Zdrowe zamienniki cukru: JAKI SŁODZIK WYBRAĆ? Czym zastąpić cukier na diecie? | Dr Bartek Kulczyński

  Рет қаралды 299,133

Dr Bartek Kulczyński

Dr Bartek Kulczyński

Күн бұрын

Wiadomo, że cukier szkodzi zdrowiu i chyba każdy wie też, dlaczego cukier jest niezdrowy. Dlatego dziś powiem, czym zastąpić cukier w przetworach lub na przykład w słodzeniu herbaty czy kawy - czyli jakie słodziki są zdrowe, jaki słodzik wybrać, jaki słodzik jest najzdrowszy według danych naukowych. Wymienię i porównam zdrowe zamienniki cukru oraz te, których nie polecam. Wiadomo, że istnieją słodziki naturalne i sztuczne. Naturalnym jest na przykład ksylitol, a sztucznym - aspartam. Zatem, jeśli interesuje Cię temat ‘słodziki a zdrowie’, czy raczej ‘słodziki a cukier’, oraz chcesz wiedzieć, co zamiast cukru do dżemu, herbaty, kawy itp., i czy istnieje coś takiego jak zdrowe słodziki, to zapraszam do oglądania. Pozdrawiam, dietetyk dr Bartek Kulczyński.
✔️ Mój newsletter w formie porannego dziennika zdrowia:
drbartek.pl/dziennik/
✔️ SPIS TREŚCI:
0:00 - TEMAT: Jakie słodziki są zdrowe?
1:15 - Ksylitol vs cukier: czy ksylitol jest zdrowy?
5:37 - Erytrytol czy ksylitol pod względem zdrowia?
8:49 - Stewia do słodzenia: ważna wskazówka
11:58 - Inulina z cykorii: jak stosować jako zamiennik cukru
14:17 - Czy miód jest dobry jako zamiennik cukru?
15:48 - Syrop z agawy i syrop klonowy: właściwości słodzące
16:37 - Fruktoza: czy jest zdrowa jako słodzik?
17:52 - Cukier brązowy, trzcinowy i kokosowy
18:53 - Czy aspartam szkodzi jako zamiennik?
✔️ LITERATURA PRZYWOŁYWANA:
pastebin.com/ucwPVVHH
✔️ MÓJ E-MAIL:
kontakt@drbartek.pl
✔️ MÓJ INSTAGRAM:
@drbartekpl
✔️ MÓJ FANPAGE:
drbartekpl
✔️ MÓJ BLOG:
www.drbartek.pl
✔️ KRÓTKO O MNIE:
W dorobku mam 67 publikacji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, opublikowanych przez wydawnictwo Elsevier, Springer, Taylor & Francis i inne. W latach 2015-2019 byłem redaktorem czasopisma naukowego „Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii”. Od lat współpracuję z czasopismami, dla których piszę artykuły popularno-naukowe o dietetyce. Napisałem ich około 300. Od 2018 roku jestem zatrudniony przez Uniwersytet Przyrodniczy, gdzie prowadzę zajęcia ze studentami dietetyki i technologii żywności. Od 2012 roku do dziś prowadzę własną praktykę dietetyczną, w ramach której opracowuję pacjentom indywidualne plany żywieniowe. Stopień doktora mam z technologii żywności i żywienia.

Пікірлер: 682
@drbartekpl
@drbartekpl 2 жыл бұрын
drbartek.pl/dziennik/ - tutaj można zostać czytelnikiem mojego darmowego Porannego Dziennika Zdrowia
@jerzisavy3733
@jerzisavy3733 2 жыл бұрын
😁pozdrawiam
@moyek1091
@moyek1091 2 жыл бұрын
Bardzo interesujący Dziennik 👍🏻
@KlaudiakaZa
@KlaudiakaZa 2 жыл бұрын
Dziękuję za tę poranną wiedzę! :)
@Sandy-os1sk
@Sandy-os1sk 2 жыл бұрын
Panie Bartku a czy erytrytol rowniez nienadaje sie do ciast drozdzowych? czy jest cos co sie nadaje oprocz cukru do ciast drozdzowych? i czy słodzikami mozna konserwowac przetwory takie jak dzemy czy kompoty? Czym pan proponuje konserwowac przetwory? Przetwory sa dosc istostne dla mnie w sezonie jesienno-zimowym jednak walcze by nie miec cukrzycy. Pozdrawiam :)
@beatap6753
@beatap6753 2 жыл бұрын
L
@adab4216
@adab4216 2 жыл бұрын
Jest Pan bardzo wartosciowym człowiekiem dziekuje ze dzieli sie Pan wiedzą!
@joannazajac8207
@joannazajac8207 2 жыл бұрын
Każdy człowiek jest 😉
@adab4216
@adab4216 2 жыл бұрын
@@joannazajac8207 chyba nie kroliczku
@annagalenska5467
@annagalenska5467 2 жыл бұрын
@@joannazajac8207 Właśnie to samo miałam napisać. Wszyscy jesteśmy wartościowi, he he
@annagalenska5467
@annagalenska5467 2 жыл бұрын
@@adab4216 Na pewno tak droga Adelajdo B.
