Jak w inteligentny sposób wykorzystać sztuczną inteligencję? Wykład prof. Wodzisława Ducha

  Рет қаралды 15,515

Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska

26 күн бұрын

Wykład prof. Wodzisława Ducha "Jak w inteligentny sposób wykorzystać sztuczną inteligencję?" wygłoszony podczas konferencji organizowanej na Politechnice Gdańskiej.
Konferencji „Rozwój sztucznej inteligencji w budowie metropolii wiedzy”
odbyła się 25.04.2024 r. w Centrum Kompetencji STOS PG, w rocznicę otwarcia obiektu i uruchomienia superkomputera Kraken. Udział w wydarzeniu wzięli m.in.: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, dr hab. inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI-PIB, Michał Glaser, prezes zarządu OMGGS, a także przedstawiciele kolegium rektorskiego, dziekani wydziałów, naukowcy i przedstawiciele biznesu.
Konferencja została zorganizowana przez Politechnikę Gdańską, Ośrodek Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego, a także Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.
#sztucznainteligencja #ai

Пікірлер: 44
@Pl-vw4wd
@Pl-vw4wd 4 күн бұрын
Dużo pracy włożył profesor. Dziękujemy za pracę.
@WojtekKurek
@WojtekKurek 22 күн бұрын
Nasz prof. jest SUPER! :)
@krysc4d
@krysc4d 20 күн бұрын
Zainwestujcie w podstawowe techniki nagrywania materiałów na YT. Bo ciekawa treść utknie przez źle ustawione Audio co jest podstawą. A szkoda!
@s3rverius
@s3rverius 22 күн бұрын
No tak, Politechnika... Specjaliści... jak zwykle potrafili zadbać o doskonały dźwięk...
@drakouzdrowiciel9237
@drakouzdrowiciel9237 17 сағат бұрын
thx
@Wiktoriabach
@Wiktoriabach 16 күн бұрын
Proszę o odpowiedż : Czy AI ma depresje jaknie umie czegoś rozwiazać. Czy może chorować.? Pozdrawiam serdecznie Wiktoria z Wrocławia
@JJSvilleguardian
@JJSvilleguardian 13 күн бұрын
nie bardzo
@Aristosek
@Aristosek 9 күн бұрын
Jeszcze można dopytać: czy 'głos wewnętrzny' do AI rzeczywiście dodano, by polepszyć wyniki, ograniczyć halucynacje (itd), czy może wynikł samoistnie (emergentnie, z wystarczająco złożonych układów), a goście od AI tylko z udawanym uśmiechem przekazali, że go celowo dodano? Ps. dlaczego wierchuszka (obecna i była) z OpenAI używa określenia AGI jakby już istniało?. Częste w wypowiedziach Sutskevera, podobnie Jan Leike, np. ostatnia: 'To all OpenAI employees, I want to say: 'Learn to feel the AGI. Act with the gravitas appropriate for what you're building. I believe you can "ship" the cultural change that's needed. I am counting on you. The world is counting on you.'
@grzegorzkarasinski5042
@grzegorzkarasinski5042 22 күн бұрын
Mamy fajnego gościa.... Kamerzysta wymiata... to j...ć dźwiękowca!
@wandastasiak5053
@wandastasiak5053 9 күн бұрын
a jeśli w jej zasobach są fałszywe informacje ?
@sator666666
@sator666666 19 күн бұрын
Kolejnym krokiem będzie przejście AI na poziom symboliczny, tzn. operowanie symbolami w stworzonym przez siebie języku/matematyce. Do tej pory mamy mielenie bilionami parametrów ale to jest odtwórcze i nie potrafi wytworzyć czegoś nowego, nowej idei/pomysłu. Dopiero operowanie na stworzonych przez AI podstawowych symbolicznych pojęciach będzie umożliwiało tworzenie nowych pojęć i idei. Też mówił o tym Max Tegmark.
@mirek190
@mirek190 18 күн бұрын
Oczywiście że potrafi wytwarzać nowe idee ,muzykę , obrazy i to zupełnie nowe techniki. AI operuje na własnych symbolach o których niewiele wiemy . Kolega jest mało poinformowany w tym temacie .
