Petycja producentów świec - Frédéric Bastiat

  Рет қаралды 31,266

Prosta Ekonomia

Prosta Ekonomia

7 жыл бұрын

Petycja producentów świec - Frédéric Bastiat. Jeden z naszych ulubionych esejów Bastiata. Ukazuje on, że protekcjonizm jest de facto rezygnacją z darmowych prezentów. Nauka ekonomii w prosty i przystępny sposób! Źródło: mises.pl/blog/2005/07/27/206/
LINKI
BLOG: prostaekonomia.pl/petycja-pro...
ANIMACJE: toin.pl/
WESPRZYJ nasz projekt:
prostaekonomia.pl/wsparcie/
patronite.pl/prostaekonomia
ECON CLIPS: econclips.com/
Odwiedź nas na stronie WWW: prostaekonomia.pl/
Odwiedź nasz kanał KZfaq: bit.ly/1RwgMA6
Odwiedź nas na Facebooku: on. 1GMcZ13
Śledź nas na Twitterze: bit.ly/1NsPHyq
Oglądaj nas na Instagramie: bit.ly/1Pnpph2
★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
Muzyka na licencji CC, której użyliśmy w filmie:
Twin Musicom: Life in Romance - na licencji Creative Commons Attribution (creativecommons.org/licenses/...)
Wykonawca: www.twinmusicom.org/
★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
Prosta Ekonomia to blog ekonomiczny. Naszym celem jest nauka ekonomii poprzez lekkie w odbiorze filmy animowane. Poruszamy różne zagadnienia ekonomiczne, często angażując fanów do interakcji. Ekonomia, finanse, pieniądze, oszczędzanie, inwestycje, systemy monetarne i systemy ekonomiczne - to wszystko znajdziesz w naszych filmach i podcastach. Dowiesz się jak zdobyć bogactwo i jak podejmować dobre decyzje finansowe. Będziesz umiał lepiej zarządzać swoimi finansami osobistymi. Unikniesz piramidy finansowej oraz kredytu, który wpędzi Cię w pułapkę kredytową. Poznasz lepiej funkcjonowanie gospodarki. Poznasz działanie banków centralnych i banków komercyjnych. Inflacja i deflacja nie będą już zagrożeniem, a kryzys stanie się okazją, a nie tragedią finansową.

Пікірлер: 82
@riondemuerte8004
@riondemuerte8004 7 жыл бұрын
Jak będzie wyglądać typowa odpowiedź dowolnego polityka po wysłuchaniu tegoż eseju? "Pan jest chyba niepoważny, przecież to dwie różne rzeczy"
@mowmikosind7708
@mowmikosind7708 7 жыл бұрын
Wyślijcie list morawieckiemu on na to pójdzie
@quidal84
@quidal84 7 жыл бұрын
Złoto :D
@puciennikrafa8146
@puciennikrafa8146 4 жыл бұрын
Zwariowałeś? :D A co, jeśli to klepną w Sejmie? :D
@karol9205
@karol9205 3 жыл бұрын
ppp
@kontowielorazowe
@kontowielorazowe 7 жыл бұрын
Mnie ciekawi fakt, że Bastiat już 170 lat temu udowodnił (choćby w tym eseju) bezsens ceł, a mimo to dalej sa ludzie którzy potrafią ich bronic......
@xseper
@xseper 7 жыл бұрын
Ba... obalił on tezy Keynesa na 30 lat przed jego narodzeniem...
@monio612
@monio612 7 жыл бұрын
Cła nie są bez sensu. Cla to pieniądze. Pieniądze to więcej kasy do wydania przez polityków. Więcej pieniędzy dla polityków to więcej władzy w ich rękach. Cła są potrzebne politykom. A też po części więcej kasy dla krajowych producentów, którzy popierają władze. No i część ludzi woli pracować i mieć pieniądze i płacić za coś więcej, niż nie mieć pracy i pieniędzy.