@michateos4179
@michateos4179 2 жыл бұрын
1 kazdy jest 2. całą wiedza z filmów jest dostępna w internecie, z jednej strony ludzie leniwi bo sami nie szukaja, dodatkowo mają czas by oglądać 15 minut filmu, co można by przeczytać w 10 zdaniach w ciągu 2 minut.
@WRozbitymZwierciadleTV
@WRozbitymZwierciadleTV 2 жыл бұрын
Poza ogromną wiedzą, uwielbiam Pana głos: jest taki uspokajający, niczym balsam dla ucha i ducha. Pozdrawiam :)
@adamuppsala1931
@adamuppsala1931 Жыл бұрын
🙄
@EwaKulak13
@EwaKulak13 2 жыл бұрын
Jeśli porównujemy biały cukier z trzcinowym, to nie chodzi o zawartość cukru w cukrze a o proces wytwarzania. O ile cukier trzcinowy, zwłaszcza ekologiczny proces wytwarzania jest bardzo prosty i naturalny, to wytworzenie cukru białego polega na skomplikowanym procesie chemicznym i użyciu wybielaczy i substancji przeciw zbryleniu. A odnośnie stewii, to dotarłam kiedyś do pracy naukowej z Argentyny, gdzie stwierdzono, że spożywanie stewii uzyskanej w procesie chemicznym, a nie po prostu listków, może być bardzo niebezpieczne, bo o ile listki mają dodatkowe substancję chroniące organizm, to chemiczna stewia jest produktem nowym i trudno stwierdzić, jakie mogą być efekty długoterminowego jej zażywania. Uważam, że lepiej ograniczyć wszelkie produkty sztucznie wytwarzanie a nie bawić się w testera chemii.
@basiagroszczyk
@basiagroszczyk 2 жыл бұрын
Kolejny filmik, który w zwięzły, jasny i fachowy sposób wyczerpuje temat. Chcemy więcej! Gratulacje :)
@miedzywierszami6913
@miedzywierszami6913 2 жыл бұрын
Bardzo kompleksowo opracowany temat! Upewniłam się,że nie będę używać zamienników. Jeszcze dzisiaj trzymałam w dłoni Stevię, ale nie wzięłam. Biznes zawsze coś wymyśli,żeby zarabiać .Normalnie od dawna nie słodzę, jestem zdrowa , więc tak jak p.Doktor mówi zjedzenie kawałka ciasta ,nie zaszkodzi.
@fisiakoronczarka
@fisiakoronczarka 2 жыл бұрын
Fruktoza podnosi również poziom trójglicerydów, i to znacznie. Sama tego doświadczyłam, kiedy kilkanaście lat temu, dałam nabrać się reklamom, polecającym do słodzenia właśnie fruktozę. Po kilku miesiącach mój poziom trójglicerydów wyniósł 250, a nigdy wcześniej nie miałam z takiego problemu. Równocześnie należy zaznaczyć, że nie szkodzi nam fruktoza spożywana w owocach, ponieważ owoc zawiera wiele innych substancji, "zapobiegających" jej szkodliwości. Szkodzi nam, spożywanie fruktozy wyselekcjonowanej, powiedzmy czystej. Warto o tym mówić, ponieważ zauważyłam, że wiele osób, ze względu na zasłyszaną, a nie do końca właściwie omówioną szkodliwość fruktozy, boi się obecnie spożywania nawet owoców. Serdecznie pozdrawiam.
@annakaczynska5655
@annakaczynska5655 2 жыл бұрын
Masz rację, bo fruktoza z owoców nie jest szkodliwa, nawet w większej ilości.. Szkodzi tylko fruktoza wytwarzana w sposób czysto chemiczny... A teraz jest to prawie jedyna metoda otrzymywania fruktozy...
@Plackomiot
@Plackomiot 2 жыл бұрын
Oglądałem wykłady na temat przerywanego postu i cukrów. Fruktoza jest prawie tak samo zła jak zwykły cukier. Nie było by w nich nic złego gdyby nie to że mamy teraz dostęp do nich przez cały rok. Dawniej owoce miały zapewnić zapas energii na zimę (tłuszcz). Z tego co mówiono to zjadanie więcej niż jednego owocu dziennie jest niewskazane a to że w tv mówi się że są tak bardzo zdrowe to ściema korpo i przekupionych lekarzy/szkół medycznych bo tego uczą. Oczywiście lepsze to niż przetworzone produkty ale nie powinno się ich spożywać w dużych ilościach.
