Superheterodyna i inne zaklęcia radiowców [TOWARY MODNE 29]

  Рет қаралды 80,336

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

4 жыл бұрын

Druga część opowieści o radiu i falach długich, średnich oraz krótkich. Wyprawa do radioodbiornika z mapą, czyli schematem ideowym. Przegląd stacji, czyli co możemy usłyszeć w najwyższym miejscu Krakowa, używając kilkunastometrowej anteny. Część pierwsza: • Radio, którego nikt ju...
Zapraszam do wsparcia mojego kanału: patronite.pl/smialekadam
oraz do subskrybowania: kzfaq.info?...
Napisy: Anna Śmiałek

Пікірлер: 455
4 жыл бұрын
Podsumuję to tak: Na wykładach z analogowych układów elektronicznych z kierunku Elektronika i Telekomunikacja na AGH nikt nie pokazał nam idei dla której superheterodyna powstała. Oczywiście uczono nas o układach mnożących i mieszaczach, ale nie było to pokazane tak, abyśmy widzieli tego sens. Pana materiały powinny być dawane studentom przez wykładowców jako materiał do obejrzenia w domu przed wykładami z danego tematu! No rewelacja!
@SmerFon
@SmerFon 4 жыл бұрын
Zostawiam Subskrypcję.Bardzo wartościowy kanał a prowadzący na prawe tłumaczy bardzo ciekawie aż miło się słucha;)
@zbigniewlipinski2963
@zbigniewlipinski2963 4 жыл бұрын
Gratuluję swietnego odcinka. Trzy rzeczy "rzucają" się w oczy i uszy: 1.) Żeby mówić na jakiś temat w sposób zrozumiały, trzeba go samemu dobrze rozumieć i tu tak właśnie jest. 2.) Świetnie dobrano zakres omawianej wiedzy. Przekazane jest wszystko, co na początek niezbędne i nic ponad to. Nikt nie powinien pozostac z wrażeniem, że to dla niego zbyt skomplikowane, a z drugiej strony wszystko wynika jedno z drugiego i nie ma niedopowiedzeń, którymi grzeszy tak wiele "popularnonaukowych" filmów, zwłaszcza przygotowywanych przez dziennikarzy, a nie naukowców. Często w tych filmach głośna, agresywna muzyka i "hiperdynamiczny" montaż nie pozwalają skupić się na istocie zagadnienia, ale za to przykrywają miałkość narracji. (Zresztą to klasyka: Einstein mawiał, że "Wszystko należy tłumaczyć tak prosto jak tylko można, ale nie bardziej".) 3.) Umiejętności edytorskie Pana Adama znakomicie poprawiają zrozumiałośc przekazu (to "budowanie" schematu, wyróżnianie bloków itd.). Są już przykłady youtuberów, którzy otrzymali swoje programy w TV. Marzy mi się, żeby p. Adam do nich dołączył. Chcociaż - młodzi raczej czerpia treści z sieci, więc może wystarczy, żeby ten kanał zyskał popularność, na jaką zasługuje. Właśnie z tego typu filmami - tłumaczącymi zasady działania, uswiadamiającymi zjawiska - otwierającymi oczy.
@mirosawnikitiuk7835
@mirosawnikitiuk7835 4 жыл бұрын
robiliśmy na jednym tranzystorze serii BF takie małe nadajniki które wchodziły do radia lub TV na pośrednią i słychać było nas w radiu... podchodziliśmy pod otwarte okna gdzie grało radio na ukfie lub grał tv tv i dostrajaliśmy się i gadaliśmy ... jaki był szok ludzi którzy nie wiedzieli co się dzieje
@krzysztofchomicki6639
@krzysztofchomicki6639 4 жыл бұрын
Fenomenalne było to, że to był tylko 1 tranzystor. Pamiętam czasy rysowania po laminacie i trawienia płytek w chlorku żelaza. Pod taki nadajnik zrobiłem płytkę o wymiarach może 1-1,5 cm2. Ale z tego co pamiętam, to był zestrojony pod normalną częstotliwość radiową, sam decydowałem którą stację zakłócę.
@ukaszruszkiewicz1657
@ukaszruszkiewicz1657 2 жыл бұрын
Świetny odcinek. Moje dzieciństwo spędzałem wieczorami szukając stacji radiowych na falach krótkich. Wystarczał rodzimy Taraban. Potem eltrowska Halina to juz był wypas. Obecnie posiadam chińskiego Tecsun'a ale mimo, że wydaje się bardziej wypasiony to już nie ma tego uroku a do tego brak stacji radiowych, zakłócenia a także brak dziecięcej radości gdzieś zabiły tą frajdę z przesiadywania przy głośniku.
@pawelcitak83
@pawelcitak83 4 жыл бұрын
Pamietam jak podłączyłem pod swoje radio na diodzie kryształowej antenę o długości 25m zlapało Hong Kong I wiele innych stacji a nawet kominiarzy na krótkofalówkach radosc nie do opisania a bylo to w 1994 roku
@sahara4828
@sahara4828 4 жыл бұрын
Superheterodyna, amfetamina, denaturyna itd.... Materiał z łapką do góry:)
@martilion
@martilion 4 жыл бұрын
Jeszcze hemoglobina
@FIKON03
@FIKON03 3 жыл бұрын
I taka sytuacja
@compaqchemlab
@compaqchemlab 4 жыл бұрын
U mnie w nocy ładnie łapie "Radio romania aktualite". Dzięki Panu moje radio lampowe na trzech lampach (z reakcją) nie leży sobie już bezczynnie i na nowo go sobie słucham.
@Darkos.
@Darkos. 4 жыл бұрын
19:02 Obudzony miłośnik radia sprawdza co się dzieje (lewy dolny róg radia). Super opowieść o radiu. Dzięki i pozdo.
@everfresh3194
@everfresh3194 4 жыл бұрын
Materiał zasługuje na dużą łapkę w górę 👍
@tomeknajdo5402
@tomeknajdo5402 4 жыл бұрын
Proponuję temat CB radia ...w 93" miałem jak pierwszy w okolicy kilku kilometrów...to była przygoda- społeczność CB radiowców,ogniska i takie tam.Oczywiście antena stacjonarna.
@qba6663
@qba6663 4 жыл бұрын
Dziękuję Panie Adamie za odświeżenie dawnych, zakurzonych wspomnień z początków mojej przygody z elektroniką gdy wraz z moim kolegą jako dzieciaki budowaliśmy proste radia na fale długie a potem wieczorami przesiadywaliśmy na dachu bloku, w ktorym mieszkaliśmy próbując wyłapać jakieś stacje na tym co stworzyliśmy. Radość była nieopisana gdy w końcu usłyszeliśmy głos spikera w głośniku 😁 Pozdrawiam 😉
@mariuszhajduk996
@mariuszhajduk996 4 жыл бұрын
Świetnie wytłumaczona idea radia w sposób przystępny tak żeby każdy zrozumiał . Brawo
@lukask7445
@lukask7445 4 жыл бұрын
15:00 idealne rozwiązanie na wojnę albo głęboki kryzys i „przejściowe braki towarów” w sklepach.
