Czy to człowiek zmienia klimat?

  Рет қаралды 130,569

Nauka. To Lubię

Nauka. To Lubię

3 жыл бұрын

Wesprzyj rozwój Nauka. To Lubię: zrzutka.pl/naukatolubie
Kto (lub co) ma największy wpływ na zmiany klimatu? Bo to odpowiedź na to pytanie wzbudza najwięcej emocji, a nie fakt, że klimat się zmienia.
Jak działa klimat?
Playlista: • JAK DZIAŁA KLIMAT
Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
kzfaq.info?sub_c...
Jak działa klimat to cykl filmów poświęcony klimatowi. Partnerem cyklu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska.
Montaż: Tomasz Sokołowski, www.broomstudio.pl
Źródła:
- www.boehmf.de/Boehm_et_al_g_cu...
- archive.ipcc.ch/
- www.esrl.noaa.gov/gmd/icdc7/p...
- www.nature.com/articles/35066553

Пікірлер: 995
@apoloniusz5968
@apoloniusz5968 3 жыл бұрын
Z okazji wiosny warto wziąć :) udział w akcjach sadzenia lasów, organizowanych przez Nadleśnictwa.
@mikoajchudzikowski5818
@mikoajchudzikowski5818 3 жыл бұрын
Wziąć*
@xot80
@xot80 3 жыл бұрын
To co sadzą nadleśnictwa nie jest idealnym producentem tlenu, lepiej lasy liściaste ale te nie są opłacalne na farmach drewna nadleśnictwa. Fajnie, fajna idea ale niech nadleśnictwa trochę zmienią swoją politykę z producenta drewna na producenta tlenu.
@malleusmaleficarum9248
@malleusmaleficarum9248 3 жыл бұрын
@@xot80 Nadleśnictwa sadzą lasy adekwatne do swoich warunków glebowych. Pojedź sobie do Puszczy Noteckiej (prawie 1400 km2 zwartego lasu), w większości położonej na wydmach i posadź tam dęby lub buki :P Które notabene bardziej się nadleśnictwom opłacają niż pospolita sosna. Warstwa gleby na terenie większości Puszczy Noteckiej to raptem 10-15 cm, pod spodem lity piasek. Choć lasy w Polsce to prawie 30% powierzchni kraju, to rosną one w większości tylko tam, gdzie nie opłacało się odlesienie pod rolnictwo. Czyli na glebach 5 i 6 klasy. Jest takie powiedzenie - laski, piaski i karaski oto cały kraj podlaski. Tam gdzie warunki na to pozwalają, polski las jest naprawdę różnorodny, szczególnie nowe nasadzenia i odnowienia. To na co Ty patrzysz i mówisz "o, to jest las" to ma kilkadziesiąt a czasami i sto lat i jest pozostałością ekstensywnej czy wręcz rabunkowej gospodarki biednej II RP, okupacji i PRLu. Popacz sobie na odnowienia - to już jest bajka, nawet na słabych gleba leśnicy się starają. I mówi to nie leśnik, tylko zapalony chaszczer (po angielsku bushcraftowiec).
@macieku.910
@macieku.910 3 жыл бұрын
Albo protestach przeciw masowej i niezrównoważonej wycince organizowanej przez te same Nadleśnictwa ;)
@martaniewiadomska1291
@martaniewiadomska1291 3 жыл бұрын
W czasach PRLu już w szkole podstawowej braliśmy udział w w zalesianiu miejsc po wycinkach - jeden dzień w roku szkolnym, a ile z tego korzyści! Oprócz tego sprzataliśmy też tereny zaśmiecone, również niektóre zakłady pracy brały w tym udział. To wszystko w czynie społecznym, ale dorośli, a szczególnie dzieci przyswajały dobre nawyki.
@leszekglowacki488
@leszekglowacki488 3 жыл бұрын
Człowiek, na moje raczej garstka ludzi którzy posiadają potężne korporacje które nastawione są zysk za wszelką cenę. Zatruwają nam wodę, powietrze, żywność, ziemię. A my jeszcze za to płacimy, za sprzątanie po nich, a oni ciągle bezkarni.
@arturk3810
@arturk3810 3 жыл бұрын
I jeszcze nam wmawiaja ze to nasza wina.
@k14235
@k14235 2 жыл бұрын
Z przykrością stwierdzam, że ma Pan rację tylko w 50%. Na studiach zajmowałam się monitoringiem środowiskowym, badałam glebę, powietrze, wodę i czynniki jakie wpływają na stan środowiska. Jest to zagadnienie systemowe, którego każdy z nas jest częścią i swoim codziennym funkcjonowaniem wpływamy na środowisko. Od tego jak świadomie funkcjonujemy może zależeć negatywny lub pozytywny wpływ na środowisko. Wszystko zależy od przyzwyczajeń: jazda samochodem z przestażałą instalacją paliwową, nie sprawnym filtrem, częstość jazdy, palenie papierosów wpływa na otoczenie i przebywających z nami ludzi poprzez wydychane z płuc szkodliwe substancje chemiczne czy emisja w wyniku spalania. To jakie leki zażywamy w jakich ilościach: dostają się do wód, ponieważ oczyszczalnie nie są w stanie wszystkich substancji wyeliminować poprzez procesy technologiczne (np. leki hormonalne, antybiotyki). Gospodarstwa domowe to najwięksi producenci odpadów, to co kupujemy i jak często ma znaczenie, to konsument napędza produkcję i zyski wielkim koncernom. Należy świadomie kupować produkty, które po zużyciu stają się odpadem: opakowania, marnowanie żywności, elektronika (zamiast 3 telefonów w roku, laptopów, telewizorów itp. ograniczyć ich kupowanie do potrzebnego minimum zamiast niekupować gadżety). Świadomość i edukacja.
@ulafon5631
@ulafon5631 2 жыл бұрын
@@k14235 chętnie kupiłbym telefon, pralkę, komputer, itd. które służyły by mi 10-20 lat. Ser i mięso mógłbym przynosić ze sklepu zawinięte w szary papier.
@getbloxed8867
@getbloxed8867 2 жыл бұрын
@@arturk3810 ale nie jesteś bez winy 😉
@juhasbuhas8113
@juhasbuhas8113 Жыл бұрын
@@ulafon5631 nie stac cie na telefon ktory bedzie dzialac 20 lat
@michasosnowski5918
@michasosnowski5918 Ай бұрын
Jasno i dokładnie wyjaśnione. Dziękuję. Proszę to wysłać Mazurkowi z kanału Zero, u którego Pan robi materiały. Trochę kiepsko, że on zdobywa wyświetlenia Pana kosztem.
@pager722
@pager722 10 ай бұрын
W ten sposób natura sama sobie poradzi że szkodnikiem jakim stał się człowiek, czy coś z tym zrobimy? Oby nie okazało się, że będzie już za późno
@ja2986
@ja2986 3 жыл бұрын
Może by tak ruszyć temat bomb atomowych, wodorowych itp w końcu było mnóstwo takich prób. Jak to wpłynęło na nasz klimat?
@dam2093
@dam2093 3 жыл бұрын
Dokładnie, dobra uwaga!
@Zepi-Teon
@Zepi-Teon 3 жыл бұрын
Wcale nie tak bardzo, mocno przeceniamy wpływ pojedynczych eksplozji. Lokalnie są dewstujace ale na skalę globalną nie bardzo. Przypominam też że gazy cieplarniane wtedy wydzielone pochodzą z pożarów okolicznej materii a nie bardzo z samego wybuchu gdzie wg wzoru e=Mc2 masa zostaje zamieniona na czystą energię bez produktów ubocznych.
@Zepi-Teon
@Zepi-Teon 3 жыл бұрын
@@piotrraczek2039 masz rację, to była przemiana w Tytana kolosalnego ;-)
@gruchenstein9163
@gruchenstein9163 3 жыл бұрын
@@piotrraczek2039 a matematyka to narzedzie diabla
@kmlfishing2764
@kmlfishing2764 3 жыл бұрын
@@piotrraczek2039 a ziemia jest płaska?😏
@koprolity
@koprolity 3 жыл бұрын
Człowiek może zmienić klimat nawet zapalając jedną świeczkę i puszczając nastrojową muzykę.
@Rakowy_Manaskal
@Rakowy_Manaskal 3 жыл бұрын
Hehe
@kolejowydolnyslask5684
@kolejowydolnyslask5684 3 жыл бұрын
Wtedy klimat zmienia się nawet w kilka minut.
@czwartek565
@czwartek565 3 жыл бұрын
Myślisz atmosferę z klimatem 😅
@gnightcore5352
@gnightcore5352 Ай бұрын
Przezabawne.
@nicholaspiotrowski
@nicholaspiotrowski 3 жыл бұрын
Panie Tomaszu, lubię ten cykl o zmianach klimatu. Może Pan poruszy temat o emisji z osuszonych torfowisk które emitują 6% globalnych antropogenicznych emisji.
@zenonnowak8900
@zenonnowak8900 3 жыл бұрын
a o ile mniej co2 emituja nieosuszone torfowiska od osuszonych? jak to jest mierzone?
@michasosnowski5918
@michasosnowski5918 Ай бұрын
@@zenonnowak8900 Nieosuszone magazynują - z tego co się orientuję. Dlatego są torfowiskami.
@MichaBranka
@MichaBranka 3 жыл бұрын
Może dobrze byłoby zrobić odcinek o systemie energetycznym oraz efekcie kaczki związanym z OZE? Dlaczego jest on bardzo niebezpieczny oraz dlaczego produkcja energii z OZE bez magazynów energii, nie wpływa na zmniejszenie pracy klasycznych elektrowni?
@yakuz2p
@yakuz2p 3 жыл бұрын
no dlaczego?
@MichaBranka
@MichaBranka 3 жыл бұрын
@@yakuz2p chociażby dlatego że wiatr nagle przestanie wiać, albo zajdzie słońce, tym samym zmniejszy się produkcją a chcemy mieć zawsze prąd w gniazdku. Nie ma możliwości wyłączenia elektrowni w takim przypadku to dojście jej do pełnej sprawności oraz mocy trochę czasu trwa.
@113Akamaru
@113Akamaru 3 жыл бұрын
Widziałem ciekawy materiał o tym jak problem który opisujesz został przedstawiony na przykładzie Kalifornii, która to jest dość mocno odizolowana od sieci energetycznej reszty Stanów Zjednoczonych. W przypadku np. Europy problem miałby mniejsze piętno ponieważ mamy całkiem mocno związaną sieć energetyczną, rozciągająca się na różne wysokość i szerokość geograficzne. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że nawet jak gdzieś przestanie wiać to w innym miejscu wyjdzie słońce, oczywiście magazyny energii i tak są potrzebne ale dzięki tak rozbudowanej sieci blackout stanowi mniejsze zagrożenie niż np. w Kalifornii
@kubatomaszewski7278
@kubatomaszewski7278 3 жыл бұрын
Jeśli to czytasz, to życzę Ci miłego dnia/wieczoru!
