No video

Transhumanizm i wieża Babel

  Рет қаралды 68,508

Szymon mówi

Szymon mówi

Күн бұрын

Пікірлер: 598
4 жыл бұрын
Zapraszam do zapoznania się z nowymi wzorami koszulek i akcesoriów, które pojawiły się dziś w sklepie: wojnaidei.teetres.com/wszystkie?sort=date&order=DESC Zapraszam też na niedawno powstały serwer dyskusyjny na Discordzie: discord.gg/59MdbcB
@bartoszkosny1994
@bartoszkosny1994 4 жыл бұрын
Wrzucam znów część komentarza o "Hał der ju!", ale uważam, że trzeba: Koszulka z Gretą (bliżej niezidentyfikowanym ludzikiem) bardzo mi się nie podoba. Śmianie się z nastolatki, mimo jej całej naiwności, to poziom prawicowych komentarzy z kwejka. Szymonie, Tobie nie przystoi. Proszę Cię, jako twój stały widz, abyś zrezygnował z tego formatu koszulki. Jesteś coraz bardziej wpływowym komentatorem, promuj dalej dobre wzorce, jak te dotyczące rycerstwa. Nie wspieraj dyskursu rodem z „W tyle wizji” czy kiepskich antypisowskich żarcików z wiochy.pl, bo w ten sposób sprzeniewierzasz się wartościom, które promujesz na wojnie idei.
@skoczek777
@skoczek777 4 жыл бұрын
@@bartoszkosny1994 jak to jest być znerwicowany, dobrze?
@bartoszkosny1994
@bartoszkosny1994 4 жыл бұрын
@@skoczek777 hehe śmieszne jak żarcik z Grety. Gratuluję Ci.
@2605mac
@2605mac 4 жыл бұрын
12:13 Naprawdę myślisz Szymonie, że dostęp do internetu czyni kogoś wybitnym? Internet w większości to śmieci, pseudo źródła i inne głupoty. Nie da się większości ścisłych lub technicznych zawodów uprawiać bazując na wiedzy z internetu. W większości przypadków internet przeszkadza w zdobywaniu rzetelnej wiedzy. Często podstawy z jakiejś dziedziny są tak ogólnie napisane do tego niezbyt precyzyjnym językiem, że bez własnej walidacji nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy to co czytamy to prawda. Przykładów jest mnóstwo. Weźmy chociażby fizykę. Oprócz filmów popularnonaukowych, zadań i opracowań na stronach typu ściąga.pl czy zadane.pl jest trochę źródeł o ,,podstawach podstaw". Czy bazując na wiedzy nawet całego internetu byłbyś w stanie zbudować bombę atomową, nawet mając dostęp do wszystkich składników? Albo dokonać jakiegoś zabiegu medycznego?
@lioneljonson2582
@lioneljonson2582 4 жыл бұрын
Musisz jednak rozróżnić to iż historyczne próby ustalenia rzeczy ostatecznych nie obywały się bez przemocy a przemoc nie działa. Tutaj podrzebny jest dobrobyt bo wtedy ludzie sami się zgadzają (tutaj bardziej chodzi mi o np ustanowienie jednego państwa obejmującego cały świat)
@ewerti
@ewerti 4 жыл бұрын
Polacy musieli podpaść bardzo Bogu. Język ten sam, a dogadać się nie możemy. To dopiero kara.
@baltofarlander2618
@baltofarlander2618 4 жыл бұрын
xD coś w tym jest
@pacman_pol_pl_polska
@pacman_pol_pl_polska 4 жыл бұрын
Język ten sam, ale umysły sowieckie i niemieckie.
@mikoajdudzinski8986
@mikoajdudzinski8986 4 жыл бұрын
Jestem przekonany że to właśnie jest sens "pomieszania języków", mówimy a się nie rozumiemy, chcesz powiedzieć do żony że Baśka jest bardzo mądra i świetnie sobie radzi w pracy, a na to żona - "to ja już jestem, według Ciebie głupia tak?!?!" My też gramy w tej grze ;)
@baltofarlander2618
@baltofarlander2618 4 жыл бұрын
@@mikoajdudzinski8986 bo tak jest.
@ewerti
@ewerti 4 жыл бұрын
@@mikoajdudzinski8986 to z żoną to inna sprawa.
@apinax9826
@apinax9826 4 жыл бұрын
0:45 Ludzie: *budują wieżę Bóg: Byłoby szkoda gdyby... KTOŚ pomieszał wam języki Ludzie: Why вы tyrannisieren us?
@kanalyzer7547
@kanalyzer7547 4 жыл бұрын
how dare you
@apinax9826
@apinax9826 4 жыл бұрын
@@kanalyzer7547 *hał der ju
@agnieszkalewandowska9896
@agnieszkalewandowska9896 4 жыл бұрын
Majstersztyk XD Dzięki! :D
@wandap9520
@wandap9520 4 жыл бұрын
"Wtedy bowiem przywrócę narodom wargi czyste, aby wszyscy wzywali imienia Pana i służyli Mu jednomyślnie"- Księga Sofoniasza 3:9 (BT).
@Pinkysoad
@Pinkysoad 4 жыл бұрын
@@wandap9520 Ty smutne że, w wizji twórców Biblii, człowiek został stworzony, żeby "służyć Panu".
@JKowalczyk
@JKowalczyk 4 жыл бұрын
Ja myślę że w tym przypadku jak zawsze należy wejść w "tozależyzm". Bo o ironio bardzo łatwo wpaść w sidła 0-1 postrzegania takiej idei. Tak jak powiedziałeś - zbyt szybkie i nieprzemyślane korzystanie z rozwiązań nauki jest niebezpieczne, ale w przypadku mitu o wieży Babel widzę podobne niebezpieczeństwo do określenia tym mianem zdrowego postępu i odwracania się od możliwości poprawienia jakości życia ludzi, którzy tego potrzebują. No bo przecież ta granica nie jest nigdy jasna. Cyborgiem możemy nazwać osobę, która wszczepiła sobie dziesiątki implantów, które hipotetycznie - łączą ją z inteligentnym domem, internetem i jeszcze automatycznie postują wszystko na tablicy ulubionego serwisu społęcznościowego. Brzmi paskudnie? Ale! Cyborgiem jest również osoba z aparatem słuchowym czy dziecko z pompą insulinową. Podobnie temat ma się do modyfikacji genetycznej - już sam temat GMO jest potwornie wypaczany w mediach, mimo że nierzadko kontrolowana modyfikacja warzyw w laboratorium ma dużo większe szanse na korzystne dla ludzi skutki niż "naturalne" praktyki rolników, którzy również na ślepo krzyżują gatunki roślin od pokoleń. A co dopiero kiedy przejdziemy do ludzi. Pytań natury etycznej jest mnóstwo - czy gdyby pojawiła się możliwość edycji genomu dziecka, tak aby zmniejszyć jego ryzyko zachorowania na jakąś chorobę to lepiej to robić, czy nie? I tak można by wymieniać w nieskończoność. Raz jeszcze dodam - warto do wszelkich osiągnięć nauki podchodzić ostrożnie, analizując wszelkie możliwe scenariusze - ale nie warto w ten sposób hamować postępu. Mam dziwne wrażenie, że poniekąd przez tego typu mity biorą się wszelkiego typu wypaczenia społeczne w postaci ruchów antyszczepionkowych, głoszenia, że dzieci poczęte metodą invitro nie mają duszy i innych tez wygłaszanych czasem przez bojaźliwe, niedouczone autorytety a czasem przez wyrachowane usta szarlatanów. Fajnie, że podjąłeś ten temat. Mam nadzieję, że nie odbierasz powyższego wywodu jako atak - po prostu chciałem dorzucić i swoje 3 grosze :)
@XxLegionPLxX
@XxLegionPLxX 4 жыл бұрын
100% racji. Korzyści są bardzo konkretne, normalnie cuda na ziemi. Głusi usłyszą, ślepi zaczną widzieć, kulawi będą biegać a ludzie bez rąk będą nimi machać. Myślę że warto zaakceptować spore ryzyko w takich okolicznościach.
@XxLegionPLxX
@XxLegionPLxX 4 жыл бұрын
@Mruuuczek Na szczęście bogowie zesłali nam procedury
@JKowalczyk
@JKowalczyk 4 жыл бұрын
@Mruuuczek Nie rozumiem dlaczego stawiasz naprzeciw te dwie metody? Nie - GMO nie robi się na ślepo i nie - nie wie się nic z góry dobrze. Tak samo jak rozwiązując równanie w szkole ani z góry nie wiedziałeś jaki będzie wynik, ani też nie korzystałeś z liczb na ślepo. Tzn. mam nadzieję że tak było. Tak jak @XxLegionPLxX napisał - istnieją procedury oraz badania. Nie brnijmy w pogląd, że naukowcy tak naprawdę nic nie wiedzą, tylko cały czas eksperymentują na ludziach, bo metoda naukowa tak nie wygląda.
4 жыл бұрын
Jasne, słuszne uwagi :) Starałem się to zaznaczyć w filmie, ale dobrze, że zostało to rozwinięte.
@jyltxcv7287
@jyltxcv7287 4 жыл бұрын
Moim zdaniem bycie podłączonym do internetu czy kontrolowanie własnego inteligentnego domu za pomocą myśli itp. to nie jest paskudna wizja ja bym się na to pisał :) pomyśl tylko jakie możliwości byś miał i jaką wiedzę byś posiadał oczywiście każdy ma swoje zdanie i nie należy do tego nikogo zmuszać czy mu tego zakazywać tak długo jak nie będzie stanowił zagrożenia dla innych. Ja uważam na przykład że zakazanie ulepszeń własnego ciała jest niemoralne np. załóżmy że mamy technologię która może uczynić kogoś nieśmiertelnym albo przedłużyć jego życie zabraniając mu tego skazujemy go na śmierć odbieramy mu możliwość egzystencji albo kolejny przykład z dostępem do wiedzy przez internet za pomocą jakiegoś implantu do mózgu, zabraniając takiej technologi zabraniamy takiemu człowiekowi możliwość samodoskonalenia się i rozwoju, czynimy samo zdobywanie wiedzy nielegalnym tylko dlatego że boimy się co on z tą wiedzą zrobi.
@JarzenkowAnatoli
@JarzenkowAnatoli 4 жыл бұрын
"Halinka...zaufaj mnie, tym razem wszystko będzie gitara."
@XxLegionPLxX
@XxLegionPLxX 4 жыл бұрын
Po jednej stronie szali mamy najprawdziwsze cuda a po drugiej stronie spore ryzyko. Ale to nic nowego, jedno odkrycie rozczepienia atomu dało początek i bombie atomowej i reaktorowi atomowemu. Tak było i tak będzie zawsze. Technologia to narzędzie, coraz większe i potężniejsze z czasem. Jak i do czego zostanie wykorzystana zależy tylko od nas bo to w nas jest zło i dobro a nie w narzędziach.
@Szaku90
@Szaku90 4 жыл бұрын
Wszechświat zlecił ludzkości poprzez skomplikowane mechanizmy ewolucyjne, rozwikłanie wszelkich tajemnic swoich. Wierzę w to, że to jest jedyny nadrzędny cel całego istnienia, aby poznać samego siebie. Człowiek jako istota z nieograniczonym potencjałem w nieokreślonej przyszłości. To jest coś do czego samoistnie dążymy kolektywnie. Tak nas stworzył świat, a więc Bóg. Nie wiemy co będzie jutro, ale idziemy ku temu i trzymajmy kciuki :). A jak nam się nie uda to być może ktoś inny lepiej to zrobi kiedyś lub gdzieś. Wielki Wybuch wciąż trwa, a my tylko dalej rozciągamy to z czego nas ulepił świat, którego jesteśmy częścią. Zmiany zawsze będą i trzeba je akceptować. Bardzo wątpliwe, że jako ludzie zrezygnujemy z tych możliwości jakie są stwarzane. A problemy będziemy na bieżąco rozwiązywać. Licząc, że nas nie przerosną. Natomiast nie jestem zwolennikiem trans-humanizmu. Osobiście wolałbym, aby współczesny człowiek zatrzymał się na chwilę i pomyślał. Przyjrzał się przeszłości, zbadał lepiej inne cywilizacji ludzi, które są bardziej bliskie naszym korzeniom. Wiem, że jest mit "dobrego dzikusa", ale wiele podstaw życia i metody radzenia sobie z problemami wśród np. ludów Amazońskich, jest ogromnie warte poznania. My się rozwijaliśmy w konkretnym kierunku i staliśmy się w tym mistrzami, oni w innych kierunkach. Być może ten nadczłowiek tkwi właśnie w fuzji tych dwóch światów. Coś na kształt Tolkienowskich Elfów, czyli balans którego zdecydowanie brakuje naszej cywilizacji. Kierunek trans-humanizmu, który omawiasz to właśnie skrajne zabrnięcie w jedną stronę bez tych korzeni. A wielkie drzewo bez wielkich korzeni się nie utrzyma. Dlatego też mi się wydaje, że nie powinniśmy walczyć ze swoją pierwotną naturą, a bardziej ją zrozumieć i lepiej z nią żyć oraz całym światem. A to właśnie opanowali nasi współmieszkańcy "prymitywnych" cywilizacji.
