Historia polskich diod LED i wyświetlaczy siedmiosegmentowych [TOWARY MODNE 149]

  Рет қаралды 47,138

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

Жыл бұрын

Diody świecące z peerelu oraz wyświetlacze siedmiosegmentowe. Czym jest LED? O nietypowych wyświetlaczach: czternasto i szesnastosegmentowych oraz matrycowych, 35-punktowych i 28-punktowych.
Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
patronite.pl/smialekadam
PayPal.Me/smialekadam
www.paypal.com/paypalme/smial...
oraz do subskrybowania:
kzfaq.info?...
#led #7segment #unitra

Пікірлер: 327
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
👍😜 Za panowania miłościwego Edwarda... Niektóre powiedzonka przejdą do historii... 😜 Pamiętam te ledy w obudowach prostokątnych... To był luksus! I wskaźniki na diodach... Panie technologia przyszłości! 👍
@Darkos.
@Darkos. Жыл бұрын
Pamiętam jak czerwona dioda kosztowała 20 groszy, a niebieska 5 złoty. Oczywiście że kupiłem sobie jedną. Dzięki za historię.
@StrzalaOstryPazur
@StrzalaOstryPazur Жыл бұрын
Ja pamiętam gdy w Telexspresie padła wiadomość o skonstuowaniu diody niebieskiej i zbliżającej się w zwiazku z tym rewolucji. Sensacją żyliśmy w technikum elektronicznym przez tydzień :)
@MultiKomentator
@MultiKomentator Жыл бұрын
Jeszcze diody UV się pojawiły w podobnym czasie jak niebieskie.
@patryk_b
@patryk_b Жыл бұрын
To nie było tak dawno!!
@krzysztofm7841
@krzysztofm7841 Жыл бұрын
Pan Adam to chyba wszystko wie
@stanisawk1385
@stanisawk1385 Жыл бұрын
Tak to było. LEDy to był szok dla elektroników. Były one Bardzo Drogie! Dziś - kupisz za grosze. Dodam, że w latach 1990 zrobiłem świecidełko dla dziecka, złożone z 3 LED czerw, ziel i żółtej. Zasiliłem to dwoma paluszkami 1,5V z opornikami redukcyjnymi. Nie uwierzycie: - było to często eksploatowane przez dwa pokolenia dzieciaków, i kilka dni temu, ku memu zaskoczeniu - wszystkie diody ŚWIECIŁY tak jak tych 33 lata temu !!!!!! Odważnie napiszę - to były bateryjki Duracel. Można by zrobić dziś taką zabawkę i poczekać 33 lat, ale sądzę, że szybko by te paluszki wyzionęły ducha, a nawet gdyby były nieużywane, to rozlały by się sromotnie. Tamte NIE.
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
Kiedy oglądam Pana filmy,to czuję się jak człowiek żywcem wyjęty z tamtych czasów... Żałuję tylko jednego: że nie prowadziłem żadnego notesu z wpisaniem dokładnych dat poszczególnych wydarzeń... Myślałem wtedy że to wszystko zapamiętam,nie wiedziałem że pamięci z biegiem lat też trochę ubywa :) Myślałem "analogowo"... Jestem w szoku,kiedy Pan mi przypomina fakty,które miały miejsce,ale sam nie pamiętałem o nich już od szeregu lat... A skoro już piszę podobno tysiac-któryś post na tym kanale,wymienię parę faktów: początek lat 80.-w szkole i potem w 1-szej pracy miałem do czynienia z LED produkcji CEMI. Jaka to była wtedy nowoczesność... Napiszę wprost: takie "cukiereczki" łagodziły nam wyobrażenie opresyjnego systemu komunistycznego na zasadzie,że "przecież się postarał"... "A mogło nie być,bo wcześniej nie było" ;) Najpierw były tranzystory typu BC. Metalowe obudowy,złocone nóżki,powiew prestiżu! Potem diody LED,w krótkim czasie też tranz. mocy,typu BD. Nie była to za wielka moc,zachód nam odjeżdżał,no ale były( też polskie wersje ozn. BDP. BCP również były). Mógł to być rok 1984,kiedy niespodziewanie w sklepie namierzyłem te czerwone i zielone ø 3 mm. Nie były tanie,ale bez przesady i tak stałem się właścicielem po kilku z 2 kolorów. Konkretnie nie było zastosowania-kupowało się coś dlatego,że było i się dało :) Później wykorzystane,ale parę zostało. Następnie w sprzęcie zach. wyprodukowanym jeszcze wcześniej namierzałem identyczny typ i byłem zdziwiony,że tamte świecą lepiej. Te całoplastykowe o różnych kształtach zewn.-parę lat później-coś wspaniałego jeśli chodzi o pomysł i funkcjonalność,to też kopia starszej technologii zachodniej. Ale to jak świeciły te polskie,wołało o pomstę do nieba... Nie pracowałem sam-jeden ze starszych kolegów,który zresztą niejednokrotnie mi pomagał we wdrożeniu do pracy śmiał się: "A czego się spodziewałeś?" W sensie, że to produkt PRL. Jak można tego bronić? Dioda LED która była praktycznie niewidoczna w jasny dzień... I to BYŁO WIDAĆ tzw. gołym okiem... A zachodnie pewnie starsze były widoczne przy bezpośrednim oświetleniu słonecznym... To ta różnica klas i jakości pomiędzy komunizmem a normalnym światem. Ok.1992 r. kiedy zobaczyłem pierwszy raz czerwoną LED (chyba Made In Hong-Kong) o jasności 0,5 Cd już wiedziałem,dokąd to prowadzi... Taka dioda przy zużyciu kilkunastu μA świeciła kilkadziesiąt razy mocniej,niż polska przy 30 mA... Różnica to jakieś kilkadziesiąt tysięcy razy lekko licząc... Oczywiście,że w sentymentalnych zbiorach posiadam takie LED,zapewne nie w takiej ilości jak na filmie, wszystkie sprawne i nie jest tak, że nigdzie tych zabytków nie można wykorzystać dzisiaj,są ponadczasowe. A te (drogie) wyświetlacze z cyframi 5mm wysokości i soczewkami też były ładne,ale dobrze widoczne tylko na wprost (90°).
@LoftBits
@LoftBits Жыл бұрын
We wczesnych latach 80-tych w podstawówce zrobilem na ZPT (kto to czyta, to wie co ZPT znaczy) taki prosty układ z mrugającymi diodkami. Nauczyciel był zachwycony, zaniósł to na "wystawę osiągnięć uczniów". Drugiego dnia wystawy...ktoś obciął diodki.
@fuckyougoogle_official
@fuckyougoogle_official Жыл бұрын
ZPT = Zajęcia Praktyczno Techniczne. "Prosty układ z mrugającymi diodkami" = Multiwibrator LED. Pozdrawiam, Milenials
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
I w tamtych latach istniało już PO-kto żył,ten wie... A nawet miało 2 znaczenia,wcześniej inne niż później. Ktoś nie jarzy, wyjaśnię.
@fuckyougoogle_official
@fuckyougoogle_official Жыл бұрын
@@marius1677 Przysposobienie Obronne. No ale ten przedmiot istniał długo, jeszcze na początku XXI wieku. Co prawda w moich czasach było już wykastrowane do granic możliwości, więc dla przykładu nie mieliśmy zajęć na strzelnicy.
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
@@fuckyougoogle_official tak,natomiast później wprowadzono inne "Przysposobienie"-tzw "Obywatelskie". Nie pamiętam czy to było wszędzie,ale przez szereg lat chyba tak,w starszych klasach podstawówki i szkołach średnich. Czy to była polityka? Częściowo też.
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
@@fuckyougoogle_official jeszcze jedno: na początku lat 80. w LO też nie było strzelnicy. Jakieś maski P-gazowe,trochę ruchu na placu i to wszystko. Te strzelnice to raczej wcześniej,lata 50. i 60. Może w szkołach typu "paramilitarnego" dłużej.