@barneydenstad2148
@barneydenstad2148 2 жыл бұрын
Tak. Wedlug teorii w podstawowym podreczniku, cialo zamienia fruktoze na glukoze i wszystko jest swietnie. Ale. Jak jest i glukoza i fruktoza (np w cukrze), to cialo woli glukoze, i uzywa od razu tylko glukoze. Cialo dobrze sobie radzi z ewentualnym nadmiarem glukozy. I ewentualny nadmiar latwo magazynuje jako glykogen. Ale cialo nie jest przyzwyczajone do nadmiaru fruktozy, bo w naturze w praktyce nie wystepuja sytuacje z duzym nadmiarem fruktozy. No i cialo nie umie magazynowac nadmiaru fruktozy: od razu zamienia nadmiar fruktozy w tluszcze... Ja wyliczylem, ze zjedzenie 5 gramów cukru automatycznie daje 1 gram tluszczu... (chyba ze sie na biezaca spala, np jak aktywny sportowiec albo ktos ciezko pracujacy). A juz nie mówie co sie dzieje w watrobie podczas przemian fruktozy na glukoze albo i na tluszcz. JA o tym nic nie wiem, ale wiem ze niektórzy naukowcy opowiadaja straszne rzeczy... O miedzyproduktach be...
@fisiakoronczarka
@fisiakoronczarka 2 жыл бұрын
@@barneydenstad2148 Mnie na ten fakt zwrócił uwagę już jakieś 10 lat temu, świeżo upieczony dietetyk (studia podyplomowe).
@bartekskiba9643
@bartekskiba9643 2 жыл бұрын
@@Plackomiot chyba cię coś opętało ja koło domu mam sad jabłek i śliwek i gdybyś miał rację to ja po zjedzeniu w jeden dzień 7 jabłek i 20 śliwek to bym był już w grobie a nic mi się nie dzieje.
@martapawlak9672
@martapawlak9672 Жыл бұрын
Bardzo zwięzłe i szczegółowo wytlumaczony ten słodki temat. Jednakże jako lek. wet. chcę szczególnie podziękować za wzmiankę o szkodliwości ksylitolu dla zwierząt ❤🐕🐩🐈❤
@agasraga8830
@agasraga8830 Жыл бұрын
Najlepiej niczym nie zastępować. Ja porzuciłam cukier,smak mi się zmienił a słodkiego wcale mi nie brakuje.
@majkabe6335
@majkabe6335 2 жыл бұрын
Panie Doktorze, materiał z klasą Z dykcją podane słodkie dane, I dobrze wiedzieć czym posłodzić By życie było odjechane😘 Podziwiam ogrom wiedzy I prawdę w tym ogromie😊 Olgladam wszystkie filmy I z chęcią i łakomie! Pozdrawiam już jesiennie Z kraju Szekspira i Tolkiena Odezwę się napewo Kiedy mnie spotka wena❤️ 🍀🍀🍀❤️🍀🍀🍀
@klaudiann4330
@klaudiann4330 2 жыл бұрын
Świetny materiał! W końcu prawda o aspartamie! Nie wiem jak lekarze mogą polecać ten słodzik osobom chorym na cukrzycę. Kiedyś czytałam dokument jak aspartam w ogóle został dopuszczony jako nieszkodliwy i podobno maczala w tym palce coca-cola i inne potężne koncerny.
@ellika.2395
@ellika.2395 2 жыл бұрын
Jestem w ogromnym szoku jak Pan potrafi zachęcić czy to do subskrycji czy to do newslettera czy nie wiem do czegokolwiek... Wszystko tak podbite super wartościowymi argumentami! I miło powiedziane 🙈😊 No i o kulturze wypowiedzi nie wspomnę! Mega super
@arkadiuszlee407
@arkadiuszlee407 2 жыл бұрын
Jak ktoś ma parcie na słodziki to niech z nich korzysta ale moim zdaniem milion razy lepiej jest po prostu zdrowy rozsądek i umiar. Dla mnie to jest miodek od czasu do czasu na śniadanie lub deser z jakimiś owocami czy jogurtem lub do lemoniady w gorący dzień. Sporadyczny syrop klonowy (chyba tylko do naleśników), jak się kupi oryginalny kanadyjski to może stać kilka lat i nic mu się nie dzieje jest prawie jak miód czyli dobry do spożycia nawet po 10 tyś lat. Stewie używam tylko w świeżych listkach do napojów (można kupić w takich doniczkach i sobie posadzić w domu). Syrop z agawy tylko do drinków z tequilą 😅 A biały cukier używam tylko do wypieków i różnego rodzaju przetworów. Do tego odpowiednia dawka codziennego ruchu i się cukrem nie przejmuje ani mi go nie brakuje.
@satt648
@satt648 2 жыл бұрын
Witam! Pozytywna energia bije od pana. Ogladam kanal od niedawna, ale zostane na dłużej. dzieki za wiedzę. Trzymaj sie ! chlopie! i dzialaj , robisz dobra robote.
@ar-la
@ar-la 2 жыл бұрын
Ogromna wiedza ,cudowna dykcja i polszczyzna. Gratuluję serdecznie .Pozdrawiam Poznań.