@bibliusz777
@bibliusz777 4 жыл бұрын
i właśnie po to są podziały, aby upadek jednej cywilizacji nie zniszczył jej osiągnięć
@w.418
@w.418 4 жыл бұрын
W dzisiejszych czasach mamy globalizm i upadek jednej cywilizacji, pociągnie w kierunku dnia kolejne cywilizacje. Może nie zniszczy ich zupełnie, ale ocalałe cywilizacje z pewnością doznają druzgocącego uszczerbku.
@Scflatroon
@Scflatroon 4 жыл бұрын
@@w.418 Czy na pewno mamy jedną cywilizację? Kryzys 2008r prawie załamał gospodarkę USA i Europy Zachodniej ale w tym samym czasie kraje Azji głównie Chiny potrafiły po początkowej panice szybko odrobić znaczną część dystansu dzielące je od USA. Japonia od 40 lat jest w stagnacji w tym samym czasie mamy złoty okres Polskiej gospodarki. Naprawdę uważasz że wszystko jest aż tak czarno białe?
@wandap9520
@wandap9520 4 жыл бұрын
Pomimo upadających cywilizacji, prawda niewidzialnie przechodziła i pozostawała i pozostaje jedyną wartością obok miłości, świadczącą o tym, dla kogo i dlaczego warto żyć. (Wg Biblii prawdą jest Jezus -Ew Jana14:6; a "Bóg jest miłością" 1Jana 4:8).☺
@robertrusiecki9033
@robertrusiecki9033 4 жыл бұрын
@@Scflatroon : Coraz bardziej mamy jedną, globalną cywilizację. Pełną jeszcze podziałów, ale tak zazwyczaj bywa, gdy nie ma zagrożeń wobec których trzeba się jednoczyć.
@Scflatroon
@Scflatroon 4 жыл бұрын
@@robertrusiecki9033 zbyt często ludzie stosują długoterminową ekstrapolacje. To że liczba ludności na świecie rośnie a w Polsce maleje nie znaczy że populacja świata rośnie w nieskończoność a Polska przestanie istnieć. Tak samo jest z globalizacja to że dziś jest większa niż 50 lat temu to nie znaczy że będzie tak zawsze. Wcześniejsza erę globalizacji zahamowali Brytyjczycy dziś podobnie wydaje się postępować Trump. Żaden trend nie trwa wiecznie ;)
@witoldcechosz3688
@witoldcechosz3688 4 жыл бұрын
Wydaje mi się, że opisane przez ciebie podejście jest naznaczone takim prymitywnym ludzkim strachem. Posłużę się tutaj przykładem. Rozwój technologii na pewnym etapie powodował drastyczne zmniejszenie ilości miejsc pracy (głównie w rolnictwie czy też przemyśle). Budziło to początkowo ogólną niechęć i strach ze względu na utratę pracy przez wiele osób. Jednak w konsekwencji, pracy nigdy nie brakuje, a rozwój technologiczny w tych sektorach pozwolił ludzkości na kolejny skok cywilizacyjny, gdyż więcej ludzi mogło zająć się czymś innym, nowym. Wydaje mi się, że tak samo sytuacja ta prezentuje się w omawianym przez ciebie zagadnieniu. Codziennie ludzkość pokonuje jakieś kolejne ograniczenia. To właśnie warunkuje rozwój cywilizacji. Jednak wydaje mi się też, że opisana przez ciebie granica po której przekroczeniu cywilizacja upadnie istnieje, jednak w przeciwieństwie do ciebie nie uważam tego za coś złego. Upadek cywilizacji z takich względów jest czymś moim zdaniem nie tylko słuszny, ale i konieczny. Kiedy współcześnie przyjęte normy nie są w stanie na drodze ewolucyjnej dostosować się do tak dużych zmian, pora zmienić je nieco drastyczniej. Nowa cywilizacja powstała w ten sposób będzie lepsza, bardziej dostosowana, a jednocześnie oparta na wiekach tej samej historii, i nie wydaje mi się aby zasadne w tym kontekście było mówienie o utraceniu dotychczasowego dorobku cywilizacji, gdyż tak jak my obecnie czerpiemy z dorobku cywilizacji antycznej grecji, pomimo, że ta upadła wieki temu, tak przyszłe cywilizacje w naturalny sposób wywodziły będą się z naszej i wszystkich poprzednich, i będą się z nich uczyć. Tyle z takiego ogólnie ideologicznego podejścia do tej kwestii, ale pozostaje jeszcze kwestia praktyczna. Uważam, że ustalenie sztywnej granicy co wolno a czego nie na tym polu byłoby po prostu niemożliwe. Czy współcześnie nie występuje pewna moda na "transhumanizm" w wersji light? Obecnie wszyscy staramy się zwiększyć swoją produktywność. Dieta, ćwiczenia, suplementy, używki (kawa), ale też bardziej inwazyjne metody dążenia do perfekcji, jak operacje hirurgiczne, prostowanie zębów u ortodonty, czy montowanie pewnych implantów (nie mam tu oczywiście na myśli sytuacji kiedy zabiegi te konieczne są dla życia czy zdrowia pacjenta, tylko o sytuacjach gdy są one wyrazem dążenia prze człowieka do perfekcji, stanu człowieka idealnego). Czy to już jest szkodliwe? W pewnym sensie oczywiście tak, jednak ogólnie zwiększa to wydajność całego naszego gatunku. Na jakim etapie miałoby istnieć ograniczenie? wydaje mi się, że określenie tego jest po prostu niemożliwe. Btw. Dziękuję za wartościowy materiał i pozdrawiam
@tifhorn3311
@tifhorn3311 4 жыл бұрын
Wszystkie przytoczone przez ciebie "dodatki" w żaden sposób nie usprawniają natury człowieka, a jedynie podciągają jednostkę pod jej granice (ewentualnie). Co w przypadku, gdy ktoś by się nie męczył lub nie potrzebował tlenu lub nawet pożywienia, aby żyć? Gdyby było tak globalnie - jasne, może byśmy ogarnęli nową cywilizację. Ale jeśli dostęp do tych nadludzkich cech mieliby tylko nieliczni? Raczej o to chodziło w filmie, a nie o zabiegi korygujące nasze jednostkowe niedoskonałości.
@RPD49
@RPD49 4 жыл бұрын
@@tifhorn3311 Kiedyś nieliczni mieli dostęp do samochodów. Teraz prawie każdego stać na samochów. Kiedyś nielicznych było stać na sól. Teraz sól jest w opór tania. Tak samo z wszczepami i modyfikacjami. Prawdopodobnie na początku tylko nieliczni będą mogli całkowicie zmodyfikować swoje działo ale po jakimś czasie każdy będzie mógł to zrobić
@tifhorn3311
@tifhorn3311 4 жыл бұрын
@@RPD49 Tak samo jest z leczeniem niektórych niepełnosprawności czy chorób - od kilkudziesięciu lat jesteśmy w stanie, ale tylko nielicznych na to stać, nawet teraz. Zawsze wszystko jest kwestią czasu - pytanie tylko co się wydarzy w tym międzyczasie?
@MankindDiary
@MankindDiary 4 жыл бұрын
@@tifhorn3311 Czyli albo wszczepy mają wszyscy, albo nikt? Przecież to jest jakaś skrajnie egalitarny reżim, zakazujący ludziom się różnicować. Jeśli ktoś chce mieć wszczepy i go na to stać, to powinien móc to zrobić. Lepiej mieć w ramach naszego gatunku mało osób o lepszych cechach i umiejętnościach, aniżeli w ogóle.
@michamikoajczak9070
@michamikoajczak9070 3 жыл бұрын
zgadzam się z tobą co do większości rzeczy które napisałeś w komentarzu, tylko wydaje mi się że nie do końca poprawnie zinterpretowałeś intencje Szymona. On w żadnym momencie filmu nie powiedział o ustaleniu granicy której nie będziemy nigdy przekraczać. Mówił o tym żeby do tak dużych skoków cywilizacyjnych podchodzić ostrożniej. Poza tym jedna rzecz z którą się nie zgadzam w twoim komentarzu to to że upadek cywilizacji to nie jest zła rzecz. Choć jest to dla mnie całkiem nowa i ciekawa perspektywa to naszą wierzę zbudowaliśmy za wysoką, aby można było pozwolić jej się zawalić (taka mi przyszła śmieszna metafora XD). Jeśli cywilizacja teraz by upadała to proces nie przebiegałby pokojowo, w ruch poszłyby atomówki i nie byłoby już przyszłych pokoleń które mogłyby z czegokolwiek skorzystać.
@zbyniurumek3235
@zbyniurumek3235 4 жыл бұрын
Transhumanizm - to taki kierunek w rozwoju nauki i techniki, który ma na celu przekroczyć wszystkie bariery jakim podlega człowiek. tzn. aby za pomocą modyfikacji genetycznych i/lub uzupełniania albo zastępowania naturalnych organów sztucznymi, uczynić nas odpornymi na niekorzystne czynniki środowiskowe (tj. temperatura, ciśnienie, promieniowanie itp rzeczy jakie można spotkać w kosmicznych podróżach), ale także uodpornić na wszelkie choroby, oraz udoskonalić nasze zmysły i inteligencję, poprzez połączenie naszych mózgów z komputerami. A przy okazji dając nam także większą siłę, dłuższe życie, a nawet nieśmiertelność. Pewnie że udostępnianie takich modyfikacji tylko wybrańcom może stać się kolejnym powodem do dyskryminacji i nadużyć, których skalę trudno przewidzieć, ale to nas nie powstrzyma przed poszukiwaniem rozwiązań do poszerzenia naszych mocy. A jak nas uczy Marvel, z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność. Pytanie brzmi, które z takich modyfikacji sami chcielibyśmy posiadać? Jeśli nikt w otoczeniu takich rzeczy nie ma, to mało komu się marzy by to mieć, ale gdy już wszyscy to mają, to raczej nie chcemy być gorsi. No chyba że postrzegamy to jako uzależnienie się od czegoś, od czego wolimy być wolni. Podoba mi się pomysł by pożyć ze 200 czy 300 lat, (oczywiście zakładając że tkanki mi się nie degenerują), ale nieśmiertelność we fizycznym świecie? A czy wizyta w zaświatach was nie kusi? Wg. mnie to tak jakby marzyć o tym aby nigdy nie przejść do następnej klasy. Albo ciągle oglądać jeden serial, zamiast przełączyć na inny kanał. Nie wiem jak wy ale ja jestem ciekawski. :) Chociaż nie chciałbym być królikiem doświadczalnym, to gdybym się przekonał że to dość bezpieczne, powiedziałbym modyfikacjom genetycznym - TAK. Życie to życie i jestem za. Być zdrowszym silniejszym, mieć lepsze zmysły i pamięć, a może nawet umiejętności paranormalne. Super. Ale wymiana organów na sztuczne już mi się tak nie uśmiecha. Raczej miałbym przy tym poczucie że znikam, a nie że staję się lepszy. Przeraża mnie myśl o byciu mózgiem w słoiku w robocim ciele. A jeszcze mniej podoba mi się pomysł przenoszenia umysłu do silikonowych klocków. Choć może ludziom którzy najchętniej nigdy by nie opuszczali swoich komputerowych awatarów taki pomysł, aby odpuścić sobie sen i łazienkę wydaje się przedni. To ja tam jednak wierzę że esencją mojego istnienia jest nieśmiertelna dusza, a nie prąd na synapsach. Ciekawe po jakim czasie obcowania z taką syntetyczną kopią siebie nawet najwięksi entuzjaści uznaliby że jednak im się to nie podoba, a już na pewno nie paliliby się do uśmiercenia swej biologicznej powłoki, spokojni o to że przecież nie przestaną istnieć skoro już przelali wszystkie swoje myśli do komputera. Czy naprawdę ktoś jest aż tak naiwny? A pewnie ludzie owładnięci chęcią władzy absolutnej wcześniej lub później zaczną nam wmawiać że to coś dla nas. A mogliby nas wtedy włączać lub wyłączać, albo przełączać nam nasze pragnienia tak jak im się żywnie podoba. No ja tu spasuję. Wolałbym normalnie po ludzku umrzeć. :)
@MankindDiary
@MankindDiary 4 жыл бұрын
Wierzyć sobie nawet możesz, że potrafisz czytać w myślach. Pytanie, czy jest tak faktycznie i czy umiesz to udowodnić. Póki co absolutnie nie nie udowodnił istnienia duszy, a wręcz nauka dość mocno wskazuje na to, że ten koncept jest błędny.
