NAUKOWE ZERO #4: NOWE ŹRÓDŁA ENERGII, JAK PRODUKOWAĆ TAŃSZY PRĄD?

  Рет қаралды 173,894

Kanał Zero

Kanał Zero

3 ай бұрын

W czwartym odcinku "Naukowego Zera" Tomasz Rożek porusza temat transformacji energetycznej w Polsce.
Sprawdź oferty pracy dla Inżynierów z podanymi zarobkami 👉 oferty.rocketjobs.pl/lCv18Ul
Odbierz 100 zł do pierwszej sztabki 💸 goldsaver.pl/kod/naukowezero
Wpadnij tutaj:
🔴 Instagram: / oficjalnezero
🔴 TikTok: / oficjalnezero
🔴 Twitter: / oficjalnezero
📩 biznes@kanalzero.pl
#kanałzero #energia #rożek #środowisko #transformacja #oze #gospodarka #klimat #fotowoltaika #panelefotowoltaiczne

Пікірлер: 839
@michazb3
@michazb3 3 ай бұрын
Bardzo podoba mi się koncepcja oparcia produkcji akumulatorów o rdzę. Moglibyśmy wrócić do produkcji Polonezów, które miałyby napęd elektryczny z całą karoserią wplecioną w układ akumulatorowy... ;-)
@Jozix
@Jozix 3 ай бұрын
XD miałem kiedyś poloneza, czasem za nim tęsknię.
@maxbenson1691
@maxbenson1691 3 ай бұрын
​@@Jozixa nie za czasami ktore wtedy były;)
@wojtekbezmojtek
@wojtekbezmojtek 3 ай бұрын
A Tesla? Cybertruck miał mieć nierdzewną karoserię a już po pierwszych deszczach rdza wychodzi... W NOWYM AUCIE
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 3 ай бұрын
Ale miałbyś akumulator rozładowany...
@lesawostapiuk2043
@lesawostapiuk2043 3 ай бұрын
A to ty nie wiesz, że Syrenka miała podłączony plus z akumulatora na karoserię i dzięki temu nie rdzewiała tak szybko jak poldek :)
@piotrd1031
@piotrd1031 3 ай бұрын
3 x TAK - CPK - Elektrownia - Port kontenerowy i żegluga Odrą😀
@juri2001
@juri2001 3 ай бұрын
nic z tego nie przejdzie, Polacy nie chcą utopii i megalomanii PiSuarów
@TomaszJaworski-zh2lc
@TomaszJaworski-zh2lc 3 ай бұрын
i Wartą i Wisłą ... rzeki to autostrady dla masowców.
@juri2001
@juri2001 3 ай бұрын
nic z tego. Polacy nie zgodzili się na megalomanię PiSu.
@8282dudi
@8282dudi 3 ай бұрын
@@TomaszJaworski-zh2lc Wartą? No może w dolnym odcinku, za Poznaniem. Od źródeł do Jeziorska to co najwyżej kajakiem możesz popływać.
@TomaszJaworski-zh2lc
@TomaszJaworski-zh2lc 3 ай бұрын
@@juri2001 ale co do tego ma PiS ???
@ErykZabrze
@ErykZabrze 3 ай бұрын
Dziękuję Panu za ogrom pracy. Pokazuje Pan, że jednostka może mieć wielki wpływ na sposób myślenia mas i w efekcie na zmiany w tak wielu dziedzinach, które czasem wydają się nie do ruszenia. Szczerze doceniam, podziwiam i dziękuję!
@marcin1170
@marcin1170 3 ай бұрын
Ciekawe, pomysł z piaskiem dość zaskakujący ale dobrze, że naukowcy szukają rozwiązań. Dzięki za materiał :)
@EfektNietoperza
@EfektNietoperza 3 ай бұрын
1. Po stepie pewnie przyjdzie kolej na pustynię, to i piasku będzie dużo (żart). Tak sobie zerknąłem na to stepowienie na google maps. W odległości 1-2 km od odkrywki w Bełchatowie (Kleszczowie), rosną lasy, drzewa, uprawiane są zboża .... 2. Tania energia? :) Już ludzi oswaja się z terminem "ubóstwo energetyczne". Czy wraz z dekarbonizacją i tą całą transformacją energetyczną, wydał ktoś z Państwa niższą kwotę za energię elektryczną? Bo moje rachunki rosną w tempie znacznie wyższym od tempa wzrostu temperatury. Czy w Chinach, które dalej inwestują w węgiel, energia drożeje w podobnym tempie? 3. Polska posiada własne złoża węgla brunatnego na wiele lat, więc o jakim uzależnieniu od mocarstw jest mowa? Czy Polska produkuje własne wiatraki? Własne el. jądrowe?
@modelarski
@modelarski 3 ай бұрын
@@EfektNietoperza No niby jest brunatny, ale potrzebna nowa odkrywka (miał być Złoczew). Bełchatów się kończy, a Turów w sumie też, choć węgiel jeszcze jest.
@Pulsi79
@Pulsi79 3 ай бұрын
ja myślę ze rozwiązań jest wiele po czym je sie kupuje i chowa w szafie ,niestety taka prawda
@natallexa
@natallexa 3 ай бұрын
pomysł na równi ciekawy jak rodzenie dzieci przez mężczyzn
@wieenergypl3395
@wieenergypl3395 2 ай бұрын
Energię już od dawna magazynowano w zbiornikach z chlorkiem sodu.
@orochao
@orochao 2 ай бұрын
Dziękuję za rozwinięcie tematu magazynów energii. Bardzo proszę o więcej, zwłaszcza w kontekście traktowania dżuli jako środka płatniczego.
@kubabulira
@kubabulira 3 ай бұрын
Panie Tomaszu, czy może Pan rozwinąć jak to jest, że śląskie kopalnie odpowiadają za zatrucie Odry i w jakiej skali? Może chociaż jakieś artykuły lub badania? Zastanawia mnie jak to jest, że ryby zdychały dwa lata temu a węgiel wydobywa się na Śląsku od dekad i aktualnie to raczej coraz mniej niż więcej. Pytam z czystej chęci dokształcenia się.
@joannakucharska2586
@joannakucharska2586 3 ай бұрын
Duża ilość nieoczyszczonych ścieków w połączeniu z niskim stanem wody w rzece spowodowała przekroczenie punktu krytycznego zasolenia. Raportu dokladnie nie zacytuję ale chyba wody polskie go przygotowały
@marcin1170
@marcin1170 3 ай бұрын
Raport NIK mówił o wysokim zasoleniu wody w Odrze, wynikiem czego, rozwinęły się złote algi, które wpłynęły na zmniejszenie ilości tlenu w wodzie. Skąd sól? Z płukania kopalin z okolicznych kopalń. Woda w Odrze na wysokości Szczecina miała przekroczone normy soli.
@grzegorzrokita2330
@grzegorzrokita2330 3 ай бұрын
Ryby padły dlatego że w tym czasie było bardzo mało opadów i było ciepło i de ścieki się skumulowały w małej ilości wody w Odrze i zalewach na Śląsku. Dzierzno koło Gliwic śmierdziało jak szambo! Byłem tam w tym czasie.
