Sesja Q&A Inwestomat (12.2022) - Część 2: FIRE, emerytura, gospodarka i polityka

  Рет қаралды 8,254

Inwestomat

Inwestomat

Жыл бұрын

Sesja Q&A, podczas której odpowiadam na pytania od uczestników newslettera (zapis tutaj: inwestomat.eu/zapis-do-newsle...) oraz fanów strony na Fb
Część 2 to pytania i odpowiedzi w temacie FIRE, emerytury (zwykłej) oraz gospodarki i polityki.
Pytania, na które tu odpowiadam:
- Co zmienisz w portfelu gdy przejdziesz na fire? Jak wygląda twoja strategia?
- Czy możesz powiedzieć słów kilka jak zarzadzacie finansami w związku?
- Gdybyś pracował na etacie i korzystał z PPK pozostawił byś pieniądze w rękach funduszu i korzystał z dodatkowych benefitów czy cyklicznie wypłacal byś Kapitał na przykładowe ike czy ikze?"
- Czy jesteś na dobrej drodze żeby osiągnąć fire przed 40?
- Jak zacząć czerpać przyjemność z wydawania pieniędzy na co dzień a nie myśleć tylko o emeryturze?
- Chciałem spytać o IKE/IKZE w kontekście służb mundurowych. Czy działa ono na takiej samej zasadzie jak dla osób "cywilnych", mimo możliwości pełnej emerytury w wieku ok. 44 lat.
- Jak się ma odkładanie na emeryturę do odkładania pieniędzy na mieszkanie?
-W jaki sposób planujesz w przyszłości wypłacać zaoszczędzone pieniądze?
- Czy według ciebie należy modyfikować skład własnego portfela i zmieniać udział jego składowych w zależności od swojego wieku?
- Czy obserwujesz spółki deweloperskie, a co za tym idzie rynek mieszkań w Polsce? Spodziewasz się jakichś mocnych spadków na tym rynku i myslisz, że popyt jeszcze długo będzie zahamowany? Z tego co kojarzę to sam mówiłeś że kupiles mieszkanie - czy żałujesz, że nie poczekałeś?
- Czy uważasz, że jest sens trzymania aktywów w pl z myślą o długim terminie/emeryturze za 30 lat? Dotyczy to zarówno nieruchomości położonych w pl, jak również obligacji SP, złotówki, spółek z GPW?
- Powiedzmy że osiągnęliśmy FIRE w wieku 40 lat, mamy przysłowiowy milion zł w inwestycjach i zabezpieczona przyszłość, co dalej ? W jaki sposób nie osiągnąć efektu "tylko "egzystencji"?
- Czy są rozsądne zasady / dobre praktyki zarządzania aktywami w okresie przedemerytalnym oraz emerytalnym?
- W jaki sposób szacujesz przez ile czasu będziesz żył na FIRE?:)
- Mam pytanie odnośnie Fire w kontekście konta IKE. Mam 30lat, inwestuje miesięcznie 2500zl, pakuje wszystko w IKE a potem xtb (ishares acwi + EDO 70:30). Myślę o Fire, ale zastanawiam się czy jest to możliwe jeśli pieniądze z IKE mogę wypłacić dopiero po 60ce. Czy w tym przypadku IKE ma sens czy ja czegoś nie rozumiem?
- Czy zbyt duża dywersyfikacja nie jest zaułkiem?
- Jak duży wpływ na rynki finansowe i poziom inflacji ma luzowanie ilościowe (tzw. "dodruk")? QE pompuje wyceny aktywów i napędza inflację czy to nie takie proste?
- Czy po akcji Sasina z podatkiem od nadmiarowych zysków, wzrosły Twoje obawy odnośnie bezpieczeństwa Ike ikze ?
- Co sądzisz o zbliżających się wyborach (czy jest szansa na zmianę władzy) i ich wpływie na rynki finansowe (PiS vs opozycja)?
- Co sądzisz o ostatnich prognozach inflacyjnych NBP. Jak byś miał obstawiać to kiedy wrócimy do celu infacyjnego?
- Czy obecny dług publiczny + emisje kolejnych obligacji skarbowych nie skończy się tragicznie?
- Mógłbyś polecić dobrą literaturę, może jakiś zrozumiały podręcznik, dzięki którym lepiej można zrozumieć gospodarkę?
- Czy uważasz, że ETF na rynki rozwinięte, który zawiera większość akcji z rynku USA to bezpieczne posunięcie z punktu widzenia dywersyfikacji portfela w długim horyzoncie?
