Uran to przeżytek? Reaktor torowy

  Рет қаралды 185,756

Nauka. To Lubię

Nauka. To Lubię

Күн бұрын

O energii jądrowej na Nauka To Lubię znajdziesz naprawdę sporo filmów dotyczących reaktorów napędzanych uranem, czyli takich które od kilkudziesięciu lat w pewnie kilkuset elektrowniach na całym świecie produkują prąd. Ale uran czy nawet pluton to nie jedyne pierwiastki, które można umieszczać w rdzeniu reaktorów. Jest jeszcze tor. I tu zaczyna się ciekawa historia. Historia, która rozpoczęła się w latach 60tych XX wieku, w USA, bo tam zaczęto testować konstrukcje, które mogły być pełnoprawnymi reaktorami torowymi. Były bardziej efektywne, łatwiej skalowalne, pod niektórymi względami bezpieczniejsze i w zasadzie nie produkowały radioaktywnych odpadów. A mimo to, w latach 70tych projekt budowy takiego reaktora zarzucono. Dlaczego? Tego dowiesz się oglądając ten film.
00:00-00:23 Wstęp
00:24-01:22 Uran, Pluton, Tor - różnice
01:23-05:09 Paliwo
05:10-06:33 Spisek
06:34-09:07 Przyszłość
źródła:
naukawpolsce.pl/aktualnosci/n...
/ the-forgotten-nuclear-...
www.industrytap.com/thorium-s...
* Odcinek powstał dzięki wsparciu Widzów: zrzutka.pl/NaukaToLubie
Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
kzfaq.info?sub_c...

Пікірлер: 488
@mikoajm122
@mikoajm122 Ай бұрын
Smargasm niedawno bardzo ładnie wyjaśnił, dlaczego nie mamy reaktorów na tor i reaktorów prędkich. Sami nie wymyślimy jak obejść problemy, których nie rozwiązano przez dekady. Na pewno jest to bardziej obiecująca technologia niż fuzja i warto inwestować w jej rozwój.
@IgiSzy
@IgiSzy Ай бұрын
Nie mówiąc już o tym że Tor był pierwszym paliwem dla reaktorów .
@jaro931027
@jaro931027 Ай бұрын
te technologie się nie wykluczają, fuzja prędzej lub później zostanie opracowana.
@misiomisioo2811
@misiomisioo2811 Ай бұрын
ciekawe bo chinczycy taki reaktor maja od lat ... a problemy z im zwiazane jaski chodzi o prace produkcje paliwo dawno zostaly rozwiazane ... jedyny problem to wdrozenie i testy co jak sie dowiadujemy w praktyce zdane skoro dostal certyfikacje. :D
@kacperwilk3595
@kacperwilk3595 Ай бұрын
Gdzieś słyszałem że rosyjski fizyk opracował reaktor na Tor. Byłoby to rozwiązanie tańsze, bezpieczniejsze i można by znowu wykorzystać odpady. Ale przytrafił się mu "wypadek". Bo wiecie - pieniądze.
@wojciechkedzierski5093
@wojciechkedzierski5093 Ай бұрын
@@misiomisioo2811 Nie od lat. tylko ma ruszyc w tym roku, mowie o komercyjnym reaktorze - TMSR-LF1
@dzyszla
@dzyszla Ай бұрын
Elektrownie na tory! :)
@ukash-jf4dw
@ukash-jf4dw Ай бұрын
Dokladanie, team BIOTAD PLUS💪
@bandito12341
@bandito12341 Ай бұрын
Myślę jednak że Polacy ostro pracują na technologią torową. Kilka lat temu u nas znikł tor, co prawda był nieczynny ale jeszcze w dobrym stanie i myślę że do czegoś był potrzebny.
@user-pl5jq4kw6e
@user-pl5jq4kw6e Ай бұрын
😂😂😂😂
@MALYCZL
@MALYCZL Ай бұрын
dobre, skupiłem się na pierwszej połowie zdania i miałe nadzieje, że coś w tym jest, ale byłem tuż przed kawą i musiałem ze 2 razy przeczytać żeby załapać
@pawek.9178
@pawek.9178 Ай бұрын
I na pewno się potem rozszczepił. Może nie na uran, ale pierwszy krok zrobiony! Jest to reakcja na miarę naszych możliwości i nie powiedzieliśmy ostatniego słowa! ;-)
@hubertj8565
@hubertj8565 Ай бұрын
Reaktory torowe znajdują się w dużej grupie reaktorów 4 generacji inaczej nazywanymi wysokotemperaturowymi. Inni dla zmylenia nazywają je też SMR-ami. TAK w Polsce pracowano od czasów Czarnobyla nad tego typu reaktorami . Profesor Wrzesiński z Politechniki Warszawskiej wspominał, że Polska obok Chin była jednym z wiodących krajów. Postulował żeby nawiązać z Chinami w tej sprawie współpracę. Niestety w latach 2000 po awarii w Fukushimie całkowicie zawieszono badania a naukowcy prowadzący te prace zostali zwerbowani przez inne kraje głównie z poza UE.
@hubertj8565
@hubertj8565 Ай бұрын
Narodowe Centrum badań Jądrowych w Świerku rzeczywiście pracuje nad reaktorami wysokotemperaturowymi inaczej reaktorami 4 generacji. Jest tu mowa o reaktorach na paliwie TRISO. Oczywiście nie jest to tor, ale paliwo o wzbogaceniu w U235 na poziomie 10%. Wybrano reaktory na paliwie TRISO ponieważ jest to technologia najbardziej poznana i wdrożona. Program ten nazywa się GO-HTR. Niestety gdyby nie przerwano 20 lat temu badań nad reaktorami typu HTR (high-temperature reactor) w Polsce powstałby już taki .
@AdekwGarazu
@AdekwGarazu Ай бұрын
Jak tak słucham, że kolejny pomysł, który może służyć ludzkości i oszczędzać planetę jest nie rozwijany bo to się nie opłaca - dochodzę do wniosku, że pieniądz jest największym wrogiem ludzkości i rozwoju cywilizacji.
@Cyklonus
@Cyklonus Ай бұрын
Kolejna super technologia ,o której czytałem i słuchałem ponad dziesięć lat temu i która wydawała się, że będzie w użytku lada chwila, a okazuje się, że nie wiadomo czy doczekają jej moje dzieci. Z grafenem podobnie.
@misiomisioo2811
@misiomisioo2811 Ай бұрын
ta technologia isnieje od lat 60 w praktyce a jest nie rozwijana z powodow politycznych potegi atomowe chca byc potegami atomowymi to nie jest nowa technolgia wiekszosc problemow zostala rozwiazana w latch 90/2000 dlatego rozwijaja ja kraje ktore potegami atomowymi nie sa za to zaczynaja byc gospodarczymi a widmo wojny schodzi na dalsszy plan masz przyklad chin gdzie taki reaktor dziala juz od 20 lat chyba :D niemniej aby takie reaktory sie upowszechnily to poczekamy z kolejnych i to sie z toba calkowicie zgodze 50/60 lat jak nie wiecej bo rozwoj i ogromne naklady ida w durnoty typu fuzja np... gdyby 1/10 srodkow ktore poszly na fuzje wsadzic w reaktory torowe juz od dawna mielibysmy reaktory torowe a prad bylby tani jak nigdy ..
