Żywotność akumulatora AGM podczas pracy cyklicznej

  Рет қаралды 5,183

Tomasz Hudy

Tomasz Hudy

Күн бұрын

Ile cykli rozładowania i ładowania wytrzyma akumulator AGM do spadku pojemności 60% ?
Producenci w kartach katalogowych obiecują że ich produkty zachowają pojemność do ok. 300 cykli w przypadku 100% rozładowania. Żywotność tą zachowamy dłużej jeżeli nie będziemy tak głęboko rozładowywać akumulator.
Postanowiłem osobiście się przekonać jak wygląda spadek pojemności akumulatora AGM i podzielić się z Wami wynikami.
Spis treści:
00:00 Wstęp
01:13 Dane techniczne
02:23 Założenia testu
03:44 Szacowanie deklarowanej pojemności
05:11 Wyniki testu
09:13 Ładowanie asymetryczne
10:43 Pomiary po 30 cyklach
#agm #offgrid #nerbo

Пікірлер: 141
@Tadek-n3g
@Tadek-n3g Жыл бұрын
Telewizja kłamie, radio kłamie, reklamy i dane techniczne produktów kłamią.....tylko Tomasz ....... nie kłamie😁👍🤣
@grzesgrzyb287
@grzesgrzyb287 Жыл бұрын
Bo mamusię oszukasz, tatusia oszukasz ale widzów Tomka nie oszukasz😁
@mieszkaniecstargardu
@mieszkaniecstargardu Жыл бұрын
Na wyniki dalszych testów czekam bardziej jak na gwiazdkę.
@michadenka6274
@michadenka6274 Жыл бұрын
Z własnego doświadczenia przy pracach z akumulatorami typu AGM w elektronicznych systemach zabezpieczeń widzę, że dosyć często wymienia się tego typu akumulatory, chociaż pracują w systemie buforowym a nie cyklicznym. Bardzo ważne jest kilka czynników środowiskowych dla tego rodzaju akumulatorów - praca w temperaturze około 20°C, napięcie śmiało można wyregulować w przedziale 13,60÷13,65V (wiadomo, że im wyższa temperatura tym bardziej zbliżamy się do napięcia 13,5V, za to nie zalecam przekraczania 13,8V nawet jeżeli temperatury są ujemne). Ważne - temperatura samego akumulatora powyżej 30°C skróci żywot pracy akumulatora, a powyżej 40°C nawet oznacza kaplicę (nakręca się spirala destrukcji). Drugim czynnikiem jest obciążenie zasilacza - nie ładuje nam tylko akumulatorka 7Ah, ale i np elektrozaczep w drzwiach, kontroler i czytniki. Jeżeli finalnie mamy na 3A zasilacz rezerwę około 1A na akumulator to w porządku (1A>0,7A), ale jeżeli mamy zamontowaną zworę elektromagnetyczną w drzwiach, jako element ryglujący to te najmarniej pobierają 0,5A i wtedy nie zawsze zostaje rezerwa na akumulator. Producent - temat wrażliwy, ale po kilkuletniej obserwacji stwierdzam, że droższy znaczy się dłużej popracuje, pod warunkiem, że parametry pracy aku mieszczą się w normie przewidzianej przez producenta. Próba reanimacji akumulatorów o połowicznej deklarowanej pojemności kończy się zmarnowaniem czasu i co najwyżej delikatnym wzrostem pojemności, ale nie oszałamiającym, a co dopiero nominalnym. Czekam na dalsze materiały od Tomka.
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Dzięki za obszerne info - mam identyczne doświadczenia związane z UPS'ami 😉 Przede wszystkim temperatura która odgrywa kluczową rolę - w UPS'ach pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach akumulatory pracują zdecydowanie dłużej. Najgorzej jak mamy do czynienia z UPS bez chłodzenia aktywnego a trafo siedzi w miarę blisko aku - nawet najlepsze akumulatory długo nie pociągną.
@inspektorelektron
@inspektorelektron Жыл бұрын
Bardzo fajny pomysł na materiał. Wyniki są ciekawe jak i zatrważające. Taka mieszanka różnych emocji :). Ja akurat celowo nigdy nie prowadziłem takich badań, testów czy obserwacji akumulatora ale przy okazji testowania różnych ładowarek zauważyłem podobne zjawisko na wielu innych akumulatorach. Na rozruchowym AGM motocyklowym już po kilku głębszych rozładowaniach widać spadek pojemności a po kilkunastu pozostało może 20...30% z nominału ... Bardzo podobnie na rozruchowym aku wapniowym. Nawet nie wiem czy 15 razy przekroczyłem i już zostało około 10% nominału. A pierwsze sygnały, że coś jest nie tak pojawiły się po 5 rozładowaniach. Jakby co piszę o nowych akumulatorach. Jestem bardzo ciekaw jak tutaj się rozwinie sytuacja przy okazji testowania innych akumulatorów.
@davidsanders9058
@davidsanders9058 Жыл бұрын
Sądziłem,że po solidnym doładowaniu aku mocniej odbije w górę.Swego czasu miałem pod swoją kontrolą, bardzo dużo urządzeń zasilania awaryjnego ,opartych na akumulatorach,żeby zapewnić zadowalającą efektywność tych układów,akumulatory były wymieniane co roku.W temperaturach powyżej 20st.AGM w układzie buforowym umiera bardzo szybko.Przy obecnym parciu na offgrid, takie testy bardzo uświadamiają osoby zainteresowane tym tematem.
