Všichni skončíme v ELEKTROMOBILECH. Ty taky. A ještě budeme rádi 🤷🏻‍♂️

  Рет қаралды 68,418

Petr Mára

Petr Mára

5 ай бұрын

🔥 Baví tě podobná témata?
Moje HeroHero - herohero.co/petrmara
🔥 Odběr kanálu
/ @petrmara
🔥 Více na:
linktr.ee/petrmara
🔥 Kamera & Střih:
Marek Vaňourek
🔥 Hudba
Artlist - artlist.io/Petr-775415

Пікірлер: 951
@ondrejstech7182
@ondrejstech7182 5 ай бұрын
Ve střední třídě EV mi to trochu bohužel připomíná trh se smartphony. Z USA jde jeden dominant Apple/Tesla. Z Číny k nám proudí několik levných značek Xiaomi, Huawei/ BYD, MG. A evropský trh nedokáže reagovat až zanikne (Nokia). 😢
@tomasvaclavik8756
@tomasvaclavik8756 5 ай бұрын
Porsche a BMW dělá vynikající elektromobily. Takže evropský trh určitě nezanikne. Ale to přirovnání v obecném měřítku je přesné.
@MikeLikeLife
@MikeLikeLife 5 ай бұрын
Jenže zde je zásadní rozdíl v tom, že ty čínské značky (a především BYD) jsou masivně podporovány čínskou vládou, takže je zde prodávají pod cenou. Takže auto, které by normálně vyšlo třeba za mega a půl, tak jsou schopni prodat za poloviční cenu. Bohužel to vyhovuje dlouhodobé čínské strategii. Ale lidi jdou po ceně a vůbec na nějakou Čínu a budoucnost nemyslí. Krásně jim jdeme na ruku..
@tomasvaclavik8756
@tomasvaclavik8756 5 ай бұрын
@@MikeLikeLife To sice ano, ale jak jistě víte, bohatí lidé si stejně koupí kvalitní elektromobil od Tesly, BMW, Mercedesu, Porsche, než aby kupovali levné (někdy i poměrně kvalitní) automobily z Číny. Masivně se to prodávat bude, protože to je levnější a dostupnější pro chudé lidí, ale pak se ty ceny stejně srovnají. Čína se chce jenom prosadit, A jakmile ztratí konkurenceschopnost v podobě ceny, už nebude mít žádnou konkurenční výhodu a člověk si raději vezme elektrické BMW za stejnou, nebo podobnou cenu. Ale bohatí si stejně tyhle čínské elektromobily kupovat nebudou nikdy, ani kdyby byly zadarmo. To se klidně vsadím.
@martinsmucr
@martinsmucr 5 ай бұрын
Myslim ze velky mainstream automobilky jako peugeot, volkswagen apod. budou lidi kupovat porad radsi nez nejaky cinky noname veci
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 5 ай бұрын
@@martinsmucrTo bude opravdu jen o ceně. Kdyby ve VW nebyli trotli, nezatrhli by výrobu Škody CitiGoe za 450-490 tis Kč s DPH podle výbavy před 2 lety a mohli mít už dnes v Evropě většinu trhu malých elektromobilů. Zatrhli, Škodu i Seat eMii, ponechali jen malé počty VW eUP za 605-650 tisíc. Kdo chtěl malé auto, nebral toto s 36 kWh baterkou, ale připlatil si za Renault ZOE okolo 800 tis. Kč, po slevách méně, taky předokolka, ale s 52 kWh baterkou a tepelným čerpadlem, trasa Liberec-Zlín v zimě po dálnicích na 1 nabití. Dacia Spring s trochu prodává, ale není to ono. Trojčata od VW mohla zahltit trh a dnes už by se od kupců z rozvozových firem dostávaly první kousky na trh elektro ojetin. I ten Číňan by musel jít s cenou nových dolů, zatím to prodává taky za draho. A prosím přestaňme si hrát na čínský NOname věci. Ve spoustě oborů jsou krutě před námi, jen to média tají a oni zatím nevyvážejí. Třeba rychlovlaky stavějí od 2008, od 2018 jezdí tisíce kilometrů zdopravy.cz/2441-kilometru-za-necelych-devet-hodin-cina-expanduje-s-rychlovlaky-do-hongkongu-16448/ a dnes je to nejpoužívanější prostředek na přesuny namísto letadel, závislých na počasí. Pohodlnější, rychlejší (protože dojezd na letiště plus odbavení trvají hodiny, zatímco nádraží je ve středu města) a s obrovskou sítí po celé zemi. www.idnes.cz/ekonomika/doprava/cina-vlaky-zeleznice-letadla-spoje-cestovani-preference.A231122_152145_eko-doprava_jla . A BYD je největší elektromobilka na světě, předstihla právě Teslu.
@thomasb691
@thomasb691 5 ай бұрын
Je vidět jaký dopad mají influenceři. Nemusí tomu rozumět, ale i to stačí, aby ovlivnili hodně lidí, kteří přijmou jejich názory za své. Zajímavý fenomén dnešní doby.
@petrjoza1453
@petrjoza1453 5 ай бұрын
Však influencer je v překladu ovlivňovač takže to je doslovný význam. Spíš je bizár to, kdo dnes dokáže mít vliv a jak velký, že to může být 16leté dítě, které bídně tancuje na kameru a nic víc neumí. Nemá vzdělání, nemá zkušenosti ale má publikum a to publikum přijímá jeho postoje.
@helfstajn4739
@helfstajn4739 4 ай бұрын
tohle je fenomén posledních pár tisíc let, že jedna známá osobnost dokáže ovlivnit socio politické názory masy lidí, aniž by tématu rozuměla.
@pangrac1
@pangrac1 4 ай бұрын
A ty tomu rozumíš?
@jaroslavsvec4416
@jaroslavsvec4416 4 ай бұрын
@@pangrac1 Možná né, ale alespoň nedělá, že jo 😉
@pangrac1
@pangrac1 3 ай бұрын
@@jaroslavsvec4416 A jak teda ví že tomu Mára nerozumí, když o tom sám ví houno? To mi vysvětli? 🤔🤷‍♂️
@pezotek
@pezotek 4 ай бұрын
Zdravím, jsou to bezpochyby krásné skoro bych řekl i vlhké sny. Za 30 let jsme nebyli schopni postavit žádnou elektrárnu a tady už počítáte během 10let s elektřinou z fůznich elektráren? Trošku mí to připadá jako když objevily oheň a už plánovaly cesty na Měsíc 🌙. Já bych byl víc realista...
@jandykast413
@jandykast413 4 ай бұрын
Mrknul bych možná do historie jak dlouho trvalo první jaderné pokusy a aplikace typu elektrárna. A u tohoto možná vynásobit 1,x protože štěpení a fúze vedle sebe trochu jako bábovičky a stavba mrakodrapů..
@daniellehotsky1776
@daniellehotsky1776 3 ай бұрын
Vy jste ho poslouchal, nebo jste si vybral zamerne to nejnizsi cislo aby jste mohl zvelicit?
@jandykast413
@jandykast413 3 ай бұрын
@@daniellehotsky1776 Dobrý den Kdybyste reagoval na mě, tak p.Vaculík ve svém podcastu asi 2 dny starém, mluví o 2050 jako o roku kdy se mají pokoušet o praktické použití fúze (kdy zjistí zda ano, či nikoli.. )
@liborkratochvil5834
@liborkratochvil5834 5 ай бұрын
Něvěřím tomu, že lidi dovolí aby bylo energie dostatek a byla skoro zadarmo. Když bude něco zadarmo, tak to bude znamenat, že na tom vyvolení nebudou moci bohatnout a to nejde dohromady s podstatou lidství. Dovolím si poznamenat, že na Trabanty se u nás čekalo i 10 roků, takže nebyl pro každého.
@eLhighkz
@eLhighkz 4 ай бұрын
První elektromobil byl sestavený v roce 1835. První auto se spalovacím motorem v roce 1886. Už v tu dobu lidi věděli co má smysl a co bude funkční a do toho investovali čas a své úsilí.
@vincencdlouhy9162
@vincencdlouhy9162 4 ай бұрын
Přesně tak. Vemte si, jaká je teď energetika obří byznys generující jen u nás vyvoleným desítky miliard Kč ročně. Ta lobby je tak silná, že tohle si vzít ani v budoucnu nenechají. A druhej v řadě za nima samozřejmě hned stojí stát, který si nemůže dovolit takový výpadek na příjmech ze spotřební daně na paliva, jakou má dnes. Takže si nedělejme iluze, že jednou bude el. energie skoro zadarmo.
@NightHorse88
@NightHorse88 4 ай бұрын
prave toto je to, co potrebujeme vyriesit. Aby bohatsi, vplyvni ludia, akcionari, atd nesabotovali tento vyvoj. Takisto je otazne co to spravi so svetovou ekonomikou, paradoxne to moze vyvolat kolaps a/alebo zdrazovanie v inych sferach. Ale to uvidime, snad nie kazdy z tych hornych 1% bohatych je sociopat, ktory bude hladiet len na to, aby jeho nepredstavitelne bohatstvo dalej rastlo. V tomto mi je na smiech Muskov plan kolonizacie Marsu. Je to uplne odtrhnute od reality, a stale povazujem technologicke objavy, ktore sa pri tomto projekte zrealizuju, za malo prisnosne voci tomu, kolko sa do toho natlaci zdojov. Kludne by za tie peniaze mohol zrealizovat X napadov, ako realne zlepsit zivot na zemi. Lenze z toho by neboli dalsie zisky. Toho sa obavam aj v suvislosti s fuznou reakciou - bud ten dostatok energie tak zatazime cenami, distribucnymi poplatkami, danami, atd, ze budeme na tom tam kde dnes, alebo sa cely ten projekt pochova lebo nebude pre investorov zaujimavy z hladiska generovania zisku. Ale to ukaze len buducnost.
@miroslavspacek5737
@miroslavspacek5737 4 ай бұрын
@@eLhighkz Jenže ten spalovák už narazil na svoje limity. EV je budoucnost, ať se Ti to líbí, nebo ne:)
@eLhighkz
@eLhighkz 4 ай бұрын
@@miroslavspacek5737 Mně to je naprosto ukradený, já auto nemám, nikdy jsem neměl a ani ho neplánuji. :D Jen mě baví, jak se autíčkaři mezi sebou neustále hádají o píčovinách.
@trapnews6423
@trapnews6423 5 ай бұрын
Děkujeme za názor a nyní se vyjádří FILIP TUREK 💀😂
@fitnesstrener
@fitnesstrener 5 ай бұрын
👏😁
@marekpartl6116
@marekpartl6116 5 ай бұрын
Ten se dostaví až potom, co urve všechny víčka od Coca Col
@roman_konecny
@roman_konecny 5 ай бұрын
Jen ne to prosím 😂
@Tomvojtechov
@Tomvojtechov 5 ай бұрын
Já ho taky nemusím ty jeho nechci říkat názory ,ale řeči to je ubohost. Ale v jednom má pravdu že si tady nesmíme zaneřádit Evropu tovarem z Číny. Já vím že Evropské automobilky usnuly na vavřínech. Ale nesmíme si tady nechat rozvrátit ekonomiku různými režimy. Protože tak to je to už jsme tu měli z ropou, plynem a td. Ale zase je dobré že je tady silná konkurence bez té by jsme tu smrděli ještě dost dlouho.
@tomasdosek8264
@tomasdosek8264 5 ай бұрын
Koho zajímá, co si myslí Turek? 🤷‍♂️ Ten člověk je dnes tak toxickej, že snad ani nemá smysl se ho na cokoliv ptát.
@petrkalvoda45
@petrkalvoda45 5 ай бұрын
Petr a jeho fans a bublina velkych měst. Pěkně se tu plácate po ramenou.
@pavelmikulastik1016
@pavelmikulastik1016 5 ай бұрын
Souhlasím, Fuzní elektrárny jsou stále vize a bude trvat hodně dlouho a hodně peněz, než bude první produkční. Proto je potřeba i nadále podporovat klasické jaderné elekrárny. Bez levné energie nebude budoucnost.
@pepegano_3578
@pepegano_3578 5 ай бұрын
Jaderky jsou drahé v porovnání s obnovitelnými zdroji (fotovoltaika, vítr) a to i při započítání úložišť pro OZE. (a tady neřeším cenu za instalovaný výkon, ale cenu za vyrobenou energii) Na stranu druhou je jaderka velmi stabilní zdroj s konstantním výstupním výkonem.
@PetrBalat
@PetrBalat 5 ай бұрын
souhlas ale i tak bychom měli mít v záloze jaderné el. ročně dá ČR za ropu přes 100 miliard Kč. pokud bychom měli všechny EV tak víc jak polovina z těch 100 milard by nám zůstala. Z toho bychom mohli mít temelínu... @@pepegano_3578
@jakubedr
@jakubedr 4 ай бұрын
Jestli vše půjde, jak má, tak 2050 bych viděl nějaké první fúzní elektrárny, ale spíš 2060. Naprostý souhlas s jaderkama. Rád bych je viděl všude, rád bych viděl modulární reaktory, které by třeba i napájely velké nákladní lodě. Z velké části rozvoj této technologie stojí na důrazu na bezpečnost, který mi přijde někdy až fanatický, i když to samozřejmě nechci zlehčovat. Bezpečnost je ale i ta security, kdy je obrovský tlak na to, aby se za absolutně žádných okolností nedostal radioaktivní materiál do rukou teroristů. To si myslím, že je hlavní důvod, proč nemůžou být civilní lodě poháněny jadernou energií. Myslím si, že dnešní cena je hodně udávána těmito faktory. Pokud by se začaly dělat modulární unifikované reaktory, kterých by byly vyprodukovány vyšší stovky, cena by šla úplně jinam. Ale je za tím samozřejmě i politika. Krásným (čti smutným) příkladem je Německo, kde si všechny jaderky zavřeli, a teď si rvou vlasy.