@arturfijakowski9572
@arturfijakowski9572 Ай бұрын
Reaktory torowe tak jak wszystkie inne to technologia, która ma około 70 lat... Po prostu z różnych względów te technologie nie były rozwijane ponad jakieś wstępne PoC.
@malagafly
@malagafly 26 күн бұрын
Unia sie tym juz zajmie ;-/ jezeli przejmie władzę i nad ta dziedzina po wyborach ;-(((
@arturfijakowski9572
@arturfijakowski9572 26 күн бұрын
@@malagafly Co ty pieprzysz?
@lcmav1104
@lcmav1104 17 күн бұрын
i z kwantami tak samo
@hufca
@hufca Ай бұрын
Bardzo dziękuję za ten film! Torowe reaktory typu LFTR to na prawdę przyszłość. Ta technologia jest znacznie ważniejsza od AI, fuzji jądrowej, procesorów kwantowych i innych chwytliwych hasełek ze świata współczesnej nauki. To bardzo ważne, aby uświadamiać ludzi w tym temacie!
@krzysztofbukowinski9575
@krzysztofbukowinski9575 Ай бұрын
No to uświadamiaj no i co z tego? masz na to miliardy dolarów?
@lol01lol01
@lol01lol01 Ай бұрын
trochę krytyczne i stronnicze podejście. myślę, że wszystkie technologie powinno się równie rozwijać.
@krzysztofbukowinski9575
@krzysztofbukowinski9575 Ай бұрын
@@lol01lol01 Tak, bo nikt nigdy nie wie jaka technologia okaże się w końcu najlepsza. Futurologia została ładnych parę lat temu zlikwidowana
@jumi2226
@jumi2226 Ай бұрын
Super Pan tłumaczy. Naprawdę podziwiam Pana zdolności w tym zakresie. O temacie usłyszałem u Igora Janke w rozmowie z Prof. Meisnerem. Podał wówczas informacje, że Polski naukowiec ma prawa do patentu w tym zakresie . Pracował z Niemieckimi naukowcami. Im jednak "wariaci" zabraniają pracy nad tą technologią
@norbertjaworowski6314
@norbertjaworowski6314 Ай бұрын
Nasi politycy nie rozumieją, że trzeba inwestować, by czerpać zyski. Dla nich kasa leci z nieba z rzadowego skarbca i nie myślą o inwestycjach długoterminowych, a tworzenie instytucji badawczych, zatrudnianie naukowców to inwestycja, która prędzej czy później opłaci się, trzeba tylko dać im czas.
@michasosnowski5918
@michasosnowski5918 Ай бұрын
Wolą inwestować w kiełbasę wyborczą niż naukę. Kiełbasa daje efekty szybkie - więcej głosów. Nauka daje korzyści po wielu latach, a już wtedy na stołku ich nie będzie. To jest tak zwane myślenie polityczne, nie perspektywiczne.
@wwaldes
@wwaldes Ай бұрын
nasi? a od kiedy ubecja i folkzdojcze to "nasi"?
@hubertj8565
@hubertj8565 Ай бұрын
Po ogłoszeniu programu SMR miałem nadzieje że będą to właśnie tego typu reaktory. Niestety szybko okazało się ,że SMR-ami nazwano przestarzałe reaktory 2 generacji . Reaktory jakie miano budować w Polsce nigdy nie powstały i nie powstaną !!!!!! Powodem tego jest to że do działania potrzebują wysokooczyszczonego uranu , gdzie U235 jest na poziomie powyżej 90% !!!!!
@mrted1852
@mrted1852 Ай бұрын
I czekają na mannę z UE.
@hubertj8565
@hubertj8565 Ай бұрын
Kilka lat temu rozmawiałem z ministrem Naimskim . Zachęcałem aby zainteresował się reaktorami 4 generacji zamiast inwestować w nierealny projekt SMR-ów. Oceniam, że zupełnie nie wiedział w czy rzecz !!!!!!!!!
@_-_Rafael_-_
@_-_Rafael_-_ Ай бұрын
Pana zawsze miło posłuchać 👍
@qskocz2883
@qskocz2883 Ай бұрын
Często ale nie zawsze.
@mattreginia5414
@mattreginia5414 Ай бұрын
Bardzo dziękuje. Jak widać Indie i Chiny powoli przejmują inicjatywę. Szkoda że Europa stoi w miejscu.
@jaceksiuda
@jaceksiuda Күн бұрын
Bo Europa woli regulować zamiast wymyślać...
@zjarancze
@zjarancze Ай бұрын
Kolejny dobry materiał.
@arturrobak2877
@arturrobak2877 Ай бұрын
Materiał jak zwykle świetny, chciałbym też wysłuchać o reaktorach fali postępującej, wydaje mi się to ciekawym tematem.
@michasosnowski5918
@michasosnowski5918 Ай бұрын
Dzięki, super wyjaśnione. Widziałem już jakiś czas temu TEDx o reaktorach torowych. Teraz wiem, dlaczego są w tyle. Militaria i kasa, jak zwykle. Pokazuje to też, jakie są priorytety w takich krajach jak USA. Wolą utrzymywać zimną wojnę ze wschodem, i wyjdą na tym źle, bo wszystko wskazuje, jak Pan mówi, że wschód te technologie opracuje i skomercjonalizuje.
@arturfijakowski9572
@arturfijakowski9572 Ай бұрын
Problemem jest kasa, kasa, kasa. Temat w latach 50, 60 i 70 mógł być polityczno-militarny. A potem okazało się, że uran jest tani i nie opłaca się inwestować w rozwiązanie nieistniejącego problemu - dostępności uranu.
@piotrd.4850
@piotrd.4850 Ай бұрын
Nie; po prostu nie ma sensu ekonomicznego bawic się w inną energetykę jądrową niż obecna. PWR i BWR są materiałowo i koncepcyjnie proste, odpady i paliwo nie są problemem.
@sebek6543210
@sebek6543210 Ай бұрын
@@piotrd.4850 Cały czas mówi się, że nie da się łatwo i szybko sterować mocą elektrowni węglowych i atomowych, dlatego OZE szkodzą systemowi. Te reaktory jednak można łatwo sterować i ograniczać ich moc w razie potrzeb.
@satek85
@satek85 Ай бұрын
Idealne rozwiązanie, nie będzie podejrzeń, że produkujemy broń jądrową, a do tego można brać pieniądze za utylizowanie odpadów z innych elektrowni. Oczywiście tania energia, którą można sprzedać innym Pozdrawiam
@debagreg9698
@debagreg9698 Ай бұрын
No ale właśnie chyba to jest minus, raczej dobrze było by tą broń po cichu produkować.