@Lysy828
@Lysy828 3 ай бұрын
Z tym ogrzewaniem piasku ciekawa sprawa, dużo mlżna się dowiedzieć z Waszych materiałów
@Adamerous87
@Adamerous87 2 ай бұрын
Reaktory torowe rozwija również duńska firma Copenhagen Atomics i wygląda to naprawdę obiecująco :)
@rafalwerder
@rafalwerder 3 ай бұрын
Właściwie cały program był nie o wytwarzaniu energi tylko o magazynowaniu, czyli bateriach. Jakkolwiek by to nie nie nazwać. Ciekawym, juz realizowanym projektem jest magazynowanie energii w...CO2. czyli możemy wykorzystać odpad jako baterię w procesie odwracalnym i produkować metan. Wiadomo że wiecej energii zużyjemy niż odzyskamy ale jest to pomysł na magazynowanie energii i redukcję CO2 naraz.
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 3 ай бұрын
Bo to jest aktualnie główny problem. Sama ilość dysponowanej energii OZE jest wystarczająca, tylko jest często dostępna nie wtedy i nie tam gdzie jest potrzebna.
@gkilian111
@gkilian111 2 ай бұрын
​@@krzysztofrudnik4745coś Ci się kolego pomieszało. W CO2 nie można zmagazynować energii. Z CO2 można przeprowadzić reakcję powstania metanu i tlenu powodując spadek jego stężenia w atmosferze ale żeby odzyskać tą energię potrzeba znów spalić metan więc dwutlenku z tego nie ubędzie
@nrootel
@nrootel 2 ай бұрын
Problemem Zielonego Ładu nie jest dążenie do celu klimatycznego, ale tempo, w jakim chcą go osiągnąć. To powinno rozwijać się we własnym tempie, a nie według sztywnych terminów.
@applejuice5068
@applejuice5068 Ай бұрын
Problem jest inny, to hamowanie I zaprzeczanie koncernow paliwowych I innych trucicieli od wielu lat, ze jest kryzys klimatyczny, a nawet ukrywanie faktow przed ludzmi.. spowodowal, ze teraz wszystko stoi na glowie..I jest odgorny nacisk... Nawciarze wiedzieli o tym juz w 1980 Roku I zaprzeczali naukowcom.. wykorzystali tych samych ludzie w tej propagandise, ktorzy byli powiazani z branzom tytoniowa I zaprzeczali ze palenie papierosow powoduje raka I choroby serca( dopiero z czasem udalo sie I'm to udowodnic)... cos ruszylo po 2000 Roku, ale teraz sie wykrecaja I wmawiaja, ze jest inaczej.. kilka dni temu czytalam tez o produkcji plastiku, tez wypieraja problem nawciarze, twierdza, ze plastik nie jest az tak szkodliwy, jak bardziej ekologiczne rozwiazania..nie patrza na to, ze syf widac juz z kosmosu.. I wszedzie jest to cholerstwo.. Cale szczescie, ze juz odkryto jak mikroplastiki usuwac, trzeba to tylko wprowadzic do uzytku.. to podobno jakis hydrogel, wynaleziony przez hinduskich uczonych.. mozna go uzywac w nieskonczonosc.. podobno rozpuszcza w 95% w neutralnych warunkach..
@Dariusz-nv3ro
@Dariusz-nv3ro 3 ай бұрын
Magazyny oparte na piasku,cegłach,innych mają podstawową wadę!Ciało stałe ma niższą zdolność kumulacji energii jak ciecz!Dlatego są Magazyny Ciepła oparte na roztworach stopionej soli!Magazyny oparte o piasek,cegły nie są wystarczająco sprawne(ograniczoną pojemność!)😃
@blazejmroczynski6190
@blazejmroczynski6190 3 ай бұрын
Czekałem na tego typu materiał. Chemia energetyczna-gdzie szukać wiedzy?
@MrPeterpeter33
@MrPeterpeter33 3 ай бұрын
Szanowny Panie doktorze. Jeśli coś opuszczamy to już nie trzeba dodawać, że w dół, gdyż nie sposób opuścić coś w górę. Poza tym bardzo dobrze słucha się Pana. Pozdrawiam. Piotr
@damiangambka2549
@damiangambka2549 3 ай бұрын
Chyba nie rozumiesz różnicy między opuścić a upuścić 😅
@kamilk1403
@kamilk1403 3 ай бұрын
13:30 w drapaczach chmur również się tak robi żeby wygenerować ciśnienie w układzie, zamiast systemu hydroforni 😊
@z.Sh4ped.Po0Tin
@z.Sh4ped.Po0Tin 3 ай бұрын
Obecnie to co możemy wykorzystać to magazyny piaskowe i redox flow (żelazowo-powietrzny lub wanadowy). A w przyszłości reaktory w oparciu o tor kontenerowe / modułowe to brzmi ciekawie. Z ciekawych rozwiązań bodaj w Korei Południowej miały być produkowane elektrownie atomowe jako barki / platformy morskie z możliwością dostawy drogą morską - jeśli by to było wykonalne (z dostawą) szybciej niż te 7 lat (mediana wśród klasycznych elektrowni atomowych) to może warto by było by i nasz bantustan się tym zainteresował.
@depresyjny_typ
@depresyjny_typ 3 ай бұрын
Dzisiaj Rogu wygląda mistycznie i tajemniczo....
@artstyle-designe
@artstyle-designe 2 ай бұрын
Słowo " zielony " zaczyna się kojarzyć z Ostrym PAŁOWANIEM ;-)
@Prze_Karo
@Prze_Karo 3 ай бұрын
Panie Tomaszu proszę o odcinek z wytłumaczeniem czy manipulowanie pogodą nie stanowi większego zagrożenia klimatycznego niż nasze wygodne bytowanie 😉 chodzi mi np o Arabię która próbuje zmienić u siebie klimat żeby był przyjaźniejszy, którzy chcą zazielenić tereny
@niedzielny_rosolek
@niedzielny_rosolek 3 ай бұрын
Mamy przykład bliżej - Holenderskie poldery czyli osuszanie morza pod uprawy i zwiększenie powierzchni lądu
@pepeadamczyk2163
@pepeadamczyk2163 3 ай бұрын
@@niedzielny_rosolek mamy przykład bliżej - zalesianie pustyni Błędowskiej 😀
@pawlo8307
@pawlo8307 3 ай бұрын
To wszystko na nic , człowiek ma mały marginalny wpływ na klimat pogadajcie z geologami to się zdziwićie
@pawlo8307
@pawlo8307 3 ай бұрын
Co2 gaz życia co za brednie
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 3 ай бұрын
@@pawlo8307A to akurat geolodzy znają się na klimacie....
@piotrsotys1470
@piotrsotys1470 3 ай бұрын
Lokowanie nauka to lubię bardzo namiętne ;)
@madelaine1007
@madelaine1007 3 ай бұрын
I dobrze
@akyzowy
@akyzowy 3 ай бұрын
bardzo dobrze...a tak mówiąc : kto tu kogo lokuje ? hm
@juri2001
@juri2001 3 ай бұрын
niemieckie kanały się wspierają wzajemnie, nie to co polskie
@energetyka-rozproszona
@energetyka-rozproszona 3 ай бұрын
W rdzy nadzieja! Ale - tak na serio - magazynowanie to rzeczywiście jedno z największych obecnie wyzwań dla bilansowania energii w sieci :) (tuż obok rozbudowy samej sieci elektroenergetycznej). Polecamy się w tym temacie!
