Filip Grygar: Otto Hahn známý i neznámý (MFF-FPF 7.12.2023)

  Рет қаралды 8,473

LLionTV

LLionTV

5 ай бұрын

Záznam páté přednášky zimního semestru 2023 v rámci semináře Filosofické problémy fyziky (NPOZ007), zajišťovaného Ústavem teoretické fyziky MFF UK.
Téma 7. 12. 2023:
Otto Hahn známý i neznámý.
V první části přednášky uvedeme zajímavosti ze života ikony světové vědy Otto Hahna. Následně se zaměříme na cestu, jež ho přivedla spolu s Meitnerovou a Strassmannem k objevu a interpretaci jaderného štěpení. Ve třetí části se pokusíme odpovědět na to, jak je možné, že Hahn obšírně a se zanícením vylíčil své vědecké zapojení do výroby chemických zbraní v první světové válce, avšak po celý život mlčel o jakékoliv účasti na nacistickém uranovém výzkumu na sestrojení jaderných zbraní. Na závěr se zmíníme o tom, že jestliže se po válce spojenečtí politici a vědci domnívali, že se Hahn a někteří další stanou v Německu „morálními lídry“, ukázalo se, že to „neměli nikdy v úmyslu“. Naopak prokázali výhradně „solidaritu s Němci skoro v každém stupni provinění a distancovali se od svých emigrujících přátel“ (Ruth L. Simeová).
Přednáší:
doc. Filip Grygar, Ph.D.(Katedra filosofie a religionistiky, Fakulta filozofická Univerzity Pardubice).
Tyto semináře jsou věnovány filosoficky motivovaným tématům ze současnosti i historie fyziky s důrazem na její přírodovědný a kulturní kontext. V letním semestru na tento předmět navazuje předmět Fyzika jako dobrodružství poznání.
Další informace:
utf.mff.cuni.cz/seminare/filos.pl

