Promieniowanie Czerenkowa - co nam powie o Wszechświecie obserwatorium CTA? | prof. M. Nikołajuk

  Рет қаралды 33,921

Radio Naukowe

Radio Naukowe

2 жыл бұрын

👉 Zostań Patronem: patronite.pl/radionaukowe
👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radionaukowe
🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radionaukowe
🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
🌐 Strona: radionaukowe.pl
👍 Facebook: / radionaukowe
📷 Instagram: / radionaukowe
❌ Twitter: / radionaukowe
🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
Promieniowanie Czerenkowa produkują cząstki poruszające się szybciej od światła. Zanim zaprotestujecie: tak, maksymalna prędkość to prędkość światła w próżni. Ale światło w ośrodku zwalnia. - Na przykład w atmosferze jego prędkość może być 0,3% mniejsza od maksymalnej. Może być więc tak, że super energetyczna cząstka będzie poruszać się z prędkością większą niż prędkość światła w tymże ośrodku. I wtedy ta cząstka zaczyna produkować niebieskie promieniowanie, promieniowanie Czerenkowa - wyjaśnia prof. Marek Nikołajuk z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku, sekretarz Międzynarodowej Unii Astronomicznej.
Promieniowanie Czerenkowa pozwala astronomom na obserwację Wszechświata - pośrednio - w promieniowaniu gamma (wysokoenergetycznym), które jest przez naszą atmosferę jest blokowane. Właśnie powstaje duże obserwatorium - Cherenkov Telescope Array (CTA), które ma być nową jakością w tego typu obserwacjach. Prof. Nikołajuk jest zaangażowany w projekt CTA.
Tylko, co cząstki szybsze od fotonów mają nam dać w kontekście promieniowania gamma (czyli pędzących fotonów)? Tu właśnie pojawia się wspomniana „pośredniość”. - Otóż, kiedy taki bardzo, bardzo energetyczny foton, np. biliard bardziej energetyczny niż foton widzialny… wpada do atmosfery, to w końcu zaczyna grzęznąć. Ale jego energia jest na tyle olbrzymia, że zaczyna wokół siebie tworzyć pary cząstek. Elektron-antyelektron. I te pary poruszają się z większą prędkością niż lokalna prędkość światła produkując promieniowanie Czerenkowa - wyjaśnia naukowiec. Dzięki analizie tego promieniowania można analizować samo promieniowania gamma.
- Ten proces zaczyna się 10-12 km nad Ziemią, czyli w wysokości przelotowej samolotów - dodaje prof. Nikołajuk. Zatem, kto leciał samolotem pasażerskim, leciał wśród promieniowania Czerenkowa. Jednak ze względu na niezwykle krótkie błyski, nie jesteśmy w stanie tego dostrzec gołym okiem (ani z samolotu, ani z Ziemi).
Dlatego potrzebne nam jest CTA - sieć kilkudziesięciu wysoce specjalistycznych teleskopów w trzech wymiarach, umieszczanych na pustyni Atacama w Chile i hiszpańskiej wyspie La Palma. Międzynarodowy projekt CTA nam pomóc lepiej zrozumieć czarne dziury, gwiazdy neutronowe, aktywne jądra galaktyk, czy ciemną materię. W podcaście rozmawiamy dużo o technicznych wyzwaniach takiego nowego obserwatorium (np. trzeba było zbudować drogę), o tym czy nie lepiej wysłać teleskopu ponad atmosferę i czy oglądanie w dzieciństwie Star Treka determinuje karierę. Polecam!
Więcej: www.cta-observatory.org/
Strona prof. Nikołajuka: 212.33.71.131/~mark/
Grafika: CTAO
💛 Jeśli podobał Wam się ten podcast, chcecie, żeby Radio Naukowe się rozwijało - możecie mnie wesprzeć patronite.pl/radionaukowe. Od progu 10 zł zapraszam do grupy na FB, w której prywatnie i swobodnie rozmawiamy na tematy podcastu i nie tylko. Dzięki! 💛
POLECAMY INNE MATERIAŁY:
• Radio Naukowe - Wszyst...
• Fizyka
• Biologia
• Astronomia
• Psychologia
• Zwierzęta
• Religia
• Historia
• Historia życia
• Geografia
• Technologia
• Człowiek
• Kultura
• Medycyna
• Archeologia
🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #MarekNikołajuk 🎬

Пікірлер: 60
@pejus78
@pejus78 2 жыл бұрын
Pani redaktor jest zawsze swietnie przygotowana. super program. pozdrawiam
@mothrise1
@mothrise1 Жыл бұрын
Pan profesor ma ładny głos, taki idealny do asmr i tematów astronomicznych.