@Rakowy_Manaskal
@Rakowy_Manaskal 3 жыл бұрын
Dziena i również ;)
@piterpiter1848
@piterpiter1848 3 жыл бұрын
Wszystkiego najlepszego
@januszchytrus9478
@januszchytrus9478 3 жыл бұрын
dziękuję i nawzajem, miłego wieczorku :)
@trypraying.
@trypraying. 3 жыл бұрын
rżygam tenczom 🤢🤮🌈
@adamsmithson486
@adamsmithson486 3 жыл бұрын
@@trypraying. masz srovida, 😁
@sender377
@sender377 3 жыл бұрын
Ważny temat.
@emiliaw5965
@emiliaw5965 3 жыл бұрын
Dźwięk cudownie wystopniowany. Miło się słucha z rana :)
@TheAdrianoos
@TheAdrianoos 3 жыл бұрын
Dokładnie. Jak na standardy YT to jest całkiem dobrze zrobiony :)
@damianrybinski7386
@damianrybinski7386 3 жыл бұрын
Czy mógłbyś drogi Tomku nagrać materiał o potencjalnych rozwiązaniach technologicznych, które mogłby obniżyć poziom CO2? Nie mówię o redukcji, ale o usuwaniu CO2 z atmosfery przy użyciu technologii.
@applejuice5068
@applejuice5068 5 ай бұрын
SA powiazane metody technologiczne z naturalnymi rozwiazaniami... Jest tzw pochlaniacz co2 z powietrza, ktory wprowadza co2 pod powierzchnie ziemi I tam przechodzi w mineraly.. produkuja z niego inne produkty, Korea poludniowa opracowuje wylapywacz co2 poprzez slona wode, wiadomo, ze jedna co najmniej Firma produkujaca samochody takze podjela sie dzialan w tym zakresie, I tez droga przemian chemicznych chca produkowac z co2 paliwo I inne produkty. Probuja opracowac urzadzenie do oczyszczanie oceanu z co2 czyli z zakwaszenia wod oceanicznych.. z naturalnych sposobow jest to przejscie na uprawe roli w taki sposob, by grunt uzytkowac ekologicznie co sprawi, ze zacznie wchlaniach wiecej co2, gdzie co2 wzbogaci uprawiane rosliny, zalesianie, ochrona srodowiska I ekosystemu, ochrona torfowisk, uzywanie bazaltu do wylapywania co2 , wiem ,ze Polacy tez cos innego posiadaja jako nawoz DLA rolnikow do wylapywania co2. obnizanie produkcji miesa, Do naturalnych technik oczyszczajacych oceany tez probuja mineralem olivine aby zneutralizowac wody.. jako oczyszczajace wody z toksyn i chroniace przed sztormami ( New York) I UK , zaczeli budowac ryfy z ostryg.. jedna ostryga filtruje 200 l wody na dobe... Usuwanie plastiku z oceanow I rzek... Ban na pellet plastikowy, wycofywanie plastiku. Oraz energia odnawialna...
@Daniel.W90
@Daniel.W90 2 ай бұрын
Myślę że Robert Mazurek powinien obejrzeć ten film. Powinien oglądać tez więcej filmów o tym jak działa nauka bo ma dziwne teorie na jej temat. Pozdrawiam!
@michasosnowski5918
@michasosnowski5918 Ай бұрын
Mają Pana Tomka z serią o nauce na kanale. Ale jak widać, to tylko po to, żeby jakieś pozory tworzyć, podczas gdy prowadzący mogą szerzyć swoją ignorancję i arogancję na głównej.
@WillibaldTuhajbey
@WillibaldTuhajbey Ай бұрын
Ignoranci to się przyklejają do asfaltu i utrutniają życie innym, zamiast zająć się działalnością koncernów w Chinach czy USA.
@marcinwasilewski4775
@marcinwasilewski4775 3 жыл бұрын
Jest Pan 1 z niewielu ludzi , którzy mówią poprawnie po Polsku. Dziękuję.
@smartskins8386
@smartskins8386 3 жыл бұрын
Postawiłeś spacje przed przecinkiem.
@danielkrzeminski1002
@danielkrzeminski1002 3 жыл бұрын
@@smartskins8386 jak już mamy się aż tak czepiać, to ty napisałeś „spacje” zamiast „spację” ;)
@smartskins8386
@smartskins8386 3 жыл бұрын
@@danielkrzeminski1002 akurat w tym przypadku pisze sie "spacje" bo kolega siedzial obok.
@Masa-san
@Masa-san 3 жыл бұрын
polsku*
@marcinwasilewski4775
@marcinwasilewski4775 3 жыл бұрын
@@Masa-san no dobra pomyłka. tyle razu shift ciskałem, że pomyłka :) wybaczone??
@patrykbazylinski4856
@patrykbazylinski4856 3 жыл бұрын
Chętnie bym zobaczył temat śmieci. Zdecydowanie tematyka wpływu śmieci na środowisko oraz człowieka. Dosyć ciekawym tematem byłoby złapanie tematu spalania wysypisk śmieci co notabene jest dla nas istotne z punktu bardzo dużego zagrożenia dla człowieka. Zagrożenia, skutki, problemy z utylizacją śmieci, zanieczyszczenie żywności itp. Temat dosyć ciekawy i mocno dotyczący każdego z nas :(
@JarekBuat
@JarekBuat 3 жыл бұрын
Super argumenty! Chyba najbardziej trafia ten ze spadkiem O2. Mam małą prośbę :-) Przedstaw proszę ilość CO2 które produkujemy w bardziej obrazowy sposób. Miliardy ton CO2 zupełnie nie trafiają do wyobraźni. Ciśnienie atmosferyczne to około 1 atm, 1kg/cm2 czyli nad metrem kwadratowym jest około 10 000 kg atmosfery (od ziemi do kosmosu). 10 ton powietrza nad każdym m2. Co roku zawartość CO2 zwiększa się o około 2.5 ppm. Można to przeliczyć na gramy CO2 w tej całej atmosferze nad m2 ziemi i powiedzieć jak dużo "m2" atmosfery zanieczyszczamy zużywając 1kWh (pojedynczy cykl zmywarki/pralki, przejechanie samochodem do pracy, etc...). Liczby są zaskakujące duże, kiedyś to liczyłem i mi wychodziło, że pojedynczy cykl zmywarki (1kWh) przyczynia się do rocznego wzrostu CO2 nad 20-40 m2 powietrza (od ziemi do kosmosu). A to jest tylko codzienny cykl zmywarki, a gdzie reszta naszej "aktywności".
@bufu3017
@bufu3017 3 жыл бұрын
Dziekuje. Milo sie oglada i słucha. Najlepszego
@paulmik9356
@paulmik9356 3 жыл бұрын
Ktoś już napisał mądrze w komentarzach, że natura sobie poradzi (z nami albo bez). Ale sytuacja ludzkości nie maluje się już tak kolorowo (jesteśmy dość delikatnym bytem i wymagamy specyficznych warunków do życia). Ziemia to tylko pył w kosmosie. Możemy się unicestwić, a on tego nawet nie poczuje. Materiał super. Pozdrawiam.
@kubagrabowski8212
@kubagrabowski8212 3 жыл бұрын
Ładny podkład muzyczny
@dobrawodazoteciekawostki8161
@dobrawodazoteciekawostki8161 2 жыл бұрын
Osadnictwo klimatyczne to pozytywne zjawisko powiększania się rejonów korzystnych dla ludzi i rolnictwa, powstałych w skutek zmian klimatu. Dotyczy wielu rejonów klimatu umiarkowanego, m. in. Polski, która miała w niektórych ubiegłych latach wydłużony okres wegetacji roślin. Może być niestety zjawiskiem przejściowym.
@slawomirgrabowski2963
@slawomirgrabowski2963 3 жыл бұрын
Trzeba budować elektrownie jadrowe. Nie ma innego wyjścia...
@GreGoryV92
@GreGoryV92 3 жыл бұрын
Trzeba. A co robi Unia europejska ? Wraca do węgla xD
@Dawidbarda289
@Dawidbarda289 3 жыл бұрын
@@GreGoryV92 no nie do końca. Powrót do węgla jest tymczasowy, za wszystkim stoi chora polityka partii Zieloni, którzy w wielu krajach sa istotną siłą polityczną i sa dużymi przeciwnikami atomu.
@mateuszbuczak2179
@mateuszbuczak2179 3 жыл бұрын
@@GreGoryV92 nie Unia, tylko Niemcy
@Sternmayer
@Sternmayer 3 жыл бұрын
@@Dawidbarda289 wiadomo, że zieloni, to niedojrzali czerwoni.
@czwartek565
@czwartek565 3 жыл бұрын
@@GreGoryV92 I to jej błąd
@Eillis
@Eillis 3 жыл бұрын
Świetna Muzyka, temat też ciekawy.
@mocny745
@mocny745 3 жыл бұрын
ja bym powiedział że świetny temat, muzyka tez ciekawa
@NoName-eq1fz
@NoName-eq1fz 3 жыл бұрын
@@mocny745 to samo pomyślałem 😉
@sebek6543210
@sebek6543210 3 жыл бұрын
Skrót materiału: Tak
@mirek6194
@mirek6194 3 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny dobry film. Nurtują mnie dwie kwestie. Wiem że nie ma głupich pytań, dlatego odważę się je zadać w nadziei na wyczerpującą odpowiedź. - Czy trudno jest rozdzielić cząstki CO2 tak, aby odzyskać z nich tlen, a tym samym obniżyć proporcje co2 do o2 w atmosferze (bo wnioskuję że zmiana stosunku co2 do o2 jest kluczowym problemem)? Nie chodzi tu o wyłapywanie co2 już wyemitowanego, ale o zastosowanie jakichś narzędzi w już istniejących instalacjach. - w dzieciństwie dużo słyszałem o wpływie freonòw na warstwę ozonu. To miało mieć wpływ na wyższe promieniowanie UV przy powerzchni ziemi, oparzenia słoneczne, podwyższenie temperatury itp. Rozumiem że freony zostały wycofane ze spayòw, lodówek, klimatyzacji, a gaśnice halonowe używa tylko wojsko i ta sprawa się stabilizuje (za wyjątkiem Chin oczywiście). Teraz wszystkiemu winne jest co2. Czy nauka tak rzeczywiście wie co jest przyczyną ocieplenia klimatu, czy jest to jednak trochę maszynka do napędzania ochoty na pojazdy elektryczne, panele sloneczne itp. Jak pan myśli? Jaki związek chem. będzie kolejnym "winnym"?