@pedroherrero2513
@pedroherrero2513 4 ай бұрын
Tokamak nikdy nebude je to neudržitelne
@jakubedr
@jakubedr 4 ай бұрын
@@pedroherrero2513 smím vědět, z jakých zdrojů čerpáte?
@MartinBendaPortal70
@MartinBendaPortal70 4 ай бұрын
Dovedete si představit 8-patrový panelák? Je to např. 5 bytů na patře, tedy 40 rodin. Z toho má auto třeba 30. Takže to se bude nabíjet na těch sídlištích jak? A i kdybychom měli dostatečný počet parkovišť (a to je utopie) a u každého parkovacího místa zásuvku, tak to by musel ten přívodní kabel v zemi hořet. To je prostě utopie. Teda aspoň současný model elektroaut.
@daniellehotsky1776
@daniellehotsky1776 3 ай бұрын
To ma doma kazdy plne kanistry s benzinem a na parkovacim miste stojan na tankovani?
@MartinBendaPortal70
@MartinBendaPortal70 3 ай бұрын
Ne a ani to nepotřebují. Já se skoro prázdnou nádrží na benzínku dojedu, natankuju a během 5 minut jedu. Pokud budu mít vybitou baterii, tak na dobíjecí stanici nedojedu a i kdybych dojel, tak mi nabití bude nějakou dobu trvat. Navíc se budu modlit, že tam zrovna bude místo. Pak si připravím program minimálně na hodinu (kratší dobu asi nabíjet nebudu) a musím čekat. Příklad známého, který bydlí na sídlišti - Večer cestou domů většinou nabíjí u jednoho obchodního domu. Když je tam ale obsazeno, tak jede domů a modlí se, aby baterie do rána vydržela cestu k tomuto nabíjecímu místu. Ráno musí vstát o hodinu dříve do práce. Jede v 5 ráno k nabíječce, hodinu čeká a pak jede do práce. Samozřejmě nasranej a jak sám říká, už by si elektroauto nikdy nekoupil. Navíc říká, že obsazenost u těch stojanů je stále vyšší a stále častěji se stává, že je obsazeno a další auta stojí v řadě. A co je vůbec nejzajímavější, ceny elektřiny k dobíjení a benzínu když spočítal za rok, tak to vyšlo skoro stejně. A znovu se ptám - jak ty auta budou dobíjet lidi třeba na sídlišti? Jestli se někdy nějakých stojanů na sídlišti dočkáme, tak se o ty místa budou lidi rvát. A to doslova. Všiml jsem si, že elektroauta propagují většinou ti, co mají barák, mají to prostě možnost někde nabít. Chtělo by to myslet taky na druhé. Ale to tihle lidi většinou neřeší. Poslední dobou se už konečně i Evropská unie probrala a sama pomaličku ustupuje od tlaků k totálnímu zákazu spalovacích motorů. Elektroauta nezatracuji, ale není to řešení pro veškerou dopravu. Kdo má možnost, ať si to koupí, ale nevnucujte to všem. Nechte to na nich.
@mentormindset853
@mentormindset853 2 ай бұрын
Ty ses na fetu bro proc by meli byt stojany na dobijeni tam kde budes parkovat normalne kdyz budou jen elektroauta tak logicky nebudou potreba benzinky takze misto benzinek se udelaj "benzinky" kde se bude nabijet a nevim kde si vzal ze se to nabiji hodinu my mame elektro auto a mame to nabity za 10minut a vzhledem k tomu ze by se globalni zmena na elektroauta stala nejdrive az by jsme meli neomezenej zdroj energie tak nez se tam dostaneme tak budou baterie co budou mit dojezd aspon 1500km a budou nabity do 3 minut ​@@MartinBendaPortal70
@ob0273
@ob0273 5 ай бұрын
Skvělá myšlenka. Možná bych ještě doplnil k tomu, že ta spalovací auta pro zábavu budou jen pro ty nejbohatší - tak aby nedošlo k nedorozumění, tak to je už dnes. Taková auta (Porsche, Lambo) mají už dnes jen ti nejbohatší. Naše spalovací Octavie a Passaty nejsou pro zábavu a takové auto, i když je spalovací, tak vám vůbec žádnou emoci nepředá. Takže ani ta střední třída nepřijde o něco, co by jí chybělo, nebude se mít "hůř".
@tomasvaclavik8756
@tomasvaclavik8756 5 ай бұрын
Zajímavý pohled a pravdivý. Jen bych doplnil, že dnes si můžeš koupit BMW, Audi za zlomek ceny a když tam je šestiválec, tak ta emoce tam je. V budoucnosti si tyhle auta už nekoupíš a proto se ty nůžky mezi bohatými / chudými budou ještě více rozevírat.
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 5 ай бұрын
@@tomasvaclavik8756Jenže za zlomek ceny myslíte ojetiny. Ty budou za pár let na trhu BEV taky. Jelikož modrní BEV jsou tu - a jen díky Tesle - 10 let, tak si prostě jen počkáme.
@Basler36
@Basler36 5 ай бұрын
A už teď koupit zábavný auto se šesti / osmi válcem není nejlevnější ( tím nemyslím těžkou řadu 5/7 BMW , E/S Mercedes , A6úA8 Audi . Ta doba kdy stály zábavný 6válce pár korun ( já měl E36 328i za 40tisíc) , je asi pryč.@@tomasvaclavik8756
@robertkol2272
@robertkol2272 4 ай бұрын
a pak tu jsou vyrobci treba toyota ktera to vidi jinak a jde cestou vodiku pro stredni tridu @@tomasvaclavik8756
@matejkokes3221
@matejkokes3221 4 ай бұрын
Existují zábavné auta do milionu
@milanzelenka3111
@milanzelenka3111 4 ай бұрын
No já když jsem byl malej, tak prognóza tvrdila o jaderné fůzi to samé co Petr Mára, jenže už je to 60 let... A nezapomínejme na jednu nezmíněnou, ale důležitou věc - není až takovej problém vyrobit, ale dostat energii ke spotřebiteli v čase, kdy on ji potřebuje.
@Andrew-CZ
@Andrew-CZ 5 ай бұрын
Představa, že již brzo bude levná energie díky fúzním reaktorům je mylná. Existuje vtip, že do dvaceti let to tady bude. A už se to říká 60 let. Je to mnohem složitější než si lidé myslí a rozhodně to nebude stejné jako ve slunci, protože neumíme vytvořit podmínky jako v centru slunce. Podle mého názoru bude mnohem dříve levnější energie díky invoacím v solárech, věterných a vodních elektrárnách, jakmile se vyřeší problém s efektivním ukládáním energie do baterií. A to je již za rohem. Reálně. Automobilový průmysl a na to napojené peníze to tam dotlačí.
@karelwagner4952
@karelwagner4952 4 ай бұрын
Ryhleji než ta fúze budou malé modulární reaktory, se kterými se už i u nás počítá...🥴🥴
@jindrichnikles2483
@jindrichnikles2483 4 ай бұрын
Nejlepsi věci jsou jednoduché. Dnešní auta nejsou. Jak spalovaky tak Elektro. Až to zestarne bude to poruchovejsi
@zdeneksmejkal4221
@zdeneksmejkal4221 4 ай бұрын
@@karelwagner4952 No to právě nebudou, spíše se to zařezavá, že se to ekonomicky vůbec nevyplatí, takže ne.
@user-mq1re1vq5t
@user-mq1re1vq5t 4 ай бұрын
Houby, jen víra, uložiště jsou v nedohlednu - tedy použitelná uložiště.
@user-bu3sn6kd5n
@user-bu3sn6kd5n 4 ай бұрын
Energii z termojaderné fúze dneska odebírá kdekdo. I na vesnicích. Hlavně na vesnicích. Takový černý panely na střeše to jsou. Akorát ten reaktor je fakt dost daleko…ale zase ten přenos od reaktoru je řešenej bezdrátově….
@tomasnemec7225
@tomasnemec7225 5 ай бұрын
Naprosto s Vámi souhlasím. Ještě před čtrnácti dny jsem považoval bateriová elektroauta za slepou uličku a vyčítal EU, do čeho nás to nutí. Pak jsem dostal impulz, který mě poňoukl, podívat se bez předsudků na pár videí, jít si vyzkoušet Teslu a dneska jsem přesvědčený, ze moje příští auto bude bateriový elektromobil. Takže už nemám z elektrické budoucnosti strach, ale těším se na ni.
@Rekking
@Rekking 5 ай бұрын
Gratuluji k otevření mysli, já si první EV koupil natruc fosilním křiklounům 😀 Teď jsem jej prodal (budu pořizovat TM3) a vrátil jsem se na chvilku ke spalováku a musím říct, že je to jak přechod z dotykového telefonu k tlačítkovému.
@denisstec2061
@denisstec2061 5 ай бұрын
Víc takových 🙏
@ayronnehned
@ayronnehned 4 ай бұрын
Tomu rozumím . Býval jsem na tom stejně . A teď mám před domem dvě elektroauta . První jsem koupil pro sebe . A druhý jsem musel nedávno pořídit manželce . Ta po té co se se mnou párkrát svezla v elektromobilu , začala dělat smutné psí oči a hlasitě nešťastně vzdychat , kdykoliv měla jet svým benzínovým autem v automatu . Vzdychání bylo sice hrané , ale o to nepřeslechnutelnější . A to je člověk , kterému do té doby bylo naprosto putna čím jezdí a čím se to krmí .
@user-mq1re1vq5t
@user-mq1re1vq5t 4 ай бұрын
Jedině pokud vám je vše putna , jedině tak si můžete koupit BEV. Ta neznalost a nezájem je to jediné co může takovou věc umožnit...@@ayronnehned
@The__Danny
@The__Danny 4 ай бұрын
Na začátku videa by měl být disclaimer, že jste snílek, který ignoruje řadu praktických aspektů. Fúzní energie zatím je sen, k praxi to má daleko, a když se člověk podívá, jak dlouho se staví i dnes už zajeté jaderné elektrárny na bázi štěpení, tak než bude třeba v ČR či Evropě funkční fúzní elektrárna, tak to nemusí být ani v roce 2050. Co zcela opomíjíte jsou energetické ztráty, distribuci energie a počet nabíjecích stanic. Je to zhýralá cesta založená na ideologii. Ideální cesta je cesta postupné změny, například spalovací motory, hybridy, elektromobily. S tím, že se dá postupně překlápět jako u energetického mixu.
@vladimirs.6095
@vladimirs.6095 5 ай бұрын
Elektromobilita mi príde ako automatická prevodovka.. väčšina ľudí nato nadávala ale kto si to vyskúša tak už väčšinou iné nechce .
@rostislavsasek5676
@rostislavsasek5676 5 ай бұрын
Automaty jsem nikdy neměl rád. Nejvíc mě serou od chvíle co jsem si ho koupil.
@zasuvkazasuvkovic498
@zasuvkazasuvkovic498 5 ай бұрын
*Takže radši klacíček a šlapaníčko jak v dětským autíčku? 😀*@@rostislavsasek5676
@thomasb691
@thomasb691 5 ай бұрын
@@zasuvkazasuvkovic498 tak to dětské elektroautíčko je tomu automatu mnohem blíže jak ICEV s manuální převodovkou ;)
@petrgalas7740
@petrgalas7740 5 ай бұрын
Já to vyzkoušel a díky nechci.
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 5 ай бұрын
@@rostislavsasek5676 Protože ho máte ve splaováku. My v elektormobilech máme jednostupňový a řadíme jen dopředu dozadu. Tedy s výjimkou Porcsche Taycan, tam nyní dali 2 stupně. Ale vono je to přejde, kluky německý.
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
Cením, že Petr otevřel toto pro Čechy stále choulostivé téma 👍Moje první PC v roce 1992 stálo 80 000 Kč, což je po přepočtu na dnešní hodnotu peněz neuvěřitelných 327 925 Kč. Dnes mám Mac mini za 23 490 Kč, který má nesrovnatelně větší výkon i kapacitu. Tento obrovský posun jednoznačně čeká i elektromobilitu.
@ivostasek1459
@ivostasek1459 5 ай бұрын
tato debata rozhodně není jen v Česku
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
@@ivostasek1459 To vím, napsal jsem jen, že pro Čechy je to choulostivé, což dokládá nejen velmi nízká penetrace elektromobilů v ČR, ale i příšerné komentáře pod debatami na jiných KZfaq kanálech. Tady je cítit, že Petr má přece jen progresivnější publikum.
@mareksykora779
@mareksykora779 5 ай бұрын
Výborně. Takže už zítra můžeme zavřít všechny uhelné elektrárny, aby byl ten elektromobil opravdu ekologičtější, tak jste to myslel? Dokud totiž musíme používat na výrobu elektřiny i uhelné elektrárny, dotud bude vždy ekologičtější elektromobily odstavovat a o VŠECHNU ušetřenou elektřinu snížit spalování uhlí v uhelkách. Moderní spalovák má i s rafinací ropy poloviční emise CO2 než Tesla kvůli které nemůžeme přestat spalovat uhlí.
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
​@@mareksykora779 V Česku se každý měsíc připojuje víc než 6600 fotovoltaických elektráren. Vůbec nepochybujte, že uhelné elektrárny se jednoho dne zavřou.
@elektromobilista
@elektromobilista 5 ай бұрын
@@mareksykora779Celkový výkon všech FVE v Česku přesahuje 3 GW. To je mnohem více než spotřebuje všech 24 000 elektromobilů v ČR. Zapomínáte, že značná část vyrobené elektřiny jde na vývoz - je to takový objem, že by pokryl nabíjení 6 milionů elektromobilů. Uhelné elektrárny skončí, stejně jako fosilní auta.
@ladislavjezdinsky2529
@ladislavjezdinsky2529 5 ай бұрын
Jako vozíčkář jsem velký fanoušek technologií, který zlepšují kvalitu života a pomáhají se samostatností. Těším se na dobu, kdy elektromobily budou standard, ale zatím bohužel pro mě nejsou dosažitelné. Když pominu cenu, nevím o elektromobilu, který by pojal k přepravě vozíčkáře. Využívám VW Multivan T5 s rampou, ale neumím si představit úpravu elektro dodávky, když většinu podlahy pokrývá baterie, kde se běžně bud snižuje podlaha nebo vrtá elektrohydraulická plošina... Snad se tohle nějak pořeší a v budoucnu budou moci elektromobily využívat i vozíčkáři...
