Po kolei z Kuleckim - Szorty Kuleckiego: bardzo mocny słup

  Рет қаралды 6,171

On track with Kulecki

On track with Kulecki

2 жыл бұрын

Nie tylko kolej... snując się po różnych miejscach można znaleźć techniczne ciekawostki i relikty.
.
#slup #slupmocny #pkzk #kulecki #szortykuleckiego #olsztyn

Пікірлер: 72
@Zoth_Ommog
@Zoth_Ommog 2 жыл бұрын
"To tyle w szortach Kuleckiego", tytuł odcinka BARDZO MOCNY SŁUP - mam dziś dzień niepoważnych, dziecinnych skojarzeń :D
@andrzejborkowski6476
@andrzejborkowski6476 2 жыл бұрын
No proszę. Pan Jakub Kulecki chodzi po moim terenie :) Pozdrowienia od mieszkańca ul. Bursztynowej :) OIDP to drugi taki mocny słup stoi przy skrzyżowaniu al. Przyjaciół i ul. Rybaki przy wejściu do lasu. Drewniane słupy są jeszcze przy ul. Rybaki pomiędzy skrzyżowaniami z al. Róż i ul. Bursztynową. Do 2020 roku mój przewód telekomunikacyjny był pociągnięty do drewnianego słupa. Został zastąpiony żelbetonowym przy okazji podłączenia ul. Bursztynowej do światłowodu w czerwcu 2020.
@Yacekwaw
@Yacekwaw 2 жыл бұрын
Muszę być już bardzo stary jeśli pamiętam elektryków ze słupołazami. Jako dzieciaki bardzo im tych słupołazów zazdrościliśmy. nawet próbowalismy swoim przemysłem coś konstruować, ale nic z tego nie wychodziło. nawet drut kolczasty nie zdawał egzaminu. Może to i dobrze. :D
@fifi81pl
@fifi81pl 2 жыл бұрын
"Witajcie w szortach" zwłaszcza gdy w tytule jest "mocny słup" - brzmi dwuznacznie XD
@wudecoturbo3875
@wudecoturbo3875 2 жыл бұрын
Piękno żartu i dwuznaczności "szortów Kuleckiego" niebezpiecznie kończy się z chwilą... " Witajcie w szortach Kuleckiego" :-)) Fajny odcinek ! Pozdrawiam!
@zygmuntzarzecki
@zygmuntzarzecki 2 жыл бұрын
zabrakło słowa kredyt w filmie :)
@hubertbaranczyk1437
@hubertbaranczyk1437 2 жыл бұрын
Spotkałem się z przypadkiem kiedy orange po złamaniu się słupa betonowego na linii telefonicznej zamontowali w 2017 roku słup drewniany na betonowym fundamencie.
@may132005
@may132005 2 жыл бұрын
Mój ojciec miał takie słupołazy do wchodzenia na słupy elektryczne. Za małolata probowałebm się tym bawić, tak ze dwa metry w góre bo potem trochę strach było. Po ziemi trzeba było chodzić okrakiem, wyglądało to bardzo komicznie. Potem ktoś je pożyczył i ślad po nich zaginął.
@bazejk609
@bazejk609 2 жыл бұрын
Miałem przyjemność mieszkać na terenie „Ziem Odzyskanych” pamietam te słupy i wiem ze stoją tam do dziś! Pozdrawiam ciekawy materiał!
@fifi81pl
@fifi81pl 2 жыл бұрын
Dobrze mówisz: Niskiego napięcia - wiele osób nie za bardzo wie kiedy pojawia się napięcie średnie, a kiedy wysokie i skutkiem tego "wysokim napięciem" nazywa napięcia średnie lub nawet niskie.
@YTtomek
@YTtomek 2 жыл бұрын
Napięcie niskie 0-1kV Średnie 1kV-60kV Wysokie 60kV - 200kV Bardzo wysokie 200kV i wyższe Z tym że dotyczy to tylko prądu przemiennego. W przypadku prądu stałego te wartości są inne.
@fifi81pl
@fifi81pl 2 жыл бұрын
@@YTtomek Dokładnie... i nagle się okazuje, że tramwaje czy metro jeżdżą korzystając z niskiego napięcia... choć w dokumentacji znajdziemy "szafa WN". Podobnie "szafy WM" mamy w każdym pojeździe na kolei... gdzie w rzeczywistości jest to napięcie średnie.
