NAJSTARSZE URZĄDZENIA NA KOLEI czyli URZĄDZENIA MECHANICZNE KLUCZOWE

  Рет қаралды 17,079

Michał Piątkowski

Michał Piątkowski

11 ай бұрын

Przyszedł czas na długo wyczekiwaną obsługę urządzeń SRK. Na pierwszy rzut bierzemy urządzenia mechaniczne kluczowe, czyli te od których wszystko się zaczęło. W materiale wyjaśniam jak wyglądają te urządzenia oraz przede wszystkim co należy zrobić aby dany przebieg zrealizować. Myślę, że ten materiał na pewno wam się spodoba :)
Oto link za pomocą którego możecie pobrać uproszczony plan schematyczny stacji
drive.google.com/file/d/1Mt5O...
Od 43 sekundy niechcący nałożyły mi się dwa filmy za co przepraszam :) Dalej jest już ok

Пікірлер: 68
@andrzejlisek
@andrzejlisek 4 ай бұрын
Przez kilkadziesiąt lat (ta tablica pewnie ma 50 lat) nikt nie ułatwił sobie pracy, a samo się o to prosi. Wziąć ołówek i namalować kropkę w skrzyżowaniach czerwonej i niebieskiej linii, w których ustawienie danej zwrotnicy (niebieska linia) ma wpływ na możliwość wpuszczenia pociągu na przebieg (czerwona linia). Poprawnych ustawień dla kazdego przebiegu tak się nie namaluje, ale będzie się rzucać w oczy, który klucz ma wpływ na który klucz, a więc które klucze trzeba sprawdzić (czy są włożone i obrócone) w razie niemożności wyjęcia któregoś klucza.
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 4 ай бұрын
Może i byłoby to lepsze, ale właśnie po to jest znajomość stacji aby wiedzieć co zrobić. Urządzenia może i każdy zna, ale przebiegi na danej stacji już tylko konkretna osoba mająca autoryzacje na danym posterunku. Nie można w urządzeniach wprost konkretnie pokazywać danych rzeczy :)
@andrzejlisek
@andrzejlisek 4 ай бұрын
@@MichalPiatkowski Z drugiej strony, jeżeli jest to mały posterunek, na którym liczbę faktycznie wykonywanych przebiegów (oczywiście, że mogą istnieć przebiegi, które sa możliwe, ale nigdy nie są robione w praktyce, bo nigdy nie są potrzebne) można liczyć na palcach jednej ręki (na tej konkretnej nastawni jest 8 przebiegów, ale jakby przebiegi po tej samej trasie w przeciwne strony liczyć jako jeden, to wyjdą 4 patrząc na opisy przy kluczach sygnałowych), to każda nowa osoba mimo wolnie po kilku tygodniach zna wszystkie przebiegi na pamięć i nie potrzeba dodatkowo bazgrać ani szukać. Na innym filmiku o ustawianiu przebiegów pokazywałeś zaglądanie do dużego arkusza papieru, na którym są pokazane zależności, więc w razie czego każda osoba przebywająca w nastawni ma wgląd do rozkładu zależności i przebiegu.
@hubiloko6590
@hubiloko6590 5 ай бұрын
PKP PLK musi być dumna z takich pracowników 💪💪
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 5 ай бұрын
Powiem tak - zależy kto. Spotykam się w większości z pozytywnymi komentarzami, ale są niestety też tacy którym to się nie podoba - jak to w Polsce :(
@piotrciekawski4118
@piotrciekawski4118 11 ай бұрын
Fajny materiał fachowo wytłumaczone do tego sama stacja ciekawa . Udało ci się pokazać że i taka hybryda może funkcjonować i nie musi być wszystko wymieniane od razu na nowe. liczę na więcej podobnych ciekawych materiałów.
