Studia bez perspektyw | Dla każdego coś przykrego #15

  Рет қаралды 88,386

Krzysztof M. Maj

Krzysztof M. Maj

Күн бұрын

Polskie media zorientowały się, że na uczelnie przyjmowani są studenci zagraniczni na preferencyjnych warunkach. Problem zaś, jak zawsze, tkwi głębiej.
Co się dzieje się:
0:00 Sensacja: Krzysztof nie lubi rankingów
1:13 Studenci z Ukrainy na UAM
4:28 Czym jest umiędzynarodowienie
5:19 Min. Czarnek zajmuje to, co umie, czyli stanowisko
6:37 Oświadczenie rektorki UAM
9:55 Pierwszy facepalm
10:52 Wskaźnik umiędzynarodowienia w rankingu "Perspektyw"
12:36 Ranking szanghajski uniwersytetów
14:33 Jak mierzy się potencjał naukowy
16:31 Wpływ korporacji Elsevier na "Perspektywy"
18:54 Naciski na zwiększanie liczby studentów zagranicznych
20:11 Krytykujmy ocenianie konsekwentnie
22:29 Wskaźniki w rankinach są sztuczne
24:24 Walczmy z terrorem rubryczek
Muzyka: Harris Heller, "Brick Wall" (2021)
Serwer kanału na Discordzie: / discord
#DlaKażdegoCośPrzykrego

Пікірлер: 405
@Nephryde
@Nephryde 3 жыл бұрын
Jeszcze jedną z komicznych ułomności rankingu Perspektyw jest fakt, że we wskaźniku "Ekonomiczne losy studentów" brany jest pod uwagę tylko i wyłącznie rynek polski. W przypadku, gdy absolwent wyjeżdża za granicę pracować dla jakiejś znaczącej korporacji taki jegomość jest pomijany i możliwe, nawet że traktowany jako bezrobotny, gdyż nie widnieje w polskim ZUSie :)
@targog4ever
@targog4ever 2 жыл бұрын
Świetny materiał! Należałoby jeszcze dodać, że ranking "Perspektyw" psuje także polskie szkolnictwo niższych szczebli. Oceniane są przez to czasopismo także nasze licea, wskutek czego zdolni uczniowie po zobaczeniu tego rankingu idą do liceów, gdzie uczą się zdolni uczniowie, a ci, którym idzie gorzej, lądują w liceach, którym idzie słabiej. W wyniku tego powstaje błędne koło: lepsze szkoły zasysają wszystkich lepszych uczniów, a słabsze szkoły nie mają przez to szans na awans w rankingu, nawet jeżeli się starają. Czytałem o tym zjawisku bardzo ciekawy artykuł. Dodam, że sam poszedłem do liceum, które teoretycznie było najlepsze w powiecie, a okazało się, że niezbyt mi się tam podobało. Taką samą historię ma mój kolega :/
@bluejump1343
@bluejump1343 3 жыл бұрын
4:38 Zawsze ten głos mi coś mi przypominał i teraz już wiem. Food Emperor jak nic. Zabrakło tylko epickiej muzyki.
@wuzimu2323
@wuzimu2323 3 жыл бұрын
Jak tylko usłyszałem to od razu zjechałem w dół sprawdzić czy ktoś podobnie skojarzył 😁
@artem2435
@artem2435 3 жыл бұрын
dokładnie
@BunnyOfChaos
@BunnyOfChaos 3 жыл бұрын
Ogólnie staram się wystrzegać zamieszczania śmieciowych komentarzy w internecie, ale tym razem jestem zmuszony zrobić wyjątek, bo naprawdę jestem w szoku... . . . O JAPI*RDOLE
@stachuuchats7801
@stachuuchats7801 3 жыл бұрын
A więc to jest prawdziwą tożsamość food emperora
@twojstarytonieja7728
@twojstarytonieja7728 2 жыл бұрын
Dokładnie xddd
@Jarasznikos
@Jarasznikos 3 жыл бұрын
Niestety, mamy w kraju tendencję do polaryzacji dyskusji i tworzenia dwustronnych okopów, bez miejsca na jakąkolwiek strefę szarości, a dyskusje i polemiki odbywają się własnie w tych sferach pomiędzy, gdyż na skrajnych biegunach nie ma miejsca na jakiekolwiek dyskusje, tam wszystko jest już ustalone i zabetonowane.
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 3 жыл бұрын
Podsycają to oczywiście media, które zapraszają gości w zgodzie z logiką "Mortal Kombat", a nie produktywności dyskusji.
@haski5214
@haski5214 3 жыл бұрын
@@KrzysztofMMaj w mediach zwłaszcza prywatnych jedyne co się liczy to pieniądze. Jak mawiał prof. Wolniewicz Polacy są sfarliwi i dlatego w programach publicystycznych najważniejsze są starcia, a nie konsensus. Jest to przykre, ale inaczej nie byłoby oglądalności.
@kacperpaluchowski7910
@kacperpaluchowski7910 3 жыл бұрын
Nie przesadziłeś z charyzmą w buildzie swojej postaci?
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 3 жыл бұрын
W "Neverwinterach" i "Baldurze" zawsze grałem warlockiem 🔥
@kacperpaluchowski7910
@kacperpaluchowski7910 3 жыл бұрын
@@KrzysztofMMaj bo Twoje umiejętności retoryczne, mimika, modulacja głosem są imponujące. Tym bardziej, że merytorycznie na pierwszy rzut oka wydaje mi się że miażdzysz. Zazdroszczę Twoim studentom takiego wykładowcy - nerda.
@hubix_r6639
@hubix_r6639 3 жыл бұрын
@@kacperpaluchowski7910 Jeszcze kilka punktów poszło w magię światła (leedziki) :D
@MrHerrbatka
@MrHerrbatka 2 жыл бұрын
@@KrzysztofMMaj W Baldurze nie ma warlocka, jest dopiero w NWN2 :P
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
W takim razie powstaje pytanie: CZYM JA GRAŁEM W BALDURZE?!
@krzyzja
@krzyzja 3 жыл бұрын
To jest jeden z wielu problemów, które zjadają od środka nasze środowiska naukowe, naukę w ogóle. Wciąż tabelki, ocenianie, sztuczny, niczym niezbudowany autorytet. Ale od 30 lat nikt nie zaproponował, w żadnej z "pseudoreform" odejścia od systemu pruskiego, który tak ochoczo stosuje się u nas od XIX wieku. Dalej wszyscy świetnie się mają, zawsze znajdzie się wymówka na naszą nieporadność czy wręcz nieumiejętność, czy brak kwalifikacji.
@haski5214
@haski5214 3 жыл бұрын
W Polsce lud ma być posłuszny. Tego system z XIX w. uczy niestety. Największy problem polskiego szkolnictwa leży w centralizacji.
@trumpor113
@trumpor113 2 жыл бұрын
A inne kraje odeszły? Oczywiście daleko mi do obrony tego systemu tylko zastanawiam się czy jest jakaś realna alternatywa?
@krzyzja
@krzyzja 2 жыл бұрын
@@trumpor113 oczywiście, szkoła w Finlandii, czy w Islandii. Nawet azjatyckie kraje typu Singapur czy Korea Południowa, gdzie szkoła opiera się na szacunku i pokornej pracy, jest znacznie więcej innowacyjności niż w polskiej szkole. U nas system nie jest przygotowany, kształci kiepskich nauczycieli (pedagogika z lat 80 tych) i tak szydło się kręci
@haski5214
@haski5214 2 жыл бұрын
@@trumpor113 w Irlandii również. Ponadto W tych krajach robi się testy na predyspozycje ucznia i testy na predyspozycje do bycia nauczycielem.
@kamilpilawka6657
@kamilpilawka6657 2 жыл бұрын
@@krzyzja Tylko w Finlandii poziom edukacji jest gorszy nawet od poziomu USA
@TheEzaster
@TheEzaster 2 жыл бұрын
Zgadzam się w 100%. Swego czasu jak dokonywałem wyboru uczelni na której chciałbym studiować prawo, moją uwagę zwróciło w szczególności to, że dosyć dużo punktów pewne uczelnie dostawały za to, że bardzo efektywnie działał (patrz - jest dużo wymian studentów) u nich program Erasmus. Człowiek w tym momencie zadaje sobie pytania - na kiego wała mi wyjazd za granicę gdy studiuję prawo? Po co mam znać prawodawstwo innych państw, pomijając przy tym wiedzę dotyczącą mojego państwa w którym zamierzam pracować? Co do uczniów zza granicy - bardzo genialny jest system, w którym na prawo zostaje przyjęty Ukrainiec, który nawet nie potrafi się przedstawić w języku polskim. Jak on ma zrozumieć treść przepisów, gdy ja znając bardzo dobrze swój język nie jestem czasami w stanie zrozumieć o co chodziło ustawodawcy? Czysta patologia nastawiona na pieniądze dla uczelni...
@Draconager
@Draconager 2 жыл бұрын
"Profesor nie ksycy, ja ni panimaju"
@Luxer
@Luxer 3 жыл бұрын
W życiu się nie spodziewałem że perspektywy, tak mogą manipulować młodym społeczeństwem, ale w sumie sam nabrałem się na tą maszynkę do mielenia mięsa (znaczy studentów i uczniów)
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 3 жыл бұрын
Dla mnie to było tym smutniejsze odkrycie, że znam parę osób pracujących w fundacji. Prawda też taka, że pozycja tego rankingu nie byłaby taka a nie inna (i pokusa lobbingu tym samym), gdyby on opisywał rzeczywistość, a nie ją tworzył.
@gregorysoldatman
@gregorysoldatman 3 жыл бұрын
Polska dla Polaków, ziemia dla ziemniaków
@Pawele_tak_wiele
@Pawele_tak_wiele 3 жыл бұрын
A Księżyc dla księży
@edim108
@edim108 3 жыл бұрын
Gaz do kuchenek nie do samochodów!
@lubomirpetrowpahuta
@lubomirpetrowpahuta 3 жыл бұрын
@@edim108 Za to prąd elektryczny do aut. ;)
@szymonrogowski8178
@szymonrogowski8178 2 жыл бұрын
Nie zrozumiałeś treści filmiku. Nie o to chodzi.
@pghwhpffw9051
@pghwhpffw9051 2 жыл бұрын
@@szymonrogowski8178 whoosh
@vissennav
@vissennav 3 жыл бұрын
Wiem, że może źle Panu życzę, ale chciałabym, żeby więcej rzeczy Pana wkurzało, bo ta seria to jedno z moich tegorocznych odkryć.