@civisposnaniae795
@civisposnaniae795 3 жыл бұрын
@@MankindDiary A co ma do tego nauka? I na czym niby by miał polegać ten naukowy "dowód" na jej istnienie? Jeśli faktycznie istnieją naukowcy, którzy nie mają nic lepszego do roboty, tylko "udowadniać", że "nie ma czegoś takiego jak dusza", zamiast zająć się czymś pożytecznym i nie skażonym ideologią, to chyba znak, że nauka zaczyna odchodzić od swojej istota (poza tym zaś ktoś chyba ma za dużo zbędnej gotówki - zakładając że nie są to pieniądze ściągnięte z kieszeni podatnika).
@suprk1604
@suprk1604 4 жыл бұрын
Ja też odczuwam mega strach przed transhumanizmem A co do zasady, że jeśli staramy się osiągnąć "miejsce bogów" to osiągniemy efekt odwrotny to jest to bardzo podobne do stwierdzenia Orwella. Teraz je sparafrazuję: "Ludzie mogą postępować, tylko wówczas gdy nie założą, że celem jest postęp".
@nohumanst.6694
@nohumanst.6694 4 жыл бұрын
No nareszcie film przestał być prywatny. łapka up i oglądam
@Machefi
@Machefi 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawą reinterpretację mitu o wieży Babel przedstawiono w filmie Metropolis z 1927 roku. W tamtej wersji pomieszanie języków nie było karą zesłaną na ludzi z zewnątrz, tylko konsekwencją faktu, że część społeczeństwa została zmuszona do katorżniczej pracy przy budowie, przez co nazwa Babel dla tamtejszych elit oznaczała największą dumę, a dla robotników największą odrazę.
@wandap9520
@wandap9520 4 жыл бұрын
Przy takiej interpretacji - dobrze się stało, że budowy nie dokończono, a zmuszani do budowy (dla chwały ciemiężców), rozeszli się na różne strony świata. Jeśli właśnie dlatego dobry Bóg położył kres tej budowie, to nie powinien nas też dziwić późniejszy upadek Babilonu (oraz wyjście z niewoli babilońskiej), a także zachęta/zaproszenie z Objawienia 18:4, aby wyjść z sideł Babilonu Wielkiego. ☺
@Machefi
@Machefi 4 жыл бұрын
@@wandap9520 Wszystkie wielkie budowle starożytności - Piramidy, Akwedukty, Mur Chiński itd - były budowane przez niewolników. Historia pokazuje, że jeśli jeden człowiek włada zbyt dużym obszarem i odpowiada za zbyt wiele osób, zaczyna czuć się panem ich życia i śmierci. Za to, kiedy władca ma po sąsiedzku kilku podobnych władców, wie że w każdej chwili może być obalony i sprowadzony do roli poddanego, więc podchodzi z większą pokorą do losu swojego i innych.
@overlordover114
@overlordover114 4 жыл бұрын
A nie taki jest nasz cel? By sięgać nieba? By sięgać niedoścignionego? By sięgać po to co niedostępne? To jest koło zamachowe napędzające ludzkość.
@mieszkogulinski168
@mieszkogulinski168 3 жыл бұрын
7:20 - według mnie myślenie, że my jako ludzkość rozwiążemy wszystkie problemy, jest utopijne - bo ludzie chyba zawsze będą chcieli mieć więcej. To jest też powód, dla którego nigdy nie będzie takiej sytuacji, że nie będzie popytu na pracę - i jest to argument przeciwko pomysłom takim jak dochód podstawowy.
@pawedunal1661
@pawedunal1661 2 жыл бұрын
Wypowiedziałeś myśli, które niedawno kołatały mi się po głowie - z jednej strony postęp, i narzędzia które możemy zdobyć na transhumanistycznej ścieżce rozwoju, choćby takie jak doskonalsze protezy i inne rzeczy, które mogą ulżyć ludziom w cierpieniach, tylko przyklasnąć, z drugiej strony kiedy słyszę o przebóstwieniu ludzkiej natury, przemianie człowieka w boga, to zaczynam się bać, bo jakbym gdzieś to już słyszał. A co jeśli ludzka natura, zamiast się przebóstwić, dostanie tylko doskonalsze narzędzia do realizowania swojej skłonności do zła? Osobiście nie wierzę w przebóstwienie naszej natury. No i fajnie, że odnosisz się do biblijnych mitów i symboli, dziś wielu tym pogardza i wyśmiewa się z tego, ale niezależnie od tego czy jest się człowiekiem wierzącym czy nie, warto się nad tą symboliką zastanawiać, ponieważ ona coś o nas mówi. Pozdrawiam.
@filipbuczynski9905
@filipbuczynski9905 4 жыл бұрын
Kiedy religia blokuje wizjonerskie myśli o przyszłości, smutne...
@matsameri279
@matsameri279 4 жыл бұрын
Przecież twórca filmu nie mówi z perspektywy religijnej tylko podchodzi do tematu racjonalnie i popiera tezy argumentami.
@iggyzzz9171
@iggyzzz9171 4 жыл бұрын
Can you please add English subtitles cz I really wanna know what you’re talking about , thank you!
@jannaja975
@jannaja975 3 жыл бұрын
yeah it is worth listening to this man.
@karo2090
@karo2090 4 жыл бұрын
Miałem ostatnio dokładnie tę sama refleksje w kontekście wieży Babel ;)
@majster5675
@majster5675 4 жыл бұрын
Myślę, że nie ma się czego bać, po prostu nadchodzi Nowy, Wspaniały Świat...
@wyslanniknewworldorder9525
@wyslanniknewworldorder9525 4 жыл бұрын
Rozumiem ten przekaz
@wandap9520
@wandap9520 4 жыл бұрын
Nadchodzi Nowy wspaniały świat pod panowaniem Królestwa Bożego, o które modlimy się do Boga Ojca: "niech przyjdzie Twoje Królestwo", a nie "zabierz nas do Nieba".
@civisposnaniae795
@civisposnaniae795 3 жыл бұрын
@@wandap9520 Mocno wybiórczo traktuje Pani Pismo Święte.
@wandap9520
@wandap9520 3 жыл бұрын
@@civisposnaniae795 Jeśli na Ziemi był kiedyś raj tzn że taka była wola Boga Ojca, a jeśli utraciliśmy raj, to czas doczesny (zwany też Historią) jest czasem danym nam przez Boga Ojca na drogę "Od raju utraconego do raju odzyskanego". Im prędzej to zrozumiemy tym lepiej dla każdego z nas z osobna i wszystkich nas razem.
@Miki_Naz
@Miki_Naz 4 жыл бұрын
Ja na to patrzę tak, że kiedyś takie stanięcie nogą na księżycu też było czynem w granicach "boskości", a sytuacja w której stosunkowo nieduża grupa ludzi żyje w dużo lepszych warunkach i ma dostęp do o niebo lepszej technologii od reszty świata nie jest wcale niczym nowym, dopiero w ostatnich latach ilość tych ludzi zaczęła obejmować nieco większy % ludzkości. Uleczenie starzenia, czy modyfikacja swojego ciała są po prostu kolejnymi krokami które my widzimy jako coś boskiego, a ludzie żyjący w tych czasach będą uznawać to za normę. Oczywiście będą związane z tym problemy, ale prawdopodobnie nie będzie to nic dużo gorszego niż to z czym spotykamy się dzisiaj czy też spotykaliśmy się w przeszłości.
@Guzikow666
@Guzikow666 4 жыл бұрын
Dobrze zrozumiałem, że jedynym kontrargumentem transhumanizmu jest zarzut braku dywersyfikacji ryzyka projektowego przy podejmowaniu prób rozwiązań problemów społecznych? To fakt. O ile mówimy o jednym nurcie transhumanizmu (transhumanizm dedukcyjny). Jest jeszcze nurt neopozytywistyczny (transhumanizm indukcyjny), który skupia się na ulepszaniu poszczególnych jednostek ludzi, co w efekcie dopiero ma dać ludziom rozwiniętym narzędzia wynikające z tego rozwoju, które będą mogły być wykorzystane do celów dedukcyjnych. W tym ujęciu, tj. transhumanizmu indukcyjnego, każdy w pewny sposób należy do tego nurtu, kto chce się rozwijać i osiągać nieosiągalne. Kiedyś ludzie nie latali, dziś mamy samoloty. Przyjdzie czas i na cyberpunk, cyborgizację, cyber translacje multijęzykowe itp itd. Warto wspomnieć, że wszystko płynie, nie powstrzymamy zmian, a zamiast strachu przed zmianą lepsze będzie uczyć się nowej rzeczywistości :)
@yakuzsa1
@yakuzsa1 2 жыл бұрын
Dobre bravo ! subskrybuje od dzisiaj
@adalbert7636
@adalbert7636 4 жыл бұрын
Polecam ,,Pana Lodowego Ogrodu" Grzędowicza jako fajną ilustrację dla powyższego tematu. ;)
@krzysztofchanski5783
@krzysztofchanski5783 4 жыл бұрын
samą książkę/serie książek również polecasz?
@adalbert7636
@adalbert7636 4 жыл бұрын
@@krzysztofchanski5783 Jak najbardziej. Rozrywka przednia - świetny warsztat autora i jeden z lepiej wykreowanych fantastycznych światów.
@mateuszbaczek1034
@mateuszbaczek1034 4 жыл бұрын
Pan Lodowego Ogrodu jest w porząsiu, natomiast Extensa i Perfekcyjna Niedoskonałość (obie autorstwa Dukaja) są o klasę wyżej, przynajmniej jeśli chodzi o rozważanie nad tematami transhumanistycznymi
@AdamKrzeslo
@AdamKrzeslo 4 жыл бұрын
Akurat zamawiam ostatni tom.
@sztucznyslimak459
@sztucznyslimak459 4 жыл бұрын
Mam pozytywną opinię o pierwszym tomie Pana Lodowego Ogrodu, każdy kolejny niestety słabszy :(
@miauzure3960
@miauzure3960 Жыл бұрын
nie wiedziałem że istnieje taka konkretna nazwa na moje marzenia, chciałbym doczekać czasów w których będziemy mogli modyfikować mózg do tego stopnia że wyłącze swoją depresje i czucie bólu
@ukaszm4349
@ukaszm4349 Жыл бұрын
Pogadaj o tym z Jezusem, poproś o pomoc. Modlitwa to szczerą rozmową z Bogiem. Powodzenia
@miauzure3960
@miauzure3960 Жыл бұрын
@@ukaszm4349 Próbuje ale z reguły motam się między modlitwa, a niedowierzaniem że istnieje taki Bóg który tyle cierpienia ludzkości i nie tylko (zwierzętom które żeby żyć muszą się pożerać żywcem) zafundował. Paradoksalnie gdyby chrześcijaństwo nie deklarowało że ten Bóg jest absolutnie wszechmogący tylko ma jakąś ograniczona moc, to nie miałbym tego konfliktu i łatwiej byłoby mi wierzyć w pełni. Wtedy by to miało jakiś sens że on się stara nam pomóc ale ogółem jest jak jest. Ale to że na pstrykniecie palca może nas wyzwolić ale dopuszcza na te zło, tortury przez złych ludzi i zwierzęta, ból, biedę i głód w Afryce, to się po prostu nie trzyma kupy, już nawet nie wspominając o nieporownywalnie gorszym piekle. Nawet jeśli czeka nas zbawienie.
@miauzure3960
@miauzure3960 Жыл бұрын
@@ukaszm4349 mówi się że wierzący ludzie to lepiej żyją są szczęśliwsi nie biorą rozwodów i to jest jakiś dowód na działanie wiary. Niestety obawiam się że to tylko korelacja, a prawda jest taka że to ci szczęśliwi ludzie z lepszymi genami i psychikami po prostu mają na tyle sielankę że się czują wyjątkowi i docenieni przez Boga i łatwiej im w niego wierzyć.
@25Bayor
@25Bayor 4 жыл бұрын
To że przekroczymy naszą naturę ludzką jest tylko kwestią czasu.
@Agatella13
@Agatella13 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawe rozważania.
