MP3 i koledzy [TOWARY MODNE 33]

  Рет қаралды 104,604

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

3 жыл бұрын

Wielki Leksykon Kompresorów Stratnych, czyli aplikacji do tworzenia plików MP3 i podobnych. W pierwszej części poznajemy standard MP3 i AAC.
Testowy fragment muzyczny można pobrać spod tego adresu:
adamsmialek.com/testy_audio.zip
Zapraszam do wsparcia mojego kanału: patronite.pl/smialekadam
oraz do subskrybowania: kzfaq.info?...
Napisy: Anna Śmiałek

Пікірлер: 385
@Motylprodakszyn
@Motylprodakszyn 3 жыл бұрын
Dzisiaj mija smutna rocznica śmierci autorów legendarnej Sondy.Pan Adam opowiada jakby był ich trzecim ogniwem.Dzisiejszy odcinek to level top i rzeczywiście nieco za szybkie przekazywanie wiedzy ale i tak jest to kanał wzbudzający moją nieustającą sympatię.Pozdrawiam serdecznie!
@konradszymanski7767
@konradszymanski7767 Жыл бұрын
Tak to bardzo smutna data, szalenie tęsknię za Programem Sąda. A w szczególności za autorami. Program który powinien być platformom internetową jak Twitter. I powiniene być globalny w dwóch wersjach cyeilnej wojskowej oraz typ wyzwanie dla wynalazców i wizjonerów twórców. To takie moje marzenie.....😔
@maidere
@maidere 3 жыл бұрын
cały dzień pada, jestem przed wypłatą a imprez nie ma z powodu pandemi... ale jest ciepła herbata i 40 min. towarów modnych :)
@bowis2271
@bowis2271 3 жыл бұрын
Jedyne co mogę zrobić to dać łapkę w górę i podziękować za poświęcony czas na stworzenie tego i innych filmów.Dziękuję.
@pawelcitak83
@pawelcitak83 3 жыл бұрын
Genialny człowiek i genialny świetnie zmontowany materiał!gratuluje wiedzy pasji i dziękuję że się Pan z nami tym wszystkim dzieli!
@Pawel.K86
@Pawel.K86 3 жыл бұрын
TVP te miliony to powinno dawać takim ludziom jak Ty Adamie. I też takie programy robić. A teraz babcie nie wiedzą co to internet... Ale
@JanJan-fs8mw
@JanJan-fs8mw 3 жыл бұрын
Jakieś 5 lat temu próbowali reaktywować program Sonda, no i wyszła klapa, może dlatego że do takiego programu są potrzebni ludzie o specyficznych charakterach jak np Adam Smiałek ?
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 3 жыл бұрын
Te informacje nie dotyczą "audiofilów", którzy słyszą nawet różnice występujące dzięki szumom termicznych w kablach zasilających wzmacniacz. Ich wyczulone uszy dostrzegają nawet pikosekundowe różnice w fazie, dlatego muszą mieć podłączone co odtwarzaczy CD atomowe zegary zamiast generatorów kwarcowych.
@InstituteOfCreativeD
@InstituteOfCreativeD 3 жыл бұрын
Jak zwykle z podziwem i szacunkiem oglądam pana materiał. Pana pracami można otwierać oczy niedowiarkom i tłumaczyć niektórym ludziom to co niewytłumaczalne :)
@jaroslawzielinski1770
@jaroslawzielinski1770 3 жыл бұрын
Aż do dzisiaj miałem się za niegłupiego. I teraz nie wiem, czy dziękować za świetny odcinek, czy obrazić się za obalenie mego ego. ;) Świetna robota i kanał jako taki też z najwyższej półki.
@wiesawc1570
@wiesawc1570 3 жыл бұрын
Ja to w ogóle zanim zacznę oglądać to już klikam łapkę w górę, należy się :) .
@pendi7360
@pendi7360 3 жыл бұрын
Idealnie na szare popołudnie.
@KrzysztofZalewskiKDZ
@KrzysztofZalewskiKDZ 2 жыл бұрын
Tylko FLAC. 😎 Pozdrawiam z przenośną biblioteką 20k piosenek. Może to podejście retro, ale przynajmniej nie jestem zmuszony do słuchania skompresowanych reedycji. Dynamika cedeków z początków ich produkcji to coś pięknego.
@jannowaczek4392
@jannowaczek4392 2 жыл бұрын
Moje CD już dawno zgrałem EAC-m do FLAC i mam wszystko na dysku śieciowym,dostęp w kilku miejscach mieszkania.
@czadzikful
@czadzikful Жыл бұрын
Mega fachowy wykład!!!! Nie miałem takich zajęć w technikum elektronicznym
3 жыл бұрын
Świetnie zrobiony materiał z bardzo ścisłym podejściem. Kompletnie przeciwstawne do szeroko rozpowszechnionego audio-voodoo. Gratuluję i proszę o więcej
@Krzysztof_Kornet_84
@Krzysztof_Kornet_84 2 жыл бұрын
Jakbym słuchał audiofila rozkoszującego się ulubioną muzyką i wychowanego na elektronice domowego stereo, a dziś elektronika audio na urlopie, którego zapytałem, jak poprawić jakość dźwięku w garażu. Tam sobie majsterkuję :-) Dzięki ogromne Panie Adamie za ten odcinek :-)
@Przylga
@Przylga 2 жыл бұрын
Wow! Jaka potężna dawka wiedzy. Dziękuję.
@elektryk5
@elektryk5 3 жыл бұрын
Dzięki za konkretny film. Wszystko pięknie wytłumaczone i pokazane :)
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 3 жыл бұрын
Ja i tak jeszcze długo będę ściągał i słuchał MP3 ponieważ jest to zwyczajnie najwygodniejsze. W żadne streamingi się nie nie bawię. W komórce mam internet tylko poprzez wi-fi - nie chcę być zależny od połączenia, wszystkiego ciągnąć przez telefon. Nawigację też ściągam wybraną trasę a później jadę w trybie offline. Najlepiej mieć coś fizycznie na nośniku. W samochodzie mam radio na kartę SD, tam chyba ze 100 MP trójek, wsiadam i odpalam, którą chcę, na poczekaniu. Dla mnie format MP3 się sprawdza. Przede wszystkim nie trzeba wachlować płytami czy kasetami, wszystko jest pod ręką. Wystarczy karta wsadzona w radio. Jeszcze nie dawno miałem radio na CD i sprawiało masę problemów - zacinało się na wybojach, trzeba było wozić koperty z płytami, uważać na zarysowania, nie można było też nagrać za dużo utworów na jednym krążku bo głupiało, przestawało czytać.
3 жыл бұрын
Też tak mam :) Poza tym wybór własnych źródeł to wybór także wydań. One się różnią i często nowsze brzmią gorzej (bardziej efekciarsko). Nie lubię też tak cenionych remasterów japońskich, dla mnie są zbyt agresywne.
@radiozelaza
@radiozelaza 3 жыл бұрын
Pan Adam odwala kawał roboty, której większości z nas by się nie chciało wykonywać, choć chcielibyśmy znać rezultaty. Pamiętam jak w liceum ok. 1999 roku przeprowadziłem podobny test kilku wówczas dostępnych kodeków audio w Windowsie oraz MP3 w darmowej wersji fraunhofera (chyba 112kbps max), właśnie na podobnych nawet probkach dzwiekowych. Kodek MP3 Fraunhofera się kompletnie rozkladal w Joint-Stereo gdy źródło miało dźwięki zaklocone fazowo (a wystarczy zwykly reverb...). Były też wtedy w Windowsie 95 takie kodeki do mowy np. CELP, działające w mega niskich bitratach (pasmo mierzone w bodach, jak kaseciak do C64), i nawet nieźle sobie radzące z mową w porównaniu do szczytu technologii jakim bylo wtedy MP3. Przetestowalem wtedy też konkurencyjny kodek Yamahy TwinVQ, który jednak nie przyjął się - był znacznie gorszy niż MP3. Dopiero WMA mogło stawać w szranki. Test był opublikowany chyba w jakimś magazynie dyskowym (diskzine, pamieta to ktoś?), szczerze mówiąc nie widziałem go.
@Herlrzax
@Herlrzax 3 жыл бұрын
Bardzo sobie cenię filmy pana Adama. Dzięki licznym przykładom łatwiej jest przyswoić sobie treść danego zagadnienia.
@janekgada
@janekgada 3 жыл бұрын
Kiedy patrzysz na te wykresy 10:13 wpadające w pomarańcz to mózg mówi "Impresja zachodzącego słońca nad morzem - autor Adam Śmiałek" ;)
@dronespeak9261
@dronespeak9261 3 жыл бұрын
3:16 Mowi pan , ze nie chce opowiadac o tym jak dzialaja algorytmy bo film musialby trwac 2 godziny.W pana wypadku moze trwac nawet i 3.Jak ktos umie fajnie przekazac wiedze, to czas nie gra roli.Ja tam moge i dluzej Pana słuchac.Dziekuje pozdrawiam.