@C8LyNn
@C8LyNn 3 жыл бұрын
Pracuję w amazonie , jest wyzysk i zwalniają ludzi bo tak im mówią tabelki. Każdy pracownik ma kilka wskaźników , w tym produktywność. Tak jest , mamy tu właśnie produktywność wyrażaną w procentach. A jak ktoś ma mało punktów we wskaźnikach to jest zwalniany. Efekt tego jest taki że ludzie dają z siebie wszystko, a jak już są przemęczeni, bo ile tak można harować i harować, to są zwalniani. Po to by przyszedł ktoś inny i chciał się pokazać z dobrej strony, że potrafi mieć dużo punktów w tych tabelkach. W końcu on też się zmęczy i przyjdzie kolejny. Ale czego się nie robi by zarobić trochę grosza.
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
Czytałem o tym, ale to coś innego usłyszeć z pierwszej ręki. Mam ponure wrażenie, że ten polski zachwyt wskaźnikami i procentami jest mocno spóźniony w sytuacji, gdy zachodnie szkolnictwo się z niego rakiem wycofuje. A to właśnie ze Stanów zaimportowaliśmy ten typ testów i nie dziwi, że korporacje amerykańskie działają w tym stylu. Pozostaje mieć ogromną nadzieję, że to się zmieni, a nie rozprzestrzeni na wszystkie gałęzie polskiej gospodarki i biznesu jako kolejny rewelacyjny import ze Stanów... Współczuję ogromnie 😐
@C8LyNn
@C8LyNn 2 жыл бұрын
@@KrzysztofMMaj Ja sobie radzę, nauczyłem się tej pracy dość szybko i w tych tabelkach widać że się staram. Tak przynajmniej opisała moje wyniki menadżerka. Dziś mój amazon zatrudnił kolejne 100 osób. A tak się dzieje co tydzień dwa. I tu przychodzi pytanie jak to się dzieje, że my się tu jeszcze mieścimy skoro przybywa nas w zastraszającym tempie? Tak właściwie to na każdego nowego pracownika, inny się zwolnił, bo nie wytrzymał, bądź go zwolnili, bo miał słabe wyniki. Po prostu zostają najsilniejsi. To jest efekt tego systemu. Żeby nie było że są same wady. Są też plusy tej pracy, darmowe dojazdy czy fajni ludzie co ich poznałem.
@qobbaa6593
@qobbaa6593 3 жыл бұрын
I nagle podróż pociągiem jest dużo przyjemniejsza
@srutututututututu358
@srutututututututu358 3 жыл бұрын
oj tak
@marcinko27Pl
@marcinko27Pl 3 жыл бұрын
Wyobraź sobie, że aplikujesz na studia i się nie dostajesz bo masz jeden punkt mniej przez interpretacje odpowiedzi na maturze od Saszki, któremu przepisali oceny na wynik maturalny, a do tego sobie na karcie polaka przyjedzie, dostanie 1500zł stypendium pobimba z 5-7 lat (podobno jest sporo takich spadochroniarzy na pierwszym roku, a uczelni zależy na większej liczbie studentów przecież), skończy w końcu studia na trójach i wyjedzie. Państwo zapłaci za jego edukacje, a on nie spłaci tego w podatkach.
@Draconager
@Draconager 2 жыл бұрын
To jest chore. To istna edukacyjna ebola.
@dol672
@dol672 2 жыл бұрын
Zaistniała sytuacja odnośnie rankingu polskich uczelni ciśnie od lat na usta jedno zasadnicze pytanie, gdzie jest k**** GUS który ma wszelkie narzędzia by stworzyć w miarę merytoryczny ranking, nie oparty o takie bzdury jak umiędzynarodowienie
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
W punkt!
@viv_viv
@viv_viv 3 жыл бұрын
O, kolejny film z mojej ulubionej ostatnio serii :)! W samą porę, właśnie ją zbingowałam (tak to się pisze?) i rozglądałam się za nowym contentem. Jestem kontenta xD
@okom6
@okom6 3 жыл бұрын
Nie wiem jak z innymi narodami ale jeśli chodzi np. o Ukraińców to uczelnia dostaje za takich studentów więcej pieniędzy niż za Polaka. Ktoś może powiedzieć że biedny kraj (w większości wyuczą się za nasze pieniądze i pojadą), ale np. Norwegowie upodobali sobie u nas (darmowe) studia medyczne. Tak więc wniosek jest jeden. Po prostu jesteśmy bogaci XD .
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 3 жыл бұрын
Tak było faktycznie przy poprzedniej ustawie, gdzie subwencja dla uczelni była wyliczana per capita (na głowę studenta). Teraz jest to trochę bardziej skomplikowane, jednak wcale hym się nie zdziwił, gdyby znaleziono sposób na zachowanie poprzedniego stanu w nowym układzie prawnym 😕
@koalapayslater
@koalapayslater 3 жыл бұрын
Norwegowie bezpłatne studia medyczne? Nie wiem jak w innych miastach, ale w Szczecinie płacą BARDZO dużo za studia medyczne
@madziadewoerd6898
@madziadewoerd6898 2 жыл бұрын
Studia medyczne dla obcokrajowców absolutnie N I E są D A R M O W E. To są ciężkie pieniądze i odrębna rekrutacja (studia w języku angielskim) niż na polski kierunek
@witkac87
@witkac87 7 ай бұрын
Jako, że studiowałem w Norwegii i skończyłem tam studia doktoranckie to co nieco wiem o Norwegiach. Studiują w Polsce, bo mają łatwiej... Plus doskonały system kredytów studenckich, gdzie za wysoką średnią umarzają część zadłużenia. A, że polskie uczelnie są skore ułatwiać im zdawanie i uzyskiwanie dobrych ocen.
@paulinamoscicka2704
@paulinamoscicka2704 3 жыл бұрын
Kurcze dobrze, że dowiedziałam się tego wszystkiego teraz, a nie za parę lat. Dzięki wielkie za twoją pracę, bo otwierasz oczy.
@jakubkilanowskiorg
@jakubkilanowskiorg 3 жыл бұрын
Hej. Chciałby kiedyś zobaczyć twój materiał z projektem nowoczesnej szkoły (podstawowej, średniej, oraz wyższej) tzn. Co warto tam wprowadzić, a co usunąć (np. Przedmioty, oceny, zadania domowe). Sam tworze projekt takiej zamiany, też z perspektywy studenta.
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 3 жыл бұрын
Jest to myśl, ale takie rzeczy sens jest robić w kolabie z kimś kompetentnym, noszę się z takim projektem już jakiś czas.
@aradesh6233
@aradesh6233 Жыл бұрын
Nie wiem po co ktokolwiek przejmuje się słowami młodzieży wszechpolskiej, skoro oni to są głównie nacjonaliści, rasiści i homofoby, ci ludzie nie powinni być traktowani poważnie
@michaek1707
@michaek1707 2 жыл бұрын
Dopiero co natrafiłem na ten kanał i jestem mega pozytywnie zaskoczony. Bardzo ciekawa forma ekspresji Twoich myśli sprawia że super się to ogląda. Chyba zostanę tu na dłużej
@lubomirpetrowpahuta
@lubomirpetrowpahuta 3 жыл бұрын
Gdy nie wiadomo o co chodzi to chodzi zawsze o pieniądze. Gdyby polskie uczelnie nie tylko dostawały jałmużnę od Państwa by potem mogło się chwalić "posiadaniem uczelni" ale też pompowaniem pieniędzy na faktyczne badania. Nie tylko przyciągnęło by to studentów ale dało realne efekty, w kraju i na świecie.
@darkestkhan
@darkestkhan 2 жыл бұрын
Najlepszy dowcip jeśli chodzi o patenty, to jest to, że nie tylko naukom humanistycznym się obrywa - matematyce i informatyce też. Wzory matematyczne i algorytmy nie mogą zostać opatentowane. Czyli tam, gdzie najwięcej innowacji dzisiaj (informatyka) wskaźnik wychodzi zerowy.
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
Absolutnie tak: nauki podstawowe bardzo cierpią na tych zdebilałych wyznacznikach.
@elort708
@elort708 3 жыл бұрын
Uważam że traktowanie matur z Białorusi na równi z maturami w Polsce jest bezsensowne :/ poziom jest różny i "wątpliwa uczciwość"... Dlatego uważam że egzaminy wstępne to najlepsza opcja na rozwiązanie tego problemu. Wchodzą najlepsi którzy kandydują oraz taki test lepiej sprawdza wiedzę "potrzebna" na danych studiach.
@feniks1248
@feniks1248 2 жыл бұрын
Skończyłyby się też bezsensowne matury z matematyki dla przyszłych studentów lingwistyki itp
@Lady_Sherin
@Lady_Sherin 2 жыл бұрын
Niby tak, ale aplikując do trzech uczelni zesrałabym się, gdybym musiała za każdym razem pisać egzamin.
@elort708
@elort708 2 жыл бұрын
@@Lady_Sherin a może wtedy właśnie taki egzamin by był mniejszym stresem? 🤔 I będąc na studiach co pół roku się dostaje kilka egzaminów z materiału często większego niż przez 3 lata liceum, więc myślę że nawet taki wstępny (szczególnie że zdajesz z tego co lubisz/lub jesteś z tego dobra) nie były problemem, też mniej osób by szło na takie studia bo by się może skończyło iście na cokolwiek bo w sumie nie mam pomysłu na życie
@Lady_Sherin
@Lady_Sherin 2 жыл бұрын
@@elort708 Nie, nie, nie, oj, zdecydowanie nie. Nie wiem, kto zaczął tę gadkę o sesji będącej jakoby trudniejszą maturą, ale to jest jedna wielka bzdura. Materiał na sesję jest sztywno określony, w dodatku dostajesz możliwość poprawki, jest też warunek… Sesja w porównaniu do matury to nie stres. Natomiast egzaminy wstępne równałyby się z tym, że nikt by nie wiedział, z jakiego materiału ma się przygotowywać, szkoła nie za bardzo mogłaby ci jakkolwiek pomóc, co wiązałoby się z jeszcze większym parciem na korepetycje, zasady mogłyby nie być tak jasne, a same partie materiału na różne uczelnie solidnie odbiegać od siebie nawzajem. Moim zdaniem kiepski pomysł powodujący kupę zamętu. Poza tym w momencie przeprowadzania egzaminu, który nie jest nadzorowany odgórnie istnieje olbrzymia możliwość przecieków. Głosowałabym natomiast za usunięciem obowiązkowej matury podstawowej, bo śmiać mi się chce, kiedy widzę osoby uzyskujące po 90% z matury rozszerzonej z matematyki płaczących nad rozprawką z Lalki, która nigdy w życiu do niczego im się nie przyda. Osoby, które idą na studia, byle iść, zostaną i tak odsiane na pierwszej sesji.
