WWVLOG 72 Jak żyć zdrowo i długo

  Рет қаралды 4,244

Wojtek Woźniczka

Wojtek Woźniczka

Жыл бұрын

W tym odcinku rozmawiam z Dr. Jakubem Szmerem, urologiem i andrologiem na temat tego, jak najdłużej zachować zdrowie i funkcjonować optymalnie.
O czym rozmawiamy?
O filarach długiego życia
O efektywnym spaniu
O optymalnej diecie (veganie nie będą zadowoleni ;))
O aktywności fizycznej
O balansie pomiędzy pracą a regeneracją
O suplementacji.
Jeśli odcinek się Wam spodoba, zajmiemy się bardziej zaawansowanymi tematami a w tym antyagingiem i odwracaniem pewnych procesów na poziomie komórkowym.
Link do profilu Kuby: / lekarz.meskich.spraw

Пікірлер: 49
@L.F.1987
@L.F.1987 Ай бұрын
Super wywiad. Bez zbędnego pierniczenia.
@wojtekwozniczka492
@wojtekwozniczka492 Ай бұрын
Dzięki!
@L.F.1987
@L.F.1987 Ай бұрын
@@wojtekwozniczka492 Wojtku - zrób spotkanie z p. Jakubem gdzie porozmawiacie o diecie jaką stosuje sam Pan Jakub - w sensie co je na co dzień, jak przygotowuję dania , ile osiłków. Byłoby super.
@wojtekwozniczka492
@wojtekwozniczka492 Ай бұрын
@@L.F.1987 odcinek o Carnivore widziałeś?
@soko5822
@soko5822 7 ай бұрын
Niesamowita wiedza Pana Doktora szacun🙏🥇🥇🥇Wspaniała rozmowa👍
@bibliusz777
@bibliusz777 Жыл бұрын
mnie bardzo zainteresowało rozróżnienie warzywa vs owoce ponadto na ogół warzywa są jednoroczne, a owoce wieloletnie 👍 jeśli ktoś chce patrzeć holistycznie, to myślę, że warto zainteresować się tematem energii i wyczerpywania paliw kopalnych
@KarolQs
@KarolQs Жыл бұрын
Dzięki wielkie za wartościowy materiał. Dużo wartościowej merytoryki. Nie przejmował bym się długością materiału, jeżeli jest interesujący. :)
@wojtekwozniczka492
@wojtekwozniczka492 Жыл бұрын
Dziękujemy!
@jarosawpiorek5498
@jarosawpiorek5498 17 күн бұрын
racja
@michasarzynski1452
@michasarzynski1452 8 күн бұрын
Panie doktor. Główny problem to przejadanie się. Z jedzenia zrobiliśmy narzędzie regulowania nastroju i celebry. Dzisiaj każdy aktor i celebryta bierze udział w programach kulinarnych. ... Półki uginają się od książek i poradników kulinarnych. Prześcigamy się w pomysłach na najdziwaczniejsze potrawy. ...
@sawomirlech8222
@sawomirlech8222 2 ай бұрын
@piotrkawa666
@piotrkawa666 Жыл бұрын
@ Jakub Szmer podziękowania. Życzę sobie i całej społeczności inwestorów wielu nagrań z Panem. Walczmy z propagandą anty-mięsną i kultem zielonych wynalazków z trawy, liści, łodyg czy wynalazków jak chlorella 💪🥩💪
@wojtekwozniczka492
@wojtekwozniczka492 Жыл бұрын
;-)
@Stenly1
@Stenly1 2 ай бұрын
👍👏💪
@KamilLelonek
@KamilLelonek Жыл бұрын
Wow, szanuję za wiedzę! Sam zajmuje się zdrowiem przedsiębiorców, więc bardzo doceniam, gdy ktoś dzieli się tym na kanałach biznesowych. Mega podsumowanie zdrowego stylu życia.