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Też tak sądziłem że po tak długim ładowaniu akumulator nieco odbije - a tu lipa 😐
@sylwektokar4742
@sylwektokar4742 Жыл бұрын
Zatrważające. Dziękuję za rozczarowanie co do mitu jakości 💪
@mikoaj4404
@mikoaj4404 Жыл бұрын
Super test, przyznam że sam zauważyłem to przy wymianach aku w różnych UPS'ach i testowaniu tych co wyjmuje(wszystkie właśnie albo 7,2ah albo 9ah). Powiem Ci taką ciekawostkę, z moich testów z kolei zauważyłem, że jeśli aku jest na napięciu podtrzymania 13,6-13,8 przez np 1 rok bez cyklu rozładowania to traci także koło 30-40% swojej pojemności, nie mierzyłem nigdy ile to dokładnie Ah ale wiem jak przekłada się na czas podtrzymania urządzeń, w tym wypadku wykonanie paru cykli go 'odbudowuje', ale też bez szału max to 10-15%. Ogólnie z tego co zauważyłem to waga mocno przekłada się na długowieczną pojemność i z testów różnych aku najbardziej opłacalne wydają mi się być CSB HRL 9ah - waga 2758g. Europower niszczy wszystkich, ale cena jest dwukrotnie wyższa, więc nawet kupno po 2-3 latach nowego się bardziej opłaca, jego waga jaką zmierzyłem to 2840g(EV 9ah). Ultracell 9ah ma wagę 2583g, a vipow który na starcie zawsze podtrzymuje mi urządzenia najdłużej wagowo to tylko 2464g i podejrzewam, że po 30 cyklach właśnie te z niższą wagą są jakby 'oszukane' i tracą dużo do swoich deklarowanych parametrów w datasheecie tak jak w Twoim teście.
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Dzięki za info - mam dość podobne doświadczenia bo jednak sporo tych UPS'ów przewinęło się przez moje ręce. Zobaczymy jak wypadnie SSB który posiada wagę ponad 2,5kg. Co do Europower mam podobne zdanie 😉
@artpyt1793
@artpyt1793 Жыл бұрын
@@TomaszHudy zrób test na inerge. Są jednymi z najtańszych, a znacznie wolniej tracą na pojemności względem droższej konkurencji. Co do AGM-ów to nadają się tylko do podtrzymania systemów alarmowych, ale tu też żyją góra 5 lat. Z tego co wiem to aku ołowiowy przy stracie 20% pojemności uważany jest za zużyty... Co do europower to przesadzają z ceną za trochę grubsze płyty, którym daleko do tych w aku trakcyjnych jakie można nabyć za tą samą cenę.
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
@@artpyt1793 znajomy zrobił podobny test właśnie na aku Inerge tylko że on robił rozładowania C20 i aku po 10 cyklach miał ok. 20% pojemności
@Tab7.6.Tab7.6
@Tab7.6.Tab7.6 Жыл бұрын
@@artpyt1793 Akumulator Inerge 7,2Ah, model IN-12-7.2-A. Rozładowywanie prądem C20 do napięcia 10,5V. Po każdym rozładowaniu była podejmowana próba naładowania w taki sposób, aby uzyskać 110% pojemności nominalnej. Niestety w cyklu 9 udało się przekazać już tylko 7397mAh, a 10 jedynie 3598mAh. Pojemność po 10 rozładowaniach wyniosła zaledwie 1971mAh, co daje niewiele ponad 27% pojemności nominalnej.
@artpyt1793
@artpyt1793 Жыл бұрын
@@TomaszHudy no to ja mam z nimi inne doświadczenia.
@kamilbogus
@kamilbogus Жыл бұрын
Super odcinek i test
@HeniekBmw
@HeniekBmw Жыл бұрын
Bardzo dobra robota 👍
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Dziękuję
@MeAndMyLifeAA
@MeAndMyLifeAA Жыл бұрын
Fajny materiał. Dziękuje
@tomaszt2730
@tomaszt2730 Жыл бұрын
Super materiał Tomasz.