@elort708
@elort708 2 жыл бұрын
@@Lady_Sherin nie mogę się zgodzić 🤔 z doświadczenia dla mnie sesje były gorsze... Mature też można poprawić, za darmo podejść za rok (chyba za darmo nie jestem pewnien) jak jakiś wynik Ci nie pasuje (masa ludzi chcących zostać lekarzami poprawia matury). Może ja się wyjątkowo mało egzaminami przejmuje, dlatego mam taki pogląd na to. Z wynikami opisalaś trochę moja mature (85% matma rozszerzona, 36%jp podstawa 😶 ale nie płakałem nad wypracowaniem, może wtedy bym więcej pkt dostał, gdyby recenzent widział krople po łzach). Ale nie jestem przekonany czy usuwanie całkowicie obowiązkowego podejścia do egzaminu maturalnego to dobry pomysł 🤔 chociaż w sumie wykształcenie nie piwo, nie musi być pełne Co do przesiewu na 1 sesji też się zgodzić nie mogę, większość osób które odpadła to ta gdzie brakowało czasu (musieli pracować itd) a razem ze mną na obronę szły osoby które ani nie były zainteresowane żadnym tematem, za to potrafiły na pamięć wykuć się regułek i zdawały :/ Listę chętnych na daną uczelnie, szybko się tworzy, nie widzie problemu aby uczelnia znając już kandydatów wysłała np drogą mailową coś ala mail powitalny z info czego oczekują od kandydata + termin testu 🤔 może ludzie by wtedy też nie kandydowali na 10uczelni, zajmowali miejsca i potem rezygnowali
@andrzej-sawoszkrasowski8786
@andrzej-sawoszkrasowski8786 3 жыл бұрын
Jak zwykle w punkt :) A jeszcze trochę w temacie, trochę w ramach dygresji, odnośnie tego prestiżu i dodatkowo kwestii wydawania pieniędzy przez uczelnie to przypomniała mi się jedna historyjka. W 2007 skończyłem filozofię na niezbyt prestiżowym Uniwerku Rzeszowskim, i od jakiegoś czasu słyszałem przebąkiwania że się mogę załapać na asystenturę. Ale się nie załapałem bo podobno nie było pieniędzy. Słyszałem też plotki że to z innych względów, w skrócie coś w stylu że nie rokowalem na grzecznego posłusznego klakierka lokalnej wierchuszki, ale mniejsza z tym, oficjalnie to było że dlatego że nie ma forsy. A w tym samym czasie uczelnia kupiła doniczki do biblioteki uniwersyteckiej. Za 100 tysięcy zł. Na takie coś jakoś forsa była. Cóż, może Uniwerek Rzeszowski jeśli chodzi o prestiż kiepsko wypadał na tle nawet polskich uczelni, no to chociaż chcieli aspirować do tego by mieć zajebiście prestiżowe doniczki w bibliotece. Skądinąd zastanawiam się jaka jest skala tego typu kwiatków w polskich uczelniach, nie chciało mi się póki co badać sprawy, ale nie zdziwiłbym się jeśliby się okazało ze jest spora.
@bloodwynn
@bloodwynn 3 жыл бұрын
Może dostali cynk, że te wszystkie organizacje tworzące rankingi od następnego roku będą punktować za doniczki? Think, Andrzej, think!
@andrzej-sawoszkrasowski8786
@andrzej-sawoszkrasowski8786 2 жыл бұрын
@@bloodwynn Może być, takie wypasione doniczki to przecież infrastruktura wysokiej jakości, znakomite warunki studiowania, to powinno dać ileś pozycji w górę w rankingu.
@monikamajdak1235
@monikamajdak1235 3 жыл бұрын
Minister Szkodnictwa mmmmmh nasz ulubieniec xdd
@Nalli2705
@Nalli2705 2 жыл бұрын
Podobało mi się też następne, mam nadzieję, że nie przejęzyczenie, albo przesłyszenie z mojej strony :D - Minister Nieuki i Szkodnictwa Wyższego
@orzech7115
@orzech7115 3 жыл бұрын
Materiał o Elsevier to z przyjemnoscia
@XYZ-gj5vm
@XYZ-gj5vm 3 жыл бұрын
+1
@michal47859
@michal47859 2 жыл бұрын
Wielkie dzięki za ten materiał! Akurat w tym roku wybierałem studia i mimo, że ranking Perspektyw nie był znacznym czynnikiem, to na pewno jest to przydatna wiedza. Może tym bardziej przekonam się do intensywnych rozmów ze studentami przy przenoszeniu się za rok (które planuję)...
@13Misiu13
@13Misiu13 2 жыл бұрын
Super odcinek, pierwsza połowa "demaskująca" to jak głośne i emocjonalne reakcje skupione na powierzchownych kwestiach (zaraz nie będzie miejsc w uczelniach dla Polaków! i w ich kontrze truizmy typu zło jest złe) przysłaniają merytorykę problemu (z resztą ogólnie widzę to w polskiej polityce. Kiedy wreszcie przestaniemy skupiać się na emocjonalnych reakcjach którymi politycy wodzą nas za nos?), a druga połowa to ładne wyłuszczenie właśnie tej merytoryki problemu - tworzenia rankingu rzekomo mającego pomagać młodym ludziom w decyzji dot. ich edukacji i przyszłości, a tak naprawdę tworzenie mechanizmu wymuszającego na uczelniach wybór takiego wydawnictwa naukowego, a nie innego itd. Dziękuję za materiał, chapeau bas.
@reynewan999
@reynewan999 2 жыл бұрын
W mojej bańce większym problemem jest to że ten "egzamin" ukraiński jest nic nie warty i ten procent Ukraińców wynika ze 100% wyników z tegoż egzaminu, które po prostu są z łatwością kupowane. I to nie jest ot taka plotka tylko relacja znajomych z Ukrainy którzy studiują z moją żoną na UP
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
Dobrze wiedzieć, bo ciężko dotrzeć do źródeł akurat na ten temat. Dzięki!
@Micha-si4hp
@Micha-si4hp 3 жыл бұрын
4:40 zaczynam podejrzewać że pan Krzysztof i Food Emperor to jedna osoba
@zdzichum
@zdzichum 3 жыл бұрын
Teraz pozostaje czekać na kolejny odcinek"Dla każdego coś przykrego" o Elsevier i innych wydawnictwach tego typu.
@KroiYuukiHime
@KroiYuukiHime 2 жыл бұрын
Fun fact: na moim wydziale na "Uczelni, Której Imienia Nie Wolno Wymawiać" studenci zagraniczni są traktowani zdecydowanie lepiej niż "rodzimi". Kilka przykładów, które przychodzą mi na myśl już teraz to chociażby to, że tam 2-4 osób pracują z jednym asystentem, u nas na prawie dwudziestosobową grupę jest ich trzech, więc praca trwa kilkukrotnie dłużej. My nie możemy mieć ŻADNEJ nieobecności, wszystko trzeba odrabiać, najlepiej to jeszcze pokazać zwolnienie lekarskie, a no i jak się człowiek spóźni 3 razy to ma ekstra nieobecność. Fajnie tak traktować prawie lekarzy jak gimnazjalistów :D Tamci studencie mają 3 nieobecności usprawiedliwione., tak o!! Poza tym tak naprawdę nie wymaga się od nich nic, bo kasa leci, nie mówiąc już o tym, że korzystają z lepszego sprzętu niż my. To akurat na ich niekorzyść, bo tzw ch*ja będą umieli, ale przyznam, frustracja pozostaje. Tak w ogóle, to polecono mi Twój kanał dopiero niedawno (zaczęłam od gameplay'u z Elden Ring - dzięki Tobie zaczełam grę od astrologa, nejlepsza decyzja ever) i SŁODKI JEŻU W AGREŚCIE, człowieku, jesteś niesamowity, uwielbiam jak potrafisz merytorycznie równać z ziemią bullshit za bullshitem i robisz to bez skrupułów, litości i do tego tak elokwentnie, że aż serce się raduje. Jesteś tego typu osobą, której mogę słuchać non-stop, a mam adhd i zaburzenia sensoryczne więc 95% youtuberów itp po prostu nie jestem w stanie słuchać nie ważne jak bym się starała. Chwała Ci Niedomagu Jamnixie, bo odwalasz kawał dobrej roboty.
@witkac87
@witkac87 7 ай бұрын
Pamiętam pierwszy wykład na UJ i słowa profesora: to nie jest Wyższa Szkoła im. Jagiełły, a U-N-I-W-E-R-S-Y-T-E-T J-A-G-I-E-L-L-O-N-S-K-I! Na IV roku (lata 2009-2010) przyjechała wymiana z Francji, dokooptowali ich nam do grupy wykładowej: ergo - 8 wykładów i wszystkim dali bdb bez egzaminu, w tym mnie i innym szczęściarzom.
@shirokami2900
@shirokami2900 3 жыл бұрын
Ha ha! Ja nawet o żadnych rankingach nie wiedziałem i po prostu zapisałem się na to co mnie względnie interesowało na lokalnym uniwersytecie.
@vomir9209
@vomir9209 3 жыл бұрын
Po tytule myślałem, że materiał będzie dotyczył kierunków "bez perspektyw" tj. naśmiewania się ze studiowania Kryminologii, Turystyki, Filologii, Bezpieczeństwa i Prawa itp. Szkoda, bo teraz się z tym zmagam, a jest to na tyle "silne", że nabrałem wątpliwości co do podjętego ostatnio wyboru :c Ale oczywiście filmik jak zwykle świetny i konkretny. Miło spędziłem te pół godziny razem z kawą :3
@monikagawronek1226
@monikagawronek1226 2 жыл бұрын
Filologie obce są bez perspektyw zawodowych? A widziałeś może losy ekonomiczne absolwentów? ;) Wiele osób znajduje prace już w trakcie studiów
@nekomantress9273
@nekomantress9273 2 жыл бұрын
Każdy kierunek gwarantuje jakieś perspektywy. Wystarczy wybrać kierunek, który jest zbieżny z twoimi zainteresowaniami. Bez pasji niczego nie osiągniesz.
@Clistes
@Clistes 2 жыл бұрын
13:33 zdaje mi się, że niewłaściwe jest porównywanie uczelni w zasadzie prywatnej, która pobiera czasne które wprowadza studentów w wieloletnie zadłużenie, z uczelniami na ktrych edukacja jest darmowa i subsydiowana przez Państwo. Gro tego budżetu to własnie czesne. Oczywiście Uczelnie amerykańskie sa uczelniami badawczymi, a polskie jednak opieraja się na teorii lub odtwórczości. Dzięki temu mogą pozyskac sponsorów w postaci wielkich orporacji lub zwyczajnych filantropów. W kraju nad Wisłą nie mamy ani rodzimych korporacji którym zbywa i będą chciały przeznaczyć dotacje dla uczelni, ani nie mamy na tyle wielu filantropów. Taki zaklęty krąg ubustwa. Uczelnie są biedne bo nie są rozwojowe, nie są rozwojowe bo są biedne. Zwiększenie ilości subwencji z budżetu centralnego sprawy nie rozwiązuje. Potrzebne są głębokie zmiany na samych uczelniach, potrzeba promocji, potrzeba ludzi z ambicjami, a nie starców w gronostajach.