@wojtekwozniczka492
@wojtekwozniczka492 Жыл бұрын
Dzięki Kamil !
@pawelkossak
@pawelkossak Жыл бұрын
Wojtek bardzo dobry materiał, fajnie że kanał się rozwija 😉
@wojtekwozniczka492
@wojtekwozniczka492 Жыл бұрын
Dziękuję :) Trochę go zaniedbałem w 2022 roku i teraz trzeba sporo pracy, żeby wrócić na dobry tor, ale motywacja jest :)
@dariuszortman7701
@dariuszortman7701 Жыл бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa i czekam na dalsze odcinki bo warto mieć więcej informacji odnośnie zdrowia tym bardziej, że o tym wszystkim mówi lekarz.
@nico-toscani
@nico-toscani Жыл бұрын
Dzięki
@michallis341
@michallis341 Жыл бұрын
Mega
@bozenawasowska8147
@bozenawasowska8147 11 ай бұрын
Takie samo zdanie, jak doktor Kuba, ma Bartek Czekała, którego filmy sledze od dawna. Wielu ludzi zarzuca Bartkowi że się myli, że mówi o rzeczach wyssanych z palca a tu proszę, Pan doktor ma takie samo zdanie w kwestii odżywiania. Wysłuchałam filmu z wielką uwaga, dzięki za odcinek i takiego gościa.
@user-eo2mv1lc7h
@user-eo2mv1lc7h 3 ай бұрын
Super ciekawy wywiad.
@wojtekwozniczka492
@wojtekwozniczka492 3 ай бұрын
Już za kilka dni kolejny z doktorem :-)
@dawidpajerski
@dawidpajerski Жыл бұрын
Ważny temat !
@pavciu1000
@pavciu1000 7 ай бұрын
Pan Jakub prezentuje bardzo podobne stanowisko do Bartka Czekały😅😊
@dariuszjarzyna8781
@dariuszjarzyna8781 10 ай бұрын
Super ale jak dla mnie odcinek za krótki
@wojtekwozniczka492
@wojtekwozniczka492 10 ай бұрын
Będzie wiecej :-)
@ukasztarnawa9381
@ukasztarnawa9381 Ай бұрын
Witam czy taka dieta bez warzyw faktycznie pomaga na alergie stosował ktoś. Czy dieta nisko węglowodanowa nada się gdy dużo trenuje wystarczą mi w tedy węglowodany z owoców. Czy to prawda że low carb keto carnivore mogą pomóc z problemami psychicznymi.
@jagwoj9450
@jagwoj9450 Жыл бұрын
Ciekawa rozmowa, która mocno otwiera oczy na wiele aspektów i daje dużo przemyśleń! Czepne się tylko jeszcze raz jakości dźwięku, może to nie kwestia mikrofonu i "efekt studni" można było by zniwelować wygłuszając pomieszczenie chociażby jakimś dywanikiem.
@wojtekwozniczka492
@wojtekwozniczka492 Жыл бұрын
Pracujemy nad tym 😁 dzięki za komentarz!
@mateuszcaban5813
@mateuszcaban5813 Жыл бұрын
Wojtek wstawiaj na grupę "Zapalenia Prostaty" ;)
@wojtekwozniczka492
@wojtekwozniczka492 Жыл бұрын
Dobry pomysł, dzięki!
@MaJa-jq7ki
@MaJa-jq7ki Жыл бұрын
Raczej nie , bo to co mowi Pan Szmer trochę nijak się ma do stanów zapalnych czyli tez zapalenia prostaty , gdyż właśnie mieso czerwone jest podobno bardzo PROzapalne , proponuje autorowi przed takim wywiadem dopytać lekarza o co chodzi konkretnie z tym wszystkim , bo jest administratorem grupy Zapalenia prostaty i słucha od lekarza ze mieso jest ok a przecież MILIONY razy widział posty ludzi chorych na zapalenia prostaty i powinien wiedzieć ze mieso jest mega prozapalne
@wojtekwozniczka492
@wojtekwozniczka492 Жыл бұрын
@@MaJa-jq7ki a może poczekamy najpierw na odpowiedź lekarza zanim zaczniemy ferować wyroki?
