Jak zrobić zakwas na przepyszny razowy żytni chleb |

  Рет қаралды 39,044

Kuchnia Pysznosci

Kuchnia Pysznosci

3 жыл бұрын

#chleb​ #chlebek​ #naśniadanie​ #przepisnazakwas
Jeśli chcesz upiec pyszny, zdrowy razowy żytni chleb musisz mieć żytni zakwas. Robienie zakwasu jest proste, choć wymaga zachowania dyscypliny czasowej i dokładności. W tym filmie pokażę jak zrobić zakwas w ilości wystarczającej na 3 bochenki chleba razowego żytniego i zapas do rozmnożenia na kolejny wypiek. Cykl ten możesz powtarzać w nieskończoność. W filmie krok po kroku bardzo dokładnie pokazuję jak robię żytni zakwas, co ważne dokarmiany tylko 1 raz dziennie - jeśli powielisz mój sposób z pewnością po 6 dniach rozpoczniesz wypiek własnego chleba!
Składniki:
1. Mąka żytnia razowa pełnoziarnista typ 2000 (używam drobno zmielonej)
2. Przefiltrowana, przegotowana i ostudzona woda
3. Słoik o pojemności 800 ÷ 1000 ml (czysty i wyparzony)
4. Dokładna waga
5. Termometr kuchenny
6. Drewniana łyżka
Zakwas należy dokarmiać codziennie przez 6 dni o tej samej godzinie - jeśli zaczynasz robić zakwas w pierwszym dniu np. o 19.00 to w kolejnych dniach musisz dokarmiać zakwas również o 19.00. Dlatego rozważnie wybierz godzinę. Nie dokarmienie zakwasu na czas spowoduje, że nie będzie już tak dobry i dojrzały jak karmiony regularnie i część drożdży może obumrzeć.
Schemat dokarmiania:
Dzień 1: 75g mąki + 75g wody = 150 g
Dzień 2: 50g zakwasu + 50g mąki + 50g wody = 150 g
Dzień 3: 30g zakwasu + 60g mąki + 60g wody = 150 g
Dzień 4: 30g zakwasu + 60g mąki + 60g wody = 150 g
Dzień 5: 60g zakwasu+120g mąki+120g wody = 300 g
Dzień 6: Zakwas gotowy:
200g zakwasu przeznaczam na chleb
60g zakwasu na zapas do lodówki
Kuchnia Pyszności to sprawdzone przepisy na pyszne jedzenie.
Dokładnie pokazuję jak, z czego i co robię - nie pomijając żadnych ważnych "drobiazgów", które decydują o końcowym sukcesie.
#zytnizakwas #zakwas #kuchniapysznosci #wiemcojem #zdrowejedzenie #chlebdomowy #chlebnazakwasie #domowewypieki #domowapiekarnia #lubiepiec
Music: biblioteka audio You Tube
Kontakt: kuchniapysznosci@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone.
Jeśli chcesz użyć fragmentów lub całości filmu zapytaj o zgodę.
Zakwas żytni na pyszny żytni razowy chleb | Mój sposób na zakwas dokarmiany tylko 1 raz dziennie

Пікірлер: 55
@lidiag7476
@lidiag7476 3 жыл бұрын
Z całym szacunkiem dla pani ale jest tyle przepisów na YouTubie ale takiego jeszcze nie widziałam nigdy odmierzanie dolewanie odrzucanie zakwasu to jest bardzo pracochłonne Gdy kiedyś robiłam zakwas dosypałam codziennie mąkę i naprawdę udał się super chyba nie skorzystam bo jest za pracochłonne Dziękuję Pani bardzo
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci 3 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz :) Zgoda, że inne filmy na YT pokazują prostszy sposób zrobienia zakwasu, ale kosztem jego jakości. Sposób pokazany przez mnie pozwala uzyskać najwyższej jakości stabilny zakwas o wysokim potencjale wzrostu. Czyli na tym zakwasie chleb będzie szybciej wyrastał i krótszy będzie czas oczekiwania na jego wzrost przed włożeniem do piekarnika. Film pokazuje łatwy i szybki sposób uzyskania dojrzałego zakwasu i dalszy sposób jego prowadzenia przy regularnym pieczeniu chleba. I wcale nie jest taki czasochłonny przy odpowiedniej organizacji :) Pozdrawiam serdecznie :)
@lidiag7476
@lidiag7476 3 жыл бұрын
