Czołg T-34. Dobry czy zły?

  Рет қаралды 262,789

Podcast Wojenne Historie

Podcast Wojenne Historie

Жыл бұрын

Jeżeli podoba Ci się odcinek możesz nas wesprzeć w serwisie Patronite.pl:
👉 patronite.pl/Podcastwojennehi...
Albo postawić nam symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to:
👉 buycoffee.to/podcastwojennehi...
Zapraszamy na nasze kanały w mediach społecznościowych:
➡️ / podcast.wojenne.historie
➡️ / podcastwojennehistorie
➡️ / wojenneh
➡️ / podcastwojennehistorie
Czołg średni T-34 nazywany jest często "najlepszym czołgiem II wojny światowej". To hasło pochodzące wprost z radzieckiej propagandy nie ma jednak zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Teoretycznie wóz ten dość udanie łączył w sobie mobilność, siłę ognia i ochronę pancerną, zwłaszcza w 1941 roku przewyższając na tym polu czołgi niemieckie. Ale nie była to prawda. Fakt, miał mocną armatę i dość dobry pancerz, ale reszta agregatów nie chciała zbyt dobrze działać. Czołg T-34 stał się akceptowalną konstrukcją dopiero w 1943 roku - po trzech latach produkcji, kiedy wreszcie usunięto najbardziej irytujące problemy techniczne - fatalne filtry i problemy transmisji, włącznie z wymianą skrzyni biegów na nadającą się do jazdy. Gdy w 1944 r. otrzymał nową wieżę z nowym działem, stał się już całkiem niezłą maszyną. Ale nadal daleko mu było do konstrukcji amerykańskich

Пікірлер: 1 000
@wawrzyniecszczepaniak9624
@wawrzyniecszczepaniak9624 Жыл бұрын
Bohaterem odcinka jak zwykle jest Kamil. Gość nie przerywa, nie mądrzy się, nie jest atencyjny, nie wstydzi się zadać pytania, które może zakrawać na trywialne, żeby tylko popchnąć akcję do przodu. Milczy i chłonie wiedzę. Bądź Kamilem w swoim świecie :)
@manekin1437
@manekin1437 Жыл бұрын
Ale to taki scenariusz
@Jarosaw-xq9cb
@Jarosaw-xq9cb Жыл бұрын
Niczego nie chłonie, w zasadzie wszystko to dobrze wie. Taką panowie sobie ułożyli formulę, że Pan Kamil udaje naiwniaczka i głosem uczniaka zapytuje, a Pan Norbert mentorskim tonem zaczyna - " Ootóż Kamiiilu, było tak i tak.." Widać tak ma być. Pan A i Pan B.
@pawenowak8642
@pawenowak8642 11 ай бұрын
I nie podsumowuje co jakiś czas swoimi słowami powtarzając co powiedział gość
@andrzejkol4538
@andrzejkol4538 11 ай бұрын
po kilku pytaniach widać że pytania są z góry ustalone i czyta je ze skryptu
@Jarosaw-xq9cb
@Jarosaw-xq9cb 10 ай бұрын
@@piotrpiotrowski6125 No,👍 fajny pomysł, chociaż nie wiem, czy Pan Norbert byłby skłonny..
@JohnyWalkerS03
@JohnyWalkerS03 Жыл бұрын
Ważna uwaga w kontekście filtrów powietrza: silnik diesla zazwyczaj przetłacza przez siebie znacznie więcej powietrza, niż silnik z zapłonem iskrowym o podobnej mocy. W tym drugim moc reguluje się ilością mieszanki (paliwa + powietrza) dopływającej do silnika, za pomocą przepustnicy. Więc maksymalny pobór powietrza ma miejsce tylko wtedy, gdy "gaz" jest wciśnięty w podłogę. Diesel zaś zawsze zasysa tak dużo powietrza, jak to tylko możliwe, a regulacja mocy polega na zmianie ilości paliwa wtryskiwanego do już sprężonego w cylindrze powietrza. Dlatego filtry nie były sobie w stanie poradzić.
@Loperenco1
@Loperenco1 Жыл бұрын
"Jakby on się tylko zajmował obserwowaniem terenu, to może by wypatrzył tą armatkę przeciwpancerną za rogiem, ale jak on się zajmuje celowaniem to właśnie jej nie wypatrzył bo w tym momencie zginęliście" XDD Idealne podsumowanie :D Zgadzam się w 100% Tak samo jak w B1, czołg teoretycznie dobrym ale ilość obowiązków dowódcy była ogromnym minusem.
@ZawiszaSzczecin1805
@ZawiszaSzczecin1805 Жыл бұрын
Poza toną informacji i ciekawostek, to: "Jeździ, strzela, widać z niego coś..." poprawiło mi poranny humor.
@adams2515
@adams2515 Жыл бұрын
Tu nie o obroty silnika chodzi. Ale o sposób spalania paliwa diesel-benzyna. Silnik o obiegu OTTO (czyli tzw benzynowy) pracuje na stechiometrycznej mieszance paliwo powietrze. 14-15kg powietrza na 1kg benzyny i jest to stosunek mniej więcej stały, niezależnie od obrotów i obciążenia (wciśnięcia "gazu") . Moc regulowana jest ilością dostarczanej przez gaźnik mieszanki paliwo- powietrze. Jadąc na połowę mocy dostarczamy połowę mieszaki a co za tym idzie połowę powietrza. Diesel cały czas pracuje na nadmiarze powietrza. Cały czas zasysana jest pełna "dawka" powietrza a moc regulowana jest ilością paliwa wtryskiwanego do wypełnionych powietrzem cylindrów. Mało tego nawet przy pełnej mocy ilość dostarczanego powietrza jest o ~50% większa niż wynikało by to ze stechiometrii. Po to aby całe paliwo miało szansę się spalić. Podsumowując - diesel dla tej samej mocy zużywa - zależnie od obciążenia od 50% do nawet kilkukrotnie większej ilości powietrza niż benzyniak. Dlatego filtry wytarczające dla 400KM benzyny nie miały szans w 500KM dieslu. W/w rozważanie dotyczy konstrukcji silników z tamtych lat (bez recyrkulacji spalin, ubogich mieszanek itp itd.) .
@Iwo_Z_Belhaven
@Iwo_Z_Belhaven Жыл бұрын
Witam wszystkich w ten środowy poranek, miłego odsłuchu życzę ^^
@kamilandrzej6420
@kamilandrzej6420 Жыл бұрын
Ależ to jest piękna środa!! Pozdrawiam
@bartekr5372
@bartekr5372 Жыл бұрын
Pojawia się wcześny T34: - Wąsaty panie! Mam dobrą i złą wiadomość! ....
@user-cs5nc7yz7r
@user-cs5nc7yz7r 6 ай бұрын
Dziękuję za świetną prelekcję. Wydawało mi się, że dużo wiem o T-34 i siłach pancernych II wojny, a jednak bardzo dużo się jeszcze dowiedziałem.
@cra3y
@cra3y Жыл бұрын
34:49 Co do filtrów powietrza diesel vs benzyna - nie chodzi o obroty pracy, ale stosunek ilości powietrza do paliwa - w benzynowym w okolicy 12-14 do 1, w dieslu nawet 70 jednostek powietrza do 1 jednostki paliwa, stąd filtry nie dawały radę. PS: silniki benzynowe zazwyczaj chodzą na wyższych obrotach, niż diesle, ponieważ na niższych mają mniejszy moment obrotowy niż silniki dieslowskie (chodzi o kaloryczność diesel vs benzyna oraz stopień sprężania w silniku dieslowskim jest większy i silnik sprawniejszy przez to)
@jankowalski64
@jankowalski64 Жыл бұрын
Dzięki.
@RTXpl
@RTXpl 11 ай бұрын
Akurat przy bardzo dużych pojemności różnica w tzw red line czyli maksymalną częstotliwością pełnego obrotu wału korbowego jest niemal identyczna a zakres użytecznych w większości się pokrywa
@piotrbartoszewicz5774
@piotrbartoszewicz5774 Жыл бұрын
Jakiś czas temu zaliczyłem lekturę książki będącej zbiorem wspomnień radzieckich czołgistów z czasów II WŚ. Pozycja powstała w czasach przed putinowskich i można przyjąć, że ingerencje cenzury były znikome. Z treści wyłania się obraz awaryjnego czołgu o niskich resursach przebiegu silnika, elementów układu napędowego, produkowanego byle jak przez pół - więźniów w warunkach reżimu wojennego - na sztukę i byle wykonać plan. W dodatku jakość czołgów i podzespołów produkowanych w różnych zakładach były fatalne. Czołgi musiał wyjechać z hal fabrycznych nieomal wprost na lory kolejowe jadące na front. Były to niezwykle prymitywne czołgi, w początkowej fazie wojny pozbawione intercomu i radia (sygnały przekazywano chorągiewkami z wież czołgów) przez co nieprzystosowane do współdziałania. Zdumiała mnie informacja, że w opinii sowieckich czołgistów czołgi Sherman, które pojawiły się w Armii Czerwonej w ramach Lend Lease, były obiektem westchnień ze względu na komfort załogi, jakoś i kulturę pracy silnika oraz fakt, że od śrdodka wymalowany na bało, a fotele załogi były z prawdziwej skóry, z której "tankisty" szyli sobie buty.