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 11 ай бұрын
Dzięki wielkie :) Najbliższy okres to będzie głównie właśnie obsługa urządzeń SRK. To co mogę pokazać to pokaże :)
@piotrciekawski4118
@piotrciekawski4118 11 ай бұрын
@@MichalPiatkowski Michał fajne filmy naprawdę sporo pokazują i obrazują twoja pracę. Trzymaj tak dalej z tematem tych urządzeń. Czekam cierpliwie na następne produkcje
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 11 ай бұрын
@@piotrciekawski4118 dzięki wielkie :) Postaram się
@mikiloboda
@mikiloboda 10 ай бұрын
Super materiał :)
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 10 ай бұрын
Dzięki :)
@kolmatej
@kolmatej 11 ай бұрын
Świetny materiał i znajoma stacja :)
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 11 ай бұрын
Dzięki wielkie :)
@andrzejlisek
@andrzejlisek 4 ай бұрын
Tak patrze, to teoretycznie można by jeszcze uprościć system (piszę tu o konstruowaniu systemu, a nie jego użytkownaniu). Tutaj, pokazane jest, że w tym przypadku istnieją dwa przebiegi po tej samej trasie, jeden w jedną stronę, drugi w druga stronę, stąd są dwa klucze sygnałowe wyjmowane przy tej samej konfiguracji drogi przebiegu i mechanizm w tablicy uniemożliwia wyjęcie obu kluczy sygnałowych jednocześnie pomimo poprawnej drogi przebiegu. Uproszczenie może polegać na tym, ze dla danej trasy przeiegu jest tylko jeden klucz sygnałowy, wyjmowany niezależnie od zamierzonego kierunku przejazdu, ale jeden i ten sam klucz pasowałby do dwóch dźwigni semaforowych. Mając w ręku tylko jeden klucz sygnałowy i tak nie dałoby rady otworzyć ruchu w obie strony jednocześnie, bo po otwarciu semafora klucz jest zablokowany w zamku, więc nie ma możliwości wpuszczenia pociągu z obu stron i doprowadzenia do zderzenia czołowego. Z drugiej strony, włączanie zezwolenia w obie strony jednocześnie nie wadziłoby, bo, gdy hipotetycznie zbliżałyby się dwa pociągi, to i tak nie miałoby sensu ustawiania tej samej trasy przebiegu dla obu pociągów, bo one blokowałyby trase na wzajem. Nawet, jak wpuści się tylko jeden z nich, to i tak na szlaku spotka się z drugim i przejazd obu pociągów będzie zablokowany. Po takich uproszczeniach, na tej konkretnej tablicy byłyby tylko 4 klucze sygnałowe realizujące 8 przebiegów, każdy klucz pasowałby do dwóch dźwigni semaforowych.
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 4 ай бұрын
Rozumiem idee, ale jest to niemożliwe z uwagi, że niekiedy można zrealizować dwa przebiegi jednocześnie i wjazd i wyjazd. Jakby był ten sam klucz do dwóch przebiegów to tablica nie wykryłaby, który przebieg byłby realizowany bo tak jak sam Pan napisał jeden klucz do dwóch przebiegów i tak byśmy np. nie mogli zrobić wjazdu i wyjazdu dla tego samego kierunku czyli tzw. przelotu czyli jednoczesnego podania sygnału zezwalającego na semaforze wjazdowym i wyjazdowym
@stanisawk1385
@stanisawk1385 3 ай бұрын
@@MichalPiatkowskiSprytny Andrzej Lisek wykminił co i jak działa, brawo lisku!
@scurekburek2092
@scurekburek2092 11 ай бұрын
Urządzenia kluczowe są w 100% niezawodne, tylko czasem nogi bolą od biegania od nastawni do rozjazdów, a ręce od odrabiania gał :). Gdybyś miał możliwość, wstaw chociaż fotkę wnętrza skrzyni kluczowej, bo przyznam że nie miałem okazji oglądać wnętrza.
