Radioelektronik - czasopismo z peerelu [TOWARY MODNE 151]

  Рет қаралды 37,113

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

Жыл бұрын

O Radioelektroniku - czasopiśmie dla sympatyków elektroniki i urządzeń RTV. O hobbystach i krótkofalowcach. O edukacji i i ciekawostkach, od czasów powojennych, po koniec wieku XX.
Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
patronite.pl/smialekadam
PayPal.Me/smialekadam
www.paypal.com/paypalme/smial...
oraz do subskrybowania:
kzfaq.info?...
#Radioelektronik #elektronika #hobby

Пікірлер: 550
@lessconroy
@lessconroy Жыл бұрын
"w 1953 roku diabeł wrócił do piekła".... cudowne!!!
@stanisawk1385
@stanisawk1385 Жыл бұрын
Zgodnie z prawdą. Gorzej, bo są miliony głupców, którzy tego diabła kochali. To chyba jego bracia byli
@sawomirprec4496
@sawomirprec4496 Жыл бұрын
Trzymam kciuki by w 2023 też kilku diabłów wróciło do piekła.
@jacekm
@jacekm Жыл бұрын
Zgadza się i za chwilę będzie okrągłe 70 lat w Marcu.
@kaem3
@kaem3 Жыл бұрын
Zdaniem np. Wojciecha Młynarskiego, to tylko "babcia się zmieniła" (vide tekst "Po co babcię denerwować").
@kaem3
@kaem3 Жыл бұрын
W głębokim PRL-u czasopismo szerzyło wiedzę o nowościach, np. tuż po wojnie pisali o telewizji, a w latach 50-tych o stereofonii, która u nas była wtedy jeszcze marzeniem ściętej głowy.
@danielewskidaniel
@danielewskidaniel Жыл бұрын
A kto pamięta "Praktyczny Elektronik" na początku miał taką okładkę w kwadraciki? Do dziś mam kilkadziesiąt numerów na półkach. Zbierało się każdy grosz by na początku miesiąca móc kupić ten miesięcznik i przeczytać od deski do deski a przy okazji zrobić sobie jakąś fajną zabaweczkę. Tańsza wersja "Elektroniki Praktycznej"
@kaem3
@kaem3 Жыл бұрын
Pierwszego mojego "Radioelektronika" kupiłem jesienią 1986 jako 14-latek. Poczułem się wtedy bardzo poważnie z tym bardzo poważnym czasopismem - do tej pory wystarczał mi "Młody Technik" i "Kalejdoskop Techniki". A tu taka fontanna wiedzy i projektów z samej tylko elektroniki...
@aldekYT
@aldekYT Жыл бұрын
Dziękuję za odcinek. Było nie było, formacyjne pismo dla całego pokolenia. Ileż to razy budziłem się rano i przed pójściem do szkoły zastanawiałem się, czy to dziś Re przyjedzie do kiosku, czy też nie. A kioski to były, wzdłuż głównej ulicy małego miasteczka, sztuk 3, w odległości jakiś 1500 m. Trzeba było obskakiwać je skrupulatnie, bo realny socjalizm charakteryzował się losowością dostaw. Nie wiem jak inni widzowie, ale dla mnie istotna była triada: Omawiany Re, Młody Technik oraz, bardziej ogólne pismo które nazywało się Horyzonty Techniki.
@michalp.1484
@michalp.1484 Жыл бұрын
och wspomnienia! te stare Radioelektroniki z dużym 're' wyciągałem w połowie lat '80 ze szkolnej makulatury. Pachniały stęchlizną i fascynowały mnie rysunkami schematów, z których mało co rozumiałem. Wiedza specjalistyczna była trudnodostępna, szczególnie dla dziecka i szczególnie w małym miasteczku, więc trzeba było krok po kroku dowiadywać się dlaczego strzałka w kółeczku raz jest do środka a raz na zewnątrz 😅Nieco później czytałem "Kantyczkę dla Leibowitza" Waltera Millera i absolutnie rozumiałem opisane w niej nabożne zajęcie mnichów (bez spoilowania). Zresztą do teraz jestem pełen podziwu dla twórców tych schematów, którzy radzili sobie bez wsparcia komputerów.
@nolan91xx
@nolan91xx Жыл бұрын
Odprężające są Twoje materiały. Uwielbiam ten spokoj i merytorykę.
@gregem6696
@gregem6696 Жыл бұрын
Mam wspaniałe młodzieńcze wspomnienia związane z tym miesięcznikiem
@Banerled
@Banerled Жыл бұрын
*_Masz rację, dla mnie "re" to była ta "wielka woda" za w miarę dostępną cenę, jak dla dzieciaka w latach późnego PRLu._*
@FranciszekGrzegoszczyk
@FranciszekGrzegoszczyk Жыл бұрын
Jeszcze w latach 70 z radioamatora zgłębiałem wzmacniacz lampowy i rozbierałem stare radia i budowałem wzmacniacz do gitary. Co by nie powiedzieć to czasopismo nauczyło mnie elektroniki.
@waldemarrudolf6250
@waldemarrudolf6250 Жыл бұрын
Sentyment. Pamiętam jak pod koniec lat '70 i z początkiem '80 goniłem po kioskach, żeby kupić Radioelektronika. Najbardziej interesowały mnie schematy syntezatorów. Nie zrobiłem żadnego... Ale pasja do muzyki pozostała.
@erykbaradziej3639
@erykbaradziej3639 Жыл бұрын
Też chciałem taki zrobić, ale wtedy nie wiedziałem, że jest to w zasadzie dla zwykłego człowieka niewykonalne. Ale można było pomarzyć!
@waclawzacharko8352
@waclawzacharko8352 8 ай бұрын
@@erykbaradziej3639 Niewykonalna była częśc mechaniczna syntwtyzstora.
@rafalwoloszyk
@rafalwoloszyk Жыл бұрын
Panie Adamie. Dziękuję za kolejny film. Kawał historii w kilku minutach. Ale ja nie o tym tym razem. To w jaki sposób to przedstawia. To ile przemyślanych i zarazem w humoru słowa ubrane. .. Mądrze i właściwie dobrane słowa i zdania. Przyjemność z oglądania. Dziękuję.
@wwaldes
@wwaldes Жыл бұрын
No widzisz, a tu można w postach wyłowić kilku bolszewików którzy jak za sovieckich zbrodniczych czasów dalej sączą swój żmijowy jad. Nawet pieprzą że to komuna kacapska dała nam taki wynalazek jak kibel. Tych zbrodniarzy należy wyrugować gorącym żelazem z naszego społeczeństwa. są jak rak.