@Wulffstan
@Wulffstan 4 жыл бұрын
Uważam że Transhumanizm będzie postępował stopniowo , jak technika wchodząca w każdy aspekt naszego życia codziennego dzisiaj. Będziemy stopniowo wpływać na ludzki organizm aż nikt już nie będzie "człowiekiem" w rozumieniu współczesnym. Utopie nigdy się nie sprawdzają , wiec i tu nie będzie super kolorowo , co nie oznacza że cześć ludzi nie będzie w dzisiejszym rozumieniu "boska" . Wydaje się że odchodzenie od człowieczeństwa jest nieuniknione, wraz z postępem cywilizacyjnym . Już urodziły się pierwsze dzieci zmodyfikowane genetycznie. Ludzie owładnięci chęcią nieśmiertelności jak młody rosyjski miliarder, marzą o skoku transhumanistycznym w kierunku nieśmiertelności dzięki swoim środkom bardzo napędzą postęp w tej dziedzinie. To bardzo futurystyczne zagadnienie , świetny materiał i genialny temat do dyskusji dla ludzi o otwartych głowach chcących patrzeć w przyszłość.
@kamixus5037
@kamixus5037 4 жыл бұрын
00:00 hej
4 жыл бұрын
No hej
@ukaszs3986
@ukaszs3986 4 жыл бұрын
@ szacunek za najkrótsze intro na YT
@bolesawbierut708
@bolesawbierut708 4 жыл бұрын
Hej
@isitral
@isitral 4 жыл бұрын
Było tak, jest tak i będzie tak. Zawsze jakaś grupa istnień, będzie bardziej uprzywilejowana do danego dobra (technologii, wiedzy, rozwiązań), ponieważ w taki sposób wyewoluowaliśmy. Władza i pleps, struktura społeczna. Aby rozwijać się i piąć do góry, trzeba przekraczać za każdym razem jakąś granicę, nawet gdy początkowe koszty przekraczają ten skok, jednak późniejsze doświadczenia i poprawki dają duże dobre plony. Gdybyśmy tego nie robili, inna rasa zajęła by nasze miejsce, a my wyginęlibyśmy. Odnośnie wiedzy i zrozumienia świata powstałego, wiemy tyle na ile sposoby nasze poznawcze pozwalają, wraz z indywidualnym zrozumieniem danych jakie mamy przez narzędzi jakie stworzyliśmy. Nie wiemy czym tak naprawdę jest świat, i być może nigdy się tego nie dowiemy. To samo tyczy się Stwórcy, bierzemy założenie, że stworzył światy i świat w którym żyjemy, ale tego tak naprawdę nie wiemy. Nie wiemy też z założenia gdyby istniał, czym by był. Więc, dążenie do zrównania się z Bogiem to tylko wyobrażenie na danym postępie człowieka, aby wyprzedzić innych ludzi i mieć pełną kontrolę, bezpieczeństwo i władzę.
@kamixus5037
@kamixus5037 4 жыл бұрын
Nagraj rozmowę że światkiem Jehowy to by było bardzo ciekawe
@nohumanst.6694
@nohumanst.6694 4 жыл бұрын
Kilka największych film branży IT Stworzyło superkomputer kwantowy mający dostęp do wszystkich baz danych i nieograniczone zasoby systemowe. włączono go i zadano mu jedno proste pytanie: Czy Bóg istnieje? maszyna chwilę przetwarzała dane i odpowiedziała: - No teraz już TAK!
@archaon1400
@archaon1400 4 жыл бұрын
Marcin St. To żart czy faktyczne zdarzenie?
@baltofarlander2618
@baltofarlander2618 4 жыл бұрын
@@archaon1400 żart
@civisposnaniae795
@civisposnaniae795 3 жыл бұрын
No jeśli boskość miała by polegać jedynie na ogromnej wiedzy, to w porównaniu z tym co uznajemy za boskość prawdziwą byłaby wyjątkowo marna i słaba.
@profilermanes6441
@profilermanes6441 4 жыл бұрын
Może warto poczytać Jacka Dukaja. "Perfekcyjna niedoskonałość" tudzież "Czarne oceany"
@mateuszbaczek1034
@mateuszbaczek1034 4 жыл бұрын
Dukaj wybija się w tym nurcie naprawdę wysoko, Lem ma godnego następcę. Od Dukaja w tym temacie polecam też Extensę (jest krótsza niż te 2 wyżej, może to kogoś zachęci)
@krzyniu_pyniu
@krzyniu_pyniu 4 жыл бұрын
Strach w obliczu tak niepokojących perspektyw jest naturalny. Mimo wszystko zastanawia mnie kilka rzeczy. Czemu zawsze myślimy, że jeśli coś będzie można ulepszyć w swoim ciele to bogaci tego świata będą pierwszymi którzy sobie na to pozwolą i tym samym doprowadza do skrajnego rozwarstwienia społeczeństwa? Czemu w możliwościach jakie daje neurolink nie dostrzegamy najpierw wielkiej pomocy jaką by dało on ludziom chorym, ofiarom wypadków, osobom które straciły zmysł wzroku i słuchu, i dzięki temu na nowo mogłyby poznawać świat? Biegacze używający zaawansowanych technologicznie protez potrafią biegać szybciej od wielu zdrowych biegaczy ale żaden bogaty sportowiec nie ucial sobie jeszcze nóg by osiągać lepsze wyniki. Bioniczne serca, trzustki czy inne organy to technologia przyszłości która również w jakimś stopniu odmieni ludzi ale w pierwszej kolejności ludzi chorych i potrzebujących. Chce przez to powiedzieć, że technologia udoskonalania ludzi rozwija się równolegle z potrzebą ich ratowania, czy przywracania ich do społeczeństwa. Kiedyś operacje plastyczne przez swój koszt były możliwe tylko dla bogatych. Dzisiaj niemal każdy może sobie pozwolić na korektę nosa. Dzisiaj trudno o organy i ludzie na przeszczepy czekają latami ale hodowle drukowanych serc są już w zasięgu ręki. Zmiany są naturalne i nieuniknione i warto spoglądać na nie z uwagą by nie wymknely się spod kontroli ale jednocześnie wydaje mi się, że myśląc o przyszłości niepotrzebnie w naszych rozważaniach przebija fatalizm. W każdym razie super film i świetny kanał. Dobrze, że jesteś i skłaniasz do refleksji ;)
@avivio0
@avivio0 4 жыл бұрын
jak ja lubię jak ty mówisz "nie wiem, może, nie wykluczone" robisz to po prostu idealnie
4 жыл бұрын
A dziękuję :P
@fevi3933
@fevi3933 4 жыл бұрын
Ciekawy materiał. Pozdrowienia, Szymon!
4 жыл бұрын
A dziękuję i również pozdrawiam :)
@Misiok89
@Misiok89 4 жыл бұрын
Mam pomysł - przeznaczmy najbardziej jałowe pustynie na Ziemi na eksperyment. Pozwólmy tam zbudować miasta utopijne. 20 na 20 kilomtrów. Niech się znajdą milionerzy (w przypadku utopii wolnorynkowych) lub społeczności (w przypadku komunizmów) albo i inni inwestorzy. Pozwólmy im przekonać ludzi z innych stron świata że warto wziąć udział w tym eksperymencie. Jeśli którykolwiek z tych eksperymentów się uda to wtedy pomyślmy nad próbą wdrażania takich rozwiązań dla chętnych na większą skalę.
@matthewtheliar870
@matthewtheliar870 4 жыл бұрын
Myślę że komunizm na małą skalę paradoksalnie mógłby mieć się dobrze. Gorzej gdyby ludzie z zewnątrz wzięliby to za argument i dążyliby do wprowadzenia niektórych postulatów marksa
@dawidtrela1595
@dawidtrela1595 4 жыл бұрын
Dzięki za kolejny wartościowy film :)
4 жыл бұрын
Proszę bardzo :)
@margoruth9615
@margoruth9615 Жыл бұрын
"Człowiek panuje nad człowiekiem ku jego szkodzie" Kaznodziei 8:9
@oceanman852
@oceanman852 4 жыл бұрын
Cześć Szymon, Genialny materiał! (chyba mój ulubiony odc. dotychczas :)) Btw podesłałbyś linka do tego audiobooka z 15:15 ? Bo nie mogę odnaleźć, a chętnie bym przesłuchał.. Z góry dzięki
@marcinrochowicz9337
@marcinrochowicz9337 4 жыл бұрын
A to nie miało być z cywilizacją V?
4 жыл бұрын
Miało być, ale wczoraj niestety kwestie techniczne nie pozwoliły, a dziś nie mam możliwości zrobić streama. Ale nie ma strachu, na pewno podejdziemy do tego z innym tematem.
@TheMafa48
@TheMafa48 4 жыл бұрын
@ świetny pomysł z tą civilizacją, fajnie że się pojawi w kolejnych materiałach
@MilitarnyOrient
@MilitarnyOrient 4 жыл бұрын
W międzyczasie pogadanka czy cywilizacja może być ostateczną zgubą ludzkości 😅
@adamk465
@adamk465 4 жыл бұрын
@ przygotuj się jak Cię będzie atomowy Gandhi bombardował
@gravisrs
@gravisrs 4 жыл бұрын
Twoja wypowiedź przypomina mi kampanię Edisona na rzecz prądu stałego (albo bardziej przeciw zmiennemu). Transhumanizm to w pierwszej kolejności ruch intelektualny, zestaw nauk jako narzędzi do polepszania cech fizycznych ciała ludzkiego, potem filozofia możliwych dróg rozwoju będących skutkiem tego polepszania (transcendencja, singularity, dalece posunięta inżynieria genetyczna) oraz ruch polityczny, społeczny, na końcu - racjonalizm. Szufladkowanie tej filozofii płynącej z nauk - a nie idei - jako nurt ideologiczny jest bardzo nie na miejscu. Do tego jeszcze wieża Babel ? Są ciekawsze dzieła fantastyki naukowej traktujące o H+ bardziej merytorycznie niż teistyczne przypowieści. Zamiast Biblii polecam np. Perfekcyjna niedoskonałość Jacka Dukaja.
@nice_bear6241
@nice_bear6241 4 жыл бұрын
Adeptus Mechanicum kiedy?
@mareksanetra6422
@mareksanetra6422 4 жыл бұрын
Ja mogę być adeptus mechanicum. ....I tak nie będę miał czasu na ludzi i ich problemy bo będę zajęty budowaniem domków jednorodzinnych ale takich wypasionych
@KamilMuzyka
@KamilMuzyka 4 жыл бұрын
Jak osiedlą się na Marsie ;)
@Mr.Perturabo
@Mr.Perturabo 4 жыл бұрын
To Elon Musk, założy kult Mechanicum na Marsie, pytanie co aktualnie porabia Imperator?