@bigos_bez_grzybow
@bigos_bez_grzybow Жыл бұрын
Ciekawy materiał 👍💪 Gratuluję cierpliwości 🙃
@michaellemon8287
@michaellemon8287 Жыл бұрын
Super test, dzięki za poświęcenie czasu na zdobycie takich danych dla nas. Oczywiście, po obejrzeniu najbardziej mnie ciekawi co dalej, czyli jak będzie wyglądał wykres dla kolejnych 30 dni:). Co do rozładowania tak wysokim prądem, to słyszałem, że wyższy prąd rozładowania przyczynia się do szybszej degradacji akumulatora, jednak faktem jest, że producent powinien jakoś to sprecyzować w specyfikacji, bo wg tego co podaje masz prawo oczekiwać żywotności jaką podaje przy takim rozładowywaniu, bo dlaczego nie? Skoro miałeś inny akumulator, który wysiadł dużo szybciej przy rozładowaniu mniejszym prądem, to wnioski do jakich dochodzę są takie: im więcej się dowiadujemy na temat żywotności akumulatorów AGM, tym mniej wiemy, bo wyniki i doświadczenia różnych ludzi są bardzo różne, wręcz skrajne i często praktyka przeczy teorii. Mam znajomego, który używa już 10 lat akumulatora AGM w instalacji off grid, nie wiem co to za model, ale to jakiś aku z Niemiec, i twierdzi że nadal mu działa dobrze i zauważa tylko niewielki spadek pojemności. Najwyraźniej jest tyle różnych czynników wpływających na żywotność, że ciężko to wszystko ogarnąć i wyciągnąć jakieś jednoznaczne wnioski. Co nie znaczy, że takie testy jak robisz nie mają sensu - takie praktyczne testy są bardzo potrzebne i na ich podstawie możemy próbować wyciągać jakieś wnioski. Jeśli by przez kolejne dni testu trend spadku pojemności tego aku utrzymywał się na podobnym poziomie, to ja sobie myślę, że blondyn z youtube, którego na pewno kojarzysz, może mieć rację w tym, że używanie najtańszych kwasiaków rozruchowych do offgrida nie jest złym pomysłem, skoro dużo droższe AGM tak szybko się degradują i płacimy kupę kasy za żywotność na tak fatalnym poziomie jak tu pokazujesz. Ale tak naprawdę, to ja nie wiem, co o tym wszystkim sądzić, bo każdy mówi co innego i ma inne wyniki. Kupiłem do mojego mini offgrida Enrerblocka JDG 120Ah, to taka hybryda AGM/Gel i zobaczę jak się będzie sprawował na przestrzeni czasu, bo tak naprawdę kompletnie nie wiem, czego się mogę spodziewać.
@czeslawzelent2928
@czeslawzelent2928 Жыл бұрын
Super!!!
@bernackiandrzejab
@bernackiandrzejab Жыл бұрын
Super test no można wyciągnąć wnioski czy agm nadają się do magazynów energi czy używać go tylko jako UPS
@danielinteligent7540
@danielinteligent7540 Жыл бұрын
Dobry dzień 😉
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
A dobry, dobry 😉
@miroslawchrzaszcz608
@miroslawchrzaszcz608 Жыл бұрын
Tomasz super test. Pokazujesz że akumulatory z płynnym elektrolitem nie nadają się do pracy cyklicznej.I bardzo szybko tracą życie,znaczy swoją pojemność.Ja sporo u siebie ich zarznolem do magazynowania energii.Przechodze na technologie litową.A może jeszcze jakieś testy z akumulatorami trakcyjnymi?Co Ty na to.Bo mało materiału z tej dziedziny...
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Coraz bardziej się nad tym zastanawiam 😉
@BartoszBrzozowski
@BartoszBrzozowski Жыл бұрын
Mam AGMy Enersys 12V170FS, 3 stringi 48V. Pracują już 5 miesięcy i widzę ile się ładują codziennie. 11-13Kwh ciągną podczas nocnego ładowania od początku i nadal nie widzę spadku. Są z demobilu, używane, więc może faktycznie pierwsze 30-50 cykli i się stabilizuje.
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Mam zamiar kontynuować test tego akumulatora równolegle z SSB i zobaczymy czy faktycznie tak jest
@grymasek7
@grymasek7 Жыл бұрын
Oglądam
@ziobrozerem
@ziobrozerem Жыл бұрын
Jak zawsze profesorka, poproszę o test akumulatorów z płynnym elektrolitem głębokiego rozładowania np jenox i autopart. oraz test ogniw lg dostępnych na olx po 83 zł.
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Mam akurat Jenox'a Hobby na stole, ale testuję go pod nieco innym kątem 😉
@Tadek-n3g
@Tadek-n3g Жыл бұрын
@@TomaszHudy Chyba się domyślam...chodzi o szybkość dojścia elektrolitu do gęstej gęstości.Z moich obserwacji wynika, ze aku głębokiego rozładowania szybciej i to znacznie szybciej można doprowadzić do gęstości wzorowej i to nawet przy napięciu 14,4V ( jak jest ciepło).
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
@@Tadek-n3g no widzisz to mamy identyczne obserwacje 😉 Ale ciiiii .... bo spalimy kolejny mój materiał 😁
@Tadek-n3g
@Tadek-n3g Жыл бұрын
@@TomaszHudy Mój Twój, a jaka to różnica kto Amerykę odkrył 😁
@jozefkulczyk806
@jozefkulczyk806 Жыл бұрын
Przejrzyscie, zwieźle - gratuluje
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Dziękuję
@bajabongosoffgrid
@bajabongosoffgrid Жыл бұрын
moje ponad rok ,ale je nie zajeżdżam poniżej 12 v [ jak do tej pory jest ok --pozdrawiam
@Ari9310
@Ari9310 Жыл бұрын
Ja wiem że to jest kupa czasu i energii ale kurczę... bardzo bym chciał zobaczyć co się będzie działo dalej z tym akumulatorem po kolejnych 30-60 cyklach. Może gdzieś w połowie np. 3 cykle zrobić co tydzień a nie co dzień i zobaczyć czy to cokolwiek zmieni... Generalnie super, pozdrawiam ;)
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Zrobiłem już kolejne 15 cykli - trend widać jak na dłoni wiec uważam na chwilę obecną nie ma sensu dalej prowadzić testu, natomiast to co mnie bardziej interesuje to co się stało z tym akumulatorem - a wiec sekcja zwłok 😉
@radiator1979
@radiator1979 Жыл бұрын
Mam nowy aku AGM 72ah 760 exide. Czy jak raz w tygoniu bede go ladowal fuxurem 7a w trybie agm to nie bedzie za czzesto? Mam mozliwosc ladowac w garazu za free stad pomysl na czeste ladowanie? Nie zniszczego? lub czy nie skroce mu w ten sposob zycia?
