Пікірлер
@Em1n3mka
@Em1n3mka 3 күн бұрын
Интересна тема. А какво мислите за сушените меса - филе Елена и подобни? Те не са ли сурови меса? Скирът и киселото мляко - предполагам, че минават термична обработка? Може ли да споделите кои храни не си отговарят на калориите по-конкретно?
@strongbysciencebulgaria
@strongbysciencebulgaria 17 сағат бұрын
Здравейте, при класическото филе "Елена" месото се суши. Този процес го прави безопасен за консумация, независимо че няма допълнително термично обработване. Така че, филе "елена" се яде обикновено "сурово" в смисъл, че не се приготвя чрез варене, печене или пържене, но то е подложено на обработка, която го прави готово и безопасно за консумация.
@george3198
@george3198 4 күн бұрын
Что за язык? Реально интересно
@ninadobreva
@ninadobreva 3 күн бұрын
български 🇧🇬
@stanivan3977
@stanivan3977 8 күн бұрын
Можем да станем по-високи ако сме системно недохранвани?! И как става това?
@strongbysciencebulgaria
@strongbysciencebulgaria 17 сағат бұрын
Системната недохранване обикновено води до обратния ефект-може да забави или намали растежа. Ако се наблюдава рязко израстване, то ще е по-скоро заради прекратяване на недохранването.
@rumenivanov4815
@rumenivanov4815 8 күн бұрын
Здравейте, коректно е да се обясни, че термодинамиката си е термодинамика, калорията си е калория, метърът е метър и т.н. Аз не съм чул жив човек да го оспори. Калориите винаги са еднакви, но макронутринетите не са. 1 калория от бензин и 1 от дизел имат еднаква енергийна стойност, но различно КПД, изгорени в двигател. Да се омесват термодинамика и биоенергетика няма смисъл, трябва да се разделят. Няма нито едно доказателство, че биоенергетично макронутриентите са еднакви, категорично е доказано обратното. При калориен дефицит всички и винаги отслабват, над определена граница умират. Какво обаче става при излишък: с килограмите, с метаболизма, със структурата на евентуално добавената маса, ако излишъкът е от един макронутриент на фона нулеви други или при различни комбинации? Както стана дума в коментар под друго ваше видео - това е тъмна Индия. Много малко проучвания, с малко хора и с доста хетерогенен дизайн. По отношение на липсата на инсулин - ако правилно ви разбирам, имало кой да потиска липолизата, това добре, но кой ще вкара глюкозата в мастната клетка въобще? Добре известно е, че адипоцитите са напълно инсулиново зависими, за разлика от мускулите. Прекалено сложно и неясно е какво точно става, за да отхвърляте инсулиновата теория с лека ръка. И ако ви се струва недоказана и опровергана редно е да е ясно за какво. За отслабване ли, за трупане на мазнини ли, за подобряване на метаболитното здраве ли или за нещо друго? Правите много интересни неща, коментирам с цел дискусия, не за да ви противореча😀
@strongbysciencebulgaria
@strongbysciencebulgaria 17 сағат бұрын
Инсулинът повлиява (повишава) усвояването на глюкоза, но не е необходим за усвояването. Тоест можем да усвояваме глюкоза и без инсулин. Иначе към момента няма абсолютно никакви доказателства, които да подкрепят въглехидратно инсулиновата хипотеза, нито по отношение на отслабване, нито по отношение на напълняване. Затова се счита, че този модел на обяснение на затлъстяването е невалиден и липсват доказателства, които да го подкрепят jn.nutrition.org/article/S0022-3166(24)00043-9/abstract
@suzi1283
@suzi1283 8 күн бұрын
Бях ходила при Георги Славов (може би му е баща). Имах куп симптоми - постоянна умора, замаяност, мозъчна мъгла и избощо едвам живеех... от човек, който спортуваше по 2 пъти на ден, се превърнах в една развалина. Едвам качвах стълбите до 2 етаж. Та този прочут маг ми каза че съм била интоксикирана и ми даде един вълшебен режим който щеше да ме излекува завинаги. Трябваше да съм на зеленчуци на пара 30 дни и после още някакви други гадории. Естествено не оздравях, а се влоших. После реших да се доверя на традиционната медицина и се оказа, че съм с много тежка хипофункция на щитовидната жлеза и този вълшебен режим ми я е задълбочил драстично. Започнах да си попълвам дефицита на щитовидни хормони и вече съм добре. Вече никога няма да се доверя на псевдолечители. Тогава бях доста наивна и глупава.
