No video

WLZ and artificial intelligence: Revolution or failure in cable selection?

  Рет қаралды 2,228

Electrical engineering Cracow

Electrical engineering Cracow

Күн бұрын

Пікірлер: 43
@obvioustruth
@obvioustruth 5 ай бұрын
To się zmieni. Za 5 lat poziom AI będzie sporo wyższy.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 5 ай бұрын
Myślę, że już jest znacznie wyższy niż ten o którym wiemy :). Ale do wytrenowania potrzebne są wiarygodne dane - i tu wchodzi cały na biało "czynnik ludzki"... Te bzdury to właśnie ludzie wypisują, a AI tego nie weryfikuje. Czas pokaże co będzie - sam jestem ciekawy, 30 lat temu ludzie myśleli że w dzisiejszych czasach będą latające samochody, a co mamy? Informację na akumulatorze, że płyn wewnątrz nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu. Patrząc na wartość merytoryczną informacji w Internecie - trzeba by było pewnie opracować np. osobny model, trenowany na wartościowych danych - czyli z pomięciem naszych grup i forów :).
@haczyk84
@haczyk84 4 ай бұрын
Robiłem podobny test pod kątem przewodu do zmywarki. Nie wyszło. Albo inaczej coś wyszło i potem samo sobie przeczyło.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 4 ай бұрын
Niestety w tej dziedzinie AI się nie sprawdza - ma wiele zastosowań, ale tu nadal człowiek z wiedzą jest potrzebny. Chociaż czytając niektóre wpisy na grupach czy forach - różnicy wielkiej nie widać :).
@ijontichy6070
@ijontichy6070 5 ай бұрын
Dobitny dowód na naszą ludzi wyższość nad AI
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 5 ай бұрын
Teoretycznie tak, ale czytając wpisy na grupach czy forach to można mieć spore wątpliwości :). No i AI się rozwija, a ludzkość (jako całość oczywiście, nie jednostki)? Następny film będzie właśnie zainspirowany wpisami na jednej z grup - kilkadziesiąt odpowiedzi, wszystkie błędne... Nie tak łatwo utrzymać wiarę w ludzkość. AI przynajmniej na wstępie informuje, że odpowiedzi mogą być błędne. A ludzie?
@ijontichy6070
@ijontichy6070 5 ай бұрын
@@elektrotechnika-krakow Dziękuję za odpowiedź! Nadal podtrzymuję swój pogląd , ponieważ to właśnie człowiek, konkretnie zespoły ludzi stworzyli i rozwijają to narzędzie . Pozdrawiam !
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 5 ай бұрын
Zgadzam się - ale tworzeniem czy rozwijaniem nowych technologii, czy udoskonalaniem starych zajmuje się tylko niewielka część ludzkości. Błędy które popełniło AI - to nie jej błędy - tylko powielone ludzkie błędy. Sztuczna "inteligencja" przecież nie jest inteligencją (przynajmniej ta do której mamy dostęp i o której wiemy) - została "nauczona" na ludzkich błędach i tylko je powiela. Taki przypadek zauważony wczoraj - człowiek wpatrzony w telefon, ze słuchawkami na uszach szedł wzdłuż ulicy i nagle obrócił się i wszedł na pasy bez oderwania wzroku od telefonu, praktycznie pod jadący samochód. Miał szczęście, uniknął wypadku, chociaż mało brakowało. Dodam że było ciemno, światła samochodu jadącego powoli dobrze widoczne dla pieszego (przynajmniej ja je widziałem z daleka dochodząc do tego przejścia), natomiast pieszy dla kierowcy słabo widoczny. I taka myśl. Przecież prosty robot, na arduino, z podstawowymi czujnikami, jakie robiło się wiele lat temu, bez AI, poradziłby sobie lepiej niż ten osobnik. A takich przypadków w różnych dziedzinach życia widzi się wiele - może ja z racji zawodu na wiele trafiam. Może AI nigdy nie przewyższy części ludzkości, ale jest też cześć ludzkości którą przewyższa nawet bardzo prosta automatyka...
@ijontichy6070
@ijontichy6070 5 ай бұрын
@@elektrotechnika-krakowDziękuję za odpowiedź ! Wzajemnie się zgadzamy ze sobą,że to człowiek jest tym kluczowym czynnikiem, a co do ostatniego twojego zdania to też tak uważam, jest na świecie całkiem sporo takich ludzi...