@kontowielorazowe
@kontowielorazowe 7 жыл бұрын
WIęcej kasy w rękach polityków to mniej kasy w rękach obywateli. Politycy to śmiertelni wrogowie obywateli........ "No i część ludzi woli pracować i mieć pieniądze i płacić za coś więcej, niż nie mieć pracy i pieniędzy." - zdanie fałszywe - właśnie to udowadnia Bastiat. Proponuję wysłuchać jeszcze raz "Petycji producentów świec"
@przemekkiso9762
@przemekkiso9762 7 жыл бұрын
Wojciech Gwizdak zdanie przedmówcy wcale nie zaprzecza petycji producentów! Przecież pracownicy branży świecowej, na których będzie większy popyt, widzą bezpośrenią korzyść...a to, że jest także coś czego nie widać, to już zupełnie inny temat ;)
@Hubert320
@Hubert320 7 жыл бұрын
Co prawda cła nie mają sensu ekonomicznego ale mają sens polityczny są narzędziem walki między państwami wiec jeszcze dłuuuuudo długo będą i nic się z tym nie zrobi. Poza tym ochrona własnego rynku nie jest zawsze zła gdyż libertarianizm zakłada że producent zawsze będzie kierował się zyskiem ale bywało często inaczej np. w zaborze Pruskim producenci dostawiali subsydia rządowe żeby obniżać ceny i niszczyć polskich producentów mimo że nie było w tym zysku ekonomicznego to Prusy zyskały politycznie. Więc trzeba brać poprawkę na politykę przy teoriach ekonomicznych a jak jeszcze pomyśli się o interesach tajnych służb, lóż itd. to wtedy liberalizmy trochę niedomaga. Nie mówię oczywiście że wolna przedsiębiorczość jest zła ale wolny rynek wymaga idealnych warunków i idealnej uczciwości więc to trochę utopia.
@09Fantomik
@09Fantomik 7 жыл бұрын
Bastiat byłby w dzisiejszych czasach wyśmienitym trollem i pisarzem past.
@JakubbbO
@JakubbbO 7 жыл бұрын
Zostałby wyśmiany i nazwany faszystą
@kev3010pl
@kev3010pl 7 жыл бұрын
Czyli Korwinem, inaczej mowiac, Korwin jest nowoczesnym Bastiat.
@karol9205
@karol9205 3 жыл бұрын
@@kev3010pl nie, bastiat był zjebem
@piotrwawreniuk3249
@piotrwawreniuk3249 7 жыл бұрын
Gdyby jeszcze jedyną wadą protekcjonizmu był wzrost cen i spadek dobrobytu. Nie można pominąć innych negatywnych skutków tego zjawiska. Wielu polityków najbogatszych państw europejskich twierdzi, że import towarów z zagranicy zabiera miejsca pracy w tych krajach na rzecz krajów, które te towary eksportują. Owszem sprawia to, że biedniejsze kraje rozwijają się wolniej, ale same tracą jeszcze więcej nie wykorzystując swojego potencjału. W ten sposób kraje bogatsze są doganiane przez inne, bo kiedy te podążają ich śladem, one zamiast wytyczać nowe szlaki stoją w miejscu. Co robią ludzie z biedniejszych państw kiedy bogatsze państwa zabraniają firmom przenosić miejsca pracy za granicę? Sami przenoszą się do tych państw do tych miejsc pracy! Skutkiem tego walka z globalizacją prowadzi do tego, że oprócz globalizacji gospodarczej dochodzi do globalizacji kulturowej, która wcale nie musi następować wraz z rozwojem cywilizacji.
@ironmike4393
@ironmike4393 7 жыл бұрын
Dawno temu obiecaliście film o prywatnej służbie zdrowia i systemie emerytalnym... Bardzo poproszę, bo już słuchać nie mogę co niektórych, że "inaczej byś mówił gdybyś zachorował przewlekle", a koszt ubezpieczenia od A do Z w pewnym zakładzie pracy to 600zł za 4osoby, więc w porównaniu do ZUSu i NFZ... Cóż... Bardzo proszę o film :)
@ironmike4393
@ironmike4393 7 жыл бұрын
Wiem, oglądałem świetny materiał, ale właśnie w tym filmie w 37:26 mówią o filmie, który mam na myśli.
@redakcjaxd934
@redakcjaxd934 7 жыл бұрын
Bardzo bym prosił was o film o Jedwabnym Szlaku i o gospodarce w Polsce.