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 11 ай бұрын
Dokładnie, to samo mówią doświadczeni kolejarze. Jeśli będę miał możliwość to jak najbardziej wstawie :)
@andrzejlisek
@andrzejlisek 4 ай бұрын
@@MichalPiatkowskikzfaq.info/get/bejne/pLKGlrV0tM2-aKs.html Dokładnie to samo, tyle, że w wersji bez biegania i z krótszym czasem przekładania zwrotnicy. Chyba najprostszy kierunek "unowocześnienia" tradycyjnych urządzeń kluczowych, czyli elektryczne napędy zwrotnic i zamki zwrotnicowe przy tablicy. Tablica, klucze i zasada działania tego systemu pozostaje bez zmian.
@dawidc93
@dawidc93 11 ай бұрын
Z mojego podwórka kluczowe zostały na stacji Kraków Prokocim okręg PrB. Natomiast mechaniczne scentralizowane Prokocim PrA, PrC. Na stacji Kraków Batowice są jeszcze urządzenia mechaniczne, ale już z napedami elektrycznymi został już tylko aparat blokowy i drążki przebiegowe. W batowicach się to zmieni na komputerowe, ponieważ jest przetarg na LCS i Batowice mają sterować wszystkimi stacjami na odc. Batowice-Miechów za pomocą komputerowych urządzeń SRK. Pozdrawiam Michał!😊
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 11 ай бұрын
O Prokocimie słyszałem, chyba to jedyna stacja w Krakowie która posiada te urządzenia. Jak widać tworzy się lekkie hybrydy, chociaż aby napędy zwrotnicowe były już mechaniczne. Również pozdrawiam :)
@dawidc93
@dawidc93 11 ай бұрын
@@MichalPiatkowski To prawda, w Krakowie już jedyna "PrB", która ma komplet urządzeń kluczowych. Ogólnie w Krakowie jak pewnie wiesz, było dużo modernizacji szlaków i przy Tym urządzeń SRK.
@Dawid_201
@Dawid_201 11 ай бұрын
Piekny i bardzo ciekawy materiał, wie pan może co się stsnie z u. kluczowymi ze stacji Bialystok? Pozdrawiam.
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 11 ай бұрын
Pewnie PLK przekaże te urządzenia szkołom, tak podejrzewam
@stanisawk1385
@stanisawk1385 3 ай бұрын
Jako kolejowy pasjonat mechanicznych windek korbowych potwierdzam, ze gdzieś na zdjęciach widziałem taką windkę korbową która ma u podstawy masztu semafora, bęben z nawiniętą linką stalową, która ciągnie w górę lub opuszcza "lizak" semafora gdy się kręci korbą w jedną lub w drugą stronę. Mam pytanie - takie mechanizmy to chyba jest wyjście awaryjne, gdyby napędy linowe uległy awarii lub zerwaniu ????
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 3 ай бұрын
Pewnie mowa o windach to naftowego oświetlenia semaforów. Kiedyś to była codzienność. Dziś semafory kształtowe są oświetlane elektrycznie, duże udogodnienie
@stanisawk1385
@stanisawk1385 3 ай бұрын
Mam ten film, nagrał go dla mnie specjalnie kolega kolejarz chyba energetyk z ichniejszej sekcji na ich działce. Na początku mówi - Hello Sten..... oto link - post NIŻEJ. Można włączyć polskie napisy to będzie to przetłumaczone on-line
@stanisawk1385
@stanisawk1385 3 ай бұрын
kzfaq.info/get/bejne/beBkaMeWt7bMhac.html
@stanisawk1385
@stanisawk1385 3 ай бұрын
Kurde, YT wywala mi ten link Podam go w wersji skróconej z przodu: kzfaq.info/get/bejne/beBkaMeWt7bMhac.html trzeba sobie dopisać h t t p s itd, to chyba każdy umie
@huluk
@huluk 11 ай бұрын
Mam pytanie - jak fizycznie przy tego typu urządzeniach działa mechaniczna tarcza ostrzegawcza semafora wyjazdowego D (ToD w 24:51) pokazująca "przelot" lub jego brak? - chodzi mi o uzależnienie od stanu semafora wjazdowego A i wyjazdowego D oraz działanie mechanizmu sprzęgania jej pędni. Jak fizycznie zadziałają mechanizmy gdyby w tym momencie (24:51) został został podany wyjazd na D z toru nr 2 i jak działa jej uzależnienie od wjazdowego A (wiadomo, że gdy podany jest wyjazd na D a wjazd na A jest już na stój to tarcza się nie przestawi)?
