Jak działa klucz dynamometryczny

  Рет қаралды 14,192

Robert Deptula

Robert Deptula

Жыл бұрын

Teoretyczne podstawy działania klucza dynamometrycznego.

Пікірлер: 111
@sebekhiszpan
@sebekhiszpan Жыл бұрын
Pozamiatane :) Szkoda, że w technikum nie miałem takich nauczycieli. Pozdrawiam
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Również pozdrawiam.
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor Жыл бұрын
Kolejny bardzo dobry film na wysokim poziomie . Dziękuje za dzielenie się wiedzą.
@romoromani
@romoromani 3 ай бұрын
Mądrego to i dobrze posłuchać. Dziękuję za merytoryczny film.
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 3 ай бұрын
Dziękuję za komentarz
@TheK3ichi
@TheK3ichi Жыл бұрын
Szacun. Znowu zostałem utwierdzony w przekonaniu że przedstawiane przez Pana informacje są na wysokim poziomie. 👍
@skajlet9045
@skajlet9045 Жыл бұрын
Na tym kanale czuję, że bardzo dobrze spędzam czas.
@januszb83
@januszb83 Жыл бұрын
Pierwszy obejrzany film i już wiem że zostałem fanem kanału, wiedza techniczna poparta fizyką i matematyką bawi ucząc i uczy bawiąc. Pozdrawiam i życzę samych sukcesów
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Dziękuję, pozdrawiam.
@piotryczek9114
@piotryczek9114 Жыл бұрын
Niewiedza daje niektórym poczucie pewności ale jak to mówią : ,,człowiek uczy się całe życie " Piękna rozprawka no i utarcie nosa przeciwnikowi .👍👍👍
@djdj-jz9ds
@djdj-jz9ds Жыл бұрын
Efekt Dunninga-Krugera w pełnej krasie. Na szczęście autor kanału skutecznie sprowadza "fahofcóf" na ziemię.
@rednelli
@rednelli Жыл бұрын
Dobre, dobre. Idę otworzyć ogórki kiszone. Doświadczalnie poczuję ten smak. SUPER materiał. Doświadczalnie znany od dawna. SUPER eksperymenty, przeprowadzenie dowodu. Dobra szkoła, Polibuda, Uniwerek. lub po prostu pragnienie wiedzy.
@NIEikropka
@NIEikropka Жыл бұрын
Proszę Pana „profeska”, inaczej nie da się tego powiedzieć. W technikum nie było takich doświadczeń nauka z humorem super robota :-))
@mikoajtomasik3471
@mikoajtomasik3471 2 ай бұрын
Bardzo pouczający materiał. Dobrze zbilansowana wiedza teoretyczna z praktyką, w zasadzie nie ma się do czego przyczepić. Mówi Pan prawdę, że moment obrotowy jest prostopadły do ramienia i do działania siły, czyli klasyczne mnożenie wektorowe. Natomiast rysunek w 1:52 jest niepoprawny :( w tym przypadku pseudo wektor momentu wychodzi z ekranu w stronę widza i oznacza się go grotem. czyli okręgiem z kropką w jego centrum. Pozdrawiam i życzę powodzenia. :)
@Krazek403
@Krazek403 Жыл бұрын
Tyle praktycznej wiedzy w jednym filmie...
@michakoniuch3975
@michakoniuch3975 Жыл бұрын
Witam, napiszę tak świetnie, merytorycznie wyjaśnione z przyjemnością się słuchało pomimo, że tę wiedzę już posiadam. Aczkolwiek "sponsorowi" polecałbym poprzykręcać śruby w stopach lekkich metali to gwarantuje, że kilka na 10 śrub urwanych lub przeciągnięte gwinty smutna prawda. Kolega z warsztatu motocykli nieraz musi się po takich wirtuozach "klucza dynamometrycznego w rąsi" napocić aby coś rozkręcić a następnie naprawić uszkodzony gwint co nierzadko kończy się bardzo kosztownie, gdyż trzeba wymienić podzespół z uszkodzonym gwintem.
@damiankucharski7717
@damiankucharski7717 Жыл бұрын
Uważam, że taką wiedzę każdy majsterkowicz samochodowy i mechanik powinien mieć. Najważniejsze to uczyć się od innych i analizować wiedzę. Oglądam Pańskie filmy z przyjemnością, że są tacy ludzie którzy dzielą się wiedzą. Sam posiadam Volvo V70 1999 r z silnikiem 2.5 TDI, gdy wykonuje czynność naprawczą przy samochodzie, sięgam po książki, Internet. Czekam na więcej takich filmów, pozdrawiam :)
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Również pozdrawiam.
@adixx328
@adixx328 Жыл бұрын
Humor absolutnie do mnie trafia. Pozdrawiam :)
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Również pozdrawiam.
@Tonfiu
@Tonfiu Жыл бұрын
Fajne materiały o kluczach dynamometrycznych dziękuje pozdrawiam
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Dziękuję. Pozdrawiam.
@michag.5283
@michag.5283 Жыл бұрын
@edward8602
@edward8602 Жыл бұрын
Dziękujemy. Był pan bardzo pomocny.
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Pozdrawiam
@marioxyz6768
@marioxyz6768 Жыл бұрын
​@@robertdeptula2003 Panie Robercie jeśli instrukcja naprawy podaje zakres siły dokręcenia śruby np. 22-36, 88-120 Nm to muszę sam zdecydować z jaką siłą ją dokręcić? Czy jak to interpretować?
@adamczarnota2442
@adamczarnota2442 Жыл бұрын
To był klucz do wiedzy 🙂 Metafizyka czyli sponsor nie zobaczy to nie pokuma.
@adamswiatkiewicz61
@adamswiatkiewicz61 Жыл бұрын
Panie Robercie, film jak zawsze rzeczowy i profesjonalnie wyjaśniony! Ciekaw jestem, czy pan "krytyk" będzie miał odwagę podpisać coś pod tym filmem (choćby przyznać się do błędu), czy kliknął łapkę w dół i tyle go w internetach widzieli.