@sylwesterzawadzki4063
@sylwesterzawadzki4063 2 жыл бұрын
Promieniowanie Czerenkowa jest po prostu mandatem za przekroczenie dozwolonej prędkości! :-)
@mariuszpoleszczuk8177
@mariuszpoleszczuk8177 2 жыл бұрын
Dobre👍😀😀
@immer3909
@immer3909 2 жыл бұрын
😂👌👌👌
@thebeautyofpolandanditshis8622
@thebeautyofpolandanditshis8622 2 жыл бұрын
Miło posłuchać jak osoba prowadząca czyli Pani Karolina Głowacka wykazuje się wiedzę na temat i zadaje trafne, logiczne i ciekawe pytania. Dzięki czemu cały materiał jest miły i ciekawy w słuchaniu. Dziękuję Pani Redaktor!!!
@janost5724
@janost5724 2 жыл бұрын
Super wywiad, jak zwykle zresztą...👍... Dziękuję Pani Redaktor i Panu Profesorowi.. Po prostu Wieki Szacunek, za wiedzę, za sposób przekazu, za konkrety, za uśmiech podczas rozmowy, tembr głosu i oczywiście konkretne, rzetelne, często nowe informacje. Gratulację też za wybór świetnych Gości programu. Pozdrawiam i proszę Bądźcie częściej.🙂
@marcinkustosz2539
@marcinkustosz2539 2 жыл бұрын
Przepraszam, że nie na temat. Wybieram przypadkowe osoby na przypadkowych kanałach, żeby wypowiedziały się pod poniższym filmikiem na temat złudzenia optycznego. Dziękuję. kzfaq.info/get/bejne/oc1_a5ibttTMZGw.html
@adambogusawski9269
@adambogusawski9269 2 жыл бұрын
Nareszcie kolejny odcinek :) pozdrawiam
@jakubprzybyo2996
@jakubprzybyo2996 2 жыл бұрын
Ponownie świetny odcinek. Zwracam uwagę na przejęzyczenie: o ile się nie mylę, punkt L2 znajduje się nie 150, ale ok 1,5 miliona kilometrów od naszej planety. Gratuluję wartościowej i ciekawej pracy oraz czekam na kolejne odcinki!
@lukjan7032
@lukjan7032 10 ай бұрын
Racja
@kubacski8454
@kubacski8454 2 жыл бұрын
Kolejny ciekawy odcinek. To już 87 na tym kanale 👍
@janamelja
@janamelja 2 жыл бұрын
Dziękuję za informacje Przydatne - jak dla laika - bo dużo tu detali opisowych dla różnorodności oddziaływań fotonu w charakterystyce cząsteczki bezmasowej postrzeganej w prędkościach podświetlnych fali uderzeniowej w promieniowaniu wysokoenergetycznym.
@andrzejurbaniak8103
@andrzejurbaniak8103 2 жыл бұрын
Witam i pozdrawiam.Słuchamy 🙂
@stanislawdrozd5108
@stanislawdrozd5108 Жыл бұрын
Ciekawy odcinek - Dziękuje.
@edwardlewandowski5473
@edwardlewandowski5473 2 жыл бұрын
Dobra robota!! merytorycznie i ciekawie ☘️(L2?) wszystkim zdrowia i good luck 🤚
@krystian9570
@krystian9570 2 жыл бұрын
Prosze pani, co do Odysei Kosmicznej proszę, niech pani nakręci odcinek o stacjach ze sztuczną grawitacją takich jak te które opisał Arthur Clarke w tym o tych o ogromnych rozmiarach- Pierścieniu O' Neilla i torusie Stanforda. O tym jak by to działało, jak będzie wyglądać życie mieszkańców itd.
@mateuszbylewski298
@mateuszbylewski298 2 жыл бұрын
Mam małą uwagę, zazwyczaj słucham radia na słuchawkach w przestrzeni publicznej i przez to że rozmówca mówił dosyć cicho mogłem go odsłuchać dopiero będąc w domu
@zejon9053
@zejon9053 2 жыл бұрын
Dobrze że profesor wspomniał o tej fali uderzeniowej, bo zastanawiałem się przez chwilę dla czego nie widzimy w ten sposób neutrin, przy ich gęstości i energii to słońce powinno do nas na niebiesko walić etc. Jednak jak się doda siłę oddziaływania to wszystko staje się jasne 😜
@honestly7
@honestly7 2 жыл бұрын
W końcu nowy odcinek ;)
@krystian9570
@krystian9570 2 жыл бұрын
Mam kilka pytań co do grawitacji i misji załogowych. Jak grawitacja na innych planetach wpłynie na uczestników misji załogowych? Co by się stało gdyby marsonauta i marsonautka spłodzili dziecko na Marsie? Czy może niższa grawitacja to uniemożliwi? Jak dziecko by się rozwijało? Jak pobyt na planecie o wyższej grawitacji wpłynie na ciało człowieka(najbliższa planeta na której można to sprawdzić to proxima centauri b)
@czete1549
@czete1549 2 жыл бұрын
No to pod moim komentarzem też proszę łapkę do góry No to pod moim komentarzem też poproszę łapkę do góry dziękuję
@kossmita365
@kossmita365 2 жыл бұрын
Wspieramy to fajnie wszyscy :D Jesli nam sie az tak w zyciu nudzi
@s3rverius
@s3rverius 2 жыл бұрын
A mnie trudno było skupiać się na słuchaniu prof. Nikołajuka. Tym razem coś nie załapało...