@bikeforjoy
@bikeforjoy 4 жыл бұрын
Kiedyś nocą siedziałem w moim aucie i słuchałem odległych stacji. Mercedes z przed kilku lat ma bardzo rozbudowane radio. Wtedy wpadłem na pomysł i próbowałem tłumaczyć na żywo za pomocą google translate. Efekt był niesamowity i w przyszłości takie dynamiczne tłumaczenie będzie czymś powszechnym. Mieszkając w UK często słuchałem w ciężarówce Jedynki już po zachodzie. Dalekie odsłuchy mogą być bardzo interesujące.
@piotrmuryn
@piotrmuryn 4 жыл бұрын
do psychiatry czas
@adamn.9185
@adamn.9185 4 жыл бұрын
@@piotrmuryn ... no to się zbieraj, bo przegapisz wizytę!
@benny_plgraciarz2714
@benny_plgraciarz2714 6 ай бұрын
to radyjko to jest ogólnie niezły mix lat 60 70 80 i 90, a do tego ten "wojskowy" przełącznik zakresów! z jednej strony najwyższa jakość a wszystko na natandetniejszym tekturowym laminacie... ot cała "matuszka rasija" w pigułce
@tomaszzbikowaty2854
@tomaszzbikowaty2854 2 жыл бұрын
W lampowych odbiornikach z lat 60 tych jest z tyłu pokrętło umożliwiające obrót anteny ferrytowej pod konkretną stację ;)
@mcm8433
@mcm8433 2 жыл бұрын
moja babcia miała dokładnie takie samo radio, jako dziecko zawsze byłem zafascynowany oznaczeniami zakresów, natchnąłeś mnie żeby sprawdzić czy go jeszcze nie wyrzuciła :)
@elektrodatv
@elektrodatv 4 жыл бұрын
Bardzo dobry pomysł na pokazanie jednocześnie schematu i fragmentów prawdziwego odbiornika.
@rafaelog93
@rafaelog93 4 жыл бұрын
Taki komentarz już był. Poszukaj przed napisaniem. Do zamknięcia! Przepraszam, musiałem :)
4 жыл бұрын
I jeszcze coś o Arduino i e-papierosie ;)
@OblivionLPS.
@OblivionLPS. 4 жыл бұрын
Twój komentarz nie wnosi niczego do dyskusji. Dalsze spamowanie skutkować będzie ostrzeżeniem. Ponadto temat wielokrotnie wałkowany. 😂 Elektroda is state of mind.
@JanParawan
@JanParawan 4 жыл бұрын
@ Panie Adamie, doceniając Pańską wiedzę, pasje i zaangażowanie oraz fakt, że mieszkamy w jednym mieście, nie wybaczę sobie jeśli nie zapytam, czy podejmuje się Pan napraw (bardziej czyszczenia i konserwacji) aparatów fotograficznych, a konkretnie Fed-5 i Zenit 122? Ten pierwszy dostałem od Dziadka, a drugi od Taty. Zenitem robiłem sporo zdjęć i chcę do tego wrócić, bo dziwnym trafem moje stare zdjęcia z Zenita są o wiele ciekawsze niż obecne z cyfrówki. Feda chcę usprawnić przede wszystkim ze względu na pamięć o Dziadku. Ewentualnie czy może Pan kogoś w Krakowie polecić. Proszę o informację zwrotną. Pozdrawiam.
@KrzysiekBrylak
@KrzysiekBrylak 4 жыл бұрын
Świetny materiał ,przypomniały mi się czasy szkoły średniej,teraz to juz czekam na odbiorniki telewizyjne ,oczywiście analogowe, pozdrawiam
4 жыл бұрын
Telewizor też będzie, ale też i roboty z tym odcinkiem będzie niemało :)
@rafkawasaki2244
@rafkawasaki2244 3 жыл бұрын
Świetny film. Proponuję więcej filmów z dziedziny analizy schematów radiowych radioodbiorników produkowanych przez Unitre
@tropicielhistorii
@tropicielhistorii 4 жыл бұрын
Jedyne filmy z youtube jakie oglądam na telewizorze to Pana . Pozdrawiam ;)
@lucashfilm666
@lucashfilm666 3 жыл бұрын
Sztos! każdy filmik to nowa przygoda! Panie Adamie wielki szacunek za filmiki. ♥
@michalpodroznik1979
@michalpodroznik1979 2 жыл бұрын
Fajnie byłoby, gdyby zrealizował Pan kiedyś odcinek o historii budowy, działaniu oraz o katastrofie najwyższego na świecie masztu radiowego w Konstantynowie pod Gąbinem.
2 жыл бұрын
Podłączam się
@wojciechpodgorski1411
@wojciechpodgorski1411 4 жыл бұрын
Doskonały materiał i świetna narracja
@gavian83
@gavian83 4 жыл бұрын
Pozdrawiam. Odcinek jak zwykle najwyższa klasa.
@bruhcoli1062
@bruhcoli1062 4 жыл бұрын
Jak zawsze ciekawie i profesjonalnie! Komentarz dla statystyk, bo Pańskie materiały zasługują na rozgłos (:
@piotrpp4126
@piotrpp4126 4 жыл бұрын
Super jak zawsze pełna profeska, przypomniały mi się lata młodzieńcze :-) pozdrawiam 🤗
@semafor5640
@semafor5640 4 жыл бұрын
Świetnie przedstawiona konstrukcja odbiornika oraz zasada jego działania. W oku zakręciła się łza wzruszenia i żalu za naszą niegdysiejszą chlubą - masztem w Gąbinie, oraz za czasami, gdy nocą "zakresy AM" rozbrzmiewały nieskończoną liczbą rozgłośni. Wiele z nich nadawało po polsku, nie tylko w kraju, lecz także z zagranicy ;-)
@l.slowik
@l.slowik 4 жыл бұрын
Ktoś tu dostał chrypki :) Zdrowia!
@rafaniedziaomski5744
@rafaniedziaomski5744 4 жыл бұрын
Na taki odcinek czekałem! Sam osobiście używam radia Philips, z tym że jest to Fiński (nie Chiński) Philips i ma pełen zakres fal krótkich. Trochę zajęła mi jego naprawa po poprzedniej "naprawie" ale działa. Bardzo fajnie posłuchać stacji w egzotycznych dla nas językach. Pozdrawiam serdecznie, życzę wszystkiego dobrego i czekam na więcej! P.S. Przy naprawie popełniłem mały błąd i na częstotliwości (prawdopodobnie 425khz) usłyszałem sygnał morse'a radiolatarni dalszej lotniska w Dęblinie :)
@adamcichowicz1474
@adamcichowicz1474 3 жыл бұрын
W latach 60., 70. i 80. lubiłem wieczorami przebiegać po zakresach - szczególnie fal średnich i krótkich. Wtedy było tam bardzo dużo stacji.
@adamcichowicz1474
@adamcichowicz1474 3 жыл бұрын
@、ヅ Na falach średnich znakomicie było słychać Radio Luxemburg - a miałem do tej stacji ładnych kilkaset kilometrów. Na falach krótkich odbierał dużo stacji włoskich.
@waclawzacharko8352
@waclawzacharko8352 2 жыл бұрын
Częstotliwość pośrednia 465kHz wybrana jest też że względu na minimalizację interferencji (gwizdów) że stacjami nadawczymi.
@przemyslawwziatek4100
@przemyslawwziatek4100 4 жыл бұрын
Panie Adamie, kolejny doskonaly odcinek. Bardzo dziękuję.