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Ego każdego człowieka cierpi, kiedy trzeba przyznać, że nie miało się racji. Myślę, że oryginalny komentarz zniknie spod video. Pozdrawiam.
@JerzyFlorianczyk
@JerzyFlorianczyk Жыл бұрын
Skąd ten wniosek? Z literatury, znasz kogoś kto wie i powiedział, czy z własnego doświadczenia? Nie rozciągaj swoich doświadczeń na wszystkich ludzi, nie każdy ma cierpiące ego przy przyznaniu się do błędu. ``Peak hold'' to nie to samo co ``click hold'' (kzfaq.info/get/bejne/j9CSp9qGqbS2iIU.html) - nie wykrywa magicznie kliknięcia tylko wyświetla i zapamiętuje największy zmierzony moment siły. Służy temu, abyś przy ograniczonej widoczności wyświetlacza mógł kręcić na słuch i sprawdzić post factum max moment jaki wywołała Twoja siła. W poprzednim filmie w równaniu dla L1: jakim cudem ujemny licznik i ujemny mianownik dał Ci ujemny wynik a dla L2 dodatni licznik i ujemny mianownik dał Ci dodatni wynik? Chrzanisz o różnych momentach sił działających w różnych punktach jednocześnie - co to ma być?? W bryle sztywnej dlatego jest sztywna, że w każdym punkcie ma ten sam moment siły. Jak na kluczu masz ustawione 47.4 i Twoja siła ma moment 47.4, to klucz łamie się przy 47.4 a na śrubie jest 47.4. Bez względu na to, czy trzymasz bliżej czy dalej. Nie jakieś 43 - wiesz w ogóle co policzyłeś? Jedyne doświadczenie, które na tych czterech filmach przeprowadziłeś w miarę poprawnie to doświadczenie z wagą w drugim odcinku. Proponuję Ci następujące: zainwestuj 20 z hakiem USD (nie wiem ile to CAD) w ten klucz ze wskazówką i użyj go w doświadczeniach. Zgodnie z Twoją teorią: (a) wskazówka pokaże tę samą wartość co Titan, gdy trzymasz klucz za rękojeść; (b) Titan wyświetli znacznie większe wartości niż wskazówka, gdy trzymasz klucz bliżej środka. Chciałbym zobaczyć film z przypadkiem (b) (-;
@szmoncess
@szmoncess Жыл бұрын
To żeś mnie pan pięknie wyjaśnił.
@KarolOfGutovo
@KarolOfGutovo Жыл бұрын
Jakby to umiejętnie zrobić to można by w ten sposób wyciągnąć wyższe wartości do mierzenia takim kluczem po prostu działając tą siłą gdzie indziej... bardzo fajny filmik!
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Można to zrobić w lepszy sposób: kzfaq.info/get/bejne/bM2kg6WKr9C-eZ8.html
@Artur-ln2fi
@Artur-ln2fi Жыл бұрын
Szacun.👍👍👍
@Grzegorz3691
@Grzegorz3691 Жыл бұрын
Dziękuję.
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Pozdrawiam.
@andyk9685
@andyk9685 Жыл бұрын
No i zajefajnie, teraz juz nie misze rozkrecac swojego 🙂
@edward8602
@edward8602 Жыл бұрын
Brawo
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Dziękuję
@kajooowiec
@kajooowiec Жыл бұрын
Genialne wyjasnienie. I .. okazuje się że w sumie bardzo proste. Zastanawiam sie dlaczego wobec tego producenci kluczy dynamometrycznych nie opracowali jeszcze takiego prostego klucza, w którym punkty osi obrotu śruby i przełamania były by w tym samym miejscu (albo mozliwie blisko) zeby miejsce trzymania ramienia klucza nie miało takiego znaczenia? A może sa takie klucze?
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Są takie klucze. Ot choćby ta elektroniczna nasadka na klucz. Może pracować jako klucz dynamometryczny w połączeniu ze zwykłym kluczem i nie jest określone jak długi ma to być klucz. Tam nie działa to na zasadzie dźwigni.
@anj000
@anj000 Жыл бұрын
Szczerze mówiąc zgubiłem się w okolicy 10:05 Pada tam stwierdzenie, że "niezależnie od tego gdzie trzymamy klucz, sprężyna puści zawsze przy 43,492 Nm". Jednak patrząc na wzór, mamy tam przecież zmienną La. Jeżeli zmienimy wartość La, to wynik tego równania także ulegnie zmianie. Dlaczego nie jest to brane pod uwagę? Dlaczego w momencie kiedy obliczamy Ma uznajemy La za stałą, ale obliczając Mb już podstawiamy tam różne wartości? Domyślam się, że to wynika z fizycznej konstrukcji klucza, jednak przedstawione na filmie równania wprawiają mnie w zakłopotanie. Być może należy wyróżnić dwie różne wielkości? Jedna to odległość od środka rękojeści, która jest stała i na której polega fizyczna konstrukcja klucza i na podstawie której jest dobrana sprężyna, a druga wielkość to miejsce w którym ten klucz trzymamy. Te dwie wielkości powinny być oznaczone innym symbolem. A może się mylę?
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Moment siły, to iloczyn wektorowy. Jeżeli wiemy, ze sprężyna "puści" przy Ma, to przyjmujemy to jako wartość stalą w naszym równaniu. Tak wiec zmniejszając wartość La musimy zwiększyć sile F aby uzyskać ten sam efekt w postaci momentu siły Ma. Tak naprawdę, zmienna w tym równaniu będzie tylko La ponieważ sila F, pomimo tego, ze również się zmienia, jest ta sama silą z drugiego równania Mb=(La+Lb) x F i skróci nam się z silą z pierwszego równania Ma=La x F. Wzor na Ma w 10 min 7 sec jest podany tylko do wyliczenia Ma, które określone jest przez producenta klucza przy SCISLE określonej wartości La. Majac teraz stale wartości: Ma i Lb (których nie jesteśmy w stanie zmienić przy zadanym ustawieniu klucza) możemy wyliczyć jak zmiana La wpłynie na zmianę Mb.