@satek85
@satek85 Ай бұрын
@@debagreg9698 XD jak już po cichu to przecież "utylizacja" może być na różne sposoby, głównie w celach uzyskania energii, oczywiście
@PatrykRozgwiazda1966
@PatrykRozgwiazda1966 Ай бұрын
satek85 -Nawet więcej. Reaktory Torowe - szczególnie te na ciekłych solach fluorowców - idealnie nadają się do zastosowania w SMR. Nie potrzeba dużo materiału rozszczepialnego, obieg zamknięty, duża sprawność, prostota w sterowaniu, bezpieczeństwo pasywne, optymalne dla średnich mocy 100-300MW (300-1000MW mocy cieplnej), idealne do ciepłownictwa w miastach 100+ tyś. mieszkańców, praktycznie zero-emisyjność itd itp
@KrystianKarbowski-kh3pd
@KrystianKarbowski-kh3pd 17 күн бұрын
Alez cykl torowy doskonale nadaje sie do produkcji broni jadrowej U233 jest doskonałym materiałem na bombę jądrową.
@PatrykRozgwiazda1966
@PatrykRozgwiazda1966 17 күн бұрын
@@KrystianKarbowski-kh3pd Wbrew pozorom nie jest to takie proste, bo w reaktorze torowym przy produkcji U233 wytwarza sie też trochę U232, który trudno w prosty sposób oddzieli od U233. A U232 jest wredny bo szybko przekształca się promieniotwórczo i produkuje bardzo silne promieniowanie beta. Praktycznie nie do ukrycia i bardzo niebezpieczne dla ludzi, którzy z nim pracują.
@thereisnone9177
@thereisnone9177 Ай бұрын
Kolejny bardzo ciekawy materiał o technologi reaktorów. Dziękuje
@Bakubakuba
@Bakubakuba Ай бұрын
Fajny materiał. Mam nadzieję, że atomu będzie więcej i więcej, w tym Toru. Zanim będzie za późno.
@PanLukash
@PanLukash Ай бұрын
Niedalej jak przedwczoraj napisałem koment, ze czekam na film o tych reaktorach i bum - jest. 😊
@tomaszjackowski5197
@tomaszjackowski5197 Ай бұрын
Reaktor bez uranu? Jestem za. Dzięki za kolejne ciekawostki naukowe. Pozdrawiam👍
@lpsminecrafter-js6ix
@lpsminecrafter-js6ix Ай бұрын
No z uranem jednak...
@KrystianKarbowski-kh3pd
@KrystianKarbowski-kh3pd 17 күн бұрын
Nie da sie uruchomic reaktora torowego bez uranu. Skad wezmiesz zrodlo neutronów do breedowania paliwa?
@zofiaagnieszkabiernacka826
@zofiaagnieszkabiernacka826 Ай бұрын
Świetnie wyjaśnione👏
@marekjustyna6010
@marekjustyna6010 Ай бұрын
To jest niesamowicie ciekawy temat. Bardzo dobrze, że to poruszasz! Szkoda, że w Polsce nie inwestuje się w takie technologie... A może jednak? Są tu jacyś doktoranci, albo pracownicy naukowi, którzy siedzą w tej działce?
@katelulu8203
@katelulu8203 26 күн бұрын
Świetny odcinek! Dziękuję!
@pawetomczyk2289
@pawetomczyk2289 Ай бұрын
Dziękuję bardzo za film 👍
@MrRGBable
@MrRGBable Ай бұрын
Energia z tortu, dobry pomysł
@lexington98
@lexington98 Ай бұрын
Panie Tomaszu, w reaktorze w Shippingport udało się powielić paliwo w reaktorze chłodzonym i moderowanym wodą, gdzie paliwem był tor. Więc tor może być rozszczepiany za pomocą neutronów termicznych. Dodatkowo - z uranu 233 można zrobić bombę atomową
@thebalddevil6829
@thebalddevil6829 Ай бұрын
Proponuję zapoznać się z technologią reaktora fali postępującej Jest według mnie ciekawsza i można ładować go dosłownie wszystkim;)
@jacekhibner8513
@jacekhibner8513 Ай бұрын
Chcę tylko powiedzieć, że reaktor torowy jest moim ulubionym reaktorem wraz z reaktorem CANDU. Dlatego czuję się zobowiązany, aby coś powiedzieć, ale nawet nie wiem od czego zacząć. Po pierwsze. tor nie jest przekształcany w uran 233 przez szybkie neutrony, ale przez neutrony termiczne i nie jest to konwersja bezpośrednia i trwa to miesiąc. Najpierw, poprzez pochłanianie neutronów, tor 232 jest przekształcany w tor 233, a następnie po około 20 minutach rozpada się na protaktyn-233. Następnie po kolejnym miesiącu w przez kolejny rozpad beta, zmienia się w uran 233. Problem polega na tym, że w ciągu miesiąca protaktyn powinien zostać usunięty z rdzenia. W przeciwnym razie zakłóciłoby to gospodarkę neutronami. Po drugie, uran 233 jest idealnym materiałem na bombę atomową, a w przypadku reaktora torowego jest nawet łatwiejszy do wyprodukowania niż pluton w reaktorach standardowych. Jest to jedna z głównych obaw związanych z rozwojem tego typu reaktorów. USA przeprowadziło próbę jądrową z uranem 233 i nie było z nią żadnych problemów Po trzecie. „Molten-salt thoriom reactor”, bo zakładam, że to o nim mowa, jest z natury bezpieczniejszy, ale nie dla tego że można go odciąć od szybkich neutronów. Wręcz przeciwnie, jest bezpieczniejszy, ponieważ możemy łatwo odciąć go od neutronów termicznych. Zwykle odbywa się to poprzez spuszczenie zawartości reaktora i odcięcie paliwa od moderatora (np. grafitu), który spowalnia neutrony. Niema neutronów termicznych, niema reakcji jądrowej Po czwarte, reaktor jądrowy bez odpadów nuklearnych to marzenie. Reaktor z solą stopioną wytwarza ich mniej, ale nadal wytwarza, i to bardzo paskudny rodzaj. Należy pamiętać, że jeśli coś ma krótszy okres połowicznego rozpadu , jest znacznie bardziej radioaktywne, tylko przez krótszy czas i na odwrót . Po piąte ….może starczy na dzisiaj.
@qskocz2883
@qskocz2883 Ай бұрын
No i komu wierzyć, kto naukowo i z odpowiedzialnością wyjaśni spór ?
@arturfijakowski9572
@arturfijakowski9572 Ай бұрын
Idealnie! Warto dodać jedną rzecz: reaktor torowy zakopały kwestie finansowe. W czasach kiedy uran jest tani (czyli ostatnie kilkadziesiąt lat) PWR/BWR po prostu działa i się spina finansowo. Natomiast rozwój reaktorów torowych to inwestycja w RnD, która nie daje żadnych finansowych korzyści w długiej perspektywie ;)
@jacekhibner8513
@jacekhibner8513 Ай бұрын
@@arturfijakowski9572 Ale nadal mi się to podoba i uważam, że powinniśmy inwestować w każdą technologię, która może zapewnić nam tanią energię. Chociaż istnieje mnóstwo problemów technologicznych do pokonania. Konserwacja jest koszmarem. Roztopiona sól niszczy wszystko. A te pozornie nieszkodliwe odpady emitują promieniowanie gamma, a wiemy, jak łatwo jest się przed nim osłonić.
