Походження самоназви скіфів СКОЛИ - СКОЛОТИ.

  Рет қаралды 1,113

Betelgeuse Studio

Betelgeuse Studio

6 ай бұрын

Сколи, скóлвини, склáвини, - так українці у праслов’янський період називали європейських скіфів, тобто себе. Був час, що ми не знали такої назви як скіфи чи сколоти. Звідки ж прийшла назва українських скіфів? З якої мови і як?
До теми:
- відео "Як праслов'яни звали скіфів" • Як праслов'яни звали с...
Music (KZfaq AudioLibrary):
- Born a Rockstar (Instrumental) - NEFFEX
- Thumri - Sandeep Das, Anisha Roy, Bivakar Chaudhuri

Пікірлер: 151
@user-xl3qf6ku5d
@user-xl3qf6ku5d 5 ай бұрын
Героям Слава!
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
Перемога - за нами 💛🩵✌️
@user-mv6hg6mv6c
@user-mv6hg6mv6c 5 ай бұрын
Great Viking movie series! “Skol”, “skål", “skál”, “skaal” - різні варіанти скандинавських народів
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
Skol 🍻!!!
@user-xf3dl2jj9l
@user-xf3dl2jj9l 6 ай бұрын
"Іранська" версія походження скіфів розбивається об факт того, що у переважній більшості вони були осідлими землеробами. Та і так звані "кочовики"-скіфи, тільки за назвою "кочовики". Справа в тому, що вести класичне кочове господарство в Украєні не можливо. Тут можна вести тильки особливого виду скотарство - відгонне. Це коли сніжну зиму зимують на хуторах та зимівниках, а влітку худобу (в переважній більшості ВРХ) відгоняють на дальні пасовиська. При цьому ні хутори, ні зимівники не покидаються, а використовують для орного землеробства та бджільництва, із упором на зоготівлю фуражу для тієї ж худоби на зиму. Таке господарство вели козаки (при чому, навіть, бувши виселеними на Кубань). Їх також в кочовики записати? Скіфи - прямі пращури українців. Це - АКСІОМА! Тільки потому розділилися на дві основні гілки - козар-половців-козаків (яких перед тим з легкої руки Геродота, відносили до кочоаиків), та Русь. І війни між ними, як із козарами, так в з половцями, а пізніше, козаками (названі "московсько-більшовицькими істориками", козацько-селянськими повстаннями), були нічим іншим, як боротьбою між різними версіями подальшого розвитку України. Перша - руська версія, прагнула піти західноєвропейським шляхом, монархічним, із королем на чолі та із розвинутою шляхтою. А друга версія, презентована успішною війною Богдана Хмельницького, обстоювала стародавній, скіфський, шлях розвитку. Демократичний, із виборами очільників, та виборним Гетьманом, із рівністю усіх перед законом та звичаями. Так і виглошували ідеї своїх "повстань": "за стародавні (СТАРОДАВНІ) вольності. Лишень Хмельницький поєднав ідеологічно мету своєї війни: створити князівство Руське від Вісли до Дону. Поєднав прагнення русинсьної шляхти до національного суверенітету, із традиціями державотворення козар-козаків.
@user-zi9vf1cv9n
@user-zi9vf1cv9n 6 ай бұрын
Все доволі просто: "скіфи-орачі" були землеробами,а "скіфи-кочовики" були пастухами,але належали до одного народу,як і ,скажімо,українці Карпат: в долинах "орачі",а на полонинах "кочовики".
@user-lh3mv8kg6u
@user-lh3mv8kg6u 5 ай бұрын
Ви етак все по-махновськи. Готові всих номадів зробити пращурами українців, а коли ж тоді відбулася наша близькість(рідство) з балтами? Бо в українців не той субклад маркера, що у степовиків. Чи ви волите усіх завести в глухий кут? В чому я згоден, так в тому що в укр.мові найбільше збереглось іранізмів, ніж в іншій слов'янській мові)).
@user-xf3dl2jj9l
@user-xf3dl2jj9l 5 ай бұрын
@@user-lh3mv8kg6u не перебріхуй мої слова... я забороняю тобі це робити!...
@user-zi9vf1cv9n
@user-zi9vf1cv9n 5 ай бұрын
@@user-lh3mv8kg6u можна розглядати Україну як червоточину,в якій "зникли" багато народів: мізинці,трипільці,черняхівці,кімерійці,скіфи,сармати,слов'яни,готи,кельти,русини,а можна,як ,даруйте,матку,де ці всі народи зародилися і нікуди не зникли(перший закон термодинаміки) ,а дали початок іншим народам.
@user-rt4im8us7e
@user-rt4im8us7e 5 ай бұрын
Дякую Вам за цікаву інформацію.
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
🇺🇦✌️)))
@user-uo5bf1nd5e
@user-uo5bf1nd5e 6 ай бұрын
Образно Український нарід можна представити, як могутній Дніпро, що увібрав в себе менші річки-притоки-інші народи.
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 6 ай бұрын
Принаймні, зі скіфами так сталося. Сюди зайшли і тут розчинилися у венедах (або українцях праслов'янського періоду).
@user-od3gj4pi8j
@user-od3gj4pi8j 6 ай бұрын
ЗАКОЛОТ - чудове (скіфське?) слово - САКУРИ нагадує красу! В українській мові колисково Слово п'є з лиця п'янку росу.
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 6 ай бұрын
До венедів прибула Войовнича сакала. Із серпанку і роси Уродились соколи. Звук [г] з того часу є нашою ознакою. Стало ДОБРЕ - ХОРОШО, а ПСА звем СОБАКОЮ.
@user-od3gj4pi8j
@user-od3gj4pi8j 5 ай бұрын
@@betelgeusestudio_1369, Наші гуси з того часу гегати почали, А початки в кукурудзі качанами стали? У городах завелися голови капусти І в сільрадах, як не дивно, - голови, ще й тлусті.
@user-ln3di8jl7s
@user-ln3di8jl7s 5 ай бұрын
Дякую тобі друже. Зі святами. Дай Боже благословення вперемозі
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
Зі святами, друже) Переможемо.
@user-ln3di8jl7s
@user-ln3di8jl7s 4 ай бұрын
Дякую вам. Дуже цікаво.
@user-zi9vf1cv9n
@user-zi9vf1cv9n 6 ай бұрын
Вподобайка п.Василю! Я про назалізацію. Прапольська назалізація(через сирість клімату) в усі наші корені з голосним "у"додає свої назальні. Від нашого гоЛУБ походить польське gołąb(голомб),а потім ми знаходимо лат.colomba,замісць golomba. Та ж історія з нашим МОГТИ-МУЖ-МУЖність чинити-МУЖЧИНА-пол.mężczyźnа(менщизна)-герм.Man. Що повністю суперечить "молодшости" слов'ян порівняно з латинянами і германцями.
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 6 ай бұрын
Згоден. Українці автохтони та спадкоємці наддніпрянської прабатьківщини всіх індоєвропейців. Ми нікуди не виходили, то логічно, що поряд із балтами зберегли багато архаїчних рис від правитоків. Час від часу це помічають не лише українські, а й іноземні дослідники як Красуський.
@alexanderdemyanov9342
@alexanderdemyanov9342 6 ай бұрын
У мене поряд річка тече,з назвою "Саксагань"....Василь,радий бачити відео.
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 6 ай бұрын
У нас багато річок "натякають" на скіфські назви saka/sangala/sankala: Інгулець, Саксагань, Інгул/Ангул/Сингул, Синька, Синиця, Синюха... Радий тобі, друже, навзаєм )
@Rogovapasika2022
@Rogovapasika2022 5 ай бұрын
Це від готів-германців ї іх племені саксів
@user-ig8dw5qi2n
@user-ig8dw5qi2n 6 ай бұрын
Дякую, це цікава розповідь. Додам про назву скіфів і сколів, що в англійській мові існує слово skill і воно оначає "майстерний", "вмілий". Такі дійсно могли захопити.