@abecadlo15
@abecadlo15 Жыл бұрын
Co to za książka?
@MichalKaczorowski
@MichalKaczorowski Жыл бұрын
Opinia o M4 nie powinna być zdumiewająca. Z wielu wspomnień sowieckich tankistów wynika że Rosjanie sobie chwalili Shermana za wygodę pracy, wysoką jakość wykonania i niezawodność.
@mstrp5933
@mstrp5933 Жыл бұрын
Co śmieszne radziecka propaganda skutecznie usuwała obrazy z wojny pokazujące zachodni sprzęt. To co się zobaczy to głównie T-34 itd. Z kolei są zdjęcia Shermanów w Berlinie, gdzie w kulturze panuje przekonanie, że tam to można było spotkać sprzęt wyłącznie radziecki i że na tym etapie wojny Armia Czerwona była uzbrojona po zęby w sprzęt krajowy i nie musiała przejmować się wsparciem "imperialistów".
@bartekkk321321
@bartekkk321321 Жыл бұрын
@@MichalKaczorowski jednostki gwardyjskie- shermany. najlepsze półki myśliwskie - airacobry (gdzie amerykanie twierdzili, ze to nie najlepszy samolot
@piotrbartoszewicz5774
@piotrbartoszewicz5774 Жыл бұрын
@@abecadlo15 O ile się nie mylę, to były nawet dwie pozycje: "Wojna Iwana" i "Czerwony czołgista". A jeśli jeszcze przypomnę sobie jakiś tytuł, to prześlę informację.
@mjzebrowski
@mjzebrowski 21 күн бұрын
Świetny odcinek, jak zwykle. Jedno małe sprostowanie. Silnik W-2 (diesel) wymaga mocniejszego filtra od M-17 (benzynowy) nie dlatego, że W-2 ma większe obroty. Bo akurat obroty ma mniejsze. Ma za to większy stopień kompresji (W-2 - 14:1 podczas gdy M-17 - 7:1). Musi zatem "łyknąć" więcej powietrza do spalenia tej samej ilości paliwa. Z tego powodu w samochodowych silnikach diesla prawie zawsze jest turbosprężarka, żeby "dopchać" więcej powietrza do cylindrów. Stąd i wydajność filtra W-2 powinna być większa od M-17. Robicie świetną robotę. Pozdrawiam!
@waldemarrychlik3621
@waldemarrychlik3621 11 ай бұрын
Odniose sie do kwesti z 37:13. Nie filtr oleju ,ale filtr powietrza ,ktory byl wykonany jako filtr mokry (olejowy). Dziury rownierz nie wywiercono ,ale powstala w czasie pospiesznego i niedbalego zgrzewania punktowego dolnej czesci filtra w procesie produkcji. A poniewarz filtr stracil olej to zasysane powietrze po pierwsze nie uderzalo w powierzchnie oleju w deklu filtra ,ktory mial wylapywac piach i wieksze drobiny ,a po drugie olej nie byl rozbryzgiwany strumieniem powietrza ,i zwoj siatki lub trawy morskiej ktora miala byc pokryta rozbryzgiwanym olejem byla sucha i nie wylapywala kurzu. Czytalem angielskojezyczna wersje tego raportu.
@kacpermatysik4635
@kacpermatysik4635 Жыл бұрын
Gadałem z czołgistą z LWP, w latach 60 mieli takiego "kaczorka" na stanie w jednostce no i część biegów musieli wrzucać razem z radiotelegrafistą ;-D także usnęli usterki tak po radziecku.
@xiehu43
@xiehu43 Жыл бұрын
"Nie sztuka nalać, sztuka utrzymać" dzięki za super odcinek i pomyślności na Nowy Rok
@dagobertmagierski6504
@dagobertmagierski6504 Жыл бұрын
Bez oglądania odcinka wiem jaka będzie odpowiedź Norberta: To zależy! 😆
@jerzybaczyk2769
@jerzybaczyk2769 7 ай бұрын
Guderian jednak byl pod wrazeniem T-34 w swoich wspomnieniach. Silnika nie skopiowano - pewnie juz w lepszej jakosci - tylko z braku aluminium ale pomysł z pochylonym pancerzem juz tak. 53:07
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 Жыл бұрын
Warto też wspomnieć o czołgach T-34 w kinematografii. W Pancernych od samego początku gra 85-ka, które jeszcze wtedy służyły w wojsku. Do odcinka "Zakład o Śmierć" powinna być 76-ka a dopiero później kiedy ojciec Janka organizuje zrzutę na nowy wóz powinni dostać 85-kę. Taki mało istotny szczegół. 76-ka jest ale w "Szczęściarzu Antonim" z '60 roku.
@Jarosaw-xq9cb
@Jarosaw-xq9cb Жыл бұрын
Tak, naturalnie. Konrad Nałęcki wyjaśniał, że tych starszych już nie było wiele i ewentualne problemy techniczne i transportowe mogłyby skomplikować organizacje zdjęć, a tego / 85, brali z najbliższej jednostki, malowali co trzeba i po problemie. Dlatego "Rudych" było kilkanaście. Moim zdaniem szkoda, bo sylwetka czołgu "spod Lenino" była charakterystyczna i mnie bardzo zgrzyta na ekranie jej brak . Tak samo u Hoffmana w " Do krwi ostatniej". I jeszcze w innych filmach.
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 10 ай бұрын
@@Jarosaw-xq9cb Ja i tak się cieszę, że taki serial w ogóle powstał. W dzisiejszych porąbanych czasach byłoby to raczej nie możliwe. Jak nie można machać dupami, cyckami, co drugie słowo na k... i przy okazji pluć na Rosjan to się w ogóle nie opłaca kręcić. Powiedzmy sobie szczerze - komu poza takimi fanatykami militariów jak my takie niedoróbki sprawiały jakąś różnicę? Dla większości ludzi T-34 to było T-34 i tyle. Super, że chociaż coś takiego nagrali przy szeroko zakrojonej współpracy z wojskiem. Piszesz komentarze na necie a więc zakładam, że wojny raczej nie przeżyłeś. Skoro dla ludzi z lat 60 często urodzonych na początku wieku takie "wpadki" nie stanowiły problemu to myślę, że powinniśmy to uszanować. My wiemy swoje, teraz jest net, dostęp do informacji, różne opracowania nagromadzone przez prawie osiem dekad. Ale oni pamiętali wzrokowo, pamięć się zacierała. Jest T-34? No jest. Coś jak dla ludzi ze współczesnych pokoleń Syrena 105 a 105L z biegami w podłodze. Kto o takich szczegółach w ogóle pamięta?
@paweolejarz8697
@paweolejarz8697 Жыл бұрын
Panowie, dużo dobrego w tle mówicie o panzer III i panzer IV z długimi lufami, więc może czas na kompleksowy odcinek na ten temat? W szczególności ciekawe jest porównanie możliwości z czołgami aliantów uwzględniając niższą wagę niemieckich. A może kilka słów o pomyśle zastosowania przedniego pancerza pochyłego na Pz. 4???
@fromhold964
@fromhold964 Жыл бұрын
Bardzo interesujący podcast. Byłoby miło gdybyście panowie zrobili podobny o Shermanach.
@krzysztofjaskula3740
@krzysztofjaskula3740 Жыл бұрын
Poczucie humour pana Norberta jest wprostprporcjonalna do jego wiedzy! Pozdrawiam serdecznie I uszanowanie!
@kaziksudol2726
@kaziksudol2726 Жыл бұрын
Lapka w gore juz w pierwszej minucie,wiem ze jak zwykle bedzie ciekawie.
@pudelosha
@pudelosha Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Co do porównania z Pz.III brakuje jednego ważnego aspektu a mianowicie ochrona załogi. Pz.III miał włazy z boku wieży oraz z boku kadłuba co w przypadku krytycznego trafienia dawało załodze większa szanse na opuszczenie pojazdu.
@robertklimczak5630
@robertklimczak5630 Жыл бұрын
Ważne w 3 i 4 było to że wieża była 3osobowa. Dowódcą był od rządzenia. .I oczywiście system radio i dowodzenie nie wspominając o wyszkoleniu czołgistów .
@leonardkohnke6039
@leonardkohnke6039 Жыл бұрын
Te porównania Pana Norberta są poprostu genialne 😂, kolejny super materiał , dziękuję wam z całego serca bo przebywam na statku i mam co słuchać od was bardzo często :-) . Życzę Dużo zdrowia i dobrych baletów w nowym roku ! 💪🏻
@annomander92
@annomander92 Жыл бұрын
Nie bez przyczyny jest powiedzenie: "Przej*bane jak w ruskim czołgu"
@diarrheaexpress9672
@diarrheaexpress9672 Жыл бұрын
T34 85 był w 1944 r. głównym celem niemieckiej obrony p.panc. Nie bali się już wtedy samego czołgu, ale ich ilości w stosunku do broni p.panc. Ruscy rozjechali Niemców i zadeptali ich.