@bombardier6818
@bombardier6818 Ай бұрын
Zapomnij o konkretnej odpowiedzi . Takie osoby boją się mówić prawdę .. Fakt ludzie mają wpływ na podwyższenie co2 ale bardzo znikomy .. sama utylizacja baterii do aut elektrycznych to mnóstwo wydzielania co2 . Wiesz gdzie jest sens i logika ? Ale wiadomo jeśli nie wiesz o co chodzi to chodzi o 💵. Tak funkcjonuje świat .. Sam wybuch wulkanu , poczytaj ile tego z niego wylatuje .. już powinniśmy nie żyć ! Klimat się zmienia i nie mamy na to wpływu ..
@Michal.Szmigielski
@Michal.Szmigielski 3 жыл бұрын
Dziękuję za wartościowy materiał, który w przystępny sposób wyjaśnia pewne kwestie naukowe. W nagrodę obejrzałem cały film, łącznie z reklamami.
@endriupres6708
@endriupres6708 3 жыл бұрын
Co za belkot, CO2 to gaz zycia i dobrze ze rosnie. Same korzysci gdy rosnie, wiecej zieleni i dluzsze ludzkie zycie. Warto sprawdzic to w komore normobarycznej gdzie CO2 to ok 3% i czujesz sie rewelacyjnie. Jak mozna opowiadac te ekolewackie brednie.
@gruchenstein9163
@gruchenstein9163 3 жыл бұрын
@@endriupres6708 studiowales budowe czujnikow temperatury czy uwazasz ze sie nie ugotujemy przy utrzymujacym wzroscie srednich temperatur rocznych? masz w ogole pojecie o czym mowisz, czy przeczytales w internecie jakies glupoty..
@endriupres6708
@endriupres6708 3 жыл бұрын
@@gruchenstein9163 Karmisz sie strachem, 220 mil lat temu srednia temperatura na ziemy byla wyzsza o 20C, tak wynosila 100F czyli 34C i nastapil niespotykany nigdy w histori naszej planety rozwoj fauny i flory. Jak mozna tego nie wiedziec? Brak do was slow....
@gruchenstein9163
@gruchenstein9163 3 жыл бұрын
@@endriupres6708 220mil lat temu nie zyli ludzie, co mnie to obchodzi, jakby dzisiaj w lato zamiast 30stopni bylo 50 to ciekawe jakbys spiewal, masz pojecie o czym mowisz? w polsce by byla druga afryka,a a w afryce woda by sie gotowala podczas upalow od slonca
@endriupres6708
@endriupres6708 3 жыл бұрын
@@gruchenstein9163 rekord ciepla byl w Polsce rowno 100 lat temu i wynosil 41,2 i do dzis nie zostal pokonany. O czym tym mowisz?
@marcinlesny1
@marcinlesny1 3 жыл бұрын
Skoro nie da sie zmniejszyc na obecna chwile wydzielania do atmosfery Co2 to czy mozna by bylo np przeprowadzac na masową skale zalesianie czy np GMO stworzyc gatunek załóżmy krzewów ktory pochlania duzo co2 w procesie fotosyntezy...tj znacznie wiecej... Napewno przez najblizsze kilka kilkanascie lat nikt nie bedzie chcial ograniczać wydzielania co2....
@pogodanaprzygode
@pogodanaprzygode 3 жыл бұрын
Masowe zalesianie byłoby rozwiązaniem idealnym i korzystnym dla wszystkich istot żywych. Ale co zasadzamy jakieś rośliny, to w nocy przybiegają wegetarianie i wszystko zjadają...
@dominikpietras8274
@dominikpietras8274 3 жыл бұрын
Nie pochłonie więcej niż jest w stanie wykorzystać, czyli ten wspomniany krzew, to po prostu roślina o szybkim przyroście. Sam pomysł nie jest raczej możliwy do realizacji z wielu przyczyn, zależnie od regionu. Zalesianie jest np. u nas realizowane w swoim tempie i nie sądzę, żeby można było to jakoś realnie przyspieszyć. A przede wszystkim nieosiągalna skala, żeby uzyskać odczuwalny skutek.
@rafab2774
@rafab2774 3 жыл бұрын
Wyzdychamy jak robaki w konserwie. Niczym się od nich nie różnimy.
@pawelmielewczyk9023
@pawelmielewczyk9023 3 жыл бұрын
Powiedzcie mi prosze dlaczego jeden z najbardziej merytorycznych (jesli nie najbardziej) kanalow polskiego YT nie ma 500tys subow? Udostepniajcie gdzie sie da zeby sie nioslo.
@piotrantonikargul5262
@piotrantonikargul5262 3 жыл бұрын
3:00 błąd tlen występuje w cząsteczkach O2 a nie 20
@PawelJimmi
@PawelJimmi 3 жыл бұрын
5:21 Bo wszystko ma swoją bezwładność.
@colornoise3527
@colornoise3527 3 жыл бұрын
Dziękuję za wyjaśnienie kwestii nadmiarowości. Emisja gazów cieplarnianych przez procesy naturalnie występujące w przyrodzie była dla mnie zagadką. W sumie ma to sens. W przyrodzie wszystko dąży do równowagi. Jak gdzieś powstanie góra, to gdzieś indziej musi powstać dół. Czy na ogrzewanie planety ma również wpływ ciepło generowane przez urządzenia RTV i AGD czy tylko CO2 będące ubocznym efektem elektrowni węglowych? Rozumiem, że dopóki cząsteczki CO2 nie dostaną się do atmosfery, to nie wpływają na ocieplenie klimatu? Może dałoby radę jakoś zebrać i zutylizować CO2 albo reakcją chemiczną rozdzielić cząsteczki i wytworzyć więcej tlenu?
@patrykmn5729
@patrykmn5729 3 жыл бұрын
👍 za info
@mieki1
@mieki1 3 жыл бұрын
Jejku, pamiętam jak założył Pan ten kanał i widziałem Pana pierwsze filmy jak miał Pan jeszcze jeśli dobrze pamiętam 3000 subskrypcji. A teraz? :) GRATULACJE !!!!
@lespaw71
@lespaw71 3 жыл бұрын
Panie Tomaszu, czekamy na debatę z Rafałem Ziemkiewiczem.
@endriupres6708
@endriupres6708 3 жыл бұрын
Co za belkot, CO2 to gaz zycia i dobrze ze rosnie. Same korzysci gdy rosnie, wiecej zieleni i dluzsze ludzkie zycie. Warto sprawdzic to w komore normobarycznej gdzie CO2 to ok 3% i czujesz sie rewelacyjnie. Jak mozna opowiadac te ekolewackie brednie.
@zzzzUS
@zzzzUS 3 жыл бұрын
@@endriupres6708 "i czujesz sie rewelacyjnie". Gdy tonącemu rośnie zawartość CO2 we krwi też zapewne czuje się rewelacyjnie...
@endriupres6708
@endriupres6708 3 жыл бұрын
@@zzzzUS sam widzisz jak malo wiesz za pomoca CO2 metoda Butejki mozesz wyleczyc wiele chorob jak np nadcisnienie,. Ale skad masz to wiedziec zaczodzony ekolewacka ideologia.
@zzzzUS
@zzzzUS 3 жыл бұрын
@@endriupres6708 "Ale skad masz to wiedziec zaczodzony ekolewacka ideologia" Już rzucamy błotem? Idę po popcorn :)
@czaroo
@czaroo 3 жыл бұрын
@@endriupres6708 3% tak? no ja przy 3% czuje się mocno średnio jednak, a ostatnio sprawdziłem mimowolnie przy eksperymencie z suchym lodem. dzieci przy 0,12% uczą się gorzej. ale to tylko statystycznie istotne efekty z badań naukowych, a nie pajac z komentarza na yt...
@kryjPL
@kryjPL 3 жыл бұрын
Trzeba zacząć sadzić drzewa i inne rośliny. One zahamują ocieplenie klimatu, a potem jak się wszystko uspokloi będzie z nich węgiel i znowu można będzie nim palić :)
@marcinbratkowski9352
@marcinbratkowski9352 2 жыл бұрын
To tak szczerze ile tych roślin i drzew posadziles przez 9miesiecy. Czy tylko jesteś foliarzem ytube?
@przemek3458
@przemek3458 3 жыл бұрын
Ciekawie mnie następująca kwestia: czy "walka z CO2" jest w interesie przyrody czy człowieka ? Przyrody - chyba nie ? ona sobie poradzi, szczególnie patrząc na historie Ziemi, kiedy było o wiele cieplej i więcej CO2 wtedy notowano największy jej rozkwit. Przypomnę że im więcej CO2 dla roślin tym lepiej (zwiększenie z 400 ppm do np 1,500 ppm daje ponad 40% przyrost rozwoju ) Człowieka ? to zdolność przystosowania dawała nam ewolucyjnego kopa., bez niej zostalibyśmy w Afryce, także zamiast walczyć z nieunikaną przyczyną (czy to antropogeniczną czy naturalną) może warto palić środki na przystosowanie się do skutku I przy okazji czerpać korzyści z przedłużonych "wakacji" intrerglacjału ...
@mohhie
@mohhie 3 жыл бұрын
z perspektywy polski latwo tak powiedziec ale juz niedlugo na swiecie powstana rejony w ktorych nie bedzie sie dalo zyc a sa to, dodam, rejony bardzo gesto zaludnione. Konsekwencje sa latwe do przewidzenia
@sebastiankrupinski7306
@sebastiankrupinski7306 3 жыл бұрын
Powiem Panu tak. Zgadzam się z tym że metan ma duży wpływ na ocieplenie klimatu. Ten gaz jest najbardziej cieplarnianym gazem. Chciałbym od Pana więcej konkretów, jeżeli chodzi o poziom CO2 w atmosferze. Z tego co widziałem jest to 400ppm. Jednak jeżeli zechciał by się Pan nad tym bardziej pochylić to wiedział by Pan że jest to jedno z najmniejszych stężeń w historii naszej planety(odwierty rdzeniowe na lodowcach. Tam jest to potwierdzone) . Po za tym jeżeli ktoś mówi że CO2 zalega gdzieś wysoko w atmosferze, to albo robi to specjalnie by osiągnąć jakiś swój cel, strasząc ludzi albo powtarza pierdoły gdzieś zasłyszane. Cała teoria o tym że CO2 w wysoko w atmosferze, albo stratosferze (też to słyszałem) tworzy barierę która przepuszcza promienie podczerwone ale nie pozwala im po odbiciu od skorupy ziemskiej ulecieć w kosmos to po prostu celowe robienie z ludzi idiotów. Pan przecież wie że cząsteczki CO2 mają duuużo większą masę od reszty cząsteczek gazów wchodzących w skład atmosfery ziemskiej. Po za tym te badania o nagłym wzroście tego ciężkiego gazu jest sprzeczny z rzeczywistością. Tu chodzi tylko i wyłącznie o wywołanie kryzysu energetycznego i wmówienie ludziom żeby uważali że trzeba budować pseudo ekologiczne źródła energii elektrycznej (niech Pan powie o tym jak się produkuje wiatraki i z czego. Wtedy może Pan z czystym sumieniem porównać co jest bardziej eko). To jest zwykłe wmówienie ludziom jakiejś potrzeby, a potem ją sprzedawać. Jeszcze lepiej gdy zniszczy się konkurencję. Czysta energia jest możliwa i to z gazu właśnie który jest najpowszechniej występującym. Dlaczego mądre głowy o tym nie mówią, tylko wciskają ludziom ciemnotę, która według mnie na równi z teorią płaskiej ziemi. Ale ci którzy mają najwięcej (pieniędzy i władzy światowej), albo się nudzą albo coś czego my zwykli ludzie i tak nie zrozumiemy. Bardzo proszę o prostą odpowiedź. Pozdrawiam.