- System emerytalny jakiego państwa daje najwięcej korzyści?
- Dlaczego gospodarka chińska jest uznawana za dobrze rozwijającą się podczas gdy była bardzo regulowana?
- Czy widzisz jakiekolwiek szanse by polski system emerytalny zmienił swoje założenia w stronę systemu islandzkiego czy też może układ jest „zabetonowany”?
- Co myślisz o dochodzie bezwarunkowym?
- Czy każdy człowiek może być bogaty? Czy system nie bazuje na nierównościach? Biedni muszą pracować w fabrykach na zabawki dla bogatych
Zastrzeżenie: Informacje przedstawione w tym nagraniu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Widz podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Пікірлер: 119
@arekstawiszynski7372
@arekstawiszynski7372 Жыл бұрын
Odnośnie dochodu bezwarunkowego, to część pracowników nie straci pracy z powodu wzrostu automatyzacji i robotyzacji, ponieważ będzie zwiększone zapotrzebowanie na projektantów, informatyków, programistów, technologów, monterów, serwisantów itp. zawodów do tworzenia i obsługi tychże robotów i automatów. Obecnie wiele szkół ponadpodstawowych przebranżawia się w tym kierunku lub przynajmniej wprowadza zajęcia z tych dziedzin. Ręce do pracy zawsze będą potrzebne, choćby i do obsługi klawiatury.
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Tak, ale nie oszukujmy się, że popyt na programistów i inżynierów będzie tak duży, jak teraz jest na programistów, inżynierów i pracowników fabryk :). Moim zdaniem mechanizacja/automatyzacja/robotyzacja nie nastąpi wszędzie po równo, a ludzkie ręce będą dalej wielokrotnie tańsze od prądu i robotów w niektórych krajach.
@joannaryrych1546
@joannaryrych1546 Жыл бұрын
Lecimy 💪👍
@marcin7206
@marcin7206 Жыл бұрын
Dzięki za materiał, jak zawsze rzetelnie i profesjonalnie przygotowany Q&A!!
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Dzięki! Miło mi, że materiał się podobał!
@lobuz09
@lobuz09 Жыл бұрын
Super się słuchało. Konkretnie, szybko, na temat. Dobry pomysł na to Q&A.
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Dzięki. Pytania pochodziły od czytelników/słuchaczy/widzów, więc i ciekawe :).
@art2win998
@art2win998 Жыл бұрын
super ciekawie się Ciebie słucha. Pozdrawiam
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Miło mi, dzięki!
@piotrkopejkin2254
@piotrkopejkin2254 Жыл бұрын
Hejka. Fajna sprawa gdyby regularnie była taka sesja Q&A. Gdzie i w jaki sposób najlepiej zadawać kolejne pytania? ;)
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Newsletter (wysyłam tam ankiety). Facebook (publikuję tam post z linkiem do ankiet)
@przemszat6501
@przemszat6501 Жыл бұрын
To pytanie o tym sensie IKE i IKZE przy fire chyba ja kiedyś zadałem, a odpowiedź nasunęła mi się sama po kilku dniach, że skoro chcę mieć FIRE przed 50tką, to znaczy, że dużą kasę muszę inwestować. Dużo większą niż limity roczne na IKE i IKZE, więc Fire będzie możliwe dzięki głównej części na zwykłym koncie maklerskim, a po 60tce i 65tce dostanie jeszcze mega boosta.
@yeti8593
@yeti8593 Жыл бұрын
No jasne! Przecież to takie proste.. inwestować na IKE I ikze pod korek, ale równoczesnie głównie inwestować przez DM ... skoro w ike i ikze na dzis tylko ok25ys to trzeba by jeszcze min kolo 100tys w DM (i tak co roku) by osiągnąć dobre FIRE . Teraz trzeba tylko poinformować te 70-80% ludzi ktorzy mają dochody okolo 3.5 - 4.5 tys netto aby tak robili! Na pewno będą zachwyceni, szczesliwi i zapanuje ogólne FIRE 🙂👍 Nie mam nic przeciwko samej idei, ale znam realia zarobków i życia w tym kraju. Tekie sprawy raczej dla wąskiej grupy elit.
@przemszat6501
@przemszat6501 Жыл бұрын
@@yeti8593 przecież to oczywiste że nie każdy może sobie pozwolić na fire. Ci co nie mogą powinni się skupić na Ike/ikze żeby mieć pokaźny dodatek do emerytury. Nawet jak nie będą ładować pod kurek
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
To niby oczywiste, ale sporo osób tego nie rozumie. Dlatego niedługo osobny odcinek "IKE a FIRE", w którym prosto to wyjaśnię.