@piotrwalczak69
@piotrwalczak69 2 жыл бұрын
Pamiętam jak na ulicy przy której mieszkam w Warszawie były takie słupy "na szczudłach" :) a na nich aluminione przewody prądowe. To już kawałek historii. Pozdrowienia
@maciejcyl
@maciejcyl 2 жыл бұрын
Ha ... nie ma to jak Kulecki przed snem :-)
@zbigniewstaniszewski210
@zbigniewstaniszewski210 2 жыл бұрын
Starszy z Polibudy jak zwykle czuwa. Na Muranowie jeszcze niedawno były widoczne pozostałości po drewnianych słupach. Nikt nie bawił się w trakcie kładzenia nowych instalacji, tylko wziął piłę i powycinał słupy ok. 20 cm od ziemi. Czas zrobil swoje i z trawnika wystaje chyba tylko jeden. Znów plusik za kreatywność. Pozdrawiam serdecznie i czekam na wytwory 2022 roku. Zbyszek
@KOLEJ22DrogaPrzygody
@KOLEJ22DrogaPrzygody 2 жыл бұрын
Witam super eksploracja 👆☝
@eR-MIK
@eR-MIK 2 жыл бұрын
Nawet w latach 90, zdarzało się, ze słupy były bez szczudeł.
@StrzalaOstryPazur
@StrzalaOstryPazur 2 жыл бұрын
Oooo to w Olsztynie pogoda na krótki rękaw? ??? Jadę! :) A osiedle nad Dlugim znam znam ;) Miły szorcik. Dziękuję
@PaulusLapkov
@PaulusLapkov 2 жыл бұрын
👏👏👏👍✌️
@mwitbrot
@mwitbrot 2 жыл бұрын
Jak miałem ok. 4 lata to pierwszy raz widziałem faceta wspinającego się na słup w słupołazach. Oj, jak ja się tego widoku przeraziłem - to do dzisiaj pamiętam. To chyba te zęby w wielkich, metalowych szczękach, które facet miał na nogach i to, że spojrzał na mnie z tak wysoka mocno podziałały. Uciekłem wtedy i się gdzieś schowałem. Całe szczęście, że już się tak nie widuje facetów w słupołazach - dzieci nie straszą ;)
@adamleszkowicz5775
@adamleszkowicz5775 2 жыл бұрын
Doskonale znam tą ulicę spędziłem całe moje dzieciństwo ,mieszkałem na tej ulicy nieco dalej w stronę lasu, na całej długości są tam słupy drewniane a na rogu obok przejścia pieszego stał drugi taki sam słup, ale na filmie widać że już go wymienili na betoniaka, a obok był kiedyś ogródek Jordanowski z fajną fontanną w latach siedemdziesiątych gdzie się bawiłem przeważnie w piasku:-) Te słupy zawsze mnie ciekawiły jak byłem mały a przed moim domem stał i chyba stoi taki sam drewniany słup na którym byłem raz światkiem użycia słupołazów pozdrawiam z Olsztyna
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Fontanny nie ma, placyk zabaw (nie będę go nazywać Ogródkiem Jordanowskim, bo to nie ta szarża) - jest, ale niedomaga. Za to cisza i szum drzew z dalekim pogwizdywaniem pociągów - wciąż dostępne. A mój ojciec wychował się na Rybakach! Pozdrawiam serdecznie!
@adamleszkowicz5775
@adamleszkowicz5775 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Dziękuję bardzo.Cieszę się że ktoś robi filmy o tym regionie bo mało jest filmów o tej tematyce.Aleja Róż a pierwszy rok życia spędziłem u babci na Wędkarskiej tuż przy torach linii 220"torach" bo pamiętam jeszcze nie czynny tor wcześniejszej mijanki z semaforami i nastawniami Lk 1 i 2 Pozdrawiam serdecznie z Olsztyna
@harrypotter9853
@harrypotter9853 2 жыл бұрын
Witaj Jakubie. Fajnie, że takie zabytki jeszcze służą... Swoją drogą, koło stacji wąskotorowej w Grójcu są nadal stoją słupy na 15 kV z betonu z lat około wojennych. Pozdrawiam,...