@tomaszsadowski1608
@tomaszsadowski1608 3 жыл бұрын
XDDD Jak można najpierw napisać ,że się zgadzasz z naukowcem a potem pokazać ,że matka natura oszczędziła Ci neuronów XD piszesz bzdury, pozdrawiam, członek rządu światowego
@sebastiankrupinski7306
@sebastiankrupinski7306 3 жыл бұрын
@@tomaszsadowski1608 zgodziłem się tylko co do CH4, o którym mowa była na początku tego odcinka i który rzeczywiście jest wytwarzany w dużych ilościach przez działania człowieka. Metan właśnie jest zagrożeniem największym dla dotychczasowej stabilności klimatycznej. Ale o tym się nie mówi, albo prawie wcale. Nacisk jest na CO2. UE każe płacić za emisję którego gazu co? Czego ty chłopie nie rozumiesz?
@tomaszsadowski1608
@tomaszsadowski1608 3 жыл бұрын
@@sebastiankrupinski7306 już wszystko jasne ;**************
@PanLukash
@PanLukash 3 жыл бұрын
Tak jak Pan Doktor wytłumaczy to nikt nie wytłumaczy.
@TWARDOWSKY.
@TWARDOWSKY. 2 жыл бұрын
Czy przeludnienie i wydzielanie poprzez oddychanie, CO2 jest antropogeniczne i jest nadmiarowe jak przeludnienie?
@kamilkramek9636
@kamilkramek9636 3 жыл бұрын
Myślę że ten film powinien zobaczyć Cejrowski oraz cała konfederacja !
@nobody22222
@nobody22222 3 жыл бұрын
może jakieś dłuższe materiały, albo podcasty z goścmi?
@kubagrabowski8212
@kubagrabowski8212 3 жыл бұрын
Z naukowym bełkotem
@paulvangogh9125
@paulvangogh9125 3 жыл бұрын
Wolę krótsze i bardziej treściwe materiały, chociażby takie jak ten powyżej
@rafalkrk
@rafalkrk 3 жыл бұрын
Dłuższe materiały też są na tym kanale. Ostatnio był live z Adamem Chmielewskim z NASA.
@ivecoKrakus
@ivecoKrakus 3 жыл бұрын
🐔🐓🦆🦃 Moze odcinek o drobiu, dlaczego mają sztywne ruchy głowy w stosunku do tułowia.
@kotkiller13
@kotkiller13 3 жыл бұрын
Panie Tomku, a jak bardzo chciałbym się dowiedzieć, co w największym stopniu odpowiada za taką ilość emisji gazów cieplarnianych jak CO2? Czy faktycznie jest to problem powodowany przez transport i trzeba kilka miliardów samochodów spalinowych zamienić na elektryczne? Czy może większą emisję powoduje kilkaset największych zakładów przemysłowych na świecie i skuteczniejszym działaniem będzie wyeliminowanie tych trucicieli (może nawet tańszym w ujęciu globalnym)? Przy czym eliminacja, nie musi oznaczać likwidacji. Skoro spaliny w samochodach mogę być coraz czystsze (EURO 5, 6 itd), to może zakłady przemysłowe też mogą sobie takie filtry założyć?
@ivecoKrakus
@ivecoKrakus 3 жыл бұрын
Własnie w ktoryms odcinku pytałem o to co sie dzieje z CO2 jak liscie z drzew spadaja.
@bb71416
@bb71416 3 жыл бұрын
Może ktoś mi wytłumaczyć, czemu od kilku lat jest kompletna cisza o dziurze ozonowej, którą tak nas straszono, mówiono że to wszystko wina lodówek, a dziś kiedy to wysyłanych w kosmos jest mnóstwo rakiet, które chcąc nie chcąc spalają ozon, to nagle o dziurze nic nie słychać? Załatała się? Nie spali nas słońce? Czy to porostu skończył się patent na freon, trzeba było na czymś innym kasę zarobić? Teraz się zarabia na limitach CO2 :D
@piotrszymanski2599
@piotrszymanski2599 3 жыл бұрын
W lodówka już nie ma tego skodliwego czynnika został zastąpiony czymś co nie ingeruje w atmosfere, właśnie dzieki nagłośnieniu sprawy
@sebastiankrupinski7306
@sebastiankrupinski7306 3 жыл бұрын
Chociaż jeden myślący człowiek. Brawo! Po za tym CO2 jest gazem bardzo ciężkim a oni pieprzą o tym że zalega gdzieś wysoko w atmosferze i tworząc swoisty "parasol" nad planetą przepuszcza promienie podczerwone w stronę skorupy ziemskiej, ale nie pozwala tym samym promieniom odbitym od ziemi ulecieć w przestrzeń kosmosu. Ludzie wieżą we wszystko. Wystarczy tylko powtarzać coś bez przerwy w masmediach.
@sebastiankrupinski7306
@sebastiankrupinski7306 3 жыл бұрын
@@piotrszymanski2599 dezodoranty i inne spraje to była główna przyczyna dziury ozonowej. Freon w loduwkach był w szczelnym układzie zamknientym
@OpticTeadrop
@OpticTeadrop 3 жыл бұрын
@@wyslanniknewworldorder9525 Tak, zobaczymy kto będzie naiwniakiem jak w 2050 roku arktyka się roztopi...
@kacperborucki5518
@kacperborucki5518 3 жыл бұрын
Problem dziury ozonowej został praktycznie zlikwidowany po zablokowaniu wykorzystywania freonów.
@PiotrekMik
@PiotrekMik 3 жыл бұрын
Widzę promuje się kult Matki Ziemi ;) Przecież to nie prawda nie mamy wpływu na klimat...
@yaacho
@yaacho 3 жыл бұрын
Brakuje filmiku z przedstawieniem po krótce z czego najwięcej wydobywa się CO2 i czy samochody elektryczne są lepsze od spalinowych pod tym względem ( i czy to wgl ma jakiś wpływ)
@mglamowski
@mglamowski 2 жыл бұрын
Samochody elektryczne są lepsze pod względem emisji CO2, choć w Polsce ta różnica jest mniejsza niż w krajach, gdzie więcej energii pochodzi z OZE. Z drugiej strony wielu (możliwe, że większość) użytkowników aut elektrycznych ma też fotowoltaikę i ładuje swoje auta czystą energią, więc w ich przypadku możemy mówić o rzeczywiście zerowych emisjach podczas eksploatacji. Elektryki mają jeszcze jedną zaletę niezwiązaną z emisją CO2 - nie emitują trujących spalin, które zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia.
@cioofek3963
@cioofek3963 3 жыл бұрын
Węgiel jest uwięziony w produktach z drewna, nie tylko w żywych drzewach. Przykładowo, drewniany dom o powierzchni ok. 120 mkw. wiąże blisko 30 ton CO2. Każdy z nas, używając produktów z drewna - najlepiej jak najdłużej - działa proklimatycznie
@blainemono3544
@blainemono3544 3 жыл бұрын
Zgoda, pod warunkiem, że zalesienia są odnawiane. Poza tym, drewniany dom to zaoszczędzona emisja na produkcji cementu.
@MrUNcheat
@MrUNcheat 3 жыл бұрын
Jaką niebieską Linię ?!
@mikoajchudzikowski5818
@mikoajchudzikowski5818 3 жыл бұрын
Czepiam się ale tlen w równaniach chemicznych zapisujemy jako cząsteczki O2 a nie atomy O
@robertkalinowski9413
@robertkalinowski9413 3 жыл бұрын
Tlen atomowy też występuje w przyrodzie, podczas burzy energia wyładowania atmosferycznego rozbija cząsteczki tlenu i jeszcze w trakcie wyładowania wolne atomy szybko łączą się z w cząsteczki trójatomowe O3, czyli tzw. ozon, który fakt faktem jest bardzo nietrwały. Podczas kontaktu z cząstkami organicznymi, ozon rozpada się ponownie na tlen O2 i tlen atomowy O, który jako bardzo silny utleniacz, utlenia wszelkie możliwe do utlenienia substancję. Nawet mikroby i pająki giną w atmosferze bogatej w ozon, który dodatkowo ma 15-krotnie silniejsze działanie bakteriobójcze od popularnego chloru... Można spokojnie zapisywać tlen w formie atomowej O :-).
@Pilot-mt1kn
@Pilot-mt1kn 3 жыл бұрын
Wystarczyło by pomyśleć i przestać produkować niepotrzebne żeczy, ale ludzie bez plastiku i własnym paneli fotowoltaicznych sobie nie poradzą
@arkadiuszciosek2749
@arkadiuszciosek2749 2 жыл бұрын
Ciekawy materiał, dobrze omawiający obecny stan wiedzy. Jednak w dyskusji globalnej o problemie ocieplania się klimatu brakuje oceny realnego wpływu działalności człowieka na samą temperaturę - a nie tylko na gazy. Człowiek wydziela gazy, które przyczyniają się do zwiększania temperatury. Jednakże co jeszcze może powodować zwiększanie temperatury? I w jakim stopniu zależy to od innych czynników? Ile w tym wpływu działalności człowieka - 2%, 20% czy 100%? Bierzmy pod uwagę że temperatura na Ziemi zmieniała się zawsze, były zlodowacenia, byłby też ocieplenia klimatów, i to nawet jak nie było jeszcze gatunku homo sapiens. Problem przed którym stoimy to nie tyle ograniczenie wpływu działalności człowieka na Ziemię - co zapewnienie sprzyjających warunków na Ziemi. Być może wpływ człowieka na temperaturę jest znikomy a wpływają na nią inne czynniki które umożliwią nam dobrą temperaturę w najbliższej przyszłości, gdyż przyjdzie okres ocieplenia. Być może wpływ człowieka jest znikomy ale czeka nas tak czy inaczej ocieplanie planety, w związku z czym powinniśmy się skupić na odkrywaniu sposobów walki z tym ocieplaniem zamiast z gazami. A może wpływ człowieka jest duży ale Ziemia sobie z tym poradzi gdyż i tak przyjdzie ochłodzenie - myślenie życzeniowe ale nie należy wykluczać. A już zwłaszcza nie należy myśleć zaściankowo i trzymać się jednej najlepiej wizji świata w zamknięciu na inne możliwości. Tylko należy je z otwartym umysłem badać.