@lansy8388
@lansy8388 2 жыл бұрын
Świetny odcinek pozdrwiam
@marcinkustosz2539
@marcinkustosz2539 2 жыл бұрын
Przepraszam, że nie na temat. Wybieram przypadkowe osoby na przypadkowych kanałach, żeby wypowiedziały się pod poniższym filmikiem na temat złudzenia optycznego. Dziękuję. kzfaq.info/get/bejne/oc1_a5ibttTMZGw.html
@kamilras6333
@kamilras6333 2 жыл бұрын
Czy takie promieniowanie może być wykorzystane to wytwarzania energii?
@Misjonarz.
@Misjonarz. 2 жыл бұрын
Witam, czy w przyszłości będzie podgląd video na gościa? Fajnie byłoby zobaczyć tych ciekawych ludzi i samą prowadzącą. Pozdrawiam
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe 2 жыл бұрын
Najbliższy odcinek wyjątkowo będzie miał wideo :) Na ten moment nie planuję dodawania obrazu, ponieważ nie chcę, żeby Radio Naukowe utraciło swoją mobilność. Rozmowy nagrywam w gabinetach naukowców, coraz częściej podczas kilkudniowych wyjazdów do ośrodków akademickich. Organizacja wszystkiego, co się wiąże z dobrze zrealizowanym wideo to duże przedsięwzięcie, zdecydowanie przerastające moje obecne możliwości. Pozdrawiam!
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 2 жыл бұрын
Zapowiada się arcyciekawie.🤩 Jednak teraz słucham Karoliny. Karoliny Lewickiej.👍😊
@marcinkrzyzynski5894
@marcinkrzyzynski5894 2 жыл бұрын
Nieznam kosztów wysłania takiej sondy w kosmos, ale pomysł budowy satelity, i mnóstwo pracy przy obróbce też nie wydaję się tani??
@marcinkrzyzynski5894
@marcinkrzyzynski5894 2 жыл бұрын
Teleskop *
@adamganski2012
@adamganski2012 2 жыл бұрын
👍
@hughmartens7535
@hughmartens7535 2 жыл бұрын
Super program, tylko jedna uwaga do Pana Profesora, że człowiek jako płynny ruch postrzega 24 klatki na sekundę i po niżej tej wartości widzi klatki.
@pejus78
@pejus78 2 жыл бұрын
23.976 😝
@indusand3720
@indusand3720 2 жыл бұрын
Sto pięćdziesiąt milionów kilometrów to nie jest ten punkt tylko słońce od ziemi. Jestem wiernym słuchaczem i proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. A profesor, chyba się zakochał i potwierdził... Wcale mu się nie dziwię bo ma pani piękny głos.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Wspomniany L2 jest 100 razy bliżej. Cóż, każdy błądzi.
@radoslawbartczak7959
@radoslawbartczak7959 2 жыл бұрын
Teraelektronovolt a nie terraelektronovolt.
@MarMar-gu2fx
@MarMar-gu2fx 2 жыл бұрын
Czemu budowa teleskopu zostala opozniona ? Bo harmonogram projektu zakladal ze wszystko pojdzie super a miejsc gdzie moglo dojsc do opoznienia byly tysiace.
@gonzomontezuma8425
@gonzomontezuma8425 2 жыл бұрын
Myślę, że ludzkość za jakiś czas zamiast mówić, że coś leci przez kosmos zacznie mówić , że to coś płynie.
@danw.7233
@danw.7233 2 жыл бұрын
❤️
@beatakozowska6657
@beatakozowska6657 2 жыл бұрын
Co kaze fotonowi (I innym) leciec (energia?)