@MaJa-jq7ki
@MaJa-jq7ki Жыл бұрын
@@wojtekwozniczka492 jestem bardzo ciekaw co Pan Szmer na to ….. a wiem , ze to bardzo dobry urolog - androlog wiec jeśli całe środowisko lekarskie itd twierdzi ze mieso jest prozapalne to jeśli będziemy spożywać właśnie tylko mieso to stany zapalne się powiększa , to jest kompletne zaprzeczenie grupy ZGK
@januszjaronski8509
@januszjaronski8509 Жыл бұрын
Najlepsze to by było jakby udało się rozwinąć każdy punkt tego nagrania
@wojtekwozniczka492
@wojtekwozniczka492 Жыл бұрын
Taki jest plan! Doktor ma bardzo rozległą wiedzę w tych tematach i nie chcieliśmy nią przytłoczyć w pierwszym odcinku :)
@MaJa-jq7ki
@MaJa-jq7ki Жыл бұрын
Wiec co z selerem naciowym który jest podobno taki dobry dla zdrowia , co z mięsem czerwonym które tak bardzo szkodzi na zapalenia ? Np prostaty ? Panie doktorze przecież wszędzie mówią i piszą ze mieso jest prozapalne itd
@jakubszmer4545
@jakubszmer4545 Жыл бұрын
Ma Pan rację, w wielu miejscach można znaleźć informacje o tym, że czerwone mięso powoduje nowotwory, jest źródłem stanów zapalnych i chorób serca. Nawet wytyczne dietetyczne od lat 70 naciskają na redukcję spożycia czerwonego mięsa, a lifestyle'owe media zachęcają nas do spożywania diety opartej na produktach roślinnych. Problem w tym, że cały ten konstrukt od samego początku jest całkowicie fałszywy. Nie istnieją żadne znane mechanizmy biochemiczne, które mogłyby bezpośrednio wpływać na nasilenie procesów zapalnych u ludzi po spożyciu czerwonego mięsa. W żadnym kontrolowanym badaniu nie wykazano podniesienia markerów stanu zapalnego w grupie spożywającej mieso, niezależnie czy rozmawiamy o hsCRP, IL6, czy nawet jeszcze bardziej specyficznych markerach. W dwóch bardzo drogich i wieloletnich prospektywnych badaniach - Polyp Prevention Trial i Women's Health Initiative nie zaobserwowano żadnego prozdrowotnego wpływu redukcji spożycia czerwonego mięsa, a obserwacjom poddano ponad 50000 osób. Rozumiem natomiast ze to co mówię, dla większości osób może być kontrowersyjne, sam jeszcze kilka lat temu powiedziałbym dokładnie to samo co Pan. Tym bardziej jednak zależy mi na tym, aby przedstawić rzeczywisty stan wiedzy i dać ludziom możliwość wyboru swoich nawyków dietetycznych - tym razem w oparciu o biochemię, fizjologię i twarde dane naukowe. Przez ponad dwa miliony lat ludzie żywili się mięsem i tłuszczem upolowanych zwierząt i wraz z taką dietą ewoluował też ludzki organizm. Tymczasem agrokultura to ostatnie 10000 lat, a oleje tłoczone z nasion nie były jeszcze szerzej znane człowiekowi pod koniec XIX wieku. Będę mówił o tym wszystkim już niedługo u siebie, zapraszam serdecznie.