@pepestankova6285
@pepestankova6285 9 күн бұрын
А колко дълго може да се ползва във времето
@strongbysciencebulgaria
@strongbysciencebulgaria 8 күн бұрын
Към момента няма известно ограничение за това колко дълго човек може да приема Ozempic. Стига да го понася добре и неговият лекар продължава да го предписва, е ок да се приема и за по-продължителен период от време. Иначе повечето от проучванията на лекарства в този лекарствен клас продължават максимум 18 месеца. www.drugs.com/medical-answers/how-long-you-stay-ozempic-3575776/
@rosidimitrova3899
@rosidimitrova3899 23 күн бұрын
И да не забравяме така наречените млечни са направени от кравешка кърма, която е предназначена за бебета теленца, не за хора. Представете си, просто хипотетично, че с жените се злоупотребява за производство на кърма за продукти за консумация от хора. Абсурдно е, освен за някой извратеняк. А за крави, кози, овце важи този абсурд, само щото не е човешка кърма. Странното е че не сме налазили свинете майки, кобилите и прочие. Ето защо кърмата или млякото,както е по-удобно да се нарича, и нейните производни не са естествена храна за човека, когато става дума за друг животински вид, и неестествени след определена възраст, когато е за човешка кърма. Просто тук важи с пълна сила твърдението, че хората обичат да чуват хубави неща за лошите си навици. И между другото опитайте това, което Слави препоръчва като диета и начин на живот и пак направете кличпче.
@kostadinzashev2559
@kostadinzashev2559 20 күн бұрын
Консумацията на млечни храни си има етичната/морална дилема и това е така. Това е тема за друг разговор. Това, което ние объждаме обаче, са твърденията за вреда от консумацията на млечни продукти, които са неподкрепени с доказателства. Същото се отнася и за много от твърденията на режима, който Слави Славов промотира. Иначе начинът на хранене и храните, които препоръчва за консумация, не са лоши сами по себе си. Това което може да има негативен ефект е анатемосването на различни храни и други начини на хранене, различни от този, който той проповядва. Твърденията за лекуване на тежки заболявания с храна или пък твърденията, че някои храни сами по себе си причиняват тежки заболявания, са колкото неверни, толкова и опасни.
@rumenivanov4815
@rumenivanov4815 24 күн бұрын
Здравейте, чудесно е, че разисквате в дълбочина метаболитните въпроси, но ще е интересно да коментирате сериозни изследователи като Ben Bikman, Robert Lustig, Richard Johnson (последните двама са и клиницисти с богат опит). Освен собствен опит, публикации и хипотези, коментират и интересни неща от най-новите проучвания и мета-анализи на данни от проучвания. Мисля, че са и много коректни, когато правят disclaimer - и кое може да се счита за доказано и кое е хипотеза.
@strongbysciencebulgaria
@strongbysciencebulgaria 11 күн бұрын
Здравейте, на Робърт Лъстиг сме коментирали твърденията в два наши лайвкастата, можете да ги видите в линковете 1) facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=3532262887015270 2) facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=6998020726941836 На другите не сме, но си ги записваме, за да се запознаем и с тях в бъдеще. Благодарим : )
@rumenivanov4815
@rumenivanov4815 10 күн бұрын
@@strongbysciencebulgaria въпросът с термодинамиката е еднозначен и важи с пълна сила. Различните макронутриенти, обаче, се метаболизират различно - както и вие сте обяснили неведнъж. В този смисъл, празнина в литературата е липсата на изследвания за ефекта на различните диети при калориен излишък. Ако има нещо рационално в инсулиновата теория, то ще се докаже с пълна сила именно в такива проучвания.
