać jego energię mechaniczną do własnych potrzeb. Wynika to z rodzaju paliwa bo może być nim jakikolwiek stały materiał palny , drewno/węgiel etc które to łatwo zdobyć a paliwa ropopochodne wymagają rafinacji a więc wiadomo jesteśmy zdani na łaskę przemysłu paliwowego. Mój wujek miał taki niewielki silnik parowy profesjonalnej konstrukcji w dodatku umieszczony wraz z osprzętem na przyczepce ( dla mobilności) i to była fajna sprawa , mógł napędzać kołami pasowymi różne maszyny w gospodarstwie jeśli nie było prądu itp.
@4nrgy
@4nrgy 2 жыл бұрын
teoretycznie tak. w praktyce jezeli silnik jest zbudowany do opalania węglem to opalany drewnem będzie działał slabo lub wcale( inną wartość kaloryczna ale też inna tenperatura dpalania a co za tym idzie przegrzewanie pary problematyczne)
@Artuditu87
@Artuditu87 2 жыл бұрын
@@4nrgy To już zależy od konstrukcji kotła i da się ten problem rozwiązać na tym etapie stosując odpowiednio długie rury o odpowiedniej średnicy na obiegu spalin w wytwornicy przegrzanej pary - zależność powierzchni do transferu ciepła. Pozdrawiam.
@jakubstepien7257
@jakubstepien7257 Жыл бұрын
Nie przesadziłeś z ciśnieniem, turbiny parowe o wysokiej sprawność pracują powyżej punktu krytycznego wody, czyli ponad 22,06 MPa. Chociaż nazwa turbina parowa nie jest do konica poprawna, bo o parch w fizyce mówimy gdy mamy odczynienia z gazem o temperaturze poniżej temperatury krytycznej.
@piotrkrekora7687
@piotrkrekora7687 2 жыл бұрын
A, na you tube pokazane są filmy- Generator prądu z alternatora. Czy to jest możliwe ? Może nagra pan o tym jakiś film?
@staszekbrajan4637
@staszekbrajan4637 Жыл бұрын
Tez jestem za tym 👍
@niepamietam
@niepamietam 2 жыл бұрын
Cześć. Prawie ale nie do końca, jeśli chodzi o rozprężanie pary w silniku parowym tłokowym. Owszem jeżeli przerobimy silnik spalinowy w którym rozrząd i zawory są przystosowane do "wtrysku" mieszanki paliwo powietrze, i do zamknięcia tej komory przed procesem spalania i rozprężania, to tak. Jednak większość silników parowych ma rozrząd podający parę na tłok przez cały ( większy ) czas jego ruchu " w dół". Podane wzory nie do końca oddają rzeczywistość, ponieważ wtedy masa w cylindrze będzie wzrastała przez wprowadzanie ciągłe dodatkowej pary. Odcinanie dopływu pary podczas ruchu napędzającego było by bezsensownym posunięciem właśnie z powodów jakie przedstawiasz. Chyba, że czegoś niedosłuchałem i chodziło WYŁĄCZNIE o przeróbki silników spalinowych, ale one za bardzo się nie nadają chociażby z powodów ich nieprzystosowania do pracy w środowisku korodującym wody. Należało by co najmniej zabezpieczyć, przerobić części korodujące, odciąć chłodzenie i przerobić rozrząd i to pewnie nie wszystko jeszcze. pozdrawiam
@TomaszLee
@TomaszLee 7 ай бұрын
Dobry manometr plus zawór bezpieczeństwa i po problemie.
@bartekpoznan
@bartekpoznan Жыл бұрын
Fajny Ziomek jesteś ale błagam kup mikrofon myślę że wielu widzów będzie zachwyconych. Pozdro.