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Jeżeli chodzi o klasyczny tryb ładowania to nic się nie wydarzy 😉
@ekomechanik7556
@ekomechanik7556 Жыл бұрын
Witam AGM tylko jako bufor bezpieczeństwa zamontuj i zapomnij pozdrawiam
@bdsmmundoinc.4953
@bdsmmundoinc.4953 Жыл бұрын
Może masz jeszcze charakterystykę akumulatorów LEAD CRYSTAL? . Obecnie one są dostępne wyłącznie w USA, ale można zwykły akumulator kwasowy tanio (do 100zł) przerobić na LEAD CRYSTAL. Wystarczy zagęścić elektrolit dwutlenkiem krzemu. Podczas ładowania akumulatora krzem się krystalizuje zabezpieczając elektrody przed zasiarczeniem. Podobno akumulatory LEAD CRYSTAL mają żywotność wyższą od kwasówek od 3 do 5 razy (żywotność akumulatorów kwasowych to średnio 800-1000cykli), nie gazują przy ładowaniu, nie puchną, są odporne na zasiarczenie, są tańsze od akumulatorów AGM i Li-Ion. Jedyna wada to 30 % większa masa od akumulatorów kwasowych. W USA to są podobno wykorzystywane przez kamperowców i przy czołgach w amerykańskiej armii. Czyli że do fotowoltaiki akumulatory LEAD CRYSTAL nadają się idealnie. Czy zrobisz filmik na ten temat?
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Słyszałem ale szczerze mówiąc nie chce mi się bawić w teorie wyssane z palca. Pewnie mówisz o pewnym kanale na którym gość przede wszystkim siada przed kamerą i w bardzo emocjonujący sposób przekazuje to co gdzieś przeczytał bez poparcia jakimikolwiek testami czy doświadczeniami. Ale wracając do meritum - dwultenek krzemu o którym wspominał jest mocno zanieczyszczony i wątpię aby się do tego nadawał. Po drugie jakich proporcji użyć - tego nikt nie wie a od autora też się nie dowiesz. Także przez chwilę przeszło mi to przez myśl ale szkoda mi czasu i kasy na to 😉
@pawedabrowski2320
@pawedabrowski2320 Жыл бұрын
Dzięki za dobry materiał ;) Czyżby Lifepo4 faktycznie miały sens?
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Żeby z pełną świadomością odpowiedzieć na to pytanie, poczekam na wyniki drugiego akumulatora, ale jeśli wyniki będą zbliżone to chyba faktycznie nie ma się co pchać w AGM'y
@costenalolek973
@costenalolek973 Жыл бұрын
@@TomaszHudy Kwasiaki w sztaplarkach, wózkach paletowych, widlakach, jak je zwał są rozładowywane codziennie do zera. Czasami doczołgują się do ładowarki... i służą latami. Maja po kilkadziesiąt cel, bez BMSów dupeesów i jakoś od dziesiątek lat technologia istnieje i jest do dziś niezastąpiona. Nowa technologia wcale nie oznacza lepszej technologii.
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
@@costenalolek973 zgadza się, aku trakcyjne z pancernymi płytami służą wiele lat. Chyba czas zainteresować się tego typu akumulatorami. Niestety największym minusem jest ich waga i gabaryty i częsta kontrola poziomu elektrolitu.
@costenalolek973
@costenalolek973 Жыл бұрын
@@TomaszHudy Utrzymanie poziomu elektrolitu to nie problem, mają rozprowadzone wężyki, podpina się zbiornik i biorą same tyle ile potrzebują. Problem to gigantyczna waga i ilości wydzielanego gazu.
@tomaszadammajewski8524
@tomaszadammajewski8524 Жыл бұрын
@@costenalolek973 Wężyki, waga, wydzielanie gazu... To ma być ta wyższość nad LiFePo4? :D W te "lata" pracy też bym troszke powątpiewał.
@pasiczer
@pasiczer Жыл бұрын
Zapewne producenci określają żywotność przy małym obciążeniu 20h. Na niemieckimi eBay można kupić przyzwoite lifepo4 12V 100Ah za około 1700-1800 zł. Chyba kwasiaki niedługo odejdą do lamusa. Czekamy z niecierpliwością na ciąg dalszy.
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Obawiam się że przy małym obciążeniu będzie jeszcze gorzej. Jeden że znajomych zrobił podobny test przy C20 i akumulator Inerge przeżył zaledwie kilka cykli i poszedł na reklamację.