@atheling26
@atheling26 3 жыл бұрын
Adam mimo iz technicznie nie ma sie do czego przyczepic. To jest za technicznie. Dodaj angielskie napisy żeby zwiększyć zasięg bo robisz światowej klasy materiały.
3 жыл бұрын
Jest w niedalekich planach wypuszczenie większości filmów w wersji angielskiej (inny lektor, napisy przy okazji).
@kamilsp7fll
@kamilsp7fll 3 жыл бұрын
Wspaniały materiał, gratuluje wiedzy.
@cotek
@cotek 3 жыл бұрын
Wyrazy szacunku za włożoną pracę !
@mioszmilewskiofficial6957
@mioszmilewskiofficial6957 3 жыл бұрын
Takiego filmu brakowało na polskim KZfaq, dzięki 😁😁😁
@radiotv2011
@radiotv2011 3 жыл бұрын
Podziwiam za całokształt a za wiedzę w szczególności 👋👋👋👋👋👋👍😃
@ukaszjakubowski1756
@ukaszjakubowski1756 2 жыл бұрын
Pozamiatał Pan, świetny materiał!
@nieznanenieznane6516
@nieznanenieznane6516 2 жыл бұрын
Muzyka to fala energii której nie wszystkie zakresy musimy słyszeć co nie znaczy że na nas nie wpływają.
@adikus7
@adikus7 3 жыл бұрын
Świetny materiał,szacun.
@maciejprzepiorka
@maciejprzepiorka 3 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Swego czasu (blisko 20 lat temu, a więc w czasach dużo skromniejszych pojemności dysków oraz wolniejszych łącz internetowych) robiłem porównanie ówczesnych stratnych kodeków audio i najlepiej wg mnie brzmiał dość mało znany musepack. Czekam więc na kolejny odcinek :)
3 жыл бұрын
Już pomierzony :)
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl 3 жыл бұрын
Szacunek za piękny montaż.
@MrPawlo112
@MrPawlo112 3 жыл бұрын
Jeszcze nie obejrzany, ale coś czuję że będzie ciekawie jak zwykle, stworzysz film o serwisach streamingowych vs cd vs winyl albo coś w tym stylu ?
3 жыл бұрын
Co jakiś czas będę chciał sięgać do takich tematów z zestawieniami różnych technologii, ale nie za często, bo to wymaga bardzo dużo czasu, jeśli chce się takie rzeczy zrobić porządnie.
@burton_bordel
@burton_bordel 3 жыл бұрын
uwielbiam Pana filmy!!!!!!!!!
@LukaszBracha
@LukaszBracha 3 жыл бұрын
Przed laty prowadziłem IDENTYCZNE eksperymenty... Co prawda, z uwagi na brak dobrych aplikacji wyniki moich "badań" były mizerne i nieporównywalnie gorsze od badań Pana Adama, ale dzięki temu już od lat używam właśnie takich presetów w lame. Mimo wszystko to dopiero teraz zyskałem pewność co do swoich wyborów i zobaczyłem solidne porównanie z innymi kodekami. I jeszcze jedno - czy ten odcinek nie jest przypadkiem towarem praktycznym??? P.S. Wszystkich widzom Pana Adama polecam wywiad z nim samym na kanale 180 stopni, a i prowadzący - bardzo sympatyczny czlowiek.
@andrzejg825
@andrzejg825 3 жыл бұрын
Super materiał👍
@fuertesan
@fuertesan 3 жыл бұрын
Męczący wykład, ale ciekawy 😁👍
@wolfik555
@wolfik555 Жыл бұрын
Od 20 lat używam do encodowania do mp3 biblioteki gogo. Efekty są rewelacyjne.
@lettunorlandero7391
@lettunorlandero7391 3 жыл бұрын
Oglądam choć niczego nie rozumiem
@arturklu6550
@arturklu6550 3 жыл бұрын
Świetny materiał!!!!! Pamiętam mój pierwszy odtwarzacz mp3 (RIO) ze 128 MB pamięci i główkowanie jak zmieścić 4 płyty (eksperymentowało się wtedy).
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 жыл бұрын
Fajne to były czasy. Z jednej strony radość, że sporo muzyki można wziąć do małej kieszonki, a z drugiej strony dylemat, czy robić muzę 64 kbps i mieć więcej, czy 128 i mieć mniej utworów! Dziś to problemy mocno abstrakcyjne! Do dziś, gdzieś na płytach/HDD, mam sporo płyt, całych dyskografii, nagranych w 64 kbps. 😃
@zygmushurlecki7040
@zygmushurlecki7040 3 жыл бұрын
A propos kompresji dynamiki o której mowa na samym początku, to nieznośną praktyką jest jest kompresja audio w reklamach nadawanych w radio czy TV. Odbieramy sobie jakiś program z ustawieniami głośności nam pasującymi, po czym znienacka jak nam nie huknie reklamiami... Tego powinni zabronić.
@pogodanaprzygode
@pogodanaprzygode 3 жыл бұрын
No i jest to zabronione, ale w praktyce udaje się to prawo wyegzekwować tylko w stacjach radiowych i telewizyjnych. Yutube to olewa i daje głośne reklamy. Też mnie to irytuje.
@radiozelaza
@radiozelaza 3 жыл бұрын
@@pogodanaprzygode YT ma na stałe ustawiony poziom głośności swoich treści na -14dB LUFS. Reklamy są sciszane do tego poziomu, natomiast audio filmików jeśli jest ciszej to nie jest podglasniane. Większość jutuberow moze miec sredni poziom glosnosci nizszy niz -14dB LUFS więc reklamy będą glosniej niz dzwiek ogladanego filmu. + pare innych czynnikow, jak energia dolnego pasma, ktora w reklamach jest mega nasycona, co sprawia wrazenie glosniejszego dzwieku
@Zcooger
@Zcooger 3 жыл бұрын
I tutaj reklamodawcy stosują sprytnie technikę z Loudness Wars czyli kompresji dynamiki co powoduje że reklamy są głośnie niezależnie od ustawionego poziomu głosności.
@radiozelaza
@radiozelaza 3 жыл бұрын
@@Zcooger nie, w przypadku nowych mediów strumieniowych, które mają sufit (w przypadku YT -14dB) im bardziej skompresowane, zlimitowane nagranie - tym bardziej algorytm regainu je ściszy do -14dB. Oczywiście pod warunkiem, że ten sufit obowiązuje w reklamach, ktoś musiałby to zbadać :>. Trzeba znaleźć filmik, gdzie audio jest na 0dB wg 'stats for nerds' (idealnie wpasowane w sufit YouTuba), nagrywać to audio w OBSie aż pojawi się reklama - i porównać, czy jest na tym samym poziomie głośności.
3 жыл бұрын
Hehe, słucham w mono na telefonie i jak Pan powiedział o sygnale stereo będącym swoją różnicą to od razu wiedziałem, że posłucham szumu kwantyzacji :p Czyli prawie nic
@paweulatowski1721
@paweulatowski1721 3 жыл бұрын
Winamp uwielbiam i od lat używam 😉
@zlosliwapanda
@zlosliwapanda 3 жыл бұрын
Uprzejmie poproszę w kolejnym odcinku - Apple Lossless ;) I dziękuję ze mega pracę :)
@commosapiens5004
@commosapiens5004 3 жыл бұрын
Są ludzie, którzy kupują karbonowe kabelki do kolumn głośnikowych, wzmacniacze lampowe, płyty w formacie SACD i inne takie audio voodoo. Oni zwykle twierdzą, że empetrójki ranią ich uszy i że muzyka w kompresji stratnej jest największym złem w historii ludzkości. Pozostałe 99,999999999% ludzi nie usłyszy różnicy pomiędzy wavem, a MP3 320. Dodatkowo należy podkreślić, dwie kwestie: 1. Ucho ludzkie wraz z wiekiem słyszy coraz mniej dźwięków o wysokiej częstotliwości. Dlatego o ile 15-latek może usłyszeć jakąś różnicę, to 70-latek często nie odróżni wav'a od MP3 128. 2. Kompresja inaczej zniekształci fortepian, inaczej gitarę, a inaczej muzykę elektroniczną. Dlatego uważam, iż jeśli ktoś jest miłośnikiem twórczości Zenona Martyniuka czy innego Weekendu, to spokojnie może stosować mocną kompresję, i tak nie będzie różnicy. Jeśli ktoś słucha utworów Chopina czy innego Straussa, to może lepiej iść w format bezstratny lub MP3 o bitrejcie 320. Osobną kwestią pozostaje generalnie sensowność stosowania kompresji stratnej w kontekście pojemności dzisiejszych nośników. O ile pod koniec lat '90 czy na początku lat 2000 typowa pojemność dysków w komputerach oscylowała w okolicach kilku-kilkunastu gigabajtów i istotne było czy utwór zajmie 3 mega czy 33 mega, to dziś kiedy w komputerach mamy terabajty, ograniczenie objętości pliku wydaje się mało istotne i stawiam, że stratne formaty audio będą w przyszłości wymierać.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 жыл бұрын
W badaniu u laryngologa "testuje" się słuch do 8 kHz, sporadycznie do 10 kHz. Już 40'latkowie mają w okolicy tej częstotliwości znaczny spadek.
