Kurs Arduino #6: Przyciski - Prawidłowe podłączenie i obsługa

  Рет қаралды 65,819

KoValsky majstruje

KoValsky majstruje

5 жыл бұрын

Zapraszam Was na szósty odcinek kursu poświęconego platformie Arduino. Dziś zajmiemy się mikroprzyciskami. Omówię ich podłączenie i prawidłową obsługę. Pokażę jak wyeliminować zjawisko drgania styków.
Pobierz materiały: drive.google.c...
Muzyka:
Kai Engel
/ anton-stanislavovich-f...
Track: Diamond Eyes - Flutter [NCS Release]
Music provided by NoCopyrightSounds.
Watch: • Diamond Eyes - Flutter...
Free Download / Stream: ncs.io/FlutterYO
#Arduino #Elektronika

Пікірлер: 71
@KoValskyDIY
@KoValskyDIY 5 жыл бұрын
Co chciałbyś zobaczyć na kanale? Zaproponuj film! goo.gl/forms/FVNSl7Kl5HBA5O5v2 Harmonogram filmów: docs.google.com/document/d/13y8mEN23LQO7ksqv7mo_-0OWYQ70Xn42O2RxoseCyx0/edit?usp=sharing
@mateuszpawlak4589
@mateuszpawlak4589 5 жыл бұрын
Bardzo fajny poradnik, dzięki!
@damianpawela2694
@damianpawela2694 2 жыл бұрын
Świetna seria o Arduino, naprawdę mistrzowska. Jeśli jednak chodzi o nazewnictwo funkcji to ze względu na czytelność kodu należy nazywać każdą funkcję inaczej, zgodnie z zadaniem jakie ma wykonać. To, że kompilator zinterpretuje sobie funkcje o tej samej nazwie poprawnie nie znaczy, że programista któremu przyjdzie pracować na naszym kodzie też sobie poradzi tak dobrze.
@Oelngatikameie
@Oelngatikameie 5 жыл бұрын
dodawaj czescie filmy, duuzo czesciej! Jestes jedynym t na YT Polskim ktory ma tak profesjonalne filmiki więc nie zmarnuj potencjalu i ciągnij ile idzie!
@muhaddm
@muhaddm 5 жыл бұрын
6:50 (około) jest niedopowiedzenie/błąd po wciśnięciu przycisku nie zmienia się stan na przeciwny ale póki trzymamy przycisk to cały czas następują zmiany. A więc działanie nawet idealnego przycisku (bez drgań styków) przy takim programie też wykaże przypadkowość po jego zwolnieniu. Otrzymaliśmy w ten sposób "generator przypadkowego stanu" zależny od prędkości procka i długości przytrzymania przycisku :D
@astrozabawa2389
@astrozabawa2389 5 жыл бұрын
No ,doczekam się tych silników krokowych. Jak zawsze krótko i zwięźle, tak dalej.
@maciejkrasuski
@maciejkrasuski Жыл бұрын
Fajna seria: duża wiedza w temacie uC i bardzo dobre umiejętności przekazywania wiedzy. Gratulacje. Jeśli autor chciałby coś poprawić, to powinien nieco popracować nad techniką programowania - tu są *drobne* mankamenty. Używa stałych HIGH/LOW (rzeczywiście typu bool) - za chwile bezgłośnie wymienia je boolami bez słowa komentarza... Raz sztywno przyrównuje warunki do stałych, raz to pomija... Oczywiście wszytko to można, bo wszędzie jest bool, ale początkujący może się zgubić, a inne stałe jakich użyje nie będą bool i już tak słodko nie będzie... Tego mi zabrakło - ot takie drobne niekonsekwencje.
@mirosawkowalczyk3378
@mirosawkowalczyk3378 5 жыл бұрын
Bardzo dobry przykład dla początkujących.
@julianrogalski5889
@julianrogalski5889 5 жыл бұрын
Świetny film rób jak najwięcej tego typu filmów
@michalmisztal9657
@michalmisztal9657 3 жыл бұрын
Świetny kanał
@darogablyat6012
@darogablyat6012 5 жыл бұрын
Mordo Sub leci od razu oby tak dalej!!!
@lukaszstacholkusz5343
@lukaszstacholkusz5343 5 жыл бұрын
Witam zostawiam pierdoły 👍 Pozdrawiam z Olkusza 🙋 Mój pomysł to podłączenie serwomechanizmów do arduino jako wskazówki zegara i temperatury. Serwo (sg90) pierwsze wskazuje godzinę drugie minuty 3 sekundy a 4 temperaturę do tego płytka (Tiny RTC I2C) na dodatek serwo wychyla się tylko o 90' . Zakres temp. to od +10' do +40' zakres zegara to 12 godzinny.