@pasiczer
@pasiczer Жыл бұрын
@@TomaszHudy No to bardzo słabo, bo porządny agm europower 12v 100Ah kosztuje tyle co lifepo4. Niestety akumulatory LFP też mają słabe ogniwo, bo okazuje się, że BMSy często za późno wyłączają ładowanie i rozładowanie co zapewne skraca żywotność ogniw.
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
@@pasiczer Enerblock którego miałem okazję testować był "ustawiony" bardzo zapobiegawczo.
@pasiczer
@pasiczer Жыл бұрын
@@TomaszHudy Z tego co pamiętam to pomiar wykonałeś na głównych zaciskach. Żeby sprawdzić dokładnie napięcie odcięcia musiałbyś mierzyć napięcie każdej celi. W tych tanich akumulatorach często napięcie górne to grubo ponad 3.7V i dolne 2.3V.
@Tab7.6.Tab7.6
@Tab7.6.Tab7.6 Жыл бұрын
@@pasiczer Enerblock kosztujący blisko 9 tysięcy złotych nie jest znowu taki tani 😁
@miroslawchrzaszcz608
@miroslawchrzaszcz608 Жыл бұрын
👍
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
👍
@alexr6135
@alexr6135 Жыл бұрын
Ja myślę że on ci zwyczajnie wysechł , widać te trzy gramy co brakuje . Można by dolać wody i sprawdzić a na końcu zrób sekcję zwłok i obejrzyj płyty , to da więcej niż jakiekolwiek testy . Pozdrawiam
@Tab7.6.Tab7.6
@Tab7.6.Tab7.6 Жыл бұрын
Żartujesz chyba 😁 3 gramy z całą pewnością mają kolosalny wpływ na wyniki 😉
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Sekcja zwłok jak najbardziej, ale myślę że jeszcze 30 cykli mu zrobię 😉
@alexr6135
@alexr6135 Жыл бұрын
@@Tab7.6.Tab7.6 No nie, bo 3 gramy to 3 centymetry sześcienne a w tak małym aku to pewnie połowa jego wody nie licząc kwasu .
@Tab7.6.Tab7.6
@Tab7.6.Tab7.6 Жыл бұрын
@@alexr6135 Podziel to sobie na 6 cel, wychodzi 0,5g na jedną, czyli 0,5cm3. Zaciągnij strzykawką właśnie tyle wody i zastanów się czy taki ubytek ma znaczenie.
@alexr6135
@alexr6135 Жыл бұрын
@@Tab7.6.Tab7.6 No a Ty poczytaj ile elektrolitu przypada w aku agm na amperogodzinę . Te małe aku wysychają prawie zawsze , no chyba że twierdzisz iż spadła pojemność po kilku cyklach to ja więcej z Tobą nie dyskutuję .
@beltonator
@beltonator Жыл бұрын
Jakieś sposoby na choć częściową regenerację takiej baterii?
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Przedostatni cykl był próbą regeneracji i niestety nie przyniósł oczekiwanych efektów.
@beltonator
@beltonator Жыл бұрын
@@TomaszHudy Czyli z czego tak na prawdę wynika utrata sprawności, zużycie mechaniczne mat szklanych, czy może zagęszczenie elektrolitu jeżeli spadła również waga?. Nawilżenie mat nie przyniosło by żadnego rezultatu?
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
@@beltonator utrata wagi to zaledwie 3g po 30 cyklach a więc trudno mówić o utracie wody. Jedyne wytłumaczenie to degradacja płyt i materiału czynnego.
@mikoaj4404
@mikoaj4404 Жыл бұрын
A co gdyby tak podtrzymać na 15,7v przez np 2-3 dni? może by się jakoś 'wysycił"? Jeśli masz taką możliwość, czas i nie żal Ci akumulatora to spróbuj go przetrzymać nieco dłużej na wyższym napięciu, jestem mocno ciekaw wyniku w momencie, gdy wpompujemy nieco więcej energii do akumulatora. Wiem, że żaden datasheet nie zaleca wyższego napięcia niż 14,7, ale ogólnie jak widać nie za wiele te wykresy itd z not mają wspólnego z realiami.
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
@@mikoaj4404 podczas jednego z cykli robiłem taką próbę, wprawdzie nie trwało to 2 dni bo przy tej pojemności to mógłby zostać suchy wiór, ale 2-3h tryb Repair był włączony, niestety bez wpływu na kolejny cykl rozładowania.
@ukaszrachota4915
@ukaszrachota4915 Жыл бұрын
Witam panie Tomaszu czy można dostać do pana email? Bo nieraz mówi pan że czyta maile ale nigdzie nie mogę znaleźć pozdrawiam .
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Zakładka informacje na moim kanale youtube.com/@TomaszHudy
@TECHTRON_pl
@TECHTRON_pl Жыл бұрын
Szkoda że przerwaleś test po 30 cyklach.
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Spokojnie - test jest kontynuowany 😉
@TECHTRON_pl
@TECHTRON_pl Жыл бұрын
@@TomaszHudy robisz to KZE (czy jak to się tam nazywa).
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
@@TECHTRON_pl nie bardzo rozumiem?
@TECHTRON_pl
@TECHTRON_pl Жыл бұрын
@@TomaszHudy ZKETECH EBC-A?
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
@@TECHTRON_pl niestety ZKE nie ma trybu buforowego więc użyłem innej ładowarki i elektronicznego obciążenia a całość zapisywał rejestrator od Piotra 😉
@Jendrus.
