Tańczące neutrina, Michał Eckstein

  Рет қаралды 28,900

Copernicus

Copernicus

8 жыл бұрын

Neutrina to jedne z najbardziej zagadkowych cząstek elementarnych. Przez ponad 30 lat uznawano, że - podobnie jak fotony - nie mają one masy. Jednak w eksperymentach systematycznie neutrin "brakowało" - mierzono ich mniej niż przewidywała teoria. Aby wyjaśnić tę zagadkę trzeba założyć, że neutrina oscylują zmieniając swoje własności, co wymaga ich niezerowej masy. I to było odkrycie na miarę nagrody Nobla.
***
Motywem przewodnim ósmego cyklu „Granic Nauki” - wykładów popularnonaukowych - będą badania wyróżnione Nagrodą Nobla oraz te, których autorzy otrzymali mniej prestiżową, ale także pożądaną nagrodę IgNobla (nazywaną też Antynoblem), przyznawaną za badania, które „najpierw śmieszą, a potem zmuszają do myślenia”.
Razem z wykładowcami - zarówno znanymi uczonymi, jak i młodymi naukowcami - spróbujemy pokazać, że wielu laureatom Nagrody Nobla nie brakowało poczucia humoru, które czasem wytyczało kierunek ich naukowych dociekań, a autorom humorystycznych prac nagradzanych IgNoblem - naukowej przenikliwości i dbałości o merytoryczną jakość badań.
***
„Granice Nauki” to seria wykładów otwartych odbywających się w krakowskich kawiarniach, organizowanych przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, podczas której zarówno wybitni uczeni, jak i młodzi naukowcy, odpowiadają na odwieczne pytania filozofów z perspektywy najnowszych teorii naukowych. W poprzednich edycjach tej serii wykłady wygłosili m.in. profesorowie: Patricia Churchland, Jerzy Vetulani, Jan Łomnicki, Ryszard Tadeusiewicz, Edward Nęcka, January Weiner, Jerzy Stelmach i Bartosz Brożek. Nagrania poprzednich wykładów znaleźć można na kanale KZfaq Centrum Kopernika ( / copernicuscenter ) oraz w serwisie GraniceNauki.pl.

