Praktyka u Praktyka - Ser Typu Gouda - podstawy serowarstwa.

  Рет қаралды 267,236

NOMART.PL

NOMART.PL

7 жыл бұрын

Ser typu Gouda , to rodzaj sera dojrzewającego. To drugi odcinek na temat podstaw serowarstwa , również rozwlekły jak poprzedni, ale lepiej 2 razy powtórzyć niż nie dopowiedzieć. Odcinek dal początkujących i ich szczególnie zapraszam do oglądania.
Składniki:
5 l mleka świeżego (nie uht)
1,5-2 g chlorku wapnia
0,5 g kultur bakterii serowarskich do sera Gouda
0,5 g podpuszczki
Wykonanie:
Mleko wlewamy do garnka i zaczynamy podgrzewać.
Na samym początku dodajemy do mleka bakterie serowarskie i delikatnie mieszamy.
W okolicach 30-32 st C dodajemy rozpuszczony w odrobinie wody chlorek wapnia, a w okolicach 38-39 st C wyłączamy grzanie i dodajemy rozpuszczoną w odrobinie wody podpuszczkę - bardzo delikatnie mieszamy, bo skrzep niemal natychmiast zaczyna się tworzyć.
Zostawiamy na 45-50 minut aby skrzep się wzmocnił.
Po tym czasie kroimy skrzep długim nożem w centymetrowe plastry wzdłuż, w poprzek oraz w dwóch płaszczyznach po skosie.
Po pokrojeniu odlewamy około 1 l serwatki. Najlepiej to zrobić używając foremki serowarskiej lub durszlaka z małymi otworami. Wkładamy go do garnka. Przez otwory nacieka serwatka , ale nie przedostaje się skrzep.
Po odlaniu litra serwatki dolewamy tyle samo wody podgrzanej do temp. 30-33 st C. i delikatnie mierzmy oraz podgrzewamy do 48-53 st C.
Po osiągnięciu temperatury , tym samym sposobem co poprzednio odlewamy serwatkę - tyle ile się da.
Po odlaniu serwatki siatkę (chustę) serowarską wkładamy do foremki (jeżeli będziemy dociskać grawitacyjnie) lub do pojemnika pracy (jeżeli jej użyjemy do odciskania) Nakładamy skrzep łyżką dokładnie wypełniając wszystkie przestrzenie, by nie powstały puste przestrzenie i załomy na chuście. Po przełożeniu całości lub wypełnieniu formy składamy chustę i rozpoczynamy odciskanie. Po wstępnym odciskaniu możemy formę uzupełnić. Odciskamy powoli zwiększając nacisk i odlewając serwatkę. Czas odciskania 12-24 h w temperaturze pokojowej. Odciskany ser powinien zmniejszyć swoją początkową objętość o 1/3 minimum do 1/2 maksimum (by ser nie był za twardy). Następnego dnia wyjmujemy uformowany ser i obtaczamy go w soli lub moczymy w solance (1,5 l wody 4-6 łyżek soli). W solance powinien przebywać 2-3 doby, po tym należy go wyjąc i osuszyć często obracając.
Obtoczony w soli ser obracamy 3 razy dziennie, by uniemożliwić powstawanie punktów zbyt wilgotnych - narażonych na infekcję. Po tym czasie ser można przechowywać w chłodnym wilgotnym pomieszczenie lub pomalować dokładnie woskiem serowarskim . Przed malowaniem należy usunąć z powierzchni resztki soli.
Pomalowany woskiem ser można przechowywać nawet lata.
Smacznego
ZAPRASZAM!
SKLEPY STACJONARNE TRÓJMIASTO - nomart.pl/lokal/
SKLEP INTERNETOWY - nomart.pl/
T-SHIRT, KOSZULKI - nomart.redcart.pl/c/554/koszul...
FACEBOOK - Nomart-Artur...
FORUM - nomart.pl/Forum/
INSTAGRAM - / nomart.pl

Пікірлер: 337
@jolantamariarytterbeauties4603
@jolantamariarytterbeauties4603 7 жыл бұрын
Wspaniały film, p.Krzysztof fantastycznie tłumaczył, sposób przekazania wiedzy wspaniały, już się nie boje zrobić sera. Dziękuję wam panowie. Pozdrowienia z Kanady
@piotrekkaszkur3812
@piotrekkaszkur3812 2 жыл бұрын
MA PAN TALENT ŻEBY UMIEĆ SAMEMU ZROBIĆ SOBIE WSZYSTKO NO NO GRATULUJĘ PANU
@0keyholder0
@0keyholder0 4 жыл бұрын
Super!!! Fantastyczni ludzie, przekazują swoją wiedzę i doświadczenie zdobywane bardzo długo, często metodami prób i błędów, poświęcają swój prywatny czas! Pana Artura miałem przyjemność poznać przez telefon osobiście przy okazji zakupów w sklepie :-) Polecam każdemu rozpocząć wytwarzanie własnych wyrobów domowych i uwolnić się od dziadostwa ze sklepów.
@RailFunPL1
@RailFunPL1 7 жыл бұрын
Szacun, super to wygląda Panowie.
@mejvis8948
@mejvis8948 7 жыл бұрын
czegoś takiego było mi trzeba! uwielbiam Pana kanał :)
@kontrrewolucjonista8056
@kontrrewolucjonista8056 7 жыл бұрын
No i o tych serach mi się bardzo podoba :)
@roofix5
@roofix5 4 жыл бұрын
Te filmiki to wyższy poziom i lepsza szkoła jazdy niż większość innych poradników na polskim YT.