@MegaSzymcioo
@MegaSzymcioo Жыл бұрын
Miałem kilka roczników radioelektronika z przełomu lat 80 i 90 tych. Super satysfakcja z pierwszego samodzielnego wytrawienia płytki i zmontowania urządzenia, to był jakiś przester do gitary na wzmacniaczu 741. Pamiętam też jak pierwszy raz zobaczyłem zdjęcie karty SIM - nie mogłem pojąć co to jest :D
@adamdarski8919
@adamdarski8919 Жыл бұрын
te pierwsze karty sim były wielkości karty kredytowej, chociaż gdy w Polsce pojawiły się sieci gsm (plus i era) już wprowadzono te mniejsze
@danzarz
@danzarz Жыл бұрын
Radioelektronik... kupowałem regularnie... choć niektóre rzadkie numery zdobyłem dopiero 20 lat później. Kiedy pomyślę, jak dzisiaj łatwo dotrzeć do dowolnego schematu to trochę czuję się, jak bohater z filmu "Cast Away", który po ocaleniu z bezludnej wyspy z niedowierzaniem patrzy, jak łatwo rozniecić ogień. A i radość dziś mniejsza niż wtedy, gdy najpierw trzeba było 2 lata zbierać części, by cokolwiek poskładać. :) Pozdrowienia dla autora filmu!
@waclawzacharko8352
@waclawzacharko8352 8 ай бұрын
@danzarz. Do większości schematow obecnie produkowanych urządzeń nie można dotrzeć!
@lapilibra4672
@lapilibra4672 Жыл бұрын
Radioelektronik i Młody Technik, prasa mojego dzieciństwa. Był czas, że do zdobycia tylko w prenumeracie albo w teczce u zaprzyjaźnionej kioskarki...
@1Miro2345
@1Miro2345 Жыл бұрын
Kiedyś so miesiąc szukałem tego w kioskach :)
@darekszott6010
@darekszott6010 Жыл бұрын
Radioelektronik, mialem cale stosy tego miesiecznika jako mlodzian 👍😀
@999ADAMANT999
@999ADAMANT999 Жыл бұрын
Miałem wszystkie roczniki RE oraz Młodego Technika plus jeszcze jakieś inne periodyki z lat 80/90, moja matka wywaliła to do kosza jak byłem powołany do wojska w 92. Bo jak powiedziała: wyremontuje mój pokój jak wrócę. Myślałem, że się załamie, wtedy dostanie schematu jakie były publikowane w RE graniczyło z cudem. Potem na giełdach, pamiętam można było kupić ksero, teraz nikt nie się nie bawi w naprawę sprzętu z PRL zawodowo. Ech to były czasy :)
@AmatorElektronik
@AmatorElektronik Жыл бұрын
Te okladki monochromatyczne to wg mnie najładniejsze wyróżniające to czasopismo
@mieczysawbaszczynski7242
@mieczysawbaszczynski7242 Жыл бұрын
Znowu te wspomnienia. Ach, to były czasy. Mam jeszcze kilka kompletnych roczników RE (RA). Wszystkie numery przeczytane w całości. Pozdrawiam serdecznie Autora.
@karol555-h
@karol555-h Жыл бұрын
Zawsze z utęsknieniem czekałem na kolejny numer i na to co w nim znajdę, miło powspominać.
@robertslaski3989
@robertslaski3989 Жыл бұрын
Mam i ja w piwnicy. Najbardziej ekscytujące były wtedy dla mnie konstrukcje syntezatorów Grzegorza Wodzinowskiego, tylko zadawałem sobie pytanie: "kto oprócz autora to kiedykolwiek skonstruował" 🙂
@dariuszmann3610
@dariuszmann3610 Жыл бұрын
zwłaszcza że wszystko projektował na ULY 7741 a tego za nic nie szło kupić...
@romualdrykiert1037
@romualdrykiert1037 Жыл бұрын
@@dariuszmann3610 Eno bez przesady, uA741 były powszechnie dostępne, nie koniecznie polskiej produkcji. Pamietam nawet ich wykonanie w metalowych obudowach jak tranzystory
@waclawzacharko8352
@waclawzacharko8352 8 ай бұрын
@@dariuszmann3610 Na uA 709 też by działało.
@kaem3
@kaem3 Жыл бұрын
W latach 90-tych "Radioelektronik" sprzedawał się jeszcze nie tak źle. Załamanie nastąpiło w okolicach roku 2000. Pod koniec to już był w zasadzie tylko kolorowy magazyn - przewodnik po rynku z 20 stronami reklam.
@mietekmietek1112
@mietekmietek1112 Жыл бұрын
Najlepszy tekst: "Gdy diabeł wrócił do piekła ". Pozdrawiam
@pawenoss9842
@pawenoss9842 Жыл бұрын
Tak. Szczególnie dla ogarniętych nie tylko elektronicznie... Adam ujął to genialnie.
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
Ale któryś komuch tęskni za stalinem,bo dał Ci kciuka w dół ;)
@wojtekwojtek2030
@wojtekwojtek2030 Жыл бұрын
Było więcej diabłów
@pawenoss9842
@pawenoss9842 Жыл бұрын
@@wojtekwojtek2030 I nadal jest... Tylko bardziej "humanitarnych" :/
@zadzwon112
@zadzwon112 Жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek. Dla mnie to jak pokaz slajdów umieszczający pewny etap mojego życia w kontekście czasów. Nie tylko wspomnienia, ale także refleksja jak to wszystko wokół nas zmienia się i dopiero po latach odróżnia się rzeczy wartościowe od szumu.
@TomaszMadejski777
@TomaszMadejski777 Жыл бұрын
Przepięknie przygotowany artykuł!🥇✨👌 dziękuję.
@tropicielhistorii
@tropicielhistorii Жыл бұрын
Mam dużą kolekcje tego pisma...super film,pozdrawiam :)
@AaaAaa-ei7xr
@AaaAaa-ei7xr Жыл бұрын
RE - uwielbiałem kupować w podstawówce. Zawartość warsztatowo poza zasięgiem, ale bardzo atrakcyjna poznawczo. Kolorowa mutacja '90+ nieakceptowalna.
@blazeykk
@blazeykk Жыл бұрын
Oj! Łza w oku się zakręciła! Jedna z gazet mojego dzieciństwa. Najlepszy okres Radioelektronika, to ten z okładką "re". Chodziło się do czytelni przeglądać całe roczniki. Jak była możliwość, to się kserowało artykuły ze schematami, które miało się ochotę zrobić. Przez pewien czas czasopismo miało bardzo godnego konkurenta w postaci "Praktycznego Elektronika" (nie mylić z "Elektroniką Praktyczną!). Charakteryzowała go także niezmienna w swej szacie graficznej okładka w postaci drobnych kwadratów lub sześcianów (nie pamiętam już dokładnie). Tam były tylko schematy urządzeń wszelakich i ulepszone wersje istniejących produktów, jak choćby MDS442 z całkowicie nową, bardzo rozbudowaną, składającą się z modułów, elektroniką. Później pojawiła się "Elektronika Praktyczna" i ekskluzywny "Elektor Elektronik", w którym to prezentowano rozwiązania oparte o niemalże niedostępne lub bardzo drogie w Polsce komponenty (np wzmacniacz oparty o drogą nowinkę - tranzystory Hex-Fet, które były i trudno osiągalne, i drogie, a sam wzmacniacz był tak skonstruowany, że jego uruchomienie mogło pożreć ich kilka). Wszelkie opracowania ciągnęły się przez, co najmniej dwa - trzy numery. W następnych latach z działu "Elektronika dla Początkujących" z "Elektroniki Praktycznej" wyodrębnił się całkiem osobny periodyk, a "Elektor Elektronik" stał się działem w "Elektronice Praktycznej". W tej chwili nawet nie wiem, czy któraś z tych gazet jest wydawana i czy ma jeszcze wersję papierową. Za czasów "Radioelektronika" niewielką konkurencję robił "Młody Technik", jeśli prezentował w dziale "Na warsztacie" jakieś urządzenie elektroniczne. I swoich sił próbowała gazeta, która miała żółtą bodajże ramkę na okładce. "Audio Stereo Hi - Fi", czy jakoś tak się zwało.
