Arytmetyka w pojedynczych neuronach? Mateusz Hohol

  Рет қаралды 118,098

Copernicus

Copernicus

2 жыл бұрын

Od kilku dekad psychologowie i kognitywiści postulują istnienie tzw. zmysłu numerycznego, będącego podstawą do uczenia się szkolnej matematyki. Zmysł ten ma przejawiać się na wczesnym etapie rozwoju człowieka (już w pierwszych momentach życia), być niezależny od kultury, a także mieć długi ewolucyjny rodowód, o czym świadczyć ma jego obecność u zwierząt innych niż człowiek. Mózgowym siedliskiem zmysłu numerycznego ma by płat ciemieniowy. U ludzi świadczy o tym obserwowana w badaniach neuroobrazowych aktywność struktur ciemieniowych podczas elementarnych operacji numerycznych. Co więcej, osoby z uszkodzeniami płata ciemieniowego przejawiają poważne deficyty poznania numerycznego (tzw. akalkulię).
Czy zmysł numeryczny wyłania się jednak z całościowej aktywności płata ciemieniowego, czy raczej jego mniejszych elementów? Zarówno badania na pacjentach z uszkodzeniami mózgu, jak i badania neuroobrazowe z udziałem zdrowych ochotników są zbyt mało precyzyjne, aby udzielić odpowiedzi na to pytanie. Najbardziej precyzyjną z metod neuronaukowych jest rejestrowanie aktywności pojedynczych neuronów. Kilka lat temu przeprowadzono badania na zwierzętach, wskazujące na aktywność pojedynczych neuronów ciemieniowych podczas przetwarzania liczebności, nie było jednak okazji, by zastosować tę metodę w badaniach z udziałem ludzi. Niedawno ograniczenie to zostało przełamany - pojawił się pierwszy raport o zaangażowaniu pojedynczych neuronów człowieka w mózgowe przetwarzanie arytmetyki. Podczas wykładu Mateusz Hohol przedstawi historię odkrywania mózgowego podłoża zmysłu numerycznego.
Mateusz Hohol jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ. Specjalizuje się w kognitywistyce matematyki, czyli dziedzinie, która bada, w jaki sposób umysł przetwarza liczby i inne matematyczne obiekty. Tej tematyce poświęcił książki Umysł matematyczny (napisaną wspólnie z prof. Bartoszem Brożkiem, CCPress 2015) oraz Foundations of Geometric Cognition (Routledge 2020). Autor wielu wykładów popularnonaukowych na naszym kanale i wielu kursów w Copernicus College.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.