@groundhoppingwlkp3622
@groundhoppingwlkp3622 4 ай бұрын
@@krystiannona7141is-3 to chyba przełamanie robiły na defiladzie jedynie ;)
@jaaareek
@jaaareek Жыл бұрын
Odcinek bardzo fajny, ale zabrakło w nim chyba jednej z najważniejszych rzeczy pozwalającej ocenić czołg - kosztu jego wytworzenia. Posługując się wikipedią ustaliłem że koszt wytworzenia t-34 w 1942 roku to ok 200k rubli, w czasie gdy koszt wytworzenia panzer III to ok. 100k RM. 1 RM to ok. 5.5 rubla. Dodając to wszystko do kupy w cenie jednego panzera III otrzymywaliśmy 2.75 t-34. Tak więc uczciwe byłoby porównanie siły 1000 panzer III do siły 2750 t-34. Wydaje mi się że opcja nr 2 wygląda ciekawiej.
@klosiu1
@klosiu1 Жыл бұрын
Nie jestem pewien czy jakiekolwiek przeliczenia walutowe w realiach gospodarki wojennej są miarodajne. Wtedy ogólnie mówiąc wszelkie kursy walut to jest bajka, i pieniądze służą tylko do mniej-więcej określenia, jak wygląda koszt wytworzenia w porównaniu do innych rzeczy, ale tylko w obrębie jednego kraju, a nie można porównywać tak kosztów w różnych krajach z różnymi walutami.
@stanislawdebowski5946
@stanislawdebowski5946 Жыл бұрын
@@jisaburoozawa663 Niestety ZSRR rozliczy się z dostawą uzbrojenia za wielkiej wody dopiero w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku i to po prerecyjnych cenach ropy rud metali czy półproduktów Kwestia samego czołgu T34 / 76 to nie posiadał tak grubego pancerza żeby był odporny na pociski niemieckie wystrzeliwane z dział kal 88mm Kilka faktów tego czołgu który nie mógł dorównać niemieckim panterom i tygrysów brak łączność wewnątrz i na zewnątrz tego czołgu słabe opacerzenie tego czołgu Ktoś wspominała o czołgu w Gdańsku Hmm ten na Zwycięstwa to t34/76 Ten co stał na placu Rakowym to t34/85 bez połowy podłogi w kadłubie Było jeszcze kilka takich okazów na zlomowcu na ul Sienickiej Z sowieckimi palnik sobie poradził szybko z niemieckimi no trochę to trwało
@MichalKaczorowski
@MichalKaczorowski Жыл бұрын
Była taka dwuczęściowa książka "T-34 mityczna broń" która rozprawiała się z mitem o niesamowitym T-34. Pozycja raczej dla modelarzy, mnóstwo zdjęć archiwalnych i rysunków przeróżnych wersji T-34.
@ftimspg5268
@ftimspg5268 Жыл бұрын
Aż zajrzałem do polecanej książki, we wstępie: "T-34 to czołg źle zaprojektowany, budowany ze słabych materiałów i w fatalnych warunkach"- trudno się nie zgodzić.
@diax_firefighter5934
@diax_firefighter5934 11 ай бұрын
T-34 jest jak chipsy z biedry może nie są najlepsze, ale jest ich za to dużo XD
@darekseria3
@darekseria3 Жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek, w rzeczowy sposob obala mity super czołgu a jednoczesnie ukazuje beznadzieję organizacji panstwa, która funcjonuje do dziś. No i znalazla sie przestrzeń dla dowcipu😉
@jokdok8946
@jokdok8946 Жыл бұрын
Słucham od pewnego czasu i z przyjemnością. Ale czy mogliby Panowie podawać w opisie filmu literaturę tematu. Nie koniecznie polską. To by bardzo pomogło rozwinąć temat zainteresowanym, sprawdzić, uzupełnić wiedzę.
@jakubhass1228
@jakubhass1228 Жыл бұрын
Zatrzęsienie bardzo interesujących informacji ! Czytam o t 34 od 50 lat i szok ! Brawo wy !!!
@PuciekCA
@PuciekCA Жыл бұрын
Wspaniały odcinek panie Norbercie. Wódka z panem musi być wręcz słodka.
@mikolajmrozowski841
@mikolajmrozowski841 Жыл бұрын
Bardzo dziekuje za wspaniały analityczny podcast.W warunkach wojennych ekstremalnych cała prawda wychodzi na wierzch.I tak to wygladało u Sowietów nie tylko w historii T 34 ale w wielu innych aspektach.Prosba do Autorów ujawnijcie kulisy skopiowania amerykanskiego bombowca B 29 przez biuro konstrukcyjne Tupolewa bo to też frapujaca historia.Pozdrawiam.
@andrzejkonstantykliszewski8819
@andrzejkonstantykliszewski8819 Жыл бұрын
Najlepszą recenzją czołgu T-34 są książki Roberta Michulca "T-34 Mityczna broń" Jest tam i o początkach tej konstrukcji, silniku W-2 , o tym, że de facto uznano nawet w samym ZSRR przed wojną ten czołg za nieudany, stąd pomysł na jego "modernizację" - T-34M z innym kadłubem, innym zawieszeniem już nie Christie a na wałkach skrętnych jak w KW, i inną wieżą. Zabrakło naprawdę niewiele czasu by wszedł do produkcji właśnie taki o wiele lepszy wariant, Jest mowa o mnóstwie odmian i wersji, o użyciu bojowym (co dokumentuje ogrom ciekawych i głównie nieznanych zdjęć) jest i porównanie T-34-85 z Shermanem i PzKpfw IV - i wychodzi de facto nawet w 1944-1945 remis - bardzo kiepskie zawieszenie, okropna skrzynia biegów nie tylko jakościowo, ale i źle dobranych przełożeniach, bardzo słaby - okropnie słaby pancerz jak na te lata i teoretycznie mocna armata - co jednak było niwelowane katastrofalną jakością picisków - amerykańskie 76mm z późnych Shermanów miały lepsze właściwości przebijalnosci niż radziecka 85mm. Czołg T-34 także T-34-85 był jednak dzieckiem sukcesu - wojnę wygrano kosztem ogromnych strat rzędu 55-57 tys. czołgów tego modelu (co już samo w sobie rodzi wątpliwości co do jego doskonałości) a to zwycięzca dyktuje warunki stąd i tank pobiedy. Choć oczywiście czołg dzięki "Czterem pancernym i psie" był rozpoznawany, najlepszy i wiele razy siedząc w nim jako dziecko czy młody nastolatek byłem pod ogromnym wrażeniem - Matka mniej musząc potem czyścić a czasami wyrzucać wręcz umorusaną smarem odzież - niestety obecnie w miejsce muzeum 4 DP im. J. Kilińskiego w Krośnie Odrz. i T-34-85 i innej broni jest garnizonowy kościół - smutne signum temporis.
@klosiu1
@klosiu1 Жыл бұрын
Też polecam książkę. Naprawdę solidna robota. Natomiast przy wszystkich swoich niedociągnięciach czołg miał kolosalną zaletę - był dostępny, i mógł być produkowany w ogromnych ilościach. A to jest w warunkach wojennych rzecz najważniejsza, więc też nie do końca bym się zgodził, że czołg był bardzo zły. Szczególnie ostatnie wersje z działem 76mm i T-34-85 były już całkiem niezłym maszynami, swoje (dość liczne) wady i niedociągnięcia niwelowały w zupełności swoją masowością.
@detalite
@detalite Жыл бұрын
@@klosiu1 Każdy czołg można wyprodukować w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy jak ma się surowce i niezbombardowane fabryki, a lepszego czołgu nie mieli bo większość inżynierów, albo rozstrzelano, albo trafili do łagrów celem zachęcenia do lepszej pracy.
@PiotrPilinko
@PiotrPilinko Жыл бұрын
@@klosiu1 Małe to pocieszenie dla załóg, że czołgów było dużo, skoro prawdopodobieństwo śmierci w nich było porównywalne z prawdopodobieństwem zgonu podczas służby na UBoocie...
@artuzsatreh7694
@artuzsatreh7694 Жыл бұрын
Wkitam i pozdrawiam w tym kończącym i zwariowanym 2022. Szczęśliwego Nowego 2023 Roku i dalszych wapolnych opowieści. Ja zawsze porównywałem t 34do t 72. Ten sam system ta sama technika i urojenie tematu. Pozdrawiam Artur.
@Kanzi--
@Kanzi-- Жыл бұрын
Będzie słuchane! Dzięki!