@Eryk-gt4zg
@Eryk-gt4zg 5 жыл бұрын
Czekam na więcej poradników z arduino
@Pompek47
@Pompek47 5 ай бұрын
Mam pytanie odnośnie kodu w 6:13.: Czy w tym kodzie, przy wciskaniu przycisku, zachodzi efekt bouncingu, którego obserwując zachowanie wbudowanej w arduino diody LED nie widać, z tego powodu, że te drgania zachodzą tak szybko w tak krótkim czasie, że nasze oko ich (czyli migania diody) nie widzi, a dopiero późniejsza modyfikacja kodu, eliminuje programowo to zjawisko?
@mikchall4391
@mikchall4391 5 жыл бұрын
Trochę szkoda, że nie wspomniałeś o sprzętowej eliminacji debouncingu przy użyciu kondensatora.
@kubeksrubek8346
@kubeksrubek8346 6 ай бұрын
Kurde, siedzie juz kilka razy z rzedu kilka godzin i nie moge tego zrobic. Chce uzyc zwykłej ledy zamiast tej wbudowanej, i zrobiłem wszystko dobrze (tak mi sie wydaje) ale itak mi to nie działa. Tutaj jest kod: int buttonPin = 2; bool state =0; int delayTime = 20; int ledPin =9; void setup() { // put your setup code here, to run once: pinMode (buttonPin, INPUT_PULLUP); pinMode (ledPin, OUTPUT); } void loop() { // put your main code here, to run repeatedly: if (isButtonPressed (buttonPin)) { state =!state; digitalWrite(13,state); delay(200); } } bool isButtonPressed (int button) { if (digitalRead(button) == LOW) { delay (delayTime); if (digitalRead(button) == LOW) { return true; } } return false; }
@by_ra
@by_ra 2 жыл бұрын
Cześć! Obejrzałem już kilka Twoich filmików i uważam, że dobrze tłumaczysz, w sposób, który łatwo zrozumieć! Trafiłem na Twoje filmy, ponieważ mam problem, którego rozwiązania szukałem w tym odcinku, jak i w odcinku o diodach RGB i nie udało mi się / nie zrozumiałem odpowiedzi. MIanowicie - mam podświetlany przycisk chwilowy, który ma pięć pinów: "+" i "-" do poświetlenia NC1, N01 i C1 - z tego co zrozumiałem z budowy przycisku, to NC1 i C1 są odpowiedzialne za działanie przycisku, nie wiem natomist co zrobić z N01... Pytanie jakie mam to: 1. Jak połączyć taki przycisk z Arduino Uno Leonardo, żeby komputer widział to jako klawiaturę 2. Czy da się podłączyć zasilanie z płytki Arduino do tego przycisku, żeby był cały czas podświetlony? Opis pewnie nie jest zbyt jasny... mogę podesłać więcej detali na maila, czy discorda ;)
@grzesiotmr
@grzesiotmr 3 жыл бұрын
Dobry poradnik łapka w górę. Ostatni kod mi działa poprawnie, tylko jak napiszę kod do czujnika odległości hc sr04 i chce go włączyć napisanym uprzednio kodem do przycisku to mi wyskakują błędy
@FloR-eg5lx
@FloR-eg5lx 4 жыл бұрын
a można zrobić coś takiego że jak naciśnie się mikro przełącznik to będzie to równo znaczne z naciśnięciem lewego przycisku myszy?
@marcin4898
@marcin4898 5 жыл бұрын
Witam. Widziałem w sieci, że można podłączyć się za pomocą arduino do zegarów samochodowych . Konkretnie pod symulator . Czy dużo jest z tym pracy, żeby to zaprogramować??
@0xy420
@0xy420 3 жыл бұрын
Dzięki fimikowi zczaiłem się, że jest przycisk włączający i wyłączający ;d w sensie, że nie zawsze wciśnięcie przycisku coś włącza
@satan8680
@satan8680 2 жыл бұрын
Hej mógłbym prosić o pomoc w wykonaniu naprawdę prostego programu? Nie ogarniam za dużo z tego, a i w internecie nic nie mogę znaleźć
@KoValskyDIY
@KoValskyDIY 2 жыл бұрын
Napisz do mnie na askkovalsky@gmail.com, może będę w stanie pomóc.