@privatelindyhop8328
@privatelindyhop8328 Ай бұрын
@@qskocz2883 kolega wyżej bardzo ładnie wypunktował kilka błędów w powyższym materiale filmowym. Także Pan Jacek w tych punktach ma rację
@privatelindyhop8328
@privatelindyhop8328 Ай бұрын
@jacekhibner8513 właśnie zauważyłem kilka nieprawdziwych informacji w materiale filmowym, ale widze ze Pana komentarz jest pełniejszy :) zaciekawiła mnie tylko jedna rzecz - pisze Pan ze na uranie 233 da się bardzo łatwo zrobić bombe atomową i ze nawet wykonano taką próbę(!!) - gdzie kiedy w czasach studenckich sam szukałem informacji na te tematy, dokopywałem się tylko do info że na U233 nie da się zrobić bomby (chyba chodziło o zbyt małą ilość neutronów z generacji na generację), nawet oficjalną wersją dlaczego porzucono badania nad reaktorami torowymi tłumaczono zawsze koniecznością produkcji materiałów rozszczepialnych do produkcji bomb w okresie zimnej wojny - a tutaj pisze Pan coś takiego. Czy pracuje Pan gdzieś w przemyśle jądrowym? Skad wyłuskał Pan takie informacje?
@tomekchojnowski1186
@tomekchojnowski1186 Ай бұрын
A te szybkie neutrony to skąd się biorą ? Wylatują z jakiegoś portalu z kosmosu czy je może jakiś czarodziej przywołuje swoją różdżką ? Czy może trzeba poświęcić energię, żeby je mieć i w efekcie to się nie kalkuluje ?
@AnaMan75
@AnaMan75 Ай бұрын
W jakimś podcascie także prof. Meissner wypowiadał się o reaktorach na szybkie neurony. I zdaje się, że były zabiegi o jakiś grant na zbudowanie prototypu.
@marcinokun6377
@marcinokun6377 Ай бұрын
Bardzo dobra edukacja. 🙂
@studiobysk8041
@studiobysk8041 Ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Nie miałem o tym pojęcia.
@Blejk_Karington
@Blejk_Karington Ай бұрын
Super temat zwłaszcza że mało o nim na innych kanałach
@sawektrendy4883
@sawektrendy4883 Ай бұрын
Mistrzowski wykład
@arturj.1649
@arturj.1649 Ай бұрын
Fluorki są bardzo reaktywne i przypuszczam że szybko dochodzi do korozji. Poza tym uran 233 dla reaktora torowego należy zsyntetyzować. O ile mnie pamięć nie zawodzi to nad tym typem reaktora mocno pracują Indie. Pozdrawiam
@dimir44
@dimir44 8 күн бұрын
W końcu ktos o tym mowi, bo ile moge pisac o tym w komentarzach... Uran, to przeżytek.
@angrybearduk
@angrybearduk Ай бұрын
Reaktory na tory! TIRy tez ;)
@mateuszj.570
@mateuszj.570 13 күн бұрын
Obejżałem masę filmów Kirka Sorensena nt. reaktorów LFTR i muszę przyznać, że jest to obiecujący projekt, kibicuję aby udało się postawić taki reaktor. pzdr
@Bukson8x9x
@Bukson8x9x Ай бұрын
Już pomijając aspekty techniczne ale widzimy sami. Chiny czy Indie inwestują w technologie, które z czasem mogą (ale nie muszą) okazać się rewolucyjne. Inwestowanie we własną naukę to powinien być priorytet czy Polski czy całej Unii Europejskiej. Ten reaktor za pięknie brzmi i na pewno jest gdzieś haczyk ale ile jest projektów, które można badać i w nie inwestować? Mnóstwo jednak wolimy inwestować w niepewne ale za to opłacalne dla dużych podmiotów technologie. Ja sobie życzę abyśmy wreszcie porządnie wzięli się za edukację, naukę i poważnie podchodzili do budowy własnych technologi. Ciekawe czy kiedyś tego dożyje.
@wieslawamakarewicz6229
@wieslawamakarewicz6229 7 күн бұрын
świetny odcinek.,
@sawekprzytulski5525
@sawekprzytulski5525 Ай бұрын
Dodatową zaletą jest brak chłodzenia wodą i możliwość budowy małych elektrowni prawdopodobnie za mniejsze pieniądze.Taka elelektrownia może powstać na księżycu co da dużo możliwości.
@krzysztofkowol5392
@krzysztofkowol5392 Ай бұрын
To jeszcze materiał o reaktorach na odpady radioaktywne o których mówi Prof. Krzysztof Meissner. Może uda się zbudować Atomowe Kompendium Wiedzy na kanale "Nauka,l. To lubię."
@rzizmont89
@rzizmont89 Ай бұрын
Także właśnie Polska powinna obrać wschodni model rozwoju gospodarki i energetyki. Natomiast obyczajowo dać ludziom wybór. Z zachodu można czerpać to, co najlepsze, jeśli chodzi o modele infrastrukturalne, logistyczne, transportowe. Adekwatnie do potrzeb i aspiracji własnych.
@mastermati773
@mastermati773 Ай бұрын
Jak kiedyś czytałem to te reaktory mają inną bardzo poważną wadę: Zamiast wody, paliwo musi być w ciekłej soli i dlatego jeśli taki reaktor się raz włączy to nie można go wyłączyć. Ale nie wiem ile w tym prawdy.
@privatelindyhop8328
@privatelindyhop8328 Ай бұрын
tak, paliwo jest podawane do reaktora poprzez stopioną sól, ale nie to jest problematyczne - gorsze jest to że są to sole na bazie fluorków, dośc agresywne chemicznie. Z tego co kiedyś czytałem to doszukałem się info że było bardzo duzo problemów z korozją materiałów i róznego rodzaju wyciekami
@piotrd.4850
@piotrd.4850 Ай бұрын
Można wyłączyc, ale nie trzeba. Jeżeli reaktor na stopioną sól rozgrzeje się zanadto, to stopi się korek na dole obudowy i paliwo zwyczajnie wyleje się do basenu pod nim gdzie reakcja wygaśnie samoistnie.