@CocoAustinify
@CocoAustinify 3 ай бұрын
Mam problem z tym hasłem że zielona energia będzie tańsza pachnie mi to chwytem marketingowym. Dla kogo tańsza? dla producenta? dla dystrybutora? bo raczej nie dla odbiorcy końcowego jakoś nie widzę tego jak PGE czy inna Energa nagle obniża ceny energii po wybudowaniu farm wiatrowych słonecznych czy innych eko.
@bleyd__
@bleyd__ 3 ай бұрын
tańsza w produkcji, co skutkuje niższą ceną energii dla odbiorcy, może się nie podobać ale tak jest. To czy ktoś to wykorzysta i w jakim celu to już inna sprawa
@kriskris2479
@kriskris2479 3 ай бұрын
​@@bleyd__w życiu nie obniżą nam cen energii
@ukaszKuc
@ukaszKuc 3 ай бұрын
0​@@bleyd__ tańsza w produkcji? Chyba w marzeniach. Najtańsza energia jest z atomu. To się szybko nie zmieni.
@bleyd__
@bleyd__ 3 ай бұрын
@@ukaszKuc o nie mój drogi, energia np. z farmy paneli jest tańsza niż ta z elektrowni jądrowej, ACZKOLWIEK to tylko jedyny plus takiego rozwiązania, gdyż na dużą skalę atom miażdży odnawialne źródła energii pod każdym innym względem (nawet czysto ekologicznie). Oczywiście to nie oznacza, że mamy z nich rezygnować, a wręcz przeciwnie - warto mieć zbalansowany system elektrownii w Polsce z różnych źródeł, choć moim zdaniem atom powinien królować w tym zakresie
@bleyd__
@bleyd__ 3 ай бұрын
@@kriskris2479 po 1. nie wiesz tego, po 2. obniżką byłaby też stałą ceną energii przy zwiększonych zarobkach, pożyjemy zobaczymy
@Areczek1997r
@Areczek1997r 3 ай бұрын
Uf, dobrze że cały świat kiedyś będzie generował zieloną energię... Taylor, Bill i Travis będą mogli w końcu sobie spokojnie latać bo już Ziemia będzie bezpieczna. 😊
@Miki_Naz
@Miki_Naz 3 ай бұрын
Jak najbardziej milionerzy latający prywatnymi samolotami mogą się gonić, ale przy rozwoju zielonego wodoru i rozpowszechnieniu samolotów wodorowych, loty staną się niskoemisyjne.
@Damian12312
@Damian12312 3 ай бұрын
Słuchałeś a i tak nic nie zrozumiałeś
@user-vp9uo6wu6l
@user-vp9uo6wu6l 3 ай бұрын
Tak i Europa będzie "koreliańska".
@dominuseterro9866
@dominuseterro9866 3 ай бұрын
Pan przypadkiem nie sprowadza do absurdu?
@Damian12312
@Damian12312 3 ай бұрын
@@dominuseterro9866 dokładnie to robi. Co tam, wrzucajmy plastikowe butelki do jeziora bo i tak miliarderzy produkują więcej plastiku przez swój tryb życia, więc hell yea, my nie musimy nic. Taka to logika :D
@nethaber
@nethaber 3 ай бұрын
Zastanawiam się czy "zielona" energetyka faktycznie jest tańsza? Ciągle się o tym mówi na zasadzie sloganu ale nigdy nie słyszę konkretnych przykładów. O ile w krajach które znacząco przeszły na produkcję "zielonej" energii (pomijając atom). Z tego co słyszałem w Niemczech opłaty za prąd są bardzo wysokie mimo że produkcja energi z odnawialnych źródeł jest dość wysoka, ale to może nie najlepszy przedstawiciel bo ich plan zamykania energetyki atomowej i uzależnienie od dostaw z Rosji nie wyszła im na dobre. Czy faktycznie w krajach które znacząco przeszły na odnawialne źródła rachunki za prąd spadły jakoś znacząco?
@MISIEKdlaKOBIET
@MISIEKdlaKOBIET 3 ай бұрын
Sorry Stary ale przecież tym wszystkim inwestorom którzy sponsorują projekty ,, zielonej energii " nie zależy na zmianach klimatu tylko żeby wyciągnąć jak najwięcej hajsu od frajerów... Osobiście uważam że gdyby naprawdę chodziło o dobro naszej planety to te wszystkie organizacje itp. powinny zacząć od brudasów z Indii, Afryki czy Ameryki południowej, bo to ludzie z tych regionów najbardziej niszczą i zaśmiecają świat...
@wfista3528
@wfista3528 2 ай бұрын
Tylko w 2023 roku Chiny pozwoliły podobno na budowę nowych jednostek węglowych o mocy 114 GW. Te same Chiny które są hegemonem w produkcji choćby paneli fotowoltaicznych. Moc godzinowa całej polskiej energetyki to w tej godzinie, gdy to piszę 21 GW. Taka to ta zielona energia jest tania 😮
@zbigniewdraus3522
@zbigniewdraus3522 17 күн бұрын
Energia Zielona jest droga. Jakby była tanie to nie trzebaby do niej zmuszać, czy zachęcać.
@piotrsternik8961
@piotrsternik8961 3 ай бұрын
Dziękuję za materiał. Kilka pytań i uwag: 1. Solary to nieprawidłowa i myląca nazwa - powinno być fotowoltaika 2. Przy porównaniu akumulatora litowego i sodowego i ceny surowca za kg - dobrze byłoby przytoczyć ile kilogramów sodu jest potrzebne do stworzenia akumulatora o tej samej pojemności co przy użyciu danej ilości litu. Dziękuję i pozdrawiam
@przemysawko4766
@przemysawko4766 2 ай бұрын
Bravo !
@Adam-343as
@Adam-343as 2 ай бұрын
Powszechnie występująca ruda rdza to tzw. uwodniony wodorotlenek żelaza, który w odróżnieniu od nieuwodnionego jest nierozpuszczalny w wodzie. Tlenek żelaza występuje jako siwy nalot na wyrobach hutniczych i złuszcza się podczas obróbki kowalskiej.
@raven1439
@raven1439 Ай бұрын
Można jeszcze wykorzystywać CO2 do magazynowania energii, tzn. w ciągu dnia energia słoneczna kompresuje dwutlenek węgla aż stanie się płynny, a w nocy ciekły dwutlenek węgla ponownie zamienia się w gaz, który napędza turbinę.
@volkhen0
@volkhen0 3 ай бұрын
Jest aplikacja - Kompas Energetyczny - autor to Polskie Sieci Energetyczne. Aplikacja informuje kiedy używać energię bo na przykład wieje lub kiedy starać się ograniczać zużycie. Staram się ładować samochód zgodnie z tymi wytycznymi kiedy mogę. W ten sposób przyczyniam się do zmniejszenia cen prądu. Choć mój wpływ jest znikomy to jednak nie zerowy. W grupie siła. Gdyby wszyscy się przyłożyli. I jeśli masz fotowoltaikę to taryfa G12w może być bardziej korzystna jeśli będziesz zużywał energię po 21 lub w weekend. Część rzeczy można przełożyć na ten czas.