@mieczysawfilipowicz6264
@mieczysawfilipowicz6264 5 ай бұрын
Dobre ciekawe pozdrawiam serdecznie
@darekszott6010
@darekszott6010 Жыл бұрын
Adam , dziekuje za przepiekne wspomnienia z mlodych lat👍😀
@krzysztofszymczak5662
@krzysztofszymczak5662 Жыл бұрын
Oj łezka się w oku kręci :) Miło powspominać tamte czasy jakie by nie były. Dziękuję za ten odcinek.
@qba6663
@qba6663 Жыл бұрын
Była to jedna z podstawowych moich lektur, które rozpaliły we mnie pasję nie gasnącą do dziś 😁👍
@logosborman
@logosborman Жыл бұрын
pamiętam, czekałem co miesiąc w kiosku
@stanisawk1385
@stanisawk1385 Жыл бұрын
Tak, trzeba było te pisma upolować
@kaem3
@kaem3 Жыл бұрын
Bardzo lubiłem artykuły p. Leona Kossobudzkiego - były takie trochę ironiczne czy nawet trochę złośliwe. Np. "sprzęt elektroniczny staje się coraz tańszy - szkoda że nie u nas" albo "dioda LED sygnalizująca dostrojenie sterowana jest układem na 11 tranzystorach" (o radzieckim radioodbiorniku "Meridian", który p. Leon zmieszał z błotem).
@stanwyjatkowy5991
@stanwyjatkowy5991 Жыл бұрын
dziwne, że mu takie rzeczy puszczali :)
@c_j_32
@c_j_32 Жыл бұрын
@@stanwyjatkowy5991 Cenzorzy to byli imbecyle,
@CykPykMyk
@CykPykMyk Жыл бұрын
Magia. Uwielbiam ten kanał i słuchanie o tamtych czasach. Proszę robić więcej
Жыл бұрын
Jest tego na dwie doby :)
@koralewskistanislaus138
@koralewskistanislaus138 Жыл бұрын
Moja przygoda z elektronika rozpoczela sie w roku 1966 roku,mialem wtedy okolo 8 lat i pewien znajomy technik telewizyjny przy okazji naprawy naszego telewizora pokazal mi jak mozna pociagnac iskre z lampy WN,czy bylo to calkien rozsadne nie wiem w kazdym razie kilka dni pozniejkiedy mam poszla do sklepu otwarlem tylna scianke wzialem taki zwwykly srubokret z drewniana raczka i tez chcialem pociagnac taka iskre z jakim efektem wiadomo.Potem chcialem podlaczyc uziemienie do silnika adapteru Bambino,kabelek rzykrecilem do zacisku silnika a drugi koniec chcialen podlaczyc do kranu,w lewej rece nieizolowany kabel i prawa lapie z kurek od wody.zaswiecily mi sie oczy.Potem poszedlem kilka razy do znajomego mechanika telewizyjnego i to on mnie troche podszkolil i podarowal pare egzemplarzy Radioamator i Krotkofalowca,od tego czasu mialam wszystkie egzemplarze az do 1992.
@bartekkowalski6408
@bartekkowalski6408 Жыл бұрын
Młody technik, radioelektronik, Hi-Fi,jakieś inne również elektroniczne wydawnictwa zajmują chyba 1/4 piwnicy u Taty. Myślę, że chciałyby trafić w czyjeś dobre ręce.
@mr.fantomas7726
@mr.fantomas7726 Жыл бұрын
Ja mam dobre ręce...
@stanisawk1385
@stanisawk1385 Жыл бұрын
Warto dodać, że w PRL dostępne w Empikach było także świetne czeskie pismo dla elektroników o tytule Amaterske Radio. Było dużo dużo bardziej praktyczne od naszych pism, dawało mnóstwo schematów urządzeń przydatnych w domu i nie tylko, także rysunki płytek drukowanych. Mam gdzieś te numery, warto o tym piśmie pamiętać. Było też węgierskie pismo, tytułu nie pamiętam. Kolega z tego pisma wykonał panel ledowy na którym przesuwały się dowolne napisy. Dziś mamy to wszędzie, w autobusach, pociągach... Ale wtedy zrobić samemu coś takiego to była rewelacja
@lukask7445
@lukask7445 Жыл бұрын
W MPiK-ach - wtedy to był skrótowiec od: Klub Międzynarodowej Prasy i Książki.
@stanisawk1385
@stanisawk1385 Жыл бұрын
@@lukask7445 tak. Racja, dziś młodzi nie znają tego skrótu. Dzięki
@wojtekmarkos1965
@wojtekmarkos1965 Жыл бұрын
Miałem nawet prenumeratę tego czasopisma. Było super. W księgarniach było dużo literatury na temat radiotechniki.Wiele książek mam do chwili obecnej. Mam prośbę do wszystkich, którzy mają jaką kolwiek informację na temat przedwojennych odbiorników radiowych w Polsce, które były zasilane z baterii anodowej i ogniwa do żarzenia lamp.
@SP9RTN
@SP9RTN Жыл бұрын
Mieszkałem w Krakowie w latach 1981-87. Na Radioelektronika polowało się jak na kiełbasę szynkową. W centrum Krakowa znikał z kiosków w ciągu 1-2 dni, gdzieś dalej może utrzymał się z tydzień.
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
1-2 dni to bardzo długo :) W mniejszym mieście to była niekiedy kwestia godzin,a w największym kryzysie niektóre numery i w ogóle towar nie dojeżdżały... Np. jakaś poważniejsza zima czy mróz i "przejściowe kłopoty z zaopatrzeniem" ;)
@lukask7445
@lukask7445 Жыл бұрын
Był taki life-hack polegający na wyjechaniu do jakiejś wsi niedaleko miasta. Po jednym (albo i więcej) numerze dostawał dosłownie każdy kiosk RUCH-u. A od groma było miejscowości, gdzie kompletnie nikt nic takiego nie czytał. Na wsiach można było dostać wszelkie rarytasy; ja pamiętam jak ojciec przywiózł mi z delegacji pokaźny zestaw Ilustracji Samoprzylepnych. Była ciekawa scena, bo ustawił się w kolejce, która niemal chciała go zlinczować, bo wybierając z kartki numery arkuszy naklejek wstrzymał na kilka chwil sprzedaż papierosów.