@redakcjaxd934
@redakcjaxd934 7 жыл бұрын
Jedwabny Szlak ma grono zwolenników i przeciwników. Jego zwolennicy twierdzą że to zbliży Polskę do Chin a jego przeciwnicy uważają że zaleje to nasz rynek "chińską tandetą". Chciałbym tylko znać ich opinię.
@karol180
@karol180 7 жыл бұрын
dobre jaja, pomimo tego że smutnie prawdziwe to wyszło zaje*iście - liczę na więcej takich filmów
@marunio435
@marunio435 4 жыл бұрын
Ten film pokazuje jak wielkim wrogiem człowieka jest państwo. Dlatego akap jest jedyną drogą dla kraju a nie jakieś państwa minimum.
@Tomsza7
@Tomsza7 7 жыл бұрын
Dzisiaj tak protestują korpo TAXI w Polsce przeciwko Uber-owi, korkując całe miasta......
@kapibaraTM
@kapibaraTM 7 жыл бұрын
6:38 tu chodzi o Olej rycynowy (który nie zawiera rycyny).Nie o białko
@TheRev213
@TheRev213 7 жыл бұрын
Jest błąd w tekście, są dokryny zamiast doktryny !
@kamilempicki368
@kamilempicki368 7 жыл бұрын
Bastiat to mój król
@kolofsson
@kolofsson 7 жыл бұрын
opowiadanie jest fajne i logiczne. chcialbym jednak, zeby ktos wytlumaczyl w takim razie, dlaczego panstwa, ktore odniosly miedzynarodowy sukces, zaczynaly od protekcjonizmu? np korea poludniowa. jak ma sie u nas jakas branza rozwinac, jesli od poczatku rynek jest zalewany tanizna z calego swiata. zawsze znajdziemy miejsce, gdzie mozna cos taniej wyprodukowac. glowna korzysc z takiej otwartej polityki to niskie ceny, a zatem niskie koszty zycia, czyli w konsekwencji tania sila robocza. i to jest chyba nasza glowna sila poki co. zaistnienie na miedzynarodowym rynku w jakiejs branzy nie jest niemozliwe, ale jest duzo trudniejsze, jesli nie ma inkubatora na wlasnym rynku.
@adfontes6316
@adfontes6316 6 жыл бұрын
W Polsce firmy nie moga sie rozwinac nie z powodu braku ochrony przed zagraniczna konkurencja, tylko raczej z powodu ochrony zagranicznej konkurencji przed polską w Polsce. Sa przeciez rozne licencje, koncesje, pozwolenia, ktore ciezko dostac a zagraniczne firmy dostaja od tak, teraz Daimler dostanie do 18mln euro na budowe fabryki w Polsce. Jak mamy z nimi konkurowac jak naszym przedsiebiorcom sie zabiera i daje im. I zabiera sie nie malo, przez okolo pol roku pracujemy na panstwo a drugie pol na siebie. Malych firm nie stac na prawnikow zdolnych omijac te podatki i przegrywamy z zagranicznymi gigantami, ktore placa minimalne podatki czesto odprowadzane do tzw. Rajow podstkowych. Wolny rynek, czyli taki gdzie kazdy konkuruje na takich samych zasadach znanych wszystkim zweryfikuje gdzie mamy szanse. Oczywiscie do tego jak najnizsze podatki, podatek to koszt. Im wyzszy tym trudniej zaistniec. Zaden inkubator nie potrzebny.
@karol9205
@karol9205 3 жыл бұрын
To bardzo ciekawy temat. Tu chodzi o szacunek do przedsiębiorców. Więcej mówi o tym dr. Machaj w filmie "najważniejsze wydarzenie w historii"
@silencer99
@silencer99 7 жыл бұрын
Są rzeczy które widać i których nie widać ;)
@DobryZiomeQFilip
@DobryZiomeQFilip 4 жыл бұрын
Pozamiatane XD
@krzychuszaa8763
@krzychuszaa8763 7 жыл бұрын
1min jest napisane dokryna ;)
@mangalavid5104
@mangalavid5104 7 жыл бұрын
Tylko że słońce nie korzysta na tym, że Francja używa energii słonecznej. Z kolei portugalscy rolnicy zarabiają na eksporcie pomarańczy do Paryża (a przecież paryżanie mogliby dać zarobić francuzom). Celem protekcjonizmu nie jest samowystarczalność, lecz "wyprzedzenie" innych krajów. Chodzi o to, by zaszkodzić Portugalii i przez kontrast poprawić sytuację Francji.