3 жыл бұрын
Wszyscy mają spadek, bo ucho jest bardzo nieliniowe. Z wiekiem ma się większy. Kompresory to nie tylko wycięcie pasma, z tym jest najmniejszy problem. Największy to zniekształcenia słyszalne - "bulgotanie" dźwięku, rozmywanie ostrych subtelności, a nawet dodawanie swego rodzaju pogłosu. I to prawda, to już jest czas przeszły, dziś można używać formatów bezstratnych (czyste w założeniu nie powinny być dystrybuowane zgodnie z zasadą "po co zaśmiecać planetę", nawet jeśli te śmieci są cyfrowe).
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 жыл бұрын
@ Ja pamiętam dobrze to bulgotanie i rozmywanie ostrych subtelności, bo na początku tych odtwarzaczy mp3, z powodu ich małej pamięci (128/256 MB), powszechnie używało się kompresji 64 kbps. Swoje płyty CD zripowałem do 128, by mieć super jakość. Do dziś mam zarchiwizowane kupę dyskografii, ściągniętej zresztą z Netu, w tym bulgoczącym 64 kbps. 😃
@robertjanczak6301
@robertjanczak6301 3 жыл бұрын
Dobry materiał
@syriush1
@syriush1 3 жыл бұрын
Panie Adamie, uwielbiam Pana filmy . Od razu zaznaczam nie jestem audiofilem (drobny epizod z muzyką , Wzmacniacz technics a500, głośniki Tonsil samba 250 no i rzeczony komputer) w filmie zawarte kodeki to standard moich czasów. Korzystałem z winampa i foobara. Karta w kompie Soudblaster Audigy ale nie pamiętem która. Myślałem że mam sprawne ucho bo słyszę dźwięki w piosnkach, które innym umykaja. W tym filmie nie słyszę różnicy medzy 128 a wyższej. Pytanie moje dotyczy tego czy już głuchnę , czy kompresja HTML5 robi sporo zamieszania, albo moje słuchawki są do bani. Pozdrawiam , tylko tak dalej :)
@maciekgd
@maciekgd 3 жыл бұрын
Dawne dzieje mi się przypomniały :) Początki to oczywiście enkoder Fraunhoffera, chyba nawet jeszcze chodzący pod DOS'em, potem wysyp dziwadeł w stylu Sound Limita który na długo podkopał zaufanie miłośników dobrej muzyki do formatu mp3. Szkoda, ale cóż, takie były początki. Nie wypomniałeś też o pierwszym natywnym enkoderze mp3 dla Win32 od Fraunhoffera czyli Audioactive Production Studio, później sprzedanym firmie Telos. Zupełnie nie poruszyłeś też kwestii świetnie ocenianego na początku ery mp3 enkodera Xinga, swego czasu "obudowanego" interfejsem od AudioGrabbera i sprzedawanego pod nazwą Audio Catalyst. W tamtym czasie to właśnie enkoder Xinga jako pierwszy zaoferował VBR i 320kbps CBR w plikach mp3. Xing z dzisiejszej perspektywy nie brzmiał może idealnie, ale właśnie VBR i absolutnie nadzwyczajna szybkość enkodowania oraz prosty interfejs AudioGrabbera uczyniły go bodaj najpopularniejszym enkoderem przed erą LAME.
@QkiZMonsteR
@QkiZMonsteR Жыл бұрын
Można się przyczepić do kilku szczegółów przy obawianiu kompresji, ale generalnie jest merytorycznie. Już miałem pisać że zabrakło jeszcze innych kodeków, ale już idę szukać drugiej części.
@albertwisniewski6104
@albertwisniewski6104 3 жыл бұрын
Do usłyszenia👍
@lukask7445
@lukask7445 3 жыл бұрын
Dzisiejszy odcinek niesamowicie hermetyczny. O kasetach albo Bambinie można było pokazać młodszakom w celach edukacyjno-historycznych. To tutaj nadaje się właściwie tylko dla pasjonatów technik kompresji (level expert).
3 жыл бұрын
Czasem bywa mądrzej, czasem sentymentalniej :)
@lukask7445
@lukask7445 3 жыл бұрын
@ A może nowy wątek na kanale Adam Śmiałek; pogrobowa kontynuacja tradycji Radioamatora i krótkofalowca, Radioelektronika, Amatérskégo Radia i Audio-Video HiFi z czasów, kiedy to pismo zajmowało się tematem w ujęciu konstrukcyjnym, a nie użytkowym? TOWARY TECHNICZNE?
3 жыл бұрын
Chętnie, ale wciąż nie mam tyle czasu, ile chciałbym mieć. Mam nadzieję, że to się szybko zmieni.
@marcink4454
@marcink4454 3 жыл бұрын
Kodek MP3 to majstersztyk tamtych i dzisiejszych czasów choć obecnie preferuję FLAC. Obecnie pojemność nośników i ich cena nie są warunkiem ograniczającym jak kiedyś więc można sobie pozwolić na taką rozrzutność. Dlaczego nie MP3? a no właśnie ze względu na presety czy ponowną konwersję z 128 na 320 by plik był bardziej "ściągalny" FLAC jest bezstratny więc przynajmniej w teorii brzmi jak oryginał choć też trafiają się konwersje starszych albumów z MP3 128 na FLAC... To w sumie tyle. Przy prawidłowej kompresji do MP3 192 plik taki niejest odróżnialny od oryginału jeśli ktoś wcześniej nie słuchał go na sprzęcie dobrej kasy i nie jest osłuchany z oryginałem (a np. słyszał go tylko w radiu gdzie pasmo jest 15kHz). Audiofilizm? W sumie to zahacza o religię. Te wszystkie detale, koc na kolumnach czy efekt opadającej mgły to tylko bajki. W praktyce jeśli zna się oryginał i słucha gorszej wersji można odczuć, że coś jest nie tak czegoś brakuje itp. ale nigdy nikt nie będzie wstanie wskazać co dokładnie jest złe w danym nagraniu. .
@mariuszbrynkiewicz7038
@mariuszbrynkiewicz7038 2 жыл бұрын
Mimo pracochłonności nadal mam MP3 - sprzętowe. Jakiś czas temu zderzyliśmy się z brakiem szybkiego internetu. Nawet kontakty w telefonach nie zawsze szybko się wyświetlały. YT, sporyfy i inne ledwo działały. A na muzykę w formacie weve i MP3 o wyższej jakości nadal działały i będą. Osobiście mam kilka płyt z ulubioną muzyką nagrane z plików o przyjemnej jakości cd. Nie mówię o słabych MP3 nagranych jako CD audio. Muzykę o jakości cd aż miło posłuchać. Ale najpierw trzeba zapłacić za plik dobrej jakości. Następnie ściągnąć i nagrać. Żadko mam na to czas.
@piwex69
@piwex69 3 жыл бұрын
Masa roboty, gratulacje! Czy wspomniał Pan lub wspomni w części drugiej o wykorzystaniu kodeków w radiofonii DAB+? Powszechna opinia mówi, że nie warto tego słuchać, bo albo jest 128k, albo 56k i w dodatku mono. Ja czasami słucham DAB+ (Radio Chopin MUX Warszawa) i nie słyszę różnicy na niekorzyść w stosunku do FM, a nawet z łatwością można zauważyć brak szumu, całkowitą ciszę pomiędzy nagraniami.
3 жыл бұрын
Kodeki w DAB+ to po prostu AAC w wersji HE-AAC. 128 kbps będzie brzmiał naprawdę dobrze, choć nie będzie transparentny (dopiero 256 kbps jest absolutnie przezroczysty). Poniżej to już dźwięk "nieprawdziwy". Ale tak naprawdę to i tak jest lepiej niż było, bo do tej pory większość dźwięku leciała po mp2, choć na ostatnim etapie analogowo.