@Kocur_z_ur
@Kocur_z_ur Жыл бұрын
Brawo!
@mr.fantomas7726
@mr.fantomas7726 Жыл бұрын
Świetne czasopisma, od lat 60 do lat 80 bo zawierały mnóstwo informacji i interesujące schematy z opisem działania.
@PaxHominibusBonaeVoluntatis
@PaxHominibusBonaeVoluntatis Жыл бұрын
Komentarz rewelacyjny i bardzo satyryczny. Przyjemnie się słucha i ogląda .. i wspomina. Dziękuję! Pozdrowienia!
@krzysztofligeza3378
@krzysztofligeza3378 Жыл бұрын
Dzięki za przypomnienie lat mojej młodości. Wychowywałem się na tym sprzęcie, psułem go i naprawiałem
@grzes73hej
@grzes73hej Жыл бұрын
Radioelektronika kupowałem regularnie. Najstarsze pismo miałem chyba z `82 r. W latach 2000 przestałem kupować.
@kkierczak
@kkierczak Жыл бұрын
Znakomita praca!
@pako1205
@pako1205 Жыл бұрын
Bardzo fajny ten odcinek. Re był bardzo istotny dla wielu w latach osiemdziesiątych, również dla mnie w tej dziedzinie. Pozdrawiam serdecznie.
@romualdrykiert1037
@romualdrykiert1037 Жыл бұрын
Odnośnie krótkofalarstwa. Kiedyś jeszcze w 80ch kupowałem w antykwariacie stare numery "Modelarza" i zwróciłem uwagę na dział "krótkofalarstwo". Wielce byłem zdziwiony, jak chwalebne relacje z udanych łączności z odległymi zakątkami Świata np. Alaską opatrzone były suchym komentarzem redakcyjnym, że "wolno rozmawiać tylko o pogodzie, sile sygnału" i niewiele więcej. To nie wyglądało jak hobby tylko utrzymywanie w gotowości rozproszonej infrastruktury łączności na wypadek globalnego konfliktu zbrojnego
@adamdarski8919
@adamdarski8919 Жыл бұрын
dokładnie tak, kodeks krótkofalowca pozwalał rozmawiać tylko na tematy neutralne i techniczne, żadnej polityki itp., a tak w ogóle w łączności dx-owej bardziej liczy się sam fakt nawiązania połączenia niż to żeby „sobie pogadać“. Po zakończonej sesji etykieta nakazywała przesłać sobie nawzajem tzw. karty dx-owe czyli kartki pocztowe potwierdzające fakt nawiązania łączności z datą, czasem, sprzętem, warunkami tropo itd. Renomę krótkofalowca budował duży zbiór kart z możliwie najodleglejszych miejsc. Amatorskie KF nie miało raczej nic wspólnego z aspektem militarnym, do tego służyły instalacje wojskowe.
@janmos5178
@janmos5178 Жыл бұрын
@7Prozak7 Jasne tylko Moskwa zawsze niewinna.
@janmos5178
@janmos5178 Жыл бұрын
@7Prozak7 Nie jest. Chiny też nie są . Ale jest coś takiego jak mniejsze zło. Z kolei u Pana krytyki ZSRR-Rosji nie usłyszymy, to Pan ciągle daje tu ołginowskie wstawki.
@janmos5178
@janmos5178 Жыл бұрын
@7Prozak7 Notabene nie zauważyłem aby Pan Adam mimo swojej krytyki socjalizmu jakoś szczególnie USA wychwalał, to Pan ciągle produkuje tu pro rosyjskie i antyzachodnie i antyukraińskie wpisy.
@janmos5178
@janmos5178 Жыл бұрын
@7Prozak7 Za moskiewskich rządów nie mieliśmy lepszego wyboru. Do tego jakoś pan się nie odnosi.
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
Dalej mam w zbiorach całe roczniki tegoż periodyka... Właśnie się zastanawiałem po co mi to dzisiaj,no ale sentyment :) In plus należy stwierdzić,że niemal każdy projekt wykonany w/g propozycji Radioelektronika autentycznie działał. A nawet często podkreślano,ze dany układ został zbudowany i sprawdzony przed zamieszczeniem. Jeszcze jedno: czy tylko ja pamiętam(posiadam) z lat 80. i 90. również całe roczniki pisma Elektronik Nowy? Nie zauważyłem,aby ktoś o tym nadmienił.
Жыл бұрын
Był taki, niezły bo bazował także na tym, co można było kupić na bazarach. Krótko wychodził.
@koralewskistanislaus138
@koralewskistanislaus138 Жыл бұрын
Posiadalem wszystkie egzemplarze od 1966 do polwy 1992,potem z powodu wyjazdu z polski przekazalem wszystko zaprzyjaznionemu klubowi krotkofalowcow.
@krzysztofbardzinski
@krzysztofbardzinski Жыл бұрын
Były Nowy Elektronik i Praktyczny Elektronik. Miałem prenumeratę, czasopisma zdechły, część kasy przepadła.
@mr.tuesday5387
@mr.tuesday5387 Жыл бұрын
Świetnie pan Adam podkreślił koniec prasy, każdej nie tyle branżowej
@bolekmatoek3276
@bolekmatoek3276 Жыл бұрын
A ja mam jeszcze :Hobby Elektronik" :)
@pt477
@pt477 Жыл бұрын
Czuję ogromny sentyment do tego czasopisma. Zmontowałem sporo układów na podstawie zamieszczanych tam schematów, ale najwięcej radości sprawiły mi dwa efekty gitarowe : Bezindukcyjny Wah-Wach i sterowany potencjometrem "phasing unit" ( na 4 tranzystorach) Koledzy z kapeli byli zachwyceni😃
@Jot_Pe
@Jot_Pe Жыл бұрын
Ja robiłem fuzzy prawie seryjnie ;) Zbudowałem też do gitary przystawkę, która za pomocą chyba 16 potencjometrów suwakowych ustawiała kształt sygnału wyjściowego (nie pamiętam tytułu artykułu).
@pt477
@pt477 Жыл бұрын
@@Jot_Pe O, ja też robiłem fuzzy, ale nie podobało mi się ich brzmienie ;) Prawdziwa rewolucja nastąpiła, gdy w połowie lat 80-tych, na lamach czasopisma "Zrób sam" pojawił się schemat DISTORTION+ MXR. Na drugi dzień zmontowałem układ na "pająku" i pomijając fakt braku ekranującej obudowy, pojechałam do naszego gitarzysty. Podłączyliśmy i... powiedzieć, że mu kopara opadła, to stanowczo za mało😄
@Jot_Pe
@Jot_Pe Жыл бұрын
@@pt477 Fuzzy robiłem, bo miałem kolegów grających metal (sam zresztą głównie tego gatunku słuchałem). Zresztą zrobienie dobrego fuzza nie było wcale takie łatwe, nie zawsze to dobrze brzmiało w wersji jaka była zamieszczona. A to ze "Zrób sam" musiałem przegapić, chociaż zwykle kupowałem to czasopismo. Muszę to z ciekawości znaleźć.