@adrian50005
@adrian50005 4 жыл бұрын
Idealna pora na filmik😁
@MsMs-xl7kj
@MsMs-xl7kj 4 жыл бұрын
Scena końcowa i okoliczności jej nakręcenia, nota bene doskonale obrazująca możliwości techniczne odbiornika, skojarzyła mi się z pewnym hobby... dziwactwem możliwym do zaobserwowania w internecie. Proszę sobie wyobrazić, że istnieje grupa ludzi, która w podobnym plenerze, za pomocą przesterowanego radia przeskakującego po częstotliwościach, z szumu wyłapywałaby pojedyńcze dźwięki, słowa spikerów. I interpretowałaby jako wypowiedzi duchów.... I to w XXI wieku... Dzięki za światło NAUKI w tym zaciemnionym przez zabobony świecie. Lux in tenebris, oby tak dalej!
4 жыл бұрын
Zaprawdę ludzie teraz dziwne rzeczy robią... :)
@x98pl
@x98pl 3 жыл бұрын
To o czym mowisz to transkomunikacja. Ma tyle wspolnego z radiokomunikacja, co astrologia z astronomia :)
@krystiandrwal7679
@krystiandrwal7679 4 жыл бұрын
Super materiał panie Adamie dziękuję pozdrawiam serdecznie
@pafson111
@pafson111 4 жыл бұрын
Wysoki poziom.
@RetroTurbo
@RetroTurbo 3 жыл бұрын
Wow, swietny film. Biore sie za ogladanie reszty!
@Mikexception
@Mikexception 4 жыл бұрын
Gratuluję bardzo dobrego materiału. Sam jestem pasjonatem radia i inaprawdę wlele o nich wiem - mam i takie lampowe z przełączaną szerokoością pośredniej i podwójna ARW i dwa solidy z podwójną i SSB które utrzymuję z sprawności ale warto było to obejrzeć . Nic dodać nic ująć. To prawda - w wyższej lokalizaci i z oddalonymi chociiaż o100 metrów kablami sieci zasilania one się zachowują nieporównywalnie To radyjko w dzisiejszym zakłoconym eterze całkiem dobrze sobie radzi.
@FIKON03
@FIKON03 3 жыл бұрын
Bardzo się cieszę że znalazłem ten kanał
@user-ce4ln1ys7e
@user-ce4ln1ys7e 2 жыл бұрын
Dziękuję! Bardzo interesujące! Nie sądziłem, że nasz sowiecki sprzęt jest interesujący w innych krajach.
2 жыл бұрын
Po prostu za komuny polski rynek został tym zasypany. Był też popularny, ponieważ był najtańszy.
@adamkowal7428
@adamkowal7428 7 ай бұрын
​​​@Ale kiedy ten rynek w Polsce został zasypany sprzętem z ZSRR o które lata chodzi bo ja pracowałem w sklepie RTV w latach 1984 /86 to nic nie było z ZSRR chyba chodzi o lata 50/60 lub o prywatną sprzedaż na początku lat 90.Wtedy ludzie przywozili sprzęt od nich TV i wieże nawet itd.to początek lat 90.
7 ай бұрын
VEF, Wega to właśnie lata osiemdziesiąte. Sam go kupiłem wtedy. Generalnie ruskie radyjka były w sklepach dostępne od lat sześćdziesiątych do połowy osiemdziesiątych. Nie w dominującej ilości, ale jako uzupełnienie oferty turystycznej i przenośnej. Podobnie z telewizorami, tych było nawet więcej, w ofercie małych (junost, elektronika sześciocalowa) i kolorowych (bardzo popularna elektronika w osiemdziesiątych latach, już z kineskopem toshiby albo licencyjnym, który żył ze trzy lata może).
@adamkowal7428
@adamkowal7428 7 ай бұрын
@ Tak junost pamiętam kolega miał czerwony na nim oglądaliśmy Polska Belgia mistrzostwa świata 1982😁Pamiętam ja go naprawiał i jak rozkręcał to miał sporo śrubek.
@Jamick_Elektronika
@Jamick_Elektronika 4 жыл бұрын
Jakiś czas temu nabyłem sobie radio "Riga" piękna maszyna na 17 tranzystorach ;) (czeka sobie na odnowienie) lubię posłuchać sobie dalekich stacji.
@maciejkaczynski7351
@maciejkaczynski7351 4 жыл бұрын
Panie Adamie, wielkie dzięki za pouczający odcinek. Pozwolę sobie jednak na małą uwagę polonistyczną, z góry dziękując za wyrozumiałość : «Według „Prawideł poprawnej wymowy polskiej” polskiej Zenona Klemensiewicza (Kraków 1995, s. 39): „ę na końcu wyrazu wymawia się jak czyste e lub z lekko zaznaczoną nosowością”, przy czym ten drugi sposób zalecany jest dla wymowy scenicznej. W praktyce jednak, poza wybitnymi aktorami starszego pokolenia, niewiele osób umie ową lekko zaznaczoną nosowość uzyskać. W krakowskiej szkole teatralnej uczy się np. studentów obu rodzajów wymowy, uczulając ich jednak, że wymowa nosowa [ę] w wygłosie zarezerwowana jest dla tekstów klasycznych oraz dla sytuacji, gdy brak zaznaczenia nosowości w wygłosie powodowałby trudności ze zrozumieniem przekazu, np. pisze vs. piszę, krocze vs. kroczę. »
4 жыл бұрын
Wiem, ale jeszcze nie umiem ;)
@lukask7445
@lukask7445 4 жыл бұрын
Panie Macieju, gremium widzów tego kanału uznało już jakiś czas temu, że w porównaniu z zawartością merytoryczną oraz starannością we wszystkich innych aspektach, ta jedna niedogodność jest niewspółmiernie mała i w sumie nieistotna. To tak jakby mieć pretensje do tego radyjka, że Jedynka jest na skali za 250 kHz, a nie w połowie między 200 i 250, i w związku z tym wyrzucić radio do śmieci.