@nolem1
@nolem1 Жыл бұрын
Czerwona dioda z pierwszego ujęcia, zdobyłem taką w szkole podstawowej, magię jej światła pamiętam do dziś. Teraz nawet nowy TV OLED 65 cali nie cieszy tak jak wtedy ta dioda :) .
@patryknazwisko3124
@patryknazwisko3124 Жыл бұрын
Ojciec do prac domowych przynosił z zakładu piękny miernik elektryczny właśnie z dużym wyświetlaczem segmentowym . Wyglądał jak element konsoli statku kosmicznego.
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
👍 👍 👍🤪💪😀 To się nazywa... synchronizacja! Kilka dni temu też dałem odcinek, w którym pojawiają się wyświetlacze... Zabieram się więc do oglądania u Ciebie! Wszystko, co świeci, to zawsze zresztą wdzięczny temat na filmy. Swoją drogą jestem ciekaw, czy coś powiesz, czy wyświetlacze 7- czy 8-segmentowe... 🤪
@ens8502
@ens8502 Жыл бұрын
W latach 90 w sklepach elektrycznych kupowało się takie diody "z szuflady". Z kumplem robiliśmy z nich latarki zamknięte w obudowie na kasety :)
@gx-rf1tm
@gx-rf1tm Жыл бұрын
Świetny kanał, dziękuję, czekamy na kolejne podróże wgłąb historii techniki i nie tylko. Podziwiam wiedzę i profesjonalizm!
@ireneuszpyrak961
@ireneuszpyrak961 Жыл бұрын
Pan Adam zawsze pięknie dba o poprawną i czystą wymowę i podobnie jak wsxyscy Polacy mówi dioda Zenera ale tak naprawdę to były diody Cenera bo w niemieckim Z czyta się jako C. Ale to tylko taka ciekawostka. Świetna robota panie Adamie. Jestem z tych samych lat co Pan i także pół żyvia siedziałem w tej elektronice. Pozdrawiam serdecznie 🙂
@Radek.68
@Radek.68 Жыл бұрын
Może i gdzieś były "cenera", ale u nas były i są diody zenera. Nikt inaczej nie mówił. :)
@ireneuszpyrak961
@ireneuszpyrak961 Жыл бұрын
@@Radek.68 Ależ wiem, ja też tak je nazywam od 43 lat,. Wspominam to tylko gwoli świadomości 🙂
@Vanilla-du4oh
@Vanilla-du4oh Жыл бұрын
Matko i córko ile ja tego kupowałem w latach 80-tych i było przykładanie je do płaskiej baterii 🤣albo młodzieńcza miłość to w kolumnie od adapteru porobiłem otwory napis love żp 🤣i mrugały w rytm puszczanych płyt 🤣cholera nawet to ładnie wieczorem wyglądało tak czy siak lata 80-te 😍
@pralkatv3485
@pralkatv3485 Жыл бұрын
2:23 takie pamiętam, traktowałem je jak kamienie szlachetne. 2:32 z dzieciństwa zapamiętałem, że każda dioda świeci na żółto jeśli dać jej odpowiednio wysokie napięcie. 10:01 takie również katowałem. I znów skradł mi Pan 20 minut życia, ale z jaką gracją.........
@allall1987
@allall1987 Жыл бұрын
Panie Adamie. :) Świetny odcinek! Następnie chciałbym zobaczyć odcinek o "Telegazecie" jak działał kiedyś, sposoby wyświetlania znaków i obrazków itp ^^
@brodek
@brodek Жыл бұрын
Przepiękne wspomnienia! diody w metalowym kołnierzu i ze złoconymi wyprowadzeniami. Mialem takich bardzo dużo z rozbiórki zużytego sprzętu z kopalni. Jako dzieci i jednocześnie pasjonaci elektroniki miałem kilkanaście w każdym kolorze poukładane w małych pudełkach warsztatowych. Może uda się kiedyś zrecenzować zestawy do samodzielnego montażu dla amatorów było mnóstwo takich jeszcze przed tym co oferował Jabel. Pudełka były zielono czerwone i produkowała to chyba jakaś spółdzielnia pracy.
@MultiKomentator
@MultiKomentator Жыл бұрын
Od Jabeli zaczynałem. Nie mylić z jabolami.
@piwex69
@piwex69 Жыл бұрын
Ciekawe co by powiedzieli ekoaktywiści gdyby się dowiedzieli, że pierwsze diody i wskaźniki 7s wyprodukowała firma Monsanto!!! A poważnie - w wieku 8-9 lat przesiadywałem w Warszawskiej składnicy harcerskiej na Marszałkowskiej godzinami, podziwiając czerwoną diodę podłączoną do bateryjki przez rezystor. Stała w szklanej gablocie na chwałę CEMI. Byłem kompletnie urzeczony. Do dzisiaj nie mogę opanować manii gromadzenia "do przyszłych projektów" wszelkiego typu diod LED i segmentów.
@jaco3305
@jaco3305 Жыл бұрын
Mam podobną dolegliwość, nie mogę spokojnie wyrzucić żadnej elektroniki dopóki nie przejrzę jej po kątem możliwości pozyskania elementów "do przyszłych projektów"
@balcerowicz7990
@balcerowicz7990 4 ай бұрын
Mam jeszcze gdzies pare takich zlotych led😊...slabo swieca ale nie dokuczają w nocy jako wskaźniki w listwie zasilającej😊
@henrykhenrykowski2745
@henrykhenrykowski2745 8 ай бұрын
15:14 - Akurat ta 'moda' jest wytłumaczalna - w tamtych czasach domowe PC'ty miały przycisk TURBO, więc wciśnięcie takiego przycisku spowodowało zmianę wartości na wyświetlaczu (inna kwestia, że te wartości były zapewne zaszyte na stałe gdzieś tam w kontrolerze aniżeli pobierana z płyty głównej czy coś). Więc gdy procesory przebiły granicę prędkości 100 MHz, to zaistniala potrzeba pokazania i takich wartości na wyświetlaczu. Po przekroczeniu 200MHz już ów przycisk był zbędny, to i wyświetlacz poszedł w odstawkę. Można tu się conajwyżej spierać, czy w ogóle był sens montowania takich wyświetlaczy od początku w PC'tach. No ale tak samo można się spierać, czy był sens montowania w starych radiach diody informującej o dostrojeniu się do danej stacji/najsilniejszym sygnale - i w jednym i w drugim przypadku liczył się efekt wizualny (ale, jak już porównujemy, to wyświetlacz PC'towy miał tu dwa atuty: lepsza reprezentacja wizualna i dawał ciut więcej informacji (zakładając, że wartości był poprawne)).
@Piotr_Majchrzak
@Piotr_Majchrzak Жыл бұрын
Świetny odcinek i te niezapomniane ledy w złoconych obudowach.
@drainmed35
@drainmed35 Жыл бұрын
Poruszasz fajne tematy ,robisz to jak profesjonalista ,masz świetny głos i dykcję . Przyjemnie się to słucha i ogląda. Jak dla mnie to za mało masz tych subskrypcji . Pozdrawiam ,trzymaj się
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
👍 👍 👍 YT słabo promuje kanały ambitne... Naj to jednak te z wygłupami, mnóstwem komentarzy i mieszanymi ocenami...
@drainmed35
@drainmed35 Жыл бұрын
Ścierwo typu ekipa jest promowane . Nie mogę na to patrzeć co się wyprawia
@gordongecko9405
@gordongecko9405 Жыл бұрын
@@drainmed35 Jestem wręcz załamany 🤪 Nigdy mi się żadna ekipa nie pojawiła w proponowanych, same poważnie materialy.
@Bender-Rodriguez
@Bender-Rodriguez Жыл бұрын
Człowieku, bądź realistą, czego oczekujesz? Że kanał pokazujący jakieś starocie będzie miał sensowną oglądalność? Jakby te diody przyczepił kotu na obrożę, i nagrał reakcję, to byłoby dużo odsłon, a tak...