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 11 ай бұрын
Może to być rozwiązane tak, że za pomocą jednej dźwigni sygnałowej nastawiamy i sygnał zezwalający i sygnał na tarczy ostrzegawczej semaforowej. Może być tak, że mamy osobno dwie dźwignie, tylko zasada w tym przypadku jest taka, że dźwignie od tarczy ostrzegawczej będzie można dopiero przełożyć gdy będzie przełożona dźwignia sygnałowa od semafora wyjazdowego. Taka jest kolejność nastawiania.
@huluk
@huluk 11 ай бұрын
@@MichalPiatkowski Dziękuję za odpowiedź, czy byłaby możliwość zaprezentowania na filmie sposobu działania takiej dźwigni sygnałowej która podaje jednocześnie semafor wyjazdowy i tarczę ostrzegawczą przy wjazdowym oraz mechanizmu jej sprzęgania w zależności od stanu semafora wjazdowego? Nie ukrywam - bardzo mnie "kręci" jak to jest mechanicznie rozwiązane szczególnie w przypadku gdy są dwie nastawnie i np. wjazd podaje dysponująca a wyjazd wykonawcza ale tarcza musi być uzależniona i jakoś sprzęgnięta ze stanem urządzeń na obu nastawniach :)
@chemik35
@chemik35 11 ай бұрын
@@huluk Nie ukrywam, że też czekam na materiał z tej nastawni, w której były pokazywane rygle, bo tam są tarcze ostrzegawcze przelotowe kształtowe. :) A co do powiązań, to tarcza przelotowa ma pod dźwignią zastawkę elektryczną (takie szare pudełko z okienkiem u podstawy dźwigni). Zapadka wewnątrz mechanicznie blokuje przestawienie dźwigni, a odblokowywana jest elektrycznie przez elektromagnes, który jest sprzężony z powtarzaczem semafora wyjazdowego w sąsiednim okręgu. Podanie semafora wyjazdowego powoduje przełączenie zestyków osiowych dźwigni sygnałowej, podniesienie się lizaka na powtarzaczu i wzbudzenie zastawki i dzwonka wymuszającego podanie tarczy przelotowej. Można nie podać tej tarczy i jest to stan bezpieczny, ale dzwonek (o ile działa) skutecznie powinien do tego zmobilizować. A gdy pociąg przejedzie i wyjazdowy będzie przestawiony do sygnału Sr1, to przy tarczy przelotowej sygnał Od1 ustawi się samoczynnie dzięki sprzęgłu sygnałowemu. :)
@huluk
@huluk 11 ай бұрын
@@chemik35 O, dzięki, i to jest ten konkret o który mi chodziło! Teraz już wiem jak to działa!
@Kamil-gl2un
@Kamil-gl2un 11 ай бұрын
Czy można prosić o materiał o telefonicznym polecianiu zgłaszania przygotowywania dróg przebiegu?
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 11 ай бұрын
Taki materiał będzie przy okazji omawiania blokady stacyjnej, ale jak coś odezwij się do mnie na maila lub fb
@konradkepski8489
@konradkepski8489 11 ай бұрын
Dziękuję za kolejny rzeczowy wykład. Teraz to się zaczyna układać w jedną zrozumiałą całość. Nieźle się trzeba było nabiegać z tymi kluczami i namachać przy zwrotnicach. Fajnie to pokazuje taki stary propagandowy film p.t. "Naprzód kolejarze" . Łatwy do znalezienia na KZfaq. Takie dwa pytanka od pasjonata kolejnictwa: 1) dla czego Zazulaka? To był jakiś inżynie- konstruktor tego urządzenia? 2) Zwrotnice przekłada się albo za pomocą przeciwwagi w terenie albo za pomocą dźwigni w nastawni, a jak jest z semaforami kształtowymi? Bo pokazywałeś tylko przypadek że sygnał podaje się za pomocą dźwigni z nastawni. Czy było tak kiedyś że semafor też nastawiało się w terenie? Pozdrawiam serdecznie.