@beatazalewska691
@beatazalewska691 2 жыл бұрын
ale niestety przy doskonałej dykcji, płytki oddech, co b. męczy podczas słuchania
@ar-la
@ar-la 2 жыл бұрын
@@beatazalewska691 i jak tu wszystkim dogodzić?czysz nie najważniejszą tu wiedza?
@beatazalewska691
@beatazalewska691 2 жыл бұрын
@@ar-la ważne jest, by komunikatywnie przekazać tę wiedzę w taki sposób, by niespiesznie wyrazić treści, przez co będą lepiej przyswajane. Na tym polega retoryka. Moją intencją nie było czepianie się, tylko zwrócenie uwagi, że dykcja idzie w parze z oddechem, tempem wypowiedzi i retoryką, co rzutuje na klarowny przekaz informacji. pozdrawiam :)
@wadk1957
@wadk1957 2 жыл бұрын
@@beatazalewska691 Szok!!! To jest tzw "szukanie dziury w całym"
@beatazalewska691
@beatazalewska691 2 жыл бұрын
@@wadk1957 żadną miarą :)
@AA-xf8bf
@AA-xf8bf 2 жыл бұрын
Jest Pan genialny! Wielkie podziekowania za wartosciowa wiedze.
@bhblueberry
@bhblueberry 2 жыл бұрын
Jak zwykle rewelacyjny występ, gratuluję wiedzy oraz kompetencji. Mam jednak kilka uwag (nie byłbym sobą) :) a) Różnicowanie cukrów (biały/brązowy/trzcinowy/kokosowy/wanilinowy itd) ma bardzo duży sens w kontekście zaopatrzenia naszego ciała w różnorakie 'nanoelementy' (mikroelementy odnosi się jedynie do minerałów zwykle). Im nasze ciało ma więcej naturalnych substancji - tym więcej jest w stanie zrobić. Jak wiadomo zneutralizujemy metanol etanolem i na tej zasadzie możemy mieć coś w sobie np nieporządanego, czego nie pozbędziemy się bez akurat tej malutkiej resztki zawartej w pozostałościach po ratyfikowaniu buraka cukrowego czy trzciny. Analogicznie sól himalajska - zawiera takie pierwiastki, których nie sposób nigdzie znaleźć a każden jeden stały jest nam praktycznie w jakiejś dawce potrzebny. Aspartam w nadmiarze jest szkodliwy zwłaszcza dla naszych mózgów, powstał o tym głośny film ale lobby skutecznie zadbało o całkowite wyczyszczenie jakiejkolwiek wzmianki o nim w Internecie. Nie wspomniał Pan także o Acesulfamie-K a byłem ciekaw co Pan o nim sądzi. Adekwatne ilości fruktozy i glukozy są dużo lepsze od tej samej ilości sacharozy - organizm ma zwyczajnie mniej pracy z przetwarzaniem ich. Problemem nie jest syrop glukozowo-fruktozowy ale proporcje zawartych w nim glukozy do fruktozy. Wszystko co ma wpływ na poziomy cukru oraz insuliny we krwi jest potencjalnie niebezpieczne z punktu widzenia diabetyka ale mój dziadek w wieku 94 lat do dziś potrafi wysypać sobie pół torby cukry w ciągu kilku minut do buzi i nigdy o cukrzycy nie słyszał ;) Pozdrawiam.
@martynakrzyminska6759
@martynakrzyminska6759 2 жыл бұрын
Uwielbiam Pana! Za merytoryke, obiektywizm, profesjonalizm w każdym calu. Nawet wykupiłam KZfaq premium, żeby spokojnie nadrobić wszystkie zaległości. :D Dziękujemy i chcemy więcej!
@annapetrzilek6076
@annapetrzilek6076 2 жыл бұрын
Dziekuje serdecznie za porady, pozdrawiam z Fl
@lidiadobosz8929
@lidiadobosz8929 2 жыл бұрын
Bardzo dziekuje Panu za ten program.Pozdrawiam z Holandii.
@viktorszall9271
@viktorszall9271 Жыл бұрын
Bartku, bardzo Ci dziękuję za twoją dzielność w mediach! Mam nadzieję że zdajesz sobie sprawę z tego jak wiele robisz dla ludzi z całej Polski i zapewne nie tylko.
@EdmundStyle
@EdmundStyle 2 жыл бұрын
Przydatne informacje i milo sie pana slucha. Dziekuje :-)
@celinazzako9769
@celinazzako9769 2 жыл бұрын
Dziękuję!!! Znakomity kanał. 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
@mattpoznanski3350
@mattpoznanski3350 2 жыл бұрын
Bardzo dziekuje za bardzo interesujacy film o zamiennikach cukru. Pozdrawiam.
@agata9845
@agata9845 2 жыл бұрын
Z przyjemnością czytam Pana wiadomości do kawy. Dziękuję bardzo. ❤
@elzbietadomanska1430
@elzbietadomanska1430 2 жыл бұрын
Dziękuję za wykład. Pozdrawiam.