@kaem3
@kaem3 Жыл бұрын
Na początku to ą, ę i "pięć-dzie-siąt" pana Adama mnie irytowało. Ale już się przyzwyczaiłem i uważam, że ma to swój urok.
@xerejuneseve6333
@xerejuneseve6333 Жыл бұрын
Pamiętam jak pognałem do elektronicznego po pierwszego niebieskiego Leda w moim mieście,kiedyś w 90 latach.Wydałem na to raczej sporą część mojej pensji z praktyk.
@blazeykk
@blazeykk Жыл бұрын
Wyświetlacz kalkulatora Brda miał chyba swój czterocyfrowy odpowiednik stosowany w polskich zegarkach naręcznych z wyświetlaczem LED. Pamiętam, ile się szukało UL1970 i UL1980. Występowały bardzo sporadycznie. Do tego były wrażliwe na błędy i miały dość ciężką aplikację diod. Nie to, co LM391x. Zresztą ten układ, kiedy się pojawił na rynku, kosztował krocie. Pamiętam, że dałem za niego straszne pieniądze, ale był mi potrzebny do analizatora audio 10x10. Sam analizator był realizowany w pełni analogowo, czyli posiadał 10 filtrów pasmowych. Kolumny diod sterowane multipleksowo. To były czasy amatorskiej elektroniki 😂 Miałem kiedyś w zapasach czerwone diody 3 mm. Wyglądały na krajową produkcję. Były tragiczne. Punkt świetlny występował nie na środku, a gdzieś przy krawędzi. Świeciło to tak, że w ciemności coś dostrzec można było. Może to jakieś Bomisowe były, nie wiem. Pamiętam też, jak na rynku pojawiły się niebieskie diody. Trzeba było za taką zapłacić 50 - 100 zł za sztukę. Dziś nie do pomyślenia, ale takie były ceny nowości. Białe diody już chyba takie drogie podczas premiery nie były.
@5mxg
@5mxg Жыл бұрын
UL1970 piękna rzecz. Jeden z pierwszych którymi się bawiłem. Przy małej skali między partiami czwórek światełko lubiło przechodzić koślawo. Dziwny to układ. Tu jakikolwiek np PIC16F688 i parę linijek kodu pozwalało na zrobienie lepszej jakości wskaźnika.
@zoltymis
@zoltymis Жыл бұрын
Te wyświetlacze w starych PC-tach były połączone z przyciskiem "turbo" i miały pokazywać "prędkość" komputera w MHz. Procesory bodajże 386/486 DX miały tę funkcję turbo. W sumie przydałby się film o takim starym blaszaku 486DX z DOSem i Windows 3.1
@kaem3
@kaem3 Жыл бұрын
W pracy w latach 90-tych pracowałem na Pentium 133 i ten komputer jeszcze miał wyświetlacz pokazujący dumnie "133".
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 Жыл бұрын
Turbo to praktycznie miały wszystkie tajwańskie PC. Chodziło raczej o przywrócenie standardowej szybkości, gdyby jakiś program (gra) nie lubił się z turbo. Pamiętam nawet oryginalny IBM AT z przełączeniem 6/8 MHz. Nie miał wyświetlacza, tylko pojedynczą diodę turbo.
@johnpainter5750
@johnpainter5750 Жыл бұрын
Dziękuję za tę historię. Jeszcze w latach '80 jeździłem kilkadziesiąt kilometrów,aby zrobić zakupy czerwonej i zielonej. A jaka szkoda jak się spaliły 🤥
@ja-nn7he
@ja-nn7he Жыл бұрын
W Młodym Techniku albo książkach Zrób-to-sam był schemat testera tranzystorów i diod gdzie były potrzebne aż 3 diody LED i adnotacja że są bardzo kosztowne i można wykorzystać jedną sztukę przełącznik do wyboru funkcji. Dzisiaj dobry przełącznik kosztuje dużo więcej niż dobra dioda LED.
@mariuszkajstura6635
@mariuszkajstura6635 Жыл бұрын
Mam jeszcze jako pamiątkę działający kalkulator BRDA 12U, co prawda go nie używam ale trzymam ten cień przeszłości i czasami służy mi jak wehikuł czasu :D
@markusman4592
@markusman4592 Жыл бұрын
W moim maluchu na początku lat dziewięćdziesiątych pojawiły się pierwsze ledy w postaci wskaźnika ładowania, który sam zrobiłem. Posiadał trzy ledy we wszystkich dostępnych kolorach.
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
Wydaje mi się, że w ostatnich wersjach malucha pojawiły się już fabrycznie pierwsze diody w kabinie...
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
@@peterkrawczyk5907 Te to jeszcze pieśń przyszłości...! 😀😀👍
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 Жыл бұрын
Ten wyświetlacz opisany jako "od Brdy" to przede wszyskim wrocławski elwrowski Bolek (lub Lolek). A oryginalna wersja siedziała w starućkim kalkulatorku bodaj Commodore (albo Texas Instruments, nie pomnę), który kumpel kiedyś dał mi ("a bo leży i się kurzy, mój ojciec go używał kiedyś na studiach inżynierskich")
@GluonToo
@GluonToo Жыл бұрын
Drogi sweter. Czyli się wiedzie. - I tak trzymać! Pozdrawiam i życzę powodzenia.
@marekf6233
@marekf6233 Жыл бұрын
:)
@Radek.68
@Radek.68 Жыл бұрын
Myślę sobie, jak to, już sobota, a Adam nie wrzucił wczoraj filmu? A wrzucił, tylko Jutub, nie wiem dlaczego, nie powiadomił mnie o nim. A film, jak zwykle w tej serii, bardzo fajny. *Dziękuję.* Dopowiem tylko jeszcze, że te małe diody z 11:28 stosowane były również w produktach UNITRA Eltra serii 80xx np. w amplitunerze R8010 i R8040, czy tunerach T8010, T8015, T8040 i T8045 jako wskaźnik skali.
@DamianGrinman
@DamianGrinman Жыл бұрын
Turbo ciekawe 🤩 Pan Adam wymiata 🤟💪
@lukaszpala6141
@lukaszpala6141 Жыл бұрын
Jak zawsze najwyższy poziom. Pozdrawiam
@kaem3
@kaem3 Жыл бұрын
Pierwszy mój kontakt z LED-ami to 1985 rok i "Młody Elektronik zestaw 4". Było tam kilka sztuk tych mniejszych czerwonych z matową soczewką. Miałem wtedy jakieś 13 lat. Chyba zbiegło się to z artykułem w "Kalejdoskopie Techniki" o "diodach świecących" (bo tak się wtedy na nie mówiło).
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc Жыл бұрын
Teraz też tak się na nie mówi.
@ja-nn7he
@ja-nn7he Жыл бұрын
W latach 80-90 Istniały jeszcze takie wyświetlacze 8 segmentowe które miały górną powierzchnię z czarnego tworzywa która "rozlewała" się na "ukosowane" ścianki boczne, które tworzyły jakby taką gotową "kapsułkę" do montażu na frontach obudów.
@Slawek90Ubuntu
@Slawek90Ubuntu Жыл бұрын
Dziękuje za odcinek
@pako1205
@pako1205 Жыл бұрын
Dzięki, super było.