@Jendrus. Жыл бұрын
Witam.Test został przeprowadzony w warunkach nie zgodnych z zaleceniami producenta więc co tu się dziwić wynikom.Prąd rozładowania rzędu 1.8C przekroczony 4krotnie,zalecany prąd ładowania jest także mniejszy od zastosowanego niemal że o polowę.Takie oranie akumulatora musi się skończyć rozmiękczeniem płyt i przedwczesną utratą pojemności(zjawisko PCL(kzfaq.info/get/bejne/lcB2iZuosc2ygqM.html)).To że jest to AGM nie oznacza że PCL w nim nie występuje,tylko że jest ograniczone.A "narzekacze" w taki dokładnie sposób zarzynają swoje aku.traktując je jak by to były aku.litowe.Proponuję po zakończeniu testu zrobić sekcję i sprawdzić konsystencję płyt a dla porównania wykonać drugi taki test z zachowaniem zaleceń producenta,to może otworzy oczka narzekaczy.
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
A gdzie można wyczytać te zalecenia producenta co do żywotności, bo chętnie się z nimi zapoznam 😉
@Jendrus.
@Jendrus. Жыл бұрын
@@TomaszHudy A no w karcie katalogowej.Zapomniałem wcześniej wspomnieć o zalecanym napięciu rozładowania 1.8V/celę co daje 10.8V a nie 9.5 przy którym płyty już się zasiarczają i sypią.
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
@andrzej ostrowski ale Ty mówisz o deklarowanej pojemności akumulatora a nie o jego żywotności. Prąd rozładowania wynosił 0,55C a nie 1,8C. Prąd ładowania nie przekraczał maksymalnego dopuszczalnego. Napięcie rozładowania o wartości 9,6V występuje w charakterystyce stałoprądowej jak i stałomocowej więc nadal nie rozumiem gdzie te zalecenia w kwestii żywotności? Zasiarczenie nie następuje w ciągu kilku minut, do tego trzeba znaczenie dłuższego czasu pozostawienia akumulatora po głębokim rozładowaniu a tutaj nie takie nie miało miejsca.
@Tab7.6.Tab7.6
@Tab7.6.Tab7.6 Жыл бұрын
Aleś się uparł. No to tu masz zestawienie dla akumulatora ładowanego i rozładowywanego zgodnie z zaleceniami producenta, gdzie zgodnie z kartą informacyjną produktu przy DoD 100% po ok. 200 cyklach powinien mieć jeszcze 60% pojemności, w rzeczywistości po 10 praktycznie zdechł. Nie pomogło rozładowywanie prądem C20 do napięcia 10,5V zgodnie z metodyką, ani ładowanie zgodnie ze specyfikacją. drive.google.com/drive/folders/1LXK-MWgX9U-ccFQWJaRfMTnyl9mcGVjK
@Jendrus.
@Jendrus. Жыл бұрын
@@TomaszHudy Faktycznie z tym prądem rozładowania to się walnołem i nie patrzyłem wcześniej na charakterystykę ładowania przyjmując prąd 0.1c .Ale czy maksymalny prąd ładowania i rozładowywanie do 9,6V(kiedy nominalna pojemność aku. jest określona przy 10.5V) ma pozytywny wpływ na aku.-myślę że nie.Producent żywotność aku. określa przy deklarowanych a nie dopuszczalnych parametrach ładowania i rozładowywania.Te skrajne parametry można wykorzystać czasem w sytuacjach awaryjnych ale na dłuższą metę to zajedziemy aku.
@adamzielinski8168
@adamzielinski8168 Жыл бұрын
Hmm… Akumulator o pojemności deklarowanej 6Ah, był rozładowywany prądem 5A… Co może pójść nie tak? Moje doświadczenia mówią, że parametry są trzymane dla prądów do wielkości 1/5 pojemności (tu ok. 1,2A). Sam test pokazuje jak „zarżnąć” akumulator kwasowy nieprawidłowo dobierając pojemność do obciążenia. AGM/FEB/SLI/GEL … to wciąż akumulator kwasowy o określonych ograniczeniach.
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Każdy ma inne doświadczenia, takie założenia zostały przeze mnie przyjęte - czy są poprawne czy nie, można dyskutować, ale lubię dyskusje poparte konkretnymi argumentami. Niestety w większości przypadków takich brak.