@Farathriel
@Farathriel 3 жыл бұрын
Jak to jest, że jednocześnie jesteś wykładowcą i robisz tęgie wrzutki na środowisko naukowe? Nie zdarzają się niewygodne telefony pokroju „Panie Krzysztofie, źle tak jest mówić, jeszcze w takiej ilości i tak mocno”? Jak ja pamiętam swoje czasy, a to studia tylko były, to polubownie parę osób mnie ostrzegało, by nadmiernie się nie sprzeciwiać i nie węszyć, bo ludzie nie lubią wyciągania ich brudów na powierzchnię. A to były tylko takie wewnątrzuczelniane wojenki pokroju „uwalili mu habilitację, żeby nie wziął grantu” albo „profesorowi zabrali katedrę i dali go do innej, choć jego działalność była istotna z perspektywy statutowej misji uniwersytetu”.
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 3 жыл бұрын
Mnie też ostrzegali, głównie na UJ podczas studiów doktoranckich, gdzie w pakiecie był mobbing i próby zastraszania. Próby. Myślę, że kluczowe jest trafić do odpowiedniego środowiska naukowego, które wspiera, a nie bawi się w wojenki podjazdowe. Choć niestety na wielu uczelniach jest tak, jak mówisz, oczywiście; konformizm i omerta w środowisku naukowym ma się bardzo dobrze.
@hubix_r6639
@hubix_r6639 3 жыл бұрын
Jak ja kocham oglądać Twoje filmy :D Zajadam sobie lody karmelowe i mam co obejrzeć :')
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
Mniam! Teraz będę musiał pójść do Good Looda.
@tomasz8250
@tomasz8250 3 жыл бұрын
świetna robota, czekamy na materiał o elsevier
@marida22
@marida22 3 жыл бұрын
Dziękuję za utrwalenie mnie w przekonaniu, że jednak drugi kierunek, nawet na UJ, to niekoniecznie dobry pomysł ;) jednak zostanę przy książkach, a za oszczędzone pieniądze kupię w końcu kompa i będę grała w grę! 😍😍🤩
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 3 жыл бұрын
Takie konkluzje uwielbiam! ❤️ Mit wielu kierunków trwa jeszcze silnie w społeczeństwie, bo starsze pokolenie pamięta, że kiedyś faktycznie było to doceniane na rynku pracy. Dziś tak już nie jest, więcej człowiek zdziała, rozwijając się w tym czasie na własną rękę.
@pasztesnik
@pasztesnik 2 жыл бұрын
Uwielbiam tą serię
@bartosza.6187
@bartosza.6187 2 жыл бұрын
12:44 - z tego co kiedyś patrzyłem to tam w tych globalnych rankingach główny ciężar oceny to... 'prestiż i rozpoznawalność'. Czyli teoretycznie uczelnia, która jest bardzo innowacyjna, ale mało znana - będzie stać gorzej niż stara znana uczelnia, z której wieje stagnacją i betonem. Druga rzecz - PATENTY. Niestety ale na patenty trzeba hajsu, na badania trzeba hajsu - więc żeby uczelnia się wybiła - trzeba hajsu. W USA ten hajs jest zdzierany ze studentów (student's loan) oraz zyskiwany w postaci grantów i projektów z przemysłem. I w USA przemysł to nie jest banda januszexów co innowacją dla nich było by przestrzeganie zasad BHP...
@annamichalik1139
@annamichalik1139 2 жыл бұрын
Z jednej strony aż chce się rzec "heh, okey boomer", z drugiej - ciężko się nie zgodzić... a przy tym uśmiechnąć :) Życzę dalszego wzrostu kanału i miłego dnia 🌞
@melekeok250
@melekeok250 3 жыл бұрын
Powtórka zza oceanu gdzie od X lat (niepotwierdzone: od prezydentury Obamy) czarnoskórzy Amerykanie dostają dodatkowe punkty na SAT z matematyki a Asian American się odejmuje by dostać nie "więcej punktów w międzynarodowych rankingach" tylko aby mieć "większą różnorodność"
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 3 жыл бұрын
A my z kolei mieliśmy punkty za pochodzenie wiejskie w czasie PRL-u. Jedyne, co temu może zapobiec, to likwidacja punktacji, bo nadużycia będą *zawsze*
@amadeosendiulo2137
@amadeosendiulo2137 Жыл бұрын
Jak to jest, że oni uwielbiają punkty i statystyki, a nienawidzą gier wideo?
@januszkorwin2035
@januszkorwin2035 3 жыл бұрын
Wynik z informatyki, który kwalifikuje mnie w top 5% uczniów w roku 2021 to za mało aby się dostać na uniwersytet w moim kochanym Poznaniu
@darkestkhan
@darkestkhan 2 жыл бұрын
Informatyka nie jest poważnie brana przy rekrutacji z powodu tego jak sztuczna jest matura z informatyki. Z resztą nawt Pan Krzysztof powiedział o tym na jednym z filmów z tej serii.
@frosky9497
@frosky9497 Жыл бұрын
Powiem ci szczerze mature z informatyki napisałem na 5% (jako programista który siedział w c++ dobre 3 lata) na żadną uczelnie sie nie dostałem z matematyką 91 % podstawową i 70 % rozszerzoną postanowiłem popracować nad sobą rozwinąłem sobie 3-4 projekty wstawiłem na githuba i zacząłęm szukać pracy Teraz rok później pracuje jako .NET developer i bardzo sie cieszę że wydostałem się z tego chorego systemu.
@januszkorwin2035
@januszkorwin2035 Жыл бұрын
@@frosky9497 plot twist albo i nie. Dostałem się na zaoczne. Nie ma tu prawie nic użytecznego. Ale praca (na szczęście w IT) + studia to trochę za dużo abym zmieści jeszcze naukę w własnym zakresie i od roku stoję w miejscu.
@frosky9497
@frosky9497 Жыл бұрын
​@@januszkorwin2035 Papierek też zawsze coś będzie wart Zobaczysz uda się Głowa do góry!
@frosky9497
@frosky9497 Жыл бұрын
@@januszkorwin2035 Coś tam na studiach się dowiesz no ale jak mówisz większość to przestarzałe archetypy Wyciągnij z nich to co wartościowe i zapomnij o reszcie.
@adrianbiel7829
@adrianbiel7829 3 жыл бұрын
Bardzo podoba mi się tego typu przedstawienie sprawy ale jeśli chodzi o finanse to nie da się zaprzeczyć, że są one ważną częścią edukacji, lecz według mnie lepiej przedstawił prowadzący kanał Nauka, to lubię w filmie "Co jest nie tak z polskimi uniwersytetami ?"
@kubaj98
@kubaj98 2 жыл бұрын
Nazwa serii "Dla każdego coś przykrego" jak najbardziej wskazana. Swoich poglądów nie zdradzę, ale powiem że w trakcie oglądania z 10 razy klikałem i odklikiwałem łapkę w górę (łapki w dół nawet nie rozważyłem). Tym niemniej jak zawsze wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć, i dalej będę oglądał kolejne materiały - pozdrawiam ;)
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
A to się cieszę, taka była idea, by ta seria bełtała nam wszystkim w mózgach (ze mną włącznie)
@Awocacao
@Awocacao 2 жыл бұрын
Minuta into filmik, a ja już sprzedana. Dziękuję!
@kier_q
@kier_q 3 жыл бұрын
Kilka dni temu dostałem informację, że dostałem się na polibudę, dziś wlatuje odcinek "Studia bez perspektyw". Coś czuję, że w ramach tego odcinka serii dla każdego coś przykrego, przykro to będzie mi :
@klawiszklawiszproduction4070
@klawiszklawiszproduction4070 3 жыл бұрын
Zdaniem tego całego Rankingu Perspektyw moje technikum jest w top 10 techników. Jeśli ta szkoła ma tak wysokie noty to albo poziom szkolnictwa jest tak niski, bądź takie statystyki są niewiele warte.
@Draconager
@Draconager 2 жыл бұрын
Albo jedno i drugie.
