WSKAŹNIKI OGÓLNOEKSPLOATACYJNE - część 4

  Рет қаралды 6,868

Michał Piątkowski

Michał Piątkowski

3 жыл бұрын

Na dobry koniec burzowej soboty ... czwarta część wskaźników. Powoli dobiegamy do końca omawiania sygnalizacji. Wkrótce sprawdzimy waszą wiedzę :)
Źródło miniatury: transportszynowy.pl

Пікірлер: 25
@darkubarku
@darkubarku 3 жыл бұрын
Zawodowo, nic wspólnego z koleją nie mam ale z wielką przyjemnością czerpię wiedzę zawartą na tym kanale. Dla mnie, jest cenna. Dziękuję za te materiały.
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 2 жыл бұрын
Miło mi to słyszeć :) może jednak kiedyś kariera zawodowa poprowadzi na kolej :) pozdrawiam
@darkubarku
@darkubarku 2 жыл бұрын
@@MichalPiatkowski Ech... trochę już za późno na tak wielkie zmiany ale kto wie, może kiedyś, jakąś usługę dla kolei wykonam :) Póki co, cieszę się byciem miłośnikiem kolei oraz z poszerzaniem wiedzy z zakresu kolejnictwa :) Poza tym, uważam, że ta wiedza zwiększa bezpieczeństwo (nie tylko moje), gdy kręcę się w pobliżu linii kolejowych.
@1212MrAhmad
@1212MrAhmad 3 жыл бұрын
Kolejny raz dzięki, kolego Michale, od kolegi ze służby drogowej. Czekam na następne materiały.
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 3 жыл бұрын
Dzięki wielkie :) już wkrótce coś z Twojej branży :) będzie coś o rozjazdach
@przgor
@przgor 3 жыл бұрын
Brawo za wytrwałość!
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 3 жыл бұрын
Na kolei trzeba być wytrwałym :) Nie ma, że boli :) :)
@ArturKolejarz
@ArturKolejarz 3 жыл бұрын
Bardzo fajna kolejna część informacji o wskaźnikach. Dzięki.
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 3 жыл бұрын
Dzięki wielkie :) Pozdrawiam
@KUBUTECH911
@KUBUTECH911 3 жыл бұрын
Jak to się stało, że nie trafiłem tutaj wcześniej tego nie wiem ale bardzo się cieszę, że ktoś tłumaczy i objaśnia osobom, które nie mają dużej wiedzy kolejowej jak tak naprawdę działa transport kolejowy i jak prowadzony jest ruch kolejowy. :D W tle podczas pracy włączyłem sobie jeden z dzisiejszych materiałów Patryka Kotlewskiego i tak obiło mi się o uszy, że jest taki kanał od kolegi, na którym jest dużo przydatnej wiedzy :D I nawet jeżeli jej nie potrzebuję to wyśmienicie się tego słuchało :D Pozdrowienia :D
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 3 жыл бұрын
Bardzo się cieszę za takie słowa :) właśnie taki był zamiar omawiać różne przypadki związane m.in ruchem kolejowym, biorąc pod uwagę fakt, że instrukcje kolejowe wyjaśniają tylko teorię a z praktyką to już gorzej. Później będą filmiki z terenu m.in omawianie budowy rozjazdu czy zakładanie zamka trzpieniowego czy spony iglicowej. Pozdrawiam i jak można śmiało pisać na FB:)
@twkolejofil
@twkolejofil Жыл бұрын
Na otwartej w br. po modernizacji linii nr 285 zastosowano niezwykłe wręcz zagęszczenie wskaźników W27a w sytuacji, która moim zdaniem kwalifikowałaby się raczej do wskaźników W9, zwłaszcza gdy posiadają już one liczbę przypominającą wartość ograniczenia. Mianowicie na linii dopuszczono prędkość 120 km/h, ale na łukach jest ona ograniczona do 90, 100 albo 110 km/h. Można było tak zrobić, bo szynobusy rozpędzają się i hamują dość łatwo - chociaż pewnie można też było nieco zwiększyć przechyłkę i nie ograniczać prędkości. W efekcie praktycznie przed każdym łukiem (czasem jeszcze na długości poprzedniego) jest W8, na początku łuku W27a z liczbą 9, 10 lub 11, a na końcu łuku W27a z liczbą 12. Polecam obejrzeć sobie cabview, również z uwagi na błędne zastosowanie wskaźników pochylenia...
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski Жыл бұрын
Owszem jednak różnica jest taka, że wskaźnik W9 dotyczy ograniczenia stałego, które wcześniej było doraźne natomiast wskaźnik W27a informuje o zmianie obowiązującej prędkości, które nie wynikało z ostrzeżenia doraźnego.
@twkolejofil
@twkolejofil Жыл бұрын