@@kuchniapysznosci korzystałam z przepisu menu Dorotki zakwas na chleb żytni oraz pieczenie chleba na zakwasie gdy Zrobiłam ten chleb to wszyscy byli zachwyceni ciocia moja też robi chleb na zakwasie ale taki jeszcze nie jadła Dorotka pokazuje w jaki sposób rośnie jej chleb przez całą noc pani ma przepisy naprawdę super z których korzystam Gdyby pani chciała mogłaby pani zerknąć Nie musi pani robić z jej przepisu Dziękuję bardzo za odpowiedź
@ziuta8006
@ziuta8006 3 жыл бұрын
Filmy są dokładne krok po kroku. Na dole opis wszystkich składników. Jest to kanał pierwsza klasa. Nic nie zmieniaj kobieto. Miłego i słonecznego dnia💞
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci 3 жыл бұрын
Miło mi :) Pozdrawiam serdecznie :)
@axelotkaaxelotka5356
@axelotkaaxelotka5356 3 жыл бұрын
Wcale nie trzeba odokładać codziennie zakwasu. Po 5 dniach można piec chlebek. Jeśli się nie chce piec, zakwas przechowuje się w lodówki pod przykryciem i dokarmia chociaż 1x na tydzień ( 3 czubate łyżkami maki to 50g. i 6 łyżek wody to ok. 50g. może być i zimna woda przegotowana i termometr zbędny . Robimy to 1x w tygodniu- musi się dokarmia drożdże . Drożdże nie obumra. Jeśli się chce można również te drożdże świeże po 5 dniach karmienia za suszyć -na papierze śniadaniowy lub na papierze do pieczenia. Gdy wyschnie schować je do suchego sloika i użyć kiedy zechcemy. Słoik szerszy jest wygodniejsze gdy dokarmiamy. Pozdrawiam.
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci 3 жыл бұрын
Dziękuję :) Pozdrawiam ciepło :)
@ziuta8006
@ziuta8006 3 жыл бұрын
Jesteś kobieto cudowwwna. Dzięki. Zakwas buraczany zrobiony wyszedł pyszny. Yeraz czas na chlebek. Ratujesz me jelita. Dzięki dzięki dzięki 👍👍👍
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci 3 жыл бұрын
Cieszę się :) Pozdrawiam :)
@helenasamborska
@helenasamborska 3 жыл бұрын
Witam serdecznie ja też piioke chleb żytni na zakwasie, pozdrawiam i miłego weekendu 👍😏
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci 3 жыл бұрын
Miło :) Pozdrawiam ciepło :)
@marunio1
@marunio1 3 жыл бұрын
Swietny material.
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci 3 жыл бұрын
Dzięki :) Pozdrawiam ciepło :)
@user-un3on1rr1m
@user-un3on1rr1m 3 жыл бұрын
Dużo pracy z tym zakwasem 😂 robię w bardzo prosty sposób i wszystko się uda!! Mieszkam w Polsce ponad 6 lat i zawsze piekę chleb! Mam łatwy i szybki sposób! Chodzę do pracy więc dostosowałam wszystko do swojego życia. Powodzenia!
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci 3 жыл бұрын
Każdy ma swój sposób :) Ważne, żeby zakwas był dobry :) Pozdrawiam serdecznie :)
@crasht.m2271
@crasht.m2271 3 жыл бұрын
Robota laboratoryjna ale 100 procent Powodzenia
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci 3 жыл бұрын
Dzięki :) Pozdrawiam serdecznie :)
@edwardszadej901
@edwardszadej901 3 жыл бұрын
A co robisz z zakwasem który odbierasz ze słoika i co z nim robisz ,wyżucasz 😀👍👍👍
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci 3 жыл бұрын
Wyrzucam... Pozdrawiam :)
@gaggaggagag5929
@gaggaggagag5929 3 жыл бұрын
Kiedy będzie Przepis na chleb?
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci 3 жыл бұрын
W ciągu 10-14 dni :) Pozdrawiam ciepło :)
@ChomArektus
@ChomArektus 7 ай бұрын
(5:23) te 6g to raczej zostało na łyżce po mieszaniu ;-) (6:50) to nie jest dokarmianie, ale pomnazanie bakterii, lepiej brzmi odmładzanie zakwasu. Życie jednego pokolenia bakterii jest zdecydowanie krótsze niż doba. Liczone jest w godzinach, czasem minutach. Więc miedzy jednym a drugim odmladzaniem jest juz w zasadzie dwudzieste pokolenie.