Пікірлер: 18
@blessed747
@blessed747 7 жыл бұрын
Rewelacja swietnie z duzym spokojem poukładane rzeczowe i to jest nauka a nie krzykliwe bredzenie. Wielkie dzięki i wielkie brawa .
@marekchudy8893
@marekchudy8893 3 жыл бұрын
Dziękuję I pozdrawiam
@marekchudy8893
@marekchudy8893 6 жыл бұрын
Dziękuję
@Toyotka123321
@Toyotka123321 6 жыл бұрын
Lubię ten wykład.
@Bambus126
@Bambus126 3 жыл бұрын
Dobrze.
@arkadiusx336
@arkadiusx336 8 жыл бұрын
Kurde felek ...ale wyklad Panie Michale ... nadziwic sie mozna jednym a tu kolejny genialny . W kwestii tematu mysle , ze zrozumienie natury tworzenia sie czastek i roznych ich konfiguracji-kombinacji jest poki co nieznane i "urwalo sie dawno temu" (jak rowniez zaprezentowany w wykladzie fizyk , ktory "przeprasza za stworzenie czastki hipotetycznej" ot byle dodanie czlonu do rownan. Tyle ze poki co ... TAK NAPRAWDE NIKT NIE WIDZIAL CO RZECZYWISCIE DZIEJE SIE W SRODKU, A NAWET NIEWIADOMO CZY ATOM ISTNIEJE W FORMIE JAKIEJ LUDZIE DZIS GO SOBIE WYOBRAZAJA (o tym mowi kolejny mega wyklad z Kopernikusa -pt "jak istnieja atomy") . W zwiazku z tym ciezko cokolwiek powiedziec o neutrinie , mionach ... osobicie podejrzewam ze sa to pierwsze "zamrozone" (rowniez w czasie) czastki utworzone z budulca nizszego stopnia -fal = mas energii , spowodowane jej kumulacja (podobnie elektrony = zachowuja sie na krawedzi fali , oraz czastki przy odzialywaniu polem elektromagnetycznym=masa -double split experiment) ...a na MEGA 1000% NIE JEST TO (jak dzis sie postuluje) - "ZOO" WIELU PRZEROZNYCH RODZAJOW CZASTECZEK. Pozdrawiam .
@VoidCosmonaut
@VoidCosmonaut 6 жыл бұрын
Foton również jest zamrożony w czasie
@SuperElwira
@SuperElwira Жыл бұрын
możesz coś więcej wyjaśnić o tym eksperymencie-double slit (nie split), ze szczeliną? ale o co ci dokładnie chodzi co tam takiego dostrzegasz? ? i jak się zachowują elektrony na krawędzi fali? byłabym dzwięczna.
@krzysztofstarzynski7236
@krzysztofstarzynski7236 Жыл бұрын
Piękny wykład tylko Pan profesor ani razu nie poruszył tego że rozpad beta to elektron - i pozyton+ co odpowiada 100 procentom energii rozpadu beta co wiec tam robi tam jeszcze neutrino?
@michatarnowski580
@michatarnowski580 7 жыл бұрын
Bardzo solidny, przeglądowy wykładzik. Oprócz paru byków ortograficzno-interpunkcyjnych nie mam zastrzeżeń. Pozwolę sobie na zareklamowanie uzupełniającego wykładu prof. Zalewskiej: kzfaq.info/get/bejne/rqyDldGU2OCneWw.html
@jerzysolak8829
@jerzysolak8829 2 жыл бұрын
Moc jest masą skondensowaną i można ją dowolnie wykorzystywać i materializować, według wzoru emc2,,( energia równa się iloczynowi masy prędkości światła do kwadratu). A więc z energii można zrobić materię szybkości światła..do tego potrzebna jest też mądrość i kontrola nad tą energią. Jak więc musi być potężny Bóg ( Duch żyjący w swoim wymiarze i cywilizacji wyższej od naszej nieporównywalnie) a jakie przymioty i cierpliwość, że znosi zbuntowane stworzenia, których w końcu pociągnie do odpowiedzialności. Nic niezwykłego człowiek nie odkrywa dla Boga a odtwarza i fascynuje się ,i słusznie,bo jest co. Narazie przechodzimy w kolejne fazy nauki i technologie kosmiczne. Za ich lat przejdziemy w etapy obchodzenia praw fizyki i statki kosmiczne z siłami elektromagnetycznymi z osłoną zewnątrz statku przed promieniowaniem kosmicznym i przeszkodami fizycznymi a na ziemi,wyzerowaniem spodu statku w celu uniknięcia przyciągania ziemskiego. A wtenczas statek może ważyć tysiące ton i zawistnie w powietrzu jak chmury ważące setki tysięcy ton.. Myślę, że ludzkość ma już prototypy statków tego typu a wejdą w użytek za 50 lat.. Ciekawa jest wiedza i mądrość. Inspiruje i wzbogaca. Aby nie szła w kierunku zła i w militaria.. będącymi na usługach koorporacji i rządów sponsorujacych. Bo nigdy nie będzie dobrze dopuki ten świat istnieje. Jeszcze.. Jurek. Szczecin
@Jack-if9ri
@Jack-if9ri 4 жыл бұрын
Zafascynowala mnie ta butelka w prawym dolnym rogu(dziewczyna pociagajaca ja tez). Ta butelka jest jak neutrino- nalepka polowicznie widoczna- co w niej jest? Dziewczyna nawet raz bezwiednie, przez sekunde odwrocila ja lekko lokciem ale dalej nie mozemy odczytac co w niej jest. Chyba juz tak pozostanie do konca swiata jak z tymi neutrinami- niby cos wiemy, cos sie odslania, ale tak naprawde to prawie nic. Znakomity wyklad- ne jestem fizykiem ale neutrina fascynuja mnie od kilku lat. Gdyby atom byl wielkosci naszego uklady slonecznego to neutrino mogloby byc wielkosci pileczki tenisowej, takie sa proporcje- dlatego przechodzi ono przez atom niezuwazalnie.
@czernm20
@czernm20 4 жыл бұрын
masa chyba też ma znaczenie
@SuperElwira
@SuperElwira Жыл бұрын
arcyciekawe....
@drukpakunlej9948
@drukpakunlej9948 4 жыл бұрын
"dużo niespodzianek na czeka w TEJ MATERII" 😀
@pawelsosna698
@pawelsosna698 3 жыл бұрын
Wykład jak wykład, ale sweterek zajebisty.
@Gregzorbazgoda
@Gregzorbazgoda Жыл бұрын
Wspaniały naukowiec,jeden z ostatnich patriotów ostatnich pokoleń....
@twojsasiad8214
@twojsasiad8214 2 жыл бұрын
Netrina!
Sto lat genialnej teorii Einsteina, Michał Eckstein
59:34
Copernicus
Рет қаралды 25 М.
Bliżej Nauki: Tajemnice świata kwantów - dr Michał Eckstein
50:13
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 34 М.
Trágico final :(
01:00
Juan De Dios Pantoja
Рет қаралды 16 МЛН
Monster dropped gummy bear 👻🤣 #shorts
00:45
Yoeslan
Рет қаралды 12 МЛН
КИРПИЧ ОБ ГОЛОВУ #shorts
00:24
Паша Осадчий
Рет қаралды 6 МЛН
Czego jeszcze nie wiemy o neutrinach? / Dr Joanna Zalipska
58:46
Wszechnica FWW
Рет қаралды 24 М.
Arytmetyka w pojedynczych neuronach? Mateusz Hohol
1:56:30
Copernicus
Рет қаралды 118 М.
Bliżej Nauki: Fizyka w skali attosekundowej i nanometrycznej (i mniejszej)
1:03:18
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 30 М.
Czy można złamać prawa fizyki? Michał Eckstein
1:08:43
Copernicus
Рет қаралды 129 М.
Bliżej Nauki: Jak działa telefon komórkowy - dr Tomasz Kawalec
1:04:34
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 65 М.
OMSA 2020 - Sesja 3, "Gwiazdy i Wszechświat, tematy różne"
3:57:31
Astronarium
Рет қаралды 1,4 МЛН
Czym są kryształy czasowe? Krzysztof Sacha
1:13:14
Copernicus
Рет қаралды 43 М.
Trágico final :(
01:00
Juan De Dios Pantoja
Рет қаралды 16 МЛН