Religia - czy superkomputer przewidzi sekularyzację społeczeństw? | prof. Konrad Talmont-Kamiński

  Рет қаралды 128,296

Radio Naukowe

Radio Naukowe

2 жыл бұрын

👉 Zostań Patronem: patronite.pl/radionaukowe
👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radionaukowe
🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radionaukowe
🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
🌐 Strona: radionaukowe.pl
👍 Facebook: / radionaukowe
📷 Instagram: / radionaukowe
❌ Twitter: / radionaukowe
🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
Pomyślelibyście, że poziom religijności społeczeństw może przewidywać superkomputer? A takie rzeczy dzieją się na Uniwersytecie w Białymstoku.
Po kolei. Teorie sekularyzacji zakładają, że proces ten dzieje się w pewnym tempie, przy istnieniu konkretnych warunków. Badacze uważają, że wpływ na religijność ma niepokój, niepewność - te mają wzmacniać zachowania i przekonania religijne. - I teraz, jest założenie, że szereg nowoczesnych społeczeństw stało się wystarczająco bezpieczne w sposób trwały, więc praktyki religijne nie są przekazywane z pokolenia na pokolenie - mówi w Radiu Naukowym prof. Konrad Talmont-Kamiński z Uniwersytetu w Białymstoku, kierownik Zakładu Socjologii Poznawczej.
Innym ważnym czynnikiem religiotwórczym ma być jej funkcja tworzenia wspólnot. - W tym sensie religia byłaby czymś przystosowawczym w pewnym momencie rozwoju ludzkości. Z czasem jednak instytucje świeckie zapewniają wysoki poziom współpracy, co powoduje, że niepokój w społeczeństwie opada, a zatem opada religijność… ale już istnieją świeckie instytucje, więc poziom współpracy i zdolności stawiania czoła różnym problemom się nie zmniejszają. W efekcie to pozwala na bezwładny opad religijności - wyjaśnia naukowiec.
Tak mówi teoria. Czy to myślenie poprawne? To właśnie prof. Talmont-Kamiński wraz ze współpracownikami chce sprawdzić w projekcie, którego jest kierownikiem. „Religia, Ideologia, Prospołeczność: Symulowanie Sekularyzacji Społeczeństw” to przykład nowoczesnych metod w naukach społecznych wykorzystujący zaawansowane modelowanie komputerowe. Zespół prof. Talmonta-Kamińskiego korzysta z obliczeń superkomputera Thor. - W sposób formalny wprowadzamy pewne założenia do modelu społeczeństwa i „puszczamy go” [w czasie - przyp. RN] . Sprawdzamy czy przy tych założeniach społeczeństwa zachowują się zgodnie z teorią - tłumaczy naukowiec.
W podcaście dużo rozmawiamy o metodach naukowych (jest m.in. o krowie jako obiekcie sferycznym), jak można wpisać do modelu różnorodne zachowania religijne, dlaczego są takie różnice w poziomie religijności między różnymi krajami (Polska a Czechy), czy sekularyzacja jest trendem nieuniknionym. Pada także pytanie, czy w przyszłości będzie miejsce na pojawienie się nowej, wielkiej religii: z nowym Mesjaszem i nową nadzieją. Polecam bardzo!
💛 Jeśli podobał Wam się ten podcast możecie mnie wesprzeć na patronite.pl/radionaukowe. Wsparcie pozwala Radiu Naukowemu stale się rozwijać, podróżować po kraju, coraz lepiej popularyzować naukę. Dzięki! 💛
POLECAMY INNE MATERIAŁY:
• Radio Naukowe - Wszyst...
• Fizyka
• Biologia
• Astronomia
• Psychologia
• Zwierzęta
• Religia
• Historia
• Historia życia
• Geografia
• Technologia
• Człowiek
• Kultura
• Medycyna
• Archeologia
🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #KonradTalmont-Kamiński 🎬

Пікірлер: 752
@jozefstaszkiewicz8959
@jozefstaszkiewicz8959 Жыл бұрын
Aktywnie zajmuję się duchowością człowieka. I muszę zaznaczyć, że religia, religijność a duchowość to są dwa różne i nie przystające zupełnie do siebie światy. Bo duchowość jest czymś indywidualnie praktykowanym i nie potrzebuje ani guru, ani kleru, ani jakichkolwiek instytucji czy to religijnych czy to organizacyjnych. Ale wspólny mianownik jak najbardziej ... mamy. A nasze poglądy się ciągle ścierają i w przeciwieństwie do instytucji kościelnych podlegają powszechnej dyskusji. Taka religijność oparta na wolności przez duże "W". Tak więc macie Państwo obraz nowej duchowości z pierwszej ręki : ) Rdzenni Indianie Ameryki posiadali podobną do naszej duchowość. U nich także duchowość nie miała wiele wspólnego z religią. Niestety ale ta piękna kultura została brutalnie zniszczona. I była niszczona dosłownie z Biblią w ręku. I opieramy się raczej na poznawaniu, na wiedzy opierając się często metodami naukowymi poznawania rzeczywistości taką jaka ona faktycznie jest. To jest powiedzmy sobie współczesny fenomen. I niesłusznie wrzuca się nas do wspólnego worka New Age, które nie opiera się na naukowym podejściu poznawczym. W tym kierunku to idzie. A New Age to taka przyklejana etykietka przez tych którzy nie do końca zdają sobie sprawę co się tak naprawdę staje.Prawdziwa duchowość to na co dzień przejawiana postawa, a nie jakaś religijność od święta. No i duchowość obywa się bez rytuałów. Ale duchowość to także wolność od politycznej propagandy. Coś pięknego.
@lovearth2896
@lovearth2896 Жыл бұрын
Pięknie. Dziękuję Ci. Widzę nareszcie, że mamy szansę rozgraniczyć te dwa pojęcia. Prawda, przez duże "P" i religia, przez małe "r". 😉 Bóg zapewne preferuje "P" bardziej niż "r". Ale spokojnie. Czas Przebudzenia jest bliski.
@floslavandulae4026
@floslavandulae4026 Жыл бұрын
Wspaniały komentarz! Tego mi właśnie brakowało w tej dyskusji.
@tomaszbeben6951
@tomaszbeben6951 11 ай бұрын
Profil Radia Naukowego działa zobowiązująco. Miło się czyta komentarze merytoryczne i niezbyt agresywne, których jest tutaj najwięcej. I do tego jakaś część spośród nich cennie uzupełnia podcast. Fajnie 🤝
@mariarejman3352
@mariarejman3352 Жыл бұрын
Cieszy fakt że są w Polsce profesorowie którzy jasno, prosto, merytorycznie, .... potrafią mówić , prezentować ,odpowiadać na pytania .... Jest to dobro rzadkie.
@lorbas6151
@lorbas6151 Жыл бұрын
Wolałbym żeby najpierw upadł w Europie islam, a potem chrześcijaństwo. Ale obawiam się, że może być odwrotnie. Boję się, że islam jako religia totalitarna może w ogóle nie upaść i to jest horror.😥
@StrofaKata
@StrofaKata Жыл бұрын
Muzułmanie w Europie w większości w trzecim pokoleniu są już ateistami. Poza tym niby w jaki sposób islam miałby się rozwinąć?
@lorbas6151
@lorbas6151 Жыл бұрын
@@StrofaKata Boję się, że muzułmanie mogą masowo napływać z krajów arabskich i Afryki do Europy z misją wytrzebienia ateizmu i chrześcijaństwa w Europie. Będzie to oczywiście proces długoterminowy, ale ponoć ich Allach jest cierpliwy. Chrześcijaństwo nie jest tak bardzo zaborcze jak islam, więc uważam, że mogłoby istnieć w formie szczątkowej. A przede wszystkim powinny zostać zachowane piękne zabytkowe świątynie, zwłaszcza te katolickie jako obiekty muzealne. Ale dla totalitarnego islamu nie ma miejsca na tej planecie.
@gosiaszulc3141
@gosiaszulc3141 2 жыл бұрын
Od pewnego czasu SŁUCHAM Z DUŻĄ PRZYJEMNOŚCIĄ RADIA NAUKOWEGO .... Ps : dużo to wnosi do mojej codzienności DZIĘKUJĘ ZA WSPANIAŁE AUDYCJE...
@arikcarter9209
@arikcarter9209 Жыл бұрын
Poziom zadawanych pytań jest wspaniały. Pani Karolino życzę wszystkiego co dobre.
@imienazwisko9244
@imienazwisko9244 6 ай бұрын
Poziom nie jest wspaniały, tylko nędzny. Zaczynając od debilnego tytułu. Bo pytanie nie może brzmieć "czy religia przetrwa w Europie", tylko "czy Europa przetrwa bez religii". Pierwszym skutkiem sekularyzacji jest natychmiastowe wymieranie porażonej nią populacji. Po prostu jesteśmy na etapie wymierania nieprzystosowanych narodów.
@elzbietaziabkowska5365
@elzbietaziabkowska5365 Жыл бұрын
A więc tak. Aby nie było,że jakaś tam chce zaprzeczyć, czy stawiać czoło profesorowi. Skończyłam kierunek religii przy KUL-u. Byłam baaardzo religijna, pracowałam jako katechetka. Na przestrzeni lat zrozumiałam co jest co. Oczywiście każdy ma swoją prawdę, bo każdy jest na innym poziomie świadomości. Bardzo lubię szperać to w książkach, w Biblii, czy w internecie na tematy religijne, które były, i w sumie są moim zainteresowaniem, ale fanatyczką nie jestem.Nieraz czytając inne książki można wychwycić jakieś ciekawostki. I coś takiego to ja sobie łączę, spajam i analizuję co z czym mi pasuje. Tu i tam pojawiają się potwierdzenia, coraz więcej puzzli układa się odsłaniając obraz. I właśnie,że " z tych teorii nie wynika to co myślimy,że wynika". Religia dla mnie nie jest naturalna. To co mówił Jezus, a mogło być ich kilku, nie łączy się z religią Kościoła, który wprowadził wiele nieprawdy i własne rytuały niejednokrotnie opierające się na czarnej magii. Może dlatego angielscy metodyści mówią,że " papież jest wcieleniem szatana", a "katolicyzm to szkarłatne uwstecznienie Babilonu". Rządzący światem wprowadzili religie i nie dlatego, by nas spoić - bo to tak pro forma, ale dlatego by nas dzielić, a wszystko dla negatywnej energii, którą się żywią.. Ile ludzi zginęło w czasie inkwizycji? W samej Ameryce Pd. więcej niż w czasie II wojny św. I to wszystko w imię Boga. A ja zapytam jakiego? Bo tu wcale nie chodzi o Stwórcę Wszechrzeczy, Źródło, ale o szatana, który podszywa się pod wiele istot i ma wiele imion. Między innymi to on ogłosił się bogiem, o czym wspomina Jezus. No i nasuwa się pytanie. Do kogo kierowana jest Biblia, jeżeli tak dużo argumentów przemawia za tym, że właśnie do szatana. J. Paweł II powiedział "czytajcie Biblię, a prawda was wyzwoli". Czy nie wymowne słowa? Przecież bóg Jahwe, który sprowadził potop jest odpowiednikiem boga Enlila i Aschura Mazdy. W dodatku nie jest on bogiem, ale panem, którego Izraelici byli własnością , niewolnikami. Naród wybrany, ale przez kogo? Może i geny mają wiele do tego, czy ludzie są religijni, czy nie, ale ogólnie Izraelici, Chazarowie to szeroko pojęte hybrydy. Jezus im mówi "waszym ojcem jest diabeł" i "biada wam wężowe plemię". Czy to czegoś nie tłumaczy? To Kościół i nie tylko zamknął nam drogę do wiedzy i wcale nie posiadamy naturalnego widzenia, no może w 3d, ale świat wygląda inaczej. Inaczej widzi dziecko, któremu po chrzcie nie zamknęło się jeszcze trzecie oko, inaczej widzą ci, którzy przeżyli śmierć kliniczną, po której to oko często im się otwiera. I nie są to jakieś paranormalne rzeczy, tylko po prostu my jesteśmy zblokowani przez istoty zarządzające całą Satanią. Nawet kot widzi duchy i potrafi się porozumiewać telepatycznie. A myśmy to zatracili, bo nałożono nam blokady. Cykl reinkarnacji wprowadzono, by istoty po odstąpieniu od Stwórcy mogły przeżyć i miały się czym żywić., bo przecież żywią się ludzką energią, a ta nazywa się "lusz". I to one przechwytują ludzkie dusze i wysyłają powtórnie na Ziemię pod byle pretekstem, bo np. podpisaliśmy jakieś kontrakty, o których nawet nic nie wiemy. Tu wchodzi w grę przebiegłość szatana. A na czym ma polegać nowa forma religijności? Na jawnej wierze w szatana? Mówi Pani,że w USA wojny nie było od wojny secesyjnej, ale to głównie USA uzależnia wszystkie państwa od siebie i prowadzi wszędzie wojny, tylko nie u siebie. B.Obama otrzymał nagrodę pokoju, a przeprowadził najwięcej wojen! Wracając do USA - od 1913 r to państwo jest zależne od Chazarów, Żydów i to oni tam rządzą, a nad nimi jeszcze ktoś. Dziwi mnie,że popieracie superkomputer. Ja stawiam na ludzką inteligencję, nie popieram sztucznej. To jest tak zwana "Wielka Nierządnica" i to za jej sprawą mamy stać się biorobotami. To ten komputer ma nami sterować. Czy tego chcecie? K. Schwab wspominał o superkomputerze, polskojęzyczni politycy z Polski też. Mnie ciekawi, czy to dotyczy tak zwanego "zimnego komputerka" znajdującego się pod Rzymem - powiedzenie " wszystkie drogi prowadzą do Rzymu", czy też o to, co znajduje się na Księżycu. Zgodzę się,że możliwości nauki są ograniczone. Czego nie ogarnia się rozumem to się odrzuca, jednak postrzeganie rozumem jest bardzo śladowe i prymitywne. Są rzeczy, sytuacje, istoty, technologie, których mózg nie ogarnia, a jednak są, a wiele jest przed nami ukrytych. Co do pogody... już od dawna jest manipulowana. Wspominał o tym Z. Brzeziński - ten mason. Czy to nie widać? Nawet w Chile protestowano przeciw manipulacji pogodą. W obecnych czasach robi się wszystko przeciw ludzkości. Już nie będę pisać co i dlaczego. Myślę,że wiele osób się powoli dowiaduje. Na koniec napiszę ,że Dalajlama powiedział,że "ten świat to iluzja. Prawdziwy świat jest ukryty za kotarą , a gdy ją odsłonimy poznamy prawdziwą historię." Pozdrawiam.
