Tomáš Mančal - Werner Heisenberg: magický krok ke kvantové mechanice (MFF-PMF 8.12.2022)

  Рет қаралды 10,707

LLionTV

LLionTV

Жыл бұрын

Milí studenti, vážení přátelé! Také v roce 2022 probíhá tradiční (letos 52.) podzimní cyklus přednášek z moderní fyziky pro středoškoláky i širší veřejnost, tentokrát na téma SLAVNÉ FYZIKÁLNÍ ŠKOLY 20. STOLETÍ, přičemž první tři spojuje podtéma KODAŇSKÁ ŠKOLA KVANTOVÉ TEORIE a dvě lednové lze zahrnout podtématem BRITSKÁ ŠKOLA MATEMATICKÉ RELATIVITY.
Zde je záznam třetí přenášky z 8. 12. 2022:
Werner Heisenberg: magický krok ke kvantové mechanice.
První kompletní formulace moderní kvantové mechaniky spatřila světlo světa v roce 1925 v článku O novém kvantově teoretickém významu kinematických a mechanických vztahů Wernera Heisenberga. Občas je tento článek považován za dílo mystického vnuknutí, jehož původu nelze porozumět. V této přednášce se pokusíme ukázat, že s vhodným vysvětlením, jsou hlavní myšlenky práce nejen relativně srozumitelné, ale naopak dokonce vhodné pro laický úvod do kvantové mechaniky.
Přednáší:
doc. Mgr. Tomáš Mančal, Ph.D. (Fyzikální ústav Univerzity Karlovy, MFF UK).
hermione.karlov.mff.cuni.cz/to...
Tyto přednášky (pořádané Ústavem teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy) se konají opět na obvyklém místě v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji, V Holešovičkách 747/2, Praha 8 (doprava: stanice linky C metra "Nádraží Holešovice" a pak druhá zastávka "Kuchyňka" autobusem č. 201 nebo "Pelc Tyrolka" autobusem č. 187 - hned za mostem přes Vltavu) ve velké posluchárně číslo T2 v přízemí atriového objektu "T", vždy ve čtvrtek od 18:15, zpravidla jednou za čtrnáct dní.
(zdroj anotace: utf.mff.cuni.cz)
Plán přednášek visí na adrese:
utf.mff.cuni.cz/popularizace/PMF/
** Omluva za chybně vloženou jmenovku v čase 1:35:50 **
Na pozici 1:35:50 je nesprávná jmenovka, správně tam má být uvedeno "prof. Pavel Cejnar" a moc se za tuto chybu panu profesorovi a všem posluchačům omlouvám, že nebyla včas odhalena. Navíc KZfaq platforma už několik let nepodporuje možnost dodatečného vkládání textů do již publikovaného videoobshahu.