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia Жыл бұрын
Kolejny świetny materiał
@obvioustruth
@obvioustruth Жыл бұрын
Piękny odcinek. Jak zwykle zresztą. 🙂👍
@RemigiuszSkrzypek-si1hs
@RemigiuszSkrzypek-si1hs Ай бұрын
❤❤
@taksebrzdekam...1866
@taksebrzdekam...1866 Жыл бұрын
Pierwszy kontakt z diodami LED miałem pod koniec lat 80s. Znajdowały się one w zestawach Młody Technik produkowanych przez Unitra TELPOD. Zestawy można było kupić np. w składnicach harcerskich...👍
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
Te zestaw były bardzo fajne. Zrobiłem kiedyś z jednego syrenę dwutonową, której używałem jako... alarm do biurka... Otwarcie szuflady bądź szafki bez jej odpowiedniego rozbrojenia powodowało całkiem głośne wycie głośniczka. Oj rozrabiało się za młodych czasów... 🤪
@hanslanda994
@hanslanda994 Жыл бұрын
Jak już to te zestawy ze składnicy nazywały się młody elektronik czyli takie uniwersalne do eksperymentowania oraz zestawy zrób to sam które zawierały konkretne urządzenia do montażu. Pierwsze zestawy młodego elektronika trzeba było łączyć kablami w wyższych numeracjach dawali już płytki drukowane.
@taksebrzdekam...1866
@taksebrzdekam...1866 Жыл бұрын
@@hanslanda994 dokładnie tak jak piszesz, zestawy nazywały się - Młody Elektronik. Starość nie radość. Dzięki za sprostowanie👍 P. S. Młody Technik to było czasopismo...
@grzegorzkowalski2102
@grzegorzkowalski2102 Жыл бұрын
A może filmik o diodach CREE XHP , XPL HI itp. Chętnie bym zobaczył.A...... jesteśmy z tego samego rocznika +- ja byłem fanatykiem programu SONDA myślę iż Pan też. Pozdrawiam.
@Janamak1
@Janamak1 Жыл бұрын
Panie Adamie dziękuję za bardzo ciekawy kanał. Odcinek z diodami LED jest rewelacyjny. Proszę tylko niech Pan zwróci uwagę na ..swetr.
Жыл бұрын
A dziękuję, jest ciepły ;)
@achciu
@achciu Жыл бұрын
Ciekawy temat 👍
@gregoryhouse7140
@gregoryhouse7140 Жыл бұрын
Do dziś na tych wyświetlaczach działa mi zegar oparty, a jakże na MC1206 do tego zasilacz też retro, na czeskim MAA 723. To wszystko działa bez problemu. Pamietam że ten pojedynczy segment dokupowali gdy wszedł standard radia CCIR, tunery DIORY miały przygotowane miejsce na cyfrę, bo młodym przypomnę że w Polsce obowiązek system OIRT o zakresie 65,5 do 73 MHz by wyświetlać powyżej 99 trzeba dołożyć segment. Na szczęście DIORA przygotowała swoje Tunery, jakby nie było sprzedawali je na zchód pod różnymi nazwami i dlatego płytki były z unifikowane. Led zawsze przyjemnie świecił, chociaż mam też zegar na ruskich lampa h nixie tez jest przyjemnie.
@tysioran
@tysioran Жыл бұрын
15:49 Taki kombinowany wyświetlacz jest w amplitunerze NAD 7240PE. Ma on 4,5 cyfry w kolorze czerwonym , zielony prostokąt i dwa żółte trójkąty. A wszystko w jednej zalewanej obudowie
@EL-LED
@EL-LED Жыл бұрын
Kto z krakusów pamięta sklep elektroniczny na ul. Św.Krzyża,czy to może już Mikołajska była...Pierwszy raz kupiłem sobie tam diodę prostokątną,czerwoną i zieloną .To był odlot🙂 dla 13latka...'85rok.
@wojtekw7895
@wojtekw7895 Жыл бұрын
W 1985 jak dostałem dwie czerwone wyrwane z wozu strażackiego dla dzieci (razem z wkładką W66) to była taka radość że gacie przez głowę się ściągało :P. Do dzisiaj to doskonale pamiętam mimo że miałem 7 lat. Co ciekawe, już wtedy chodziło po głowie, dlaczego nie użyli niebieskich!???, i znowu, pamiętam jak sppoooooro lat później a właściwie niedawno :), kupiłem sobie niebieską led bo miała piękną emisję.
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc Жыл бұрын
Każdy pamięta swoją pierwszą LED.
@brys555
@brys555 Жыл бұрын
@@KH-lg3xc Pamiętam. Czerwona, prostokątna, czubek matowy, reszta klarowna, a kolor tworzywa bardzo jasny, właściwie różowy. Spaliłem od razu.
@stanisawk1385
@stanisawk1385 Жыл бұрын
Na Pstrowskiego był sklep z elektroniką, BOMIS czy coś takiego, jechałem tam z b.daleka aby coś kupić
@michalp.1484
@michalp.1484 Жыл бұрын
takie czerwone w metalowej obudowie to były pierwsze ledy jakie widziałem - niestety kilka spaliłem, bo w podstawówce nie wiedziałem jeszcze, że należy je zasilać prądem a nie napięciem
@cacperro
@cacperro Жыл бұрын
Piekna biżuteria! I te kolory :)
@niewierna22
@niewierna22 Жыл бұрын
Diody w metalowej obudowie złoconej sprawiały poważny problem jeśli chciało się je zamontować w metalowej płycie czołowej. O ile pamiętam obudowa LED była galwanicznie połączona z jedną z elektrod i jeśli płyta czołowa miała potencjał masy to trzeba je było izolować. Cyfry 7 z dodatkowym ogonkiem od góry to domena Japończyków. Jak takie cyferki się pojawiały na wyświetlaczu to był symptom że sprzęt jest japoński. Pewnie w innych krajach też stosowano takie 7 ale raczej nie w Europie.
@mariuszkajstura6635
@mariuszkajstura6635 Жыл бұрын
Pamiętam te wszystkie cudeńka małe i duże, aż łezka się w oku kręci. Choć nie mam pewności czy za starymi technologiami, czy to za latami młodości które przeminęły ? Pozdrawiam
@janmos5178
@janmos5178 Жыл бұрын
Dobry filmik.
@thecriss88
@thecriss88 Жыл бұрын
O ile pamiętam to sam efekt świecenia takiej diody wykorzystuje zjawiska kwantowe. Plus za ten dźwięk sypanych elementów dyskretnych pomiędzy rozdziałami.
@TymexComputing
@TymexComputing Жыл бұрын
Hahaha - to samo chciałem napisac - najpierw myslałem że to odgłos deszczu aale wsłuchałem się i usłyszałem odgłos metalicznych nóżek uderzających w metalowe nóżki :) - co ciekawe kila minut później w oglądaniu w łazience pękła mi "zbrojona" ale gumowa rura doprowadzająca wodę i zaczęło mi zalewać przedwojenne mieszkanie :) - taka rurka pęka mi co 5 lat.... - jedna na ok. 10 rurek.
@kkierczak
@kkierczak Жыл бұрын
Jak zawsze komplet informacji
@Electester
@Electester Жыл бұрын
Moje zdanie jest takie, że LEDy to wynalazek jeden z najbardziej przełomowych w dziejach ludzkości nowożytnej - głównie za sprawą swoich niesamowitych właściwości, dużo bardziej skomplikowanych od rozżarzania włókna wolframu. Trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez LEDów ...
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
Zgadzam się! Szczególnie, jak dodać te "ukryte diody", jak np. dioda laserowa w odtwarzaczu cd-rom, dvd czy blue-ray...
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Panie Adamie jak zwykle genialny materiał. Może następny będzie coś z ciut nowszej niż ja dziedziny 😂 np coś z dziedziny sterowania audio z hdmi itp? Oj pamiętam te pierwsze diody. Gdy zaczynałem przygodę z elektroniką amatorska były już dostępne nowoczesne diody ale z racji ceny zazwyczaj stosował się elementy z demobilu w Postaci biedaledow 😉 pomimo że był to początek obecnego milenium to z racji w 100%amatorskiego podejścia do tematu bez funduszy za to z często wadliwymi schematami budowanych urządzeń często polegało to na budowie metodą prób i błędów we mgle z zaparciem poruszania się po górskim szlaku mając w ręce tylko sznurek i widząc 1m przed sobą 😂
@marekf6233
@marekf6233 Жыл бұрын
Adam, masz klimat.
@terminus_666
@terminus_666 Жыл бұрын
Ok. Super.
