Psychologia i duchowość | Rozmowy o umyśle #8

  Рет қаралды 7,625

Copernicus

Copernicus

4 жыл бұрын

Niniejszy odcinek poświęcony jest psychologicznym i neurokognitywnym badaniom nad religijnością i duchowością. Co mówią, a czego nie, skany mózgów osób pogrążonych w medytacji lub modlitwie? Czy każdy człowiek jest istotą obdarzoną jakoś duchowością? Czy w mózgu istnieje „boski moduł”? Czy wiedza z zakresu psychologii duchowości przydaje się w praktyce terapeutycznej? Zagadnienia te przybliża gość: dr Jacek Prusak, jezuita, psycholog religii, psychoterapeuta, kierownik Katedry Psychopatologii i Psychoprofilaktyki w Instytucie Psychologii Akademii Ignatianum w Krakowie.
Czym jest umysł? Jak działa? W cyklu "Rozmowy o umyśle" dr Mateusz Hohol (Centrum Kopernika Uniwersytetu Jagiellońskiego; więcej informacji: www.hohol.pl) i jego goście: psychologowie, neurobiologowie i filozofowie, rozmawiają o różnych obliczach współczesnej kognitywistyki, czyli interdyscyplinarnej perspektywy badawczej, której celem jest zrozumienie ludzkich (i nie tylko) procesów poznawczych.
"Nauka na żywo" - zadanie finansowane w ramach umowy 808/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Пікірлер: 55
@Linbleou
@Linbleou 4 жыл бұрын
Jestem bezwiernym sceptykiem, dziękuję za ciekawą rozmowę. Tymczasem agresywne wobec duchownego rozmówcy komentarze odczytuję jako żenujące obnażenie ciasnoty umysłowej ludzi mających się za otwartych.
@3stefany
@3stefany 4 жыл бұрын
Ciekawy jestem ilu krytyków, którzy pomstują na rozmowę z Prusakiem zrobiło to PO wysłuchaniu wywiadu. Najzabawniejsza wydaje mi sie możliwość (a mam właściwie pewność, że tak było), że wielu komenatorów dostało Z GÓRY piany na gębie na widok duchownego. A zarazem jestem pewien, że uważają oni samych siebie z przykłady umysłów OTWARTYCH w odróżnieniu od wierzących, którzy mają (a jakże!) wyprane mózgi.
@PioFoto
@PioFoto 4 жыл бұрын
Ja na przykład nie dostaje piany na widok księdza. Staram sie słuchac róznych wypowiedzi. Niestety wielu i a zarazem nie wszyscy mnie zawiedli. Ich stosunek i poglądy na pewne tematy nie jest dla mnie zenujacy to za mało powiedziane. Niektórzy ( nie wszyscy) NIE ZASŁUGUJA NA TO ABY BYC NAZYWANI DUCHOWNYMI. śa to czesto ksieza którzy zajmuja wysokie stanowiska i sa przy tym wyksztalceni. Problematycznymi tematami jest prawdziwa duchowosc i jej zrozumienie i stosunek do zwierzat. Oczywiscie nie mam sie za najmadrzejszego , wszystkiego nie wiem. Ucze sie zyjac bo taka jest wszystkich zadanie.
@psychologia-duchowosc-sztu3023
@psychologia-duchowosc-sztu3023 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawa i nie narzucająca się rozmowa. Od wielu lat prowadzę szkolenia również dla przedstawicieli świata biznesu, co ciekawe ludzie którzy osiągnęli wysoki status finansowy, sami proponują warsztaty dotyczące szeroko pojętej duchowości. Dzielę się moim doświadczeniem pracy hospicyjnej, i opowiadam, co z perspektywy człowieka kończącego swoją ziemską wędrówkę jest ważne. Pozdrawiam serdecznie.
@LKlaudia2010
@LKlaudia2010 2 жыл бұрын
Doświadczenia, których jestem współudziałowcem po modlitwach i niejako "w odpowiedzi" na moje (lub innych) modlitwy, a najczęściej przyjmowanie Boga w Eucharystii są tak bardzo "z zewnątrz", a raczej napisałabym "z Ducha", że mój mózg nie byłby w stanie wygenerować tego typu doświadczeń. Bo po prostu by na nie nie wpadł :) Żadnymi siłami i źródłami innymi niż Bóg, czy to z pamięci, czy gdzieś z zasłyszanych sytuacji. Jest to klasyczne działanie Pana Boga w relacji z człowiekiem, który Jest, odpowiada, relacjonuje, dostarcza doświadczeń i utwierdza, że Jest. Jeżeli, oczywiście, jestem na te poruszenia UWAŻNA i OTWARTA :) (umówmy się, to nie są duże, spektakularne rzeczy. Mogłabym tych "poruszeń" nie zauważyć, gdybym nie była na nie uważna). Polecam sprawdzić i doświadczyć, zwłaszcza niewierzącym i szukającym :-)