@BackF0RSnack
@BackF0RSnack 7 жыл бұрын
Zajebisty kanał !!!
@staryzgredzik178
@staryzgredzik178 7 жыл бұрын
Super filmik, Krzysiu koksu w serach, fach w ręku.Pozdrawiam i czekam na więcej.
@tybrurz5411
@tybrurz5411 7 жыл бұрын
zajebiaszczo lubie Pana filmy
@peelsza4284
@peelsza4284 7 жыл бұрын
aż się ślina toczy na klawiaturę :) super przepis. SERdeczie pozdrawiam. Rozsądny Krytyk :)
@dominikmichalik6746
@dominikmichalik6746 7 жыл бұрын
super odcinek
@wiktorkot5533
@wiktorkot5533 7 жыл бұрын
Pan Krzysztof powinien zrobic kanal na YT , ser wyglada fajnie domyslam sie ze i tez smakuje
@jarosaw4933
@jarosaw4933 4 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za inspirację
@CCBMORAG5
@CCBMORAG5 6 жыл бұрын
swietny film. Dzieki.
@anitamulinek2798
@anitamulinek2798 2 жыл бұрын
Dziękuję za przepis 😀. Wypróbowałam, rodzinka zajadała ze smakiem serek 😊.
@adriankuryo5478
@adriankuryo5478 7 жыл бұрын
Super film !
@danutakorniowicz5462
@danutakorniowicz5462 4 жыл бұрын
Ciekawy filmik,ser super
@piotrekkaszkurgwiazdashowb1793
@piotrekkaszkurgwiazdashowb1793 2 жыл бұрын
Super ❤️ brawo drogi Panie
@Astat18
@Astat18 7 жыл бұрын
Wygląd tego sera to poezja, smak pewnie też.
@cichytv9998
@cichytv9998 7 жыл бұрын
super ze Pan ten temat zaczął zawsze chcialem sam zrobic a pana wolowiny teraz mi sie 12 kilo w wedzarce wedzi:)
@FiletrackerPldarmowetorrenty
@FiletrackerPldarmowetorrenty 4 жыл бұрын
Bardziej przyciągały mnie wędzonki, ale okazało się że cały Pana kanał jest bardzo interesujący. Dziękuję za przepisy i jeszcze chciałbym zobaczyć jak szynkę okopconą się robi, bo sklepowe wędliny sprawiły że zostałem już prawie wegetarianinem :(. Pozdrawiam :)
@niepierdol021
@niepierdol021 7 жыл бұрын
Fajny film. Biore sie za robote.
@piotrekkaszkur1375
@piotrekkaszkur1375 3 жыл бұрын
Jest pan super i Wielki.
@marciu11
@marciu11 7 жыл бұрын
Brawo!
@SirMrMasyl
@SirMrMasyl 7 жыл бұрын
Ale Ty jesteś kocurem @Nomart. Jak będę duży i silny, to też będę robił własne wędliny i sery, jak Ty! Oczywiście wszystko na podstawie Twoich filmów. Piękna sprawa, szanuję.
@konskaporcja3889
@konskaporcja3889 7 жыл бұрын
Przyznam szczerze ze to moj pierwszy obejrzany filmik na tym kanale i na pewno nie raz tutaj wroce! Ogolnie same pozytywy i brak sztucznie nadmuchanego show - to co najbardziej sobie cenie w filmikach kulinarnych. Pozdrawiam serdecznie
@sagittarius8143
@sagittarius8143 4 жыл бұрын
Zainspirowany tym filmem zrobiłem nareszcie własny ser, dopiero co odlałem serwatkę i już się ściska w prasie. Już nie mogę się doczekać degustacji. Wszystkim domorosłym serowarom życzę smacznego ;D
@susi7681
@susi7681 3 жыл бұрын
Zrobiłem wg przepisu ten serek... leżakować miał miesiąc... po tygodniu próba co tam wyszło i ...... rewelacja! Lepszego w życiu nie jadłem ✌... fakt mleko od gospodarza miejscowego z Warmii z miejscowości Urowo, krówki zdrowe, środowisko czyste więc i ser pychaaaaaa.... pozostale 2 kawałki (ponad kilowe) zawoskowane czekamy ponad miesiąc na porządne dojrzewanie 👌.... pozdrawiam panów, good job👌
@NomartPl
@NomartPl 3 жыл бұрын
Super. Smacznego życzę 😁😁😁
@kiju19761
@kiju19761 6 жыл бұрын
Właśnie mi odcieka...znaczy ser ..znaczy ,jeszcze nie gouda.Dla tych co nie mają praski :kupiłem klinki serowarskie i wyciskałem pod PRASKĄ pt.deska do krojenia ,podkładka serowarska na to protosery w klinkach a na to blacha z piekarnika obciążona butelkami z wodą .Mam nadzieję ,że będzie podobny efekt.Pozdrawiam Panie Arturze. :)
@dagadds3737
@dagadds3737 7 жыл бұрын
Wspaniała seria o serowarstwie! Proszę tylko częściej o zbliżenia.