@marekchudy8893
@marekchudy8893 2 жыл бұрын
Thank you and best regards
@piotrhaczek1179
@piotrhaczek1179 2 жыл бұрын
Szkoda że Einstein miał rację mówiąc że godzina trwa sekundę. Pozdrawiam.😅
@jurek8323
@jurek8323 2 жыл бұрын
Nie dziękuje byłem na marsie i nie nigdy więcej
@rmachla
@rmachla Жыл бұрын
Miły głos ale na granicy słyszalności
@WiedzaEK-fl3gr
@WiedzaEK-fl3gr 2 жыл бұрын
Witam serdecznie, Fizyka kwantowa podaje, że są o wiele większe prędkości niż prędkość światła. Przykład to splątanie kwantowe, ale nie tylko. Pozdrawiam 🙌⚡👌
@WiedzaEK-fl3gr
@WiedzaEK-fl3gr Жыл бұрын
@@grzegorzossowiecki1037 To jest taka umowna wartość, aby porównać. Np gdy ktoś był na planecie Wenus czy na planecie Jowisz (teoretycznie) a druga istota na Ziemi to w splątaniu kwantowym info przekazywana jest i odbierana natychmiast.
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
​@@WiedzaEK-fl3gr informacja jest przekazywana? Tak i nie
@blazejwazelinski1025
@blazejwazelinski1025 2 жыл бұрын
Nie żebym pouczal profesora ale błędnie mowi o teraelektronowoltach. Nawet się raz błędnie poprawił i zaakcentowal teRRa, a poprawnie jest przez jedno R. Terra to ziemia a nie bilion
@danielk3197
@danielk3197 2 жыл бұрын
Miodzio
@amysurname9036
@amysurname9036 2 жыл бұрын
Intro za długie
@stanisawbanaszewski54
@stanisawbanaszewski54 2 жыл бұрын
pani redaktor ma wspanialy glows i wiedze
@marcinkustosz2539
@marcinkustosz2539 2 жыл бұрын
Przepraszam, że nie na temat. Wybieram przypadkowe osoby na przypadkowych kanałach, żeby wypowiedziały się pod poniższym filmikiem na temat złudzenia optycznego. Dziękuję. kzfaq.info/get/bejne/oc1_a5ibttTMZGw.html
@pawetomczak631
@pawetomczak631 2 жыл бұрын
Dlaczego pan naukowiec mówi "pandemia" a nie "plandemia"? Zestrachany taki czy współorganizator?
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Nie ulega medycznym teoriom spiskowym
@pawetomczak631
@pawetomczak631 Жыл бұрын
@@dominikkurek1155 Raczej zbiera ochłapy z wielkopańsko-mafijnego stołu. Plllandemiści dotują w mamonie i awansach lekarzy zbrodniarzy pomagających w faszystowkim organizowaniu pseudomedycznego terroru. Tylko totalne nieuki wierzą w pandemię.
@andrzejkurowski1575
@andrzejkurowski1575 2 жыл бұрын
Po co ta kobieta?
Increíble final 😱
00:37
Juan De Dios Pantoja 2
Рет қаралды 16 МЛН
В ДЕТСТВЕ СТРОИШЬ ДОМ ПОД СТОЛОМ
00:17
SIDELNIKOVVV
Рет қаралды 3,4 МЛН
Astronomia promieniowania gamma najwyższych energii
12:43
Instytut Fizyki Jądrowej PAN
Рет қаралды 8 М.
O co chodzi w fizyce kwantowej - Andrzej Dragan BS3S #6
43:52
Astrofaza
Рет қаралды 344 М.
How does Cerenkov radiation work?
9:49
Fermilab
Рет қаралды 448 М.
We Wszechświecie odkryto prędkość nadświetlną | Tomasz Widomski
49:07
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 183 М.
Jak Einstein wspólnie z Teslą teleportowali USS Eldridge
41:50
SEKIELSKI BROTHERS STUDIO
Рет қаралды 107 М.
Siła, która rozrywa wszechświat
12:18
Kacper Pitala
Рет қаралды 242 М.
Czy Jezus istniał naprawdę?
48:12
Podcast Historyczny
Рет қаралды 180 М.
Интереснее чем Apple Store - шоурум BigGeek
0:42
ВСЕ МОИ ТЕЛЕФОНЫ
14:31
DimaViper Live
Рет қаралды 49 М.
Will the battery emit smoke if it rotates rapidly?
0:11
Meaningful Cartoons 183
Рет қаралды 6 МЛН
5 НЕЛЕГАЛЬНЫХ гаджетов, за которые вас посадят
0:59
Кибер Андерсон
Рет қаралды 1,5 МЛН
How much charging is in your phone right now? 📱➡️ 🔋VS 🪫
0:11
😱НОУТБУК СОСЕДКИ😱
0:30
OMG DEN
Рет қаралды 3,4 МЛН
cool watercooled mobile phone radiator #tech #cooler #ytfeed
0:14
Stark Edition
Рет қаралды 8 МЛН