@nazgobius
@nazgobius Жыл бұрын
@@yeti8593 oszczedzasz 50% wyplaty, to FIRE jest po ok 17 latach (zalecam klasyk "The Shockingly Simple Math Behind Early Retirement"). Matematyka jest prosta i wiadomo, ze duzo latwiej to zrobic jak sie zarabia mocno powyzej sredniej. Nie ma co sie denerwowac, ze to nie dziala dla ludzi z 3.5 netto...
@grzegorzgrzegorz5588
@grzegorzgrzegorz5588 Жыл бұрын
Cześć Mateusz :) oglądamy.
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Cześć, miło mi!
@arekstawiszynski7372
@arekstawiszynski7372 Жыл бұрын
Czy opłaca się inwestować w fundusz, który mimo wysokich opłat ma wyższą stopę zwrotu niż taki o niższych opłatach przy podobnym ryzyku inwestycji? Finalnie, pomimo wyższych kosztów otrzymamy większy zysk. Z tego wynikałoby, że koszty są mniej istotne niż stopy zwrotu. Z drugiej strony stopa zwrotu nigdy nie jest pewnikiem. To nie jest parametr, którego wartość jest sztywno przypisana do konkretnego instrumentu.
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
A w jaki sposób znajdziesz fundusz, który pobije indeks w kolejnych latach? Zastanawiałeś się nad tym? Opłaty są pewne, a wyniki nie.
@moto-guard6378
@moto-guard6378 Жыл бұрын
Świetna robota i świetne materiały Mateusz. Oglądam Twoje filmy od początku. Jak ktoś pyta skąd wziąć informację i spojrzenie na ogół tematów ekonomicznych? Oglądnąć wszystkie odcinki na Twoim kanale od najstarszego do bieżącego - i wszystko w głowie się pięknie układa :) żeby jeszcze ludzie zamiast materiałów który kebab w Polsce jest najmniej syfiasty oglądali coś naprawdę wartościowego :)
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Dziękuję i jeszcze raz dziękuję za polecanie mnie innym. Ciekawe, czy przekonałeś tak do mnie sporo znajomych (pytam, bo większość osób odrzuca mnogość i długość materiałów). Do tego mam mało clickbaitów, więc "nuda" :D.
@moto-guard6378
@moto-guard6378 Жыл бұрын
@@Inwestomat parę osób na pewno. Dla mnie forma Twojej treści jest idealna. Doskonale sprawdza się przy uprawnianiu aktywności sportowych jak bieganie i rower. A tytuły są jak najbardziej ciekawe dla osób które są chociaż odrobinę w temacie. Dla mnie totalny sztos. Świetna robota.
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
@@moto-guard6378 Bardzo dziękuję, miło słyszeć!
@ClearAngel
@ClearAngel Жыл бұрын
Mateusz: 1. miałeś OFE ? 2. Jeżeli wybory do sejmu odbyłyby się dzisiaj to na kogo byś zagłosował 3. Wydaje mi się, że dźwięk rozjeżdża się trochę z obrazem, więc może coś warto pokombinować z ustawieniami ?
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Dźwięk się rozjeżdża z obrazem, bo StreamYard coś źle nagrał. Niestety. Też to widzę, ale nie mogłem temu zaradzić, bo dźwięk został jakby rozciągnięty (nie pasuje do długości klipu). OFE nie miałem, bo się na nie nie załapałem (wróciłem do PL w 2017 roku), a w wyborach głosuję rozumem i sprawdzam, kto obiecuje najniższe podatki, zanim zagłosuję ;).
@grzegorzgrzegorz5588
@grzegorzgrzegorz5588 Жыл бұрын
Mam wrażenie że dźwięk się rozjezdza z obrazem.
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Niestety masz rację, StreamYard coś namieszał i nagrało się jakby "rozciągnięte" tak, że nie sposób było dopasować dźwięk do obrazu.
@dimon44
@dimon44 Жыл бұрын
Moja wersja FIRE jest bardziej konserwatywna. Na emeryturę przejdę jak tylko dywidendy nominalnie będą mi dawać dwukrotność miesięcznych wydatków. Części kapitałowej nie zamierzam wypłacać. Wg moich ostrożnych kalkulacji do 50tki będzie to możliwe. P.S. bardzo dobry materiał.
@rafaelo1
@rafaelo1 Жыл бұрын
Po co Ci dwukrotność m-cznych wydatków? Połowa dywidend będzie reinwestowana?