@mariafk9270
@mariafk9270 2 жыл бұрын
Dziękuję panie Bartku daje pan dokładny wykład ❤️pozdrawiam serdecznie 💝💐 i życzę miłego wieczoru 🍂🍁🍁🍁
@francroland6930
@francroland6930 2 жыл бұрын
Dziękuję za dobry odcinek...👍💥
@lauraprosperity888
@lauraprosperity888 2 жыл бұрын
Dziękuję za jak zwykle świetne informacje 💫
@tomatoketchup001
@tomatoketchup001 2 жыл бұрын
Dziekuje za Pana bardzo potrzebne filmiki,pozdrawiam
@grazynachlebos2167
@grazynachlebos2167 2 жыл бұрын
Super info. Super Pan to wyjaśnił. 😀
@MagdalenavanderSchouw
@MagdalenavanderSchouw 2 жыл бұрын
ERYTHRITOL od prawie roku, drogi skubany, ale świetnie nam się sprawdza, smaczny, nic sie po nim nie dzieje, używam do porannej kawy czytając dziennik o 7 rano :-P, a latem czasami do kwaskowych owoców :-) Jak zwykle świetny i kompletny materiał. Serdecznie dziękuję! Oglądam niektóre fimy po kilka razy podczas pracy przy komputerze, uważam je za niesamowitą skarbnice wiedzy, ten to jeden z moich ulubionych i musiałam w końcu zareagować :-D Pozdrawiam!!!
@tatianarozanska1909
@tatianarozanska1909 2 жыл бұрын
Dziękuję pięknie za cenne informacje.😊 Pozdrawiam.💐
@art8
@art8 2 жыл бұрын
Spokojnie i z glowa.. przyjemnie sie ucha Pana Doktora rad . Dziekuje
@patrykmn5729
@patrykmn5729 2 жыл бұрын
👍 za przekaz dziękujemy serdecznie
@mawlina5
@mawlina5 2 жыл бұрын
bardzo dobry i przydatny program ☺️
@bozenawilk-michaowska6082
@bozenawilk-michaowska6082 2 жыл бұрын
Słucham Pana odcinków, są b. pomocne w życiu. Pozdrawiam
@jolantajasinska1776
@jolantajasinska1776 2 жыл бұрын
Super przygotowany filmik. Podziwiam Pana wiedzę.
@ms6943
@ms6943 2 жыл бұрын
Dzięki za informacje 👍
@beamars4255
@beamars4255 2 жыл бұрын
Swietny i bardzo zrozumiale przekazany material - jak zwykle! :-) Pozdrawiam serdecznie!
@moniq8141
@moniq8141 2 жыл бұрын
Uwielbiam Pana filmiki ♥️ jest Pan bardzo mądrym człowiekiem 🙂
@patrykmn5729
@patrykmn5729 2 жыл бұрын
Prosimy o film na temat autohemoterapji zastrzyków z własnej krwi jak można dziękujemy serdecznie
@WilliAlexanderson
@WilliAlexanderson 2 жыл бұрын
W naszej diecie zdecydowanie króluje dr. Miodek. 😀
@grazynafilipczuk974
@grazynafilipczuk974 2 жыл бұрын
Dziękuję za wspaniały wykład. Już przesłałam znajomym.
@djzinvest
@djzinvest 10 ай бұрын
Informacja o brązowym cukrze rozwaliła mój mózg. Dziękuję za waszą pracę świetna robota. Żałuję tylko że tak późno trafiłem na wasz kanał.
@krystynasadowska7287
@krystynasadowska7287 2 жыл бұрын
Miłego dnia dla Pana i dużo zdrówka życzę za tak wielka wiedzę
@tomekkrawat1758
@tomekkrawat1758 2 жыл бұрын
Zawsze dobrze mieć wybór i dokonywać go świadomie. Na studiach człowiek może w sposób znaczący odzwyczaić się do stosowania cukru do słodzenia, wystarczy mieć współlokatorów ;) Ale do słodzenia dalej stosuję cukier biały ("białą śmierć") - "wszystko jest trucizną, zależy od dawki" - zachowanie umiaru w dawce jest tu sztuką (trudną).
@UrygaM
@UrygaM Жыл бұрын
Doskonały styl zgłębiania tematu i przedstawiania go w prosty, przejrzysty i estetyczny sposób. Dziękujemy!
@Monika-mk2wp
@Monika-mk2wp 2 жыл бұрын
Super materiał dziękuję i pozdrawiam.