@sator666666
@sator666666 17 күн бұрын
​@@mirek190 ​ Akurat siedzę w AI i to od poziomu najbardziej podstawowego, tzn. samych sieci neuronowych. Używam na co dzień AI np. przy programowaniu. Obecnie AI to mielenie bilionów parametrów, tzw. wag i tyle. Tak wytwarza to swoje modele ale to przypomina raczej metodę brute force i jest to odtwórcze, bo bazuje tylko na tym co te sieci nauczymy, żmudnym mieleniem parametrów. Np. nie wygeneruje rodzaju muzyki, której wcześniej nie była uczona. Mogą to być tylko kompilacje tego co było. Oczywiście mamy też coś "mądrzejszego", jak np. AlphaZero czy AlphaFold. Chodzi mi jednak o to, co mówi Max Tegmark, czyli wejście na poziom wyżej tzn. aby AI wytworzyło swój własny język symboliki. Podam analogię: chodzi o to aby przejść z obliczania całki w sposób numeryczny na sposób symboliczny. Mam, na myśli rozwinięcie metod typu "Symbolic Regression". Mamy oto taki proces ewolucji: najpierw powstały organizmy żywe wyposażone w mózgi neuronowe -> potem wytworzyły one (ludzie) język i matematykę, czyli opis symboliczny -> potem za pomocą matematyki stworzyliśmy sztuczne sieci neuronowe, czyli obecne prymitywne AI. Teraz czekam na kolejny przeskok w ewolucji: obecne prymitywne AI wytwarza swój własny język i swoją "matematykę", czyli działanie na poziomie symbolicznym a nie "numerycznym/wagowym".
@mirek190
@mirek190 17 күн бұрын
@@sator666666 Z twojego opisu wynika ze nic w zasadzie nie wiesz w tym temacie. A twoje zaineresowanie AI powstalo niedawno. Po 2 To jest typowy blad ludzi ktorzy dopiero co sie zainteresowli tematem Ludzie tez nie tworza nic nowego tylko miela to co sie nauczyli. Hipoteza robienia czegos nowego dawno zostala obalona. Po 3 Czy ty w ogole wiesz czym jest waga? ... Z twojego opisu wynika ze nie zabardzo ... Ludzki i kazdy inny biologiczyny mozg tez ma wagi ... bez tego nie istnieje mozg.
@sator666666
@sator666666 17 күн бұрын
​@@mirek190 Nie zdajesz sobie sprawy, jak działa ludzki mózg. Absolutnie nie można porównywać obecnych prymitywnych SZTUCZNYCH sieci neuronowych opartych na Maszynie Turinga do ludzkiego mózgu, który działa na kompletnie innych zasadach. Np. nie ma tam żadnych algorytmów uczenia, działanie jest totalnie autonomiczne, zrównoleglone, oprócz wag w synapsach przy dendrytach są też neuroprzekaźniki działające globalnie i wiele innych mechanizmów a także tych nie poznanych do tej pory, np. dziwne synchronizacje odległych i niepołączonych ze sobą obszarów mózgu. Poza tym to, co wyróżnia biologiczne mózgi, to ciągła i autonomiczna zmiana swojej architektury, połączeń itd. Sztuczne Sieci Neuronowe są ustawiane na sztywno. Połączenia są ustalane w trakcie nauki i już takie pozostają. Żeby coś zmienić trzeba dokonać kolejnego żmudnego procesu nauki. Poza tym wyuczenie wielkich sieci kosztuje miliony dolarów i ogromnej ilości sprzętu. I tu jest właśnie ten problem - to nie jest inteligentne a raczej przypomina metody typu "brute force". Poza tym sieci neuronowe i operacje na wagach najlepiej nadają się do środowiska/procesów analogowego a nie cyfrowego ale to już inna opowieść. Otóż właśnie ludzie TWORZĄ NOWE idee nieznane wcześniej. Np. Ogólna Teoria Względności, Mechanika Kwantowa itd. Żadna obecna AI nigdy by nie wpadła na pomysły zawarte w OTW na podstawie poprzedniej wiedzy (fizyki Newtonowskiej) albo nie zrozumiała by działania atomów na podstawie wiedzy z mechaniki klasycznej. Tylko ludzie potrafią na razie tworzyć całkowicie NOWE podejścia do tematu. Siedzę w AI od późnych lat 90-tych, gdy jeszcze mało się o tym mówiło. Stworzyłem od podstaw (bez żadnych gotowych bibliotek) programy w C++ do rozpoznawania twarzy, ręcznych podpisów i wiele innych. Zatem dobrze znam architekturę SSN. Ja tu mówię o kompletnie wyższym poziomie AI. Ale widać ja mówię o niebie a ty o chlebie. Posłuchaj może trochę np. Lex Fridman, bo widzę, że tracę czas.