@mariuszku74
@mariuszku74 3 жыл бұрын
Ja poproszę wykres tepertury i co2 z oststnich chociaż 500lat i jak się mają do tego poziomu co2 aktywność wulkanów?
@dominikpietras8274
@dominikpietras8274 3 жыл бұрын
Emisja wulkanów, jak i cała naturalna emisja, jest kompensowana przez naturalne zjawiska pochłaniania. Emisja antropogeniczna kumuluje się, a efekty z każdym uśredniając rokiem są poważniejsze. Zresztą była o tym mowa w innych odcinkach.
@orfyreus1961
@orfyreus1961 3 жыл бұрын
Innymi słowy! Emisja antropogeniczna, jest ocenzurowana przez rośliny i oceany i nie jest przez nie pochłaniana, kumulując się w atmosferze. Tedy wniosek jest taki, że roślinność i oceany wykazują się, wrogą ludzkości inteligencją, zmierzając do zagłady ludzkości. I na takich właśnie bajeczkach opiera się cały przemysł co2 wart setki miliardów dolarów rocznie. Cóż, Business is Business.
@ImpraUKrzycha
@ImpraUKrzycha 3 жыл бұрын
Pan jest koxem.
@gimauarich.2753
@gimauarich.2753 3 жыл бұрын
Jak Pan wytlumaczy ,,zbilanoswanie ,, np aktywnosci wulkanicznej do pochlaniania CO2 przez rosliny --- Amazonia umowile sie z wulkanmia ile rocznie beda emitowac CO2 , samobilansowanie to mit .
@d.s.1538
@d.s.1538 2 жыл бұрын
Oczywiście OZE mogą zastąpić klasyczne elektrownie! Wystarczy policzyć: jeśli przyjmiemy, że duża turbina wiatrowa ma moc rzędu 50 kW (realne tylko wówczas, kiedy wieje, bo nie jest to moc do wykorzystania ciągłego!), a elektrownia Bełchatów (największa Polsce) ma moc 5 300 MW, czyli 5 300 000 kW, to wyłączając Bełchatów możemy go zastąpić fermą wiatrową liczącą... 106 tysięcy wiatraków. Prawda, jakie to proste?
@BobCat1981
@BobCat1981 3 жыл бұрын
A nie możemy zacząć odzyskiwac TLENU z co2?
@ThePawcios
@ThePawcios 3 жыл бұрын
Mozemy tylko po co? I kto za to zaplaci? Ten proces wymaga energii. I tak szczesliwie rosliny robia to za nas
@adamp8627
@adamp8627 3 жыл бұрын
Proces ten wymaga włożenia większej energiI niż spalanie kopalin więc taniej jest przestać spalać.
@BobCat1981
@BobCat1981 3 жыл бұрын
No dobra...
@kolejowydolnyslask5684
@kolejowydolnyslask5684 3 жыл бұрын
@@ThePawcios Elon Musk zapłaci. Wynalazcy takiego systemu zapłaci 100 mln $.
@roughtonpendergast
@roughtonpendergast 3 жыл бұрын
Nowy marsjański łazik ma wbudowany moduł, który działa w taki właśnie sposób. Jeśli okaże się skuteczny, kto wie, może inżynierowie pogłówkują, jak zbudować coś podobnego na Ziemi na większą skalę.
@xyzxyz6770
@xyzxyz6770 3 жыл бұрын
Czy całe zło to elektrownie węglowe przecież to najtańsza technologia pozyskiwania energi może warto zacząć myśleć np o elektrycznych lub wodorowych samochodach i domach jednorodzinnych z ogrzewaniem pompą ciepła lub fotowaltaiką to by dało największe efekty bo energia zielona nie da rady zasilić wielkich zakładów przemysłowych i wielkich miast zastanówmy się ile potrzeba paneli żeby zastąpić elektrownie w Bełchatowie jeśli nawet byśmy ja zastapili to ile hektarów musieli byśmy znowu zabrać przyrodzie na usytuowanie paneli po odkrywkach jest rekultywacja nasadzenia drzew itp po 20 latach nie widać że tam była kopalnia
@MrBrzeziolPL
@MrBrzeziolPL 3 жыл бұрын
Podobno zabudowanie Sahary panelami pokryło by zapotrzebowanie na prąd dla całego świata
@freedooPL
@freedooPL 3 жыл бұрын
@@MrBrzeziolPL pozostaje jeden problem - jak wyprowadzić taką moc?
@MrBrzeziolPL
@MrBrzeziolPL 3 жыл бұрын
@@freedooPL to i tak nie dojdzie do skutku napewno nie nataka skale taki przykład tylko, fotowoltaika u każdego na dachu jest wstanie zrobić robotę w skali kraju a w Polsce trochę tych dachów jest natomiast produkcja tez zostawi ślad węglowy a i wytrzymałość tego to jest nie wiadoma.
@freedooPL
@freedooPL 3 жыл бұрын
@@MrBrzeziolPL bez zasobników energii zbyt duża liczba instalacji PV bardziej szkodzi niż pomaga
@MrBrzeziolPL
@MrBrzeziolPL 3 жыл бұрын
@@freedooPL nie znam się oglądałem kilka filmów u zachara wiem ze można nadmiar sprzedać/oddać do sieci po za tym technologia się rozwija zobaczymy co przyniesie przyszłość. :)
@urbanowiczmaciej83
@urbanowiczmaciej83 3 жыл бұрын
Stężenie to stosunek (w zależności czy mówimy np. stężeniu procentowym, molowym itd.). Skoro dodajemy CO2 do atmosfery to stężenie pozostałych gazów będzie maleć, pomimo, że ich wartość bezwzględna pozostanie taka sama. Czy źle coś mówię?
@mariomarecki9944
@mariomarecki9944 3 жыл бұрын
Samo ocieplenie klimatu i związane z nim topnienie lodowców, a w konsekwencji zmiana rozkładu ciężkości i masy lodu, który do tej pory zmagazynowany był na biegunach ziemi, może doprowadzić do coraz większej aktywności wulkanicznej. Jeden mocny wybuch wulkanu podobny do tego z 1815 roku (wulkan Tambora na Sumatrze) i zapomnimy o ociepleniu klimatu.
@michasz4967
@michasz4967 3 жыл бұрын
Moim zdaniem wpływ na ocieplenie i oziębienie na Ziemi jest spowodowany również przez Słońce. Dodam, że oziębienie globalne byłoby dla nas zabójcze.
@dancolombo6050
@dancolombo6050 3 жыл бұрын
Przecież to zostało wyjaśnione
@roughtonpendergast
@roughtonpendergast 3 жыл бұрын
To zostało wyłaśnione w filmie Dr Rożka, nazywa się bodajże 'Słońce niewinne?'. Poza tym, oczywiście masz rację co do globalnego ochłodzenia, jednak nawet w przypadku, gdyby człowiek nie wypuszczał do atmosfery więcej CO2 niż w wydychanym powietrzu, nie groziłaby nam epoka lodowcowa. Pamiętajmy o naszych przodkach w jaskiniach :)
@twojastarabozonarodzeniowa9785
@twojastarabozonarodzeniowa9785 3 жыл бұрын
Czyli, chwila, z tego cyklu o klimacie wynika że człowiek prowadzi ziemię ku zagładzie, a więc w sumie wynika poniekąd także że należy zmniejszyć liczbę ludzi na ziemi skoro są tacy zli oraz ograniczyć postęp przemysłowy i technologiczny bo jak jest postęp to pewnie zanieczyszcza środowisko (a pamiętajmy że naukowcy od lat 90-tych mówią że za 9 lat świat ulegnie zagładzie bo będzie za bardzo skażony więc kiedyś w końcu to nadejść musi) oraz inwestować jedynie w zieloną energie, ( mniejsza z tym że bardzo niestabilna, za to ma bardzo fajny kolor i jest przyjazna klimatowi 😍)
@damian11dg
@damian11dg 3 жыл бұрын
Ostatnio zauważyłem powrót do pogody z przed 30lat, kiedy zima to była zima, a lato to lato. Nie wiem czy to ma sens, ale wydaję mi się że ruch lotniczy bardziej niż lądowy ma wpływ na pory roku i pogodę.
@chiro7464
@chiro7464 3 жыл бұрын
Guzik prawda. Ta zima co była teraz to nic szczególnego. Miesiąc śniegu nazywasz zimą? Poza tym spójrz globalnie i spójrz na to co wydarzyło się w Texasie. To już powrót do Ziemi śnieżki. Super. Samoloty przestały latać i cofnęli się tam o miliony lat haha
@zenonnowak8900
@zenonnowak8900 3 жыл бұрын
bylbym wdzieczny za odpowiedz na jedno, kluczowe moim zdaniem pytanie - dlaczego najwiekszy wzrost stezenia co2 odnotowuje sie na Hawajach, najwiekszym odludziu na swiecie, w raju polozonym tysiace km od jakiegokolwiek wielkiego przemyslu? czy moglbym dla porownania zobaczyc wyniki badan z miejsc bardziej uprzemyslowionych? taki Nowy York, nie mowiac juz o Pekinie, Delhi czy Mexico City to powinnien wystrzelic z wykresem poza skale chyba?
@dominikpietras8274
@dominikpietras8274 3 жыл бұрын
Wzrost stężenia jest globalny a nie lokalny.
@zenonnowak8900
@zenonnowak8900 3 жыл бұрын
@@dominikpietras8274 badania prowadzone sa lokalnie. nie widzialem jeszcze miernikow globalnych... wzrost jest, owszem, ale jak duzy jest ten wzrost lokalnie w zaleznosci od polozenia geograficznego czy uprzemyslowienia? skoro dzialalnosc ludzka jest powodem wzrostu stezenia, to dlaczego najwieksze stezenie jest na Hawajach? nie wiem czy sa dostepne konkretne wyniki, ale jak logicznie wytlumaczyc wieksze stezenie co2, w ujeciu rocznym, na Hawajach niz nad cala powierzchnia EU? jesli chodzi o globalny obraz to sa zdjecia satelitarne, ale to zupelnie inna metoda badawcza, poza tym wnioski, ktore mozna z nich wyciagnac, nie do konca pokrywaja sie z teoria "co do ktorej naukowcy sie zgadzaja"
@tobiaszgottfriedstudio4090
@tobiaszgottfriedstudio4090 3 жыл бұрын
Dziękuję za porusznie tego ważnego tematu. Jak zwykle rzeczowo i jak zwykle w zgodzie z badaniami. Żadnych domysłów czy przypuszczeń. Udostępniam.
@placki93
@placki93 3 жыл бұрын
Panie Doktorze, co powinniśmy zrobić?