@mareksanetra6422
@mareksanetra6422 4 жыл бұрын
@@Mr.Perturabo imperator na razie się nie ujawnił i pamiętaj że adepta można ograniczyć np. Dostanie tylko plany Standardowy plan konstrukcyjny na przykład budowy budynku i tyle a najgorzej jak tylko wychodka i co zrobisz....nic nie zrobisz
@indrickboreale7381
@indrickboreale7381 4 жыл бұрын
Kiedy przyjdzie nowa dostawa Land Riderów i Predatorów. Pomalujemy je na czerwono i przylepimy czarnego kruka z kroplą krwi
@vojak5540
@vojak5540 4 жыл бұрын
Konkret 👍 dziękuję i czekam na następne trzymam kciuki pzdro
4 жыл бұрын
3:04 "Ich celem jest sięgnięcie nieba, tzn. przekroczenie tej domeny, w której ludzie dotychczas przebywali, domeny naturalnie ludzkiej i wdarcie się do domeny boskiej". Pewne podobieństwo można odnaleźć w mitologii greckiej, a chodzi mi o mit o Bellerofoncie, który dokonał wielkich czynów, np. zabicie Chimery, ale wraz ze sławą rosła jego pycha. Według Eurypidesa w zachowanej fragmentarycznie tragedii miał rzec: "Powie ktoś, że tam w niebie są bogowie? Nie ma ich, nie ma! Chyba że ktoś zechce jak głupiec wierzyć w dawne bajdurzenia. Zważcie to sami, zanim ulegniecie mojemu zdaniu. Twierdzę, że tyrani mordują setki ludzi, kradną mienie, nie dotrzymując przysiąg, biorą miasta, i mimo tylu przestępstw są szczęśliwsi niźli ci, którzy zbożnie pędzą życie. Znam małe państwa, szanujące bogów, poddane większym, co za nic ich mają, trzymane siłą włóczni w posłuszeństwie. Myślę, że wy też, jeśli ktoś leniwy modliłby się, a ręką nie chciał ruszyć, boskie się spietrzą i wszelkie nieszczęścia" (Eurypides, Bellerofont, fragment 10). On dokonywał wielkich czynów, ale podważał istnienie bogów, skoro nie pomagali tym, którzy ich wielbili. Dzięki swej pysze postanowił na swoim Pegazie wyruszyć na Olimp i udowodnić, że ma rację. Kiedy zbliżał się do siedziby bogów, za sprawą Zeusa został strącony z Pegaza. Po tym popadł w niełaskę u bogów i od tego czasu żył w nędzy i unikał ludzi (Kain też stał się odludkiem popadając w niełaskę). Jednak dla potomków z życie Bellerofonta wynikło coś dobrego, bo jego wnuk, Glaukos walczył po stronie Troi i spotkał Diomedesa, którego dziadek, Ojneus gościł Bellerofonta. Po tej wymianie zdań zaniechali walki ze sobą i stali się przyjaciółmi. Nawet wśród wrogów można zawiązać przyjaźń jeśli wywiąże się dialog, a Bellerofont za wrogów uznał bogów i zamiast pojednania z nimi to oskarżał ich, że oni nie istnieją i za to został za ukarany, a jego potomek pojednał się z wrogiem jakim był Diomedes. To pokazuje, że sławni, których ogarnęła pycha przez którą wywyższają się ponad swą naturę, nędznie kończą, a sławni, którzy nie wywyższali się, pojednali się. Jezus nie gardził Bogiem, a wręcz uniżył się w stosunku do niego, a Bellerofont i budowniczowie Wieży Babel odwrotnie, chcieli być mu równi przekraczając granice własnej natury. Innym mitycznym bohaterem przypominającym częściowo historię o Wieży Babel był Faeton, który był synem Heliosa, boga słońca. Jego ziemski ojciec przygotowywał go do ożenki z jakąś półboginią, a on prawdopodobnie nie był z tego zadowolony z powodu jakim statusem cieszyła się panna młoda, bo on był uważany za syna zwykłego śmiertelnika, a ona półboginią. Jego matka ukrywała jego prawdziwe pochodzenie o którym w końcu mu mówi, ale on w to nie wierzy. Idzie do swego ojca, Heliosa, aby się o tym przekonać. Ten powiedział, że jeśli naprawdę jest jego synem to chce raz wyruszyć jego ognistym rydwanem przewożącym słońce. Ojciec był temu przeciwny, bo on był tylko śmiertelnikiem, wiedząc, że temu nie podobała. Ten jednak upierał się, że chce tego, co boskie albo zwątpi w swe boskie pochodzenie. Jego ojciec, Helios, ustąpił i pozwolił mu wyruszyć ognistym rydwanem. Nie potrafił jednak go prowadzić , co skutkowało tym, że raz był za wysoko, a raz za nisko nad ziemią przelatywał tym rydwanem i tak powstali ciemnoskórzy w Afryce, bo słońce za sprawą Faetona ich przypiekło, zmieniając ich kolor skóry na zawsze. Zeus widząc jakie spustoszenie w świecie sieje Faeton, który nie powinien sięgać po to, co boskie, użył swojego pioruna, aby go powstrzymać. Ten zginął za sprawą Zeusa, bo pragnął tego, co boskie i z tego powodu światu więcej przynosił szkody. Tak samo Wieża Babel powstała za sprawą pychy, bo ludzie pragnęli dosięgnąć boskości, poczuć ją, wynosząc się ponad swoją naturę, ale ona nie była dla nich zarezerwowana i mogłoby to przynieść więcej szkody niż pożytku. Jezus jako Syn Boży w przeciwieństwie do Faetona i budowniczych Wieży Babel, uniżył sam siebie, nie próbował się wywyższyć dotykając tego, co boskie, a za to został wywyższony przez Boga. Opowieści starożytnych, nie tylko te chrześcijańskie, ale i z mitologii greckiej i innych miały służyć jakiemuś celowi, aby wyjaśnić prawa rządzące światem. Takie mity potrafią naprawdę wiele nauczyć, jeśli człowiek chce z nich wyciągnąć coś więcej niż tylko bajki dla dzieci. Podobnie zresztą z mitem o Wieży Babel. Świat jest pełen historii o ludziach, którzy próbowali przekroczyć możliwości swojej natury, próbując sięgać wyżej niż powinni zamiast zadowolić się tym, co posiadają. Dzieci powinny się uczyć tych historii w postaci bajek, ale żeby przekazywać wartości moralne z nich wynikające. Napisałbym więcej, ale brak czasu i miejsca na komentarz, bo liczba znaków ograniczona. Niech ten cytat z Listu Pawła będzie podsumowaniem tego, jak Jezus zachował się inaczej niż budowniczowie Wieży Babel, Bellerofont i Faeton (niezależnie od tego jak go interpretujemy) i wyniesie z tego jakąś naukę moralną: "On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej. Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię." Flp 2.6-9 Pozdrawiam.
@Lulek93
@Lulek93 4 жыл бұрын
ŚwiętyJudasz dzięki za pokazanie tej idei w innych mitach!
4 жыл бұрын
@@Lulek93 Proszę bardzo. :)
4 жыл бұрын
@Mruuuczek Spojrzeć można na to od innej strony. Jakby ktoś miałby być przez wieki uznawany przez ludzkość za przeklętego i jego postać stałaby się synonimem zdrajcy to też można powiedzieć, że lepiej dla niego, żeby się nie urodził. Do tego był człowiekiem samotnym, który cierpiał psychicznie z powodu wydania Jezusa i z tego powodu popełnił samobójstwo. Nie potrafię go więc potępiać, skazując na potępienie w Gehennie.
@wandap9520
@wandap9520 4 жыл бұрын
@ Tak, "Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię ... aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM - KU CHWALE BOGA OJCA" (Filipian 2: 9-11).
4 жыл бұрын
@Mruuuczek Wszystkie Ewangelie milczą o pośmiertnym losie Judasza. Przecież sam Jezus specjalnie wybrał Judasza, aby ten go wydał, co sam potwierdza podczas ostatniej wieczerzy i sami apostołowie o tym wspominają, kiedy dochodzi do wyboru nowego apostoła w miejsce Judasza. Skoro był narzędziem to trudno byłoby uznać, że zbawiony nie jest. Biblia sama też nigdzie nie potępia samobójców, bo to nastało dopiero w czasach Augustyna. Wcześniej chrześcijanie popełniali samobójstwa, np. święta Pelagia, która popełniła samobójstwo, aby nie utracić dziewictwa na wskutek gwałtu. Sam biblijny Samson jest samobójcą. Wracając do Jezusa, to ten mówił do Dwunastu (czyli do Judasza też), że będą sądzić dwanaście plemion Izraela. Czy Jezus rzucałby słowa na wiatr? Masz prawo uważać, że Judasz jest potępiony, choć nigdzie to nie jest napisane. Ja mam prawo uważać, że Judasz nie jest potępiony, choć też to nigdzie nie jest napisane. Taki mam po prostu pogląd na tę postać, tak interpretuje wzmianki o niej.
@michawolinski314
@michawolinski314 4 жыл бұрын
12:15 Dokładnie taka sama różnica jak między posiadającymi internet a nie posiadającymi jeszcze parę lat temu.
@lucjjam
@lucjjam 4 жыл бұрын
Ten internet parę (bardziej paręnaście) lat temu nie był tak rozbudowany. Zresztą to był tylko przykład
@dominikiwanowski9186
@dominikiwanowski9186 4 жыл бұрын
Po części tą tematykę podejumje także anime Neon Genesis Evangelion jak ktoś by był zainteresowany.
@requterzyrsc5026
@requterzyrsc5026 4 жыл бұрын
Poniekąd
@anteksolok
@anteksolok 4 жыл бұрын
jedna nadzieja transhumanizm , postep jest nieunikniony a niewykorzystywanie i niestawianie sobie odwaznych celow( w dziedzinie technologii) nie pomoze ludzkosci a tylko zaszkodzi
@zabumbaman1828
@zabumbaman1828 2 жыл бұрын
Ad. Neural link - "... wyobraźcie sobie czego i jak szybko można by się dzięki temu nauczyć." Nope. Dzieki temu prawie NICZEGO i prawie NIGDY nie trzeba by się już uczyć.
@maranatha5473
@maranatha5473 4 жыл бұрын
,,Wszystko jest wam dozwolone ale nie wszystko jest wam pożyteczne''
@xavi199111
@xavi199111 4 жыл бұрын
Z drugiej strony jeśli ta "nad-istota" dzięki maksymalnej liczbie informacji stanie się osobą nad-etyczną (bo zło często rodzi się z niewiedzy) to czeka nas nieskończony dobrobyt (w przypadku gdyby ona nami kierowała)
@sagneale
@sagneale 4 жыл бұрын
Zło nie rodzi się z niewiedzy - ludzie z niewielką wiedzą zwykle nie są w stanie popełniać wielkiego zła. Człowiek, który posiada broń i nie potrafi się nią posługiwać, może być do pewnego stopnia niebezpieczny (używając tej broni w głupi lub nieświadomy sposób), ale bardziej niebezpieczny jest ten, który potrafi się nią posługiwać i świadomie chce jej użyć do złych celów. Warto też zauważyć, że największymi zbrodniarzami w historii byli ludzie u szczytu władzy, a więc ci, którzy mieli najlepszy dostęp do informacji.
@MankindDiary
@MankindDiary 4 жыл бұрын
@@sagneale Co z tego, że byli u władzy? Naziści np sformułowali swoją ideologię na bazie własnych wyobrażeń, a nie danych naukowych. Tym samym popełniali zło z powodu braku informacji.
@sagneale
@sagneale 4 жыл бұрын
@@MankindDiary Nie do końca, bo naziście wspierali się teoriami, które w tamtych czasach przez wielu były uważane za naukowe, dopiero później uznano je za pseudonaukę. Dziś zresztą jest podobnie, jest cała masa idiotycznych teorii, które dobrze się mają na uniwersytetach i są uważane przez wszelkiej maści aktywistów, choć obecnie bardziej po lewej stronie. Ale ja miałem bardziej na myśli, że szeroki dostęp do informacji (wszelkiego rodzaju) jest niezbędny, żeby czynić zło na poważną skalę. Gdyby naziści nie mieli dostępu do informacji, to niebyli w stanie choćby skutecznie prowadzić wojny, np. nie byliby w stanie zaatakować Rosji, gdyby nie mieli opracowanych jej map, nie używaliby V2, gdyby nie mieli dobrych fizyków, etc.
@mateuszzdunek1551
@mateuszzdunek1551 4 жыл бұрын
kiedy słyszę o totalnej pysze , widzę profesorów ,dziekanów ,wykładowców z czasów przed odkryć fizyki jądrowej, kwantowej, relatywistycznej, którzy wmawiali studentom fizyki że to już wszystko oprócz jakiś małych nieścisłości z związanej z jądrem i itp, więc idziecie rozwijać technikę albo idziecie do domu
@baltofarlander2618
@baltofarlander2618 4 жыл бұрын
Słusznie
@holokronista5332
@holokronista5332 4 жыл бұрын
fajnie przeprowadzony film + fajna tematyka
@szulat
@szulat 4 жыл бұрын
oceniając z perspektywy ludzi z czasów wieży babel, my obecnie żyjący jesteśmy takimi właśnie prawie bogami, którzy sięgnęli nieba. czy to znaczy że powinniśmy się wstydzić? czy to źle, że cywilizacja ludzka się od tamtego czasu rozwinęła?
@Horneciu
@Horneciu 2 жыл бұрын
Wyłączyłem GTA V i siadłem posłuchać starego odcinka Szymona o Transhumaniźmie, spokojnie popijając herbatkę. Ja się chyba starzeję... ;)
@slawero
@slawero 4 жыл бұрын
Myślę, że chrześcijaństwo również podpada pod rozwiązanie totalne, przy czym do realizacji wyzwolenia człowieka zakłada ono siły nadprzyrodzone i rzeczy ostateczne, a gdy na szali jest tak wielka stawka, to części osób zaczyna odbijać na tym punkcie.
4 жыл бұрын
Z tym, że właśnie istotnym punktem jest to, że chrześcijaństwo zakłada, że wszelkie takie rozwiązania totalne mogą mieć miejsce dopiero w wieczności i nie da się ich zrealizować w tym świecie.
@slawero
@slawero 4 жыл бұрын
@ Owszem, ale postuluje jedyny słuszny wybór życiowy, t.j. bycie chrześcijaninem już teraz.
@wandap9520
@wandap9520 4 жыл бұрын
@@slawero Albo jesteśmy już tu i teraz z jedynym prawdziwym Bogiem i Jezusem Chrystusem ("Jeden jest Bóg i jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, Człowiek Jezus Chrystus "- 1Tymoteusza 2:5), albo jesteśmy przeciw. Trzeciej możliwości nie ma, ale mamy wolną wolę i wolny wybór. Albo jesteśmy za przyjściem Królestwa Bożego, albo przeciw.