@strongbysciencebulgaria
@strongbysciencebulgaria 10 күн бұрын
@@rumenivanov4815, сравняване на различни типове (високомазнинни и високовъглехидрани) диети върху влиянието им в качването на тегло (при изравнен калориен и протеинов прием) наситина са малко, но съществуващите показват сходни резултати в качването на тегло (и мазнини). Леки разлики се улавят, когато се сравняват диети с екстремно висок прием на фруктоза срещу глюкоза, който е нереалистично висок за западните държави www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5786199/
@rumenivanov4815
@rumenivanov4815 10 күн бұрын
@@strongbysciencebulgaria благодаря за линка. Не бях попадал на тази публикация, но повечето от цитираните проучвания съм ги преглеждал. Това, което най-много им липсва е, че не изключват напълно различните макронутриенти. Да увеличаваш мазнини при съществено ниво на въглехидрати и обратното си заслужава само, за да потвърдиш очакваното. Иначе това за фруктозата и de novo lipogenesis май вече може да се счита за факт, както и трупането на висцерални мазнини (при прекомерна употреба на фруктоза и алкохол). Подозирам, че ако напълно се изключат въглехидратите, резултатите ще са доста различни. Заслужава си да се пробва и с изключване на другите. Ще е интересно да следим:)
@pepestankova6285
@pepestankova6285 26 күн бұрын
Да, направете епизод за млечните
@Stanislava_Lekova
@Stanislava_Lekova Ай бұрын
Лека му пръст на човека!
@svetoslavmatuski1755
@svetoslavmatuski1755 Ай бұрын
Къде мога да намеря материал с размазването на лъстиг?
@strongbysciencebulgaria
@strongbysciencebulgaria Ай бұрын
Два са и засега са само във Фейсбук: 1) fb.watch/saNrZEpZ5k/ и 2) fb.watch/saNsRY_ZEu/
@ALEXA.88
@ALEXA.88 Ай бұрын
Този човек го няма вече, но от кога не мога да разбера.
@roughe89
@roughe89 Ай бұрын
Преди по малко от година почина
@kostadinzashev2559
@kostadinzashev2559 17 күн бұрын
@@aneliyakaraivanova1470 Тази тема сме я разгледали преди 2 години, но качваме епизодите тук със закъснение (в описанието е написано). Съжалявам да го чуя. Не знаех, че е починал. Когато бяхме направили лайвкаста, доколкото знам, си беше жив.
@atanaskaiskreva6679
@atanaskaiskreva6679 2 ай бұрын
Vie kakvo pravite , koivi plasta - pileshki fermi ?? Sprete se mladi hora
@kostadinzashev2559
@kostadinzashev2559 2 ай бұрын
Щеше да е супер, ако ни плащат да говорим нещата, в които вярваме, но уви :D
@atanaskaiskreva6679
@atanaskaiskreva6679 2 ай бұрын
koi vi plasta ???? golemite firmi za hranitelni produkti ili farmazeftichni korporazii?? Ne mi iztrivaite komentara , napravihte go veche ???
@ninadobreva
@ninadobreva 2 ай бұрын
Нищо не сме трили, Атанаска. Свободна сте да вярвате, в каквото прецените :) А ние споделяме информацията напълно безплатно 😊
@atanaskaiskreva6679
@atanaskaiskreva6679 2 ай бұрын
Koi vi plasta na vas ? - golemite firmi za proizvodstvo na hrani i Farmazefti ???
@svetoslavmatuski1755
@svetoslavmatuski1755 2 ай бұрын
Някакси остана под радара връзката м/у ниския тестостерон и високия кортизол. В контекста на ниския въглехидрат. Т. Е една диета Б35,В35,М30 да даде екстремно високи нива на Тестостерон л :). Поздрави за добрата работа
@kostadinzashev2559
@kostadinzashev2559 2 ай бұрын
Дааа, умишлено не го коментирахме, че фокусът беше насочен към фалшивата новина. Иначе връзка кортизол тестостерон си има и ще я коментираме специално някой път :)
@emiliosspyropoulos3484
@emiliosspyropoulos3484 2 ай бұрын
Скъпи млади хора." И НЕКА ВАШАТА ХРАНА БЪДЕ ВАШЕТОЛЕКАРСТВО И ВАШЕТО ЛЕКАРСТВО БЪДЕ ВАШАТА ХРАНА" е на 2000години. Колко ли са Ви платили за това постване КАСАПИТЕ С БЕЛИ ПРЕСТИЛКИ.....!