@dltd5637
@dltd5637 7 жыл бұрын
mangalavid Zależy co rozumiemy poprzez "poprawić sytuację Francji", sytuacji francuskiego konsumenta raczej się nie poprawi, a pogorszy.
@ProstaEkonomia
@ProstaEkonomia 7 жыл бұрын
Czy sam pieczesz chleb*, aby zaszkodzić pobliskiej piekarni i przez kontrast poprawić sytuację własnego gospodarstwa domowego? Handel nie polega na szkodzeniu i zyskiwaniu, tylko polega na tym, że zyskują obie strony. *którego wyprodukowanie będzie Cię kosztować więcej, niż zakup w piekarni
@mangalavid5104
@mangalavid5104 7 жыл бұрын
Racja. Wpadłem w pułapkę upraszczania (jak i Wy przy prawie każdym filmiku). Chodzi mi o to, że prawdziwy świat jest zbyt skomplikowany, by zasady wolnego rynku działały sprawiedliwie. Trzeba brać poprawkę na politykę, oszustwa, narodowość kapitału. To nie ma znaczenia przy handlu owocami czy chlebem, jednak edukacja, banki, infrastruktura, przemysł ciężki czy zbrojenia to inna sprawa. Wasze łopatologicznie uproszczone filmiki mogą rozpowszechniać błędne przekonanie, że państwo nie jest do niczego potrzebne.
@dltd5637
@dltd5637 7 жыл бұрын
mangalavid Wszystko co napisałeś - od edukacji po zbrojenia może funkcjonować bez wkładu państwa. Co niby temu ma przeszkadzać? Np. państwowe szkolnictwo w USA doprowadziło w dużym stopniu do monopolu Microsoft'u bo w państwowych szkołach instalowano Windows'y i w efekcie ten system był kupowany przez osoby fizyczne i prawne bo ten system był najlepiej opanowany przez obywateli. To najbardziej dobitny przykład jak państwo, nawet nieświadome ingeruje w rynek. To aż niewiarygodne, żadna szkoła prywatna nie zapłaciłaby za system, gdyby miała do wyboru lepszy i w dodatku darmowy (mowa o Linux'ie). Wnioski nasuwają​ się same. Microsoft po prostu dał komuś łapówkę. Otóż gdyby właścicielowi jakieś prywatnej szkoły Microsoft zaproponował, że da mu jakaś kwotę ale dokona działań aby jego firma straciła dwa razy więcej to nigdy by się na to nie zgodziła, bo to jego firma i to on na tym straci. Przeciwnie jest w państwowej firmie. Tutaj taka osoba nic nie straci tylko zyska, bo na stracie firmy traci państwo a nie wybrany przez obecną władzę "szef". Każda osoba podejmuje decyzje korzystne dla siebie. Dlatego wolny rynek to jedyny normalny system.
@neuroboost2585
@neuroboost2585 4 жыл бұрын
Do tłuków i tak nie dotrze, chociaż przystępnie wyjaśnione
@Matt22714
@Matt22714 7 жыл бұрын
Bastiat był geniuszem
@maciejj6152
@maciejj6152 7 жыл бұрын
Czekam na komentarze typu ,,No fajnie fajnie, ale czego tak jednostronnie, co na to lewa strona? Unsub!''
@tojestdramat8191
@tojestdramat8191 7 жыл бұрын
Lewaków powinno się jebać.
@krisikris7316
@krisikris7316 7 жыл бұрын
To właśnie lewica chce wolnego międzynarodowego handlu.