@mlodykordian58
@mlodykordian58 4 жыл бұрын
Super zainspirowales mnie do przeczytania dwóch książek o których mówiłeś
@matsameri279
@matsameri279 4 жыл бұрын
Wydaje mi się że temat łączy się trochę z filmem: Mit "dobrego dzikusa". Można powiedzieć że jest to sytuacja odwrotna i są to dwie skrajności. Czyli zwierze - człowiek - bóg.
@radekwadas2735
@radekwadas2735 4 жыл бұрын
*Bóg
@kamilmichewicz6606
@kamilmichewicz6606 4 жыл бұрын
@@radekwadas2735 BÓG
@wandap9520
@wandap9520 4 жыл бұрын
@@kamilmichewicz6606 Zapis ma znaczenie: bóg - to bóg tego świata - wg 2Koryntian 4:4 to szatan; BÓG- to jedyny prawdziwy Bóg Ojciec Prawdy (Ojciec naszego Pana Jezusa Chrystusa) - Ew Jana17:3.
@matsameri279
@matsameri279 4 жыл бұрын
@@radekwadas2735 W tym przypadku z małej bo miałem na myśli ogólnie jakiegoś boga a nie Boga. Możesz poczytać na necie kiedy się jak piszę.
@MankindDiary
@MankindDiary 4 жыл бұрын
@@wandap9520 Definicją słów zajmuje się Rada Języka Polskiego, a nie Biblia.
@lodzinjunior5952
@lodzinjunior5952 3 жыл бұрын
Świetny materiał!
@ukasz3510
@ukasz3510 3 жыл бұрын
Bardzo to przypomina wspolczesne idee, afirmacja aborcji, homoseksualizmu, zwiekszaniu praw kobiet na rzecz mezczyzn, jako podstawowych praw czlowieka. Wychylanie sie poza ograniczenia ludzkie, nieuznawanie zla jako integralnej wartosci zycia, ktore raczej trzeba rozwiazywac ciezka praca i wyrzeczeniami. Ale rozwiazuje sie to inaczej, przekroczeniem czlowieczenstwa ku czemus lepszemu - "tak bardzo kocham swoje dziecko, mimo ze mam prawo do jego usuniecia". Cos co w rezultacie musi zniszczyc system wartosci i cale spoleczenstwo.
@leadeer4213
@leadeer4213 4 жыл бұрын
Jestem 5300 haha A tak bez beki to naprawdę dobry film, szanuje za robotę którą robisz. Oby tak dalej!
@SemCapricornus
@SemCapricornus 4 жыл бұрын
Temat transhumanizmu ciekawie przedstawił Jacek Dukaj w Perfekcyjnej Niedoskonałości.
@bernardszymanowski3980
@bernardszymanowski3980 4 жыл бұрын
W perfekcyjnej jest poathumanizm, o transhumanizmie jest Linia oporu - polecam, jeśli jeszcze nie miałeś w ręku, bo to Dukaj w najlepszym wydaniu 😉
@SemCapricornus
@SemCapricornus 4 жыл бұрын
@@bernardszymanowski3980 Rzeczywiście, tam jest już posthumanizm, chociaż poprzednie stadia rozwoju wciąż istnieją. Dzięki, Linii oporu jeszcze nie czytałem ;)
@krzysztofguzy9161
@krzysztofguzy9161 Жыл бұрын
" Nie róbmy tego, bo według boga, to skończy się źle ". W taki oto sposób od setek lat religie ograniczają rozwój ludzkości.
@Stesyo
@Stesyo 3 жыл бұрын
Jak dożyję tego jako stary dziad, a to wszystko dupnie to będę się bardzo śmiał.
@johntrudeu9756
@johntrudeu9756 4 жыл бұрын
To nie chodzi nawet o to że ten system nie zadziała, albo że wąska grupa która go pierwsza dostanie będzie traktować gorzej tych którzy tego nie mają. Załóżmy że nagle każda osoba na świecie jest nieśmiertelna i teraz pytanie brzmi: jak sobie z tym poradzić? Jasne możemy zmienić ludzi, ale jak mamy przewidzieć problemy który tych nadludzi będą dotyczyły? Jesteśmy przecież tylko ludźmi więc oczywistym jest że nawet nie dojrzymy tego z czym mogą się zmagać nadludzie. I tu leży problem. Sam system zmian to połowa sukcesu, drugą połową jest system który będzie można wprowadzić po zmianach.
@sernikzprzyszosci5632
@sernikzprzyszosci5632 4 жыл бұрын
Wydaje mi się że jeśli osiągniemy taki rozwój technologiczny który pozwoli na przetwarzanie informacji zawartych w Internecie bezpośrednio przez nasz mózg to będzie już to na tyle rozwinięta rzeczywistość w wielu kierunkach że nie będzie tego efektu bum no może będzie to coś takiego jak obecna cyfryzacja widzimy teraz ile Internet nam daje A pamiętamy jak to było bez niego (przynajmniej starsze roczniki) i o ile jakimś cudem zostalibyśmy mentalnie jako społeczeństwo na tym poziomie co obecnie i wtedy mielibyśmy dostęp do tej technologii to tak można by uznać że mamy przesrane a tak niema zagrożenia tak myślę...
@arkadiuszmarzec5995
@arkadiuszmarzec5995 3 жыл бұрын
Spokojna głowa - jak coś może pójść źle to na pewno pójdzie.
@PiErDzoncy7
@PiErDzoncy7 4 жыл бұрын
Skąd my katolicy mamy wiedzieć, które fragmenty bibli są mitami (metaforą) jak np. Potop, a które fragmenty już nie są? Dlaczego Bóg nie konsultuje się z nami w kwestach wiary. Czy dobrze wierzymy. Czy dobrze postępujemy. Chrześcijaństwo z tego powodu się podzieliło, bo było wiele interpretacji. Jeżeli kwestia dobrej wiary jest rzeczą najważniejszą w życiu człowieka, to dlaczego jest tyle odłamów chrześcijaństwa?
@mydloSA
@mydloSA 4 жыл бұрын
Kosciol katolicki ci powie
@wandap9520
@wandap9520 4 жыл бұрын
Jeśli docenisz osobę i misję Jezusa Chrystusa, to On będzie/jest udoskonalicielem naszej wiary w jedynego prawdziwego Boga-Ojca Prawdy.
@perun5984
@perun5984 4 жыл бұрын
Ostatnio gram sobie w Bloodborne, tam jest identyczny motyw z tą całą krwią wielkich, "wynoszeniem" się na wyższy poziom. Polecam ogarnąć nawet dla samej fabuły bo jest kozacka naprawdę.
@atijohn8135
@atijohn8135 4 жыл бұрын
Bloodborne, seria Dark Souls i Sekiro od From Software, tam wszędzie jest poruszany ten temat. No, ale to mniej fabuła, a bardziej lore.
@kamilkonrad9497
@kamilkonrad9497 3 жыл бұрын
Z prawdziwym transhumanizmem będziemy mieć do czynienia dopiero wtedy, gdy zaczną się rodzić ludzie o zupełnie nowych cechach. Samo wszczepianie ludziom tego i owego po urodzeniu niczego nie zmienia w kwestii stworzenia człowieka+ i mieści się w zakresie "czynienia sobie ziemi poddaną". Co nie zmienia faktu, że niektóre sposoby czynienia sobie ziemi poddana nie powinny być zwalczane.
@grzegorzmozdzynski4046
@grzegorzmozdzynski4046 4 жыл бұрын
Często słyszę u ludzi takie zdanie, że w przyszłości rozwój technologiczny podzieli społeczeństwo na dwa obozy, bogów i ciemnotę. Otóż uważam, że historia ludzkości jest powtarzalna i mieliśmy już przypadki gdzie w społeczeństwach, czy państwach były większe podziały. Elita miała dostęp do cudów technologicznych, o których plebsowi się nawet nie śniło. Prawie zawsze w takich sytuacjach po jakimś czasie podział ten się pomniejszał, np. rewolucja francuska. Uważam, że w przyszłości będzie dokładnie tak samo. Nie wiem czemu ludzie myślą, że „tym razem będzie inaczej niż zawsze „
@musashi1319
@musashi1319 4 жыл бұрын
W przypadku wystarczającego poziomu automatyzacji oraz absolutnego dostępu do Wiedzy eksterminacja mas ludzkich jest bardzo racjonalnym krokiem i wątpliwe, by istota o tak niskiej i kruchej moralności jak człowiek nie uległa takiej pokusie. Gdy znika strach przed *jakimikolwiek* konsekwencjami to moralność znika, pozostaje zimny pragmatyzm (patrz: elity władzy totalitarnej). Jedyne zastosowanie dla mas ludzkich to użycie ich do kolonizacji planet, choć tu w zasadzie sprowadzamy ludzi do rangi niewolników (jak w starych religiach, czy Biblii chociażby). Życie takiego człowieka nie miałoby większego sensu dla Nadludzi, a traciłoby jakikolwiek sens w momencie gdy możliwość stanie się całkowita automatyzacja (np. stworzenie humanoidalnego androida, pozbawionego wolnej woli).
@w.418
@w.418 4 жыл бұрын
Uwielbiam Twoje filmy, zwłaszcza na takie tematy. Coś mi się zdaje, że są pewne bariery, których ludzkość nigdy nie będzie w stanie przejść, ale nie zgodzę się, że zawsze skończy się to katastrofą. Od wieków ludzkość chce pokonać śmierć, postęp w medycynie jest miażdżący, nie umieramy z głodu, zimna, ospy prawdziwej i wielu innych. Co się pojawiło? Choroby cywilizacyjne: otyłość, cukrzyca, choroby ukł. krążenia, udary. Wynaleźliśmy samochody i samoloty i świat się skurczył. Ale giniemy w wypadkach i katastrofach. Internet dał nam ogromne możliwości, ale też uzależnia i stworzył nową generację ludzi. Może tak to zostało zaplanowane specjalnie, że każdy wynalazek lub zbliżenie się do doskonałości kosztuje ludzkość innymi problemami. Nie zawsze Bóg musi mieszać języki, może działa w inny sposób.
@BardHafirBregen
@BardHafirBregen Жыл бұрын
Nagrasz filmy komentujace "Ksiege Urantii" i jej rewelacje odnosnie historii ziemi i powstania zycia na naszej planecie jak rowniez epoki geologiczne? Jak sa bliskie temu co mowi obecna nauka? Podpowiem ze ksiega jest dostepna za darmo w internecie (Przekaz 57-61). Pozdrawiam
@CrystalKillah997
@CrystalKillah997 3 жыл бұрын
A może to będzie koniec cyklu znanego nam świata. Moment, w którym grupa ludzi stanie się bytem wyższym, Boskim, który uzna, że ludzie są tylko szkodnikami, które niszczą wszystko wokół by stworzyć coś dla własnej rasy, a oni, będąc istotą w pewnym sensie boską, uznają, że ludzie (jako istoty niszczące) oraz oni sami, jako istoty powstałe w wyniku niszczenia, muszą zatrzymać ten cykl przy pomocy destrukcji ostatecznej, łącznie z sobą samym - Sąd ostateczny. W tym momencie zapewne będzie istniała broń niewyobrażalnie potężna, może i zdolna zniszczyć wszechświat. Oni ją wykorzystają iiii cyk, Wielki Wybuch. Wszystko od nowa. Drugą opcją, a raczej z innej strony, może być też nawiązanie do wizji raju. Bóg (byt powstały w wyniku rozwoju, ten człowiek, który stał się bytem wyższym) postanowił stworzyć jakiś byt - i nie mówie o ludziach, a o zwierzętach mięsożernych, które były w raju przed Adamem (z tego co pamiętam). Uznał, że jednak musi stworzyć coś lepszego. Stworzył Adama - nawiązanie do cząstki boskości może być np tym, jak wyglądamy - bo jeżeli Bóg to finalnie człowiek, który stał się w wyniku transhumanizmu bytem wyższym, to jednak jego wygląd w pewnym sensie przypominał przed ostateczną formą formę ludzką. Stworzył na swoje podobieństwo. Więc może Bóg finalnie jednak jest programem, który potrafi stworzyć coś z niczego w wirtualnej rzeczywistości i stworzył zwierzęta, ludzi itd. Może Matrix rzeczywiście to jakaś wizja przyszłości, z tym że nasza wizja, to to, co jest wewnątrz niego. Nieświadome programy, żyjące w wirtualnej strukturze. Czym w takim razie mógłby być Neo? Był człowiekiem z boskimi zdolnościami - Jezus? Może ten Komunizm rzeczywiście będzie kiedyś "działał" - jako struktura połączonych ze sobą bytów zamkniętych w podtrzymujących życie kokonach, by mózg był podłączony do "idealnego" świata. Czy pasuje tu parafraza "Widmo krąży po świecie. Widmo transhumanizmu"? Coś czuję, że wpadnę teraz w spiralę rozmyślań, bo temat jest fascynujący.