@Drainmoar
@Drainmoar 3 ай бұрын
dziękujemy za kolejny ciekawy odcinek
@user-uc4qv6xm5y
@user-uc4qv6xm5y 2 ай бұрын
Dla zasięgów 👍
@bartosz34522
@bartosz34522 3 ай бұрын
Dziękuje za ciekawy materiał. Pozdrawiam :-)
@natanielnowak8561
@natanielnowak8561 3 ай бұрын
W Polsce Fundacja Utopia się tym zajmuje. Na stronie mają opisane te omawiane rozwiązania i sporo więcej.
@kwg101
@kwg101 2 ай бұрын
Elektrownie helikoidalne istnieją od dawna, za pomocą luster w ich centrach osiąga się temp. rzędu 500 'C, o tysiącu nikt nie marzy, ciepło magazynuje się w stopionych solach, na końcu procesu jest tradycyjna turbina parowa, o stosunkowo niskiej mocy jednostkowej i sprawności. Osiąga wsk. wykorzystania mocy zainstalowanej dwadzieścia parę procent, zapas magazynowy energii cieplnej nie umożliwia przejechania nawet nocy, latem wystarcza na 2-4 godziny po zachodzie słońca, zimą dowolne źródło oparte o słońce nie istnieje.
@leszekkowalczyk3672
@leszekkowalczyk3672 3 ай бұрын
Na takie rzeczowe i merytoryczne programy po prostu się czeka. Dawaj Tommy!
@maciejkowalski3019
@maciejkowalski3019 3 ай бұрын
Ten silos z piasku jest podgrzewany powietrzem, wody nie można podgrzać do 1000 stopni. A poza tym ten startup podgrzewa ten piach do 600 stopni z uwagi na straty ciepła w wyższych temperaturach. Jest inna firma nazywa się 1410. Oni natomiast wykorzystują temperaturę zmiany fazowej piasku. Jeszcze ciekawszy temat.
@qeawah
@qeawah 3 ай бұрын
Dlaczego wody nie można podgrzać do 1000 st.C ? Z chemicznego punktu widzenia, para przegrzana to też H2O ;)
@arturnowak461
@arturnowak461 3 ай бұрын
​@@qeawahproponuję sprawdzić ciśnienie pary przegrzanej przy 1k C.
@arturnowak461
@arturnowak461 3 ай бұрын
Ciekawe, przemiana fazowa chyba do cieczy:) Huta szkła. Ciekawe z czego izolacja i czym grzeją, rozumiem że prądem bo magazyn energii i eko. A odbiór ciepła z jaką sprawnością i jak.
@kwg101
@kwg101 2 ай бұрын
Do qeawah - pkt. krytyczny dla wody określa temp. 373 'C przy ciśnieniu 220 bar. Powyżej tych parametrów woda nie może istnieć. Po drugie czas otrzeźwieć po szarlatańskich wywodach Rożka. Dla pary przegrzanej praktycznie nikt nie stosuje temp. większych, niż 565 'C, może dla stali austenitycznych trochę więcej - nie ma materiałów zapewniających wytrzymałość przy jednocześnie wysokich ciśnieniach i temperaturach. Piaseczek i powietrze mogą mieć temperatury wyższe, stal tworząca rurociągi parowe - nie.
@orangekrakow
@orangekrakow 3 ай бұрын
Komentarz dla zasięgu 😊
@bleyd__
@bleyd__ 3 ай бұрын
Świetny materiał, pozdrawiam
@astrocannibal3560
@astrocannibal3560 3 ай бұрын
Dzieki za materiał👍
@michalk.sikorski882
@michalk.sikorski882 2 ай бұрын
Opuszczanie w dół i podnoszenie do góry 😂😂😂😂🎉🎉🎉🎉 Braaaawisssssimo
@propan_guru
@propan_guru 3 ай бұрын
Duży magazyn energii cieplnej w piasku ma firma ZREMB w Chojnicach. Można go z powodzeniem stosować w domach jednorodzinnych. Mój projektant ma takie coś u siebie w domu i bardzo chwali
@natallexa
@natallexa 3 ай бұрын
na pewno- tylko od listopada dp marca magazyn ogrzewa prądem z Taurona??
@wieenergypl3395
@wieenergypl3395 2 ай бұрын
W państwach Skandynawskich już dawno magazynowano energię cieplną z kolektorów cieczowych w zbiornikach z chlorkiem sodu.W sezonie grzewczym ją odbierano do ogrzewania domów.
@wodzimierzjastrzebski175
@wodzimierzjastrzebski175 2 ай бұрын
Pozdrawiam z energią
@andrzejmrugaa139
@andrzejmrugaa139 2 ай бұрын
Kontenerowe reaktory to genialna metoda na elastyczne zasilania konkretnych lokalizacji.
@matinone7209
@matinone7209 29 күн бұрын
Do grawitacyjnych magazynow energi sa wykorzystywane tez wagoniki z balastem na torach na zboczu wzniesienia. Taka analogia do elektrowni szczytowo pompowych.
@mornasz
@mornasz 2 ай бұрын
Przyjemnie spedzony czas!!
@marianniewrzo1214
@marianniewrzo1214 3 ай бұрын
Teraz bardzo popularne jest połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła . Dla mnie ze względu na ekologie nie ma to sensu bo energie produkujemy głownie wiosną i latem a zima zużywamy ja w pompie ciepła by ogrzać dom. Wiec latem mamy nadmiar energii w sieci a zimą elektrownie muszą chodzić pełną para
@antinatalist1
@antinatalist1 3 ай бұрын
Do OZE potrzebne są magazyny mocy, ale jak drogie są i ile ich jest (ilości farmaceutyczne) zamontowanych w Polsce i jakie są plany ich montażu do 2030 (do 10% zapotrzebowania) to się nie mówi. Oraz jak wygląda polska energetyka za 10 lat, co opisałem w innym komentarzu pod tym filmikiem.
@piotrdziubak3858
@piotrdziubak3858 3 ай бұрын
No super tylko muj nisan pali 5 na 100 Stary dom na ogrzewanie 10 metr opału z tartaku pozdrawiam mądrych 😅
@Maniekwroc
@Maniekwroc 2 ай бұрын
Za mało razy został wspomniany kanał Nauka to lubię
@wiktorkarwoski8453
@wiktorkarwoski8453 3 ай бұрын
Czyżby kopalnie wyrzucały węgiel do odry?
@gumikjuggler
@gumikjuggler 3 ай бұрын
Jak wygląda sprawność takich naturalnych (grawitacyjnych, piaskowych, itp.) magazynów energii?