@maciejb166
@maciejb166 3 жыл бұрын
To jest dobre pytanie. Chętnie obejrzałbym serię takich odcinków jako swojego rodzaju spin-off. Raczej nie ma tu prostego rozwiązania, bo trzeba całej gamy działań - od legislacyjnych po codzienne świadome wybory Kowalskiego. To, co może zrobić każdy: Nie wozić wszędzie tyłka samochodem, nie generować zbędnego popytu na prąd, ograniczyć zużycie wody, ograniczyć spożycie wołowiny (nie namawiam na wege bo sam nim nie jestem), nie marnować jedzenia, w miarę możliwości kupować żywność ze źródeł lokalnych. To wszystko niestety wymaga planowania, uwagi i odrobiny poświęcenia - i dlatego nie wierzę, że ludzie zaczną być oszczędni. Dopiero nóż na gardle może zmusić ogół do działania, a póki co dalej będzie "oj tam oj tam".
@gruchenstein9163
@gruchenstein9163 3 жыл бұрын
Edukowac siebie i otoczenie, wywierac presje na rzadach przy glosowaniu. Wiecej sie nie da - nie wchodzac w radykalizm. Zeby bylo smieszniej w Polsce nie ma ugrupowania politycznego, ktore rozsadnie podchodzi do tego tematu :D przynajmniej w publicznej oficjalnej wersji.
@marekzadyma5835
@marekzadyma5835 3 жыл бұрын
@@maciejb166 Sadzic drzewa?
@malleusmaleficarum9248
@malleusmaleficarum9248 3 жыл бұрын
@@gruchenstein9163 Przede wszystkim zmniejszać swój ślad węglowy przez szereg działań typu recycling, zero waste, mniej mięsa, więcej ruchu fizycznego kosztem auta, współdzielenie transportu (np. z sąsiadami wiozącymi dzieci do tej samej szkoły), komunikację publiczną, i wiele wiele innych decyzji, które może podjąć i zrealizować KAŻDY z nas. Bez oglądania się na rządy i agendy.
@maciejb166
@maciejb166 3 жыл бұрын
@@marekzadyma5835 pewnie że tak - byle z głową. Czytałem gdzieś, że jak się człowiek na tym nie zna to nie powinien się za to brać, bo mimo dobrych chęci może narobić szkody (chyba chodziło o wprowadzanie nieodpowiednich gatunków w nieodpowiednie siedliska).
@KryptowalutyATH
@KryptowalutyATH 3 жыл бұрын
Cześć. Skoro w książce Billa jest mowa, że dodajemy co roku ekwiwalent 51mld ton co2 do atmosfery, a można wyliczyć, że drzewa absorbują 75mld ton co2 rocznie to gdzie jest problem? (jedno drzewo wchłania średnio 25kg co2 rocznie 0.025tony; drzew jest 3 biliony tj. 0.025 x 3 000 000 000 000= 75 000 000 000)
@dominikpietras8274
@dominikpietras8274 3 жыл бұрын
Tak by mogło być, jakbyśmy co roku sadzili nowe 3 mld drzew, jajlepiej od razu dorosłych.
@choppanszczyzniany8144
@choppanszczyzniany8144 3 жыл бұрын
​@@dominikpietras8274 "Dorosłe" drzewa prawie nie absorbują węgla. To kolejny mit wymyślony przez ludzi którzy przeczytali dwie książki dla tych którzy przeczytali jedną. A Pan Karol z Dundee niech jeszcze raz obejrzy ten film to zrozumie że rośliny lądowe mogą sobie absorbować rocznie nawet 1075mld ton CO2 a i tak nie zmieni to problemu bo ich wpływ na zmniejszenie ilości kumulatywnego, antropogenicznego CO2 o którym mówi w filmie Pan Tomasz niestety w obecnym układzie świata jest pomijalny. Jest to problem o wiele większy i o wiele trudniejszy do rozwiązania niż myśli przeciętna Greta czy łykający wszystko jak pelikan przeciętny fan "Oxytree".
@KryptowalutyATH
@KryptowalutyATH 3 жыл бұрын
Dzięki za odpowiedź. Temat skomplikowany, a do tego mamy dezinformację od lobby paliw kopalnianych i z drugiej strony od lobby zielonej energii. Robią kasę jedni i drudzy. W Szkocji mocno promują zieloną energię co mi się podoba, szkoda tylko, że jest ona bardzo droga i w sumie dwie elektrownie atomowe muszą podpierać całą infrastrukturę bo inaczej to byśmy black-outy mieli. Mieszkam przy dwóch potężnych wiatrakach, pomimo zawsze wietrznej tutaj pogody te wiatraki bardzo często są wyłączone. Fotowoltaika na dachu nie jest nawet w stanie się sama spłacić. W XIX w Brytyjczycy emitowali najwięcej co2, w XX Amerykanie, a w XXI w Chińczycy. Chiny przejmują kontrolę nad całym światem i to od nich zależy czy będzie ta katastrofa klimatyczna. Pozdrawiam serdecznie.
@mirosawurbanski7504
@mirosawurbanski7504 3 жыл бұрын
Fajna lampa, może film o kolorach : petrol , koral, amarant ?
@JanVVu
@JanVVu 3 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny film, fajnie i przyjemnie się ogląda, ale.. materiały źródłowe słabo potwierdzają tezy, które Pan przedstawił w filmie, w ogóle nie wyjaśniają związku między wynikami a pojawieniem ery industrialnej, poza tym, że skok na wykresie pokrywa się z początkiem tej epoki.. to nie po naukowemu :-) więc to nie jest twierdzenie tylko hipoteza. Nie ma też metodologii pomiaru ilości CO2, skoro wyniki są w mld. ton, podejrzewam że naukowcy poszli na łatwiznę i sprawdzili w rocznikach statystycznych zużycie paliw kopalnych w większych krajach i stąd wyliczyli ilość CO2. Nie chcę podważać Pańskich tez, tylko wskazać że powinny być podparte odpowiednimi źródłami. Przepraszam, ale te które Pan wymienia są ,,słabe'' i na pewno na ich podstawie nie może Pan wysnuwać swoich twierdzeń. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za film.
@gruchenstein9163
@gruchenstein9163 3 жыл бұрын
latwo to sobie wyobrazic, ze mamy bufor, po ktorego przepelnieniu gaz cieplarniany zacznie podgrzewac atmosfere. Dlaczego te wykresy mialby sie pokrywac 1:1?
@JanVVu
@JanVVu 3 жыл бұрын
@@gruchenstein9163 gaz cieplarniany, nie może podgrzewać atmosfery, to nie jest źródło ciepła, źródłem ciepła jest Słońce a Ziemia je odbija, cały transport odbywa się za pomocą promieniowania a konwekcja przewodnictwo o rozkładzie ciepła i zjawiskach stąd wynikających ale nie o ogólnym bilansie, było to wyjaśnione w poprzednich odcinkach, polecam i pozdrawiam oraz dziękuję za odpowiedź
@gruchenstein9163
@gruchenstein9163 3 жыл бұрын
@@JanVVu spodnie tez nie podgrzewaja ciala a jednak je zakladasz w zime
@JanVVu
@JanVVu 3 жыл бұрын
@@gruchenstein9163 bo izolują (to jest ciało stałe), gaz cieplarniany to nie izolator, spodnie obijają promieniowanie podczerwone i ,,grzeją'' CO2 nie odbija promieniowania i nie ,,grzeje''
@gruchenstein9163
@gruchenstein9163 3 жыл бұрын
@@JanVVu no nie wiem czy spodnie odbijaja cieplo bo jak przystawie suszarke i ich dotkne to mysle ze sie poparze
@TheAcedb
@TheAcedb 3 жыл бұрын
Powietrze, szybko cytując - "Mieszanina gazów 78% azotu, 20,95% tlenu, 0,93% argonu, 0,02-0,04% dwutlenku węgla oraz w znacznie mniejszych ilościach: helu, neonu, kryptonu, xenonu, metanu, wodoru, ozonu, amoniaku, jodu i radonu to składniki powietrza, które otacza swą powłoką kulę ziemską tworząc atmosferę." Jeśli zaliczyliśmy wzrost CO2 o 50% od początku ery przemysłowej do mniej więcej "teraz", liczmy 150-200 lat, to rozumiem, że jego stężenie w powietrzu jest nadal nie większe niż jakieś 0,04%-0,06% (szacuje, nie wiem z którego roku dokładnie pochodzą powyższe dane dotyczące % CO2, ale raczej nie sprzed 150-200 lat...). No faktycznie ogromna zmiana. Teraz kolejny cytat - "Zwiększone stężenie dwutlenku węgla świetnie wpływa na tempo wzrostu roślin oraz pomaga wydać roślinom większy plon.". Wystarczy w googlu znaleźć masę artykułów poparcie cytowanego zdania, w formie, że ogólna "lesistość" na świecie się zwiększa. Gdzieś na szybko znalazłem dane, że dla Polski jest to 2,7% na dekadę. Posługując się tylko logika i idąc dalej - więcej co2, więcej roślin, więcej wyprodukowanego tlenu. Nie jestem żadnym ekspertem, ale patrząc po prostu na te liczby wnioskuję, że w całej akcji kar za emisje CO2 i tego typu rzeczach chodzi na pierwszym miejscu o interesy, hajs / haracz ściągany z gospodarek rozwijających się, na rzecz gospodarek rozwiniętych (chociażby po to, żeby zapewniać wciąż tym drugim jakąś opłacalność). Dbanie o klimat to jedynie piękna wymówka, żeby przedstawić się w ładnym świetle. Czy klimat się zmienia? Jasne, widać gołym okiem. Czy człowiek ma na to wpływ? Tak, głupcem by trzeba być, żeby twierdzić inaczej. W jakim stopniu? W cale nie takim wielkim, jak próbują to wmawiać i obwiniać biedne krowy za wydzielanie gazów. Dinozaury pewnie wymarły, bo za dużo pierdziały. Proszę o wyjaśnienie, jeśli coś mi umyka w rozumowaniu.
@wojciechzuchowski3118
@wojciechzuchowski3118 2 жыл бұрын
Witam a jakie stężenie co2 było za czasów dinozaurów
@Rakowy_Manaskal
@Rakowy_Manaskal 2 жыл бұрын
Znacznie wyższe
@riven8226
@riven8226 2 ай бұрын
Czyli morał jest z tego taki, że dinozaury jeździły za dużo dieslami i hodowały za dużo pierdzących krów?