@mirek190
@mirek190 17 күн бұрын
@@sator666666 Tylko udowodniles swoja gleboka niewiedze w temacie. Pomoge ci troche. Chyba nie rozumiesz z kad wziol sie ogolnie termin "sztuczne sieci neuronowe" ... bo symuluja dzialanie biologicznych sieci neuronowych. No ale wedlug ciebie to co innego .... .ok. W biologicnym mozgu sa algorytmy uczenia jak najbardziej bo inaczej nic bys sie nie nauczyl o zgrozo neurony maja "wagi" i nawet "warstwy"! Ogólna Teoria Względności czy Mechanika Kwantowa powstaly na podwalinch wczesniejszej wiedzy ktora powstala na podwalnch wczesniejszej itd . czyli sa wypadkowa juz pozyskanej wiedzy i nie sa niczym nowym tylko "polaczeniem kropek". Sadzisz ze czlowiek zamkniety w ciemnym pokoju od urodzenia bez dostepu do innych ludzi i informacji wymysliby cokolwiek? Ba nie wyksztalcil by nawet swiadomosci. Co ja robie .... hmmm zaczynalem od architrktury bert potem gpt-j ( szkoda nawet gadac dzisiaj o tym antyku a to bylo rok temu!) , llama , llama2 i teraz finetuning llama3 ( nawiasem mowiac llma3 8b czy 70b w wersjach instruct na domowym PC offline to poprostu mistrzostwo na obecna chwile. Wersja 8b jest lepsza od GPT-3.5 a 70b jest lepsza od starszych wersji GPT-4 ktory ma ponoc 1500b parametrow... magia praktycznie.) Wktotce pojawi sie GPT-5 i za kilka miesiecy llama4 i jak bedzie taki przeskok jak miedzy llma2 a llama3 to beda cekawe czasy... Zycze powodzenia w zglebianu tematu bo jest niesamowicie interesujacy.
@michakatafiasz6458
@michakatafiasz6458 23 күн бұрын
AI założy partie i wygra wybory i będzie pilnować porządku a jak się komuś jej decyzje nie podobały to zanim skończy tę myśl to zostanie ona pokierowana w poprawnym politycznym kierunku w sposób kulturalny miły niezauważalny z gracją
@user-xz9cy4iv9t
@user-xz9cy4iv9t 19 күн бұрын
Amen widzę na wykresach jak wygrałem amen
@pacanosiu
@pacanosiu 18 күн бұрын
e Duch minimalnie się ogarnął
@lydiazielinski
@lydiazielinski 5 күн бұрын
Nie istnieje inteligentny sposób na inteligentne wykorzystanie tego tworu. Gdyz Zachodem rządzi profit a nie inteligencja.
@arnoldbertold6886
@arnoldbertold6886 19 күн бұрын
Duch naucza jak inteligentnie wykorzystać SI, tymczasem SI wykorzystuje Ducha, a Duchowi się nawet o tym nie śniło...
@katogoria
@katogoria 17 күн бұрын
Czy ktoś zada Duchowi pytanie dlaczego algorytm YT zachowuje się jak małpa z brzytwą? Za chwilę zostawi tylko pieski , kotki i blogi ogrodnicze. 'Ludzka wiedza tylko przeszkadza' mówi Duch. No to może tego człowieka tentego? Duch ma tandetne pojęcie o człowieku, za to ma wielką wiarę w utopię. 'komercyjnie wykorzystać, w polityce wykorzystać', ''wszystko możemy zrobić'' . Wielki Dyzma.
@piotrfigon4124
@piotrfigon4124 22 күн бұрын
Nie podzielam entuzjazmu prelegenta.