@dimon44
@dimon44 Жыл бұрын
@@rafaelo1 przeciętne wydatki nie obejmują jednorazowych zdarzeń np kupno auta, wyjazdy, leczenie itp.. Do tego obecne nominalne wydatki z pewnością się podwoja na przestrzeni 20-30 lat.
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Dzięki!
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
@@dimon44 Pozwolę się nie zgodzić. PRZECIĘTNE wydatki (jak sama nazwa wskazuje) obejmują także przeszłe wydatki jednorazowe - naprawy, lekarzy itp. - nie widzę zatem problemu, by policzyć naprawdę przeciętne wydatki i tym się sugerować. Nie mylmy przeciętnych ze "stałymi", bo chyba miałeś na myśli stałe wydatki (czynsz, kredyt, jedzenie, paliwo).
@Karol33
@Karol33 Жыл бұрын
ale zmężniałeś po tym ślubie 😃😉
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Nie wiem czy podziękować, czy się przejmować ;). Dzięki!
@grzegorzgrzegorz5588
@grzegorzgrzegorz5588 Жыл бұрын
Wszyscy łapki w górę
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Znów jak na koncercie :)
@ClearAngel
@ClearAngel Жыл бұрын
Co powiesz na odcinek pt. Ranking polskich obligacji korporacyjnych catalyst ? :D
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Odpada. Obligacje są zbyt delikatnym instrumentem, by robić takie rankingi. Emitentów możnaby porównać w sensie bezpieczenstwa, ale niczego więcej.
@lolex050
@lolex050 Жыл бұрын
Cześć, moje pytanie odnośnie PPE i dodatkowych 4% zostało chyba ucięte, ponieważ pytanie było czy warto dopłacać dodatkowe 4% na PPE czy iść w IKE/IKZE Pozdrawiam
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Był limit wyświetlania pytań do 200 znaków (StreamYard) niestety. Myślę jednak, że odpowiedziałem na całe pytanie, czyli że nie warto imho dopłacać tego 4% z własnej kieszeni.
@PaweK-gy7sb
@PaweK-gy7sb Жыл бұрын
Do pytania o PPE, transfer na IKE nie zmniejsza limitu więc czy wypełniając limit IKE do pełna nie warto jednak dopłacić 4% do PPE z własnej kieszeni by ostatecznie kiedyś mieć więcej na IKE?
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
W tym kontekście można się zastanawiać, ale bałbym się z tym, co drogie TFI zrobią z moimi pieniędzmi w czasie, gdy pracuję dla tego pracodawcy. Zauważ, że dopiero planując odejście z firmy warto tak do sprawy podchodzić, a płacenie 1-3% rocznie za takie fundusze może odbić się Twoim dodatkowym 4% czkawką, bo za kilka lat będziesz tam miał mniej niż wpłaciłeś.
@PaweK-gy7sb
@PaweK-gy7sb Жыл бұрын
@@Inwestomat dziękuję za materiał i odpowiedź
@kamilwardzinski5613
@kamilwardzinski5613 Жыл бұрын
Ja mam IKE obligacje + IKZE gdzie są etfy. Ogólnie jestem zadowolony z takiego układu, natomiast świadomie lub pod świadomie, z tyłu głowy coś mi szepcze, że jednak nie jest to dobry układ. Teraz w IKE mam już znaczną sumę pieniędzy i mi szkoda zamieniać ich na IKE maklerskie. Zresztą, wiązołoby się to z budowaniem obligacji od początku.
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Wiesz, dlaczego to kiepski układ? Bo na IKZE, na którym: a) Masz mnieszy limit roczny. b) Zapłacisz 10% ryczałtu przy wypłacie emerytalnej. Trzymasz bardziej zyskowne aktywa o większym potencjale wzrostu. Przemyśl ten układ i ewentualnie kupuj obligacje tylko poza maklerskimi, albo wymyśl coś, by mieć je na IKE/IKZE maklerskich wraz z akcjami.
@michapetrowski8931
@michapetrowski8931 Жыл бұрын
Witam, jaka rezydencja podatkowa jest najbardziej opłacalna jeśli chodzi o inwestowanie na giełdzie?
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Są kraje, w których nie ma podatku od zysków kapitałowych, np. Belgia lub Szwajcaria.