@pt477
@pt477 Жыл бұрын
@@Jot_Pe . Tak, to prawda. Nie jest łatwe uzyskanie dobrego brzmienia, zamiast mnóstwa "gruzu". Niestety nie pamiętam numeru tego pisma, ale schematów distortion+ jest od groma w sieci. Pozdr. :) PS Polecam witrynę "sam zbuduj swoje efekty" Można tam kupić zestaw części i gotową PCB
@Jot_Pe
@Jot_Pe Жыл бұрын
@@pt477 Spoko, dzięki, aktualnie nikt z moich znajomycjh nie gra na gitarze - musiałbym sam się nauczyć :) Już od dawna, odkąd zacząłem zawodowo zajmować się elektroniką i oprogramowaniem, nie bawię się w amatorskie budowanie urządzeń, chociaż kto wie, może coś jeszcze dla zabawy zbuduję. Różnica między fuzzem, a distortion jest dość płynna - stosując w fuzzie duże wzmocnienie i diody germanowe, aby obcinały jak najniżej uzyskiwałem brzmienie jak w distortion. Szegowo z diodami można też dać rezystory, aby obcinanie wierzchołków sygnału było łagodniejsze, przy różnych wartościach rezystorów mozna uzyskać niesymetryczne obcięcie, co zmienia dodatkowo barwę, można tam zastosować potencjometry, więc możliwości eksperymentowania było sporo.
@Jot_Pe
@Jot_Pe Жыл бұрын
"Odbiorniki superreakcyjne" - to musiało brzmieć wrogo w ludowym państwie w powojennych latach :D
@zbyszekpodchmielony2642
@zbyszekpodchmielony2642 Жыл бұрын
ech.. miło było powspominać :-)) dziękuje i Pozdrawiam + 👍
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
@Zbyszek Podchmielony przeczytałem kurde Twój nick i nabrałem ochoty na piwko ;)
@zbyszekpodchmielony2642
@zbyszekpodchmielony2642 Жыл бұрын
@@marius1677 na zdrowie 😉😉
@MultiKomentator
@MultiKomentator Жыл бұрын
Pierwsze Radioamatory miałem od dziadka, który miał warsztat naprawczy i czytałem je w ok. 2000-2005 roku.
@stellabroadway
@stellabroadway Жыл бұрын
- kurde,.. mam ze 50 RE,w jednym z numerów był opis i budowa zegara na MC 1204-06 i z tego zrobiłem pracę dyplomową,a zegar chodzi do dziś !!!
@vigill1
@vigill1 6 ай бұрын
Dokładnie wg tego numeru zrobiłem chyba w 1988 r. zegar na MC1206. Koszmarnie trudny do kupienia, sterowniki wyświetlaczy kupione cudem z prywatnego ogłoszenia w RE, a wyświetlacze LED niewiarygodnym zdarzeniem w sklepie z częściami elekt w Gdańsku, gdy wracałem ze szkoły, bo właśnie "rzucili" do sklepu. Działało jakieś 5 lat, ależ to była radocha, jak zabłysły na zielono cyfry :)
@ArnoldKurzynski2015
@ArnoldKurzynski2015 Жыл бұрын
Ile to człowiek za małolata nalutował się syntezatorów Pana Wodzinowskiego !!! Ech...
@stanwyjatkowy5991
@stanwyjatkowy5991 Жыл бұрын
za małolata to ja tylko marzyłem o tych syntezatorach Wodzinowskiego :) I dzięki tym marzeniom po latach zostałem muzykiem i realizatorem studyjnym... Ale rzeczywiście, pierwsze układy elektroniczne, które majstrowałem były związane z dźwiękiem. Na przykład przerobiłem pianino dodając styki i parę generatorów dzięki czemu powstały prymitywne organki :) Niestety projekty Wodzinowskiego były dla mnie wtedy za trudne i za drogie. A marzeniem niespełnionym była gra video na AY-3-8500. Zdobycie tego układu wtedy było równie realistyczne co wyjazd do USA :)
@vt694800
@vt694800 Жыл бұрын
Wcześniejszym guru od elektroniki muzycznej był pan Zbigniew Stanisław Woźniak - publikujący jeszcze kiedy "Re" to był "Radioamator i krótkofalowiec". Do dzisiaj mam gdzieś odbitkę jego artykułu "Organy konsonansowe z efektem unisonowym". On też opublikował pierwszy w "Rik" schemat prostego syntezatora.
@mpingo91
@mpingo91 Жыл бұрын
0:42 Ach, ta wzruszająca prostota lampowych odbiorników ze sprzężeniem transformatorowym... 🤩
@nowheremanjk8624
@nowheremanjk8624 Жыл бұрын
Na Chomiku pasjonaci udostępniają. I dobrze.
@ens8502
@ens8502 Жыл бұрын
Z tą technologią przedwojenną to byłby dobry pomysł na odcinki, Teraz wszędzie pełno materiałów o urządzeniach z lat 70, 80, 90, a o starszych mało...
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
👍 👍 👍 🍀 Znów mega ciekawy pomysł na odcinek! Co ciekawe znów Twój kanał trochę przypadkowo zazębił się z moim. 16:15 prawy dolny róg pojawia się zdjęcie z jednej z pierwszych próbnych transmisji teletekstu w polskiej telewizji (przykładowa strona). Ja zadałem sobie dość sporo trudu i w filmie o świecie bez Internetu udało mi się odtworzyć tę stronę (a proste to nie było). Wracając jednak do magazynów.. Pamiętam, jak biegało się do kiosku po te czasopisma (oczywiście te trochę młodsze) i zaczytywało marząc, czego to niedługo się nie skonstruuje. Więcej było marzeń niż rzeczywistych projektów. Części były słabo dostępne i generalnie wszystkiego brakowało. Ale czasem coś tam powstawało. Swoją drogą ta skromna okładka Re wynikała chyba przede wszystkim z oszczędności. Zresztą całe czasopismo było czarno-białe z wyjątkiem tego jednego dodatkowego koloru na okładce (w początkach). Wydawane w podobnym czasie pierwsze czasopismach o komputerach (choć zaczęto je wydawać kilka lat później, więc może to takie nie do końca uczciwe porównanie) już zwykle słaby bo słaby, ale kolor miały (nie wszystkie, ale większość). Pozdrawiam serdecznie!