@czepettoczarnota537
@czepettoczarnota537 3 жыл бұрын
@@krisikris7316 wiem że data ale chciałem tylko napisać " XD "
@radekhetero
@radekhetero 7 жыл бұрын
Ale słońce będzie świecić zawsze, nawet w czasie wojny. A w czasie wojny możemy być odcięci od zagranicznej żywności. I dlatego trzeba dbać aby własne rolnictwo nie zbankrutowało, tak aby dawało nam żywność także w czasie wojny.
@karol9205
@karol9205 3 жыл бұрын
Xd świetny argument, jak zakazemy słońca, to będziemy mieli rozwinięte rolinctwo
@ukaszcota8317
@ukaszcota8317 7 жыл бұрын
:)))))))
@klemensgak6270
@klemensgak6270 7 жыл бұрын
+Prosta Ekonomia, ale chyba inną jest sytuacją jeśli chodzi o Jedwabny Szlak, tak? Każdy, kto miał choćby podstawy ekonomii wie, że lepiej jest kiedy więcej sprzedajemy niż kupujemy, a przy Jed. Szlaku zaleją nas produkty z Chin - tańcze i zza granicy jak jest w filmie i wątpię aby przez to kraj nasz stał się bogatszy. Proszę się odnieść do tego proszę.
@NobodyHasThisNick
@NobodyHasThisNick 7 жыл бұрын
"Każdy, kto miał choćby podstawy ekonomii wie, że lepiej jest kiedy więcej sprzedajemy niż kupujemy," No chyba jednak nie :v " a przy Jed. Szlaku zaleją nas produkty z Chin - tańcze i zza granicy jak jest w filmie i wątpię aby przez to kraj nasz stał się bogatszy." Mhm. To mając do wyboru tańszy produkt z Chin i droższy produkt z Polski, które poza tym są dokładnie identyczne, wybierzesz produkt polski? To sobie wybieraj, ale: 1)Nie jest to racjonalne działanie w swoim interesie - bo jak inaczej nazwać kupowanie dokładnie tego samego drożej? 2)Jakie masz podstawy, by zabraniać całej reszcie wybierać inaczej?
@michakonradpanas8762
@michakonradpanas8762 7 жыл бұрын
Klemens PL Widzę tu nawet jeszcze jeden problem. Przecież ChRL wykorzystuje swoich obywateli, jak niewolników. Fakt, że mogą sobie pozwolić na żałośnie niskie stawki, ponieważ wyjazd z Chin graniczy z niemożliwością, niewątpliwie działa na korzyść niskich cen. Czy jednak dla Nas, ludzi wszystkich narodów, najważniejsze jest, żeby ceny były niskie, czy może wyżej stawiamy godność tych, których los postawił w tragicznej sytuacji? Jedwabny Szlak byłby niewątpliwie dobrodziejstwem dla kupujących. Maksymalnie niskie ceny, ogromne ilości towarów, być może nawet wysoka jakość - to wszystko może być skutkiem wskrzeszenia idei transkontynentalnego handlu lądowego. Obawiam się jednak, że nie ma to niczego wspólnego z ideą wolnego rynku. Czy naprawdę nie widzicie różnicy, gdy w jednej fabryce uczciwie wynagradza się pracę, dba o bezpieczeństwo i podnosi standardy, podczas gdy w drugiej żeruje się na niemal niewyczerpywalnym zasobie ludzkim? Zdaje sobie sprawę z tego, że produkt wyprodukowany w pierwszej fabryce będzie najpewniej droższy. Jest jednak nadzieja, że w kolejnej, trzeciej fabryce, która może się poszczycić poszanowaniem praw człowieka podobny produkt jest wytwarzany taniej. Wówczas chciałbym, aby Jedwabny Szlak skierował się w te stronę. Chciałabym, żeby wszyscy byli gotowi do poświęcenia swoich pieniędzy zamiast godności innych ludzi.