@jacekmixer2078
@jacekmixer2078 5 ай бұрын
Mimo wszystko jako model językowy radzi sobie Jestem ciekaw kto nie będąc elektrykiem poradziłby sobie lepiej
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 5 ай бұрын
Nie musimy, aż tak daleko szukać :). Raczej zapytałbym ile osób uważających się za elektryków popełnia tu krytyczne błędy i jeszcze udziela porad innym. Te błędne informacje to kopiowanie ludzkich wypowiedzi... Ale oczywiście zgadzam się że AI może być przydatna, nawet bardzo - w poprzednim filmie na temat AI w elektronice poradziła sobie lepiej z programem dla Arduino niż ja - przynajmniej pod względem kodu i czasu wykonania.
@KRatajek
@KRatajek 5 ай бұрын
Zrobiłeś coś co nie ma sensu, na starych modelach ze złym promptem.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 5 ай бұрын
Chciałem pokazać jak to wygląda od strony zwykłego użytkownika, a nie specjalisty od AI - zadałem pytanie w sposób w jaki najczęściej pada na grupach czy forach. No i wykorzystałem popularne modele - takie jakich może użyć "zwykły Kowalski". Przetestowałem też inne prompty - ten sam efekt. Jaki byłby odpowiedni model i prompt?
@amanu12
@amanu12 2 ай бұрын
?
@cati0n
@cati0n 5 ай бұрын
Po co dawać 4x10 jak mozna 5x6?
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 5 ай бұрын
Różnica w cenie niewielka (w porównaniu z całością kosztów), a w przyszłości będzie możliwość zwiększenia mocy umownej bez wymiany kabla, dodatkowo mniejsze spadki napięć, mniejsza IPZ i straty na kablu. Jakbym wybierał dla siebie to taki bym wybrał.
@zino7945
@zino7945 5 ай бұрын
10mm juz jest ze sporym zapasem na najpopularniejsze przylacze 25A wystarczajaca zyla to 4mm
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 5 ай бұрын
To już kwestia indywidualna, są też stare sieci gdzie IPZ samej sieci jest duża, albo WLZ długi. Osobiście w domu jednorodzinnym, przy niewielkiej odległości kładłbym co najmniej 10mm2 w miedzi - różnica w cenie kabla byłaby niewielka w porównaniu z samą robocizną i sprzętem, a nie wiadomo co w przyszłości będzie potrzebne - np. szybka ładowarka do samochodów.
@zino7945
@zino7945 5 ай бұрын
10mm bym dal ale 16 to nie wiem po co a co do ladowarek to ja tam se wole do baku nalac
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 5 ай бұрын
Dwie szybkie ładowarki do samochodów, pompa ciepła, jacuzzi ogrodowe, koparki kryptowalut i już może się okazać że 16mm2 będzie miało sens.
@kalapita226
@kalapita226 5 ай бұрын
2024 rok, ludzie dalej nie używają GPT-4
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 5 ай бұрын
A Bing to nie GPT-4? Tym się MS chwali "Bing z Chat-GPT 4", Copilot z "Chat-GPT 4".
@andrzej3511
@andrzej3511 Ай бұрын
Bo to jest, panie, SZTUCZNA PÓŁINTELIGENCJA! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 Świetnie dopasowana do gros użytkowników... 😒😒😒 Ktoś tu napisał, że za 5 lat poziom AI będzie sporo wyższy. Ja twierdzę, że wprost przeciwnie! Przynajmniej na polskim AI, po reformach pani Nowackiej...
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow Ай бұрын
Myślę, że nawet nie pół inteligencja... A w kwestii systemu edukacji - od wielu lat nadaje się tylko zmiany, wiedza teoretyczna która jest "pompowana" w dzieci jest w większości bezużyteczna w życiu, poza tym i tak jest pod ręką - np. w telefonie, a bardzo brakuje sposobów na pozyskanie rzetelnej wiedzy, oddzielenie bzdur od prawdy, i co najważniejsze praktycznego wykorzystania tej wiedzy. Ludzie potrafią po szkole obliczyć sinus kąta, a nie potrafią własnego PIT'a wypełnić. Uczą się rozwiązywać równania, a nie uczą się po co je rozwiązywać... Czasem się zastanawiam czy w tym systemie nauczania drastyczne obniżenie poziomu wpłynęło by negatywnie. Na razie nie ma zadań domowych - czyli mniej zupełnie zbędnej, kompletnie bezużytecznej wiedzy trafia do dzieci. Za to mają czas na rozwijanie zainteresowań i pasji - a to akurat w życiu może się przydać, bardziej niż uczenie się teorii z której skorzystają dopiero jak będą swoim dzieciom udzielać korepetycji... Pożyjemy zobaczymy co z tego wyjdzie.