@trantytel8015
@trantytel8015 4 жыл бұрын
👍👍👍 Kolejny świetny materiał! Dziękuję i Pozdrawiam! :D
@01001000010101000100
@01001000010101000100 4 жыл бұрын
Jeżu malusieńki, żeby wykładowcy na polibudach mieli chociaż 10% Pana umiejętności wyjaśniania tematów, to przełożyłoby się na niezliczone roczniki kompetentnych inżynierów. Coś niesamowitego - temat wydaje się zrozumiały nawet dla początkujących (potrzebne być może podstawy elektrotechniki z 1 roku szkoły średniej, albo troszkę hobbystycznej nauki), a jednocześnie uzupełnia wiedzę nawet takiego typa jak ja, który ma wykształcenie kierunkowe ze specjalnością RTV ;) Wiedziałem mniej więcej jak działają superheterodyny (tia, mieliśmy w szkole), ale nie wiedziałem podstawowej rzeczy - tego w szkole nie mówili - PO CO, DLACZEGO powstała superheterodyna. "Dla poprawy parametrów". Tak miałem wytłumaczone ;) Lepszy SINAD byłoby już lepiej. Większa selektywność - też lepiej. Ale "radio w radiu"? MISTRZOSTWO! Genialne wytłumaczenie zasady działania! Nie widziałem poprzednich odcinków gdzie były pewnie podstawy i niektóre pojęcia używane tutaj. Przykładowo, że filtr p. cz. ma szerokość pasma 9kHz - ta wielkość pojawia się nieprzypadkowo wcześniej. To szerokość pasma m. cz., dobrze myślę? Do tego szerokość wstęgi bocznej, prawda? Czy jednej czy obu - już nie pamiętam, to było 20 lat temu :)
4 жыл бұрын
9 kHz, bo taka jest szerokość kanału (w tej części bocznej). Amplituda modulacji moduluje nośną symetrycznie, więc żeby się zmieścić w tych 9 kHz, trzeba ograniczyć pasmo do połowy, czyli do 4 i pół kHz. W praktyce troszkę mniej, bo trzeba zachować przerwę między kanałami. A potem, jak już się wydzieli ten kanał dziewięciokilohercowy, to się go wzmacnia, głaszcze i pieści, aż jest idealny do detekcji :) Można też po stronie nadawczej wyciąć jedną z połówek widma i mamy kanał węższy o połowę, niosący tyle samo informacji. Ale takie coś jest już trudniejsze w odbiorze. A jak już wycinać, to nośną także, która nic nie niesie, tylko prąd pobiera. I tak działa SSB, czyli radio krótkofalowców. Generalnie do 10 Mhz wycinają górną połówkę, a powyżej - dolną. Odebranie tego nie jest już takie proste i zwykle robi cuda z dźwiękiem. Dlatego w radiu komercyjnym się nie przyjęło.
@piotrmuryn
@piotrmuryn 4 жыл бұрын
maja nawet 50% na polibudzie. Warunek = obecność na wykładach. (:
@piotrmuryn
@piotrmuryn 4 жыл бұрын
Napisałem "prawie" dłuuuugi komentarz" w raz z zaproszeniem do testów "pokazów" towarów modnych i cenionych, między innymi Magnetofonu szpulowego MELODIA z opcją lewo prawo tzw revers. Reklama na YT mi to zakończyła. Po za tym szacun wielki za pokazanie spolecznosci co jak działa lub działało. Teraz młode pokolenie nawet nie wie co to było wyjście na trzepak.
4 жыл бұрын
Poluje się na aukcjach, Ale dla mnie to nie ma takiego uroku, poza tym ja tego nie zbieram dla posiadania kolekcji czy kompletu, a dla poznania. Taką samą wartość ma dla mnie zdezelowana Jowita czy Śnieżka jak pierwszy model Radmora w stanie fabrycznym. A nawet bardziej cieszą mnie dziwne konstrukcje, jak Monika (krótkie fale na antenie ferrytowej) czy rosyjski Ocean, z zaawansowanym sterowaniem, które wiecznie się psuło.
@TheCapriMoon
@TheCapriMoon 4 жыл бұрын
Miałem kiedyś stare radzieckie walkie talkie ten to łapał niesamowite stacje szczególnie w wysokim terenie albo moje słuchawki bezprzewodowe też potrafiły łapać różne rozmowy 😊
@prawilny8506
@prawilny8506 3 жыл бұрын
Super temat...
@Anatol.Junior
@Anatol.Junior 4 жыл бұрын
Panie Adamie polecam Casio FX 603P miałem taki w szkole, każdy myślał że to zwykły kalkulator 😊 nauczyłem się go programować tak że pani od informatyki była w szoku 🤣 niestety gdzieś zaginął 😟 pozdrawiam 👍
@kraetywnaplaneta2010
@kraetywnaplaneta2010 4 жыл бұрын
niesamowity odcinek . zawsze zastanawiałem się dlaczego w radiu piosenki inaczej brzmią czasami lepiej a czasami gorzej
@radziopotrafi1
@radziopotrafi1 2 жыл бұрын
Ode mnie też leci subik, bardzo fajny kanał,jestem elektronikiem i dużo jest tu fajnych żeczy z dawnych lat,tak dalej,pozdrawiam.
@unitrak0380
@unitrak0380 4 жыл бұрын
Panie adamie super film!!:) gatuluję kolejnych subskrybcji ponad miesiąc temu13tyś a dziś
4 жыл бұрын
Też mnie to bardzo cieszy. Wizja zajęcia się kanałem jako jedynym zajęciem, coraz bliższa. A wtedy będzie się działo :)
@tomaszt4045
@tomaszt4045 4 жыл бұрын
Kanał na najwyższym poziomie. Powinni to w szkołach pokazywać ;) powodzenia!
@marcinm6741
@marcinm6741 4 жыл бұрын
Racja, taka myśl również przyszła mi do głowy. Poza Panem Adamem np. twórca ElektroPrzewodnika ; Atmel ... to osoby które jakością, przejrzystością przekazu swoich materiałów biją na głowę skostniałe ramy programowe polskiej edukacji szkół technicznych. W tym co napisałeś niema kszty przesady , takie osoby naprawdę powinny otrzymywać wsparcie, bo robią dla młodzieży, osób zainteresowanych elektronika, techniką, więcej dobrego jak lata spędzone w szkolnych czy nawet uczelnianych ławach .
@pawelmusz9425
@pawelmusz9425 4 жыл бұрын
Witam i pozdrawiam Panie Adamie
@maxpayneau
@maxpayneau 4 жыл бұрын
Jestem zdumiony Pana wiedzą!
@SQ3LLX
@SQ3LLX 3 жыл бұрын
Adam! Stało się. Wyciągnąłem z garażu leżącego już od kilku lat VEF'a 206. Po prostu po obejrzeniu tego filmu stwierdziłem że czas naprawić dziadka. Radio dostałem od pewnego oficera WP (wcześniej LWP) który nie chciał go wyrzucać, z sentymentu. W chwili gdy mi je oddawał (przeprowadzka) mówił że jak mam wyrzucić to on je zabierze z powrotem. Takie sentymenty... A po filmie mi po prostu zachciało się pokręcić gałką... Chociaż sprzęt na KF stoi na biurku, ale... Klasyk taki jak VEF206 - aż się prosi... Dziękuję za świetny kanał! Pozdrawiam !
3 жыл бұрын
VEF też wyląduje u mnie kiedyś :)
@xjanqxv1573
@xjanqxv1573 4 жыл бұрын
U nas na te tranzystory (meloniki) mówiliśmy sputniki :)
@MultiKomentator
@MultiKomentator 4 жыл бұрын
A sam Sputnik był kulą z antenami.
@user-ct8yn4xm3b
@user-ct8yn4xm3b 4 жыл бұрын
18 : 15 mistrz drugiego planu😄 (z lewej strony na poręczy maszeruje coś co brzęczy)🐜 📻
@user-ct8yn4xm3b
@user-ct8yn4xm3b 4 жыл бұрын
19 : 10 kolejny 🐜🐜 rosyjski wabik na amerykańską stonke 😆
@MultiKomentator
@MultiKomentator 4 жыл бұрын
19:40
@Radek.68
@Radek.68 4 жыл бұрын
Dopiero teraz czas pozwolił mi na zapoznanie się z nowym odcinkiem. Fajnie przedstawiłeś zasadę działania radia i sposób modulacji fali (AM i FM). Myślę, że to trafi nawet do tych mniej technicznych osób. Samo radyjko również fajne, a pomysł z zasileniem go poprzez trzy szklanki "wody" ;) świetny. German, jako półprzewodnik, ustąpił krzemowi z wielu względów, ot choćby z tego, że krzem nadal działa tam, gdzie german już nie daje rady. "Tranzystory germanowe posiadają skazę: gdy zgrzane osiągają temperaturę herbaty w szklance przestają pracować." To cytat z SONDY, odcinek "Czynnik Si (cz.1)". Ale - jak widać - mają też i swoje zalety. :) A ja sam mam jeszcze gdzieś takie tranzystory, polskie i rosyjskie właśnie w takich obudowach. Pozdrawiam!