@Anna-gi7me
@Anna-gi7me Жыл бұрын
Elżbieta , gdyby ludzie zaczęli szukać prawdy doszli by do podobnej konkluzji jak Pani . Mam podobne przemyślenia , a byłam dewota. Pozdrawiam💕
@marekc4572
@marekc4572 2 жыл бұрын
Szalenie interesująca rozmowa. Autorka i Gość, jak zwykle, na najwyższym poziomie. Oczywiście nie mam najmniejszego zamiaru dyskutować z naukowcem, ale zdziwił mnie przykład Izraela, w którym jakoby zachodzi proces odwrotny, mimo że socjalne bezpieczeństwo rośnie. Mieszkam tu ponad 30 lat i zauważam wyraźny proces sekularyzacji. Istotną różnicą między Izraelem a państwami europejskimi jest to, że w grupie ludzi religijnych, przyrost naturalny jest dużo większy. W efekcie zatem, statystycznie na poziomie "średniej krajowej" religijność rośnie. Drugą rzeczą, która mnie zastanowiła w wypowiedzi Pana profesora, to rodzaj niekonsekwencji. Z jednej strony Izrael ma stawać się coraz bardziej religijny i proces ten jest wyraźny, a z drugiej procesy sekularyzacji, a więc jak rozumiem także wzrostu religijności, mają trwać nawet 200 lat. Izrael istnieje 74 lata więc być może to za mało by mówić o procesach w sensie teorii, o której profesor opowiada.
@Marszalkowski-projektuje
@Marszalkowski-projektuje Жыл бұрын
To że rodzi się więcej dzieci nie oznacza że osoby religijne dominują. Nie wiadomo czy dzieci odziedziczą ten schemat. Przykład Polska. Pokolenie religijne nie jest w stanie przekazać swoich wartości religijnych.
@andrzejpieczywakin201
@andrzejpieczywakin201 Жыл бұрын
Król Pustkowia - kanał.
@lodzianin1973
@lodzianin1973 Жыл бұрын
Chyba coś ci się pomyliło. Sekularyzacja oznacza zeświecczenie, czyli spadek, a nie wzrost religijności
@marekc4572
@marekc4572 Жыл бұрын
@@lodzianin1973 i właśnie w takim znaczeniu, tj. spadku religijnosci, użyłem tego słowa
@etiocontrol5211
@etiocontrol5211 Жыл бұрын
Pytanie też jaki wpływ na ten wynik mają muzułmańscy Palestyńczycy
@majasara1266
@majasara1266 Жыл бұрын
Urodziłam się w rodzinie katolickiej. Msjac 30 lat zostałam świadkiem Jehowy. Dwa lata temu całkowicie przebudziłam się. Byłam w sekcie kontrolującej każdy aspekt życia, począwszy od tego jak masz się ubierać, skończywszy na majtkach, bo ingerują nawet w to, czy żona może zrobić mężowie loda, czy nie. Będąc katoliczką wierzyłam w Boga. Odchodząc od świadków Jehowy przestałam wierzyć. Stosują oni techniki manipulacji, np warunkowanie instrumentalne, czyli jak robisz i zachowujesz się jak oczekuje sekta, to cię kochają. Jak masz inne zdanie, to na dywanik, to odsuwają się od ciebie. Odchodzac od nich to masz ostracyzm religijny, czyli przestajesz dla nich istnieć, nawet przyjaciele przestają utrzymywać kontakty, rodzina. Małżonkowie oddalają. Jak weźmiesz ich broszurki to wszystko tak cukierkowo przedstawione, ale to tylko lukier. Uczeni są w szkole teokratycznej manipulacji, nie zdając sobie z tego sprawy. Ćwiczą wstępy do rozmów i np na odpowiedź podczas głoszenia,, Mnie to nie interesuje,, moga odpowiedzieć,, Kiedyś myślałem podobnie, ale postanowiłem być UCZCIWY i wysłuchałem jednego z nich....,, Zaleca się im by pochwalić rozmówcę za cokolwiek. Na roblemy emocjonalne, służbę zalecają głoszenie, modlenie, regularne ich zebrania. Skutek taki, że ludzie są nieszczęśliwi. Ich życie odłożone jest na później, bo teraz jest czas głoszenia, bo czas konca, Armagedonem... Żeby o nich się dowiedzieć więcej, wystarczy wpisać świadkowie Jehowy w przeglądarce. Jest bardzo dużo kanałów, gdzie ludzie mówią o swoich przeżyciach w tej sekcie. I niech nikogo nie zmyli, że są mili. Owszem, są. Są uczeni jak mają zachowywać się gdy pojawi się ktoś nowy. Mają okazać zainteresowanie, podejść, przywitać się, chwilę porozmawiać... Czyli love bombing
@marekdanecki3816
@marekdanecki3816 Жыл бұрын
Ale niejest to winą K.Kat.. to był Twój wybór
@aniorogaty8457
@aniorogaty8457 Жыл бұрын
To nie było złe, że szukając Boga, trafiłaś do organizacji
@aniorogaty8457
@aniorogaty8457 Жыл бұрын
Masz dużą wiedzę o religii i rzetelnie opisujesz, jak to było u Świadków. A Boga warto znaleźć dla siebie w dostepnych źródłach objawienia 🙌
@majasara1266
@majasara1266 Жыл бұрын
@@aniorogaty8457 Religia to opium dla ludzi. Mam nadzieję, że jest Bóg, lepiej dla nas by było, by był. Bo inaczej to nasze życie jest za krótkie. W tej chwili Bóg kojarzy mi się tak,, Jest ktoś wysoko i nas obserwuję (inaczej kontroluje) Dał nam 10 przykazań i jeśli zgrzeszysz to trafisz do pewnego miejsca. Będziesz tam przez wieki cierpieć. Ale mimo to Bóg nas kocha. Kocha i potrzebuje pieniędzy. Zawsze i. Wszędzie. Jest wszechmocny, wszechwiedzący, sprawiedliwy, miłością, mądry.... Ale nie umie zarządzać pieniędzmi.... Na razie daje sobie odpoczynek od religii. Czytam opracowania historyczne, naukowe powstania religii. Jaka jest historia żydowskiego Boga Jahwe. Poszukaj , ciekawa historia. Pozdrawiam serdecznie
@aniorogaty8457
@aniorogaty8457 Жыл бұрын
@@majasara1266 Nie rezygnuj. Nie chcę Cię przekonywać, że nie warto studiować religii jako wiedzy o szukaniu Boga oraz zarządzaniu ludzką potrzebą jego znalezienia. Jednak tylko nawiązanie własnej relacji z Bogiem daje głęboki pokój i harmonię. Warto poznawać Jezusa. On pokazuje charakter(miłość) jedynego Boga. Tego, Który Jest i pragnie zamieszkać w Tobie 🙌
@annamerdalska8012
@annamerdalska8012 Жыл бұрын
Czy ktoś wierzy czy nie, (oczywiście według mnie) zależy od wiedzy na temat danej wiary. Dopóki nie interesujesz się więcej i wystarczy Ci że wierzysz tak jak rodzice, dziadkowie to wierzysz. A jak zaczynasz zadawać pytania i szukasz odpowiedzi to może zachwiać to wiarą i doprowadzić do odejścia.
@qeawah
@qeawah Жыл бұрын
Coś w tym jest. Ale jak wobec tego wytłumaczyć papieża Polaka? Czy on wierzył, bo mało wiedział o swojej wierze?
@annamerdalska8012
@annamerdalska8012 Жыл бұрын
@@qeawah może Cię to zdziwi, ale tak właściwie to postępowanie ( a nie mówienie) większości kleru - jak dla mnie- dowodzi, że coś to z ich wiarą nie tak.
@tetfol3315
@tetfol3315 Жыл бұрын
@Jan Peszek Chrześcijaństwo powołał Rzym i dlatego przez pierwsze 3 wieki n.e. chrześcijanie byli wysyłani na areny z lwami? Jakiego wyznania byli więc ludzie wysyłani lwom na przekąski? Chrześcijaństwo w Etiopii, Armenii, Gruzji, Syrii, Egipcie, Lewancie też powołał Rzym?
@jacek130
@jacek130 Жыл бұрын
@Anna Merdalska masz rację. Warto pamiętać, że nie każdy jest zdolny do intelektualnego poszukiwania potwierdzeń lub zaprzeczeń. Trudno też odrzucić fakt, że wielu mądrzejszych ode mnie całkowicie poddało się wierze w Boga w Trójcy Jedynego. Natomiast większość dyskusji na YT i w życiu polega na rzucaniu "argumentów" emocjonalnych - ale wtedy do niczego się nie dojdzie. Warto szukać i wątpić ale jednocześnie nie odrzucać wiary bez całkowitej pewności - a czy ktoś może mieć całkowitą pewność? Nawet naukowcy muszą w pewne rzeczy wierzyć gdyż nie sposób ich potwierdzić namacalnie lub zmysłem wzroku czy dotyku. Wiara to "zadanie" dla rozumu. Zadanie tylko dla odważnych i na całe życie.
@jacek130
@jacek130 Жыл бұрын
@Jan Peszek o! Odezwał się ten z argumentem , haha
@smogpodwawelski444
@smogpodwawelski444 Жыл бұрын
Pod względem kulturowym i społecznym - sala koncertowa w byłej świątyni jest dla mnie do przyjęcia. Supermarket - budzi jedynie niesmak.
@dawidnazir3390
@dawidnazir3390 Жыл бұрын
Zamiast deklaracji chodzenia do kościoła proponuję stworzyć model zmiany życia w kontekście wyznawanej religii. Tzn. czy to w co wierzę zmienia moje życie i jak głęboko ?. Na ile te zmiany są trwałe oraz w jakim kierunku one zmierzają
@TheMalla3
@TheMalla3 Жыл бұрын
po ilości rozwodów wśród praktykujących i niepraktykujących widać mocny związek między praktykami religijnymi a praktyką życia.
@dawidnazir3390
@dawidnazir3390 Жыл бұрын
@@TheMalla3 Biblia mówi o nierozerwalności związku małżeńskiego z wyjątkiem klauzuli Mateuszowej (Mat.19,9 ; 5,32) oraz klauzuli Pawłowej ( 1 Kor. 7,11 i 1Kor.7,15). W związku z tym kto się rozwodzi , a decyzja o rozwodzie nie wynika z powyższych kwestii musi sobie zadać pytanie w co wierzy i z jakiego powodu wierzy ? Nominalne chrześcijaństwo nie jest chrześcijaństwem. Deklarowanie chrześcijaństwa chociażby ze względów kulturowych nie czyni ludzi uczniami Chrystusa. Chrześcijanie w zdecydowanej większości się nie rozwodzą. Nawrócenie i stanie się Uczniem Chrystusa ma swoje konsekwencje podobnie jak swoje konsekwencje ma np. wyznawanie pogaństwa czy ateizmu. Na udawanie swoich przekonań szkoda czasu.
@staho9796
@staho9796 Жыл бұрын
@@dawidnazir3390 Ideałem i wzorem jest miłość Boga do Izraela - do prostytującego się Izraela! Na prośbę Boga ten czyn obrazuje narodowi wybranemu materializuje go prorok ...żeni się z prostytutką ta go zdradza notorycznie , odchodzi . Wikła się w poważne kłopoty aż zostaje sprzedana musiała nieźle nawywijać - prorok dostaje polecenie wykupienie je j i powturnie pokochanie jej - co czyni.! Dramatyzm sytuacji jest wielowątkowy polega też na tym że to nie tylko w gre wchodzi nierząd tej kobiety a wszeteczeństwo . Oddawanie przez nią czczenie chwały obcym bożkom kultom . Co to znaczy dla człowieka żyjącego Bogiem jakim był prorok? Tu unaocznia się Boża miłość ponad wszystko. To jest wzorzec w zamyśle Boga do kobiety i mężczyzny bez ,, klauzul,,
@dawidnazir3390
@dawidnazir3390 Жыл бұрын
@@staho9796 Nie rozumiem co chcesz powiedzieć w kontekście tematu podkastu ?
@karolinapalak4575
@karolinapalak4575 2 жыл бұрын
Ja bym powiedziała, że Czechy mają inną historie od Polski mimo, że sąsiedzi. Pierwsze co mi przychodzi do głowy to chociażby Jan Hus. Kraj protestancki z dużo większymi wpływami niemieckimi. Mają dużo bezpieczniejszą pozycję geopolityczną niż my. To tak na początek.