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 11 ай бұрын
Dzięki wielkie :) Owszem kiedyś trzeba było nieźle się nalatać, ale za to na kolei było więcej ludzi. Odpowiadając na pytania 1) Tak, Zazulak to był inżynier, konstruktor tych urządzeń 2) Z tego co mi wiadomo kiedyś były jeszcze semafory koszykowe które nastawiano na miejscu, jednak w tego typu urządzeniach głównie akurat semafory nastawiało się za pomocą dźwigni sygnałowych. Pamiętaj jeszcze niedawno na jednej ze stacji była korba za pomocą której nastawiano sygnał, ale z nastawni. Pewnie kiedyś za pomocą korby nastawiano sygnał w terenie, ale to już w historie trzeba wejść
@stanisawk1385
@stanisawk1385 3 ай бұрын
@@MichalPiatkowskiJako pasjonat mechanicznych windek korbowych potwierdzam, ze gdzieś na zdjęciach widziałem taką windkę korb ową która ma bęben z nawiniętą linką stalową, która ciągnie w górę lub opuszcza "lizak" semafora gdy się kręci korbą w jedną lub w drugą stronę. Mam pytanie - takie mechanizmy to chyba rozwiązanie awaryjne, gdyby napędy linowe uległy awarii lub zerwaniu ????
@adamnr2tietz297
@adamnr2tietz297 11 ай бұрын
podoba mi się ten film bo lubię zamki trzpieniowe klucze, a jak ten odcinek będzie z wykolejnicą na klucz powiązaną ze zwrotnicą bo nie widziałem jeszcze w tych nowych odcinkach tylko się pytam bo pisałeś mi ostatnio że masz nagrany że on będzie niby 2 3 tygodnie czy coś bo nie zrozumiałem dla tego jeszcze raz się zapytam kiedy za tydzień czy za 2 czy 3 czy za 2 dni bo nie wiem napisz mi jeszcze raz tak dokładnie ok ? bo chciał bym wiedzieć czy może on już jest opublikowany tylko że go nie zauważyłem czy jeszcze nie
@ColinMichalski
@ColinMichalski 11 ай бұрын
Hej to jak Twój kolega He
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 11 ай бұрын
Dzięki wielkie :) Już tłumaczę jaka będzie kolejność filmów. Po tym materiale będzie wrzucony film o zależnościach elektrycznych w tych urządzeniach, potem przeszkody w działaniu, potem dam film o zamku ryglowym a następnie będzie powiązanie wykolejnicy ze zwrotnicą :)
@bartekwu9791
@bartekwu9791 11 ай бұрын
Hej Michał, powiedz mi po co w tej zwrotnicy jest zastosowany zamek skoro napęd jest elektryczny?
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 11 ай бұрын
Je się stosuje tam ponieważ posterunek jest okresowo czynny. Wtedy na czas zamknięcia posterunku zamyka się zwrotnice na zamek.
@bartekwu9791
@bartekwu9791 11 ай бұрын
@@MichalPiatkowski aaa ok teraz mi się to w głowie ułożyło. Dziękuję za odpowiedź.
@bartekwu9791
@bartekwu9791 11 ай бұрын
A może znasz przyczynę wymiany jednego z semaforów wjazdowych na świetlny? Zwiększenie prędkości na szlaku?
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 11 ай бұрын
@@bartekwu9791 ogólnie dąży się aby w pierwszej kolejności wymieniać semafory wjazdowe ze względu na lepszą widoczność. Wiadomo, że semafory świetlne zapewniają lepszą widoczność niż kształtowe
@rafikdziurek3477
@rafikdziurek3477 11 ай бұрын
Tylko nurtuje mnie pytanie po co stosuje się napęd elektryczny skoro i tak trzeba do niego iść z kluczem?