@piwex69
@piwex69 3 жыл бұрын
@Prokurator Generalny Dziura w Dupie Zobacz, spisałem wszystko co odbieram w WAW: Chopin, Czwórka, Dwójka, RDC -> 128k Stereo, Radio Dzieci -> mono 72k, Jedynka, Trójka -> Stereo 112k, PR24, Radio Poland -> 64k mono. Czyli nie tak wesoło, ale nie tak tragicznie jak przedstawiał to techmoan u siebie.
@hades1696
@hades1696 3 жыл бұрын
Btw, pan Pazera to był mega skarb w czasach, kiedy muzyki ściągało się na tony.
@HUW-05039
@HUW-05039 3 жыл бұрын
Szacunek za materiał, przede wszystkim, że widać, że wymagało to czasu dla opracowania i metody i samych testów. Mnie intryguje natomiast jedna rzecz. Wiele mp3 kompresowanych jest CBR 320kbps. A ja "zawsze" korzystam z vbr z maks. bitrate. I "wydaje" mi się że vbr jest lepsze. A jakie jest wasze zdanie? CBR czy vbr i dlaczego?
3 жыл бұрын
VBR jest po prostu bardziej ekonomiczne, ale jakości wyższej nie zapewnia, ponieważ bitrate 320 kbps jest nieprzekraczalne w specyfikacji plików mp3. W prostych muzycznie fragmentach VBR obniża bitrate do zadanego ze względu na utratę danych poziomu.
@danielsobotka679
@danielsobotka679 3 жыл бұрын
Super :)
@staryw7667
@staryw7667 3 жыл бұрын
21:39 Tu najlepszym rozwiązaniem będzie foobar2000, bo má możliwość integracji z lame.exe, więc nie trzeba stosować linii poleceń. Foobar2000 współpracuje też z Nero AAC
@creekalmighty
@creekalmighty 3 жыл бұрын
dobre intro, takie mocno telewizyjne w starym stylu
@b.k.2804
@b.k.2804 3 жыл бұрын
To już naprawdę temat dla technomaniaków. moje archiwizowanie muzyki skończyło sie wraz z erą kaset. Potem juz mi sie nie chcialo
@listener-kv8rr
@listener-kv8rr 3 жыл бұрын
O rany, czuję się tak, jakbym znalazł się w obcym kraju i próbował coś zrozumieć z zupełnie nieznanego języka.
@MajQmajk
@MajQmajk 3 жыл бұрын
Szczerze powiedziawszy najważniejsze aby plik źródłowy był coś wart. Tak jak Pana sample, które są dobrej jakości bronią się nawet przy słabych bitrate. Wiele obecnej muzyki jest już na starcie z wytwórni "spalona", zła / spłaszczona dynamika i inne grzechy obecnych czasów. Tutaj kodek po prostu głupieje i robi jeszcze większą sieczkę, dopiero tutaj pojawiają się mocne artefakty kojarzone z kodekami stratnymi. Przy porządnym dobrze nagranym utworze kodek zadziała poprawnie co widać i słychać na Pana filmie. Pozdrawiam serdecznie!
@przemysawpiorkowski9370
@przemysawpiorkowski9370 3 жыл бұрын
Pracowałem kiedyś w firmie monitorującej media, nagrywaliśmy stacje radiowe 24h/dobę i archiwizowaliśmy to w MP3 mono 32Kbps 22KHz. Robił to kodek Xing który był potwornie szybki w porównaniu do Lame a jakość dawał zbliżoną. Z czasem dyski urosły i procesory przyspieszyły więc przestawilismy się na Lame z presetem "voice".
@piotrqpl
@piotrqpl 3 жыл бұрын
Przemku, super ciekawy temat. Mozesz napisac cos wiecej? Co bylo dalej? Zgaduje, ze chodzi o analize pojawiania sie jakiegos modnego tematu w mediach, czy komentarzy nt. koka-koli - to sam dzwiek nie wystarczy. Dalej sa jakies (zgaduje) rozpoznawacze glosu, ktore robia z dzwieku tekst?
@przemysawpiorkowski9370
@przemysawpiorkowski9370 3 жыл бұрын
@@piotrqpl Nagrywaliśmy radio i telewizję, wyszukiwalismy w nagraniach słowa kluczowe których mieliśmy listę, wycinaliśmy klipy i wrzucaliśmy do folderów z datą, godziną i nazwą stacji, albo na taki portal gdzie można było w wygodny sposób wyszukać nagrania po tagach, datach, stacjach itd. Używaliśmy wspomnianego Cool Edit do audio a do video programu do montażu Magix, wcześniej czegoś innego ale już nie pamiętam nazwy. Tak do końca to ja nie wiem komu i po co szukaliśmy tych haseł, ale można się było czasem domyśleć. Wyszukiwalismy partiom politycznym wszystkie wzmianki na ich temat, szukaliśmy ekspozycji loga Redbull w różnych programach (sportowych głównie ale nie tylko, muzycznych też), to była duża lista słów kluczowych. Czasem chodziło o sprawdzenie jak media zareagowały na jakąś kampanię promocyjną czy reklamową, czasem firmy śledziły co media o nich mówią ze względu na jakąś wpadkę czy aferę, czasem śledziły czy pojawiają się reklamy za które zapłacili. Klientami były głównie agencje pijarowe, reklamowe, czasem osoby prywatne, czasem ktoś chciał obejrzeć przegapiony program, film albo piosenke. Mowimy o czasach kiedy VOD jeszcze nie istniał, a w ogóle to firma zaczęła działać na początku lat 90-tych kiedy nagrywała na VHS i radiomagnetofony, ale ja zacząłem pracować 10 lat pozniej gdy już na komputery nagrywaliśmy.
@przemysawpiorkowski9370
@przemysawpiorkowski9370 3 жыл бұрын
@@piotrqpl Na koniec mojej pracy ok 2011 już pojawiły się mechanizmy do rozpoznawania mowy i automatycznych transkrypcji. Istniały również firmy monitorujące prasę. Miały takie sprytne maszyny skanujące które potrafiły automatycznie zeskanować gazetę, odwracać strony itd., a potem zrobić OCR tego skanu.
@strowger79
@strowger79 3 жыл бұрын
Instytut Monitorowania Mediów?:-)
@przemysawpiorkowski9370
@przemysawpiorkowski9370 3 жыл бұрын
@@strowger79 Mediaskop. :)
@piotrqpl
@piotrqpl 3 жыл бұрын
Świetny materiał! Gratuluje :) "it really whips the llama's ass" ;P
@mlodzin90
@mlodzin90 3 жыл бұрын
Haha :D kzfaq.info/get/bejne/jJh8jLeV2dLQeGg.html
@mariobrother8629
@mariobrother8629 3 жыл бұрын
37:50 Kompresor AAC firmy Nero dał się złapać w pułapkę przeciwfazy. :D
3 жыл бұрын
Brakło pary na stereo :)
@sebastianbort8512
@sebastianbort8512 3 жыл бұрын
O sprzetowych odtwarzaczach mp3 takich jak pokazany na poczatku filmu mozna tez przeczytac na wikipedii: pl.wikipedia.org/wiki/S1_MP3_player Glowny procesor to byl stary dobry Z80 z ulepszeniami, taki jak w 1980 roku w ZX spectrum. W odtwarzaczu pracuje z duzo wieksza czestotiwoscia, pomiedzy 24 a 60mhz. Sam proces dekodowania pliku wykonywal oddzielny uklad.
@romlen_src
@romlen_src 3 жыл бұрын
Wszystko fajnie, tylko w dobie niskich kosztów megabajta jeśli ktoś chce bawić się w archiwizowanie swoich utworów na MP3 to wybrać wysoki bitrate, odpowiedni kodek i jazda! Na przeciętnych słuchawkach na rower to i tak jakość będzie znakomita. Świetny materiał, mnóstwo włożonego wysiłku w jego opracowanie!
3 жыл бұрын
Dziś już się to nie opłaca, ale seria jest o technice minionej, nawet jeśli ma dopiero kilka lat :)
@scurekburek2092
@scurekburek2092 2 жыл бұрын
Kiedyś chciałem mieć 'empetrójkę'. 'Eempeczwórka mnie jakoś nigdy nie bawiła. Na dzisiejsze czasy wskazana jest 'empepiątka'. :D
@JackieAudio
@JackieAudio 3 жыл бұрын
Winamp, łezka w oku się zakręciła...
@djkrzychooo
@djkrzychooo 3 жыл бұрын
Czemu? Ja dalej używam tylko Winampa👍
@norbi7842
@norbi7842 3 жыл бұрын
no i szukanie bajeranckich skórek.
3 жыл бұрын
Winamp i to ten z dwójką na początku, nadal jest moim dyżurnym grajkiem pecetowym :)
@jacentol
@jacentol 3 жыл бұрын
@@djkrzychooo Tak i ja
@pirat1981
@pirat1981 3 жыл бұрын
I te wizualuzacje...