@iw5757
@iw5757 2 жыл бұрын
Gdy byłem dzieckiem jedną z moich zabawek była lokomobila - czyli mała maszyna parowa. Jako dziecko miałem różne przygody. Na przykład grzałem kiedyś na kuchence gazowej parafinę w głębokim deklu od słoika z miodem. Możliwe że stopiona parafina uległa przegrzaniu, bo gdy uległa zapaleniu to płomień z szumem sięgał do sufitu i przypominał płomienie wylotowe z silnika rakietowego! Z kolei gdy robiłem latawiec to poparzyłem sobie wierzch dłoni stopionym polietylenem. Oczywiście nie przyznałem się ojcu, ale gdy rana się zagoiła - to na dłoni została wyraźna blizna. Gdy chodziłem do ósmej klasy to w przedsionku szkoły napadł na mnie uczeń z zawodówki. Prawdopodobnie napuścił go herszt klasowej bandy przed którym zdołałem się kilka dni wcześniej obronić. Miałem złamany nos... Była więc sprawa sądowa a biegły stwierdził że blizna na mojej dłoni to ślad kontuzji bokserskiej :-) Owszem, gdy postawiłem się hersztowi to nieźle oberwałem ale ojciec nauczył mnie wtedy trochę boksu i to był cały mój kontakt z tym sportem. Pływać uczyłem się z kolegami na gliniankach... Dawniej dzieci miały urozmaicone życie :-)
@marceliwaclawski5988
@marceliwaclawski5988 2 жыл бұрын
Po kilkudziesięciu latach myślenia nastąpił ten dzień (poprzedzony oglądaniem maszyn parowych w google i KZfaq) w którym zrozumiałem jak działa silnik parowozu(lokomotywy).Teraz se myślę czy przed tym dniem byłem głupszy niż inni czy po tym dniu jestem bardziej mądry niż 99 % ludu.Rozpracowywalem jak to jest że lokomotywa jedzie do przodu i do tyłu.Umozliwia to z boku widoczny wykszywiony jak łuk albo pół księżyc często pomalowany na czerwono kawał żelastwa.Do jazdy używane są dwa regulatory.Zawor dławiący,spowalniający przepływ pary do cylindra robi to co przepustnica w silniku benzynowym:przy maksymalnym otwarciu najmniej kg paliwa do wytworzenia jednej kilowatogodziny energii,a dla prawie całkowitego zamknięcia wolna jazda do np.manewrow na parkingu,czy powolnego przejazdu małej odległości.Drugi regulator służący do jazdy i zmiany kierunku jazdy to regulacja faz rozrządu.Gdy dłuższe otwarcie(dłuższą odległość przemieszcza się tłok przy otwartym zaworze doprowadzającym parę)tym większa siła i mniejsza ekonomia spalania,służy to do ruszania i nabierania prędkości.Krotkie otwarcie zaworu(mała odległość przemieszczenia tłoka przy otwartym zaworze,większą drogę pokonuje tłok przy zamkniętym zaworze to niski spalanie czyli wysoka sprawność.I tu pojawia się niewiadomą czy moc maksymalna podaje się dla najwyższej sprawności czy najdłuższym otwarciu zaworów.Przy ekonomicznym krótkim otwarciu para podczas suwu tłoka rozpręża się i obniża ciśnienie.Przy długo otwartym zaworze(duża siła)na całej długości suwu tłoka ciśnienie pary jest takie jak w kotle.Fajnie by mieć coś małego co by jeździło nie na parę a na sprężone powietrze i pobawić się tymi dwoma regulatorami żeby poznać jak to jeździ.
@grzegorz1159
@grzegorz1159 Жыл бұрын
Powiedz coś o silniku Sterlinga
@qduaty1
@qduaty1 2 жыл бұрын
Bojler można zastąpić generatorem pary impulsowej i po problemie.
@johnsmith-vz3vr
@johnsmith-vz3vr 2 жыл бұрын
silnik parowy nie składa się z bojlera, ani z paleniska, ani z komina, silnik parowy to jeden tłok w cylindrze i doprowadzenie ciśnienia, czy to pary czy sprężonego powietrza. Obsługa silnika parowego, nawet całej lokomotywy to rzecz sprawdzona przez stulecia i dokonywali tego nawet niezbyt wykształceni ludzie. Kowalski jak będzie chciał spalić trochę desek, resztek z sadu i uruchomić swój silnik parowy poradzi sobie. A ta pierwsza instalacja która wybuchnie, a wybuchnie, a ta pierwsza córka która zostanie zgwałcona, a zostanie. To może lepiej nie mieć córek ? Dziwną Pan stosuje logikę. Maszyny parowe są tak samo bezpieczne jak instalacje fotowoltaiczne. Tak jak ludzie którzy je obsługują. Głupek to kuchenką gazową zabije połowę kamienicy.
@artus.m
@artus.m 7 ай бұрын
😁👍
@m...........1972
@m...........1972 Жыл бұрын
Mam parę z pieca cukierniczego która ucieka rura na zewnątrz czy można z tego uzyskać jakieś ogrzewanie
@baronvon9706
@baronvon9706 2 жыл бұрын
Panie wyciągasz Pan wszystko z mojej głowy i zastanawiam się co Pan wiesz jeszcze poza tematem vloga
@tomaszjanczewski8438
@tomaszjanczewski8438 2 жыл бұрын
Najprotrzym i najbezpieczniejszym urzadzeniem jest duży sinik styrlinga . Można spalać pod nim w palenisku każdy rodzaj paliwa w tym przepracowany olej silnikowy. I napędzać nim generator pradotwurczy. Plusem jest to w takim silniku ze spalimy pod nim dosłownie wszystko co jest wstanie się spalić i nie wybuchnie nam. Ale minusem jest ze musimy mieć bardzo sprawna chłodnice. Może to być wymiennik gruntowy pionowy lub duża chlodnica. Bo silnik pracuje na roznicy cisnien
@hieronimgabka4601
@hieronimgabka4601 2 жыл бұрын
Kolejny nobel za wrodzoną głupotę. Brawo.