@bartomiejkoprowski5979
@bartomiejkoprowski5979 2 жыл бұрын
Hejka. Kolego Kulecki . Takie slupy czy drewniane podkłady byly dobre do palenia za czasów PRL kiedy nie dbano o Eukologie . Bardzo szybko dawało cieplo w zime takie dni jak teraz . Bo sam miałem Dziadka kolejarza i tak w piecu paliłem. Pozdrawiam Bartłomiej
@Tomasz_M
@Tomasz_M 2 жыл бұрын
Dzieńdoberek!
@franciszekglapiak2029
@franciszekglapiak2029 2 жыл бұрын
@Po kolei z Kuleckim Panie inż. może na 20 tys. subskrypcji opowie czym się Pan zajmuje zawodowo w lotnictwie. Oglądając ten reportaż kzfaq.info/get/bejne/mbqdjdqLvau3oGg.html w 2:35 minucie przekonałem się, że od wielu lat jest Pan fachowcem w lotnictwie. Pozdrawiam z lotniczo-żużlowego Leszna
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Nie wolno, tajemnica służbowa :) . Dziękuję za wyciągnięcie pięknych wspomnień sprzed dekady! Pozdrawiam również :) .
@wojciechbrzozowski7779
@wojciechbrzozowski7779 2 жыл бұрын
Zapraszam do Pruszkowa, tu stoi mnóstwo podobnych słupów, różnią się jednak tym, że są to konstrukcje nitowane. Pochodzą prawdopodobnie z lat 20-tych lub 30-tych XX wieku, z okresu burzliwego rozwoju pruszkowskiej elektrowni. Mimo swoich blisko stu lat są w świetnej kondycji, niektóre noszą ślady spotkań z różnymi pojazdami. Jak widać nasze produkty w tamtym czasie nie ustępowały niemieckim.
@alyssyon
@alyssyon 2 жыл бұрын
Mógłby Pan nagrać odcinek o historii stacji Piła Główna? Mieliśmy tutaj wojskowe bocznicę które są aktualnie w ruinie, mamy tutaj linie na Bydgoszcz, Poznań, Kołobrzeg i Ustkę. Jest też ładny most kolejowy który jest świeżo wyremontowany. Jest on nad niezelektryfikowaną linią do Tczewa. Mamy zabytkowy dworzec i parowozownię. Na osiedlu górnym są 2 wieże ciśnień oraz byle ZNTK. W okolicy jest też Białośliwska wąskotorówka. Ciekawie by się to oglądało. Pański kanał zaraził mnie pasją do kolei. Pozdrawiam.
@alyssyon
@alyssyon 2 жыл бұрын
Nasze ZNTK było zbudowane jeszcze przez Niemców przed pierwszą wojną światową. Był to największy zakład przemysłowy w mieście.
@MIMALECKIPL
@MIMALECKIPL 2 жыл бұрын
W Dobrym też mamy taki kratownicowy (a przynajmniej był bo nie wiem i nie pamiętam czy jeszcze stoi, się przejść musiałbym do centrum).
@19bkl29
@19bkl29 2 жыл бұрын
Mosul lub Bagdad- na kanale Przez Swiat na Fazie- Fazowski pare razy pokazuje tamtejsza instalację elektryczną :D polecam zobaczyć jako ciekawostkę wszystkim elektrykom ;)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Nie usną potem w nocy, hehe... choć takie cywilizowane USA też czasem zaskakują.
@hrapek2196
@hrapek2196 2 жыл бұрын
Podkłady czy też słupy konserwowano kiedyś próżniowo. Później tylko zanurzeniowo. Różnica jest taka, że na przekroju w pierwszym przypadku widać było tylko troszkę drewna bez konserwacji, a w bieda wersji odwrotnie. A potem wygrał beton. O ile w przypadku socjalistycznych słupów betonowych najczęściej widać już ich kres, to przedwojenne słupy drewniane często nadal stoją, a i czasem widać w nich było odłamki z wojny. Samo drewno było kiedyś lepszej jakości. Na PKP trafiało najlepsze. Teraz mamy drewno z drzew pędzonych w górę na szybko, żeby wymiar był i szybki zysk.