@AbracadabraX388
@AbracadabraX388 2 ай бұрын
Супер
@trintolin
@trintolin 2 ай бұрын
Интересно видео, и аз като докторката да споделя една изтъркана всеобща истина. 😃Та според мен всички тези теории за храненето отиват по дяволите, когато човек има хранително разстройство и силна психическа зависимост от храната, емоционално хранене(за справка филма The Whale).
@kostadinzashev2559
@kostadinzashev2559 2 ай бұрын
Абсолютно вярно!
@galqrangelova9797
@galqrangelova9797 2 ай бұрын
Здравейте, от собствен опит мога да кажа, че при сутрешен прием на сок от портокал инсулина беше покачен, след лабораторни изследвания, без друга храна.
@gold1571
@gold1571 4 ай бұрын
Чувал съм че ако си болен е добре да изядеш една пилешка супичка и ще оздравееш защото има антибиотици в нея хаха! 😂
@kostadinzashev2559
@kostadinzashev2559 2 ай бұрын
Антибиотиците не могат да издържат на топлинната обработка, но си е добър лаф :D
@gold1571
@gold1571 4 ай бұрын
Чувал съм, че на пилетата им давали антибиотици и витамини, защото пилетата били много болнави. При прием на пилешко, тези антибиотици и витамини навлизат ли в организма ни, и ако влизат вредят ли ни?
@kostadinzashev2559
@kostadinzashev2559 3 ай бұрын
Добър въпрос. Като цяло няма директни вреди от антибиотиците, дори и да попаднат в месото. Причината е, че термичната обработка ги унищожава. Същото е валидно и за резистентните (и нерезистентни) към антибиотици бактерии. Затова е препоръчително да готвим месото преди консумация и да не ядем сурови животински продукти :)
@svetoslavmatuski1755
@svetoslavmatuski1755 4 ай бұрын
Поздравления за добрия подкаст
@katiatomova5193
@katiatomova5193 4 ай бұрын
Уй в млякото
@Astor4o
@Astor4o 4 ай бұрын
В крайна сметка - цялата презентация на тази жена (доц. д-р. последният да затвори вратата) е религиозна. - Убеждава хората колко са съгрешили като консумират храната, която им е достъпна - Продава им "лек", който ще ги избави от всичките им хранителни грехове
@user-zl2cj8kw5p
@user-zl2cj8kw5p 4 ай бұрын
вие сте си олигофрени и двамата. Преди да се правите на интересни вижте че доктор Гайдурков е на 60+ години а изглежда на 35 максимум
@svetoslavmatuski1755
@svetoslavmatuski1755 5 ай бұрын
Спирам ви… огладнях 25мин
@RMitev-zs7hu
@RMitev-zs7hu 6 ай бұрын
proekt.muskulnamasa.com/wp-content/uploads/2016/05/body-fat-man-woman.jpg
@Em1n3mka
@Em1n3mka 6 ай бұрын
Интересен разговор, научих много неща, за което благодаря. :) Има едно нещо, обаче, с което моят опит се различава от това, което споменахте. Изпробвала съм доста хранителни режими и със сигурност приемът ми на протеин не е нисък. Но при моя опит с кето диетата, в която главно консумирах мазнини, протеините бяха по-малко количество отколкото по принцип - бях най-сита. Доста често се хранех просто, защото знаех, че трябва, без да изпитвам глад. Като цяло високата консумация на мазнини определено действа засищащо, поне при мен. Но съм твърдо против този режим. От лечебен за определена група хора го превърнаха в маркетингов трик. Винаги съм се чудела защо този канал няма повече абонати?! Информацията, която давате заслужава по-голяма публика.