@kasper2235
@kasper2235 4 жыл бұрын
Komentarze bez komentarza...
@LukaszSkyWalker
@LukaszSkyWalker 4 жыл бұрын
Którego boga ksiądz ma na myśli i dlaczego akurat tego? odpowiedź na to pytanie jest dla mnie bardzo bardzo ważna
@Rabbit__Hole1998
@Rabbit__Hole1998 4 ай бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa. Nie rozumiem wielu komentarzy 😢 Jeśli chodzi o błąd jezykowy, ktory ma dyskredytować resztę, to bez przesady... To jest po prostu żenujące... Na koniec cytat, który dobrze opisuje cel rozmowy: ,,Licz to, co policzalne, mierz to, co mierzalne, a to, co niemierzalne, uczyń mierzalne'' Galileusz Chociaż w jakimś stopniu 😉
@czerwonymotyl948
@czerwonymotyl948 4 жыл бұрын
Jedno pytanie do księdza. Czy objawienia to wytwór mózgu czy nie? Tylko to mnie interesuje
@LKlaudia2010
@LKlaudia2010 2 жыл бұрын
Nie jestem Księdzem, ale się wypowiem ;) .Nie są. Te objawienia, które są głęboko zbadane, potwierdzone i zaakceptowane przez Kościół(a nie wszystkie są zaakceptowane - kościół jest bardzo sceptyczny odnośnie objawień), są objawieniami "z zewnątrz", "z Ducha", "z Boga". Pozdrawiam.
@PioFoto
@PioFoto 4 жыл бұрын
Wysluchalem do polowy i nawet nie powiedziano co kdiadz rozumie pod slowem duchowosc..
@jerzy.modzelewski
@jerzy.modzelewski 4 жыл бұрын
Rozmowa o tym, jak naukowo zbadac doznania religijne, caly czas majac furtke, "ze przeciez nie da sie tego zbadac" (rozlozenie na czynniki pierwsze psychologii religii pozbawiloby przezycia religijne z otoczki tajemnicy, ktora jest istota sacrum). Warto w takim przypadku zastanowic sie jaki "interes" ma badajacy. W przypadku naukowca tym "interesem" jest chec poznania prawdy, w przypadku duchownego to stapanie po kruchym lodzie, poniewaz zajmuje sie badaniami, ktore moga podciac galaz, na ktorej siedzi (stad te furtki "ze sie nie da", "nie mozna" itp.). Troche mi ta rozmowa przypomina "dmuchanie na zimne". Czyli badamy cos, dostajemy jakies wyniki, ale jesli wyniki nie sa potwierdzeniem naszej tezy, to zawsze mozemy dodac, ze przeciez sa jeszcze inne sfery, ktorych tym badaniem nie obejmiemy (a w domysle to wlasnie tam mozemy szukac potwierdzenia tezy). Inna sprawa, to podejscie do psychologii jako takiej. Jak macie wolne poltorej godziny to polecam kzfaq.info/get/bejne/iK2haqlmnJidl2w.html
@malleusmaleficarum9248
@malleusmaleficarum9248 4 жыл бұрын
Jesteś w błędzie, wszystko da się zbadać, tylko badań należy skutki mierzalne ;) pl.wikipedia.org/wiki/Fundacja_Templetona#Badania_nad_skuteczno%C5%9Bci%C4%85_modlitwy_wstawienniczej Wyniki tego *naukowego* badania - rewelacja :P
@jerzy.modzelewski
@jerzy.modzelewski 4 жыл бұрын
@@malleusmaleficarum9248 "Prayers offered by strangers had no effect on the recovery of people who were undergoing heart surgery, a large and long-awaited study has found. And patients who knew they were being prayed for had a higher rate of post-operative complications like abnormal heart rhythms, perhaps because of the expectations the prayers created, the researchers suggested." :-D
@malleusmaleficarum9248
@malleusmaleficarum9248 4 жыл бұрын
@@jerzy.modzelewski Może zastosowali niewłaściwa technikę modlitwy? ;) Być może diabeł (nomen omen) tkwi w szczegółach :P
@prokreacjonistatube
@prokreacjonistatube 4 жыл бұрын
@@malleusmaleficarum9248 trochę to dziwne gdyż ludzie wierzący szybciej wracają do zdrowia, fajne badania, dzięki
@malleusmaleficarum9248
@malleusmaleficarum9248 4 жыл бұрын
@@prokreacjonistatube No z badań wynika dokładnie co innego :)
@anitanorberg4406
@anitanorberg4406 2 жыл бұрын
chzresciajnstwo i duchowosc, jedno z drugim nie ma nic wspolnego, duchowosc nie porztrebuje doktorów
@stefanbujas6947
@stefanbujas6947 4 жыл бұрын