@Radelifier
@Radelifier 3 жыл бұрын
Kocham ten materiał za ekspresję
@przypadkowynick0752
@przypadkowynick0752 2 жыл бұрын
16:14 - No bez kitu, twórca tego biznesplanu powinien dostać Nobla z ekonomii :D
@patinie9772
@patinie9772 3 жыл бұрын
Po perspektywach wybierałam liceum... Na szczęście wybrałam dobrze. Wybór uczelni to tylko przez rozmowy, odległość od domu i możliwość dostania. Generalnie z maturą jest taki problem że muszę w tym roku podejść do niej 3 raz. Dlaczego? Bo lekarski jest sztucznie napompowany i mając po 75% z biologii i chemii jest szansa na dostanie się. A najlepiej to mieć minimum po 80% z obu przedmiotów. Lub jakieś 240 tysięcy zapłacić uczelni państwowej bo przywatnym znacznie więcej. A i tak mieć wynik powyżej 50% z obu, a najlepiej to tak po 60-70%. Czy to jest chore? Tak, ale co z tym zrobi. Nie ma w Polsce wystarczającej ilości lekarzy, ale aby się dostać na studia lekarskie to trzeba przecież trzeba wyszlifować takie progii by ludzie pisali maturę od 2 do 10 razy. Bo dlaczego nie? Najlepsze to jest to że wyniki wielu osób aspisujących na lekarzy wchodzą z górnych list na każdy inny kierunek :/ Ale przecież usunięcie egzaminów wstępnych to dobrzy pomysł, przecież to nie tak że ktoś akurat tego jednego dnia jest w gorszej predyspozycji. I to jest dokładnie tak że znajomość gatunków drzew definiuje jakim ktoś będzie lekarzem. To jest śmiech na sali. Jak śmiechem na sali są płace pielęgniarek/położnych/fizjoterapeutów/ratowników medyczych w stosunku do lekarzy. Lekarz za godzine pracy np. dostaje 100zł, a wywienione zawody tylko połowę tej stawki. A odpowiedzialność wcale nie jest mniejsza. Śmiech na sali, ale przecież egzaminy ważne i jeden dzień ma decydować o naszej przyszłości. I niestety nadwyraz często decyduje, bo medykiem bez studiów się nie zostanie
@aleksandrapochec7013
@aleksandrapochec7013 3 жыл бұрын
Wyślij maila, chętnie pomogę z biologią lub chemią ;)
@kamilpilawka6657
@kamilpilawka6657 2 жыл бұрын
Skoro tyle razy zdajesz maturę to może się nie nadajesz na lekarza bo poziom trudności musi być bardzo wysoki bo od wykształcenia lekarza i jego umiejętności zależy życie pacjentów
@patinie9772
@patinie9772 2 жыл бұрын
@@kamilpilawka6657 nie rozśmieszaj mnie. Co ma matura do bycia lekarzem? Zresztą widać że nie masz pojęcia o tym środowisku. Na lekarskim tylko 10% to maturzyści 90% to poprawkowicze. Ponadto ja za niedługo będę położną i powiem ci że wcale nie będę odpowiadać za życie ludzi samodzielnie prowadząc ciążę i odbierając porody xD Zresztą aby zostać lekarzem trzeba ukończyć 6letnie studia, oddbyć 13miesięczny starz i zdać LEK. Nadal uważasz że głupia matura ma prawo decydować kto się nadaje a kto nie? Czy to nie jest tak że z tych co się dostaną (a większość jest już po licencjacie czy nawet po magistrze) kto się nie nadaje po prostu odpadnie w trakcie tych 6lat? Lub zwyczajnie nie zda leku? Zresztą co ma znajomość cyklu życia paprotników do tego kto będzie dobrym lekarzem? Pozatym matura to nie jedyny sposób aby wejść. Wystarczy 250tysięcy i masz to samo, ale ja nie mam tyle pieniędzy. Naprawdę to takie niezrozumiałe? Ps. I nie zdaje, bo zdałam za pierwszym razem i dość ładnie, a poprawiam Ps2. Tyle razy? Pisałam 2x to dużo? Naprawdę? Pozatym mam taki wynik że wchodzę na wszystko oprócz leku, nawet na weterynarie i farmacje na które ludzie też poprawiają mature po kilka razy. Ps3. Skoro posiadanie magistra z biologii nie gwarantuje wysokiego wyniku matury to jaką to ma wartość?!? A tak tacy ludzie też poprawiają, jest dużo osób po 30 r.ż. ale po 40 r.ż. na lekarskim też się zdarzają bo tak ciężko się dostać i nie decyduje o tym wiedza a wstrzelenie się w mistyczny klucz
@marcelsosnowskii
@marcelsosnowskii Ай бұрын
Siema, dopiero teraz natrafiłem na ten materiał i żałuję, że nie widziałem go około 10 lat wcześniej, kiedy wybierałem się do liceum, a nie na studia. Do liceum poszedłem do jednego z najbardziej PRESTIŻOWYCH oświat w obrębie niemalże całego województwa śląskiego(wtedy jeszcze było spokojnie w top 5). Zagadka, co składa się w niemalże 75% na wysokie uplasowanie się w rankingu perspektyw szkoły średniej? No tak MATURKA, pozostałe 25% to olimpiady(które nie oszukujmy się mało kto na nie uczęszcza). Także w 100% na całościowy wynik przyczyniają się UCZNIOWIE. Co najlepsze, to nie przez wybitną kadrę pedagogiczną maturzyści osiągają takie fantastyczne wyniki naukowe NIEEEEEEEE. W zasadzie to nauczyciele przedmiotów maturalnych (w tym rozszerzeń) podchodzili do nauki byle jak(z tymże należy zaznaczyć, że nie na luzaku, aby dać większą swobodę uczniowi, nie nie). Po prostu nie potrafili uczyć. Każdy kogo znałem chodził na korki, bo to JEJ/JEMU zależało, aby dostać się na NAJLEPSZE STUDIA. Także uczęszczaliśmy do liceum ogólnokształcącego oraz do liceum wieczorowego, w tym samym czasie. Podczas matur próbnych, matematyczka sugerowała mi, abym "nie rozszerzał, bo jak to tak, z takim słabym wynikiem, jeszcze średnią zaniże 111!!!11!!1". Parę lat później kończę inżyniera na Politechnice Wrocławskiej. W tamtym momencie żałowałem, że patrzyłem na ten Kowno (omijam cenzurę) ranking, a nie bazowałem na doświadczeniach starszych roczników. Chociaż i tak pewnie stres w pogoni za jak najlepszym w takim wieku skutkowałbym tym, że i tak bym tam poszedł.
@bubolek16
@bubolek16 3 жыл бұрын
Film o studiach kilka dni po tym jak obroniłem pracę licencjacką na UAM... cóż za zbieg okoliczności.
@bartosza.6187
@bartosza.6187 2 жыл бұрын
Z tego co słyszałem to nie jest przedmiot do żartów. Nasz punkcikowy system został zalany ludźmi, którzy ewidentnie mają wyniki maturalne za łapówę... Aż tylu kujonów ze 100/100? To JEST problem dla ludzi co aplikują na studia. I jest to coś, co wymaga rozwiązania np: zmieniając sposób rekrutacji. I problemem jest to, że polski system zakłada, że studenci studiują za pieniądze podatników-swoich rodziców. W większości krajów studia są płatne i tylko nieliczni mają bezpłatnie/refundowane. I chodzi o hajs. No i pewnie te 'umiędzynaradawianie' też daje hajsy.
@aleksandrasitko7444
@aleksandrasitko7444 3 жыл бұрын
Większość obcokrajowców chcących studiować na moim kierunku PRZED egzaminem wstępnym (Architektura, egzamin tylko z rysunku) musiała odbyć rok 0. Uczyli się wtedy języka, chodzili do teatrów i takie tam. Jedną koleżankę nawet nie dopuścili po nim do egzaminu i musiała jeszcze raz zrobić zerówkę. No ale nie wszyscy. Miałam na roku jedną Ukrainkę z kartą Polaka. I niestety, miała problem z językiem. Na przykład nie umiała zrozumieć tematu na projektowaniu, a był to najważniejszy przedmiot. Koniec końców, chyba skończyła te studia, ale szybko spadła rok niżej, częste wizyty u dziekana i płacenie za powtarzanie przedmiotów.
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
To akurat, że na studia przyjmowani są ludzie nieumiejący się porozumieć, jest absurdem. Na zachodzie brak znajomości języka angielskiego na poziomie komunikatywnym jest bezdyskusyjnie dyskwalifikujący
@MagnusOgma
@MagnusOgma 2 жыл бұрын
Studenci, uczniowie, pracownicy naukowi... Wszyscy jesteśmy numerkami, wszechobecna punktoza, slotoza i tym podobne zabijają nie tylko uczelnie, ale i samą naukę.
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
Niestety tak właśnie jest. I bardzo wcześnie warunkuje się nas do tego, byśmy to akceptowali
@takbotak4258
@takbotak4258 3 жыл бұрын
Pańska irytacja to coś pięknego
@sesawter4999
@sesawter4999 3 жыл бұрын
nigdy tak szybko w video nie klikałem
@szymonrogowski8178
@szymonrogowski8178 2 жыл бұрын
Pańska obiektywność jest fantastyczna. Gdyby tacy byli dziennikarze to żylibyśmy w 2121 😂. Dobrze wiedzieć że na naszej uczelni są tacy ludzie :) Pozdrawiam
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
Dzięki ogromne, staram się!
@shinobikonohy3187
@shinobikonohy3187 2 жыл бұрын
Jakże ja na to czekałem!
@lbchaos
@lbchaos 2 жыл бұрын
cóż, studiowałam na PJATKu i był ten cały żart że jedyne kierunki jakie się liczą na tej uczelni to informatyka, oraz mój kierunek ale w języku angielskim.
@carnevalmefisto
@carnevalmefisto 3 жыл бұрын
Przypomniała mi się sytuacja z moich studiów - akurat czekałam na coś w gabinecie, gdzie znajdował się pewien profesor, [którego imienia z grzeczności nie pomnę]. Nawiązała się gadka szmatka, pan profesor zapytał mnie z którego miasta pochodzę. - XYZ. - To gorolskie miasto [górnicze]. Rodzina pochodzi z innych części Polski? - Śląsk z dziada pradziada. - Całe szczęście! No bo widzi pani, mamy tu studentów z całej Polski i ja się pytam: po cholerę?! Jakby gorole własnych uczelni nie mieli i musieli się tutaj pchać! [UŚ, kierunek: psychologia - polecam jak ktoś chce się bardzo rozczarować. Traktowanie studentów jak śmieci, poniżanie, uwalanie chyba tylko dla czystej przyjemności uwalania, bo jak nazwać to, że np. przedmiotu nie zdało 80% studentów [a tekścik był z punktami ujemnymi i większość z nas nawet skończyła test na minusie. Zaskarżanie pani doktor na nic się nie zdało]? Na poprawki czasem umawiano się z nami np. na godzinę 16, doktor zjawiał się nawet i 3 godziny później bądź wcale, bo im się zapominało. Szkoda, że niektórzy mieli ponad godzinę dojazdu do uczelni i jeździło się w te i we wte, tylko po to, żeby pocałować klamkę. Studenci w znacznej większości nie odpadali, tylko rezygnowali, bo takiej niekompetencji [i przy okazji: kolesiostwa] to ze świecą szukać [chociaż może się mylę i nasz wydział nie jest pod tym względem tak wyjątkowy]. Do dzisiaj żałuję, że zmarnowałam tyle lat i rzuciłam to dopiero na ostatnim roku, bo dla mojej matki wstydem było, żeby nie skończyć studiów. Do dzisiaj cała rodzina myśli, że jestem magistrem i matka by mi łeb ukręciła, gdybym powiedziała dalszym członkom rodziny, że rzuciłam to w cholerę. Ps, taki smaczek: uczył nas przez semestr nowo przyjęty doktor habilitowany [z Rosji, pan Yuri K.]. Po semestrze okazało się, że to nie był doktor habilitowany. Czyt: tak się pan utytułował, UŚ tego nie sprawdził, sprawa się rypła, pana z uczelni wydalono, na chwilę obecną nie ma nawet wzmianki o tym, że taka persona uczyła na UŚ. Sprawa nawet nie wyszła poza mury uczelni. Rozważano, czy nie powinniśmy powtarzać przedmiotu w innym semestrze i, rzecz jasna, z innym wykładowcą, skoro uczył nas oszust.
@rzucamklatwenamojtuszcz1874
@rzucamklatwenamojtuszcz1874 3 жыл бұрын
A nauczył was ten oszust czegoś?