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 6 ай бұрын
Погортав етимологічні словники... skill "вмілість" пов'язане із значеннями "розбивати, різати, розрізнення, знання"... І беремо до уваги фонетичну подібність skill - Skil
@veles4568
@veles4568 6 ай бұрын
Класне відео❤😂🎉
@user-qn9mj8wj7d
@user-qn9mj8wj7d 6 ай бұрын
❤✨😊✨🤗
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 6 ай бұрын
💛🩵✌️
@user-sw8oo7ge5v
@user-sw8oo7ge5v 6 ай бұрын
Скіф від скіфос - чаша для вина
@user-hi1gv9xm2v
@user-hi1gv9xm2v 6 ай бұрын
N.b.: грец. σκύφος "чаша для вина" та грец. Σκύϑαι "скіфи" пишуться через різні літери φ та ϑ.
@theskyisbeautiful3605
@theskyisbeautiful3605 6 ай бұрын
Героям Слава! Дякую за відео)
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 6 ай бұрын
Хочеться вичерпати тему скіфів до рівня, коли чітко видно: хто такі, звідки прийшли і де ділися.
@vitaliiorlenko6492
@vitaliiorlenko6492 6 ай бұрын
Сакало - це прізвище мого сусіда
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 6 ай бұрын
Як цікаво! Мій зубник був болгарин Сакали.
@vitaliiorlenko6492
@vitaliiorlenko6492 6 ай бұрын
@@betelgeusestudio_1369 завжди думав чомусь, що це звичайне українське прізвище, бо і в школі був Сакало Олександр у мене на кілька років старший
@user-uo5bf1nd5e
@user-uo5bf1nd5e 6 ай бұрын
@@betelgeusestudio_1369 У мене колежанка була Сакала, ми вважали її татаркою, а воно он що!
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 6 ай бұрын
​@@user-uo5bf1nd5e Пд.сибірські скіфи не мають відношення до давньої України, Вони залишили слід у тюрських культурах. Таким чином, і слов'янські, і тюрські мови можуть містити схожі споріднені скіфські слова, такі як Сколи та Сакала.
@Poludennyy
@Poludennyy 5 ай бұрын
На мою інтуїтивну думку + знання про те, що ті хто стали у Бгараті Скитами, вийшли з Українських терен; І з огляду на наратив що українців не було, а були всі хто не попадя, туди сюди шмигали, як примари; Я схильний вважати, що те що Царських Сколотів назвають Іранцями, це щонайменше умовність, з огляду на траєкторію їх руху, і не більше. І вони цілком можуть буди тими самими тутешніми Індо-еворпейцями, які зробили коло і сильно змінили культуроносний зміст, які принесли з собою. Який до речі після появи християнства як державотворчої релігії, почало усіляко стиратися, щоби так культура яка прийшла зі Скитами, разом з іменами, була стерта. Причину вважаю наступною - культура Царських Сколотів, стала основою й'юдаїзму, і щоби зробити й'юдаїзм початком, або навіть так скажу, привласнити собі й'юдаїзм, потрібно було винищити те, що у старому заповіті назваться "Ханаанською мерзенністю". - "должно было подвергаться поголовному истреблению, включая женщин, стариков и детей, «дабы они не научили вас делать такие же мерзости, какие они делали для богов своих, и дабы вы не грешили пред Господом Богом вашим»" (wiki) ТОБТО "асімілятором" виступили не ми, а церква. Бо нам не було сенсу, бо це теж ми...!
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
Не тільки ті, що стали у Бгараті саками-скитами, прийшли туди з-над Дніпра, а й сама Бгарата - з українських теренів. Бгаратці лишилися в Індії-Бгараті, а частина саків-скитів зробила коло, повернувшись до Дніпра через ~2000 років (відстань між виокремленням фатьянівської культури із середньодніпровської до приходу скіфів до Дніпра). Українці були, але так не називалися. Тому я використовую звороти на кшталт "українці праслов'янського періоду або венеди". Різниця у 2000 років мала би вказувати на те, що "тутешні" поверненці арії-скіфи та просто тутешні венеди-праслов'яни є хоч і споріднені, але різні народи. Асиміляція половців, на думку українського дослідника половців Половця, відбулася за 2-3 покоління. Я сам був свідком подібної асиміляції в Чехії. Мандруючи у вільний час околицями Міловіце, натрапив на вулицю українських переселенців з Чорнобильської зони з Житомирщини. Біля будинку на лавочці розмовляли три покоління жінок - бабуся, дочка та онучка, відповідно десь 1920-х, 1950-х, 1980-х років народження. То бабуся говорила зі мною виключно українською, дочка деякі слова забувала і вставляла чеські, а онучка розуміла мене, але говорила лише чеською. На подвір'ї гралася правнучка з 2010-х народж, не маючи в нашій розмові жодної участі - не розуміла української. Найменша вдстань між чеською та українською мовами 1200 років. Дунай тече і в чеських, і в українських колядках та народних піснях, Котигорошко-Куліграшек ходить і в наших, і в їхніх казках, а народи різні.
@Poludennyy
@Poludennyy 5 ай бұрын
​@@betelgeusestudio_1369 Ну так правильно українців не було, але були наші предки - "праукраїнці Венеди" Кажете вони були асимільовані, скоріше вони асимілювали тамтешній нарід, бо принесли культуру з собою, разом з Ведами, мітологією, мовою, варнами, йо-ма-йо. А навіть якщо мова була за такий час видозмінена, вони не стали індійцями ... ну бо зна ~індо-украми~, чи як там. .!...Вони мають позначатися за походженням, а не за "останньою довгою стоянкою", вони ж проходячи через тюрків ними не стали, йо-ма-йо! Бо з якого такого ражна вони повернулися і їх прийняли без бою?! Чому, вже не "українцям", спало на думку ПОВЕРНУТИСЯ?!, кому тоді повертатись, якщо вони ментально асимільовані?, якщо ВОНИ вже не ВОНИ - такої б думки і бажання б просто не могло виникнути. І те що їх зустріли не боєм, а вони увійшли у Венедію, як сир у масло... Культурно вони могли бути до якоїсь міри ВИДОЗМІНЕНИМИ, але щонайменше не на стільки щоби не змогти розмовляти з Венедами? Де у нас у мові ознаки індійської, це індійска наскрізь санскрит.
@Poludennyy
@Poludennyy 5 ай бұрын
@@betelgeusestudio_1369 До речі у мене окремо виникла думка, а як вони з иншими мову налагоджували якщо мови були різними..?!
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
@@Poludennyy Різні роди виходили з Бореї (Бгарати) з-над Бористену (Березані) у ранню бронзову добу. Звали себе по-різному: за царством Борією - бори-бгарати, за належністю до революціонерів Індри аріями/оріями (не даси/даки Врітри), а ще ж були родові назви. В індійській колонії арії інтегрували аборигенів Індостану, помістивши їх у варну учнів (шудрів). Арії Індії не асимілювалися, а навпаки зберегли мову санскрит (пракрити) та створили багату ведичну культуру. Частина аріїв із пн.зх. частини Індостану (Гангара/Пенджаб) виокремилися за сакською доктриною і розійшлися в різні сторони. До речі, ті саки, що рушили в Пд.Сибір зрештою асимілювалися і стали одними з предків тюрків - стали тюрками. Частина саків повернулася до Дніпра, Але зразу вони не мали мети повертатися до прабатьківщини їхніх предків. Зразу наші (які були ще не наші) скіфи боролися за створення свого царства Ішкуза на Близькому Сході та Кавказі. Так, вони залишили там багато культурних артефактів. Мідійці/перси та вавилоняни знищили Ішкуза та Ассирію і саки з царськими асирійцями мали втікати за Кавказ аж до України. Це повернення було з жорстокими боями, про що є достатньо повідомлень в античних джерелах. Дуже образно подає початок симбіозу скіфів (Скіфії) та венедів (Енеї/Ванланду) літописець Середньовіччя Стурлусон. Скіфи залишили свій слід в культурі вірменів, грузинів та інших народів... Скіфи залишилися в євреїв навіть на рівні генетики - левіти є носії індо-арійських гаплогруп. В українців дуже багато запозичень від ведичної культури Індії (у працях Ст. Наливайка чудово це розкрито). І ці всі запозичення via Sakai/Scythoi. Мови венедів та скіфів були схожими, але, вірогідно, уже невзаємо зрозумілими. Це видно на прикладі слів псл.*sokha "гілка, стовп з розвилкою" - скіф.*saka "гілка, дерево, олень, планета, скіфи". Тлумачі - давня професія.