4 жыл бұрын
Krzemowe tranzystory przyjęto z radością, miały same zalety. German dziś to po prostu taka egzotyka. Ale jak widać, w tych zakresach dawał radę. German natomiast żyje nadal w diodach detekcyjnych i tam, gdzie potrzebne są minimalne spadki napięcia (pomiarowe itp).
@gombocc
@gombocc 4 жыл бұрын
Przede wszystkim german sie średnio ( a własciwie wcale nie) nadaje do technologii planarnej i superplanarnej. Fajny odcinek, sam jestem na etapie projektowania lampowej głowicy ukf, potem przyjdzie czas na tuner :D
@tomaszrozanski4343
@tomaszrozanski4343 4 жыл бұрын
Ooo...ta druga wersja utworu 3:15 zdecydowanie lepsza. Nie słychać tych wszystkich talerzy i innych wysokich częstotliwości. Dlatego byłem, jestem,i będę fanem AM :)
@wiesawc1570
@wiesawc1570 4 жыл бұрын
Za Hanię to stół mi pękł tak walnąłem w górę, W 80-TYCH latach fale długie miało jakość dzisiejszych UKF to był dźwięk. POZDRAWIAM
@Pablo_Morales
@Pablo_Morales 3 жыл бұрын
Super film. Radio jest ponadczasowe. Jest wszędzie i tak proste w użyciu że stoi na pierwszym miejscu i długo z niego nie zejdzie. No chyba że w biurowych. Tam jest cyfrowy szum. Do dziś nie nie ogarniam dlaczego w Konstantynowie nie odbudowano masztu antenowego. Więcej czasu dać. A i na innych pasmach AM. Będzie coś o modnym radiu którego symbol to R604. Posiadam takie z oryginalnym opakowaniem na rynek Francuski. Takie to były czasy. Ogólnie to ciekawa gama odmian tych 'R'. Pozdrawiam.
@williambonawentura
@williambonawentura 2 жыл бұрын
> dlaczego w Konstantynowie nie odbudowano masztu antenowego. Powodów było kilka: 1) Eksperymentalny projekt dipola półfalowego izolowanego od ziemi wykazał w praktyce swoją ogromną podatność na ciągłe wyładowania atmosferyczne - zarówno te pochodzące od burz jak i od chmur. Degradowały one liny jak i ich izolatory. Wbrew propagandzie masz "najwyższy" nie był dobrym wyborem. Konstrukcje ćwierćfalowe, uziemione w podstawie, stoją bez przeszkód przez dekady. 2) Katastrofa nastąpiła w latach 90 ubiegłego wieku gdzie radio na potrzeby Polonii zaczęto nadawać w dobrej jakości kanałem satelitarnym FTA 3) Odbiór LW w mieście stał się coraz bardziej problematyczny 4) Stacja nadawcza została zbudowana w zbyt małej odległości od zabudowań. To co "przeszło" w latach 70 zakończyło się oporem mieszkańców przeciwko odbudowie masztu. Obawy te potwierdził zresztą NSA i odbudowa musiałaby się odbyć z kosztami relokacji całych wsi. Było to nieopłacalne i dlatego zadecydowano o budowie nowej stacji w Solcu Kujawskim.
@ksenonxe856
@ksenonxe856 4 жыл бұрын
Świetny film
@witekmarcinek7341
@witekmarcinek7341 4 жыл бұрын
Rewelacja !!!
@tropicielhistorii
@tropicielhistorii 4 жыл бұрын
Około 35 lat temu także szukałem stacji na różnych falach i wtedy było tego nieporównywalnie dużo. Pozdrawiam:)
4 жыл бұрын
To prawda, stacji jest dużo mniej obecnie.
4 жыл бұрын
Pewno któryś z serii VEF/Selena. Mam ich kilka, jeśli się je dobrze zestroi, mogą wiele.
@Mikexception
@Mikexception 4 жыл бұрын
​@ Sądzę że ilościowo ok jest ok 70%. Nie te same - dużo rumuńskich z tym samym programem Najwięcej znikło jak dla nas polskich lokalnych na średnich i krótkich falach. Język polski na krótkich to teraz tylko z Chin nauka chińskiego dla Polaków :).Częśc jak np Luxemburg nadaje ułamkiem tamtej mocy no i jest wynajete Ale przybywaja nowe - radio absolut 1215 robi to co kiedyś Luxemburg. Dokonale chodzi w nocy na antenie ferrytowej
@grzegorzbrzeczyszykiewiczo3993
@grzegorzbrzeczyszykiewiczo3993 2 жыл бұрын
Super odcinek!
@bartekdemen6715
@bartekdemen6715 4 жыл бұрын
Jak zawsze podziwiam Pana wiedzę. Czego w telewizji niema takich programów? Profesjonalizm i jednocześnie łatwy przekaz. Pozdrawiam.
@tomeknajdo5402
@tomeknajdo5402 4 жыл бұрын
Był kiedyś,ale redaktor zmarł...Adam Słodowy,tak samo przystępnie gadał! Teraz to jedynie "Trudne sprawy" :(
@mazakaudio
@mazakaudio 4 жыл бұрын
świetnie,bardzo fajny odcinek
@adamru671223
@adamru671223 3 жыл бұрын
świetny materiał moim zdaniem warto by było nawet na lekcjach z fizyki to obejrzeć i nie tylko ten odcinek oczywiście pozdrawiam i dzięki
@AMExperiment
@AMExperiment 4 жыл бұрын
Świetny film . Pozdrawiam
@Hi-n-Lo
@Hi-n-Lo 4 жыл бұрын
7:14 *superheterodynowe (tzn. niewielka errata do slajdu). Znowu się może „czepiam”, 😉 a i tak znowu superowo Panie Adamie. I to ogólnie, nie tylko superheterodynowo 👍
4 жыл бұрын
Klawiatura wciąż niewymieniona ;) Ale dziwne, że korekta przeniosła. Pewno jest takie tajemnicze słowo u chirurgów albo innych czarowników ;)
@sebastiantr6418
@sebastiantr6418 4 жыл бұрын
No i super. Ja mam VEF 206 i to dwie sztuki. Ma dużo krótkich. Kiedyś słuchałem polskich audycji na falach krótkich. Były to rozgłośnie RWE, deutche welle i Głos Ameryki. Super to wspominam. Mam też troche lampowych radyjek jak Figaro, Goplana, Meteor. Kilka małych jak Dominika, 2szt Selga, 2szt Vega, Neywa, R124. No i pierwsze turystyczne z UKF 2szt Ewa, Krokus też, 2szt Nina. No trochę więcej tego jeszcze jest. Mam też transceiver na KF Yeasu.