@gold1571
@gold1571 6 ай бұрын
Когато тренираме, ние увреждаме мускулните влакна, това увреждане води до мускулна болка (мускулна треска). Мускулно въстановяване, това е обратния процес, при който мускулната треска отминава. Мускулното възстановяване не е всеки път до едно и също ниво. Напротив, с всяка следваща тренировка мускулните влакна стават все по-дебели и по-силни. Мускулната треска е болката получена от мускулните травми, увреждания. Поправи ме където греша.
@kostadinzashev2559
@kostadinzashev2559 6 ай бұрын
@gold1571, да, най-вероятната причина за мускулната треска към момента се счита, че са именно мускулните разкъсвания. И, да, възстановяването също може да варира :)
@medikko8949
@medikko8949 6 ай бұрын
Полезно видео
@irinanaydenova834
@irinanaydenova834 6 ай бұрын
Благодаря! ❤ Информацията в епизодите на лайфкаста е актуална винаги, но ми е любопитно преди колко време са снимани тези видеа. Снимани са преди време и сега ги качвате поетапно всяка седмица или снимате лайфкаста и го качвате веднага?
@strongbysciencebulgaria
@strongbysciencebulgaria 6 ай бұрын
Ирина, поетапно ги качваме със задна дата. В описанието на всеки лайвкаст пише от коя дата е. Този е от 07.07.2022
@strongbysciencebulgaria
@strongbysciencebulgaria 6 ай бұрын
Иначе всяка седмица се излъчва на живо в нашата Фейсбук страница FB.com/strongbysciencebulgaria
@irinanaydenova834
@irinanaydenova834 6 ай бұрын
Много благодаря за отговора, не съм обърнала внимание, че е посочено в описанието! Желая ви успех! 🍀
@strongbysciencebulgaria
@strongbysciencebulgaria 6 ай бұрын
@@irinanaydenova834 Много благодарим, Ирина! :)
@yoda_8231
@yoda_8231 9 ай бұрын
blagodary za sadarjanieto, no muzikalniy fon samo pretchi.
@yermoso
@yermoso 10 ай бұрын
Това беше наистина много полезно Благодаря
@yermoso
@yermoso 10 ай бұрын
Благодаря
@miglenamitova2346
@miglenamitova2346 10 ай бұрын
Тоя нищо не разбира от усвояване и дефицит на В12. Не се лъжете от глупавата му статистика. Достатъчно е проблем с киселинноста, стомашни и чревни възпаления и няма усвояване. Над 550 трябва да е. Референтните стойности в лабораториите са грешни. Във водораслите има лъжлив ,,В12". Дефицита е изключително разпространен, ако правилно разчиташ резултатите
@petartsenov4254
@petartsenov4254 11 ай бұрын
Браво, благодаря за видеото! Дано да достигне до повече хора, защото ми е омръзнало да слушам по новините и от чули недочули хора колко е вреден аспартанът (заради тестовете с мишки, при които не са сметнати пропорциите). Бихте ли направили подобно видео и за цикламата?
@strongbysciencebulgaria
@strongbysciencebulgaria 11 ай бұрын
Благодарим, Петър! Темата за цикламата е в плановете ни за бъдещи разговори и задължително ще я обсъдим :)
@nikolaydeychev1557
@nikolaydeychev1557 Жыл бұрын
Полезно видео! : ) А до колко години, човек достига пика си във височина 18,21, може би 25 год (и има ли разлика между мъжете и жените)?
@kostadinzashev2559
@kostadinzashev2559 Жыл бұрын
Ники, въпреки че се счита, че е възможно растеж и в ранната част на 20те години, растежът на повечето хора спира след 20 тата година. И това се регистрира от т.нар. растежни таблици (growth chart). Хората, които растат и след 20-тата си година, са по-скоро изключения, дължащи се на генетични различия. Иначе момичетата и момчетата растат заедна до към 10-тата си годишнина. От 10-тата до към 13-тата година момичетата дърпат на височина по-бързо. Растежът на момчетата наваксва между 12-тата и 15-тата година, когато е най-интензивен. Затова и вече към 14-тата си година момчета (7-и клас) са вече по-високи от момичетата.