@andrzej3511
@andrzej3511 Ай бұрын
@@elektrotechnika-krakow Ciekawa teoria: "bezużyteczna wiedza"... A ja twierdzę, że wysoki poziom wiedzy ogólnej skutkuje łatwością przyswajania wiedzy szczególnej - w tym zawodowej! Ale ja jestem stary ramol, który MUSIAŁ znać historię, geografię, język polski, matmę i wiele innych rzeczy bo belfrzy nie chcieli inaczej do matury dopuszczać. I jakoś nikt się nie stresował, nikt nie skakał przez okna, a ludzie poważnie traktowali podręczniki i kajety i dzięki temu cisnęli na uczelnie. Szczególnie te dobre!!! Zaś uczeń który śmiał choćby krzywo spojrzeć na nauczyciela miał na grubo przesrane... O tym, żeby fikać nawet przez myśl nie przeszło jednemu z drugim bo to skutkowało natychmiastowym relegowaniem wprost do poprawczaka via sąd. Jak to się kiedyś mówiło "z bomby", czyli w trybie doraźnym mówiąc językiem prawniczym. Jeszcze się dobrze taki filutek nie obejrzał jak już jechał na szczocie korytarz w poprawczaku... Jeśli ktoś powie: "terror", "dyktat", ja na to odpowiadam: bezpośredni związek występku i kary. BARDZO SKUTECZNY! I co by nie chcieć mówić, dopóki debile od polityki nie zaczęli wsadzać łap do edukacji to ówczesny technik reprezentował większą wartość niż współczesny "inżynier". Wiem o czym piszę bo mam z takim orłami do czynienia. To są takie osły, że elementarnych podstaw nie znają!!!! I na cóż im zasoby w sieci, skoro nie mają najbledszego pojęcia jak z nich korzystać? Zaś stary rzemiecha (który nie potrzebuje internetowych zasobów bo potrzebną wiedzę ma "na pokładzie" - we własnej bańce) to dla nich nieosiągalne mistrzostwo, bo durnie nie potrafią skoncetrować uwagi dłużej niż pięć minut! Nie wiem dlaczego, może dlatego, że zamuleni "białym szaleństwem"?
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow Ай бұрын
Ja też młody nie jestem i musiałem wiedzę teoretyczną przyswajać - a jak się nie przyswoiło to się linijką obrywało. A i tak więcej pożytecznych i wartościowych wiadomości czy umiejętności pozyskałem właśnie z pasji niż z podstawówki, technikum czy studiów - w moim przypadku to się akurat udało połączyć. Ale gdybym miał więcej czasu na pasję w szkole - moja wiedza i umiejętności w byłyby na znacznie wyższym poziomie. Uważam, że zmarnowałem bardzo dużo czasu w szkole na pozyskiwanie wiedzy która nie przydała się i nigdy się nie przyda - cała masa wiedzy której nigdy nie użyję - chyba że w celu przekazania jej dzieciom, które też jej nie użyją... Ale czasy się zmieniły, i szkoła też powinna. Od wielu lat brakuje najważniejszego - nauki logicznego myślenia, rozwiązywania problemów, wyciągania wniosków i wykorzystywania tej wiedzy teoretycznej. Bo wiedzę mamy na wyciągnięcie ręki, ale jest bezużyteczna jeśli nie umiemy z niej skorzystać. I tego szkoła powinna w dzisiejszych czasach uczyć - kreatywności, szukania sposobów, wykorzystania wiedzy do której mamy dostęp. Pruski system mający produkować bezmyślną i posłuszną siłę roboczą powinien już dawno zostać wycofany.