@ukasznikov
@ukasznikov 7 жыл бұрын
Czekam na coś pleśniowego :D
@anawrocki83
@anawrocki83 4 жыл бұрын
panie Praktyk.. co pan mi zrobił w głowie .... Abym ja sery sam w domu robił haha. Dzięki za pozytywne inspiracje. Nawet odrobiłem zadanie domowe z historii tego typu produktów i co ciekawe pierwsze zapiski o pierwszych serowarach pochodzą z Kujaw ok 7000 lat temu, kto by pomyślał... Ale Polak potrafi ... Pozdrawiam i z ciekawością śledzę pana kanał. :)
@janmarczuk6411
@janmarczuk6411 7 жыл бұрын
Film przygotowany niezwykle ciekawie, zresztą jak cała seria. Jednak po obejrzeniu tego konkretnego odcinka, jako znawca tematu toksykologii nie mogłem pominąć komentarza dotyczącego pleśni. W przypadku produkcji przedstawionego tego konkretnego sera wkradły się zarodniki grzybów pleśniowych, które nie są szczepem pożądanym w tym przypadku i celowo dodanym przy produkcji sera. Pisząc bardziej szczegółowo nadmieniam, że pleśń sama w sobie nie jest dla człowieka szkodliwa, szkodliwe są mikotoksyny. Mikotoksyny to metabolity wtórne, które są niepotrzebne do funkcjonowania komórek organizmu. Z pośród dziesiątek czy setek trujących związków tego typu, około 20 występuje w większych stężeniach w artykułach spożywczych. Wytwarzane są głównie przez pięć rodzajów grzybów pleśniowych, a mianowicie: Aspergillus, Penicillium, Fusarium, Alternaria i Claviceps. Na pleśniowe produkty przemiany materii powinny zwracać szczególną uwagę osoby, których organizm wykazuje reakcje alergiczne względem mykotoksyn tj. np: aflatoksyn. Często jednak zdarza się, że osoba uczulona dowiaduje się o swoim uczuleniu w momencie wystąpienia reakcji. Reakcje uczuleniowe mogą przebiegać objawowo bezpośrednio po zetknięciu z alergenem lub z opóźnieniem. Jeśli wystąpią od razu można w dosyć łatwy sposób stwierdzić przyczynę, podać np. wapń i wykluczyć produkt, natomiast wystąpienie opóźnionej reakcji, zbagatelizowanie jej, niepowiązanie z alergenem może doprowadzić do poważnego wstrząsu anafilaktycznego, a nawet nierzadko do śmierci. Warto o tym pamiętać, podejmując decyzję, czy wyrzucić spleśniałą żywność do kosza czy ją spożyć. To co zwykle widzimy na żywności to plecha, a to czego nie widzimy to grzybnia. To własnie grzybnia wytwarza mikotoksyny. Grzybnia jest zwykle setki, a nawet tysiące razy większa od plechy, więc wykrojenie nalotu który widzimy kompletnie nic nie daje. Dlatego nie należy sugerować się wielkością pleśni, ponieważ jeśli już widzimy wykwit oznacza to, że zaatakowany jest cały produkt. Ponadto, jeśli sami nie dodaliśmy nieszkodliwego szczepu pleśni (np.: Penicillium roqueforti, P. candidum, P. chrysogenum, P. nalgiovense), nadającego smak serowi, kiełbasie, etc., a taki się pojawił pewne jest, że produkt został poddany działaniu pleśni z rodzajów niepożądanych, ponieważ nawet maleńka plamka może być z gatunku tych, które wytwarzają dużo mikotoksyn. Warto jednak wiedzieć o warunkach właściwego i higienicznego przechowywania serów i wędlin pleśniowych. Mianowicie nie wolno ich przechowywać w lodówce z innymi produktami spożywczymi. Muszą one być szczelnie odseparowane od nich, bowiem grzyby z rodzaju Penicillium i inne grzyby pleśniowe mogą jednak zmieniać aktywność metaboliczną i tym samym szybko dopasowywać sposób tworzenia mikotoksyn i ich ilość do podłoża zwiększajac tym samym swój stopień "zjadliwości". Oznacza to, że np. wzrost P. roqueforti na danym serze np. po przeniesieniu na nożu na inny ser czy wędlinę wymyka się spod kontroli i może skutkować produkcją groźnych mikotoksyn. DLA TEGO każdy produkt zaatakowany przez pleśń trzeba wyrzucić w całości. Nie wolno go nawet przeznaczać dla zwierząt, szczególnie hodowlanych.
@RONI-cz8ds
@RONI-cz8ds 2 жыл бұрын
dzieki już lece robic swoj
@filozof71
@filozof71 7 жыл бұрын
Bardzo dobry film. Przydałoby się więcej zbliżeń. Czekam na Cheddar.
@magnus4946
@magnus4946 7 жыл бұрын
Oooo mleko z mojego rodzinnego miasta :)
@wojtekm8060
@wojtekm8060 7 жыл бұрын
Świetny film! Pan Krzysztof bardzo fajnie opowiada o produkcji sera. Widać pasję. Panie Arturze a może w następnych filmach rozwiniecie temat nalewek? pozdrawiam
@mtede
@mtede 7 жыл бұрын
Super poradnik na pewno skorzystam.
@kamilosieglewski2129
@kamilosieglewski2129 7 жыл бұрын
Gouda ma potężne ilości vitaminy K2!! Dzięki za to!
@felikzabinski6919
@felikzabinski6919 6 жыл бұрын
Zrobiłem go wczoraj.Dzisiaj leży obtoczony w soli. Z 5 litrów mleka wyszło mi 750 gramów. Wygląda zacnie.
