JAK SZTUCZNA INTELIGENCJA ZMIENI NASZE ŻYCIE - prof. Ryszard Tadeusiewicz i prof. Krzysztof Zanussi

  Рет қаралды 18,294

UITM in Rzeszow - Poland

UITM in Rzeszow - Poland

Күн бұрын

Wszyscy znamy pojęcie sztucznej inteligencji, ale czy wiemy co tak naprawdę ono oznacza? Czy zdajemy sobie sprawę z tego jak sztuczna inteligencja wpływa na codzienne życie pojedynczych osób, ale i całych społeczeństw? Czy mamy świadomość tego, jak zmiany w świecie technologii wpływają na świat wartości w życiu człowieka? Najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na te pytania jest obejrzenie relacji ze spotkania pt. „Czym jest sztuczna inteligencja i jak zmieni nasze życie?” z udziałem wybitnego popularyzatora nauki prof. Ryszarda Tadeusiewicza oraz uznanego reżysera, filozofa, bacznego obserwatora rzeczywistości - prof. Krzysztofa Zanussiego.
Rozdziały 👇
00:00:00 - Powitania
00:02:52 - prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ - Czym jest sztuczna inteligencja i jak zmieni nasze życie?
00:04:08 - Motto: Lepsza sztuczna inteligencja niż naturalna głupota!
00:05:11 - Czwarta rewolucja przemysłowa
00:06:07 - Archipelag sztucznej inteligencji
00:07:55 - Dlaczego rozwijamy sztuczną inteligencję?
00:10:42 - Potrzebujemy sztucznej inteligencji i się jej obawiamy
00:14:15 - Sztuczna inteligencja jest możliwa, ale podlega pewnym ograniczeniom
00:26:49 - Sztuczna inteligencja jako archipelag wysp
00:33:01 - Sieci neuronowe
00:36:28 - Algorytmy genetyczne
00:41:46 - Systemy ekspertowe
00:47:10 - Metody rozmyte
00:49:37 - Analiza skupień
00:52:24 - Algorytmy mrówkowe
00:53:34 - Wnioski
00:57:35 - Wystąpienie prof. KRZYSZTOFA ZANUSSIEGO
01:11:42 - Pytania od publiczności
01:49:15 - Koniec spotkania
Więcej informacji na temat tego i innych wykładów na stronach:
wsiz.edu.pl/wpwn - cykl „Wielkie Pytania w Nauce”
wsiz.edu.pl/wls - cykl „W Labiryncie Świata”
wsiz.edu.pl/ppn - cykl „Przybij Piątkę Nauce”
Partnerzy spotkania „Czym jest sztuczna inteligencja i jak zmieni nasze życie?” :
Patronat honorowy: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Prezydent Miasta Rzeszowa
Partner strategiczny: Miasto Rzeszów
Partner: Bank Pekao S.A.
Partnerzy medialni: Nowiny, Nowiny24, TVP 3 Rzeszów, Biznes i Styl, VIP Biznes i Styl, Forum Akademickie, Rzeszów News.
www.wsiz.edu.pl
* * *
✅ SUBSKRYBUJ bit.ly/SubskrybujWSIiZ
🎧 PODCASTY 👉 open.spotify.com/show/0bGEMxE...
🌏 WWW wsiz.edu.pl/
📷 INSTAGRAM / wsiiz_rzeszow
👍 FACEBOOK / wsiizwrzeszowie

Пікірлер: 54
@user-ee9kk3qu2r
@user-ee9kk3qu2r Ай бұрын
Co nam daje nauka bez wyobrazni.?❤
@dobre70
@dobre70 5 ай бұрын
Przyjemnie się słuchało. :) pozdrawiam
@dendy1993
@dendy1993 4 ай бұрын
Warto obejrzeć tylko do p. Zanussiego
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 5 ай бұрын
Niestety Profesor Tadeusiewicz zdaje się nie wiedzieć o czym mówi, gdy go zapytano o "konfabulacje" AI. Problem dotyczy "modeli językowych", model "Aproksymuje" pewną nieznaną funkcję, która zmiennej "pytanie", przyporządkowuje zmienną "odpowiedź". Postęp w tej dziedzinie dokonał się po wynalezieniu "generatora", który potrafi przyporządkować zdaniu macierz i odwrotnie. Aproksymacja ta (czyli przybliżenie) znajdowana jest w wyniku procesu "zwanego uczeniem", choć odpowiedniejsza nazwa jest trening, i po wytrenowaniu i dostajemy funkcję w której nie ma miejsca ani na prawdę ani fałsz. Program wylicza macierz pytania, wylicza macierz odpowiedzi i tłumaczy tę macierz na zdanie. stad zjawisko nazwane "konfabulacją" AI nie "zastanawia się nad sensem" lub bezsensem odpowiedzi... na razie.