@ondrejsoukup8376
@ondrejsoukup8376 5 ай бұрын
Zajímavé video, díky za něj. Souhlasím a těším se na nové technologie
@jannosek6784
@jannosek6784 5 ай бұрын
Naprosto souhlasím. Miluju tenhle pohled “za kopec”. Vždycky, když se o tomhle bavím s mým okolím, všichni přemýšlí v rámci DNEŠNÍCH technologií a kontextu. To mi přijde jako nesmysl a za tohle moc díky!
@petrsonnenschein1881
@petrsonnenschein1881 5 ай бұрын
protože s tím autem jedu dnes, ne zítra. To auto si kupuji dnes a ne zítra. EV co utáhne 3,5t dnes "není" A i ta svatá Tesla dokázala, že je to na dojezd nesmysl. EV auta bez změny prostě nejsou konkurence schopná. Teda pokud přemýšlíme, že EV je na baterku, Vodík je EV taky.
@janpoliach2519
@janpoliach2519 5 ай бұрын
Jedna vec je pohled za kopec teda nejaky nazor a druhe je videt za kopec. Ja tam vidim a tenhle elektronesmysl tam neni. Neni v take forme a hustote jak si to tu vsichni bohumile prejou. Nikdo nerika ze ty auta jsou zly. Jsou jen daleko spinavejsi a na vyroby elektriny ani jeden stat nema kapacity. Neni mozny bez zdroju mozne aby jsme masove jezdili na duracelkach. A toto je ten zasadni problem ktery se ani do 10 ani 20 let nevyresi. A mozna evropa bude mit uplne jine problemy a vy taky.
@hanh271
@hanh271 4 ай бұрын
Co dokázala? :D Já s ní nemám problém jezdit 400 km, ale pak opravdu potřebuji pauzu. @@petrsonnenschein1881
@bezdahoj
@bezdahoj 3 ай бұрын
​@@petrsonnenschein1881vodík je i "spalovací" a má stejnou konstrukci jako auta s benzínovými motory, jen s drobnými úpravami
@johnrehak
@johnrehak 4 ай бұрын
Už chci vidět, jak každý z kapsy vytáhne 1,5 mega a poletí si koupit elektro. Ojetá elektro auta nebude nikdo kupovat, jelikož baterka je a i nejspís bude 50% ceny auta.
@Azzanadra
@Azzanadra 4 ай бұрын
Stejně delulu jako, když lidi čekali, že nám tu budou létat auta ✌️
@petrtrylc9167
@petrtrylc9167 5 ай бұрын
Mě se libí ten optimizmus, že svět bude lepší místo
@mistrjojo3213
@mistrjojo3213 5 ай бұрын
Tak je to lepší než pesimismus. Člověku to dává naději. A čistě teoreticky je více pravděpodobné že svět bude lepší a ne horší.
@Skarface277
@Skarface277 5 ай бұрын
@@mistrjojo3213tak samozřejmě je nejlepší realismus :D vidět věci tak jak jsou 🤣 a ne si malovat vše růžově a co by kdy by. A možná lepší i vidět věci pesimisticky a být překvapen když to bude obráceně než to vidět optimisticky a bejt zklamaný že to nevyšlo 😊 já osobně už mistra Máru nesleduju. Jednou za čas když se chci pobavit nebo zjistit jestli nezměnil směr tak mrknu na nějaký video a zjistím aspoň co dává smysl a co ne 😅
@zasuvkazasuvkovic498
@zasuvkazasuvkovic498 5 ай бұрын
*No ale to naivním blbcům nevysvětlíte. 😀Ti taky věřili 40 let v lepší zítřky a teď koukaj, že sou už zase pátý kolo u vozu. Akorát ten fáborek není rudý s jednou žlutou hvězdou, ale jsou tam hned dva fáborky. Jeden modrý a druhý pruhovaný. A místo do Moskvy se jezdí pro rady jinam a nvoni něvědí komu se více klanět. A do toto ta čína s červeným fáborem a pěti hvězdičkama.* 🤣 @@Skarface277
@mistrjojo3213
@mistrjojo3213 5 ай бұрын
​@@Skarface277Tak samozřejmě realismus je nejlepší ale upřímně myslím si že být realista ve směru k budoucnosti úplně nejde. Můžeš se o to pokoušet ale nikdo neví co bude. Pesimismus vs optimismus. Pesimista bude mít nahovno náladu a bude si myslet że všechno jde do prdele. Ale bude možná nakonec překvapen. Ale to překvapení mu sebere pesimismus protože si řekne že tak tohle dopadlo dobře ale za chvíli to bude na hovno. Optimista naopak bude mít furt dobrou náladu a ano když něco nevýjde bude se chvíli cítit na hovno ale za chvíli se z toho oklepe a zase uvidí svět růžově. Proto v poměru kolik ti to dá vs kolik ti to vezme je lepší optimismus.
5 ай бұрын
S jakým jiným mindsetem chceš žít? Svět bude takový, jaký si ho vytvoříš a jak se na něj budeš chtít dívat - vše je o úhlu pohledu :)
@Norbino22
@Norbino22 5 ай бұрын
No tyhle kecy jsme poslouchali taky před 20-30 lety ohledem LPG CNG - je to krok vedle ...
@pavelskala8634
@pavelskala8634 5 ай бұрын
Ahoj Máro , jak si naznačil elektromobily jsou " dehonestovány a negativně vnímány " pouze proto , že zdroj energie pro jejich pohon je bohužel pořád v plenkách nikoliv vlastní elektromobily . Protože stavím v rámci zaměstnaneckého poměru bateriové úložište pro německého klienta 2*50MWh , byl jsem v rámci zkoušek u výrobce CATL v Číně a oni sami říkaji že do konce r. 2024 uvedou do sériového stavu LIFEPO4 články s energetickou hustotou 600WH/1kg což znamená že stejná 100kWh baterka ,která se dává dnes do výkoných elektromobilu ujede 1500-2000km na jednou nabití při nižší hmotnosti . A jestli technologická a energetická lobby někdy dovolí aby se fúzní reaktory staly normální zdojem elektrické energie tak to nezůstane na kameni kámen. Fúzní reaktor totiž není až tak problematický s technologického hlediska ale spíše s politického hlediska, až se stane elektrická energie z hlediska ceny levnější komoditou jako je obyčejná sladká voda, tak si myslím že nebude potřeba politiky po celém světě . Píšu to jako zaritý petrolhead , vlastním poslední civic 8g (2007) s atmosférickým 2.0 VTEC na blbnutí , služebně jezdím 1.5TDI octavia a okolo komina mám Minicooper SE 2020 , protože mám FVE tepelné čepadlo atd v rámci plánu být do budoucna na 95 % soběstačný v rámci komunity v které žiji . ZDAR Pavel 56+
@8000SAC
@8000SAC 5 ай бұрын
600 Wh/kg = fantasmagorie. A je jedno, zda LiFePO, nebo jakýkoli jiný elektrický akumulátor.
@petrhrubes6664
@petrhrubes6664 17 күн бұрын
O fuznich reaktorech jsem četl jako malý kluk někdy začátkem osmdesátých let. Uplynulo 40 let a žádný nikde nefunguje. Jsme rádi že nám stále funguje stará dobrá elektrárna Dukovany z osmdesátých let. Rovněž tak vývoji baterii. Lithiová baterie tady máme přes 30 let a za posledních 20 let se kapacita zvýšila cca jeden a půl násobně.
@MiroslavVesmirVesely
@MiroslavVesmirVesely 5 ай бұрын
Určitě souhlasím. Mám stejný názor. Technologie se mění každý rok. Takže za 10 let to bude na silnicích vypadat úplně jinak.
@maxbiagi3091
@maxbiagi3091 4 ай бұрын
Pokud svět půjde dál jak jde teď, tak za 10let budou na sílících jen tanky ;)
@TrainLovers-TL69
@TrainLovers-TL69 4 ай бұрын
Ano budou prázdnější plné veřejné dopravy a sdílených vozidel bo do měst nevjedete bez poplatků ani s elektromobilem a i ten si bud moct dovolit jen horních 100000
@bezdahoj
@bezdahoj 3 ай бұрын
​@@maxbiagi3091furt lepší než EV, nebo ty budou taky elektro😧...
@rattkin
@rattkin 5 ай бұрын
Konečně někdo kdo to chápe. Já jezdím už rok v elektromobilu za 600k z rakouského bazaru. 8 měsíců zadarmo ze soláru a v zimě za 0.5 Kč. Už nikdy si nekoupím spalovák.
@eXisTko
@eXisTko 5 ай бұрын
A ja si kupim spalovak za 30K a neprejazdim za zivot tolko, co ty si dal za vysavac na kolesach.
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 5 ай бұрын
@@eXisTko To je otázkou. Protože Váš sračkomet se bude jen kazit, žrát palivo a olej a filtry, a svíčky a vstřiky a výfukové potrubí a XY dalších spotřebních věcí. Tohle BEV nemá. Na 121 tis. km najetých máme stále i původní brzdové destičky a obložení, díky rekuperačnímmu brzdění, podle servisu na 55% nového. O jízdě v klidu, bez smradu, jedů a vibrací nemluvě, Pro mne i pro mé okolí. Ale tohle vy spalovači neuznáváte, že jste vrazi a sebevrazi.
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
@@eXisTko Jenže, jemu narozdíl od tebe neupadne výfuk 😁 Ty budeš jezdit ve vraku jako socka, zatímco ropní šejci si budou za tvoje prachy kupovat luxusní hodinky a kabelky v Pařížské 😛
@eXisTko
@eXisTko 5 ай бұрын
@@elektromotorista Mas pravdu, on bude dobijat vysavac 30 minut, ja natankujem za 2 minuty. Je mi uplne ukradnute, ze zarobi sejk.
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
@@eXisTko Psal, že dobíjí z FVE, takže on narozdíl od tebe nemusí strávit ani 2 minuty na benzínce. Dále nemusí jezdit do servisu na výměnu oleje, brzdové desky u EV mají díky rekuperaci 5x delší životnost, nehrozí, že se mu vysype převodovka, protože žádnou nemá atd. Však ono ti to časem dojde, protože vrak za 30K se bude každou chvíli sypat. V servisu už se těší až z tebe vysajou všechny prachy 😁
@igor_takac
@igor_takac 5 ай бұрын
súhlasím, aj keď sa nám to nemusí páčiť
@josefkasal5994
@josefkasal5994 4 ай бұрын
Spousta peknych propagacnich zvastu ... realita utece k funkcnim resenim. Vzhledem k tomu, jak se lidstvo mnozi, bude Evropa do par desitek let plne indicka a jezdit se tu bude ve dvoukolacich.
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 4 ай бұрын
A velblouda budou mít jen ti nejbohatší. Páč potřebujete stáj. Rikšu dáte na místo pro cyklisty.
@martinkubrycht2361
@martinkubrycht2361 5 ай бұрын
Petre, kdyz to bude elektro od Xiaomi, tak budu velice rad 😂❤ to je za me zatim nejkrasnejsi elektro co sem kdy videl
@habrrecords8698
@habrrecords8698 5 ай бұрын
Mně si líbí i Nio ET7 😁
@aartezz4212
@aartezz4212 5 ай бұрын
​@@habrrecords8698gay auta jako prase
@hry9433
@hry9433 5 ай бұрын
Věřím, že jednou bude většina aut elektrická, ale bude to ještě dlouho trvat. Technologický pokrok je možná exponenciální, ale ekonomický a produkční ne. Po cestách jezdí 20, 30 i více let stará auta. I kdyby všechny automobilky nově chrlily jen elektroauta, bude trvat 20, 30 let než nahradí všechno to co teď jezdí.
@pepegano_3578
@pepegano_3578 5 ай бұрын
Nahradí se to ekonomicky. Kdo by živil spalovák při ceně paliv 50+ Kč za litr + servis atd, když elektro jezdí za zlomek ceny a servis téměř nevyžaduje.
@hry9433
@hry9433 5 ай бұрын
@@pepegano_3578 Ten kdo dnes jezdí starou šunkou protože na novou šunku nemá, nejen že je potkávám na cestách, ale ony se i prodávají. Viz. auta v bazarech za 30 000.
@pepegano_3578
@pepegano_3578 5 ай бұрын
@@hry9433 Pokud projdou technickou a emisemi bez podvádění, tak s tím není problém, ať jezdí dále. Otázkou je kolik z nich by prošlo... Navíc elektroauta tu máme ve větší míře posledních pár let. Ještě není dost ojetin za cenu, kterou si mohou někteří dovolit, ale to se časem zlepší.
@hry9433
@hry9433 5 ай бұрын
@@pepegano_3578 Však jak píšu, věřím, že jednou bude většina aut elektrická, ale nevěřím, že se to stihne za 10 let.
@user-mq1re1vq5t
@user-mq1re1vq5t 4 ай бұрын
umíte počítat?@@pepegano_3578
@daliborpys3910
@daliborpys3910 5 ай бұрын
Pane Máro, určitě se vývoj nedá zastavit a je to asi vpořádku. Dovedeme si však představit takovou-to myšlenku, že bychom si všichni během 5 let vyměnili svá auta na elektromobily a nyní otázka: kde to budou lidé nabíjet? Dále, co uděláme s největšími znečišťovately planety a to jsou jednoznačně veškeré obrovské tankery, velké lodě, dopravní letadla, bojová letadla, vojenská výzbroj, stavební auta a jeřáby, vyprošťovací tanky, záchranný systém ( hasiči, helikoptéry atd. ). Kde ten zdroj chcete získat, když nejvyšší výrobce lelektřiny ji především vyváží za levno do ciziny a my to máme od monopolu nějak nastaveno. Domníváte se, že lidé, kteří dlouhé roky jezdili ve spalovacích motorech se budou učit jezdit s novou technologií? Např. bude občan uvažovat, celé roky jsem tvrdě pracoval a šetřil a v důchodu si koupím elektromobil. To budeme z těch panelákových bytech okny vytahovat nabíjející kabely, abychom ráno v mrazu byli schopni vyjet do práce? Myslím si, ani omylem. Důsledněji bychom měli postihovat ty státy, u kterých je známo, že jsou největšími znečišťovately planety: USA, Čina, Indie a další. My to v ČR a Evropě nezacháníme " zelenými" mozky.