@m1k0register
@m1k0register 3 ай бұрын
♿♿♿Nowy kanał. Może kaleki też by skorzystały np. dzieki napisom
@Hazok87
@Hazok87 3 ай бұрын
Super ❤❤
@PiterTheSailor
@PiterTheSailor 2 ай бұрын
zielona energia jest tania,ale inwestycje w nią są drogie. No i jest problem z jej przechowywaniem, co wiąże się z dużymi kosztami , gdy za mocno wieje, czy świeci. Dopóki nie ma technologii taniego wodoru , to jesteśmy skazani na wspieranie się energią z kopalin
@Md16th
@Md16th 3 ай бұрын
Jak produkować tańszy prąd? To proste, znieść podatki węglowe, akcyzy i obniżyć VAT na energię do minimum. Zainwestować w nowe bloki energetyczne na węgiel i automatyzację wydobycia. Zabrać przywileje górnikom i zlikwidować związki zawodowe. Cieszę się że mogłem pomóc :)
@Krzysztex
@Krzysztex 3 ай бұрын
Zapomniałeś o kroku nr 1: wyjść z Unii
@piotrs.2867
@piotrs.2867 3 ай бұрын
Ocho, ktoś tu nie mieszka w pobliżu kopalń i elektrowni węglowych. Idąc tym tokiem rozumowania wlewajmy każdy syf do rzek, bo to nasza SUWERENNOŚĆ a EU może nam naskoczyć..
@Pushkrimpov
@Pushkrimpov 3 ай бұрын
​@@piotrs.2867ja mieszkam obok największej elektrowni węglowej w Polsce i jednej z największych w Europie i tutaj problemów ludzie nie robią, wręcz przeciwnie chcą żeby było to wszystko jak najdłużej.
@karolsznip1379
@karolsznip1379 3 ай бұрын
​@@PushkrimpovPanie borze dlaczego mam raka, przecież na tace zawsze dawałem?!
@robertr6759
@robertr6759 3 ай бұрын
Wracaj człowieku do szkoły i edukacja od nowa. Jest jeszcze szansa dla ciebie.
@Tomslash
@Tomslash 3 ай бұрын
Warto wspomnieć o technologii z naszego polskiego podwórka, mianowicie o baterii lodowej, której koncept jest nieco podobny do tej "piaskowej" wspomnianej w materiale. Pierwsza taka lodowa bateria funkcjonuje we Wrocławiu w firmie Rawlplug :). Polecam zgłębić temat!
@arturnowak461
@arturnowak461 3 ай бұрын
Jest już wiele pomp ciepła wykorzystujących wysokie ciepło zamarzania wody
@kubasomiany8112
@kubasomiany8112 3 ай бұрын
Podbijam odcinek dla zasięgów :)
@slawomirgrabowski2963
@slawomirgrabowski2963 3 ай бұрын
Żeby podgrzać piach do temperatury 1000 stopni woda, woda musi mieć taką samą temperaturę, a to już nie przelewki😊 Odkąd mamy coraz więcej taniego prądu, jest on coraz drozszy😂
@randomowaPuszcza
@randomowaPuszcza 3 ай бұрын
Komentarz dla zasięgu
@piotrzdunek7433
@piotrzdunek7433 2 ай бұрын
Elektrownie zaporowe mogłyby być takimi magazynami energii, tylko trzeba by zezwolić na ich budowę... Ze zbiornika wodnego puszczało by się wodę wtedy, kiedy energii by brakowało w systemie. Przez resztę czasu rzeka powoli uzupełniałaby wodę w zbiorniku. A takie magazyny grawitacyjne mogłyby powstawać na ścianach bloków w naszych miastach. Każdy wysoki budynek powinien mieć zamontowaną "windę", którą podnosiło by się tanim prądem, a opuszczając się winda napędzałaby generator.
@barteks8593
@barteks8593 3 ай бұрын
Jak zawsze super
@Danon811
@Danon811 3 ай бұрын
Drewutnia na drzewo jako magazyn na biopaliwa. Piec kaflowy jako magazyn ciepła. Silnik Starlinga napędzający agregat prądotwórczy jako źródło prądu z ciepłą spalania. Zgazowywanie drewna i napędzanie silnika spalinowego w samochodzie. To wszystko jest już wynalezione, tylko że jest proste w stworzeniu a przez to nie da się uzależnić odbiorcę końcowego od systemu...i dlatego nie jest rozwijane i promowane
@MJ89
@MJ89 3 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek
@DanielPasieczny
@DanielPasieczny Ай бұрын
super
@nikodemlewandowski5681
@nikodemlewandowski5681 3 ай бұрын
Komentarz dla zasięgów ^^
@robertr6759
@robertr6759 3 ай бұрын
Bravo panie Tomaszu. Super odcinek i oby więcej takiej rzetelnej nauki na tym kanale. Szczególnie, że niestety na zero pojawiają się też treści dla foliarzy.
@drusix1987
@drusix1987 3 ай бұрын
Aha, bo jak na kanale pojawia się nauka, która ci się nie podoba, to już jest foliarstwo? Jak tam recykling plastiku? Dobrze?
@robertr6759
@robertr6759 3 ай бұрын
@@drusix1987 wyżal się na grupie dla płaskoziemców
@wyslanniknewworldorder9525
@wyslanniknewworldorder9525 3 ай бұрын
@@robertr6759 Jak tam noszenie maseczki przeciw *COVID-19* ? 😂😂
@dominikdrabek4733
@dominikdrabek4733 2 ай бұрын
​@@wyslanniknewworldorder9525 jak tam masowa epidemia grzybicy płuc, którą miały te maseczki powodować? 😂
@riz8282
@riz8282 3 ай бұрын
1:35 - Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą? "Ten (prąd) wytwarzany przez zielone źródła jest tańszy" - które? Wystarczy spojrzeć na projekt Baltica i 17mld za 1GW mocy zainstalowanej.. Przy budowie bloków węglowych to naciągając w górę koło 7. Mocy zainstalowanej.. A te wiatraki będą pracować przez około 40% swojego czasu, generując prąd w dowolnym dla nich momencie.
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 3 ай бұрын
Tylko do tych bloków węglowych trzeba stale dowozić węgiel...
@riz8282
@riz8282 3 ай бұрын
​@@krzysztofrudnik4745polecam zapoznać się z książką ś.p. inż. Marka Zadrożniaka, Kompedium Wiedzy o elektrowniach (...). Strony 31-39 - analiza opłacalności, gdzie są uwzględnione nie tylko koszty węgla, ale i remontów, obsługi itd, pomijając te koszty dla wiatraków czy pv.
@kotfryc
@kotfryc 3 ай бұрын
skrzydła wiatraków trzeba wymieniać, bloki węglowe są zmuszone cały czas chodzić żebyś mógł oglądać netflix jak mniej wiatru zawieje.
@tomekoki7821
@tomekoki7821 2 ай бұрын
Ten prąd jest tańszy niż energia z węgla, na którą narzucimy tyle podatku żeby była droższa 🤣🤣 czego nie rozumiesz? :)
@AnnaG-uc2vz
@AnnaG-uc2vz 3 ай бұрын
Świetny format.
@Rafikius
@Rafikius 2 ай бұрын
Pytanie do fragmentu @16 :20 Jaki jest naklad energetyczny na produkcję: cementu, stali, innych sibstratow? Oraz samej budowy. EREOI Energy Received on Energy Invested. Co mówi LCA takiego projektu? Czy Można troche głębiej omawiać te tematy? Mysle że ktoś kto poświęca czas na oglądanie podcastu w temacie, to chce posiąść w miarę całościowa wiedzę.