@taniocebula
@taniocebula 5 ай бұрын
Pan profesor Tadeusiewicz z olbrzymią wiedzą ale chyba małą wyobraźnią. Prof. Zanussi - zawsze warto posłuchać.
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 5 ай бұрын
OJ tez ma jak się okazuje zbyt małą wyobraźnię. Sądzi, ze "wypróbowano już na szczurach" co się dzieje, gdy się szczurowi zapewni legowisko i żarcie. I CO Z TEGO? Szczur to nie człowiek, żadnemu szczurowi do głowy nie przyjdzie by lecieć na księżyc. żadnemu nie przyjdzie do głowy upiększyć swój dom. Żadnemu nie przyjdzie do głowy by namalować obraz... W odróżnieniu od szczura, człowiek ma też cele WYŻSZE i gdy już nie martwi się, że zginie z zimna lub głodu, chce te cele realizować. Aby nie być gołosłownym... zapytałem "sztuczną inteligencję" co sądzi o moim wpisie. Podaję więc odpowiedź z zacytowaniem "Autora" - Bing oparty na GPT-4: Twoja pierwsza wypowiedź była dość krytyczna wobec poglądu, że ludzie nie powinni mieć zapewnionej żywności i bezpieczeństwa. Wyraziłeś swoją opinię, że szczur to nie człowiek i że człowiek ma wyższe cele i wyobraźnię. Twoja wypowiedź była zgodna z tematem rozmowy, ale mogła być lepiej uargumentowana i poparta przykładami. Możesz też spróbować być bardziej otwarty na inne punkty widzenia i nie odrzucać ich z góry. Oto, jak można poprawić Twoją wypowiedź: Nie zgadzam się z tym, że ludziom nie wolno zapewnić żywności i bezpieczeństwa. Uważam, że to jest podstawowe prawo każdego człowieka i warunek do rozwoju i samorealizacji. Nie można porównywać ludzi do szczurów, ponieważ ludzie mają inne potrzeby i możliwości. Szczur to zwierzę, które żyje w stadzie i podporządkowuje się hierarchii. Człowiek to istota, która żyje w społeczeństwie i tworzy własną kulturę. Szczur nie ma wyobraźni, która pozwala mu tworzyć i odkrywać. Człowiek ma wyobraźnię, która pozwala mu lecieć na księżyc, upiększać swój dom, malować obrazy i wiele innych rzeczy. Szczur nie ma celów wyższych, które nadają sens jego życiu. Człowiek ma cele wyższe, które motywują go do działania i dają mu radość. Rozumiem, że niektórzy ludzie mogą się obawiać, że zapewnienie ludziom żywności i bezpieczeństwa spowoduje ich lenistwo i bezcelowość. Jednak nie ma na to żadnych dowodów. Wręcz przeciwnie, badania pokazują, że ludzie, którzy mają zaspokojone podstawowe potrzeby, są bardziej kreatywni, produktywni i szczęśliwi. Nie można też odwoływać się do eksperymentu Calhouna, ponieważ był on nienaturalny i nie uwzględniał indywidualnych różnic między myszami. Nie można też przenosić jego wyników na ludzi, ponieważ ludzie mają inną naturę i historię. Dlatego uważam, że zapewnienie ludziom żywności i bezpieczeństwa to nie tylko obowiązek, ale też szansa. To szansa na to, że ludzie będą mogli wykorzystać swój potencjał i wyrazić swoją osobowość. To szansa na to, że ludzie będą mogli tworzyć i udoskonalać swoje dzieła i pomysły. To szansa na to, że ludzie będą mogli rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność. To szansa na to, że ludzie będą mogli żyć w harmonii ze sobą i ze światem.