@mareksykora779
@mareksykora779 5 ай бұрын
Pan Mára asi nemá moc potuchy jak se v této zemi dostáváme k elektřině. Pokud se zbaví svého elektromobilu tak celé jeho snížení spotřeby elektřiny promítneme v celých 100 procentech do snížení produkce v uhelných a jen uhelných elektrárnách. A to bude platit i v době, kdy už budou naše uhelky zavřené a budeme muset dovážet uhelnou elektřinu z Polska. Tedy minimálně 25 let. A v tom uhlí to dělá opravdu velké emise. 260 gCO2 na každý ujetý kilometr elektroauta se spotřebou 0,2 kWh na kilometr, tedy Tesly. Dvakrát tolik co má moderní spalovák. To už stojí za to se elektromobilům vyhnout.
@vratislavruzicka4503
@vratislavruzicka4503 4 ай бұрын
v zásadě souhlasím, jen si dovolim pár upřesnění: fůze nás nečeká v příštích 10-20 letech, ještě nejsme ani ve fázi funkčního, energeticky ziskového reaktoru, ano teoreticky víme jak to udělat a ted se zkouší různé cesty aby se zjistilo jak to převést do reality - takže tak 50 let do funkčního zařízení a do konce století masivnější výstavba. I poté nás rozhodně nečeká levná energie z fůze za 1/10 cen oproti ostatním druhům ale spíš to napálí na dvojnásobek a přilepí na to značku ekologické, nutné, trendy nebo tak něco.. Už ted ,,neni problém,, s výrobou ale s jejím skladováním a vedením - vyrábíme hodně nárazově kdy to ,,nepotřebujeme,, a naopak a neumíme jí efektivně převést na delší vzdálenost. EV začnou být hlavní volbou pro masy v okamžiku kdy se oproti dnešku zdvojnásobí kapacita/dojezd a i rychlost nabíjení - až bude průměrné nabíjení trvat 5-10 min nebude o čem diskutovat - zvlášt v době kdy soláry budou na každém druhém rodinném domě a majitelé si budou z větší části dobíjet doma. Uvidíme jak to bude fungovat na sídlištích a místech s velkou hustotou populace vs. minimálními prostory pro nabíjecí stanice.. záleží jen jakym směrem se vlády, města a soukromníci vydají a kolik si budou účtovat za 1kw. nelíbí se mi představa nabíjet za cenu srovnatelnou s fosilními palivy...
@elektrofest
@elektrofest 5 ай бұрын
Děkujeme Petře za video. Každé takové logické vysvětlení do naší rozhádané společnosti je prospěšné. Btw nechcete přijet za námi na ElektroFest? možná bychom vám dokázali zařídit na cestu CyberTruck na otestování.
@thomasb691
@thomasb691 5 ай бұрын
logické v některých bodech moc není :D To že poukazuje nepřímo na fakt, že tržní prostředí je uměle pokřivené v prospěch elektromobility a proto se dá očekávat to, co "předpovídá" ohledně mobility, tak na to nepotřebujete být žádný Einstein :D
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
@@thomasb691 Tržní prostředí bylo mnoho let pokřivené ve prospěch fosilních aut. Důkazem jsou první elektromobily GM EV1, které jezdily v USA už v roce 1996. Pak ze dne na den zmizely. Za těch téměř 30 let mohl být celý svět už mnohem dál.
@thomasb691
@thomasb691 5 ай бұрын
@@elektromotorista další dojmolog :D úplně jednoduše to byl brutálně ztrátový projekt rozjetý díky politickému tlaku a když pominulo riziko, tak se to prostě ukončilo a odepsalo jako ztráta ..takže ano už z té doby jsou první významné pokusy o pokřivení trhu v prospěch BEV.
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
​@@thomasb691 Je zdokumentováno, že zákazníci ten elektromobil ani nechtěli vrátit, byli spokojení a zájem o něj rostl. Ale nehodilo se to do krámu lidem napojeným na ropný průmysl. Elektromotor má téměř 100% účinnost, spalovací jen 25% až 40%. Benzín si doma nevyrobím, elektřinu ano. Je zřejmé, co dává větší smysl. Elektromobil ho dává i tehdy, když jeho uživatel není ekologicky založený - levnější provoz, větší zrychlení, ticho, nehrozí zanesení motoru biosložkami v palivu, koroze výfuku, brzdové desky mají 5x delší životnost, auto si můžu hodinu před jízdou v zimě vyhřát, v létě vychladit.
@elektrofest
@elektrofest 5 ай бұрын
@@thomasb691 a proto EV1 dali sešrotovat? zajímalo by nás, kdo je thomas691, že má takových informací, které může ventilovat
@mirousekhavlicek
@mirousekhavlicek 5 ай бұрын
A jinak je na čase koupit auta typu E38 750i V12, Mercedes S600 V12 apod.... Jednou budou cennější než bitcoin
@tomasvaclavik8756
@tomasvaclavik8756 5 ай бұрын
Už teď ty auta stojí raketu. Můj šestiválec je dražší o 20% než před 3 roky, kdy jsem jej kupoval.
@mirousekhavlicek
@mirousekhavlicek 5 ай бұрын
@@tomasvaclavik8756 já řeším éru, kdy byla auta ještě vyráběná kvalitně, měli silné vrstvy laků a nekecal jim do všeho manažer snížení nákladů.....
@mirousekhavlicek
@mirousekhavlicek 5 ай бұрын
@@tomasvaclavik8756 ale ninak Vás chápu, máme dodávku, peugeot Boxer, 2019 a dneska stojí o 100 vic než před 2 lety.... Skoro s ní jezdíme 😁, takže pohoda
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 5 ай бұрын
@@tomasvaclavik8756 Prosím důkaz tohoto kecu.
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 5 ай бұрын
No zadání není elektro mobil, ale sdílené autonomní taxi. Tak že budoucnost, co nám EU už narýsovala je že žádné auto vlastnit ani řídit nebudete.
@OndreyWalker
@OndreyWalker 5 ай бұрын
Podpisujem 🫡
@iver4180
@iver4180 5 ай бұрын
Děkuji, podepisuji každé slovo. Rozhodně vizionářštější názor něž třeba Filipa Turka.
@ivanvalko9621
@ivanvalko9621 5 ай бұрын
az na to ze realizacie tych vizii sa mozno my co tu piseme uz nedozijeme a realita je taka ze vynutena elektromobilita = nebudes sa vozit (kym nie si brutalne v litroch) kzfaq.info/get/bejne/pZaqoM6Wp9W1lIU.html
@iver4180
@iver4180 5 ай бұрын
@@ivanvalko9621 jo tak pokud natáhneš brka za rok, tak se asi plné elektromobility nedočkáš, jinak ale určitě, to se klidně vsadím
@ivanvalko9621
@ivanvalko9621 5 ай бұрын
@@iver4180 pozri ja nie som petrolhead. uplne normalny 45rocny zdravy chlap s lahko nadpriemernym prijmom. Nemam dom, byvam v panelaku, mam 12rocne suzuki SX4 od novoti a nehodlam ho menit, sluzbu spravi, stalo 11k eciek. Ked spriemerujem rocne servisne naklady som niekde na ~300e/rok. poistky aj s havarijnou cca 360/rocne. Pokial by bolo mozne zohnat auto v elektrike pri ktoreho dizajne by som negrcal len co sa na neho z okna pozriem, stalo by do 15k eciek, rocne prevadzkove naklady (neratajuc nabijanie) by boli okolo 300e, v zime by ma to na ceste do 200km nikde nenechalo a vymena bateriek by nebola nakladna jak polka ceny auta, pri triezvej uvahe by som sa takej elektrike nebranil. No realita momentalne vieme kde je. Ak mi niekto zakaze moje auto pouzivat alebo dojebe podmienky tak ze ho nedokazem drzat v prevadzke, proste sa nebudem vozit. budem odkazany na verejnu dopravu alebo sediet doma
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 4 ай бұрын
@@ivanvalko9621 85% nových aut v ČR kupují v posledních 30 letech firmy. Jen 15% boihatí občané. Zbytek kupuje ojetiny různého stáří a ceny. To je realita. A jedno zda na benzín, naftu, LPG., CNG, elektřinu, hybrid....
@milanhorna4321
@milanhorna4321 5 ай бұрын
Je to potěšující vidět po tolika letech nepochopení, jak se i náš národ pomalu začíná probouzet, soudě podle souhlasných reakcí. Díky za toto video.
@cyklomladenec
@cyklomladenec 5 ай бұрын
Vlastnit nebudete nic! Když přijde svět, o kterém mluvíte...
@therealclaw_
@therealclaw_ 5 ай бұрын
se vším souhlasím, je pravda že spalovací motory v budoucnu budou spíše jako collector piece no. jenom díky tomuhle videu mám lepší neděli, díky moc Petře !
@majnmaij5729
@majnmaij5729 5 ай бұрын
Ano souhlas se vším, až na ten dopad. Česko i Slovensko jsou země založené na výrobě aut, jejich komponentů včetně infrastruktury. Neděláme drahé značky, které by přežili. Tzn že čínské značky a Tesla naši výrobu zadupou pod zem. Postavíme daňovou hráz proti číně a stejně to sem poteče přes Maďarsko. Možna i Petr se časem přeorientuje z Apple produktú na Huawei a Xiaomi, protože po letech dohánění západu, budeme zas dohánět východ.
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
Elektromobilita je pro tuto zemi naopak mimořádná příležitost ke zbohatnutí, ale i soběstačnosti. Jen v zásobách lithia na našem území je minimálně 2000 miliard Kč. Škodovka již vyrábí vlastní baterie do elektromobilů. Spousta lidí bude preferovat elelektromobily vyrobené v Evropě a bude jim úplně jedno, že jsou dražší než čínské Je to stejné jako s tím, že část lidí si kupuje iPhone, přestože stojí 10x tolik co Xiaomi nebo Huawei.
@brino2999
@brino2999 5 ай бұрын
Colny sadzobnik, ktorý sa používa ako ´daňová hráz ´ je rovnaký pre celú úniu. Takže nie, cez Maďarsko nič nepošlú.
@majnmaij5729
@majnmaij5729 4 ай бұрын
V Maďarsku se staví čínska továrna BYD
@majnmaij5729
@majnmaij5729 4 ай бұрын
Škodovka vyrabí vlastní baterie je poloviční pravda, ve skutečnosti osazuje svoje moduly články od CATL nebo LG . O líthiu víme několik let a stále se nic neděje, pravděpodobně se bojuje o to kdo to bude vlastnit. Baterie mezitím mění svoji koncepci a pravděpodobně o lithium nebude takový zájem, ani z ekologického hledista bychom o težbu ani nestáli. Škodovka a Hyundai není Iphone, jsme střední třída kde se bojuje cenou.
@fedokamenica
@fedokamenica 5 ай бұрын
Je to asi tak len niektore predikcie budu este trvat ale do 10 rokov bude strasne vela elektro na cestach plus kazdy bude mat spalovak aj elektro potom pochopia ze elektro je ok a spalovak sa nebude vyuzivat
@karelwagner4952
@karelwagner4952 4 ай бұрын
Zde postřehy jednoho běžného uživatele běžného elektromobilu ze Slovenska. Stojí za shlédnutí: kzfaq.info/get/bejne/qdSqacamr7zPfZs.html
@pauldiner5847
@pauldiner5847 5 ай бұрын
Na prvním místě vždy bude kolik to auto bude stát a kolik mě bude stát 1 km jízdy. Většina lidí nebude řešit jestli se do toho lije benzín, nebo se to bude muset nabíjet. Pokud teda bude vůbec možnost nějaké volby. Spíš se bojím, že přichází doba Švába - nebudete nic vlastnit a budete (povinně) šťastní 😞
@user-mq1re1vq5t
@user-mq1re1vq5t 4 ай бұрын
ano, vlakem a pěšky..to čeká zdejší nadšence
@utrzenaklika5197
@utrzenaklika5197 5 ай бұрын
No dokud to půjde dobrovolně se manuálu a spalovacího motoru nevzdám, ale chápu že vyhlídka je docela černá...
@reflexxx13
@reflexxx13 5 ай бұрын
Všetci sme prešli manuálom a spalovákom. Nepoznám nikoho, kto prešiel na EV a chcel by sa vrátiť. Takéto reči mi prídu ako ospravedlňovanie samého seba, keď nemám zdroje na to si EV zaobstarať. Kedysi boli také reči, keď prišli prvé smartphony. "Ja si to nekúpim, nedá sa na tom písať, mám velké prsty." A kto to má dnes tlačidlový telefón?
@mc1251
@mc1251 4 ай бұрын
@@reflexxx13 Veď práve o tom to je, aby na auto nemala vačšina ľudí dosť peňazí.... o ničom inom to nie je... auto len pre vyvolených...
@reflexxx13
@reflexxx13 4 ай бұрын
@@mc1251 vačsina Čechov a Slovákov aj tak nakupujú ojazdené autá. A ojazdené elektromobily za prijatelné ceny sú už dnes.
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 4 ай бұрын
@@mc1251 85% nových aut v ČR kupují v posledních 30 letech firmy. Jen 15% boihatí občané. Zbytek kupuje ojetiny různého stáří a ceny. To je realita. A jedno zda na benzín, naftu, LPG., CNG, elektřinu, hybrid....