@tomaszjanczewski8438
@tomaszjanczewski8438 2 жыл бұрын
@@hieronimgabka4601 nie każdy jest eko. Nie którzy ludzie to wprost pierdola. Grunt ma być bardzo tanio a nie kiedy za darmo paliwo
@tomaszjanczewski8438
@tomaszjanczewski8438 2 жыл бұрын
@@MrOprawca1978 nie 40 proc. A 60 % ale dla działkowicza który nie ma gdzie postawić paneli wystarczy styrling troszkę wiekszy niż Kocioł co. Aby pociągnol alternator ponad 1 kw. Należy mieć na uwadze że nie każdy jest bizmesmenem czy rolnikiem aby mieć placu do oporu. Widocznie nie wiesz ale silnik styrlinga był montowany w samochodzie jednej z dawnych marek. I go napędzał. Ale był to żarłoczny układ i bedzyny wpierdzielal sporo
@tomaszjanczewski8438
@tomaszjanczewski8438 2 жыл бұрын
@@MrOprawca1978 duza to musi byc chlodnica juz wczesniej o tym napisalem. silnik nie musi byc duzy .nie doczytales wszystkiego w wiki .jesli jestes mechanikiem, a raczej sadze ze nie, bo siegasz do wikipedii to nie masz na ten temat zielonego pojecia. w szkolach uczacych zawodu mechanika byla bydowa silnikow i ich historii kojarzysz ? poczytaj sobie o kogeneracji tam sa stosowane te silniki. w polsce to zadkosc spowodowana nie moznoscia prywatnej sprzedazy energi elektrycznej.
@tomaszjanczewski8438
@tomaszjanczewski8438 2 жыл бұрын
@@MrOprawca1978 takim jak ty szkoda tlumaczyc . 78 rok a pusto w glowce tu masz styrling kzfaq.info/get/bejne/pcylg9WIx72cc40.html
@bartosztaradejna7817
@bartosztaradejna7817 2 жыл бұрын
A dałoby się zrobić rozsądnych domowych wymiarów turbiną do zasilania czym popadnie? Czy to byłoby nieekonomiczne finansowo czy energetycznie?
@4nrgy
@4nrgy 2 жыл бұрын
turbiny to przyszłość. na razie oferty
@piotrnuszkiewicz4324
@piotrnuszkiewicz4324 2 жыл бұрын
A temat turbiny parowej? Jak w elektrociepłowniach, na małą skalę..
@4nrgy
@4nrgy 2 жыл бұрын
12000$ za 15kW. dla mnie cena zaporowa
@mpGrafik
@mpGrafik 2 жыл бұрын
Jestem pod wrażeniem wszechstronności wiedzy w Twoich analizach. Więc spytam o inne rozwiązanie, dla miniaturowej turbiny parowej, przeznaczonej np. do napędu mini auta rodzinnego, czy roweru elektrycznego - turbina z obiegiem zamkniętym. Aby to było możliwe, elementem grzejnym powinien być bardzo miniaturowy, czy wręcz mikroskopijny reaktor atomowy. Odpadają wady o jakich mówisz. Całość trochę będzie kosztować, ale przy kompaktowych rozmiarach całości, porównywalnych do latarki i masowej produkcji, nie aż "tyle". Wielkość/grubość osłon i chłodzenia proporcjonalna do wielkości reaktora + powinna wystarczyć miniaturowa pompa powietrzna (chłodząca ożebrowanie radiatora). I już? 😜
@4nrgy
@4nrgy 2 жыл бұрын
zupełnie (nie)powaznie to jest coś takiego jak masa krytyczna dla reakcji lancuchowej i dla uranu235 to było pół kilograma. co oznacza że reaktory x mniejszą ilością materiału promieniotwórczego nie będą podtrzymywały reakcji😜 stąd w reaktorzew zależności od zapotrzebowania na moc podnosi się i opuszcza pręty z uranu zwiększając i zmniejszając masę uranu biorącą udział w reakcji
@mpGrafik
@mpGrafik 2 жыл бұрын
@@4nrgy a to szkoda. To było pytanie do uczonego, ale na podstawie własnych fantazji wyłącznie, bo się nie znam kompletnie w tym temacie. Nie mogło być tak poważne, jak pomiędzy dwoma uczonymi :) Niemniej szkoda, że nie ma perspektywy na _kieszonkowe,_ długoletnie zasilanie o sporej mocy do czegoś mniejszego, niż okręt podwodny :(
@amixo1
@amixo1 2 жыл бұрын
Kolego czarne wizje powiedzmy szczerze z DUPY Wszystko zależy jaka maszyna parowa jaka turbina w jakim układzie Jeżeli masz na zakładzie parę mocną 16 bar i parę słabą 0,5 bara to ta słabą robisz zaworem redukcyjnym na stratę i hałas Jak zamiast zaworu zastosujesz turbinę 1 stopniowa sprzężoną z generatorem asynchronicznym masz redukcję ciśnienia i produkcję energii proporcjonalna do zapotrzebowania na parę słabą . To samo dotyczy silników parowych tłokowych które mogą być wielostopniowe z ostatnim stopniem pracującym na skraplacz próżniowy które już nie mają tak małej wydajności Silnik parowy czy turbina jeżeli jest urządzeniem ubocznym samo mając niewielką sprawność podnosi sprawność całkowitą układu ciepłowniczego Problem największy to miniaturyzacja która takim maszynom nie służy
@jk4546
@jk4546 2 жыл бұрын
Tak. Miniaturowe silniczki spalinowe sa znane i stosowane powszechnie np. w modelach. O modelach na parę owszem slychać chociaż rzadko i wyłącznie wtedy gdy doszlo do nieszczęśliwego wypadku...