@janpolak5354
@janpolak5354 Жыл бұрын
Świetny film, zwłaszcza dla mojego pokolenia (pierwszy RE kupiłem w 1977 r. :) Łezka w oku. Nawet dziś buduję dawne układziki z tranzystorów ze zwykłego sentymentu za utraconą młodością i z tego powodu, że obecnie po prostu wszystko jest w sklepach. Młodzież już teraz tego nie doświadcza :)
@janpolak5354
@janpolak5354 Жыл бұрын
@@peterkrawczyk5907 i nawet kondensatory.... najważniejszymi składnikami obwodów są jednak elementy czynne i o tych napisałem.
@mirosawproksa8039
@mirosawproksa8039 Жыл бұрын
@@peterkrawczyk5907 Czasem może się trafić nawet jakiś układ scalony,może nawet z serii UL.
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
@Jan Polak to był bodaj 1986r. i zależało mi na zbudowaniu jakiegoś układu. Wszystko już skompletowałem,nawet końcowe mocy. Za wyjątkiem pary komplementarnej BD139/140. Co ciekawe,miałem w zbiorach ponad 10 sztuk tego pierwszego,sprawnych,ale za nic w świecie nie mogłem namierzyć drugiego... Pytałem po znajomych,odwiedziłem kilka sklepów z (teoretycznie) podzespołami,w końcu któryś ze sprzedawców stwierdziłł,że to nieosiągalne -"nie ma w hurtowni,bo cała produkcja idzie do diory". Proponowali BD 135/6 albo 137/8,ale takie też miałem,za niskie napięcia. Po ponad roku wymontowałem zach. używki z demobilu. A polskie z czasem spotykałem w lokalnym sprzęcie. To były nienormalne czasy.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 Жыл бұрын
Pamiętam jak mniej więcej w połowie lat 80-tych w re zaczęły pojawiać się opisy naprawdę ciekawych (a przy tym mocno skomplikowanych) urządzeń do samodzielnej budowy pisane przez tajemniczego autora imieniem Grzegorz (nazwiska nie pamiętam, ciekawe że zapamiętałem tylko imię), np. syntezatora z obwiednią sygnału (ADSR). Były napisane bardzo fachowym a przy tym przystępnym językiem, a sam autor był nieco tajemniczy, nie miał żadnego „mgr inż.“ przed nazwiskiem i pojawił się jakby znikąd, a potem znikł. Musiało to na mnie wywrzeć spore wrażenie jeśli do dziś to pamiętam. Może ktoś coś wie lub pamięta.
@MrPiotrd
@MrPiotrd Жыл бұрын
Pamiętam. Tamten syntezator był praktycznie nie do wykonania. Koszty i "rzeźbiarstwo". Prawdopodobnie projekt utopijny.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 Жыл бұрын
Z pewnością nie był to projekt dla każdego, ale wydawał się wykonalny. Była to jedyna droga do wejścia w posiadanie takiego półprofesjonalnego instrumentu, bo krajowych nie było, a zachodnie kosztowały absurdalne pieniądze (nawet w dolarach ceny były wysokie, a jeszcze przemnożyć to przez czarnorynkowy kurs… mały pałac można by kupić)
@FranciszekGrzegoszczyk
@FranciszekGrzegoszczyk Жыл бұрын
@@MrPiotrd Sam go robiłem i nie skończyłem .Ale wiedza jak to działa była bezcenna .
@dariuszmann3610
@dariuszmann3610 Жыл бұрын
Grzegorz Wodzinowski się konstruktor syntezatorów nazywał.
@pawebohdziewicz3756
@pawebohdziewicz3756 Жыл бұрын
Mam tego jeszcze kilka roczników na półce... :)
@Iretkiew
@Iretkiew Жыл бұрын
Dla mnie kupowanie Radioamatora przed 89 było wielkim stresem związanym z lataniem od kiosku ruchu do kiosku ruchu z nadzieją, że w tym kiosku wreszcie będzie nowy egzemplarz pisma. Po 89 darowałem sobie już kupowanie tej makulatury.
@zbigniewp7432
@zbigniewp7432 Жыл бұрын
Miałem to samo....👍
@adambury2251
@adambury2251 Жыл бұрын
miałem tak samo ....ale odpuściłem w połowie lat 90 .... jakoś roczniki 82...po stanie wojennym treść wydaje mi się najbardziej wartościowa
@kaem3
@kaem3 7 ай бұрын
Pamiętam, że w latach 80-tych kolejne numery przychodziły do kiosków nawet z miesięcznym poślizgiem.
@kommandantecheguevar
@kommandantecheguevar Жыл бұрын
A w słuchawce "Radio Taxi, proszę czekać." Pomożemy.
@piotrnapieraa5422
@piotrnapieraa5422 Жыл бұрын
Super odcinek 👍👍👍🇵🇱🇵🇱🇵🇱
@StudioPiosenkiMartinello
@StudioPiosenkiMartinello Жыл бұрын
dla mnie Re skończył się w momencie gdy przeszli na okładkę ze zdjęciem.
@mieczysawfilipowicz6264
@mieczysawfilipowicz6264 Жыл бұрын
Dobre ciekawe sam je kupowałem pozdrawiam serdecznie
@tadeotadeoz2393
@tadeotadeoz2393 Жыл бұрын
Świetny materiał BRAWO. Szukało się wszędzie gdzie się tylko dało, a i ta nie można było dostać wszystkich numerów w późniejszych czasach rzeczywiście to tylko reklama, a szkoda bo to było jedyne źródło informacji do nauki elektroniki😒😒
@sp6stz
@sp6stz Жыл бұрын
Jako młody krótkofalowiec kupowałem każdy numer co pojaiwł się w kiosku. Jak się pojawił schemat transceivera to można było zapomnieć że się łatwo kupi. Na szczęście była szkolna albo klubowa biblioteka i ksero w pobliżu. Chociaż czasem trafiał się profan co wyrywał kartki.
@MaciejV
@MaciejV Жыл бұрын
Ciekawy materiał Adamie, szczególnie lata 40s...Pamiętam Młodego Technika, moĵ wujek miał stos po sufit. Podobał mi się Twój odcinek o Techniku, widziałem nie raz
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 Жыл бұрын
A te literki na grzbiecie każdego numery układające się w napis "MŁODYTECHNIK" co rocznik...
@MaciejV
@MaciejV Жыл бұрын
@@krzysztofrudnik4745 Kupiłem jeden numer w 97 roku, różnił się od tych z lat 80 ....
@foto4chrepek315
@foto4chrepek315 Жыл бұрын
zawsze BARDZO czekałem na te z "nudnymi" jednokolorowymi okładkami miesięczniki
@andrzejkiryluk8983
@andrzejkiryluk8983 Жыл бұрын
Do dziś pamiętam jak czekało się na następny numer , Drugim konkurencyjnym był radziecki miesięcznik RADIO który też kupowałem , może był nawet i lepszy od Radioelektronika .Ale bariera językowa i dostępność części ichniej produkcji powodowało że Radioelektronik był dla nas lepszy. Prawie wszystkie numery od 82r leżą na strychu . Nabrałem chęci by jeszcze je przejrzeć
@janmos5178
@janmos5178 Жыл бұрын
Nie był lepszy. U nas było więcej info o zagranicznych produktach.