@waldemarsobkowiak8974
@waldemarsobkowiak8974 Жыл бұрын
Pamiętam, jak w drugiej połowie lat siedemdziesiątych przychodziliśmy do kumpla, który miał Elizabetkę czy też Kleopatrę nie po to, żeby posłuchać muzyki, ale żeby pogapić się w czerwonego LED-a, który był wskaźnikiem stereo. Przypuszczam, że 50 lat wcześniej podobnie hipnotyzowały ludzi "oka magiczne". Nikt wtedy nie przypuszczał, że LED-y osiągną taką doskonałość, że będą zastępować żarówki! Przecież podświetlenie w cyfrowych zegarkach ciekłokrystalicznych było realizowane żaróweczką, dioda LED była zbyt prądożerna. Pozdrawiam!
@tolonowicki9516
@tolonowicki9516 Жыл бұрын
Taaak, dostałem w prezencie zegarek elektroniczny, polski unitron. Mial czas, sekundy osobno, datę. Próbowałem dorobić mu światełko z takiej żaróweczki. Moje osiągnięcie to naprawa, skalejenie pod mikroskopem złotego drucika do pola diodowego (1 segmentu) wyswietlacza kalkulatora Bolek. Wyświetlacz na tamte czasy bardzo trudno dostępny. Udało się, świeciło. 😃
@tolonowicki9516
@tolonowicki9516 Жыл бұрын
A propo's magicznego oczka. Dziadkowie mieli takie radio. Zielone oczko. To była faktycznie magia.
Жыл бұрын
Dioda była zbyt ciemna w stosunku do żarówki.
@mdziewietube
@mdziewietube Жыл бұрын
@@michasj9 Sprawność diod LED jeszcze z lat 80. była raczej żałosna. W ko trolki z CEMI trzeba było przypakować 10mA, żeby coś niecoś zobaczyć. Współczesne już przy 1mA potrafią nieprzyjemnie oślepiać.
@brys555
@brys555 Жыл бұрын
@@mdziewietube Wymieniałem żaróweczki na LED-y w podświetleniu przełączników szyb w samochodzie. Przy oporniku 47k dają ładne stonowane światło, podobne do tego z żarówek. Prąd łatwo policzyć. Niesamowita sprawność, a to tylko tani chiński chłam z Wolumenu.
@moje12a
@moje12a Жыл бұрын
Co do wyświetlaczy matrycowych (można wyświetlić tylko 1 znak/segment) oprócz standardu 5x7 jest jeszcze 5x10, 15x15 w tym drugim przypadku do wyświetlenia większości znaków z krajów azjatyckich. Natomiast co do wyświetlaczy segmentowych można przyjąć taką zasadę (pomijam ewentualne kropki i dodatkowe elementy) : - 7: praktycznie tylko do cyfr (najwyżej do systemu o podstawie 16) - 14: do cyfr, najpopularniejszych symboli oraz dużych liter. - 16: podobnie co 14 ale obsługa również małych liter. Oczywiście są też Nietypowe Konstrukcje które nie są zbyt znane np. 24 czy 28 segmentowe. Oraz takie które są dostosowane wyłącznie do konkretnych języków.
@KonkretnyV
@KonkretnyV Жыл бұрын
11:36 Taka dioda była stosowana jako kropka w wyświetlaczu miernika E317 Meratronika :)
@kaem3
@kaem3 Жыл бұрын
Podejrzewam, że te prostokątne diody stosowane np. w wieżach Diory na przełomie lat 80-tych i 90-tych były już importowane. Wskazują na to ich oznaczenia, np. LTL23231AL zamiast tradycyjnie CQ... coś tam.
@krzysztofgrzybowski700
@krzysztofgrzybowski700 Жыл бұрын
super
@urgon6321
@urgon6321 Жыл бұрын
Niebieska dioda LED to nie tylko istotne osiągnięcie technologiczne, ale też niemałe osiągnięcie na polu propagacji kiczu i tandety. Jest to paskudny, mocno nadużywany kolor, który oślepia w nocy, utrudnia spanie i generalnie denerwuje... BTW, na Elektrodzie można znaleźć kompendium nt. diod LED mojego autorstwa. Nosi tytuł "Diody LED bez tajemnic - kompendium". Za okazję do bezczelnej autopromocji serdecznie dziękuję. ;)
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
👍 👍 👍 To kompedium jest fajnie zrobione!
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Witam jednego z ostatnich prawdziwych członków elektrody. Szkoda że po sprzedaży portalu przez gulsona zmienił się w śmietnik....
@Bender-Rodriguez
@Bender-Rodriguez Жыл бұрын
Ja pamiętam swoją pierwszą niebieską diodę LED, kupioną za 5 zł, chyba z 20 lat temu. Ówczesne 5 zł to nie jest dzisiejsze 5 zeta, więc były one naprawdę drogie. Idąc do sklepiku miałem już bateryjkę i opornik dobrany na wyczucie. Po podłączeniu byłem wręcz zszokowany czystością barwy i intensywnością tego światła. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem.
@urgon6321
@urgon6321 Жыл бұрын
@@Bender-Rodriguez, moją pierwszą diodą LED w kolorze innym niż tradycyjne była dioda UV, którą wsadziłem do latarki na "paluszki" zamiast miniaturowej żarówki. Było to w podobnym czasie. Latarkę nadal mam...
@brys555
@brys555 Жыл бұрын
@@Bender-Rodriguez Kurde, pamiętam. Dzieciak byłem, bo ty było na przełomie 90' i 2000'. Niebieską kupiłem za 4,70 zł na Wolumenie. Barwa magiczna się wtedy wydawała. Były też białe po 19 zł, ale na to nie było mnie stać.
@jz_gdanska9597
@jz_gdanska9597 Жыл бұрын
pierwszą diodę LED kupiłem w 1979 jak byłem z rodzicami w Warszawie, w Bomisie, to był egzemplarz wygladający jak CQYP40A. Nie pamietam aby wtedy były dostepne żółte, czy zielone w metalowym cylinderku. kilka lat później dostałem żółtą , a jescze póżniej udało sie kupić zieloną, obie całkowicie plastikowe. Czy na pewno od razu były produkowane, czerwona, zielona żółta ?
@dziku878
@dziku878 Жыл бұрын
👍👍
@piotrsendecki516
@piotrsendecki516 Жыл бұрын
Co do diody pchełki cqp461 to była ona również w tunerze t3015 jako wskaźniki sygnałów i przesuwana wskazówka skali
@tysioran
@tysioran Жыл бұрын
11:30 24 czerwone i 1 zielona dioda były zastosowane w tunerze UNITRA Eltra T9015.
@TymexComputing
@TymexComputing Жыл бұрын
Dzięki za film! Dioda led jest dla mnie takim wyjątkowym złączem PN, w którym energia prądu przepływającego przez złącze nie w całości wydziela się w postaci ciepła :) - w innych diodach nieświecących oraz w rezystowach w punkcie pracy dalekim od żarzenia :) zawsze kalkulujemy wydzielaną moc jako 100% pracy prądu :) - niby oczywiste że skoro świeci to inaczej się grzeje ale budzi uśmiech :) . PS - Adamie czy używasz de-esera w posprodukcji audio?
Жыл бұрын
Używam, choć to nie stricte deesser, tylko własne ustawienie kompresora wielopasmowego izotope.
@expeditionworld3787
@expeditionworld3787 Жыл бұрын
Jeśli można powiedzieć że istnieje coś takiego jak polska scena YT to ten kanał jak dla mnie jest w pierwszej 5 , nie mogę się doczekać co to będzie za odcinek wyswietlacze + Arduino.