@anj000
@anj000 Жыл бұрын
@@robertdeptula2003 dziękuję za wytłumaczenie. Więc o ile dobrze zrozumiałem, to ta odległość La ściśle określona przez producenta, moim zdaniem powinna być oznaczona innym symbolem niż odległość w jakiej trzymamy klucz. Ale może nadal czegoś nie rozumiem :P
@motoszark7390
@motoszark7390 3 ай бұрын
@robertdeptula2003 Film super wykonany i bardzo doceniam pana zaangażowanie w film i tematykę ale mam pytanie dotyczące pana wypowiedzi bo nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem ale wspominał pan na początku ze miejsce chwytu klucza nie zmienia wartości momentu dokręcenia natomiast później podczas pana testu okazało sie że miejsce w którym przykładamy siłę do klucza zmienia moment dokręcenia. Czy ma to związek z tym że elementy wewnętrzne klucza są wyliczone konkretnie pod długość od osi obrotu do uchwytu klucza , jeśli się nie mylę jeżeli zmienimy długość ramienia to zmieniamy moment siły, chodzi tutaj o to że jeżeli producent załóżmy wyprodukował klucz o długośći 1 metra to oznacza to że przy ustawionej wartości 1nm klucz sie złamie ale jeśli przyłożymy siłę w połowie na przykład przy 50cm długości to klucz złamie sie również przy momencie 1nm lecz momemt dokręcenia sruby będzie już inny dlatego że przyłożyliśmy siłę nie w punkcie który jest konkretnie ustalony pod długość klucza i jego wewnętrzne elementy? Prosiłbym o szybką odpowiedź i życzę powodzenia w rozwoju kanału jak i zdrowia, pozdrawiam 😀
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 3 ай бұрын
Proszę posłuchać jeszcze raz. W wideo mowie o tym, ze nie jest istotne gdzie trzymamy klucz, bo sprężyna "puści" zawsze przy tej samej ustawionej wartości. Tak wiec moment siły W PUNKCIE PRZELAMANIA klucza nie zmieni się. Ale klucz dynamometryczny (typu klikającego, bo sa rożne) to zespól dwóch dźwigni. Dlatego moment siły NA DOKRECANEJ SRUBIE zmieni się w zależności od tego gdzie trzymamy klucz. Cala fizykę wyłożyłem w wideo. Powodzenia.
@motoszark7390
@motoszark7390 3 ай бұрын
@@robertdeptula2003 Dziękuję bardzo za odpowiedź teraz bardzo mi Pan pomógł ponieważ nie wziąłem pod uwagę tego że to zespół dwóch dźwigni jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i życzę zdrowia i rozwoju kanału czekam na więcej interesujących filmów, pozdrawiam 😁
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 3 ай бұрын
Pozdrawiam
@sczygiel
@sczygiel Жыл бұрын
W kolejnym odcinku okazalo sie ze jednak to gdzie trzyma sie klucz ma znaczenie. Tak ze polecam nieco pokory komentujacym ponizej.
@Greebo86
@Greebo86 Жыл бұрын
Pytanie do eksperta, jak dokręcamy koła z dajmy na to 120 nm to jakie znaczenie na dokładność pomiaru mają poprzeciągane śruby. Jeśli poprzedni właściciel dokręcał pneumatem lub skakał po przedłużce przy dokręcaniu to czy jak teraz dokręcam z odpowiednim momentem to czy to wystarczy??
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Nie wiem, czy to pytanie jest do mnie. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. To pytanie najlepiej jest zadać inżynierowi.
@foxone7776
@foxone7776 Жыл бұрын
@@robertdeptula2003 cześciowo masz odpowiedź w filmie, jeśl koła dokręcisz śrubami z tą samą siłą to masz mniejszą szanse na nierówne naprężaenia i odkształćenia tarczy, to logiczne, pozatym odpowiedni moment śruby to odpowiednia siła jaka śruba dociska koło.
@kapelmaisterful
@kapelmaisterful 8 ай бұрын
1. Przeciez dokladnosc pomiaru zalezy od jakosci urzadzenia pomiarowego , czyli tutaj jakosci klucza a nie od stanu sruby. 2. Co to znaczy poprzeciagane sruby ? jesli doszloby do trwalych odksztalcen plastycznych to uszkodzeniu uleglby gwint. Zbyt duza sila docisku moze spowodowac scisniecie felgi czyli jej utwardzenie i podniesienie wytrzymalosci na sciskanie w tym miejscu. To sie moze zdazyc predzej w felgach aluminiowych, ktore w tym miejscu moglyby zaczac pekac . w stalowych trzebaby znacznie wiekszych sil. Oczywiscie stosujesz zalecany przez producenta moment sily. Jesli sruby wkrecaja sie normalnie , to raczej do ich uszkodzenia nie doszlo.
@DefMancislaw
@DefMancislaw Жыл бұрын
Bzdury facet pisze, szkoda czasu p. Robercie. Melduję, że zrobiłem i zaczynam uruchamiać piaskarkę kabinową z "zaworem dozującym" wg Pana filmu, ale z rury dwucalowej! :) Wielki ten zawór wyszedł. Zobaczymy co będzie :) Odpylacz zrobiłem inaczej, wydrukowałem odkurzacz i filtr cyklonowy na drukarce 3d. W następny weekend odpalam to! Pozdrawiam!
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Wydaje mi się, że dwucalowy zawór będzie potrzebował dużo powietrza (nie ciśnienia, ale objętości na minutę). Gdybym robił ten zawór jeszcze raz, to zrobiłbym poziomą jego część z calowej rury, (horyzontalny spust powinien być 1 1/2 do 2 cali). Powodzenia i proszę dać znać jak działa. Pozdrawiam.