@erykbaradziej3639
@erykbaradziej3639 Жыл бұрын
Trochę się dziwię takiemu stwierdzeniu, gdyż język rosyjski był w PRL powszechnie nauczany w szkołach i jest wg mnie najłatwiejszy z języków obcych dla nas, ponieważ jest bardzo podobny do polskiego w słownictwie i gramatyce. Jeśli ktoś nauczył się podstaw, to mógł potem słuchać i czytać bez wielkich trudności. Są oczywiście w rosyjskim słowa, wyrażenia i terminy zupełnie różne od polskich, ale mnogość podobieństw powoduje, że ja mogłem rozumieć nawet teksty techniczne mimo, że w szkole nie byłem orłem z rosyjskiego i miałem ledwo truje. Dla mnie znacznie trudniejszy był, i jest do dziś, język niemiecki i angielski.
@waclawzacharko8352
@waclawzacharko8352 8 ай бұрын
Półorzewodniki z RADIA można zastąpić produkowanymi na zachodzie .
@sawomirprec4496
@sawomirprec4496 Жыл бұрын
Też polowałem na każdy numer. Nie miałem problemu z dostępem bo w mojej klasie profilowej 30 chłopa polowało i jak mi się nie udało to było od kogo pożyczyć :)
@warcnetpl
@warcnetpl Жыл бұрын
Ile ja tego miałem. Ile fajnych rzeczy sobie sam uruchomiłem. Po części chodziło się do lokalnego Bomisu. Potem pojawił się pierwszy sklep z częściami a właściciela nazywano pieszczotliwie złodziejem, chodziła bowiem plotka, że części elektroniczne kradł w sklepach Conrad Electronics w RFN. Do końca 2022 roku był u nas 2 sklep z elektroniką, niestety, podwyżki go dobiły. Obecnie działa tylko w sieci 😭
@andrzejrrr3299
@andrzejrrr3299 Жыл бұрын
Pozdrawiam
@mieczysawfilipowicz6264
@mieczysawfilipowicz6264 Жыл бұрын
Pozdrawiam pana Adama
@waldemarsobkowiak8974
@waldemarsobkowiak8974 Жыл бұрын
Miałem wszystkie numery od 1980 roku! :o) Miałem też historyczny numer chyba z 1967 roku, gdzie jako migawka z jakichś targów opisany był pierwszy magnetofon kasetowy Philipsa. Pozdrawiam!
@pawenoss9842
@pawenoss9842 Жыл бұрын
Film świetny jak zawsze. Mam kilka egzemplarzy w tym pokazany numer 3/89. O ile myszy w piwnicy nie zjadły... 😏
@erdna7373
@erdna7373 Жыл бұрын
Adamie w UK było wiele czasopism jak Radioelektronik. Były takie magazyny dla róż ej maści hobbystów. Niestety też upadły. I sądzę, że to nie upadający socjalizm bloku wschodniego. Te czasopisma zabił internet i napływ jednorazowych urządzeń z Chin. Bo po co sie starać i coś skonstruować ale łatwiej kupić gotowy produkt na Alliexpres ?
Жыл бұрын
Ale to są dwie różne rzeczy, a właściwie trzy. RE startował z pozycji monopolisty i mógł być najmocniejszą pozycją na rynku, a od razu zdziadział do nudnej gazetki. Natomiast rynek czasopism upadł, ale 10-15 lat później, gdy internet stał się atrakcyjniejszy pod każdym względem. Co do konkurencji tanich rzeczy z Chin, nigdy tych gazet nie kupowano po to, by sobie produkować urządzenia, które potem były dostępne na Ali (może z wyjątkiem PRL-u, kiedy to była po prostu taka konieczność), to było pismo hobbystyczne, gdzie produkowało się urządzenia dla przyjemności, a nie dlatego, że ich nie było. I tak jest nadal, kupić można wszystko, ale wielu coś sobie tam lutuje samemu.
@erdna7373
@erdna7373 Жыл бұрын
@ niestety te magazyny (dla hobbystów w UK), które zostały to relacje i reklamy
@janmos5178
@janmos5178 Жыл бұрын
@@erdna7373 A propos reklam w gazetach w UK genialnie sparodiował to kiedyś Benny Hill który w jednym z skeczów chciał przejrzeć gazetę sportowa i przeszkadzały mu w tym reklamy. Zaczął je z niej wytrząsać i została mu w reku sama okładka bo nic po za nimi tam nie było. Parę lat później w "Strzelając Śmiechem" nieco inaczej pokazali to Amerykanie kiedy Jack Colt przegladając gazetki też wysypywał z nich reklamy aż miał ulotki z nimi aż do kolan.
@waclawzacharko8352
@waclawzacharko8352 8 ай бұрын
@ Nie odrazu a od roku mniej wiecej 2000. Raczej mniej niż więcej.
@AWredny
@AWredny Жыл бұрын
Napis na odbiornikach tranzystorowych, który jeszcze i dziś mnie śmieszy - "Zawiera 9 tranzystorów i 6 diod"
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
@AWredny mało tego. Na innym kanale o elektronice z tamtych lat,na kieszonkowym maleństwie z lat 60. widnieje dumny napis: "HI-FI"...
@AWredny
@AWredny Жыл бұрын
@@marius1677 Jakie czasy, takie HI-FI. :)
@AWredny
@AWredny Жыл бұрын
@7Prozak7 Ciekawe, czy ktoś z Was pamięta jeszcze coś takiego, co nazywało się Kalendarz, albo Terminarz krótkofalowca? Miało to format kieszonkowy i ukazało się może z cztery, pięć razy.
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc Жыл бұрын
@@marius1677 To nic dziwnego. Norma HiFi zmieniała się z czasem.
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
@@KH-lg3xc ale nigdy żadne małe, przenośne radyjko tej normie nie podlegało. Tym bardziej mono.
@andysq9gat887
@andysq9gat887 Жыл бұрын
Niestety obecnie sytuacja prasy technicznej odzwierciedla stan społeczeństwa nietechnicznego.
@rednelli
@rednelli Жыл бұрын
Kradłem Ojcu aby cuś się dowiedzieć. I Przekrój jeszcze ;-) 73!
@antonipniok25
@antonipniok25 Жыл бұрын
Sam się kiedyś interesowałem tymi gazetami i mam kilka egzemplarzy z lat 80tych i 90tych.Kilka układów elektronicznych z nich zbudowałem czasem z sentymentem do nich wracam.