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci 7 ай бұрын
Interesujący komentarz :) Miło :) Pozdrawiam serdecznie
@soldiersofapocalypses.o.a.2935
@soldiersofapocalypses.o.a.2935 Ай бұрын
Witam a nam wychodzi ładnie ale w środku jest delikatnie wilgotny i lepki czy to znaczy że za krótko stoi w piecu? Używam silikonowych foremek...
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci Ай бұрын
Może temperatura jest za nieco za niska - ma Pani niezależny termometr wkładany do piekarnika? Pozdrawiam
@soldiersofapocalypses.o.a.2935
@soldiersofapocalypses.o.a.2935 Ай бұрын
@@kuchniapysznosci Nie, ustawiam na 220
@soldiersofapocalypses.o.a.2935
@soldiersofapocalypses.o.a.2935 Ай бұрын
@@kuchniapysznosci to ustawie na 230
@katarzynaprzybylinska8520
@katarzynaprzybylinska8520 Жыл бұрын
W jakich proporcjach dokarmiać zakwas jeśli nie mam zamiaru po tygodniu piec chleba. W lodowce mam zakwas 60g Dziekuje za odpowiedz Pozdrawiam
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci Жыл бұрын
Po 3-4 dniach trzeba dokarmić, czyli z tych 60 g pozostawić 20 g i dokarmić 20 g maki i 20 g wody. Pozdrawiam serdecznie :)
@katarzynaprzybylinska8520
@katarzynaprzybylinska8520 Жыл бұрын
@@kuchniapysznosci a zakwas którego muszę dokarmić ma mieć temperaturę pokojowa czy prosto z lodówki mogę zakwas dokarmić Pozdrawiam
@20Zuzulec
@20Zuzulec Жыл бұрын
czy temperatura 18-19 stopni wystarczy by przeprowadzić taki proces? taka temperatura panuje u mnie w domu i żona nie zezwala na wiecej 🤣. Czy ma Pani u siebie filmik jak kontynuować pracę z tymi 50g zakwasu by wyrósł nowy? dodatkowe pytanie po edycji komentarza. W przepisie pod filmem podała Pani, że tylko w piąty dzień 120g mąki, a na filmie dodaje Pani dwa razy 120g. To jakiś błąd czy to 6ty dzień?
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci Жыл бұрын
Jeśli w temperaturze 18-19 stopni zakwas podwoi objętość to będzie OK. Jak nie to jest za zimno. Obejrzałam film: w 5 dniu w kroku 7 w minucie 13:51 dodaję tylko raz 120 g mąki. Pozdrawiam :)
@jacula9812
@jacula9812 Жыл бұрын
Czy mąka typ 2000 żytnia jest mąka razową?
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci Жыл бұрын
Typ 2000 może być razowy (czyli ziarna zmielone tylko raz) lub średnio lub drobno zmielone. Więc nie każda mąka 2000 jest razowa :) Pozdrawiam :)
@halinakowalska143
@halinakowalska143 3 жыл бұрын
Po co tyle mierzenia i termometrów wystarcz mąka ciepła woda i gotowe ale pani chce się długo bawic
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci 3 жыл бұрын
To nie kwestia zabawy, ale jakości zakwasu i jego dojrzałości. Od jakości zakwasu zależy jakość chleba, aromat, gęstość, struktura i to coś nieuchwytnego, co decyduje o tym, że chleb zachwyca lub nie :) To tak jak z każdym innym przepisem - wystarczy zmienić proporcje wody do maki i wychodzi nie to co trzeba. Przy zakwasie ważna jest jeszcze temperatura wody. Powtarzalnego zakwasu o takich samych parametrach nie uzyska się bez wagi i termometru co potwierdzi każdy piekarz. A jak się piecze chleb w domu to po to, aby był najwyższej jakości, więc warto poświęcić te 5-7 minut dziennie na ważenie i mierzenie temperatury by w rezultacie mieć perfekcyjny zakwas i zachwycający smakiem i aromatem żytni chleb :) Ale każdy robi jak lubi :) Pozdrawiam ciepło :)
@gracemarek6770
@gracemarek6770 3 жыл бұрын
Jak ożywić zakwas do następnego pieczenia
@dorusiao.1496
@dorusiao.1496 3 жыл бұрын
Wystarczy większy słoik i nie trzeba wyrzucać cennego zakwasu, a nadwyżkę podarować koleżance. I bez przesady z tą aptekarską precyzją, po tylu dniach powtórzeń można już zaufać miarkom bez wagi
@dorusiao.1496
@dorusiao.1496 3 жыл бұрын
@@gracemarek6770 wystarczy dokarmić dzień wcześniej i postawić w cieple
@robertswietochowski6452
@robertswietochowski6452 Жыл бұрын
Film się pojawił 2 lata temu ale jeszcze nikt nie zauważył, że w tym procesie nie występują prawie żadne drożdże hahahahah zakwas to dzieło bakterii (Jakich? Ano kwaszących! Czyli bakterii kwasu mlekowego. Inaczej Lactobacteriaceae) a nie drożdży. Dlatego mówimy chleb na zakwasie. Taka mała uwaga :)
@dariuszflisiak7372
@dariuszflisiak7372 3 жыл бұрын
Tył PLN
@arcz2i
@arcz2i 3 жыл бұрын
Po co ta folia jak Mona dać zwykła zakrętkę. Zabrakło najważniejszego : w jakie temperaturze ma rosnąć.