@DefMancislaw
@DefMancislaw Жыл бұрын
@@robertdeptula2003 Panie Robercie, testy przeprowadzone. Pionowy spust ścierniwa zrobiłem na 2'' a rurę poziomą z dozowaniem powietrza zrobiłem 5/4cala. Podłączyłem pedał i pistolet wężem 1/2 cala. Piaskuje jak szalone!!! Radość wielka przez całe 20 sekund, bo potem kończy się powietrze. Teraz trzeba szukać kompresora do tego :) Pozdrawiam! Majsterkowicz z Kaszub
@kapelmaisterful
@kapelmaisterful 8 ай бұрын
Film trzyma w napieciu wiekszym niz niejeden kryminal. Lepszy od slynnej kiedys Sondy w telewizji polskiej. Tak , tez uwazam , ze Fizyka nie jest jedna. Fizyka jako nauka to teoretyczny opis rzeczywistosci, a rzeczywistosc mozna opisywac w rozny sposob , podobnie jak w literaturze te sama przyrode opisuje sie w rozny sposob i oba opisy moga byc sluszne. Ewidentnym przykladem moze byc teoria grawitacji Newtona i Einsteina. Calkiem rozne opisy tego samego zjawiska i obydwa sa sluszne , choc nieco rozniace sie zakresy stosowalnosci.
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 8 ай бұрын
Dzieckiem w kolebce oglądałem Sundę. To dla mnie komplement być porównanym do tej sławnej produkcji. Dziękuję!
@mociczyczki
@mociczyczki Жыл бұрын
czyli budowa tych kluczy i dzwignie jakie tam dzialaja zmieniaja sile na srubie gdy sie trzyma w rpznych miejscach pomimo ze ustawione jest ciagle tyle samo na „nastawniku” nm klucza 👍🏻 to samo z tym pretowym sam mam taki przez sposob dzialania i prawo huka tez jak zlapiesz go blizej osi wskazowka wychyli „ sie mniej albo jak tyle samo sruba bedzie bardziej dokrecona niz pokazal wskaznik /podzialka .
@foxone7776
@foxone7776 Жыл бұрын
jeśli oś pomiaru momentu nie pokrywa się z osią dokręcania śruby, to im bliżej złapiesz tym większy błąd. w skrajnym przypadku jak przyłożysz siłe w punkcie pomiaru to błąd będzie nieskończony.
@serceV4
@serceV4 Жыл бұрын
Pouczający materiał !, zastanawiam się czy miałby szansę zadziałać w warunkach "prowizorycznych/domowych" , jakiś układ dźwigni, za pomocą którego dało by się ponownie skalibrować rozregulowany klucz dynamometryczny ... ?! Jest trochę informacji w tym temacie choćby na KZfaq, ale będąc nauczonym już w szkole dokładności mam spore wątpliwości co do skuteczności takich metod ... - pozdrawiam
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Jak kalibrować klucz dynamometryczmy wyjaśniam w jednym z moich filmików o kluczach dynamometrycznych. Wystarczy miarka i precyzyjna waga.
@inforobertklein
@inforobertklein Жыл бұрын
jeśli wiesz ile waży opakowanie, to pojemnik z wodą będzie stałym obciążeniem. Z wagą jeszcze łatwiej.
@serceV4
@serceV4 Жыл бұрын
@@inforobertklein ... już temat przepracowany, kupiłem w markecie z wyprzedaży klucz , który nie wiem jak długo i w jakim zakresie nastaw był "męczony" przez klientów, w momencie zakupu miał nakręconą wysoką nastawę momentu i jak odpowiadała mi intuicja co później sprawdziłem ... pokazywał raczej pogodę a nie moment dokręcania - dokładna waga elektroniczna z niewielkim błędem pomiaru i ramię umożliwiające precyzyjne kotwiczenie wystarczyły - klucz skalibrowany z dokładnością około 0,5 Nm sprawdzone w prawie całym zakresie jego nastaw ...
@edizlomiarz
@edizlomiarz Жыл бұрын
Witam. A czy można podtrzymywać za przedłużkę w osi podczas dokręcania ? Czy to nie zakłóca pomiaru?
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Najlepiej jest oczywiście wejść kluczem bezpośrednio na śrubę i trzymać klucz tylko za rękojeść jedną ręką. Problem pojawia się gdy musimy zastosować przedłużkę w osi obrotu śruby. Są duże szanse, że główka klucza nie będzie wtedy w osi obrotu i będzie przekłamanie. Z drugiej strony, pomagając sobie drugą ręką i przytrzymując główkę wprowadzamy do układu kolejną siłę. Jak to mówią: choose your poison.
@edizlomiarz
@edizlomiarz Жыл бұрын
@@robertdeptula2003 dzięki za odpowiedź 👍
@pawekoszo3646
@pawekoszo3646 Жыл бұрын
@@edizlomiarz Właśnie przez podparcie główki klucza minimalizujesz błąd pomiarowy. Ja w takich sytuacjach staram się ciągnąć za klucz, jednocześnie opierając się drugą dłonią za główkę. Tak jakbyś opierał się o ścianę wyciągając z niej gwoździa - pi razy drzwi siły parcia na ścianę i wyciągająca gwóźdź będą równe. To daje niemal czysty moment skręcający. Metoda przydaje się przy odkręcaniu śrub nawet płaskimi kluczami - gdyż niweluje ,,koszenie się''' śruby przez ,,nieczysty'' moment skręcający.
@tomz7939
@tomz7939 Жыл бұрын
Witam. A można do Pana odesłać klucz dynamometryczny do kalibracji ?? Posiadam klucz w zakresie od 2- 24 Nm.
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Mieszkam w Kanadzie. Taniej będzie to zrobić w Polsce.