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 11 ай бұрын
Nie trzeba. Ja pokazałem to jakby nie było napędu elektrycznego. W normalnych warunkach zamki są otwarte. Je się stosuje tam ponieważ posterunek jest okresowo czynny. Wtedy na czas zamknięcia posterunku zamyka się zwrotnice na zamek. Śledź materiały, za około 1,5 tygodnia dam film właśnie na temat powiązań elektrycznych w urządzeniach mechanicznych
@stanisawk1385
@stanisawk1385 3 ай бұрын
1. Czemu te klucze nie mają dwóch kolorów - niebieskiego i czerwonego? Byłoby łatwiej je wkładać do Zazulaka tam , gdzie trzeba, tak? 2. Poza tym po włożeniu klucza do tablicy NIE widzę po jego wyglądzie, czy jest przekręcony czy nie? Skąd wiecie, w jakim jest stanie? Nie lepiej by było, gdyby uchwyt klucza miał niesymetryczny kształt? Wtedy by było od rzutu oka widać, w jakim położeniu w tablicy jest klucz, tak? 3. Czemu te klucze nie mają nacechowanego na sobie numeru i rodzaju klucza? Po wyjściu w grunt skąd wiem, jaki mam klucz w ręce? W biegu mogłem nie zapamiętać, który z niebieskich wziąłem! Przecież jest ich więcej niż jeden
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 3 ай бұрын
Już odpowiadam 1) Obsługujący na pewno wie jaki klucz od czego jest, więc myślę, że nie ma konieczności dodatkowego oznaczania 2) Tutaj jest zasada, że po włożeniu klucza trzeba go przekręcić. Jeżeli mogę go wyjąć bez przekręcenia to znak, że jest nieprzekręcony. Jak go nie przekręcisz to nie wyjmiesz klucza sygnałowego 3) Są oznaczone np. 2+, 2- . Jest to może z daleka niewidoczne ale z bliska już tak
@stanisawk1385
@stanisawk1385 3 ай бұрын
@@MichalPiatkowskiAd. 2, dzięki, ale NIE ot o mi chodzi. Rzecz w tym, że patrząc na Zazulak i na klucze, NIE widać, który JEST przekręcony, a który NIE. Gdyby uchwyt klucza był z jednej strony dłuższy, to jednym rzutem oka byłoby widać, czy jest przekręcony czy nie. Szkoda, że nikt na to nie wpadł :-(
@jakub_nowak
@jakub_nowak 11 ай бұрын
Now I'm better Solno, Solno... I never let me down didi down down down
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 11 ай бұрын
Takiego komentarza się nie spodziewałem :)
@goldi9869
@goldi9869 7 ай бұрын
Jak to widzę to się przypomina lata 70 jakby dobrze płacili to można oglądać, a tak dajcie spokój
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 6 ай бұрын
Te lata 70 nadal są aktywne, jest jeszcze wiele posterunków gdzie są takie urządzenia i są one niezawodne
@moje12a
@moje12a 11 ай бұрын
Szkoda że nie pokazałeś jeszcze jazdy "na wprost" ale z sygnałem Sr3
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 11 ай бұрын
Nie ma tutaj możliwość jazdy na wprost na sygnał Sr3. Taki sygnał w tym przypadku tylko na kierunek zwrotny lub z kierunku zwrotnego
@tomcz1098
@tomcz1098 5 ай бұрын
no to jeśli mamy takie urządzenia to jak możliwe były katastrofy kolejowe Szczekociny, Otłoczyn ???
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 5 ай бұрын
Co do Szczekocin i Otłoczyna tu urządzenia zadziałały. Wina była po stronie człowieka. W Otłoczynie maszynista przejechał sygnał "stój" a nie był wtedy na tych posterunkach radiotelefonów dzięki którym byśmy mogli się skomunikować z pociągami na szlaku W Szczekocinach wina była po stronie 4 osób - 2 dyżurnych i 2 maszynistów. Gdyby któraś z nich zareagowała na dany błąd - uniknęlibyśmy tego. Co do urządzeń - one zadziałały tam poprawnie, bez żadnych zarzutów.