@MaJa-jq7ki
@MaJa-jq7ki Жыл бұрын
@@jakubszmer4545 Batdzo dziękuje za konkretna odpowiedz lecz jedna rzecz mi się nasuwa do Pańskiej wypowiedzi. Ci ludzie z przed np 10 tys lat temu co jedli prawie wyłącznie mieso żyli ok 40- 50 lat max , są tez na to dowody naukowców znajdujących szczątki ludzkie datowane na kilkaset lat przed nasza era i po badaniach okazuje się ze owe kości wskazują na to , ze ów człowiek w chwili śmierci miał ok 40 lat , nie znaleziono i nie udowodniono nigdy , ze w tamtych czasach ludzie żyli dluzej wiec czy to dieta ? Tak zgadza się owi ludzie często ginęli w walce itd lecz nie ma znalezienia szczątków ludzkich starszych niż ok 40-50 lat Wiec tak zgadza się kiedyś ludzie mogli jeść prawie tylko mieso lecz ….. ile lat żyli ??? To podstawa naszej dyskusji. Jeśli obecna nauka ma niezbite dowody ze mieso dostarcza mnóstwa minerałów itd ze np chorując na ZGK czy CPPS czyli problem bardziej z psychika itd to czy nie pogłębi to naszych stanów zapalnych , które są zalążkiem chorób itd ? Nie jestem lekarzem a jestem chory na CPPS i po prostu nie wiem jaka dieta będzie dla mnie odpowiednia i słysząc te wszystkie pozytywy o mięsie nie tylko ja lecz inni ludzie maja BARDZO mieszane odczucia co do odżywiania itd
@jakubszmer4545
@jakubszmer4545 Жыл бұрын
@@MaJa-jq7ki to dobre pytanie, tym bardziej że rzeczywiście ludzie pierwotni żyli znacznie krócej niż żyjemy aktualnie my. Staje się to jednak jasne, kiedy zrozumiemy że głównymi przyczynami zgonów w zamierzchłych czasach były głównie urazy i choroby zakaźne, czyli problemy z którymi dzisiejsza medycyna radzi sobie całkiem dobrze. Z największym prawdopodobieństwem choroby o etiologii zapalnej, czyli większość nowotworów i chorób układu krążenia były w tamtych czasach niezwykle rzadkie. Nie mamy możliwości uzyskać twardych danych z tamtego okresu, ale możemy przyglądnąć się plemionom ludzkim, żyjącym do dziś w oddaleniu od cywilizacji i prowadzącym łowiecki tryb życia (np hadza lub niektorzy masajowie ). Ludzie Ci niezwykle rzadko zapadają na choroby zapalne, a mieso jest ich głównym, jeśli nie jedynym źródłem energii. Niezależnie od tego, wciąż brak jest dowodów na jakikolwiek negatywny wpływ spożycia mięsa na ludzkie zdrowie, brak też widocznego mechanizmu biochemicznego, który mógłby powodować takie efekty. Takie mechanizmy za to widoczne są wyraźnie przy spożyciu cukru, przetworzonych węglowodanów, a w szczególności olejów tłoczonych z nasion - tu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat konsumpcja wzrosła kilkunastokrotnie, a wraz z nią ilość chorob przewlekłych i cywilizacyjnych. Proszę nie obawiać się mięsa, zdecydowanie natomiast proszę zwrócić uwagę na spożycie cukru i rafinowanych olejów - tam leży klucz do kontroli procesów zapalnych
@MaJa-jq7ki
@MaJa-jq7ki Жыл бұрын
@@jakubszmer4545 bardzo dziękuje za merytoryczna i wyczerpująca odpowiedz , co do magnezu to jaki stosować wg Pana ? Chodzii o wchlanialnosc i przyswajanie w organizmie
@piotrkawa666
@piotrkawa666 Жыл бұрын
@@jakubszmer4545 podziękowania. Życzę sobie i całej społeczności inwestorów wielu nagrań z Panem. Walczmy z propagandą anty-mięsną i kultem zielonych wynalazków z trawy, łodyg czy wynalazków jak chlorella 💪🥩💪
@dawidkwiatkowski8402
@dawidkwiatkowski8402 11 ай бұрын
Jest Pan lekarzem i rzuca sobie stwierdzeniami, które nie zgadzają się z żadnymi stanowiskami organizacji zajmujących się żywieniem człowieka czy ogólnie pojętym zdrowiem. To, że Pan Doktor wie, że np. tłuszcze wielonienasycone są podatne na utlenianie nie oznacza, że oliwa z oliwek w butelce ma ich dużo. Takie zalecenia i szuria jest zwyczajnie szkodliwa dla pacjentów.