@panDyletant
@panDyletant 3 жыл бұрын
Jestem powrotnym ignorantem dźwiękowym, bo nie znalazłem absolutnie żadnej różnicy między kolejnymi przykładami kompresji... Znaczy, że życie mam przez to lżejsze, bo zadowolę się byle empetrójką 😛
@frytek68
@frytek68 3 жыл бұрын
ja też nie, ale słuchałem przez słuchawki bluetooth, więc po drodze miałem jeszcze jedną kompresję, oprócz youtubowej. tylko pliki różnicowe dają pewne pojęcie. no i uszy już nie te...
@art-remii6473
@art-remii6473 3 жыл бұрын
Więcej takich filmów
@pawejaroszewicz7625
@pawejaroszewicz7625 2 жыл бұрын
cool edit - moje pierwsze nagrania i zabawa z dźwiękiem pozdrawiam
@winogronek1290
@winogronek1290 3 жыл бұрын
Czas za szybko leci skoro MP3 to już muzeum. W sumie obecnie kupno albumu na płycie CD raczej jest już tylko hołdem wobec twórczości artysty. Czarna wielka płyta która wróciła około 2 lata temu jest chyba tylko ciekawostką, aby pochwalić się przed znajomymi że się jest winylowym ekscentrykiem.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 жыл бұрын
Czarna Wielka Płyta to moda, która kiedyś przeminie. Będzie to nawet szybciej, niż niektórzy się spodziewają.
@dabcdebc8054
@dabcdebc8054 3 жыл бұрын
Sprawdź googla. Obecnie w takim USA płyty winylowe wyprzedziły CD jeśli chodzi o sprzedaż. Sam zbieram CD ale większość albumów mam na Spotify. Co do gramofonów...jak się kupi dobry za więcej niż 1000zł aby nie zeszlifowała igła plyty, w miarę porządny wzmacniacz i jakieś dobre stereo kolumny to już z głowy, ale to jakieś 5k PLN trzeba włożyć a płyty drogie. Osobiście chciałbym ale CD jest lepsza bo nie trzeba przesłuchać całej płyty, można wracać do poprzedniego utworu, no ale...ludzie teraz lubują się w analogu i to o to chodzi.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 жыл бұрын
@@dabcdebc8054 W niczym to nie zmienia tego, co napisałem. Na świecie, ogólnie płyt CD sprzedaje się mało, z każdym rokiem sprzedaż spada, i to gwałtownie. Nic w tym dziwnego, że być może sprzedaż płyt winylowych przekroczyła sprzedaż CD. Niemniej, Sprzedaż CD czy winili stanowi margines sprzedawanej muzyki. Jest tak, jak napisałem. To moda. Wiele osób traktuje to jako hobby, puszczając sobie coś od czasu do czasu na winylu, bazując jednak na innej formie odtwarzania dźwięku. Tak mają głównie osoby starsze i w średnim wieku, które w to wszystko ciągnie sentyment za młodymi latami. Dla młodzieży to fanaberia, odkrywają nowe "klimaty", na przykład magię kręcącej się płyty. W każdym przypadku, czy u starych, czy u nowych, można zauważyć jedną rzecz. Mnóstwo z tych osób, po chwili obcowania z tą "super" techniką rezygnuje. Ci co dobrze znają stare płyty to od razu zauważą, że nowe wydania kompletnie nijak się mają do tych starych. Ja, i mnóstwo moich znajomych to przerabialiśmy. Mając już po wielu dobrze dobrany sprzęt do preferencji słuchowych, zdecydowanie lepiej brzmią...CD, niż te nowe "analogowe" wydania. Aby kupować stare wydania, brzmiące staro, to trzeba być naprawdę bogatym melomanem by się w to bawić! Pozostaje pytanie w imię czego? Jak się ma dobry, dobrze dobrany sprzęt, to CD daje nieporównywalnie większą jakość dźwięku. Przecież z jakiś powodów z czarnych płyt zrezygnowano na rzecz CD, prawda? Ja przez ćwierć wieku napatrzyłem się na obracające się płyty i kółka kasety magnetofonowej. Mam i gramofon, mam i magnetofon (nawet kilka). Czasem sobie coś puszczę, czasem coś nagram, ale po doświadczeniach z nowymi wydaniami czarnych płyt, wolę CD, a w sumie inną postać muzyki, bo w sumie przez ostatnie 5 lat kupiłem chyba ze 3 CD. Kolego. Ludzie z jakiś powodów masowo zrezygnowali z czarnych płyt, z jakiś powodów zrezygnowali z CD! Tak samo, z jakiś powodów zrezygnowali z analogowych aparatów foto, kompaktowych aparatów cyfrowych (w ciągu kilku lat spadek sprzedaży o 70%), czy nawet lustrzanek segmentu początkujących i średnio zaawansowanych amatorów (spadek o 40%). Były to powody techniczne i praktyczne. Dziś mamy modę na aparaty analogowe, młodzież robiąca zdjęcia od "urodzenia" smartfonami też kupuje sobie "prawdziwe" aparaty foto, chociażby jakąś "małpkę", ale niestety, większość z tych fotoamatorów z czasem orientuje się, że jednak to nie ta jakość zdjęć, kłopot z technicznymi aspektami, i ogólnie że jednak smartfon to jest to! Z muzyką jest podobnie. Wiele osób zmanipulowanych przez brednie wypisywane/wygadywane, że gramofon czy magnetofon to super jakość, prędzej czy później, a raczej prędzej, orientuje się, że jednak nie jest tak dobrze jak gadano! No nie jest dobrze, i kiedyś też było niedobrze, więc te techniki zapisu/odtwarzania dźwięku, po prostu zostały zastąpione czymś innym. Kilku zapaleńców, melomanów, absolutnie nie zmienią biegu historii w ten sposób, że czarna płyta, magnetofony, zaczną wypierać dzisiejsze popularne formy rozpowszechniania nagrań. Tak samo, kilku zapaleńców nie spowoduje, że fotoamatorzy wrócą do analogowej fotografii, a "smartfonowcy" nie nawrócą się na "normalną" cyfrową fotografię robioną "prawdziwymi" aparatami, czyli "małpkami". Co do "szlifowania" płyt przez igłę. Bez przesady, nawet te gramofony poniżej 1000 zł mają sensowną igłę/wkładkę, w sam raz na te tandetne wydania płyt kosztujących po 70 zł. Jak kogoś stać na prawdziwe analogowe płyty, stare wydania, po 500-1000 zł (i więcej!), to na pewno nie będzie tego słuchał na wkładce za 500 zł! 😃 Nie bardzo rozumiem ostatnie zdanie o słuchaniu płyt CD i winylowych. To znaczy, że co, winylową trzeba całą przesłuchać jak się zaczęło? Ja mam taki gramofon, że mogę sobie w dowolnej chwili posłuchać co zechcę, mogę nawet wrócić do poprzedniego utworu, i nie muszę przy tym słuchać całej płyty! Nawet szybciej mi to działa niż w CD! 😁 A tak na marginesie. USA to nie cały świat, w którym takiej tendencji nie ma. USA to dziwny twór, jeszcze dziwniejsze towarzystwo. Oni nie mają co z pieniędzmi zrobić. W sumie, to wydają wszystko co zarabiają, i to na głupoty. Później skutek tego jest taki, że jak coś w życiu nie "pyknie", to lądują na ulicy i śpią w parku pod namiotem. Wirus ujawnił mocny debilizm tego narodu. Okazało się, że tak, kupują hurtowo najnowsze konsole do gier, najnowsze smartfony, wszystko najdroższe i najlepsze, a 1/3 z nich nie ma nawet najtańszego podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego, a połowa z tej pozostałej części, ubezpieczenie niewystraczające by pokryć koszty leczenia poważniejszej choroby! W domu 500 nowo kupionych winylowych płyt, smartfon za 1000$, a jak wirus zaatakował, to z leczenia pozostał tylko rumianek i zimne okłady na czoło! Takie to jest USA. Następnym takim debilnym krajem to jest chyba Japonia. Następni to są bardzo, bardzo daleko w tyle!