@first_of_hername160
@first_of_hername160 2 жыл бұрын
W Polsce jest mnóstwo ludzi niewierzących. Wśród młodszych rocznikow to wiekszość. Nasza pozycja geopolityczna nie ma tu żadnego znaczenia. To nie te czasy kiedy ksiądz pomagał szlachcicowi pędzic chlopa do pracy. Ludzi już wiedzą, że bez religii, szczególnie w polskim wydaniu, żyje sie lepiej.
@majsterchief
@majsterchief 2 жыл бұрын
@@first_of_hername160 ależ aronieelegancko.
@karolinapalak4575
@karolinapalak4575 2 жыл бұрын
@@first_of_hername160 tu mówisz o polityce a ja piszę o geopolityce . Czesi nie mieli wojen tureckich przez 200 lat, nie mieli potopu szweckiego, robioru na 3 części, powstań itd. Wiele problemów naszego państwa wynika z fatalnego położenia geograficznego i poza powstaniami wszystko co wyłożyłam wyżej miało miejsce min. Z tego powodu. Czesi siedzieli sobie w miarę bezpiecznie przycupnieci do państw niemieckojęzycznych. Od wschodu oslonieci łukiem Karpat więc ani Turcy za bardzo, ani kozacy, ani mongolowie mieli niewielki wpływ. Rosja upomnials się o nich dopiero po 2 wojnie światowej. Szwedzi nie dotarli. Co najwyżej wtrącanie austrii, Niemiec. No może podziały je Austria i Węgry ale po Unii i tak byli w jednym państwie. Kiedyś wojny religijne.
@panpogo
@panpogo 2 жыл бұрын
@@karolinapalak4575 tylko, że w XVII wieku Czesi praktycznie przestali istnieć.
@first_of_hername160
@first_of_hername160 2 жыл бұрын
@@karolinapalak4575 To prawda ale polityka jest tu jeszcze wazniejsza. W Polsce sredniowiecze skonczylo sie dopiero w XX wieku. Wczesniej byli tylko niewolnicy ( ok. 80 % ) i wlasciciele niewolnikow. Wiekszosc ludzi byla karmiona rasistowkimi bajdami o tym, ze pochodza od Chama i ich przeznaczeniem jest sluzyc panom. Jedyna pociecha byla obietnica zycia wiecznego w zamian za niewolnicza prace. Kler pomagal tych biedakow kontrolowac. I to jest esencja polskiego katolicyzmu. Teraz to sie wreszcie zmienia. Obecnie jestesmy zagorzeni wojna a ludzie nie biegaja do kosciołow. Wprost przeciwnie. Koscioly pustoszeja bo ludzie sa juz wolni, zyje im sie o wiele lepiej wiec nie sa tak podatni na manipulacje.
@andrzejurbaniak8103
@andrzejurbaniak8103 2 жыл бұрын
Witam serdecznie i słuchamy 🙂
@marcinhi8849
@marcinhi8849 2 жыл бұрын
Isaak Asimov w cyklu "Fundacja" opisał psychohistorię. Co prawda bohater cyklu Hari Seldon musiał stworzyć grupę bardzo zdolnych matematyków aby na piechotę wyliczyć przyszłość, ale niezależnie od rodzaju "narzędzia", tego rodzaju prognozy wydawały mi się to czystą fantazją. A tu proszę... i nie trzeba armii matematyków, wystarczy komputer. Ps. Dołączam do grupy sympatyków "Radia Naukowego". Od czasów starej Trójki niczego nie słuchałem z taką przyjemnością.
@mkroomoon
@mkroomoon Жыл бұрын
A czy nie jest tak ze w Czechach wielki wplyw na religijnosc ma swiadomosc spoleczna I wiedza o prosesie Jana Husa? Natomiast w USA sekularyzacja przyspieszyla po naglosnieniu skandali pedofilskich w kosciele katolickim ?
@agnszp
@agnszp Жыл бұрын
Bardzo ciekawy podcast, otwiera oczy i pomaga zrozumieć dlaczego powstały religie i gdzie zmierza religijność.
@szymonfandrejewski7984
@szymonfandrejewski7984 Жыл бұрын
Pan profesor w pewnym momencie wspomniał bardzo ciekawą metaforę, którą ja bym niejako odwrócił: U człowieka w normalnych warunkach rozwija się na pewnym etapie zdolność widzenia - wzrok, ale jeśli umieścimy go w tym okresie w ciemności to ona się nie rozwinie. I ja uważam, że tak samo jest z duchowością/religijnością/potrzebą metafizyczną. Jeśli umieścimy człowieka w całkowicie zsekularyzowanym środowisku, które gardzi religią i uważa ją za zabobon to zdolność obcowania z Absolutem i Transcendencją nigdy się u niego nie rozwinie. Zadowoli się on pozostałymi formami poznawczymi, ale będzie intuicyjnie rozpoznawał w porównaniu z innymi, że czegoś mu brakuje, chociaż może to uczucie w sobie zwalczyć. I tak dzisiaj żyjemy - odcięci od Stwórcy/Transcendencji/Absolutu, chyba, że mamy to szczęście że się obudzimy i przejrzymy na oczy w tych nihilistycznych ciemnościach, które nas otaczają. Sekularyzacja to wielka tragedia.
@fideasu3690
@fideasu3690 Жыл бұрын
Super ciekawe. Osobiście chętnie dowiedziałbym się więcej o tym, co robi się z takim modelem gdy już go stworzymy - jak działa taka "symulacja społeczeństwa" w czasie. Czyli - czy bierze się pod uwagę jakieś oddziaływania między jednostkami, jakieś czynniki zewnętrzne? Czy może działa to w zupełnie inny sposób? No ale może to zbyt szczegółowy / techniczny temat.... No i oczywiście fajnie, gdyby pan profesor jeszcze kiedyś zagościł na antenie i podzielił się jakimiś postępami z badań 🙂
@rjcork
@rjcork Жыл бұрын
sadze ze bys sie srogo rozczarowal. Koles wyraznie powiedzial ze ich model jest bardzo ubogi i jednostka ma w tym modelu tylko jedna ceche - religijnosc.
@FLY108
@FLY108 Жыл бұрын
Religia istniała i zawsze będzie istnieć. Z czasem zmienia jednak swoją formę ,oraz istotę
@tomasznowicki7437
@tomasznowicki7437 2 жыл бұрын
Rozmowa bardzo ciekawa, ale jako historyk muszę powiedzieć, że historia Polski i Czech była nie podobna, jak Państwo błędnie twierdzicie (tu muszę ostrzec słuchaczy), ale bardzo róża. Stąd właśnie wynikają różnice w religijności.
@wojtekarco2920
@wojtekarco2920 Жыл бұрын
Tomuś, po pierwsze primo, nie z przymiotnikami piszemy razem, a po drugie primo, nie chodzi o historię, ale o to, że Czechy są protestanckie. Protestantyzm jest całkowicie pozbawiony rozumu, więc łatwo się z nim rozstać.
@ShrOniCek
@ShrOniCek Жыл бұрын
Leczą i Cieszą Liczą Cyferki - Luciferki :) sexy sexy sexy W kraju nad w'iłsom myślą i cieszą się (smile) = mySląsk Cieszyński. Szaria to siwizna = starostwo. Wierze Babie i buddąją wieże. W królestwie ZBoża najlepsze jest musli z mlekiem i miodem. W tej krainie nie było religii tylko rozum.
@remigiuszbrojewski2524
@remigiuszbrojewski2524 Жыл бұрын
Kiedy byłem małym dzieckiem (w podstawówce) na pytanie czy Bóg istnieje odpowiadałem tak, na 100%. Po pół wieku (jakieś 15 lat temu) odpowiadałem tak na 70%, a na 30% nie istnieje. Dzisiaj odpowiadam, że istnieje na 10%, a na 90% nie istnieje. Modlę się, do kościoła chodzę w dni nakazane ... w imię tych 10%. Czy mogę powiedzieć o sobie, że jestem wierzący? Nie, raczej wątpiącym, ale dalej jestem człowiekiem nadziei.
@fideasu3690
@fideasu3690 Жыл бұрын
Różnie to bywa. Jako dziecko, istnienie Boga było dla mnie oczywistością. W wieku nastoletnim się to odwróciło, byłem przez pewien czas totalnym ateistą. Dziś mam 30 lat i stwierdzam że w sumie to nic nie wiem. Może on tam jest, może go nie ma, póki żyje to i tak nie jestem w stanie tego stwierdzić. Natomiast jestem ciekaw, co będzie po śmierci. Czy po prostu przestanę istnieć, zreinkarnuję się, a może faktycznie trafię przed oblicze jakiegoś Boga? To by dopiero było ciekawe spotkanie... zobaczymy 🙂
@remigiuszbrojewski2524
@remigiuszbrojewski2524 Жыл бұрын
@@fideasu3690 Twoja odpowiedź zainspirowała mnie do pewnych przemyśleń. Pierwsza uwaga to ta, że powszechnie utożsamia się religię i wiarę. To jest chyba tak, że człowiek - kiedy nabył umiejętność myślenia refleksyjnego - został przez ewolucję wyposażony w potrzebę wiary. I to dla człowieka jest potrzebne i użyteczne. Gdyby tak nie było, to ewolucja by tę potrzebę odrzuciła. Religia zaś została stworzona przez człowieka na potrzeby społeczne. Wiara jest perłą zamkniętą w szkatule, która jest religią. "Kapłani" ozdabiają tę szkatułę świecidełkami, tworzą obrzęd , odprawiają rytuały. Tłum już nie zwraca uwagi na tę perłę w środku szkatuły, a delektuje się tymi błyskotkami. Powstaje rytuał "klepania" pacierzy, koronek etc. - często bez zrozumienia. Np. czym może być w ogólności "błogosławiony owoc żywota" w Pozdrowieniu Anielskim? 95% wiernych tego nie wie. A przecież w oryginale jest "benedictus fructus ventris" co oznacza błogosławiony owoc brzucha/łona. A np. brzuch po rosyjsku to 'żivot' i po staropolsku też tak brzmi. Dzisiaj zmieniło sens, ale kto by się tym przejmował! Podobnie np. z czyśćcem. W Biblii nie ma o tym ani słowa. Przez wszystkie religie istnienie czyśćca uznawane jest za herezję, ale w KK nie. Nie obchodzi wyznawców, że czyściec to "miejsce" cierpienia dusz, a cierpienie nie może być wyprowadzane od Boga-Stwórcy (czyśćca też). Z czyśćca prowadzi droga tylko do nieba (po pewnym "czasie") więc czyściec odbiera sens Sądowi Ostatecznemu. Itd, itd. Nie wspomnę już, że "miejsce" i "czas" związane są z materią, a świat niewidzialny jest pozamaterialny. I odpusty cząstkowe i zupełne też tracą sens - zwłaszcza, ze jeszcze 50 lat temu były przyznawane w dniach (np. 50 dni odpustu). Może za dużo czytam "bałamutnych" książek jak np. "Bóg urojony" Dawkinsa, czy "Sapiens" Harari'ego, czy choćby rozważania ex-jezuity prof. S. Obirka. Biblię też czytam, ale coraz częściej traktuję ją nie jako źródło wiary, ale jako dzieło literackie. A czy Bóg istnieje?? Nie wiem. Chciałbym aby istniał i mam nadzieję, że to prawda, ale tylko nadzieję i aż nadzieję. Jednego jestem pewien - Bóg istnieje w moim umyśle i sercu i to musi mi wystarczyć. Pozdrawiam.
@wieszka1761
@wieszka1761 Жыл бұрын
@@fideasu3690 Toteż żyj tak abyś ze wstydu przed obliczem Boga do mysiej dziury nie czmychnął.
@PaulPaul-qe6dx
@PaulPaul-qe6dx Жыл бұрын
bo od dziecks tak ci wmowili - dlatego na wszystkich kontynentach ludzie zachowuja sie jak roboty - to co im wmowiono od dziecka robia do konca zycia.
@rjcork
@rjcork Жыл бұрын
czyli jestes agnostykiem
@Ja-fd9mq
@Ja-fd9mq Жыл бұрын
ależ obecnie prawie nie używa się superkomputerów (poza obliczeniami macierzowymi itp.), obecnie używa się do SI serwerowni z ogromem specyficznych komputerów i karmi się je na stałe ogromem nowych danych a one dostosowują swoje działanie do wcześniejszych wniosków, predykatów kolejnych rzędów itd.
@rjcork
@rjcork Жыл бұрын
teraz kilkaset nodow polaczonych szybka siecia tez nazywa sie superkomputerem. Takich superkomputerow w starym znaczeniu juz prawie nie ma.
@kubexiu
@kubexiu 2 жыл бұрын
Wywalić, , potępić na zawsze, zapomnieć. Nasze położenie na tym świecie jest tragiczne. Nie wiedzieliśmy nic, czuliśmy się samotni i bezradni wobec potęgi wszechświata. O ile nauka z czasem ułatwiła nam życie i pozwoliła zajrzeć głębiej w otaczający nas świat, "myśliciele" teologii perfidnie wykorzystali tą naszą niewiedze i bezradność żeby zdobyć pozycję i zarobić. Te wszystkie świątynie warte miliardy, księża wożący się drogimi samochodami mieszkający w willach, dawanie na tacę bez vatu, pedofilia której oczywiście, że"nie ma" Jak można to dłużej tolerować? Najgorsze w tym wszystkim jest to perfidne kłamstwo i wykorzystywanie naszej niewiedzy, a przede wszystkim właśnie zamazywanie obrazu świata i utrudnianie w poszukiwaniu prawdy.