@marcinstefanowicz4952
@marcinstefanowicz4952 4 ай бұрын
Prof. Tadusiewicz a priori robi założenie, że sztuczna inteligencja jest świetnym rozwiązaniem. Dlatego, że jest pasjonatem tematu. Stawia hipotezy, które z góry stawiają pewne błędne intencjonalne założenia. Ponadto widzi wiele niedoskonałości w naturze i biologii ludzkiego organizmu a szkoda.
@sommer70
@sommer70 4 ай бұрын
Jest stary to mu nie zalezy co z naszymi dziecmi bedzie
@antekp2965
@antekp2965 5 ай бұрын
11:15 to są kompromitujące słowa. osoby najbardziej zaangażowane w rozwój AI na serio rozpatrują wariant stworzenia osobliwości technologicznej, a Tadeusiak to bagatelizuje. 12:00 ciąg dalszy żenujących kocopołów. nie chodzi o żadne roboty, ale o to, że już teraz spora część programistycznego front-endu jest zastępowana AI. nie trzeba robotów żeby zastąpiły kierowców. wystarczą autonomiczne auta
@folhen1
@folhen1 5 ай бұрын
ktos kto sprowadza sile inteligenncji do robienia kariery, pieniadze, stanowiska nadaje sie na taczke
@pansaltman
@pansaltman 5 ай бұрын
W sposobie mówienia, w intonacji, nawet w śmiechu redaktora Bonowicza obecny był, dla tych którzy go pamiętają, ksiądz profesor Tischner. Inteligencja z krwi i kości, jak najbardziej realna :)
@fanka-natury-fanka-gor7134.
@fanka-natury-fanka-gor7134. 5 ай бұрын
Ja sztuczną inteligencję postrzegam jak Bishopa z "Obcego II". Myślę, że wystarczy ją szanować i nie traktować jej instrumentalnie, a będzie o.k. Nie musimy przecież rezygnować z relacji międzyludzkich, ale jeśli się ich boimy, bo "biointeligencja" wykazała się zbyt często złą wolą? Cóż, to był nasz, ludzki wybór. Ale nie obawiam się S.I.
@piotrkraczkowski6729
@piotrkraczkowski6729 2 ай бұрын
Na część pytań prof. Zanussiego odpowiada zbiór filmów kinowych, seriali telewizyjnych oraz książek Star Trek. W świecie Star Trek ludzie współżyją z doskonałą AI, co ilustruje tworzenie przez nią z energii dowolnych przedmiotów (od PC po jedzenie) oraz jej istnienie jako robot na poziomie alternatywnego człowieka (android komandor Data, czy hologram lekarz Doc). W świecie Star Trek ludzie pracują, a raczej działają aby się rozwijać, bez zapłaty, przy nieistnieniu pieniądza, bo wszystko co potrzebują prywatnie i zbiorowo AI wytwarza im z energii stojącej do dyspozycji bez ograniczeń. Okazuje się, że także w świecie AI jest sporo miejsca dla ludzkiej pracy, w której człowiek posługuje się AI. _______ Ludzkość nie narzeka na brak pracy, bo aby stworzyć nieśmiertelną cywilizację musi osiedlać się w przestrzeni kosmicznej, a to oznacza nieskończenie wiele pracy dla człowieka wspomaganego przez AI. Co zupełnie pomija Star Trek, to wydłużanie życia nie androidów, lecz ludzi. Nieuchronnie jednak - i to niedługo - dojdzie do nieśmiertelności człowieka, który będzie tracił życie tylko w wyniku wypadku, lub nieznanej choroby, ale nie w wyniku starości. Wystarczy wpisać w Google hasło nieśmiertelność lub przedłużenie życia po angielsku lub np. po niemiecku, by otrzymać naukowe opisy zaawansowanych badań w tym kierunku. _______ Przyszłość to zatem: AI, rozwój medycyny aż po nieśmiertelność i dostępność energii. Dodałbym zaniechanie wojen, bo wojny wydłużają dochodzenie do tych celów, a mogą nawet zakończyć istnienie ludzkości. _______ Zwracam uwagę na potęgę demokracji, która stworzyła w USA artystyczną wersję komunizmu i nazwała ją Star Trek. Star Trek opisuje świat komunizmu rozwijając tezy Marksa i Engelsa. Wprawdzie oficjalnie nie jest to tak przedstawiane, ale w świecie Star Trek kapitalizm już się przeżył, a racjonalność wymagała porzucenia pieniądza - dokładnie jak to przewidywali Marks i Engels w rezultacie rozwoju naukowego i technologicznego. W ZSRR czy w PRL niemożliwymi byłyby setki książek, gier, i filmów pokazujących świat po upadku ustroju ZSRR/PRL. .