@kamilmaliszewski3906
@kamilmaliszewski3906 10 ай бұрын
Do odkręcania też się uzywa
@tarnand6376
@tarnand6376 Жыл бұрын
Mam pytanie: @17:01 oświadczasz Kolego że "trzymamy klucz tylko za rękojeść". Nie bardzo sobie wyobrażam żeby używając DŁUGIEJ przedłużki nie podeprzeć (1) klucza drugą ręką na samej grzechotce czy też podeprzeć (2) przedłużkę zaraz poniżej grzechotki odnośniego klucza. Zakładając że klucz tak czy owak powinien kliknąć przy założonym momencie (siły) nie robiłem już żadnych testów więc nie mam też żadnych swoich spostrzeżeń co do różnic wskazań. Powinny być jakieś potwierdzające pewną prawidłowość błędu którą należałoby może skompensować? Sam popróbuję przy najbliższej okazji ale ciekaw jestem Twoich doświadczeń. Dziękuję.
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Mówiąc o niepomaganiu sobie drugą ręką mam na myśli raczej sytuację, gdy prawa ręka jest na rękojeści, a lewą przykładamy gdzieś po długości klucza, aby pomoc prawej ręce. Stosowanie przedłużki w osi obrotu śruby staje się problematyczne. Masz rację, że bez podparcia główki klucza (grzechotki) ciężko będzie utrzymać klucz w osi obrotu śruby i mamy wtedy przekłamanie. Z drugiej strony trzymając główkę klucza możemy wpływać na siły działające w tym punkcie i pojawi się przekłamanie. Dlatego należy dążyć do sytuacji, gdzie klucz odsadzony jest od śruby jak najbliżej. Pozdrawiam.
@tarnand6376
@tarnand6376 Жыл бұрын
@@robertdeptula2003 - Póki co, by to przekłamanie było możliwie znikome, robię tak że obracając klucz obracam się całym ciałem, tak od kolan w górę. Istotna jest tu dobra pozycja początkowa.
@andrjuu0073
@andrjuu0073 Жыл бұрын
A gdyby załozyc rurke przedłuzajaca na rekojesc to klucz kliknie ale wartosc bedzie mniejsza tz sruba nie dokrecona ?
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
W instrukcji obsługi klucza mówią aby klucz trzymać tylko za rękojeść w trakcie dokręcania. Stosowanie przedłużeń w jedną czy drugą stronę zmieni moment siły dostarczony na śrubę. Jak wyliczyć taki moment siły podaję w innym moim wideo.
@JanKowalski-ux6nt
@JanKowalski-ux6nt Жыл бұрын
Czy projektanci kluczy dynamometrycznych uwzględniają w swoich obliczeniach zbliżanie się uchwytu klucza do głowicy przy skręcaniu klucza?
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Zdecydowanie jest to uwzględnione.
@JanKowalski-ux6nt
@JanKowalski-ux6nt Жыл бұрын
@@robertdeptula2003 Dziękuję
@kapelmaisterful
@kapelmaisterful 8 ай бұрын
mam klucz , ze skrecajac - odleglosc uchwytu sie nie zmienia - to jest mechanizm wewnetrzny. Mialem kiedys klucz ze zmienna odlegloscia i lapalem sie na tym , ze blokada puszczala a nastawa w czasie nacisku sie zmieniala. to byl tani klucz - nigdy nie mialem pewnosci czy nie popelnilem bledu . na szczescie klucz sie rozsypal wiec wymienilem. Samodzielna wymiana kol poprawia mi zawsze samopoczucie , wiec warto bylo ;-)
@aroparsley8745
@aroparsley8745 6 ай бұрын
B230 "redblock"
@dariuszdyba9028
@dariuszdyba9028 Жыл бұрын
Liczyć nie trzeba, wystarczy wyobraźnia ;-) i trochę praktyki. Zasłużona subskrypcja.
@andrzejkarolak3766
@andrzejkarolak3766 2 ай бұрын
Szanowny Panie, z fizyki nie jestem jakiś dobry, ale z matematyki coś potrafię. Chciałem zapytać o wzory z 8:00. Wiem, co to jest iloczyn wektorowy, ale nie wiem, co to jest iloraz wektorowy. Czy jest to jakieś uproszczenie stosowane w fizyce, czy czegoś nie rozumiem?
@andrzejkarolak3766
@andrzejkarolak3766 2 ай бұрын
Jestem pewny, że wektorów nie możemy dzielić, domyślam się, że chodziło o długości tych wektorów. To, co ja bym napisał, to z równań z 8:33: M_B = l_A x F + l_B x F= M_A + l_B x F. Z tego równania lepiej widać, co się dzieje. M_A jest ograniczony przez działanie klucza, natomiast l_B x F zależy od przyłożonej siły, nie zależy jednak od miejsca, którym ją przykładamy. Co to oznacza? Skracając ramię l_A musimy przyłorzyć większe F, żeby osiągnąć moment M_A zadany na kluczu, by ten kliknął, przez co moment l_B x F działający na punkt B się zwiększa, a jest to nadwyżka ponad zadanym na kluczu momentem M_A.
@Olimpiadorus
@Olimpiadorus 4 ай бұрын
Nie rozumiem. Czyli zwiększając długość ramienia z przyłożoną siła będziemy zmniejszać siłę jaka działa na tę śrubę? Inaczej mówiąc, im dłuższy klucz tym przyłożona siła będzie mniejsza? Przecież przedłużki na klucz zwiększają siłę działającą na śrubę!
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 4 ай бұрын
Mowisz o dwóch rożnych rzeczach. Zwiększając ramie działania siły zwiększamy moment siły przyłożony do śruby, ale w przypadku zwykłego klucza. Klucz dynamometryczny typu klikającego składa się z zespołu dźwigni, tak wiec nie jest to zwykły klucz (rozbieram taki w wideo, aby pokazać jak jest zbudowany). Nie zawsze jest tak jak nam się wydaje. Na przykład wielu ludzi uważa za logiczne, że jeżeli w helikopterze zabraknie paliwa lub uszkodzi się silnik to spanie on jak kamień na ziemie, a tak nie jest. Wygoogluj sobie lądowanie autorotacyjne. Cos może przeczyć logice, ale fizyka jest nieubłagana. Fizyka działania klucza dynamometrycznego jest również opisana w wideo. Niestety komentarze zawierające linki znikają ostatnio na YT wiec "wytnij/wklej": Why hand placement matter when using a torque wrench. Proof with electronic tester! , gdzie gość stosuje przedłużkę zwiększając ramie klucza dynamometrycznego i zobacz jakie to dało efekty. Pozdrawiam.