@koliber_cb
@koliber_cb Ай бұрын
Dziękuję 😉
@privatelindyhop8328
@privatelindyhop8328 Ай бұрын
Mam dwie uwagi: 3:41 "Uran 233 praktycznie nie zostawia po sobie radioaktywnych odpadów" - z tego co mi wiadomo to zostawia (w końcu i tak rozszczepiamy uran, tylko że 233 zamiast 235), ale rzeczywiście nie tak długożyciowe jak odpady z reaktorów bazujących na uranie 235; kolejne 4:45 - "w reaktorach torowych można wykorzystywać stare paliwo jądrowe" - nie wiem co tutaj Pan miał na myśli, ale moim zdaniem jest to często powtarzany mit i jest to nieprawda. W odpadzie po starym paliwie jądrowym jest dużo Uranu238 i ok. 1% wysokoaktywnych produktow rozszczepienia Uranu235 - nie wiem w jaki sposób miałoby to pomóc w działaniu reaktora torowego - mowa o wypalaniu Plutonu239 który w USA także znajduje się w wypalonym paliwie? (w UE pluton239 jest separowany i odzyskiwany z odpadu, więc ten argument w naszej części świata jest kulawy)
@piotrp3909
@piotrp3909 Ай бұрын
"Teoretycznie najlepszy reaktor jądrowy i przyczyny stagnacji atomu" tu jest ciekawy film o przyszłości energetyki atomowej i w którym kioerunku należało by pójść.
@mynameis5886
@mynameis5886 Ай бұрын
Obejrzałem tylko początek, bo uważam to za stratę czasu. Za moich czasów na Uniwersytecie badaliśmy naście lat temu już generatory dwu torowe a Pan tutaj o jedno torowym.
@McArti0
@McArti0 Ай бұрын
Zrób kolejny wywiad z prof. Krzysztofem Meisnerem o reaktorze dogrzewanym na Uran 238, którego jest masa!
@kondzio2003
@kondzio2003 Ай бұрын
Na kanale Smart-gsm jest bardzo video, które dokładne omawia temat. Ten film to jak nagłówek do tego co zrobił smart-gsm
@piotrkulak6416
@piotrkulak6416 Ай бұрын
Dziekuje za ciekawy film. Czy kontaktowal sie Pan z AGH lub Swierk o tym temacie?
@illuminati5664
@illuminati5664 Ай бұрын
Czyli jeśli udało się odrzucić Broń Jądrową przez absolutnie cały świat, można by wejść w erę tańszej Energii, a tym samym zmniejszyć częstotliwość konfliktów, przynajmniej o ten aspekt Energetyczny... Damn, przepiękny sen
@KarbosPL
@KarbosPL Ай бұрын
1:35 Spotkałem się ze stwierdzeniem zawartym w książce z lat 60tych (Okręty Atomowe autor A. Czernysz), że ilość energii zgromadzonej w uranie jest 20 razy więcej, niż ze wszystkich paliw kopalnych razem wziętych.
@tomekzleszna7578
@tomekzleszna7578 Ай бұрын
1) trzeba się przyglądać do temu co robią inni? 2) może warto wejść w porozumienie np z Japonią ? myślę, że kompetencje z AGH i NCBJ nie zniknęły - warto po nie sięgnąć 3) oczywiście zarówno USA jak i EU może próbować, zatrzymać rozwój technologii opartej na TOR - z tym, że są kraje, które takie ograniczenia mają w poważaniu i wtedy one nam uciekną
@pawewiejacha3976
@pawewiejacha3976 Ай бұрын
Standardowo, jak coś jest tańsze, bezpieczniejsze i lepsze, to mało kto jest zainteresowany...🙄
@babilon6097
@babilon6097 Ай бұрын
Nowy TORt do podziału.
@krzykr123
@krzykr123 Ай бұрын
Zanim postawimy elektrownie to pierwsazym problemem jest nasza sieć energetyczna to ją w pierwszej kolejności należy rozbudować. Co z tego, że podwoimy moce w elektrowniach dwukrotnie czy trzykrotniew jeśli sieć nam tej energii.
@MrKullukkul
@MrKullukkul Ай бұрын
Wydaje się że w pierwszej kolejności zastąpimy state elektrownie. Nie będziemy nic podwajać. Natomiast niezależnie od tego pełna racja że należy zmodernizować sieć energetyczna, bo już przy OZE widać że nie daje rady. Zresztą trudno żeby dawała, skoro nie była budowana z myślą o takich systemach. Jak zawsze gdy myślimy na poważnie należałoby zaplanować co ma być i pod to wszystko ustawiać. Jakie elektrownie, gdzie i pod to sieć i system, plus prognoza rozwoju i dostosowania
@krzysztofbukowinski9575
@krzysztofbukowinski9575 Ай бұрын
@@MrKullukkul Crzanisz jak mały kaziu. po dużym piwie Nikt nie buduje sieci energetycznych np pod fotowoltaikę czy wiatraki, U nas są wieloletnie zaniedbania w budowie sieci energetycznych jest ich za mało co skutkuje dużymi stratami energii bo sieci są przeciążone. Tobie sie wydaje że coś wiesz
@MrKullukkul
@MrKullukkul Ай бұрын
@@krzysztofbukowinski9575 z tego co napisałeś wynika że nie zrozumiałeś mojej myśli. Ale chrzanisz co ci się wydaje:) wyluzuj, nie jestem Twoim wrogiem kolego.
@zlotalopata
@zlotalopata Ай бұрын
Panie Tomaszu, rok temu na kanale Igora Janke wystąpił prof. Krzysztof Meissner i dość dużo opowiadał o polskim reaktorze prędkim, o ile mnie pamięć nie mysli - na płynny ołów. Twierdził wówczas, że prace są zaawansowane i nawet podawał kwoty, jakie należy wyłożyć na budowę działającego prototypu i dalszy etap wdrożenia. Może uda się Panu przeprowadzić bardziej wyczerpującą rozmowę na ten temat z prof. Meissnerem? Bardzo chciałbym (i chyba nie tylko ja) dowiedzieć się, czy coś w tej sprawie ruszyło.
@jacek1929
@jacek1929 Ай бұрын
Jezu przenajświętszy!!!!!! Płynny ołów???? Skąd to wziąłeś?
@zlotalopata
@zlotalopata Ай бұрын
@@jacek1929 noo, jest coś takiego jak LFR, gdzie chłodziwem jest ołów. Nie wiem, może mylę pojęcia i polski reaktor torowy nie należy do grupy reaktorów LFR; jestem chirurgiem, a nie fizykiem. No ale stąd moja prośba o taką rozmowę.
@piotrd.4850
@piotrd.4850 Ай бұрын
@@jacek1929 Były reaktory chłodzone np. płynnym sodem, miesznaką bizmutu i ołowiu.
@jacek1929
@jacek1929 Ай бұрын
@@piotrd.4850 tak, ale autor filmu mówi o reaktorach mających inną budowę niż uranowe. Np. reaktory na stopionych solach - MSR
@kamiseqYT
@kamiseqYT Ай бұрын
Ja bym bardzo chciał usłyszeć o stronie kosztowej, czy gdybyśmy nawet mieli już technologię to czy opłacałoby się instalacja tak małych modułów.
@WojciechKaczmarek-px5ni
@WojciechKaczmarek-px5ni Ай бұрын
Witam, czy mógł by Pan zrobić materiał na temat reaktorów typu Candu. W szczególności dlaczego w Polsce ten typ reaktorów nie jest brany pod uwagę. Z góry dziękuję.