Пікірлер: 18
@jandvorak222
@jandvorak222 5 ай бұрын
Filipe, jako pokaždé super. A těším se na další přednášku. 👍😉
@gandi3812
@gandi3812 5 ай бұрын
Opět vynikající přednáška. Libí se mi tohle boření mytu "mírumilovných" německých vědců zapojených v nacistickém jaderném programu. Dekuji.
@quantumgrygar2226
@quantumgrygar2226 5 ай бұрын
Díky moc. Brzy bude Heisenberg u nás v Pardubicích Kavárna Universitas, ale to bude už dosti drsné. To mne asi vědci nebudou už nikam zvát :-)
5 ай бұрын
@@quantumgrygar2226 tak to jsem zadostiv :) Heisenberg je na jednu stranu genius, na druhou psychologicky hodně problematická figura a historicky temná postava. Lvík asi natáčet nebude, ale snad to bude na síti dříve čí později. Btw. přijedeš do Prahy na Koubského?
@quantumgrygar2226
@quantumgrygar2226 4 ай бұрын
Nevím, jestli to stihnu. @
@PavelKucera-bd9dd
@PavelKucera-bd9dd 5 ай бұрын
Po shlédnutí Vaší přednášky nesnáším Hahna ještě o něco víc, než dříve. Neironicky, odvedl jste pane Grygare, jako vždy, vynikající práci.
@quantumgrygar2226
@quantumgrygar2226 5 ай бұрын
Copak Hahn, nezaslouží si nenávist, ten byl s von Lauem ještě fajn, ale Heisenberg a jeho politický našeptávač C. F. von Weizsäcker, jejich nacionalistické, sebestředné, alibistické, moralistické atd. smýšlení a chování bylo už dost smutné. V únoru budu mít v Pardubicích v Kavárně Universitas Heisenberga, to mne vědci asi nepochválí. Avšak Hahnův alibismus a smutné vytěsnění Meitnerové po válce, to je zjevně hanebná věc.
@quantumgrygar2226
@quantumgrygar2226 5 ай бұрын
Zapomněl jsem tam dodat k Hahnově smyslu pro humor i tuhle srandičku z jeho černého humoru: Chemik Karl-Erik Zimen byl v jednu dobu Hahnovým asistentem. Vzpomíná mimo jiné s velkým respektem i na Hahnův smysl pro černý humor. Uvádí, že když se začal hrozit toho, že byl vzduch v jejich tzv. radiové budově už příliš nasycen emisemi rádia a Hahna na to upozornil, ten ihned reagoval následovně: „Buďte rád. Vezměte si, že jiní lidé musí platit hodně peněz za to, aby mohli odjet do Bad Gasteinu (radiové lázně). Vy to máte gratis.“ V dnešní době by v takovýchto podmínkách samozřejmě nesměl žádný vědec pracovat. Nelze se divit, že později nukleární fyzik, vynálezce cyklotronu a nobelista Ernest O. Lawrence Hahnovi řekl, že při tak otřesném nedodržování bezpečnostních pravidel je neuvěřitelné, že „vůbec ještě žijete“. V roce 1959 po inauguraci Hahn-Meitnerové ústavu pro jaderný výzkum v Berlíně, došla řeč i na zdraví vědců. Hahn s Meitnerovou byli tenkrát zrovna obklopeni davem zaměstnanců nového ústavu, když o tom s nimi rozprávěli. Opět dosti lehkovážně Meitnerová jen podotkla, že „si v každém případě alespoň pravidelně myli ruce - proti α-kontaminaci.“ A Hahn se ihned připojil s jeho typickým smyslem pro humor: „Ano - a tak jsem si na to navyknul, že si myji ruce dodnes.“
@rainierwolfcastle3373
@rainierwolfcastle3373 5 ай бұрын
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li jste neuvažovali o dání audiostopy například na apple podcasty? Děkuji
@quantumgrygar2226
@quantumgrygar2226 5 ай бұрын
Dobrý den, já tohle neumím, to je vše v dikci LlionTV. Já jsem jen ten panák, co to tam říká a cvaká :-)
5 ай бұрын
Filipe drobnost, ale z fyzikalniho hlediska zasadni - rikas tam "urychlily přechod od kvantové mechaniky k fyzice nukleární" což může být vnímáno jako by tu byla nějaká následnost - kvantovka je základní "hřiště plus pravidla hry", jen se aplikuje na různých polích - molekulární fyzice a následně kvantové chemii, částicové fyzice, nukleární fyzice, fyzice pevných látek... Kvantovka se posunula dál kvantovou teorií pole, která umožnila udělat ještě krok sjednocující látku a síly, ale nukleární fyzika sama je aplikací jazyka a nástrojů kvantové mechaniky. Dlužno podotknout, že v těchto energiích kde experimentovali ani nehrají moc roli relativistické efekty, které právě jsou jednou z motivací pro kvantovou teorii pole (asi hlavní, to je na pivo s Pavlem Cejnarem :)) Takže ano, když jsem o víkendu koukal v odlehlém Alpbachu na Schrodingerův hrob, tak ta jeho rovnice, kterou má na tom kříži - to je ten základní konceptuální nástroj, který tehdy zřejmě Meitnerová, Placzek a další používali pro to, aby na kapkovém modelu napočítali účinné průřezy záchytu neutronu a zkusili předpovědět jak se ten systém může zachovat a že rozštěpení je perfektně slučitelné s kvantovým popisem.
@quantumgrygar2226