@jaroswjarecki8440
@jaroswjarecki8440 Жыл бұрын
podobnie jak bio gaz
@stasiu787
@stasiu787 Жыл бұрын
Sorki ale mam pytanie jak z wentylatora kominkowego mogę uzyskać energię 12 v
@zbigniewteterycz1571
@zbigniewteterycz1571 Жыл бұрын
CZYLI , ZE MOŹNA UŹYWAĆ WSZELKICH SILNIKÓW TURBINO-WYCH Z SAMOLOTÓW I INNYCH UŹYĆ DO NAPĘDZANIA GENERATORÓW PRĄDOTWÓRCZYCH . POZDRAWIAM .
@CeZero4
@CeZero4 2 жыл бұрын
umiemy!
@rolnikfarmer1631
@rolnikfarmer1631 2 жыл бұрын
Panie nie krytykuj bo na silniku od stara robimy 3 stopniowy układ wodzikowy nadbudowujemy rurowe cylindry o średnicy 120 mm ( tłoki od kamaza ) i tak pierwszsy stopień to 1 tłok , 2 stopień dwa tłoki czyli 3 i 5 tłok , 3 stopień to 2 ,4 i 6 tłok i do tego rozdzielacz obrotowy i mamy silnik paraowy na 1000 obr/min o mocy 25 kW cisnienie pary 18 bar abs o temperaturze 240*C para po 3 stopniu o temperaturze 105*C posłuzy do ogrzewania . I pozamiatone >..............
@madrianzorroonio85
@madrianzorroonio85 2 жыл бұрын
Jest trochę błędów i uproszczeń, ale w sumie materiał może być.
@michazieba8951
@michazieba8951 Жыл бұрын
Nic nie wybuchnie kochany kolego
@ryszardx5883
@ryszardx5883 2 жыл бұрын
A czy można zapytać czy mała turbina nie była lepsza
@4nrgy
@4nrgy 2 жыл бұрын
byłaby ale nikt nie produkuje
@andrzejfig5922
@andrzejfig5922 2 жыл бұрын
Patrząc na "ekologów" doszedłem do wniosku,że najbardziej ekologiczne jest KREMATORIUM. Bazuje tylko na ekologicznym, biologicznym, odnawialnym ŹRÓDŁEM energetycznym.
@4nrgy
@4nrgy 2 жыл бұрын
niestety to są bardziej mesjasze jedynie słusznej linii niż naukowcy. Cóż tak wygląda świat końca społeczeństw i początku ery wolności, indywidualności i niezależności. będzie dobrze. technologia jest po naszej stronie.
@przemekaftyka
@przemekaftyka 2 жыл бұрын
@@4nrgy Chyba końca wolności i globalnym komuniźmie... Zależy która technologia... ;-p
@przemeka9108
@przemeka9108 2 жыл бұрын
Podczas zgazowania domyślam się, że otrzymujemy CO(czad) także to też wcale nie jest tak bezpieczne, druga sprawa ten gaz drzewny jest wybuchowy
@ryszardmatuszewski4419
@ryszardmatuszewski4419 2 жыл бұрын
polecam Steam Fair w Dorset
@Progeniusz
@Progeniusz 2 жыл бұрын
Ja chciałem kiedyś coś takiego zbudować tylko tej wiedzy w necie trochę brakuje, No trzeba polegać na własnych doświadczeniach. Kiedyś wybuchały takie silniki bo technologia nie była tak rozwinięta jak dzisiaj teraz są odpowiednie materiały co można coś takiego zbudować bez obaw że coś wybuchnie.
@Progeniusz
@Progeniusz 2 жыл бұрын
Chyba to zbuduje :) na razie obmyślam jak to zrobić żeby za chwilę nie być sławny w wiadomościach i w internecie :)
@Progeniusz
@Progeniusz 2 жыл бұрын
@@MrOprawca1978 To wiem że kociął wybuchał, niestety to nie był obieg wody zamknięty że po czasie woda wracała do kotła a szła do góry nie było wtedy skraplacza.
@Progeniusz
@Progeniusz 2 жыл бұрын
@@MrOprawca1978 Ja miał bym rozwiązanie jak zrobić żeby wtłoczyć z powrotem gorącom wodę z powrotem do kotła pod ciśnieniem jeśli stan będzie już spory jej w jednym zbiorniku.
@jacekkubisiak893
@jacekkubisiak893 2 жыл бұрын
Ludzie najlepiej stosować zamiast wody ciekłe gazy . Resztę dopowiedzcie sobie sami .
@gundis23
@gundis23 Жыл бұрын
Jest jeszcze coś takiego jak turbina tesli ;)
@ryszardmatuszewski4419
@ryszardmatuszewski4419 2 жыл бұрын
a elektrownie rurowe wolnego przepływu np ; rura 10km ?