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci 3 жыл бұрын
Temperatura pokojowa, 22-23° C Pozdrawiam serdecznie :)
@piotrskolimowski59
@piotrskolimowski59 3 жыл бұрын
Ważenie i mierzenie jak w aptece.
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci 3 жыл бұрын
Jak rezultat końcowy ma być powtarzalny, a nie przypadkowy, to tylko tak... Pozdrawiam serdecznie :)
@piotrskolimowski59
@piotrskolimowski59 3 жыл бұрын
@@kuchniapysznosci . Jak duże ma znaczenie np. dwa gramy więcej lub mniej zakwasu , mąki, wody? Jak np. 50 lat temu ludzie sobie radzili, gdy nie było wag elektronicznych? Moja babcia piekła chleb w glinianym piecu chlebowym i nie używała tak dokładnej wagi, a mimo tego chleb wychodził powtarzalny. Ja piekę chleb od ponad 20 lat i nie stosuję wagi, tylko moją miarką jest miseczka, a mimo to chleb jest powtarzalny i bardzo smaczny. Co Oczywiście piekę w prawdziwym piecu chlebowym i trochę większe ilości chleba.
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci 3 жыл бұрын
Mając takie doświadczenie to nic dziwnego :) Jak ktoś piecze chleb od lat to od razu wie, czego dodać i ile, bo ma doświadczenie i tzw. nosa. Ale niektórzy tak nie mają i też muszą sobie radzić :) Pozdrawiam serdecznie :)
@ESkamr
@ESkamr Жыл бұрын
z tą wagą i termometrem to lekka przesada, to nie jest laboratorium. Odmierzanie łyżkami spokojnie wystarczy. A tak na marginesie to w miseczce łatwiej się robi zakwas i absolutnie się go nie przykrywa plastikiem !!!!!!!!! nasączonym chemią.
@jjpolak4899
@jjpolak4899 3 жыл бұрын
Po co dosypujesz mąkę ,jeśli wyrzucasz codziennie część zakwasu, to ile potrzeba mąki aby uzyskać 200 g zakwasu .Chyba dostałaś emeryturę za ten sposób robienia zakwasu .wychowałem się na prawdziwym chlebie na zakwasie , ale takiego laboratorium nie widziałem u mojej Mamy.Szkoda czasu na takie bawienie się.juz idę kupić chleb do GS..
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci 3 жыл бұрын
Gdyby zakwas nie był wyrzucany, to po 6 dniach byłoby kilka kilogramów zakwasu - w piekarni się nie wyrzuca, bo tam produkują tony chleba codziennie, ale w domu, jak chleb piekę raz w tygodniu... To dopiero byłoby marnotrastwo... Pozdrawiam serdecznie :)
@jjpolak4899
@jjpolak4899 3 жыл бұрын
@@kuchniapysznosci dzieki ,ale nie przekonałaś mnie ,bo skąd po 6 dniach masz kilka kilogramów zakwasu ,
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci 3 жыл бұрын
Więc policzmy, według schematu z filmu, bez wyrzucaniu zakwasu: 1 dzień: 75 g wody + 75 g mąki = 150 g zakwasu 2 dzień: 150 g zakwasu + 150 g widy + 150 g mąki = 450 g zakwasu 3 dzień (tu zmiana proporcji dokarmiania): 450 g zakwasu + 900 g wody + 900 g mąki = 2250g zakwasu 4 dzień (proprocje jak w 3 dniu): 2250 g zakwasu + 4500 g wody + 4500 g mąki = 11 250g czyli około 11 kg, a to dopiero 4 dzień... W piekarni to nie problem, bo produkują setki kg chleba, ale w domu... A jak chcemy zrobić 3 bochenki jak w filmie.... Pozdrawiam serdecznie :)
@pannikt7071
@pannikt7071 Жыл бұрын
Ten sam efekt uzyskuję bez wyrzucania zakwasu. Do wytworzenia pełnego zakwasu chlebowego wystarcza mi 3-4 dni w zależności od temperatury. Z całości zakwasu (1250g ) odbieram 50 g zakwasu do następnego rozmnażania, a 1200 g zakwasu używam do wypieku chlebów (3 sztuki.). Jaki sens jest wyrzucać ponad połowę wyrobu? Skąd tak głupi pomysł i bez obrazy droga pani. Zakwasu nie trzyma się w lodówce, bo zmieniają się proporcje dzikich drożdży w stosunku do bakterii kwasu mlekowego i octowego, a to nie jest wskazane. Nadmiar zakwasu można wysuszyć poprzez dodanie maki żytniej i przetarcia jej z zakwasem, aż uzyska się suchą masę - starter.