@michapetrowski8931
@michapetrowski8931 Жыл бұрын
Dziękuję
@piotrstawowski1927
@piotrstawowski1927 Жыл бұрын
Cześć Mateusz, świetny materiał. Mam dwa pytania trochę nawiązujące do tego, o czym mówiłeś. 1. IKE Obligacje - czy jeżeli masz w gospodarstwie domowym 2 x IKE i 2 x IKZE i nie planujesz, że każdego roku będziesz w stanie inwestować więcej niż limity na IKE/IKZE, to czy model z 1 IKE Obligacje(EDO), 1 IKE maklerskie i 2x IKZE maklerskie nie bilansuje fajnie portfel? Wychodziłaby z tego proporcja ok. 70-30 na korzyść akcji. 2. Co myślisz o samym PPK? Czy ten bonus 1,5% od pracodawcy jest tego wart przy założeniu, że mógłbyś tego nie mieć, ale taniej inwestować swoje 2%?
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Jeśli inwestowalibyśmy tylko przez 2x IKE i 2 x IKZE to bym się zastanowił nad jednym IKE Obligacje. PPK - odpowiedziałem w materiale, czyż nie? :)
@piotrstawowski1927
@piotrstawowski1927 Жыл бұрын
Dzięki za odpowiedź. PPK rozumiem, że nie jesteś mimo wszystko fanem przez koszty. Na blogu wrzuciłeś jakiś wpis o samym PPK?
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
@@piotrstawowski1927 Nie mam wpisu o PPK, ale planuję na 2023 rok.
@piotrstawowski1927
@piotrstawowski1927 Жыл бұрын
@@Inwestomat piękne dzięki. Robisz świetną robotę ;)
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
@@piotrstawowski1927 Dziękuję!
@beny9997
@beny9997 Жыл бұрын
IYO warto się bawić w etf momentum factor w perspektywie +40lat, czy cena x4 zabije całą zabawę?
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Co oznacza "cena x4"? Masz na myśli wysokie koszty? Na dwoje babka wróżyła. Ja bym momentum używał dopiero przy odwróceniu trendu/wychodzeniu z kryzysu po bardzo wysokich spadkach.
@NN-ml9jv
@NN-ml9jv Жыл бұрын
Kiedy wpis na temat portfela 2023 🙂?
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
26 grudnia.
@mateuszkuczerepa2294
@mateuszkuczerepa2294 Жыл бұрын
Witam, mam pytanie odnośnie rezydencji podatkowej, mieszkam w Szwajcarii od ponad roku ale przy zakladaniu xtb ustawiłem polska rezydencję podatkową. Czy mogę to zmienić? i czy prawnie nic tutaj nie zgrzyta?
@ohnekommentar7454
@ohnekommentar7454 Жыл бұрын
Jesli masz szwajcarska rezydencje podatkowa to mozesz otworzyc konto u brokera zagranicznego... Plus jest taki, ze - o ile broker jest duzy - masz dostep do amerykanskich ETFow w ich oryginalnej wersji, a nie drozszej europejskiej... Nie mam wprawdzie konta w XTB - ale uwazam, ze rezydencje powinno dac sie zmienic (ludzie sie czasem przeprowadzaja - to normalne). Niemniej broker byc moze bedzie chcial na to jakies dokumenty (urzedy skarbowe dla kantonu wystawiaja stosowne zaswiadczenia o rezydencji - jakby co)...
@mateuszkuczerepa2294
@mateuszkuczerepa2294 Жыл бұрын
@@ohnekommentar7454 A po powrocie na stałe do Polski mógłbym nadal używać zagranicznego brokera? oraz czy jesli teraz zmienie swoja rezydencje podatkową, a cały ten rok byłem w Szwajcarii to nie bede musiał odprowadzic podatku?
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Zawsze informuj brokera (polskiego czy zagranicznego) o swojej bieżącej rezydencji podatkowej. Na pewno możesz go dalej używać, zmieniając rezydencję, ale obowiązek podatkowy będzie w 100% na Tobie.
@wioletawisniewska5920
@wioletawisniewska5920 Жыл бұрын
Hej Mateuszu, temat aktualny- aneks wiborowy- obowiązek kredytobiorcy czy wybór- warto czy nie?
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Hej Wioletta, Dość mało nagrywam o kredytach hipotecznych, więc to pytanie trochę poza moją sferą kompetencji. Możesz napisać o tym coś więcej? Chodzi o zmianę na WIRD?
@wioletawisniewska5920
@wioletawisniewska5920 Жыл бұрын
@@Inwestomat Rozumiem. Chodzi o zmianę na WIRON.
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
@@wioletawisniewska5920 A, ok. Nawet tej nowej nazwy nie znałem. Zbadam temat i (ewentualnie) dam znać.