@radekbartczak6000
@radekbartczak6000 Жыл бұрын
Dziękuje za zwięzłe i konkretne informacje. Jak zawsze ! W tym odcinku szkoda ,że nie znalazłem info o suklarozie. Ale moze sie doczekam w nastepnych filmikach
@hannahumerczyk4749
@hannahumerczyk4749 2 жыл бұрын
Powiem tak miło się Pana słucha wiedza głos uprzejmość kultura wysoka jakość wykonania Filmików Dziękuję pięknie 🙋😮❤️ Powiem dodam że ja słodzę od lat miodem miód Polski prawdziwy nie oszukany jest też lekarstwem dla cukrzyków Moja mamusia do przeżyła 86 lat i słodzika miodem tyle na temat A Pani Stefania Kozawska też polecala mimo że temperatura robi spustoszenia w wartości miodu ale zdrowy jest 🌹🙏💕😀😀 pozdrawiam serdecznie 🙋😮 Wszystkich czytających 🙏 Nie bać się coronawirus bo miód leczy nerwy cukrzycę psychikę plus modlitwa do Boga 💕😮🌹
@starawredna
@starawredna 2 жыл бұрын
Miód lekarstwem dla cukrzyków? Śmiała hipoteza....
@adalas293
@adalas293 2 жыл бұрын
Miód nie posiada JakichKolwiek właściwości terapeutycznych. To zwykły Cukier.
@zuzazet3871
@zuzazet3871 Ай бұрын
No jak widać wg powyższej wypowiedzi...
@Barbara-ge3iu
@Barbara-ge3iu Жыл бұрын
Tego mi trzeba było, dziekuje
@lilafojtasek2961
@lilafojtasek2961 2 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
@mojalista7482
@mojalista7482 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Wspaniały przekaz informacji w pigułce. Wszystko jasne i zrozumiałe. Nareszcie nie będę miała wątpliwości jak i czym słodzić i czy lepiej wogóle z tego zrezygnować. Pięknie przekazana wiedza. Pozdrawiam.
@miszka52
@miszka52 2 жыл бұрын
Dziękuję. Jednym filmem rozwiał Pan wiele moich rozterek i wątpliwości :)
@pawehartung7897
@pawehartung7897 2 жыл бұрын
Bardzo interesujące wiadomości dotyczące słodzików .Najlepsze wytłumaczenie poparte badaniami naukowymi .!!!!
@vulpesinculta7074
@vulpesinculta7074 2 жыл бұрын
Pamiętajmy że w całym tym szaleństwie organizm jest w stanie z łatwością sobie poradzić ze szkodliwymi stronami słodzików o ile nie przesadzamy i dbamy o całą resztę jak dobra i niskoprzetworzona dieta, sen, nawodnienie i aktywność fizyczna.
@numark8599
@numark8599 2 жыл бұрын
👌
@zofiatuleja9285
@zofiatuleja9285 2 жыл бұрын
Z przyjemnością korzystam z Pana wiadomości 🦋
@ilonakurian4458
@ilonakurian4458 Жыл бұрын
Dziękuję za cenne informację, są jasne i zrozumiałe , ma Pan bardzo miły głos . Pozdrawiam serdecznie🤗
@Yogi231faza
@Yogi231faza 2 жыл бұрын
Daje łapkę.. Bardzo fajne.. 🧐 Wiele się można dowiedzieć. Dziękuję
@ema3774
@ema3774 2 жыл бұрын
Jestes mega, ile sie nauczylam poprzez ten kanal, ta wiedza rowniez przyda mi sie w mojej pracy.
@reniaK
@reniaK 2 жыл бұрын
Świetny materiał!swoją drogą najlepiej nie słodzić 🙂
@piotrkowalski519
@piotrkowalski519 2 жыл бұрын
Dzień dobry doktorze ✋ Zamieniam się w słuch
@kasiapol7037
@kasiapol7037 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten materiał. Chciałabym by dodał Pan do zestawienia jeszcze maltitol.
@andrzejfikier5658
@andrzejfikier5658 2 жыл бұрын
...Dziękuję...ciekawy materiał...
@beatajank4130
@beatajank4130 2 жыл бұрын
Super, potrzebna tematyka. Ja stosuje erytrol, dobry smak
@kasiaszym4943
@kasiaszym4943 2 жыл бұрын
Dziekuje bardzo za cenne informacji dzięki pana inf poprawiłam zdrowie i poczułam się lepiej bardzo dziekuje ❤️❤️❤️
@wiolettaach581
@wiolettaach581 2 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek. Pozdrawiam.
@thegalaktyczny
@thegalaktyczny 2 жыл бұрын
Jak zwykle super odcinek! Czy mógłby Pan nagrać odcinek na temat takich dodatków do żywności jak guma guar, guma ksantanowa itd.?
@lidkaklecz5729
@lidkaklecz5729 2 жыл бұрын
Nie stosuję zamienników, słodzę cukrem bardzo mało.Dziekuje za ciekawy wykład i pozdrawiam serdecznie 👍.
@klaudiaklaudia9866
@klaudiaklaudia9866 2 жыл бұрын
Ja też. Niestety kocham słodycze i codziennie zjadam kawałek ciasta(domowe roboty) bądź batona do kawy ale poza tym nie słodzę ani kawy ani herbaty, nie pije też słodkich napojów ani soków. Według mnie najważniejszy jest umiar we wszystkim 😃
@JM-hi3fm
@JM-hi3fm 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawe treści - dziękuję
@drbartekpl
@drbartekpl 2 жыл бұрын
Proszę, dziękuję za zostawienie komentarza.