@pokrec
@pokrec Жыл бұрын
Chiński klon Arduino UNO: 35 zł na popularnym portalu aukcyjnym (włoski oryginał 3 x droższy). Kilka peryferiów (jak np. wyświetlacz LCD 2x16 z dekoderem I2C) - po kilka - kilkanaście PLN. Środowisko programistyczne (IDE) i wiedza - darmowa w internecie. Za stówkę masz zabawy tyle, że żadna kolejka elektryczna za tysiące zł. Ci tego nie da. Ogranicza Cię jedynie fantazja. W ten sposób czekanie na kolejny odcinek jakoś tak się skraca...
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
jeżeli nie płacisz za moc pozorną to PRAWIE nie ważne jak LEDa zasilisz - wielu się zdziwiło po oświetleniu się LEDami w 2014 Nobel przypadł twórcom SPRAWNEJ niebieskiej diody (w połowie lat 90.) - chodzi mi po głowie, że jeszcze w '70 coś błyskało na niebiesko (i miało związek z korundem)
@simulatorMarcin
@simulatorMarcin Жыл бұрын
fajne rzeczy ciekawe
@paweosinski4259
@paweosinski4259 Жыл бұрын
Epoka Edwardiańska :-)
@robertk9490
@robertk9490 Жыл бұрын
Odcinek spoko, nawet sweter z epoki pierwszych polskich ledów.
Жыл бұрын
To mnie chyba oszukali w sieciówce :)
@arkadiusznowakowski6396
@arkadiusznowakowski6396 Жыл бұрын
Moda wraca...
@01001000010101000100
@01001000010101000100 Жыл бұрын
11:10 - powinno być "z naturą ludzkiego ucha" nie oka. Owszem, oglądanie wizualizacji audio w skali liniowej jest również nieprzyjemne dla oka, bo niewiele widać ;)
@AmatorElektronik
@AmatorElektronik Жыл бұрын
Cqp461 byly chyba jeszcze w tunerach T eltry we wskazniku
@moje12a
@moje12a Жыл бұрын
Zastanawim się czy pierwowzorem wyświetlaczy segmentowych nie były duże tablice świetlne gdzie do tworzenia prostych napisów stosowano... Zwykle Żarówki z "miękim startem" a pozostałościami po tym rozwiązaniu są niektóre sportowe tablice wyników (szczególnie w tenisie czy bejsbolu) podobno pierwsza tego rodzaju tablica była zamontowana na budynku jednej z firm w USA.
@blazeykk
@blazeykk Жыл бұрын
Znałem człowieka, który robił sam segmenty do zegarów większych rozmiarów w taki sposób, że brał radzieckie wyświetlacze IV-18, znane choćby z naszych krajowych kalkulatorów, łączył wszystkie ich segmenty i cyfry razem tworząc świecącą długą bańkę i układał je w cyfry dużego zegara.
@MultiKomentator
@MultiKomentator Жыл бұрын
W sklepie w latach 90 przy sprzedaży sprawdzali czy dioda świeci bezpośrednio płaską baterią (bez opornika), co mi się nie podobało, bo przeciążało diodę. Bateria może i słaba, ale i tak mogło popłynąć 60mA przy limicie 20mA.
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
Płaska bateria to 4.5V, w praktyce trochę mniej, więc dużo za dużo... Nie mówiąc już o braku ograniczenia prądu...
@MultiKomentator
@MultiKomentator Жыл бұрын
@@Informatykwakcji Może mieli rozładowaną do 3V, ale wciąż żadnej kontroli prądu. Dioda mogła ciążyć do 2,4V, rezystancja wewnętrzna wyczerpanej baterii 10 omów (3-2,4)/10 = 0,06A = 60mA.
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
@@MultiKomentator Chyba mniej niż 2.4V... Raczej to było bazowanie na tym, że dioda wytrzyma przeciążenie przez pewien czas... Dwa bateria mogła być stara, jak mówisz... może nawet mocno stara...
@MultiKomentator
@MultiKomentator Жыл бұрын
@@Informatykwakcji 2,4V tak sobie strzeliłem. Nominalnie 1,8V 20mA. Większe natężenie to większe napięcie. To jest element nieliniowy więc prawo Ohma nie działa.
@lukasz_p_
@lukasz_p_ Жыл бұрын
@@MultiKomentator Mozesz rozwinac mysl o prawie Ohma nie dzialajacym w przypadku elementow nieliniowych? Brzmi zachecajaco.
@aldekYT
@aldekYT Жыл бұрын
Moja młodzieńcza fascynacja LED-ami w postaci podskakujących w rytm świetlnych linijek przeszła jak ręką odjął, gdy jakoś na początku lat 80. zobaczyłem wyświetlacz oparty o lampę VFD (FL) firmy Futaba w jakimś zachodnim magnetofonie nieco wyższej klasy. To dopiero było absolutne cudo, oprócz kapitalnych barw miało to jeszcze walor specyficznej „trójwymiarowości”, te diody z polskich sprzętów to była bida przy tym.
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 Жыл бұрын
VFD to po prostu magia... Tym niemniej Amator podświetlany żarówkami w ciemnym pokoju w latach 80ych podczas Listy Przebojów Trójki to też była j...a magia :)
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 Жыл бұрын
No właśnie, podano w filmie, że jedną z najważniejszych zalet LEDów był brak dziwnych, bardziej lub mniej wysokich napięć.
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 Жыл бұрын
@@krzysztofrudnik4745 Do świecenia bańką/bańkami VFD w kalkulatach Elwro wystarczyło bodaj 40 lub 48V. Więc nie było to jakieś straszliwe napięcie, ale faktycznie kłopotliwe bo niezbyt standardowe a i uzw. żarzenia także musiało być dodane.
@sq7mrr
@sq7mrr Жыл бұрын
Ńie zapominaj misiu w jakim świecie żyłeś choć co niektórym debilom marzy sie powrót do tego świata to moim zdaniem bękarty po enkwde i wermachcie
@adamkowal7428
@adamkowal7428 6 ай бұрын
To zupełnie inaczej wizualnie wyglądało te płynne prawie pływające wyświetlacze w wieżach Akai czy Sony bez porównania do LED chyba żaden polski sprzęt nie miał takich płynnych wyświetlaczy za to widziałem w magnetofonach rosyjskich w roku 1988 mieli takie same jak Toshiba bo mieli kontrakt podpisany również na kineskopy do TV mieli Toshiby w TV Horyzont
@user-kg2xi9pr3v
@user-kg2xi9pr3v Жыл бұрын
Моя дружеская поддержка!
@mgrinzRafal
@mgrinzRafal Жыл бұрын
Porównanie jasności w 6:40 wyjaśnia też dlaczego w samochodach w PRL nie stosowano świateł ledowych.
@lukask7445
@lukask7445 Жыл бұрын
0:40 bo tak brzmi polskie poprawione (uszczegółowione) tłumaczenie rozwinięcia skrótu LED (Light Emitting Diode)...
@Tomasz_M
@Tomasz_M Жыл бұрын
Dobrzeżewieczór!
@romankotek6167
@romankotek6167 Жыл бұрын
bardzokurwajegomaćchętnie
@hgprojekt
@hgprojekt Жыл бұрын
Panie Adamie, nie było chyba jeszcze odcinka o polskich cyfrowych układach hybrydowych z serii Logister.
@cielakovsky
@cielakovsky Жыл бұрын
Gdybyś, póki co, chciał sobie sam zbadać taki układ, to mogę odstąpić. Mam parę, tylko nie w formie hybrydy do montażu na płytce, a plastikowego pudełeczka.
@5mxg
@5mxg Жыл бұрын
0:49 nie wiem jak algorytm nie wyłapał tu czystej 'treści dla dorosłych'
@michaduzy6996
@michaduzy6996 Жыл бұрын
Pan zrobi o światłowodach
@maw69marcoss
@maw69marcoss Жыл бұрын
Panie Adamie, to chyba nie koniec historii polskich LED, jest jeszcze POLAM-ELTA raczej produkują w Polsce a przynajmniej tak twierdzą.