Пікірлер: 25
@miroslavsabol1597
@miroslavsabol1597 Жыл бұрын
Ďakujem za ďalšiu krásnu prednášku. Energia sa nestráca ale mení formu, teda za 3roky by sme vedeli napodobniť Slnko, mňa ako amatéra bádateľa zaujala forma energie a jej aplikácie vo svete ktorý objavuje ľudstvo.
@quantumgrygar2226
@quantumgrygar2226 Жыл бұрын
Další fantastická přednáška.
@jozefnovak7750
@jozefnovak7750 Жыл бұрын
Skvelé! Ďakujem!
@radomil1851
@radomil1851 Жыл бұрын
...ta připomínka o jazyku v diskuzi je vynikající, každý jazyk je zavádějící... ("aproximační" jazyky...) 😎 "hledat kompletní jistotu je beznadějný program"... 😀 takže co jsme to vlastně vyjádřili v těch teoriích?... 🙂
@zbynekslajchrt8089
@zbynekslajchrt8089 Жыл бұрын
Paráda!
@jirioto6089
@jirioto6089 Жыл бұрын
Rovnici či model pro jakékoliv oscilace v přírodě, to by bylo terno. :)
@paveloubech4932
@paveloubech4932 Жыл бұрын
K diskutovanému problému více pozorovatelů a kolapsu vlnové funkce. Řekl bych, že mnoho-světová hypotéza je nadbytečná, není potřebná. Ke kolapsu vlnové funkce totiž dochází nikoliv pozorováním, ale vytvořením (realizací) principiální možnosti pozorování. Potom už je jedno, jestli je pozorovatel jeden nebo je jich milion, jestli jsou jakkoli vzdálení v prostoru a čase, nezáleží ani na relativní rychlosti pozorovatelů, ani na křivosti časoprostoru.
@MrJirkaPletanek
@MrJirkaPletanek Жыл бұрын
Dobrý den, já teda nejsem student fyziky na žádné vysoké škole, ale fyzikální přednášky miluju a sleduju. A tak mám za to, že v 1:35:40 je špatně titulek. Komentář a dotaz rozhodně nevznáší pan Pavel Krtouš. Ten sedí o lavici níž. Spíše bych podle hlasu tipoval, na pana Cejnara.
@MrJirkaPletanek
@MrJirkaPletanek Жыл бұрын
Tak pan Cejnar to taky není;-)
@LLionTV
@LLionTV Жыл бұрын
Díky za upozornění, na pozici 1:35:50 je opravdu chybná jmenovka, správně tam má být napsáno "prof. Pavel Cejnar". Chyba vznikla při zpracování záznamu na opravdu obstarožní střižně Vegas 13 s naprosto šíleným titulkovačem (nepředvídatelně se někdy v otevřeném projektu neukládají aktualizované šablony) a moc se za ni panu profesorovi a všem posluchačům omlouvám, že nebyla včas odhalena. Navíc KZfaq platforma už několik let nepodporuje možnost dodatečného vkládání textů do publikovaného videoobshahu. Tuto omluvu umístím alespoň ještě do anotace. Zdravím, Lvík, LLionTV@.
@beybld
@beybld Жыл бұрын
Breaking Bad reference ??? :OOO
@paveloubech4932
@paveloubech4932 Жыл бұрын
K diskutovanému očekávanému myšlenkovému "skoku" poznání ve fyzice. Aby to byl opravdu skok a ne "šoupání" se po podlaze, musí být naprosto nepředpověditelný a nepředstavitelný. Představit si jej může snad jen ten (nebo ti), který jej zároveň uskuteční.
@danielbrstak5730
@danielbrstak5730 Жыл бұрын
1. Doc.Mančal tvrdil na prednáške že už máme zjednotené 3 interakcie. Je to pravda ? Doteraz som bol za to že len elektromagnetická a slabá interakcia boli zjednotené do elektroslabej interakcie. Kto začlenil silnú interakciu a aký názov nesie táto interakcia ? 2. Prof.Cejnar tvrdil že modely jadra stále nevieme odvodiť z prvých princípov. Avšak už máme teórie vš.interakcií relevantných pre jadrovú fyziku, čo teda bráni popisu jadra z prvých princípov ? Nemožnosť popísať silnú interakciu poruchovo ?
@tomasmancal1168
@tomasmancal1168 Жыл бұрын
Ok, beru zpět 3 sjednocené síly. Zdá se, že máme stále jen dvě. Spíše jsem tím myslel, že pro tři síly máme kvantovou teorii, kdežto pro gravitaci ne. To ovšem samozřejmě neznamená, že jsou ty tři sjednocené.
@danielbrstak5730
@danielbrstak5730 Жыл бұрын
@@tomasmancal1168 ďakujem za odpoveď. Zaujíma ma ešte či ste sa pri príprave na prednáške inšpiroval knihou Pišút, Zajac- Historické pramene súčasnej fyziky , kde je ( v ako jedinej knihe u nás vydanej ) rozobraný pôvodný Heisenbergov postup.
Жыл бұрын
@TomasMancal si dovolim doplnit přednášejícího, chabou obhajobou budiž to, že jsem tam seděl taky a kafral do diskuse :) ad bod 1) se sjednocením to je otázka, co to znamená, v jakém smyslu ho chápeme. Těžko se zde vyhnout určité dávce hantýrky - ve smyslu nalezení společného přístupu k popisu a generujících symetrií, v tom smyslu se jistě dá mluvit o sjednocení 3 interakcí ve Standardním modelu. ALE pokud jde o dosažení energetické škály, na níž se elektroslabá a silná jaderná interakce ukazují jako projev jediné původní, to je hodně daleko od našich možností ověření (zatímco sjednocení elektromagnetismu a slabé interakce je dobře dosažitelné již na škále řádu 100 GeV. V tomto smyslu je opravdu to, že Standardní model a jeho zápis společného lagrangianu trošku jako Chytrá horákyně. Nicméně daleko povolanější výklad, ale nevím jestli dost srozumitelný, na toto téma shodou okolností dával Michal Malínský v rámci Langerova semináře týden před touto přednáškou - koukněte se na kzfaq.info/get/bejne/g9Gni5OAldGRcZ8.html Ještě jednou díky Ludvíkovi, že takhle systematicky dokumentuje a publikuje tolik materiálu ze čtvrtečních seminářú, pak stačí sáhnout a táhnout :) O tom, v jakém smyslu jde o dobré sjednocení se Michal zminuje v prednasce i diskusi a hodně ilustrativní je ten poslední slide, kde je projekce hodnoty vazbové konstanty na škály Velkého sjednocení. Ale samozřejmě je to na debatu z hlediska struktury té teorie, celého přístupu. Na jednu stranu je standardní model neuvěřitelně úspěšný zejména v poruchovém přístupu. Na druhou, neodpustil jsem si abych si uplne nakonec nerypnul s tím výčtem 19ti volných parametrů vs. jediného (gravitační konstanty) v případě Obecné relativity, na kterou řada lidí zahlíží jako "že je to ta klasická teorie..."