@dabcdebc8054
@dabcdebc8054 3 жыл бұрын
PRL'story OK, nie wiedziałem że da się słuchać poszczególnych utworów osobno i wracać do nich co chwila na gramofonie. Moda czy nie, jest teraz na analoga zapotrzebowanie. No i oprócz tego to z wad jest chyba jeszcze szum płyty, co niby zwolennikom dodaje uroku...hehe. Nie mniej nawet gdybym zaczął tak słuchać i kupował za ~100zł tych lepszych dzisiejszych artystów, to jednak i tak wolę na szybko Spotify. Jeszcze pan zobaczy że wrócą kasety MC i walkmany bo to też analog i można wyjść z tym na miasto, heh..,a sam pamiętam jak to przesłuchiwałem najlepszy utwór na kasecie ciągle i ciągle i już było to aż wytarte i słabo było słychać. I tak samo...szum obracającej się kasety i silniczka. A hipsterzy już zaczynają, już są artyści co nagrywają na kasety. Fotki analogowe...no jest argument...kiedyś każdy miał pełną klatkę i kosztował taki aparat max 300zł a przecież dziś za 50zł a nawet mniej się ją kupi. Jest to na pewno lepsze rozwiązanie niż aparaty natychmiastowe. Polaroidy są tanie. Kultowego nowego miałem okazję kupić na coś powyżej 200zł, ale...wkłady do niego to chyba ~70zł za 7-10 zdjęć. No i podobno tamtejsze zdjęcia po krótkim czasie szybko blakły. Także...lepiej kupić analoga z dobrym szkłem i wywoływać w punkcie, co też tanie nie jest albo samemu zrobić ciemnię. Coś dla typowego hipstera. Co więcej, jeśli chodzi o foto odchodzi się obecnie od lustrzanek na rzecz bezlusterkowców, czyli aparatów z dość dużą matrycą (docelowo dla półprofesjonalistów pełna klatka) i odpowiednie obiektywy. I ludzie to kupują pomimo dostępności niewielkiego GoPro black za jakieś ~1000zł. A jeśli podsumowałbym rozwiązania analogowe i dzisiejsze cyfrowe: Chyba w tym wszystkim chodzi o różnicę analogu i cyfry o ile analog nie został skopiowany z cyfry hehe.
@sawomirsiwek7558
@sawomirsiwek7558 3 жыл бұрын
@@dabcdebc8054 mam pełną klatkę w analogu (kupiony za grosze) tylko wywołanie slajdu (C6) to teraz wyzwanie.
@kubas89
@kubas89 2 жыл бұрын
Dzięki, dużo tu pracy, ale brakuje mi tego co stało za ideą kompresji czyli rozmiaru pliku wynikowego.
2 жыл бұрын
Potrzeba redukcji, najpierw rozmiarów plików na nośnikach, później - transferu. Dziś to już nie jest aż tak ważne, ale w skali globalnej są to ogromne oszczędności i z pewnością pozostaniemy z kompresją na zawsze.
@jacentol
@jacentol 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, zawsze interesował mnie ten temat, od czasu pierwszej wersji kompresora z Fraunhofera, kiedy to kompresowanie w 112 kb/s jednego utworu na moim Cyrix 6x86 trwało 2 godziny.. Ale do rzeczy. Jednej rzeczy w temacie kompresji nie rozumiem. Rozumiem że wycinamy to czego nie słychać ale jeśli byśmy zapisywali tak zmodyfikowaną falę dźwiękową do wav to nic byśmy nie zyskali. Czy trzeba zatem przejść na jakąś inną dziedzinę niż czas, czyli np. na częstotliwość i zapisywać tylko te słupki które zostały po kompresji i dlatego to zajmuje mniej miejsca? Czy może jednak jest tak że fala po odrzuceniu tego co słychać jest mniej skomplikowana i daje się łatwiej kompresować tradycyjnymi metodami kompresji? Mam nadzieję że w miarę jasno się wyraziłem i że mogę liczyć w związku z tym na odpowiedź. Pozdrawiam.
3 жыл бұрын
Wycina się nie same fragmenty dźwięków, a fragmenty danych w pasmach. W MP3 jest podział na blisko 600 osobnych pasm i w tych wąskich fragmentach analizuje się ciągi. Do tego jeszcze zmienia się dokładność zapisu, stosuje do opisu format zmiennoprzecinkowy i na koniec robi "zipa". A przy stereo można szukać wspólnych części. To wszystko do kupy daje oszczędności, a przy okazji też mnóstwo liczenia.
@gorgar6059
@gorgar6059 3 жыл бұрын
W skrócie kompresja mp3 polega na tym, że piosenkę dzieli się na ileś tam tysięcy fragmentów i następnie każdy z tych fragmentów jest przerabiany przy pomocy transformaty Fouriera na wykres częstotliwość/amplituda. Taki pojedynczy wykres zajmuje znacznie mniej danych niż sinusoida trwająca ileś tam milisekund. przy okazji na wykresie częstotliwość/amplituda można wykonać różne psychoudziwnienia, obcina się górę, modyfikuje środkowe częstotliwości itd Ostatecznie w pliku mp3 zapisana jest seria tysięcy albo i lepiej transformat fouriera. Podczas odtwarzania dekoder odczytuje po kolei każdą transformatę i przerabia sią z powrotem na jakąś tam sinusoidę.
@krzysztofmatuszek
@krzysztofmatuszek 3 жыл бұрын
@@gorgar6059 chciałeś chyba powiedzieć, że rozkłada transformatę na bardzo wiele sinusoid - na tony (mody) składowe
@18831924
@18831924 3 жыл бұрын
Uwaga! Geniusz.
@zygmushurlecki7040
@zygmushurlecki7040 3 жыл бұрын
Kiedyś, na przełomie wieków i wczesnych latach 2000 jak nie było jeszcze platform typu youtube itp, bawiliśmy się ze znajomymi w amatorskie radio internetowe. Nadawaliśmy w technologii shoutcast. Nadawaliśmy z serwera jednej uczelni, na którym dzięki uprzejmoście jednego z kolegów(nauczycieli) udało się "wykroić" konto shellowe i nieco miejsca na serwer shoutcast. Podłączaliśmy na zmianę i nadawaliśmy- każdy ze swojego domu. W tamtych czasach łącza były bardzo kiepskie. Nie było mowy o nadawaniu nawet w jakości 128 kbps bo po pierwsze- nie każdy byłby w stanie płynnie odsłuchać stream( np. ktoś, kto łączył się z interneteem sie poprzez modem telefoniczny). To były dość trudne decyzje: czy nadawać bardzo marnej jakości "sterełko" na 32kbps, czy może trochę lepiej brzmiące mono. Czasami się nadawało w 24kbps. I ta ekscytacja jak w momencie piku słuchalności słuchało 5 osób ;)
3 жыл бұрын
Pamiętam jak się cieszyłem z pierwszych stacji radiowych nadających ze świata. Winamp i RealAudio rządziły :)
@zygmushurlecki7040
@zygmushurlecki7040 3 жыл бұрын
@ My właśnie używaliśmy Winampa do nadawania. Było całe bogacwo wtyczek, dzięki któym, prócz samego nadwawania, można było realizować nadawanie na przykład mieć prosty crossfader i pynnie sciszać muzykę by co powiedzieć/zapowiedzieć by potem znów płynie powrócić do utworu itp. Karta Sound Blaster Live robiła też niezłą robotę.
@piotrkaminski3221
@piotrkaminski3221 3 жыл бұрын
Ja na początku XXI w. odkryłem Live365, cóż to była za skarbnica przeróżnych gatunków muzyki... W tragicznej, jak na dzisiejsze standardy, jakości. Ale i tak człowiek się cieszył, że może słuchać w nieskończoność bluesa, country czy klasyków w klimacie bożonarodzeniowym...
@ObywatelMonteChrist0
@ObywatelMonteChrist0 2 жыл бұрын
Powiesz coś o flackach ? Może coś o audiofilskich *.dsd , *.dsf ? Bardzo fajny materjał o mp3-kach.Pozdrawiam.ps. w czym robisz pliki różnicowe ?
2 жыл бұрын
O flackach za dużo nie ma co mówić, to są po prostu oryginały, w związku z czym brzmią jak oryginały. Obróbkę dźwięku (poza koderami) robię w Audition.
@ObywatelMonteChrist0
@ObywatelMonteChrist0 2 жыл бұрын
@ Dziękuje za tak szybką odpowiedź .Wziąłem teraz na warsztat Twoją serię PRZYPADKI ADAMA , bardzo miłe filmy , chociaż u mnie zamiłowanie fotografią zakończyło się na Druhu.
@Radmrus
@Radmrus 3 жыл бұрын
Może to Pana Adama zainteresuje 😎 Podsłuchiwanie różnicy między kanałowej demaskuje dziadostwo, łatwo można sobie oddzielić , wybrać do słuchania to co naprawdę jest dobre. Dobrego radia coraz mniej ... Eter coraz bardziej przypomina dzwiękowy śmnietnik. Moje eksperymenty z różnicą między kanałową na przykładzie legeny kzfaq.info/get/bejne/oNmKd8WcxKe9qn0.html Dziękuje za wspaniałe filmy.