@Radek.68
@Radek.68 Ай бұрын
Wszystko się zgadza, w Polsce pracowano nad takimi reaktorami, a także nad reaktorami postępującej fali. jednych i drugich nie ma jeszcze, ale ich koncepcja, bazująca na zużytym paliwie z klasycznych EJ, jest bardzo obiecująca. Prof. Krzysztof Meissner (fizyk teoretyk) twierdzi, że są do zrobienia i to przez nas. Kto wie, może bylibyśmy nie tylko potęgą energetyczną, ale i też finansową, bo któż nie chciałby kupić od nas takiej elektrowni, a choćby i licencji? PS. 1:47 - kto Panu montuje te filmy? Do wizualizacji reaktora jądrowego U235 zastosowano wizualizację tokamaka, która ma się nijak do treści.
@krzysztofbukowinski9575
@krzysztofbukowinski9575 Ай бұрын
Czyli wystarczy tylko chcieć i po pstryknięciu palcami będziemy potęgą.......ale we pstrykaniu!!! Bomba atomowa jest bardzo prosta a ile lat i jakie ogromne pieniądze były potrzebne by ją zbudować
@patryknowak6470
@patryknowak6470 Ай бұрын
on dużo mówi ...
@oljackie35
@oljackie35 Ай бұрын
​@@krzysztofbukowinski9575chyba mylisz długi proces legilacyjny i budowy z budową czegoś poraz pierwszy z materiałów które jako pierwszy produkujesz 😂
@krzysztofbukowinski9575
@krzysztofbukowinski9575 Ай бұрын
@@oljackie35 Nie wiem o czym piszesz bo to nie pasuje do mojej wypowiedzi Koszty takich opracowań są ogromne
@oljackie35
@oljackie35 Ай бұрын
@@krzysztofbukowinski9575 pasuje po prostu ty nie wiesz jak trudno było i jest zbudować zwykłą atomice, nie wystarczy osłonić 2 sfer z materiałem rozszczepialnym ładunkami wybuchowymi XD to faktycznie byłoby za proste, to wiesz każdy kowalski z wiedzą na temat fizyki, matematyki i chemii z liceum by mógł taką zrobić. (szczególnie że zespół oppenheimera pracował na materii która była ledwo co odkryta i zbadana, pracowali na materiałach których nikt nigdy nie widział i nie produkował na masową skale w czasach gdy komputeryzacja prawie nie istniała i obliczeniami zajmowaly się kobiety kalkulatory. Masz za dużo miejsca na errory. I nie możemy zapominać o wypadkach, niedostatecznej wiedzy co do efektów promieniowania i praktycznie brak jakiegokolwiek bhp)
@dominikmaxonian2860
@dominikmaxonian2860 Ай бұрын
Dziekuje.A jakie ma Pan zdanie o duńskich reaktorach miniaturowych torowych?
@Baaarteek9
@Baaarteek9 29 күн бұрын
Czy mógłby pan przybliżyć problem chłodzenia reaktorów torowych budowanych przez Indie i Chiny? Co jest chłodziwem?
@skiba206
@skiba206 29 күн бұрын
no wlasnie nie dowiesz się.Bo nasz pan doktorek jest strasznie nie rzetelny w tym co mówi(w wielu jego filmach to zauważyłem) jak pewnie zauważyłes w reaktorach prędkich woda jako chłodziwo odpada,co jest bardzo dużym problemem takich reaktorów.istnieje pytanie też co byłoby zródłem neutronów w takiej elektrowni.
@buwizz.pl-jadezprademPL
@buwizz.pl-jadezprademPL Ай бұрын
bardzo ciekawa informacja, lubię takie tematy a pierwszy raz słyszę o takim rodzaju reaktora.
@ditomek
@ditomek Ай бұрын
mowa o standardowym reaktorze uranowym a grafika z ITERa :-) może i większość tego nie zauważy ale ci którzy zobaczyli nie będą mogli już tego odzobaczyć. Czas 1:50
@eZwoodb1ne
@eZwoodb1ne Ай бұрын
Panie Tomku, a czy reaktory na bazie pierwiastku Moscovium mogą mieć logiczny sens, jakieś zastosowanie biznesowe? Dziękuj za ciekawy materiał.
@zenekczekai6397
@zenekczekai6397 Ай бұрын
Ale już założenie że kraje posiadające know how obecnie stosowanej technologii "atomowej" nie widzą potrzeby inwestowania w badania i rozwój technologii torowych , jest jak najbardziej logiczne i już widać "na zapleczu" że takie kraje wiele robią by inni mieli problemy z budową elektrowni torowych i rozwojem tej technologii.
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 Ай бұрын
to oczywiste
@krzysztofbukowinski9575
@krzysztofbukowinski9575 Ай бұрын
Co takiego niby robią? możesz coś konkretnego powiedzieć? czy jesteś kolejnym wyznawcą teorii spiskowych
@muriwatch
@muriwatch Ай бұрын
niedawno był fajny materiał na dość powiązany temat - kanał smart gsm tytuł "Teoretycznie najlepszy reaktor jądrowy i przyczyny stagnacji atomu". polecam (choć długi)
@andrzej4512
@andrzej4512 Ай бұрын
Jaki sens ma ilustrowanie opowieści o rozpadzie Uranu235 animacją pokazującą wnętrze TOKAMAKA??? Chyba że to skojarzenie Toru z toroidem tak zadziałało?
@terazstartdariusz186
@terazstartdariusz186 Ай бұрын
Nie rozumiem dlaczego te prace projektowe tyle kosztują i tak długo trwają. Dlaczego nie można uruchomić naszych naukowców, studentów i lokalnego przemysłu żeby wyprodukować coś własnego. Jest to dla mnie coś co potwierdza niepełnosprawność naszego państwa. Jeśli jest tak jak Pan mówi to cała zielona rewolucja powinna wymusić przyspieszone prace nad takim reaktorem a nie dyskusje o certyfikatach i opłacalności Panie Tomaszu Świetny artykuł
@misiomisioo2811
@misiomisioo2811 Ай бұрын
:D pomysl o tym tak taka inwestycja to co najmniej 25 lat finansowania a wybory sa co 4 lata to niech sie ci kolejni tym martwia poza tym zachodowi nie zalerzy na tym aby polska nauka miala sie dobrze wrecz przeciwnie muy mamy ksztalcic ludzi a oni maja ich puniej krasc i tak sie dzieje finansujemy nauke w bogatych krajach jak niemcy usa uk ... i o ile nie wyjdziemy z ue i nie uwolnimy sie od usa lepiej nie bedzie.