@szymonkuklewicz2013
@szymonkuklewicz2013 Жыл бұрын
❤️serduszko za wspomnienie o czołgach A-20 i A-32
@klosiu1
@klosiu1 Жыл бұрын
Do tej pory pamiętam niemieckie zdjęcie z przełomu 41/42 jakie kiedyś oglądałem, zniszczyli taki T-34 pierwszych wersji zabijając załogę i zrobili zdjęcie z otwartym włazem (wtedy był jeden wielki właz w stropie wieży). Czerwonoarmiejcy w kufajach byli w wieży poupychani tak, że ich ubrania wypełniały szczelnie całą wolną przestrzeń, po śmierci nie ruszyli ani o milimetr. Te pierwsze wieże były rzeczywiście mikroskopijne. Chyba dopiero sześciokątna wieża z 43 roku była jako taka. Nie umiem sobie wyobrazić, jak oni mogli w zimowych ciuchach walczyć czy choćby strzelać z działa, przecież oporopowrotnik się cofa, a oni byli tak upchani, że nie było milimetra wolnego miejsca. A zmienić magazynki w kaemie czy choćby załadować pocisk? Zresztą, jeszcze w latach 60-tych sowieci lubili zaprojektować czołg świetny na papierze, tyle że jak usiłowano jeszcze zapakować do niego załogę, to się okazywało że się nie mieszczą ;).
@detalite
@detalite Жыл бұрын
Jak sardynki w puszce, albo jak to się teraz mówi "wkładka mięsna".
@gregorxix1
@gregorxix1 Жыл бұрын
I właśnie ciasnota była jednym z powodów bardzo wysokich strat wśród załóg radzieckich czołgów (nie tylko zresztą T-34), o przeżyciu często decydowały pierwsze sekundy po trafieniu, potem paląca się ropa albo jeszcze gorzej gwałtownie spalający się proch z przebitych łusek zabijał czołgistów. Statystycznie, szansa na przeżycie penetracji pancerza przez załoganta z Shermana była 3x wyższa niż tego z T-34. A w przypadku późnych M4 (z mokrymi magazynami na amunicję), ta różnica była jeszcze wieksza.
@ireneuszpyrak961
@ireneuszpyrak961 5 ай бұрын
Dobrze się słuchało ,interesujące dane i fakty. Dzięki 😉
@na_dobranoc156
@na_dobranoc156 Жыл бұрын
Witam serdechnie i dziękuję za kolejny znakomity materiał. Bardzo podoba mi się forma. Słychać i czuć wyczerpujące przygotowanie merytoryczne. A przede wszystkim odczuwa się wielką pasję z jaką Panowie Norber i Kamil oddajecie się tej pracy. Mała uwaga krytyczna. Panie Kamilu " es- ce- zety" i "esz -cze - rzety" nadają sie do remontu generalnego. Zupełnie tak jak skrzynie i filtry od T- 34/76 i moja ortografia. Będąc prowadzącym Takiego Kanału- nie można tak niedbale mówić. Pozdrawiam gorąco. Tomasz Mysliwiec
@na_dobranoc156
@na_dobranoc156 Жыл бұрын
Nie wiem dlaczego cały tekst się nie chce wyświetlić. Wyżej wymienione niedbałości wymowy nadają się dogeneralnego remontu tak jak skrzynie biegów, filtry od t 34/76
@avbert001
@avbert001 Жыл бұрын
To teraz rozumiem dlaczego Gustlik musiał być taki silny. :)
@marcinrap1791
@marcinrap1791 Жыл бұрын
Gustlik był ładowniczym i nie mieścił się w wieży bo był za szeroki w barach
@jankowalski64
@jankowalski64 Жыл бұрын
Bardzo dobrze się słucha. To ważne. Merytorycznie to widzę sporo kozaków w komach wcześniej (cóż, nie dane mi było być jak wy spoglądać przez ramię kostruktorom, pochylać się w fabryce nad podziałką tokarki, w międzyczasie uraaa na froncie w środku bitew), ale jak dla mnie, gdzie ja mogłem swego czasu wiedzę tylko z książek i wczesnego internetu i później latami czytanych zwielokrotnianych tych mitach, to chciałem podziękować za...rozwianie, uściślenie. Świetny materiał znaczy.
@MsKowalll
@MsKowalll Жыл бұрын
Wiem że to komplikowałoby sprawę ale świetnie byłoby zobaczyć jakieś archiwalne zdjęcia czy materiały.
@jaros9656
@jaros9656 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy podcast. A dało by się taki materiał o czołgu T-55? Ps. Ja mam tam sentyment do T-34 pewnie dzięki serialu "Czterej pancerni i pies"
@marjeziorny924
@marjeziorny924 Жыл бұрын
Kocham ten podcast !
@sawomirmatkowski5777
@sawomirmatkowski5777 Жыл бұрын
Gdyby Walaszek był projektantem czołgów.
@ogj0ke
@ogj0ke Жыл бұрын
Raczej Łęcina xD
@konradvanderlinks1886
@konradvanderlinks1886 Жыл бұрын
Jeszcze nie zacząłem sluchac a wiem że będzie grubo. Pozdrawiam!
@piotrswiercz4492
@piotrswiercz4492 Жыл бұрын
Kolejny doskonały odcinek. Dziękuję Panowie. Wierny Fan.
@pab1onas
@pab1onas Жыл бұрын
Przerąbane jak w ruskim czołgu. Hasło aktualne zarówno w latach czterdziestych jak i w 2023 na Ukrainie :)
@andrzejbo1
@andrzejbo1 Жыл бұрын
Wszystko super pan skrytykował, zresztą tak samo jak w wypadku Pantery, tylko w takim razie skoro to są najgorsze czołgi tej wojny, to jak ocenić czołgi włoskie, francuskie, brytyjskie, węgierskie czy np. nie biorące udziału w wojnie czołgi szwedzkie. Dodajmy też cały szereg konstrukcji amerykańskich. Poza Shermanami było tez wiele innych czołgów. Pana porównania byłyby zasadne, gdyby porównać 10 najpopularniejszych konstrukcji, ale my mówimy o 100 lub więcej typów. Pewnie oddział Matyld, Churchilli czy Cromwelli albo Turanów byłby lepszy od T-34 czy Panter? A może wady wieku młodzieńczego i szybka wojenna produkcja tłumaczą te wady? Za to wiele czołgów projektowanych i produkowanych w dużo lepszych warunkach, dopiero było fatalnymi konstrukcjami. Czołgi japońskie nawet jeśli jeździły, to nie miały pancerza i uzbrojenia, a włoskie nawet nie jeździły. Francuskie to dopiero miały wspaniałe jednoosobowe wieża i dowódców po prostu multimedialnych, bo robili wszystko. Na tym tle to Pantery i T-34 są tragiczne. To teraz czekam na materiał pochwalny o np. czołgach Turan.
@dziadek570
@dziadek570 Жыл бұрын
Dowódcami multimedialnymi ROZWALIŁEŚ SYSTEM 🤣🤣Jednoosobowa wieża czyli gostek rozmawiał sam z sobą, po co mu była radiostacja? Telepatycznie panie telepatycznie. Francuskie czołgi średnie miały duży resurs na wszystko i poruszały się szybciej niż , ślimaki ( na pewno były lepsze od - no od czego? ) A w ogóle to w prototypach czołgów to nikt nikogo nie kopiował 🤣. Nie mów tego głośno bo spowodujesz masowe zejście spowodowane nieustającym śmiechem. Japońskie, Włoskie to pikuś pantera to dopiero złom. Inna klasa ale złomik 🤣 Jak przeczyta to prowadzący to będzie KATASTROFA 😱 dla niedouczonego (ideologicznie) piszącego ten wywód. Amen.
@tomaszkozowski4624
@tomaszkozowski4624 Жыл бұрын
fajny material o czolgu , dzieki ;)
@Szycha8412
@Szycha8412 Жыл бұрын
Super materiał - w końcu zagościł T-34 jako gwiazda wieczoru :) A teraz z niecierpliwością czekam na amerykańskie TD-ki - chętnie posłucham o Hellcacie i Jacksonie :) szczególnie od strony takiej czy w ogóle ta koncepcja się sprawdziła i czy nie lepiej było tłuc samych Shermanów
@Szycha8412
@Szycha8412 Жыл бұрын
@@kwestionariusz1 Możliwe. Niemniej chętnie bym posłuchał o tym zagadnieniu :)
@daro1924
@daro1924 Жыл бұрын
Panowie dla mnie osobiście powoli stajecie się tak ikoniczni jak Bogusław Wołoszański i jego Sensacje XX Wieku. Pozdrawiam.
@luciuslucullus1345
@luciuslucullus1345 Жыл бұрын
Można było przewidzieć co będzie po filmie: obrońcy Syrenki, Osy, Honkera i T-34: 3, 2, 1...