@YTtomek
@YTtomek Жыл бұрын
Panie Adamie, tak zapytam. Kim pan jest w wykształcenia? Bo tematy na kanale są poruszane dosłownie z każdej dziedziny, od fotografii poprzez elektronikę a na iT kończąc. Jeszcze trochę i o medycynę zahaczymy 🙃
@MultiKomentator
@MultiKomentator Жыл бұрын
Samouk. Jak się sam nie nauczysz, to nikt łopatą ci do głowy nie nałoży.
Жыл бұрын
Jako absolwent LO, jestem ogólnie wykształcony :)
@MultiKomentator
@MultiKomentator Жыл бұрын
@ Żałuję, że poszedłem do liceum technicznego (o profilu elektronicznym) zamiast do technikum elektrycznego. Ale wtedy była nagonka, że elektryk to kopie rowy :)
@hanslanda994
@hanslanda994 Жыл бұрын
@@MultiKomentator No bo tak było, na początku młodzi elektrycy kopali rowy pod kable i włazili na słupy a starzy walili gorzałę po krzakach.
@Radek.68
@Radek.68 Жыл бұрын
@ Jak mawia dr. Andrzej Dragan (fizyk teoretyk, zajmujący się kwantami, a także muzyką, filmem i fotografią) są tylko nieucy i samoucy. Adam zdecydowanie należy do tej drugiej grupy. :)
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc Жыл бұрын
Czym (poza długością) różni się mikrofalówka od krótkofalówki?
@5mxg
@5mxg Жыл бұрын
Grubością
@The25Stefan
@The25Stefan Жыл бұрын
😀
@megadooom340
@megadooom340 Жыл бұрын
🖐🏿 a jakie wyświetlacze są w maszynach przemysłowych np. Niemieckich gdzie wuświetlają się cyfry np. Ilość obrotów itp. Takie ala jak żarówka pręciki?
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
🤔🤔🤔 Trzeba by zobaczyć... To starszego typu? Może VFD? Zerknij w wyszukiwarce... Grube te pręciki? Kolor?
@megadooom340
@megadooom340 Жыл бұрын
@@Informatykwakcji aaaa tak mi się przypomniało o maszynach z którymi miałem 20lat temu doczynienia ... to wygląda jak żarnik w żarówce 🙉
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
@@megadooom340 Trochę mało dokładnie to opisujesz, bo takich jak żarnik w żarówce to nie kojarzę... Jak nie vfd, to może lampy Nixie?
@matidx
@matidx Жыл бұрын
@@megadooom340 Może chodzi o numitron?
@megadooom340
@megadooom340 Жыл бұрын
@@matidx Tak coś ala to " wskaźnik lampowy " tylko wydawało mi się, że jest to starszy wynalazek. Np. w maszynach do ostrzenia pił tarczowych był hydrauliczny popychacz który przesuwa zęby a na podziałce ustawiało się ilość zębów a wyświetlacz bym lampowy
@zbyszekpodchmielony2642
@zbyszekpodchmielony2642 Жыл бұрын
Treść merytoryczna super ! do tego narracja ! ! ! może być wzorem dla wielu 🙂 woww.. 👏👏👏👏👏👏👍👍
@stanisawk1385
@stanisawk1385 Жыл бұрын
prowadzący nie jest wzorem gdy chodzi o wymowę, jest ona daleka od poprawności. W radio by długo nie zagrzał miejsca, chyba, że w studenckim. Jedna z manier to nadmierne wymawianie końcówek: ą, ę itd. To bardzo razi, bo nikt tak nie mówi
@zbyszekpodchmielony2642
@zbyszekpodchmielony2642 Жыл бұрын
@@stanisawk1385 Dla Ciebie nie jest? Ok! jednak dla: ok 90 % publikujących na YT mamrocących pod nosem, sepleniących czy bełgocących ludowym, prostackim slangiem że... wręcz zrozumieć "nie idzie"! do tego bzdury już Tak !
@stanisawk1385
@stanisawk1385 Жыл бұрын
@@zbyszekpodchmielony2642 takie porównanie z gorszymi od niego nic nie zmienia. Ja lubię go słuchać, a że ma takie sztuczne wymawianie ą czy ę nie jest niczym strasznym
@zbyszekpodchmielony2642
@zbyszekpodchmielony2642 Жыл бұрын
@@stanisawk1385 czyli jednak jeteś malkontentem... niestety 👎👎
@interproservice
@interproservice Жыл бұрын
Mega, a czy jest cos takiego jak następca LED?
Жыл бұрын
Oled :)
@Bender-Rodriguez
@Bender-Rodriguez Жыл бұрын
Ja ostatnio chciałem kupić 4 cyfrowy, ośmiosegmentowy wyświetlacz LED, ale RGB, najlepiej sterowany szeregowo jak diody WS2821. I wiecie co? Nie da się, bo nie ma czegoś takiego. A myślałem, że na dzisiejszym rynku jest wszystko.
@pralkatv3485
@pralkatv3485 Жыл бұрын
Ja kiedyś marzyłem o diodach dwukolorowych, białej z czerwonym, żeby montować w modelach kolejowych.
@thecriss88
@thecriss88 Жыл бұрын
Bo w cenie kilku dolarów kupisz wyświetlacz OLED kolorowy o podobnych rozmiarach
@kFY514
@kFY514 Жыл бұрын
Z czego tak naprawdę wynika tak dramatyczny wzrost jasności LEDów przez lata? Zmieniły się materiały z których są wykonywane?
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
@kFY trochę materiały,więcej technologia i lata eksperymentów w tysiącach laboratoriów na.świecie. Właśnie zwiększenie jasności (wydajności świetlnej z 1 Watta) było priorytetem tego rozwoju. To był wyścig, konkurencja i prestiż,kto pierwszy to zrobi lepiej. Były ogłaszane konkursy i nagrody dla naukowców.Pojedyńczy człowiek miewał pomysły, ale nie zrobił tego sam,do dyspozycji miał.potężny zespół i wsparcie jakiego tylko mógł potrzebować.
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia Жыл бұрын
Na pewno badania i testowanie różnych cienkich materiałów.
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
@@ciekaweurzadzenia zapewne również,ale tu bym na czystą logikę wpierw wymienił pracę nad mocami złącz LED,bo na początku one miały moce rzędu miliwatów,a teraz są i po wiele Watt. Następnie sprawne filtry barwowe światła monochromatycznego tak,aby uzyskać najbliższe białemu. Dzisiaj już uzyskanie prawie dowolnej temperatury barwowej jest realne,a sama technologia dalej się rozwija. To nie koniec ewolucji LED.
@piotrd.5480
@piotrd.5480 Жыл бұрын
Chyba rok temu porównywałem odgrzebane z czasów młodości LEDy z obecnymi. Stare zasiliłem chyba 20 mA, bo przy 10 mA to ledwo było widać, że dioda świeci. Na nowe wystarczyło 5 mA.
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
@@piotrd.5480 dokładnie,różnica początków do teraźniejszości może być rzędu wiele tys. razy. To w sumie najważniejsze,bo technologia LED nie zawiodła. A niektóre inne tak. Patrzę na przeszłość trochę inaczej: za życia mojego pokolenia dokonało się tyle zmian i rewolucji w elektronice,że można by tym "obdzielić" wiele innych pokoleń... A.mimo to do pierwszych LED mam wielki sentyment. Koniec lat 70. i początek 80. to był ten czas kiedy zrozumiałem,że w porównaniu do żarówek LED to jest inny świat... Choćby tylko w sygnalizacji. To było zdumienie,że dzieje się na moich oczach i jestem częścią tego świata-niby czysto fizycznego,a i tak magicznego-te mini-światełka doskonale monochromatyczne jednak były magiczne. Świadomość do jakich zmian to doprowadzi sprawiała,że wyobraźnia miała za małą objętość :) Mówili że ,"głowa mała" i mieli rację..Czy np. w 1979 r. wiedziałem,że LED opanują świat? Tak, byłem prawie pewien. Mało tego-ta lub jedna z kolejnych technologii spowoduje,że osiągniemy dzisiaj zakładany ideał: doskonałe rozproszone oświetlenie bez możliwości lokalizacji jego źródła... Czy to będą LED? Raczej nie. LED to początek tej drogi poznawania. Nauki.