@radekbiskupski5380
@radekbiskupski5380 Ай бұрын
Przed wojną mieliśmy w tej dziedzinie ale też innych np matematyce, więcej naukowców światowej sławy niz teraz np. Pani Maria Skłodowska. Dzisiaj wszyscy albo czekają az ktoś coś rozwiąże albo na granty. Inna sprawa, że wtedy naulowiec zbierał długie miesiące aby kupić kawałek materiału radioaktywnego do badań i to z własnej kieszeni. Teraz nikt by tego nie zrobił, bo i różne obostrzenia typu nie dla psa kiełbasa, a z drugiej strony z tego samego powodu ceny mocno wzrosły i dlatego trzeba prosić łaskawie o granty. Jestem laikiem w tej materi ale tak moimi oczami wygląda dzisiaj nauka. Najzdolniejsi naukowcy w Polsce nic nie zrobią bez zgody rządzących i bez hajsu. Rządzącym z kolei to nie po drodze, bo jak jest lobbing i może ktoś posmaruje z zachodnich koncernów, to po co rozwijać polska naukę jak kasy z tego nie będzie dla polityków. A nawet jeśli nasi zdolni naukowcy coś zechcą własnymi siłami wynaleźć, to zostanie to zaraz ubite... albo naukowiec, który się odwarzył. Smutne, że to nasi politycy przystawili broń do potylicy polskiej nauki za judaszowe srebrniki i pociągneli za spust już lata temu.
@arturfijakowski9572
@arturfijakowski9572 Ай бұрын
To jest bardzo proste! Niech w projektowanie takiego reaktora będzie zaangażowane 500 osób (a to bardzo mały zespół!) przez 10 lat. W polskich warunkach to minimum 500MLN PLN w samych pensjach! A gdzie sprzęt, który trzeba zakupić, zbudować, przetestować?
@Bukson8x9x
@Bukson8x9x Ай бұрын
To nie jest niepełnosprawność to są obrzydliwie wielkie pieniądze. Budowa infrastruktury, wykształcenie specjalistów, przystosowanie terenu, łańcuchy dostaw w tym budowa kopalni, która musi być wcześniej mocno zbadana. Same prace nad udoskonaleniem technologi to grube naprawdę grube miliardy to nie jest takie proste ale jest to niezbędne inaczej zostaniemy w tyle.
@andrzej4512
@andrzej4512 Ай бұрын
"Naukowcy" często wybierają "szybkie króliczki" naszpikowane grantami samopodtrzymującymi się. "Bankierzy" mają blade pojęcie o nauce a naukowcy świetnie pieniądze wydają. Wojna jest katalizatorem wyciskającym z naukowców i pieniędzy cuda niewidy w przyśpieszonym tempie. Czy potrzeba przykładów? Radar, wykrywacz metali, silnik odrzutowy, bomba, A to te które wymieni każde dziecko powyżej 12go roku życia. Tak to wygląda z boku. 40% studiujących to generalnie pasożyty kolejne 40% to ludzie niegłupi ale głupie (małoprzydatne) są kierunki "studiów" obliczone na zysk z kształcenia ostatnie %%%y to wartościowi ludzie którzy w znacznym stopniu zostaną zdeprawowani przez system z których o kilkunastu dowiemy się z ich wkładu w rozwój czegokolwiek. Dopóki edukacja nie będzie wymagająca dla edukatorów i wyników edukacji i nie będzie uczyła myśleć oraz korzystać z doświadczenia już poparzonych marnie ją widzę. Tysiące bzdurnych doktoratów nic nie wnosi do nauki oprócz słupka w tabelce GUSu. Amen.
@so8c2ak64
@so8c2ak64 Ай бұрын
Będzie odcinek o pozyskiwaniu paliwa z plastiku?
@Pentagram666mar
@Pentagram666mar Ай бұрын
Niestety są nieścisłości w tym filmie, po pierwsze to nie takie proste by 100% toru przerobić w procesie rozszczepienia (takie reaktory wymagają startu na 30% wzbogaconym uranie, a ten wymaga zakładów radiochemicznych, ktore moglyby proliferiwać broń jądrową), bardziej optymalne jest 50%. Ponadto stwierdzenie, że te reaktory nie mają znaczenia dla broni nuklearnej dlatego były niepotrzebne, czy dziś odwrotnie byłyby bezpieczniejsza bo państwa mające takie reaktory nie mogą nagle stworzyć broni jądrowej- to już po prostu nieprawda. Tor w reaktorze po 22 min z pomocą nautronów przemienia się w protaktyn, który miejąc 27 dni połowicznego rozpadu rozpada się w uran 233 który jest paliwem jądrowym (zarówno do bomby jak i dla reaktora) fakt, dlaczego te reaktory nie produkują materiału do bomb jest związany z tym, że przez obecność neutronów część protaktynu rozpadnie się w uran 232 (a także uran 233 w uran 232) który jest "zatruciem" dla materiału do bomby, nawet niewielka jego ilość powoduje że nie uzyska się bomby jądrowej. Tylko, że co jeśli protaktyn wyciągnie się z reaktora? Otóż po 27 dniach otrzymuje się 50% uranu 233 który już można dalej oczyścić do broni jądrowej.
@privatelindyhop8328
@privatelindyhop8328 Ай бұрын
dzięki za wyjaśnienie!
@JJCotek
@JJCotek 23 күн бұрын
Bardzo dobry pomysł, wrezcie byłby pożytek z PKP
@rybsonp
@rybsonp Ай бұрын
Świetne info oraz video
@hubertohb227
@hubertohb227 Ай бұрын
Polska też powinna uczestniczyć w tej rewolucji
@oljackie35
@oljackie35 Ай бұрын
Polska to powinna postawić najpierw reaktor wytwarzający jakikolwiek prąd żebyśmy mogli realizować takie projekty 😅
@przemekp0881
@przemekp0881 Ай бұрын
My uczestniczymy w "zielonym ładzie" 🤮
@hubertohb227
@hubertohb227 Ай бұрын
@@oljackie35 to jest myślenie prostych ludzi Polskę stać żeby brać udział w rewolucji energetycznej
@Fiorekolej
@Fiorekolej 23 күн бұрын
Nidealeko mnie przez krótki czas działał rekator torowy - THTR-300 w elektrowni Hamm Uentrop. Dziś ta siłownia jest takim, można by żec, symbolem upadku niemieckiej energetyki. Niemcy, udając ekologicznych i bojkotując atom, bardzo mocno strzliły sobie w kolano, rezygnując z energetyki jądrowej. Paradoksalnie, wyłączając swoje ostastnie trzy reaktory, już następnego dnia musieli kupić prąd a Francji, która jest liderem w Europie jeśli chodzi o atom.
@tomaszwroblewski811
@tomaszwroblewski811 Ай бұрын
1:47 Panie doktorze, ta animacja wprowadza w błąd, bo przedstawia reaktor termojądrowy, który tutaj w ogóle nie jest rozpatrywany
@kier_q
@kier_q Ай бұрын
3:58 "Można uzyskać tyle energii, że ja p*******"
@celestial3681
@celestial3681 Ай бұрын
Kocham spiski
@jankowalski2234
@jankowalski2234 Ай бұрын
Ze dwa lata temu do naukowca imieniem David Tyson Adair zgłosił się miliarder gotowy sfinansować budowę reaktora torowego. Niestety mimo krążenia po Waszyngtonie od Annasza do Kajfasza miliarder nie zdobył pozwolenia ani certyfikatów bezpieczeństwa więc wszystko ugrzęzło na wieki wieków Amen....