@mruwakowalska6550
@mruwakowalska6550 3 жыл бұрын
ciekawe
@SznycluPL
@SznycluPL 3 жыл бұрын
Bardzo fajna seria dotycząca klimatu. Bardzo dużo się z niej dowiedziałem i myślę że inne osoby również
@Witold_Jaszczak
@Witold_Jaszczak 3 жыл бұрын
Temat trudny. Jak się przebić z takimi informacjami, kiedy część ludzi nadal nie wierzy nauce? To dowód anegdotyczny, ale w moim otoczeniu zauważyłem, że częściej naukę podważają ludzie z wykształceniem wyższym. Trudno mi zrozumieć taką sytuację,ale cóż. Ludzie będą ostatnim elementem wszechświata jaki poznają naukowcy ;)
@endriupres6708
@endriupres6708 3 жыл бұрын
Co za belkot, CO2 to gaz zycia i dobrze ze rosnie. Same korzysci gdy rosnie, wiecej zieleni i dluzsze ludzkie zycie. Warto sprawdzic to w komore normobarycznej gdzie CO2 to ok 3% i czujesz sie rewelacyjnie. Jak mozna opowiadac te ekolewackie brednie.
@jamszol1
@jamszol1 3 жыл бұрын
Trudno sie przebić przez ekoterrorystów , którzy na ekologii trzepią potężną kasę . To jest tak jak z motorzystami - niewielu z nich jest tak zwanymi "dawcami" ale przylgnęło to do wszystkich Jak wierzyć choć jednemu skoro wielu oszukuje bo ma w tym biznes ?
@Witold_Jaszczak
@Witold_Jaszczak 3 жыл бұрын
@@endriupres6708 No to mamy pierwszego przedstawiciela szeroko rozpowszechnionego czerniakoizmu lub ziębizmu. Powiedz mi, pod wpływem temperatury rozpuszczalność gazów w wodzie rośnie czy maleje?
@endriupres6708
@endriupres6708 3 жыл бұрын
@@Witold_Jaszczak Karmisz sie strachem, 220 mil lat temu srednia temperatura na ziemy byla wyzsza o 20C, tak wynosila 100F czyli 34C i nastapil niespotykany nigdy w histori naszej planety rozwoj fauny i flory. Jak mozna tego nie wiedziec? Brak do was slow....
@Witold_Jaszczak
@Witold_Jaszczak 3 жыл бұрын
@@endriupres6708 A czy wtedy istnieli ludzie? 😎
@mateuszlewandowski5817
@mateuszlewandowski5817 3 жыл бұрын
Mam pytanie, czy ilość emitowanego dwutlenku węgla nadal rośnie? W sensie że jest źle i będzie jeszcze gorzej? Bo w sumie od dobrych kilku lat jest raczej trend na EKO. Te filtry, wiatraki, fotowoltaika itd nie wpłynęły do tej pory na emisję CO2?
@Kamilobit
@Kamilobit 3 жыл бұрын
Nie, nie wpłynęło to ponieważ mimo że w unii europejskiej emisje maleją to w krajach takich jak chiny czy indie drastycznie rosną.
@gruchenstein9163
@gruchenstein9163 3 жыл бұрын
zapotrzebowanie na energie ciagle rosnie, oze pokrywa tylko czesc tego zapotrzebowania i nie jest stosowane wszedzie jak kolega wyzej pisal
@rafalkrk
@rafalkrk 3 жыл бұрын
Dokładnie tak, jak koledzy napisali. Rewolucja przemysłowa dopóki ograniczała się do Europy i Ameryki Północnej, to było jeszcze nic. Teraz dopiero Azja i Afryka się rozkręcają.
@kuba4924
@kuba4924 3 жыл бұрын
Nadmierne spożycie mięsa (najlepiej do każdego posiłku 7 dni w tygodniu ;), wożenie się wszędzie autem, konsumpcjonizm pełną gębą, życie często bez cienia refleksji nad tym czy na pewno potrzebujesz nowy telewizor/laptop/sweter i efekty są.
@kuba4924
@kuba4924 3 жыл бұрын
A Azja i Afryka choć się rozkręcają, to dalej są odpowiedzialni za ułamek CO2, w porównaniu do Europy+USA, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę emisje per capita.
@czarodziej406
@czarodziej406 3 жыл бұрын
Tak na prawdę to nie ma znaczenia czy człowiek zmienia klimat czy nie, bo tak czy inaczej konsekwencje tego procesu będą widoczne
@juziajuzia1234
@juziajuzia1234 Жыл бұрын
No jak nie ma znaczenia?
@khanitime
@khanitime 3 жыл бұрын
Górnicy dają łapki w dół. Jak im nie wstyd!
@jankesik
@jankesik 3 жыл бұрын
Dzięki górnikom mogłaś napisać ten komentarz ;)
@007arek
@007arek 3 жыл бұрын
To nie wina górników, a systemu. Decyzje zwykłego kowalskiego nie mają dużego wpływu na poprawę sytuacji klimatycznej.
@gruchenstein9163
@gruchenstein9163 3 жыл бұрын
@@jankesik wegiel z rosji jest tanszy od naszego, takze nasi gornicy jesli cos robia to powoduje wieksze oplaty za prad i wyzsze podatki
@khanitime
@khanitime 3 жыл бұрын
@@007arek mają. Jak było ogłoszone, że kopalnie trzeba zamknąć , bo państwo dopłaca do nich( każdy podatnik), to tych Kowalskich górników pojawiło się przed sejmem tylu, ze ciężko było zliczyć, bo opony palili - taki dym był ! Chamstwo
@007arek
@007arek 3 жыл бұрын
@@khanitime Straszne chamstwo, że ludzie, jak każdy walczy o dobrobyt dla siebie i swojej rodziny. Najlepiej od razu zamknąć kopalnie i zwolnić 80 tysięcy ludzi jednego dnia. Oczywiście, potem bez elektrowni jądrowych zostaje nam uzależnić się od zagranicznych dostawców prądu.
@piotrz9546
@piotrz9546 3 жыл бұрын
Kolejny mit na warsztat. Dziękuję!
@MrWoojohn
@MrWoojohn 3 жыл бұрын
Mnie zastanawia jedno, czy naprawdę naukowcy dysponują takimi aparatami badawczymi, że potrafią z całą pewnością stwierdzić, że nie było nigdy w dziejach życia Ziemi, tak gwałtownych zmian klimatycznych (jak teraz) ? Czy naukowcy potrafią ustalić ze 100% dokładnością jaki był klimat, czy temperatura, np w przedziale czasowym od 1-100 lat, np 231 milionów lat temu? Dajemy sobie przedział czasu 22 marca 231700100 p.n.e do 1 czerwca 231700000 p.n.e i naukowcy wiedzą dokłądnie jak to wszystko wyglądało? Jakie było tempo zmian klimatycznych itp? No chyba nie, prawda?
@szakallaka
@szakallaka 2 жыл бұрын
Ponad to za czasów dinozaurów mniej więcej co2 było dużo więcej co tylko powoduje szybszy wzrost roślin ...
@celticus11
@celticus11 3 жыл бұрын
Co za naciąganie faktów na wykresie wzrost około 25%, a statystyka pokazana w taki sposób, jakby miał jutro nastąpić koniec świata.
@robertpacholski2100
@robertpacholski2100 3 жыл бұрын
Zlikwidować wulkany!
@pogodanaprzygode
@pogodanaprzygode 3 жыл бұрын
UE nałoży wkrótce nowy podatek na wulkany. Dla dobra środowiska.
@robertpacholski2100
@robertpacholski2100 3 жыл бұрын
@@pogodanaprzygode 👍Ha..ha dobre
@blainemono3544
@blainemono3544 3 жыл бұрын
Emisja ze spalania paliw kopalnych to około 35 000 mln ton CO2 rocznie, a z wulkanów - 300 mln ton CO2, czyli mniej niż 1% ludzkich emisji, więc to nie wulkany są problemem, ale jeśli Ci tak bardzo zależy, to możesz zaproponować jakiś sposób na ich likwidację, bo wiesz, ziarnko do ziarnka...
@wojciechzuchowski3118
@wojciechzuchowski3118 2 жыл бұрын
A jaka temperatura była w epoce brązu???
@blackcougar8777
@blackcougar8777 Жыл бұрын
Ale po co o tym mówić, to niedobra jest ;)
@JoeSmith-br4jj
@JoeSmith-br4jj 2 жыл бұрын
I od 200 lat satelity udowadniają że z ziemi ucieka coraz mniej ciepła?
@danielfijalkowski95
@danielfijalkowski95 3 жыл бұрын
We wszystkich filmach na wykresach dot zmian klimatu pokazywana jest strasznie wąska jak na to zagadnienie perspektywa a przecież dysponujemy składem powietrza np z odwiertów z Arktyki sprzed paru tysięcy lat.
@sebastiankrupinski7306
@sebastiankrupinski7306 3 жыл бұрын
No właśnie. Pieprzenie. Pokazuje wykres z którego wynika że w skład gazów atmosferycznych wchodzi około 400ppm (0,04 %) CO2, jedno z najniższych stężeń w dziejach Ziemi. Po za tym gdzie i kto robił te pseudo badania CO2 można łatwo zlokalizować (jest ciężkim gazem), a on niby lata w atmosferze gdzieś wysoko i tworzy barierę, która przepuszcza promienie podczerwone, ale już nie wypuszcza w przestrzeń kosmosu. To jest kłamstwo powtarzane wszędzie już bardzo długo. Chodzi jak zwykle o stworzenie popytu na produkt (energia odnawialna, PSEUDO ekologiczna) i trzepanie kasy albo o więcej władzy.
@eldruto
@eldruto 3 жыл бұрын
@@sebastiankrupinski7306 Z braku wiedzy nie odpowiem Ci na wszystkie pytania, ale na jedno spróbuje, choć moja wiedza jest mierna -pytasz o przepuszczanie promieni podczerwonych w jedną stronę a brak tego przepuszczania w stronę odwrotną. Słońce jest bardzo gorącym źródłem, które emituje energię o różnych długościach fal - UV, widzialnych, podczerwonych (czyli ciepło). Promieniowanie to pada na ziemię i ją ogrzewa, choć rzeczywiście częściowo jest odbite od ziemi. Ziemia już nie jest tak gorąca jak słońce, i emituje tylko promieniowanie podczerwone. Tak się składa, że czynnikiem, który odbija cześć promieniowania podczerwonego ze słońca i ziemi jest co2. A że słonce ma do dyspozycji inne rodzaje fal by ogrzać ziemię, a ziemia by się schłodzić ma tylko promieniowanie podczerwone, to mamy efekt cieplarniany. Polecam poczytać więcej a zwłaszcza stronę nauka o klimacie. Pozdrawiam
@andrzejterlikowski1416
@andrzejterlikowski1416 3 жыл бұрын
Niestety ciemnota słucha min polityków jak np pinokio , były doradca tuska czyli nasz najfspanjalszy plemiel zamiast Takich Ludzi jak Pan ...