4 жыл бұрын
U mnie też radyjek wiele :)
@OblivionLPS.
@OblivionLPS. 4 жыл бұрын
Pan Adam na tych świetlikach nabawił się kataru. Wyraźnie mówi przez nos.
4 жыл бұрын
Raczej nakradł kilku nocom pod rząd spania. Ale jutro wolna sobota ;)
@lukiluk3329
@lukiluk3329 4 жыл бұрын
Upragniony i wyczekany odcinek
@wolfganggunterberger5718
@wolfganggunterberger5718 4 жыл бұрын
Mam radio z AM w samochodzie i czasem udalo sie czegos posluchac jakiesjs muzyki, choc Rumunskie graja naprawde super albo Rosyjskie. Wszystko to udaje mi sie uslyszec az W Holandii. Kiedys zastanawialem sie skad to sie bierze bo nie ogarnialem jeszcze rodzajow fal za dziecka. :D
@galion59
@galion59 3 жыл бұрын
Mam starego Kolibra z lat 60-tych i kilka lat temu padł transformatorek miedzystopniowy we wzmacniaczu m.cz. Słuchałem na nim na falach długich jedynki przy śniadaniu i po awarii wywaliłem ten transformatorek razem z tranzystorami germanowymi i resztą części, a w ich miejsce zrobiłem prosty wzmacniacz m.cz na tranzystorach BC i radyjko gra do dzisiaj głośniej niż na starym układzie z tranzystorami germanowymi.
@PiotrCzepek
@PiotrCzepek 4 жыл бұрын
Radioodbiornik MINOR - mam taki, w skórzanym etui. Słuchałem na nim polskojęzycznych audycji BBC na falach średnich.
4 жыл бұрын
Trafił mi się ostatnio, niestety bez pokrowca, ale za to w miarę w dobrym stanie, tylko brudny.
@andrzejwartner305
@andrzejwartner305 3 жыл бұрын
Jest magia.
@andrzejsarnowski5588
@andrzejsarnowski5588 2 жыл бұрын
W wojsku byłem na namierniku ukf R-363 „ORLENOK” . Słuchałem audycji i nie tylko na legendarnym R 250, R 1250 oraz cyfrowym REV 251m.
@tomaszwisniewski4797
@tomaszwisniewski4797 8 ай бұрын
Ja słuchałem stacji UKF na radiolini R405. To było gdzieś tak w 96 roku.
@gmareko
@gmareko 4 жыл бұрын
super material, ten suwak logaritmiczny super gadzet :) niestety nigdy takiego nie mialem :)
@fuertesan
@fuertesan 4 жыл бұрын
ja taki miałem, ale nigdy nie umiałem sie z nim poprawnie obchodzi 🤦‍♀️
4 жыл бұрын
Zapraszam do odcinka siódmego, można nauczyć się podstaw: kzfaq.info/get/bejne/jN-hprGJ2dnWm3k.html
@krzysztofpiecuch8011
@krzysztofpiecuch8011 4 жыл бұрын
Stare radia są fajne. Mam jeszcze takie: photos.app.goo.gl/ao2WGfkHk1YmKhZ99 zrobione w zakładach J.W.Stalina w Berlinie ;-) co zresztą można przeczytać na jednym ze zdjęć.
4 жыл бұрын
Te stare, rozbudowane radia, to dzieła sztuki.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 3 жыл бұрын
14:35 - miernik radziecki TŁ-4M! Mam takiego dziada, ale zielonego. Nieużywany, mam nawet do niego styropianowe pudełko i oryginalne przewody. Ale musze sie za niego zabrac, bo nie mierzy dobrze, raczy mnie okamywać.
3 жыл бұрын
Czasem już magnesy osłabły i niestety wskazania tracą na dokładności. Teoretycznie jest możliwość przywrócić im moc, ale w praktyce nie jest to takie proste, bo trzeba wszystko rozkręcić i wyjąć magnes z ustroju.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 3 жыл бұрын
​@ Zawyza pomiar o okolo 30%. Cholera wie, czy aby to wina magnesow, jest z poczatkow lat 80-tych. Mam tez drugi miernik, o lepszej dokladnosci, polski, UM-5B, ktory mierzy lepiej, niz tanie mierniki cyfrowe, na nim moge polegac w stu procentach, a jest z 1972 roku i ma 48 lat. Ba, mam stary omomierz trojzakresowy, OME, jeszcze bakelitowy, z poczatkow lat 60-tych, o zakresie 1, 10 i 100 omow, mierzy jak zloto i nie myli sie. Jak i tez jestem w posiadaniu pieknego amperomierza 0-50A general electric company, jeszcze w obudowie odlewanej, wymontowany ze starych szaf energetycznych z PWPW, ma jeszcze recznie malowana skale, jest gdzies z okresu miedzywojennego, albo starszy, ze sto lat inie oszukuje, mierzy jak trzeba. Podejrzewam, ze trzeba bedzie tego Tł-4M otworzyc i przebadac, co jest temu misiu, ze mi pomiary spontanicznie zawyza.
@takietamfilmy7223
@takietamfilmy7223 3 жыл бұрын
Witam świetny opis. Teraz polecam fajne radyjka Tecsun odbierają dużo ciekawych stacji nawet z Chin i innych krajów
3 жыл бұрын
Sam mam takie :)
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 жыл бұрын
Ja bym powiedział nie nawet z Chin, ale przede wszystkim z Chin. Chiny dzisiaj są krajem chyba z największą reprezentacją stacji radiowych w eterze. Silne nadajniki, w zasadzie prawie wszystkie po 500 kW mocy, do tego liczne stacje nadawcze. Można powiedzieć, że dziś eter to Chińszczyzna, i nie tylko w języku chińskim ale we wszystkich językach, bo wiele mocnych różnojęzycznych stacji to też Chiny.
@fastlolek
@fastlolek 4 жыл бұрын
Na zakresie fal UKF stosuje się również modulację AM w komunikacji lotniczej i jest to chyba jedyny wyjątek. Z jakich względów? Modulacja AM na tym zakresie jest bardziej zrozumiała przy minimalnym poziomie odbieranego sygnału oraz nie jest tak odczuwalny efekt Dopplera (samoloty poruszają się z dużą prędkością). Ponadto dwie nałożone transmisje da się w większości odebrać, co przy modulacji FM daje tylko efekt różnicowy dwóch sygnałów, czyli po prostu piski.
4 жыл бұрын
Podsłuchuję sobie czasem Tecsunem :) Co ciekawe, ten AM siedzi wyżej niż FM (118-137 MHz).
@fastlolek
@fastlolek 4 жыл бұрын
@ Mnie pozostaje słuchanie na dostępnych w Sieci odbiornikach SDR. To ciekawa alternatywa dla tych, którzy podobnie jak ja mieszkają w blokowiskach.
@adamgoleman8190
@adamgoleman8190 4 жыл бұрын
Super kanał. A przy okazji mam pytanko i może Pan to kiedyś wyjaśni jak radio ze starym pasmem UKF odbiera pewne stacje z nowego pasma bez przestrojenia.