@krzysztofbukowinski9575
@krzysztofbukowinski9575 Ай бұрын
Skoro reaktora nie zbudowano to jak mógł uzyskać certyfikat? czy samochód którego jeszcze nie ma może dostać homologację? Teorie spiskowe się kłaniają
@jankowalski2234
@jankowalski2234 Ай бұрын
@@krzysztofbukowinski9575 To o czym mówisz to jeszcze inny certyfikat bezpieczeństwa stwierdzający że to coś jest OK i wolno to budować na komercyjnych zasadach tu i tam. Ja mówię o tym , że żeby w ogóle rozpocząć budowę czegokolwiek eksperymentalnego mającego zw z energią termojądrową musisz mieć stertę wcześniejszych pozwoleń i certyfikatów
@johannsztytke4542
@johannsztytke4542 Ай бұрын
Przekażcie linka do tego Panu Gradowi Aleksandrowi. Tak długo budował elektrownię atomową, że może po cichu ją przerobił z uranu na tor i już ją otworzy, za chwilę. Prawda? Prawda? (sarkazm off, u nas to co najwyżej zbudują jądrowy kamień do kiszenia kapusty. Dwa razy za drogi, ale za to zupełnie nie działający)
@hvnterblack
@hvnterblack Ай бұрын
W atom toru uderza neutron i staje się on po jego wychwycie atomem uranu? Na fizyce byłaby lufa za brak uzasadnienia "skąd to się wzięło".
@danielwx7305
@danielwx7305 Ай бұрын
Czyli tak jak myślałem, zachód jest zgnity i chamuje rozwój technologii i jeszcze wciska nam eko ścieme, masakra 😢
@andrzej4512
@andrzej4512 Ай бұрын
Ciekawe czy ten pan czerpał natchnienie z filmu Smartgasma?
@bukaji2184
@bukaji2184 Ай бұрын
Dzieje się coś w temacie perowskitów? walnął bym sobie takie na dach domu :)
@magdalenazydzik6766
@magdalenazydzik6766 Ай бұрын
❤❤❤❤❤❤
@patrykbutryn1910
@patrykbutryn1910 24 күн бұрын
Czy tu jest mowa o "wiecznej" elektowni?
@Marmur1987
@Marmur1987 Ай бұрын
Znacznie mniej radioaktywne, przy znacznie krótszym okresie półrozpadu? Poważnie?
@skiba206
@skiba206 29 күн бұрын
też to zauważyłem😃pan doktorek w tym materiale też o paru rzeczy nie mówi,jak choćby o chłodziwie do takich reaktorów
@arekk6201
@arekk6201 Ай бұрын
Może o projekcie elektrowni Superphenix w Creys-Maville
@ayuru_xs
@ayuru_xs Ай бұрын
Pociąg napędzany reaktorem torowym. ^^
@danielwacek
@danielwacek Ай бұрын
Ciekawy pomysł na film. Dobrze że smartgasm na niego wpadł.
@andst4
@andst4 Ай бұрын
Też lubię filmy smartgasma, ale bez przesady, nie on jeden tworzy filmy na YT, były już wcześniej filmy na ten temat i temat ogólnie jest na czasie. Sugerowanie, że pan Tomasz ściągnął pomysł jest nie na miejscu.
@polanskipol2488
@polanskipol2488 Ай бұрын
@@andst4 ale Smartgazm dokładnie pokazał bardzo naukowo jak to wyglada.
@pawekobylinski4634
@pawekobylinski4634 Ай бұрын
Jak wygląda użycie reaktorów torowych w kosmosie?
@hamell
@hamell Ай бұрын
@danturkowski2529
@danturkowski2529 19 күн бұрын
Z tego co wiem to dany typ reaktora na szybkich neutronach jest bardzo skomplikowany w budowie i bardzo niebezpieczny w obsłudze
@hugolowon11
@hugolowon11 Ай бұрын
Tiry na TORY!
@nohumanst.6694
@nohumanst.6694 Ай бұрын
Żadnych odpadów?!? -3 pkt do wiarygodności kanału, zresztą już po raz kolejny (po absurdalnym przeszacowaniu zawartości helu3 na księżycu). Panie Rożek proszę się ogarnąć ;]
@wojciechszulzycki670
@wojciechszulzycki670 25 күн бұрын
A kiedy odcinek o opryskiwanie butów?
@Heraklitism
@Heraklitism Ай бұрын
Witam, Na wstępie chciałem tylko zaznaczyć że chętnie oglądam Państwa programy. Mam tylko jedno pytanie bo niestety miałem wątpliwą przyjemność obejrzeć (nie dałem rady całości) GODZINA ZERO #33: OSTATNIE POKOLENIE - AKTYWIŚCI KLIMATYCZNI | MAZUREK I STANOWSKI i muszę przyznać że poziom tego programu był żenująco niski (chodzi tutaj o dyskredytowanie nauki). Jak Państwo jako kanał popularyzujący naukę/wiedzę naukowa zamierzają zareagować i czy w ogóle zamierzają coś z tym zrobić? Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.
@wandastasiak5053
@wandastasiak5053 Ай бұрын
Nowy, dobry pomysł , nie zawsze znajduje dla siebie zwolenników .......lubimy to co stare( w tym układy), to co ewidentnie opóźnia
@szary-ml
@szary-ml Ай бұрын
👍
@user-pl5jq4kw6e
@user-pl5jq4kw6e Ай бұрын
Ciekawe
@jarekkacperski37
@jarekkacperski37 18 күн бұрын
Odcinek - jak każdy: W DECHĘ! A może by tak kiedyś o geotermii? Ponoć śpimy na cieple z Ziemi, tak jak na węglu. No ... może Niemcy nie pozwalają...
Prędkość światła - ile to?
22:11
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 508 М.
Te reaktory chce kupić Orlen
8:49
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 149 М.
She’s Giving Birth in Class…?
00:21
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 6 МЛН
狼来了的故事你们听过吗?#天使 #小丑 #超人不会飞
00:42
超人不会飞
Рет қаралды 60 МЛН
КАРМАНЧИК 2 СЕЗОН 5 СЕРИЯ
27:21
Inter Production
Рет қаралды 589 М.
Cała PRAWDA o rolnictwie UKRAINY. Nasze 4 dni w kraju skrajności!
20:11
Próbki z Marsa zagrożone?
29:31
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 85 М.
Reaktor MARIA
18:10
NCBJ Świerk
Рет қаралды 14 М.
Tak działa komputer kwantowy
18:32
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 159 М.
Co zastąpi LIT w bateriach?
10:42
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 153 М.
Czy ministerstwo blokuje kolejny ważny program Polski?
9:07
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 167 М.
Эволюция телефонов!
0:30
ТРЕНДИ ШОРТС
Рет қаралды 6 МЛН
Pratik Cat6 kablo soyma
0:15
Elektrik-Elektronik
Рет қаралды 8 МЛН
How much charging is in your phone right now? 📱➡️ 🔋VS 🪫
0:11
Carregando telefone com carregador cortado
1:01
Andcarli
Рет қаралды 2 МЛН