@KatBujak
@KatBujak 2 жыл бұрын
Moglabym sie podpisac nogami i recyma :D ;) i w pewnym sensie sie podpisuje ale... to nie w religii tkwi problem tylko w czlowieku, w ludziach! W jego cechach. Chciwosci, zadzy wladzy, megahipokryzji. Religia powinna byc intymna wrecz sprawa kazdego czlowieka. Bardziej intymna niz wlasna dupa. Bo mamy cos takiego w sobie, ze uwielbiamy czuc sie lepszymi od innych i glosno o tym mowic. Religia powinna byc skromna, karmic ducha. I taka byla, i takie bywaja. A zobacz, ze ludzie swieccy wspieraja te wille i te tace. Minely czasy ze trzeba bylo dawac kase. Poucinasz rece ludziom zeby nie finansowali tego betonu? Chcialbys zeby ktos decydowal na co wydajesz pieniadze? Ludzie sie oburzaja ale placa bo co inni powiedza. Jak dla mnie... Mocno ograniczyc kase i wplywy na tyle zeby nie oplacalo sie byc duchownym a duchowienstwo zeby bylo sluzba z powolania. Wiecie, ze np buddyjscy mnisi jedza (dwa razy dziennie) gdy im wiesniacy przyniosa resztki ze swojego jedzenia? i mnisi jedza to co im ludzie przyniosa. A czasem ludzie nie przynosza bo nie zostaje nic i mnisi nic nie jedza.
@jankos4910
@jankos4910 2 жыл бұрын
Idiotox 😄
@sylwesteradam759
@sylwesteradam759 2 жыл бұрын
Gwarantuję Ci, że zepsucie władz świeckich jest wielokrotnie wyższe niż duchowych. Różnica jest tylko taka, że to Tobie przestawił się celownik i straciłeś obiektywizm. XX wiek pokazał moc ateistów - wyrżnęli 120 milionów. Wśród lekarzy i polityków też są pedofile i amoralni chciwcy, i to niemało. I co? Przestałeś chodzić do lekarza z tego powodu alko do wyborów? Wypisujesz w sieci peany o zepsutych lekarzach i politykach? Przecież oni tez powinni być moralnie czyści, a przynajmniej, tak zakładam, tego od nich oczekujesz. A najbardziej zabawne jest to, że lekarze i politycy dla ateisty powinni być megaważni, zaś księża już nie, bo mają minimalny wpływ na życie ateisty w XXI wieku. A jest na odwrót. Dlaczego?
@kubexiu
@kubexiu 2 жыл бұрын
@@sylwesteradam759 Jesteś w stanie obiektywnie oszacować w której grupie jest więcej tyranii? Ja już nie widzę różnicy. A skoro nie ma różnicy, to pozostaje tylko hipokryzja tych, którzy uważają się za świętych. Napisałem ten komentarz pod filmem naukowym i bardziej chodziło mi o różnicę pomiędzy budowaniem obrazu świata na fundamentach naukowych, a tym zbudowanym na kłamstwie. To jak ze świętym Mikołajem. Czy ja mam tolerować kłamstwa tylko dlatego, że ktoś miał dobrą wolę i chce mi dodać otuchy? Jeszcze jedno. Gdy jest się młodym człowiekiem mamy wrażenie że dorośli wszystko wiedzą i przez wpajanie religii od małego mamy wrażenie, że wszystko jest ok i z czasem wszystko się wyjaśni. Nic się nie wyjaśniło a my zamiast od małego zacząć nabierać dystansu do wszystkiego i szukać samemu byliśmy ogłupiani. W takiej religii katolickiej nic się kupy nie trzyma a nam mówiono, że to PRAWDA. Pozdrawiam.
@sylwesteradam759
@sylwesteradam759 2 жыл бұрын
@@kubexiuCzyli nic nie zrozumiałeś z mojego wpisu. Ja o niebie, Ty o chlebie. OK.
@corkamarnotrawna8677
@corkamarnotrawna8677 2 жыл бұрын
Mam nadzieję, że ten superkomputer weźmie pod uwagę fakt, że hierarchowie kościelni są specami od marketingu, i w razie potrzeby zmieniają interpretację Biblii tak, jak im się podoba xD. Już słyszałam (w dobie zmian klimatycznych), że czyńcie sobie ziemię poddaną wcale nie znaczy róbcie sobie nią co zechcecie (jak do tej pory), a dbajcie o nią i bądźcie eko. Nie zmyślam! Katolicyzm w końcu stanie się marginesem, ale póki co, jeszcze powalczy - tylko patrzeć jak antykoncepcja i wegetarianizm zrobią się ok żeby tylko ludzi zatrzymać xD. Bardzo ciekawa rozmowa, radia naukowego można słuchać godzinami 👍👍👍 pozdrawiam!
@piotrmaniawski930
@piotrmaniawski930 2 жыл бұрын
Przecież juz poszło i to dalej. Obecnie zaczyna się tolerowanie LGBT.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
No to chyba dobrze Córko z niestrawnoścìą 🙂, że chociaż w pewnych kwestiach KK jest odpowiedzialny, tutaj mam na myśli odpowiedzialność za ziemię i klimat a piątkowy wegetarianizm to jest modny już od stuleci 😄. Co do antykoncepcji (nie aborcji), do było już blisko do jej zaakceptowania w Encyklice Humanae Vitae. Większość komisji była podobno za akceptacją. Pawel VI podjął inma decyzję, czym oczywiście ściągnął na siebie dużą krytykę. Poszedł tutaj jednak pod prąd. Myślę że to pewnie dlatego że widział jak KK zaczął się sypać po reformach soboru watykańskiego II i cofnął się na stanowisko konserwatywne. Może było w tym też trochę kalkulacji. Pobozni w tej sytuacji będą mieli więcej dzieci a wiadomo że przyszłość należy do tych którzy pozostawia po sobie najwięcej potomstwa.
@AnnaAlfaDiva
@AnnaAlfaDiva Жыл бұрын
"Kooperatywa światła" to nazwa nowej, tworzącej się właśnie (wrzesień 2022) "religii" opartej na miłości i dwunastu cechach - promieniach miłości. Ekologia, nowa edukacja. Skupia się wokół nazwiska Beata Socha. Naukowo i z dystansem tak ten ruch można streścić. Ja sama jestem przykładem osoby trudnej do ujęcia w takiej badawczej ankiecie. Wszystko dzieje się wewnątrz...
@wojciech0399
@wojciech0399 Жыл бұрын
Pani prowadzącą; urocza i bardzo elokwentna. 👍
@astat1
@astat1 Жыл бұрын
Zawzięta na kościół jak dziennikarka "Tygodnika Nie".
@ksasiadek27
@ksasiadek27 2 жыл бұрын
Bardzo to ciekawe 👍🙂🙏🍀
@e.beatszczygielska3124
@e.beatszczygielska3124 Жыл бұрын
Chodzi o współczesne niewolnictwo duchowopsychicznokulturowe, religie ograniczają rozwój świadomości społecznej, duchowość to niekoniecznie religie.
@piotrcz3291
@piotrcz3291 Жыл бұрын
Zaburzona osobowość zależna tworzy też uwarunkowania niewolniczo poddańcze podczas wychowywania własnych dzieci.
@e.beatszczygielska3124
@e.beatszczygielska3124 Жыл бұрын
@Piotr Cz Tak, podczas procesu wychowania może dojść do przekazania następnemu pokoleniu wzorca osobowości zależnej. Może pod względem prawnym wyszliśmy jako cywilizacja z niewolnictwa, ale niewolnictwo duchowo psychiczne pozostało czego odzwierciedleniem są różne pozostałości w postaci różnorodnych efektów skutków ubocznych mechanizmów tego działania.
@Merylka6084
@Merylka6084 11 ай бұрын
Jestem właściwie ateistką, ale rozróżniłabym religijność od duchowowosci (ktoś tu zresztą napisał ciekawie o tym w komentarzu). To że jesteśmy w kulturze zachodniej tak mało uduchowieni (nasz materialny swiat oferuje nam przecież tyle zajęć...;) ) to nie znaczy że jej nie ma. I druga rzecz: czy wiara w nauke nie jest też religią...
@kasiamanagement7986
@kasiamanagement7986 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat- Dziękuję
@KatBujak
@KatBujak 2 жыл бұрын
Dziekuje bardzo. A kiedy jakis system wierzen mozna uznac jako religie? New Age rozrasta sie coraz widoczniej ale ich 'wierzenia' to zlepek wierzen i rytualow zaczerpnietych z innych religii/filozofii a nawet mitologii. I nawet niewiele z tych osob o tym wie. Wydaje mi sie, ze wypadamy z jednego systemu wierzen w drugi.
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 2 жыл бұрын
każdy
@KatBujak
@KatBujak 2 жыл бұрын
@@Tomasz_Kowalski rozumiem Twoja odpowiedz, ze kazdy system wierzen mozna nazwac religia. Czy zatem dopoki ten system w New Age jest tak dynamiczny to religia go jeszcze nazwac nie mozna ale jak juz sie zdecyduja w co wierza od poczatku do konca to bedzie mozna nazwac ich ruch religia czy tak? Trudno uwierzyc, ze ten ruch narodzil sie w latach 50-60 ubieglego stulecia i jeszcze nie ustabilizowal wierzeniowo a nawet dzisiejsi fani nie wiedza, ze ten nurt to nowosc tylko w kontekscie innych systemow wierzen. Moja babcia byla taka hippie :D aktywnie palila agnihotre (suche krowie placki :D ), cytowala Junga i byla przeciwna kosciolowi ale wrocila do niego pod koniec zycia.
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 2 жыл бұрын
@@KatBujak Można nazwać religią. Zmienność doktryn nie jest żadnym kryterium. Wiele religii zmieniało swoie doktryny / dogmaty na przestrzeni lat.
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 2 жыл бұрын
@@KatBujak Słyszałem o agnihotrze. Będę musiał odświerzyć sobie informacje.
@thurisazx
@thurisazx 2 жыл бұрын
jak chcesz sie wypowiadać w tak złożonych tematach to przydało by sie chociaż znać podstawy tematu . New Age to głównie ruch kulturowy w swoich fundamentach różniący sie od religii a nawet powstały w kontrze do religii przynajmniej tych powszechnych . Po pierwsze New Age odrzuca zorganizowaną strukturę, będąc ruchem filozoficzno - kulturowo - religijnym a praktycznie wszystkie religie mają zorganizowaną strukturę. Po drugie wszystkie doktryny oraz rytuały mają charakter oddolny, wychodząc bezpośrednio od jego członków podczas gdy w religiach doktryny pochodzą głownie z "góry " od założycieli , hierarchii duchownej czy wg wyznawców od samych bóstw . Po trzecie w New Age nie ma praktycznie osób duchownych. Po czwarte wszystkie religie są zlepkami różnych wierzeń , wcześniejszych religii oraz koncepcji naukowych , filozoficznych , zwyczajów . Religie były i są zjawiskiem powszechnym w cywilizacji i elementy tych religii i przeniknęły do wszystkich dziedzin życia - rozrywki , kultury ,sztuki nawet do nauki . Taki ruch jak New age jak i każda dziedzina życia cywilizowanego człowieka ma elementy związane z religią ale nie pełnią one takiej funkcji jak w "typowych " religiach .
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 2 жыл бұрын
Ja się bardzo mocno zgadzam z tym, co tu pada, w kontekście 200-250 lat na sekularyzację i różnicy, która była wcześniej. Zauważmy, że polscy katolicy nie bardzo odwołują się do ostatnich lat religii, a do bardzo starych t4radycji. Obrona Jasnej Góry przed Szwedami, czy nawet chrzest Polski... kult świętych, tez dotyczy raczej bardziej Wojciecha, niż ojca Pio powiedzmy. Ale... no różnica miedzy Czechami a Polską jest też zasadnicza i w ostatnim stuleci i ta różnica ma konkretne imię i nazwisko - Karol Wojtyła. Czesi nigdy nie mieli swojego papieża i nie ma w ich kraju tysiąca jego pomników i silnego kultu. Czescy ateiści o 21:37 nie mają żadnych skojarzeń z memami...
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Myślę że ważniejszy od Wojtyły był Wyszyński wybronił KK przed PZPR, inaczej było by to samo co w Czechach i innych krajach bloku radzieckiego
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 2 жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz ja nie mówię, kto jest ważniejszy, ale co się kojarzy Polakom z religijnością. Wyszynński może i był cennym działczem, ale to Jan Papież De Sekąd był tym celebrytą na ustach całej Polski... i w dużej mierze nadal jest...
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
@@nihilistycznyateista Jeżeli chodzi o rozpoznawalność, to bezsprzecznie masz rację. Wyszyński był bardzo elastyczny z jednej strony, nie szarpal się o skonfiskowany majątek kościelny, poparł komunistów i nową władzę, z drugiej strony nie zgodził się ma ingerowanie komunistów w politykę personalną (wspol decydowanie przez komunistów, kto będzie biskupem) za co spotkały go szykany, ale na tyle opóźnił demontaż KK w Polsce że przetrwał Stalina, a za Gomółki komuniści częściowo dopuścili sobie walkę z KK. W innych państwach bloku radzieckiego bardziej i ostro i skuteczniej przeprowadzono marginalizacje KK
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 2 жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz nie znam histori Wyszyńskiego, ale z tego co piszesz zieje obrazem nepotyzmu i raczej działania ku utrzymaniu władzy nad instytucją, niż walki o religijność w narodzie. Czyli coś, co pozwoliło na brak marginalizacji KK, ale nie koniecznie na brak sekularyzacji Polaków. Przy tylko takich działaniach, a bez Wojtyły - KK byłoby instytucją silną, ale małą. Miałoby grupke wiernych i zagorzałych zwolenników, ale ta krupka byłaby zdecydowaną mniejszością.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
@@nihilistycznyateista Masz dużo racji, ale to obraz nie pełny. JP2 to raz, po drugie stan wojenny. Ludzie przestają myśleć o polityce, zwracają uwagę na rodzinę i wiarę. Efekt rodzi się więcej dzieci i więcej ludzi zaczyna chodzić do kościoła. Trzy KK był moralnym zwycięzcą, bo nie stał po stronie władzy tylko zwykłych ludzi. Teraz kiedy KK stoi po stronie władzy, dużo na tym traci wizerunkowo
@michal.july666
@michal.july666 2 жыл бұрын
Dzięki Kasiu!!