@petrbudik6578
@petrbudik6578 5 ай бұрын
S tím fúzním reaktorem to říkám stejně už dlouhou dobu. První komerční elektrárna je plánovaná na rok 2050, ale to může být jen optimistická vyhlídka. Nikdo zatím neví, kdy se povede reaktor udržet v chodu tak, aby opravdu vyráběl víc než do něj přiteče. Nicméně dokud není, je podle mě idealistické dělat elektro auta s vidinou nižších emisí, když jenom na vytěžení a výrobu lithia na baterie padne tolik nafty, že si to člověk těžko představuje. Pořád si myslím, že za vším jsou peníze. Na všem někdo vydělává, jinak by to nedělal. Takže ideologie zastánců el. aut, že je to pro dobro lidí, je spíš úsměvná. Co se týče cen aut, jistě se trh někdy dostane na ceny dostupné i pro normální lidi, ale je velice smutné, že názory evropský politiků jsou, že na el. auto přece logicky nebude mít každý. Takové výroky jsou velice autoritářské a proti lidem. Euro poslanci mají až moc peněz a přestávají brát ohledy na lidi od kterých tyto peníze pochází. Mají pocit nadřazenosti a opovrhují “obyčejnými” lidmi.
@tomasdosek8264
@tomasdosek8264 5 ай бұрын
On nikdo nezpochybňuje, že výroba baterii je neekologická. Je. Jenže výroba benzínu taky. Ony nám ty barely nerostou na stromech. Jenže zatímco baterie lze repasovat, spálený benzín už se znovu posbírat a využít nedá. Zároveň k nám cisterny musí dojet atd. Na rozdíl od elektrárny si tu ropný vrty nepostavíme. Další věc jsou lokální emise. Tomu u nás v ČR moc rozumět nemusíme, naše města jsou celkem čistá. Ale stačí se podívat třeba do Londýna, Šanghaje, Tokya... Čistota vzduchu ve velkoměstech je téma a upřímně ČR nemá sílu na to určovat trendy. Vyřešit problémy mnohem větších států je logicky priorita, protože výrobci jsou vesměs ze zemí, kde jsou ta velká města. Nebudou vyrábět elektro pro svět a spalováky pro Česko. I kdyby chtěl koncern VW vzdorovat, tak ve srovnání s mnohem pokročilejší technologií nebude už za pár let schopen vzdorovat. Rozmach elektromobily imo nastane cca za deset let, až se EV s cenou pod milion objeví v bazarech s cenovkou Fabie/Octavie. To se stane dřív, než za 10 let, zbylých 5 let si budou lidi zvykat. 😀
@TURIECFOTO
@TURIECFOTO 5 ай бұрын
za par desiatok rokov tu bude len tesla.. ostatne auta su stale len auta.. take iste ako pred 20 rokmi
@pctechnik5299
@pctechnik5299 5 ай бұрын
tohle říci na vesnici v čr tak se můžete rovnou odstěhovat! jinak super mám to přesně stejně jako vy!
@vrku9979
@vrku9979 5 ай бұрын
Považuji se za petrolheada a rozhodl jsem se letos pořídit první elektromobil a to z důvodu, že se s elektromobilem jako daily autem prostě líp žije. Dokonce je to i zábavný i když se to někomu může zdát absurdní. Nicméně i tak si v garáži dál nechám starý youngtimer jako takovou časovou kapsli a víkendové cestování do technologické minulosti. Díky za toto video, které podle mého názoru dobře ilustruje to co nás čeká.
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 5 ай бұрын
A je jen otázkou, jak dlouho Vám ten hnijící smrdící nesmysl, zabírající garážové stání, co v něm budete muset dobíjet baterku, a měnit olej a filtry, i když to nic nenajede, dokonce stárne i to ropné palivo v nádrži, třeba nafta vodnatí, bude dávat po roce ježdění v BEV smysl. :-) Nám žádný. Spalováky šly z baráku po 2016.
@krtekhron
@krtekhron 5 ай бұрын
Díky za tohle video, ve světě Turků a fotrů na tripu je potřeba to vysvětlovat jako sůl.
@jendys100
@jendys100 2 күн бұрын
😂
@DailyOnPodcast
@DailyOnPodcast 5 ай бұрын
Kdy budou apple vision pro?
@majklkrat1299
@majklkrat1299 2 ай бұрын
Jako náhled to je zajímavé, bohužel počítá jen s lineárním vývojem, že všechno půjde jak jde nyní včetně politické situace. Ovšem zkušenost s Ukrajinou nás naučila v tom že nic nejde lineárně, a díky válce vlastně padl greendeal postavený na vratkých nohách levných energií z Ruska. Stejně snadno může padnout celá Elektromobilita vázaná na Čínu. A pokud napadne, tak se minimálně staneme vysoce závislý na čínský dodávkách a nebudeme zároveň schopni konkurovat jejich levným autům, takže nás asijský obr dostane přesně tam kde nás chtěl mít.
@Tomvojtechov
@Tomvojtechov 5 ай бұрын
Konečně to někdo pořádně vysvětlil jak to doopravdy je. Hlavně s tou Čínou. Přesně to si myslím úplně stejně. A ne jak někteří a pořád častěji mluví že tohle je konkurent BMW nebo Mercedesu a nebo dokonce Rolls Royce úplná pitomost. Díky moc za video👍 ( A s tou Teslou opatrně.😂😂😂)
@MartinBrada
@MartinBrada 5 ай бұрын
I Čína má prémiové značky, takže některé skutečně konkurence pro BMW či Mercedes jsou.
@Tomvojtechov
@Tomvojtechov 5 ай бұрын
@@MartinBradaTo určitě , ale tady jde hlavně o tom jak přemýšlejí ti bohatší. To je stejné jak s telefony jsou tu Čínské značky a můžou říkat co chtějí třeba 200 mega foťák nejrychlejší nabíjení, nejlepší Hardware, displej a bůh vi co ještě a stejně neprodají tolik telefonu jako Samsung nebo Apple. Ale konkurence to je.
@MrMattronic
@MrMattronic 5 ай бұрын
​@@Tomvojtechova myslite,ze v horizontu rekneme 15.let se cinska znacka nemuze stat premiovou rekneme lepsi nez bmw ? Cinske znacky jsou neuveritelne pruzne a v oblastech elektroniky maji zdroje i technologie na to ,aby byly primou konkurenci a to i v automotive. A proc bych si pak clovek kupoval nejake bmw (mozna tak historicky spalovak 😂😂) nez horsi elektromobil. Nekteri si mysli,ze to co stoji nelze porazit...
@Tomvojtechov
@Tomvojtechov 5 ай бұрын
@@MrMattronic Muže se stát cokoli. Třeba v drobech dji “nemají “ konkurenci tak to lidi kupují a jsou to dobré výrobky. Já myslím že v autech to je trochu jiné. Nikdo neví přesně co bude za 15 let. A nikdo nemůže vědět kde bude Bmw za 15 let. Já bych se toho nebál když vidíme jaký ev. i3 vyrobilo už v roce 2013 přibližně jak Tesla. Tady jde jenom o byznys a politiku😀
@tomasvaclavik8756
@tomasvaclavik8756 5 ай бұрын
Jak už řekl někdo předemnou. Taky si můžeš koupit nejlepší čínský telefon a prostě to neuděláš. Raději dáš 40k za nový iPhone. Tyhle čínské značky můžou konkurovat cenou, ale jak jsme se mohli už několikrát přesdvědčit, nízká cena ti ten produkt stejně neprodá. Lidé chtějí to něco navíc, a BMW, Porsche atd. mají know-how, které jim i nadále zůstane.
@olinzknihytovi
@olinzknihytovi 5 ай бұрын
V podstatě souhlas, ale nedal bych tomu časové okno 20-30 let, ale spíš 70-80 let, pokud se bavíme o mainstreamu na českých silnicích. Proč? - První prototyp fúzní elektrárny se v EU má začít stavět v roce 2030 a optimistická předpověď hovoří o dostavbě v roce 2050. První prototyp. V EU. Když půjde všechno dobře, tak na první takovou elektrárnu si v ČR počkáme do konce století, ale i ten první prototyp v EU bude nejspíš později než v roce 2050. - ČR bude mít problém s dodávkami elektřiny už v 30. letech. A budeme čím dál víc závislí na dovozu. Tím bude infrastruktura pro EV dostupná pro masy jen těžko. Ale i v EU je otázka výstavby elektráren s dostatečnou kapacitou velkým otazníkem. Modleme se za ten prototyp fúzní, protože jinak... - V ČR jsou současným mainstreamem v průměru 16 let stará auta, nákup pak ojetiny za cenu 70-170 tisíc (10 až 18 let stará auta). Takto stará EV auta za 20-30 let (bavíme se tedy o autech vyrobených v nejbližších 10 letech) budou mít jen těžko kvality dnešních spalovacích ojetin. A vzhledem k nedostupnosti vzácných kovů se dá předpokládat, že automobilky budou stará EV auta raději vykupovat samy a dělat z nich nová. - Největším problémem v mainstreamovém rozmachu EV aut pak vidím hlavně nedostatek vzácných kovů. Takové množství aut se zkrátka nevyrobí, pokud nebude nějaký přelom i na tomto poli, ale to se bavíme o těžbě vzácných kovů na jiných planetách, a to je budoucnost tak... dvě staletí?
@JanNepomuckyftw
@JanNepomuckyftw 4 ай бұрын
zapomente na fuzi, driv bude elektrina z OZE doplnena jadrem pokryvat vsechny spotrebu. slunce dobre doplnuje vitr, energie bude nadbytek, ulozi se to do vodiku, ktery se bude moct pouzivat v dalkove doprave etc. - takova je vize. za 70 let uz nebudeme existovat pokud bychom jezdili jako doted spalovakama
@bohuslavmracek9132
@bohuslavmracek9132 4 ай бұрын
Nejde o to, že bych neměl rád elektromobily. Ale osobně si myslím, že ve svých 55 letech, neskončím v elektromobilu. Řidičský průkaz a moje schopnost řídit jakékoliv vozidlo je v horizontu 15 let. Tak že když si během příštích dvou let koupím auto se spalovacím motorem, tak v něm v pohodě dojezdím do konce své řidičské kariéry.
@Qwerzu
@Qwerzu 4 ай бұрын
Je mně 60 let a uvažuji stejně jako vy, kolik let ještě budu řídit? 10-15 ? Mám rád elektromobily, ale chtěl jsem ještě počkat na lepší ceny, na menší TESLU, VW, ŠKODU... které mají být zhruba za 2-3 roky a když vidím vývoj cen za 1KWh baterií tak určitě budou. NEMÁM ale čas čekat.. V pátek jsem objednal TESLU model3 zadokolku za 1 080 000 kč. Zatím jsem měl auta max do 450 tisíc, ale co, peníze budou a my ne... 🙂
@BZE-dt6di
@BZE-dt6di 4 ай бұрын
@@Qwerzu Jste můj člověk. Není na co čekat. Ani já jsem EV nechtěl, a už mám nejedno. Ať se fosiláci zalknou závistí a tupostí. Až stále čekají a čekají.......
@thomsn5983
@thomsn5983 5 ай бұрын
Když pustím fúzní parní elektrárnu naplno, musím k tomu udělat bateriové uložiště. Denní spotřeba v čase se výrazně mění. Spotřebu nejlépe kopíruje FVE.
@kejs1980
@kejs1980 5 ай бұрын
Dobrý den, souhlasím s vámi. Mám podobný pohled na svět, na vývoj elektromobility a přidružených odvětví jako je zmiňovaná energetika. S něco nad milionem korun uvažuji nad investici do německé prémie (MB EQB). Děkuji.
@davidkluz1407
@davidkluz1407 5 ай бұрын
To je podobný komentář, jako když si říkal, že NFT je budoucnost 😀
@maxbiagi3091
@maxbiagi3091 4 ай бұрын
Padaly mu na YT čísla, nastal čas na kontroverzní video o hovně 😂 Ať to zase ožije
@milosusa
@milosusa Ай бұрын
I kdyz nejsem velkej nadsenec pro EV plne souhlasim z tvoji predpovedi, ze jsou budoucnost at se nam to libi nebo ne. EV zkousime zatim jenom v hybrid forme, pro manzelku jsem koupil BMW X5 45E hybrid a je nadmiru zpokojena, ze benzin potrebuje natankovat tak jednou za 2-3 mesice.
@TheDownloader86
@TheDownloader86 4 ай бұрын
Tak než budeme mít fúzní reakci, to už budeme všichni prdět do hlíny. Stačí se podívat na datum dokončení ITERU. Ale elektromobily budou skvělé i na stabilizaci sítě a budou tak moci vydělávat i peníze. Octavia TDI zaparkovaná v garáži vám peníze nevydělá, elektroauto ano. Až to dojde i českým spořílkům půjdou EV na dračku :D
@pupicek5094
@pupicek5094 5 ай бұрын
To je hrozně hezký jak "hájí" elektromobil když vlastně ani nemáme technologie o kterých mluví a pravděpodobně nikdy mít nebudeme.
@kemallo
@kemallo 4 ай бұрын
@pupicek5094 strašné nezmysly píseš, strašné 🫵😅
@pupicek5094
@pupicek5094 4 ай бұрын
@@kemallo Chápu že se ti to tak může zdát. Taky mi přijde jako nesmysl jezdit v elektromobilu.
@kovovymagnat
@kovovymagnat 5 ай бұрын
Zdravím Petře, Teď velice přemýšlím o elektru, chtěl jsem kupovat spalovací auto okolo 1,2 mil s DPH, a teď mám možnost koupit novou Teslu Y za stejné peníze, bydlím na sídlišti a nabíjel bych v práci, zítra mám testovací jízdu tak uvidíme pro co se rozhodnu :D
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 5 ай бұрын
Je rozhodnuto. Máte prostředky, máte možnost nabíjet v práci 8 hodin každý pracovní den, tedy 250 dní v roce, vybral jste nejlepší BEV v poměru cena/užitek/výkon, který se bude aktualizacemi jen stále vylepšovat a už čekáme my z rodinných domků jen na to, až Elon povolí technologii V2H, kdy auto je zásobárna pro dům, baterka na kolečkách (zatím bohužel jen pro USA a ve spojení s Tesla FVE a PowerWall) pro všechny ostatní. Tak jako dnes povoluje jiným značkám aut nabíjení na Tesla Supercharger 125-300 kW výkonu a už dříve dal k dispozici Tesla Destination chargery 11-22 kW výkonu k pomalému nabíjení v cílových destinacích.