@emild.6739
@emild.6739 11 ай бұрын
Co to znaczy szuria? A on powiedział, że oliwa ma dużo wielonienasyconych i to jest ta "szuria"? Nawet jak się pomylił to oliwa i tak jest dość odporna na utlenianie dzięki polifenolom. Co jeszcze nie zgadza się ze stanowiskami organizacji, podasz przykład?
@dawidkwiatkowski8402
@dawidkwiatkowski8402 11 ай бұрын
@@emild.6739 No właśnie pomylił się w kwestii podstawowej tzn. wysokiej odporności oliwy na utlenianie. Zalecenie jedzenia tłuszczy nasyconych? Masła? Powiesz mi jaka organizacja zajmująca się zdrowiem wspiera takie pomysły (to, że coś ma kwas masłowy nie oznacza, że jest zdrowe)? Zboża powodują rozszczelnienie jelit? Jakie zboża i według jakich danych? Skupmy się na ogóle populacji a nie ludziach, którzy nie mogą spożywać np. glutenu ze względu na jednostki chorobowe. Unikanie super paliwa czyli węglowodanów będzie powodowało tycie? To nie węglowodany pogarszają wrażliwość tkanek na insulinę i powodują tycie tylko nadwyżka energetyczna. Omega 6 działają prozapalenie? To jest gigantyczne uproszczenie, którego nie ma sensu komentować na youtube. Argument substancji antyodżywczych to również ogromne naciągniecie i pominięcie masy faktów naukowych o prozdrowotnym działaniu warzyw i owoców.
@emild.6739
@emild.6739 11 ай бұрын
1. Nie przesłucham całego, więc nie wiem czy powiedział że oliwa ma wysoką odporność czy niską na utlenianie. Sama oliwa może mieć niską, ale oliwa wysokopolifenolowa ma wysoką. Niesamowita szuria. 2. Dlaczego uważasz, że organizacje/instytucje są głównym czy jedynym źródłem informacji i zaleceń? Tak zazwyczaj twierdzą studenci kierunków promedycznych lub osoby które nie analizują samodzielnie literatury (w tym drugim nie ma nic złego bo to ogrom pracy). To jest tylko Twoja osobista opinia wykreowana na podstawie źródeł z których korzystasz i sposób w jaki postrzegasz ten temat. Polecam zrobić lvl up i samodzielnie wyciągać wnioski na podstawie literatury i fizjologii. 2b. Jak odniesiesz się do faktu, że publiczne instytucje zdrowotne które są finansowane z naszych podatków, są aktywnie lobbowane przez podmioty z sektora medycznego i żywieniowego w ramach "kampanii żywieniowych" - co oczywiście oznacza bezpośrednią korzyść finansową dla członków instytutów? Nie interesowałeś się tym, a może uważasz że to pozytywna rzecz? :) Oczywiście dla tych ludzi to jest wyznacznik sukcesu w środowisku, tak samo zresztą jak w świecie influencerów. tutaj jest przykład takiej kampanii: www.pokochajolejrzepakowy.eu/ - finansowana zarówno przez ministerstwo oraz producentów rafinowanych olei jak ktoś nie rozumie czym jest konflikt interesów i w jaki sposób wpływa na wynik badania to dyskusja z taką osobą nie ma dalej sensu... 3. Dlaczego odnosisz ogólne zalecenia kowalskich do praktyki lekarza androloga, która zajmuje się specyficznymi przypadkami i większość jego podopiecznych może lepiej funkcjonować na high-fat według jego obserwacji? 