@amadeam3270
@amadeam3270 Жыл бұрын
Wszystkie religie to sekty,mniejsze czy większe.Niestety przetrwają,bo zawsze znajdzie się jakiś guru czerpiący korzyści z naiwności i wiary innych.
@pawetomczak631
@pawetomczak631 2 жыл бұрын
Na początku bardzo ciekawa reklama wiedzy z zakresu genetycznego dziedziczenia doświadzczeń psychologicznych. Takie reklamy znakomicie komponują z tematem rozmowy - a ta powinna być przyczynkiem następnej audycji. 🙂
@jacekja314
@jacekja314 10 ай бұрын
Wiara zależy tylko od miejsca urodzenia i czasu. Gdybyśmy urodzili się ponad 1000 lat temu wierzylibyśmy w Peruna, Mokosz, Światowida. Gdybyśmy urodzili się w Czechach, bylibyśmy niewierzącym narodem. Wiara to tylko wiara, nic więcej. Ale jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej na temat naszej roligii i jak powstała, może szukać informacji. Jest tego sporo.
@8Seyuki8
@8Seyuki8 2 жыл бұрын
Dzięki za tę rozmowę :)
@adambogusawski9269
@adambogusawski9269 2 жыл бұрын
:) pozdrowienia - jak zawsze super temat
@maciejmielcarek8798
@maciejmielcarek8798 2 жыл бұрын
Jak również bez super komputera wiadomo, ze „jak trwoga to do Boga”😉
@bernardwawrzyniak5447
@bernardwawrzyniak5447 Жыл бұрын
A powinno być jak trwoga to do rozumu
@jozefstaszkiewicz8959
@jozefstaszkiewicz8959 Жыл бұрын
Jeszcze nie odpaliłem filmiku. Ale tak z góry się zastanawiam, czy superkomputer przewidział zwrot ludzi od religii a w stronę duchowości? Ale dostrzegam, że i kościoły podążyły za tym nowym nurtem aby z tyłu nie zostać. I tu przypomina mi się przypowieść Chrystusa o "mądrych pannach które wzięły dość oliwy aby przywitać oblubieńca (o ponowny powrót Pana tu idzie)" i o "głupich pannach którym oliwy na przywitanie Pana zabrakło". I "powiedziały głupie panny do mądrych - użyczcie nam waszej oliwy, bo nasze lampy gasną". Jak to się kończy to możecie sobie w Biblii poczytać.
@mariuszsekta6802
@mariuszsekta6802 9 ай бұрын
A jak wytłumaczyć renesans praktyk tzw. religijności naturalnej w społeczeństwach zsekularyzowanych: wiara we wróżby, szerokie spektrum działalności klasyfikowanej jako paranauka, rożnego rodzaju tabu itd. itp. Popkultura jest tego pełna...
@DayWalker966Rip
@DayWalker966Rip 8 ай бұрын
Wytłumaczenie jest banalne: edukacja zawiodła. Ludzkość od zaraznia dziejów wierzy w bzdury (Bóg, dogmaty wiary, religie, wróżki, gusła, zabobony). To ewolucyjny psychologiczny mechanizm obronny.
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 2 жыл бұрын
Bez SUPER komputera wiadomo że to się nie uda.🤗
@Falcoria
@Falcoria 2 жыл бұрын
Nawet i z nim może się nie udać 😬
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 2 жыл бұрын
@@sceptyk4278 👍👍👍
@Falcoria
@Falcoria 2 жыл бұрын
Mam nadzieję, po prostu coś nie wierzę w niektórych ludzi w zasadzie już w ogóle!
@justynakulma3972
@justynakulma3972 2 жыл бұрын
Czy ktoś może mi napisać, czyich głosów użyto w intro programu?
@miki1981pl
@miki1981pl 2 жыл бұрын
Różnych naukowców z różnych dziedzin wiedzy
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe 2 жыл бұрын
Oto cytaty po kolei: 1. Ogłoszenie pierwszej detekcji fal grawitacyjnych (11 lutego 2016 r.): "Ladies and gentlemen" - Dave Reitze, dyrektor LIGO "This discovery has taken a long time" - Gabriela González, rzeczniczka prasowa LIGO "we have detected gravitational waves" - raz jeszcze Dave Reitze, dyrektor LIGO 2. Nobel z chemii w 2020 r. “This year’s prize is about rewriting the code of life” - Goran K. Hansson, sekretarz generalny Szwedzkiej Akademii Nauk w uzasadnieniu wyboru (Jennifer A. Doudna, Emmanuelle Charpentier za stworzenie metody CRISPR/Cas9) 3. "my body is very limited, my mind is free to explore the universe" - Stephen Hawking 4. "We are not making science for science. We are making science for the benefit of humanity." - Françoise Barré-Sinoussi, nagrodzona Nagrodą Nobla z medycyny w 2008 r. za badania związane z wirusem HIV. Pozdrawiam!
@jola_
@jola_ 2 жыл бұрын
@@RadioNaukowe cytaty są idealnie dobrane dla tego kanału. Uwielbiam to intro❤️
@justynakulma3972
@justynakulma3972 2 жыл бұрын
@@RadioNaukowe Bardzo dziękuję za odpowiedź:)
@justynakulma3972
@justynakulma3972 2 жыл бұрын
@@jola_ ja również❤️
@nanotech_republika
@nanotech_republika Жыл бұрын
Fajny temat. Słaba jakość dyskusji.
@MrGreatGeorge
@MrGreatGeorge Жыл бұрын
Super materiał!
@ryszardwiesniak7829
@ryszardwiesniak7829 Жыл бұрын
na 100% komputer- ciekawe kiedy zabronia uzywac telefonow na chodnikach i przejsciach gdyz zaczyna robic sie problem gdyz telefoniczne bydlo akurat wtedy gada i gada
@romangowacki3142
@romangowacki3142 Жыл бұрын
„(…) ale mamy zaplanowany rozwój tego modelu. (..)” - można usłyszeć od trzydziestej minuty. Na postaci Boga, potworzono wiele religii, niektóre nawet doprowadzają do ośmieszenia swoich wyznawców. Należy tutaj rozgraniczyć, że Bóg i ludzie którzy z osoby Boga czerpią wcale niemałe korzyści materialne, to są dwa różne państwa. Na tej granicy rozgraniczenia trzeba stawiać zdecydowany mur, żeby było jasne z kim i jakim państwem walczycie. Nieistnienie Boga nie udowodnicie. Robienie melanżu z pozornie mądrych słów nigdy nie stanie się dowodem przeciw Bogu.
@Anna-gi7me
@Anna-gi7me Жыл бұрын
Ma Pan rację , religia może być , ale bez guru panoszącego się.
@m.l.december
@m.l.december Жыл бұрын
Nie mogę znaleźć dokładnie o tych rybakach Malinowskiego :(
@zyjepiekniewszczesliwosci504
@zyjepiekniewszczesliwosci504 Жыл бұрын
Bardzo piękny dowód na to ,że wszystkie religie świata to pic na wodę i aparat represji 😆😆😆👏
@yuaelt
@yuaelt 9 ай бұрын
Ciekawi mnie, czy sekularyzacja, która pojawiła się w USA pomimo teoretycznie niesprzyjających warunków nie jest związana z ogólnoświatową tendencją do radykalizacji, której jesteśmy świadkami. Czy ten wzrost niewierzących z 5 do15% nie idzie czasem w parze z podobnym wzrostem zadeklarowanych wierzących, kosztem sfery fuzzy? I druga sprawa - jak się to ma do imigracji? USA były i (o dziwo nadal) są popularnym celem odsadnictwa, być może więc jakiś procent tych "nowoniewierzących" to pierwsze albo drugie pokolenie słabowierców z Europy lub Azji? Mam nadzieję, że okrągłej krowie będzie można kiedyś doprawić takie nogi. Pozdrawiam!
@miroslawek
@miroslawek 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa
@Medwyx
@Medwyx 7 ай бұрын
Witam Panią Karolinę Głowacką, Jej Ekipę & pozostałych czytających. Mawia się, iż matematyka jest językiem nauki. Ja, dodatkowo, twierdzę, jakoby gramatyką języka nauki (czyli matematyki) jest logika formalna. CZy zgadzają się Państwo z tym, moim stwierdzeniem o logice formalnej(?) - i w jakim stopniu? Ponadto, uważam, że logika jest działem nie filozofii (emocyj do mądrości oraz paranauki), lecz zofiologii (nauki o mądrości) i matematyki. Jak te me stwierdzenia Państwo odbierają? DBar.
@LucyFre
@LucyFre Жыл бұрын
Ludzie zawsze wybierali " pasje, emocje myślenie, magiczne nad racjonalnalizmem " ( David Hume) .Taka nasza natura.Fakt że na podstawowe pytania egzystencjalne nie ma nie bylo I raczej nie będzie odp- nie zniechęca ludzi do myślenia życzeniowego. W sumie opium dla ludu pomaga ( przynajmniej poprawic samopoczucie) a większosc ludzi raczej cierpi - więc nie chcą odbierać sobie nadziei.Religia jest dalej interesującą propozycją - tym bardziej że nasze poznanie zmysłowe naturalizm I nauka dalej są żałosne jeżeli chodzi o osiągnięcia. Islam bedzie się zwijać ostatni I zgasi światlo w pokoju moim zdaniem
@pawerybacki98
@pawerybacki98 Жыл бұрын
Chociaż szukanie odpowiedzi nie ma końca, to wykluczanie mniej prawdopodobnych opcji jest dobrym procesem, a nadzieja dobrą motywacją. Myślałem, że na studiach moja wiara się zmniejszy, ale poznawszy lepiej świat stało się na odwrót. 😊
@LucyFre
@LucyFre Жыл бұрын
@@pawerybacki98 Dopòki nie odpowiemy sobie na egzystencjalne I naukowe pytania warto wierzyć ( ze strachu chociażby I to ekonomiczne) . A że prawdy nigdy nie poznamy ( gdyż być może nie istnieje I skoro nie była do tej pory dostępna więc nie będzie dostępna nigdy) tak więc ludzie będą wierzyć . ( bo co Im pozostaje?)
@pawerybacki98
@pawerybacki98 Жыл бұрын
@@LucyFre Zgadzam się, chociaż chciałbym zauważyć, że jednak sam brak wiedzy na temat tego, co jest po śmierci każe dopuścić chociaż możliwość, że jednak po śmierci dowiemy się czegoś więcej. Z kolei mojego osobistego doświadczenia wynika, że taka wiara poprzez wybór z czasem jest przez Boga potwierdzana przez takie informacje, że staje się prawie pewnością. Oczywiście znam koncepcję afirmacji, czyli wiary jako przyczyny poczucia pewności poprzez stronniczą i selektywną interpretację wydarzeń, to jednak mam takie doświadczenia, jakie są moim zdaniem znacznie silniejsze niż ten efekt. Nie będę ich jednak przytaczał. Ale właśnie kluczem jest wybór wiary jako czegoś dobrego i dlatego nie da się jej przekazać osobie, która ją odrzuca a' priori. W zasadzie z punktu widzenia mojej religii wiara jest bardziej narzędziem, które pozwala łatwiej czynić więcej dobra i postępować według miłości, więc przynajmniej częściowo taka musi być motywacja.
@LucyFre
@LucyFre Жыл бұрын
@@pawerybacki98 Właśnie to że z bibli wysnòwa się jakąś uniwersalną etykę moralność dobroć miłość jest jakimś dziwnym ewenementem . Gdzie ona ?Bòg bibli raczej jest ucieleśnieniem zła a jego syn Jezus ( ktory mòwi że jest jednocześnie ojcem) nie mòwi nam nic nowe ubogacającego nas moralnie utwierdzającego w milości I dobru czego każdy normalny zdrowy psychicznie czlowiek bez psychopati narcyzmu , z empatia by nie wiedzial .Nadto dobrotliwy Jezus przynosi ideę wiecznych tortur- piekła( gdzie choć Bog starego testamentu męczy torturuje ludzi , w tym swoje plemię na ziemi - to po smierci juz daje Im spokuj). Jezus nie zająknął sie slowem o niewolnictwie.
@awoj51
@awoj51 Жыл бұрын
@@pawerybacki98 Co studiowałeś?
@aemstuz
@aemstuz 2 жыл бұрын
Jestem zawiedziony, że nie padło pytanie o Rosję, bo mam wrażenie że to pod tym względem nietypowy kraj europejski - jak ten model wyjaśnia wszystko to, co tam się działo z religią?
@danutamigda5982
@danutamigda5982 Жыл бұрын
A ja jestem zawiedziona że nikt tu nie pyta o zdanie BOGA . Wszystko jest spisane w Biblijnych proroctwach . Właśnie zbliża się wielkimi krokami zburzenie Babilonu Wielkiego czyli całego imperium fałszywych religii z katolicyzmem na czele . Objawienie rozdziały 17 i 18 . Zostanie CHRZEŚCIJAŃSTWO które w czystej postaci jest opisane w Biblii .