@ppp.1334
@ppp.1334 Жыл бұрын
Mateusz, co tak krótko? Ps jeśli masz za malo wydatków rozważ uprawianie kolarstwa🤪 Co do finansów w związku żona jak rząd nie posiada pieniędzy, przyjmując że to co na jej koncie należy do męża nie ma znaczenia kto zaco płaci. Mamy ike, osobne konta itp, Opłaty i utrzymanie place ja..
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
To finanse w związku macie konserwatywne. U nas to większa transparentność ;). Co tak krótko? Były 2 sesje, wolałem podzielić, by ciekawiej się słuchało. Co do wydatków: kolarzem może i nie jestem, ale rower posiadam i często jeżdżę. Straszna skarbonka :D.
@martea77
@martea77 Жыл бұрын
Co myslisz o nowym pomysle rzadu : bezpieczny kredyt? Kupilam miesiac temu swoje pierwsze mieszkanie i teraz pluje sobie w brode bo jakbym poczekala to mialabym tani kredyt...eh.
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
My kupiliśmy mieszkanie w marcu 2022 roku, ale jego wartość przekroczyła 600 000 zł, więc i tak byśmy się nie łapali. Co sądzę? A jak myślisz? :) Nie lubię wszelkich wsparć tego typu, bo takie kredyty będą finansować inni podatnicy. To zwyczajnie nie fair.
@MateuszStepniak
@MateuszStepniak Жыл бұрын
@@Inwestomat Max 500 000 kredytu + max 200 000 wkładu własnego = 700 000 max za mieszkanie w obecnym wariancie ustawy 😅. Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać.
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
@@MateuszStepniak Ktoś i coś się załapie, ale to ogromna niesprawiedliwość dla tych, którzy mieszkanie już mają, ale w 90% na kredyt i o tej wartości, po prostu kupione chwilę wcześniej.
@MateuszStepniak
@MateuszStepniak Жыл бұрын
@@Inwestomat Cakowicie się zgadzam. Parafrazując klasyczny cytat z Alexis'ego de Tocqueville'a: Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby chcący utrzymać władzę rząd, gdy zbliżają się wybory
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
@@MateuszStepniak Cytat znam i często go sobie przypominam obserwując poczynania różnych rządów na świecie. Nie tylko naszych i nie tylk obecnych.
@jackl682
@jackl682 Жыл бұрын
Jakie znaczenie ma giełda na której inwestujemy? Mam IWDA i SWDA - YTD dla SWDA to +3,61% a dla IWDA +4,39% w tym samym momencie. Różnica całkiem spora.
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Obejrzyj klip "Waluta notowań funduszu ETF nie ma żadnego znaczenia". W PLN stopa zwrotu jest identyczna (do tego trzeba dojrzeć, ale zrozumiesz. Wykonaj ćwiczenie, które tam sugeruję).
@adamkomarnicki5632
@adamkomarnicki5632 Жыл бұрын
Jak rozumiem Z PPE można w płacić pieniądze na IKE POZA limitem rocznym?
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Tak, potwierdzam. Nie uwzględniłem tego w odpowiedzi, ale wyjaśniłem w jednym z komentarzy, dlaczego.
@micpre13
@micpre13 Жыл бұрын
PPK można wypłacać na ike? Jak to zrobić?
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
PPE można wypłacać na IKE. PPK nie.
@mateuszn7485
@mateuszn7485 Жыл бұрын
Cześć! Moje pytanie o Fire i IKE chyba zostało źle zrozumiane. Chodziło mi o to czy odkładając niewielkie kwoty, czyli ok 2500zl miesięcznie w ACWI i EDO, jeśli wszystko idzie w IKE to czy jest szansa aby przejść na FIRE szybciej niż w wieku 60 lat? 2500zl x 12 miesięcy to 30tys z czego 20tys idzie na IKE a 10tys na zwykłe. To właśnie mnie zastanawia, czy z inwestowania tych 10tys jest możliwe przejście na FIRE w wieku powiedzmy 50 lat, czy muszę zwiększyć ilość inwestowanych pieniędzy aby to osiągnąć :) sory za zawiłe rozkminy...
@jjjjohnn121
@jjjjohnn121 Жыл бұрын
policz sobie
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Na blogu masz kalkulator FIRE (wpis: "Jak zaplanować swoją wolność finansową"). Z 10 tys. zł miesięcznie spokojnie przejdziesz na FIRE w wieku młodszym niż 50 lat (tego jestem pewien, bo znam swoje kalkulacje).