@miroslawastranz6190
@miroslawastranz6190 2 жыл бұрын
Dziekuje za kolejny praktyczny i w dostepny i zrozumialy sposób wypowiedziany wykład .Bardzo lubię Pana słuchac .Jesli chodzi o słodzenie ,to urzywam stevi i cukru brzozowego .
@mrowka32167
@mrowka32167 2 жыл бұрын
Czy mógłbyś coś dodać o melasie trzcinowej ? Dziękuję za wartościowy materiał ;)
@karolinamaria6638
@karolinamaria6638 2 жыл бұрын
Bardzo wartościowy materiał 👍Sama nie słodzę niczym wszystko pije gorzkie 🙂 Pozdrawiam
@69saturn69
@69saturn69 2 жыл бұрын
To tak jak ja ciastko zastępuje cukier to po co dosładzać :)
@zdzisaw5355
@zdzisaw5355 2 жыл бұрын
Mam nadzieje że jakaś słodycz jest w twoim życiu !
@karolinamaria6638
@karolinamaria6638 2 жыл бұрын
@@zdzisaw5355 Sama jestem słodka to wystarczy😄👍
@zdzisaw5355
@zdzisaw5355 2 жыл бұрын
@@karolinamaria6638 cytat - słodycz Karolino jest potrzebna także i niedobrze gdy jej brak, gdy ją masz w nadmiarze nudzić cie zaczyna i zabija wszelki smak .mam nadzieje że osoba którą nią obdażysz będzie dozgonnym fanem takich słodkości !
@dorotkak.7598
@dorotkak.7598 2 жыл бұрын
Świetny temat
@alinaplank3487
@alinaplank3487 Жыл бұрын
Dziekuje , jak zwykle wspanialy wyklad , prosze o wyklad lukrecji / lakrycy , tez jest bardzo slodka czy mozna ja stosowac do wypiekow , dziekuje z gory ❤️
@anetawijatyk1133
@anetawijatyk1133 2 жыл бұрын
Ja używam erytrolu i oczywiście słucham przygotowanych przez Pana materiałów. Są świetne, wysyłam komu się da . Pozdrawiam.
@joannazajac8207
@joannazajac8207 2 жыл бұрын
Jak pan dajej będzie tak mądrze kontemplować zachocham się 🥰🥰🥰😉
@bogusiadzierzawska2704
@bogusiadzierzawska2704 2 жыл бұрын
Świetny wykład !!! Dziękuje i pozdrawiam .
@drbartekpl
@drbartekpl 2 жыл бұрын
Proszę uprzejmie, pozdrawiam.
@justynakursa516
@justynakursa516 2 жыл бұрын
Witam Doktorze!!Tak jak by Pan czytał w moich myślach 🙂 wczoraj natknęłam się na artykuł o inulinie i na porannym dzienniku miałam zapytać o Pańska opinie/wiedzę na ten temat a tu proszę bardzo mówisz i masz 😉nawet bez pytania. Dzięki bardzo. Pozdrawiam serdecznie.
@1985Adam
@1985Adam 2 жыл бұрын
Super materiał
@Dimasq123
@Dimasq123 2 жыл бұрын
21:20 a ja dziękuje za Twoją twórczość, pozdrawiam
@WolnyDuch
@WolnyDuch 2 жыл бұрын
Super filmik. Bardzo mi się podobają Pana filmiki. A może Pan zdradzić w jakim programie Pan je obrabia? . Wyglądają rewelacyjnie.
@januszpaliczak3658
@januszpaliczak3658 10 ай бұрын
Pięknie Dziękuję!
@klaudiafirek5583
@klaudiafirek5583 2 жыл бұрын
Proponuję odcinek podparty badaniami, poświęcony produktom odtłuszczonym typu Jogurt 0% tłuszczu. Pozdrawiam 😊
@Pani.Kutas30
@Pani.Kutas30 2 жыл бұрын
Był program na Discovery i werdykt był jednoznaczny....często to chwyt marketingowy,niezdrowy a często mający więcej kalorii niż pełnotłuste produkty.
@PonuryFarmer
@PonuryFarmer 2 жыл бұрын
My całą rodziną do słodzenia stosujemy miód od własnych pszczół, wiemy co mamy. Pozdrawiam Doktora Bartka i wszystkich czytających ;)
@argongas3536
@argongas3536 2 жыл бұрын
Na szkodliwość wielu substancji wpływa wielkość dawki, (na dobrą sprawę wszystko w odpowiedniej dawce jest trujące tlen pod ciśnieniem ponad 2 atm wysyła człowieka na tamten świat), i tego właściwie trochę w materiale brakowało, czyli jakie dawki są toksyczne/szkodliwe. Prosta etykieta to trujące/to zdrowe jest jednak chyba zbytnim uproszczeniem sprawy.