@pancernykubek4171
@pancernykubek4171 Жыл бұрын
Oj tak. Zaraz zlecą się wszystkie Janusze co oglądały czterech pancernych i psa i będzie ich dupa piekła że ich t34 wcale taki dobry nie był
@ZawiszaSzczecin1805
@ZawiszaSzczecin1805 Жыл бұрын
@@pancernykubek4171 Ale będzie ich tysiąc zaś ty sam.Zaszczekają cię, zaplują, zarzucą bełkotem a na końcu się obrażą. Nie masz szans.
@pawedrozdowicz4527
@pawedrozdowicz4527 Жыл бұрын
Nareszcie. Zapinamy pasy i jedziemy 😁 Pozdrawiam
@marcinrap1791
@marcinrap1791 Жыл бұрын
To ten multicyklon filtr powietrza z 44 był stosowany w niektórych pojazdach po sradzieckich na przykład wTRI na podbudowie MTLB i w roku 1997 miałem przyjemność obsługiwać i starszej generacji filtr cyklonowy oraz już w transporterach TRI tak zwane multicyklon czyli filtr cyklonowo kasetowy kasety naprzemienną suche i mokre olejowe spróbuj sobie rozebrać to ustrojstwo w warunkach działań wojennych wyczyścić przedmuchać powietrzem wymyć kasety i napuścić olejem chociaż resus z tych filtrów to było 20 godzin
@Kris1dark
@Kris1dark Жыл бұрын
Ciekawi mnie wspomniany pkw3 z 50mm. Rezygnacja z produkcji i rozwoju tej linii to poważny błąd Niemców. Chętnie bym posłuchał odcinka o walkach tych czołgów i o rezygnacji Niemców z tego, co do końca walczyło bardzo dobrze.
@filipmisko9363
@filipmisko9363 Жыл бұрын
Problem polegał na tym że armata 50mm mogła skutecznie razić t34 głównie amunicją podkaliborwą a tej było mało a od 43 zaczęła powoli zanikać ze względu braki wolframu. Do tego wozy te były bardzo skomplikowany w produkcji. Ogólnie tu trzymał bym się pz4 z powodu iż był prostrzy w produkcji mimo większych możliwości.
@Kris1dark
@Kris1dark Жыл бұрын
@@filipmisko9363 Jak działo ma długość 60 kalibrów to przebijalność zwykłego pocisku przeciwpancernego jest coś koło półtora kalibra, oczywiście z bliska i w prostopadły pancerz. Jak spojrzałem w wiki to pak39 pkwg3 zwykłą przeciwpancerną amunicją miał w swoim zasięgu t34 na dystansie 500-600m. Rdzeniową oczywiście jeszcze dalej. Co do braków wolframu to nie wszystkie 99 naboi na pokładzie musi być rdzeniowych. Produkcja czegoś już opanowanego zawsze będzie szybsza i tańsza niż czegoś wybitnie nowego i przełomowego i wystarczy porównać jak mizerna liczbowo była produkcja panter które zabrały moce produkcyjne. Zresztą na tym kanale już wspomniano chyba nie raz, jak z chwilą zaniechania produkcji pkw3 i rozpoczęcia produkcji panter, zaczęły się już do końca wojny nie rozwiązane, bardzo duże problemy Niemców ze skompletowaniem czołgów w niemieckich jednostkach. Ta decyzja to był wręcz sabotaż. A duet pkw3 i sturmgeshets w sensownie liczebnych grupach w drugiej połowie wojny mógł bardzo dużo krwi napsuć aliantom. Pantery tego nie zrobiły. A tygrysom zabrakło właśnie skutecznej asysty.
@filipmisko9363
@filipmisko9363 Жыл бұрын
@@Kris1dark co do przebijalnosci długość lufy sama w sobie jej nie definiuje, tu decydującym czynnikiem jest tor lotu pocisku w trakcie penetracji pancerza w przypadku pocisków pełnokalibrowych przy penetracji pancerza mocno pochylonego pociski nie ma prostej trajektorii tylko schodzi ku górze przez co przebijalność pancerza nachylonego pod kontem 50-60° jest wyraźnie gorsza niż przy prostopadłej płycie (pzgr39 5cm wystrzelony z długo lufowej armaty miał penetrację na poziomie 96mm na 100 metrach przy fizycznej grubość płyty czołowej w t34 na poziomie 90mm (45mm 60°)) Co do zapasu amunicji to w najlepszych latach było po kilka pzgr40 na lufę ale nigdy nie przekraczało to 10 pocisków. A co do skuteczności pocisków apcr to ich penetracja powyżej 500m jest już zbliżona do APCBCHE. Zgodzę się natomiast że wprowadzenie pantery w miejsce pz3 było błędne, choć moim zdaniem bardziej zasadne było stopniowe przechodzenie z pz3 na pz4. I oczywiście autor filmu przy mówię o możliwości penetracji niemieckich 5cm i radzieckich 76,2mm zapomniał o jednym pocisk ppanc 76,2mm miał 3 razy większa masę co dawało przy mniejszej prędkości wylotowej większą energię kinetyczną i podobną penetrację.
@Chemnitzer
@Chemnitzer Жыл бұрын
A propos 47:00 i wypatrywania armatek przeciwpancernych - w końcu 1940 roku przeprowadzono poligonowe próby pokonywania przez T-34 linii umocnień polowych, które zakończyły się klapą z tego powodu, że czołg nie odnalazł w terenie większości przygotowanych celów - stanowisk ogniowych, dział, a nawet linii okopów.
@Chemnitzer
@Chemnitzer Жыл бұрын
@@jarkogonzo7432 Gdybym żartował, powiedziałbym: przychodni baba do lekarza... i tak dalej. ;) Historia jest autentyczna, opisana w jednej z książek Bariatińskiego.
@andrzejwiniarek2273
@andrzejwiniarek2273 Жыл бұрын
Najlepszy kanał o II WS który subskrybuję ,jeśli chodzi o I WŚ to kanał Jarosława Centka
@kustosz8383
@kustosz8383 Жыл бұрын
W kontekście opancerzenia należałoby również wspomnieć o jakości Radzieckiej stali pancernej; około 3/4 radzieckich czołgów z lat 41-42 zostało zniszczonych ogniem armat o kalibrze 50mm lub mniejszym, a to dlatego, że często nawet nie musiały przebić pancerza aby wygenerować odłamki wewnątrz. Radziecka stal podczas obróbki termicznej była podgrzewana do zbyt wysokiej temperatury, a przez to stawała się zbyt krucha i pękała nawet przy uderzeniu słabego pocisku.
@tofik1994
@tofik1994 Жыл бұрын
Troche jak niemiecka stal pancerna pod koniec II WŚ.
@MAP1-234
@MAP1-234 Жыл бұрын
Trochę zmyślasz. Mógłbyś swoją tezę uzasadnić. ? O tych 3/4 zniszczonych czołgach
@kustosz8383
@kustosz8383 Жыл бұрын
@@MAP1-234 Po prostu tak wynika z zachowanych niemieckich sprawozdań, nie pamiętam dokładnych liczb ale armaty 50mm były odpowiedzialne za około 50-60%, 37mm za około 20%, a reszta to armaty większe. Z kolei dokumenty strony radzieckiej z fazy projektowej jasno mówią, że pancerz czołowy T-34 (wtedy A-20G) miał być odporny na ogień dział do 37mm i tak właśnie został zrobiony. Zresztą pękanie pancerza bez przebicia to nic niezwykłego, sporo czołgów miała ten problem, chociażby Tiger. Jeśli się nie mylę to nawet panowie z PWH o tym rozmawiali w odcinku o sposobach eliminacji czołgu z walki.