@andrzejkarolak3766
@andrzejkarolak3766 2 ай бұрын
Moment obrotowy, czyli kolokwialnie mówiąc "siła" działająca na śrubę zależy od dwóch rzeczy: wektora siły, czyli kolokwialnie mówiąc strzałki, której kierunek i zwrot to kierunek, w którym ciągniemy, a którego długość, to wartość siły jaką przykładamy oraz od wektora nazywanego ramieniem, którego początek to punkt wokół którego obracamy - śruba, a koniec to punkt, w którym przykładamy siłę. Na rysunku z 8:00 widać dwa ramiona o długościach l_A i l_B. l_B jest stałe, a l_A to odległość od miejsca, w którym łączą się ramiona do punktu, w którym przykładamy siłę. Klucz jest tak skonstruowany, żeby przy przykładaniu siły F w punkcie, który daje ramię długości l_A licząc od punktu A klucz kliknął, gdy moment pochodzący od F i l_A będzie miał wartość zadaną na kluczu przez użytkownika oznaczony on jest na filmie przez M_A. Zwiększanie długości ramienia powoduje, że musimy przyłożyć mniejszą siłę, by osiągnąć ten sam moment, ale na śrubę działa moment pochodzący od tej samej siły, ale także od obu ramion - l_A i l_B. Moment pochodzący od l_A jest ustawiony na kluczu, więc będzie miał określoną wartość, natomiast moment pochodzący od l_B zależy też od siły, którą przykładamy i stanowi nadwyżkę względem tego co ustawiamy na kluczu. Dlatego zwiększając ramię l_A tym samym zmniejszając siłę, którą musimy przyłożyć, by osiągnąć moment z klucza, zmniejszamy też nadwyżkę momentu pochodzącą od ramienia l_B. Zatem im dłuższe ramię zastosujemy, tym bliższy ustawionego na kluczu moment będzie działać na śrubę. Jest zatem sensowne przedłuzać rękojeść klucza - używamy mniej siły, dostajemy dokładniejszy wynik oraz zmniejszamy ryzyko przeciągnięcia, czyli zbyt dużego obrotu już po kliknięciu.
@ravdobrzynski
@ravdobrzynski Жыл бұрын
COŚ mi tu nie pasuje. 12:08 obliczenia dla stałej siły F, a później doświadczenie dla nie wiadomo jakiej siły F i znanego momentu w momencie gdy "klikło". Coś mi się wydaje, że tu cała magia z miejscem działania siły związana jest ze sztywnością klucza. Gdybyśmy mieli idealnie sztywny klucz, to skąd mechanizm wewnątrz ma wiedzieć kiedy kilknąć?
@kapelmaisterful
@kapelmaisterful 8 ай бұрын
Jesli sila reakcji od sruby zrownowazy i przekroczy sile nacisku od sprezyny wowczas nastapi klikniecie. sila docisku sprezyny F = k*x ( x - dlugosc scisku sprezyny ) . Te dlugosc scisku sprezyny zadajemy pokretlem na rekojesci
@ravdobrzynski
@ravdobrzynski 8 ай бұрын
@@kapelmaisterful Ale 12:08 są obliczenia dla stałej siły F działającej na klucz. Zmieniamy tylko miejsce przyłożenia tej siły. A później w doświadczeniu, działamy siłą F nie stałą, tylko taką, żeby "kliknęło". Gdyby zawieszać taki sam ciężar w różnych miejscach zamiast brać wkrętakiem "na wagę", to wtedy by była stała siła F.
@kapelmaisterful
@kapelmaisterful 8 ай бұрын
@@ravdobrzynski Nie jest tak. Na filmiku jest staly moment sily w punkcie przelamania , gdyz on zostal nastwiony pokretlem na kluczu. Przylozona sila reki jest za kazdym razem inna - im blizej punktu przegiecia tym musi byc ona wieksza. . inaczej klucz by nie kliknal . mement ten sam , mniejsze ramie , wiec sila musi byc wieksza. Autor pokazuje , ze przy tej samej nastwie , im blizej trzymamy klucz , tym moment sily w osi obrotu sruby jest coraz wiekszy , mimo tego samego momentu w punkcie przelamania.
@JerzyFlorianczyk
@JerzyFlorianczyk 8 ай бұрын
Magia z miejscem związana jest z bezwładnością. Autor nie zauważa drobnej rzeczy, że czujnik nie pokazuje momentu z chwili kliknięcia, tylko moment maksymalny, który występuje już po kliknięciu na skutek bezwładności. Krótsze ramię -> większa siła i mniejszy łuk na wyhamowanie. W momencie kliknięcia nie działa prawie żaden opór, cała siłe idzie na przyśpieszenie -> zwiększenie prędkości -> energii kinetycznej, która zmniejsza się hamując ręką, gdy słyszysz click. Ostatecznie energia zamienia się w siłę po przełamaniu, gdy klucz znów jest sztywny. Przy odrobinie wprawy można uzyskać dowolne wskazania czujnika (maksymalne a nie w chwili kliknięcia, kiedy moment jest dokładnie taki, jak ustawiony na kluczu). Wzór zastosowany zupełnie bez podstaw.
@JerzyFlorianczyk
@JerzyFlorianczyk 8 ай бұрын
@@ravdobrzynski Co do działania siłą ``żeby "kliknęło"'' to oczywiście masz rację. To nie ma jednak znaczenia, bo wzór jest źle zastosowany. Autor mógłby wyeliminować bezwładność stosując jakiś mechanizm śrubowy do naprężania klucza zamiast ciągnąć ręką/dźwignią. Inaczej czujnik pokazuje moment maksymalny siły bezwładności już po kliknięciu.