@matthaeusdecuiavia8637
@matthaeusdecuiavia8637 3 жыл бұрын
Wielokrotnie spotykałem już ludzi przejmujących się rankingami i ocenami, jakby od tego ich życie zależało. Bo ranking perspektyw to, bo moje oceny tamto, bo dostałem/am 4 zamiast 5. Tylko co z tego, skoro te rankingi są goowno warte. Co mnie martwi, to mentalność takich ludzi. Nie żebym miał do nich jakiś problem, absolutnie nie o to chodzi, chodzi o to, jak wiele tracą rżnąc nocami pod oceny zamiast dać sobie chwilę na odpoczynek, by dostać się na uczelnię, która jest wysoko w rankingach i świata poza nauką nie widzą. Jasna sprawa, każdy ma swoje priorytety i nie moja to sprawa komu na czym zależy. Ale może warto się zastanowić co jest ważniejsze: oceny i rankingi, czy życie i zdrowie?
@Draconager
@Draconager 2 жыл бұрын
Żyjemy w kraju z wybitnym pierdolcem na punkcie ocen. Nauczyciele mają obsesję, rodzicom odwala, a biedny uczeń cierpi i czuje, że wszystkich zawodzi. Praktycznie nikt nie zastanawia się nad tym, jakie znaczenie mają oceny. Po kiego wała przeciętny uczeń ma dążyć do posiadania piątek ? Dlaczego nie miałby skupić się na rozwoju i rozwijaniu pasji ? Czy na rozmowie o pracę ktokolwiek zapyta o oceny ? Nie znajduję na to lepszego określenia niż głupota i ślepota.
@tokyoaftermidnight9349
@tokyoaftermidnight9349 3 жыл бұрын
Proces rekrutacji do szkół doktorskich jest jeszcze ciekawszy. Można dostać rozdwojenia jaźni, bo co pół roku jest się na zmianę wybitnym/ą i totalnym zerem naukowym. Raz uczelnia chwali się wybitnym studentem, który podnosi im rankingi grantami i stypendiami, a za chwilę okazuje się, że najwybitniejszy student na wydziale jest jednym z ostatnich na liście do szkoły doktorskiej i odpada po pierwszym etapie XD A w recenzji dostaje odpowiedź, że na takie tematy to sobie można przy kawusi ze znajomymi porozmawiać, a nie doktorat pisać. Nie, to nie jednorazowy żal pojedynczej osoby.
@szymonwodarczyk8541
@szymonwodarczyk8541 3 жыл бұрын
Coraz bardziej skutecznie zniechęcasz mnie do studiów.
@babayaga4295
@babayaga4295 3 жыл бұрын
Uwielbiam Twoja retorykę i pasję ;) Ja kocham mój rodzimy UWr, ale smutne jest, że na jakichkolwiek ćwiczeniach musieliśmy pracować rozpadającymi się kilofami i wszyscy biliśmy się o jedyny szpadel Fiskarsa, bo resztą nie dało się kopać. Zamiast gdakania, więcej działania!
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 3 жыл бұрын
Bicie się o jeden szpadel brzmi jednak przynajmniej jak zajebista anegdota ze studiów, ja takich nie mam 😅
@babayaga4295
@babayaga4295 3 жыл бұрын
@@KrzysztofMMaj No ze swoich studiów mam tyle anegdot, że całą noc by się śmiać można 😆
@kacperpuchala191
@kacperpuchala191 3 жыл бұрын
Jak ja kocham tę serię
@emte8875
@emte8875 2 жыл бұрын
Pod koniec czerwca, kiedy wybierałem sobie kierunek studiów i uczelnię, na której chcę go studiować, całe szczęście natrafiłem na kanał o nazwie Kierunkowskaz Kariery. Jeden filmik w szczególności zmienił moje myślenie: prowadzący kanału dla 5 albo 6 rad, które sam chciałby usłyszeć wybierając kierunek studiów. Żadna z nich nie mówiła o sprawdzeniu miejsca uczelni w rankingach. Ogólnie polecam kanał, bo dużo ciekawych rozmow się na nim znajduje. A z tym umiedzynarodowieniem w rankingu to od poczatku czulem, ze bullshit i nie ma co zwracać na to uwagi...
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
Bardzo propsuję, opieranie decyzji życiowych na rankingach i statystykach to najgorsze, co można robić. Dzięki za polecenie kanału!
@emte8875
@emte8875 2 жыл бұрын
@@KrzysztofMMaj sorry, poprawka, po prostu Kierunkowskaz
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 2 жыл бұрын
pepsico, które swoją drogą ma serdecznie gdzieś to, ze Coca-cola wygrywa jakiś ranking, bo na samych Laysach zarabiają więcej, niż Coca-cola Company na wszystkim... Swoją drogą nasz kochany Magister Nieuki i Szkodnictwa Wyższego ostatnio coś tam podobno namieszał w punktacji artykułów, dzięki czemu publikacje o charakterze katolickim mają lepsze wyniki, niż ta zła świecka nauka, wic w rezultacie KUL nieco podskoczył (z tego co kojarzę jego alma mater), a AGH spadło... tylko, jakby taki ranking był robiony rzetelnie, to w kwestii patentów powinna w nim królować Politechnika Wrocławska - dziewczyny i chłopaki wysłali stamtąd satelitę, nazwaną na cześć pierwszego polskiego kosmonauty (Mirosław Hermaszewski, jak ktoś nie kojarzy, choć powinien, a satelita zwie się Hermaszewski po prostu, nie ma na imię Miruś), a nawet ich technologia w postaci modułu pobierającego materiał skalny spod powierzchni planety poleciał na pieprzonego Marsa! Ale wyżej się liczy pean o wpływie spożywania dużej ilości kremówek na świętość papieży najwidoczniej, czy co oni tam badają na tej teologii...
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
Oczywiście! Żeby było śmieszniej, polscy humaniści pospieszyli momentalnie publikować w tych pisemkach teologicznych, na czele oczywiście bogata delegacja polonistów z UJ, radośnie interpretujących katolickich poetów 🙃🙃🙃
@errorban4755
@errorban4755 2 жыл бұрын
Smutny świat. Smutne jest też to, że w końcu pewnie się w nim zapadnę i nie będę w stanie z niego wyjść do takiego lub innego końca życia. A jestem dopiero na pierwszym semestrze...
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
Myślę, że kluczem do tego, by się nie zapaść właśnie, jest uświadomienie sobie wcześniej patologii. Ja uświadomiłem sobie dużo, dużo za późno...
@tomekszz375
@tomekszz375 2 жыл бұрын
Sęk w tym, że Ukraińcy wypełniają miejsca zamiast Polskich studentów, mając przy tym śmieszne wyniki w nauce, a polscy studenci dostaliby się bez problemu gdyby nie wypełnianie na sile miejsc (jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze).
@artem2435
@artem2435 3 жыл бұрын
Jak cię słucham ta mam wrażenie, że jesteś jak Food Emperor xD
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 3 жыл бұрын
Fantastyćnie! ❤️
@sacper.kawicki
@sacper.kawicki 2 жыл бұрын
oj +1 a w niektórych momentach jak testoviron ❤️
@monikagawronek1226
@monikagawronek1226 2 жыл бұрын
Myślę, że wielu tegorocznych maturzystów czuje potrzebę znalezienia jakiegoś wytłumaczenia wystąpienia tak wysokich progów na niektórych kierunkach. Poza tym jako absolwentka najstarszego uniwersytetu w Polsce zgadzam się, że polski system szkolnictwa wyższego jest pełen wad i często nie wiadomo, czy śmiać się czy płakać... Sama nie dostałam się w tym roku na Informatykę społeczną mimo wyniku 97,4% w rekrutacji, chociaż w poprzednich latach taki wynik gwarantował przyjęcie. Trudno, trzeba zmienić plany i ewentualnie próbować po raz kolejny ;)
@arkadiusztrzesniewski4237
@arkadiusztrzesniewski4237 3 жыл бұрын
14:17 Poczułem klimat kanału Regular Car Reviews XD
@adrianbuszta2982
@adrianbuszta2982 3 жыл бұрын
Nie bardzo rozumiem, krytykę egzaminu maturalnego jako wyznacznika dostania się na studia. Jest ona sprawiedliwq bo w danym roczniku jest taka sama dla każdego, kto będzie się ubiegał o przyjęcie na studia i nie ma tu miejsca na przekręty. Po co marnować czas i pieniądze na przeprowadzenie egzaminu wstępnego który w założeniach powinien sprawdzać tą samą wiedzę jak jest na maturze, bo sprawdzanie większej wiedzy jest niesprawiedliwe w stosunku do osób, które mają mniejsze możliwości dostępu do niej.
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
Dlatego, że matury są bez sensu z perspektywy uczelni. Uczelnie nie mają podstaw programowych, na każdej oczekuje się czegoś innego i wynik matur - choć wiem, że to nie musi się wszystkim podobać - jest pustą daną. Przydaje się w sumie tylko pijarowo do pokazania progów punktowych.
@adrianbuszta2982
@adrianbuszta2982 2 жыл бұрын
@@KrzysztofMMaj NIe zgadzam sie z tym zupełnie. Szkoły średnie są w założeniu przygotowują na studia, zwłaszcza LIcea, bo po liceum nie ma się żadnego zawodu. Stanowią więc fundament na studia a ich uczniowie z założenia mają podwaliny do tego aby iść na studia. To uczelnia musi stworzyć taki program da swoich studentów, aby jak najlepiej ich wykształcić bo na podstawie programu kształcenia i wyników matur wie jakich studentów będzie miała. Wyniki matur są o tyle sprawiedliwsze iż egzaminy wstępne prowadzą do wykluczenia osób z małych miast i wsi, gdzie nie ma ośrodka akademickiego. Jak pan wspomniał każda uczelnia może oczekiwać czegoś innego i to pewnie z książek, które są autorstwa ich profesorów, które są dostępne w miastach, gdzie jest dana uczelnia.Jest wiele takich miejsc w Polsce, które mają do najbliższego ośrodka akademickiego ponad 150 km i takie osoby, z góry byłyby na przegranej pozycji, co skutkowało by ich wykluczeniem. Innym argumentem mówiącym o tym, że to uczelnia powinna sie dostosować do uczniów jest takie, że to na uczelniach są "Ci wielcy profesorowie", którzy powinni być na tyle mądrzy aby spokojnie ułożyć program dla przyjmowanych osób. To ci wielcy profesorowie powinni wiedzieć jaki jest program w szkołach średnich i jakie wyniki uzyskały osoby przyjęte. Egazaminy wstepne to jest zwalanie na ucznia, żeby się sam nauczył tego, co profesor powinien mu wyjaśnić na studiach. To jest taka spychologia, zeby się najmniej narobić. W Pana opini fundament (osóby kończące licea) powinien się dostowować do dachu (Uniwersytetu) w mojej to dach (Uniwersytet) powinien się dostosować do fundamentu. Inną rzeczą jest to, że obojętnie jakie będą rankingi Polskie Uniwersytety nie są cenione ze względu na to, że są "polskie". Nie maja wypracowaniej renomy. Osoby z zagranicy studiują w Polsce, bo jest to jedne z najtańszych krajów UE a nie ze względu na renome. Polacy muszą udowadniać swoją renomę poprzez odkrycia, patenty, wynalazki bo rankingi nigdy nie będą nam sprzyjały, bo nawet jeżeli to w rankingu zawsze można zmienic kryteria, aby w czołówce był ten, kto być powinien.