@piotrekkaszkur1375
@piotrekkaszkur1375 3 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie
@maciejhechlacz3461
@maciejhechlacz3461 7 жыл бұрын
Wszystko super , tylko jedna mala uwaga do operatora kamery, prosze na przyszlosc o nieco wieksze zblizenie. ;)
@Montecristo257
@Montecristo257 4 жыл бұрын
Przecież tam nie ma operatora . Widać że kamera stoi na statywie .
@bakumagic6191
@bakumagic6191 7 жыл бұрын
Całe 42min czekałem aż wyciągnie pan swoje swojskie Piwo i poczęstuje pan gościa ... zawiodłem się Odcinek super czekam na więcej pozdrawiam
@kamiba8992
@kamiba8992 7 жыл бұрын
Drożdże kochają serwatkę. Warto wykorzystywać ją w wypiekach drożdżowych, zamiast płynu podanego w przepisie. Sprawdzone wielokrotnie, na własnej skórze ;) Można ją również odparować, przez ponowne gotowanie jeśli ma się jej wiekszą ilość, dzięki czemu uzyskuje się ricottę. Czyli drugi ser ;)
@rudiako0
@rudiako0 7 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film, aczkolwiek - drobne spostrzeżenie - fajnie by było jakby kamera nie była taka statyczna.. może pokazać trochę bardziej z bliska jak to wygląda w garnku itd. ;) urozmaiciło by to bardzo fajnie film moim zdaniem
@piotrekkaszkur1375
@piotrekkaszkur1375 3 жыл бұрын
Kocham żółte sery. Topione też.
@pabloerw792
@pabloerw792 7 жыл бұрын
super film. nie podoba mi się jak ktoś jedzie po koledze. fachowiec nie musi być super gwiazdą telewizji. jest dobry w tym co robi. pytanie: czy ten ser można wiedzieć?
@NomartPl
@NomartPl 7 жыл бұрын
Czy chodzi o wędzenie ? - tak, można też zamiast woskowania - wędzić. Wędzimy najczęściej na zimno.
@tontobugsym.9653
@tontobugsym.9653 7 жыл бұрын
pablo erw Właśnie. Sympatyczny i fachowiec ten Pan Krzysztof.
@richardstarone2482
@richardstarone2482 3 жыл бұрын
Dziekuje za trud , utwor jak zwykle profesjonalny . Pytanie ? czy mozna zrobic ten ser z mleka koziego 3.8 ( co znaczy UHT) pozdrowienia!
@piotrekkaszkur3812
@piotrekkaszkur3812 2 жыл бұрын
JEST PAN SUPER BRAWO GRATULUJĘ PANU LOVE POLAND VIVA POLONIA KOCHAM MÓJ PIĘKNY KRAJ POLSKĘ NIECH ŻYJE POLSKA
@obidowscy
@obidowscy 7 жыл бұрын
Proponuję do solenia sól nie jodowaną , a dobre mleko to podstawa pozdrawiam .
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 5 жыл бұрын
Podstawa to własna owca na własnym trawniku 🙌🙆
@cichy00711
@cichy00711 5 жыл бұрын
@@ArturZagaj-Izraelita podstawa to własna krasula w pokoju
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 5 жыл бұрын
@@cichy00711 👪🙌🙆👋👶👏🌑👪
@lickedbyflames8329
@lickedbyflames8329 7 жыл бұрын
właśnie dlatego youtube na zawsze pozostanie moją ulubioną stroną w internecie
@fabianfabie6585
@fabianfabie6585 7 жыл бұрын
rewelacja chcialbym sprobowac zrobic w domu taki serek tylko mam jedno pytanie jesli mozna. Co zrobic jesli nie mam mozliwosci zdobycia takiego wosku czy jest jakas inna alternatywa z gory dziekuje i pozdrawiam swietna robota panowie i zycze sukcesów
@marcinmarcin4098
@marcinmarcin4098 4 жыл бұрын
można świece stopić w garnku
@camserwis3211
@camserwis3211 6 жыл бұрын
Szanowny Panie Arturze :) przydałaby się dodatkowa kamerka gdzieś przy oknie, patrząca na blat roboczy bo nie mogę zerknąć co w garnku skwierczy... :)
@NomartPl
@NomartPl 6 жыл бұрын
Zgadza się :-) - ten film na już rok - od tego czasu mam czym z drugiej strony do garnka zaglądać i parę innych technicznych nowości. Zapraszam do oglądania nowszych filmów.
@piotrekkaszkurgwiazdashowb1793
@piotrekkaszkurgwiazdashowb1793 2 жыл бұрын
PIOTREK KASZKUR ARTYSTA ❤️ POZDRAWIA SERDECZNIE WSZYSTKICH PANSTWA LOVE POLAND VIVA POLONIA KOCHAM MÓJ PIĘKNY KRAJ POLSKĘ NIECH ŻYJE POLSKA ❤️
@pawelgolicz7496
@pawelgolicz7496 7 жыл бұрын
Może teraz coś pleśniowego??
@piotrus3223
@piotrus3223 4 жыл бұрын
Pawel Golicz dawaj do mnie dawno lodówki nie myłem
@MsWisek
@MsWisek 4 жыл бұрын
Pleśniowy to on jest
@magdakobylec9400
@magdakobylec9400 7 жыл бұрын
Panie Arturze, prasa którą na filmie widać, różni się od tej która jest w sklepie. Czym, oprócz wyglądu się różnią? Chciałabym przymierzyć się do tej Goudy, nie wiem, czy ta praska ze sklepu się nada. Ser koryciński wyszedł przepyszny...dzięki :)
@willypl1
@willypl1 7 жыл бұрын
Super film. Czy do mleka prosto od krowy trzeba też dodawać chlorek wapnia ?