@yoooooo903
@yoooooo903 5 жыл бұрын
Co z silnikami królowymi??? Kiedy? Pozatykają super film
@arektwo1005
@arektwo1005 5 жыл бұрын
Szacun. Mógłbyś omówić ć czy możliwe jest zaprogramowanie arduino (np mega) tak aby losowo zapalała się jedna z np 24 lampek-mikrostyków . Po naciśnięciu mikrowyłącznika-lampki zapala się następna itp. Program zlicza średni czas reakcji dla np 20 prób lub odwrotnie zlicza wyłączenia w zadanym czasie t np 2 minut. Pozdrawiam Arek
@dawid1992xd11
@dawid1992xd11 2 жыл бұрын
Cześć. Mam pytanie w związku z projektem, który zamierzam zbudować. Jak obsługiwać takie włączniki, które są oddalone o 10, 30 a nawet 100m? Przy okazji trzeba rozwiązać problem zakłóceń na długim przewodnie, pochodzących od urządzeń przemysłowych które są na Hali produkcyjnej. Pomożesz jakoś?
@KoValskyDIY
@KoValskyDIY 2 жыл бұрын
Niestety nie jestem w stanie z tym pomóc. Najlepiej będzie jeśli dołączysz do jakiejś grupy o tematyce elektronicznej na Facebooku, tam na pewno ktoś pomoże.
@Filip-un2hx
@Filip-un2hx 4 жыл бұрын
Niemożna dodać jakiegoś kondensatora na przycisku???
@xddd2870
@xddd2870 5 жыл бұрын
ja licze na film z LCD z magistralą I2C
@1xXRaNDoXx1
@1xXRaNDoXx1 4 жыл бұрын
Witam, gdy po wprowadzeniu kodu "int buttonPin = 2; bool state = 0; int delayTime = 20; void setup() { // put your setup code here, to run once: pinMode(buttonPin, INPUT_PULLUP); pinMode(LED_BUILTIN, OUTPUT); } void loop() { // put your main code here, to run repeatedly: if(digitalRead(buttonPin) == LOW) { delay(delayTime); if(digitalRead(buttonPin) == LOW) { state = !state; digitalWrite(13, state); delay(200); } } }" klikam na przycisk, to dioda faktycznie zaczyna świecić, ale po ponownym kliknięciu już nie reaguje, wie ktoś może jaka jest ku temu przyczyna? Pozdrawiam /Adrian
@tekken999999
@tekken999999 4 жыл бұрын
Kod jest ok. U mnie działa jak należy. Pozdrawiam
@gustavofring3347
@gustavofring3347 3 жыл бұрын
no spoko że się odniosłeś jakoś do tamtych komentarzy ale czy nie łatwiej było by poprostu odpowiedzieć na te komentarze pod filmem?
@electronical_matrix
@electronical_matrix 4 жыл бұрын
5:45 - dlaczego ? A gdyby było więcej diod ? 9:54 - nie rozumiem. Na górze w deklaracjach czy jak to się tam nazywa napisano: int buttonPin=2; ale już w sprawdzaniu wartości zmiennej bool w nawiasie jest int button W takim razie sprawdzamy buttonPin czy tworzymy i sprawdzamy nową zmienną button ?
@KoValskyDIY
@KoValskyDIY 4 жыл бұрын
1. Jeśli do jednego pinu podłączyłbyś więcej diod, to wszystkie by się zapaliły bo to ten sam obwód. Przy podłączaniu zewnętrznych diod, trzeba pamiętać o użyciu zewnętrznego rezystora ograniczającego prąd. Używam wbudowanej diody, która jest fizycznie połączona z pinem 13, bo tak jest mi wygodniej. 2. Zauważ proszę że int button to parametr funkcji. Funkcja oczekuje, że wpiszę się do niej liczę typu int. Ta liczba ma nazwę button, która jest dostępna tylko dla tej jednej funkcji. W linijce 13 funkcja jako argument otrzymuje buttonPin. Czyli do funkcji przekazujemy samą wartość buttonPin (czyli 2) i teraz w funkcji parametr button ma wartość 2 i na nim wykonują się operacje. Może poczytaj w Internecie jak działa przekazywanie parametru przez wartość w C++.
@electronical_matrix
@electronical_matrix 4 жыл бұрын
@@KoValskyDIY Ogólnie średnio to rozumiem. Do tej pory siedziałem w Bascomie i chciałem zacząć powoli przesiadać się na C a w międzyczasie liznąć ciut Arduino, ale nigdzie nie mogę znaleźć jakiegoś przystępnego kursu.