@ryszardmatuszewski4419
@ryszardmatuszewski4419 2 жыл бұрын
Słyszałem o takich od fizyka że Szkocji..,mœwił ,e 1000km średnia rzeka ,ślamazarna jak Wisła ,Odrą może dać energie dla całej Polski ,tylko wpœścić ją w odpowiednie ruryfiltry,odstojniki,generarory
@KreatywneBudowanieDIY77
@KreatywneBudowanieDIY77 2 жыл бұрын
Może materiał o silnikach z magnesów neodymowych widziałem taki materiał na YT które z generatorem mamy darmową energię.
@4nrgy
@4nrgy 2 жыл бұрын
zrobię bo szału dostaję. There is no such thing like free lunch!😜
@sylwesters.4048
@sylwesters.4048 2 жыл бұрын
Są już prace na całym świecie nad fuzja jądrowa. Będzie to duży skok w pozyskiwaniu energii. Jak narazie toczy siebwalka kto jako pierwszy osiągnie ten cel. Konkurencja czyni cuda
@djsollar
@djsollar Жыл бұрын
I tam tez beda finalnie gotowac wode dla generatora
@patrycajaadam
@patrycajaadam 6 ай бұрын
Chłopie masz wiedzę naprawdę masz wiedzę Ale dlaczego ją próbujesz użyć przeciwko wszystkiemu wszystkiemu Pozdrawiam Adam
@jacekalchimowicz1321
@jacekalchimowicz1321 3 ай бұрын
Dlaczego nie stosuje się w samochodach silników turbinowych jak w samolotach turbośmigłowych albo w śmigłowcach. Są małe i proste. Na dodatek zasilane naftą. Dlaczego nie???
@4nrgy
@4nrgy 3 ай бұрын
niska sprawność energetyczna. stosuje się ale zuzycie paliwa powoduje że to nie przyjęło się masowo. podobno mozliwy jest powrót jako generatorów
@apogeumprawdy9751
@apogeumprawdy9751 Жыл бұрын
Czy można kupić gdzieś taką turbinę parową z prądnicą? Sprawdzałem na aliexpress i nic sensownego nie znalazłem. Można kupić takie z demontowane z elektrowni ale są za duże. Szukam takiej do 40 KW. Mam dużo ciepła odpadowego o temperaturze powyżej 500 °C i chciałbym go wykorzystać do produkcji prądu.
@krystianhaczkiewicz2057
@krystianhaczkiewicz2057 2 жыл бұрын
A może by tak cos zbudować na ogniwach peltiera?? ps. Ze tak z ciekawości zapytam, gdzie nagrywasz te filmiki ze wiatr włosy targa?😄
@4nrgy
@4nrgy 2 жыл бұрын
nagrywałem w 40⁰ upale i to jest wiatrak który jak wyłączę to śmierć 😂, a AC nie uzywam. sporo jest turystycznych wymysłów na ogniwach Peltiera. i do generacji energii(maleńkich) i odwrotnie do generacji wody
@abiogaz
@abiogaz 2 жыл бұрын
Dzień dobry, mam taki pomysł gdyby zrobić wiatrak który kręcił by się na każdym wietrze i napędzał miech który tworzył by ciśnienie do tej turbiny z generatorem?
@4nrgy
@4nrgy 2 жыл бұрын
sprawność napędów mechanicznych to max30%, prądnica >90%. dlatego stosuje się prąd rlektryczny jako sposób transportu energii
@mountainice99
@mountainice99 Жыл бұрын
@@4nrgy chyba tu koledze o coś innego chodziło, bo i mi kiedyś to chodziło po głowie, żeby wiatrak zrobić taki co będzie się kręcił wolno lub bardzo szybko, ale nie będzie kręcił od razu generatora, tylko pompował sprężarką(tłokową) powietrze do dużej butli, a potem po trochu przez turbinę odbierany będzie prąd jak z magazynu. Ale równie dobrze można od razu prąd i potem sprężarką butlę pompować.
@Grisza010
@Grisza010 2 жыл бұрын
Dobry film na przemyślenie pewnych spraw, ale nie ma zakazu używania maszyn parowych w domach czy tez gospodarstwach domowych. Wystarczy szybkowar, tłoki, trochę skręcania i spawania i mamy maszynę parową do tego generator prądu i jazda. Maszyna parowa jest lepsza niż jakiekolwiek inne urządzenie, bo można jej nadać odpowiedni siłę, do działania na generator prądu pod obciążeniem, ale...już ktoś zrozumiał, że woda jest bezcenna i powoli kładzie łapę na tym co w naturze dał nam do egzystencji, zupełnie za darmo nasz Stwórca. Jednak wystarczy dostęp do wody w gospodarstwie, oraz cos co podgrzeje tą wodę. Zupełnie dobrze spełnia tutaj rolę soczewka Fresnela ze sterowaniem podążającym za słońcem, zogniskowana na grubym stalowym pręcie lub prętach połączonych z pojemnikiem na wodę tak, aby połowa znajdowała się w środku pojemnika i oddawała ciepło. To w ciągu dnia. Myślę, że zdobycie energii wciągu dnia nie jest problemem. Trochę trzeba się nagłowić, jak stworzyć urządzenie wytwarzające prąd w nocy. Urządzenie tak silne, żeby działało pod obciążeniem.