@NomartPl
@NomartPl 7 жыл бұрын
Nawet do sklepowego nie trzeba, tylko można :-) bo poprawia wydajność.
@tomaszstepczynski5763
@tomaszstepczynski5763 3 жыл бұрын
takie pytanko, czy ten czas aby wytworzyla sie skorka uda sie w lodowce jesli nie mamy nigdzie takiej temp kolo 10 stopni?
@hensara4806
@hensara4806 6 жыл бұрын
dziekuje za filmik :) jakiej firmy te zywe kultury bakterii, typowe do serów czy moze byc np. do kefiru czy jogurtów? pozdrawiam.
@NomartPl
@NomartPl 6 жыл бұрын
Użyliśmy bakterii serowarskich do goudy firmy Browin.
@grzegorzgibki2472
@grzegorzgibki2472 5 жыл бұрын
Mezofilne
@grzegorzkabaa2367
@grzegorzkabaa2367 Жыл бұрын
Witam. Chcę się zabrać za ser gouda z 10 litrów mleka jaką dużą formę do prasowania muszę kupić u Pana w sklepie ?
@cichytv9998
@cichytv9998 7 жыл бұрын
nic tylko prase zamawiac:)
@agnieszkazema6080
@agnieszkazema6080 6 жыл бұрын
Bardzo fajnie wytłumaczone, chętnie wypróbuję, tylko czym zastąpić praskę do sera ?
@NomartPl
@NomartPl 6 жыл бұрын
Jakim ciężkim rzeczownikiem - słój z wodą, odważnik itp
@agnieszkazema6080
@agnieszkazema6080 6 жыл бұрын
NOMART ok :) dziękuje pięknie za tak szybką odpowiedź ! :)
@Patenciarz
@Patenciarz 7 жыл бұрын
Czym zastąpic te kultury bakterii, czy dodanie sklepowego sera na jakimś etapie nie da takiego samego efektu, jak robię twaróg to zostawiam sobie zsiadłego mleka przed zagrzaniem aby mieć na następny raz, podobnie robi się z zakwasem (w piek. zaczątkiem) a z serem ?
@NomartPl
@NomartPl 7 жыл бұрын
Najlepiej dodać oryginalne kultury bakterii. Przez jakiś czas ich nie było - ale za tydzień ponownie pojawią się na naszym sklepie www.nomart.pl
@fidomator777
@fidomator777 7 жыл бұрын
dlugo ....ale kompetentnie .....tak mozna sie czegos nauczyc !!!!! ....dla wszyskich komentujacych osoby a nie przepis i wykonanie tylko male slowo ...zalacz kamere i ucz nas wszyskich, umiesz lepiej !!!!!!!!!
@zoltrixon
@zoltrixon 2 жыл бұрын
Witam , mam pytanie jak zamoczyłam ser w solance po 4 godzinach zrobił się z jednej strony tej zanurzonej do dołu mazisty . Czy to prawidłowa reakcja sera na solankę ?
@NomartPl
@NomartPl 2 жыл бұрын
Czy chodzi o ser żółty ?
@AgnieszkaLuczynska
@AgnieszkaLuczynska 7 жыл бұрын
miejsce po krojeniu sera można ponownie posmarować woskiem i odstawić do dalszego dojrzewania
@atajza
@atajza 5 жыл бұрын
Poszedłem po ser. Pycha
@holynex
@holynex 7 жыл бұрын
Czy Krzuchu ma swoj kanal na YT? Fajny gosc :)
@NomartPl
@NomartPl 7 жыл бұрын
Na razie nie - udziela się w firmowych pokazach i prezentacjach organizowanych przez Browin
@jaktjaas1400
@jaktjaas1400 7 жыл бұрын
Wszystko super tylko średnia przyjemność oglądać Was w całej okazałości. Miałem wrażenie jak bym oglądał to co na blacie z Księżyca.
@NomartPl
@NomartPl 7 жыл бұрын
W nowszych filmach już problem przybliżeń w istotnych momentach jest rozwiązany.
@therealjackfisher
@therealjackfisher 7 жыл бұрын
Właśnie robię goudę z 27 litrów mleka. Bedzie co jeść.
@martusia1984abc
@martusia1984abc 3 жыл бұрын
I jak gouda wyszla?
@MrCham1976ful
@MrCham1976ful 4 жыл бұрын
Witam panie Arturze ,mam problem ser zawoskowany dwa razy zaczął się "pocić" ściereczka pod serem jest dosyć mokra i tylko z jednego miejsca leci ,co robić ? jeszcze raz wosk nałożyć czy to normalne ?
@NomartPl
@NomartPl 4 жыл бұрын
To nie jest dobrze. Albo za wcześnie był woskowany (nie miał stabilnej własnej skórki, albo w serze się coś dzieje. Rozpakowałbym i porządnie podsuszył - nawet z wentylatorem, ponownie woskował. Trzymać w chłodzie.