4 жыл бұрын
To sprawa owej częstotliwości pośredniej. Dla FM wynosi ona 10,7 MHz. W mieszaczu powstaje suma częstotliwości odbieranej i generowanej przez heterodynę, ale - o czym w filmie nie wspomniałem - także różnica oraz harmoniczne obu. Teoretycznie nie powinny one przejść przez filtry i nie powinny być dostępne dla detektora, ale w praktyce nie jest aż tak idealnie. I teraz jeśli któraś z tych harmonicznych wejdzie w stary zakres, będziemy mogli tę stację odebrać. Słabo i z szumami, bo sygnały te są bardzo słabe, ale radio też ma duży zakres czułości użytecznej i zwykle daje radę z najsilniejszymi stacjami łapiącymi się na to zjawisko.
@adamgoleman8190
@adamgoleman8190 4 жыл бұрын
@ Dzięki za wyjaśnienie tego zjawiska. Dlatego też mogę korzystać ze starego nie przestrojonego radia w samochodzie słuchając np. muzyki z transmitera FM na UKF.
@planetg3577
@planetg3577 4 жыл бұрын
Może coś o stacjach numerycznych? Dawno temu, gdy chodziłem jeszcze do szkoły podstawowej, słuchałem różnych dźwięków na zakresie fal długich. Jakieś dziwne sinusoidy o płynnie zmieniającej się częstotliwości. Nie wiem, co to było. Ale najbardziej ciekawiły mnie dziwne stacje, gdzie były powtarzane różne słowa lub liczby w jakichś językach obcych. Dało się usłyszeć, że pewne sekwencje się powtarzają. Po latach dowiedziałem się, że były (lub nadal są) to tzw. stacje numeryczne ale nie do końca wiadomo, kto to nadaje i kto jest odbiorcą tych treści. Spotkałem się z teoriami, że są to informacje przekazywane przez szpiegów lub dla szpiegów z różnych państw.
4 жыл бұрын
Mam w planach, szkoda tylko że tych stacji jest coraz mniej.
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 3 жыл бұрын
@ teraz na fejsie czy w mailu przekazuje się zdjęcie spreparowane z kropką czy bez
@simonbaflo5795
@simonbaflo5795 3 жыл бұрын
polecam nastepnym razem do odbioernika podłączyć w3dzz.wtedy pokaze pazury.Pozdrawiam
@mareklimanowski687
@mareklimanowski687 2 жыл бұрын
Mój ojciec elektronik jak był czymś elektronicznym zachwycony to mówił ,,superheterodyna,,
@aniolow
@aniolow 2 жыл бұрын
Mój ojciec mówił podobnie. Z wiekiem docenił jednak stare radia reakcyjne z regulowanym dodatnim sprzężeniem zwrotnym. Ojciec wtedy coraz gorzej słyszał. O dziwo znacznie lepiej rozumiał audycje słowne odbierane przez radia reakcyjne niż przez nowocześniejszą superheterodynę. Dla mnie nie było różnicy. W tamtych czasach ludzie wyrzucali na śmieci radia reakcyjne a ja kilka takich odbiorników naprawiłem. Ojciec używał ich bardzo intensywnie. Jeden stał w pokoju, drugi w kuchni. Niestety teraz żaden z nich nie jest sprawny.
@misiekstaszic
@misiekstaszic 4 жыл бұрын
Radio Małopolska Fun - mało kto już dzisiaj pamięta odgłos lądującego samolotu przed "dziennikiem", oraz retransmisje z francji właśnie. To już niestety historia, Niemcy kupili.. Aż sobie puszczę kasetę z nagranymi dżinglami oraz "Nautiliusem" jak ja to mówiłem. Pozdrawiam Cię, technicznie jak zwykle również na najwyższym poziomie. I prosto, zrozumiale myślę że także dla niewtajemniczonych w elektronikę.
@mpingo91
@mpingo91 4 жыл бұрын
A co było w tych retransmisjach z Francji?
@JanKowalski-yu4vd
@JanKowalski-yu4vd 4 жыл бұрын
Pamiętam jak wuj z Krakowa przywiózł mi radio w wakacje (mieszkam na Pomorzu) i prosi bym przestroił owo radio by dało się słuchać RMF-u... U nas tej stacji nie było i trzeba było kombinować... Po urlopie radio wróciło do Krakowa i działało. Taki był mój pierwszy kontakt z RMF FM bez możliwości odsłuchu.... Ale to były szalone lata 90-te XXw
@YTtomek
@YTtomek 4 жыл бұрын
2:14. Dałoby się zastosować modulację częstotliwości na fali długiej, tylko jest pewne ALE. Jedna stacja zajęłaby cały zakres LW :) Ze względu na tak wąskie pasmo przenoszenia nie uświadczymy na falach DŁ dźwięku STEREO. Natomiast co do Średnich czy Krótkich to w Japonii opracowano sposób transmisji w Stereofonii na tych falach i brzmi to tak jak na UKF.
4 жыл бұрын
Dałoby się, ale nie ma miejsca. Co do stereofonii, jest to trochę zagmatwane, ale jak widać działa, tylko nie w Europie. Wykorzystuje się tam często trzeci rodzaj modulacji, o której nie wspomniałem, modulację fazy.
@MultiKomentator
@MultiKomentator 4 жыл бұрын
NFM ma szerokość pasma taką jak AM.
@adreq3.05
@adreq3.05 2 жыл бұрын
Jeśli na kopcu Piłsudskiego w Krakowie, to koniecznie radio Kossuth z Węgier musi słychać wyraźniej
@krzysztofchomicki6639
@krzysztofchomicki6639 4 жыл бұрын
Natomiast na zakresie UKF p.cz.najczęściej ma 10.7 MHz. Egzemplarz radia prezentowany w filmie miał pluskwę, wyłoniła się w 19:40 :)
4 жыл бұрын
Bo to radzieckie radio, szpieg z niego wylazł ;)
@MI6.007
@MI6.007 4 жыл бұрын
super :)
@TWMICHAL
@TWMICHAL 4 жыл бұрын
Mam wrażenie że jakość radioodbiorników polepszyła się - zwłaszcza na FM. Pamiętam za czasów boomboxów jak mieszkało się blisko stacji nadawczej to praktycznie cały zakres zamieniał się w jedną wielką kakofonie. Selektywność też była do bani. Obecnie odbiorniki są w stanie odseparować dwa sygnały o różnym poziomie nawet jeśli różnica częstotliwości wynosi 0,1MHz. A co do stacji odebranych pod koniec - słychać w wielu miejscach na skali stacje na której leci Lipps Inc. - Funkytown. To są stacje z Rumunii. Oni mają dużo stacji na AM i o dość dobrej jakości dźwięku. Na południu Polski, nawet na wbudowanej antenie ferrytowej da się odbierać kilka częstotliwości w dzień. Podobnie jak sygnały z Czech, Węgier i Słowacji.
4 жыл бұрын
Współczesne scalaki działają już na innych zasadach i tam sprawa filtrowania jest wręcz doskonała.
@MultiKomentator
@MultiKomentator 4 жыл бұрын
Nowe radio za 20zł bedzie gorsze niż Kasprzak. Od 200zł są szanse na dobrą czułość i selektywność. Radia z dyskryminatorem fazy miały charakterystyczne zniekształcenia. Czasem mniejsze, czasem większe, ale trudne do całkowitej eliminacji.
4 жыл бұрын
Dla mnie ich dźwięk jest specyficznie męczący. Może to złudzenie, ale jakoś tak to czuję.