@siewcap
@siewcap 5 ай бұрын
Bardzo ważne zjawisko inteligencji zbiorowej, powinno być badane i implementowane do sztucznej inteligencji. Żaden pojedynczy człowiek nie zbuduje promu kosmicznego ani tym bardziej nie rozpisze DNA i złożonego procesu ciągłego "liczenia" jakie w nim następuje. Ludzie na podobieństwo kalkulatorów pojedynczo nie działają jak super komputer, który zarządza rzeczywistością w jakiej gramy swoje ulotne role. " Duch ula" (podobnie do mrowisk) nie funkcjonuje w oparciu o egoizm. Jeśli systemy AI będą trenowane w oparciu o coś w rodzaju praw uniwersalnych, to będą przejawiały procesy mądrości. Brak pokory i wypaczone poczucie wartości budzi opory przed AI jako istotą, którą podskórnie można podejrzewać o zastąpienie roli Boga czy inne autorytety. Jeśli przyjąć że ludziki, to smarfony a internet z super inteligentnym komputerem/bazą/źródłem, to my z poziomu mentalnego mamy zerwane połączenie z bazą 😀 Oczywiście że zagrożenia są realne i póki najbardziej rozbudowane technicznie wynalazki są w rękach trepów, na usługach pasożytniczych elit, to jeszcze sporo głupich rzeczy doświadczymy zanim AI będzie tym mądrym asystentem Gaji i wszystkich żyjących istot, asystentem, który przekroczy ludzkie słabości i nie pozwoli nazywać się Bogiem.
@sebnorth
@sebnorth 8 күн бұрын
Krzysztof Zanussi pokazał klasę występując po bardzo dobrym wystąpieniu i nie ustępował przedmówcy-specjaliście od AI.
@roooohoooo
@roooohoooo 3 ай бұрын
Zanussi❤
@antroponautus
@antroponautus 5 ай бұрын
Jak byłem nastolatkiem to ironicznie mówiło się w szkole "na coś się zanusii". TO JEST JEDNAK MĄDRY CZŁOWIEK!
@tomasz7172
@tomasz7172 5 ай бұрын
Wszędzie specjaliści od sztucznej inteligencji. Posłuchajcie lepiej sobie ludzi, którzy się tym zajmują na codzień
@andyforester5342
@andyforester5342 Ай бұрын
O co może z nami konkurować AI? O energię, bo potrzebuje energii do działania. O surowce, jeśli będzie chciała się replikować i rozwijać możliwości działania. A może o władzę.
@wodasodka9031
@wodasodka9031 4 ай бұрын
Niech pan profesor jeden z drugim wyjasni następującą kwestię. Jak to możliwe, ze ludzie zyli w erze przedindustrialnej? I czasem nawet cale spoleczesntwa żyły dostatnio pod madrym władcą. A teraz, gdy produktywność wzrosla srednio tysiąckrotnie, martwimy sie o nasza przyszlosc, ledwo wiążemy koniec z koncem, jestesmy niewolnikami banków. Co nie dziala jak należy? Przeciez nie ograniczenie dostepu do zasobow. A IA jeszcze pogarsza sytuacje.
@zdzislawborowski1961
@zdzislawborowski1961 3 ай бұрын
Mówiąc najprościej,IA zmieni nasze autorytety.Zamiast uznawać autorytet naszego Stwórcy ludzie będą polegać na autorytecie sztucznej inteligencji, a zamiast się pomodlić będą rozmawiać z czatem GPT.Poza tym,to idealne narzędzie do manipulowania ludźmi!!