@MrPiotrd
@MrPiotrd Жыл бұрын
Miałem abonament Radioelektronika od czternastego roku życia. Co miesiąc do skrzynki . Potem był problem bo musiałem się mijac z biletem do wojska. Haha
@erykbaradziej3639
@erykbaradziej3639 Жыл бұрын
Znam to. Dla mnie bilet do wojska był wielką przeszkodą w edukacji, tej elektronicznej właśnie. Na szczęście zbiegiem różnych działań i okoliczności niedługo musiałem siedzieć w kamaszach i mogłem dalej się uczyć.
@TakJakbyLuksusowo
@TakJakbyLuksusowo Жыл бұрын
Muszę oddać jednak, że RE z 1990 roku opisywał spotykane już wówczas elektroniczne regulatory temperatury z powszechnego sprzętu. I bardzo słusznie obsmarowano w artykule moduł od pralki Polar Luna A, który był tak żałosną konstrukcją, że większość mechaników po prostu przerabiała te pralki na klasyczny termostat z kapilarą, taki jak w wersji E ;) Podobny los po 1989 roku spotkał Zrób Sam - informacje o tym jak naprawić zawór spłuczki gumką od Weka albo jak naprawić zapłon w Maluchu spinaczem biurowym, ewentuanie budowa i typowe usterki młynka do kawy, opisanego do pojedynczej śrubki, przestały być potrzebne, pojawiły się konkurencyjne tytuły spod znaku DIY, które było modne na zachodzie i się skończyło.
@i.m.history
@i.m.history Жыл бұрын
Radioelektronik, swego czasu bardzo ciekawe pismo, no cóż rok '89 i ten bandycki "kapitalizm", a komuna nie upadła, trwa do dziś i ma się bardzo dobrze he he.
@piotrdmuchowski8222
@piotrdmuchowski8222 Жыл бұрын
Ostatnich już nie kupowałem. Nie było po co, a pojawił się Nowy Elektronik.
@mm-1965
@mm-1965 Жыл бұрын
Kto pamięta jak w RE był projekt zegara z dwoma wyjściami na tyrystorach + przekaźnik. Całość z mikroprocesorem a zaprogramowaną pamięć eprom trzeba było zamówić u nich?
@zenonpompka
@zenonpompka Жыл бұрын
💪
@krzysztofbardzinski
@krzysztofbardzinski Жыл бұрын
W czytelni w technikum w Zielonej Górze mieli RE i oba czeskie Radia (niebieskie i czerwone). Pod koniec szkoły zabrałem się za przegląd i trochę kasy wydałem na ksero (na szczęście już było)
@jupa7166
@jupa7166 Жыл бұрын
(12:49) "Bynajmniej" == "W najmniejszym stopniu". Przeważnie z "NIE". Bynajmniej NIE zastępuje słowa "przynajmniej". To zmienia sens wypowiedzi w zupełnie odwrotny, a przecież jest Pan człowiekiem dbającym o wypowiedź - takie przynajmniej odniosłem wrażenie, świetnie się Pana słucha. Pozdrawiam!
Жыл бұрын
"Bynajmniej" padło tu zgodnie z przeznaczeniem, tylko zdanie jest nieco rozbudowane i użycie wynika z wcześniejszego :)
@waclawzacharko8352
@waclawzacharko8352 8 ай бұрын
--- ZAGADKA --- Rozmawiają panowie ze szklaneczkami w rękach : - w pańskie ręce perswaduję - bynajmniej Pytanie: co było w szklaneczkach ?
@Bartosz_Gorecki
@Bartosz_Gorecki Жыл бұрын
Może odcinek o Bajtku? Tym bardziej że Retronics wydaje obecnie świetne reedycje tego kultowego czasopisma więc każdy ma okazję samemu posmakować tamtej epoki.
@Jot_Pe
@Jot_Pe Жыл бұрын
O sponsoring odcinka mozna zwrócić się do Obajtka ;)
@TheBarth79
@TheBarth79 Жыл бұрын
👍
@marekkowalski551
@marekkowalski551 Жыл бұрын
16:30/20:41 w jakim numerze radioelektronik jest opis schemat tego wzmacniacza ????
@moruskot1958
@moruskot1958 Жыл бұрын
Ładny golf
@SlaSla37
@SlaSla37 Жыл бұрын
Dziękuję za kolejny ciekawy film♥ Dziś, każdy korzystający z jakiejkolwiek bezprzewodowej formy jakiejkolwiek łączności - jak telefon komórkowy, smartfon (na którym piszę ten komentarz), tablet, słuchawki bluetooth itd. - jest właśnie… RADIOELEKTRONIKIEM! Choć… paradoksalnie, często nawet nie zna tego słowa 😁
@aleksandermarczenko1432
@aleksandermarczenko1432 Жыл бұрын
👌
@user-kw8qs4ot6p
@user-kw8qs4ot6p 9 ай бұрын
Poszukuję pewnego nr Radio Elektronika w którym znajduje się opis budowy wzmacniacza mocy100 w , na tranzystorach mocy w tamtych latach nowoczesnych , nie pamiętam roku ale być możliwe iż jest to z rocznika 88 , lub 89 , również był fajny układ wzmacniacza mocy oparty na stopniach mocy tda 2003 w układzie mostkowym z płytka do wyrysowania ,
Hi Fi Audio Video - czasopismo marzeń [TOWARY MODNE 117]
28:34
Adam Śmiałek
Рет қаралды 56 М.
Radio i latarka na "godzinę W" czyli na W-akacje :)
25:05
frycz trener
Рет қаралды 7 М.
ОДИН ДЕНЬ ИЗ ДЕТСТВА❤️ #shorts
00:59
BATEK_OFFICIAL
Рет қаралды 9 МЛН
Heartwarming: Stranger Saves Puppy from Hot Car #shorts
00:22
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 20 МЛН
NERF WAR HEAVY: Drone Battle!
00:30
MacDannyGun
Рет қаралды 50 МЛН
Wait for the last one! 👀
00:28
Josh Horton
Рет қаралды 145 МЛН
Aleksander Witort ( 1921 - 2000 ) [Reduktor Szumu] #240
48:44
ReduktorSzumu
Рет қаралды 56 М.
Windows 3.1 - chociaż trzeci, to pierwszy. [TOWARY MODNE 159]
21:05
Adam Śmiałek
Рет қаралды 58 М.
Dlaczego Himmler wierzył, że jest inkarnacją germańskiego króla?
51:59
SEKIELSKI BROTHERS STUDIO
Рет қаралды 43 М.
MotoBieda jedzie tramwajem: Konstal 105Na
22:26
MotoBieda
Рет қаралды 155 М.
O czym milczy historia. Kobiety mafii
16:10
Radio Katowice
Рет қаралды 38 М.
Radio Szarotka. [TOWARY MODNE 158]
22:28
Adam Śmiałek
Рет қаралды 37 М.
Jak działa kolorowy kineskop? [TOWARY MODNE 112]
23:41
Adam Śmiałek
Рет қаралды 65 М.
ОДИН ДЕНЬ ИЗ ДЕТСТВА❤️ #shorts
00:59
BATEK_OFFICIAL
Рет қаралды 9 МЛН