@zbychboz7763
@zbychboz7763 3 жыл бұрын
a co z serwatką? upieke chleb ale tego i tak za gużo zostaje czy do czegoś jeszcze można stosowc
@romualdulanowski8485
@romualdulanowski8485 4 жыл бұрын
Zdrowa serwetka chyba jak ktoś dba o rogi i racice główny składnik kazeina niezastąpiona przy produkcji ebonitu staroświeckiego plastiku czarne włączniki wtyczki telefony na zdrowie 🍻
@Destiny-xe4lc
@Destiny-xe4lc 7 жыл бұрын
W ciemno łapka :}
@arturzyto4817
@arturzyto4817 3 жыл бұрын
Super kanał, przymierzam się do serowarstwa, natomiast mam pytanie jaka pojemność tej praski?
@NomartPl
@NomartPl 3 жыл бұрын
Któraś z małych 1,2-1,4 litra.
@arturzyto4817
@arturzyto4817 3 жыл бұрын
@@NomartPl jak obejrzałem film po raz kolejny to się okazało że jednak jest informacja...dziękuję i polecam wszystkim kanał bo warto
@mrmariofranko961
@mrmariofranko961 7 жыл бұрын
czyli korzystając z mleka prosto od krowy chlorek można pominąć ,mam jeszcze pytanie odnośnie samej produkcji ,czy można użyć w części mleka zsiadłego, np. 3,5 l mleka swieżego + 1,5 l zsiadłego ? mleko oczywiscie prosto od rolnika bez kontaktu z jakimkolwiek zakladem przetworczym
@NomartPl
@NomartPl 7 жыл бұрын
Chlorek zawsze można pominąć - wzbogaca i poprawia wydajność, ale nie jest konieczny. Co do eksperymentu z mlekiem zsiadłym - chętnie usłyszę co z tego wyszło :-)
@dje07nw
@dje07nw 7 жыл бұрын
Witam. Oczywiście spróbuję samemu wykonać. Mam jednak pytanie techniczne. Czy taki ser można doprawiać? Na przykład poprzez dodanie pesto lub suszonych pomidorów? I na jakim etapie taki zabieg wykonać?
@NomartPl
@NomartPl 7 жыл бұрын
Można to zrobić na etapie przed powstaniem skrzepu, ale wtedy część się wypłucze z serwatką. Można wprowadzić do sera po odlaniu serwatki ale przed odciskaniem, ale wtedy może wystąpić mała nierównomierność rozproszenia przyprawy w serze. Można tez ser obtaczać w mieszaninie soli i ziół albo płynną solankę wzbogacić ziołami, ale wtedy efekt nie będzie dogłębny. Należy dopasować metodę do własnych preferencji.
@dje07nw
@dje07nw 7 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za szybka odpowiedź. Czyli potwierdzenie zasady ze to trening czyni mistrza:)
@Maniekson
@Maniekson 7 жыл бұрын
Pan od serów ma podobny sposób mówienia jak filozof z filmu "Rejs" :)
@inakal9843
@inakal9843 2 жыл бұрын
Witam, robimy z mężem sery korzystając z pańskich porad, mąż podgląda pańskie wyroby wędliniarskie, a mnie w tej chwili interesuje ta kuchenka indukcyjna. Palniki gazowe są za wysoko. Jak postawię duży garnek, jest za wysoko niewygodnie się z nich korzysta. Widzę, że stawia Pan na niej dość ciężki garnek, musi być solidna. Jaka cena, czy poleca ją Pan, jaka to jest firma? Mógłby Pan coś doradzić?
@NomartPl
@NomartPl 2 жыл бұрын
To dawny zakup - teraz z czystym sumieniem mogę polecić tą - odpowiednia moc i wytrzymałość mechaniczna. sklep.nomart.pl/p/495/14674581/kuchenka-ceramiczna-3200-w-urzadzenia-elektryczne-dom-i-ogrod.html
@maciejb9370
@maciejb9370 7 жыл бұрын
Kobita to mnie z domu pogoni, dzisiaj zarazilem sie serowarstwem :) ( niewspamne juz o wedliniarstwie )
@Patenciarz
@Patenciarz 7 жыл бұрын
mnie też, bo sprzątanie zostawiam dla niej.
@MissAndrande
@MissAndrande 6 жыл бұрын
Czy zamiast kultury bakterii można dodać jogurt naturalny? Albo jeszcze lepiej jogurt z grzybka tybetańskiego?
@AA-hz6ts
@AA-hz6ts 6 жыл бұрын
W którym momencie Panowie dodawali te bakterie bo przeoczyłem ?
@piotrn897
@piotrn897 3 жыл бұрын
Panie Arturze zrobiłem ser wg przepisu, wyszedł dobrze ma dobry smak i fajny kolor, lecz po 3 dniach ma konsystencję oscypka, czy wszystkie sery na początku maja taka konsystencję a po czasie dojrzewają i są miekkie w środku i przy gryzieniu nie skrzypią na zębach?
@NomartPl
@NomartPl 3 жыл бұрын
Wszystko zależy od jakości i jędrności serowego ziarna, a jeszcze wcześniej - od tego czy sprzed był prawidłowy.
@piotrn897
@piotrn897 3 жыл бұрын
@@NomartPl Generalnie skrzep powstał bardzo zwarty, przy krojeniu obracał się ,były trudności w jego krojeniu nie byl taki fajny i jednolity jak u Pana, serwatka była przezroczysta koloru żółtego a z tego co kojarzę u Pana wyglądała troche inaczej. Pamiętam że na jednym filmie u Pana również był ten problem ze skrzep sie obracał, zastanawiam się czy to nie wina dodania za dużej ilości podpuszczki do świeżego mleka "prosto od krowy".