@pajs2137
@pajs2137 2 ай бұрын
8:02 o rany "w kuchni". jak z początku nie uważnie słuchałem, to usłyszałem "w kupie" i takie: "wtf? coś tu jest nie tak"
@MM1992R
@MM1992R 3 ай бұрын
mega robota kooperacja Tomasza Rozka + Kanalu zeru
@ri3spect534
@ri3spect534 3 ай бұрын
Dzień dobry, Czy słyszeliście o elektrowniach wyporowych, w których prąd generowany jest poprzez wtłoczenie powietrza pod powierzchnię cieczy, aby następnie ta w postaci ulatniających się bąbelków napędziła turbinę?
@witeksza915
@witeksza915 3 ай бұрын
Coś słyszałem. Pombelki wypełniają daszek który jest jakby na kole młynskim i wiele ich obraca koło i napędza prądnice i ta napędza silniczek wytwarzają cy bo belki i zachowuje nadmierne energii. Brzmi jak perpetum mobile 😲
@volkhen0
@volkhen0 3 ай бұрын
Te bąbelki mają śmieszną wyporność w porównaniu do ciśnienia pary w generatorze. Pamiętajcie że to ustrojstwo co generuje energię musi wyprodukować więcej energii niż poszło na wybudowanie.
@kwg101
@kwg101 2 ай бұрын
Szarlataństwo? Perpetuum mobile? A czym wtłoczysz powietrze? Kompresorami zasilanymi prądem z elektrowni węglowej? No i jaka miałaby być sprawność turbinki działającej w tak trudnych warunkach? Napędzana przez bąbelki, hamowana przez otaczającą wodę?
@witeksza915
@witeksza915 2 ай бұрын
@@kwg101 podobno zasilanie bombelkow jest tak niski że prąd ma z turbiny. Więcej produkuje niż zuzywa
@kwg101
@kwg101 2 ай бұрын
Turbina parowa, a ściślej, jej wylot porusza się w próżni. W przypadku turbin parowych praca końcówki z pogorszoną próżnią jest niedopuszczalna - zostaje wyłączona przez zabezpieczenia, i słusznie, maszyna ma generować, nie pobierać energię na tłoczenie. Turbiny parowe opanowały nasz świat, ich moc sięga 1,4 GW mocy, ponieważ jedynym oporem jej ruchu są łożyska. Turbina bąbelkowa na swoim drugim ramieniu zamienia się w pompę mielącą wodę, a więc pobierającą energię do tłoczenia wody, ma ponosić straty na tym, co w energetyce normalnej jest zakazane.
@adamlewandowski1042
@adamlewandowski1042 3 ай бұрын
A jakiś sposób na łapanie piorunów, może elektroliza?
@tomekzleszna7578
@tomekzleszna7578 3 ай бұрын
mamy różne horyzonty czasowe ... - póki co postawmy na *SPRAWDZONE ROZWIĄZANIA* - na ATOM - "z atomu" - możemy też produkować CZYSTY wodór
@six-bobcats
@six-bobcats 3 ай бұрын
sprawdzone rozwiązanie to wungiel z dotacjami. Choć jak wiadomo Tusk walczył z węglem strzelając do górników.
@arturnowak461
@arturnowak461 3 ай бұрын
W materiale zabrakło na jakiej zasadzie działa wodny akumulator w bazie wojskowej. Natomiast akumulator ciepła na piasek czy cegły to powrót do przeszłości. Moja babcia miała piec kaflowy😁
@user-mh9rg1dq9b
@user-mh9rg1dq9b 3 ай бұрын
Nie wiem czy zauwazacie tą przemiane energetyczną na swoich rachunkach w ostatnich latach. mieszkam w angli i pamietam jak dostałem rachunek chyba 2 lata temu (Shell) i na tym rachunku było napisane że 100% energii jaką zużyłem była wyprodukowana z "zielonej energii" akurat wtedy mój rachunek też był 100% większy niż zwykle bo ropa i gaz podrożała, to takie logiczne. Tańsza energia ale dla producenta.
@cati0n
@cati0n 3 ай бұрын
Wspaniałe podsumowanie wielu nowatorskich i calkiem dawnych ale zapomnianych sposobów na prawdziwie zieloną energię. Na szczęście nie bylo tu oszolomskich elektrowni orbitalnych, ktore nigdy nie zepną się finansowo.
@rafabargie791
@rafabargie791 3 ай бұрын
Ale za to był magazyn energii firmy volt z blokami betonowymi który nigdy nie zrobię się finansowo.
@cati0n
@cati0n 3 ай бұрын
@@rafabargie791 Racja, ale co kasy od inwestorów wyciągną to ich.
@Mat-ug6hi
@Mat-ug6hi 3 ай бұрын
Fajny materiał. Brakuje mi tutaj jeszcze tematu biogazowni oraz magazynowania energii cieplnej w górotworze. Suche skały można podgrzać nawet do kilkuset stopni i później generować z nich energię elektryczną ;)
@tomaszstroz320
@tomaszstroz320 2 ай бұрын
Ale po co coś podgrzewać jak na 80 procent powierzchni Polski można korzystać z geotermi. Jest doskonały wykład prof Bogdana Żakiewicza
@Mat-ug6hi
@Mat-ug6hi 2 ай бұрын
@@tomaszstroz320 Kolego aby korzystać z geotermii niezbędne są 2 odwierty po kilka kilometrów. Taka inwestycja kosztuje kilkadziesiąt milionów złotych. Magazynowanie energii cieplnej w odwiertach o głębokości 50 - 100m jest o wiele tańszym rozwiązaniem, bo za kilkaset tysięcy złotych dla małych osiedli można już taki projekt wykonać. Oczywiście z głębokich odwiertów geotermalnych tego ciepła można pozyskać o wiele więcej, więc wszystko jest zależne od skali przedsięwzięcia. Poza tym aby pozyskiwać ciepło z odwiertów geotermalnych złoże musi być bogate w duże ilości wody o dobrych parametrach fizykochemicznych. A to wcale nie jest 80% powierzchni Polski. 80% powierzchni Polski ma dobre warunki termiczne, ale to nie znaczy, że występują tam bogate złoża wody o dobrej jakości. To są 2 różne pojęcia. Pozdrawiam.
@dominik262
@dominik262 3 ай бұрын
Innowacyjne projekty w Polsce, zwłaszcza publiczne nie cieszą się poparciem. Przykład Izery jest chyba najbardziej jaskrawy
@modelarski
@modelarski 3 ай бұрын
Jak nie, był plan, lokalizacja, pieniądze szły, ludziska czekają z niecierpliwością 😅
@dominik262
@dominik262 3 ай бұрын
@@modelarski i jest decyzja środowiskowa, rozpoczętą współpraca z dostawcami, trwa wybór firmy budowlanej. Pieniądze - w ciągu ostatniego roku Niemcy przyznały subsydia dla firm z branży EV w kwocie przewyższającej kwotę potrzebną do ukończenia Izery
@roberts6986
@roberts6986 2 ай бұрын
Pamięta ktoś jeszcze lokdałna? Wszystko staneło i co zima jak za dawnych lat, nawet z Pekinu było widać Himalaje. Samoloty nie latały, samochody nie jeździły a fabryki nie kopciły. Trzy miesiące wystarczyły.