@KoValskyDIY
@KoValskyDIY 4 жыл бұрын
@@electronical_matrix Jeśli chodzi o same zasady języka, to mogę polecić świetną książkę "Opus magnum C++11. Programowanie w języku C++". A jeśli chodzi o samo Arduino, to zobacz sobie poradniki na Forbot.
@szymonon1784
@szymonon1784 5 жыл бұрын
Skąd czerpiesz badz polecasz czerpac wiedze o pisaniu programów(mozliwosciach,funkcjach,regułach i ogólnie)arduino mikrokontrolery itp,
@KoValskyDIY
@KoValskyDIY 5 жыл бұрын
Szymon0260 06 Studia, książki i Internet. Jeśli umiesz dobrze jakiś język programowania to znacznie łatwiej nauczyć się innego.
@szymonon1784
@szymonon1784 5 жыл бұрын
KoValsky majstruje jakies pozycje ksiazkowe polecasz? Jezyk C czy c# na poczatek lepszy?
@KoValskyDIY
@KoValskyDIY 5 жыл бұрын
Zależy co chcesz zrobić. Jeśli interesujesz się elektroniką, to mikrokontrolery programuje się raczej w C. Jeśli chciałbyś napisać jakąś aplikację okienkową na komputery to chyba najpopularniejsza jest Java i C#. Jeśli chcesz iść w kierunku webdev to JavaScript. Jest wiele języków. Który najlepszy? Wszystko zależy od Twoich preferencji. Osobiście polecam jakieś tutoriale w Internecie. Czytanie książki bez samodzielnego klepania kodu niewiele Cię nauczy.
@jakubbochenek9203
@jakubbochenek9203 3 жыл бұрын
Czy jest gdzieś napisane gdzie kupić elementy potrzebne do poszczególnego odcinka?
@KoValskyDIY
@KoValskyDIY 3 жыл бұрын
Większość rzeczy kupisz w dowolnym sklepie elektronicznym (Botland/AVT/TME/Kamami i oczywiście Allegro)
@grzesiotmr
@grzesiotmr 4 жыл бұрын
Dobry odcinek ;) A nie dajesz rezystora między między arduino a przycisk ?
@KoValskyDIY
@KoValskyDIY 4 жыл бұрын
Jeśli włączę wewnętrzny rezystor podciągający w mikrokontrolerze, to nie ma takiej potrzeby.
@piotrdolin4789
@piotrdolin4789 2 жыл бұрын
@@KoValskyDIY czy każde Arduino ma wewnętrzny rezystor? nawet mini?
@KoValskyDIY
@KoValskyDIY 2 жыл бұрын
@@piotrdolin4789 O ile się nie mylę, to wszystkie 8-bitowe AVR mają wbudowane rezystory.
@kudaty5535
@kudaty5535 5 жыл бұрын
Jak zrobić na przycisk wyłączenie ekranu po I2C ?
@yoooooo903
@yoooooo903 5 жыл бұрын
Poza tym będą może jakieś projekty arduino??? Np zamek do drzwi z arduino nano??
@KoValskyDIY
@KoValskyDIY 5 жыл бұрын
Będą. Myślałem o lokalizatorze GPS/GSM do samochodu. Można zrobić radio z RDS. Nie mogę obiecać kiedy, bo z regularnym wrzucaniem i częstością filmów na kanale jest u mnie słabo.
@konserwatordrewna9739
@konserwatordrewna9739 5 жыл бұрын
@@KoValskyDIY bardzo dobry pomysł . Jesteś mega profesjonalny i widać że to co robisz ma sens. Pozdrawiam serdecznie. Trzymaj się .
@zibi_1361
@zibi_1361 4 жыл бұрын
Ja też mam oczekiwanie związane z zamkiem. Zdarza się po wyjściu z domu dylemat - zamknąłem drzwi czy też nie. Byłoby świetnie gdyby drzwi (stykiem) łączyły się przez BT z telefonem i sygnalizowały dźwiękiem stan otwarcia
@odokado2474
@odokado2474 5 жыл бұрын
Ma ktoś z was jakiekolwiek linki w których można zbudować komputer pokładowy zawierający takie rzeczy jak barometr, zyrskop etc oparte o płytkę uno¿
@odokado2474
@odokado2474 5 жыл бұрын
Albo chociaż jak samemu zbudować taki komputerek podobny do arduino
@airexpertdrop
@airexpertdrop 4 жыл бұрын
Nadal nie rozumiem jak zrobić animację na ekranie
@yoooooo903
@yoooooo903 5 жыл бұрын
Nie łatwiej było by zmieżyć ilość naćśnieć (mierzonych przez Arduino przy jednym naciśnięciu) na dąną ilość Czasu np 5 naciśnięć w 1 sekundę i odjąć Te cztery przy następnych naciśnięciu . Oczywiście dokładniej byłoby zmierzyć średnią .Ten program był by zawodny ale prostszy.albo zmierzyć czas w jaki człowiek jest w stanie nacisnąć i ilość zmierzonych naciśnięć po czym je odjąć na tą jednostkę czasu i gdy przycisk jest naciśnięty
@karolku3136
@karolku3136 5 жыл бұрын
"Zawody, ale prostszy".Chyba każdy woli "trudniejszy," ale pewny. W bardziej rozbudowanym programie pasowało by i tak przycisk zrobić na przerwaniu.