@piotyrwysocki
@piotyrwysocki 2 жыл бұрын
@@adrianbuszta2982 ale się rozpisałeś, to też się rozpisze. a nie wydaje ci się, że te założenia mogą być błędne. zwłaszcza że licea wcale nie przygotowują do studiów, bo jak ogólny zakres programowy liceów ma przygotować do skonkretyzowanego kierunku na jakiś studiach i niby dlaczego studia mają tworzyć jakiś program kształcenia pod przyszłych studentów, a nie pod zakres naukowy, w którym się specjalizują? nie trafia do mnie też argument o wykluczeniu w kontekście dostępności ośrodków akademickich i książek profesorów danych uczelni w dobie rzekomej powszechnej dostępności do internetu (chociaż z dostępnością do internetu bywa też kiepsko, a fizyczne kopie książek specjalistycznych wcale łatwiej nie są dostępne nawet w dużych miastach). też nie rozumiem, dlaczego ci przytaczani profesorowie mają wiedzieć, jaki jest program w liceach (w sensie pewnie interesują się co dzieje się w szkolnictwie z ich dziedziny, ale powątpiewam, że np. biologowi będzie potrzebna wiedza z listy lektur w liceach). i równie dobrze można powiedzieć, że matury to spychologia, bo zrzuca się sprawdzenie wiedzy potencjalnego kandydata na studia z indywidualnych uczelni na z góry ustalony system, który może niekoniecznie zgrywać się z wycinkiem nauki zainteresowanych w danej uczelni. i skąd to przekonanie, że licea są jakimś fundamentem, a uczelnie wyższe jakimś dachem, czy budowa jakiegoś domu jest metaforą do nauki? i polskie uczelnie nie są niecenione dlatego, że są "polskie", bo wątpię, by kogoś to obchodziło, tylko dlatego, że jak napisałeś, nie posiadają renomy. a dlaczego nie posiadają renomy, to jest już bardziej skomplikowane i nie czuje się kompetentny, by jakoś to zdiagnozować. (nie uwierzę bez dowodów, że ktoś specjalnie sobie siedzi i robi wszystko, aby nasze uczelnie nie miały renomy w świecie, no chyba że robią to specjalnie władze danych uczelni i/lub odpowiednie ministerstwa XD)
@adrianbuszta2982
@adrianbuszta2982 2 жыл бұрын
@@piotyrwysocki LIcea mają przygotować na studia, w tych większych i lepszych są okreslone profile np. biologiczno- chemiczny, informatyczny, mat- fiz i jest tam znacznie więcej zajęć z okreslonych przedmiotów niż w równoległych klasach inaczej zprofilowanych. Takie jest założenie obecnie liceum, bo nie daje żadnego zawodu a wykształcenie ogólnokształcące na rynku pracy jest nic nie warte więc przygotowanie na studia to jedyny cel tego tworu. Uniwersytet jest kolejnym etapem kształcenia, w związku z tym musi się dostosować do wcześniejszych etapów, to tak jak by kolejna ksiązka do nauki języka obcego nie uwzgledniała wczesniejszej i znacznie przeskoczyła materiał. Innym argumetem jest to, że to uniwersytet powinien się dostosować, bo i tak dostanie takich studentów jakich dostanie. Jeżeli ja wiem, że na moją lekcje przyjdą okreslone osoby to nie będę im przeprowadzał zajęć z czegoś czego oni nie mieli okazji poznać. To ja muszę dostosować zajęcia do poziomu grupy i najwyżej wyciągnąc ich na wyższy poziom, bo inaczej nie ma to sensu. (program nauczania jest znany więc nie ma problemu z tym, wyniki matur pokazują na jakim poziomie został on przyswojony) Mieszkam w Poznaniu i nie zgadzam sie, że dostęp do książek w dużym mieście jest trudny. Jest dużo czytelni. Chyba największa Uniwersytetu Ekonomicznego jest bardzo dobrze zaopatrzona i nie ma problemu z książkami aby z nich skorzystać za to w małych miejscowościach są książki jakie są. Poza tym ucząc sie do egzaminu z książek z jednej uczelni moża polec na innej np. prawo, bo okaże sie, że w Poznaniu mają jakąs inną teoria prawniczą, której nie ma w warszawie a jest ona zasadnicza do określenia orawa w ogóle. Dlaczego "polskie" nie zdobedą renomy, z tego względy, że rankingów uniwersytetów nie układa żadna polska organizacja. Rankingi są zwykle układane przez zagraniczne instytucje, które i tak zawsze będą brały kryteria, aby uczelnie z ich krajów zajmowały wysokie miejsca. Jeżeli uczelnie z ich krajów będą spadać, to pewnie zmienią kryteria. Zwykle dlatego, że taki ranking jest zwykle reklamą i chwytem marketingowym. Układają je ludzie z określonego kraju, którzy skończyli okreslone uczelnie, którzy są związani z okreslonymi uczelniami więc chcą aby te uczelnie były wysoko zwłaszcza, że w niektórych krajach płaci się za studia. Matura jest spychologią oczywiście ale oszczędza czas i pieniądze. (nie trzeba płacić nauczycielom sprawdzających jak i egzaminatorom bo nie ma egzaminów). Sprawia, że widać różnice między uczniami, kto jest lepszy, kto gorszy. Ten lepszy dostał lepszy wynik. Jest sprawiedliwa, bo jest taki sam test dla wszystkich z podstawy programowej znanej wszystkim.
@adrianbuszta2982
@adrianbuszta2982 2 жыл бұрын
Jeszcze inną kwestią jest, że obecnie z niektórych miejscowości się nie wyjedzie. Za komuny kiedy obowiązywały egzaminy wstepne chociaż działała komunikacja zbiorowa. Teraz w czasie wakacji, jak nie ma autobusów szkolnych, trzeba planować podróż i jeszcze liczyć, że książki uda się gdzieś znaleźć, a taka osóba z miasta może sobie pójść, podjechać rowerem, miejskim. Dla jednej osoby taki dojazd to koszt z 200 zł a dla innej 2 zł (bo ma ulgowy na miejskie).
@pawelm.1583
@pawelm.1583 3 жыл бұрын
11:10 to podkreślenie "punkcikuf" o jakąś kwitnę XD 16:10 i jeszcze opłata (3,5 - 4K) od autora, gdyby chciał, żeby artykuł można było pobrać w pdf :) Do MW: moim zdaniem studenci ze Wschodu to chyba najbardziej pozytywny przykład słowiańskich pobratymców. Znam przypadki, kiedy Ukraińcy zrobili złe wrażenie na Polakach i znam przypadki kiedy zrobili wrażenie bardzo dobre. Innymi słowy : chamstwo czy poczciwość nie ma narodowości, a ja osobiście cenię fakt, jeśli rozmawiam z kimś z tej samej linii językowej czy etnicznej, niekoniecznie polskiej. Tak optymistycznie, może za 2 kadencje będzie rozważane wprowadzenie egzaminów wstępnych???
@mmmn-bw3fh
@mmmn-bw3fh 2 жыл бұрын
Czy wie Pan może jakie studia humanistyczne we Wrocławiu są warte rozważenia? Albo skąd można się tego dowiedzieć? Właśnie szukam czegoś dla siebie i nie wiem, gdzie zacząć, żeby nie zostać wprowadzonym w błąd. W innym odcinku wspominał Pan o sprawdzaniu wykładowców, ale risercz do każdego kierunku na każdej uczelni z osobna zająłby wieki. Btw może to dobry temat na materiał, gdzie szukać takiej wiedzy? Przepraszam za zboczenie z tematu. Pozdrawiam
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
We Wrocławiu niestety nie bardzo znam 😔 celowałbym raczej w filologie obce albo kulturoznawstwo, na pewno nie polonistyka, bo jeśli się już z nią męczyć, to lepiej w Warszawie
@comander875
@comander875 3 жыл бұрын
4:39 przyrównam, dość odważnie moim zdaniem, ton wypowiedzi do Food Emperora. Jest podobny. Polecam kanał Food Emperora btw :)
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 3 жыл бұрын
Subuję od lat i uwielbiam 😀 uznaje to porównanie za zaszczyt!
@missingpage9196
@missingpage9196 2 жыл бұрын
Zabrakło dość ważnej kwestii, jeżeli te mierniki są sztuczne i mało pomocne, to czym w takim razie kandydat powinien się kierować przy wyborze studiów? Często absolwenci szkół średnich mają bardzo duże dylematy, jakie kierunki wybrać, a co dopiero, na którym uniwersytecie. Czym powinien kierować się kandydat na studia wyższe, aby jego decyzja była racjonalna i jego inwestycja czasu, pieniędzy i wysiłku była rzeczywiście opłacalna? Żeby nie czuł pustki, rozczarowania i tego, że podjął złą decyzję?
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
Tym, co sam chce robić. I tym, co robią sami wykładowcy - najlepiej sprawdzić ich profil w serwisie Nauka Polska, a przed wyborem studiów przeczytać tzw. sylabusy, w których są opisy przedmiotów. Uczelni nie obowiązuje podstawa programowa, a sylabusy do przedmiotów potrafią zmieniać się niezależnie od tego, czy przypisane są do tego samego kierunku studiów. Obecnie wszystkie uczelnie mają obowiązek publikacji sylabusów w sieci w formatach pdf lub w systemach online. Jeśli tego nie robią, jest to już pierwsza wskazówka, żeby raczej takiej uczelni unikać.
@milenkatf
@milenkatf 2 жыл бұрын
A w rankingu liceów jest „uczciwa ocena” bazowana na wynikach z matur- i uwaga- przez to cierpią uczniowie ze słabszymi ocenami, bo niektóre szkoły średnie nie dopuszczają ich do matur, żeby nie zaniżali rankingów🙃 co z tego ze „słabe” oceny nie oznaczają niezdania matury..
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
Tak, słyszałem o tym i jest to patologia patologii.
@michar1412
@michar1412 2 жыл бұрын
Dopiero tu przyszedłem, ale zostanę na dłużej :) Jest może kanał na Spotify jako podcast?
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
Jest w planach! Wtedy też wstecznie opublikuje pozostałe filmy w tej postaci. Ale będzie też tam content dedykowany, więc stąd jeszcze nie uruchamiałem.