@MrOjgyn
@MrOjgyn 2 ай бұрын
A elektrownie jądrowe dopiero złe, bo nie ma co zrobić z odpadami na które trzeba tysiące lat żeby je zneutralizować !
@4nrgy
@4nrgy 2 ай бұрын
tak. a i tak wszyscy kupują paliwo w Rosji. to jaka to niezależność???
@grzegorzlecko5558
@grzegorzlecko5558 2 жыл бұрын
Propan temperatora 70 stopni wymienik ciepła
@jestes71830
@jestes71830 2 жыл бұрын
A silniki stirlinga?
@4nrgy
@4nrgy 2 жыл бұрын
strasznie skomplikowany w budowie. A ilość działających minimalna
@candymanwasemil
@candymanwasemil 2 жыл бұрын
Pan się mądrzy a zero wzmianki o boilerze/generatorze pary White'a zrobionym z długiego przewodu gdzie para generowana jest na bierząco w metalowej rurce zwiniętej w spiralę. Ten model jest znacznie bezpieczniejszy niż zwykłe boilery. en.wikipedia.org/wiki/Monotube_steam_generator
@staszekkubiak3358
@staszekkubiak3358 6 ай бұрын
No ale w ogniwach wodorowych potrafimy?? ☹️😲
@bognaros2551
@bognaros2551 Жыл бұрын
Już ok 100,lat temu używano pary do ogrzewania.
@jacekkubisiak893
@jacekkubisiak893 2 жыл бұрын
A ja zastosowałem zamiast wody ciekłe gazy . Ciśnienia są te same ale rozprężenie idzie uzyskać już na poziomie 10 części atmosfery . Sprawność jest dużo większa niż parowych . Jest to opatentowane przez polaka już wiele lat temu . Nie weszło to w życie że względu na zmniejszenie zużycia węgla .
@hieronimgabka4601
@hieronimgabka4601 2 жыл бұрын
Ciekłe gazy? Nobla powinieneś dostać. Najlepiej ze 3 noble takim grubym kijem po łbie. Kurwa jaki debil.
@bozydarmarcinbecki2718
@bozydarmarcinbecki2718 2 жыл бұрын
No jeżeli te ciekłe gazy to LPG, to gratuluję pomyślunku....(no chyba że chodzi o Xenon, ale wtedy tym bardziej...)
@jacekkubisiak893
@jacekkubisiak893 2 жыл бұрын
@@bozydarmarcinbecki2718 a jak myślisz czym jest gaz ciekły spowrotem przywracany do stanu gazowego . W takich zastosowaniach nie potrzeba stosować gazu LPG jako chłodziwa tylko jako paliwo . I nie musisz nikomu gratulować . Pojmij wreszcie że ludzie mający odpowiednią wiedzę techniczna i wyobrażnie nie będą stosować takich gazów . Chodz teoretycznie każdy gaz by się nadawał to w praktyce tylko te niepalne .
@bozydarmarcinbecki2718
@bozydarmarcinbecki2718 2 жыл бұрын
@@jacekkubisiak893 no "spowrotem" właśnie jest niejaki i do tego natury fizycznej kłopot
@jacekkubisiak893
@jacekkubisiak893 2 жыл бұрын
@@bozydarmarcinbecki2718 nie ma zadużych kłopotów z zamianą 1 stanu skupienia w 2 .
@sqra8116
@sqra8116 2 жыл бұрын
Zbiorniki na gaz LPG wytrzymują 3MPa. Przeliczenie jednostek zostawiam autorowi skoro tak dobrze zna wzory. Trzeba wiecej? Nawet wiecej nie uzyskasz. Silnik benzynowy ma maksymalnie 30% sprawnosci jesli pracuje na benzynie. A na zastepczym? Polowe tego. Diesle osiagaja do 45%, to juz pomysl z wlasnym olejem z rzepaku (filtrowanym bo bez filtrowania to breja) ma jakis sens. A jakie cisnienia produkuje hermetycznie zamkniety zbiornik generatora holzgazu? Zreszta temat kotla parowego przypomina problem z gotowaniem zacieru na bimberek - im mniej zacieru w kotle tym wyzsza temperatura pary. Kto gotowal ten wie. A produkt bardziej uniwersalny - i rozweseli i zdezyfekuje a i na upartego silnik tez bedzie chodzil. Tak wiec zacierek w beczce juz bulgocze a wy sobie dalej budujcie wiatraczki i inne cudaki z niewielka wydajnoscia. Andoria produkuje ciekawe silniki. Jednocylidrowe czterosuwowe diesle z wtryskiem, pompa zębata, rozrząd zębaty bez paska czy lancucha. Proste smarowanie cisnieniowo rozbryzgowe. Uruchamiany ręcznie - korbą moze pracowac na wszystkim - moj chodzil na oleju spozywczym a nawet na transformatorowym. Silnik posiada mechaniczny w pelni samoczynny regulator obrotów - obciazony utrzymuje stale obroty. Chlodzony jest przez odparowanie wody ze zbiornika na silniku. Nie dalo sie zbudowac prostrzej i wytrzymalszej konstrukcji. Generuje w zaleznosci od wersji do 13 kW (mniejsze maja okolo 10kW) na pelnym 15 litrowym baku pracuje caly dzien pod obciazeniem. Do generatora jak znalazl - jedyne wady to halas oraz nowego juz nie kupisz bo UE zabrania chociaz są produkowane. Ten silnik to dwa udane modele S231 i S320 (ten wiekszy). Proces chlodzenia silnika powoduje zagotowanie ponad 30 litrow wody a jej odparowywanie i dolewanie chlodzi silnik. W wersji stacjonarnej mialy montowane wymuszone odwrocone obiegi wody (dolnym kroccem podawana byla woda chlodna a gorą odbierana ciepla tak wiec oprocz pradu zyskuje sie goraca wode
@mixpol7705
@mixpol7705 2 жыл бұрын
Właściwie wszystko fajne, dobry przekaz, sporo merytorycznej wiedzy. Jedynie co drażni moje ucho to fatalna jakość dźwięku !