@Rutek007
@Rutek007 11 ай бұрын
11:30 wypadek przy pracy hehe
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 11 ай бұрын
Jeśli chodzi o ranę to owszem, zbyt mocno się zwrotnicę przekładało :)
@Rutek007
@Rutek007 11 ай бұрын
@@MichalPiatkowski no o ranę a o co hehe
@moje12a
@moje12a 11 ай бұрын
Na szczęście rejestr kluczy przewiduje nawet 144 konfiguracje (24x6)
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 11 ай бұрын
Dokładnie, potwierdzam :)
@moje12a
@moje12a 11 ай бұрын
​@@MichalPiatkowskiSwoją drogą jestem ciekaw czy faktycznie są (były) takie stacje gdzie używano przynajmniej większości tych kluczy.
@dawidc93
@dawidc93 11 ай бұрын
Najprostsze, najbardziej nie zawodne urządzenia.
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 11 ай бұрын
Dokładnie, też jestem tego zdania :)
PRZESZKODY W DZIAŁANIU URZĄDZEŃ MECHANICZNYCH KLUCZOWYCH
14:26
Michał Piątkowski
Рет қаралды 2 М.
URZĄDZENIA MECHANICZNE SCENTRALIZOWANE
25:09
Michał Piątkowski
Рет қаралды 6 М.
When You Get Ran Over By A Car...
00:15
Jojo Sim
Рет қаралды 13 МЛН
Was ist im Eis versteckt? 🧊 Coole Winter-Gadgets von Amazon
00:37
SMOL German
Рет қаралды 30 МЛН
Каха ограбил банк
01:00
К-Media
Рет қаралды 11 МЛН
Lokalne Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym w Białymstoku
10:23
OBSŁUGA URZĄDZEŃ MECHANICZNYCH SCENTRALIZOWANYCH
11:37
Michał Piątkowski
Рет қаралды 5 М.
Jak oszukiwać w trzy kubki - sztuczka z wyjaśnieniem
4:15
OSOMagic
Рет қаралды 919 М.
Parę słów o… ODCINEK 43 - Z LASU POD TORY #kolej
23:50
KOLEJ mirmur2
Рет қаралды 32 М.
Służba na Gagarze! DZIENNIK MASZYNISTY #5
34:59
Mój Dzień w KaDe
Рет қаралды 190 М.
PO CO RYGLUJEMY ZWROTNICĘ ?
16:29
Michał Piątkowski
Рет қаралды 20 М.
JAK JEŹDZIĆ PO ROZJEŹDZIE KRZYŻOWYM ?
22:14
Michał Piątkowski
Рет қаралды 7 М.
ORGANIZACJA RUCHU KOLEJOWEGO - część 1
38:00
Michał Piątkowski
Рет қаралды 27 М.
JAK DZIAŁA NAPĘD MECHANICZNY RĘCZNY ?
7:37
Michał Piątkowski
Рет қаралды 21 М.
KORBOWANIE NAPĘDU ZWROTNICOWEGO
6:27
Michał Piątkowski
Рет қаралды 12 М.
КРУТОЙ ТЕЛЕФОН
0:16
KINO KAIF
Рет қаралды 922 М.
Best mobile of all time💥🗿 [Troll Face]
0:24
Special SHNTY 2.0
Рет қаралды 2,5 МЛН
ИГРОВОВЫЙ НОУТ ASUS ЗА 57 тысяч
25:33
Ремонтяш
Рет қаралды 325 М.
Что не так с яблоком Apple? #apple #macbook
0:38
Не шарю!
Рет қаралды 452 М.
1$ vs 500$ ВИРТУАЛЬНАЯ РЕАЛЬНОСТЬ !
23:20
GoldenBurst
Рет қаралды 1,5 МЛН