@tetlik
@tetlik 4 жыл бұрын
Czyli co? Mamy już do końca pozostać tymi prymitywnymi, delikatnymi i głupimi ludźmi? Zgodzę się, że należy podchodzić do tego ostrożnie, ale porzucenie rozwoju uważałbym za zmarnowanie istnienia naszej cywilizacji. Uważam, że przyszło nam żyć we wspaniałych czasach, ponieważ będziemy świadkami przejścia od cywilizacji ludzkiej do post-ludzkiej. Zatem będziemy pamiętać stary świat, ale będziemy też doświadczać ten nowy. I nie twierdzę, że to rozwiąże wszystkie problemy. Część zapewne tak, ale zawsze w miarę rozwoju, pojawiają się nowe przeszkody do pokonania, o których wcześniej istnienia nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy. I to jest w piękne w istnieniu cywilizacji. Cały czas się rozwija i rozwiązuje te problemy. Kto wie, może w przyszłości za miliony (może miliardy) lat staniemy się czymś w rodzaju dzisiejszych wyobrażeń bogów. Być może będziemy mogli dowolnie kształtować czasoprzestrzeń i kreować nowe wszechświaty? Co do historii o Wieży Babel, to ona pokazuje jakim egoistą jest biblijny Jahwe: "Tylko ja mogę wiedzieć, tylko ja mogę być potężny. Wy mrówki tam na dole, nawet nie próbujcie stawać się lepszymi! Tylko ja chcę mieć na to monopol. Konkurencji nienawidzę!". Ja to tak odbieram. Takie przesłanie zniechęcające do nauki.
@baltofarlander2618
@baltofarlander2618 4 жыл бұрын
Stawianie religii i nauki przeciwko sobie to jedna z największych głupot współczesnego świata.
@tetlik
@tetlik 4 жыл бұрын
@Nesin 95 No rozwijają się nowe choroby, ponieważ wirusy i bakterie ewoluują. Ale co z tego wynika? Że nie mamy szukać metod walki z tymi chorobami? Ludzie żyją coraz krócej? Skąd takie informacje? Przecież jest dokładnie odwrotnie. Dlaczego uważasz, że każda cywilizacja musi upaść? Ktoś tak nakazał? Masz na to jakiś dowód?
@tetlik
@tetlik 4 жыл бұрын
@@baltofarlander2618 Dlaczego? Skoro jedno gryzie się z drugim, to jak tego nie robić? Z jednej strony mamy podejście polegające na przyjmowaniu wierzeń na podstawie dowodów wykazanych metodą naukową, a z drugiej przyjmowanie na wiarę nieudowodnionych i często wręcz absurdalnych historyjek.
@baltofarlander2618
@baltofarlander2618 4 жыл бұрын
@@tetlik tylko... że tak nie jest. Konflikty między religią i nauką wynikają z błędnego postrzegania i stosowania jednego lub drugiego. Religia nie jest wcale "zbiorem absurdalnych historyjek" i nie ma wyjaśniać kwestii takich jak działanie świata materialnego. Tak samo jak nauka nie przyjmuje żadnych wierzeń, lecz pewne stwierdzenia zweryfikowane na drodze eksperymentów i obserwacji. Mają po prostu inne kompetencje i metody, ale zdrowe społeczeństwo potrzebuje obu. Poza tym zakładanie z miejsca, że wszystko, co nie jest możliwe do jednoznacznego zweryfikowania metodami doświsdczalnymi nie istnieje, wcale nie jest rozsądne. Nie można odrazu wykluczyć czegoś, czego nie da się zweryfikować, bo to byłaby próba budowania wiedzy w oparciu o niewiedzę. Poza tym, religia jest absurdalna, jeśli się ją traktuje dosłownie i tylko w oparciu o mitologię, a nie przekaz za nią i jej społeczne i indywidualne funkcje.
@tetlik
@tetlik 4 жыл бұрын
​@@baltofarlander2618 Nauka jak najbardziej przyjmuje wierzenia. Wszystko rozbija się o kwestie pewności danych wierzeń. Tak w ogóle to warto odróżnić słowo "wierzenie" od słowa "wiara". Wierzenie jest szerszym pojęciem od wiary, która określa tylko pewien podzbiór tego w co można wierzyć. Dobrze obrazuje to następująca gradacja wierzeń: 1. Wierzenia absolutnie pewne (logiczne aksjomaty). 2. Wierzenia, które przyjmujemy za absolutnie pewne na podstawie dowodów wykazanych metodą naukową. 3. Wierzenia uzasadnione (których prawdziwość jest wysoce prawdopodobna). 4. Wierzenia, których nie ma podstaw uznania za prawdziwe. 5. Wierzenia, których są podstawy do uznania za nieprawdziwe. 6. Wierzenia, których fałszywość można wykazać. 1-2 = Wiedza 4-6 = Wiara Nigdzie także nie pisałem o zakładaniu nieistnienia czegoś na co nie ma dowodów. To byłoby głupie. Jak na coś nie ma dowodów, to mówi się "Nie wiem" i tyle. Przyjmowanie jakiegokolwiek wierzenia (czy to w istnienie czy nieistnienie czegoś) bez żadnych przesłanek jest problematyczne. Bo wtedy by być spójnym ze swoim podejściem trzeba by utrzymywać nieskończoną liczbę wierzeń (często sprzecznych ze sobą) w rzeczy/byty, które być może mogłyby istnieć.
@EstremoPL
@EstremoPL 4 жыл бұрын
trzeba dążyć do rozwoju ale być przy tym ostrożnym nie zapominając o fundamentach na których się wznosi kolejne piętro
@agnieszkalewandowska9896
@agnieszkalewandowska9896 4 жыл бұрын
Łapka w ciemno! :D
@TheGlovis
@TheGlovis 4 жыл бұрын
Szymon Ty również jesteś cyborgiem, ponieważ nosisz okulary. Przypominam, że kiedyś był to rekwizyt elitarny ;) A co do zagrozeń transhumanizmu, zachęcam wszystkich do obejrzenia serialu netflixa: Alterned Carbon. Cudownie rozwija ten temat.
@smokwawelski4849
@smokwawelski4849 4 жыл бұрын
Niesmiertelnosc w ziemskim wymiarze stanie sie przeklenstwem, a nie bogoslawienstwem(co nie oznacza,ze zycie ludzkie nie powinno byc dluzsze). Czas ucieka,wiecznosc czeka.
@baltofarlander2618
@baltofarlander2618 4 жыл бұрын
Dokładnie. Ale łatwiej jest zamknąć się na możliwość istnienia "czegoś więcej", zasłaniając się fałszywie pojmowanym racjonalizmem, niż przyjąć, że prawdopodobieństwo istnienia wyłącznie świata materialnego jest nikłe.
@MankindDiary
@MankindDiary 4 жыл бұрын
@@baltofarlander2618 Nikłe, bo? Wystarczy przedstawić dowód istnienia czegoś po śmierci. Póki co, żaden zwolennik tej idei nic takiego nie zrobił, za to każdy jeden problem jaki badamy, ma podłoże czysto naturalistyczne
@baltofarlander2618
@baltofarlander2618 4 жыл бұрын
@@MankindDiary bo prawdopodobieństwo zaistnienienia pojedynczego wszechświata z warunkami pozwalającymi na powstanie życia jest już nikłe. Poza tym to w przeciwieństwie do tego co proponuje fizykalizm, samoświadomość nie może się wyłonić z samej materii.
@xeno-2137
@xeno-2137 4 жыл бұрын
15:20 czy chodzi o ,,Homo deus. Krótka historia jutra"?
@typowynietypowy4559
@typowynietypowy4559 4 жыл бұрын
tak
@filippozauc
@filippozauc 4 жыл бұрын
Oglądałeś może film Photon? Jeśli tak, to co o nim uważasz? Może jakiś odcinek na jego temat. Jeśli nie, serdecznie polecam.
@TakiGosc427
@TakiGosc427 4 жыл бұрын
Ta historia przypomina mi historię z gry jRPG w jaką kiedyś grałem. W "devil survivor" była sekta ludzi, którzy twierdzili, że katastrofa jaka dotknęła Tokio jest skutkiem, faktu, że dzięki internetowi i językowi angielskiemu jako lingua franca ludzkości wróciła do stanu przed pomieszaniem języków. Globalną wioskę nazywali oni drugim Babilonem. Nie uważam, że była to dogłębną analiza biblijna, a jedynie zapożyczenie do opowiedzenia historii, ale chyba jest to także inne spojrzenie na ten sam temat.
@bartoszsadlinski7512
@bartoszsadlinski7512 2 жыл бұрын
Bójmy się tych, co chcą nam raj na ziemi zgotować...
@Szklana147
@Szklana147 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Generalnie idea transhumanizmu jest moją ulubioną i bardzo żałuję, że nie dożyję tego skoku. Tym nie mniej warto popatrzeć na nią z innej perspektywy.
@panziemniak1261
@panziemniak1261 4 жыл бұрын
I też w porównaniu do innych ideologii utopijnych transhumanizm zakłada że nie można nikogo do tego zmuszać, i nie zakłada rewolucji tylko ewolucję
@panziemniak1261
@panziemniak1261 4 жыл бұрын
Także dąży do utopii ale nie zakłada że ją osiągnie (według mnie żadnych utopii nie da się osiągnąć)z resztą co mówisz się zgadzam :)
@morowykomandos8712
@morowykomandos8712 4 жыл бұрын
Aż zmotywowałeś mnie do zalogowania się i skomentowania, czego na co dzień nie robię :) Pierwsza sprawa to Wieża Babel - moim zdaniem ona nie jest oznaką pychy człowieka, a zazdrości boga. O ile wiem, to społeczności nie udało się dokończyć budowli nie dlatego, że powstały wewnętrzne waśnie i spory, a dlatego że bóg skrycie chciał strzec swych tajemnic. W moim odczuciu to jest historia o tym, że ludzie mają być tam, na dole, i słuchać rozkazów, bo jak nie to przyjdzie większy i silniejszy i już on im pokaże gdzie ich miejsce. Jeśli zaś chodzi o neuralink to o ile mi wiadomo sam pomysł motywowany jest tym, że zdolności obliczeniowe człowieka są niczym w porównaniu do zdolności obliczeniowych komputera. Wyhodowaliśmy jako ludzkość Potwora, który na razie jest jeszcze na łańcuchu. Właśnie - na razie. Osobiście uważam, że neuralink spowoduje masę problemów (choroby psychiczne, omamy, majaki, niemożność odróżnienia jawy od projekcji) i zapewne dopiero któraś "generacja" osób dopuszczonych do projektu będzie zdolna do podłączenia się w pełni do sieci. Myślę, że żaden z żyjących ludzi po prostu nie będzie w stanie przeżyć takiego eksperymentu i w najlepszym przypadku skończy na oddziale zamkniętym, mając z mózgu wodę. Przechodząc do sprawy uprzywilejowanej kasty - czy dzisiaj nie ma takich osób, które wykraczają swoimi możliwościami poza zasięg przeciętnego Kowalskiego? Oczywiście, dystans pomiędzy noblistą, a uśrednionym mieszkańcem Ziemi jest dużo mniejszy od dystansu pomiędzy osobą podłączoną bezpośrednio do Internetu, a chociażby wspomnianym noblistą. "Przewaga na zamówienie" będzie o wiele wygodniejsza od wieloletniego studiowania lub treningu, jednak nie zmienia to faktu że i dzisiaj są na świecie osoby, które przeżyją warunki, które dla ogółu ludzkości są nieosiągalne (morderczy wysiłek, odporność na choroby etc.). Od wieków jest pewien opór przed "nowym" - całkowicie zrozumiały, ponieważ nowe jest nieznane. Sam mam obawy przed myślą transhumanistyczną, ale gdyby nie postęp dalej siedzielibyśmy w jaskini, bo ogień rani i nie wolno się nim posługiwać, bo to domena bogów! Prawda jest jednak taka, że od eonów organizmy ewoluują, a te które się nie dostosują wymierają. Patrząc długofalowo to możliwość nagrania świadomości na dyskietkę i umieszczenia jej w satelicie jest świetną metodą na przedłużenie gatunku, bowiem ciało ludzkie nie przetrwa lotu choćby do najbliższej gwiazdy, a co dopiero mówić dalej! Żyjemy w otoczeniu bomby, której zapłon już się pali i może dla niektórych jest za wcześnie na myślenie o tak odległej przyszłości, ale kiedyś trzeba zacząć :) Pomijam już aspekt tego, że niestety ale nie bardzo mamy się jak technologicznie cofać, a jedynym kierunkiem jest technologiczny marsz naprzód. Przechodząc do finału, nie podoba mi się nurt i idea transhumanizmu i hodowania "nowego-lepszego człowieka", ale albo to albo śmierć. Zagadką pozostanie ile cywilizacji we Wszechświecie wyginęło, bo w pewnym momencie celowo zatrzymało swój rozwój, aby w niedługim czasie wyginąć w kosmicznym kataklizmie.