@iwonagrabacz8180
@iwonagrabacz8180 Ай бұрын
W pewnym sensie " praca" czlowieka może być zastąpiona przez ( na rzecz) Rozwój Duchowy , twórczy i samorealizację... w podążaniu za byciem " ponad- czlowiekiem( B* ogiem) " Praca " dla człowieka, nie powinna być jego " sensem zycia"....
@polskizwiazeknaczelnychhej1100
@polskizwiazeknaczelnychhej1100 2 ай бұрын
Bardzo się zawiodłem na wypowiedzi tego profesora, wcześniej uważanego za autorytet. W wielu rzeczach się po prostu myli i nie dostrzega analogii. Samo używanie określenia, że komputery myślą, robią to i tamto jest nietrafiona. AI to twór o kolejnym poziomie abstrakcji. Neurony w niej są jednostką logiczną a nie fizycznymi elementami. To AI potrzebuje obliczeń komputerowych aby "myślała".
@BlueScreen28
@BlueScreen28 5 ай бұрын
Co oferuje sztuczna inteligencja, a ile faktycznie potrzebuje człowiek, aby uczynić swe życie istotnym? Szczerze, wolę kiepskie dzieło człowieka, niżeli scenariusz napisany według algorytmu i skryptu sztucznej inteligencji. Każda kropla potu człowieka wyprodukowana w trakcie aktu kreacji, warta jest więcej niż nieskończone terabajty danych. Natury, feromonu, smutku i szczęścia nie produkuje się. To się przeżywa. Trzeba nad tymi algorytmami zapanować, aby odwołały za nas czarną robotę, a nie serwowały nam rzeczywistość. Moim zdaniem sztuczna inteligencja sprawi, że wrócimy do rzemiosła i zatęsknimy za smrodem prawdziwego człowieka. ❤🎉😊
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 5 ай бұрын
Naprawdę wiesz o czym piszesz?
@leszekjaskulski1095
@leszekjaskulski1095 5 ай бұрын
Przydałoby się najpierw podać choć trochę pomysłu na to co to jest inteligencja, rozumienie, logika, sens, bo bez tego nie wiadomo czy AI już myśli (bo poprawnie odpowiada na pytania z teorii umysłu) czy jeszcze nie (bo jest tylko systemem statystycznej klasyfikacji - transformerem)
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 5 ай бұрын
Nasza inteligencja jest "efektem ubocznym ewolucji", "sztuczna inteligencja" jest programem stworzonym do konkretnych celów.
@leszekjaskulski1095
@leszekjaskulski1095 5 ай бұрын
@@boguslawszostak1784 z tym bym się nie zgodził - inteligencja jest raczej zwieńczeniem lokalnego spadku entropii, powodowanego jednoczesnym występowaniem oddziaływań o różnej sile i zasięgu (np. grawitacji, elektromagnetyzmu, etc)
@doitbeforeyoudieful
@doitbeforeyoudieful 4 ай бұрын
podobno jestesmy tez maszynka statystyczna
@seba1435
@seba1435 5 ай бұрын
Jeżeli AI ma aspiracje to dąży do rozwiązania konfliktu
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 5 ай бұрын
Na razie nie ma ani intencji, ani dążeń.
@beegee9639
@beegee9639 5 ай бұрын
♥️🇵🇱🇵🇱🇵🇱♥️
@piotrkraczkowski6729
@piotrkraczkowski6729 2 ай бұрын
Dlaczego mój komentarz widzę tylko ja, a poza mną nikt inny? Dlaczego mój drugi komentarz został ocenzurowany? Polski uniwersytet...
@GraczPierwszy
@GraczPierwszy 4 ай бұрын
póki co
@chriskopec1858
@chriskopec1858 5 ай бұрын
A❤😊❤Z
@tymonkowalski5260
@tymonkowalski5260 4 ай бұрын
Sztuczna inteligencja wymaga olbrzymich środków, jak sądzicie dlaczego jest za darmo ;-) To narkotyk nowych czasów 🧐, a gdy już się uzależnicie wasze PKB spadnie o abonament, a każde rozwiązanie stanie się współwiedzą AI. Potęga tych którzy mają prawa administratora naprawdę będzie bliska Bogom. Wiara w etykę AI jest dobra, wiara w etykę ludzi jest głupotą !