Пікірлер: 155
@E-LLAW
@E-LLAW 2 жыл бұрын
Słuchając Was uważnie w tej chwili..,żałuje że się uczyć nie chciało, kiedy był na to czas...🥴😜choć z czasem... i to bez porównania, jest to w całości o wiele szerzej zrozumiałe.🤪
@lowtoneon1
@lowtoneon1 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat. Przerasta mnie wielokrotnie. Niestety mogę słuchać z powodu zaciągania końcówek przez wykładowcę. Ale i tak łapka w górę.
@zbigniewprotas1784
@zbigniewprotas1784 Жыл бұрын
Kurcze. W końcu wiem czemu mam problem z zapamiętywaniem i rozpoznawaniem twarzy współpracowników i spotkanych ludzi. To przez mojego bzika na punkcie matematyki. Dzięki. Już nie będę o sobie myśleć, że jestem upośledzony :-)
@ricardomatuszewski2835
@ricardomatuszewski2835 Жыл бұрын
ile mogą wynieś dzienne przychidy gdy w całtym kraju otworzymy Polskę na drogi ekspresowe dla podróżnych i dla Regionów?........drogi ekspresowe ( muszą dać miejsce dla lokalnych małych biznesów'' dla regionalnej kuchni '' dla regionalnego rzemiosła'' kultury i sztuki itp .. dla podróżnych okazja by zapoznać się z bogactwem i różnorodnością Regionów i zajrzenia głębiej '' szansa na nowe kontakty kulturalne, gospodarcze itp. Międzynarodowe kołchozy będą wciskać towary międzynarodowych kołchozów- a to nie jest prawdziwa Polska........ w Hiszpanii takie zlekceważenie potrzeby zarobiania na życie przez lokalną społeczność skończyło się biedą i wyludnieniem. Nawet w tv mają o tym cykliczny program ''pusta Hiszpania''
@demaskatorr
@demaskatorr Жыл бұрын
Temac ciekawy, ale Mateusz to tak rozwleka, powtarza słowa, ... no flaki z olejem. Kto ma czas tego słuchać, całą wieczność (?).
@rafals1323
@rafals1323 Жыл бұрын
WItam, Cos jak wbudowana SI. Mozg ma pomagac, zeby mozna bylo zajmowac sie wazniejszymi sprawami.
@teresamisztal336
@teresamisztal336 2 жыл бұрын
Nie 100 osób was słucha, lecz 476 Ja was panowie dwa razy słuchałam i posłucham chętnie następny raz .Bardzo ciekawe wnioski.
@adriannajuliaj.304
@adriannajuliaj.304 2 жыл бұрын
Uwielbiam Pana wykłady! Jest Pan wspaniałym edukatorem ❤️
@user-po8cq5py9k
@user-po8cq5py9k Жыл бұрын
Reklama, która trwa 108 minut.Nie za długo trochę ?
@cieciurka1
@cieciurka1 Жыл бұрын
Maszyna porownuje za pomoca znaku =, czy liczba1=liczba2. Czlowiek(siec neuronowa) porownuje czy jablko jest wieksze czy mniejsze na samym poczatku, jablko1>jablko2 or jablko1<jablko2. Liczymy punkty w ten sam sposob co porownujemy jablka. Porownujemy ich laczna powierzchnie. Potem uczymy sie liczyc ilosc.
@monia8656
@monia8656 Жыл бұрын
To jest ciekawe. poznanie numeryczne to podstawa do życja
@NewtonAnd
@NewtonAnd Жыл бұрын
Fajne, ciekawe, interesujące. Proszę tylko nie "promować " dyskalkulii. Są dzieci które mają sporo "dys" i potrzebują specjalnej opieki i uczenia podstawowych czynności w specjalnych szkołach. Nie takich, gdzie uczą się dzieci bez owych "dys". W stosunku do dzieci, które mają możliwości intelektualne do "wyższego wykształcenia", to w normalnych warunkach 90-95% dzieci jest jakoś "dys". W ostatnich 30 latach to zmieniono politycznie i obecnie "wyższe wykształcenie" nic nie znaczy, bo może mieć je każdy. Choćby miał mnóstwo "dys".
@thevoiceofschizophrenia7092
@thevoiceofschizophrenia7092 Жыл бұрын
Matematyka ma wiele zastosowań praktycznych, ale nie zastępuje poczucia sprawiedliwości i wysokich zasad moralnych. W przeciwieństwie do bardziej złożonych komputerów, mózg jest w stanie rozróżnić emocje i akcenty oraz rozpoznać poszczególne dźwięki, nawet jeśli nie słyszymy ich wszystkich lub występują pewne zakłócenia, takie jak śmiech, kaszel, jąkanie, obcy akcent, echo, hałas w tle lub zniekształcenia głosu. Nawet najlepsze oprogramowanie do rozpoznawania mowy i najnowsze oprogramowanie komputerowe nie zastąpi ludzkiego umysłu, a matematyka nie może odpowiedzieć na pytanie, kto stworzył, zaprojektował i zaprogramował ludzkie umysły i jak to zrobił?,Lubisz matematykę czy nie, dopóki matematyka nie jest uważana za królowa nauki, matematyka należy do Stwórcy i jest tylko sługą nauki, a królem wszystkich nauk prawdy jest Stwórca i nazywany jest także Bogiem,A jeśli chcesz przetestować mózg swojego nowonarodzonego dziecka, zagraj także wszystkimi zmysłami, węchem i dotykiem z polaczona z okreslona ilością dźwięków moze to ulatwi dziecia w przyszlosci nauke matematyki ;),Czegokolwiek twój umysł potrzebuje, otrzyma od Tego, który go zaprojektował i stworzył, a nie od tych umysłów, które same są uzależnione od Stwórcy.Czy noworodek może zmierzyć odległość jaka dzieli go od matki, jeśli użyjesz pieluch materiałowych nasączonych mlekiem matki, zmysły zostaną chwilowo oszukane, a dziecko, które poczuje zapach mleka matki, pomyśli, że matka jest bardzo blisko, ale rozumu nie da się oszukiwać w nieskończoność
@michallesz2
@michallesz2 Жыл бұрын
Nasz mózg działa na podobnej zasadzie jak komputer. A tym mózgiem steruje nasza dusza. Jeżeli wiesz jak działa komputer to też będziesz wiedział jak działa nasz mózg.
@andrzejwodynski
@andrzejwodynski 2 жыл бұрын
31:58
@Nosttre
@Nosttre Жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład, dzięki.
@zigi8nottin
@zigi8nottin 2 жыл бұрын
Być może zaraz się wyjaśni bo jestem w gorącej wodzie kąpany, ale na samym początku zostało stwierdzone, że zmysł numeryczny jest czymś innym niż nazewnictwo, i takich rzeczy jak np symbol "2" musimy się nauczyć. Natomiast około 30 minuty {
@maciejkulczycki3882
@maciejkulczycki3882 Жыл бұрын
"Zmysł numeryczny" nie jest żadnym szczególnym zmysłem. Do kolorów np. też trzeba mieć "zmysł". "Zmysł numeryczny" może być prostą obserwacją kształtu i powiązanej z nim inkluzji.
@adamganski2012
@adamganski2012 Жыл бұрын
👍
@34aniaj
@34aniaj Жыл бұрын
Czy te badania to z naszych podatkow?!
Chaos w fizyce klasycznej i kwantowej, Karol Życzkowski
1:14:06
Copernicus
Рет қаралды 52 М.
Ewolucyjne korzenie dobra i zła, Jan Kozłowski
1:34:16
Copernicus
Рет қаралды 60 М.
одни дома // EVA mash @TweetvilleCartoon
01:00
EVA mash
Рет қаралды 6 МЛН
Co wiemy o umysłach małp? Łukasz Kwiatek
1:43:40
Copernicus
Рет қаралды 40 М.
Jak wytresować kota Schrödingera? Michał Tomza
1:25:11
Copernicus
Рет қаралды 40 М.
Naukowe Czwartki: Jak naprawdę wygląda elektron i atom? - dr Dominik Wrana
57:29
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 41 М.
Czas i Wieczność, Konieczność i Wolność, Michał Heller
55:53
Czym są kryształy czasowe? Krzysztof Sacha
1:13:14
Copernicus
Рет қаралды 43 М.
O liczbach nierzeczywistych, Tomasz Miller
59:23
Copernicus
Рет қаралды 116 М.
Nie tylko kot, czyli to i owo o Erwinie Schrödingerze, Tomasz Miller
1:05:15
одни дома // EVA mash @TweetvilleCartoon
01:00
EVA mash
Рет қаралды 6 МЛН