@Mikexception
@Mikexception 4 жыл бұрын
@ Stacje na AM gorzej (żle) mi brzmiąna wielopasmowej kolumnie. Do tego powinien być albo wbudowany własny głośnik radyjka albo oddzielna szerokopasmówka ale tez bez podbasowń . Wiedzieli o tym w Holenderskim Erresie którzy dawali w obudowie dwa piekne szrokopasmowce na wprost po lewej i prawej stronie i potem robił tak Philips który ich kupił w polowie lat 60 tych. Ale jak przyszły moce po 20 Watów to wszystko się zmieniło
@jjjxxx660
@jjjxxx660 2 жыл бұрын
Gwoli scislosci - FM nie wymaga bardzo szerokiego kanalu. Np radiotelefony miewaja 25kHz. Ale tez sygnal audio jest bardzo obciety w pasmie, podobnie jak w AM. Szerokie pasmo kanalu radiowego FM umozliwia wysoka jakosc i szerokie pasmo audio.
2 жыл бұрын
No właśnie, 25 kHz, gdy przy AM nawet zwykłemu radiu wystarczy 9 kHz. Coś za coś.
@jjjxxx660
@jjjxxx660 2 жыл бұрын
@ No, byly jeszcze magnetowidy, np systemu VHS, gdzie sygnal video modulowal FM nosna do zakresu 3.4-4.4MHz, czyli caly sygnal luminancji miescil sie w kanale ok 1MHz.
@libglade3696
@libglade3696 3 жыл бұрын
Gdzieś pewnie wyczytałem (w Młodym Techniku?) a był to rok może 1975-6, że aby słuchać programu 1 Polskiego Radia wystarczy głośniczek/słuchawka i 30 metrów drutu. Takoż uczyniłem. Ze starego (do tej pory działającego) radio-gramofonu Ballada wymontowałem coś jakby cewkę zawierającą > 30 m izolowanego białym czymś drutu, odciąłem ok 30 m i podłączyłem do głośnika. I rzeczywiście słycha było cicho ale wyraźnie o czym tam rozmawiano. Ciekawe czy, w świetle powyższego odcinka, dziś zebrał bym tylko masę zakłóceń z otaczających nas coraz ciaśniej elektronicznych urządzeń wszelakich, które tylko patrzeć jak nas pożrą i ślad po nas nie pozostanie.
@libglade3696
@libglade3696 3 жыл бұрын
E, teraz sobie uświadomiłem, że te 30 metrów to chyba był wymóg złapania odp. częstotliwości fali, na jakiej nadawano Jedynkę bo czemu niby nie miałabym usłyszeć Dwójki czy innej.
3 жыл бұрын
Długość anteny nie miała wpływu na częstotliwość (w każdym razie znaczącego), za to był odpowiedzialny obwód rezonansowy, czyli dołączony do niej kondensator z równoległą cewką. Bez tego elementu słychać było wszystkie stacje, ale ponieważ najgłośniej zwykle jedną, reszta ginęła w szumie i takie radyjko też jakość działało. Dziś też będzie działać, ale raczej na wsi albo gdzieś poza dużą ilością cywilizacji. Obecnie każde mieszkanie emituje co najmniej kilka rozgłośni radiowych zasilaczami impulsowymi.
@libglade3696
@libglade3696 3 жыл бұрын
@ Jasne. Niegdy nie miałem drygu do elektroniki. Jeśli czegoś potrzebwałem, brałem schemat, płytkę i kwas i lutowałem dokłądnie jak pokazali. :)
@benny_plgraciarz2714
@benny_plgraciarz2714 2 жыл бұрын
na średnich kilka razy to samo, to zapewne "Radio Romanija Aktualite" :) czasem fajnie grają - jak zresztą słychać na filmie :) idzie w Krakowie odebrać Country Radio z Czech? na 1063kHz? kiedyś mi się udało odebrać wracając z Warszawy do Lublina, ale tylko raz, chyba jakaś wyjątkowo dobra propagacja była, fajne radio :) u nas pod Lublinem (Lipsko) jest lokalna stacja Radio Lipsko na 963kHz ale ma strasznie małą moc i słychać tylko w promieniu ok 50km, ale jak jestem w okolicy to też zawsze słucham :)
2 жыл бұрын
W Krakowie małe szanse, pod - już prędzej.
@jacekmarkiewicz174
@jacekmarkiewicz174 2 жыл бұрын
Radio Romanija jest bardzo popularne na falach średnich. Ja podczas wieczorno-nocnych podróży autem słucham zakresu MW. Jest radio węgierskie, słychać też rozgłośnie z Wielkiej Brytanii. Pozdrawiam kolegę radiosłuchacza i życzę wielu ciekawych i niczym nie zmąconych odbiorów dalekich stacji :)
@piotrrozycki707
@piotrrozycki707 4 жыл бұрын
Ponoć za PRL-u jakaś starsza osoba słuchając radia Wolna Europa miała problem przez zakłócanie przez władze więc podgłośniła, ale dalej sygnał był zły więc przybliżyła się do odbiornika. I wtedy z jakiegoś powodu zagłuszanie na chwile umilkło i radio wywaliło pełnym odbiorem wraz z maksymalną głośnością.
@misiukisiu
@misiukisiu 4 жыл бұрын
"słowa propagandy" zrobiły mi noc.
@rafaniedziaomski5744
@rafaniedziaomski5744 4 жыл бұрын
To była genialna pointa Autora :)
Kasety po przejściach [TOWARY MODNE 32]
29:48
Adam Śmiałek
Рет қаралды 116 М.
Latarki - wczoraj i dziś [TOWARY MODNE 104]
21:44
Adam Śmiałek
Рет қаралды 90 М.
아이스크림으로 체감되는 요즘 물가
00:16
진영민yeongmin
Рет қаралды 58 МЛН
Каха и суп
00:39
К-Media
Рет қаралды 6 МЛН
KTO odkrył ANTARKTYDĘ? ◀🌎 AUDIOBOOK 🎧 9 opowieści o niesamowitych odkrywcach i kontrowersjach
2:13:00
RADMORYNA
1:07:41
Zabytki techniki
Рет қаралды 222 М.
Superheterodyna [RS Elektronika] #66
17:16
RS Elektronika
Рет қаралды 52 М.
Krótkofalowcy - nasłuchiwanie [TOWARY MODNE 103]
26:30
Adam Śmiałek
Рет қаралды 115 М.
Radiotelefon Echo [TOWARY MODNE 109]
18:52
Adam Śmiałek
Рет қаралды 55 М.
Alfabet lamp elektronowych - Triody [RS Elektronika] #241
33:23
RS Elektronika
Рет қаралды 28 М.
Era kaset [TOWARY MODNE 30]
23:02
Adam Śmiałek
Рет қаралды 75 М.
Najwyższa Prawda - Grupa, która wstrząsnęła Japonią!
2:31:27
Podcast Historyczny
Рет қаралды 417 М.
Rambo - spóźnione Atari [TOWARY MODNE 68]
20:49
Adam Śmiałek
Рет қаралды 91 М.
Czym są liczby urojone? - Kod Wszechświata #6
1:06:12
Astrofaza
Рет қаралды 130 М.
아이스크림으로 체감되는 요즘 물가
00:16
진영민yeongmin
Рет қаралды 58 МЛН