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
@@Poludennyy Мови різні - тлумачі в роботі.
@user-zi9vf1cv9n
@user-zi9vf1cv9n 6 ай бұрын
В англ.мові слово коса (scythe) "підозріло" схоже зі "скитами",а також з "козаками".
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 6 ай бұрын
Дякую за привід співставити англ. SCYTHIA "Скіфія" та англ. SCYTHE "коса". Англ. SCYTHE < Middle English sithe, sythe < Old English siðe, sigði < Proto-Germanic *segitho "sickle (серп)" (також Middle Low German segede, Middle Dutch sichte, Old High German segensa, German Sense) < PIE root *sek- "to cut/сікти". Англ. SCYTHIA "скіфія" < гр. SKYTHOI "скіфи". Безпосередньо англ. SCYTHE "коса" не виводиться від SKYTHOI "скіфи". Англ. SCYTHE "коса" та гр. SKYTHOI "скіфи" споріднені із укр. СІКТИ "різати". Когнатизм англ. SCYTHE "коса" та англ. SCYTHIA "Скіфія" можна простежити схематично таким чином. 🔸️*сатем.мова *SAKHA "гілка (рослини, дерева), соха, розвилка Y" > 🔸️санс. ŚĀKHĀ/ŚĀKA "тс." (порівн. лит. ŠAKAS "тс."; укр. SOKHA "тс." > укр. SOK/SIK "рідина рослини"/ укр. SIKTY "видобувати сік", піє *SEK- "сікти" > англ. SCYTHE "коса"; з козаками-СІЧОВИКАМИ пов'язана СІЧ/ЗАСІКА < СІКТИ) > 🔸️санс. ŚĀKA "мешканці місцевості, де росте дерево сака; скіфи" (інша лінія > санс. ŚĀKA+LA "скіфський, скіфи" > псл. *SKOL- "скіф-" > псл. *SKOLVĚNI "скіфи" > зх.сл. *SKLОVĚNI "склавини" > укр. СЛОВЕНИ/СЛОВІНИ/СЛОВ'ЯНИ) > 🔸️ассир.-вавил. IŚKUZAI/AŠGUZAI "скіфи" > 🔸️ д.гр. SKYTHAI/SKYTOI "скіфи".
@superrgluk
@superrgluk 6 ай бұрын
А Сакартвело, часом, не має відношення до скіфів?
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 6 ай бұрын
Грузинський ендонім Sakartvelo містить корінь kartvel-i "картвел-" та конфікс sa-X-o, що значить "місце, де мешкають X (картвели)". Таким чином, назва країни Sakartvelo не має відношення до ендоніму скіфів Saka/Sakala/Skol-. Картвелам подобається, коли їхню країну називають рідним для них словом Sakartvelo. Пам'ятаймо про це. Литовський уряд уже затвердив назву Sakartvelo як офіційну для Грузії. Проте скіфи були на Кавказі... та ще й раніше, ніж в Україні, адже їхній шлях до Дніпра пролягав через Кавказ. Земля Сакартвело наповнена скіфськими артефактами. І навіть грузини Азербайджану ІНГІЛИ (азер. INGILOYLAR) несуть у своїй назві етнонім скіфів: 🔸️INGIL(OY)- "грузини Азербайджана" (порівн. вірм.ANGEGH "птах-гриф"; бог ANGEGH-TORQ/ANGEGH-BAHARAT, предок царів Вірменії Багратидів" < д.вірм.ANGEL/ANGŁ=гр.INGILENE "місто на честь бога ANGEL; сучасне EĞIL") < SANGALA/ŚĀKALA "скіфи" < ŚĀKA "скіфи". Місцевість, де мешкають нині ІНГІЛИ, зветься Saingilo, де корінь INGIL-, а конфікс sa-X-o у значенні "земля, де живуть Х (інгіли)". Край Саінгіло відомий в історії як князівство Ереті в долині Алазані. За поширеною на Кавказі етно-генетичною легендою, столицю цього князівства Ереті/Горанта заснував легентарний син Тогарми Герос. Столицею князівства Ереті у 8 ст. стало місто Шекі, де правив вірменський царський рід Багратидів. Місто Шекі засноване у VII ст. до н.е. і звалося Сакасена або Саке "саки/скіфи" [Е.Поспелов]. Пізніше назва мала варіанти Шака, Шакки (від вірм. Шаке [Сов,ист.енц.]), Шеки. Таким чином Багратиди (
@tryslavihor6533
@tryslavihor6533 6 ай бұрын
саки - сакала - скіфи (це при тому, що у арійських мовах "Ф" не було, бо це огидний звук), то, може, "скити" була самоназва.
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 6 ай бұрын
Щодо звука [ф], то його не було у самоназві скитів: saka - sakala - *skolv- - sklavi. Skythoi/Skythai - грецький екзонім європейських сколів.
@misterbean3568
@misterbean3568 6 ай бұрын
​@@betelgeusestudio_1369 В російській мові є слово "скиталец",що майже те ж саме що і "кочівник".То може воно і походить від слова " скит"? Все ж таки російська мова слов'янського походження .
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 6 ай бұрын
@@misterbean3568 Укр. СКИТАТИСЯ (< псл. skytati sę) - зіставляється із лит. kutė'ti «струшувати», дісл. skunda «швидко забирати, поспішати», skynda «гнати», двн. scutten «трясти, штовхати». Укр. СКИТИ/СКІФИ (
@slawafedtschenko4665
@slawafedtschenko4665 5 ай бұрын
У німецькому фільмі "Папін" (папесса) ді Шулє (скола), де вчилася майбутня Папа Римський, усі називають "скола", а не шулє. (див. мовою оригіналу). Наш батько Скіл, а ми усі - скола, чи сколота.
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
Schule, scola, схоластика - споріднені слова. Чи споріднені ці терміни до *skolьı? Треба вивчати контекст... Дослідникам є робота.
@user-qn9mj8wj7d
@user-qn9mj8wj7d 6 ай бұрын
Цікаво, чи індійські дослідники пишуть про походження скіфів України з Індії, чи індійське походження скіфів є лише спекуляція?
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 6 ай бұрын
Індійська гіпотеза походження скіфів. Звісно, індійці говорять про це. Розглянемо детально в наступному відео?
@user-xf3dl2jj9l
@user-xf3dl2jj9l 6 ай бұрын
Ну, да. Навіть у Велесовій Книзі на це натякають. Але і самі скіфи, і греки офіційно вважають автохтонами Придніпров'я.
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 6 ай бұрын
@@user-xf3dl2jj9l Велесова книга прямим текстом з деталями описує рух частини наших предків з Пандеба до Вавилону (полон Набсур царя) і через гори до Непрі ріки. Усі індоєвропейці (і греки, і скити) мали би вважати Україну своєю Uhrheimat.
@user-xf3dl2jj9l
@user-xf3dl2jj9l 6 ай бұрын
@@betelgeusestudio_1369 в життб не існувало ні "європейців" ні "іранців" ні "індійців". Греки є греки, а українці - українці.