@MAP1-234
@MAP1-234 Жыл бұрын
@@kustosz8383 Odpowiem tak samo, jak przed chwilą innemu rozmówcy. Te % nie podali Niemcy, tylko sami Rosjanie w specjalnym raporcie "NII-48 z prac badawczych :"Ogólny obraz walki pocisku niemieckiego z czołgiem radzieckim w pierwszej połowie 1942 r. w stosunku do czołgu T-34" , ale ..... Po 1) Te dane % dotyczą czołgów pierwszego półrocza 1942. r. Po2) zbadanych zostało 154 wraków czołgów, które miały zidentyfikowanych 534 uszkodzeń , właśnie przez pociski kalibrów , które wymienione są w tym raporcie. Czyli jeden czołg średnio miał 3,5 trafień. Ale nie wszystkie rzecz jasna były niszczące Po3) Z tych 534 uszkodzeń, 54,1% zaliczone były do tzw "bezpiecznych " czyli takich, które nie spowodowały przebicia pancerza, a więc nie mogły uszkodzić czołgu. Reszta czyli 45,9% zaliczonych było do tzw "niebezpiecznych" , które przebiły pancerz. W zależności od kalibru przedstawiało sie to tak: 54,3% uszkodzeń spowodowanych było pociskami 50mm( długolufowe), ale niebezpieczne/bezpieczne przedstawiały się odpowiednio 57%/43%, a np przy kalibrze 37 mmm czyli 10%, niebezpieczne stanowiły 32%, bezpieczne 68%, przy kalibrze 20 mm4,7 % trafień, stosunek niebezpiecznych do bezpiecznych był niemal identyczny jak przy kalibrze 37mm
@kustosz8383
@kustosz8383 Жыл бұрын
@@MAP1-234 Wszystko super, tylko że ja nie mówię o dokumentacji sowieckiej, a niemieckiej i to sporządzonej jeszcze w '41 rok. Bardzo chętnie bym przytoczył źródło, tylko zwyczajnie nie pamiętam gdzie o tym przeczytałem i trochę pewnie zajmie zanim je znajdę. I tak jak już napisałem, pocisk wcale nie musi przebić pancerza żeby unieszkodliwić czołg, wie to właściwie każdy chodź trochę zaznajomiony z tematem. Im bardziej utwardzisz stal, tym mniej sprężysta się staje, a co za tym idzie zbytnie utwardzanie sprawi, że stanie się krucha. Sowieci swoją stal dla każdego czołgu podgrzewali do twardości 60 (nie pamiętam jednostki używanej w tym pomiarze), jest to taka sama twardość jaką Niemcy stosowali w pancerzu swoich czołgów ciężkich, takich jak Tiger. W przypadku czołgów ciężkich ma to sens, ponieważ sama grubość płyt niejako zapobiega pękaniu, mimo to one też cierpiały na tę przypadłość (chociażby słynna historia kiedy to M8 Greyhound zniszczył Tigera ze swojej armatki 37mm wydarzyła się między innymi z tego powodu). Skoro nawet płyta o grubości 100mm nie była wolna od tych problemów to co dopiero 45mm w T-34? Niemieckie czołgi średnie natomiast miały pancerz o twardości 40, przez co nie był aż tak podatny na pęknięcia, bo stal mogła znieść większe naprężenia.
Жыл бұрын
Panowie, czekamy na podcast dotyczący Bitwy nad Bzurą :) Czy była konieczna? Czy można było ją wygrać? Jakie były plusy i minusy przeprowadzenia tej operacji zaczepnej?
@czarnyking6659
@czarnyking6659 Жыл бұрын
Co jak co Panowie robicie fantastyczne podcasty ale skoro T-34 był przez długi czas bublem to co w takim razie z Shermanem ? chętnie usłyszałbym podcast właśnie o nim pozdrawiam robicie kawał dobrej roboty
@ArturBiaosiewicz
@ArturBiaosiewicz Жыл бұрын
Jest gdzieś odcinek o najlepszym czołgu - poszukaj :)
@pusiacupcia6205
@pusiacupcia6205 Жыл бұрын
Zdaje się że był
@mieczysawfilipowicz6264
@mieczysawfilipowicz6264 Жыл бұрын
Dobre ciekawe pozdrawiam
@antekantek5326
@antekantek5326 Жыл бұрын
Nie zgodzę się że było to pyrrusowe zwycięstwo, cena wygranej była ogromna ale porażka równała się z całkowitą zagłada
@robertklimczak5630
@robertklimczak5630 Жыл бұрын
To że USA kupili czołg z lini nie wiedziałem. Widziałem zdjęcia czołgów gdzie pancerz dospawywali bo był za krótki również tył /bok był na styk. Czyli z tyłu było taki kartonowy czołg
@quine666
@quine666 11 ай бұрын
To, e byly biegi 3 i 4, wyszło na jaw po odwilży w latach 90tych.
@kamilhudzinski2504
@kamilhudzinski2504 Жыл бұрын
Super Dzięki
@wojciechswiderski1532
@wojciechswiderski1532 Жыл бұрын
dziękuję!
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak Жыл бұрын
Podstawową, ogromną zaletą T-34 w porównaniu z czołgami niemieckimi był koszt wytworzenia. Niemcy swoje czołgi robili jako techniczne cacka ogromnymi nakładami - parametry niby świetne, ale mała produkcja. Sowieci tłukli czołgi prostsze, o gorszych parametrach bojowych, ale masowo.
@Chemnitzer
@Chemnitzer Жыл бұрын
Tylko co komu po masowym bublu? Raport gen. Chłopowa dot. prób w Aberdeen, punkt "Wnioski / propozycje": Uprościć konstrukcję małych podzespołów, zwiększyć ich niezawodność i maksymalnie zmniejszyć konieczność dużej ilości regulacji. Porównując amerykańskie i radzieckie czołgi - oczywistym jest, że te ostatnie są znacznie trudniejsze w prowadzeniu. Od radzieckiego kierowcy wymagana jest wirtuozeria przy zmianie biegów podczas jazdy, szczególne doświadczenie w posługiwaniu się sprzęgłami bocznymi, duże doświadczenie mechanika i umiejętność utrzymywania czołgu w stanie jezdnym (regulacja i remont bezustannie psujących się podzespołów), co poważnie komplikuje przygotowanie mechaników-kierowców. Sądząc po [testowanych] wzorach, Rosjanie podczas produkcji czołgów przywiązują niewielką uwagę do dokładności obróbki, wykonania i technologii małych części i podzespołów, co prowadzi do utraty wszystkich zalet wynikających z dobrze przemyślanej konstrukcji czołgów.
@piotrkowalik1776
@piotrkowalik1776 Жыл бұрын
@@Chemnitzer I to jest zapewne powód dla którego T-34 można spotkać jeszcze w jakiś afrykańskich armiach do dziś, a taką np. Panterę Francuzi próbowali po wojnie używać 2 lata i wymiękli.
@przemog88
@przemog88 Жыл бұрын
@@piotrkowalik1776 Można jeszcze spotkać powojennie produkowane T-34 bo zwyczajnie nie były robione na kolanie i wyeliminowano wszystkie błędy tych wojennych złomów. No i jeszcze dochodzi fakt że nie produkowano ich w ZSRR. Widziałeś urywki rocznicowej parady zwycięstwa w Moskwie i jadące w niej T-34? Te zostały wyprodukowane w Czechosłowacji :D Tutaj rodzi się pytanie jak chcesz oceniać T-34 - po tym jak wygląda na papierze (przyzwoity czołg na swoje czasy), czy po tym jak wyglądał podczas wojny (kupa złomu)?
@piotrkowalik1776
@piotrkowalik1776 Жыл бұрын
@@przemog88 Czyje to czołgi jeździly po wrogiej stolicy? I to odpowiedź na twoje dylematy. BTW. Rosjanie przekazywali krajom afrykańskim i innym swoje T-34 wojennej produkcji. Oczywiście zmodernizowane bo sami ich jeszcze długo używali. Produkcję u siebie przerwali już czasie wojny i zamienili na T-44. 3185 było wyprodukowane w Czechosłowacji i 1980 w Polsce w latach pięćdziesiątych i te czołgi z pewnością były lepsze niż te wyprodukowane w czasie wojny. Nie trzeba było oszczędzać i się śpieszyć. Ale zasadniczo nie różniły się od tych wojennych. Z tego co widziałem to te czołgi na defiladzie były sprowadzone z Laosu i były wojennej produkcji.
@przemog88
@przemog88 Жыл бұрын
@@piotrkowalik1776 "Czyje to czołgi jeździly po wrogiej stolicy? I to odpowiedź na twoje dylematy" - To nie jest żadna odpowiedź. Sprawdź sobie ile T-34 zniszczono w czasie wojny. Nie kolego, te sprowadzone z Laosu były wyprodukowane w Czechosłowacji, T-34 wyprodukowane w czasie wojny dawno już się porozwalały. Wiesz dlaczego? Bo były kupą złomu.
@marcinkozakiewicz8362
@marcinkozakiewicz8362 Жыл бұрын
Super materiał ! Czekam na podcast o KW 1, IS 1 i IS 2
@MrWeksu
@MrWeksu Жыл бұрын
O is byl
@jakubhass1228
@jakubhass1228 Жыл бұрын
Dziękuję
@87muerte
@87muerte Жыл бұрын
Pięknie na takie coś czekałem wielu ludzi których spotykałem w życiu twierdzili ze to najlepsza konstrukcja 2 wś .
@ftimspg5268
@ftimspg5268 Жыл бұрын
Polecam jeszcze materiał yutubera "Lazer Pig" jako suplement.
@mariuszwieczorek8242
@mariuszwieczorek8242 Жыл бұрын
Co za głupoty gadacie. T34, 4 polskich tankistów i pies wygrali samodzielnie 2 wojnę światową. Wiem , bo widziałem w tv 😜
@jarek9859
@jarek9859 Жыл бұрын
Dlatego ruscy dało jeden czołg bo drugi z polską załoga wjechałby do Tokio ;)
@PiotrPilinko
@PiotrPilinko Жыл бұрын
Załadowano czterech młodych chłopaczków do tanka, z tyłu posadzili enkawudzistę z karabinem, by ich pilnował i tak powstało "Czterech pancernych i pies"...