@adamzielinski8168
@adamzielinski8168 Жыл бұрын
@@TomaszHudy dziękuję za odpowiedź. Co do doświadczenia - od 7 lat pracuję z akumulatorami montowanymi i eksploatowanymi w maszynach czyszczących i opieram się na tym co widzę i obserwuję. Skąd 1/10C? Z zasady prąd ładowania = prądowi rozładowywania. Oczywiście - raz na 3-6 m-cy należy akumulator „odświeżyć”. Co do argumentów. Dlaczego zaleca się ładowanie akumulatorów ołowiowych prądami 1/10C (w początkowej fazie może być 1/3C)? Głównie chodzi o konstrukcję stosowanych obecnie płyt ołowiowych. Zbyt agresywne ładowanie / rozładowywanie prowadzi do przyspieszonej degradacji. Nie podważam Twojej wiedzy w zakresie elektryki. Po prostu opieram się na swoich doświadczeniach z zasilaniem maszyn czyszczących, których charakterystyka prądowa jest mocno trakcyjna, a akumulator jest skazany na pracę: Ładowanie do 100% - Rozładowywanie do 80% (prądem o mniej więcej stałym natężeniu). Co mówi moje doświadczenie? Źle dobrana pojemność akumulatora trakcyjnego to przepis na „zarżnięcie” baterii w kilka miesięcy. Typ akumulatora jest mniej istotny (ot, AGM / Żel są mniej kłopotliwe, aku. z płynnym elektrolitem wymagają dość specyficznych warunków w pomieszczeniach przeznaczonych do ładowania - zagrożenie wybuchem wodoru ma swoje przełożenie na wymogi bezpieczeństwa). Co do zastosowanego aku. Patrząc na wyniki testu jest przeciętnie, to przyzwoity akumulator buforowy (czyt. przez większość czasu utrzymywany w napięciu buforowym, raz na jakiś czas jest rozładowywany w sytuacji zaniku napięcia, a następnie wraca do trybu oczekiwania pod napięciem buforowym). To nie to samo co akumulator trakcyjny, choć często jest to mylone. Najlepsze akumulatory trakcyjne to aku. z płynnym elektrolitem i płytą pancerną. Ich wadą jest waga oraz wspomniane wyżej zagrożenie wybuchem (tu można przeciwdziałać stosując specjalne korki - ale i tak pomieszczenie musi być bardzo dobrze wentylowane i obowiązuje w nim całkowity zakaz używania otwartego ognia oraz palenia, a złącza powinny być tak przygotowane aby maksymalnie minimalizować ryzyko powstania iskry). Na drugim miejscu stawiam żelówki. Te od SIAP są rewelacyjne, Victron robi również bardzo dobre. Ich wadą jest cena - to jakieś 80% ceny akumulatorów LiFePO4. O dziwo dobrze mogę się wypowiedzieć o akumulatorach Galaxy Voyager (Autopart). Jak na swoją cenę są rewelacyjne, choć zdecydowanie nie lubią być traktowane wysokimi prądami i rozładowywane poniżej 50% (więc warto brać poprawkę dobierając pojemność do zastosowania). Aku SIAP z płynnym elektrolitem bardzo fajnie się regenerują (to zlecamy najczęściej firmie BARTER). Tyle ode mnie. Opieram się po prostu na doświadczeniu.
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
@@adamzielinski8168 i ja również dziękuję za tak obszerny komentarz. Ten test z założenia mial być przeprowadzony w trudnych warunkach z prostego względu - czas. Gdybym faktycznie traktował akumulator z głową, to mogłoby się okazać że po roku nie uzyskałbym żadnych odchyleń. Oczywiście masz rację, odpowiedni dobór obciążenia, prąd ładowania jak i DoD ma kluczowe znaczenie dla żywotności, jednak moje założenia nie są jakieś mocno wyśrubowane, bo mieszczące się w wartościach określonych przez producenta. Wybrałem markę Nerbo bo producent chwali się że to akumulatory dedykowane do pracy cyklicznej. Wyniki są zatrważające również dla mnie, bo cały czas uważałem że jednak klasa akumulatora ma ogromne znaczenie, po tych wynikach postanowiłem przeprowadzić identyczny na innym akumulatorze o którym wspomniam w filmie - SSB - nie wchodząc w szczegóły - zachowuje się ona z grubsza inaczej. Z drugiej strony zobacz - po publikacji pierwszej części wiele osób sugerowało że akumulator wysechł, albo że był źle ładowany, w końcu że go źle traktowałem - stąd takie wyniki. Okazuje się że nic z tych rzeczy, bo maty były odpowiednio nasączone, próba przeladowania niewiele wniosła a te same trudne warunki inny akumulator znosi zupełnie inaczej.
@adamzielinski8168
@adamzielinski8168 Жыл бұрын
@@TomaszHudy jak widać praca cykliczna, pracy cyklicznej nie jest równa :) Zasadniczo do pracy rozładowanie - rozładowywanie szukam zawsze akumulatorów trakcyjnych. Wówczas nie ma niedomówień :)
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
@@adamzielinski8168 zgadza się, ale widzisz, jedyny parametr który podają producenci w kwestii żywotności to DOD - nie ma tutaj mowy o obciążeniach czy procesie ładowania. Trakcje to kolejny krok w którym chciałbym nabrać doświadczenia bo dotychczas opieram w tej materii jedynie na opiniach innych 😉
@mareczekmak
@mareczekmak Жыл бұрын
Obciążałeś go prądem C0,55 to są warunki dla trakcyjnego a nie do wypierdka z bufora ;) Wielkość ma znaczenie 🤣🤣🤣Wózek inwalidzki 9Ah, dla świnki morskiej, mogli chociaż linka dać gdzie takie cuda sprzedają.
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Uwierz mi że taki sposób rozładowania jest mniej destrukcyjny niż C20. Równolegle że mną znajomy testował akumulator Inerge AGM i po 7 cyklach C20 nie było co zbierać 😉
@mareczekmak
@mareczekmak Жыл бұрын
@@TomaszHudy To na pewno, jak dla mnie trudno mówić o głębokich cyklach w takich maleństwach.