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np Жыл бұрын
Ktoś musiał nieźle łbem zarzucić żeby taki mechanizm wymyśleć. W instrukcji napisali żeby klucz trzymać na środku plastikowego uchwytu? W sumie jeśli ktoś ma drobne lub potężne dłonie lepiej sobie klucz skalibrować pod swoją rękę.
@kapelmaisterful
@kapelmaisterful 7 ай бұрын
fakt , ale wczesniej nalezaloby skalibrowac wage ;-).
@ttommyyd1
@ttommyyd1 Жыл бұрын
Co na to "sponsor"?
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Tak naprawdę, to nie ma znaczenia co na to "sponsor". Video zrobiłem dla tych, którzy po przeczytaniu komentarza mogliby zastanawiać się jak to w końcu jest.
@kvcx.w
@kvcx.w Жыл бұрын
chłop co zezłomował randoma z komentarzy
@robertdeptula2003
@robertdeptula2003 Жыл бұрын
Co autor miał na myśli?
@JerzyFlorianczyk
@JerzyFlorianczyk 8 ай бұрын
@@robertdeptula2003 Stawiałbym na "Robert Deptuła - człowiek, który celnie skontrował komentarz Krytyka". Chyba zasłużył na serduszko (-:
@leonskleroza
@leonskleroza 8 ай бұрын
Niestety ale "Krytyk" miał 100% racji. Jeśli klucz ma ustawione 40 Nm to nawet jak założymy dodatkową metrową przedłużkę, to klucz przełamie się przy 40 Nm. Moment to jest siła pomnożona przez ramię wiec jeśli mamy dłuższe ramię to możemy używamy mniejszej siły. Problem jest w tym krótkim momencie w którym następuje przełamanie klucza. Ten ułamek sekundy i ułamek stopnia kątowego i iloczyn masy i prędkości ręki+klucza. Albo inaczej inercja zestawu ręka, nasze ramię, klucz. Przy bardzo dlużej przedlużce ciagnąc delikatnie i ostrożnie możemy nie przełamać zupełnie. Za to kiedy złapiemy klucz bliżej to i będziemy musieli użyć dużo wiekszej siły żeby uzyskać ten sam moment to jak się zaprzemy to możemy po przełamaniu przejechać z obrotem za daleko. To miał na myśli "Krytyk" i miał 100% racji. Także niestety Autorze coś tam u Ciebie dzwoni w kwestii kluczy dynamometrycznych, w elementarnych zasadach fizyki ale to nie w tym kościele... Bardzo nie eleganckie była próba zdyskredytowania slusznego komentarza widza. Choćbyś próbował liczyć wypadkowe, sił, rozciął lub prześwietlił klucz, nie zmieni to faktu że do końca nie Rozumiesz fizyki towarzyszącej zagadnieniu klucza dynamometrycznego. Pozdrowienienia.
@JerzyFlorianczyk
@JerzyFlorianczyk 8 ай бұрын
@@kapelmaisterful Tak byłoby, gdybyś zastosował przedłużkę (crow's foot) - wtedy wzór miałby zastosowanie. Klucz jest sztywny - ma jedno ramię. Poza krótką chwilą, kiedy jest przełamywany, ale wtedy moment na części połączonej z czujnikiem spada do 0 a nie rośnie nie wiadomo na skutek jakiej siły.
@JerzyFlorianczyk
@JerzyFlorianczyk 8 ай бұрын
@@kapelmaisterful Moment siły wzdłuż ramienia klucza? Hmmm... (-: Polecam en.wikipedia.org/wiki/Cross_product Co racja, to racja: super wnioskowanie, więc lecimy. Powiedzmy w odległości 25cm przykładamy 400N. Moment w osi 0.25m * 400N = 100Nm (ten sam). Nastawiamy klucz na 100Nm i wyliczamy dalej: Ma / x1 = Mb / (25-5), Mb = 100 / 0.25 * 0.2 = 80Nm. Przy nastawie na 100Nm zawsze (?!?) w punkcie x2 występuje 80Nm, przy którym następuje przełamanie. Teraz dla 20cm: Ma / 20 = Mb / 15, Ma / 20 = 80 / 15, Ma = 107Nm. Ten sam moment początkowy w osi (100Nm) a jakże różne dalsze wyniki. Tylko, że rozmawiamy o normalnych kluczach a nie magicznych, które mają różne momenty sił w różnych punktach w tym samym czasie. Chyba, że chcesz Einsteina domieszać. Tak ten fillm zrozumiałeś? (-:
@JerzyFlorianczyk
@JerzyFlorianczyk 7 ай бұрын
@@kapelmaisterful Oczym Ty mówisz? Wiesz nawet kto co czyta? (-: Post niżej piszesz o momencie bezwładności, który bywa jak się na kluczu stoi. Jakbyś nie zauważył: Powtórzyłem dokładnie Twoje rozumowanie zmieniając tylko miejsce siły na tym samym kluczu dla uzyskania wyjściowego momentu (w osi) 100Nm z 50cm do 25cm, dalej otrzymałem stosując Twoje cudowne wzory i sposób wnioskowania zupełnie różne wyniki od Twoich. Chyba, że uważasz, że w odległości 25cm to już działa inna fizyka i inny wzór na moment niż F * r . W to jestem w stanie uwierzyć (-: Na fizyce znasz się tak samo jak na tym kto, co czyta albo bardzo skrzętnie ukrywasz swoją wiedzę. Ty tłumaczysz magią zjawiska - nie ja. Ja magią tłumaczę Twoje wnioski i sposób rozumowania, bo innego wytłumaczenia nie widzę dla tego samego momentu wyjściowego i różnych wyników. ''Moment siły wzdłuż ramienia klucza", "moment bezwładności występujący dopiero jak się masą ciała naciska na klucz (np. stoi na nim)'' i hit: "rózne momenty sił w różnych punktach klucza" - pisz takie rzeczy dalej jeszcze z tysiąc razy, może w końcu uwierzę i w ciążę zajdę (-:
@JerzyFlorianczyk