@taksakatak2617
@taksakatak2617 6 ай бұрын
​@@user-xf3dl2jj9l Можна й так сказати. Європа, Індія та Іран вміщували багато народів.
@user-ig8dw5qi2n
@user-ig8dw5qi2n 6 ай бұрын
Скіфи це не скіти через "Т", а сківи - через "В". Це сакови. У якогозь народу є звичка - брати назу іншого племені, її перекручувати навпаки і нападати під такою назвою, а потім історію тих витирати, або забирати собі. Саки напевно це аски навпаки. Асія = Азія. Значить саки це азки навпаки. Аз = один чоловік, азки = багато чоловік азів. Тоді зрозуміла назва Азовське море, значить що в 7 столітті до теперішньої ери - тут жили азки де був Крим, а потім примчали сюди саки, ті що скіфи і захопили частину. Це вони використали щоб пробратися у народ азків, почати постачання інформацію про них в своє материнське плем'я, і в подальшому планувати повне захоплення. Отже висновок: саки це були "зброя у ч'їхось руках", і зброю цю використовували проти азків. І тепер після розуміння слов "Азія", після розуміння назви "Азовське море" - стає зрозуміла назва "козаки", що напевно може значити, що азки могли бути ще й озками, тобто через "Оз".
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
Ефективний розгляд на початковому етапі передбачає в аналізі сміливість, нарощення інформаційної хмари та виявлення зв'язків. У цій фазі немає помилок, а є спроби і пропозиції. Дякую, це чудовий формат. Щодо гіпотетичної адаптації скіфського етноніма SAKA в українській праслов'янського періоду: скіф. *saka "скіфи" (> д.перс. SAKĀ "скіфи", д.гр. SAKEI "скіфи") > псл. *sakъ "скіф", псл. *sakove "скіфи", псл. *sakьı/sakъva "скіфи (зб., одн., ж.р.)", псл. *sakъvьı"скіфи (зб., мн., ж.р.), псл. *sakъvinъ "скіф", псл. *sakъvini "скіфи"... У цій реконструкції для вірогідності не вистачає головного - наявність відповідних варіантів у живих мовах та записах.
@user-xf3dl2jj9l
@user-xf3dl2jj9l 6 ай бұрын
Може все простіше? Самоназва скіфів - соколи...
@animemvfanua9040
@animemvfanua9040 6 ай бұрын
Не виключено, що СОКІЛ та СКІЛ споріднені слова.
@user-fh9il9kk1v
@user-fh9il9kk1v 5 ай бұрын
Кажуть, що в минулому не було пом'якшення голосних. Тобто ''ь'' - це звук ''е''. Тобто ''скольви'' читається ''сколеви''
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
Вірно. Було повноголосся. Пізніше голосні редукувалися/занепадали.
@user-fh9il9kk1v
@user-fh9il9kk1v 5 ай бұрын
А що означає ''сколеви''?
@AshFoxUA
@AshFoxUA 5 ай бұрын
Звук *ā праслов'янській міг перетворитися лише на *a, а сам *a лише на *o. На *ъ перетворювався лише *u. Наприклад з фракійської мови в праслов'янську було запозичене слово *kabūlā - яке стало *kobyla ("кобила"). Але згідно ваших вигадок, то повинна була у нас бути зовсім не "кобила". Або наприклад з середньо іранських діалектів було запозичене *sabākah яке в праслов'янській відобразилося як *sobaka ("собака")... але ж чомусь не **sobъka за вашою логікою...
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
Геродотова основа skol- не є результатом перетворення в межах псл. мови. Основа skol- є адатпацією внаслідок запозичення чужого слова, що від початку записане як санс. śākala. От місто Śākala "скіфське" мало багато варіантів за тисячі років: Sakala і Sagala (Mahabharata), Sangala, Shakala, Shakalanagara, Sagalanagara Sakala Nagari, Salibahanpur, She-kie-lo (Xuanzang), Shakla Nagri, Shakala Nagari, Sagal і Sāgal (буддистів), Sangla, Sangla-wala-Tiba і Sangala Hill, Shagala, Shakaladvipa, Shagalanagara, Sialkot і Syalkot. А ще варіанти самоназви на шляху до України... Який варіант був остаточним для асиміляції у псл. мові, щоб Геродот записав skol-? Про собаку і коняку цікаво, але нумо спілкуватися до теми.
@AshFoxUA
@AshFoxUA 5 ай бұрын
@@betelgeusestudio_1369 > "Про собаку і коняку цікаво, але нумо спілкуватися до теми." - Так це прямо стосується теми. В запозичених в праслов'янську мову словах "кобила" та "собака" в мовах першоджерелах були довга *ā та звичайна *a, але чомусь вони не передалися у слов'ян редукованими *ъ (*ŭ).... як це незрозуміло з чого відбулося у вас. Наукова лінгвістика тим і відрізняється, що там всі звукові переходи закономірні та піддаються встановленим законам та логіці. У вас же ці зміни зовсім не регулярні, а навмисно штучно підігнані лише б виправдати перехід **sakal- > **sъkal-, в супереч тому як говорить наукова лінгвістика. Але загалом ви звісно красиво все маскуєте під нібито справжню науку... свою авдиторію знайдете, вкраїнчики з комплексами повірять що вони "арійці/скіфи/нащадки богів" та іншу антинаукову маячню, мракобісся. Нажаль діло московита Задорнова продовжує жити, але вже в Україні =( сумно через це.
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
@@AshFoxUA Для ефективного розгляду прошу абстрагуватися від собаки-коняки та розглянути sakala-skol-. Авторитетні дослідники (М.Фасмер, Б.Рибаков, О.Лом, В.Таранець і т.д.), подають самоназву скіфів як псл. *skol- та похідні від неї варіанти *skъl-, *sklо, *съкълъ, *сколъ, *склъ, *скла, *скола. Цим самим вони стверджують, що а, о, ъ взаємозамінні... Ну ж бо, поважний не_мракобісе, розкажіть їм про коняку-собаку і нагадайте, що в слов'ян *а не передається редукованим *ъ (*ǔ). Ще застережіть, за книгою Вступ до славістики, що наукова лінгвістика тим і відрізняється, що там звукові переходи закономірні та піддаються встановленим законам та логіці. Вкажіть, що у них ці зміни нерегулярні, а навмисно підігнані, щоб виправдати тотожність *skla, *скло, *склъ, всуперач тому як говорить наукова лінгвістика. Розкажіть цим мракобісам, як вони гарно зафасували антинаукову маячню про скіфів/аріїв/богів/вураїнчиків під нібито справжню науку. Нажаль, діло московита Заторнова продовжує жити. Повправлялися у стилістичних прийомах хамства, провели годину ненависті, за Орвелом... Дякую, це було прекласно. А ну ж бо тепер до справи. Розгляньмо тему міжмовних синонімів псл. *skol- "скіф-" та sakala "скіф-".
@AshFoxUA
@AshFoxUA 5 ай бұрын
@@betelgeusestudio_1369 Цікаво що ви згадали російського вченого М. Фасмера ))) Але в його етимологічному словнику взагалі не розглядаються ні слово "сколоти", ні "скифі". > "стверджують, що а, о, ъ взаємозамінні" - Взаємозамінні з незрозуміло яких причин вони тільки у вас. А в науковій лінгвістиці відомо що *а та *о, - НЕ чергуються з *ъ. Ніхто вам не хамив, але вам є за що... як мінімум за те, що зневажаєте українців та ладні думати що їм можно вішати на вуха лапшу, прикрасивши її начебто подібністю науковщини. А загалом, наразі доведено, що етнонім "сколоти" не має жодного стосунку ані до тогочасних слов'ян, ані до жодних інших етносів, окрім, власне, "скіфів". Але у вас все в купу намішано, і слов'яни, і іранці-скіфи і ще й арійців-індійців приелели.