@zibip4930
@zibip4930 3 ай бұрын
Nie wątpliwie główną zaletą zwycięskiego czołgu t34 było to że ruskie szybciej je produkowali niż szkopy je niszczyli. Czołg T34 strzelał z krótkich przystanków.
@mufli75
@mufli75 Жыл бұрын
Jak zwykle świetny film. Mam pytanie, na ile technologia i materiały sprowadzone z zachodu w ramach Lend Lease, miały wpływ na produkcję i udoskonalenie T -34 ?
@arturzawadzki5722
@arturzawadzki5722 Жыл бұрын
wedle autorów na pewno każda dobra cecha wynika z tego {ironic mode}
@mrmementofinis
@mrmementofinis 6 ай бұрын
W komentarzach jak zwykle same spece "od wszytskiego":D Nie przesłuchają całego podcastu, ale swoje "mądre' opnie już piszą:D
@jerzyfotek766
@jerzyfotek766 11 ай бұрын
T34 i Sherman dobre czy złe - one byłe i był ich dużo .
@mirosawtrzpis8042
@mirosawtrzpis8042 11 ай бұрын
Ciekawe ilu Rozjan zginęło w tych czołgach nie wiedząc ile miały biegów
@martinvondee3678
@martinvondee3678 Жыл бұрын
Świetny materiał
@mieczysawfilipowicz6264
@mieczysawfilipowicz6264 Жыл бұрын
Ciekawe pozdrawiam serdecznie
@yurekbond6707
@yurekbond6707 Жыл бұрын
Witam Jestem byłym czołgistą. Zaczynałem na T66,skończyłem na T72. 2,5roku służby nie dla swojej Armii,serce bolało i boli do dzisiaj. Zazdroszczę obecnym Żołnierzom,czołgistom że mogą służyć w Wolnej Polsce. Ale do rzeczy,czołgi to moje hobby.W życiu jeździłem-kierowałem,jestem mechanikiem-kierowcą ,(próbowałem) 11 czołgami. Sześcioma z czasów IIWŚ i pięcioma wyprodukowanymi po 1970. Więc myślę że coś tam mogę powiedzieć nt.T34. Nie wiem jak ówcześni kierowcy-mechanicy sobie radzili z tym czołgiem(nigdzie,zaznaczam nigdzie nie znalazłem dokładnego opisu,wspomnień kierowców-mechaników T34 z czasów wojennych-a mam około 100,może więcej publikacji nt.czołgów IIWŚ) ,ale dla mnie to byli gladiatorzy,siłacze. Moja historia z T34 to zaproszenie w 2009 na uruchomienie,start i jazdę próbną odrestaurowanego czołgu w 100%. Te kilkaset metrów w terenie to była mordęga,walka ze sprzętem,że sobą,z pokonaniem...skrzyni biegów. Żeby wrzucić 3 bieg...podchodziłem do tego 3 razy,tak ciężko,w tak krótkim czasie nie pamiętam żebym się tyle namordował.Dopiero po kilku minutach jazdy kapnąłem się że idzie to zrobić szybciej i mniejszą siłą Tylko że ja miałem czas,sposobność,sposób gdy poprzedni użytkownicy,czołgiści,żołnierze go nie mieli.Gdzie chałas,dym,brak kontaktu,strach nie pomagał Im w prowadzeniu tego czołgu. Trochę wiem nt.przygotowań,szkoleń czołgistów z czasów IIWŚ i nie zazdroszę Im.Obojętnie z jakiego kraju byli,za kogo i w imię czego walczyli. Ale Wasz opis że ten czołg to bubel,to z tym się akurat zgadzam w 100%,że przez ten czołg zginęło tyle załóg właśnie tego typu czołgu,że dla nich,idiotów że wschodu człowiek,specjalista,czołgista nigdy się nie liczył...i dalej nie liczy. W każdym razie,życzę każdemu czołgiście,starej daty jak i obecnemu żeby spróbował jazdy T34. Dziękuję za dobry i potrzebny film. P.s-gdybyście jeszcze mogli podawać w opisie książki,literaturę na jakiej opieracie Waszą wiedzę to byłoby extra. Pozdrawiam
@yurekbond6707
@yurekbond6707 Жыл бұрын
@@stopstupidwar Witam Przepraszam,moja pomyłka,chodzi mi o T62 Pozdrawiam
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 Жыл бұрын
Buhahahahaha w "wolnej" Polsce - na usługach jankesów i Brukseli.
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 Жыл бұрын
Ludzie z lat 30/40 mieli nieco inne wymagania co do sprzętu, wrzucania biegów itd. Komentarz przepełniony goryczą ale to mniej więcej jakby się spinać o to, że Ford A czy Dekawka nie mają komfortu współczesnych pojazdów.
@krzysztofborek9622
@krzysztofborek9622 Жыл бұрын
@@obywatelcane6775 ojoj jaka szkoda, ty byś pewnie wolał służyć dalej dla "braci" że wschodu :)
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 Жыл бұрын
@@krzysztofborek9622 Wolę dla nich niż dla jankesów i lewaków eko-zboków z Brukseli. A tak naprawdę to nie chciałbym nikomu służyć. Móc wreszcie żyć w prawdziwie niepodległej Polsce, która sama o sobie decyduje.
@krzysztofgrzybowski1793
@krzysztofgrzybowski1793 Жыл бұрын
Wszyscy co czytają ten komentarz , miłego dnia !!!
@tomeks4822
@tomeks4822 Жыл бұрын
Bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3
@tomeks4822
@tomeks4822 Жыл бұрын
Bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw
@tomeks4822
@tomeks4822 Жыл бұрын
Bmw
@tomeks4822
@tomeks4822 Жыл бұрын
Bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw x3 olx bmw
@tomeks4822
@tomeks4822 Жыл бұрын
Bmw x3 olx bmw
@70MA52
@70MA52 5 ай бұрын
Dzięki!
@michazurawski4428
@michazurawski4428 Жыл бұрын
Prosimy o materiał na temat czołgów BT, jak sprawdzały się podczas inwazji III Rzeszy na ZSRR.
@januszrzof4660
@januszrzof4660 Жыл бұрын
No to teraz chyba kolej rozprawić się z tym bardzo złym Shermanem
@januszrzof4660
@januszrzof4660 Жыл бұрын
Takie pytanie mam , czy znana jest panu historia jakoby konstruktor t34 by udowodnić doskonałość konstrukcji wyprawił się na front w Finlandii z Charkowa przez Moskwę i z powrotem co przypłacił zapaleniem płuc i zgonem? Ale podobno t34 pokonał 2tyś km
@mariuszmaniek2780
@mariuszmaniek2780 Жыл бұрын
Też oglądałem ten film dokumentalny 😏
@robertklimczak5630
@robertklimczak5630 Жыл бұрын
Rozpoczął konstrukcje projektować inny zespół ale padli ofiarą czystki. Ten co umarł na zapalenie płoć to był zespół kończący projekt. Podczas jazdy parę razy wymieniano sprzęgła. Przynajmniej do tego tylko się przyznawali sami ruskie
@cjprzemek588
@cjprzemek588 Жыл бұрын
Co najlepsze w trakcie podróży popsuł sie kilkanaście razy
@Michal_Zuber
@Michal_Zuber 9 ай бұрын
To pewnie taka sama historia jak z towarzyszem Stachanowem...
@michalstolarczykKRK
@michalstolarczykKRK 6 ай бұрын
Myślę, że fajnie byłoby zrobić odcinki o najlepszych rodzajach czołgów danego Państwa w swojej klasie wielkości.
@dziadek570
@dziadek570 Жыл бұрын
Bardzo dobra analiza czołgu 👏. Najlepszy czołg to 🤔. Po analizie ( wysłuchanie opinii historyków ) to 🤓pzkpfw III . Panowie nie krytykujemy, zapamiętać proszę .
@mirkas47
@mirkas47 9 ай бұрын
A w "Czterech Pancernych" nie ma żadnych problemów z czołgiem :))
@pawelewon9316
@pawelewon9316 8 ай бұрын
Bo to był czołg z powojennej produkcji z Bumaru Łabędy 😁😁😁
@MRSOLD-jq1ih
@MRSOLD-jq1ih 6 ай бұрын
І Григорій на плоту стріляє з Калашнікова.
@bondziorrno
@bondziorrno 5 ай бұрын
Jak to nie. Zjebał się pod Warszawą w czasie Powstania. Silnik czy coś.. W innym wypadku Powstanie by wygrał.
@dariuszpaprocki8693
@dariuszpaprocki8693 Жыл бұрын
a czterej pancerni wraz z psem do samiuśniego Berlina dojechali, no może na dwóch, bo jeden sfajczyli w stogu słomy. I radiostację mięli i interkom, a miejsca tam było od groma. Honoratka się zmieściła i Czereśniak.
@MichalKaczorowski
@MichalKaczorowski Жыл бұрын
W książce najpierw mieli T-34/76 dopiero potem dostali 85.