@gruchenstein9163
@gruchenstein9163 3 жыл бұрын
najgorsze jest to ze ludzie nie sluchaja wlasnego rozumu i nie sa swiadomi swoich ograniczen
@roughtonpendergast
@roughtonpendergast 3 жыл бұрын
Co raz więcej osób woli też słuchać sąsiadek napotkanych w Biedronce, to jak kolejna pandemia i obawiam się, że nieuleczalna. Nawet Pan Dr Rożek opublikował kiedyś film na ten temat, dlaczego ludzie wierzą w głupoty - niezrozumiały język nauki jest dla nich mniej wiarygodny, niż 'a wie pani oni sobie gadajo a ja wiem swoje, bo ja słyszałam od somsiada całkiem coś innego'. Problem polega na tym, że Dr Rożek opowiada naprawdę prostym językiem, a mimo to nie chce się ludziom ruszyć szarych komórek, za to chce im się mleć ozorami i rozpuszczać fake newsy w eter. Swoją drogą ciekawe, o ile obniżyłby się poziom emisji CO2, gdyby ludzie byli cicho, zamiast głupio gadać? ;)
@patrykmn5729
@patrykmn5729 3 жыл бұрын
Kom dla zasięgu
@meme6852
@meme6852 4 ай бұрын
Nakładając na siebie 2 wykresy: 1. ludności na świecie 2. całkowitej ilości CO2 w atmosferze dynamika wzrostu prawie całkowicie się pokrywa. Z tego by wynikało, że główny problem leży w ilości ludzi, nie w ich "stylu życia". Z kolei ludność Europy zaczyna spadać, a światowa populacja rośnie. My jako Europa nie jesteśmy w stanie wystarczająco wpłynąć na zjawisko ocieplenia klimatu, żeby cokolwiek zmienić. Winy trzeba szukać w Chinach i Indiach.
@kamilpoter4022
@kamilpoter4022 Ай бұрын
Korelacja nie oznacza przyczynowości. Problemem jest konsumpcjonizm, a nie ilość ludzi. Gdyby każdy człowiek żył jak przeciętny Amerykanin to potrzeba by było 5 Ziem, by wyżywić wszystkich ludzi. Wniosek: dla każdego znajdzie się miejsce, jeśli ograniczymy konsumpcjonizm. ;) 2. Chiny mają plan od 2030 r. drastycznie ograniczyć wydobywanie paliw kopalnych i do 2060 r. stać się państwem neutralnym klimatycznie. Indie z kolei będą stawiać na energię atomową, dzięki czemu staną się według planów neutralni klimatycznie do 2070 r.
@ryboow-tajnikispinningu
@ryboow-tajnikispinningu 3 жыл бұрын
Zmiany klimatu zauważam przede wszystkim po tym że wyschły mi jeziora. Tam gdzie w latach 80 - tych pływałem pontonem za szczupakami, teraz jest las i trzcinowiska. Było ponad 3 metry głębokości, teraz jest zero.
@indusand3720
@indusand3720 3 жыл бұрын
Jakaś nie jasna jednostka hawajskich specjalistów ppmv. Polska za nie całe 20 lat będzie płacić prawie 100 miliardów złotych za emisję CO2. Coś mi się w tej nagonce nie podoba.
@patrykmn5729
@patrykmn5729 3 жыл бұрын
🎯 algo
@damiank355
@damiank355 2 жыл бұрын
A co z greening effect spowodowanym zwiększeniem CO2?
@loffth1
@loffth1 3 жыл бұрын
Yyy, a jak to się ma do tego, że nie było paliw kopalnych a klimat się ocieplał i lodowiec cofał?
@d0mi137
@d0mi137 3 жыл бұрын
Yyy gdybyś miał więcej punktów inteligencji niż rozmiar buta to byś wiedział
@maciejaks3489
@maciejaks3489 3 жыл бұрын
No właśnie - wtedy to była natura. Problem w tym że to ocieplenie nie polegało na tym, by w ciągu pięciu dziesięciu lat średnia średnia, jeszcze raz średnia nie ogólna temperatura wzrasta o 2/3 stopnie, gdy przy lodowcach, zziębieniach ten wzrost następował po kilku tysiącach latach.
@kuba4924
@kuba4924 3 жыл бұрын
A i owszem, było to zwiazane z cyklami Milankovicia, działają one i teraz. Zgodnie z nimi klimat powinien się oziębiać w tepie ok. 0.01°C/100lat, tymczasem temp. w kilkadziesiąt lat wzrosła już prawie o 2°C. Zresztą tak jak kolega wyżej napisał, najgwałtowniejsze zmiany klimatu, powodujące wielkie wymiarania, były w przeszłości rozciągniete na setki tysięcy/miliony lat (z wyjatkiem katasrof kosmicznych).
@d0mi137
@d0mi137 3 жыл бұрын
@@kuba4924 nie tylko kosmicznych
@loffth1
@loffth1 3 жыл бұрын
A czy precesja osi Ziemi może mieć wpływ na zmianę klimatu? No i z czego wynikło to że było bardzo ciepło, a chwilę później mieliśmy zlodowacenia? Lodowiec sięgał aż do Krakowa. A potem się cofnął i cofa do dziś. Czy takie zmiany temp mogą wynikać z precesji?
@Likomen3635
@Likomen3635 3 жыл бұрын
To co Pan mówi koliduje z wykresem, który umieścił Pan pod koniec filmu (6:53). od IX wieku do XIX poziom dwutlenku węgla był na tym samym poziomie, a temperatury w tych okresach znacznie się różniły. To były czasy od winorośli rosnących na terenach Polski i prawdziwej zielonej Greenlandii do zamarzającego Morza Bałtyckiego w XVII wieku. Poza tym skąd naukowcy wiedzą, jaki był poziom CO2 w X wieku? Wiedzą, czy podejrzewają jaki prawdopodobnie był? Jakie skoki dwutlenku węgla zakończyły epoki lodowcowe, jakie były na ziemi? Jakie spadki dwutlenku węgla rozpoczęły zlodowacenia? Dlaczego klimat na planecie się zmienia od zalania dziejów, nawet w kiedy człowiek jeszcze nie istniał? To ma być "rzetelny" kanał o wiedzy? Myślałem, że takie filmy tworzy się dla TVP na zlecenie od firm produkujących panele słoneczne. Jak można przypisywać zmiany klimatu wyłącznie jednemu związkowi? Ludzie wierzą w takie bzdury, a później wielcy tego świata zaczynają sobie handlować limitami na dwutlenek węgla.
@kikidoyouloveme5446
@kikidoyouloveme5446 3 жыл бұрын
Super materiał. Łapka w górę i pozytwyny komentarz dla zachowania równowagi 😁 Nadal czekam na filmy gdzie będą odpowiedzi na argumenty drugiej strony bo często Ci ludzie maja całkowicie zaburzone podstawy wiedzy elementarnej i na tej podstawie buduja swój światopogląd.
@ZbigniewPiatek
@ZbigniewPiatek 3 жыл бұрын
Już tłumaczyłem że to jest wasza wina, a Pan ciągle swoje....
@sirjohn4996
@sirjohn4996 3 жыл бұрын
Wasza?
@ness_uno
@ness_uno 3 жыл бұрын
"Rozregulowanie pewnej równowagi" O jakiej równowadze mówisz? , gdyby istniało coś takiego jak równowaga w przyrodzie, ciągle tkwilibyśmy w ostatniej epoce lodowcowej a o ekspansji człowieka nie byłoby mowy. Niech mi ktoś przypomni jaki to procentowy udział ma CO2 w atmosferze?. Człowiek szkodzi planecie to fakt niezaprzeczalny ale bez przesady...
@blainemono3544
@blainemono3544 3 жыл бұрын
Nie udział % jest ważny, tylko wpływ na wymuszenie radiacyjne i ilość energii, która zostaje zakumulowana w systemie klimatycznym. Podwojenie ilości CO2 to dodatkowe 4 W/m2, i jest to dużo z punktu widzenia klimatu, nawet jeśli komuś, kto nie rozumie działania systemu klimatycznego, to podwojone stężenie nadal będzie wydawało się małe. Powinieneś również poczytać o funkcjonowaniu ekosystemów, to może zrozumiesz, że każdy układ dąży do stanu równowagi, zależnej od zmian czynników wyjściowych. Wyjście z epoki lodowej to właśnie przykład takiego dążenia do nowego stanu równowagi. Obserwowane ocieplenie klimatu też zmierza do stanu równowagi, tyle, że na razie nieosiągalnego ze względu na zmieniające się parametry systemu (wzrost wymuszenia radiacyjnego).
@Stonkman
@Stonkman 3 жыл бұрын
Filmy o klimacie i walce z ociepleniem są bardzo ważne. Jeszcze ważniejsze jest, by wywierać presję na rządzących, bo bez większego wysiłku niż obecnie, nawalą (jak zwykle). A sam sektor prywatny to za mało niestety.
@northernstar7854
@northernstar7854 3 жыл бұрын
Człowiek zmienia klimat, bo przeludnienie. Ludzie mają za dużo w dupach, czyli nadmierny konsumpcjonizm, duży popyt jak i podaż. No i oczywiście nie możemy zapomnieć o korporacjach, bo te grają tu przecież największą rolę.
@kanapkuba4072
@kanapkuba4072 3 жыл бұрын
Accantus miał cover
Dwutlenek węgla - całe zło tego świata?
7:44
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 156 М.
Wielka zmiana #1 | Jak działa klimat Ziemi?
24:52
Copernicus
Рет қаралды 43 М.
I CAN’T BELIEVE I LOST 😱
00:46
Topper Guild
Рет қаралды 40 МЛН
Jak powstrzymać zmiany klimatyczne? KŚ wyjaśnia.
10:09
Komputer Świat
Рет қаралды 2,9 М.
Jak Polskę zabija susza?
14:49
Nie wiem, ale się dowiem!
Рет қаралды 109 М.
Próbki z Marsa zagrożone?
29:31
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 96 М.
RUCH LODU | Film dokumentalny | Arktyka | Spitsbergen | Zmiany klimatu
21:51
Kuba Witek na Północy
Рет қаралды 165 М.
Dlaczego tak trudno rzucić palenie?
19:02
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 621 М.
Pogoda jest jak pies na smyczy
8:42
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 101 М.
Przeczytałam raport IPCC, żebyście wy nie musieli 👍
15:23
Kasia Gandor
Рет қаралды 119 М.
Największe ZNISZCZENIA NA ZIEMI dokonane przez LUDZI
10:11
Globalista - Oskar Bednarski
Рет қаралды 302 М.
Обзор Sonos Ace - лучше б не выпускали...
16:33
APPLE совершила РЕВОЛЮЦИЮ!
0:39
ÉЖИ АКСЁНОВ
Рет қаралды 3,7 МЛН
Cadiz smart lock official account unlocks the aesthetics of returning home
0:30
Iphone or nokia
0:15
rishton vines😇
Рет қаралды 1,9 МЛН