@Kirke89
@Kirke89 2 жыл бұрын
Ja kawę słodzę ciastkiem ^^ a herbatę niczym :)
@moniakowal2839
@moniakowal2839 2 жыл бұрын
Dziękuję za cenne informacje. Ja osobiście nie stosuje ani cukru, ani też źadnych słodzików. Ale z zaciekawieniem wysłuchałam tego wykładu . Im więcej się wie tym lepiej. Pozdrawiam serdecznie 😊
@danielgmerek933
@danielgmerek933 2 жыл бұрын
Miałem kolegę nie lubił słodkich rzeczy. Chyba jeden przypadek na milion bo dopiero jako pierwszą osobę spotkałem kogoś kto nie toleruje wręcz cukru. Mówi że to niedobre 😀😂😂😂😂
@dorota736
@dorota736 2 жыл бұрын
@@danielgmerek933 Nie słodzę od dwudziestu lat bo naprawdę nie smakuje da się da 🙋 Pozdrawiam
@TheMariusz700
@TheMariusz700 2 жыл бұрын
Dziękujemy!
@grazynalisek399
@grazynalisek399 Жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie😃🤗🦊
@szymonk3653
@szymonk3653 2 жыл бұрын
Interesujące tematy:)
@terrix8
@terrix8 2 жыл бұрын
dzięki!
@oliwiakluzniak2131
@oliwiakluzniak2131 2 жыл бұрын
Osobiście przetestowałam już miód, cukier trzcinowy, stewię, ksylitol i erytrytol. Te próby trwały około 5 lat i tak wyszło, że już od 3 lat używam tylko erytrytolu. Ten zamiennik cukru odpowiada mi najbardziej, chociaż na codzień staram się nie słodzić kawy, herbaty. Erytrytol jest u mnie w razie chęci na słodki napój, czyli „raz za ruski rok”
@joannabo-e7650
@joannabo-e7650 2 жыл бұрын
Witam i pozdrawiam serdecznie. Dziękuję bardzo za kolejny przydatny materiał. Kiedyś słodzilam zwykłym białym cukrem, do niedawna cukrem trzcinowym, a teraz ksylitolem (oryginalny, z Finlandii). Próbowałam kiedyś stewii w postaci płynnej, ale miała paskudny smak. Ksylitol jest jednak lepszy.
@mimibimi9449
@mimibimi9449 2 жыл бұрын
Super wyklad🤩! dziekuje bardzo. Do tej pory uzywalam roznych syropow (z agawy, ryzu itp. przekonaniem, ze to zdrowsze niz cukier!! 🙄 Wielkie DZIEKI 🙏
@czegochceszodzycia1054
@czegochceszodzycia1054 2 жыл бұрын
Zminiona miniaturka 😁 też dobra, a film jeszcze lepszy. Pozdrawiam!
@miroslawazawadzka7390
@miroslawazawadzka7390 Жыл бұрын
Dziękuję Panu.
@ziuta8006
@ziuta8006 2 жыл бұрын
Dziękuję.
@glatocha
@glatocha Жыл бұрын
świetny materiał. Czy mógłby Pan zrobić osobny odcinek o miodzie. Dużo jest różnych pomysłów na jego stosowanie. Np moi rodzice piją co rano szklankę wody z miodem (przygotowaną wieczorem) co ponoć jest zdrowe. Ja dodaję miód do herbaty, ale z tego co Pan mówi, to to chyba nie ma sensu :)
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
16:01
Dr Bartek Kulczyński
Рет қаралды 358 М.
Po tym filmie przestaniecie słodzić
12:03
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 1,4 МЛН
Heartwarming Unity at School Event #shorts
00:19
Fabiosa Stories
Рет қаралды 25 МЛН
Clown takes blame for missing candy 🍬🤣 #shorts
00:49
Yoeslan
Рет қаралды 49 МЛН
16 mitów, które mogą zepsuć Twoje zdrowie
16:38
Dr Bartek Kulczyński
Рет қаралды 422 М.
23 codzienne nawyki, które powoli niszczą zdrowie | Dr Bartek Kulczyński
22:34
Dr Bartek Kulczyński
Рет қаралды 1,4 МЛН
Ranking 12 zdrowych napojów. Numer 1 może Cię zaskoczyć
17:58
Dr Bartek Kulczyński
Рет қаралды 107 М.
Cofnij insulinooporność: 9 skutecznych naturalnych sposobów
8:27
dr Bartek KRÓCEJ
Рет қаралды 87 М.
Prawda, Której Nie Chcesz Znać: Alkohol i Jego Skutki dla Zdrowia
41:33
Przeciętny Człowiek
Рет қаралды 347 М.
PRZEGLĄD SUBSTANCJI SŁODZĄCYCH | INDEKS GLIKEMICZNY
26:17
SILVER TV
Рет қаралды 53 М.