@quantumgrygar2226 5 ай бұрын
Ahoj, no jasně, to je zkratka, přednášky jsou prostě zkratky, takže říci místo kvantové teorie jaderná, tak to zkrátíš. Zdravím tě do jižních rakouských krajin :-)
5 ай бұрын
@@quantumgrygar2226 jasny, znas me, nerd vrtajici se v zakladech 😄 Bohuzel uz neshlizim z vrcholu Tyrolskych hrebenu ani z Alpbachu, ale sedim u konzole zpet v Praze a abych si zlepsil naladu poustim si Tvoji prednasku. Abych pochytal vsechny detaily, ktery jsem nestihl v poslucharne :) Takovy predkrm pred obedem :) to je tak fascinujici tema, kdy se protnula drsna politika a válka, ideologie, špičková věda a všechny proudy historie,v osobních osudech vědců, kteří dělali základní výzkum - a během 6-ti let vybuchla první štěpná bomba a svět se změnil jako nikdy před tím a vlastně takhle rychle dosud taky ne. Navíc viděné skrz optiku 80 let poté - ještě že se v těch pramenech hrabeš! Když jsem tak stál nad tím Schrodingerovym hrobem s tou prostou plaketkou s jeho rovnicí uprostred zimniho Alpbachu přišlo mi to - no prostě jako nesdělitelný. Nakonec nevím kde, Ty to mozna budes vědět, ale později v 50. letech odmítl udělat Schrodinger přednášku na téma nukleární fyzika a místo toho zvolil filosofické tema zřejmě z nechuti jak tenhle strašně mocný nástroj, který pomohl stvořit (kvantová mechanika) slouží k pochopení a návrhu nukleárních a termonukleárních zbraní. Jak to asi vnímal?
@danielbrstak5730
@danielbrstak5730 Ай бұрын
Kedysi som si myslel, že Grygar robí históriu vedy, teraz to vidím tak, že robí politiku, propagandu a rozširovanie "správnych" názorov.
@quantumgrygar2226
@quantumgrygar2226 16 күн бұрын
Robím robím, na nic jiného nemyslím, než dělat prozápadní propagandu :-)
@danielbrstak5730
@danielbrstak5730 16 күн бұрын
@@quantumgrygar2226 No zameriavate sa na históriu vedy a tie časti,ktoré súvisia s vedcami,ktorý stáli na "temnej" strane . Veľmi pochybujem že by ste mal odvahu kritizovať napr. Edwarda Tellera rovnako nemilosrdne ako ste zadupal do zeme Hahna, Weiszackera , Jordana , Heisenberga a iných .
@quantumgrygar2226
@quantumgrygar2226 16 күн бұрын
@@danielbrstak5730 Já vycházel z mnoha publikací, zabývám se tím mnoho let, upozornil jsem na to, že nemoralizuji, ale je nutné dnes ukázat, že se změnil pohled na každodenní život v nacistickém Německu, tudíž i fungování vědy a chování vědců. V přednášce jsem poskytl řadu faktických prohlášení, chování atd. Až si to nastudujete, vymažete váš komentář. Na Edwarda Tellera (Oppenheimera) mám samozřejmě taky svůj náhled, někdy mohu udělat přednášku. O Hahnovi mám půlku knihy, jeho život tam řeším v kontextu doby. Zjevně byste kritizoval (jako Hahnův vnuk a někteří němečtí vědci) výtečnou knihu Ruth Simeové: Lise Meitner. Simeová dopisuje nyní knihu i o Hahnovi. Bude kritická, je to v pořádku. To, co jsem na přednášce říkal, je kompilace současných historiků vědy, nic víc, nic míň. Pokud jde o Heisenberga, mám jej velmi dobře zpracovaného. např. P. L. Rose je tak kritický vůči Heisenbergovi a jiným, že mi stávají vlasy na hlavě, má to však velmi dobře podložené archivními materiály. Přesto si myslím, že to dost přehnal. Kdybych takto mluvil na přednášce, tak byste mne asi plně odsoudil. Myslím, že volím střední cestu. Navíc, jak jsem prohlásil, mi je Hahn lidsky blízký, to ale neznamená, že ho budu pouze opěvovat. V týdnu mi kamarád fyzik (specialista na bezpečnost jaderných reaktorů) psal, že je ve Švédsku a že kolegové v laboratoři Hahna odmítají, prosazují Meitnerku. To samozřejmě taky není dobře.
Miroslav Bárta - Sedm: jak civilizace vznikají, dosahují vrcholu a upadají
1:33:36
Učená společnost ČR
Рет қаралды 190 М.
Эффект Карбонаро и бесконечное пиво
01:00
История одного вокалиста
Рет қаралды 6 МЛН
Каха инструкция по шашлыку
01:00
К-Media
Рет қаралды 3,1 МЛН
Omega Boy Past 3 #funny #viral #comedy
00:22
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 35 МЛН
Stanislav Daniš: Svět u absolutní nuly (Café Nobel Teplice, 31.8.2023)
1:17:19
JAROSLAV PETR - Geneticky vylepšené lidstvo | Neurazitelny.cz | Večery na FF UK
1:59:03
Neurazitelný podcast - Jarda Jirák
Рет қаралды 611 М.
Zbyněk Kubáček -⁠ Křivky, které řešily neřešitelné problémy
1:24:42
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 17 М.
prof. Petr Kulhánek - Je gravitace pouhou fikcí ? O Verlindově novém pohledu na gravitaci
1:04:11
Теперь это его телефон
0:21
Хорошие Новости
Рет қаралды 2 МЛН