@4nrgy
@4nrgy 2 жыл бұрын
pracuję nad posiadaniem spokojniejszego mikrofonu oraz pokojowego trójnoga (poprzedni został przez Panią na Lotnisku uznany za broń musowo masowej zagłady)
@martapoprawa8492
@martapoprawa8492 Жыл бұрын
Propan butan 80 stopni 50 bar
@emilgil1490
@emilgil1490 3 ай бұрын
Jest marzec 2024. Eelon sprzedaje baterie Litowo Tytanowe z okresem życia 25000 cykli dla rozładowania 0,5C. Baterie słoneczne zawierają warstwy generujące wyższe napięcie z najenergetyczniejszych fotonów niebieskich a pod spodem z kolejnych niższych kolorów aż do warstwy refrakcyjnej jak w kocim oku odbijającej to co niezareagowało z warstwami fotogalwanicznymi z powrotem do nich... ERGO: Maszyny zawierające ruchome elementy i potrzebujące paliwa w ciągu 1 dekady powinny zacząć znikać. BTW*: I wszystko było by pięknie ale: Głównym czynnikiem wymierania gatunku ludzkiego będzie głupota. *B.T.W. - by the war
@blazejnycz1
@blazejnycz1 8 ай бұрын
Ale zamiast spalać drewno czy wegjel to użyjmy geotermii.... i do tego może miniturbina z genetatorem itp itd , no i mamy mini elektrownie geotermalne. 😁
@4nrgy
@4nrgy 8 ай бұрын
nie da się. zezwolenia powyżej 30m glebokosci. drogie i trudne do uzyskania. 🤷 Polska
@blazejnycz1
@blazejnycz1 8 ай бұрын
​@@4nrgy Acha. No ale na poziomie samorządowym już byłoby to do zrobienia, a to by zabezpieczało społeczeństwo przed różnego typu klęskami jak wojna, klęskk żywiołowe. Szkoły, gminy, wojska obrony terytorialnej, szpitale, miałyby zapewnione nkeprzerwane funkcjonowanie, które w razie czego pomagałoby pomagać zwykłym ludziom. Prychodzisz z powerbankiem, ładujesz, idziesz do domu i wpinasz w swoj system, żeby ci lodowki działały itp.... mój braciszek już tak w domciu zrobił że wszystkie lodówki tv i niektòre pralki sa podpięte pod offgridowy system z 15Kwh i easunem co sie w razie czego doładowuje z sieci. A w przyszłym roku szykuje powiekszenie magazynu itp itd.... Tak że if there is a will... there is a way.... jakby nasi rzadzacy chcieli, to wszystko można.... tylko czy nam " starsi i mądrzejsi pozwolą....?" Ja myśle o własnym kontenerze z panelami na dachu tak ze 4KW, bateriami najlepiej już sodowymi, i generatorze z prostego silnika vw Sdi który bez problemu chodzi na oleju roślinnym, i innych.... i mało pali. Jak panele nie dadza rady w zimie czy coś.... to sie załaczy generator żeby np od 30% do 90% naładować baterie i sie wyłaczy. Jak bym miał z 50 KWh w bateriach to mi nic wiecej nie trzeba. A w drugiej czesci kontenera spiżarnia izolowana, dach jednospadowy z panelami tak 45 stopni albo wiecej, żeby w zimie sam śnieg spadał i tyle. Może w przyszłym roku sie wezmę za takie coś. Pozdrawiam. Wszystkiego dobrego👍
@4nrgy
@4nrgy 8 ай бұрын
niestety liczyłem. system w polsce kosztuje 3x tyle co w usa i wiercena na 1200m to 4lata uzgodnień. ja dalem sobie spokój. może Rydzyk ma na to czas wg mnie z biurokracją się nie wygra
@szyszka8303
@szyszka8303 Жыл бұрын
Skoro to taka prosta sprawa - gowowanie wody atomem. To dlaczego mamy taki problem z atomowa elektrownia? Mamy setki elektrowni gotujacych wode weglem!
@andrzejpl9897
@andrzejpl9897 2 жыл бұрын
Jesteś pewny , że mamy problem z silnikami parowymi w domach ? Boję się , że rzucisz się wkrótce na domowe zegary z wahadłem ? 😂Tak na poważnie to fajny film .