@andrzej3511
@andrzej3511 Ай бұрын
@@elektrotechnika-krakow Szanowny panie, aby oddawać się intelektualnym rozkoszom w rozumieniu Akademii Platona trzeba NAJPIERW nauczyć się czytać, potem pisać. Dołożyć do tego jakąś wiedzę historyczną, geografię poznawszy matmę - i tak krok po kroku zdobywać wiedzę OGÓLNĄ, by móc potem czy w technikum, czy na uczelni trzasnąć rachunek liczb zespolonych, rachunek macierzowy, a wreszcie analizę harmoniczą i rozkład Fouriera by umieć policzyć stany nieustalone w obwodach zmienno i przemiennoprądowych. I daję słowo honoru, tak jak budynku nie da się zbudować bez fundamentów, tak w obwodach elektrycznych i elektronicznych (z zawodu i PASJI jestem elektronikiem) tak samo bez podstaw które zdobywa się nie raz oberwawszy linijką po łapach (już to dosłownie, już to w przenośni) nijak nie sposób powiedzieć o sobie: "jestem elektrykiem", "jestem elektronikiem". Co do "pruskiej dyscypliny". Rozbrykanym młodzieńcom na prawdę się ona przydaje - wiem, bo sam nim kiedyś byłem i niejeden małpi figiel mam na koncie... Na drugim biegunie mamy "bezstresowy chów cieląt". Dosłownie: wiedza, kojarzenie, logiczne myślenie na poziomie CIELĘCIA. Wszystko w imię eliminacji stresu!!!! No to kiedy bezstresowy, rozkapryszony chłopczyk ma stać się twardym, prącym do celu inteligentnym i wykształconym mężczyzną? Hę? Czy nie wystarczy tych Piotrusiów Panów nie potrafiących stworzyć rodziny, zbudować jej dom i wychować dzieciaki? Jak pan myśli, gdzie są korzenie fatalnej demografii? Właśnie tu: w szkołach!!!!! "Bezstresowe wychowanie".... Niech szlag trafi to zasrane lewactwo!!!!!!!!!!! Nie, absolutnie się z panem nie zgadzam. Szkoła powinna być ostoją dyscypliny (tak jak w najlepszych szkołach angielskich z internatem - tam dopiero jest dryl, Prusacy mogliby się w nich drylu nauczyć - a mimo to rodzice, których na to stać, płacą bardzo słone czesne mimo lamentu swoich latorośli.) I uczą, a jakże, tylko zużycie linijek mają niesamowicie wysokie... Uczą jak należy, nawet dykcji! Dzieci foreignerów mają w dwójnasób przesrane ale kończąc taką szkołę gadają jak rodowity angol z arystokratycznym pochodzeniem. Do tego legitymują się wiedzą, o której absolwenci szkół publicznych mogą tylko śnić jeśli w ogóle zdają sobie sprawę z istnienia tej wiedzy. Szkoła musi wyrobić masę nawyków (czytania, czytania i jeszcze raz czytania! Albo tak dziś niemodnego patriotyzmu!!!!), szkoła musi wtłoczyć do pustych łebków określone kwantum wiedzy, tak by świadectwo ukończenia było GWARANCJĄ, że młody człowiek jest w stanie sprostać zadaniom odpowiadającym jego wykształceniu. A nie papierkiem, który łatwo podrobić bo i tak nikt nie oczekuje że legitymujący się nim młodzian cokolwiek sobą reprezentuje poza rozdętym pod niebiosa ego i masą rozczeń do świata. A pasjonat będzie pogłębiać swoją wiedzę tak, czy siak. Właśnie dlatego, że go ta dyscyplina wiedzy PASJONUJE. I wie pan co? Jest sposób by pogodzić wydawałoby się sprzeczne wymogi! Po pierwsze: oprócz szkół publicznych pozwolić na stworzenie szkół PRYWATNYCH (nie "niepublicznych"), na wzór angielski. Dlaczego prywatnych? By był ktoś kto ODPOWIADA za poziom swojej szkoły!!! I oprócz wewnętrzego egzaminu (bardzo trudnego), urządzać egzaminy państwowe, takie jak w szkołach państwowych (a nie dla matołów jak w szkołach dla dzieci specjalnej troski - czyli właśnie "niepubliczbych"). By nikt nie śmiał powiedzieć, że w szkołach