@Alaryk111
@Alaryk111 6 жыл бұрын
Ale w jaki niby sposób niekupowanie produktów chińskich ma pomóc chińczykom? Teraz nakłada się wiele sankcji na KRLD, ale nie słyszałem by w jakikolwiek sposób poprawiła to byt Koreańczyków. Nie mówię, że sankcji nie należy nakładać, a jedynie że w żaden sposób obywatelom danego kraju one nie pomogą. Po drugie byłem nie dawno w chinach i żadnej biedy nie widziałem, ani w Miastach, ani w terenach wiejskich. Choć przyznaje, że byłem w najbardziej rozwiniętej południowej części kraju. Na pewno można się przy Jedwabnym Szlaku do wielu rzeczy przyczepić, ale takie patetyczne moralizowanie brzmi po prostu śmiesznie. Potrzebujących należy szukać dookoła siebie, a nie na końcu świata. Bo pomagać powinniśmy żeby faktycznie komuś pomóc, a nie żeby uspokoić swoje sumienia. Dla lepszego zrozumienia przytoczę dwie historie. Pierwszą znam z drugiej ręki. Otóż w Korei Południowej kraju bardzo rozwiniętym bardzo popularne jest pomaganie dzieciom z Afryki. i oczywiście nie było by w tym nic złego, gdyby nie to, że wiele koreańskich dzieci i seniorów pozostaje bez pomocy. Ludzie tam bowiem pomagają nie z potrzeby serca, by innym było lepiej, ale dlatego, że jest to modne, że jest to w dobrym tonie. Drugą historię znam z pierwszej ręki. Otóż moja krewna pracuje w USA w fundacji wspomagającej potrzebujące dzieci. Kilka lat temu rozmawiałem z nią i oto czego się dowiedziałem. Mianowicie Ludzie tam bardzo chętnie wpłacają duże pieniądze na fundacje pomagające potrzebującym zwierzętom, ale na fundacje pomagające dzieciom idzie znacznie mniej pieniędzy. I znowóż pomaganie zwierzętom jest modne więc ludzie to robią. Pomaganie dzieciom już nie koniecznie.
@Gorn123451
@Gorn123451 4 жыл бұрын
To jest bzdura, lepiej jak więcej sprzedajemy? No chyba nie. Sprzedaje się po to żeby mieć pieniądze, a po co mieć pieniądze? Żeby sobie ściany nimi okleić? No nie, służą wyłącznie do tego żeby coś kupić, to jest cel gospodarki. Pieniędzy można zawsze dodrukować, ale bogactwa od tego nie przybędzie, więc to nie ilość pieniędzy, a ilość dóbr świadczy o dobrobycie. Chińczycy sprzedają nam mas różnych towarów. Co się dzieje? Zalewa nas masa przeróżnych produktów, za którą płacimy papierkami, które w Chinach są bezużyteczne, bo tam nikt złotówkami nie płaci. Co więc taki Chińczyk musi zrobić żeby te papierki nie były tylko bezużytecznym śmieciem? Otóż musi kupić coś w Polsce i wyeksportować do Chin, albo zainwestować w Polsce, w przeciwnym razie straci.
@patrykkalita7166
@patrykkalita7166 5 жыл бұрын
ku*wa czy oni pozwali SŁOŃCE?
@crapendejs839
@crapendejs839 6 жыл бұрын
Au armés citoyens Formez vos bataillon Marchons, marchons Quand sang impur Abreuve nos silence. XD
@crapendejs839
@crapendejs839 6 жыл бұрын
Au armés gauches Formez vos burdelię(xd) Macron, macron.... XDDD
@mateusz1220
@mateusz1220 7 жыл бұрын
Co widać i czego nie widać
@ukaszkowalski725
@ukaszkowalski725 7 жыл бұрын
Przydaloby się to puścić Francji, która chce sankcjii dla Polski.
@ironmike4393
@ironmike4393 7 жыл бұрын
Przydało by się puścić każdemu, w szczególności rolnikom
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 7 жыл бұрын
Iron Mike Sprzedali ten kraj za 200 zł od hektara!!
@ukaszkowalski725
@ukaszkowalski725 7 жыл бұрын
Iron Mike Dlaczego rolnikom? Większość głosowała przeciw UE i "wylewem" dopłat. UE to zaprzeczenie wolnego handlu.
@hektorvarvarus2007
@hektorvarvarus2007 7 жыл бұрын
XDDD kekłem srogo
@takwsumie1164
@takwsumie1164 6 жыл бұрын
odżucić
@tadeusztadeusz4207
@tadeusztadeusz4207 7 жыл бұрын
Animacje są ciekawym przekazem, ale cały czas gmatwacie... Ciężko zrozumieć o czym mówicie i jakie są wnioski.... Wszystkie już wasze odcinki oglądnąłem i ciągle jest niezrozumiale...