@elenastoimenova1575
@elenastoimenova1575 Жыл бұрын
Надежден ли е методът на измерване с уредите InBody 730, които дават размер мазнини, кости, хидратация. В някои клиники по диабет тип2 и метаболитни заболявания ги ползват
@kostadinzashev2559
@kostadinzashev2559 Жыл бұрын
Ели, InBody уредите са тип биоимпедансен анализ на телесната композиция. Научните изследвания показват, че когато БИА устройствата се сравняват със златния стандарт (4 компонентните модели), грешката и при тях също е огромна (до 9% индивидуална грешка и до 8% грешка при проследяване). Затова не разчитай на тях като много точна оценка за анализ на телесната композиция. Точно затова и ние треньорите използваме няколко начина за следене на прогреса освен % мазнини, измерен чрез подобни методи.
@andreanatanasov5402
@andreanatanasov5402 Жыл бұрын
И6л
@Em1n3mka
@Em1n3mka Жыл бұрын
Супер, продължавайте с информативните видеа, особено интересни са тези с реални данни от изследвания. Имам само едно предложение, музиката, която използвате за фон е със същата сила като силата на говора, ако не и по-силна на моменти. Това е малко напрягащо, особено за по-дълги клипчета.
@marianadermendjieva8810
@marianadermendjieva8810 Жыл бұрын
Благодаря!
@blagovestdimitrov7872
@blagovestdimitrov7872 Жыл бұрын
Благодаря за изключително полезното видео! Аз съм ползвал за кратък период течен, но бяха пари на вятъра. Най-доброто решение винаги е калориен дефицит. Една препоръка имам към музиката на заден фон: намалете я поне с 50%, защото много разсейва и се напрягаш да чуваш същественото.
@andreanatanasov5402
@andreanatanasov5402 Жыл бұрын
Здравейте, може ли да направите видео за правилното съчетаване на храните? Кои храни могат и кои не трябва да се консумират заедно.
@nikolaydeychev1557
@nikolaydeychev1557 Жыл бұрын
Доста добри съвети към начинаещи и напреднали. Тоест накратко резюмирано дори и да сме дълги време през тренировката в зоната на горене на мазнини в следващите 12-24 ч. организма компенсира и със засилено горене на въглехидрати. Cool! : )
@pepestankova6285
@pepestankova6285 Жыл бұрын
Здравейте, правите ли консултация при хора с ниска кръвна захар по рождение- хипогликемици- хранене и спорт
@strongbysciencebulgaria
@strongbysciencebulgaria Жыл бұрын
Здравейте, Пепе, Да, имаме такива трениращи. Ще се радваме да се чуем!
@plamenatanasov6947
@plamenatanasov6947 Жыл бұрын
излиза че можем да си пием кола и да си ядем хамбургери ?колко ?Проверете кои е поръчвал тези изследвания - всеки грам захар е убиѝствен -от личен опит - диабетик2 съм
@Daniela-S
@Daniela-S Жыл бұрын
Благодаря!
@dilyananikolova9984
@dilyananikolova9984 Жыл бұрын
Моля, направете по-подробно видео с изследвания, които опровергават митовете за вредата от висок прием на протеин 🙏❤️
@user-kj7sg4ep8f
@user-kj7sg4ep8f Жыл бұрын
може ли да направите дискусия за и против приема на Омега 3.Има много противоречиви мнения по въпроса,дали имаме нужда от добавка от омега и ако да,какви
@kostadinzashev2559
@kostadinzashev2559 Жыл бұрын
Жанета, да, много хбуаво предложение е това. И наистина има много противоречиви мнения. Със сигурност ще направим лайв по темата. Благодарим за предложението :)
@user-kj7sg4ep8f
@user-kj7sg4ep8f Жыл бұрын
@@kostadinzashev2559 благодаря,следя ви навсякъде, много сте полезни и много ми помагате в морето от митове.
@kostadinzashev2559
@kostadinzashev2559 Жыл бұрын
@@user-kj7sg4ep8f , страхотно, че сме ти полезни и го оценяваш! Много се радваме! Точно заради такива хора като теб го правим!