4. Większość dużych aktualnych metaanaliz nie wykazuje bezwględnej szkodliwości nasyconych. Takie stanowisko prezentują jedynie instutucje lobbowane przez przemysł żywieniowy. Na zachodzie już nawet niektóre organizacje oficjalnie wycofują się z tej tezy: www.jacc.org/doi/10.1016/j.jacc.2020.05.077 ale tak jak w przypadku wycofania się z benzyn ołowiowych do polski dotrze to za 2-3 dekady :) en.wikipedia.org/wiki/Saturated_fat#Systematic_reviews "Here's a list of meta analyses, 2/3 of the most recent ones found no correlation. But every major health body (like the American heart association, who did the 1/3) strongly suggests limiting saturated fat. " AHA jest organizacją która praktycznie bazuje na lobbingu i jest całkowicie od niego zależna. 5. Leaky gut, czyli stan chorobowy do dziś wyśmiewany przez "instytucje". Ogromna ilość literatury na ten temat, a jeszcze więcej ludzi którzy mają taki problem. A tu o lektynach/glutenie: "gliadin induced an inflammatory immune response in both CD patients and healthy controls" www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3705319/?fbclid=IwAR2MjbhtTLIuZv11DidrOklipyTfLsTh3DgB_oUqlSrYtyE-outKIoU4eg4 Raczej nie powinniśmy tego przekładać na wszystkie zboża, ale jest faktem że zboża ogólnie są mniej odżywcze niż warzywa, owoce, podroby czy ryby. Są zboża które nie zostały poddane tak silnej przeróbce np. starsze odmiany pszenicy które można polecić. 6. Omega 6 jako prozapalne to faktycznie jest uproszczenie, a subs. antyodżywcze w warzywach, owocach to faktycznie dość niekorzystny argument. Nadal jednak będą ludzie którym będzie z wyboru służyć ograniczenie powyższych na rzecz bardziej eliminacyjnego odżywiania. Czyli podsumowując, jak ktoś się opiera na literaturze to będzie mieć całkowicie odmienne stanowisko od osoby bazującej na "zaleceniach". Ta druga wierzy, że eksperci są bezinteresowni a nawet jak jej się udowodni że otrzymują korzyść finansową to będzie ignorować ten fakt :)
@bartoszbis9089
@bartoszbis9089 2 ай бұрын
​@@emild.6739świetna odpowiedź 👍#dawidkwiatkowski już się nie podniósł po tych informacjach... 😅💪
Post 24h dla zdrowia - czy to m sens?
39:46
Wojtek Woźniczka
Рет қаралды 10 М.
Zdrowie mężczyzn - dieta i styl życia - rozmowa z lekarzem cz. 1/4 | Iwona Wierzbicka LIVE
1:20:29
LOVE LETTER - POPPY PLAYTIME CHAPTER 3 | GH'S ANIMATION
00:15
Heartwarming: Stranger Saves Puppy from Hot Car #shorts
00:22
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 22 МЛН
Jak działają i jak stosować probiotyki? | Jakub Mauricz
24:04
Jakub Mauricz
Рет қаралды 64 М.
Jak pozyskać dobrego najemcę
39:07
Wojtek Woźniczka
Рет қаралды 2,8 М.
Jedz mięso! Będziesz zdrowy! Czyli Dieta Carnivore
31:36
Wojtek Woźniczka
Рет қаралды 20 М.
Co musisz wiedzieć o HASHIMOTO? - dr n. med. Tadeusz Oleszczuk
13:40
Centrum Medyczne POLMED
Рет қаралды 120 М.
Demistyfikujemy testosteron - męskie libido bez tabu.
24:54
Zaprojektuj Swoje Życie
Рет қаралды 100 М.