@drak8242
@drak8242 4 ай бұрын
Jediná velká chyba v úvaze je podle mě v tom že fuze je velká změna v energetice. Velká změna jsou právě ty baterky, díky těm novým efektivním baterkám se stejnou energetickou hustotou jako má benzín, můžeme stavět solární panely a větrníky jak chceme protože tu energii dokážeme využít v zimě když nesvítí. Uchování energie je paradoxně cennější než zdroj energie.
@user-mq1re1vq5t
@user-mq1re1vq5t 4 ай бұрын
Baterie se stejnou energ. hustotou jak benzín?? Vy jste se zbláznil, to nebude asi nikdy, tam je rozdíl několika řádů pane!!!
@drak8242
@drak8242 4 ай бұрын
@@user-mq1re1vq5t nafta má energetickou hustotu 43-45 kW/kg. To je 168x více než mají lithium-iontové baterie. Na trhu lze ale sehnat technologicky lepší baterie který mají kolem 9KW/kg. Tedy jen 4x méně. Díky za upozornění na chybu, nemají stejnou. co je dostatečný, aby to bylo použitelný.
@user-mq1re1vq5t
@user-mq1re1vq5t 4 ай бұрын
Promiňte, ale není tomu tak...@@drak8242
@OADNV
@OADNV 5 ай бұрын
Já 100% souhlas a souznění. Přesně takhle to skutečně bude.
@makorvenca8654
@makorvenca8654 5 ай бұрын
značkové oblečení se ne vždy rovná kvalitě
@yourfirst100milion
@yourfirst100milion 5 ай бұрын
tento rok se maji naklady na 1kw bat dostat na cirka 1200 kc, znamena konec pro spalovaky, lide si radi za 70 tisic nechaji sve auto predelat na el. a nemusi kupovat auto v cine.
@JiriJezek-gs7op
@JiriJezek-gs7op 5 ай бұрын
...ano, toto vysvětlení dává samozřejmě smysl. Jen ten časový horizont bych posunul z deseti na sto a více let (elektromobily jsou nyní v populaci zastoupeny v promilých) . Tyto překotné změny v nestabilním světě se nestanou lusknutím prstu. A politicky bych si tipnul že v Dubaji nebudou stát o to aby se opět změnila v poušť.
@OADNV
@OADNV 5 ай бұрын
To už dávno neplatí. V Číně bylo v loňském roce 35% nově prodaných vozů “elektromobil”. Žádné “promile”, ale už třetina produkce. Tesla Y se stala nejprodávanějším modelem celosvětově bez ohledu na pohon, předstihla takové legendy, jako je RAV4 a Corolla. A to je teprve začátek. Dubajští šejkové si ve velkém objednávají nejluxusnější elektromobily, elektromobilů tam jezdí skutečně hodně, rychlonabíječky jsou tam dnes pevnou součástí každého hotelového komplexu. A především investují do produkce i výroby, například luxusní značka Lucid je dnes v Saudské Arábii žádanější, než Mercedes . A už mají i vlastní značku elektromobilu, Ceer.
@bezdahoj
@bezdahoj 3 ай бұрын
​@@OADNVtak když se ani normální auta se spalovacím motorem neprodávají, tak jak by se je mohli vůbec koupit?🙃
@OADNV
@OADNV 3 ай бұрын
@@bezdahoj Nejsmutněhší je na tom fakt, že se k tomu vyjadřují hlupáci, kteří by v Tesle nemohli dělat ani vrátného.
@danocholi
@danocholi 2 ай бұрын
Tak a ted se vsichni probudime, a ty taky😂
@pipakop
@pipakop 5 ай бұрын
Myslím, že elektroomobilita je stále ještě na začátku (hlavně co se týká baterií) už ani ne na začátku z pohledu dojezdu/kapacity ale spíše "finální" technologie baterií/uchovávání energie. Rád přenechám dnešní "hype" movitějším "betatesterům" a za pár let si rád koupím EV s už vyladěnější/ověřenější technologií baterií, která si bude třeba lépe držet cenu. Není to tak dávno, kdy byl slyšet nářek nových majitelů Tesly nad slevami, nebo majitelů Škody nad SW podporou a cenou novější verze.
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 5 ай бұрын
Měl jste pravdu před 10 lety, nyní jste už cca 3 roky mimo mísu.
@pipakop
@pipakop 5 ай бұрын
@@radovanburkovic7085 jakože současná technologie baterií už je 3 roky ta "finální" ? Která to je? LFP, LMFP, NMC, NaS nebo ta co zazněla ve videu s pevným elektrolytem, které ještě asi ani není v EV autech?
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
Dojezdy některých elektromobilů již dnes přesahují potřeby jejich majitelů, takže je víceméně lhostejné, jaký mají typ baterie. Když jedu delší trasu, mám potřebu se po nějakých 400 km zastavit, dát si kávu, odskočit si, najíst se a mezitím se auto nabije na superchargeru. Takže dojezd kolem 800 km ani nevyužiju a beru ho spíš jako rezervu pro degradaci baterie.
@pipakop
@pipakop 5 ай бұрын
@@elektromotorista jasně beru ale o tom jsem vůbec nepsal. Příklad, jsem nadšenec a "betatester" koupím si EV s dojezdem 500Km (800+ je maximálně MB EQS) s technologií baterie, která je tedy jedno. Zaplatím za něj 1,5M. Za rok, příjde výrobce s novějším, lehčím a levnějším typem baterie, dá ho do tohoto modelu a zlevní na 1,2M. Jaká asi bude cena mého rok starého auta s už zastaralým HW (baterií)? No a ten vývoj jde u EV pořád rychle, že to může být cokoliv dalšího, třeba majitelé Enyaq můžou povídat, že jejich HW není kompatibilní s SW verze 4.0 a boudou mít jen "3.x". Většinou z toho moc radost nemají.
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
​@@pipakop Máš naprostou pravdu, ale takhle by sis nemohl koupit nikdy nic. Alespoň co se týče elektroniky a technologií, kde máš prakticky jistotu, že nový model televize, telefonu nebo auta bude vždycky lepší. V případě EV jsem si jistý, dojezdy budou růst a ceny klesat. Jsou lidé, kteří to chtějí podpořit, nebo z toho mají okamžitý užitek. V mém případě to bylo obojí - auto bylo dražší, ale provozní náklady jsou ve srovnání se spalovacím autem důvodem k pousmání, především proto, že mám možnost nabíjet z FVE. Superchargery tak využívám jen při výletech do zahraničí.
@tomaskoch2485
@tomaskoch2485 5 ай бұрын
Díky za video, jasně souhlasíme .
@volemilan
@volemilan 5 ай бұрын
Drtivá většina aut, který bych chtěl, už se přes dvacet, třicet let nevyrábí...
@MartinZufanek
@MartinZufanek 5 ай бұрын
Skvělé video a názor, cítím to naprosto stejně.
@slavkavysokomytska9564
@slavkavysokomytska9564 5 ай бұрын
Velká pravda 👌👍 Krásnou neděli přeji 🍀💚👑
@Broodlord
@Broodlord 5 ай бұрын
Zní mi to jako absolutní noční můra. Ale já sem člověk, který v autě nauznává ani automatickou převodovku :D Hodlám se tomu bránit, jak jen to půjde.
@aartezz4212
@aartezz4212 5 ай бұрын
Hodně štěstí, taky se toho bojím.
@MiroslavBruna
@MiroslavBruna 5 ай бұрын
Kolik vám je let?
@MrMaralin
@MrMaralin 5 ай бұрын
Naprosto souhlasím na 100%, přesně moje myšlení....jen bych si přál, aby jaderná fúze byla dřív.....asi ne 😊
@TheTermoj
@TheTermoj 5 ай бұрын
A pak je tu druhý scénář ... Mad Max!
@marek79
@marek79 5 ай бұрын
pre bežného smrteľníka/rodinku/mestské vozenie je elektromobil v poriadku. No pre Vážnu prácu je to ešte totálne v plienkach. Ako prepravca čo vlastním medzinárodnú prepravu osôb si to neviem ani predstaviť. Príklad: mam vykonať prepravu cca 1200km a ľudia mi budú čakať v aute pokiaľ sa nabijem ? Pritom možno zmeškajú let kôli nabíjaniu auta. Pokiaľ auto nebude mat dojazd minimálne 2000km nemá význam.
@petrhajduk9955
@petrhajduk9955 5 ай бұрын
To ti cestující nejdou ani jednou na záchod za tu cestu?
@marek79
@marek79 5 ай бұрын
@@petrhajduk9955 idú, ale hádam nebudem stať každú hodinu na hodinu nabíjania. To nepíšem o tých detských autičkach čo tu testujú. Mame 8-9 miestne autá. Elektrické majú dojazd max 300km. Realita je 180km - odskúšané keď je plne naložené. Pozor nesmie ale fúkať silný vietor. Takže auto do 3,5t z odjazdom aspoň 1000km to je ešte tak na xy rokov vývoja. a tieto smiešne auta čo teraz predávajú sú na smiech. Ale pre obyčajného človeka čo spraví do 100km denne je to ok. No vážnu prácu je nemožné na nich vykonať.
@petrhajduk9955
@petrhajduk9955 5 ай бұрын
@@marek79 No uznávám, že pro těžký dodávky zatím elektromobilita tolik není. Ale doporučuju kanál Tesla Bjorn, tam vždycky testuje, jak dlouho trvá ujet 1000 km po dálnici. Myslím, že VW ID.Buzz nebyl tak špatný, ale ta těžší dodávka od Mercedesu nic moc.
@m0nkeyph0nic
@m0nkeyph0nic 5 ай бұрын
existuje osobní auto s dojezdem 2000km?
@mc1251
@mc1251 4 ай бұрын
@@m0nkeyph0nic Načo 2000km? Za 5 min máš natankované...
@lolw12xd
@lolw12xd 5 ай бұрын
Mám atmosferickou V8, masáže, webasto, 4zonovou klimatizaci, vzduchový podvozek a tak dále, až bude stejně spolehlivé a tak dobře zpracované elektroauto za 200tis za kolik se prodává to mé, klidně do něj půjdu :) Ale zatím snad neexistuje takový elektromobil...natož aby byl za 200 :D... Do té doby mi bude sloužit jak jen to bude možné, případně časem vyměním za stejný model ale s W12.. Každopádně elektromobily mají budoucnost ten zátah je neskutečný, ale určitě ne celoplošně jak si spousta lidí v mediích myslí
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 5 ай бұрын
Máte ojetý sračkomet za 200 litrů, žrouta peněz na palivo i provozní náklady. Smrdící, hlučný, jedy produkující a zcela závislý na náladě šejků a Putina, zda Vám dodají ropu. Protože bez paliva a olejů se Vám to nepohne. Elektromobilita moderní je tu 10 let a jen díky Tesle. Je jen otázkou času, než se podobné ojetiny v elektřině za 200 tis. Kč na trhu objeví.
@AkceleraceElectric
@AkceleraceElectric 5 ай бұрын
Měl jsem to samé. Atmosféru V8 a Turbo V8. Mám už jen EV. Ale líbí se mi Váš pohled. Není v něm nenávist, spíše logika.
@brino2999
@brino2999 5 ай бұрын
to mate auto cca 15 rocne :) tak to si este chvilku pockate na EV : )
@lolw12xd
@lolw12xd 5 ай бұрын
@@brino2999 hlavní problém je ta kvalita zpracování, v té 15leté plechovce mám podstatně větší komfort než v jakémkoliv EV.
@brino2999
@brino2999 5 ай бұрын
No neviem, bmw i7 by asi nesuhlasilo 😂
@martinkoklingac
@martinkoklingac 12 күн бұрын
Ako rozprávočka na dobrú noc je to pekné. Už len zabezpečiť celosvetový mier bez sankcií a nekonečný hospodársky rast bez stagflácie. Čínsky spoločenský model so sociálnym kreditom je tiež riešenie, ktoré je tak sympatické "progresivistickým" stranám v EÚ.
@tomino-6225
@tomino-6225 4 ай бұрын
Většina toho co pán říká by mělo váhu jen pokud by měl věšteckou kouli. Argumentuje technologiema co nejsou komerčně dostupné a statistikama z budoucnosti. Světlé zítřky pomocí 200 let staré technologie nadosah:)
@ondrejstech7182
@ondrejstech7182 5 ай бұрын
Doporučuji na toto téma podcast “2050”. Je to od projektu Fakta o klimatu. Teď mají díly o dekarbonizaci dopravy.
@vlads.3192
@vlads.3192 5 ай бұрын
Já jsem stále nepochopil myšlenku "dekarbonizace dopravy" a proč by se měla dít? Když budu pracovat jen s jednoduchým faktem, že CO2 je zastoupen v atmosféře v množství 0,04% což je od doby průmyslové revoluce o cca 0,01% více... Dekarbonizace dopravy je skvělá na 1 věc, a to je zničení ekosystému země a zničení flóry. Zatím ještě nikdo neřekl, jaký důsledek bude mít dekarbonizace na celý ekosystém, jelikož čím více CO2 je v atmosféře, tím více rostlin a zemědělství může prosperovat a vyvažovat to.
@mareksykora779
@mareksykora779 5 ай бұрын
Jenže provozování elektromobilů v Česku je pravý opak. Zvyšuje karbonizaci dopravy. Tu eletřinu navíc vyrobí ve Střední Evropě jen uhelné elektrárny. Čisté zdroje pro ni nadodají ani trošku. Už dnes totiž jedou nepřetržitě na max a nemají jak přidat.