@user-mh9rg1dq9b
@user-mh9rg1dq9b 3 ай бұрын
Pływy morskie - przewidywalne wielkie masy wody(całe oceany) płyną w jedną i w drugą codziennie wiecznie dopóki księżyc krąży w oku ziemi, ale nie my będziemy pompować jak jest tanio i spuszczać jak jest drogo, cała ludzkość😅
@pawejaroszewicz7893
@pawejaroszewicz7893 3 ай бұрын
Dużo i dobrze. I bez ideaologicznej nowozielonomowy. Swoją drogą fuzja musi być. Na kanale też
@wiktorgrotek9540
@wiktorgrotek9540 3 ай бұрын
Odpowiedź jest prosta. Nie narzucając sztucznych kosztów.
@mmichal81
@mmichal81 3 ай бұрын
chciałbyś emitować za darmo? Zasklep sobie komin i pal do woli czym chcesz.
@wiktorgrotek9540
@wiktorgrotek9540 3 ай бұрын
@@mmichal81 Wcześniej jak palono w piecach i kominkach? Czy wówczas rosła temperatura? Dopóki obywatele nie będą traktowani w sposób równy. A moja emisja będzie wielokrotnie mniejsza od decydentów których dziś bronisz i którzy mi jej zakazują, to temat jest przez ciebie nie do obrony. A wyłączenia w obostrzeniach i wybiórcze traktowanie emitentów tylko to potwierdzają. Dziś system służy drenowaniu pieniędzy i pretekstowi do kontroli, a nie faktycznej ekologii. I dopóki nie będzie konsekwetnie stosowany (bez wyjątków) to nie zamierzam być jego dobrowolną częścią.
@mmichal81
@mmichal81 3 ай бұрын
@@wiktorgrotek9540 a kiedy będzie faktyczna ekologia?
@wiktorgrotek9540
@wiktorgrotek9540 3 ай бұрын
@@mmichal81 jak nie będzie robiona na alibi i będzie konsekwetna. Zastąpienie plastikowej rurki papierową w folii nią nie jest. Podobnie jak wycinanie połaci lasów pod fotowoltaike czy wiatraki. Jak wycinanie drzew w miastach i ich betonowanie czy wymuszanie zmian sprzętu normami etc. który jest jeszcze dobry i może służyć. A to tylko nieliczne przykłady z wielu.
@mmichal81
@mmichal81 3 ай бұрын
@@wiktorgrotek9540 wskaż gdzie dokładnie wycinane są lasy pod fotowoltaikę lub turbiny wiatrowe
@andrzejveresco2834
@andrzejveresco2834 3 ай бұрын
podstawowa wadą wszystkich ogniw żelazowych w roztworze wodnym jest fakt, iż szybciej wydzielimy wodór niż żelazo
@8282dudi
@8282dudi 3 ай бұрын
Pomysł z wykorzystaniem szybów kopalni jest super. Na powierzchni nic nie widać i "czarna dziura" staje się akumulatorem zielonej energii.
@volkhen0
@volkhen0 3 ай бұрын
To oblicz proszę ile można zgromadzić energii potencjalnej w takim szybie….
@8282dudi
@8282dudi 3 ай бұрын
@@volkhen0 Myślę, że liczyli to mądrzejsi ode mnie i od ciebie.
@volkhen0
@volkhen0 3 ай бұрын
@@8282dudi o dobre!, a wiesz, że to jest elementarna fizyka na podstwie szkoły podstawowej? Ep = mgh, masa, stała g, wysokość. 100 ton, wysokość 1km. Daje śmieszne 272kWh! to 3 baterie z Tesli. Poraniony pomysł.
@volkhen0
@volkhen0 2 ай бұрын
@@8282dudiEp = mgh. Czyli mamy szyb 1km, masę 100ton (to chyba za dużo). Daje to nam energię 270kWh! Ta są 3-4 baterie Tesli - śmieszna ilość.
@kwg101
@kwg101 2 ай бұрын
Śmiesznie małe moce, ograniczona pojemność, porównaj z kosztami utrzymania niepracującej kopalni.
@andrzejmuras8342
@andrzejmuras8342 3 ай бұрын
Czytałem onegdaj o pomyśle w którymś państwie skandynawskim. Przy stromym brzegu (tam takich wiele) na pewnej głębokości zakotwiczony balon. Jak mamy nadmiar energii pompujemy doń powietrze, jak energię potrzebujemy, to powietrze o ciśnieniu równym hydrostatycznemu na tej głębokości gdzie jest balon wypuszczamy przez silnik pneumatyczny zasilający generator. No tak, ale w Polsce takich warunków geograficznych ((duża głębokość tuż przy brzegu) nie ma. Są za to szyby i chodniki zamykanych kopalń. No to proszę bardzo - Uszczelnić szyb i chodnik, umieścić balon, odpowiednio długi, który zapełni cały chodnik i zalać wodą. Zadziała lepiej niż ten skandynawski, bo w tym ostatnim powietrze które ogrzało się w wyniku sprężania adiabatycznego odda ciepło wodzie morskiej i ta część energii będzie stracona - w kopalni otaczające balon - wąż skały raz się nagrzeją i potem już tylko w niewielkim stopniu będą traciły ciepło uciekające do górotworu (zresztą na dużych głębokościach naturalnie jest cieplej). Ja bym to ożenił jeszcze z elektrolizą wody i w balonie - wężu gromadził sprężony wodór, który potem można dać na ogniwa paliwowe.
@martinmaster497
@martinmaster497 3 ай бұрын
Norwegowie rozpoczynaja projekt generowania energii z fal morskich. W przyszlym roku rozpoczynaja produkcje pierwszego systemu.
@jacekejsmont
@jacekejsmont 3 ай бұрын
O nie. Znowu tanie źródła energii! Im tańsze źródło produkcji prądu tym drożdże rachunki. Jak żyć? Już przestańcie z tym postępem bo na chleb nie wystarczy
@volkhen0
@volkhen0 3 ай бұрын
To nie postęp a konieczność
@hannajurczynska716
@hannajurczynska716 3 ай бұрын
Ja już nikomu nie wierzę. Im bardziej nas do czegoś przekonują, tym bardziej jestem podejrzliwa. Wszyscy CHYBA? pamiętamy zachęty do segregacji śmieci.... BO MIAŁO BYĆ TANIEJ!!! I CO❓W SZAFCE JUŻ 4 WIADERKA I CENA CORAZ WYŻSZA. SAMI FACHOWCY, SAMA PROPAGANDA A MY TO NADAL ŁYKAMY
@jacekejsmont
@jacekejsmont 2 ай бұрын
@@volkhen0 co jest koniecznością? To co powie Urszula czy inny komisarz? Koniecznością jest dbać o bliskich. Na razie bliscy nie są w stanie przejść na atom, nie stać ich na elektryki itp. My śmiało możemy korzystać 50lat z węgla. Później pomyślimy
@jacoldom7947
@jacoldom7947 3 ай бұрын
Tani prąd, tylko ceny za niego będą wysokie........
@k1992ol
@k1992ol 3 ай бұрын
Super materiał :) Panie Tomku: a jakby legislację przygotować, żeby ludzie np sami mogli prąd produkować i magazynować energię ? mix typu fotowoltaika , energia wiatrowa itp ? w nowym budownictwie wspólnoty mieszkaniowe są małe i mogą pozwolić sobie na inwestycję. Dodam, że są różne metody finansowania takiej inwestycji :) Obecnie przepisy są bardzo restrykcyjne, a przedstawione rozwiązania wpisują sie w ww. zdania.