@veers2883
@veers2883 Жыл бұрын
@@MichalKaczorowski Nawet w serialu pod Studziankami ''mieli'' wariant z działem 76 mm. Jak oglądają wrak Rudego w marcu 1945 niedaleko Oksywia to Wichura nawet mówi żeby olali gruchota bo teraz jadą nowe czołgi z działem 85 mm. Nowy czołg to dopiero dostali kilka dni po 16 kwietnia 1945 po ponownym wypaleniu się naprawionego czołgu ''76''. A że dali ciała i nie znaleźli w bloku wschodnim i w Polsce choćby kilku sztuk z działem 76 tylko poszli na łatwiznę to inna sprawa :).
@MichalKaczorowski
@MichalKaczorowski Жыл бұрын
@@veers2883 no kręcąc serial poszli na "łatwiznę" bo mieliśmy T-34/85 powojennej polskiej produkcji, wyposażone w nie jednostki i poligon do dyspozycji. A 76 była wtedy jak i teraz rzadkością bo większość została zmieniona we wraki w pierwszych latach wojny. Ale serial i tak dobry :D
@att6246
@att6246 Жыл бұрын
Taka ciekawostka, o której może już kiedyś pisałem. W którejś części panzer general, można było" bezpłatnie " uzyskać niemal nieograniczoną ilość czołgów t34. Błąd gry, czy wierność realiom?;) Druga sprawa, że przez to nabyłem ich tyle, iż nie musiałem za bardzo przykładać się do taktyki, ale za to problemem było dowodzenie tą ilością. Przegrywałem czasem, (paradoksalnie - nie przez brak zwracania uwagi na straty),dlatego, że ciężko było"pomieścić", manewrować nimi. No po prostu zapanować nad tym (wiem, co "czuli" dowódcy rosyjscy i skąd ich "finezja" taktyczna). Kolejna sprawa - załogi były niedoświadczone, bo - najzwyczajniej w świecie - nie miały czasu na doskonalenie. Tak szybko ginęły.
@piotrkowalik1776
@piotrkowalik1776 Жыл бұрын
Z tego wniosek, że ZSRR miał niesamowitą ekonomikę zdolną dostarczać każdą ilość czołgów w dowolne miejsce i na tyle wykształconych obywateli, że byli w stanie tą ilość czołgów obsadzić ciągle nowymi załogami. W rzeczywistości starty w przypadku trafienia z reguły sprowadzały się do 1 członka załogi a czołgi były po remoncie przywracane do linii. I nmi tu nie opowiadać że u Sowietów ludzi mnogo. Państwa osi wraz terenami okupowanymi miały ludzi ze dwa razy więcej. Tym bardziej, że do połowy 1943 roku jedna trzecia obywateli ZSRR znajowała się na terenach okupowanych. Proszę nie fantazjować tak mocno bo wychodzą wtedy już nie bzdury a bzdury do kwadratu.
@dzikidzik4321
@dzikidzik4321 Жыл бұрын
przepięknie!
@andrzejwitkowski1257
@andrzejwitkowski1257 10 ай бұрын
Bitwa pod Grunwaldem była potrzebna czy nie !
@michalstolarczykKRK
@michalstolarczykKRK 6 ай бұрын
Nie wiem czy była potrzebna czy nie, ale powiem jedno - czołgi T-34 pod Grunwaldem nie spracowały ;)
@mateuszworach6175
@mateuszworach6175 Жыл бұрын
W jednym z poprzednich podcastów Pan Norbert wspomina o T-34M, myślałem że ten wątek będzie poruszony przy okazji materiału o T-34. Ale mniejsza z tym. Propozycja: omówienie niszczycieli M10, M18 i M36. To może być ciekawy temat do wysłuchania.
@arturzawadzki5722
@arturzawadzki5722 Жыл бұрын
taa, na pewno będą innowacyjne, i doskonałe
@dziadek570
@dziadek570 Жыл бұрын
@@arturzawadzki5722 To więcej niż pewne. Nie jestem fanem rosji tylko realnie patrzę na historie.
@abeloth2743
@abeloth2743 Жыл бұрын
Może coś o największych koncernach zbrojeniowych w trakcie 2 wojny światowej?
@TheNohol
@TheNohol Жыл бұрын
Znakomity odcinek :)
@piotrbabkiewicz3812
@piotrbabkiewicz3812 Жыл бұрын
55000 szt wyprodukowanych T34 to ile ton aluminium zmarnowano na produkcję silników do tego czołgu? W tym czasie sokoły Stalina latały na takich cudach techniki jak Łagg 3. Swoją drogą silnik W2 okazał się nie do zastąpienia jego wersje rozwojowe napędzają dziś nawet nowe T90M.
@__jarek__290
@__jarek__290 Жыл бұрын
Nie wiedziałem że, aż do wersji 90
@abecadlo15
@abecadlo15 Жыл бұрын
Tylko ile rzeczywiście z tego oryginalnego W2 zostało w T90M?
@piotrbabkiewicz3812
@piotrbabkiewicz3812 Жыл бұрын
@@radosaworman7628 Tak ale trzeba pamiętać że diesel kocha żeliwo a nie aluminium. Każdy materiał w czasie występowania naprężeń zmienia swe wymiary.Aluminium jest gorsze pod tym względem od żeliwa, w dodatku ma znacznie większą od żeliwa rozszeżalnosć termiczną. Tuleja cylindrowa musi być stalowa wie w czasie pracy tuleja przesuwa się względem kadłuba. Efekt do dziś silniki wywodzące się z W2 mają krótką żywotność. Znacznie łatwiej zaprojektować mały silnik niespełna 2 litrowy. który będzie bezawaryjny bo w nim przesunięcia są znacznie mniejsze. Im większy silnik te przesunięcia będą większe. Zaletą kadłuba aluminiowego oprócz mniejszej masy jest to że ma mniejszą skłonność do pękania po rozruchu w czasie silnego mrozu. Gdy przypatrzymy się na wszystkie inne silniki diesla do czołgów mają one żeliwne kadłuby. A aluminiowy blok ciągnie się za rodziną silników WE od BT7 wraz z wszystkimi wadami. Dozo zostało zmienione ale pewnych żeczy się nie przeskoczy. Aby przejść na żeliwo nie można go wlać do formy po aluminium. Trzeba policzyć to wszystko na nowo a więc zaprojektować nowy silnik.
@maciekpaciarski9343
@maciekpaciarski9343 2 ай бұрын
Jak to ciasny ??? W " czterech pancernych" to w czolgu Janek potrafil psa "Szarika" wytresowac
@Michal_Zuber
@Michal_Zuber Ай бұрын
Ta, pewnie po rozcięciu kadłuba i wieży na pół do zdjęć
@MichaelWittmann268
@MichaelWittmann268 Жыл бұрын
Panowie piękny odcinek."Wrzućmy 3 bieg"😂😂😂
@pawlo23091991
@pawlo23091991 Жыл бұрын
Jeszcze nie oglądałem, ale już jestem pewien, że odcinek będzie bardzo ciekawy, tematy czołgów akurat bardzo mi się podobają 😍
Pancerny Stalin nadchodzi! Debiut czołgu ciężkiego IS-2.
45:34
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 321 М.
Tygrysy pod Kurskiem
49:33
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 174 М.
Happy 4th of July 😂
00:12
Alyssa's Ways
Рет қаралды 67 МЛН
Slow motion boy #shorts by Tsuriki Show
00:14
Tsuriki Show
Рет қаралды 8 МЛН
路飞被小孩吓到了#海贼王#路飞
00:41
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 80 МЛН
To wcale nie był cud. Wojna polsko-bolszewicka 1920 roku. Zaprasza Łukasz Starowieyski
50:39
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 772 М.
Ewolucja Luftwaffe.
51:28
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 133 М.
Pantera. Najgorszy czołg drugiej wojny światowej.
39:04
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 155 М.
Podwodni spryciarze - ORP Orzeł. Historia Bez Cenzury
18:48
Historia bez cenzury
Рет қаралды 1,3 МЛН
Jak Manstein opisywał Polskę i Polaków we wrześniu 1939 r.?
46:16
Roosevelt idzie na wojnę.
56:14
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 128 М.
Panzer IV. Bohater mimo woli.
52:18
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 200 М.
Barbarossa 1941 - wyniszczenie Wehrmachtu
44:19
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 489 М.
Spitfire vs Messerschmitt - który był lepszy? Historia Bez Cenzury
21:11
Historia bez cenzury
Рет қаралды 418 М.
Look, this is the 97th generation of the phone?
0:13
Edcers
Рет қаралды 5 МЛН
Опасность фирменной зарядки Apple
0:57
SuperCrastan
Рет қаралды 1,1 МЛН
Самые крутые школьные гаджеты
0:49
Kumanda İle Bilgisayarı Yönetmek #shorts
0:29
Osman Kabadayı
Рет қаралды 964 М.
Лазер против камеры смартфона
1:01
NEWTONLABS
Рет қаралды 580 М.