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
@@AshFoxUA Хамство - це Ваш стиль. Ви його не помічаєте, бо дихаєте ним як повітрям. Ви науковець-догмат "трьох словників і двох підручників". Все, що за межами затишної колись зазубреної Вами догми, є ворожим і підлягає хамству і дегуманізації. Перелічив Ваші особисті якості, які не сприяють науковому розгляду. Але ми ж спробуємо, адже українці навчаються домовлятися. Тези до роздумів. Німецько-нацистський славіст Фасмер зробив великий вплив на укладачів рос. та укр. етимологічних словників. Українофобство було правилом гарного тону у колег Фасмера і Брюкнера. Сприймати школу фасмабрюкнерівщини варто через сито критичного мислення. Вповні офіційний професор Таранець основу skol- означав як "слов'янський" і виводив від цієї основи етноніми склавини/слов'яни. Вам відомі праці індолога Наливайка? Ознайомтеся із індо-українськими паралелями в його працях. Давно вже радянський академік Борис Рибаков ототожнював пізніх скіфів та ранніх слов'ян через зарубинецьку культуру. Сучасні лінгвісти відносять скіфську мову до мов бактрійського кола. Через Гіндукуш від Бактрії вже Індостан. В Індії є добре обгрунтована індійська гіпотеза походження скіфів. Як славіст, філолог, етимолог поясніть ситуацію, коли, з одного боку, за законом псл.мови a* та *o не чергуються з *ъ, а з іншого боку, є реальні варіанти слова із -sklo, -skla, -sklъ?
@user-mv6hg6mv6c
@user-mv6hg6mv6c 5 ай бұрын
Чудово! Цікаво, скільки і яких саме слів в сучасній Українській мові є власне скіфськими?
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
Різні дослідники говорять про кілька сотень запозичень із власне скіфської-арійської мови: СОБАКА "пес", ХОРОШО "добре", ДЯКУЮ "благодарю", БАЧИТИ "видіти", БАНЬКИ "очі"... Вимова українського [г] - від скіфів. Такі поняття як ЦАР ВОРОТАР (Врітра), РАХМАННИЙ (брахманський) ТИЖДЕНЬ принесені скіфами десь із North-West Frontier Province of India/Pakistan (Пн.-Зх. Індія).
@pavlosl8778
@pavlosl8778 4 ай бұрын
​@@betelgeusestudio_1369А чому не навпаки, запозичення з староукраїнської мови. Народ "праслав'янський" (штучна назва) поширювався на захід Європи, а не навпаки. Але чомусь усі науковці повірили німцям у походженні слів. Де логіка?
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 4 ай бұрын
@@pavlosl8778 Етнонім Sāka з'явився в індійській колонії аріїв. Санскритське слово śāka означає "гілка; дерево". А вже від saka/sakala - через скіфську мало би утворитися псл. *skolьı. Якби назва саків/сколів/скіфів зародилася аналогічно серед праслов'ян, то назва мала би походити від соха "гілка; розвилка". У нас сохані та розсохачі - це відповідно лосі та вепри, не етнонім.
@pavlosl8778
@pavlosl8778 4 ай бұрын
"Мало би утворитися", такі вирази не переконують. А до Індії прийшли мудреці й створили мову санскрит. То хто були ці люди і звідки?
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 4 ай бұрын
3:36 saka + la = sakala
@user-ig8dw5qi2n
@user-ig8dw5qi2n 5 ай бұрын
Запитання на логіку: кого називають ШАКалом і їШАКом? Дякую за увагу!
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
У переносному значенні, ШАКАЛ - це підступна, жадібна, хижа людина, ІШАК - уперта, дурна особа. ШАКАЛ (Canis aureus L.) - запозичене через західноєвропейське посередництво (пор. фр. chacal, н. Schakal) з перської мови; перс. šägāl (šaγāl), афг. čaγâl походять з дінд. śṛgālá [goroh.pp.ua]. ІША́К «осел, мул» запозичення з тюркських мов; визначеної етимології не має. Наразі етнонім САКА/ШАКАЛА "скіфи" та назви тварин ШАКАЛ, ІШАК не вважаються спорідненими.
@user-ig8dw5qi2n
@user-ig8dw5qi2n 5 ай бұрын
@@betelgeusestudio_1369 Шакал = суміш собаки і вовка. Ішак = суміш віслюка коняки. Тобто це схрещення.
@user-ig8dw5qi2n
@user-ig8dw5qi2n 5 ай бұрын
В Россії є Республіка Саха
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
У слова "Скіфія" велика родина. Якутський дослідник Ніколаєв виводить назву якутів-sakhalar від татарських родів Пд.Сибіру і далі - від саків Пд.Сибіру: . kzfaq.info/get/bejne/h5N3lb2knt7SkYE.htmlsi=yohSzE2Oqmenz1FM
@user-iq5tk8ly2b
@user-iq5tk8ly2b 4 ай бұрын
В Україні є місто Ско́ле в Стрийському районі Львівської області. Питання: чи є звʼязок назви міста зі скіфами?
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 4 ай бұрын
Вікіпедія припускає такий варіант походження назви міста Сколе.
@user-tu2ej4ei1g
@user-tu2ej4ei1g 5 ай бұрын
Шановний пане, щось ютуб розпочав пропонувати мені до перегляду ваші відео. А вони завжди мене чимось дивують. От і цього разу. Ви, як та правда, яка в останній інстанції, зтверджуєте, що частина скіфів були іранцями. Посилаєтесь на академіка Рибакова. А це вже насторожує. Бо всі ті, які мають прізвища на "ов", або на "ін" ніякої довіри не мають. А ви самі вірите тому, що московіти ніколи не брешуть? Але вернемось до скіфів. Ніде немає писемної інформації про те, яка мова була у скіфів. Є лише припущення тих академіків, які мають прізвище на "ов". Ось це припущення всі менш імениті історики стали видавать за дійсність і на нього посилатись як на факт. В той же час, в Києві, в інституті грошей (в. Інститутська, 9), зберігаються монети сарматських царів. Надписи на цих монетах виконані практично сьогоднішньою українською мовою та українськими письмовими знаками. Як же це так? Скіфи були іраномовними, а сармати українцями? А з якого добра-дива в північному причорномор'ї відбувся такий різкий перехід з однієї мови на іншу, які між собою абсолютно різні і мають різне походження? Ще можна було б взяти до уваги академіків на "ов", якби сармати винищили скіфів, або прогнали їх з північного причорномор'я. Але ж сармати в північному причорномор'ї лише змістили скіфів з історичної арени, тобто захватили основні ролі, а скіфів відтіснили на другорядні. Запитаєте чому? Відповідаю. Та тому, що споконвіків і до появи тюрків (аж в 6 столітті) у народів північного причорномор'я основним промислом була міжнародна торгівля в кочовий спосіб. Саме тому кімерійці, скіфи та сармати (предки сучасних українців) століттями, ще з бронзової доби були кочівниками- торгівцями. Головними торговими партнерами кімерійців були Вавілон та Ассірія. Але в результаті воєн ці держави занепали, від того припинилась торгівля у кімерійців. Кімерійці стрімко збідніли, торгові шляхи покинули, а тому зійшли з історичної арени уступивши північне причорномор'я скіфам. Скіфи не були маньяками Джеками-різниками. Вони зайняли причорноморські торгові шляхи не для того, щоб п'яніти від пролитої кімерійської крові. Вони зайшли на ці шляхи, які були покинутими, які ніхто вже не відстоював і опору скіфам не чинив. Скіфи швиденько налагодили торгівлю. Головним торговим партнером скіфів стала імперія Сасанідів. Скіфи розбагатіли. А якщо водяться гроші, то зростає могутність держави. Тому скіфи процвітали і горя не знали з 750 року до н.е. і аж до 331 року нашої ери. В цей рік Олександр Македонський напав на імперію Сасанідів і розпочав не на жарт громити цього головного торгового партнера скіфів. А під Гавгамелами він повністю розгромив війська царя Дарія. Імперія Сасанідів припинила своє існування, розвалилась на частини. Її території занепали. У скіфів торгівля припинилась. Від цього скіфи стрімко збідніли, держава скіфів занепала, військова могутність скіфів зникла, а тому торгові шляхи в північному причорномор'ї знов стали безхазяйними. Цим станом скористались сармати. Вони зайняли землі північного причорномор'я та привабливі торгові шляхи на них. Проворні сармати швиденько налагодили міжнародну торгівлю. Головним торговим партнером сарматів стала Кавказська Албанія, яку Олександр Македонський чомусь залишив без своєї завойовницької уваги. А збіднілі скіфи опинились в Сарматії на другорядних ролях. І що цікаво. Скіфи гармонічно влились в сарматську людність та розчинились в ній. А таке стає можливим лише тоді, коли люди різних народів розуміють одні одних. Виходить, що скіфи розуміли мову сарматів, а сармати розуміли мову скіфів. По зтвердженню Геродота, сармати розмовляли мовою подібною до мови скіфів. Що ж виходить - "іраномовні" скіфи спілкувались на фарсі, а сармати спілкувались мовою подібною до української? Де ж тут подібність? Хіба фарсі похожа на українську? А як же бути з Геродотом? Це виходить, що академіки на "ов" вирішили з Геродота собі лапті сплести?