Жыл бұрын
ad 2) to, že pro cokoliv složitějšího než je deuteron (možná křivdím heliu a Pavel Cejnar by mi vynadal :) Zeptám se ho v lednu až půjdeme na pivo) nejde ab-initio napočítat přesná řešení energetických hladin jádra (v záznamu to komentuje Jiří Podolský v rámci diskuse a obrací se přitom na P. Cejnara) je pokud vím pravda a problém je jednak v opravdu velké složitosti silné interakce samotné (přesto, že na úrovni interakce nukleon-nukleon se odedávna zavádí něco jako efektivní potenciál) a také v tom, že se nedají snadno použít efektivní techniky poruchového počtu na pozadí nějakého středního pole. Zase máme štěstí a můžeme odkázat přímo na přednášku, která není technicky náročná a předcházela této, kde se Pavel Cejnar v popisu příspěvku Bohra k jaderné fyzice explicitně zmiňuje o tom, že v popisu jádra již ve 30. letech narazili s aproximaci středního pole, jaká se s úspěchem aplikuje při počítání stavu elektronu v obalech a která umoznuje pomerně spolehlivě aplikovat metody výpočtu, které nemusejí zahrnovat interakci "každý s každým". A aby to bylo ještě složitější. moderní kvantová chromodynamika (to je ta část standardního modelu popisující silnou interakci) potřebuje 3 náboje namísto jednoho v elmg (říká se jim barva), přenášející částice zvané gluony jsou taky 3 (v elektromagnetismu je foton jeden a je sám sobě antičásticí, tady mame rodinu sesti), jsou takzvaně vektorové, což vcelku vystihuje fakt, že mají další charakteristiky "směrovosti" a tudíž popis pole (symbolicky často zapisovaný pomocí tzv. Feynmanových diagramů. koukněte na tu Malínského přednášku) je daleko složitější atd. ... Možná si vzpomínáte, že první přiblížení potenciálu silné jaderné interakce, za které kdysi dostal Hideki Yukawa Nobelovu cenu v prvním seriozním pokusu o kvantovou teorii interakce, jež drží pohromadě jádro a který popisoval interakci mezi nukleony výměnou pí mezonů nevypadalo tak strašně, takový modulovaný exponenciální potenciál. Jenže ono se ukázalo, že to je do jisté míry efektivní popis "zbytkové" interakce mezi kvarky "vytékající" z nukleonů a tak držící jádro pohromadě proti elektrické repulzi, ale skutečné působení probíhá mezi kvarky a tenhle "efektivní" potenciál je možná analogicky hrubým popisem k tomu, co udělal Bohr v rámci staré kvantové mechaniky s popisem atomu vodíku, ale ne plnohodnotným potenciálem, který by stačilo dosadit a dostanete správné hladiny v jádrech. Někdy si říkám, jak velké máme štěstí, že elektromagnetismus je tak jednoduchoučká interakce na popis (a její dusledky vidime v cele chemii a biologii, jakou rozmanitost umožňuje) a jaké struktury by asi generovalo podobně složité pole, kdyby mělo mediující bosony nulové klidové hmotnosti... Tak jsem se nechal unést, tady je link, i když jste ho zřejmě již viděl kzfaq.info/get/bejne/m6qfncWCu73Lmac.html - jde o část týkající se dynamiky neutronu při záchytu jádrem. Jinak Pavel Cejnar má specializovanější přednášku v letním semestru v rámci kurzu Fyzika jako dobrodružství poznání, kde zmiňuje, jak se dá přistupovat k modelování spekter atomových jader pomocí semiklasické statistické aproximace. Ale to už je technicky náročnější. Nicméně myslím, že je taky k dispozici tady na LLionTV, musel bych se kouknout.
@paveloubech4932
@paveloubech4932 Жыл бұрын
@ Jen poznámka. - Gluonů je 8 (nikoliv 3) a jsou to bosony, tedy jsou sami sobě antičásticí.
@jakubjandourek2822
@jakubjandourek2822 11 ай бұрын
Absurdnost soucasneho principu copyrightu v praxi...
They RUINED Everything! 😢
00:31
Carter Sharer
Рет қаралды 13 МЛН
Sigma Girl Education #sigma #viral #comedy
00:16
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 97 МЛН
Китайка и Пчелка 4 серия😂😆
00:19
KITAYKA
Рет қаралды 2 МЛН
Martin Schnabl: Teorie strun (MFF-FPF 15.12.2022)
1:41:26
LLionTV
Рет қаралды 37 М.
Mgr. Tomáš Petrásek, Ph.D., Volání do ticha: jak se dorozumět s mimozemšťany
1:39:33
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 122 М.
Petr Kulhánek: Duchové vesmíru (Café Nobel Teplice, 16.12.2021)
1:24:23
Přednáška Doba změn, RNDr. Václav Cílek o osobní připravenosti na krize
56:50
Diakonie ČCE - Středisko humanitární a rozvojové spolupráce
Рет қаралды 81 М.
How charged your battery?
0:14
V.A. show / Магика
Рет қаралды 3,5 МЛН
Power up all cell phones.
0:17
JL FUNNY SHORTS
Рет қаралды 50 МЛН
Mi primera placa con dios
0:12
Eyal mewing
Рет қаралды 550 М.