@grzegorz9700
@grzegorz9700 4 жыл бұрын
Mieszasz różne rzeczy. Bóg nie jest zazdrosny, nie powstrzymuje ludzi od postępu. On nie chce by ludzkość zrobiła sobie krzywdę swoim ulepszaniem świata. Natomiast mamy od Boga nakaz rozwijania się i ulepszania świata, czyli kontynuacji dzieła stworzenia. Chcę wyraźnie zaznaczyć, że jest to nakaz, a nie zachęta, czy podpowiedź. Z nakazu Boga musimy czynić sobie Ziemię poddaną, każdy na swój sposób, posługując się takimi talentami jakie posiada. Mamy to jednak robić z właściwych pobudek i w taki sposób, aby nie zrobić sobie krzywdy.
@moon-coder
@moon-coder 4 жыл бұрын
@@grzegorz9700 Jeśli jest tak jak mówisz, to rzeczywiście dużo Bóg pomógł: "mamy nakaz rozwoju ale tak, żeby nie robić sobie krzywdy". A jak nam się nie uda, to albo on nas ukarze, albo zrobimy sobie krzywdę. Co z tego wynika? Co Bóg wnosi do ludzkiej sytuacji przez taki nakaz i takie postępowanie w porównaniu do tego, gdyby go nie było?
@moon-coder
@moon-coder 4 жыл бұрын
@Wiktoria Maciaszek Podsumowując to co napisałaś, Bóg pomaga albo nie pomaga, dopuszcza cierpienie albo nie dopuszcza, powoduje ból albo nie powoduje, daje radość albo jej nie daje. A my nie mamy na to dowodu i gdyby Go nie było, to byśmy obserwowali to samo - czyli albo jest cierpienie albo nie ma, albo jest radość albo nie ma, itd. itd. itd.
@moon-coder
@moon-coder 4 жыл бұрын
@Wiktoria Maciaszek Czy zdajesz sobie sprawę, że *wszystko* co napisałaś nie ma żadnej wartości wyjaśniającej? To jest od początku do końca zbiór pewnych nieweryfikowalnych stwierdzeń. Ktoś kto chce krytycznie się temu przyjrzeć, chce zadać pytania "po co", "dlaczego" oraz "skąd mogę być tego pewny" nie uzyska *żadnej* odpowiedzi. Gdyby zamienić w tym co napisałaś słowo Bóg na słowo Tajemniczy Czarodziej (spróbuj!), albo gdyby każde zdanie zanegować, byłoby równie przydatne dla kogoś kto szuka prawdy i powyższych odpowiedzi, czyż nie?
@moon-coder
@moon-coder 4 жыл бұрын
@Wiktoria Maciaszek Napisałaś "jeżeli go z automatu odrzucasz" - dlaczego? Każdy człowiek szuka prawdy więc raczej nie odrzuca niczego "z automatu". Jeżeli wiara opiera się głównie na wierze, to masz przykład z mojej poprzedniej odpowiedzi - zaneguj każdej zdanie i odkryjesz bez wysiłku, że można w każde takie zanegowane zdanie bez problemu wierzyć, bo nie ma faktów które by to zweryfikowały. I można mówić innym, ze nie doświadczyli tej wiary którą Ty masz. Co do Całunu, zerknij choćby na stronę Wikipedii - to nie jest idealne źródło, ale przynajmniej stara się dbać o wiarygodność. Na samej górze zobaczysz informację o braku rzetelnych źródeł i wiarygodnych cytowań. Dlaczego tak jest? Ktoś powinien o nie zadbać, żeby nie było wątpliwości dla osób, które szukają prawdy, a nie tylko potwierdzenia swojego punktu widzenia.
@artmasterpl
@artmasterpl 4 жыл бұрын
Pod koniec filmu skojarzyli mi się to z serialem Amazon, Crossing o ludziach cofających się w czasie aby uniknąć zagłady przed ulepszonymi ludźmi zwanymi Apax
@reemik8779
@reemik8779 4 жыл бұрын
Wspomniałeś o Homo Deus Harariego, a czytałeś może jego 21 lekcji ?
@kapibaraTM
@kapibaraTM 3 жыл бұрын
Łącznie transhumanizmu i totalitaryzmu to jakaś kpina .Trans humanizm jest z natury rzeczy jest nastawiony na jednostkę .
@MrLanicz
@MrLanicz 4 жыл бұрын
Ludzie: Zróbmy coś dobrego dla ludzkości Ludzie: Ale wierza Babel!
@adamo1225
@adamo1225 4 жыл бұрын
Pycha czyli hybris potem hamartia i katastrofa więc tragedia antyczna Edit: jeszcze Deus ex machina teza potwierdzona
@edim108
@edim108 4 жыл бұрын
"Dramat jest to kawałek życia z którego wycięto nudne partie" - Alfred Hitchcock (drobna parafraza).
@SzySzla
@SzySzla 4 жыл бұрын
Co to ta teza
@bartoszkosny1994
@bartoszkosny1994 4 жыл бұрын
Bardzo lubię twoją egzegezę Szymonie, ale jest jedna rzecz, która sprawia, że pozostaję sceptyczny. Przedstawiasz bowiem naturalistyczną interpretację tekstu biblijnego, wedle której dopuszczasz możliwość, że fundamentem jego przekazu jest uniwersalna obserwacja dotycząca rozwoju cywilizacji, a nie jakieś wydarzenie historyczne. Ot obserwacja poczyniona przez niektórych starożytnych. Pomijając kwestię, jak to ma się do pytania o objawienie, warto zwrócić uwagę na co innego: wielu chrześcijan, w tym katolików, uważa, że to nie ludzka pycha zniszczyła budowniczych wieży, lecz sam Bóg Ojciec, który jest przecież Bogiem zazdrosnym. W tej interpretacji to nie pycha jest przyczyną upadku budowniczych, przyczyną jest boża kara za pychę. Na korzyść tej perspektywy przemawia fakt, że czyni ona zasady etyczne transcendentnymi wobec świata ludzi: pycha jest grzechem z powodów zewnętrznych, "z boskiego rozporządzenia", a nie dlatego, że prowadzi rozwój cywilizacji na manowce (choć można się tu pokusić o jakąś uzupełniającą interpretację). I w tym tkwi źródło mojego sceptycyzmu: czy istnieją racje, które świadczą na korzyść interpretacji naturalistycznej, a przeciw tej drugiej?
@czarnyksiezycrogaty
@czarnyksiezycrogaty 4 жыл бұрын
Jeżeli to pewne struktury/konstrukty wewnątrz nas są dla nas niekorzystne bądź szkodliwe to naszym najwazniejszym zadaniem jest wychodzenie poza nie, lamanie tych barier. Bo co innego?
@witampana7700
@witampana7700 4 жыл бұрын
A propos wieży Babel polecam film Kosmicznych Opowieści. Analiza wieży korzystając z Biblii i Sumeryjskich ksiąg
@wojciechzmysowski7200
@wojciechzmysowski7200 4 жыл бұрын
Ma ktoś może ten audiobook, bo nie mogę znaleźć?
@miraszczepaniak6807
@miraszczepaniak6807 4 жыл бұрын
Uważam, że idee transhumanizmu bardzo mocno wychodzą poza ramki zdrowego myślenia. Gdybyśmy wszyscy dysponowali cała wiedzą wszechświata, życie straciłoby sens. Rzesze nadludzi z komputerem zamiast mózgu. Sam fakt, że komuś taka idea przyszła na myśl świadczy o tym, że nie dojrzeliśmy do tego by władać tak potężnym narzędziem. Także uważam, że doprowadziłoby nas to do upadku. Z resztą jak to mówił św. Anzem: "Wiedza dla wiedzy jest haniebną ciekawością" do tego założenia sądzę, że bardzo pasuje. Pozdrawiam.
@zbigniewdoczan5916
@zbigniewdoczan5916 4 жыл бұрын
Vide Lemowska ,, Najwyższa Faza Rozwoju"
@MankindDiary
@MankindDiary 4 жыл бұрын
Trzeba mieć naprawdę smutne i nudne życie, by to straciło sens po zdobyciu ogromnej ilości wiedzy.
@bazejmuszynski6564
@bazejmuszynski6564 Жыл бұрын
Proponuję dyskusję, co NAPRAWDĘ powinien transhumanizm zmienić w człowieku: - Czkawka. Wyłączyć. Po cholerę to komu. - AdBlock. - Pokrętło głośności i przycisk MUTE (w sensie, nie, że ktoś może mnie ściszyć, tylko ja mogę ściszyć rzeczywistość). - Jakiś przynajmniej 1 MB RAM, żebym nie zapominał, po co wszedłem do pokoju. Jakie jeszcze propozycje?
@ukurainajin
@ukurainajin 4 жыл бұрын
Wielu fantastów porusza ten temat pod różnym kątem. Skutkiem jest: a) upadek ciwilizacji, kiedy dotyczy to wszystkich - ludzi nie są zdolni poradzić sobie z nagłym odzyskaniem supermoce i zachować stary świat; b) częściej, kiedy dotyczy to wyłącznie małej grupy, ‘nadludzi’ są prześladowani przez większoszć i muszą odejść gdzieś, ponieważ nie mogą istnieć razem. Postęp OK, nagła zmiana nie OK :)
@matrix01234567899
@matrix01234567899 4 жыл бұрын
Twój przykład o neuralinku (lub mówiąc bardziej fachowo BCI-Brain Computer Interface) jeśli się wydarzy, to nie będzie tak mroczna jak mówisz. Otóż zakładasz, że takie podłączenie do mózgu to będzie jeden wynalazek, który powstanie nagle od razu w perfekcyjnej wersji - albo ktoś jest ulepszony albo nie ma do tego dostępu. W rzeczywistości powstawanie nowych technologii to jest proces. Taki wspomniany neuralink zacznie od przesyłania pojedynczych bitów informacji i będzie wykorzystywany głównie do leczenia chorób neurologicznych (bo dla ludzi zdrowych będzie sprawiał więcej problemów niż pożytku), potem będzie to coraz potężniejsze, i potężniejsze, nawet jak dojdziemy to wszczepów które pozwolą najbogatszym przetwarzać informacje jak mówisz tysiące razy szybciej, to ktoś biedny będzie sobie mógł kupić starszy model. Co do tego, że rzesze ludzi są władzy zbędne przez automatyzację - pierwsza kwestia jest taka, że jak ktoś pcha się do władzy to po to, żeby rządzić innymi, a kasa to tak przy okazji. Jak ktoś chce dużo pieniędzy i niezależności od innych to idzie bardziej w biznes niż politykę. Ale pomijając to, automatyzacja równa się obniżanie kosztów. Jeśli coś można produkować automatycznie, to obniża się cena, więc więcej ludzi może sobie na to pozwolić, a nie tylko wąska garstka.
Czym jest transhumanizm? -  Z problemów filozofii #12
24:45
Pan od Filozofii
Рет қаралды 8 М.
WIEŻA BABEL została odnaleziona!
57:46
Marcin Majewski
Рет қаралды 296 М.
managed to catch #tiktok
00:16
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 34 МЛН
Kids' Guide to Fire Safety: Essential Lessons #shorts
00:34
Fabiosa Animated
Рет қаралды 13 МЛН
SCHOOLBOY. Последняя часть🤓
00:15
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 12 МЛН
艾莎撒娇得到王子的原谅#艾莎
00:24
在逃的公主
Рет қаралды 48 МЛН
Cuda
20:48
Szymon mówi
Рет қаралды 60 М.
Moralność seksualna | Chrześcijaństwo po prostu wg C.S. Lewisa
21:40
Komentarz do biblijnej wieży Babel - rabin Dawid Szychowski
20:11
Maskacjusz TV
Рет қаралды 18 М.
Dr Grzegorz Osiński: Transhumanizm, czyli dokąd zmierzamy?
38:14
Księgarnia Multibookpl
Рет қаралды 4,6 М.
Wieża Babel (Metro) Studio Accantus
11:27
Studio Accantus
Рет қаралды 3,3 МЛН
Czy mit o potopie jest prawdziwy?
20:10
Szymon mówi
Рет қаралды 73 М.
Dlaczego ludzie odchodzą od Kościoła - odpowiedź dla "Wojny Idei"
17:34
managed to catch #tiktok
00:16
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 34 МЛН