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
Радий спілкуванню з Вами. Згоден, що всі дослідження (а особливо радянських і нацистських вчених) варто піддавати сумніву. Якщо доскіфське постзрубне населення та скіфи України були іраномовні, як стверджувала більшість радянських істориків, то де ж тоді іранці поділися з України? Я піддаю сумніву те, що зрубники були іраномовні і це в той час, коли ще самих персів-іранців не було. І ось до України у bc7c приходять войовничі скіфи родом з Пенджабу через Бактрію, Близький Схід і Кавказ. За кілька століть чужаки асимілюються серед венедів-автохтонів так, що їхня самоназва звучить як слов'янське слово СКОЛ. А потім самоназва скіфів трансформується у СКЛАВЕНИ та СЛОВЕНИ - частина слов'ян, що колись усі були венеди. Де ділися франки у Франції? Де ділися свеби у Португалії? Де ділися лангобарди в Італії? І це все царські народи, завойовники. А вони всі пішли туди, куди і скіфи в Україні - в асиміляцію.
@user-tu2ej4ei1g
@user-tu2ej4ei1g 5 ай бұрын
​​@@betelgeusestudio_1369 Давайте розставимо крапки над "і". Слово "скіфи" не являється самоназвою народу. Це слово грецького походження. Так же само, як слово "фінляндія" московське, в той же час фінська самоназва своєї країни Суомі. Тому ніякої еквілібристики люди, яких греки називали словом "скіфи", із словом "скіфи" не чинили. Я переконаний, що подавляюча більшість навіть не знали яким словом їх називають греки. Адже не одні греки сусідствували з північним причорномор'ям. І кожен сусід по своєму називав цих людей. Не було жодної підстави виділять грецький варіант з поміж інших та надавати йому перевагу. Це в той же час, коли існувала власна самоназва, яка цілком задовільняла цих людей. Так що ваша гіпотеза "шита білими нитками". Тобто вона "ні на який лоб не налазить". Викиньте це з голови, плюньте на нього і розтопчіть ногами. Цей хід думок у вас хибний. По друге. Скіфи ні звідкіль не прийшли. Скіфи місцеві. Вони утворились в чорноморському регіоні, а тому мали ПОНТІЙСЬКІ антропологічні характеристики. Тому ваше друге ключове зтвердження також хибне. І взагалі, візьміть за правило аксіому. А саме, якщо якась історична викладка не відповідає висновкам генетичної та антропологічної експертизи, то ця викладка являється збірником міфів, вигадок та фантазій. Ваші погляди не пройшли цю експертизу. А тому мають бути викинуті в смітник. На майбутнє. Любі історичні дослідження завжди розпочинайте з відомого - з генетичного та антропологічного аналізу. А далі рухайтесь в зворотню сторону відносно руху часу. Тоді в поглядах ви будете "на висоті". P.S.: 1. Не в асиміляцію пішли попередні людські популяції, яких ви привели як приклад. Вони пішли в метисацію. Бо асиміляція - це відмова від власної самосвідомості, та спийняття чужої самосвідомості як своєї. А метисація - це біологічне поєднання різних за походженням людських популяцій з статевими контактами між ними, і з народженням генетично змішаного потомства. 2. Завжди потрібно виходити з того, що людські популяції не розпадаються на молекули, і не матеріалізуються з повітря. 3. Якби скіфи дійсно прийши звідкілясь (скажімо з півночі Індостану), то ми, теперіші українці, які являємось прямими потомками скіфів, мали б тепер генетичний та антропологічний сліди, які б ріднили нас з автохтонами північного Індостану. Поскільки цього немає, то гіпотеза про міграцію скіфів з цих тридев'ять земель на північне причорномор'я перестає бути гіпотезою. Натомість перетворюється в міф, вигадку, та фантазію.
@pavlosl8778
@pavlosl8778 4 ай бұрын
Якщо пішли в асіміляцію, то вони не завойовники. Вони прийшли, бо їм дозволили зайти. Якщо вони стали такими як і тутешній нарід, це означає що вони ( зайди) приняли цей спосіб життя і їм це сподобалось. А тому ніхто ні кого не завойовував.
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 4 ай бұрын
@@pavlosl8778 Може й таке бути. В минулому взаємодія була різною. Н.п., маньчжури завоювали Китай і правили там триста років, а зараз на межі асиміляції. Франки завоювали Галлію, дали своє ім'я країні Франція і асимілювалися серед галлів.
@mcsave848
@mcsave848 5 ай бұрын
Раніше ми говорили Скіфи. але молодь вже говорить по іншому Скіти чи Скити?)
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
За нормами української мови, Athens, myth, Skythoi - Атени, міт, СКИТИ. Для нас звук [ф] був чужий. Назва "скіфи" є звичкою української академічної науки, що зазнавала зросійщення. Більше того, що СКІФИ, що СКИТИ є чужим грецьким екзонімом українських саків - *СКОЛЬВИНІВ.
@AshFoxUA
@AshFoxUA 5 ай бұрын
@@betelgeusestudio_1369 ще з часів Руси грецький "th"/"θ" передавався буквою "ѳ" (фіта) та звичайною "ф". Тому це дуже давня, близько тисячи років, традиція передавати "θ" через "ф". А всякі "міти" - це вже пізній вплив польської з їх "mit"
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
@@AshFoxUA Досліджував голодомор на Кропивниччині, то старші люди чого тільки не говорили, аби не [ф]: Митод, Михтод, Михводій, Хведір, Хведот, Хвидоска, Мархва... Через запозичення та опір торував собі дорогу [ф] - уже ниньки як свій.
@AshFoxUA
@AshFoxUA 5 ай бұрын
Авторе, добрий день. Будь ласка поясніть, як звук *ā (або просто *a) міг перейти в праслов'янській в звук *ъ? Згідного якого лінгвістичного закону це сталося?