@lukzak1980
@lukzak1980 7 жыл бұрын
Z serwatki można zrobić Ricotte
@Daniel-jk8wq
@Daniel-jk8wq 4 ай бұрын
Panie Arturze ,czy ową pozostałą serwatkę mozna wykorzystać do produkcji serka ricotta? Czy działanie takie nie ma sensu, z powodu doslownego rozwodnienia serwatki?
@NomartPl
@NomartPl 4 ай бұрын
Rozwodnienie jest utrudnieniem, bo białko serwatkowe bardziej jest rozproszone, a i pH takiej serwatki jest wyższe. Jak się doda 10-20 % mleka i więcej jakiegoś kwasu obniżającego pH to się powinna udać. Może się nie zebrać na górze i być bardzo drobnoziarnista, więc warto zostawić na parę godzin do ostygnięcie i przelać przez gęstą chustę. Często się w tą "sieć" coś złowi.
@Daniel-jk8wq
@Daniel-jk8wq 4 ай бұрын
Dziękuję za pomocną odpowiedź, serdecznie pozdrawiam
@jakubkaczor13
@jakubkaczor13 7 жыл бұрын
W momencie kiedy już Pan spróbował po dwóch tygodniach jak smakuje, to czy od tego momentu dalej można go przechowywać przez wspomniane dwa lata? Trzeba go ponownie pomalować w miejscu wykrojenia kawałka do degustacji? Pozdrawiam.
@NomartPl
@NomartPl 7 жыл бұрын
Jeżeli go chcemy dalej dojrzewać - to tak - należy go lekko natrzeć solą a po tym pomalować.
@ukaszsawicki2197
@ukaszsawicki2197 6 жыл бұрын
Jak to jest w przypadku świeżego mleka od krowy? Tak samo dodajemy chlorek i podpuszczke?
@NomartPl
@NomartPl 6 жыл бұрын
Chlorek wapnia nie jest obowiązkowy nawet przy mleku sklepowym chociaż zwykle jest dodawany. Podpuszczka jest potrzebna w obu przypadkach. Bez podpuszczki możemy zrobić np twaróg (najpierw zsiadłe mleko, które następnie przelewamy do klinka serowarskiego.
@zielczi9529
@zielczi9529 7 жыл бұрын
Więcej sera! Ile taki podstawowy zestaw do wyrobu sera wychodzi cenowo?
@NomartPl
@NomartPl 7 жыл бұрын
Serowarstwo jest niskonakładowym hobby :-) nomart.redcart.pl/c/526/serowarstwo.html
@swiechudh
@swiechudh 7 жыл бұрын
Czy smak sera zależy od użytej kultury baterii, różne kultury do innych gatunków serów, podobnie jak z drożdżami w piwie? Czy szczep bakterii jest jeden, a sterujemy parametrami mleka aby osiągnąć konkretny efekt?
@NomartPl
@NomartPl 7 жыл бұрын
Tak - używamy właściwy szczep bakterii. Smak zmienia się też z czasem dojrzewania. Stosuje się też przyprawy i dodatki.
@swiechudh
@swiechudh 7 жыл бұрын
Dziękuje za odpowiedź. Bardzo dobry film! Pozdrawiam
@yarkorab
@yarkorab 2 жыл бұрын
Pytanie, czy z pozostałej serwatki można otrzymać ricottę?
@NomartPl
@NomartPl 2 жыл бұрын
Teoretycznie tak, ale ricotty wychodzi mało ze standardowej serwatki, a tu mamy jeszcze rozcieńczaną wodą. Można dodać więcej mleka, ale to też trochę zmieni smak.
@januszptaszek1672
@januszptaszek1672 5 жыл бұрын
Witam. Zrobiłem kilkanaście serków. Niektóre, po przeleżeniu kilku, kilkunastu dni w wosku zaczynają puchnąć i wosk pęka. W środku wygląda jak topiony - do spożycia się nadaje. Ser leżakuje w chłodnej piwnicy. Co może być powodem? Pozdrawiam.
@NomartPl
@NomartPl 5 жыл бұрын
Przyczyn szczegółowych może być wiele, ale sprowadzają się do wspólnego punktu - nadmiar drobnoustrojów i temperatura, Mogło to wystąpić na różnych etapach na przykład za dużo bakterii w mleku, za wysoka temperatura sera przy tworzeniu własnej skórki, niewłaściwe solenie, za wysoka temperatura przechowywania po woskowaniu i inne przyczyny.
@pawelk85
@pawelk85 7 жыл бұрын
Masz w sklepie dodatki smakowe do serów typu gouda, w którym momencie je dodać?
@NomartPl
@NomartPl 7 жыл бұрын
Mamy gotowe mieszanki smakowe ogólnego przeznaczenia, ale nic nie stoi na przeszkodzie własnym eksperymentom. Jeżeli dany ser smakuje nam posypany jakąś przyprawą - oznacza to, że możemy próbować wprowadzić ją wcześniej do sera. Można to zrobić na etapie przed powstaniem skrzepu, ale wtedy część się wypłucze z serwatką. Można wprowadzić do sera po odlaniu serwatki ale przed odciskaniem, ale wtedy może wystąpić mała nierównomierność rozproszenia przyprawy w serze. Można tez ser obtaczać w mieszaninie soli i ziół albo płynną solankę wzbogacić ziołami, ale wtedy efekt nie będzie dogłębny. Należy dopasować metodę do własnych preferencji.