@JerzyFlorianczyk 7 ай бұрын
@@kapelmaisterful Zaraz, zaraz - wyszedłeś od 100Nm w osi i wyszło Ci, że klucz się przełamuje przy 90Nm (w punkcie przełamania). Ja stosując dokładnie te same wzory otrzymałem 80Nm, przy innym punkcie przyłożenia siły. Twierdzisz, że Twój wynik oznacza moment przełamania a mój nie. Bo? Tak ustaliłeś i Twoje słowo ciałem się stało? To jest magia. Klucz jest skonstruwany tak, że przełamują go siły działające na ramieniu liczonym od osi klucza a _nie_ punktu przełamania. Powielasz błąd zastosowania wzoru dla crow's foot do klucza bez niego. Jakby klucz się kończył na punkcie przełamania a druga część to byłaby crow's foot to wzór miałby zastosowanie. Moment siły po przełamaniu i skrócenia ramienia nie ma totalnie znaczenia, bo przełamanie spowodowały siły z momentem 100Nm dla ramienia od osi (to najważniejsze). Równie bezcelowo możemy sobie liczyć momenty dla innych ramion. W przeciwieństwie do crow's foota, gdzie moment od osi śruby jest większy niż memont od osi klucza (siły powodujące przełamanie). Wtedy przełamanie powodują siły z momentem, powiedzmy 120Nm liczonym od osi śruby i moment liczony od osi klucza wynosi 100Nm ma znaczenia tylko, żeby wiedzieć jaki ustawić moment na kluczu dla uzyskania 120Nm na śrubie. Wtedy też ma znaczenie odległość trzymania klucza, gdyż odległość od osi klucza (ramię momentu siły przełamania do ustawienia na kluczu) jest inna niż odległość od osi śruby (wynikowy moment siły, który chcemy uzyskać) przy tej samej sile. Nie podejmuję bezsensownej walki z Twoim autopoczuciem boskości (Twoje słowo ciałem się staje), tylko nie chcę, żeby komuś, kto czyta Twoje posty, utrwaliły się totalne brednie. Jakbyś mógł zaprzestać wypisywania bzdur o ``różnych momentach sił w różnych punktach klucza'' i ``momentach sił występujących wzdłuż ramienia'', to byłbym wdzięczny. To drugie jako niezerowy iloczyn wektorowy nie ma szans ``występować'' wzdłuż jednego z czynników.
@kapelmaisterful
@kapelmaisterful 7 ай бұрын
​@@JerzyFlorianczyk tutaj masz wykresy sił i momentów wewnętrznych : google : wykresy sił rectan . znajdziesz w każdym poradniku mechanika. wykres nr 1 to jest przypadek dźwigni klucza dynamometrycznego. ciężko sobie wyobrazić ? - więc pomogę. wyobraź sobie że w kluczu dynamometrycznym ten cały mechanizm zapadkowy da się przesuwać po szynie wzdłuż ramienia. jeśli do rączki przyłożysz siłę np 200 N i do tego miejsca przesuniesz zapadkę to wystąpi tutaj moment siły P*x czyli siłą razy długość ramienia . M= 200*0 = 0. przesuwasz zapadkę np do odległości 10 cm , M =200*0,1 =20 Nm , i tak dalej dla x = 50 cm masz M = 200 *0,5 = 100 Nm . W punkcie przełamania odległym o 5 cm masz M = 200 *0,45 = 90 Nm. Z proporcji w trójkącie momentów wyliczysz momenty w dowolnym punkcie klucza i dla dowolnego miejsca uchwytu. O tym wie każdy konstruktor . Te momenty siły wzdłuż ramienia klucza nazywają się momentem zginającym . Należy tak dobrać przekrój ramienia aby nie uległo one wygięciu . Jeśli chce się starannie zwymiarowac dźwignię, to im dalej od rączki w kierunku śruby tym przekrój musi być większy . Dlatego też np nożyczki na szpicu mogą być cieńsze niż przy osi obrotu. sorry, usunąłem swoje posty i ten też za parę dni usunę , gdyż zwyczajnie trollujesz i tworzysz na poczekaniu zupełnie niedorzeczne własne wyjaśnienia.
Jak zmierzyć prąd alternatora woltomierzem.
10:37
Robert Deptula
Рет қаралды 1,1 М.
Auto Darkening HD True view Welding mask goggles
2:07
How Many Balloons Does It Take To Fly?
00:18
MrBeast
Рет қаралды 175 МЛН
Despicable Me Fart Blaster
00:51
_vector_
Рет қаралды 26 МЛН
Inside Out 2: Who is the strongest? Joy vs Envy vs Anger #shorts #animation
00:22
Red❤️+Green💚=
00:38
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 79 МЛН
Oszustwa (???) kluczem dynamometrycznym.
21:34
Robert Deptula
Рет қаралды 186 М.
Klucze dynamometryczne
17:35
Remont idEalny
Рет қаралды 95 М.
Choosing the Right Engine Oil: A Comparative Analysis of 20 5W30 Oils
16:27
R2D - Laboratorium dla kierowców
Рет қаралды 85 М.
Garażowa wymiana półosi. Objawy uszkodzonych przegubów
16:26
Torque Wrench Repair
14:22
JRobling
Рет қаралды 152 М.
Klucz Dynamometryczny Yato -jak prawidłowo używać
5:55
WARSZTAT U JAKUBA
Рет қаралды 13 М.
Jak używać klucz dynamometryczny. Ukręcenie śruby. Do 200 Nm
22:54
Копия iPhone с WildBerries
1:00
Wylsacom
Рет қаралды 7 МЛН
Samsung laughing on iPhone #techbyakram
0:12
Tech by Akram
Рет қаралды 2,7 МЛН
تجربة أغرب توصيلة شحن ضد القطع تماما
0:56
صدام العزي
Рет қаралды 60 МЛН
S24 Ultra and IPhone 14 Pro Max telephoto shooting comparison #shorts
0:15
Photographer Army
Рет қаралды 9 МЛН