@frytek68
@frytek68 3 жыл бұрын
ja byłem mało wybredny. cd-extractor z lame.dll i byłem i tak wniebowzięty, że w ogóle mogę nosić muzę ze sobą na usbowym paluchu. a teraz jeśli muszę coś skonwertować (zwykle audiobooki do ogg), to robię to w vlc - bo staram się używać jak najmniejszej ilości aplikacji, więc skoro vlc już mam na dysku, to nie chcę nic innego. ale jeszcze naście lat temu, gdy używałem wyłącznie linuxa, to oczywiście kombinowałem z lame, z tym, że dla audiobooków stosowałem preset 'voice' albo 'fm', które de facto oznaczały odpowidnio cbr z bitrate 56 i 112. to w zupełności wystarczało, zwłaszcza, że część audiobooków była zgrana z kaset audio. zwykle konwertowałem skryptem całe foldery plików, przepuszczając je po drodze przez sox - filtr contrast i jakieś tam przycięcie niskich tonów, żeby nie dudniło, bo mniej mi to obciążało uszy. a potem jeszcze wsadowo ciąłem je do 18-minutowych kawałków, bo przy dłuższych telefon miał problemy z przewinięciem wstecz o parę minut (czemu nie 15 albo 20-minutowych? otóż wiązało się to z odległością przystanków tramwajowych ;) ) warto zauważyć, że tak niski bitrate był też potrzebny, bo sporo telefonów czy nawet tanich odtwarzaczy potrafiło dławić się przy dekompresji wyższego bitrate'u (typu extreme) - mimo, że teoretycznie obsługiwały mp3.
@buretehudesi
@buretehudesi 3 жыл бұрын
a ja w 99 wolalem brzminie twinVQ yamahy. mam do dzis sporo muzyki w tym formacie. mp3 ma jakies dziwne metaliczne dzwieki na wysokich tonach dlatego mi nie pasowal. dzis jestem za stary zeby te wysokie tony slyszec.
@radiozelaza
@radiozelaza 3 жыл бұрын
Nero. No wlasnie. Ten program wykorzystywal SBR rowniez dla MP3, tworzac pliki "MP3 pro", dające mega dobrą jakość ale bez specjalnego plugjnu do odtwarzania brzmiace z obciętą czestotliwoscia do 22khz, więc nie korzystałem po pozegnaniu sie z Winampem
3 жыл бұрын
MP3 Pro (oraz VQF) to wielcy przegrani, bo chciwi. Yamaha zresztą zablokowała bitrate do 48kb na kanał, choć standard przewidywał dwukrotnie więcej. Byłby to z pewnością lepszy kodek od MP3 i mógłby zawojować świat.
@radiozelaza
@radiozelaza 3 жыл бұрын
@ no ja dużo stosowałem VQF jak znalazłem ten enkoder Yamahy na płytce dołączonej do Chipa w 1998/99 roku, ale ostatecznie dałem za wygraną, gdyż znajomi, którym kopiowałem moje produkcje w VQF narzekali, że wysokie tony są "papierowe", i faktycznie tak było. MP3 sobie lepiej radziło, choć oczywiście nie w 96kbps, tylko w 128. Cóż, to były czasy, gdy dysk 2,5GB się bardzo szybko zapełniał, więc dla mnie ten o 30% mniejszy plik miał znaczenie.
@szymonpluta3938
@szymonpluta3938 3 жыл бұрын
Chciałbym celem archiwizacji skompresować dźwięk w filmach kodekiem HE-AAC v2. Jaką aplikacje dla systemu Windows byście w tym celu polecili? Chciałbym aby aplikacja pozwalała kolejkować filmy tak aby proces kompresji był wydajny, zależałoby mi też aby program był darmowy. To jak towarzysze... Pomożecie 🤔
3 жыл бұрын
Większe kombajny do robienia filmów mają całe menu do tego. Używam Vegasa i dźwięku AAC, zwykle 192 kbps, choć w tym jednym przypadku użyłem ile fabryka dała (512 kbps).
@szymonpluta3938
@szymonpluta3938 3 жыл бұрын
@ wiem, też używam Vegasa jednak z tego co wiem HE-AAC nie wspiera, poza tym filmów nie da się zakolejkować do konwersji.
3 жыл бұрын
A to prawda. Ale to chyba na jakieś oryginalne potrzeby taka operacja, generalnie AAC HE to kompromis i jak nie trzeba, lepiej unikać. Chyba, że trzeba przechowywać te filmy we własnych zasobach i jest ich dużo, to rozumiem. Na dziś nie pomogę, bo już dawno przestałem używać kodeków systemowych na rzecz związanych z aplikacjami, a apek do takich operacji nie znam.
@mareklimanowski687
@mareklimanowski687 2 жыл бұрын
Pamiętam debiut MP3 i winapma, to była prawdziwa rewolucja.
@SkyrimExplorer
@SkyrimExplorer 2 жыл бұрын
Nadal go mam i używam.
@Zcooger
@Zcooger 3 жыл бұрын
Najlepszy dźwięk z KZfaq zapewnia strumień nr. 251 kodowany w opus. Klikając PPM na odtwarzaczu można zobaczyć statystyki dla nerdów - tam są identyfikatory strumieni a/v. Gdy chcecie ściągać muzykę z YT to będzie najlepszy sposób: youtube-dl.exe -f 251 -x . Jako jedyny zapewnia pasmo przenoszenia 20kHz w porównaniu do drugiego najlepszego ogg 18,5kHz i trzeciego aac 16kHz. Narzędzie KZfaq-DL ma także wersję okienkową.
@krzysztofwaclawski9002
@krzysztofwaclawski9002 3 жыл бұрын
witam, gdzie to mozna sciagnac? Normalnie poleciec to polecenie z poziomu cmd?
@Zcooger
@Zcooger 3 жыл бұрын
@@krzysztofwaclawski9002 Tak, albo ściągnąć YouYube-DL GUI i w zaawansowanych wpisać -f 251 -x
@Zcooger
@Zcooger 3 жыл бұрын
Exe trzeba ściągnąć ale to łatwo znaleźć.
@Zcooger
@Zcooger 3 жыл бұрын
@potatos Dokładnie, dlatego najlepiej presyłać w PCM lub FLAC aby ograniczyć liczbę konwersji do 1. W przypadku pobierania za pomocą YT-DL nie ma żadnej konwersji, program pobiera dokładnie taki sam strumień jak w odtwarzaczu na stronie jest odtwarzany.
@ArtekW124.
@ArtekW124. 3 жыл бұрын
A myślałem że będzie o MP Trójkach :-D
@fiedias
@fiedias 3 жыл бұрын
pamiętam jeszcze był taki kodek Yamaha vqf.
3 жыл бұрын
Będzie w drugiej części.
@creekalmighty
@creekalmighty 2 жыл бұрын
nie korzystam już z mp3, bo jest youtube. dawniej miałem całe albumy pozgrywane, nie mówiąc już o piratach płyt, do których nie miałem dostępu. na przenośne urządzenie pojemności 128 mb zgrywało się składanki w oszczędzanej jakości. dla mnie mp3 było przesiadką z walkmana, więc jakość wcale nie była zła, jak trochę się na tym znało. discmany pominąłem z powodu zacinania się płyt. w razie awarii internetu skorzystałbym ze zwykłych nośników.
@Rupercik85
@Rupercik85 3 жыл бұрын
Czekam na nastepny odcinek
@przemekbundy
@przemekbundy 3 жыл бұрын
obejrzyj wpierw ten. a pozniej czekaj. bo w ten sposob. nic nie obejrzysz.
@Rupercik85
@Rupercik85 3 жыл бұрын
@@przemekbundy obejrzałem
@peternorivotset7365
@peternorivotset7365 3 жыл бұрын
Chciałbym na własnym pliku FLAC porównać wyniki kompresji do MP3 i do AAC - jak zrobić w ffmpeg taki plik różnicowy? Zrobić na jednym pliku invert, potem zsumować?
3 жыл бұрын
Do tego potrzebny jest jakiś edytor audio: audition, audacity itp, najlepiej wielościeżkowy. Układamy oba fragmenty równolegle, jednemu odwracamy fazę (Invert w Audition) i sumujemy całość do stereo. Problem w tym, że a) niektóre kompresory dodają trochę milisekund ciszy na początku, więc dźwięki się nam nie nałożą dokładnie, należy wtedy jeden przesunąć odpowiednio - stąd u mnie ten ostatni fragment do synchronizacji, ale nie jest on konieczny, bo można to zrobić przy jakimś innym charakterystycznym fragmencie, choć będzie trudniej, b) niektóre kompresory zmieniają delikatnie głośność i też to usłyszymy, a będzie fałszować wynik. Stąd u mnie sekunda sinusa 1 kHz, tu już reguluję głośność na ucho do całkowitego wyciszenia tego fragmentu. Nie można tą metodą porównywać brzmienia z dwóch urządzeń (tzn. można dopiero po przegraniu na jedno z dwóch), ponieważ zegary taktujące różnią się zawsze odrobinę i na pewno da to rozjazd, nawet po sekundzie (będzie słychać efekt typu phaser). Dlatego wymyślono złącze do synchronizacji systemów audio.