@danutamigda5982
@danutamigda5982 Жыл бұрын
@@aemstuz Gdyby wszystko od razu było wyjaśnione , toby ludzie dołączaliby do Organizacji z czystego strachu i wyrachowania . I BÓĢ wykazuje tu ogromną mądrość pod hasłem " Szukajcie a znajdziecie" Więc PRAWDĘ O BOGU I JEGO SYNU JEZUSIE CHRYSTUSIE oraz PRAWDZIWE BOŻE ORĘDZIE o przyszłym KRÓLESTWIE BOŻYM można znaleźć tylko w Biblii . I tylko raz popełniono ten błąd . W 1975 roku zasugerowano zbliżający się Armagedon . Potem tysiące Świadków Jehowy odeszło od zborów i potem wróciło . Wtedy na całym świecie było niecałe 3 miliony Świadków Jehowy . Teraz jest nas przeszło 8 milionów i tysiące nowych osób studiuje Biblię . I cały czas tysiące prześmiewców , kłamców i Bożych przeciwników wymyśla jakieś daty , które rzekomo wskazywałyby na koniec świata .Pan nawet podał ich liczbę . Nie wiemy tego , bo nawet Syn Boga ,Jezus Chrystus tego nie wie. Mateusza 24 :36 . Na pytanie uczniów o koniec świata JEZUS wskazał na charakterystyczne znaki . Mateusza 24 :3-14 , Marka 13 :7,8 , Łukasza21 :11 , 2-gi list do Tymoteusza 3 :1-5 .A finał tych dramatycznych proroctw jest bardzo optymistyczny . Oczywiście dla wszystkich którzy idą za JEZUSEM a nie za kościołem i modą tego świata . Psalm 37 :10,11,29 , Izajasza 11 :6-9 ,35 :5,6 , 65 :21-25 i wiele innych fragmentów w Biblii , które opisują przyszłość Ziemii i ludzkości . Zachęcam do przestudiowania Biblii żeby mieć szansę na odziedziczenie Odnowionej Ziemi .
@aemstuz
@aemstuz Жыл бұрын
​@@danutamigda5982 Zawsze przypuszczałem, że ci dziwni ludzie piszący w Internecie o "PRAWDZIWYM" chrześcijaństwie i straszący końcem świata, to w rzeczywistości jehowi. Teraz już wiem, że dobrze podejrzewałem. Trudne czasy nadeszły, to można łatwiej pozyskać nowych wyznawców, strasząc końcami świata, co? ;) Tym bardziej, że inflacja jest, więc trzeba nadrobić straty goląc więcej "baranków" bożych. Swoją drogą, trzeba nieźle gardzić bliźnim, żeby tak się zachowywać... Nie wstyd Ci?
@danutamigda5982
@danutamigda5982 Жыл бұрын
@@aemstuz A czy Pan widział kiedyś wystraszonego Świadka Jehowy ? Przecież my na Armagedon czekamy . Będzie ratunkiem dla wszystkich ,którzy chcą żyć normalnie w pokojowych warunkach . A Pan nie chce ?
@danutamigda5982
@danutamigda5982 Жыл бұрын
@@aemstuz Poza tym ja nikim nie gardzę i nie wstydzę się mówić o Bożych Planach .
@adamagosiajarosz910
@adamagosiajarosz910 Жыл бұрын
Słuchajcie, jeśli ten materiał był też kierowany do zwykłych Kowalskich, to powinniście wyjaśnić termin ,,sekularyzacji'' - jeśli nie w filmie, to pod nim. W innym przypadku film jest niezrozumiały.
@rrrsaw1414
@rrrsaw1414 11 ай бұрын
Przecież każdy kto posiada dwie szare komórki jest w stanie wydedukować to podczas filmu i to bez nawet minimalnego problemu.
@michanowakowski7191
@michanowakowski7191 Жыл бұрын
Pozdrowienia dla profesora od byłego studenta :D
@aleksandrakasperek5425
@aleksandrakasperek5425 Жыл бұрын
Dziekuje
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 2 жыл бұрын
Jako, że sam mam za sobą studia z socjologii oraz obracam się w środowisku związanym z sekularyzacją Polski, to zauważył bym jeszcze jeden czynnik, który to warunkuje. Otóż zauważam taką rzecz, że bardziej religijni są ludzie, którzy mają przynajmniej poczucie, a zapewne i w dużej mierze na to wskazują fakty empiryczne - że poziom decyzyjności i sprawczości ich samych na swoje życie jest stosunkowo niski. Zeświecczeni Polacy to osoby, które raczej uważają, ze to oni są sterem żeglarzem i okrętem i nie steruje tym żadna zewnętrzna siła - nawet jeśli tak na prawdę nie ma wolnej woli. bo to też ciekawy pogląd wśród ateistów polskich, zapewne w opozycji do konceptu chrześcijańskiego - ale tu nawet jest to fatalizm hedonistyczny, że tak to nazwę. Czyli o tyle nie masz wolnej woli, o ile rządzą tobą twoje własne zmysły, instynkty, hormony, preferencje itd. bo o ile możesz wybrać lody truskawkowe, a nie orzechowe, to już nie wybrałeś, ze nie lubisz orzechów, a truskawki uwielbiasz - ale nie narzucił Ci tego jakiś zły duch, czy coś tego typu. A jeśli czujesz, że nie panujesz nad swoim życiem, zwłaszcza jak się w nim dzieje źle - naturalnie zwracasz się do jakiejś siły wyższej, która ma wpływ na to życie i ten świat na poziomie meta. Zaniżają swoją wartość i poziom sprawczości, na rzecz niewidzialnych bytów o nadprzyrodzonej mocy. To choćby z tym łowieniem ryb - jeśli mogę zastosować technologię do wpływu na to, jaki będzie połów i mój poziom bezpieczeństwa podczas niego, to jestem sekularny. Jeśli to kwestia w dużej mierze szczęścia, jestem gotów uwierzyć, że zewnętrzne niewidzialne siły, o ile będą po mojej stronie, pomogą mi w tym, na co ja nie mam wpływu (lub co najmniej jestem silnie przekonany, ze nie mam). I w tym kontekście, społeczeństwa wysoko rozwinięte, zwłaszcza bogate, po prostu już sił wyższych nie potrzebują, bo są w stanie sobie to wszystko zapewnić samodzielnie. A co do Ukrainy... to idąc drogą mojego rozumowania - nie widział bym tu przesłanki, w której oni mają przeświadczenie o braku sprawczości. Wręcz przeciwnie. Ja tu widzę duży paradygmat oparcia na technologii wojskowej i zaufaniu w to, ze tylko nasza własna sprawczość może pozwolić nam przetrwać. Gdyby Ukraina była okupowanym krajem, na skraju przetrwania, bardzo zależnym od sił zewnętrznych, zwracałaby się do boga. tyle, ze tak nie jest. Ukraina, niestety pod wpływem NATO, mogła odczuć nie tylko, że jak oni się nie obronią to nikt ich nie obroni, bo wsparcia zewnętrznego za wiele nie mają, pomijając lekkie wsparcie sprzętowe i ciut większe finansowe, ale głownie w zakresie ewakuacji, a nie walk. Religijność może rosnąć za to wśród rodzin, które emigrowały, pozostawiać mężów i ojców walczących o ich kraj. Oni nie mają wpływu na to, czy ta osoba przeżyje i mogą się zwracać do sił wyższych, aby wymodlić ich ocalenie. No i ten wiek, który wychodzi z badań też ładnie koresponduje z moimi obserwacjami - im człowiek młodszy, tym mniejsze przeświadczenie o własnej sprawczości posiada i tym bardziej zależny od sił zewnętrznych, na które nie ma wpływu się czuje czuje. Sam jestem żywym przykładem. Szczyt religijności zaliczyłem jakoś między 16 a 20 rokiem życia i po 25 to już opadało bardzo mocno, a dzisiaj prowadzę kanał Nihilistyczny ateista i jestem jednym z członków projektu Stacja ateizm i sekularyzację bardzo mocno promuję i wspieram. A mam 35 lat, tak jeszcze dla umieszczenia tego na osi czasu.
@newstyle8241
@newstyle8241 2 жыл бұрын
Może i społeczeństwo wysoko rozwinięte nie potrzebuje wiary ale za to potrzebuje psychoterapeuty.....to chyba jako socjolog powinieneś wiedzieć
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 2 жыл бұрын
​@@newstyle8241 mam za soba studia z socjologii, ale nie ze specjalizacją socjologa, a marketingowca. I do dziś żałuję, że nie poszedłem w antropologię kultury i jakbym dzisiaj ponownie wybierał, to właśnie to bym brał w ciemno. Co nie zmienia faktu, ze tak poza studiami hobbystycznie mocno się tym tematem zajmuję. I nie znam się na psychoterapii. Socjolog to nie psycholog na szerszą skalę, jak niektórzy by chcieli widzieć takie osoby, a koleś od analizowania badań sondażowych na dobrą sprawę. Tak że możemy pogadać o tendencjach procentowych wzrostu pewnych czynników i spadku innych, głównie w kontekście poglądów politycznych i deklarowanych wierzeń, a nie o tym, co ludziom w głowach siedzi. A co do psychoterapii out of socjology, że tak powiem - czyli z mioch prywatnych przemyśleń - to w katolicyzmie rolę psychoterapii pełni nie możliwość kultu, a spowiedź... możesz wygadać się specjaliście na kozetce lub księdzu, dalekiemu od specjalizacji w psychoterapii w konfesjonale. to też jakoś pomaga, choć słabiej. Ale oderwanie od regularnej spowiedzi i nie zastąpienie tego choćby szczerą rozmową z przyjacielem od czaasu do czasu - no może się źle skończyć... A ze statystyk? W środowiskach sekularnych jest więcej tolerancji i mniej przemocy w rodzinie, a w religijnych więcej długoletnich związków, wyższy deklarowany poziom szczęścia średnio i mniej samobójstw... co kto woli - i to i to ma wady i zalety. A i w skali Polski - dużo większy odsetek alkoholizmu wśród katolików, niż ateistów. I to wielokrotnie wyższy. W sklali mojej najbliższej rodziny to jest wręcz morderczy stosunek - bo ja jestem jedynym ateistą i zarazem jedynym abstynentem w tej grupie (a właściwie próbie badawczej);]
@newstyle8241
@newstyle8241 2 жыл бұрын
@@nihilistycznyateista ale to nie musi być wina religii, że ktoś jest alkoholikiem bądź rozwiązuje problemy w rodzinie przemocą.Ludznie często nie potrafią oddzielić wizji lub działania innych od nauk Jezusa a ta jest zupełnie inna.Niestety ten nowy komunizm jaki nam proponują nie przemawia do mnie,brak debaty,zmiana znaczenia słów,jedyna słuszna prawda, Bóg nie istnieje...to wszystko już było, Związek Sowiecki jest dobrym przykładem,miliony ludzi straciło życie, całkowity upadek moralny,upadek rodziny,powszechna aborcja i pełne domy dziecka....
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 2 жыл бұрын
​ @new style ja nic takiego nie powiedziałem. Stwierdziłem tylko to, co wynika ze statystyk. I mam nadzieję, ze zdajesz sobie sprawę z tego, że absolutnie kazdy postulat, który teraz wymieniasz to przekręcone propagandowo przez prawą stronę? brak debaty - no jak się nie da debatować, gdy ci się mówi, ze nie ma o czym, bo Biblia mowi inaczej i się Ciebie obraża, wyzywa itd. no to się brakiem debaty kończy... ale brak debaty nie był nigdy wstępnym postulatem, a wręcz przeciwnie - my chcemy rozmawiać i trafiamy na ścianę zmiana znaczenia słów - tu się zgodzę, wiele terminów się mocno rozmywa jedyna słuszna prawda, Bóg nie istnieje - ja osobiście twierdzę inaczej, bo uważam tego typu deklaracje za nieszczere... to, ze się nie wierzy i nie widzi uzasadnienia dla wiary innych, to jeszcze nie powód do dogmatyzowania, bo właśnie o odrzucenie dogmatu tu chodzi, a nie nadanie innego, ale to temat na dłuższą pogadankę i zaprawszam w tej sprawie na Stację Ateizm lub mój kanał to wszystko już było, Związek Sowiecki jest dobrym przykładem, miliony ludzi straciło życie, - tak, kontreformacja i rewolucja Francuska też juz były, więc bice bersa... żaden sytem nie jest idealny, ale jak zamiast porozmawiać o refortmach się rzuca kamieniami w demonstracje to tak się kończy... całkowity upadek moralny, - to jest kolejny postul;at prawicy, która ubzdurała sobie, ze istnieje tylko moralnosc katolicka... my proponujemy przede wszystkim etykę w szkole, zeby nowe pokolenie mogło się nauczyć o co w ogóle chodzi z moralnością, więc jak dla mnie to nie upadek, a na dobrą sprawę wytworzenie moralności upadek rodziny, - to nie postulat, a raczej skutek przemian społecznych, ale jest pewne proponowane wyjście z tego impasu w postaci związków partnerskich, co nie jest bynajmniej legalizacją małżeńswt jednopłciowych, bo związki partnerskie są przede wszystkim hetero - po prostu mieszkacie razem, wychowujecie dzieci, rozliczancie podatki itd na bazie umowy partnerskiej, a nie aktu ślubu. Ma to mniejszą wagę i łatwiej się wycofać, ale i solidne zasady ustalone na starcie, zeby nie było problemów przy rozwodzie. Nie jest to rozwiązanie idealne, a łatanie dziur, ale wrzeszczenie z ambony, ze małżeństwo jest święte pomaga jeszcze mniej i zniechęca do zawieranai małżeństw i ludzie żyją w związkach nieformalnych lub w ogóle nie wiążą się w pary... powszechna aborcja i pełne domy dziecka - a wiesz, ze jedno wyklucza drugie? jeśli robimy aborcje na lewo i prawo, to jakie dzieci mają trafić do adopcji? ale abstrahując od absurdu tego zdania... to największa i najbardziej krzywdząca manipulacja prawicy. Czym innym jest powszechnosć aborcji, a czym innym dostęp do aborcji. Wprowadzenie sprzedaży papierosów w kioskach to nie częśtopwnaie fajkami na ulicy. Ale najlepszą analogią jest postulat Korwina o dostępie do broni - żeby każdy kto chce, mógł mieć spluwę w domu, ergo kazdy kto nie chce nie musiał jej mieć. I to jest różnica - my niczego prawicowcom nie bronimy - chcą rodzić i wwychowywać chore dzieci, aby się całe życie męczyły i były nieszczęśliwe to śmiało... nikt nie kaze abortować, ale nam pozwólcie decydować, czy my chcemy, czy nie. To wy coś narzucacie, nie my.