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
Дякую за питання. Детальний розгляд важливий, щоб вивірити реконструкцію. *️⃣ Розглянемо як вихідне слово скіф. *s(a)kala (< санс.śākala < санс. śāka). Кожен з трьох голосних [а] має різний перехід. Геродот зафіксував основу skol-, bc5c. 1️⃣ Про кінцеве -а. Запозичене слово набуває граматичних ознак мови-реципієнта. Наприклад, нім.Suppe стало укр. зупа, а фр. soup - укр. суп. Так і скіф. *sakala могло в псл. отримати парадигму відмінювання іменників ч.р. з ŭ-основою (ъ-основою) - псл. skolъ "скіф". Так закінчення -а перейшло в -ъ. Як збірне поняття "скольва" слово набуло парадигми іменника жіночого роду з *ū-основою (ъv-основою) - псл. *skolьı "скольва; скіфи" (одна особа - псл. *skolъvinъ > пд.сл. *sklavinъ "слов'янин"). Так закінчення -а перейшло в -ьı. 2️⃣ Щодо першого звука [а] у скіф. *sakala, то з огляду на геродотову основу skol-, він міг бути зредукованим чи взагалі втраченим ще у мові-донорі. За законом відкритого складу, псл. слово мало би мати голосну після приголосної. Роль складотворчого звука у складі міг виконати ъ. Таким чином, у даному випадку можемо мати [а] > [○] > [ъ]. Дослідники сумніваються, чи взагалі між s- і -k був який-небудь голосний (адже у псл. сполучення ск- було можливим і в умовах повноголосся), тому серед реконструйованих варіантів є і псл. *sъkolъ, і псл. *skolъ - компромісний варіант псл. *s(ъ)kolъ "скіф". 3️⃣ Щодо середнього [а]. Славісти вивели тенденцію перетворення і.-є. [ā], [ō] в псл. [о]. Тобто до часу фіксації Геродотом ендоніма skolotoi bc5c можливо відбулася зміна із скіф. *skāl- на псл. *skol-. У різні періоди розвитку псл. мови, дослідники допускають можливість різних варіантів основи skol-, зокрема sъkъl-, skъl-, skl-. Так *ā чи *a могла перейти в *o / *○ / *ъ. Запрошую до розгляду.
@pavlosl8778
@pavlosl8778 4 ай бұрын
Є запитання, хто вигадав чи придумав праслав'янску мову? Її не існувало ніколи. Хто ж ті правила встановив з позначенням "можливо". Можу здогадатись, що все почалося від німців і московитів.
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 4 ай бұрын
@@pavlosl8778 Праслов'янська (як і проіндоєвропейська) мова є умовна назва реконструйованої мови, термін у мовознавстві.
@pavlosl8778
@pavlosl8778 4 ай бұрын
@@betelgeusestudio_1369 Дивна Ваша наука. Хтось вигадав назву мови, бо не вписуються якісь правила наукові і назвав це реконструкцією нової стародавньої, а хтось із німців об'єднав усі мови і назвав індоєвропейською. Вигадка на вигадці. Як у це можна повірити?
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 4 ай бұрын
@@pavlosl8778 Хочу зрозуміти Вашу логіку. Перший блок. Якісь правила не вписуються, тому вигадують назву мови. І цей процес (вигадування назви мови через невписані правила) зветься реконструкцією нової стародавньої. Другий блок. Хтось (хто?) з німців об'єднав усі (які?) мови (за яким критерієм?) і назвав індоєвропейською. Я правильно зрозумів контекст Вашого запитання?
@user-tu2ej4ei1g
@user-tu2ej4ei1g 5 ай бұрын
Ви зтверджуєте: 1. Скіфи - це слов'яни. 2. Скіфи мігрували на північне причорномор'я з півночі Індії. Чому ваші зтвердження обидва помилкові? Пояснюю. 1. Візантійський історик Прокопій Кесарійський в "Історії війн" (550-554) описав побут слов'ян. Він указав, що вони живуть племенами, не мають державного устрою, що вони постійно грязні, задовільняються лише малими потребами. Це характеристика первісних людей. Тобто Прокопій Кесарійський описав слов'ян як первісних людей. В той же час основний промисел скіфів, яким вони займались - це міжнародна торгівля. Одним із ключових торгових партнерів скіфів були держви Вавілон та Ассірія. Тобто торговими партнерами скіфів були держави, які на той час були світовими лідерами в розвитку. Щоб займатись таким промислом, щоб мати таких торгових партнерів, скіфи повинні були бути дуже розвинутою спільнотою, а не первісними людьми, як слов'яни. Адже первісні люди і міжнародна торгівля + ділові стосунки з світовими лідерами - це несумісне. Мало того, по зтвердженню Геродота, скіфи управлялись царем (басилевсом). Тобто, на відміну від слов'ян, скіфи мали державну організацію. По друге. Візантійський історик Йордан в книзі "Гетика" указав, що склавіни та венети - це одні і ті ж самі люди. Також в середині VII ст. н. е. в хроніці Фредегара вперше вживається назва "слов'яни, які іменуються венедами". Іона Бобинський в описі життя Св. Колубіана (VII ст.) повідомляє: "З'явилася у нього думка відправитися до венетів, які ще іменуються слов'янами..." Ще конкретніше висловлюється англосаксонський автор Алкуїн (сучасник та хроніст Карла Великого, друга половина VIII - початок IX ст.): "Слов'ян називаємо венедами". Тобто слов'яни не скіфи, а венеди. 2. Скіфи не прийдешні, як ви заявили, а місцеві. Вони мали понтійські антропологічні характеристики. Як популяція (біологічний різновид людей) вони утворились в північному причорномор'ї на субстраті, яким стали кімерійці. Кімерійці (також понтиди) утворились на субстраті, яким стали трипільці. Слід взяти до уваги, що антропологічний тип понтиди утворилився на основі антропологічного типу атлантиди. А тепер про трипільців. Археологічні артефакти - залишки пізніх трипільців доводять, що трипільці - це атлантиди. Таким чином скіфи закономірно мали понтійські антропологічні характеристики, адже їх пращурами являлись кімерійці з понтійськими антропологічними характеристиками, а далекими пращурами являлись трипільці з антропологічними характеристиками атлантидів. Ці понтійські характеристики збережені в потомстві скіфів - у сарматів і у сучасних українців. Ніяких антропологічних слідів, які споріднені з населенням півночі Індії (Пенджаб і навколо) в скіфах, в сарматах, та в українцях не виявлено. Тобто, більшість українців (центральний антропологічний тип, який склався із понтидів та балтидів) - це прямі потомки трипільців, кімерійців, скіфів, сарматів та венетів (вони ж склавен, або, по українські - слов'яни)
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
Приведу аналогію до Ваших вихідних тез: 1. Франки - це французи. 2. Франки мігрували до Галії з берегів Північного моря та Рейну. 💛Коректніше буде сказати, що серед предків французів були і завойовники-керівники германці-франки, а більшість населення було романізованими галлами. І нині французи є переважно генетичними спадкоємцями автохтонів-галлів. У 5-9 столітті часто всі народи Зх.Європи звалися франками через вплив королівства Франків. 💛Таким чином (1-2), франки не є французами. Франки мігрували до Галлії, стали її володарями, асимілювалися серед романізованої галльської автохтонної більшості і залишили автохтонам назву. Французи часом себе звуть галлами, усвідомлюючи, що етнонім французи ( пд.сл. *sklavéni > хорв. slaveni / укр. слов'яни). Склавини (> слов'яни) часом називалися венедами, усвідомлюючи, що етнонім склавини (псл.