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 3 ай бұрын
A konkretnie które przepisy tego zabraniają?
@albertwolanski7688
@albertwolanski7688 2 ай бұрын
Wegla to podobno my mamy od groma. Zielona energia nie jest tansza niz tradycyjnej. Stepy powstaje przez wylesianie, wycinke drzew a nie przez kopalnie. Czyli wspierasz UE, wiec przestan uprawiac pomidory w swoim ogrodku, zezlomuj samochod i nie rozmnazaj sie . Jezeli ktos wymysli tania energie to firmy naftowe ukreca jej leb przy samym poczatku.
@user-hq9wl8xo2t
@user-hq9wl8xo2t 3 ай бұрын
Ceny litu podane za tonę, a nie kg - proszę sprawdzić na giełdach.
@killjanPL
@killjanPL 3 ай бұрын
Śląsk wydobywa dziś 30-40% tego co wydobywał w 1990 roku, to jak to jest że dzisiaj Odra była zatruta z powodu węgla, a w 1990 czy 2000 roku nie było tak źle?
@tomaszdabrowski8021
@tomaszdabrowski8021 3 ай бұрын
Niektórym można wmówić wszystko. ;)
@krzemin28
@krzemin28 3 ай бұрын
Prawdopodobnie wynika to z wielu czynników, podejrzewam, że po pierwsze jest mniej wody w Odrze, po drugie wyższa temperatura wody, która wpływa na rozwój alg i jest problemem dla ryb, po trzecie - to, że wydobywało się więcej węgla wcale nie oznacza, że zrzuty do Odry musiały być proporcjonalnie większe, całkiem prawdopodobne, że skoro wydobywamy węgiel głębiej to zrzuty też są większe
@roddypiper5146
@roddypiper5146 3 ай бұрын
O zatkaniu oczyszczalni w wiśle eksperci pisu mówili, żę to jak czarnobyl (what?!). Tymczasem jak było zanim zbudowano tą oczyszczalnie? Mówiono wam że OK! W tym samym czasie eksperci z KO'ału mówili, że oczyszczalnia to żaden problem dla środowiska (mimo, że żeka śmierdziała g.), zbudowanie zamku i wysypanie sztucznego jeziora w centrum puszczy to nic. Za to ratowanie puszczy przed kornikiem to ŹLE, bo puszcza sobie poradzi (tak sobie poradziła, że połowa zniknęła, a wystarczyło parę drze wyciachać). Tak więc środowiskiem i wszystkimi szczytnimy ideami, kł0ml! we dr0n!e sobie wycierają wiadomo co i to za wasze pieniądze.
@hubertj8565
@hubertj8565 Ай бұрын
Panie Doktorze Rożek proszę jaśniej wytłumaczyć jak można za pomocą wody podrzeć piach do 1000 stopni C 18:00. Pan chyba już nie kontroluje swoich myśli.
@KacperMichielus
@KacperMichielus 3 ай бұрын
Wg. Mnie rozwiązaniem na pewno nie są baterie, ani wiatraki, a wodór. Największym problemem tu są koncerny które zarabiają biliardy na sprzedaży różnego rodzaju paliw kopalnych. Wodór jest niemalże darmowy i jest go dużo. Praktycznie bez końca.
@andrzejgendera305
@andrzejgendera305 3 ай бұрын
Hi, hi, hi. 1000 lat temu na Grenlandii uprawiano zboże. To musiało być dużo CO2 przemysłowego. Nazwa Grenlandia mówi sama za siebie.
@pawlo8307
@pawlo8307 3 ай бұрын
Ponoć pierwiastek Rtęć będzie przyszłością.
@fmarecki77
@fmarecki77 3 ай бұрын
Super odcinek , a ten na "Nauka , to lubie" o licie tez. Mam nadzieje , ze prowadzacy zarabia na tych kanalach godnie :) Zdaje sobie sprawe , ze to nie pieniadze sa tu glownym motywatorem . . Zabraklo mi tu tylko wzmianki o "Tidal stream power generators" , ktore to moga wpomoc energetyke o kilka procent . Pozdrawiam .
@lukasjozwik2809
@lukasjozwik2809 3 ай бұрын
Bardzo fajny materiał ;)
@Daniel_VolumeDown
@Daniel_VolumeDown 3 ай бұрын
kilka dni temu na kanale sabine hossenfelder pojawił się też filmik o małych reaktorach torowych
@marcina3546
@marcina3546 3 ай бұрын
Osobiście również nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego stare szyby kopalni nie są wykorzystywane do wymiany energii. Na tych głębokościach temperatura potrafi przekraczać 40 stopni i trzeba schładzać powietrze, żeby ludzie mogli pracować. Moze jednak bilans energetyczny byłby niekorzystny - nie wiem, ale pomysł jest lepszy niż zalewanie czy zasypywanie starych szybów. A może takie wykorzystanie szkodziłoby jakiejś grupie wpływu?
@kwg101
@kwg101 2 ай бұрын
Gdyby każdy z szarlatańskich zielonych pomysłów na uratowanie klimatu był możliwy, to Frans Timmermans na pewno by z niego skorzystał. Nie rozumiem, jakim mechanizmem chcesz robić prąd wykorzystując temp. 40'C w głębi kopalni? Najgorsze turbiny na Islandii chodzą na 300 'C, standardem sprawnej produkcji prądu w turbinach parowych jest 540-560 'C. Można niewielkie moce, powtarzam naprawdę niewielkie magazynować w układzie szczytowo pompowym, ale to są góra setki kW na kilka godzin. Na drugiej szali przedłóż koszty utrzymania całego szybu w stosunku do niewielkich możliwości magazynowania, które zawsze jest działalnością wtórną i energetycznie stratną.
@wPeniSwiadomy
@wPeniSwiadomy 3 ай бұрын
Z tego co patrzyłem, z dzwigów odzyskuje się bardzo mało energii. Tutaj koła zamachowe wyglądają ciekawiej.
W moich żyłach płynie plastik
23:16
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 303 М.
Cała PRAWDA o rolnictwie UKRAINY. Nasze 4 dni w kraju skrajności!
20:11
1❤️
00:20
すしらーめん《りく》
Рет қаралды 33 МЛН
狼来了的故事你们听过吗?#天使 #小丑 #超人不会飞
00:42
超人不会飞
Рет қаралды 61 МЛН
Did you find it?! 🤔✨✍️ #funnyart
00:11
Artistomg
Рет қаралды 124 МЛН
Uran to przeżytek? Reaktor torowy
9:07
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 187 М.
NAUKOWE ZERO #5: SMOG - 10 LAT WALKI. KONIEC POLSKIEGO KOSZMARU?
29:57
Robert Mazurek nie rozumie czym jest nauka [KOMENTARZ]
17:06
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 544 М.
Czy doszliśmy do kresu fizyki? - Film Dokumentalny
36:25
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 354 М.
Koniec FOTOWOLTAIKI w Polsce? #BizON
13:53
Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach
Рет қаралды 1 МЛН
Już w Kwietniu Koniec Fotowoltaiki. 5 Sposobów jak się zabezpieczyć
19:26
4nrgy technologie
Рет қаралды 1,3 МЛН
Jak Chiny biją Europę w jej własnej (zielonej) grze?
48:44
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 471 М.