@paraliz56
@paraliz56 7 жыл бұрын
W eseju nie wzięto 1 rzeczy pod uwagę: Konsument zarobiłby na takim pomyśle, ale musiałby kupować więcej świec. Wyszedł by na lekkim plusie lub na zero z tego pomysłu. Pomyśleć, rolnik bardziej wolałby mieć światło słoneczne, nawet za cenę paru pieniędzy.
@maciejj6152
@maciejj6152 7 жыл бұрын
Rozwiń bo nie rozumiem o co ci chodzi?
@maciejj6152
@maciejj6152 7 жыл бұрын
Jak niby można odnieść korzyść zasłaniając w dzień zasłony i zapalając światła?
@anariondanumenor9675
@anariondanumenor9675 7 жыл бұрын
Po latach jednak musze stwierdzić, że przydałby się profesjonalny lektor, tudzież zmiana podejścia w pisaniu/czytaniu tekstów (nie tyczy się tego odc). Zbyt to przypomina ucznia gimnazjum czytającego tekst z podręcznika przed klasą.
@slowen6422
@slowen6422 7 жыл бұрын
Jak ten tekst jest prosty i przystępny to ja jestem świętą bernadettą, nie wiem niektórzy ale ja nie mogę słuchać ani czytać takich głupot pomijających połowe prawdy ;_;
@NobodyHasThisNick
@NobodyHasThisNick 7 жыл бұрын
A czego konkretnie nie zrozumiałeś?
@slowen6422
@slowen6422 7 жыл бұрын
zrozumiałem wszystko ale tekst jest strasznie toporny i pełen masy niepotrzebnych zwrotów dlatego nie nazwałbym go przystępnym
@NobodyHasThisNick
@NobodyHasThisNick 7 жыл бұрын
A wiesz, kiedy żył Bastiat? :v
@slowen6422
@slowen6422 7 жыл бұрын
Ziomek najpierw zrozum moją wypowiedź a dopiero potem komentuj bo jak narazie mijasz się z sensem moich komentarzy
@NobodyHasThisNick
@NobodyHasThisNick 7 жыл бұрын
Bo go nie mają :v Dla mnie tekst nie był toporny, bez problemu rozumiałem go nawet na 2x prędkości. Więc uważaj z tym wytykaniem innym niezrozumienia :3
Metodologia Austriackiej Szkoły Ekonomii | Prakseologia
18:09
Prosta Ekonomia
Рет қаралды 49 М.
WHY IS A CAR MORE EXPENSIVE THAN A GIRL?
00:37
Levsob
Рет қаралды 11 МЛН
🍟Best French Fries Homemade #cooking #shorts
00:42
BANKII
Рет қаралды 30 МЛН
Como ela fez isso? 😲
00:12
Los Wagners
Рет қаралды 29 МЛН
Eccentric clown jack #short #angel #clown
00:33
Super Beauty team
Рет қаралды 24 МЛН
Krzysztof Dudziak - Queen Hedvig Scholarship 2024
12:12
Fundacja Queen Hedvig Scholarship
Рет қаралды 8
Jak powstaje monopol? | Przykład producenta butów
8:25
Prosta Ekonomia
Рет қаралды 22 М.
Podatki - Kto korzysta a kto traci? | Interwencjonizm cz. 6
13:18
Prosta Ekonomia
Рет қаралды 28 М.
Jak kształtują się ceny na rynku i co z tego wynika? | Odkrywanie cen
15:00
Dlaczego upadł Silicon Valley Bank?
14:02
Prosta Ekonomia
Рет қаралды 4,9 М.
Edukacja ekonomiczna w Polsce | Realna propozycja zmiany?
16:06
Prosta Ekonomia
Рет қаралды 31 М.
Dlaczego nie socjalizm? | część 3
14:09
Prosta Ekonomia
Рет қаралды 36 М.
WHY IS A CAR MORE EXPENSIVE THAN A GIRL?
00:37
Levsob
Рет қаралды 11 МЛН