@pangroszek3498
@pangroszek3498 2 жыл бұрын
Jak drzewo rosło na lichej ziemi a na takich rosnąc musiało bo mimo wszystko lepsze ziemie były pod uprawę rolną znacznie mniej wydajna to wtedy takie drzewo miało swiją jak by to nazwać gęstość czy miąszność słoje były gęściej bo były mniejsze roczne przyrosty. takiego drzewa był w lasach zapas ale w pewnym momencie poszło szybciej czy to do kopalni czy na słupy. Pradziadek był cieślą i jak sobie z babcią dom budowali to sobie każde jedno drzewo na dom wybierał. Efekt taki ze więźba nieruszana może jakoś zaimpregnowana stała do niedawna. Ale jak ojciec postanowił babci dach wymienić to więźbę zrobili nową bo nie było pewności że wytrzyma tyle co nowe poszycie ale raczej ze względu na to ze tam gdzie eternit przeciekał były już modyfikacje ;). Okna które dziadek od drugiej strony zrobił zaraz po wojnie do tej pory w domu na wsi są tak samo jak te co zrobił w domu w którym mieszkam. Jak drzwi balkonowe wyrywałem to drewno po 50 latach jeszcze żywicą pachniało a i wyrwać nie było łatwo. Jak się raz na 5 lat przeszlifuje okna o pomaluje to jeszcze mnie przeżyją. To było jakieś drewno smolne.
@eR-MIK
@eR-MIK 2 жыл бұрын
Nie są wbite (3:34) tylko wkręcone.
@maciekszymanski6898
@maciekszymanski6898 2 жыл бұрын
A ja się pochwalę - już w latach siedemdziesiątych uważałem, że między stacją Olsztyn Zachodni i Gutkowem powinny istnieć przystanki pasażerskie. I są! Przydałby się też przystanek Olsztyn Dajtki...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Ależ jest Olsztyn Dajtki :) . Gdyby był tak ze ćwierć wieku temu, to może by mi się życie inaczej potoczyło... miałem dziewczynę na Dajtkach :) .
@maciekszymanski6898
@maciekszymanski6898 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Ja dwie...
@robertlondon4866
@robertlondon4866 2 жыл бұрын
Zapraszam Ciebie Jakubie, do mnie pod Warszawę, ujrzysz słupy i druty z czasów elektryfikacji Polski Ludowej. Możesz wpaść na Moto jakby co... Pozdrawiam z Londynu gdzie drewniane słupy w 2 strefie TFL są czymś normalnym.....
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Dziękuję! Jeśli chodzi o słupologię, to Warszawa i okolice kryją niesamowite ciekawostki, w tym przedwojenne, wojenne...
@robertlondon4866
@robertlondon4866 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Oj kryją, tylko tych osób co znają te ciekawostki i to przeżyli jest mniej z miesiąca na miesiąc...
@dzemu1770
@dzemu1770 2 жыл бұрын
U mnie jest lepszy słup przy przejeździe Oczywiście jest podjazd bo tor na nasypie I zrobili barierki Betonowe słupy i rury Ale jeden słup jakoś pękł w środku i chyba tylko rury i kilka prętów z zbrojenia go trzyma na samej górze To jest mocny słup
@pangroszek3498
@pangroszek3498 2 жыл бұрын
Ale takie słupy na fundamencie budowali po wojnie. i to jeszcze circa lat 60 tych. Bo znam okolice gdzie do 50 tych był las potem osiedle a słupy dalej na fundamencie były a rogowy jeszcze z zastrzałem. I zastrzał też był na fundamencie tylko pod kątem.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Budowali, jak najbardziej.
@tgg1765
@tgg1765 2 жыл бұрын
To ciekawe, te betonowe fundamenty to tylko przed wojna stosowano? Czy je sie jeszcze uzywa podczas wymiany starego slupa?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Używa się. W mojej obecnej okolicy stoi żelbetowy słup SN mocny na szczudłach.
@MatiMK
@MatiMK 2 жыл бұрын
Ciekawe
@tomxxx1794
@tomxxx1794 2 жыл бұрын
Witam kiedy będzie odcinek o stacji w Morągu
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Jeszcze trochę - zobaczymy, kiedy mnie znowu na Północ wywieje...