@rafaelo1
@rafaelo1 Жыл бұрын
@@Inwestomat to 10 tys. to chyba rocznie, tak zrozumiałem jego post. 20 tys. inwestuje rocznie na IKE, 10 tys. poza IKE i pyta czy z tych 10 tys. uzbiera na 10 lat życia (od 50 lat do 60 lat, gdy będzie mógł z IKE bez podatku wyciągnąć kapitał).
@mateuszn7485
@mateuszn7485 Жыл бұрын
@@rafaelo1 dokładnie, chodzi o 10tys rocznie :)
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
@@mateuszn7485 Ok, teraz rozumiem. Dzięki Mati i Rafał. No to tak: zrób sobie prostą symulację wzrostu kapitału między 25 a 40 rokiem życia (czy 50, jeśli wtedy planujesz FIRE) i zobacz, do jakiej kwoty może urosnąć to 10 000 zł rocznie. Oczywiście próbuj zwiększyć te wpłaty na zwykłe konto, ale pamiętaj, że w razie czego możesz z IKE dokonać częsciowej wypłaty (lub wielu takich wypłat) między 50 a 60 rokiem życia, czekając na spełnienie warunków emerytalnych IKE.
@adamkomarnicki5632
@adamkomarnicki5632 Жыл бұрын
Halocha :)
@kontowielorazowe
@kontowielorazowe Жыл бұрын
A co jest złego w deflacji ? Moim zdaniem nic. Wręcz przeciwnie, zachęca do oszczędzania i nagradza oszczędzających.
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Patrzysz tylko z perspektywy obywatela, co jest zrozumiałe. Deflacja jest niepożądana z perspektywy państwa, którego dług nagle zaczyna być realnie wyższy, stąd państwo będzie zawsze próbować (lekko bo lekko), ale osłabiać siłę nabywczą waluty.
@rafaelo1
@rafaelo1 Жыл бұрын
Wpływy z podatków spadają przy deflacji, Państwu to nie pasuje
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
@@rafaelo1 Tak, coś podobnego napisałem. Ważna jest perspektywa obywatela, ale i perspektywa państwa.
@kontowielorazowe
@kontowielorazowe Жыл бұрын
@@rafaelo1 Ale przy deflacji spadają też ceny co równoważy spadek dochodów.
@kontowielorazowe
@kontowielorazowe Жыл бұрын
@@Inwestomat Pragnę tylko zwórcić uwagę, że państwo jest dla obywateli a nie odwrotnie.
@arekstawiszynski7372
@arekstawiszynski7372 Жыл бұрын
Mateuszu. Chcesz krytyki? Proszę bardzo. W filmikach z zeszłych lat prowadząc wywody i wyliczenia odnośnie zysków z inwestycji zakładałeś zerowe stopy procentowe. I co? ...i Ty, jak i wielu ekspertów, nie przewidzieliście mistrzowskich poczynań obecnych rządów ;) A tak na poważnie. Dziękuję za dowiedzenie, że korzystniej jest zapłacić wyższą kwotę przy zakupie instrumentów finansowych i mieć niskie opłaty roczne, niż odwrotnie. Aż sam musiałem to sobie przeliczyć. Kiedyś myślałem, że procent składany nie dotyka funduszy. Są wartości jednostek, które sobie rosną lub spadają i tyle. Niestety tam jednak jest opłata roczna, która powolutku, aczkolwiek sukcesywnie zżera nasze pieniądze. Wpłacamy 100zł, za rok mamy, dajmy na to już 99zł, a następnie już 98,1 itd. czego w wycenie jednostek nie widzimy. One codziennie tracą na wartości i tylko zyski "zasłaniają" to obskubywanie naszych pieniędzy. W baaardzo dużym uproszczeniu, po stu latach ze 100zł nie mielibyśmy nic. Na szczęście niewielu oszczędza sto lat i nie dokonuje jednorazowej wpłaty na początku swego życia. Ten procent składany trzeba zawsze mieć w pamięci, a nie z tyłu głowy. Raz działa on na naszą korzyść, a raz nie :( Pozdrawiam
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
"Zakładałeś zerowe stopy procentowe" - że co? Obejrzyj "Obligacje 6/6 - Spekulacja na obligacjach" i zobacz, jak zakładałem zerowe stopy procentowe. Inna kwestia jest taka, że nikt 2 lata temu nie mógł wiedzieć, jak bardzo wybije inflacja. A co do opłat rocznych to nie ma sprawy, to one są najważniejsze.
@JacekWakua
@JacekWakua Жыл бұрын
"...45 rodzajów piwa, i... -> 💪💪💪 (swój chłopak, prawda?)