@kuchniapysznosci
@kuchniapysznosci Жыл бұрын
Dobre uwagi. Nie bierze jednak Pan pod uwagi, że niektórzy wolą chleb bardziej puszysty, wtedy potrzeba więcej drożdży. Pozdrawiam :)
@pannikt7071
@pannikt7071 Жыл бұрын
@@kuchniapysznosci Droga Pani, właśnie o to chodzi, że trzymając zakwas w lodówce traci Pani dzikie drożdże, a wzrasta Pani ilość bakterii kwasu mlekowego, a zwłaszcza kwasu octowego. Stąd kwaśny, octowy zapach. Wyrzucając część zakwasu pozbywa się Pani bakterii, a dokarmiając nową porcją zwiększa ilość dzikich drożdży. Polecam zrezygnować z lodówki. Proponuję zrobić nowy zakwas od początku. Aby przygotować nową porcję zakwasu na chleb, wsypuje Pani 50 g startera i dodaje kolejno 100 g mąki i 125 g wody - pierwszy dzień. Na drugi dzień po 200 g i trzeci po 300 g. Uzyskuje Pani w ten sposób 1250 - 1275 g zakwasu z czego 50 - 75 g odkłada na starter (dodać mąki żytniej i przetrzeć. Otrzymuje Pani takie granulki. Można go lekko jeszcze podsuszyć w pudełku trzymając na grzejniku. Otrzymuje Pani tzw. starter. Otrzymany tak zakwas jest naturalny, bez wyraźnego octowego zapachu. Jest on ledwie wyczuwalny i tak ma być. Chleb po wypieczeniu jest lekko wilgotny, skórka lekko chrupiąca. Wewnętrzna struktura jest bardzo dobra. Ten sposób wykorzystuję na podstawie porad piekarza z 40 letnim doświadczeniem, bo sam nie jestem piekarzem. P.S. Zapomniałem dodać, że używam tylko mąki pszennej razowej 1850, orkiszowej oraz żytniej 2000.
Каха заблудился в горах
00:57
К-Media
Рет қаралды 5 МЛН
Fast and Furious: New Zealand 🚗
00:29
How Ridiculous
Рет қаралды 24 МЛН
- А что в креме? - Это кАкАооо! #КондитерДети
00:24
Телеканал ПЯТНИЦА
Рет қаралды 8 МЛН
Zakwas  kwas piekarski  sourdough Co jest ważne ? Odc 1
26:34
Piekarz Bogdan Smolorz
Рет қаралды 181 М.
Zakwas do wypieku chleba I Kucharski to dobre!
7:37
Kucharski to dobre!
Рет қаралды 62 М.
Zakwas żytni do pieczenia chleba 🍞To prostsze niż myślisz!
9:30
CHLEB WŁASNEGO WYPIEKU NIE UWIERZYSZ JAKIE TO PROSTE
18:54
Kobieta z zachodu
Рет қаралды 203 М.
Chleb na zakwasie. Jak działa na organizm i zdrowie jelit
9:21
Dr Bartek Kulczyński
Рет қаралды 125 М.
Chleb orkiszowy na zakwasie w 15 minut - przepis
20:01
Mateusz Pęcak
Рет қаралды 92 М.
Własny starter zakwasu. Suszenie Fazy 4 z kwasu pełnego. Odc 2
14:26
Piekarz Bogdan Smolorz
Рет қаралды 46 М.
Каха заблудился в горах
00:57
К-Media
Рет қаралды 5 МЛН