@yoooooo903
@yoooooo903 5 жыл бұрын
@@karolku3136 ale zobacz, morze jest zawodniejszy ale ma taki plus że przy szybszym naciskaniu przycisku masz mniejszy margines błędu
@patryk1538
@patryk1538 10 ай бұрын
Nie rozumiem w tym "if" tego digitalRead(buttonPin) == LOW. Dlaczego LOW to wciśnięty, a nie HIGH? Przecież LOW to stan niski i powinno być chyba Ala niewcisnietego przycisku ....
@97rafko
@97rafko 9 ай бұрын
W zależności od podłączenia będzie to LOW lub HIGH. Jeśli pin, którego stan chcesz odczytać podłączony jest do GND to jego stan to LOW, jeżeli do 5v to jego stan to HIGH. Z rezystorem pull-down wciśnięcie przycisku daje HIGH, a z rezystorem pull-up wciśnięcie daje LOW, bo domyślnie obwód idzie do GND.
@97rafko
@97rafko 9 ай бұрын
2:43 jest to fajnie rozrysowane
@zp8244
@zp8244 Жыл бұрын
duży plusik ++++++++++++++
@nikolawojtowicz976
@nikolawojtowicz976 5 жыл бұрын
Masz podobny głos do plkd
@pje_
@pje_ 2 жыл бұрын
DLACZEGO WSZYSCY MAJĄ PRZYCISKI 4 WYPROWADZENIOWE A JA MAM 2 WYPROWADZENIOWY
@wioleta805
@wioleta805 5 жыл бұрын
Jaki to zestaw arduino ?
@KoValskyDIY
@KoValskyDIY 5 жыл бұрын
Płytka Arduino Uno R3, części dokupuję sam.
@yoooooo903
@yoooooo903 5 жыл бұрын
zrobisz film o raspberry pi??? warte nauczenia
@KoValskyDIY
@KoValskyDIY 5 жыл бұрын
Pomyślę nad tym.
@yoooooo903
@yoooooo903 5 жыл бұрын
@@KoValskyDIY super
@yoooooo903
@yoooooo903 5 жыл бұрын
Cześć co u ciebie???
@KoValskyDIY
@KoValskyDIY 5 жыл бұрын
Wszystko po staremu.
@stevedelosta5356
@stevedelosta5356 5 жыл бұрын
slabo widac.
Kurs Arduino #1: Wstęp - Jak zacząć przygodę z Arduino (od podstaw)
12:38
Kids' Guide to Fire Safety: Essential Lessons #shorts
00:34
Fabiosa Animated
Рет қаралды 12 МЛН
لااا! هذه البرتقالة مزعجة جدًا #قصير
00:15
One More Arabic
Рет қаралды 51 МЛН
Вы чего бл….🤣🤣🙏🏽🙏🏽🙏🏽
00:18
Practical Things episode 13 - Arduino - the Beginnings
12:44
Adam Śmiałek
Рет қаралды 91 М.
Wielozadaniowość w Arduino - funkcja millis bez delay
9:45
Damian Orzechowski
Рет қаралды 10 М.
Forget WiFi! This Wireless Method is WAY Better?
12:14
GreatScott!
Рет қаралды 546 М.
6 Horribly Common PCB Design Mistakes
10:40
Predictable Designs
Рет қаралды 189 М.
Уроки Ардуино. ПИД регулятор
28:57
Заметки Ардуинщика
Рет қаралды 462 М.
Top 5 Beginner PCB Design Mistakes (and how to fix them)
12:52
Altium Academy
Рет қаралды 213 М.
Как настроить камеру хоп-ап
1:00
TimToker
Рет қаралды 1,8 МЛН
Yanlışlıkla Telefonumu Parçaladım!😱
0:18
Safak Novruz
Рет қаралды 7 МЛН
Kumanda İle Bilgisayarı Yönetmek #shorts
0:29
Osman Kabadayı
Рет қаралды 4,1 МЛН