@lukask7445
@lukask7445 Жыл бұрын
6:33 warto dodać pominięte słowo: ...naświetlania
@MrocznyTechnik
@MrocznyTechnik Жыл бұрын
Szacun za Olega Łosiewa! Bardzo ciekawa postać swoją drogą.
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
Ledow ;)
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
@Adam Śmiałek trochę nie na temat: nie firma,ale korporacja MONSANTO w 1962r. wyprodukowała pierwszą realną LED i to było osiągnięcie i przełom,po to aby kilka dekad później lansować coś nie akceptowanego przez większość ludzi,czyli GMO. Wyprowadzić to. Czy ja coś mylę,czy to jest to właśnie przykład bezuczuciowego,bez zasad molocha który kieruje się tylko i wyłącznie chęcią zysku?..
Жыл бұрын
Co do mnie, w pełni akceptuję GMO. Są większe problemy, którymi nikt się nie przejmuje.
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
@ są większe problemy oczywiście,ale na zasadzie medycznego i dietetycznego określenia "tym jesteś co jesz" nie chciał bym zostać mutantem,jedząc GMO ;) Tutaj bardziej działają opory psychologiczne,nie do końca określone czy przebadane skutki długofalowe jedzenia tej żywności. Osobiście nie mam zaufania do GMO.
Жыл бұрын
Określenie ładne, takie poetyckie, ale życie to proza ;) Myślę, że zanim zmutuję, całkiem zwyczajnie ducha wyzionę.
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 Жыл бұрын
@ Brawo, Adam , za realizm. Nie mutuje się w obrębie jednego osobnika, tylko w pokoleniach. Dlatego ogromnie śmieszne są filmy klasy D typu Zombeavers, gdzie bobry ze strumyka skażonego odpadami przemysłowymi stały się potworami "na poczekaniu" :)
@sq7mrr
@sq7mrr Жыл бұрын
@@marius1677~~ W pełni trzeba się z Tobą zgodzić bo lewactwo szykuje nam następne gówno ,rzekomo dla ratowania planety i ponownie wprowadzić feudalizm
@kamilpieczykolan4988
@kamilpieczykolan4988 Жыл бұрын
Didy stosowano jako kontrolki w VW GOLF 1 i poczatkowo do swiatel drogowych uzyto zoltej ale w nowszej wersji zastosowano juz niebieska matowa . Czyli byly juz dawno .
@josifkami6665
@josifkami6665 Жыл бұрын
Miałem taki samochód rok 1989 i była niebieska dioda na długich. Zawsze mnie zastanawiało jak to możliwe, bo w sklepach nie było. Ale go zezłomowałem a diody nie zdemontowałem.
@mateuszbadziag3109
@mateuszbadziag3109 Жыл бұрын
VW Golf i Passat miały kontrolki led z wyjątkiem jednej(światła długie) Tam była żarówka z niebieskim plastikiem udająca diodę led Ponieważ diody niebieskie mimo że istniały były drogie i nie praktyczne (VDO) SIEMENS Mogę wrzucić zdjęcie tego rozwiązania
@BlazakoVOfficial
@BlazakoVOfficial Жыл бұрын
@@mateuszbadziag3109 Wrzucaj, ciekawy temat
Жыл бұрын
Gdzieś mam taką "diodę", będącą niebieską żaróweczką.
@kamilpieczykolan4988
@kamilpieczykolan4988 Жыл бұрын
@ To jest dioda czy zarowka ? Bo wydaje mi sie , ze to diody sa desce rozdzielczej ale tylko w VW GOLF1 w innych sa zarowki
@krzysztofwitkowski4565
@krzysztofwitkowski4565 Жыл бұрын
Zastanawia mnie ta rozrzutność w złoceniu obudowy diod led , w jakim celu je złocili?
Жыл бұрын
Niezawodność, nie śniedziały. Pierwsze ledy były przeznaczone na rynek profi.
@lukasz_p_
@lukasz_p_ Жыл бұрын
A jakaz to rozrzutnosc? Wiesz ile mozna diod pozlocic gramem zlota?
@krzysztofwitkowski4565
@krzysztofwitkowski4565 Жыл бұрын
@@lukasz_p_ W latach 80-tych kiedy były puste półki a wszystko było na kartki np. przydział paliwa dla Fiata 126P to zaledwie 20 litrów na miesiąc , złocenie obudów to była rozrzutność i wystarczyło nałożyć tańszą powłokę. Jak sie chcesz dowiedzieć ile diod można pozłocić jednym gramem to sam się dowiedz. Internet jest pełny opisów jak odzyskać złoto z elementów elektronicznych a te z lat 80-były chojnie złotem obdarowane
@lukasz_p_
@lukasz_p_ Жыл бұрын
@@krzysztofwitkowski4565 Byly hojnie zlocone bo taka byla potrzeba, wiekszosc tych elementow byla produkowana na cele produkcji specjalnej, odrzuty szly do elektroniki konsumenckiej. Nikogo na gorze nie obchodzilo, ze ludzie nie maja co do garnka wlozyc, grunt ze jakby co mozna bylo odeprzec kapitalistow. Wyglada na to ze miales watpliwa przyjemnosc posmakowania urokow minionej epoki, to powinienes wiedziec czym byla gospodarka centralnie planowana.
@krzysztofwitkowski4565
@krzysztofwitkowski4565 Жыл бұрын
Diody kuppwane w sklepach , na giełdzie Wolumen i w Bomisie w Warszawie przy ul. Okrzei rzeczywiście pochodziły z odrzutu . Wszedzie były tak podłej jakości że swiecił się ledwo ten kwadracik widoczny w środku i żeby coś zbudować musiałem kupić 30 sztuk by wybrać z nich kilka o podobnych parametrach i zamontować np. w popularnym wtedy zegarze na układzie MC1206 .W latach 80-tych byłem już po wojsku więc ten czas znam dobrze. Rząd był tak łaskawy że na wakacje każdemu posiadaczowi malucha przyznał kilka litrów paliwa dodatkowo. Stąd takie moje pytanie o te złocenie podzespołów
@kazikkuc163
@kazikkuc163 Жыл бұрын
witam
@adredy
@adredy Жыл бұрын
nie zapomnisz smrodu przy ich lutowaniu :)
Notebook z plazmą Toshiba T2100 [TOWARY MODNE 148]
21:27
Adam Śmiałek
Рет қаралды 39 М.
8051 - najpopularniejszy procesor na świecie [TOWARY MODNE 170]
24:49
small vs big hoop #tiktok
00:12
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 27 МЛН
Please be kind🙏
00:34
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 189 МЛН
버블티로 체감되는 요즘 물가
00:16
진영민yeongmin
Рет қаралды 95 МЛН
Historia polskich tranzystorów [TOWARY MODNE 108]
26:41
Adam Śmiałek
Рет қаралды 90 М.
6 problemów świetlówek [TOWARY MODNE 136]
22:30
Adam Śmiałek
Рет қаралды 67 М.
Jak działa kolorowy kineskop? [TOWARY MODNE 112]
23:41
Adam Śmiałek
Рет қаралды 65 М.
Windows 3.1 - chociaż trzeci, to pierwszy. [TOWARY MODNE 159]
21:05
Adam Śmiałek
Рет қаралды 58 М.
Umarł GPS. Niech żyje GPS! [TOWARY MODNE 189]
19:28
Adam Śmiałek
Рет қаралды 66 М.
Kolejowe znaki drogowe [TOWARY MODNE 140]
19:59
Adam Śmiałek
Рет қаралды 54 М.
Nokia 3310 i jej fenomen [TOWARY MODNE 23]
14:39
Adam Śmiałek
Рет қаралды 139 М.
small vs big hoop #tiktok
00:12
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 27 МЛН