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Który to fragment?
@JacekWakua
@JacekWakua Жыл бұрын
@@Inwestomat 32.40 - bardzo dobry przykład wolności 🙂
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
@@JacekWakua Dziękuję. Od razu widać, co jest dla mnie ważne, nie? :P
@sylwuskak7065
@sylwuskak7065 Жыл бұрын
Nie chcę straszyć, ale jeżeli liczysz na to, że już po założeniu rodziny wystarczy Ci 6k miesięcznie, to nie liczyłabym na to.... U nas przy dwójce dzieci i tanim przedszkolu (nie mieszkamy w dużym mieście), to samo przedszkole plus żywność to już 3,5k.
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Hej Sylwia, A powiedziałem coś takiego? Chyba chodziło mi "per członka rodziny", bo nawet z moich kalkulacji (5 mln zł * 3% / 12) wynika, że te koszty to 12 500 zł miesięcznie, a nie 6000 zł miesięcznie. Albo coś źle zrozumiałaś, albo ja nienajlepiej to wyraziłem w słowach.
@sylwuskak7065
@sylwuskak7065 Жыл бұрын
@@Inwestomat Powiedziałeś coś o częściowym wyciąganiu pieniędzy z IKE i, że ustawisz na przykład wypłatę 6k miesięcznie. I to do tego się odnosiłam. To fakt, że na więcej niż dwie osoby to trochę mało. Ale jeżeli chodziło Ci o 6k na osobę to to już bardziej na sens ;) (chociaż to jak dla mnie za to trochę za dużo, ale nie mnie oceniać, każdy ma prawo wydawać tyle ile chce :) )
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
@@sylwuskak7065 Aaaa, miałem na myśli że to przykład. Poza tym IKE = powyżej 60 lat, kombinowałem, że dzieci nie będą już wtedy na moim utrzymaniu, przynajmniej nie w pełni.
@sylwuskak7065
@sylwuskak7065 Жыл бұрын
@@Inwestomat Ok, ok. Tak tylko odpowiedziałam, bo chciałam ostrzec, że 6k na całą rodzinę to trochę mało. Ale skoro już to wiesz, to nie było tematu ;)
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
@@sylwuskak7065 Tak, spokojnie. Zakładałem 12,500 i więcej dzisiejszych złotych.
@korges2590
@korges2590 Жыл бұрын
Szkoda że mnie nie było.
@Inwestomat
@Inwestomat Жыл бұрын
Spokojnie, możesz odsłuchać. Tym razem i tak nie było live, tylko nagrałem chwilę wcześniej.
@andrzejudalski7081
@andrzejudalski7081 6 ай бұрын
Mylna odp. dot. "teorii spiskowych". Co innego t. s. nt. piramid w Egipcie, a co innego, jak na naszych oczach wprowadza sie CBDC i elyty na scenach publicznie mowia o cyfrowym ID i limitach CO2...
@Inwestomat
@Inwestomat 6 ай бұрын
Tylko CBDC się nie wprowadza - jeśli tak, to gdzie (z sukcesem) wprowadzono CBDC? Ja lubię fakty, a nie (no właśnie) teorie.
CZY CZEKA NAS KRACH NA NIERUCHOMOŚCIACH? - DANIEL PIESTO
37:50
Finansowy Preppers
Рет қаралды 33 М.
DAD LEFT HIS OLD SOCKS ON THE COUCH…😱😂
00:24
JULI_PROETO
Рет қаралды 15 МЛН
Mom's Unique Approach to Teaching Kids Hygiene #shorts
00:16
Fabiosa Stories
Рет қаралды 26 МЛН
HAPPY BIRTHDAY @mozabrick 🎉 #cat #funny
00:36
SOFIADELMONSTRO
Рет қаралды 17 МЛН
O CZYM ŚWIADCZĄ CHIŃSKIE REKORDOWE ZAKUPY ZŁOTA?
45:57
Dla Pieniędzy
Рет қаралды 190 М.
Dlaczego odkładam 70% z każdej wypłaty? Ruch FIRE
40:01
Inwestomat
Рет қаралды 9 М.
Jak analizować obligacje korporacyjne z GPW Catalyst?
35:01
Inwestomat
Рет қаралды 4,9 М.
Polacy nie oszczędzają i nie inwestują pieniędzy!
40:01
Inwestomat
Рет қаралды 15 М.
DAD LEFT HIS OLD SOCKS ON THE COUCH…😱😂
00:24
JULI_PROETO
Рет қаралды 15 МЛН