@Veprik
@Veprik 4 ай бұрын
Mam v elektromobilech najeto pres 100 tisic kilometru, jsem schopen s tou technologii velmi dobre fungovat, proto jsem na vse kolem elektromobility expert :D No, mne osobne je uplne jedno jestli budu jezdit na naftu, benzin, elektrinu nebo papir, takze v tomhle smeru jsem neutralni, ale ta EU brainwashingova myslenka, ze elektromobily na silu protlaci behem deseti patnacti let a vse bude fungovat, na vse bude elektrina, vse bude eko, baterie budou vznikat asi ze vzduchu a vzduchem se ty rozbite vypari, je hodne tragikomicka. Obavam se, ze vsechny podobne experty ceka pri prvnim vyraznejsim rozsireni elektromobilu hodne tvrdy pad na zem, do reality a to omezenych moznosti s tim spojenych. Nikdy zadna technika neprorazila na zaklade prikazu, nakazu a sily, vzdy si sama musela najit cestu trhem. Kdyby se touto cestou vydala elektromobilita, postupne by do sebe treba vse zapadlo a za tricet ctyricet let jsme mohli vsichni spokojene jezdit na elektrinu. Takto skokove a nucene to rozhodne fungovat nebude, je to nazor mnoha odborniku (myslim skutecnych odborniku, ne podobnych pseudoexpertu z rad youtuberu a influenceru), ktery spasitele sveta nechteji slyset, ale jednou i oni pochopi.
@martinsmolka
@martinsmolka 3 ай бұрын
🤣brainwashingem jste koukám prošel Vy, ne? Kde přesně, že alespoň jeden z vašich vymyšlených bodů EU hlásá? Tuhle hromadu hlodů jste jako vyčetl z prohlášení, že od roku 35 se "zakazuje vyrábět" motory s nenulovými emisemi? Kde tam máte že se musí vyrábět jen elektromobili, kde tam máte že jedině bateriové, kde tam máte, že baterie nemá emise??? 😲 Motor s nulovými emisemi je paradoxně i ten spalovák co spálí to syntetické palivo ;-). Je to totální hovadina, ale matematicky to tak patrně bude, pokud vypustí tolik CO2, kolik pří výrobě odebere...
@8000SAC
@8000SAC 2 ай бұрын
@@martinsmolka "...spalovák co spálí to syntetické palivo..." - to je nějaká nová fantasmagorie...? :O))
@amentma1778
@amentma1778 4 ай бұрын
Ja neskončím v elektroautomobile ale v krematóriu.😂
@GeorgesTechJS
@GeorgesTechJS 5 ай бұрын
Vnímám elektromobilitu, budoucnost a svět kolem naprosto stejně a schoduji se s Vašimi názory.
@siegfriedo
@siegfriedo 4 ай бұрын
tak hlavne at tech schodu neni moc
@852tomas
@852tomas 5 ай бұрын
Fúzní reaktory jsou Sci-fi. Není to něco, kde by bylo možné byť jen předvídat jestli a kdy to bude. Tudíž uvažovat o tom jako o reálné možnosti je nesmysl. A letadla nejsou plně řízená elektronicky. Hlavní ovládání je pořád mechanické.
@killjayteller
@killjayteller 5 ай бұрын
Sci-fi bylo pro lidi ze 60/70 let i náš běžný den roku 2024
@tomaskudrna4833
@tomaskudrna4833 5 ай бұрын
To s letadly už opravdu není pravda dnešní letadla už opravdu nemají kokpit nijak spojený s řízením vše je elektronické až samotné ovládací prvky jsou budto elektromechanické nebo hydraulické. rozdíl je spíš v tom že letadla mají tyto systémy jištěny založním tedy když dojde k poškození hlavního je tam druhý a v některých případench ještě 3 takže je to takřka 100% ale stačí v letadle vyřadit dodávku el proudu a jde dolů jako šutr proto je v letadle hned několik generátorů, hlavní v každém motoru pak pomocná jednodka většinou v ocasu letadla a případně náporový.
@thomasb691
@thomasb691 5 ай бұрын
@@killjaytellerzkuste si poslechnout optimistické názory odborníků, kteří to vidí +- za 100-200 let a jestli vůbec
@killjayteller
@killjayteller 5 ай бұрын
@@thomasb691 to je úplně v pořádku, klidně ať je to za 200 let. Neříkám ze to má byt hned, ale ze to přijde.
@thomasb691
@thomasb691 5 ай бұрын
@@killjayteller když jsou pesimisté pohledy lidí, kteří tomu rozumí/vyvíjejí, i když je to živí a škemrají o každou miliardu, tak je to rozhodně k zamyšlení ;) Věřte, že kdyby řekli dejte nám deset bilionů a za 20 let tu máte prakticky využitelnou fúzi, tak to dostanou bez mrknutí oka. ;) Rozhodně je to na hony daleko od toho, co tvrdí laikové ;)
@pavelhaska1428
@pavelhaska1428 5 ай бұрын
Souhlas. Já to vidím spíš na celkovou změnu vlastnictví. Auto nepotřebuju vlastnit, ale víc mi vyhovuje možnost mít auto, které aktuálně potřebuju. Do budoucna bude vlastnictví auta čím dál dražší. Budeme platit za zábor veřejného prostoru, opotřebení silnic, veřejného znečištění. Ať se to někomu líbí nebo ne, není v pořádku, že 10,5 mil. lidí v ČR má registrováno více než 6 mil. osobních aut. Většina aut někde stojí, jsou zbytečná. A ta která jezdí by neměla obtěžovat ostatní 😂 smradem, hlukem, ...
@killman4098
@killman4098 5 ай бұрын
O sdílené ekonomice se mluví desítky let a nikam se neposunula. Např. sdílená auta stále tvoří promile provozu a nikam to neroste. Naopak většina firem v tomto odvětví krachuje.
@mc1251
@mc1251 4 ай бұрын
A komu patri ten verejní prostor kdyz zan mame platit? Neni to snad nas prostor? Ja nejsem soucast verejnosti? At platí mne! Chci svuj podil!
@miroslavzimcak3244
@miroslavzimcak3244 5 ай бұрын
Takže si to shrneme. Vše je založeno na tom že ovládneme fůzní reakci. Hmm to je fajn. Takže mi na tom že tuhle technologii ovládneme vystavíme závislost na mobilitě? :) A co když ji neovládneme do 10 20 ani 50 let. Protože je to podobné jako s kvantovými počítači. Už desítky let to vypadá, že jsme velice blízko, ale přitom tak daleko. 70% energie je dnes z pálení nečeho a tohle číslo se v následujících letech bude měnit již jen minimálně. Hlavně tedy v Evropě. Dále pokud se přesuneme do utopie, ve které se počítá se sdílením energií v rámci celé EU. Tak si představte jak drahé budou distribuční poplatky pokud by mohl mít každý solární panely na každé střeše? :) A k tomuhle samozřejmě směřujeme. Elektrina nebude drahá protože bude drahá její silová část, ale naopak její distribuce. Je to celkem jasné, stačí jen chvíli zapojit mozkovnu. A proto se taky nikdy nynější investice do fotovolaiky nikomu reálně nevrátí. V nejlepším skončí na nule, ale jelikož si na to většina lidí půjčila tak spíše v mínusu. Jak vnímají elektromobilitu tradiční značky? no GM a Ford, třeba zavírají EV krám. Protože tam jedou už dlouhodobě v červených číslech. Ruší plány na výstavbu nových baterio-fabrik atd. EV Peak je už za námi. Jaká Značka? Toyota. EASY. Jak prodělat kalhoty v následujících letech? Je to dát do Tesly. Ta v následujícíh letech procítí drtivý dopad a srážku s realitou, protože není nadhodnocenější brand než právě Tesla.
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
Tak se nestane vůbec nic - jen od začátku roku 2022 bylo v ČR připojeno 116 000 FVE. S tímto tempem jich za pár let bude dostatek na nabíjení všech EV. V mém případě dodavatel propočítal návratnost za 5-6 let, realita je, že se zaplatila už po 4 letech a 4 měsících. Životnost FVE je 25+ let, takže minimálně dalších 20 let mám elektřinu zadarmo. Přibývá těch, kteří si s FVE pořizují energetické úložiště = v době slunečního svitu nabíjí toto úložiště a večer z tohoto úložiště krmí auto a další spotřebiče v domácnosti. Takže žádné distribuční poplatky. Chtělo by to zapojit mozkovnu než tady zase budete něco slintat 😁
@miroslavzimcak3244
@miroslavzimcak3244 5 ай бұрын
Aha no to musela být hodně divoká kalkulace :))@@elektromotorista
@vladkoky278
@vladkoky278 5 ай бұрын
Rusi sa s fuziou trápia 60 rokov dostali sa k nej na pár sekúnd v Tokamaku.ziadny iný štát ani o niečom takom ani neuvažuje nemaju ani 1% skúsenosti ako ruskí experti,,,fuzia o 100-200-300-500 rokov to už mi budeme na prach.
@elektromotorista
@elektromotorista 5 ай бұрын
​@@miroslavzimcak3244 To jsou oficiální ověřená data z ERÚ. FVE si do konce roku 2023 nemohl nikdo připojit bez licence. Teprve 18.1.2024 podepsal prezident novelu energetického zákona, takže nyní bude počet FVE růst ještě razantnějším tempem.
@karelwagner4952
@karelwagner4952 4 ай бұрын
Největší chyba je v predikci vývoje vsadit na jednu jedinou kartu. Za dvacet, třicet let, může být všechno jinak....😎😎
@EloTime22
@EloTime22 2 ай бұрын
Možná budeme létat ve svém osobním dronu.
@rostislavsasek5676
@rostislavsasek5676 5 ай бұрын
Umim si představit, že EV umí být zábavný. Zatím ale pro mně nemá moc praktického využití. Pokud se potřebujete přesouvat po evropě v nějakým reálným čase tak furt nic moc. Jinak je Vaše predikce závislá na realizaci několika technologií které se stát můžou a nemusí. Pokud tohle video zařadíme mezi díla A.C. Clarka tak fajn
@xgalp05
@xgalp05 5 ай бұрын
"Praktyckeho" ... wow
@rostislavsasek5676
@rostislavsasek5676 5 ай бұрын
🙂@@xgalp05
@AkceleraceElectric
@AkceleraceElectric 5 ай бұрын
Já jezdím třeba za zákazníky z Prahy do Amsterdamu. Po trase 3x 20 minut nabijim (nabijim 15 minut, ale musím zaparkovat atd). Takže dojedu na místo o hodinu později? Spíše ne. S bývalým autem SQ7 jsem někde na trase vždy dal oběd a kávu. Takže hodina stejně v háji.
@honzo94
@honzo94 3 ай бұрын
Takže dojedete ve stejném čase na úkor jen hladový a bez kafča.@@AkceleraceElectric
@AkceleraceElectric
@AkceleraceElectric 3 ай бұрын
@@honzo94 ano. Když totiž nabíjím, tak musím držet tu nabíjecí pistoli, ten konektor. Nemůžu si ani odskočit, ani se najíst ani se napít.
@jayjake
@jayjake 5 ай бұрын
EU, Asie: eletřina, musíme zachránit planetu US: NACPAL JSEM V12 DO MIATY!
@jiriseidl4376
@jiriseidl4376 5 ай бұрын
Ok, elektromobily budou v budoucnu dostupnější a levnější, než dnes. Ale pokud je zákony nezakážeme a neznevýhodníme, proč by neměl být pořád automobil se spalovacím motorem, v jehož výrobě máme zase náskok před elektromobilem, levnější? To spoléháme čistě na příchod fúzního reaktoru?
@pepegano_3578
@pepegano_3578 5 ай бұрын
Přechod na elektromobilitu se nedělá z důvodu ceny, ale z důvodu ekologie a nevypouštění bordelu do ovzduší. Cena je vedlejší efekt, kdy spotřeba energie je u elektroauta násobně nižší a tím je to levnější. Na fúzi nikdo nespoléhá. Technologie pro výrobu čisté levné elektřiny ve velkém je teď a tady. Myslím tím FVE a vítr.
5 ай бұрын
Super video 👍🏼
@myrinaa22lalala51
@myrinaa22lalala51 5 ай бұрын
Já bych třeba doporučil si udělat výlet do severních Čech z Prahy kde se v uhelných elektrárnách vyrábí 1/3 z celkove produkce elektřiny a taky to tam je znát Je to celkem nechutný si pak hrát na čistou mobilitu zatímco jinde kvůli to nekdo odnáší o to víc
@pepegano_3578
@pepegano_3578 5 ай бұрын
Uhelky časem nebudou. Nahradí je OZE, které jsou již dnes levnější a zásadně čistější.
@myrinaa22lalala51
@myrinaa22lalala51 5 ай бұрын
@@pepegano_3578 aha a jak ?
@pepegano_3578
@pepegano_3578 5 ай бұрын
@@myrinaa22lalala51 Jednoduše. Výstavbou nových zdrojů. Již se na tom pracuje.
@myrinaa22lalala51
@myrinaa22lalala51 5 ай бұрын
@@pepegano_3578 no já nevím v severozápadním Německu si to mysleli taky a nakonec ještě rozšiřují starý uhelný důl a odneslo to pole vetrniku
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 4 ай бұрын
Větší hloupost jste napsat nemohl. Na výárobu 1 L benzínu se jen v rafinerii spotřebuje 1,3 kWh elektřiny. Na to ujede můj elektormobil rovnou 10 km. A nepotřebujetu rafinerii, benzínku, naftovou cisternu k rozvozu atd. at. Nabíjím ho z obyčejné zásuvky z nuly do 100% za 4,5 hodiny.