@newstyle8241
@newstyle8241 2 жыл бұрын
@@nihilistycznyateista nie do końca mnie zrozumiałeś bo odnosiłem się tylko i wyłącznie do związku sowieckiego oraz jej ideologii i następstw a to jest fakt historyczny... za to spójrz co nam proponuje obecny świat i ich ideolodzy to , że człowiek nie będzie miał nic włącznie z wolną wolą i będzie szczęśliwy,nie chcę takiej alternatywy...bo w takim świecie nie będziemy mogli tak jak teraz wymieniać się poglądami a i Ty nie będziesz mógł być ateistą bo będą Kazali wierzyć w coś co jest słuszne
@halinastojczew8064
@halinastojczew8064 7 ай бұрын
Panie profesorze ,są jeszcze niewierzący praktykujący,jak mówił mój szwagier,tak na wszelki wypadek,gdyby okazało się ,że to prawda,chodził do kościoła w każdą sobotę.
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 2 жыл бұрын
Bardzo sobie cenię pana profesora.
@piotrcz3291
@piotrcz3291 Жыл бұрын
Duchowość to intymna sprawa, jednakże po zachowaniu niektórych religijnych ludzi nie widać tej subtelnej intymności a często tyko psychiczne gwałcenie innych poprzez narzucanie swoich przekonań i wartości. Wynika to z wychowywania w przekonaniach o strukturze niewolniczej, zaburzonej osobowości zależnej.
@arturmazur2149
@arturmazur2149 2 жыл бұрын
Lem na to już odpowiedział. Golem XIV przestał w końcu gadać z człowiekiem jako istotą mało rozumną.
@staho9796
@staho9796 Жыл бұрын
Maszyna nie ma możliwości rozumowania abstrakcyjnego - i na tym polegnie z istotami rozumnymi .
@zmaczka
@zmaczka Жыл бұрын
@@staho9796 Może. Ale czy jest na to jakiś dowód?
@andrzejcecot5259
@andrzejcecot5259 Жыл бұрын
Dla zasiegu
@flawiuszapcik8008
@flawiuszapcik8008 4 ай бұрын
Przecież religie w Europie rozwijają się w najlepsze. Mamy różne nowoczesne wyznania: bambinistyczne, klimatzjebiczne, zielonomózgozgniłe, femipatoistyczne, oberwanomaciczne, tęczowykolejnicze a nawet polską specjalność, czyli Kościół Kodomitów Dnia Powszedniego. Jacy wyznawcy, takie religie, ale ludzie byli i będą religijni, nawet najbardziej zakażeni wirusem LZM.
@arprintsa
@arprintsa Жыл бұрын
Pogląd, że można przewidzieć przyszłość jest poglądem nienaukowym. Nawet stany cząstek można przewidzieć tylko z pewnym prawdopodobieństwem. Natomiast sekularyzacja społeczeństwa już była w Związku Radzieckim. Skutki można sobie prześledzić w praktyce.
@natural76
@natural76 Жыл бұрын
Rzucam kostką i naukowo przewiduję jaka będzie cyfra.
@arprintsa
@arprintsa Жыл бұрын
@@natural76 Przewidujesz tylko prawdopodobieñstwo zdarzenia. To nie to samo, co przewidzieć samo zdarzenie. W przypadku rzutu kostką P(6) = 1/6. Religijność nigdy nie zniknie. Zamiast iść do kościoła będą chodzić do wróżki, na seanse spirytystyczne, będą wierzyć we wzajemną miłość, aborcję, zmiany klimatyczne, terapię ayurbera, Lenina wiecznie żywego i tak dalej. Powstaną różne świeckie obrzędy, przesądy i tym podobne historie. Ale ma rację prof. Talmont-Kamiński. że jak trwoga to do Boga.
@rjcork
@rjcork Жыл бұрын
mozna przewidziec ale proste uklady w dosyc ograniczonym czasie, np orbite merkurego
@mydyingdream
@mydyingdream Жыл бұрын
Według mnie, powstanie jakaś zunifikowana teoria religii, łącząca je wszystkie w jedną dziedzinę, która będzie rozkminiana filozoficznie, naukowo i z każdego innego możliwego podejścia. Ale mogę być mocno stronniczy w tej opinii, bo sam sobie lubię tak rozkminiać i trochę bym chciał, żeby to w tę stronę poszło ;P Jedynie chrześcijaństwa nie jestem w stanie zrozumieć, niby ogólne przesłanie jak wszędzie, miłość i w ogóle, ale jak się to pozna, to nic się tam nie zgadza... totalnie.
@romankatz1421
@romankatz1421 2 жыл бұрын
A jeśli komputer przejdzie na islam?
@annamariajaros6448
@annamariajaros6448 Жыл бұрын
A to dobre! Ciekawe co by wtedy się stało!
@romankatz1421
@romankatz1421 Жыл бұрын
@@annamariajaros6448 Ja bym obrzezał komputerowi wtyczkę!
@januszlepionko
@januszlepionko Жыл бұрын
Jest opowiadanie w ten deseń.
@agaagusia4726
@agaagusia4726 2 жыл бұрын
Ja widzę nadchodzącą wielką wiarę w "sztuczną inteligencję". Postęp naukowy jest tak wielki, że już nikt nie jest w stanie umysłem "ogarnąć" całości. Co więcej, powszechnie posługujemy się na co dzień technologią, której nikt poza bardzo wąskim gronem specjalistów nie rozumie. Wykorzystanie algorytmów tzw."sztucznej inteligencji" rozwija się obecnie w szalonym tempie w przeróżnych dziedzinach życia naukowym, technicznym, medycznym, społecznym. Tak zastanawiam się, czy gdy miną pokolenia, które rozumieją i tworzą współczesną wiedzę, może nadejść czas ludzi korzystających z tych osiągnięć ale nie rozumiejących ich ze względu na ich złożoność, którą ogarnąć może już tylko "super komputer". Kiedy ta niezrozumiała już wówczas technologia stanie się dla ludzi tak jakby magiczna, boska.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
No nie rozumiem zaawansowanej matematyki ale nie uważam matematyków za magów czy bogów. To ciekawy problem. Może będzie tak że trzeba będzie oprzeć na autorytecie sztucznej inteligencji, pod warunkiem że inne sztuczne inteligencj dojada do takich samych lub podobnych wniosków. Ukryte założenie jest takie (tutaj myślę o fizyce ) że fundamentalne rozumienie zasad przyrody nie jest proste i jest bardzo skomplikowane. Czy tak jest ? Tego nie wiemy.
@januszlepionko
@januszlepionko Жыл бұрын
Każda dostatecznie zaawansowana technologia niczym szczególnym nie różni się od magii. To cytat z pamięci, więc pewnie nie jest dokładnie słowo w słowo (ale to jie ma znaczenia, bo to tylko tłumaczenie).
@grzegorzchryplewicz3377
@grzegorzchryplewicz3377 2 жыл бұрын
Pani Karolino proszę o włączenie możliwości wsparcia Pani pracy na KZfaq.
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 2 жыл бұрын
Jutube ma kosmiczną marżę. Dlatego podaja te wszystkie patronajty i zrzutki.😉
@mariusztakeoff2622
@mariusztakeoff2622 Жыл бұрын
Dlaczego nie występuje pani osobiście wraz z rozmówcami przed ekranem? Ma Pani nieprzeciętną aparycję, elokwencję. Zamiast tego martwy obraz. Myślę, że wiele by to wniosło w odbiorze tematów i zdecydowanie przeniosło się na znaczne podwyższenie oglądalności. Pozdrawiam! 🙂
@michab.9314
@michab.9314 Жыл бұрын
Po przesłuchaniu, doszedłem do wniosku, że można powiedzieć: "Jak trwoga to do Boga". Stare ludowe prawdy wyprzedzają stanowisko nauki.
@PaulPaul-qe6dx
@PaulPaul-qe6dx Жыл бұрын
to powiedzonko tyczy sie tylko plebsu z wypranym mozgiem przez watykańskich pedofili.
@StefanBrock_PL
@StefanBrock_PL 2 жыл бұрын
Pani Karolino, ktoś już zadał superkomputerowi Wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę. I nawet dostał prostą odpowiedź: 42. :-)
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
To jakbyś próbował gadać z kalkulatorem 😄. Można, ale po co ? 😄
@wandastasiak5053
@wandastasiak5053 3 ай бұрын
Czego " superkomputer " nie wie i nie będzie wiedział ?
@19Mariann78
@19Mariann78 2 жыл бұрын
O religiach się pięknie mówi, mają świetne tezy, a tak naprawdę powodują podziały jakich nic nie wprowadza, niestety.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Nie zgodzę się,.W Europie więcej szkód wyrządził nacjonalizm
@michape5247
@michape5247 2 жыл бұрын
To nie religie powodują podziały tylko ludzie.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
@@michape5247 źle sformułowany argument. Religie to też ludzie.
@michape5247
@michape5247 2 жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz stary, to nie argument, tylko stwierdzenie faktu.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
@@michape5247 doswidczenie drugiej wojny światowej i czasu przedwojennego jasno pokazuje że najgrożniejszy jest nacjonalizm, przynajmniej w Europie. Czasy wojen religijnych już dawno minęły
@miki1981pl
@miki1981pl 2 жыл бұрын
Wszystko zależy od tego gdzie i kiedy oraz jakie życie odkryjemy poza naszą planetą - jeżeli będzie inteligentne a będzie się różnić od nas to wszystkie założenia każdej religii szlag trafi - chyba że wymyślą inna interpretację ksiąg religijnych aby dalej czerpać kasę za nic Trutnie i darmozjady społeczne
@WojciechDudek77
@WojciechDudek77 2 жыл бұрын
Nie możemy odkryć od conajmniej 100 lat. Mniej więcej tyle trwają mniej lub bardziej sensowne poszukiwania. Z punktu widzenia Biblii nie stanowiło to zresztą większego problemu. Po prostu kolejne istoty do ewangelizacji. Osobiście uważam, że nie ma niczego myślącego poza nami w całym kosmosie, ponieważ z punktu widzenia objawienia Jezusa Chrystusa, jest to niekonieczne, wręcz zbędne. Ale powtarzam, to że jest zbędne, nie znaczy, że stanowiłoby problem dla Kościoła.
@januszlepionko
@januszlepionko Жыл бұрын
@@goldprice6320 Różne mogą być scenariusze kontaktu z Obcymi. Może nawet zdarzyć się scenariusz z „Limes inferior” Zajdla.
@januszlepionko
@januszlepionko Жыл бұрын
@@goldprice6320 A, jeszcze „Wyjście z cienia” Zajdla też w temacie.
@korasing8654
@korasing8654 2 жыл бұрын
Zniknac nie zniknie. Przejdzie jedynie reforme. Byc moze kosciol jako instytucja przestanie byc wplywowy jak w chwili obecnej. W religi nie ma nic zlego to narzedzie, zalezy jedynie jak jest wykorzystywane, czy jest dla ludzi czy przeciwko.
@first_of_hername160
@first_of_hername160 2 жыл бұрын
Kościół jest wpływowy tylko w Polsce i Rosji. Religia juz znika.
@tomaszroot
@tomaszroot 2 жыл бұрын
Radio naukowe (po polsku), a wejściówka w języku EN?
@adrianrudak
@adrianrudak 6 ай бұрын
jesli religia przetrwa to tylko w formie nieinwazyjnej . w tej chwili kraje religijne sa dosc intensywnie skazone nadmierna religijnoscia , zasciankowoscia , ciemnota oraz dwulicowa moralnoscia . Europa z pewnoscia pozostawi religie przy zyciu niemniej jednak na zasadach "muzealnych" Niestety nie doczekam czasow po zmianach .
@bernardkozlowski3950
@bernardkozlowski3950 Жыл бұрын
Profesor myli się. Możliwość powstania nowej religii , jest absolutnie możliwe. Przykładem są religie które minęły . Takie jak religia egipskich bogów , greckich bóstw ! Przecież były to religie o wiele dłużej istniejące niż chrześcijaństwo.