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
@@mareczekmak jasne ale z drugiej strony biorąc się za test wiekszego aku np. 100Ah to raz że koszt byłby z grubsza inny a dwa ilość energii którą musiałbym poświęcić na taki test byłby 10x razy wiekszy - a robię to za pomocą domowego budżetu 😉
@rafwla
@rafwla Жыл бұрын
Mówią ze Agm nie powinnien być ładowany napieciem wiekszym niz 13,8 , a nie może być wiekszym niz 14,1.
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Chyba chodzi o akumulatory żelowe 😉
@krzysztofwitkowski4565
@krzysztofwitkowski4565 Жыл бұрын
Specyfikacja - 9AH przy 20h prądzie rozładowania to jest 450mA a nie 5A którym go obciążasz i napięcie koncowe 1.8V na celę czyli 10.8V a nie 10.5V jak u Ciebie. Może zrób test z parametrami jakie podaje producent czyli przez 20 godzin obciążaj akumulator prądem 450mA aż osiągnie dno 10.8V i zobaczymy jaką pojemność ma naprawdę choć teraz już nie jestem pewny czy obciązanie go 5A przez 30 dni nie wpłynie na jego kondycję. Pozdrawiam
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
Zmierzona pojemność C20 przy 2 cyklu (nie prezentowanym w materiale) to 9120mAh - jak się dobrze przyjrzysz to zobaczysz że piąty wiersz w arkuszu z danymi jest ukryty bo taka wartość zaburza ogólny podgląd na wyniki. Producenci nie podają przy jakich obciążeniach uzyskamy deklarowana żywotność - podają jedynie głębokość rozładowania a uzyskana pojemność w okolicach 7000mAh nie jest pojemnością 100%
@Tab7.6.Tab7.6
@Tab7.6.Tab7.6 Жыл бұрын
Nerbo dla pojemności nominalnej podaje: 9,0 Ah @ C20 dla rozładowania do 1,75 V/celę.
@krzysztofwitkowski4565
@krzysztofwitkowski4565 Жыл бұрын
@@TomaszHudy No właśnie ze podają,, w specyfikacji którą zamieszczasz producent wyraźnie pisze ze 9Ah pojemnosci uzyskasz przy 20h rozładowaniu do 1,8V na cele. 20h prad dla 9Ah akumulatora to 450mA a nie 5A
@TomaszHudy
@TomaszHudy Жыл бұрын
@@krzysztofwitkowski4565 pojemność naklejkowa o której mówisz zawsze jest podawana dla obciążenia 20h co nie znaczy że akumulator nie można obciążyć większymi prądami. Po to podawane są charakterystyki stałoprądwe i stałomocowe aby wiedzieć ile akumulator będzie działał przy konkretnym obciążeniu. Nie ma to jednak żadnego związku z żywotnością, powiem więcej rozładowania prądem C20 są bardziej destrukcyjne niż szybkie rozładowania dużym obciążeniem ponieważ przy dużych obciążeniach nie wyciągniesz 100% pojemności.
@Tab7.6.Tab7.6
@Tab7.6.Tab7.6 Жыл бұрын
@@krzysztofwitkowski4565 Nie wiem jaką masz specyfikację ale dla NBC-9-12 dla prądu C20 jest 1,75V na celę. Natomiast wyniki są w odniesieniu do prądu 5A, a nie C20.
@jooo1q2w3e
@jooo1q2w3e Жыл бұрын
Po taniości, to litowe LG Chem. z baterii aut elektr. Inwestycyjnie tylko Lifepo4... Praw fizyki nie oszukasz!!!
@husc7775
@husc7775 10 ай бұрын
Ciekawe jak to naprawdę wyglada z tymi cyklami w liion i lifepo4.
Sekcja zwłok akumulatora Nerbo - ciąg dalszy pracy cyklicznej
25:02
KINDNESS ALWAYS COME BACK
00:59
dednahype
Рет қаралды 164 МЛН
A clash of kindness and indifference #shorts
00:17
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 110 МЛН
New model rc bird unboxing and testing
00:10
Ruhul Shorts
Рет қаралды 23 МЛН
What it feels like cleaning up after a toddler.
00:40
Daniel LaBelle
Рет қаралды 69 МЛН
Akumulator rozruchowy do magazynu energii ?
12:23
Tomasz Hudy
Рет қаралды 6 М.
Mój Prąd - Moja Sprawa - Instalacje bez Zgłoszenia w ZE
2:05
SOLARYAG Grzegorz Kulikowski
Рет қаралды 26 М.
Akumulator AGM 🤣 Tak robią Was ch..a Sprzedawczyki🤣 S6E009
12:35
Nowy akumulator Centra AGM 70ah i już niesprawny?
7:53
Bater-Tech
Рет қаралды 5 М.
AGM kontra LiFePO4
17:51
Tomasz Hudy
Рет қаралды 35 М.
Test ładowarki HTRC P20 - czyżby następca Foxsur'a ?
22:21
Tomasz Hudy
Рет қаралды 5 М.
Менты остановили фуру 😂 #6кадров #смех #юмор
0:48
Смешно и Грустно
Рет қаралды 3,4 МЛН
Водитель бмв не ожидал такого #дуракинадороге #shorts
0:18