@36bjorni
@36bjorni 7 жыл бұрын
Bardzo fajny film, ale zainwesowal bym jeszcze w jedną kamerę aby kręcić cały czas zbliżenia tego co robię , lub wymienił bym kamere nazaopatrzoną w piloa żeby robić zbliżenia . Widać, że filmy są poddawane obróbce więc wszystko można było by pokazać dokładnie . Pozdrawiam serdecznie .
@maciejb9370
@maciejb9370 7 жыл бұрын
Czy mleko z mlekomatu czyli swieze, musi byc wczesniej przegotowane ?
@NomartPl
@NomartPl 7 жыл бұрын
Do celów serowarskich - nie.
@maciejrajewski2937
@maciejrajewski2937 7 жыл бұрын
Jak rozumiem, odstawiamy na półkę szynkowar, i robimy ser. Jak tak obserwuję, to ser koryciński od sera gouda różni się tym, że w przypadku sera gouda odlewamy nadmiar serwatki i uzupełniamy go wodą,a w przypadku sera korycińskiego tego zabiegu nie robimy? Mam rację?
@NomartPl
@NomartPl 7 жыл бұрын
... no i dodaniem właściwych kultur bakterii, oraz bardziej intensywnym odciskaniem i koniecznością dojrzewania.
@mirosawwasikowski5917
@mirosawwasikowski5917 6 жыл бұрын
Ważąc kultury bakterii to w saszetce 1 gr jest 0,86g .Podpuszczka ok.
@Sighduf
@Sighduf 3 жыл бұрын
A można wpisać różnice jak mamy mleko prosto od krowy ? dodaje się wszystko czy co ?
@NomartPl
@NomartPl 3 жыл бұрын
Jeżeli się je pasteryzuje to nie ma różnic. Jeżeli nie to można postąpić jak w tym filmie kzfaq.info/get/bejne/oK2ZhZqfuM-qdIk.html
@krzysztofurban4723
@krzysztofurban4723 7 жыл бұрын
Zrobiłem, ale skrzep szybko przemienił się w zbitą gęstą masę. Z foremki wyciekło tylko kilka łyżeczek serwatki. Teraz poszedł do soli, i dalej wg przepisu jw. Dlaczego tak się związał już w trakcie? Za tydzień robię następny. Zaznaczam, że mam mleko prosto od krowy, nie dodawałem wapnia-takie zrobiłem odstępstwa od przepisu. Pozdrawiam
@NomartPl
@NomartPl 7 жыл бұрын
Zwarty skrzep nie nie wada, a zaleta - prawdopodobnie dobrze została zebrana serwatka po krojeniu. Jeżeli jest wątpliwość, czy oddał właściwą ilość serwatki - to można go jeszcze raz pokroić przed przełożeniem do foremek.
@konradjurzak3148
@konradjurzak3148 7 жыл бұрын
Tak z czystej ciekawości - jaka mniej więcej jest gramatura gotowego wyrobu?
@NomartPl
@NomartPl 7 жыл бұрын
500-600 g
@Zwariowny
@Zwariowny 3 жыл бұрын
Zrobiłem ser według filmu, leżakował 1,5 miesiąca. Pod woskiem pleśniał po 1,5 miesiąca leżakowania dalej był serem białym raczej coś jak ser Feta. Co mogłem zrobić nie tak?
@NomartPl
@NomartPl 3 жыл бұрын
Może za wcześnie nałożony wosk lub za sucho w pomieszczeniu i się rozszczelnił - wtedy powłokę trzeba uzupełniać. Raczej na pewno za małe siły prasowania i może niewystarczające suszenie ziarna.
Kaszkawał Pyszny Ser Domowy - Praktyka u Praktyka
45:58
NOMART.PL
Рет қаралды 135 М.
Domowy Ser Gouda Dojrzewający 1 rok - Praktyka u Praktyka
39:12
Llegó al techo 😱
00:37
Juan De Dios Pantoja
Рет қаралды 60 МЛН
Inside Out Babies (Inside Out Animation)
00:21
FASH
Рет қаралды 23 МЛН
ПРОВЕРИЛ АРБУЗЫ #shorts
00:34
Паша Осадчий
Рет қаралды 7 МЛН
Sensational Cheese Making Process on Old Fashioned Farm From Romania
19:52
Peasantartcraft
Рет қаралды 1,6 МЛН
Jak zrobić ser Gouda
25:30
Sery Rzemieślnicze
Рет қаралды 116 М.
Ser typu Gouda z Czarnuszką - Praktyka u Praktyka
32:21
NOMART.PL
Рет қаралды 37 М.
Praktyka u Praktyka - Ser Mozzarella
20:27
NOMART.PL
Рет қаралды 285 М.
domowy ser RICOTTA. Prosty ser z SERWATKI
19:30
SlowLife 24
Рет қаралды 43 М.
Ser podpuszczkowy typu Koryciński, podstawy serowarstwa
38:50
Serowar.pl
Рет қаралды 309 М.
Homemade Natural Cheeses - Practice with a Practice
25:35
NOMART.PL
Рет қаралды 130 М.
PRZETWÓRSTWO MLEKA na poziomie gospodarstwa
18:07
CDRBrwinow
Рет қаралды 185 М.
Camembert - Homemade Cheese - Practice with Practice
28:07
NOMART.PL
Рет қаралды 87 М.
Llegó al techo 😱
00:37
Juan De Dios Pantoja
Рет қаралды 60 МЛН