@jacek130
@jacek130 Жыл бұрын
Dwie uwagi: Religie zazwyczaj trwają od początku świata :-) aż do końca. Nie zmienia tego faktu liczba wyznawców ! Ale co ważniejsze profesor trwa w błędzie ! Założenie „naukowe” ze jeśli model się potwierdza w wynikach symulacji jest z gruntu obarczone 50% błędem. Dlaczego? Ponieważ jeśli zakładamy możliwość błędu i jeśli wyniki się nie potwierdzają w zgodności modelu z symulacją z powodu błędu symulacji to jest to tożsame z sytuacją odwrotną kiedy błędny model wygeneruje wyniki zgodne z założeniem. Wiec na co nam taka na wpół ślepa nauka??? Mogę rozwinąć te myśl na przykładzie z efektem placebo.
@rjcork
@rjcork Жыл бұрын
@@jacek130 model to jest zestaw matematycznych regul ktore sa stosowane w kazdej iteracji do modelowanego obiektu i to sie nazywa symulacja. Wyniki sie porownuje z obserwacjami rzeczywistosci.
@PaulPaul-qe6dx
@PaulPaul-qe6dx Жыл бұрын
@@jacek130 dinozaury nie miały religii 🤣🤣🤣 nawet ludzie dośc późno wymyślili te mity.
@jacek130
@jacek130 Жыл бұрын
@@PaulPaul-qe6dx czytaj ze zrozumieniem. Religie objejmują cały czas. Ile znasz religii?
@PaulPaul-qe6dx
@PaulPaul-qe6dx Жыл бұрын
@@jacek130 pisałeś że są od początku swiata 🤣🤣🤣
@ryjowkacaa5949
@ryjowkacaa5949 Жыл бұрын
42 jest odpowiedźą na pytanie o życie, wszechswiat I całą reszte.
@DayWalker966Rip
@DayWalker966Rip Жыл бұрын
„Odpowiedź jest bardzo prosta. To był żart. Chodziło o to, by była to jakaś liczba, zwykła, niewielka liczba, i tę właśnie wybrałem. […] Usiadłem przy biurku, pogapiłem się na ogród, pomyślałem «42 będzie w porządku». Wystukałem to na maszynie. Sprawa zakończona”
@TomaszLee
@TomaszLee 2 жыл бұрын
Nie religijność powoduje współdziałanie, a na odwrót - zdolność współdziałania wytwarza system wierzeń, co ciekawe - system zawsze dążący do monoteizmu (choć nie zawsze skutecznie). Lamża w którymś odcinku "Czytamy naturę" prezentował artykuł badający zależność poziomu cywilizacji od religijności. Badania wykazały, że najpierw pojawiała się cywilizacja a potem religia - nigdy na odwrót. Oczywiście jakiś rodzaj wierzeń pojawia się od razu, razem z instynktem poznawczym. Jednak zanim pierwotne wierzenia zmienią się w religię (system wierzeń), potrzebna jest komunikacja i przepływ wiedzy, aby uzgodnić w co tak naprawdę wierzymy i jak uzasadniamy zabijanie niewiernych.
@jacekturnau1831
@jacekturnau1831 2 жыл бұрын
Tak, pod warunkiem, że za religię uznamy dopiero monoteizm. Na poziomie plemiennym pojawia się system wierzeń, który w miarę rozwoju cywilizacji ujednolica się
@TomaszLee
@TomaszLee 2 жыл бұрын
@@jacekturnau1831 To nie jest kwestia uznaniowa, a przyjętej definicji. Obowiązująca definicja brzmi: "Religia - system wierzeń i praktyk " tu masz rozwinięcie: pl.wikipedia.org/wiki/Religia#Podzia%C5%82_religii Wg Twojej propozycji hinduizm nie jest religią, ba - katolicyzm nie jest religią bo występują 3 postacie boga. Jeżeli chciałbyś użyć argumentu, że w katolicyzmie jest jeden bóg w wielu postaciach, to takie podejście można zastosować do dowolnej religii politeistycznej.
@TommyMane1608
@TommyMane1608 Жыл бұрын
Tak powstanie jeszcze jedna wielka religia... 😒
@Racjonalistatv-pn3tv
@Racjonalistatv-pn3tv Жыл бұрын
Ja to przewidziałem i ogłosiłem rewolucję ateistyczną osiem lat temu :)
@krzyjez2
@krzyjez2 Жыл бұрын
Prowadząca pyta o nowe religię no to przecież takie mieliśmy ostatnio. Jak inaczej nazwać komunizm faszyzm ekologizm to jest Nowa nadzieja.
@pokojroztropnosc.1658
@pokojroztropnosc.1658 Жыл бұрын
"ciekawe, może się wzmocni Katolicyzm który będzie opierał sie na sakramentach ale bez kazań dodatkowo jedności z Papieżem ale tylko co do Ex Katedra co powie a reszte zostawią -oleją władze dalsze w Kościele już które są?! ciekawe badanie od USA PO EUROPA CAŁA ORAZ AZJA KAUKAZ ciekawe."
@Kazimierz438
@Kazimierz438 Жыл бұрын
A co powiedział Mesjasz Jeszua: Gdy przyjdę powtórnie na świat, czy znajdę wiarę na ziemi?
@awoj51
@awoj51 Жыл бұрын
Najpierw niech przyjdzie, wtedy zobaczy. Przyjmuję zakłady, że nie przyjdzie (Edit: za mojego życia). Stawiam $ 100 000.
@Kazimierz438
@Kazimierz438 Жыл бұрын
@@awoj51 Co zobaczy?
@robertzbyszek3238
@robertzbyszek3238 7 ай бұрын
Religia dzialala i działa przeciwko ludzkości i sobie
@kajasen
@kajasen 2 ай бұрын
Święta racja😅😅😅😅
@The74pep
@The74pep Жыл бұрын
Czy kiedy wierze w opowieść religijną na której prawdziwość nie ma ani jednego dowodu materialnego to jest wiara czy urojenia ? Czy wiara w krasnoludki z książki jest wielką wiarą czy urojeniem ? Jak myślicie co psychiatra napisze w diagnozie w czasie wizyty w jego gabinecie ? Że wiara w krasnoludki to wiara czy napisze, że to urojenia pacjenta ? Przecież obydwa przypadki to jest jedno i to samo.
@radekpietka6483
@radekpietka6483 Жыл бұрын
Kiedyś oglądałem film dokumentalny o kryminaliście radzieckim i sąsiedzi koledzy wspominali był spokojny i dobry konsomolec ( w Polsce powiedziano katolik) nie jest ma czegoś takie brak religii zmienia się tylko cel religii był Lenin,teraz jest "zielona planeta"nawet w przestrzeni publicznej też. Zielona moherowe berety.A każda religia wschodząca walczy są tą wcześniejszą czego przykładem jest ta dyskusja.
@gabrielaliszczyk4569
@gabrielaliszczyk4569 Жыл бұрын
Jaka miła niespodzianka, że Pani Karolina odwiedziła Politechnikę Śląską, w dodatku mój wydział, a nawet budynek w którym pracuję. Rozmowa bardzo ciekawa. Polecam i dziękuję.
@katkam4135
@katkam4135 2 жыл бұрын
Era Wodnika wyeliminuje wszelkie zniewalajace religie.
@pawelhuczewski2772
@pawelhuczewski2772 Жыл бұрын
Brednie , Era wodnika to astronomiczne pojęcie , nie ma ono żadnego wpływu na życie ludzi . Pewnie nawet nie wiesz co to oznacza w praktyce.
@maciejmaciej116
@maciejmaciej116 Жыл бұрын
Ale masz głos. zakocham się.
@lellek91
@lellek91 2 жыл бұрын
"Nauka to wiara w ignorancję ekspertów" - Richard Fayman
@czesawblich8966
@czesawblich8966 2 жыл бұрын
@@KazimierzSurma Bardzo wiele. Nim bekniesz głupie pytanie, wcześniej skorzystaj z Google.
@czesawblich8966
@czesawblich8966 2 жыл бұрын
@@KazimierzSurma Nie pajacuj.
@DayWalker966Rip
@DayWalker966Rip 2 жыл бұрын
Błąd poznawczy: argument autorytetu.
@mistrzmarionetek6831
@mistrzmarionetek6831 2 жыл бұрын
@@DayWalker966Rip Rozumiem, że dotyczy to wszystkich naukowców. A więc i cały wywiad w radiu naukowym jest potwierdzenie Twojego zdania.
@DayWalker966Rip
@DayWalker966Rip 2 жыл бұрын
@@mistrzmarionetek6831 Prywatne wypowiedzi naukowców i cytowanie ich sentencji - jest nieistotne. Jeśli powołujesz się na naukowców, musisz odwołać się do ich prac naukowych. W przeciwnym razie popełniasz błąd poznawczy : argument autorytetu.
@funkykoval6581
@funkykoval6581 Жыл бұрын
Taka "frenologia" to tylko u nas a religijność Van Gogha jest nam dana w jego obrazach i ją doświadczamy. Nie męczta kompiutra
@kubacski8454
@kubacski8454 2 жыл бұрын
👍
@ijontichy471
@ijontichy471 9 ай бұрын
Mam nadzieję, że ludzie problemy będą rozwiązywać metodami naukowymi a nie zdrowaśkami!
@marekrodziewicz4695
@marekrodziewicz4695 17 күн бұрын
Czechy mają inną historię niż Polska. U nich działał Hus, którego spalono. Czesi mieli jednego zaborcę, a Polska trzech, z tego dwóch miało inną religię
@edwardsulek6635
@edwardsulek6635 Жыл бұрын
Moim zdaniem Polacy przejdą na mozaizm i będą jak Państwo Izrael. Czego życzę jak najszybciej!
@bitsmart...
@bitsmart... Жыл бұрын
00:31:07 nie "... mianowicię ..." tylko "... MIANOWICIE ..."!!!
@damian9684
@damian9684 2 жыл бұрын
Jak nic "FUNDACJA" ;)
@jaculadracula
@jaculadracula Жыл бұрын
To nie takie proste jak się komputerom wydaje. Im religia bardziej demokratyczna, tym szybciej się zaorała. Z najbliższych nam protestantyzm, prawosławie, katolicyzm, islam. Która ma się najlepiej? Katolicyzm będzie jeszcze jakiś czas tracił, potem zacznie ślizgać się na brzuchu. Jak się nie zdemokratyzuje, to przetrwa, a jak zrobi reformę na wzór protestancki, to upadanie całkiem. Społeczeństwa zeświecczone będą świeciły swój krótki tryumf po czym zaczną ginąc jak mamuty. Niestety nie ma wyjścia. Odwrót od religii jest bardzo powiązany z luźnym podejściem do rodziny, dzietności, rozbudowanym ego i hedonizmem ... z 1000 niewierzących jak będzie z 300 dzieci to maks. Z tych 300 znowu 90 itd. Pewnie, że ciągle katolicy będą bardziej zasilać też grono niewierzących (tych co się wypisali), niż niewierzący mieli by zasilać katolików. Jednak katolicy po prostu lepiej się mnożą. Kto wejdzie zatem w lukę pomiędzy katolików i niewierzących? Odpowiedź jest w trzecim zdaniu. Jest to religia dumnych młodych mężczyzn, a nie starych babć. Ja już tego pewnie nie dożyję, ale moje dzieci i wnuki, mogą doświadczyć bardzo szybkich i gwałtownych ruchów społecznych w tej spokojnej Europie. Nowe religie "eko" albo religie typu "ja i mój kot" na prawdę są niczym wobec wartości w jakie wierzą wyznawcy Allaha. Kredkami i obrazkami na chodniku ich nie przekonacie. Najpierw się wezmą za niewierzących, bo to co robią świeckie ruchy w Europie jest największą obrazą dla ich religii. Tak jak kiedyś wydawało nam się, że wojna nam nie groziła i teraz się przekonujemy jak blisko nas jest, tak samo wierzymy, że ew. wróg przyjdzie ze wschodu. Nie, nie przyjdzie, bo na niego jesteśmy gotowi. Przyjdzie z zachodu, po ogromnych rozruchach, czy wojnach domowych w tych krajach. Ale to nie będą Niemcy, choć może po niemiecku będą już mówić. Jak wtedy będzie wyglądać nastawienie do religijności wśród Polaków? Bóg jeden raczy wiedzieć, bo te komputery z tego co słyszę w tej audycji, nie są w stanie odróżnić, póki co krowy od kuli i na pewno nam nie powiedzą, co stanie się za 50 lat.
Kosmici - czy naukowcy znajdą życie pozaziemskie? | dr Anna Łosiak
1:03:45
어른의 힘으로만 할 수 있는 버블티 마시는법
00:15
진영민yeongmin
Рет қаралды 10 МЛН
Шокирующая Речь Выпускника 😳📽️@CarrolltonTexas
00:43
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 9 МЛН
Ile jest fikcji w narracjach biblijnych? - Rozmowa z prof. Łukaszem Niesiołowskim-Spanò
1:41:24
Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury
Рет қаралды 208 М.
Polska w kosmicznym wyścigu? - Rozmowa z Arturem Chmielewskim
1:45:11
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 97 М.
"Pan sprawiedliwości" - reportaż Dariusza Kubika
40:08
Czarno na białym TVN24
Рет қаралды 218 М.
Apple, как вас уделал Тюменский бренд CaseGuru? Конец удивил #caseguru #кейсгуру #наушники
0:54
CaseGuru / Наушники / Пылесосы / Смарт-часы /
Рет қаралды 4,5 МЛН
👎Главный МИНУС планшета Apple🍏
0:29
Demin's Lounge
Рет қаралды 503 М.
ЭТОТ ЗАБЫТЫЙ ФЛАГМАН СИЛЬНО ПОДЕШЕВЕЛ! Стоит купить...
12:54
Thebox - о технике и гаджетах
Рет қаралды 128 М.
Дени против умной колонки😁
0:40
Deni & Mani
Рет қаралды 9 МЛН