prywatnych dostaje się dyplom za kaskę mamusiów i tatusiów... By te szkoły były synonimem jakości kształcenia. Tak jak niegdysiejsza matura Wawelberga. I tyle. Chcą mamusiowie i tatusiowie porządnie wykształcić szczeniaka? Niech bulą! Nie chce szczeniak się kształcić? Armia przyjmie takich z otwartymi ramionami (oprócz wykształconych specjalistów!), bo choćby nie wiem co mówić i jak chcieć ukrywać niewygodną prawdę mięso armatnie jest zawsze potrzebne i ktoś MUSI te cholerne okopy kopać... Szkoda więc na to tracić najcenniejsze elity. Zaś armia ma to do siebie, że kaprale największego głąba i opornika przerobią na całkiem porządnego żołnierza... Jak? Ano właśnie dryl! REGULAMINOWY, a jakże! Niechże więc byłaby to edukacja na poziomie wojskowych szkół zawodowych, szkoły elewów. A szkoły wojskowe doskonale uczą od podstaw - jak należy! Mam tłumaczyć jak? Z zyskiem dla wszystkich.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow Ай бұрын
@@andrzej3511 Zgadzam się że aby zbudować dom to potrzebne są fundamenty. Ale jeśli fundamenty będą w innym miejscu niż dom, to będą bezużyteczne. A czas i środki będą zmarnowane. I tak właśnie niestety wygląda nasze szkolnictwo. Ja uważam, że straciłem masę czasu na uczenie się rzeczy które nigdy się nie przydały i nie przydadzą. I które zapomniałem zaraz po szkole. To był zwyczajnie zmarnowany czas. A mogłem w tym czasie zdobyć przydatną wiedzę lub umiejętności. Nauczyć się czegoś co by się przydało, przynosiło korzyści. Teraz bardzo żałuję, ze wielu rzeczy się nie nauczyłem, chociaż chciałem i mogłem, ale byłem zmuszony przez system do nauki bezużytecznych rzeczy. Bezużytecznych czyli takich, których nigdy nie użyję - i nigdy ani mi, ani nikomu innemu korzyści nie przyniosą. A ponieważ nadal z systemem edukacji pośrednio mam styczność to widzę jak działa - a działa bardzo źle - znacznie gorzej niż za czasów mojej nauki. A nadmierna dyscyplina w szkole ma też swoje minusy - zabija kreatywność, pomysłowość, "wbija w szablony" - taki wytresowany człowiek to się właśnie do armii nadaje, albo korporacji czy na halę produkcyjną... Taki może i zbuduje fundamenty, ale tylko i wyłącznie jeśli ktoś nim pokieruje, albo wg jednego szablonu. Jeśli szkoły będą tresować takich "szablonowych" to jako naród będziemy jedynie narzędziami, tanią i posłuszną siłą roboczą. Poza tym to nie szkoła powinna uczyć dyscypliny, a rodzice. Szkoła powinna przekazywać wiedzę, która przydatna w życiu, a od wychowania są rodzice - to ich zadanie.
The structure and principle of operation of an RCD - simple and aesy
16:23
Elektrotechnika Kraków
Рет қаралды 6 М.
Кадр сыртындағы қызықтар | Келінжан
00:16
Magic? 😨
00:14
Andrey Grechka
Рет қаралды 16 МЛН
Before VS during the CONCERT 🔥 "Aliby" | Andra Gogan
00:13
Andra Gogan
Рет қаралды 7 МЛН
OMG what happened??😳 filaretiki family✨ #social
01:00
Filaretiki
Рет қаралды 13 МЛН
Mikroskop do elektroniki za mniej niż 200 PLN? 2 pomysły.
8:54
Elektrotechnika Kraków
Рет қаралды 6 М.
Claude 3: Schlägt ChatGPT in JEDEM Test!
25:29
The Morpheus
Рет қаралды 141 М.
Old installations - threats, protection, zeroing, differential, TNC.
9:01
Elektrotechnika Kraków
Рет қаралды 15 М.
jak znaleźć idealny KIERUNEK STUDIÓW, którego nie wyprze AI
13:54
Michał Kuryłek
Рет қаралды 20 М.
Short Circuit Loop Impedance - a simple and accessible guide.
21:24
Elektrotechnika Kraków
Рет қаралды 72 М.
Кадр сыртындағы қызықтар | Келінжан
00:16