@thomasb691
@thomasb691 5 ай бұрын
- Vzhledem k pokřivení tržních mechanismů je předpověď budoucnosti celkem jasná. Nechat to na volném trhu, tak bych si tak jistý nebyl. Reálný "gamechanger" přijde v momentě, kdy nahradíme baterii za něco výrazně lepšího. - Lidé kteří se zabývají Fúzí, tak říkají něco o cca 10 generacích. = Z mého pohledu to spíš vypadá, že moc praktickému využití nevěří a to v dohledné době ani té vzdálené. Petr Mára ji očekává ~ za jednu generaci. Je fakt, že výkonný HW v kombinaci s AI to může urychlit, ale v tomhle bodě bych zůstal konzervativnější. - Srovnatelnou rychlost doplňování energie s ICEV by vyžadovalo mít nabíječky o výkonu aspoň 5-10 MW. Vážně v to někdo věří? To už by nebylo o investování x bilionů €, ale o mnohonásobných investicích do potřebné infrastruktury. Tyhle náklady rozpustit v provozních, tak to nechce fakticky asi nikdo :)
@pernicek386
@pernicek386 5 ай бұрын
10 generací? To je kolko? 250 rokov? Neviem kde si našiel tieto informácie. Ale predpokladaná vystavba experimentálneho reaktoru je okolo roku 2050
@thomasb691
@thomasb691 5 ай бұрын
@@pernicek386 a to je přesně ten rok, kdy dojde k smysluplnému komerčnímu využití :D ach jo ...je to těžké
@petrparasek1141
@petrparasek1141 5 ай бұрын
Celkem s vámi souhlasím až na tu fúzi. Fúze nikdy za vašeho života nebude a je dost pravděpodobné že nebude nikdy . Posledních 50 let let se říká že do 30 let bude fúze a po 50 letech nám zbývá pořád 30 let. Nesmírně vzdálená je jenom udržitelná fúze a elektrárna z ní je skoro prakticky nemožná. Hodně lidí laiků může argumentoval vždyť se staví ITER a to je prakticky předskokana před elektrárnou 😊 bohužel tak to není. Výzkum fúze je de facto z 99% přínosný jako materiálový výzkum který nám přinese přínos v hodně oborech kolem a je to 100% užitečná věc. Ale to že z toho bude jednou termojaderná fúze tak ta bohužel nebude asi nikdy. Je to dáno z fyzikou a to že probíhá fúze na slunci je něco úplně jiného a nesrovnatelného. Vysvětlit to by bylo na mnohahodinovou diskuzi. Určitě se v budoucnu objeví jiné technologie ale opravdu fúze aby byla komerčně využitelné jako elektrárna tak to možné není. Dneska neexistuje materiál který by vydržel tu teplotu to je fakt a není ani žádná vyze ani náznak že by v nadcházejících 20 letech někdo přišel s materiálem který by to dokázal není vůbec nic ani ťuk. Tokamaky jsou řešeny tak že se fúze izoluje elektromagnetickým polem. Laboratorně na pokusy paráda využitelnost pro elektrárnu 0% bohužel. To vám řekne každý jaderný fyzik kterého se zeptáte není materiál který to vydrží a není ani žádná teorie na stole materiálu který by se dal vyvinout. Třeba s rozmachem AI nás to zavede na novou cestu ale periodická tabulka je známá a fyziku ošulit se ještě nikomu nepovedlo.
@Michael-pe5gh
@Michael-pe5gh 5 ай бұрын
Nesmysl :) .. nemožná je jen dokud jí někdo tady na zemi nerealizuje, tak jak to bylo v historii s většinou průlomových technologii :) - na fůzním reaktoru se pracuje po celém světě, různé technické přístupy a v principu není nic co by nám bránilo fuzní reaktor udělat. Nemá cenu pouštět se do rozporování detailů. Bez debat je to jedna z největších výzev v historii lidstva, ale v poslední době se toho kolem fůze dělo hodně a vypadá to že jsme na dobré cestě. Co to sleduji já a byť je to těžké predikovat, tak spíš si myslím že komerní fůzní reaktory v drůhé polovině století. Konec konců nám nic jiného nezbývá, buď to vyřešíme a zbavíme se závislosti na fosilních palivech nebo nás čeká úpadek. Upadek po všech stránkách a možná tím pádem také ve v výsledku vyhynutí. Jinak Petře skvělé video, souhlasím naprosto, dává to smysl a takhle budou věcí v příštích desítkach let nejpravděpodobněji vypadat.
@petrparasek1141
@petrparasek1141 5 ай бұрын
@@Michael-pe5gh sledujete zprávy nebo někoho kdo fyzice rozumí dost podstatný rozdíl 🙂 ty věci jsou opravdu neřešitelné 🙂 na dobré cestě to není jak sem psal žádný fyzik/ vědec nemá ani tušení ani žádný hypoteticky úspěšný projekt v budoucnu jak z toho udělat elektrárnu 🤣 prostě to opravdu nejde z fyzikálního hlediska 🙂 musíte sledovat přednášky od lidí z oboru a taky netuším jestli máte nějaký základní znalosti z fyziky popřípadě jak pokročile.
@vladkoky278
@vladkoky278 5 ай бұрын
​@@Michael-pe5ghnajlepší experti sú Rusi trápia sa s TOKAMAKOM 6,robia na tom 60 rokov dokážu má pár sekúnd vytvoriť fuziu nič viac nikto nikde sa ďalej nedostal.nemas predstavu čo je fuzia aké materiály a teploty tam vládnu a z čoho musia byť vyrobené elektromagnety aby to udržali pokope.
@dostalerik
@dostalerik 5 ай бұрын
Myslím si, že to bude krapec složitější (s čínskými auty), vzhledem k podílu automotivu v Evropě.
@petrhajduk9955
@petrhajduk9955 5 ай бұрын
Fúzní reaktory tu rovnici mění spíš opačným směrem. Pokud proud nebude stát skoro nic, bude jednoduché vyrobit syntetické palivo, mimochodem mnohem čistší než z pravěkých rostlin. Pokud tedy spalovák bude pořád nabízet větší pohodlí, jistotu zejména třeba někde na Aljašce v zimě bez slunce, tak si myslím, že minimálně tam se spalováky udrží. A pokud třeba Němci budou dál chtít jezdit dvoustovkou mezi Mnichovem a Berlínem, tak tam to nezachrání ani solid-state baterie.
@ondrejkarpisek6309
@ondrejkarpisek6309 5 ай бұрын
Pan Petr pořád hovoří o Číně, Tesle a občas Evropě (především o luxusních značkách), ale ani jednou nezaznělo slovo Japonsko :) Přitom Toyota je leader v eletromobilitě, dělá cenově dostupnější auta něž Tesla a přitom co se spolehlivosti a kvality týče je o několik levelů jinde.
@pepegano_3578
@pepegano_3578 5 ай бұрын
Z toho co nabízí v Evropě to nevypadá.
@mareksykora779
@mareksykora779 5 ай бұрын
Japonci především ví, že zavádění elektromobilů u nich nesnižuje emise CO2, ale naopak je zvyšuje. Elektřinu produkují spalováním uhlí (jako my) a dobře si umí spočítat, že je ekologičtější dovážet tankery ropu a spalovat ji ve spalovacích motorech, než dovážet nákladními loděmi uhlí a spalovat ho pro výrobu elektřiny pohánějící srovnatelné množství elektromobilů.
@ptygr
@ptygr 5 ай бұрын
Toyota je všechno možné, jen ne leader v elektromobilitě. Japonci (netýká se jen Toyoty) dlouhá léta sázeli na vodík. Začínali s tím už někdy na konci 90. let a sveřepě do toho investovali až do nedávné doby, kdy pochopili, že vodík je pro osobní auta slepá ulička a na poslední chvíli přešaltovali na elektro. Ale zatím jen následují ostatní. Leadrem v elektromobilitě je opravdu Tesla a Číňani. Korejci a Japonci do toho teprve naskakují a v Evropě jsou dinosauři...
@mareksykora779
@mareksykora779 5 ай бұрын
@@ptygr Toyota je number one v elektromobilitě. Byl to právě její hybrid Prius, který to všechno rozjel. Tedy všechny výhody přidání výkonu při rychlých rozjezdech a rekuperace při brždění ve městě. Současně ale právě myslí i na tu ekologii, takže ví že v drtivé většině světa je čistě bateriové auto neekologické, protože zvyšuje spotřebu elektřiny v dané oblasti, kterou pokryjí jen uhelné elektrárny, což znamená víc emisí CO2 než když jedete s hybridem, který má tu baterii k rekuperaci, ale ne jako hlavní pohon.
@pepegano_3578
@pepegano_3578 5 ай бұрын
@@ptygr Japonci měli právě našlápnuto hodně dobře. Příkladem je Mitsubishi i-Miev nebo Nissan Leaf. Bohužel Mitsubishi pořádně nenavázalo dále a Nissan si nechal ujet vlak, kdy druhá generace Leafu je v dnešní době zásadně zaostalá co se baterie týče. (nebo předražená) Pěkné použitelné elektroauto bylo už v devadesátých letech od General Motors model EV1. Pronajali to lidem, po čase se toho lekli, sebrali je a sešrotovali.
@andrejsnajdr2673
@andrejsnajdr2673 5 ай бұрын
Až příliš optimistický ohledně fúzní energie. Ne že bych nebyl také fanoušek, ale reálně jsme teď spíš ve fázi testování prototypů, je to neuvěřitelně drahé a i kdybychom už dnes měli ziskový prototyp schopný napájet třeba milion domácností, tak pořád potrvá roky než to bude tvořit nějaké větší procenta světové produkce. Od první jaderné elektrárny (spíš myslím výzkum) trvalo víc jak 15 let než se začalo jádro trochu rozšiřovat, a do větších procent. I dnes v podstatě jedeme na fosilní energii, jaderná má jen něco přes 10%. Aby se fúzní rozšířila musí to být dostatečně levné, aby se i pro méně bohaté státy návratnost počítala třeba do 30 let (maximálně 50). Podle mne 10 let než bude mít Čína první prototyp ze kterého už budou vycházet komerční elektrárny, a dalších 10 než vůbec bude první velká komerční elektrárna. A pokud to bude skutečně něco co mění pravidla hry tak v ČR první bude 2065 :-).
@Tomangelteam
@Tomangelteam 3 ай бұрын
Úplně tomu nevěřím ;) pro mě nejnovější Diesel je do dnes nejlepší volba proste chápu a respektuji tu vaši politiku. Nejsem pro západní
@pedros6622
@pedros6622 5 ай бұрын
Petr to vzal fakt dost obsáhle, je to polemika co bude když bude. Tady je má polemika na nadhozená témata. - Začnu tím, že nesouhlasím, že to je technologie vhodná pro všechny, alespoň ne v horizontu nějakých následujících pár let či desetiletí. - Jenom nízká cena Čínských elektrických vehiklů to prostě nespasí. - Není připravená infrastruktura ve městech, natož mimo velká města. - Ta auta můžou být sebe dostupnější, technicky na vysoké úrovni. Ale i tak se v 90% technických údajů o dojezdu a spotřebě uvádějí optimistické údaje z laboratoře a realita je úplně někde jinde. Ale budiž. - Existující dobíjecí síť je roztříštěná mnoho typů dobíjecích stojanů s různým výkonem dobíjení, tedy i časovou ztrátou u nabíječky. Desítky aplikací nebo čipových karet někde platí někde ne. Když nemáš správnou apku, ale jen platební kartu tak platíš víc a nebo nedobiješ vůbec. Stojany jsou tu a tam mimo provoz a atd. Prostě ke komfortu kdy dojedu na benzinku natankuji a za 10 min jsem pryč to má hodně daleko. - Být otrokem auta kde se musím třást aby náhodou na D1 nebyla zácpa nedej bože ještě v zimě a mít 10% baterie na dojezd k tomu jsem prostě ještě nedospěl. Sorry nejsem škarohlíd, ale odmítám sloužit věci která má sloužit mně. - Trh jistě za pár let ukáže, jestli je směr elektro aut ten správný a jestli se neobjeví jiná technologie, která nebude jen elektrická. - Automobilky se nechali natlačit do něčeho co chce EU, ale ne už tak běžný spotřebitel. - Dostupnost drahých kovů na výrobu baterií má své limity a jestli ho je dost pro plnou elektrifikaci Evropy, USA a Číny to netuším. - Fúzní reaktor je zatím jen na papíře a lidstvo čekají další desítky let bádání než se někde uvede do praxe. První reálný testovací projekt, který se měl stavět v USA byl odpískán.
@ondrejkarpisek6309
@ondrejkarpisek6309 5 ай бұрын
EU to chce po automobilkách proto, že to spotřebitel potřebuje, ne že to chce. Kdyby se vše nechalo na spotřebitelích, tak to tady vypadá jako v Mad Maxovi.
@mikulasstastny8302
@mikulasstastny8302 5 ай бұрын
Nevidím důvod, proč by se většina těchto problémů nemohla během následujících desetiletí vyřešit, snad jen fúzní reaktor bude běh na dlouhou trať. Ono se stačí podívat na posun elektromobilů za posledních 10 let. Do největšího problému elektromobilů - baterie se už pár let masivně investuje a z jejich posunu bude těžit mnohem více odvětví než jen automobilový průmysl.
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 4 ай бұрын
Melete dávno vyvrácené nesmysly. www.asep.cz/_files/ugd/cd8877_303ef9da54444a7998dd8fd849258e3d.pdf
iPhone 15 Pro Max v ULTRA detailu. Prvních 24 hodin 🔥
26:50
Petr Mára
Рет қаралды 156 М.
Always be more smart #shorts
00:32
Jin and Hattie
Рет қаралды 43 МЛН
Must-have gadget for every toilet! 🤩 #gadget
00:27
GiGaZoom
Рет қаралды 12 МЛН
I wish I could change THIS fast! 🤣
00:33
America's Got Talent
Рет қаралды 95 МЛН
Вечный ДВИГАТЕЛЬ!⚙️ #shorts
00:27
Гараж 54
Рет қаралды 13 МЛН
Rolex je levná značka. Tečka.
16:56
Petr Mára
Рет қаралды 97 М.
Všechno pomíjivý je... a netrvá nic věčně! LIFE is SHORT
10:33
Main filter..
0:15
CikoYt
Рет қаралды 13 МЛН
Худший продукт Apple
0:53
Rozetked
Рет қаралды 34 М.
В России ускорили интернет в 1000 раз
0:18
Короче, новости
Рет қаралды 1,2 МЛН
Мой инст: denkiselef. Как забрать телефон через экран.
0:54