@Dinonorge
@Dinonorge 2 жыл бұрын
Ciekawy słup i zabawny tytuł. Interesuje mnie jednak historia betonowych szczudeł do słupów drewnianych, są one produkowane i wykorzystywane współcześnie. Jaki jest cel ich stosowania? Nie wydaje mi się aby chodziło głównie o zabezpieczenie drewna. Możliwe, że ułatwiają one solidne osadzenie słupów w miękkim gruncie. W Norwegii, gdzie ponad 90% napowietrznych linii energetycznych niskiego i średniego napięcia oraz niektóre odcinki linii 66 i 132kV jest zawieszone na drewnianych słupach, są one po prostu wkopane w ziemię, tak jak ten na filmie i nie skraca to w jakiś znaczący sposób ich żywotności. Większym problemem są dzięcioły wykuwające w nich dziury. Działalność tych ptaków powoduje konieczność wymiany około 500 słupów rocznie. Jako dodatek, związany z tematem szorta, ciekawostka kolejowa z Norwegii. W 1922 roku oddano do użytku elektrownię wodną Hakavik o mocy 7MW, która produkuje energię elektryczną wyłącznie do zasilania kolejowej sieci trakcyjnej (system prądu przemiennego 15kV 16 2/3Hz). Z 55km linii przesyłowej wybudowanej razem z elektrownią, do dziś zachowało się i jest w użyciu około 17km oryginalnej linii wraz ze stalowymi, kratownicowymi słupami, miedzianymi przewodami i większością izolatorów. W tym roku elektrownia będzie obchodzić stulecie funkcjonowania.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Wspaniały komentarz. Bardzo dziękuję. Słup na szczudłach może być konieczny w klimacie o wilgotnym gruncie - drewniane słupy w Polsce, gdy teraz o tym myślę, w większości przypadków miały szczudła - nawet te telefoniczne. W Norwegii może pomagać zimny i suchy klimat, niesprzyjający działalności grzybów czy co tam atakuje drewno. Za to, widać, dzięcioły mają tu czego szukać. Myślę, że nasze słupy przesycano olejem kreozotowym, podobnie jak kolejowe podkłady - a tego żadna przyroda nie lubi.
@Dinonorge
@Dinonorge 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim W północnej Norwegii owszem, drewno jest mniej narażone, lecz w południowej części kraju grzyby i inni pożeracze drewna mają się doskonale. Kluczem do trwałości słupów jest właśnie kreozot, który mimo szkodliwości jest ciągle używany do ich impregnacji (całkowity zakaz używania kreozotu nie wszedł jeszcze w życie, być może w 2023...). W miejscowych warunkach słupy impregnowane kreozotem osiągają trwałość do około 60 lat, a nie bardzo jest czym go zastąpić. Koleje norweskie również borykają się z problemem podkładów drewnianych impregnowanych kreozotem. Tam, gdzie się da zastępują je podkładami betonowymi, a w pozostałych miejscach szukają alternatywy. Kilka lat temu rozpoczęli testy japońskich podkładów syntetycznych, które są rozpowszechnione w Niemczech i Szwajcarii, ale jak na razie cisza.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
@@Dinonorge - bardzo dziękuję za piękną opowieść!
@Dinonorge
@Dinonorge 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Kilka dni temu byłem w okolicy elektrowni Hakavik i zrobiłem kilka ujęć, zapraszam kzfaq.info/get/bejne/pJ9-irl5y6yrp4k.html Przy okazji, kolejna ciekawostka kolejowa, na wielu norweskich liniach kolejowych stosowane są drewniane słupy trakcyjne.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
@@Dinonorge - przepiękne! Bardzo dziękuję!
@mkczk
@mkczk 2 жыл бұрын
Zrobić filmik o słupie.....
@ukaszp6239
@ukaszp6239 2 жыл бұрын
Ja tu myślałem, że w szortach będzie pieśń msza żałobna za budę z zapiekankami "Baron" w Olsztynie, która jutro kończy działalność, a tu film o słupie, który jak stał, tak stoi. 😉 Jeśli słup stoi przy jezdni, warto sprawdzić, czy na wysokości głowy nie ma płaskownika z otworkami na chorągiewkę przystanku tramwajowego. Na gdańskich Stogach do czasu modernizacji linii jeden z takich stał w samym centrum dzielnicy...
@StrzalaOstryPazur
@StrzalaOstryPazur 2 жыл бұрын
Co ty piszesz? ??? BARONa likwidują? Z tego miejsca wyszly zapiekanki o łącznej długości jak stąd do Księżyca. 😭
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
@@StrzalaOstryPazur - zlikwidowali niestety. Ponad trzy dekady legendy.
@StrzalaOstryPazur
@StrzalaOstryPazur 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Na początku grudnia wracając z Mrągowa miałem zajechać i po zapiekankę i by zobaczyć ambulans pocztowy.... nie wyszło. Teraz ani jednego ani drugiego. 😯
@zygmuntzarzecki
@zygmuntzarzecki 2 жыл бұрын
Zainwestuj 25zł w lampkę pierścieniową. ;-)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
A bo to było "z biodra" telefonem skręcone.