@user-tu2ej4ei1g
@user-tu2ej4ei1g 5 ай бұрын
​​​​​​​@@betelgeusestudio_1369 На ваше "....Більшість слов'ян є автохтонами венедами...." Не погоджуюсь. Не більшість. Більшість якраз сармати. Цьому підтвердження арійська гаплогрупа R1a1, яка утворилась де то на стику Індії, Афганістану та Пакистану 19 тисяч років тому. А мігрувала в східну частину Європи приблизно 8 тисяч років тому. Тобто, мігрувала ще в доісторичний період - в кам'яному віці. Ця гаплогрупа не являється слов'янською, бо вона південноазійська. Понтиди являються носіями цієї гаплогрупи. Отримавши в якості субстрату первинних носіїв цвєї гаплогрупи місцеві атлантиди метисували в понтидів. А поскільки в сучасних українцях гаплогрупа R1a1 найбільш чисельна, то це наголову розбиває ваше ключове твердження про те, що сучасні українці в основному венеди (слов'яни). Навпаки. Українці в основному сармати. І слава богу, що це так, а не навпаки. Бо кімерійці, скіфи, сармати - це круто, а вннеди (слов'яни) - це ФУ. ))). 😊 Останнє речення - це жарт. Але,- скажете ви,- українці центрального антропологічного типу мало чим схожі на типових стовідсоткових понтидів. І будете мати рацію. Дійсно це так. Сучасні українці мало схожі на, скажімо, казанських татар (практично булгар), які мають понтійських антропологічних ознак суттєво більше. Але ж і балтидних ознак, успадкованих від венедів , у сучасних українців не так і багато. Щоб в цьому з'явилось розуміння, то потрібно спочатку розібратись з балтидами. А балтиди - це не один єдиний різновид людей. Тут існує ціла балтидна лнійка. Річ у тім, що мала місце зустрічна міграція європейських кроманідів (західних балтидів) на схід, а монголів та монголоїдів на захід. Післяльодовикові європейські кроманіди відрізняються від своїх пращурів льодовикового періоду меншою могутністю, хоча також "бугаї". Саме вони отримали назву - західні балтиди. Тож від зустрічних міграцій утворились метиси різної за складом монголоїдності: балтиди, східні балтиди, лапоїди, уралоїди. Це і є балтидна лінійка, яка написана з заходу на схід. Всі вони являються метисами від метисації західних балтидів та монголів. Чим західніше на лінійці популяція, тим менше в ній монголоїдності. Уралоїди - це метиси з приблизно 50 х 50 західних балтидів та монголів. Тепер вернимось до сучасних українців центрального антропологічного типу. Це метиси, які утворились від метисації венедів (балтидів) та сарматів (понтидів). Але по тій причині, що балтиди монголоїзовані з невеличким відсотком монголоїдних домішок, а понтиди також монголоїзовані на невеликий відсоток, то сучасні українці демонструють монголоїдні антропологічні ознаки, які перебивають собою антропологічні ознаки балтидів та понтидів. Ну погодьтесь, рідко коли нам зустрічаються українці "бугаї" (справжні західні балтиди). Щось Вірастюків в Україні не так і багато. Але ж і понтидів - карооких, з пишними бровами, та високим переніссям, які тілесною побудовою являються граціалами, також не часто зустрінеш. Зато майже кожен зустрічний українець демонструє то одні, то інші монголоїдні антропологічні ознаки.
@user-tu2ej4ei1g
@user-tu2ej4ei1g 5 ай бұрын
​@@betelgeusestudio_1369 Я замічаю, що ви неправильно трактуєте термін "асиміляція". Цьому терміну ви помилково надаєте значення терміна "метисація". Тому, буває, у вас термін "асиміляція" застосовується невпопад. Зверніть увагу на те, що асиміляція - це соціальний процес, а метисація - біологічний. Тобто, асиміляція - це втрата людиною, або групою людей, або суспільством своїх етнічних ознак (мови, світогляду, звичаїв, культури, релігії, пам'яті власної історії і т.п.) та спийняття за своє такого ж, але вже з іншим наповненням, яке належить чужому етносу. А метисація - це біологічне поєднання людей, або груп людей, або суспільств , які відносяться до різних популяцій, або до різних рас. Але з статевими контактами між ними, та з народженням спільного генетично опосередкованого потомства. Візьміть це до уваги.
@user-tu2ej4ei1g
@user-tu2ej4ei1g 5 ай бұрын
​@@betelgeusestudio_1369 "скіфи, ассимілювалися з автохтонами венедами і залишили автохтонам назву слов'яни". Це нісенітниця. Слово "слов'яни" в формі "склавен" закріпилось за автохтонами венедами від поразки їх у війні з готами, а не від "скіфи залишили". Скіфи не могли залишити те, чого не мали. Мало того, скіфи не об'єднувались з венедами. У скіфів не було жодної причини для міграції на північ, в Полісся для організації об'єднання. Скіфи цепко тримались прибуткових причорноморських торгових шляхів, а тому концентрувались на півдні теперішньої України. Венеди ж мешкали в поліській зоні і вели первісний спосіб життя, тобто із скіфами венеди навіть не пересікались. А раз так, то скіфи не асимільовувались з венедами і не метисували з ними по тій простій причині, що соціального та економічного сенсу в такому об'єднанні не було, а ці народи територіально не дотикались, і вели абсолютно різні, не сумісні способи життя. Навіть якщо припустити, що це об'єднання відбулось, то тоді потомкам скіфів сарматам не знайшлось би венедів для сармато- венедського об'єднання. А ми знаємо із писемних пам'яток європейських істориків, що саме сармати об'єднувались саме з венедами. Тобто сарматам венеди дістались незайманими, як діачата з інституту благородних дівиць. А сармати являються наступниками скіфів. А об'єднувались сармати з венедами не від особливого захотіння, а вимушено, аж після того, як сарматів з причорномор'я відтіснили на північ готи в тісне сусідство до венедів. Писемні пам'ятки європейських істориків про об'єднання сарматів та венедів вам приводить, чи на слово повірите?
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 5 ай бұрын
@@user-tu2ej4ei1g У відео йдеться про мовну асиміляцію скіфів серед праслов'ян. Метиси - нащадки від міжрасових шлюбів. Скіфи та венеди були представниками однієї раси, тому тут не йдеться про метисацію.
@user-gb3rd3ec8c
@user-gb3rd3ec8c 6 ай бұрын
Не було нiяких сколотiв, як i скiфiв. Геродот багато чого навигадував по грецькi.
@user-dk4zo1xs3b
@user-dk4zo1xs3b 6 ай бұрын
А, хто був, московити андрофаги, були?
@user-gb3rd3ec8c
@user-gb3rd3ec8c 6 ай бұрын
@@user-dk4zo1xs3b Восточных славян называли скифами... сарматами... Русами и Русью..Г.Конисский "История Русов."
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 6 ай бұрын
sakala "сaки" > skolьı "скіфи" > sklověni "склавени" > slověnе "слов'яни"
@user-gb3rd3ec8c
@user-gb3rd3ec8c 6 ай бұрын
@@betelgeusestudio_1369 Честно говоря ни о чем. История не знает таких племен как меланхленов, будинов, сколотов итд. Ну а придумывать нехорошо.
@betelgeusestudio_1369
@betelgeusestudio_1369 6 ай бұрын
@@user-gb3rd3ec8c A як бути із етнoназвами śāka/śākala, sakā, iškuzai/ašguzai, skythoi/skythai, bit-sakki/bit-sangi/sangilli, skolotoi, sklaboi/saqaliba, sklaveni?
@user-ig8dw5qi2n
@user-ig8dw5qi2n 5 ай бұрын
моСАКАБА, САКАлін, САКАсония = Москва, Сахалін, Саксонія
@user-ig8dw5qi2n
@user-ig8dw5qi2n 5 ай бұрын
Про Москву певніше буде від назви племені "мошкі" або "мушкі".
Походження "козацьких" термінів
22:49
Твоя Підпільна Гуманітарка
Рет қаралды 74 М.
Чи справжня Велесова книга?
16:42
Твоя Підпільна Гуманітарка
Рет қаралды 49 М.
1❤️#thankyou #shorts
00:21
あみか部
Рет қаралды 88 МЛН
Which one is the best? #katebrush #shorts
00:12
Kate Brush
Рет қаралды 23 МЛН
OMG🤪 #tiktok #shorts #potapova_blog
00:50
Potapova_blog
Рет қаралды 10 МЛН
К.Тищенко про справжніх "родичів" української мови
44:05
Український тиждень
Рет қаралды 100 М.
7. Праслов'янська мова: поширитися, щоб померти
32:32
Історичні медитації киці Люсі.
Рет қаралды 19 М.
1❤️#thankyou #shorts
00:21
あみか部
Рет қаралды 88 МЛН