@kermitzaba8758
@kermitzaba8758 Жыл бұрын
A dopalanie wodą? Ponoć Polacy maja na to patent.
@iw5757
@iw5757 2 жыл бұрын
A co powie Pan o wykorzystaniu do wytwarzaniu prądu ogniw Peltiera?
@sqra8116
@sqra8116 2 жыл бұрын
Bardzo dobre są. Idealne by spalic dwa metry szescienne drewna uzyskując marne kilka voltów i kilkaset miliamperów
@iw5757
@iw5757 2 жыл бұрын
@@sqra8116 Skoro i tak palę w kominku aby było ciepło w domu to sprawność ogniw nie jest aż tak ważna. Gorzej że kilka miliamperów to zbyt mało aby naładować telefon. Widziałem jednak zdjęcie radzieckiego generatora termoelektrycznego zakładanego na lampę naftową. Popularne w tamtych czasach radia lampowe pobierały więcej energii niż "tranzystory" - więc może jest nadzieja?
@sqra8116
@sqra8116 2 жыл бұрын
@@iw5757 a może radio było na fale średnie i długie? Na tym zakresie można zbudować radio które nie wymaga wogóle prądu gdyż całą potrzebną energię pobiera z fali radiowej.
@iw5757
@iw5757 2 жыл бұрын
@@sqra8116 Zrobiłem takie radio i dosyć długo go używałem. Jako antena służyło łóżko a jako uziemienie kran wodociągowy. Mój ojciec robił podobne radia z kryształkiem z galleny ale w moich czasach o wiele lepsze okazały się diody ostrzowe germanowe. Jednak do słuchania używać trzeba było słuchawek - bo do zasilania głośnika brakowało mocy. Myślę że radzieckie radia zasilane z termogeneratora miały wzmacniacz lampowy. Nie mam jednak pojęcia czy termogenerator zasilał radio całkowicie, czy może zastępował jedynie drogą baterię anodową
@sqra8116
@sqra8116 2 жыл бұрын
@@iw5757 z ogniwa peltiera trzeba by odebrać po stronie zimnej duzo ciepła, wiatrak nie wystarczy raczej woda i to nie mało. Komputerowe uklady chłodzenia używają ogniw peltiera jako pomp ciepla ale ich strona gorąca (odwrócone dzialanie) jest chlodzona najczesciej wodą lub gazami o niskiej temperaturze wrzenia (heat pipe) a te z kolei wentylatorem lub wodą. Na tej samej zasadzie dzialaja turystyczne chlodziarki wentylatorowe. Osobiscie przerabialem taką zmieniając jej radiator na miedziany i dokladajac drugi wentylator. Dalo to kilka stopni mniej w srodku ale i tak zmienilem pozniej na turystyczną agregatową ktora w zasadzie jest zamrażarką a nie lodówką. Tak jak w ciezarowkach. Tam sa lodowki na agregat.
Zrób SILNIK PAROWY - DIY
25:57
Stahu DIY
Рет қаралды 29 М.
small vs big hoop #tiktok
00:12
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 21 МЛН
We Got Expelled From Scholl After This...
00:10
Jojo Sim
Рет қаралды 68 МЛН
🌊Насколько Глубокий Океан ? #shorts
00:42
The joker's house has been invaded by a pseudo-human#joker #shorts
00:39
Untitled Joker
Рет қаралды 10 МЛН
Ten nowy silnik w wykonaniu 17 latka będzie rewolucyjny
8:54
jakiej elektrowni wiatrowej NIE kupić! poradnik praktyka
16:53
4nrgy technologie
Рет қаралды 396 М.
POZAMIATA Elektryki! REWOLUCYJNY SILNIK  16kg i 160hp!  H2 STARTFIRE.
17:26
Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam
Рет қаралды 335 М.
Gaz drzewny do agregatu. Jak zbudować najprostszy generator gazu, holzgas
8:13
Ten silnik mógł trafić do Syreny. Dlaczego tak się nie stało?
36:15
Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie
Рет қаралды 407 М.
Własny diesel z plastiku i starych opon! , mniej śmieci, lepsze życie.
7:28
Czy warto kupić silnik Stirlinga z Chin?
20:47
Silniki Stirlinga i modelarstwo
Рет қаралды 69 М.
PRZEŁOM: SILNIK BENZYNOWY 2.0 POKONUJE CAŁĄ KONKURENCJĘ?
18:17
Will the battery emit smoke if it rotates rapidly?
0:11
Meaningful Cartoons 183
Рет қаралды 32 МЛН
cute mini iphone
0:34
승비니 Seungbini
Рет қаралды 5 МЛН
Simple maintenance. #leddisplay #ledscreen #ledwall #ledmodule #ledinstallation
0:19
LED Screen Factory-EagerLED
Рет қаралды 2,5 МЛН
How To Unlock Your iphone With Your Voice
0:34
요루퐁 yorupong
Рет қаралды 27 МЛН
Secret Wireless charger 😱 #shorts
0:28
Mr DegrEE
Рет қаралды 2 МЛН