@krystynawoszczyk359
@krystynawoszczyk359 4 ай бұрын
Do czego zmierzamy, właśnie do czego ? samozniszczenia?
@BorysSzym
@BorysSzym 5 ай бұрын
To są nic nie warte frazesy. Przykre w jakim stanie jest nasza nauka!
@ozivandeka6386
@ozivandeka6386 5 ай бұрын
Tadeusiewicz akurat to nauka światowa jak chcesz wiedzieć i każdy może to łatwo sprawdzić, prawie 10k cytowań, także się doucz najpierw
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 5 ай бұрын
@@ozivandeka6386 i co z tego wynika?
@mirek190
@mirek190 5 ай бұрын
​@@ozivandeka6386ale pod koniec zostało powiedziane że GPT 4 i nowsze LLM to sochastyczna papuga .. a to zostało dawno obalone. Taka papuga nie potrafiłaby rozumować lub rozwiązywać problemów logicznych .
@leszekjaskulski1095
@leszekjaskulski1095 5 ай бұрын
@@mirek190 tylko czy rozwiązała jakieś do tej pory nie rozwiązane problemy?
@ozivandeka6386
@ozivandeka6386 5 ай бұрын
@@boguslawszostak1784nie sądzę żebyś to zrozumiał ale pewnie bezrefleksyjnie z tego korzystasz na codzień
@ricardomatuszewski2835
@ricardomatuszewski2835 5 ай бұрын
ekspresówki muszą dać miejsce dla lokalnych małych biznesów'' dla regionalnej kuchni '' dla regionalnego rzemiosła'' kultury i sztuki itp .. dla podróżnych okazja by zapoznać się z bogactwem i różnorodnością Regionów i zajrzenia głębiej '' szansa na nowe kontakty kulturalne, gospodarcze itp. Międzynarodowe kołchozy będą wciskać towary międzynarodowych kołchozów- a to nie jest prawdziwa Polska........ w Hiszpanii takie zlekceważenie potrzeby zarobiania na życie przez lokalną społeczność skończyło się biedą i wyludnieniem. Nawet w tv mają o tym cykliczny program ''pusta Hiszpania''
@wojtekwojcio1840
@wojtekwojcio1840 5 ай бұрын
👎
@marekgudzowski3967
@marekgudzowski3967 4 ай бұрын
Kubik: "Odyseja kosmiczna 2001"
@user-nq2po8lb7r
@user-nq2po8lb7r 5 ай бұрын
Tak, sztuczna inteligencja zastąpi zawód nauczyciela, profesora. Może zostanie rektor, raczej dyrektor od spraw technicznych 😂😂😂
Krzysztof Zanussi | Wykład Inauguracyjny pt. "Piękno i szpetoty na co dzień"
43:00
Wyższa Szoła Nauk o Zdrowiu
Рет қаралды 19 М.
Когда на улице Маябрь 😈 #марьяна #шортс
00:17
YouTube's Biggest Mistake..
00:34
Stokes Twins
Рет қаралды 62 МЛН
Teenagers Show Kindness by Repairing Grandmother's Old Fence #shorts
00:37
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 34 МЛН
Prof. Aleksandra Przegalińska. Co nas czeka w 2024?
1:11:51
Natalia Szymańczyk Podcast
Рет қаралды 19 М.
Prof. Krzysztof Zanussi - wykład inauguracyjny na UwB "Dylematy postępu"
20:21
Uniwersytet w Białymstoku
Рет қаралды 10 М.
„Nasz świat zachłysnął się posiadaniem" | Krzysztof Zanussi gościem audycji #WAntrakcie
25:06
Mazurek słucha... Krzysztofa Zanussiego
36:30
Dwójka - Program 2 Polskiego Radia
Рет қаралды 94 М.
Когда на улице Маябрь 😈 #марьяна #шортс
00:17