@zygmuntzarzecki
@zygmuntzarzecki 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Strzelone z biodra - dwuznaczności ciąg dalszy. Sz. P. Kulecki jako miłośnik kolei, parowozów... powinien być też miłośnikiem westernów i posiadać czarnoprochowca. :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
@@zygmuntzarzecki - hm… na czarnoprochowiec nie potrzeba zezwolenia, dobrze kojarzę? :)
@kaqubek
@kaqubek 2 жыл бұрын
Jest mowa o słupie stalowym, spawanym oraz o drewnianym oraz o słupołazach do słupów drewnianych oraz betonowych. Karygody brak konsekwencji w wyniku którego widz pozostawiony jest z pytaniem jakich słupołazów używa się do słupów stalowych spawanych.
@misiukisiu
@misiukisiu 2 жыл бұрын
O słupołazach wspomniał w kontekście śladów na drewnianym słupie. Na stalowym, spawanym śladów nie widać, więc nie ma kontekstu.
@UzioPL
@UzioPL 2 жыл бұрын
alensztajn
@YTtomek
@YTtomek 2 жыл бұрын
Ten drewniany słup jest zapewne zakonserwowany smołą.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Stawiam na olej kreozotowy.
@aleksandrak.madeja9442
@aleksandrak.madeja9442 2 жыл бұрын
​@@PokoleizKuleckim Nie wiem czym je impregnowano/nasycano, ale.. pamietam z dziecinstwa slupy "telegraficzne" wzdluz linii kolejowej; przykladajac do nich ucho mozna bylo uslyszec ciche "szumomruczenie"( ciekawe zjawisko, ktore mnie intrygowalo i dlatego lubilam "posluchac slupa") Zapach impregnanta byl wyczuwalny. Jak pamietam, te slupy byly regularnie impregnowane. Zatem slupolazy tez temu sluzyly. Uzupelnieniem slupolazow byl skorzany pas, ktorym wspinajacy sie opasywal slup i przypinal go do swojego "stacjonarnego" pasa. Wracajac do slupa na "Osiedlu nad Jeziorem Dlugim", ktore powstalo w pierwszych latach 30. XXwieku- jest zarazem informacja o poziomie rozwoju gospodarki, technologii. Przypuszczam, ze gdzies na tym slupie istnieje tez stempel producenta.. chociaz..czy jest to "dzisiaj" wazne? Dziekuje Kuba na zwrocenie mi uwagi na przemyslowy makrodesign! Short-ale 100%:))
Po kolei z Kuleckim - Powrót Muzeum Techniki!
2:50
Po kolei z Kuleckim
Рет қаралды 2,7 М.
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 204 - Plasterek szynki 1: słonina
30:57
Po kolei z Kuleckim
Рет қаралды 1,9 М.
Red❤️+Green💚=
00:38
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 80 МЛН
Now THIS is entertainment! 🤣
00:59
America's Got Talent
Рет қаралды 39 МЛН
Summer shower by Secret Vlog
00:17
Secret Vlog
Рет қаралды 6 МЛН
850kN #028: Całe życie na limicie
49:23
850kN
Рет қаралды 12 М.
Zagadka pewnego meteorytu
12:06
SciFun
Рет қаралды 562 М.
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 197 - Serce czołgu
50:45
Po kolei z Kuleckim
Рет қаралды 35 М.
Skąd się wzięła masa w elektronice?
16:43
Piotr Górecki
Рет қаралды 138 М.
The Railways That Serve the Ancient City of Rome
13:05
RMTransit
Рет қаралды 3,1 М.
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 199 - Wąskotorowa z Rogowa
58:42
Po kolei z Kuleckim
Рет қаралды 13 М.
Я купил первый в своей жизни VR! 🤯
1:00
Вэйми
Рет қаралды 1,7 МЛН
КРУТОЙ ТЕЛЕФОН
0:16
KINO KAIF
Рет қаралды 6 МЛН
Опасность фирменной зарядки Apple
0:57
SuperCrastan
Рет қаралды 6 МЛН
Xiaomi SU-7 Max 2024 - Самый быстрый мобильник
32:11
Клубный сервис
Рет қаралды 465 М.