@staryw7667
@staryw7667 3 жыл бұрын
W audacity jest opcja „Odwróć w pionie”
@peternorivotset7365
@peternorivotset7365 3 жыл бұрын
Rzeczywiście, nawet 50 ms trzeba przesuwać, natomiast różnic głośności w lame i faac nie zaobserwowałem. Szkoda, że nie można tego jakoś zautomatyzować z ffmpeg, klikanie wszystkiego w Audacity jest żmudne i może generować błędy. Z tym założeniem, albo coś robię źle, albo utwór kzfaq.info/get/bejne/gJaheLyd2dGykqc.html (oczywiście nie w wersji z youtube), który nie bardzo nadaje się do słuchania, ale za to wygląda jakby powstał specjalnie do takich testów, daje przy stałym bitrate 320k gorszy rezultat w AAC niż w MP3: i.imgur.com/vRRMoeq.png Czyli, nie wchodząc w szczegóły obu algorytmów, będę sądził, że w AAC zastosowano optymalizacje bardziej agresywne i skuteczne przy "przeciętnej" muzyce, jednak nie jest to za darmo i można wierzyć ludziom, którzy twierdzą, że ich kolekcje "grają gorzej" niż w MP3. Ponieważ nie mogę tego testu przeprowadzić automatycznie z samym ffmpeg, ciężko mi będzie sprawdzić, które z moich plików lepiej trzymać w AAC, a które w MP3 (hipotetycznie, bo miejsca na FLAC mi wystarcza) - natomiast jeśli ktoś stworzy program do kompresji automatycznie badający rezultaty i wybierający lepszy kompresor dla każdego zadanego pliku, to wróżę mu popularność.
3 жыл бұрын
Inna idea przyświecała obu rozwiązaniom, mp3 miało zachowywać oryginał kosztem brudów i uszkodzeń, aac (i wma wcześniej) - brzmieć miło kosztem rozmycia szczegółów. Na dłuższą metę aac mniej męczy, ale niszczy ostrość szczegółów. Oczywiście to wszystko w niskich bitrate, bo w wysokich jeden pies :)
@logosborman
@logosborman 3 жыл бұрын
jak mam odróżnić pliki w youtube gdzie kodek to opus 251
3 жыл бұрын
Po plikach różnicowych.
@arturha1340
@arturha1340 2 жыл бұрын
Polecam do przetestowania jeszcze encoder mp3enc31 na moje uszy stereofonia jest nieco lepsza jak w lame;) w bitrate 128. Jako ciekawostkę można posłuchać odtwarzacz MP3 nad 0.94, ma klimatyczne brzmienie ale wysypuje się na niektórych plikach ;)
@ArcadeFan77
@ArcadeFan77 3 жыл бұрын
Pamiętam charakterystyczne "bulgoty" w niskiej jakości plikach muzycznych .mp3. Bywały pliki podwójnie kompresowane (np. nagrywane z .mp3 na CD, później zgrywane z tego CD i ponownie skompresowane do .mp3). Nie dało się tego słuchać. W Lame używam opcji -m s --preset insane -q 0 wklejonych w nakładce RazorLame.
@tomaszt.8183
@tomaszt.8183 3 жыл бұрын
Może zdarzyłby się kiedyś fragment lub odcinek o equalizerach?
3 жыл бұрын
Pewnie się zdarzy, bo właśnie niedawno otrzymałem jeden w prezencie :)
@tomektomecki9076
@tomektomecki9076 3 жыл бұрын
Wszystko fajnie. Ale prawda jest taka, że jadąc autobusem, na rowerze czy nawet biegnąc ze słuchawkami na uszach, większość ludzi nie dostrzeże żadnej różnicy czy dźwięk jest bez kompresji czy z nią. Ma "lecieć" ulubiona muzyka i tyle.
3 жыл бұрын
A to prawda.
@lukeduke9304
@lukeduke9304 3 жыл бұрын
👍
@kala-re-pah958
@kala-re-pah958 3 жыл бұрын
1:40 potrzeba zrodziła się aby zapisać dźwięk cyfrowy w filmach na potrzeby wczesnych multimediów (CD-ROM, Video CD), oraz na kasetach z użyciem nieruchomej głowicy. Odtwarzacze z pamięcią stałą pojawiały się wtedy jedynie w filmach Sci-Fi.
3 жыл бұрын
A to inne kodeki, mp2 głównie. Empetrójki były projektowane głównie z myślą o samodzielnym funkcjonowaniu (były za ciężkie obliczeniowo do wplatania w filmy). Potem wszystko się zmieniło.
@kala-re-pah958
@kala-re-pah958 3 жыл бұрын
@ to prawda, kolega miał 486 i mógł odtwarzać mp3 tylko w mono bo proc nie wyrabiał. Jednak pierwsze osobiste odtwarzacze mp3 pojawiły się pod koniec lat 90. kiedy to standard już dawno istniał.
@lesiutelefony11
@lesiutelefony11 3 жыл бұрын
Jacy koledzy
@macieksoft
@macieksoft 3 жыл бұрын
1:10 Chyba odwrotnie. Kompresor nie zmienia dźwięków cichych (poniżej parametru threshold, czyli progu), a przycisza dźwięki głośne (powyżej threshold).
3 жыл бұрын
No to już jest kwestia tego, z której strony patrzymy. W środowisku cyfrowym, gdzie mamy nieprzekraczalne 0dB jest jak mówiłem, co zresztą widać na wykresie (dlatego przyjąłem takie tłumaczenie, bo inaczej byłoby nielogicznie). W praktyce wychodzi na jedno.
@ReadGospelOfJohn
@ReadGospelOfJohn 2 жыл бұрын
Apple sraple, a gdzie jest ogg vorbis ? jakoś przeoczyłem ?
2 жыл бұрын
Tak, w drugiej części.
@arturw7682
@arturw7682 3 жыл бұрын
Oprócz kompresji informacji, która jest stratna, jest jeszcze pojęcie zagęszczania informacji, czyli bezstratne usunięcie informacji ndmiarowej. Tak mnie uczono trochę lat temu. Chociaż na codzień używa się tylko określenia "kompresja" nawet w odniesieniu do takich formatów jak .zip gdzie straty być nie może:D
MP3 i koleżanki [TOWARY MODNE 34]
27:53
Adam Śmiałek
Рет қаралды 37 М.
Kasety po przejściach [TOWARY MODNE 32]
29:48
Adam Śmiałek
Рет қаралды 116 М.
ОДИН ДЕНЬ ИЗ ДЕТСТВА❤️ #shorts
00:59
BATEK_OFFICIAL
Рет қаралды 9 МЛН
Looks realistic #tiktok
00:22
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 76 МЛН
Я нашел кто меня пранкует!
00:51
Аришнев
Рет қаралды 4,1 МЛН
MP3 - Odc.26 [Reduktor Szumu]
14:44
ReduktorSzumu
Рет қаралды 63 М.
NA CZYM NAJLEPIEJ SŁUCHA SIĘ MUZYKI?
13:09
KomputronikTV
Рет қаралды 11 М.
Radiostacje Numeryczne - Co o nich wiemy?
6:01
graciarnia
Рет қаралды 10 М.
Smiena - aparat z księgi Guinnessa [TOWARY MODNE 22]
14:02
Adam Śmiałek
Рет қаралды 117 М.
Skąd się wzięła masa w elektronice?
16:43
Piotr Górecki
Рет қаралды 137 М.
Polskie mikrofony [TOWARY MODNE 99]
27:08
Adam Śmiałek
Рет қаралды 59 М.
Przechwytuję zdjęcia z kosmosu
9:56
SciFun
Рет қаралды 497 М.
Jak działa lampa elektronowa? [TOWARY MODNE 36]
14:04
Adam Śmiałek
Рет қаралды 55 М.
Czy usłyszysz różnicę? MP3 vs. WAV
14:16
Live Act
Рет қаралды 48 М.
Nokia 3310 i jej fenomen [TOWARY MODNE 23]
14:39
Adam Śmiałek
Рет қаралды 139 М.
ОДИН ДЕНЬ ИЗ ДЕТСТВА❤️ #shorts
00:59
BATEK_OFFICIAL
Рет қаралды 9 МЛН