kzfaq.info/get/bejne/kMp_e6xmzqjRnGw.html Proponuję Rudolfa Steinera. Jezuitów, mistrzów Zen w klasztorze Benedyktów. :-)
@wildharma936
@wildharma936 3 жыл бұрын
Polski serwer rozwoju świadomość discord.gg/gRvfdZC Rasem zmienimy świat :) dołącz do nas
@PioFoto
@PioFoto 3 жыл бұрын
Do rozwoju duchowego tego pełnego wiara a Boga to podstawa. Religia nie jest niezbędna. Rozwój duchowy funkcjonuje niezależnie od jakiejkolwiek religii.
@LukAs-yw5ty
@LukAs-yw5ty 4 жыл бұрын
Ksiądz używa wielu mądrych słów takich jak "transcendecja", "empiryczny", "ontologia", tymczasem już na początku wypowiedzi w 3:08 twierdzi, że ludzie "rozumią" - mówi i piszę się rozumieją! Stara się udawać mądrzejszego niż jest.
@LKlaudia2010
@LKlaudia2010 2 жыл бұрын
Zejdźmy na ziemię :) To, że ktoś popełnił błąd językowy, nie oznacza, że nie ma wiedzy i mądrości. :)
@rzeprzep4236
@rzeprzep4236 4 жыл бұрын
jak zwykle bzdury i gimnastyka absurdu w wykonaniu "wierzących" (nawiedzonych).
@prokreacjonistatube
@prokreacjonistatube 4 жыл бұрын
Wiara jest jednym z mechanizmów psychologii i jej zgłębianie (lub zgłębianie wiedzy na jej temat) bez względu czy jest się ateistą czy teistą ma podłoża naukowe
@ipsma1465
@ipsma1465 3 жыл бұрын
Prusak to ksiądz tylko z noszenia koloratki - reszta to picowany przebieraniec.
@adamwydra9910
@adamwydra9910 4 жыл бұрын
Ksiądz psycholog....ciekawe zestawienie. Ten Pan musi mieć niezły dysonans mając wiedzę psychologiczną i wiedząc że religia to zwykła manipulacja.
@kasper2235
@kasper2235 4 жыл бұрын
Rozumiem, że Pan Adam jest psychologiem ;)
@adamwydra9910
@adamwydra9910 4 жыл бұрын
@@kasper2235 To akurat chyba nie ma aż takiego znaczenia. Niemniej jednak psychologia jako nauka empiryczna i w dużej mierze dotycząca umysłu i psychiki odziera religię z jej transcendencji. Dodatkowo religie to są systemy potężnej zbiorowej manipulacji o czym powyższy ksiądz musi sobie zdawać sprawę...ale to już problem jego sumienia i godności.
@kasper2235
@kasper2235 4 жыл бұрын
@@adamwydra9910 psychologia nie jest nauką sensu stricte, ale jedna z dziedzin humanistyki... oczywiście na gruncie samej psychologii też są różne nurty, ale mimo wszystko nie powiedziałbym, że psychologia jest opiera się tylko na empirii.
@adamwydra9910
@adamwydra9910 4 жыл бұрын
@@kasper2235 Drogi Przyjacielu, jeżeli mówimy o psychologii jako nauce to jest to absolutnie dziedzina oparta na empirii, mało tego podstawowym językiem psychologii jest matematyka...czyli statystyka.
@kasper2235
@kasper2235 4 жыл бұрын
@@adamwydra9910 Tak masz rację. Zagalopowałem się... W gruncie rzeczy takie postrzeganie psychologii, jakie zaprezentowałem przestało być "modne" dawno temu. A co sądzisz na temat dogmatyzmu w nauce? W gruncie rzeczy u podstaw teorii naukowych leży "wiara" w to, że są one "prawdziwe".
Samokontrola i treningi umysłu | Rozmowy o umyśle #7
21:40
Copernicus
Рет қаралды 10 М.
Dlaczego uciekamy od wolności? | o. Jacek Prusak SJ
36:44
Maskacjusz TV
Рет қаралды 8 М.
I CAN’T BELIEVE I LOST 😱
00:46
Topper Guild
Рет қаралды 100 МЛН
That's how money comes into our family
00:14
Mamasoboliha
Рет қаралды 8 МЛН
Самое Романтичное Видео ❤️
00:16
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 3,5 МЛН
Siedem filarów zdrowia psychicznego - perspektywa psychologiczna
1:24:20
Human Week Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego
Рет қаралды 6 М.
Argument z doświadczeń religijnych - cz. 1
41:06
Śmiem Wątpić
Рет қаралды 135 М.
Jak leczą psychiatrzy? | Rozmowy o umyśle #20
26:58
Copernicus
Рет қаралды 13 М.
Kiedy do spowiednika? Kiedy do terapeuty? - o. Jacek Prusak SJ
50:56
Polscy katolicy nie wiedzą, w co wierzą || Jacek Prusak SJ
14:55
Kognitywistyka czy nauki o poznaniu? | Rozmowy o umyśle #16
33:00
I CAN’T BELIEVE I LOST 😱
00:46
Topper Guild
Рет қаралды 100 МЛН