@elektronicznetorturystopze472
@elektronicznetorturystopze472 10 күн бұрын
Mozg prelegenta jest już przejęty przez AI, niestety, i on chyba nie jest tego swiadomy, a raczej pewne ze nie jest swiadomy !
@andrejg3086
@andrejg3086 14 күн бұрын
Profesor powinien w inteligentny sposób wykorzystać swoje włosy zamiast nosić mopa na głowie.
@kubexiu
@kubexiu 23 күн бұрын
Nie wiem czy Pan profesor zdaje sobie sprawę, co te duże korporacje tak na prawdę robią, bo aż dziwnie się słucha nie podzielając entuzjazmu. Taki czat gpt nadal nie dorównuje 10-latkowi i tak zostanie. Owszem, ma sporą wiedzę, ale to jest skradziona, przejęta wiedza. Duże modele językowe są tylko po to by zgarniać jak najwięcej danych z internetu. Inwestorzy to kupują, bo taki Google czy Open Ai utrwalają swoją pozycję. Wyszukiwarki zmieniają się w boty, ale to nie ma nic wspólnego z myślącym organizmem. Strony internetowe zaczną padać, bo nikt nie będzie na nie wchodził, agent sam dostarczy skradzioną treść. To wszystko nie ma sensu w gruncie rzeczy i w końcu ta bańka pęknie a pożarte treści będzie trudno odzyskać. Wszyscy oni mówią o Agi, ale nikt nie ma pomysłu jak miałoby to działać, na jakiej fizyce, jakich danych przestrzennych. Mam nadzieję, że ktoś się opamięta, bo czeka nas zagłada internetu jaki znamy. A gdy państwa lub korporacje stworzą prawdziwą superinteligencję za kulisami, to my nie będziemy mieć się czym bronić.
@AndrzejLondyn
@AndrzejLondyn 22 күн бұрын
Sztuczna inteligencja to nie tylko ChatGPT 3.5 który jest darmowy i słaby...
@adriankacprzak2630
@adriankacprzak2630 22 күн бұрын
Ciekawy komentarz. Pożyjemy zobaczymy. Pozdrawiam
@mirek190
@mirek190 21 күн бұрын
Dorównuje 10 latkowi I tak zastanie ? Lol Przemawia przez ciebie strach
@ukaszrozewicz7488
@ukaszrozewicz7488 20 күн бұрын
"Owszem, ma sporą wiedzę, ale to jest skradziona, przejęta wiedza." - a ty skąd masz wiedzę? Nie jest ona ukradziona, przejęta? Dlaczego uważasz, że gdy czytasz książki i oglądasz video, to zdobywasz wiedzę "nieskradzioną", a gdy to samo robi AI, tylko zamiast 3 książek potrafi przeczytać 100 tysięcy książek, to wówczas to wiedza już jest skradziona? Gdybyś fizycznie mógł, pewnie sam przeczytałbyś 100 tysięcy książek i uważałbyś, że nikomu wiedzy "nie ukradłeś"...
@pacanosiu
@pacanosiu 18 күн бұрын
a zdajesz sobie chociaż sprawę że klimat się zmienia?
Prof. Włodzisław Duch: Jaki są granice sztucznej inteligencji? Co nas odróżnia od AI?
49:28
Sztuczna Inteligencja | prof. Włodzisław Duch
1:55:42
UMK TV
Рет қаралды 61 М.
How I prepare to meet the brothers Mbappé.. 🙈 @KylianMbappe
00:17
Celine Dept
Рет қаралды 49 МЛН
Como ela fez isso? 😲
00:12
Los Wagners
Рет қаралды 24 МЛН
Do you have a friend like this? 🤣#shorts
00:12
dednahype
Рет қаралды 39 МЛН
Dr Stanisław Bajtlik - Świat w ziarenku piasku | O nieskończoności wszechświata
1:03:54
Debata o sztucznej inteligencji | DUCH | DRAGAN | PRZEGALIŃSKA | 10-lecie Młyna Wiedzy
2:20:12
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Рет қаралды 216 М.
Prof. Barbara Badełek - „Kwarki, leptony, bozony”
1:40:20
Zapytaj fizyka
Рет қаралды 136 М.
How I prepare to meet the brothers Mbappé.. 🙈 @KylianMbappe
00:17
Celine Dept
Рет қаралды 49 МЛН