@@MichalPiatkowski Czyli rozumiem, że wszelkie ograniczenia, nawet na krótkich odcinkach, wynikające z projektowej geometrii linii kolejowej, są sygnalizowane wskaźnikami W27a, zaś W9 sygnalizuje ograniczenie wynikające z czynników eksploatacyjnych (odkształcenie toru, ograniczona widoczność na przejeździe, zaniżona kategoria przejazdu względem iloczynu ruchu, ograniczona nośność mostu itp.), czyli z założenia tymczasowe, nawet jeśli z przyczyn finansowych czeka na usunięcie latami? Można by w dużym uproszczeniu stwierdzić, że pomarańczowe D6 i W14 po wpisaniu do WOS "blakną" do białych W8 i W9 😉
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski Жыл бұрын
@@twkolejofil dokładnie tak jak napisałeś ❤️
@janmiowski5378
@janmiowski5378 2 жыл бұрын
Co do W29, a czy to nie jest tak, że ten wskaźnik już wogóle nie występuję, a występował kiedyś na słynnym odcinku Słupsk-Szczecinek, gdzie było zdalne sterowanie, ale jak to określa Ir1, bez uzs? Chodzi mi tutaj o Kapscha, mijanki autpomatyczne i te sprawy. Bo przy LCS raczej nie występuję, przynajmniej, ja go nigdy nie zauważyłem.
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 2 жыл бұрын
Owszem, głównie można było spotkać W29 przed mijankami bezobsługowymi. Znam przypadek zastosowania W29 przed wjazdem w obszar zdalnego sterowania. Akurat tam ruch prowadzony jest na podstawie radiotelefonicznego porozumiewania się z maszynistą. Powoli ten wskaźnik zanika z uwagi, że teraz głównie tworzy się obszary UZS.
@twkolejofil
@twkolejofil Жыл бұрын
A ja widziałem W29 na filmie z żuławskiej wąskotorówki - nieprzewidziany w rozporządzeniu, ale zupełnie luźno wzorowany na zastosowaniu normalnotorowym.
@pseudo5
@pseudo5 2 жыл бұрын
Czym się różni para wskaźników W8 i W9 a wskaźnik W27? Że wskaźniki W8 i W9 wskazują prędkość tymczasową a wskaźnik W27 rozkładową?
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 2 жыл бұрын
Bardzo podobnie do tego co napisałeś. Zacznę od początku. W8 i W9 ustawiamy tak gdzieś jest jakieś ograniczenie stałe, czyli takie które kiedyś były doraźne np zły stan toru choć przez dany odcinek toru kiedyś można było jechać szybciej. Wskaźnik W27 jest to natomiast wskaźnik zmiany prędkości który informuje, że od danego miejsca należy jechać z inną prędkością niż obowiązuje, ale nie wiąże się to z tym, że wprowadzone zostały ograniczenia prędkości tylko z tym, że od początku oddania linii innej prędkości nie dało rady uzyskać niż dana np ze względu na łuk, albo przejazd przez most. Niegdyś jest tak, że przez dany odcinek możemy pojechać szybciej niż na danej linii dlatego też ustawimy W27
@pseudo5
@pseudo5 2 жыл бұрын
@@MichalPiatkowski dobrze, już teraz rozumiem
@prezesfirmy9317
@prezesfirmy9317 5 ай бұрын
Musisz co chwilę mówić "słuchajcie"? Denerwujące to
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 5 ай бұрын
Już się tego oduczyłem :) W kolejnych materiałach jest już lepiej
WSKAŹNIKI OGÓLNOEKSPLOATACYJNE - część 5
10:19
Michał Piątkowski
Рет қаралды 4,8 М.
Wait for the last one! 👀
00:28
Josh Horton
Рет қаралды 149 МЛН
Дибала против вратаря Легенды
00:33
Mr. Oleynik
Рет қаралды 5 МЛН
That's how money comes into our family
00:14
Mamasoboliha
Рет қаралды 8 МЛН
SYGNALIZACJA KOLEJOWA - semafory
20:03
Michał Piątkowski
Рет қаралды 42 М.
#4 odcinek eksperymentu. Jest dywidenda! Czy już jestem bogaty?!
6:55
JAK ZBUDOWANY JEST ROZJAZD ZWYCZAJNY ?
15:54
Michał Piątkowski
Рет қаралды 48 М.
PRĘDKOŚCI WJAZDÓW/WYJAZDÓW POCIĄGÓW (dla maszynistów)
24:45
Michał Piątkowski
Рет қаралды 7 М.
SAMOCZYNNA BLOKADA LINIOWA - część 1
21:29
Michał Piątkowski
Рет қаралды 14 М.
SYGNALIZACJA KOLEJOWA - sygnały na taborze kolejowym
16:54
Michał Piątkowski
Рет қаралды 8 М.
ORGANIZACJA RUCHU KOLEJOWEGO - część 1
38:00
Michał Piątkowski
Рет қаралды 27 М.
Jak zniszczyliśmy transport zbiorowy w Polsce 🚌
22:34
Kasia Gandor
Рет қаралды 440 М.
Wait for the last one! 👀
00:28
Josh Horton
Рет қаралды 149 МЛН