@jakubbiaecki300
@jakubbiaecki300 2 жыл бұрын
Krytyka rankingu jest moim zdaniem trafna. Nie zgadzam się jednak z przytoczoną receptą na "terror rubryczek i wykresów, i wskaźników wydajności". Wybieranie drogi życiowej na podstawie rozmowy z członkiem społeczności akademickiej, zwłaszcza nam obcym, jest słabym pomysłem. Prawie zawsze będzie to bardzo subiektywna opowieść o uczelni. Jedni zwalą winę za swoje porażki na wykładowców, tak samo jak było w liceum. Następni będą bronić swojego wyboru ścieżki życiowej, by nie ukazać, że popełnili błąd. Inni w rozmowie z nami będą mieć jeszcze inne powody, choćby aktualny humor, by kolorować swoją opowieść.
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 2 жыл бұрын
Tak swoją drogą - czy ja się nie znam na semantyce, czy coś międzynarodowego to jest taka rzecz, która obowiązuje przeróżne narody, powiedzmy prawa człowieka są międzynarodowe. Do czemo zmierzam... Uczelnia mająca 20% studentów z Polski i 80% z Ukrainy nie jest międzynarodowa. Jest ukraińska, a maksymalnie ukraińsko-polska. Prawdziwie międzynarodowy skład studencki zawierałby studentów z maksymalnie dużej ilości krajów, a nie maksymalnie dużo spoza kraju, w którym się znajduje. Ten wskaźnik, opisywany w ten sposób to najwyżej wskaźnik odpolszczenia uczelni, a nie jej umiędzynarodowienia.
@ja-mr9bf
@ja-mr9bf 2 жыл бұрын
Egzaminy wstępne na studia to głupota. Składasz na kilka uczelni w różnych częściach kraju i musisz jeździć w kółko z kilka tys km, stresować się 20 razy, a jak terminy egzaminów się pokryją, to studia ci przepadają
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
Tak, w obecnym systemie są one parodią, zgadaam się.
@pik0lin0
@pik0lin0 2 жыл бұрын
4:37 ale zajechało food emperor, oczywiście z klasą
@evdieth6034
@evdieth6034 2 жыл бұрын
Rankingi to żart. Moje stare liceum w 2019 i 2018 roku nie otrzymało żadnej tabliczki z rankingu perspektyw, w 2020 poszybowało aż do rangi srebrnej szkoły. Czy w ciągu tych dwóch lat zaszła jakaś drastyczna zmiana, że szkoła stała się nagle taka "wybitna"? Nie, ludzie po prostu mieli dodatkowy miesiąc do przygotowania się do matury. A w kontekście życia szkolnego i zatrudniania/zwalniania nauczycieli, można stwierdzić że były zmiany, ale jeśli już, to na gorsze.
@Draconager
@Draconager 2 жыл бұрын
Czyli innymi słowy chrzanić rankingi ?
@evdieth6034
@evdieth6034 2 жыл бұрын
@@Draconager na pewno nie kierować się tylko nimi, bo są słabo wymierne xd w złotej szkole w moim mieście maturzyści mieli świetne wyniki, ale nie brakowało uczniów (i to nie miało znaczenia, czy słabych czy lepszych) którzy po prostu nie wytrzymali psychicznie presji. Także te złote emblematy często mogą być zatrute. Chyba i tak najważniejsze jest to, co szkoła może zaoferować w ramach zajęć dodatkowych itp., bo z mojego doświadczenia to na nich można się najlepiej rozwinąć w tym szkolnym światku.
@qwerqwer5785
@qwerqwer5785 2 жыл бұрын
Dzień dobry, Kiedyś mówiłeś o stronie coursera. To jakiś szwindel płaci się za zapisanie potem płaci się za egzamin a dodatkowo trzeba zapłacić za abonamęt po zsumowaniu wychodzi koło 1000 zł miesięcznie a kursy trwają po 6-9 miesięcy. Dodatkowo umowa jest tak skonstruowana że jeżeli ktoś nie zrobi kursu w określonym czasie płaci za cały kurs jeszce raz. Wydaje mi się że to po prostu oszustwo nie polecam i odradzam.
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
Uuuu, dziękuję za sprostowanie, przyznam szczerze, że jak obczajałem tę rzecz, to nie wyglądało to w ten sposób. To, co mówisz, wygląda na absolutny skandal.
@qwerqwer5785
@qwerqwer5785 2 жыл бұрын
Być może jest to pomysł na film, wydaje mi się, że są platformy, które robią to uczciwie i w miarę przystępnych cenach, ale ciężko jest je odnaleźć. Nie ukrywam, że trochę liczyłbym na poruszenie tego tematu przez Ciebie, bo nie mogłem znaleźć na polskim YT żadnych filmu o tym. Pozdrawiam
@konradjankowski4662
@konradjankowski4662 2 жыл бұрын
.
@nzneidndjejf
@nzneidndjejf 3 жыл бұрын
Czy pan Krzysztof to The Food Emperor? 4:40
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 3 жыл бұрын
Wydało się.
@octagonalhen6838
@octagonalhen6838 2 жыл бұрын
Tak samo skojarzyłem xd
@DeamonSorrow
@DeamonSorrow 2 жыл бұрын
około 4:58 - czy Ty nie jesteś Food Emperorem? Bo reakcja, ton i tak dalej zupełnie jak u niego na koniec odcinku o gotowaniu :P
@be-pe9767
@be-pe9767 2 жыл бұрын
Problemem nie jest to, że na uczelni są obcokrajowcy.. problemem jest to, że polski podatnik za nich płaci i potencjalnie ci studenci w ogóle nie zostaną w Polsce, a więc Polacy wydaja pieniądze na coś z czego nie maja w ogóle korzyści. Sytuacja na tej uczelni jest patologiczna. Jak dla mnie to i 100% na uczelni miejsc może być zajęta przez obcokrajowców, ale nie w tym systemie, który jest krzywdzący. Uniwersytety w Polsce mają służyć polskiej edukacji... Studenci niestety, którzy się wykształcą w Polsce raczej zasila wszystko, ale nie polskie struktury.
@Przem723
@Przem723 2 жыл бұрын
Uczelnie w Polsce nie są na super poziomie w skali międzynarodowej, ale proszę bardzo. Płaćcie z dobrego serca za studia tyle co za piękny dom w USA, bo w większości państw studenci słono finansują uczelnie i tak to działa. Wy myślicie że skąd ta kasa się bierze xD Doceńcie co macie, bo wydaje wam się że ledwo zdacie maturę i wielkie studia się wam należą. xD Do innych rzeczy od Krzysztofa się nie doczepię bo rację swoją masz, ale to moje pare słów.
@ZapytajFotografa
@ZapytajFotografa 2 жыл бұрын
Ciekawe stanowisko
@reynewan999
@reynewan999 2 жыл бұрын
I kutasy z nieba latają! - z kimś mi się momentami Twój głos kojarzy ;)
@kupieckorzenny5093
@kupieckorzenny5093 2 жыл бұрын
Szkoda że tego nie wiedziałem jak sie na studia zapisywałem xD
@vulpix3783
@vulpix3783 2 жыл бұрын
Co jest nie tak z Vistulą? Pracowałem tam przez wakacje na pół koloniach z dziećmi i wydawała się w miarę nowoczesną uczelnią.
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
Ale ja nie twierdzę, że jest nienowoczesna. Ja tylko twierdzę, że nie jest Harvardem 😀 I że na pewno nie jest cnotą czy zaletą to, że ma więcej studentów czy kadry zagranicznej niż Uniwersytet Warszawski. Krótko mówiąc, to nie jest pocisk w kierunku tej uczelni a w kierunku rankingu, który promuje umiedzynarodowienie jako cnotę samą w sobie. Jestem ostatnią osobą, która miałaby problem ze szkolnictwem prywatnym, wręcz przeciwnie: im go więcej, tym lepiej i wyższa konkurencja.
@jakubmajecki7690
@jakubmajecki7690 Жыл бұрын
Polecam wspomniane "Imię wiatru", bardzo dobre fantasy!
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj Жыл бұрын
Bardzo! Przepiękna proza
@nataliafijakowska2666
@nataliafijakowska2666 2 жыл бұрын
A co zrobić z faktem, że bez względu na ustawione rankingi logo uczelni będzie miało znaczenie dla przyszłego pracodawcy?
@KrzysztofMMaj
@KrzysztofMMaj 2 жыл бұрын
Zależy jakiego. Dla wielu międzynarodowych korpo jest pozbawione jakiegokolwiek znaczenia.
@Dobrzan
@Dobrzan 3 жыл бұрын
Mi osobiście zabrakło bardzoocno w tym filmie poruszenia zapalnika tego tematu, o którym mówią aplikanci na UAM i już studenci - o ile mówią prawdę, lecz wtedy należy to moim zdaniem skorygować i też poruszyć ten temat - mianowicie studenci z Białorusi punktację rekrutacyjną otrzymali tylko i wyłącznie na podstawie ocen ze szkół, co mocno zawyżyło ich wyniki, no u nas też jest dosyć oczywiste, że łatwiej jest dostać na matfizie 5 na koniec z matmy niż uzbierać 90% z rozszerzenia na maturze i tak samo z jakimkolwiek innym przedmiotem
Bale maturalne to PRUSKI wymysł | Dla każdego coś przykrego #52
30:07
Krzysztof M. Maj
Рет қаралды 69 М.
Sigma Girl Past #funny #sigma #viral
00:20
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 34 МЛН
World’s Deadliest Obstacle Course!
28:25
MrBeast
Рет қаралды 159 МЛН
Polska vs USA: różnice w studiowaniu
10:26
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 198 М.
PSYCHOLOGIA - Plusy i minusy studiowania
12:15
Człowiek Absurdalny
Рет қаралды 72 М.
Jak gry wideo mogą uczyć o dezinformacji? Krzysztof Maj
40:06
Podcast Demagoga
Рет қаралды 3,5 М.
Dlaczego nasze uniwersytety są na końcu rankingów?
6:49
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 839 М.
NIEZDARNA edukacja ZDALNA | Dla każdego coś przykrego #2
29:56
Krzysztof M. Maj
Рет қаралды 72 М.
Stare nowe lektury | Dla każdego coś przykrego #16
32:50
Krzysztof M. Maj
Рет қаралды 121 М.
Witaj w szkole, CZYLI W PIEKLE | Dla każdego coś przykrego #17
36:52
Krzysztof M. Maj
Рет қаралды 207 М.
STUDIA PSYCHOLOGICZNE - Co mają wspólnego z MATEMATYKĄ i BIOLOGIĄ?
1:01:55
Studia są dla wszystkich, ale nie dla każdego
53:00
Krzysztof M. Maj
Рет қаралды 101 М.